Glenwood, MN
8/3/2019











                           MINNEWASKA TRIATHLON
                               Glenwood, MN
                              August 3, 2019
                 400 yd. swim, 11.1 mi. bike, 2.5 mi. run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  Name                Age Sex City             Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== =================== === === ================ ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    759 Andrew Zabel         39 M   Sartel              2  5:52  1:28  1:02    1   26:18 25.3  0:45    1   14:15  5:42   48:10 
    2   1/3     750 Spencer Syvertson    23 M   Alexandria          1  5:18  1:20  0:37    2   28:09 23.7  0:43    2   14:39  5:52   49:23 
    3   2/10    746 Blake Steinbring     32 M   Alexandria         36  7:28  1:52  1:15    3   30:54 21.6  1:13    3   16:01  6:25   56:49 
    4   3/10    769 Josh Doebbert        30 M   St. Paul            3  5:53  1:29  0:48   10   33:56 19.6  1:02    5   17:19  6:56   58:57 
    5   1/7     724 Mike Loween          40 M   Alexandria         35  7:25  1:52  1:57    4   32:03 20.8  0:45    7   17:27  6:59   59:35 
    6   4/10    731 Jason Neumann        37 M   Saint Augusta      18  7:04  1:46  1:06    6   32:34 20.5  1:12    9   19:09  7:40 1:01:03 
    7   1/6     734 Harold Pederson      59 M   Alexandria         53  8:09  2:03  1:58    9   33:37 19.8  1:10    4   17:13  6:54 1:02:05 
    8   2/6     721 Rob Jarvis           55 M   Buffalo            20  7:05  1:47  1:36    7   33:00 20.2  1:09   15   20:11  8:05 1:03:00 
    9   1/10    767 Piper Delapointe     34 F   Pelican Rapids     14  6:56  1:44  1:17   16   36:33 18.2  1:01    6   17:24  6:58 1:03:09 
   10   3/6     715 Ken Heitzman         54 M   Spicer             54  8:10  2:03  1:56    5   32:31 20.5  1:12   16   20:18  8:07 1:04:05 
   11   5/10    733 Nick Patton          32 M   Montevideo         10  6:47  1:42  1:14   20   37:33 17.7  1:05   10   19:10  7:40 1:05:47 
   12   6/10    770 Scott Crumb          36 M   Glenwood           42  7:44  1:56  1:14   12   35:30 18.8  0:35   22   21:27  8:35 1:06:27 
   13   1/14    736 Emily Quandt         21 F   Annadale           55  8:20  2:05  1:40   15   36:10 18.4  0:37   17   20:22  8:09 1:07:06 
   14   1/3     755 Carli Vrchota        19 F   Osakis             49  8:03  2:01  2:18   13   35:56 18.5  1:14   13   19:58  8:00 1:07:27 
   15   4/6     756 Steve Vrchota        52 M   Osakis             13  6:54  1:44  1:48    8   33:24 19.9  1:09   51   25:26 10:11 1:08:39 
   16   2/14    714 Maria Hauer          24 F   New Hope            5  6:05  1:32  1:18   39   42:15 15.8  0:56    8   18:25  7:22 1:08:58 
   17   3/14    777 Brooke Madsen        21 F                      22  7:06  1:47  2:00   29   39:51 16.7  0:41   12   19:56  7:59 1:09:33 
   18   2/7     711 Luis Garcia          49 M   Sioux Falls        45  7:47  1:57  1:46   17   36:39 18.2  1:25   29   22:13  8:53 1:09:48 
   19   2/10    725 Brenna Luethmers     34 F   Albany             25  7:08  1:47  1:47   25   38:57 17.1  1:05   25   21:41  8:41 1:10:35 
   20   3/7     713 Matt Hagstrom        46 M   Alexandria         38  7:35  1:54  2:49   24   38:42 17.2  1:38   14   20:06  8:03 1:10:47 
   21   5/6     729 Al Molitor           58 M   Belgrade           39  7:37  1:55  1:49   19   37:30 17.8  2:12   27   21:47  8:43 1:10:53 
   22   3/10    749 Hayley Sutton        33 F   Aberdeen            6  6:06  1:32  1:57   26   39:04 17.0  0:57   36   23:10  9:16 1:11:13 
   23   1/4     744 Tim Schoonhoven      60 M   Alexandria         65 10:00  2:30  1:30   11   35:24 18.8  1:07   40   23:52  9:33 1:11:50 
   24   1/5     718 Jane Hutzol          54 F   Arvilla             8  6:38  1:40  1:51   22   37:39 17.7  1:53   41   23:53  9:34 1:11:53 
   25   7/10    754 Brock Vestrum        36 M   Minneapolis         4  6:01  1:31  1:57   31   40:24 16.5  0:51   34   23:00  9:12 1:12:11 
   26   4/10    761 Becky Zenk           36 F   Edina              17  7:03  1:46  2:02   23   38:37 17.2  0:52   37   23:43  9:29 1:12:15 
   27   4/7     723 Timothy Lindley      43 M   Alexandria         41  7:43  1:56  2:46   30   40:11 16.6  1:41   20   21:05  8:26 1:13:24 
   28   4/14    719 Sarah Iverson        27 F   Glenwood           33  7:21  1:51  2:26   37   41:50 15.9  0:54   19   21:02  8:25 1:13:31 
   29   6/6     737 Mardon Quandt        59 M   Annadale           58  8:59  2:15  1:38   14   36:07 18.4  2:42   42   24:10  9:40 1:13:33 
   30   5/7     738 Brad Randt           44 M   Glenwood           61  9:25  2:22  2:34   27   39:23 16.9  0:53   28   22:10  8:52 1:14:23 
   31   5/14    739 Emily Roering        28 F   Glenwood           32  7:17  1:50  2:26   38   41:54 15.9  0:53   30   22:30  9:00 1:14:58 
   32   5/10    727 Trish Matter         32 F   Frost              44  7:46  1:57  2:03   18   37:06 18.0  1:27   56   26:43 10:42 1:15:03 
   33   2/3     745 Calvin Skon          20 M   Brookings          47  7:53  1:58  2:23   40   42:58 15.5  0:56   21   21:08  8:27 1:15:15 
   34   6/7     705 Bobby Benson         49 M   Starbuck           51  8:07  2:02  2:26   28   39:27 16.9  1:43   47   24:58  9:59 1:16:38 
   35   2/5     722 Laura Kohler         57 F   Redwood Falls      23  7:07  1:47  1:56   35   41:37 16.0  0:40   50   25:23 10:09 1:16:40 
   36   6/10    741 Erin Sauter          35 F   Glencoe            37  7:35  1:54  2:44   54   46:20 14.4  1:06   11   19:24  7:46 1:17:05 
   37   2/3     776 McKinley Weiers      18 F   Sauk Centre         7  6:32  1:38  1:51   36   41:45 16.0  0:33   54   26:33 10:38 1:17:13 
   38   1/2     775 Addy Randt           15 F                      29  7:12  1:48  2:58   50   45:03 14.8  0:46   23   21:35  8:38 1:17:32 
   39   3/3     751 Danielle Thorfinnso  18 F   Glenwood           27  7:11  1:48  2:58   51   45:05 14.8  0:46   24   21:35  8:38 1:17:32 
   40   6/14    732 Kimberly Paradis     25 F   Glenwood           48  8:00  2:00  1:48   33   40:55 16.3  0:47   57   26:46 10:43 1:18:13 
   41   3/5     742 Claudette Schaeffer  52 F   Sauk Centre        19  7:04  1:46  2:32   41   43:08 15.4  0:55   44   24:37  9:51 1:18:14 
   42   4/5     707 Carol Curoe          57 F   Minneapolis        46  7:51  1:58  1:46   34   41:02 16.2  1:19   55   26:36 10:39 1:18:32 
   43   2/4     765 Mark Hagen           66 M   Fargo              60  9:21  2:21  2:32   32   40:31 16.4  1:21   48   25:04 10:02 1:18:46 
   44   1/1     760 Hudson Zabel         13 M   Sartell            50  8:05  2:02  3:18   45   44:12 15.1  0:42   35   23:04  9:14 1:19:19 
   45   1/3     730 Carrie Neumann       48 F   Eagan              15  6:57  1:45  4:09   52   45:28 14.6  1:20   26   21:41  8:41 1:19:33 
   46   7/14    710 Skylar Fedor         20 F   Big Lake            9  6:47  1:42  2:07   58   47:25 14.0  1:03   31   22:42  9:05 1:20:02 
   47   8/10    701 Bijesh Amatya        33 M   St. Cloud          68 10:56  2:44  1:50   53   45:47 14.5  0:40   18   20:53  8:21 1:20:05 
   48   3/3     743 Austin Schmidgall    29 M   Morris             52  8:07  2:02  2:30   44   44:10 15.1  0:48   45   24:37  9:51 1:20:11 
   49   8/14    702 Abby Ascheman        25 F   Bloomington        34  7:23  1:51  2:22   42   43:24 15.3  0:34   58   27:07 10:51 1:20:48 
   50   9/14    752 Joelle Thorfinnson   20 F   Glenwood           26  7:10  1:48  2:58   49   44:53 14.8  0:56   49   25:15 10:06 1:21:10 
   51   3/4     708 Jan Doebbert         66 M   Glenwood           57  8:47  2:12  1:41   21   37:34 17.7  2:23   66   31:16 12:31 1:21:39 
   52   5/5     735 Lisa Peterson        52 F   Hoffman            67 10:22  2:36  3:19   47   44:35 14.9  1:11   32   22:47  9:07 1:22:13 
   53  10/14    748 Abby Strom           25 F   Hoffman            64  9:48  2:27  3:49   46   44:31 15.0  1:13   33   22:54  9:10 1:22:13 
   54  11/14    758 Katelyn Yoder        27 F   Glenwood           28  7:12  1:48  2:59   48   44:48 14.9  0:59   59   27:10 10:52 1:23:06 
   55   7/10    703 Angela Bakke         35 F   Mankato            40  7:40  1:55  2:02   43   43:34 15.3  0:44   65   30:19 12:08 1:24:17 
   56   2/3     728 Sara Minor           42 F   Plymouth           16  7:01  1:46  3:13   56   46:56 14.2  1:01   53   26:14 10:30 1:24:24 
   57   3/3     709 Luanne Fedor         44 F   Big Lake           12  6:53  1:44  2:58   55   46:28 14.3  1:04   60   27:30 11:00 1:24:51 
   58   8/10    712 Angie Gregory        38 F   Sauk Centre        21  7:05  1:47  2:45   61   50:09 13.3  0:30   46   24:38  9:52 1:25:06 
   59   9/10    706 Jennifer Butler      31 F   Glenwood           11  6:47  1:42  2:31   60   49:19 13.5  1:28   61   28:34 11:26 1:28:37 
   60  10/10    726 Emily Malone         35 F   Glenwood           30  7:15  1:49  4:02   59   49:18 13.5  0:54   63   29:20 11:44 1:30:46 
   61   4/4     768 Steve Rundgren       66 M   Starbuck           56  8:41  2:11  2:33   65   54:00 12.3  1:17   43   24:29  9:48 1:30:57 
   62   2/2     717 Sydney Hoffman       15 F   Minnetonka         62  9:36  2:24  4:09   63   52:55 12.6  0:51   39   23:46  9:31 1:31:15 
   63   7/7     716 Michael Hoffman      49 M   Minnetonka         59  9:11  2:18  4:16   64   53:03 12.6  1:01   38   23:46  9:31 1:31:15 
   64  12/14    753 Elisa Tvete          28 F   Farmington         43  7:45  1:57  2:21   57   46:59 14.2  0:54   67   34:09 13:40 1:32:05 
   65  13/14    774 Linsey Hartford      21 F                      24  7:08  1:47  2:32   66   54:19 12.3  0:49   62   28:38 11:27 1:33:24 
   66   9/10    704 Eric Baukol          37 M   Montevideo         63  9:37  2:25  3:10   67   56:00 11.9  0:53   52   26:03 10:25 1:35:41 
   67  10/10    740 Nicholas Roos        31 M   Hudson             31  7:16  1:49  3:26   62   50:12 13.3  1:43   68   36:48 14:43 1:39:22 
   68  14/14    747 Gabby Strandlien     24 F   Garfield           66 10:01  2:31  2:12   68   57:53 11.5  1:09   64   29:49 11:56 1:41:01 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE TRIATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  Name                Age Sex City             Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== =================== === === ================ ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    759 Andrew Zabel         39 M   Sartel              2  5:52  1:28  1:02    1   26:18 25.3  0:45    1   14:15  5:42   48:10 
    2   1/3     750 Spencer Syvertson    23 M   Alexandria          1  5:18  1:20  0:37    2   28:09 23.7  0:43    2   14:39  5:52   49:23 
    3   2/10    746 Blake Steinbring     32 M   Alexandria         11  7:28  1:52  1:15    3   30:54 21.6  1:13    3   16:01  6:25   56:49 
    4   3/10    769 Josh Doebbert        30 M   St. Paul            3  5:53  1:29  0:48   10   33:56 19.6  1:02    5   17:19  6:56   58:57 
    5   1/7     724 Mike Loween          40 M   Alexandria         10  7:25  1:52  1:57    4   32:03 20.8  0:45    6   17:27  6:59   59:35 
    6   4/10    731 Jason Neumann        37 M   Saint Augusta       7  7:04  1:46  1:06    6   32:34 20.5  1:12    7   19:09  7:40 1:01:03 
    7   1/6     734 Harold Pederson      59 M   Alexandria         21  8:09  2:03  1:58    9   33:37 19.8  1:10    4   17:13  6:54 1:02:05 
    8   2/6     721 Rob Jarvis           55 M   Buffalo             8  7:05  1:47  1:36    7   33:00 20.2  1:09   10   20:11  8:05 1:03:00 
    9   3/6     715 Ken Heitzman         54 M   Spicer             22  8:10  2:03  1:56    5   32:31 20.5  1:12   11   20:18  8:07 1:04:05 
   10   5/10    733 Nick Patton          32 M   Montevideo          5  6:47  1:42  1:14   16   37:33 17.7  1:05    8   19:10  7:40 1:05:47 
   11   6/10    770 Scott Crumb          36 M   Glenwood           15  7:44  1:56  1:14   12   35:30 18.8  0:35   15   21:27  8:35 1:06:27 
   12   4/6     756 Steve Vrchota        52 M   Osakis              6  6:54  1:44  1:48    8   33:24 19.9  1:09   28   25:26 10:11 1:08:39 
   13   2/7     711 Luis Garcia          49 M   Sioux Falls        16  7:47  1:57  1:46   14   36:39 18.2  1:25   18   22:13  8:53 1:09:48 
   14   3/7     713 Matt Hagstrom        46 M   Alexandria         12  7:35  1:54  2:49   18   38:42 17.2  1:38    9   20:06  8:03 1:10:47 
   15   5/6     729 Al Molitor           58 M   Belgrade           13  7:37  1:55  1:49   15   37:30 17.8  2:12   16   21:47  8:43 1:10:53 
   16   1/4     744 Tim Schoonhoven      60 M   Alexandria         30 10:00  2:30  1:30   11   35:24 18.8  1:07   22   23:52  9:33 1:11:50 
   17   7/10    754 Brock Vestrum        36 M   Minneapolis         4  6:01  1:31  1:57   22   40:24 16.5  0:51   19   23:00  9:12 1:12:11 
   18   4/7     723 Timothy Lindley      43 M   Alexandria         14  7:43  1:56  2:46   21   40:11 16.6  1:41   13   21:05  8:26 1:13:24 
   19   6/6     737 Mardon Quandt        59 M   Annadale           25  8:59  2:15  1:38   13   36:07 18.4  2:42   23   24:10  9:40 1:13:33 
   20   5/7     738 Brad Randt           44 M   Glenwood           28  9:25  2:22  2:34   19   39:23 16.9  0:53   17   22:10  8:52 1:14:23 
   21   2/3     745 Calvin Skon          20 M   Brookings          17  7:53  1:58  2:23   24   42:58 15.5  0:56   14   21:08  8:27 1:15:15 
   22   6/7     705 Bobby Benson         49 M   Starbuck           19  8:07  2:02  2:26   20   39:27 16.9  1:43   26   24:58  9:59 1:16:38 
   23   2/4     765 Mark Hagen           66 M   Fargo              27  9:21  2:21  2:32   23   40:31 16.4  1:21   27   25:04 10:02 1:18:46 
   24   1/1     760 Hudson Zabel         13 M   Sartell            18  8:05  2:02  3:18   26   44:12 15.1  0:42   20   23:04  9:14 1:19:19 
   25   8/10    701 Bijesh Amatya        33 M   St. Cloud          31 10:56  2:44  1:50   27   45:47 14.5  0:40   12   20:53  8:21 1:20:05 
   26   3/3     743 Austin Schmidgall    29 M   Morris             20  8:07  2:02  2:30   25   44:10 15.1  0:48   25   24:37  9:51 1:20:11 
   27   3/4     708 Jan Doebbert         66 M   Glenwood           24  8:47  2:12  1:41   17   37:34 17.7  2:23   30   31:16 12:31 1:21:39 
   28   4/4     768 Steve Rundgren       66 M   Starbuck           23  8:41  2:11  2:33   30   54:00 12.3  1:17   24   24:29  9:48 1:30:57 
   29   7/7     716 Michael Hoffman      49 M   Minnetonka         26  9:11  2:18  4:16   29   53:03 12.6  1:01   21   23:46  9:31 1:31:15 
   30   9/10    704 Eric Baukol          37 M   Montevideo         29  9:37  2:25  3:10   31   56:00 11.9  0:53   29   26:03 10:25 1:35:41 
   31  10/10    740 Nicholas Roos        31 M   Hudson              9  7:16  1:49  3:26   28   50:12 13.3  1:43   31   36:48 14:43 1:39:22 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE TRIATHLON RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  Name                Age Sex City             Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== =================== === === ================ ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    767 Piper Delapointe     34 F   Pelican Rapids      8  6:56  1:44  1:17    3   36:33 18.2  1:01    1   17:24  6:58 1:03:09 
    2   1/14    736 Emily Quandt         21 F   Annadale           33  8:20  2:05  1:40    2   36:10 18.4  0:37    6   20:22  8:09 1:07:06 
    3   1/3     755 Carli Vrchota        19 F   Osakis             32  8:03  2:01  2:18    1   35:56 18.5  1:14    5   19:58  8:00 1:07:27 
    4   2/14    714 Maria Hauer          24 F   New Hope            1  6:05  1:32  1:18   16   42:15 15.8  0:56    2   18:25  7:22 1:08:58 
    5   3/14    777 Brooke Madsen        21 F                      14  7:06  1:47  2:00    9   39:51 16.7  0:41    4   19:56  7:59 1:09:33 
    6   2/10    725 Brenna Luethmers     34 F   Albany             17  7:08  1:47  1:47    7   38:57 17.1  1:05   10   21:41  8:41 1:10:35 
    7   3/10    749 Hayley Sutton        33 F   Aberdeen            2  6:06  1:32  1:57    8   39:04 17.0  0:57   16   23:10  9:16 1:11:13 
    8   1/5     718 Jane Hutzol          54 F   Arvilla             4  6:38  1:40  1:51    5   37:39 17.7  1:53   19   23:53  9:34 1:11:53 
    9   4/10    761 Becky Zenk           36 F   Edina              11  7:03  1:46  2:02    6   38:37 17.2  0:52   17   23:43  9:29 1:12:15 
   10   4/14    719 Sarah Iverson        27 F   Glenwood           24  7:21  1:51  2:26   14   41:50 15.9  0:54    7   21:02  8:25 1:13:31 
   11   5/14    739 Emily Roering        28 F   Glenwood           23  7:17  1:50  2:26   15   41:54 15.9  0:53   12   22:30  9:00 1:14:58 
   12   5/10    727 Trish Matter         32 F   Frost              29  7:46  1:57  2:03    4   37:06 18.0  1:27   27   26:43 10:42 1:15:03 
   13   2/5     722 Laura Kohler         57 F   Redwood Falls      15  7:07  1:47  1:56   12   41:37 16.0  0:40   23   25:23 10:09 1:16:40 
   14   6/10    741 Erin Sauter          35 F   Glencoe            26  7:35  1:54  2:44   27   46:20 14.4  1:06    3   19:24  7:46 1:17:05 
   15   2/3     776 McKinley Weiers      18 F   Sauk Centre         3  6:32  1:38  1:51   13   41:45 16.0  0:33   25   26:33 10:38 1:17:13 
   16   1/2     775 Addy Randt           15 F                      21  7:12  1:48  2:58   24   45:03 14.8  0:46    8   21:35  8:38 1:17:32 
   17   3/3     751 Danielle Thorfinnso  18 F   Glenwood           19  7:11  1:48  2:58   25   45:05 14.8  0:46    9   21:35  8:38 1:17:32 
   18   6/14    732 Kimberly Paradis     25 F   Glenwood           31  8:00  2:00  1:48   10   40:55 16.3  0:47   28   26:46 10:43 1:18:13 
   19   3/5     742 Claudette Schaeffer  52 F   Sauk Centre        12  7:04  1:46  2:32   17   43:08 15.4  0:55   20   24:37  9:51 1:18:14 
   20   4/5     707 Carol Curoe          57 F   Minneapolis        30  7:51  1:58  1:46   11   41:02 16.2  1:19   26   26:36 10:39 1:18:32 
   21   1/3     730 Carrie Neumann       48 F   Eagan               9  6:57  1:45  4:09   26   45:28 14.6  1:20   11   21:41  8:41 1:19:33 
   22   7/14    710 Skylar Fedor         20 F   Big Lake            5  6:47  1:42  2:07   31   47:25 14.0  1:03   13   22:42  9:05 1:20:02 
   23   8/14    702 Abby Ascheman        25 F   Bloomington        25  7:23  1:51  2:22   18   43:24 15.3  0:34   29   27:07 10:51 1:20:48 
   24   9/14    752 Joelle Thorfinnson   20 F   Glenwood           18  7:10  1:48  2:58   23   44:53 14.8  0:56   22   25:15 10:06 1:21:10 
   25   5/5     735 Lisa Peterson        52 F   Hoffman            37 10:22  2:36  3:19   21   44:35 14.9  1:11   14   22:47  9:07 1:22:13 
   26  10/14    748 Abby Strom           25 F   Hoffman            35  9:48  2:27  3:49   20   44:31 15.0  1:13   15   22:54  9:10 1:22:13 
   27  11/14    758 Katelyn Yoder        27 F   Glenwood           20  7:12  1:48  2:59   22   44:48 14.9  0:59   30   27:10 10:52 1:23:06 
   28   7/10    703 Angela Bakke         35 F   Mankato            27  7:40  1:55  2:02   19   43:34 15.3  0:44   36   30:19 12:08 1:24:17 
   29   2/3     728 Sara Minor           42 F   Plymouth           10  7:01  1:46  3:13   29   46:56 14.2  1:01   24   26:14 10:30 1:24:24 
   30   3/3     709 Luanne Fedor         44 F   Big Lake            7  6:53  1:44  2:58   28   46:28 14.3  1:04   31   27:30 11:00 1:24:51 
   31   8/10    712 Angie Gregory        38 F   Sauk Centre        13  7:05  1:47  2:45   34   50:09 13.3  0:30   21   24:38  9:52 1:25:06 
   32   9/10    706 Jennifer Butler      31 F   Glenwood            6  6:47  1:42  2:31   33   49:19 13.5  1:28   32   28:34 11:26 1:28:37 
   33  10/10    726 Emily Malone         35 F   Glenwood           22  7:15  1:49  4:02   32   49:18 13.5  0:54   34   29:20 11:44 1:30:46 
   34   2/2     717 Sydney Hoffman       15 F   Minnetonka         34  9:36  2:24  4:09   35   52:55 12.6  0:51   18   23:46  9:31 1:31:15 
   35  12/14    753 Elisa Tvete          28 F   Farmington         28  7:45  1:57  2:21   30   46:59 14.2  0:54   37   34:09 13:40 1:32:05 
   36  13/14    774 Linsey Hartford      21 F                      16  7:08  1:47  2:32   36   54:19 12.3  0:49   33   28:38 11:27 1:33:24 
   37  14/14    747 Gabby Strandlien     24 F   Garfield           36 10:01  2:31  2:12   37   57:53 11.5  1:09   35   29:49 11:56 1:41:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  760 Hudson Zabel         13 M   Sartell             1  8:05  2:02  3:18    1   44:12 15.1  0:42    1   23:04  9:14 1:19:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  775 Addy Randt           15 F                       1  7:12  1:48  2:58    1   45:03 14.8  0:46    1   21:35  8:38 1:17:32 
    2  717 Sydney Hoffman       15 F   Minnetonka          2  9:36  2:24  4:09    2   52:55 12.6  0:51    2   23:46  9:31 1:31:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  755 Carli Vrchota        19 F   Osakis              3  8:03  2:01  2:18    1   35:56 18.5  1:14    1   19:58  8:00 1:07:27 
    2  776 McKinley Weiers      18 F   Sauk Centre         1  6:32  1:38  1:51    2   41:45 16.0  0:33    3   26:33 10:38 1:17:13 
    3  751 Danielle Thorfinnso  18 F   Glenwood            2  7:11  1:48  2:58    3   45:05 14.8  0:46    2   21:35  8:38 1:17:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  750 Spencer Syvertson    23 M   Alexandria          1  5:18  1:20  0:37    1   28:09 23.7  0:43    1   14:39  5:52   49:23 
    2  745 Calvin Skon          20 M   Brookings           2  7:53  1:58  2:23    2   42:58 15.5  0:56    2   21:08  8:27 1:15:15 
    3  743 Austin Schmidgall    29 M   Morris              3  8:07  2:02  2:30    3   44:10 15.1  0:48    3   24:37  9:51 1:20:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  736 Emily Quandt         21 F   Annadale           12  8:20  2:05  1:40    1   36:10 18.4  0:37    3   20:22  8:09 1:07:06 
    2  714 Maria Hauer          24 F   New Hope            1  6:05  1:32  1:18    6   42:15 15.8  0:56    1   18:25  7:22 1:08:58 
    3  777 Brooke Madsen        21 F                       3  7:06  1:47  2:00    2   39:51 16.7  0:41    2   19:56  7:59 1:09:33 
    4  719 Sarah Iverson        27 F   Glenwood            8  7:21  1:51  2:26    4   41:50 15.9  0:54    4   21:02  8:25 1:13:31 
    5  739 Emily Roering        28 F   Glenwood            7  7:17  1:50  2:26    5   41:54 15.9  0:53    5   22:30  9:00 1:14:58 
    6  732 Kimberly Paradis     25 F   Glenwood           11  8:00  2:00  1:48    3   40:55 16.3  0:47    9   26:46 10:43 1:18:13 
    7  710 Skylar Fedor         20 F   Big Lake            2  6:47  1:42  2:07   12   47:25 14.0  1:03    6   22:42  9:05 1:20:02 
    8  702 Abby Ascheman        25 F   Bloomington         9  7:23  1:51  2:22    7   43:24 15.3  0:34   10   27:07 10:51 1:20:48 
    9  752 Joelle Thorfinnson   20 F   Glenwood            5  7:10  1:48  2:58   10   44:53 14.8  0:56    8   25:15 10:06 1:21:10 
   10  748 Abby Strom           25 F   Hoffman            13  9:48  2:27  3:49    8   44:31 15.0  1:13    7   22:54  9:10 1:22:13 
   11  758 Katelyn Yoder        27 F   Glenwood            6  7:12  1:48  2:59    9   44:48 14.9  0:59   11   27:10 10:52 1:23:06 
   12  753 Elisa Tvete          28 F   Farmington         10  7:45  1:57  2:21   11   46:59 14.2  0:54   14   34:09 13:40 1:32:05 
   13  774 Linsey Hartford      21 F                       4  7:08  1:47  2:32   13   54:19 12.3  0:49   12   28:38 11:27 1:33:24 
   14  747 Gabby Strandlien     24 F   Garfield           14 10:01  2:31  2:12   14   57:53 11.5  1:09   13   29:49 11:56 1:41:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  759 Andrew Zabel         39 M   Sartel              1  5:52  1:28  1:02    1   26:18 25.3  0:45    1   14:15  5:42   48:10 
    2  746 Blake Steinbring     32 M   Alexandria          7  7:28  1:52  1:15    2   30:54 21.6  1:13    2   16:01  6:25   56:49 
    3  769 Josh Doebbert        30 M   St. Paul            2  5:53  1:29  0:48    4   33:56 19.6  1:02    3   17:19  6:56   58:57 
    4  731 Jason Neumann        37 M   Saint Augusta       5  7:04  1:46  1:06    3   32:34 20.5  1:12    4   19:09  7:40 1:01:03 
    5  733 Nick Patton          32 M   Montevideo          4  6:47  1:42  1:14    6   37:33 17.7  1:05    5   19:10  7:40 1:05:47 
    6  770 Scott Crumb          36 M   Glenwood            8  7:44  1:56  1:14    5   35:30 18.8  0:35    7   21:27  8:35 1:06:27 
    7  754 Brock Vestrum        36 M   Minneapolis         3  6:01  1:31  1:57    7   40:24 16.5  0:51    8   23:00  9:12 1:12:11 
    8  701 Bijesh Amatya        33 M   St. Cloud          10 10:56  2:44  1:50    8   45:47 14.5  0:40    6   20:53  8:21 1:20:05 
    9  704 Eric Baukol          37 M   Montevideo          9  9:37  2:25  3:10   10   56:00 11.9  0:53    9   26:03 10:25 1:35:41 
   10  740 Nicholas Roos        31 M   Hudson              6  7:16  1:49  3:26    9   50:12 13.3  1:43   10   36:48 14:43 1:39:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  767 Piper Delapointe     34 F   Pelican Rapids      3  6:56  1:44  1:17    1   36:33 18.2  1:01    1   17:24  6:58 1:03:09 
    2  725 Brenna Luethmers     34 F   Albany              6  7:08  1:47  1:47    4   38:57 17.1  1:05    3   21:41  8:41 1:10:35 
    3  749 Hayley Sutton        33 F   Aberdeen            1  6:06  1:32  1:57    5   39:04 17.0  0:57    4   23:10  9:16 1:11:13 
    4  761 Becky Zenk           36 F   Edina               4  7:03  1:46  2:02    3   38:37 17.2  0:52    5   23:43  9:29 1:12:15 
    5  727 Trish Matter         32 F   Frost              10  7:46  1:57  2:03    2   37:06 18.0  1:27    7   26:43 10:42 1:15:03 
    6  741 Erin Sauter          35 F   Glencoe             8  7:35  1:54  2:44    7   46:20 14.4  1:06    2   19:24  7:46 1:17:05 
    7  703 Angela Bakke         35 F   Mankato             9  7:40  1:55  2:02    6   43:34 15.3  0:44   10   30:19 12:08 1:24:17 
    8  712 Angie Gregory        38 F   Sauk Centre         5  7:05  1:47  2:45   10   50:09 13.3  0:30    6   24:38  9:52 1:25:06 
    9  706 Jennifer Butler      31 F   Glenwood            2  6:47  1:42  2:31    9   49:19 13.5  1:28    8   28:34 11:26 1:28:37 
   10  726 Emily Malone         35 F   Glenwood            7  7:15  1:49  4:02    8   49:18 13.5  0:54    9   29:20 11:44 1:30:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  724 Mike Loween          40 M   Alexandria          1  7:25  1:52  1:57    1   32:03 20.8  0:45    1   17:27  6:59   59:35 
    2  711 Luis Garcia          49 M   Sioux Falls         4  7:47  1:57  1:46    2   36:39 18.2  1:25    5   22:13  8:53 1:09:48 
    3  713 Matt Hagstrom        46 M   Alexandria          2  7:35  1:54  2:49    3   38:42 17.2  1:38    2   20:06  8:03 1:10:47 
    4  723 Timothy Lindley      43 M   Alexandria          3  7:43  1:56  2:46    6   40:11 16.6  1:41    3   21:05  8:26 1:13:24 
    5  738 Brad Randt           44 M   Glenwood            7  9:25  2:22  2:34    4   39:23 16.9  0:53    4   22:10  8:52 1:14:23 
    6  705 Bobby Benson         49 M   Starbuck            5  8:07  2:02  2:26    5   39:27 16.9  1:43    7   24:58  9:59 1:16:38 
    7  716 Michael Hoffman      49 M   Minnetonka          6  9:11  2:18  4:16    7   53:03 12.6  1:01    6   23:46  9:31 1:31:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  730 Carrie Neumann       48 F   Eagan               2  6:57  1:45  4:09    1   45:28 14.6  1:20    1   21:41  8:41 1:19:33 
    2  728 Sara Minor           42 F   Plymouth            3  7:01  1:46  3:13    3   46:56 14.2  1:01    2   26:14 10:30 1:24:24 
    3  709 Luanne Fedor         44 F   Big Lake            1  6:53  1:44  2:58    2   46:28 14.3  1:04    3   27:30 11:00 1:24:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  734 Harold Pederson      59 M   Alexandria          4  8:09  2:03  1:58    4   33:37 19.8  1:10    1   17:13  6:54 1:02:05 
    2  721 Rob Jarvis           55 M   Buffalo             2  7:05  1:47  1:36    2   33:00 20.2  1:09    2   20:11  8:05 1:03:00 
    3  715 Ken Heitzman         54 M   Spicer              5  8:10  2:03  1:56    1   32:31 20.5  1:12    3   20:18  8:07 1:04:05 
    4  756 Steve Vrchota        52 M   Osakis              1  6:54  1:44  1:48    3   33:24 19.9  1:09    6   25:26 10:11 1:08:39 
    5  729 Al Molitor           58 M   Belgrade            3  7:37  1:55  1:49    6   37:30 17.8  2:12    4   21:47  8:43 1:10:53 
    6  737 Mardon Quandt        59 M   Annadale            6  8:59  2:15  1:38    5   36:07 18.4  2:42    5   24:10  9:40 1:13:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  718 Jane Hutzol          54 F   Arvilla             1  6:38  1:40  1:51    1   37:39 17.7  1:53    2   23:53  9:34 1:11:53 
    2  722 Laura Kohler         57 F   Redwood Falls       3  7:07  1:47  1:56    3   41:37 16.0  0:40    4   25:23 10:09 1:16:40 
    3  742 Claudette Schaeffer  52 F   Sauk Centre         2  7:04  1:46  2:32    4   43:08 15.4  0:55    3   24:37  9:51 1:18:14 
    4  707 Carol Curoe          57 F   Minneapolis         4  7:51  1:58  1:46    2   41:02 16.2  1:19    5   26:36 10:39 1:18:32 
    5  735 Lisa Peterson        52 F   Hoffman             5 10:22  2:36  3:19    5   44:35 14.9  1:11    1   22:47  9:07 1:22:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  744 Tim Schoonhoven      60 M   Alexandria          4 10:00  2:30  1:30    1   35:24 18.8  1:07    1   23:52  9:33 1:11:50 
    2  765 Mark Hagen           66 M   Fargo               3  9:21  2:21  2:32    3   40:31 16.4  1:21    3   25:04 10:02 1:18:46 
    3  708 Jan Doebbert         66 M   Glenwood            2  8:47  2:12  1:41    2   37:34 17.7  2:23    4   31:16 12:31 1:21:39 
    4  768 Steve Rundgren       66 M   Starbuck            1  8:41  2:11  2:33    4   54:00 12.3  1:17    2   24:29  9:48 1:30:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  773 Team Waska                        2  6:34  1:39  0:43    1   40:40 16.4  0:31    1   18:06  7:15 1:06:33 
           Hannah Hoffman  Julia Hoffman  Ellie Danielson 

    2  762 We'll Tri Anything Once           3  7:58  2:00  0:40    3   41:54 15.9  0:32    3   20:34  8:14 1:11:37 
           Lynnette Ostendorf  Nicki Vogt  Michaela Gau 

    3  771 Team Patriots                     1  6:15  1:34  0:45    4   48:05 13.9  0:48    2   19:45  7:54 1:15:36 
           Bailey Schoen  Kenda Peterson  Bailey Schoen 

    4  763 Zenk and Co.                      4  8:04  2:01  1:05    2   41:36 16.0  0:50    5   30:29 12:12 1:22:02 
           Andy Zenk  Laurie Zenk  Pamela Baukol 

    5  764 Zenk and Co. Junior               5  9:34  2:24  1:01    5   50:11 13.3  0:34    4   20:51  8:21 1:22:09 
           Patrick Baukol  Nels Baukol  Gage Zenk 


================================================================================================================================================
MALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  764 Zenk and Co. Junior            Patrick Baukol  Nels Baukol  Gage Zenk               1  9:34  2:24  1:01    1   50:11 13.3  0:34    1   20:51  8:21 1:22:09 

================================================================================================================================================
FEMALE TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  773 Team Waska                     Hannah Hoffman  Julia Hoffman  Ellie Danielson       2  6:34  1:39  0:43    1   40:40 16.4  0:31    1   18:06  7:15 1:06:33 
    2  762 We'll Tri Anything Once        Lynnette Ostendorf  Nicki Vogt  Michaela Gau         3  7:58  2:00  0:40    2   41:54 15.9  0:32    3   20:34  8:14 1:11:37 
    3  771 Team Patriots                  Bailey Schoen  Kenda Peterson  Bailey Schoen         1  6:15  1:34  0:45    3   48:05 13.9  0:48    2   19:45  7:54 1:15:36 

================================================================================================================================================
COED TEAM
================================================================================================================================================

Place No.  Name                           Members                                           Rank  SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank  RUN    Pace   FINISH
===== ==== ============================== ================================================= ================ ===== ================= ===== ====  ====================
    1  763 Zenk and Co.                   Andy Zenk  Laurie Zenk  Pamela Baukol                1  8:04  2:01  1:05    1   41:36 16.0  0:50    1   30:29 12:12 1:22:02 

Total Individuals Registered:            72
Total Teams Registered:                   5
Total Number of Individual Finishers:    68
Total Number of Team Finishers:           5
Number of Male   Finishers:              31
Number of Female Finishers:              37
Did not finish race or did not start:     5