Duluth, MN
8/4/2019











                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 4, 2019
                                                     .75K Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/17    142 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  43 M    10 13:07  1:36  1:11    1   27:46 26.8  0:38    4   19:04  6:10 1:01:45 
    2   1/7     198 Mike Ward               Duluth             MN  30 M    17 14:17  1:45  0:47    2   29:21 25.3  0:42    2   17:38  5:42 1:02:43 
    3   1/17    132 Shyanne McGregor        Duluth             MN  35 F     3 12:09  1:29  1:26    5   30:55 24.1  1:07    6   19:29  6:18 1:05:03 
    4   1/11    200 Christopher Westdal     Winnipeg           MB  47 M     4 12:33  1:32  1:11   13   33:00 22.5  0:43    7   19:33  6:19 1:06:59 
    5   1/8     304 Benjamin Welch          Duluth             MN  28 M    25 14:47  1:49  1:10    7   31:46 23.4  0:45    5   19:06  6:10 1:07:32 
    6   1/2     135 Cole Michaelsen         New Auburn         WI  18 M    18 14:22  1:46  1:49   15   33:40 22.1  1:13    1   16:50  5:26 1:07:51 
    7   1/7     150 Craig Peterson          Minneapolis        MN  57 M    12 13:27  1:39  1:02    9   32:17 23.0  0:44   15   20:41  6:41 1:08:10 
    8   1/19     60 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  44 F    27 14:56  1:50  0:49    8   31:49 23.4  0:52    9   19:53  6:25 1:08:18 
    9   2/17     96 Bettina Keppers         Duluth             MN  36 F     9 12:56  1:35  1:01    6   31:25 23.7  0:51   42   22:43  7:20 1:08:55 
   10   2/11    170 Ryan Saline             Cloquet            MN  45 M    37 15:54  1:57  1:32    3   29:59 24.8  0:38   24   21:21  6:54 1:09:22 
   11   1/9       3 Jesse Adams             Duluth             MN  37 M     7 12:48  1:34  1:13   18   33:50 22.0  0:59   26   21:47  7:02 1:10:33 
   12   1/6     297 Todd King               Andover            MN  50 M     2 12:06  1:29  1:18   16   33:40 22.1  1:03   40   22:41  7:19 1:10:46 
   13   1/7     125 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  20 F    20 14:29  1:46  1:11   24   34:30 21.6  0:52   12   20:20  6:34 1:11:19 
   14   2/7      50 Daniel Duff             Duluth             MN  55 M    21 14:29  1:46  1:30   21   34:01 21.9  1:06   13   20:20  6:34 1:11:24 
   15   2/7     185 Ryan Smith              Superior           WI  33 M    47 16:27  2:01  1:11   10   32:24 23.0  0:45   19   20:51  6:44 1:11:36 
   16   1/6      99 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  54 F     6 12:44  1:34  1:01   20   33:59 21.9  0:50   50   23:20  7:32 1:11:52 
   17   2/8     134 Stephen Meyer           Minneapolis        MN  27 M     1 11:31  1:25  1:32   47   37:22 19.9  1:32   17   20:46  6:42 1:12:41 
   18   2/17    186 Lucas Stangl            Winona             MN  42 M     8 12:50  1:34  1:16   42   36:50 20.2  1:06   16   20:44  6:42 1:12:46 
   19   3/17    166 Jeremy Rondorf          Andover            MN  44 M    32 15:31  1:54  1:24    4   30:52 24.1  0:59   61   24:13  7:49 1:12:58 
   20   2/19     29 Michelle Breiland       Duluth             MN  42 F    13 13:36  1:40  1:13   33   35:45 20.8  0:59   25   21:28  6:56 1:12:59 
   21   3/11     27 Chris Botten            Hermantown         MN  49 M    34 15:34  1:54  1:26   17   33:49 22.0  0:58   28   21:56  7:05 1:13:41 
   22   4/17      7 Brad Anderson           Duluth             MN  43 M    35 15:40  1:55  1:14   11   32:39 22.8  1:01   47   23:12  7:29 1:13:44 
   23   2/9      76 Joe Holz                Saginaw            MN  39 M    11 13:15  1:37  1:17   35   36:00 20.7  0:59   36   22:21  7:13 1:13:50 
   24   5/17    207 Nathan Wright           New York City      NY  44 M    49 16:30  2:01  2:32   19   33:55 21.9  1:21    8   19:46  6:23 1:14:02 
   25   1/14    143 Jena Ogston             Duluth             MN  48 F    26 14:50  1:49  1:05   29   35:20 21.1  0:51   38   22:29  7:15 1:14:33 
   26   1/2     124 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  17 F    15 14:13  1:44  1:17   38   36:23 20.4  0:56   34   22:15  7:11 1:15:02 
   27   6/17    154 Brett Potash            Mercersburg        PA  44 M    75 18:27  2:15  1:33   25   34:35 21.5  0:51   11   20:15  6:32 1:15:39 
   28   1/2      80 Kaylynn Imsande         Menomonie          WI  18 F    24 14:40  1:48  1:04   64   38:29 19.3  0:44   22   21:08  6:49 1:16:03 
   29   1/8     148 Jes Pedersen            Luck               WI  23 M    91 19:19  2:22  1:38   37   36:13 20.5  0:53    3   18:19  5:55 1:16:20 
   30   2/6     212 John Zenner             Lakeville          MN  52 M    56 17:34  2:09  1:29   14   33:08 22.5  1:06   49   23:17  7:31 1:16:32 
   31   1/6     133 Jeff Melby              Bloomington        MN  60 M    43 16:09  1:59  1:45   12   32:53 22.6  1:17   68   24:39  7:57 1:16:42 
   32   2/7     117 Ketzel Levens           Bayfield           WI  21 F    23 14:38  1:47  0:48   46   37:19 19.9  0:57   46   23:04  7:27 1:16:43 
   33   2/8      69 Kevin Harris            Hermantown         MN  21 M    68 17:59  2:12  2:41   30   35:29 21.0  0:55   10   20:11  6:31 1:17:12 
   34   4/11     51 Tim Duffy               Duluth             MN  45 M    36 15:50  1:56  1:53   36   36:07 20.6  1:25   45   22:55  7:24 1:18:08 
   35   3/9      31 Jonathan Brovold        Lakeville          MN  37 M    48 16:29  2:01  1:30   59   38:04 19.5  1:21   18   20:47  6:43 1:18:09 
   36   3/6      33 Matt Evans              Eau Claire         WI  53 M    16 14:15  1:45  1:09   53   37:42 19.7  1:19   56   23:46  7:40 1:18:09 
   37   7/17    153 Krist Poppe             Sun Prairie        WI  41 M    92 19:21  2:22  1:42   22   34:24 21.6  1:01   39   22:39  7:19 1:19:05 
   38   5/11     87 Paul Jones              Duluth             MN  48 M    60 17:42  2:10  1:34   39   36:34 20.3  1:07   37   22:22  7:13 1:19:16 
   39   3/19     97 Katrina Kessler         Minneapolis        MN  43 F    22 14:36  1:47  1:04   50   37:23 19.9  1:15   75   25:08  8:07 1:19:25 
   40   6/11    213 Mathew Zenner           Brentwood          TN  48 M    52 17:12  2:06  1:29   43   36:54 20.2  1:20   41   22:43  7:20 1:19:36 
   41   1/4     211 Helen Zenner            Lakeville          MN  15 F     5 12:43  1:33  1:31   80   39:50 18.7  0:56   71   24:54  8:02 1:19:51 
   42   2/2      21 Morgan Bell             Maple Grove        MN  17 F    46 16:19  2:00  1:10   61   38:10 19.5  0:51   55   23:38  7:38 1:20:06 
   43   3/8     171 David Sanda             Superior           WI  28 M    94 19:24  2:22  1:47   34   35:58 20.7  1:17   30   22:03  7:07 1:20:26 
   44   8/17    165 Patrick Riley           Wrenshall          MN  43 M    61 17:44  2:10  1:16   54   37:46 19.7  1:03   44   22:45  7:21 1:20:32 
   45   9/17     44 Aaron Day               Saint Paul         MN  41 M    85 19:03  2:20  1:36   52   37:29 19.8  1:29   21   20:57  6:46 1:20:33 
   46   1/7     146 Kelly Pechous           Hastings           MN  27 F    86 19:03  2:20  1:20   60   38:07 19.5  0:44   23   21:21  6:54 1:20:34 
   47   7/11     47 Alan Dettmer            Bovey              MN  47 M    77 18:32  2:16  1:11   23   34:27 21.6  1:04   81   25:43  8:18 1:20:55 
   48   2/4      20 Macy Bell               Maple Grove        MN  14 F    41 16:01  1:58  1:04   82   39:55 18.6  0:43   51   23:26  7:34 1:21:07 
   49   8/11    110 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  47 M    14 14:07  1:44  1:47   92   40:22 18.4  1:16   65   24:27  7:53 1:21:56 
   50   3/7      68 Ben Harper              Denver             CO  32 M    42 16:05  1:58  2:24   45   37:07 20.0  1:31   70   24:52  8:02 1:21:57 
   51  10/17     61 Alain Gosselin          Thunder Bay        ON  40 M   103 19:58  2:27  2:27   66   38:40 19.2  1:19   14   20:21  6:34 1:22:43 
   52   1/4     137 Jim Miner               Duluth             MN  65 M    39 15:58  1:57  2:08   28   35:00 21.3  1:27  114   28:21  9:09 1:22:53 
   53   1/3     140 Mary Moline             Duluth             MN  60 F    63 17:46  2:10  1:44   72   39:10 19.0  1:12   48   23:15  7:30 1:23:06 
   54   3/4     306 Gabrielle Chalupsky     Brainerd           MN  15 F    30 15:10  1:51  1:35   95   40:52 18.2  0:37   79   25:32  8:14 1:23:45 
   55   2/7      55 Taylor Ellison          Duluth             MN  29 F    58 17:36  2:09  1:23   68   38:52 19.1  1:21   73   24:58  8:04 1:24:07 
   56   3/8     121 Deyvid Lopez            Buffalo            MN  24 M   113 20:16  2:29  2:15   73   39:12 19.0  0:59   29   21:59  7:06 1:24:40 
   57   1/4     208 Angela Wulf             Durant             IA  31 F    65 17:48  2:11  2:21   77   39:27 18.9  1:11   62   24:15  7:50 1:25:01 
   58   3/7     296 Kevin Kervina           Duluth             MN  58 M   138 23:03  2:49  1:45   31   35:37 20.9  1:12   53   23:31  7:35 1:25:07 
   59   2/4     206 Terry Wosmek            Duluth             MN  32 F    89 19:08  2:20  1:20   63   38:28 19.3  0:56   77   25:25  8:12 1:25:17 
   60   2/2      17 Eli Beech-Brown         Duluth             MN  18 M    96 19:27  2:23  2:05   93   40:29 18.4  1:29   27   21:54  7:04 1:25:23 
   61   3/17     15 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  36 F    66 17:57  2:12  2:19   76   39:25 18.9  1:40   60   24:11  7:48 1:25:29 
   62   4/9     188 Kyle Stilling           Duluth             MN  35 M   143 23:07  2:50  2:47   26   34:37 21.5  1:40   52   23:30  7:35 1:25:40 
   63   4/8      30 Samuel Brickley         Duluth             MN  22 M    76 18:32  2:16  2:25   75   39:22 18.9  1:20   63   24:26  7:53 1:26:02 
   64   5/8     101 Ben Konold              Hopkins            MN  23 M   118 20:46  2:32  2:55   71   39:05 19.0  1:08   35   22:18  7:12 1:26:09 
   65   2/14    141 Katie Mosack            Milwaukee          WI  47 F   106 20:01  2:27  2:09   69   38:53 19.1  1:14   59   24:09  7:48 1:26:24 
   66   3/14    199 Shannon Wesley          Thunder Bay        ON  46 F    80 18:44  2:17  1:55   55   37:47 19.7  2:00   90   26:07  8:26 1:26:30 
   67   4/19    169 Renee Saamanen          Duluth             MN  43 F    88 19:07  2:20  1:41   27   34:55 21.3  1:35  123   29:15  9:27 1:26:32 
   68   3/7     210 Connor Zamzow           Columbus           MN  21 F    67 17:57  2:12  2:03   78   39:42 18.7  0:47   91   26:09  8:26 1:26:36 
   69   2/6     175 Laura Schield-Jyring    Bismarck           ND  54 F    28 15:03  1:51  2:08   41   36:48 20.2  1:46  140   31:09 10:03 1:26:51 
   70   5/9      12 Todd Armbruster         Duluth             MN  37 M    53 17:19  2:07  1:58  106   41:58 17.7  0:47   72   24:54  8:02 1:26:55 
   71   4/17    100 Heather Knutson         Bemidji            MN  35 F    98 19:32  2:23  1:53   90   40:20 18.4  0:59   64   24:26  7:53 1:27:08 
   72   4/7      84 Kate Johnson            Madison            WI  23 F   104 20:01  2:27  2:48   87   40:17 18.5  2:17   33   22:08  7:09 1:27:28 
   73   5/7     219 Kp Blake-Leibowitz      Madison            WI  23 F   105 20:01  2:27  2:45   97   41:02 18.1  1:35   32   22:07  7:09 1:27:29 
   74   1/3      26 Caden Blix              Duluth             MN  15 M    54 17:21  2:07  1:31  110   42:15 17.6  0:47   92   26:10  8:27 1:28:03 
   75  11/17     65 Kevin Hagen             Hibbing            MN  42 M    79 18:33  2:16  1:21   74   39:18 18.9  1:20  112   28:05  9:04 1:28:35 
   76   5/17    305 Carol Johnson           Duluth             MN  39 F    45 16:15  1:59  2:57  133   43:51 17.0  1:07   66   24:29  7:54 1:28:37 
   77   5/19    167 Melissa Rotenberger     Duluth             MN  41 F    81 18:49  2:18  1:42   57   37:54 19.6  1:17  126   29:22  9:29 1:29:03 
   78   6/17    195 Molly Van Appledorn     La Crosse          WI  37 F   111 20:10  2:28  1:48   56   37:49 19.7  1:41  109   27:53  9:00 1:29:20 
   79   6/9     183 Vladimir Skirda         Hermantown         MN  35 M   142 23:06  2:50  2:02   49   37:23 19.9  1:12   83   25:44  8:18 1:29:26 
   80   6/19     64 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  43 F    78 18:32  2:16  2:25   88   40:18 18.5  0:58  101   27:14  8:48 1:29:26 
   81   3/7      53 Megan Ecker             Lino Lakes         MN  26 F    51 17:04  2:05  2:57   81   39:54 18.6  2:14  104   27:23  8:50 1:29:31 
   82   6/8     172 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  23 M   157 24:31  3:00  2:27   62   38:22 19.4  0:54   54   23:35  7:37 1:29:48 
   83   2/6      88 Ron Jyring              Bismarck           ND  60 M    74 18:14  2:14  2:21   86   40:15 18.5  1:39  106   27:26  8:51 1:29:53 
   84   4/7     192 Mike Thompson           Sioux Falls        SD  56 M   120 20:50  2:33  3:09   58   37:55 19.6  2:39   76   25:24  8:12 1:29:56 
   85   4/14     42 Suzie Darnell           St. Paul           MN  45 F   162 25:21  3:06  2:07   83   39:58 18.6  1:38   20   20:53  6:45 1:29:56 
   86   7/19     23 Jennifer Bird           Superior           WI  40 F   119 20:49  2:33  2:40   94   40:36 18.3  1:13   69   24:50  8:01 1:30:06 
   87   2/3      35 Abbe Burke              Lake Forest        IL  61 F    50 17:04  2:05  2:29   70   39:00 19.1  2:02  129   29:33  9:32 1:30:07 
   88   7/9      14 Andy Armitage           Thunder Bay        ON  37 M    57 17:35  2:09  4:11  119   43:02 17.3  1:32   57   23:53  7:43 1:30:12 
   89   7/8     193 Ted Urch                Rochester          MN  24 M   146 23:17  2:51  2:08   48   37:23 19.9  1:53   82   25:44  8:18 1:30:22 
   90   3/6      16 Randy Back              Superior           WI  60 M   166 25:45  3:09  1:30   40   36:38 20.3  1:13   84   25:47  8:19 1:30:52 
   91   4/8      95 Jack Kellner            Lauderdale         MN  26 M   159 24:39  3:01  2:24  101   41:34 17.9  0:43   31   22:03  7:07 1:31:22 
   92   1/3     298 Anita Leach             Worthington        MN  55 F    95 19:26  2:23  2:47   98   41:04 18.1  2:10   89   26:05  8:25 1:31:31 
   93   4/6     181 Jack Shovein            North Oaks         MN  60 M   109 20:03  2:27  2:54   65   38:33 19.3  2:06  113   28:16  9:08 1:31:49 
   94   3/3      10 Paula Anderson          Ely                MN  62 F    71 18:07  2:13  1:57  107   42:07 17.7  1:51  111   28:00  9:02 1:32:00 
   95   5/14     32 Ana Bumgardner          Urbandale          IA  47 F    69 18:01  2:12  2:07   85   40:10 18.5  1:32  136   30:19  9:47 1:32:08 
   96   4/7      11 Claire Anderson         Saint Paul         MN  27 F    99 19:46  2:25  1:53  131   43:48 17.0  1:03   87   25:57  8:23 1:32:25 
   97   5/7     174 Ted Schick              Duluth             MN  58 M    73 18:13  2:14  1:54   91   40:21 18.4  1:51  137   30:21  9:48 1:32:39 
   98   4/6     194 Michael Utecht          Brookston          MN  53 M    62 17:46  2:10  2:26  117   42:58 17.3  2:53   97   26:40  8:37 1:32:40 
   99   8/9     115 Andrew Lester           Amery              WI  36 M   148 23:29  2:52  2:18   67   38:49 19.2  1:27   98   26:41  8:37 1:32:44 
  100   5/8      37 Paul Carland            Duluth             MN  29 M    72 18:10  2:13  2:05  108   42:10 17.6  1:52  117   28:35  9:14 1:32:50 
  101   8/19     86 Annalissa Johnson       Rochester          MN  44 F   125 21:41  2:39  1:51   51   37:29 19.8  2:31  124   29:20  9:28 1:32:50 
  102   5/6      28 John Brandt             Tucson             AZ  53 M    70 18:07  2:13  4:39   84   40:08 18.5  2:44  105   27:24  8:51 1:32:59 
  103   7/17     36 Meghan Caine            Duluth             MN  37 F    29 15:09  1:51  2:22   99   41:26 18.0  2:13  148   32:20 10:26 1:33:29 
  104   8/17     83 Jodie Johnson           Saginaw            MN  38 F    55 17:33  2:09  2:51  114   42:34 17.5  1:36  121   28:59  9:21 1:33:32 
  105   9/19    189 Kristin Tapper          Northfield         MN  40 F    31 15:14  1:52  2:24  150   46:14 16.1  1:25  116   28:29  9:12 1:33:44 
  106   6/7     147 Rosie Pechous           Hastings           MN  22 F    33 15:31  1:54  2:01  118   42:59 17.3  1:18  146   32:06 10:21 1:33:53 
  107   5/7      41 Riley Cronk             Rosslyn            ON  25 F   124 21:36  2:39  2:50   89   40:19 18.5  2:05  103   27:22  8:50 1:34:10 
  108   9/17    116 Kelli Lester            Amery              WI  37 F    44 16:09  1:59  2:06  149   46:12 16.1  1:16  120   28:53  9:20 1:34:35 
  109  10/17     70 Monica Haynes           Duluth             MN  37 F    97 19:29  2:23  2:54  125   43:35 17.1  1:26  102   27:18  8:49 1:34:40 
  110   9/9     111 Bryan Lacore            Cloquet            MN  36 M   155 24:15  2:58  2:33  113   42:30 17.5  1:21   58   24:06  7:47 1:34:43 
  111  12/17      8 David Anderson          Newcastle          WA  42 M   101 19:53  2:26  2:54  130   43:47 17.0  1:41   96   26:36  8:35 1:34:49 
  112   2/2      93 Anna Kebbekus           Duluth             MN  18 F    82 18:50  2:18  2:02  104   41:53 17.8  0:46  141   31:24 10:08 1:34:54 
  113  13/17     67 Troy Hanson             Elko New Market    MN  40 M   176 28:33  3:29  2:59   79   39:43 18.7  1:08   43   22:44  7:20 1:35:06 
  114   4/7     209 Travis Wulf             Durant             IA  31 M   100 19:53  2:26  3:52  122   43:23 17.1  2:39   78   25:29  8:13 1:35:14 
  115  11/17    114 Alyson Leno             Cloquet            MN  35 F   152 24:06  2:57  3:01  105   41:57 17.7  1:14   74   25:03  8:05 1:35:19 
  116   6/6     157 Tony Radloff            Duluth             MN  51 M   179 32:05  3:55  1:47   32   35:42 20.8  1:41   67   24:35  7:56 1:35:49 
  117  10/19    180 Laura Seitz             Duluth             MN  41 F    90 19:16  2:21  2:07  144   45:31 16.3  1:43  107   27:30  8:53 1:36:05 
  118  14/17    128 Noah Markon             Richfield          MN  40 M   144 23:12  2:50  3:44  115   42:39 17.4  1:20   85   25:52  8:21 1:36:45 
  119  15/17    129 Kristian Markon         New Hope           MN  44 M   145 23:12  2:50  2:54  124   43:26 17.1  1:23   88   26:00  8:23 1:36:53 
  120  16/17      6 Shawn Amundson          Duluth             MN  40 M   112 20:16  2:29  4:31   96   41:01 18.1  2:06  133   30:04  9:42 1:37:57 
  121   5/6      18 Thad Beech-Dziuk        Duluth             MN  60 M   158 24:37  3:01  2:20  120   43:18 17.2  1:19   95   26:34  8:35 1:38:07 
  122   6/6      40 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  61 M   170 27:08  3:19  2:04   44   37:04 20.1  2:34  128   29:25  9:30 1:38:13 
  123   6/7      92 Madison Karpan          Alexandria         MN  29 F   110 20:04  2:27  1:54  155   46:57 15.8  1:53  108   27:44  8:57 1:38:31 
  124   6/14     22 Penny Belluz            Thunder Bay        ON  46 F   140 23:03  2:49  3:09  141   44:41 16.7  1:30   93   26:20  8:30 1:38:42 
  125  11/19     62 Amy Gosselin            Thunder Bay        ON  40 F    87 19:06  2:20  3:20  153   46:45 15.9  1:51  110   27:53  9:00 1:38:53 
  126   6/8     122 Larry Lorbiecki         Bloomington        MN  26 M   168 26:27  3:14  2:31  127   43:41 17.0  0:54   86   25:53  8:21 1:39:24 
  127  12/19    102 Jill Kragseth           Palatine           IL  41 F    40 15:59  1:57  2:39  123   43:25 17.1  2:29  162   35:19 11:24 1:39:50 
  128   2/3     149 Susan Perala-Dewey      Duluth             MN  56 F   114 20:22  2:29  1:53  132   43:49 17.0  1:24  152   32:29 10:29 1:39:55 
  129   7/14    109 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  45 F   115 20:30  2:30  2:19  112   42:21 17.6  2:42  150   32:23 10:27 1:40:12 
  130  13/19    145 Kari Pantekoek          St Paul            MN  43 F   133 22:05  2:42  3:51  135   44:01 16.9  1:20  122   29:13  9:26 1:40:27 
  131  14/19    196 Stacey Vig              Minong             WI  42 F   151 23:58  2:56  2:04  102   41:45 17.8  1:09  145   31:51 10:17 1:40:46 
  132   5/7     120 Alexander Lindberg      St. Louis Park     MN  30 M   147 23:22  2:51  3:21  154   46:54 15.9  2:23   80   25:42  8:18 1:41:40 
  133  12/17     89 Rachel Kamish           St. Paul           MN  38 F   156 24:30  3:00  2:57  147   46:03 16.2  1:21  100   26:50  8:40 1:41:40 
  134   1/1     103 Robert Kranz            Apple Valley       MN  72 M   160 25:19  3:06  2:26  103   41:48 17.8  1:59  135   30:18  9:47 1:41:48 
  135   8/14     79 Robin Hutcheson         Minneapolis        MN  49 F   107 20:01  2:27  2:20  138   44:25 16.8  2:07  155   33:23 10:46 1:42:14 
  136   2/3     139 Brody Mitchell          Duluth             MN  11 M   126 21:43  2:39  3:08  157   47:21 15.7  1:05  127   29:22  9:29 1:42:37 
  137  15/19    138 Christine Mitchell      Duluth             MN  40 F   127 21:45  2:40  3:10  139   44:31 16.7  3:52  125   29:22  9:29 1:42:37 
  138   3/6      75 Susan Hjort             Duluth             MN  51 F    84 19:00  2:19  2:27  165   48:52 15.2  1:00  142   31:37 10:12 1:42:55 
  139   7/8     164 Brian Riley             Minnetonka         MN  27 M   129 21:57  2:41  1:30  168   49:30 15.0  1:18  118   28:44  9:16 1:42:57 
  140   7/7     113 Katrina Lau             Woodbury           MN  24 F   137 22:56  2:48  3:31  161   47:56 15.5  1:54   99   26:47  8:39 1:43:02 
  141   9/11    202 Phil Wilson             South Range        WI  49 M   171 27:15  3:20  2:37  100   41:29 17.9  1:50  131   29:57  9:40 1:43:07 
  142   8/8     201 Erik Wilson             Fort Leonard Wood  MO  22 M   122 21:05  2:35  2:42  159   47:41 15.6  1:43  132   29:58  9:40 1:43:07 
  143   1/4       4 Penny Agar              Duluth             MN  65 F   102 19:54  2:26  1:52  152   46:37 16.0  2:19  153   32:41 10:33 1:43:22 
  144   2/4       5 Rick Agar               Duluth             MN  65 M   108 20:02  2:27  2:29  142   44:53 16.6  1:29  160   34:36 11:10 1:43:27 
  145  16/19    173 Camille Sasik           Minnetonka         MN  43 F   128 21:49  2:40  4:08  129   43:44 17.0  1:36  147   32:13 10:24 1:43:27 
  146   7/7     112 Katherine Lange         Hudson             WI  25 F   135 22:18  2:44  3:13  126   43:37 17.1  2:04  149   32:23 10:27 1:43:33 
  147   9/14     72 Sarah Hick              Saint Paul         MN  49 F   169 26:50  3:17  1:35  111   42:18 17.6  1:16  144   31:47 10:16 1:43:43 
  148   3/3      74 Nathan Hjort            Duluth             MN  15 M    19 14:23  1:46  2:24  173   51:36 14.4  0:43  161   34:50 11:15 1:43:54 
  149  13/17     98 Deanna Kieffer          Plymouth           MN  39 F   117 20:46  2:32  2:56  166   49:21 15.1  1:20  130   29:39  9:34 1:43:59 
  150  10/14     91 Daphne Karpan           Alexandria         MN  49 F   163 25:23  3:06  2:48  145   45:41 16.3  1:59  115   28:22  9:09 1:44:11 
  151  17/19     63 Katie Gravesen          Kihei              HI  44 F   136 22:54  2:48  3:20  116   42:47 17.4  2:04  158   34:17 11:04 1:45:19 
  152  18/19    160 Katherine Rebstock      Edina              MN  42 F   123 21:29  2:38  2:36  169   49:57 14.9  1:27  134   30:06  9:43 1:45:33 
  153  11/14    119 Ann Lind                Duluth             MN  45 F    59 17:40  2:10  2:59  134   43:51 17.0  3:37  173   37:48 12:12 1:45:52 
  154   6/7     118 Ken Lieske              Thunder Bay        ON  55 M   161 25:20  3:06  3:53  109   42:12 17.6  2:03  154   32:48 10:35 1:46:14 
  155   6/7     190 Brennan Thompson        Sioux Falls        SD  30 M   132 22:04  2:42  2:59  137   44:23 16.8  3:36  156   33:34 10:50 1:46:34 
  156  14/17    105 Heather Krohn           Saginaw            MN  39 F    83 18:52  2:19  3:26  143   45:07 16.5  1:21  174   38:12 12:20 1:46:56 
  157   7/7     203 Stuart Winter           Minneapolis        MN  59 M   131 22:03  2:42  4:19  121   43:20 17.2  1:51  165   35:49 11:34 1:47:21 
  158   1/1      52 Jeries Duncan           St. Paul           MN  17 M   154 24:12  2:58  2:58  175   53:01 14.0  0:56   94   26:26  8:32 1:47:31 
  159  15/17    144 Emily Opacich           Duluth             MN  35 F   150 23:47  2:54  2:18  162   48:32 15.3  1:11  143   31:46 10:15 1:47:32 
  160  19/19     59 Angela Fisher           Hibbing            MN  44 F    93 19:21  2:22  2:52  146   45:47 16.3  1:03  175   39:06 12:37 1:48:07 
  161  10/11     71 Shawn Hegard            Bloomington        MN  45 M   139 23:03  2:49  8:35  140   44:33 16.7  2:22  139   31:00 10:00 1:49:31 
  162   2/4     108 Lois Kubow              Duluth             MN  66 F   121 20:59  2:34  2:31  148   46:05 16.1  2:20  172   37:39 12:09 1:49:33 
  163   4/6      25 Valerie Blanchenay      Centennial         CO  54 F   164 25:28  3:07  2:35  128   43:42 17.0  2:28  170   36:20 11:44 1:50:32 
  164   3/3      45 Nancy Day               Cottage Grove      MN  59 F   153 24:11  2:57  2:40  156   47:05 15.8  1:39  168   36:01 11:38 1:51:34 
  165   8/8      54 Drake Egge              Esko               MN  29 M   178 30:07  3:41  1:30  171   50:33 14.7  0:56  119   28:51  9:19 1:51:56 
  166   3/4      82 Nicole Jans             Granite Falls      MN  34 F   167 26:03  3:11  2:29  172   50:49 14.6  1:33  151   32:24 10:27 1:53:17 
  167   3/4      90 Joe Kandiko             Excelsior          MN  69 M   116 20:45  2:32  2:49  160   47:56 15.5  2:41  177   39:28 12:44 1:53:37 
  168   7/7     204 Collin Winters          Rochester          MN  31 M   165 25:34  3:07  3:48  164   48:51 15.2  2:22  157   34:04 11:00 1:54:37 
  169   5/6      85 Merilee Johnson         Inver Grove Height MN  53 F   141 23:03  2:49  3:03  151   46:21 16.1  2:42  178   39:41 12:48 1:54:48 
  170   4/4     178 Charles Schumacher      Duluth             MN  68 M   134 22:06  2:42  3:55  176   54:27 13.7  1:45  167   35:56 11:36 1:58:07 
  171  17/17    123 Christopher Luehr       New Brighton       MN  40 M   130 22:03  2:42  4:49  174   52:13 14.2  3:27  171   36:45 11:52 1:59:15 
  172  12/14    104 Juley Kroeger           Eau Claire         WI  48 F   180 33:15  4:04  4:43  136   44:08 16.9  1:59  169   36:02 11:38 2:00:05 
  173   3/4     106 Nancy Krueger           Hoyt Lakes         MN  68 F   177 29:04  3:33  4:00  170   50:24 14.8  2:01  166   35:56 11:36 2:01:23 
  174   4/4     158 Kelsey Raffel           Saint Paul Park    MN  31 F   181 35:59  4:24  2:17  158   47:27 15.7  1:48  159   34:21 11:05 2:01:50 
  175  16/17    152 Lisa Poola              Duluth             MN  36 F    64 17:46  2:10  6:39  180   57:46 12.9  2:20  176   39:14 12:40 2:03:44 
  176  17/17    184 Nicole Smith            Waunakee           WI  35 F    38 15:54  1:57  6:13  181   58:21 12.8  1:36  179   42:00 13:33 2:04:02 
  177  11/11    159 Peter Rebstock          Edina              MN  46 M   182 41:37  5:05  2:58  167   49:28 15.0  0:52  138   30:35  9:52 2:05:27 
  178  13/14    299 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  45 F   149 23:33  2:53  2:47  163   48:41 15.3  2:27  182   50:28 16:17 2:07:54 
  179   4/4      66 Alicia Hall             Duluth             MN  14 F   173 27:40  3:23  5:22  178   57:28 12.9  2:42  163   35:32 11:28 2:08:42 
  180  14/14    197 Dawn Walker             Duluth             MN  46 F   172 27:38  3:23  5:23  179   57:30 12.9  2:41  164   35:38 11:30 2:08:48 
  181   4/4       9 Margaret Anderson       Lombard            IL  68 F   174 28:08  3:26  3:55  177   56:07 13.3  1:47  181   47:03 15:11 2:16:58 
  182   6/6     182 Jody Sjodin-Gregoire    Owatonna           MN  51 F   175 28:32  3:29  3:13  182 1:00:36 12.3  1:41  180   43:23 14:00 2:17:24 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  476 MBS                                              2 22:56  2:48  0:40    2   43:28 17.1  0:42    1   25:17  8:10 1:33:01 
           Mary Patnaude , Becky Krubsack , Sarah Shilman         
    2  480 Dragonflies                                      1 21:32  2:38  0:46    1   38:51 19.2  0:47    3   32:41 10:33 1:34:36 
           Kelsie Carlson , Tonia Kittelson , Katie Carlson       
    3  474 The Karens                                       3 26:37  3:15  2:51    3 1:11:21 10.4  0:45    2   28:15  9:07 2:09:47 
           Kathryn Thompson , Kathryn Thompson , Maren Vanluvanee 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  478 Fireweed                                         3 16:10  1:59  0:30    1   30:13 24.6  0:32    1   19:20  6:14 1:06:42 
           Sarah Law , Jay Arrowsmith Decoux , Brandon Law        
    2  467 Two and a half Gillingham                        4 17:34  2:09  0:54    2   30:24 24.5  0:51    3   32:33 10:30 1:22:14 
           Michelle Gillingham , Josh Gillingham , Michelle Gilli 
    3  475 Team TriAngls                                    1 12:33  1:32  0:39    4   44:54 16.6  0:46    2   30:26  9:49 1:29:15 
           Maia Bumgardner , Hazen Stangl , Daryl Anne Stangl     
    4  479 Can Rik Just Swim the Who                        2 14:34  1:47  0:46    3   40:07 18.5  0:49    4   33:43 10:53 1:29:57 
           Rik Knutsen , Chris Westendorp , Deb Johnson           
    5  477 Sangster Gangsters                               5 19:04  2:20  1:01    5   46:20 16.1  0:57    5   36:05 11:39 1:43:26 
           Ariel Paul , Michael Sangster , Michelle Sangster      


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                          CORPORATE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  465 Varsity Team Brewhouse                           1 12:41  1:33  0:38    1 1:04:07 11.6  0:38    1   23:49  7:41 1:41:51 
           Rod Raymond , Marcy Wojick , Ryan Wisdom               

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  19 John Beintema           Bloomington        MN  67 M      2 24:47  3:02  6:49    1 1:20:02  9.3                                  
 295 Amber Berg              Cloquet            MN  46 F      1 22:03  2:42  2:38                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Stephen Meyer           Minneapolis        MN  27 M   11:31  1:25 
    2 Todd King               Andover            MN  50 M   12:06  1:29 
    3 Shyanne McGregor        Duluth             MN  35 F   12:09  1:29 
    4 Christopher Westdal     Winnipeg           MB  47 M   12:33  1:32 
    5 Helen Zenner            Lakeville          MN  15 F   12:43  1:33 
    6 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  54 F   12:44  1:34 
    7 Jesse Adams             Duluth             MN  37 M   12:48  1:34 
    8 Lucas Stangl            Winona             MN  42 M   12:50  1:34 
    9 Bettina Keppers         Duluth             MN  36 F   12:56  1:35 
   10 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  43 M   13:07  1:36 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  43 M   27:46 26.8 
    2 Mike Ward               Duluth             MN  30 M   29:21 25.3 
    3 Ryan Saline             Cloquet            MN  45 M   29:59 24.8 
    4 Jeremy Rondorf          Andover            MN  44 M   30:52 24.1 
    5 Shyanne McGregor        Duluth             MN  35 F   30:55 24.1 
    6 Bettina Keppers         Duluth             MN  36 F   31:25 23.7 
    7 Benjamin Welch          Duluth             MN  28 M   31:46 23.4 
    8 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  44 F   31:49 23.4 
    9 Craig Peterson          Minneapolis        MN  57 M   32:17 23.0 
   10 Ryan Smith              Superior           WI  33 M   32:24 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Cole Michaelsen         New Auburn         WI  18 M   16:50  5:26 
    2 Mike Ward               Duluth             MN  30 M   17:38  5:42 
    3 Jes Pedersen            Luck               WI  23 M   18:19  5:55 
    4 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  43 M   19:04  6:10 
    5 Benjamin Welch          Duluth             MN  28 M   19:06  6:10 
    6 Shyanne McGregor        Duluth             MN  35 F   19:29  6:18 
    7 Christopher Westdal     Winnipeg           MB  47 M   19:33  6:19 
    8 Nathan Wright           New York City      NY  44 M   19:46  6:23 
    9 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  44 F   19:53  6:25 
   10 Kevin Harris            Hermantown         MN  21 M   20:11  6:31 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  142 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  43    6 13:07  1:36  1:11    1   27:46 26.8  0:38    4   19:04  6:10 1:01:45 
    2  198 Mike Ward               Duluth             MN  30   11 14:17  1:45  0:47    2   29:21 25.3  0:42    2   17:38  5:42 1:02:43 
    3  200 Christopher Westdal     Winnipeg           MB  47    3 12:33  1:32  1:11   10   33:00 22.5  0:43    6   19:33  6:19 1:06:59 
    4  304 Benjamin Welch          Duluth             MN  28   15 14:47  1:49  1:10    5   31:46 23.4  0:45    5   19:06  6:10 1:07:32 
    5  135 Cole Michaelsen         New Auburn         WI  18   12 14:22  1:46  1:49   12   33:40 22.1  1:13    1   16:50  5:26 1:07:51 
    6  150 Craig Peterson          Minneapolis        MN  57    8 13:27  1:39  1:02    6   32:17 23.0  0:44   12   20:41  6:41 1:08:10 
    7  170 Ryan Saline             Cloquet            MN  45   20 15:54  1:57  1:32    3   29:59 24.8  0:38   18   21:21  6:54 1:09:22 
    8    3 Jesse Adams             Duluth             MN  37    4 12:48  1:34  1:13   15   33:50 22.0  0:59   19   21:47  7:02 1:10:33 
    9  297 Todd King               Andover            MN  50    2 12:06  1:29  1:18   13   33:40 22.1  1:03   29   22:41  7:19 1:10:46 
   10   50 Daniel Duff             Duluth             MN  55   14 14:29  1:46  1:30   17   34:01 21.9  1:06   10   20:20  6:34 1:11:24 
   11  185 Ryan Smith              Superior           WI  33   24 16:27  2:01  1:11    7   32:24 23.0  0:45   16   20:51  6:44 1:11:36 
   12  134 Stephen Meyer           Minneapolis        MN  27    1 11:31  1:25  1:32   36   37:22 19.9  1:32   14   20:46  6:42 1:12:41 
   13  186 Lucas Stangl            Winona             MN  42    5 12:50  1:34  1:16   32   36:50 20.2  1:06   13   20:44  6:42 1:12:46 
   14  166 Jeremy Rondorf          Andover            MN  44   16 15:31  1:54  1:24    4   30:52 24.1  0:59   42   24:13  7:49 1:12:58 
   15   27 Chris Botten            Hermantown         MN  49   17 15:34  1:54  1:26   14   33:49 22.0  0:58   21   21:56  7:05 1:13:41 
   16    7 Brad Anderson           Duluth             MN  43   18 15:40  1:55  1:14    8   32:39 22.8  1:01   34   23:12  7:29 1:13:44 
   17   76 Joe Holz                Saginaw            MN  39    7 13:15  1:37  1:17   27   36:00 20.7  0:59   26   22:21  7:13 1:13:50 
   18  207 Nathan Wright           New York City      NY  44   26 16:30  2:01  2:32   16   33:55 21.9  1:21    7   19:46  6:23 1:14:02 
   19  154 Brett Potash            Mercersburg        PA  44   40 18:27  2:15  1:33   20   34:35 21.5  0:51    9   20:15  6:32 1:15:39 
   20  148 Jes Pedersen            Luck               WI  23   45 19:19  2:22  1:38   29   36:13 20.5  0:53    3   18:19  5:55 1:16:20 
   21  212 John Zenner             Lakeville          MN  52   30 17:34  2:09  1:29   11   33:08 22.5  1:06   35   23:17  7:31 1:16:32 
   22  133 Jeff Melby              Bloomington        MN  60   23 16:09  1:59  1:45    9   32:53 22.6  1:17   46   24:39  7:57 1:16:42 
   23   69 Kevin Harris            Hermantown         MN  21   35 17:59  2:12  2:41   23   35:29 21.0  0:55    8   20:11  6:31 1:17:12 
   24   51 Tim Duffy               Duluth             MN  45   19 15:50  1:56  1:53   28   36:07 20.6  1:25   33   22:55  7:24 1:18:08 
   25   31 Jonathan Brovold        Lakeville          MN  37   25 16:29  2:01  1:30   43   38:04 19.5  1:21   15   20:47  6:43 1:18:09 
   26   33 Matt Evans              Eau Claire         WI  53   10 14:15  1:45  1:09   40   37:42 19.7  1:19   39   23:46  7:40 1:18:09 
   27  153 Krist Poppe             Sun Prairie        WI  41   46 19:21  2:22  1:42   18   34:24 21.6  1:01   28   22:39  7:19 1:19:05 
   28   87 Paul Jones              Duluth             MN  48   32 17:42  2:10  1:34   30   36:34 20.3  1:07   27   22:22  7:13 1:19:16 
   29  213 Mathew Zenner           Brentwood          TN  48   27 17:12  2:06  1:29   33   36:54 20.2  1:20   30   22:43  7:20 1:19:36 
   30  171 David Sanda             Superior           WI  28   47 19:24  2:22  1:47   26   35:58 20.7  1:17   23   22:03  7:07 1:20:26 
   31  165 Patrick Riley           Wrenshall          MN  43   33 17:44  2:10  1:16   41   37:46 19.7  1:03   32   22:45  7:21 1:20:32 
   32   44 Aaron Day               Saint Paul         MN  41   44 19:03  2:20  1:36   39   37:29 19.8  1:29   17   20:57  6:46 1:20:33 
   33   47 Alan Dettmer            Bovey              MN  47   42 18:32  2:16  1:11   19   34:27 21.6  1:04   52   25:43  8:18 1:20:55 
   34  110 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  47    9 14:07  1:44  1:47   56   40:22 18.4  1:16   44   24:27  7:53 1:21:56 
   35   68 Ben Harper              Denver             CO  32   22 16:05  1:58  2:24   35   37:07 20.0  1:31   47   24:52  8:02 1:21:57 
   36   61 Alain Gosselin          Thunder Bay        ON  40   51 19:58  2:27  2:27   46   38:40 19.2  1:19   11   20:21  6:34 1:22:43 
   37  137 Jim Miner               Duluth             MN  65   21 15:58  1:57  2:08   22   35:00 21.3  1:27   69   28:21  9:09 1:22:53 
   38  121 Deyvid Lopez            Buffalo            MN  24   55 20:16  2:29  2:15   49   39:12 19.0  0:59   22   21:59  7:06 1:24:40 
   39  296 Kevin Kervina           Duluth             MN  58   66 23:03  2:49  1:45   24   35:37 20.9  1:12   37   23:31  7:35 1:25:07 
   40   17 Eli Beech-Brown         Duluth             MN  18   48 19:27  2:23  2:05   57   40:29 18.4  1:29   20   21:54  7:04 1:25:23 
   41  188 Kyle Stilling           Duluth             MN  35   69 23:07  2:50  2:47   21   34:37 21.5  1:40   36   23:30  7:35 1:25:40 
   42   30 Samuel Brickley         Duluth             MN  22   41 18:32  2:16  2:25   51   39:22 18.9  1:20   43   24:26  7:53 1:26:02 
   43  101 Ben Konold              Hopkins            MN  23   57 20:46  2:32  2:55   48   39:05 19.0  1:08   25   22:18  7:12 1:26:09 
   44   12 Todd Armbruster         Duluth             MN  37   28 17:19  2:07  1:58   62   41:58 17.7  0:47   48   24:54  8:02 1:26:55 
   45   26 Caden Blix              Duluth             MN  15   29 17:21  2:07  1:31   65   42:15 17.6  0:47   59   26:10  8:27 1:28:03 
   46   65 Kevin Hagen             Hibbing            MN  42   43 18:33  2:16  1:21   50   39:18 18.9  1:20   67   28:05  9:04 1:28:35 
   47  183 Vladimir Skirda         Hermantown         MN  35   68 23:06  2:50  2:02   38   37:23 19.9  1:12   54   25:44  8:18 1:29:26 
   48  172 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  23   77 24:31  3:00  2:27   44   38:22 19.4  0:54   38   23:35  7:37 1:29:48 
   49   88 Ron Jyring              Bismarck           ND  60   39 18:14  2:14  2:21   54   40:15 18.5  1:39   66   27:26  8:51 1:29:53 
   50  192 Mike Thompson           Sioux Falls        SD  56   58 20:50  2:33  3:09   42   37:55 19.6  2:39   49   25:24  8:12 1:29:56 
   51   14 Andy Armitage           Thunder Bay        ON  37   31 17:35  2:09  4:11   69   43:02 17.3  1:32   40   23:53  7:43 1:30:12 
   52  193 Ted Urch                Rochester          MN  24   72 23:17  2:51  2:08   37   37:23 19.9  1:53   53   25:44  8:18 1:30:22 
   53   16 Randy Back              Superior           WI  60   83 25:45  3:09  1:30   31   36:38 20.3  1:13   55   25:47  8:19 1:30:52 
   54   95 Jack Kellner            Lauderdale         MN  26   79 24:39  3:01  2:24   60   41:34 17.9  0:43   24   22:03  7:07 1:31:22 
   55  181 Jack Shovein            North Oaks         MN  60   53 20:03  2:27  2:54   45   38:33 19.3  2:06   68   28:16  9:08 1:31:49 
   56  174 Ted Schick              Duluth             MN  58   38 18:13  2:14  1:54   55   40:21 18.4  1:51   79   30:21  9:48 1:32:39 
   57  194 Michael Utecht          Brookston          MN  53   34 17:46  2:10  2:26   68   42:58 17.3  2:53   63   26:40  8:37 1:32:40 
   58  115 Andrew Lester           Amery              WI  36   74 23:29  2:52  2:18   47   38:49 19.2  1:27   64   26:41  8:37 1:32:44 
   59   37 Paul Carland            Duluth             MN  29   37 18:10  2:13  2:05   63   42:10 17.6  1:52   70   28:35  9:14 1:32:50 
   60   28 John Brandt             Tucson             AZ  53   36 18:07  2:13  4:39   53   40:08 18.5  2:44   65   27:24  8:51 1:32:59 
   61  111 Bryan Lacore            Cloquet            MN  36   76 24:15  2:58  2:33   66   42:30 17.5  1:21   41   24:06  7:47 1:34:43 
   62    8 David Anderson          Newcastle          WA  42   50 19:53  2:26  2:54   75   43:47 17.0  1:41   62   26:36  8:35 1:34:49 
   63   67 Troy Hanson             Elko New Market    MN  40   87 28:33  3:29  2:59   52   39:43 18.7  1:08   31   22:44  7:20 1:35:06 
   64  209 Travis Wulf             Durant             IA  31   49 19:53  2:26  3:52   72   43:23 17.1  2:39   50   25:29  8:13 1:35:14 
   65  157 Tony Radloff            Duluth             MN  51   89 32:05  3:55  1:47   25   35:42 20.8  1:41   45   24:35  7:56 1:35:49 
   66  128 Noah Markon             Richfield          MN  40   70 23:12  2:50  3:44   67   42:39 17.4  1:20   56   25:52  8:21 1:36:45 
   67  129 Kristian Markon         New Hope           MN  44   71 23:12  2:50  2:54   73   43:26 17.1  1:23   58   26:00  8:23 1:36:53 
   68    6 Shawn Amundson          Duluth             MN  40   54 20:16  2:29  4:31   58   41:01 18.1  2:06   77   30:04  9:42 1:37:57 
   69   18 Thad Beech-Dziuk        Duluth             MN  60   78 24:37  3:01  2:20   70   43:18 17.2  1:19   61   26:34  8:35 1:38:07 
   70   40 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  61   85 27:08  3:19  2:04   34   37:04 20.1  2:34   74   29:25  9:30 1:38:13 
   71  122 Larry Lorbiecki         Bloomington        MN  26   84 26:27  3:14  2:31   74   43:41 17.0  0:54   57   25:53  8:21 1:39:24 
   72  120 Alexander Lindberg      St. Louis Park     MN  30   73 23:22  2:51  3:21   79   46:54 15.9  2:23   51   25:42  8:18 1:41:40 
   73  103 Robert Kranz            Apple Valley       MN  72   80 25:19  3:06  2:26   61   41:48 17.8  1:59   78   30:18  9:47 1:41:48 
   74  139 Brody Mitchell          Duluth             MN  11   60 21:43  2:39  3:08   80   47:21 15.7  1:05   73   29:22  9:29 1:42:37 
   75  164 Brian Riley             Minnetonka         MN  27   61 21:57  2:41  1:30   85   49:30 15.0  1:18   71   28:44  9:16 1:42:57 
   76  202 Phil Wilson             South Range        WI  49   86 27:15  3:20  2:37   59   41:29 17.9  1:50   75   29:57  9:40 1:43:07 
   77  201 Erik Wilson             Fort Leonard Wood  MO  22   59 21:05  2:35  2:42   81   47:41 15.6  1:43   76   29:58  9:40 1:43:07 
   78    5 Rick Agar               Duluth             MN  65   52 20:02  2:27  2:29   78   44:53 16.6  1:29   85   34:36 11:10 1:43:27 
   79   74 Nathan Hjort            Duluth             MN  15   13 14:23  1:46  2:24   87   51:36 14.4  0:43   86   34:50 11:15 1:43:54 
   80  118 Ken Lieske              Thunder Bay        ON  55   81 25:20  3:06  3:53   64   42:12 17.6  2:03   82   32:48 10:35 1:46:14 
   81  190 Brennan Thompson        Sioux Falls        SD  30   64 22:04  2:42  2:59   76   44:23 16.8  3:36   83   33:34 10:50 1:46:34 
   82  203 Stuart Winter           Minneapolis        MN  59   63 22:03  2:42  4:19   71   43:20 17.2  1:51   87   35:49 11:34 1:47:21 
   83   52 Jeries Duncan           St. Paul           MN  17   75 24:12  2:58  2:58   89   53:01 14.0  0:56   60   26:26  8:32 1:47:31 
   84   71 Shawn Hegard            Bloomington        MN  45   67 23:03  2:49  8:35   77   44:33 16.7  2:22   81   31:00 10:00 1:49:31 
   85   54 Drake Egge              Esko               MN  29   88 30:07  3:41  1:30   86   50:33 14.7  0:56   72   28:51  9:19 1:51:56 
   86   90 Joe Kandiko             Excelsior          MN  69   56 20:45  2:32  2:49   82   47:56 15.5  2:41   90   39:28 12:44 1:53:37 
   87  204 Collin Winters          Rochester          MN  31   82 25:34  3:07  3:48   83   48:51 15.2  2:22   84   34:04 11:00 1:54:37 
   88  178 Charles Schumacher      Duluth             MN  68   65 22:06  2:42  3:55   90   54:27 13.7  1:45   88   35:56 11:36 1:58:07 
   89  123 Christopher Luehr       New Brighton       MN  40   62 22:03  2:42  4:49   88   52:13 14.2  3:27   89   36:45 11:52 1:59:15 
   90  159 Peter Rebstock          Edina              MN  46   90 41:37  5:05  2:58   84   49:28 15.0  0:52   80   30:35  9:52 2:05:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  132 Shyanne McGregor        Duluth             MN  35    1 12:09  1:29  1:26    1   30:55 24.1  1:07    1   19:29  6:18 1:05:03 
    2   60 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  44   12 14:56  1:50  0:49    3   31:49 23.4  0:52    2   19:53  6:25 1:08:18 
    3   96 Bettina Keppers         Duluth             MN  36    4 12:56  1:35  1:01    2   31:25 23.7  0:51   12   22:43  7:20 1:08:55 
    4  125 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  20    7 14:29  1:46  1:11    5   34:30 21.6  0:52    3   20:20  6:34 1:11:19 
    5   99 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  54    3 12:44  1:34  1:01    4   33:59 21.9  0:50   15   23:20  7:32 1:11:52 
    6   29 Michelle Breiland       Duluth             MN  42    5 13:36  1:40  1:13    8   35:45 20.8  0:59    7   21:28  6:56 1:12:59 
    7  143 Jena Ogston             Duluth             MN  48   11 14:50  1:49  1:05    7   35:20 21.1  0:51   11   22:29  7:15 1:14:33 
    8  124 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  17    6 14:13  1:44  1:17    9   36:23 20.4  0:56   10   22:15  7:11 1:15:02 
    9   80 Kaylynn Imsande         Menomonie          WI  18   10 14:40  1:48  1:04   20   38:29 19.3  0:44    5   21:08  6:49 1:16:03 
   10  117 Ketzel Levens           Bayfield           WI  21    9 14:38  1:47  0:48   11   37:19 19.9  0:57   13   23:04  7:27 1:16:43 
   11   97 Katrina Kessler         Minneapolis        MN  43    8 14:36  1:47  1:04   12   37:23 19.9  1:15   27   25:08  8:07 1:19:25 
   12  211 Helen Zenner            Lakeville          MN  15    2 12:43  1:33  1:31   28   39:50 18.7  0:56   24   24:54  8:02 1:19:51 
   13   21 Morgan Bell             Maple Grove        MN  17   23 16:19  2:00  1:10   18   38:10 19.5  0:51   17   23:38  7:38 1:20:06 
   14  146 Kelly Pechous           Hastings           MN  27   42 19:03  2:20  1:20   17   38:07 19.5  0:44    6   21:21  6:54 1:20:34 
   15   20 Macy Bell               Maple Grove        MN  14   20 16:01  1:58  1:04   30   39:55 18.6  0:43   16   23:26  7:34 1:21:07 
   16  140 Mary Moline             Duluth             MN  60   29 17:46  2:10  1:44   24   39:10 19.0  1:12   14   23:15  7:30 1:23:06 
   17  306 Gabrielle Chalupsky     Brainerd           MN  15   15 15:10  1:51  1:35   38   40:52 18.2  0:37   29   25:32  8:14 1:23:45 
   18   55 Taylor Ellison          Duluth             MN  29   27 17:36  2:09  1:23   21   38:52 19.1  1:21   25   24:58  8:04 1:24:07 
   19  208 Angela Wulf             Durant             IA  31   31 17:48  2:11  2:21   26   39:27 18.9  1:11   20   24:15  7:50 1:25:01 
   20  206 Terry Wosmek            Duluth             MN  32   45 19:08  2:20  1:20   19   38:28 19.3  0:56   28   25:25  8:12 1:25:17 
   21   15 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  36   32 17:57  2:12  2:19   25   39:25 18.9  1:40   19   24:11  7:48 1:25:29 
   22  141 Katie Mosack            Milwaukee          WI  47   55 20:01  2:27  2:09   22   38:53 19.1  1:14   18   24:09  7:48 1:26:24 
   23  199 Shannon Wesley          Thunder Bay        ON  46   37 18:44  2:17  1:55   14   37:47 19.7  2:00   32   26:07  8:26 1:26:30 
   24  169 Renee Saamanen          Duluth             MN  43   44 19:07  2:20  1:41    6   34:55 21.3  1:35   51   29:15  9:27 1:26:32 
   25  210 Connor Zamzow           Columbus           MN  21   33 17:57  2:12  2:03   27   39:42 18.7  0:47   33   26:09  8:26 1:26:36 
   26  175 Laura Schield-Jyring    Bismarck           ND  54   13 15:03  1:51  2:08   10   36:48 20.2  1:46   59   31:09 10:03 1:26:51 
   27  100 Heather Knutson         Bemidji            MN  35   50 19:32  2:23  1:53   36   40:20 18.4  0:59   21   24:26  7:53 1:27:08 
   28   84 Kate Johnson            Madison            WI  23   53 20:01  2:27  2:48   33   40:17 18.5  2:17    9   22:08  7:09 1:27:28 
   29  219 Kp Blake-Leibowitz      Madison            WI  23   54 20:01  2:27  2:45   39   41:02 18.1  1:35    8   22:07  7:09 1:27:29 
   30  305 Carol Johnson           Duluth             MN  39   22 16:15  1:59  2:57   58   43:51 17.0  1:07   22   24:29  7:54 1:28:37 
   31  167 Melissa Rotenberger     Duluth             MN  41   38 18:49  2:18  1:42   16   37:54 19.6  1:17   54   29:22  9:29 1:29:03 
   32  195 Molly Van Appledorn     La Crosse          WI  37   58 20:10  2:28  1:48   15   37:49 19.7  1:41   43   27:53  9:00 1:29:20 
   33   64 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  43   36 18:32  2:16  2:25   34   40:18 18.5  0:58   37   27:14  8:48 1:29:26 
   34   53 Megan Ecker             Lino Lakes         MN  26   25 17:04  2:05  2:57   29   39:54 18.6  2:14   40   27:23  8:50 1:29:31 
   35   42 Suzie Darnell           St. Paul           MN  45   81 25:21  3:06  2:07   31   39:58 18.6  1:38    4   20:53  6:45 1:29:56 
   36   23 Jennifer Bird           Superior           WI  40   62 20:49  2:33  2:40   37   40:36 18.3  1:13   23   24:50  8:01 1:30:06 
   37   35 Abbe Burke              Lake Forest        IL  61   24 17:04  2:05  2:29   23   39:00 19.1  2:02   55   29:33  9:32 1:30:07 
   38  298 Anita Leach             Worthington        MN  55   48 19:26  2:23  2:47   40   41:04 18.1  2:10   31   26:05  8:25 1:31:31 
   39   10 Paula Anderson          Ely                MN  62   35 18:07  2:13  1:57   45   42:07 17.7  1:51   45   28:00  9:02 1:32:00 
   40   32 Ana Bumgardner          Urbandale          IA  47   34 18:01  2:12  2:07   32   40:10 18.5  1:32   58   30:19  9:47 1:32:08 
   41   11 Claire Anderson         Saint Paul         MN  27   51 19:46  2:25  1:53   56   43:48 17.0  1:03   30   25:57  8:23 1:32:25 
   42   86 Annalissa Johnson       Rochester          MN  44   66 21:41  2:39  1:51   13   37:29 19.8  2:31   52   29:20  9:28 1:32:50 
   43   36 Meghan Caine            Duluth             MN  37   14 15:09  1:51  2:22   41   41:26 18.0  2:13   67   32:20 10:26 1:33:29 
   44   83 Jodie Johnson           Saginaw            MN  38   26 17:33  2:09  2:51   48   42:34 17.5  1:36   49   28:59  9:21 1:33:32 
   45  189 Kristin Tapper          Northfield         MN  40   16 15:14  1:52  2:24   72   46:14 16.1  1:25   47   28:29  9:12 1:33:44 
   46  147 Rosie Pechous           Hastings           MN  22   17 15:31  1:54  2:01   50   42:59 17.3  1:18   65   32:06 10:21 1:33:53 
   47   41 Riley Cronk             Rosslyn            ON  25   65 21:36  2:39  2:50   35   40:19 18.5  2:05   39   27:22  8:50 1:34:10 
   48  116 Kelli Lester            Amery              WI  37   21 16:09  1:59  2:06   71   46:12 16.1  1:16   48   28:53  9:20 1:34:35 
   49   70 Monica Haynes           Duluth             MN  37   49 19:29  2:23  2:54   52   43:35 17.1  1:26   38   27:18  8:49 1:34:40 
   50   93 Anna Kebbekus           Duluth             MN  18   39 18:50  2:18  2:02   43   41:53 17.8  0:46   60   31:24 10:08 1:34:54 
   51  114 Alyson Leno             Cloquet            MN  35   78 24:06  2:57  3:01   44   41:57 17.7  1:14   26   25:03  8:05 1:35:19 
   52  180 Laura Seitz             Duluth             MN  41   46 19:16  2:21  2:07   66   45:31 16.3  1:43   41   27:30  8:53 1:36:05 
   53   92 Madison Karpan          Alexandria         MN  29   57 20:04  2:27  1:54   76   46:57 15.8  1:53   42   27:44  8:57 1:38:31 
   54   22 Penny Belluz            Thunder Bay        ON  46   73 23:03  2:49  3:09   64   44:41 16.7  1:30   34   26:20  8:30 1:38:42 
   55   62 Amy Gosselin            Thunder Bay        ON  40   43 19:06  2:20  3:20   75   46:45 15.9  1:51   44   27:53  9:00 1:38:53 
   56  102 Jill Kragseth           Palatine           IL  41   19 15:59  1:57  2:39   51   43:25 17.1  2:29   76   35:19 11:24 1:39:50 
   57  149 Susan Perala-Dewey      Duluth             MN  56   59 20:22  2:29  1:53   57   43:49 17.0  1:24   71   32:29 10:29 1:39:55 
   58  109 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  45   60 20:30  2:30  2:19   47   42:21 17.6  2:42   69   32:23 10:27 1:40:12 
   59  145 Kari Pantekoek          St Paul            MN  43   69 22:05  2:42  3:51   60   44:01 16.9  1:20   50   29:13  9:26 1:40:27 
   60  196 Stacey Vig              Minong             WI  42   77 23:58  2:56  2:04   42   41:45 17.8  1:09   64   31:51 10:17 1:40:46 
   61   89 Rachel Kamish           St. Paul           MN  38   80 24:30  3:00  2:57   69   46:03 16.2  1:21   36   26:50  8:40 1:41:40 
   62   79 Robin Hutcheson         Minneapolis        MN  49   56 20:01  2:27  2:20   62   44:25 16.8  2:07   73   33:23 10:46 1:42:14 
   63  138 Christine Mitchell      Duluth             MN  40   67 21:45  2:40  3:10   63   44:31 16.7  3:52   53   29:22  9:29 1:42:37 
   64   75 Susan Hjort             Duluth             MN  51   41 19:00  2:19  2:27   82   48:52 15.2  1:00   61   31:37 10:12 1:42:55 
   65  113 Katrina Lau             Woodbury           MN  24   72 22:56  2:48  3:31   79   47:56 15.5  1:54   35   26:47  8:39 1:43:02 
   66    4 Penny Agar              Duluth             MN  65   52 19:54  2:26  1:52   74   46:37 16.0  2:19   72   32:41 10:33 1:43:22 
   67  173 Camille Sasik           Minnetonka         MN  43   68 21:49  2:40  4:08   55   43:44 17.0  1:36   66   32:13 10:24 1:43:27 
   68  112 Katherine Lange         Hudson             WI  25   70 22:18  2:44  3:13   53   43:37 17.1  2:04   68   32:23 10:27 1:43:33 
   69   72 Sarah Hick              Saint Paul         MN  49   85 26:50  3:17  1:35   46   42:18 17.6  1:16   63   31:47 10:16 1:43:43 
   70   98 Deanna Kieffer          Plymouth           MN  39   61 20:46  2:32  2:56   83   49:21 15.1  1:20   56   29:39  9:34 1:43:59 
   71   91 Daphne Karpan           Alexandria         MN  49   82 25:23  3:06  2:48   67   45:41 16.3  1:59   46   28:22  9:09 1:44:11 
   72   63 Katie Gravesen          Kihei              HI  44   71 22:54  2:48  3:20   49   42:47 17.4  2:04   74   34:17 11:04 1:45:19 
   73  160 Katherine Rebstock      Edina              MN  42   64 21:29  2:38  2:36   84   49:57 14.9  1:27   57   30:06  9:43 1:45:33 
   74  119 Ann Lind                Duluth             MN  45   28 17:40  2:10  2:59   59   43:51 17.0  3:37   84   37:48 12:12 1:45:52 
   75  105 Heather Krohn           Saginaw            MN  39   40 18:52  2:19  3:26   65   45:07 16.5  1:21   85   38:12 12:20 1:46:56 
   76  144 Emily Opacich           Duluth             MN  35   76 23:47  2:54  2:18   80   48:32 15.3  1:11   62   31:46 10:15 1:47:32 
   77   59 Angela Fisher           Hibbing            MN  44   47 19:21  2:22  2:52   68   45:47 16.3  1:03   86   39:06 12:37 1:48:07 
   78  108 Lois Kubow              Duluth             MN  66   63 20:59  2:34  2:31   70   46:05 16.1  2:20   83   37:39 12:09 1:49:33 
   79   25 Valerie Blanchenay      Centennial         CO  54   83 25:28  3:07  2:35   54   43:42 17.0  2:28   82   36:20 11:44 1:50:32 
   80   45 Nancy Day               Cottage Grove      MN  59   79 24:11  2:57  2:40   77   47:05 15.8  1:39   80   36:01 11:38 1:51:34 
   81   82 Nicole Jans             Granite Falls      MN  34   84 26:03  3:11  2:29   86   50:49 14.6  1:33   70   32:24 10:27 1:53:17 
   82   85 Merilee Johnson         Inver Grove Height MN  53   74 23:03  2:49  3:03   73   46:21 16.1  2:42   88   39:41 12:48 1:54:48 
   83  104 Juley Kroeger           Eau Claire         WI  48   91 33:15  4:04  4:43   61   44:08 16.9  1:59   81   36:02 11:38 2:00:05 
   84  106 Nancy Krueger           Hoyt Lakes         MN  68   90 29:04  3:33  4:00   85   50:24 14.8  2:01   79   35:56 11:36 2:01:23 
   85  158 Kelsey Raffel           Saint Paul Park    MN  31   92 35:59  4:24  2:17   78   47:27 15.7  1:48   75   34:21 11:05 2:01:50 
   86  152 Lisa Poola              Duluth             MN  36   30 17:46  2:10  6:39   90   57:46 12.9  2:20   87   39:14 12:40 2:03:44 
   87  184 Nicole Smith            Waunakee           WI  35   18 15:54  1:57  6:13   91   58:21 12.8  1:36   89   42:00 13:33 2:04:02 
   88  299 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  45   75 23:33  2:53  2:47   81   48:41 15.3  2:27   92   50:28 16:17 2:07:54 
   89   66 Alicia Hall             Duluth             MN  14   87 27:40  3:23  5:22   88   57:28 12.9  2:42   77   35:32 11:28 2:08:42 
   90  197 Dawn Walker             Duluth             MN  46   86 27:38  3:23  5:23   89   57:30 12.9  2:41   78   35:38 11:30 2:08:48 
   91    9 Margaret Anderson       Lombard            IL  68   88 28:08  3:26  3:55   87   56:07 13.3  1:47   91   47:03 15:11 2:16:58 
   92  182 Jody Sjodin-Gregoire    Owatonna           MN  51   89 28:32  3:29  3:13   92 1:00:36 12.3  1:41   90   43:23 14:00 2:17:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   26 Caden Blix              Duluth             MN  15    2 17:21  2:07  1:31    1   42:15 17.6  0:47    1   26:10  8:27 1:28:03 
    2  139 Brody Mitchell          Duluth             MN  11    3 21:43  2:39  3:08    2   47:21 15.7  1:05    2   29:22  9:29 1:42:37 
    3   74 Nathan Hjort            Duluth             MN  15    1 14:23  1:46  2:24    3   51:36 14.4  0:43    3   34:50 11:15 1:43:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  211 Helen Zenner            Lakeville          MN  15    1 12:43  1:33  1:31    1   39:50 18.7  0:56    2   24:54  8:02 1:19:51 
    2   20 Macy Bell               Maple Grove        MN  14    3 16:01  1:58  1:04    2   39:55 18.6  0:43    1   23:26  7:34 1:21:07 
    3  306 Gabrielle Chalupsky     Brainerd           MN  15    2 15:10  1:51  1:35    3   40:52 18.2  0:37    3   25:32  8:14 1:23:45 
    4   66 Alicia Hall             Duluth             MN  14    4 27:40  3:23  5:22    4   57:28 12.9  2:42    4   35:32 11:28 2:08:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   52 Jeries Duncan           St. Paul           MN  17    1 24:12  2:58  2:58    1   53:01 14.0  0:56    1   26:26  8:32 1:47:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  17    1 14:13  1:44  1:17    1   36:23 20.4  0:56    1   22:15  7:11 1:15:02 
    2   21 Morgan Bell             Maple Grove        MN  17    2 16:19  2:00  1:10    2   38:10 19.5  0:51    2   23:38  7:38 1:20:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  135 Cole Michaelsen         New Auburn         WI  18    1 14:22  1:46  1:49    1   33:40 22.1  1:13    1   16:50  5:26 1:07:51 
    2   17 Eli Beech-Brown         Duluth             MN  18    2 19:27  2:23  2:05    2   40:29 18.4  1:29    2   21:54  7:04 1:25:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   80 Kaylynn Imsande         Menomonie          WI  18    1 14:40  1:48  1:04    1   38:29 19.3  0:44    1   21:08  6:49 1:16:03 
    2   93 Anna Kebbekus           Duluth             MN  18    2 18:50  2:18  2:02    2   41:53 17.8  0:46    2   31:24 10:08 1:34:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  148 Jes Pedersen            Luck               WI  23    3 19:19  2:22  1:38    2   36:13 20.5  0:53    1   18:19  5:55 1:16:20 
    2   69 Kevin Harris            Hermantown         MN  21    1 17:59  2:12  2:41    1   35:29 21.0  0:55    2   20:11  6:31 1:17:12 
    3  121 Deyvid Lopez            Buffalo            MN  24    4 20:16  2:29  2:15    6   39:12 19.0  0:59    3   21:59  7:06 1:24:40 
    4   30 Samuel Brickley         Duluth             MN  22    2 18:32  2:16  2:25    7   39:22 18.9  1:20    6   24:26  7:53 1:26:02 
    5  101 Ben Konold              Hopkins            MN  23    5 20:46  2:32  2:55    5   39:05 19.0  1:08    4   22:18  7:12 1:26:09 
    6  172 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  23    8 24:31  3:00  2:27    4   38:22 19.4  0:54    5   23:35  7:37 1:29:48 
    7  193 Ted Urch                Rochester          MN  24    7 23:17  2:51  2:08    3   37:23 19.9  1:53    7   25:44  8:18 1:30:22 
    8  201 Erik Wilson             Fort Leonard Wood  MO  22    6 21:05  2:35  2:42    8   47:41 15.6  1:43    8   29:58  9:40 1:43:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  125 Taylor Lundquist        Maple Grove        MN  20    1 14:29  1:46  1:11    1   34:30 21.6  0:52    1   20:20  6:34 1:11:19 
    2  117 Ketzel Levens           Bayfield           WI  21    2 14:38  1:47  0:48    2   37:19 19.9  0:57    4   23:04  7:27 1:16:43 
    3  210 Connor Zamzow           Columbus           MN  21    4 17:57  2:12  2:03    3   39:42 18.7  0:47    5   26:09  8:26 1:26:36 
    4   84 Kate Johnson            Madison            WI  23    5 20:01  2:27  2:48    4   40:17 18.5  2:17    3   22:08  7:09 1:27:28 
    5  219 Kp Blake-Leibowitz      Madison            WI  23    6 20:01  2:27  2:45    5   41:02 18.1  1:35    2   22:07  7:09 1:27:29 
    6  147 Rosie Pechous           Hastings           MN  22    3 15:31  1:54  2:01    6   42:59 17.3  1:18    7   32:06 10:21 1:33:53 
    7  113 Katrina Lau             Woodbury           MN  24    7 22:56  2:48  3:31    7   47:56 15.5  1:54    6   26:47  8:39 1:43:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  304 Benjamin Welch          Duluth             MN  28    2 14:47  1:49  1:10    1   31:46 23.4  0:45    1   19:06  6:10 1:07:32 
    2  134 Stephen Meyer           Minneapolis        MN  27    1 11:31  1:25  1:32    3   37:22 19.9  1:32    2   20:46  6:42 1:12:41 
    3  171 David Sanda             Superior           WI  28    4 19:24  2:22  1:47    2   35:58 20.7  1:17    3   22:03  7:07 1:20:26 
    4   95 Jack Kellner            Lauderdale         MN  26    6 24:39  3:01  2:24    4   41:34 17.9  0:43    4   22:03  7:07 1:31:22 
    5   37 Paul Carland            Duluth             MN  29    3 18:10  2:13  2:05    5   42:10 17.6  1:52    6   28:35  9:14 1:32:50 
    6  122 Larry Lorbiecki         Bloomington        MN  26    7 26:27  3:14  2:31    6   43:41 17.0  0:54    5   25:53  8:21 1:39:24 
    7  164 Brian Riley             Minnetonka         MN  27    5 21:57  2:41  1:30    7   49:30 15.0  1:18    7   28:44  9:16 1:42:57 
    8   54 Drake Egge              Esko               MN  29    8 30:07  3:41  1:30    8   50:33 14.7  0:56    8   28:51  9:19 1:51:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  146 Kelly Pechous           Hastings           MN  27    3 19:03  2:20  1:20    1   38:07 19.5  0:44    1   21:21  6:54 1:20:34 
    2   55 Taylor Ellison          Duluth             MN  29    2 17:36  2:09  1:23    2   38:52 19.1  1:21    2   24:58  8:04 1:24:07 
    3   53 Megan Ecker             Lino Lakes         MN  26    1 17:04  2:05  2:57    3   39:54 18.6  2:14    5   27:23  8:50 1:29:31 
    4   11 Claire Anderson         Saint Paul         MN  27    4 19:46  2:25  1:53    6   43:48 17.0  1:03    3   25:57  8:23 1:32:25 
    5   41 Riley Cronk             Rosslyn            ON  25    6 21:36  2:39  2:50    4   40:19 18.5  2:05    4   27:22  8:50 1:34:10 
    6   92 Madison Karpan          Alexandria         MN  29    5 20:04  2:27  1:54    7   46:57 15.8  1:53    6   27:44  8:57 1:38:31 
    7  112 Katherine Lange         Hudson             WI  25    7 22:18  2:44  3:13    5   43:37 17.1  2:04    7   32:23 10:27 1:43:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  198 Mike Ward               Duluth             MN  30    1 14:17  1:45  0:47    1   29:21 25.3  0:42    1   17:38  5:42 1:02:43 
    2  185 Ryan Smith              Superior           WI  33    3 16:27  2:01  1:11    2   32:24 23.0  0:45    2   20:51  6:44 1:11:36 
    3   68 Ben Harper              Denver             CO  32    2 16:05  1:58  2:24    3   37:07 20.0  1:31    3   24:52  8:02 1:21:57 
    4  209 Travis Wulf             Durant             IA  31    4 19:53  2:26  3:52    4   43:23 17.1  2:39    4   25:29  8:13 1:35:14 
    5  120 Alexander Lindberg      St. Louis Park     MN  30    6 23:22  2:51  3:21    6   46:54 15.9  2:23    5   25:42  8:18 1:41:40 
    6  190 Brennan Thompson        Sioux Falls        SD  30    5 22:04  2:42  2:59    5   44:23 16.8  3:36    6   33:34 10:50 1:46:34 
    7  204 Collin Winters          Rochester          MN  31    7 25:34  3:07  3:48    7   48:51 15.2  2:22    7   34:04 11:00 1:54:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  208 Angela Wulf             Durant             IA  31    1 17:48  2:11  2:21    2   39:27 18.9  1:11    1   24:15  7:50 1:25:01 
    2  206 Terry Wosmek            Duluth             MN  32    2 19:08  2:20  1:20    1   38:28 19.3  0:56    2   25:25  8:12 1:25:17 
    3   82 Nicole Jans             Granite Falls      MN  34    3 26:03  3:11  2:29    4   50:49 14.6  1:33    3   32:24 10:27 1:53:17 
    4  158 Kelsey Raffel           Saint Paul Park    MN  31    4 35:59  4:24  2:17    3   47:27 15.7  1:48    4   34:21 11:05 2:01:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    3 Jesse Adams             Duluth             MN  37    1 12:48  1:34  1:13    1   33:50 22.0  0:59    2   21:47  7:02 1:10:33 
    2   76 Joe Holz                Saginaw            MN  39    2 13:15  1:37  1:17    3   36:00 20.7  0:59    3   22:21  7:13 1:13:50 
    3   31 Jonathan Brovold        Lakeville          MN  37    3 16:29  2:01  1:30    5   38:04 19.5  1:21    1   20:47  6:43 1:18:09 
    4  188 Kyle Stilling           Duluth             MN  35    7 23:07  2:50  2:47    2   34:37 21.5  1:40    4   23:30  7:35 1:25:40 
    5   12 Todd Armbruster         Duluth             MN  37    4 17:19  2:07  1:58    7   41:58 17.7  0:47    7   24:54  8:02 1:26:55 
    6  183 Vladimir Skirda         Hermantown         MN  35    6 23:06  2:50  2:02    4   37:23 19.9  1:12    8   25:44  8:18 1:29:26 
    7   14 Andy Armitage           Thunder Bay        ON  37    5 17:35  2:09  4:11    9   43:02 17.3  1:32    5   23:53  7:43 1:30:12 
    8  115 Andrew Lester           Amery              WI  36    8 23:29  2:52  2:18    6   38:49 19.2  1:27    9   26:41  8:37 1:32:44 
    9  111 Bryan Lacore            Cloquet            MN  36    9 24:15  2:58  2:33    8   42:30 17.5  1:21    6   24:06  7:47 1:34:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  132 Shyanne McGregor        Duluth             MN  35    1 12:09  1:29  1:26    1   30:55 24.1  1:07    1   19:29  6:18 1:05:03 
    2   96 Bettina Keppers         Duluth             MN  36    2 12:56  1:35  1:01    2   31:25 23.7  0:51    2   22:43  7:20 1:08:55 
    3   15 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  36    9 17:57  2:12  2:19    4   39:25 18.9  1:40    3   24:11  7:48 1:25:29 
    4  100 Heather Knutson         Bemidji            MN  35   12 19:32  2:23  1:53    5   40:20 18.4  0:59    4   24:26  7:53 1:27:08 
    5  305 Carol Johnson           Duluth             MN  39    6 16:15  1:59  2:57   10   43:51 17.0  1:07    5   24:29  7:54 1:28:37 
    6  195 Molly Van Appledorn     La Crosse          WI  37   13 20:10  2:28  1:48    3   37:49 19.7  1:41    9   27:53  9:00 1:29:20 
    7   36 Meghan Caine            Duluth             MN  37    3 15:09  1:51  2:22    6   41:26 18.0  2:13   14   32:20 10:26 1:33:29 
    8   83 Jodie Johnson           Saginaw            MN  38    7 17:33  2:09  2:51    8   42:34 17.5  1:36   11   28:59  9:21 1:33:32 
    9  116 Kelli Lester            Amery              WI  37    5 16:09  1:59  2:06   13   46:12 16.1  1:16   10   28:53  9:20 1:34:35 
   10   70 Monica Haynes           Duluth             MN  37   11 19:29  2:23  2:54    9   43:35 17.1  1:26    8   27:18  8:49 1:34:40 
   11  114 Alyson Leno             Cloquet            MN  35   16 24:06  2:57  3:01    7   41:57 17.7  1:14    6   25:03  8:05 1:35:19 
   12   89 Rachel Kamish           St. Paul           MN  38   17 24:30  3:00  2:57   12   46:03 16.2  1:21    7   26:50  8:40 1:41:40 
   13   98 Deanna Kieffer          Plymouth           MN  39   14 20:46  2:32  2:56   15   49:21 15.1  1:20   12   29:39  9:34 1:43:59 
   14  105 Heather Krohn           Saginaw            MN  39   10 18:52  2:19  3:26   11   45:07 16.5  1:21   15   38:12 12:20 1:46:56 
   15  144 Emily Opacich           Duluth             MN  35   15 23:47  2:54  2:18   14   48:32 15.3  1:11   13   31:46 10:15 1:47:32 
   16  152 Lisa Poola              Duluth             MN  36    8 17:46  2:10  6:39   16   57:46 12.9  2:20   16   39:14 12:40 2:03:44 
   17  184 Nicole Smith            Waunakee           WI  35    4 15:54  1:57  6:13   17   58:21 12.8  1:36   17   42:00 13:33 2:04:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  142 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  43    2 13:07  1:36  1:11    1   27:46 26.8  0:38    1   19:04  6:10 1:01:45 
    2  186 Lucas Stangl            Winona             MN  42    1 12:50  1:34  1:16    7   36:50 20.2  1:06    5   20:44  6:42 1:12:46 
    3  166 Jeremy Rondorf          Andover            MN  44    3 15:31  1:54  1:24    2   30:52 24.1  0:59   11   24:13  7:49 1:12:58 
    4    7 Brad Anderson           Duluth             MN  43    4 15:40  1:55  1:14    3   32:39 22.8  1:01   10   23:12  7:29 1:13:44 
    5  207 Nathan Wright           New York City      NY  44    5 16:30  2:01  2:32    4   33:55 21.9  1:21    2   19:46  6:23 1:14:02 
    6  154 Brett Potash            Mercersburg        PA  44    7 18:27  2:15  1:33    6   34:35 21.5  0:51    3   20:15  6:32 1:15:39 
    7  153 Krist Poppe             Sun Prairie        WI  41   10 19:21  2:22  1:42    5   34:24 21.6  1:01    7   22:39  7:19 1:19:05 
    8  165 Patrick Riley           Wrenshall          MN  43    6 17:44  2:10  1:16    9   37:46 19.7  1:03    9   22:45  7:21 1:20:32 
    9   44 Aaron Day               Saint Paul         MN  41    9 19:03  2:20  1:36    8   37:29 19.8  1:29    6   20:57  6:46 1:20:33 
   10   61 Alain Gosselin          Thunder Bay        ON  40   12 19:58  2:27  2:27   10   38:40 19.2  1:19    4   20:21  6:34 1:22:43 
   11   65 Kevin Hagen             Hibbing            MN  42    8 18:33  2:16  1:21   11   39:18 18.9  1:20   15   28:05  9:04 1:28:35 
   12    8 David Anderson          Newcastle          WA  42   11 19:53  2:26  2:54   16   43:47 17.0  1:41   14   26:36  8:35 1:34:49 
   13   67 Troy Hanson             Elko New Market    MN  40   17 28:33  3:29  2:59   12   39:43 18.7  1:08    8   22:44  7:20 1:35:06 
   14  128 Noah Markon             Richfield          MN  40   15 23:12  2:50  3:44   14   42:39 17.4  1:20   12   25:52  8:21 1:36:45 
   15  129 Kristian Markon         New Hope           MN  44   16 23:12  2:50  2:54   15   43:26 17.1  1:23   13   26:00  8:23 1:36:53 
   16    6 Shawn Amundson          Duluth             MN  40   13 20:16  2:29  4:31   13   41:01 18.1  2:06   16   30:04  9:42 1:37:57 
   17  123 Christopher Luehr       New Brighton       MN  40   14 22:03  2:42  4:49   17   52:13 14.2  3:27   17   36:45 11:52 1:59:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   60 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  44    3 14:56  1:50  0:49    1   31:49 23.4  0:52    1   19:53  6:25 1:08:18 
    2   29 Michelle Breiland       Duluth             MN  42    1 13:36  1:40  1:13    3   35:45 20.8  0:59    2   21:28  6:56 1:12:59 
    3   97 Katrina Kessler         Minneapolis        MN  43    2 14:36  1:47  1:04    4   37:23 19.9  1:15    4   25:08  8:07 1:19:25 
    4  169 Renee Saamanen          Duluth             MN  43    9 19:07  2:20  1:41    2   34:55 21.3  1:35   10   29:15  9:27 1:26:32 
    5  167 Melissa Rotenberger     Duluth             MN  41    7 18:49  2:18  1:42    6   37:54 19.6  1:17   13   29:22  9:29 1:29:03 
    6   64 Kelly Grinsteinner      Hibbing            MN  43    6 18:32  2:16  2:25    7   40:18 18.5  0:58    5   27:14  8:48 1:29:26 
    7   23 Jennifer Bird           Superior           WI  40   12 20:49  2:33  2:40    8   40:36 18.3  1:13    3   24:50  8:01 1:30:06 
    8   86 Annalissa Johnson       Rochester          MN  44   14 21:41  2:39  1:51    5   37:29 19.8  2:31   11   29:20  9:28 1:32:50 
    9  189 Kristin Tapper          Northfield         MN  40    4 15:14  1:52  2:24   17   46:14 16.1  1:25    8   28:29  9:12 1:33:44 
   10  180 Laura Seitz             Duluth             MN  41   10 19:16  2:21  2:07   15   45:31 16.3  1:43    6   27:30  8:53 1:36:05 
   11   62 Amy Gosselin            Thunder Bay        ON  40    8 19:06  2:20  3:20   18   46:45 15.9  1:51    7   27:53  9:00 1:38:53 
   12  102 Jill Kragseth           Palatine           IL  41    5 15:59  1:57  2:39   11   43:25 17.1  2:29   18   35:19 11:24 1:39:50 
   13  145 Kari Pantekoek          St Paul            MN  43   17 22:05  2:42  3:51   13   44:01 16.9  1:20    9   29:13  9:26 1:40:27 
   14  196 Stacey Vig              Minong             WI  42   19 23:58  2:56  2:04    9   41:45 17.8  1:09   15   31:51 10:17 1:40:46 
   15  138 Christine Mitchell      Duluth             MN  40   15 21:45  2:40  3:10   14   44:31 16.7  3:52   12   29:22  9:29 1:42:37 
   16  173 Camille Sasik           Minnetonka         MN  43   16 21:49  2:40  4:08   12   43:44 17.0  1:36   16   32:13 10:24 1:43:27 
   17   63 Katie Gravesen          Kihei              HI  44   18 22:54  2:48  3:20   10   42:47 17.4  2:04   17   34:17 11:04 1:45:19 
   18  160 Katherine Rebstock      Edina              MN  42   13 21:29  2:38  2:36   19   49:57 14.9  1:27   14   30:06  9:43 1:45:33 
   19   59 Angela Fisher           Hibbing            MN  44   11 19:21  2:22  2:52   16   45:47 16.3  1:03   19   39:06 12:37 1:48:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  200 Christopher Westdal     Winnipeg           MB  47    1 12:33  1:32  1:11    2   33:00 22.5  0:43    1   19:33  6:19 1:06:59 
    2  170 Ryan Saline             Cloquet            MN  45    5 15:54  1:57  1:32    1   29:59 24.8  0:38    2   21:21  6:54 1:09:22 
    3   27 Chris Botten            Hermantown         MN  49    3 15:34  1:54  1:26    3   33:49 22.0  0:58    3   21:56  7:05 1:13:41 
    4   51 Tim Duffy               Duluth             MN  45    4 15:50  1:56  1:53    5   36:07 20.6  1:25    6   22:55  7:24 1:18:08 
    5   87 Paul Jones              Duluth             MN  48    7 17:42  2:10  1:34    6   36:34 20.3  1:07    4   22:22  7:13 1:19:16 
    6  213 Mathew Zenner           Brentwood          TN  48    6 17:12  2:06  1:29    7   36:54 20.2  1:20    5   22:43  7:20 1:19:36 
    7   47 Alan Dettmer            Bovey              MN  47    8 18:32  2:16  1:11    4   34:27 21.6  1:04    8   25:43  8:18 1:20:55 
    8  110 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  47    2 14:07  1:44  1:47    8   40:22 18.4  1:16    7   24:27  7:53 1:21:56 
    9  202 Phil Wilson             South Range        WI  49   10 27:15  3:20  2:37    9   41:29 17.9  1:50    9   29:57  9:40 1:43:07 
   10   71 Shawn Hegard            Bloomington        MN  45    9 23:03  2:49  8:35   10   44:33 16.7  2:22   11   31:00 10:00 1:49:31 
   11  159 Peter Rebstock          Edina              MN  46   11 41:37  5:05  2:58   11   49:28 15.0  0:52   10   30:35  9:52 2:05:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  143 Jena Ogston             Duluth             MN  48    1 14:50  1:49  1:05    1   35:20 21.1  0:51    2   22:29  7:15 1:14:33 
    2  141 Katie Mosack            Milwaukee          WI  47    5 20:01  2:27  2:09    3   38:53 19.1  1:14    3   24:09  7:48 1:26:24 
    3  199 Shannon Wesley          Thunder Bay        ON  46    4 18:44  2:17  1:55    2   37:47 19.7  2:00    4   26:07  8:26 1:26:30 
    4   42 Suzie Darnell           St. Paul           MN  45   10 25:21  3:06  2:07    4   39:58 18.6  1:38    1   20:53  6:45 1:29:56 
    5   32 Ana Bumgardner          Urbandale          IA  47    3 18:01  2:12  2:07    5   40:10 18.5  1:32    7   30:19  9:47 1:32:08 
    6   22 Penny Belluz            Thunder Bay        ON  46    8 23:03  2:49  3:09   11   44:41 16.7  1:30    5   26:20  8:30 1:38:42 
    7  109 Noelle Kuitunen-Johnson Nevis              MN  45    7 20:30  2:30  2:19    7   42:21 17.6  2:42    9   32:23 10:27 1:40:12 
    8   79 Robin Hutcheson         Minneapolis        MN  49    6 20:01  2:27  2:20   10   44:25 16.8  2:07   10   33:23 10:46 1:42:14 
    9   72 Sarah Hick              Saint Paul         MN  49   12 26:50  3:17  1:35    6   42:18 17.6  1:16    8   31:47 10:16 1:43:43 
   10   91 Daphne Karpan           Alexandria         MN  49   11 25:23  3:06  2:48   12   45:41 16.3  1:59    6   28:22  9:09 1:44:11 
   11  119 Ann Lind                Duluth             MN  45    2 17:40  2:10  2:59    8   43:51 17.0  3:37   13   37:48 12:12 1:45:52 
   12  104 Juley Kroeger           Eau Claire         WI  48   14 33:15  4:04  4:43    9   44:08 16.9  1:59   12   36:02 11:38 2:00:05 
   13  299 Alyssa Purdy            Saint Paul         MN  45    9 23:33  2:53  2:47   13   48:41 15.3  2:27   14   50:28 16:17 2:07:54 
   14  197 Dawn Walker             Duluth             MN  46   13 27:38  3:23  5:23   14   57:30 12.9  2:41   11   35:38 11:30 2:08:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  297 Todd King               Andover            MN  50    1 12:06  1:29  1:18    2   33:40 22.1  1:03    1   22:41  7:19 1:10:46 
    2  212 John Zenner             Lakeville          MN  52    3 17:34  2:09  1:29    1   33:08 22.5  1:06    2   23:17  7:31 1:16:32 
    3   33 Matt Evans              Eau Claire         WI  53    2 14:15  1:45  1:09    4   37:42 19.7  1:19    3   23:46  7:40 1:18:09 
    4  194 Michael Utecht          Brookston          MN  53    4 17:46  2:10  2:26    6   42:58 17.3  2:53    5   26:40  8:37 1:32:40 
    5   28 John Brandt             Tucson             AZ  53    5 18:07  2:13  4:39    5   40:08 18.5  2:44    6   27:24  8:51 1:32:59 
    6  157 Tony Radloff            Duluth             MN  51    6 32:05  3:55  1:47    3   35:42 20.8  1:41    4   24:35  7:56 1:35:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   99 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  54    1 12:44  1:34  1:01    1   33:59 21.9  0:50    1   23:20  7:32 1:11:52 
    2  175 Laura Schield-Jyring    Bismarck           ND  54    2 15:03  1:51  2:08    2   36:48 20.2  1:46    2   31:09 10:03 1:26:51 
    3   75 Susan Hjort             Duluth             MN  51    3 19:00  2:19  2:27    5   48:52 15.2  1:00    3   31:37 10:12 1:42:55 
    4   25 Valerie Blanchenay      Centennial         CO  54    5 25:28  3:07  2:35    3   43:42 17.0  2:28    4   36:20 11:44 1:50:32 
    5   85 Merilee Johnson         Inver Grove Height MN  53    4 23:03  2:49  3:03    4   46:21 16.1  2:42    5   39:41 12:48 1:54:48 
    6  182 Jody Sjodin-Gregoire    Owatonna           MN  51    6 28:32  3:29  3:13    6 1:00:36 12.3  1:41    6   43:23 14:00 2:17:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  150 Craig Peterson          Minneapolis        MN  57    1 13:27  1:39  1:02    1   32:17 23.0  0:44    2   20:41  6:41 1:08:10 
    2   50 Daniel Duff             Duluth             MN  55    2 14:29  1:46  1:30    2   34:01 21.9  1:06    1   20:20  6:34 1:11:24 
    3  296 Kevin Kervina           Duluth             MN  58    6 23:03  2:49  1:45    3   35:37 20.9  1:12    3   23:31  7:35 1:25:07 
    4  192 Mike Thompson           Sioux Falls        SD  56    4 20:50  2:33  3:09    4   37:55 19.6  2:39    4   25:24  8:12 1:29:56 
    5  174 Ted Schick              Duluth             MN  58    3 18:13  2:14  1:54    5   40:21 18.4  1:51    5   30:21  9:48 1:32:39 
    6  118 Ken Lieske              Thunder Bay        ON  55    7 25:20  3:06  3:53    6   42:12 17.6  2:03    6   32:48 10:35 1:46:14 
    7  203 Stuart Winter           Minneapolis        MN  59    5 22:03  2:42  4:19    7   43:20 17.2  1:51    7   35:49 11:34 1:47:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  298 Anita Leach             Worthington        MN  55    1 19:26  2:23  2:47    1   41:04 18.1  2:10    1   26:05  8:25 1:31:31 
    2  149 Susan Perala-Dewey      Duluth             MN  56    2 20:22  2:29  1:53    2   43:49 17.0  1:24    2   32:29 10:29 1:39:55 
    3   45 Nancy Day               Cottage Grove      MN  59    3 24:11  2:57  2:40    3   47:05 15.8  1:39    3   36:01 11:38 1:51:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  133 Jeff Melby              Bloomington        MN  60    1 16:09  1:59  1:45    1   32:53 22.6  1:17    1   24:39  7:57 1:16:42 
    2   88 Ron Jyring              Bismarck           ND  60    2 18:14  2:14  2:21    5   40:15 18.5  1:39    4   27:26  8:51 1:29:53 
    3   16 Randy Back              Superior           WI  60    5 25:45  3:09  1:30    2   36:38 20.3  1:13    2   25:47  8:19 1:30:52 
    4  181 Jack Shovein            North Oaks         MN  60    3 20:03  2:27  2:54    4   38:33 19.3  2:06    5   28:16  9:08 1:31:49 
    5   18 Thad Beech-Dziuk        Duluth             MN  60    4 24:37  3:01  2:20    6   43:18 17.2  1:19    3   26:34  8:35 1:38:07 
    6   40 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  61    6 27:08  3:19  2:04    3   37:04 20.1  2:34    6   29:25  9:30 1:38:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  140 Mary Moline             Duluth             MN  60    2 17:46  2:10  1:44    2   39:10 19.0  1:12    1   23:15  7:30 1:23:06 
    2   35 Abbe Burke              Lake Forest        IL  61    1 17:04  2:05  2:29    1   39:00 19.1  2:02    3   29:33  9:32 1:30:07 
    3   10 Paula Anderson          Ely                MN  62    3 18:07  2:13  1:57    3   42:07 17.7  1:51    2   28:00  9:02 1:32:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  137 Jim Miner               Duluth             MN  65    1 15:58  1:57  2:08    1   35:00 21.3  1:27    1   28:21  9:09 1:22:53 
    2    5 Rick Agar               Duluth             MN  65    2 20:02  2:27  2:29    2   44:53 16.6  1:29    2   34:36 11:10 1:43:27 
    3   90 Joe Kandiko             Excelsior          MN  69    3 20:45  2:32  2:49    3   47:56 15.5  2:41    4   39:28 12:44 1:53:37 
    4  178 Charles Schumacher      Duluth             MN  68    4 22:06  2:42  3:55    4   54:27 13.7  1:45    3   35:56 11:36 1:58:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    4 Penny Agar              Duluth             MN  65    1 19:54  2:26  1:52    2   46:37 16.0  2:19    1   32:41 10:33 1:43:22 
    2  108 Lois Kubow              Duluth             MN  66    2 20:59  2:34  2:31    1   46:05 16.1  2:20    3   37:39 12:09 1:49:33 
    3  106 Nancy Krueger           Hoyt Lakes         MN  68    4 29:04  3:33  4:00    3   50:24 14.8  2:01    2   35:56 11:36 2:01:23 
    4    9 Margaret Anderson       Lombard            IL  68    3 28:08  3:26  3:55    4   56:07 13.3  1:47    4   47:03 15:11 2:16:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  103 Robert Kranz            Apple Valley       MN  72    1 25:19  3:06  2:26    1   41:48 17.8  1:59    1   30:18  9:47 1:41:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        209
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:    182
Number of Male   Finishers:               90
Number of Female Finishers:               92
Did not Finish Race or Did Not Start:     18