Spicer, MN
8/11/2019











                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 11, 2019
                                               3/4 Mile Swim - 22 Mile Bike - 6 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/1     515 Kaeleb Royster          Williamsburg       IA  19 M     1 15:37  1:11  1:04    2   52:04 25.4  0:45    1   34:21  5:44 1:43:49 
    2   1/7     526 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34 M     3 20:05  1:32  1:02    1   51:48 25.5  0:51    2   34:44  5:48 1:48:28 
    3   2/7     496 Jay Halliday            Willmar            MN  34 M    11 23:27  1:47  1:25    3   59:37 22.1  0:59    3   37:04  6:11 2:02:30 
    4   1/4     512 Peggy Renier            Plymouth           MN  25 F     5 21:06  1:36  1:46    6 1:00:48 21.7  1:32    6   40:16  6:43 2:05:26 
    5   3/7     502 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30 M     9 22:54  1:45  1:57    5 1:00:06 22.0  1:07    5   39:34  6:36 2:05:36 
    6   4/7     491 Casey Dzieweczynski     Minneapolis        MN  33 M    15 24:58  1:54  1:59    8 1:02:46 21.0  1:42    4   39:28  6:35 2:10:51 
    7   1/3     518 Darin Strand            Willmar            MN  36 M    13 23:46  1:49  1:13    7 1:02:09 21.2  0:57    7   43:48  7:18 2:11:52 
    8   1/1     487 Scott Bunner            Victoria           MN  47 M    12 23:46  1:48  1:37    4   59:44 22.1  1:12    8   45:55  7:40 2:12:13 
    9   2/3     499 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  39 M     4 20:41  1:34  1:12   11 1:04:51 20.4  1:21    9   46:02  7:41 2:14:05 
   10   1/2     498 Becky Leis              Cold Spring        MN  38 F     8 22:09  1:41  1:30   14 1:05:48 20.1  1:23   11   47:15  7:53 2:18:03 
   11   1/2     488 Paul Cool               Willmar            MN  55 M     6 21:11  1:37  2:51   10 1:04:26 20.5  2:07   15   49:39  8:17 2:20:12 
   12   1/2     483 Bart Becker             Blaine             MN  41 M    21 27:47  2:07  2:17    9 1:03:27 20.8  0:53   13   48:17  8:03 2:22:39 
   13   1/2     505 Merilea Osterlund       Rochester          MN  44 F     7 21:49  1:40  2:04   15 1:06:19 19.9  1:50   18   51:26  8:35 2:23:26 
   14   1/2     501 Michelle Molitor        Belgrade           MN  30 F    24 29:37  2:15  2:07   13 1:05:40 20.1  1:17   14   48:55  8:10 2:27:35 
   15   5/7     506 Nick Patton             Montevideo         MN  32 M    14 23:48  1:49  1:42   21 1:10:59 18.6  1:23   17   51:10  8:32 2:29:01 
   16   1/1     510 Zachary Port            Coon Rapids        MN  23 M    17 26:16  2:00  3:05   20 1:10:56 18.6  1:26   12   48:09  8:02 2:29:50 
   17   2/4     490 Laura Drake             Mendota Heights    MN  27 F     2 19:40  1:30  1:51   23 1:14:19 17.8  1:27   22   54:24  9:04 2:31:39 
   18   1/2     514 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  47 F    20 26:44  2:02  2:44   16 1:07:48 19.5  2:29   19   53:07  8:52 2:32:50 
   19   2/2     513 Christina Renner        Sartell            MN  40 F    23 29:24  2:14  2:50   25 1:14:36 17.7  1:29   16   49:56  8:20 2:38:13 
   20   2/2     527 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  44 M    10 23:25  1:47  2:01   24 1:14:32 17.7  1:04   27   57:13  9:33 2:38:14 
   21   6/7     484 Brandon Bjelland        Montevideo         MN  33 M    30 33:46  2:34  3:32   22 1:12:31 18.2  2:41   10   46:43  7:48 2:39:11 
   22   1/3     520 Alex Sundin             Minneapolis        MN  29 M    26 30:10  2:18  3:45   18 1:08:59 19.1  1:19   26   56:31  9:26 2:40:43 
   23   1/1     485 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65 M    33 36:02  2:44  2:32   12 1:05:20 20.2  1:16   25   55:46  9:18 2:40:54 
   24   1/1     494 Dan Enderson            Benson             MN  60 M    16 26:09  1:59  3:45   29 1:17:22 17.1  1:16   21   53:38  8:57 2:42:08 
   25   2/2     489 Sarah Curry             Eden Prairie       MN  36 F    29 32:49  2:30  1:54   26 1:14:56 17.6  1:19   31   59:28  9:55 2:50:23 
   26   2/2     503 Jo Novacek              Minneapolis        MN  30 F    36 41:38  3:10  2:07   19 1:10:51 18.6  1:52   23   54:47  9:08 2:51:13 
   27   2/2     525 Amy Ward                Eden Prairie       MN  45 F    35 39:06  2:58  2:58   17 1:08:08 19.4  2:02   30   59:13  9:53 2:51:26 
   28   2/3     516 Cole Rudick             Mound              MN  28 M    25 30:00  2:17  2:46   31 1:19:31 16.6  2:00   28   57:59  9:40 2:52:15 
   29   2/2     521 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57 M    31 35:09  2:40  4:15   28 1:16:54 17.2  2:05   24   55:28  9:15 2:53:50 
   30   3/4     500 Tess Merrill            Omaha              NE  25 F    28 30:30  2:19  4:24   36 1:24:38 15.6  1:23   20   53:08  8:52 2:54:00 
   31   4/4     509 Rachel Peterson         Saint Paul         MN  29 F    22 28:12  2:09  6:36   30 1:18:58 16.7  1:22   32   59:37  9:57 2:54:44 
   32   3/3     486 Matthew Brown           Montevideo         MN  35 M    27 30:17  2:18  6:56   27 1:14:59 17.6  1:35   33 1:02:26 10:25 2:56:11 
   33   1/1     522 Madeline Thieschafer    Sartell            MN  19 F    19 26:33  2:01  3:10   32 1:20:37 16.4  3:30   35 1:07:33 11:16 3:01:21 
   34   3/3     507 Jake Peden              Andover            MN  28 M    37 42:15  3:13  5:41   33 1:21:15 16.2  1:31   29   58:03  9:41 3:08:43 
   35   7/7     495 Mitchell Enderson       Madison            MN  30 M    34 37:15  2:50  4:50   35 1:22:39 16.0  1:14   34 1:05:11 10:52 3:11:07 
   36   1/1     523 Sydney Thieschafer      Sartell            MN  20 F    18 26:33  2:01  3:11   37 1:26:26 15.3  6:29   36 1:11:19 11:54 3:13:56 
   37   1/1     517 Beth Sievers            Trego              WI  64 F    32 35:52  2:44  5:11   34 1:21:22 16.2  2:02   37 1:18:40 13:07 3:23:05 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  530 The Hot Flashes                                  1 23:15  1:46  0:55    1 1:07:03 19.7  0:43    3   45:48  7:38 2:17:42 
           Jenna Ann Bosch , Jennifer Hjelle , McKenzie Alvarado  
    2  529 One Hit Wonder x3                                3 46:50  3:33  0:50    2 1:07:29 19.6  0:31    1   38:42  6:27 2:34:19 
           Mateo Gingrich , Elliot Thompson , Dayce Littlejohn    
    3  528 Crellis                                          2 32:39  2:29  3:46    3 1:21:03 16.3  0:48    2   43:43  7:18 2:41:58 
           Mandy Ellis , Mandy Ellis , Gerard Cramer              


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 481 Matt Adams              Zimmerman          MN  45 M      1 34:39  2:38  4:59    2 1:09:10 19.1  2:09    1   51:18  8:33 2:42:13 
 482 Michele Adams           Zimmerman          MN  47 F                             1 1:08:50 19.2  2:07                            
 713 Austin Hoehne           Montevideo         MN  25 M                             3 1:17:48 17.0                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kaeleb Royster          Williamsburg       IA  19 M   15:37  1:11 
    2 Laura Drake             Mendota Heights    MN  27 F   19:40  1:30 
    3 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34 M   20:05  1:32 
    4 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  39 M   20:41  1:34 
    5 Peggy Renier            Plymouth           MN  25 F   21:06  1:36 
    6 Paul Cool               Willmar            MN  55 M   21:11  1:37 
    7 Merilea Osterlund       Rochester          MN  44 F   21:49  1:40 
    8 Becky Leis              Cold Spring        MN  38 F   22:09  1:41 
    9 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30 M   22:54  1:45 
   10 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  44 M   23:25  1:47 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34 M   51:48 25.5 
    2 Kaeleb Royster          Williamsburg       IA  19 M   52:04 25.4 
    3 Jay Halliday            Willmar            MN  34 M   59:37 22.1 
    4 Scott Bunner            Victoria           MN  47 M   59:44 22.1 
    5 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30 M 1:00:06 22.0 
    6 Peggy Renier            Plymouth           MN  25 F 1:00:48 21.7 
    7 Darin Strand            Willmar            MN  36 M 1:02:09 21.2 
    8 Casey Dzieweczynski     Minneapolis        MN  33 M 1:02:46 21.0 
    9 Bart Becker             Blaine             MN  41 M 1:03:27 20.8 
   10 Paul Cool               Willmar            MN  55 M 1:04:26 20.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Kaeleb Royster          Williamsburg       IA  19 M   34:21  5:44 
    2 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34 M   34:44  5:48 
    3 Jay Halliday            Willmar            MN  34 M   37:04  6:11 
    4 Casey Dzieweczynski     Minneapolis        MN  33 M   39:28  6:35 
    5 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30 M   39:34  6:36 
    6 Peggy Renier            Plymouth           MN  25 F   40:16  6:43 
    7 Darin Strand            Willmar            MN  36 M   43:48  7:18 
    8 Scott Bunner            Victoria           MN  47 M   45:55  7:40 
    9 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  39 M   46:02  7:41 
   10 Brandon Bjelland        Montevideo         MN  33 M   46:43  7:48 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  515 Kaeleb Royster          Williamsburg       IA  19    1 15:37  1:11  1:04    2   52:04 25.4  0:45    1   34:21  5:44 1:43:49 
    2  526 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34    2 20:05  1:32  1:02    1   51:48 25.5  0:51    2   34:44  5:48 1:48:28 
    3  496 Jay Halliday            Willmar            MN  34    7 23:27  1:47  1:25    3   59:37 22.1  0:59    3   37:04  6:11 2:02:30 
    4  502 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30    5 22:54  1:45  1:57    5 1:00:06 22.0  1:07    5   39:34  6:36 2:05:36 
    5  491 Casey Dzieweczynski     Minneapolis        MN  33   11 24:58  1:54  1:59    7 1:02:46 21.0  1:42    4   39:28  6:35 2:10:51 
    6  518 Darin Strand            Willmar            MN  36    9 23:46  1:49  1:13    6 1:02:09 21.2  0:57    6   43:48  7:18 2:11:52 
    7  487 Scott Bunner            Victoria           MN  47    8 23:46  1:48  1:37    4   59:44 22.1  1:12    7   45:55  7:40 2:12:13 
    8  499 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  39    3 20:41  1:34  1:12   10 1:04:51 20.4  1:21    8   46:02  7:41 2:14:05 
    9  488 Paul Cool               Willmar            MN  55    4 21:11  1:37  2:51    9 1:04:26 20.5  2:07   12   49:39  8:17 2:20:12 
   10  483 Bart Becker             Blaine             MN  41   14 27:47  2:07  2:17    8 1:03:27 20.8  0:53   11   48:17  8:03 2:22:39 
   11  506 Nick Patton             Montevideo         MN  32   10 23:48  1:49  1:42   14 1:10:59 18.6  1:23   13   51:10  8:32 2:29:01 
   12  510 Zachary Port            Coon Rapids        MN  23   13 26:16  2:00  3:05   13 1:10:56 18.6  1:26   10   48:09  8:02 2:29:50 
   13  527 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  44    6 23:25  1:47  2:01   16 1:14:32 17.7  1:04   18   57:13  9:33 2:38:14 
   14  484 Brandon Bjelland        Montevideo         MN  33   18 33:46  2:34  3:32   15 1:12:31 18.2  2:41    9   46:43  7:48 2:39:11 
   15  520 Alex Sundin             Minneapolis        MN  29   16 30:10  2:18  3:45   12 1:08:59 19.1  1:19   17   56:31  9:26 2:40:43 
   16  485 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65   20 36:02  2:44  2:32   11 1:05:20 20.2  1:16   16   55:46  9:18 2:40:54 
   17  494 Dan Enderson            Benson             MN  60   12 26:09  1:59  3:45   19 1:17:22 17.1  1:16   14   53:38  8:57 2:42:08 
   18  516 Cole Rudick             Mound              MN  28   15 30:00  2:17  2:46   20 1:19:31 16.6  2:00   19   57:59  9:40 2:52:15 
   19  521 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57   19 35:09  2:40  4:15   18 1:16:54 17.2  2:05   15   55:28  9:15 2:53:50 
   20  486 Matthew Brown           Montevideo         MN  35   17 30:17  2:18  6:56   17 1:14:59 17.6  1:35   21 1:02:26 10:25 2:56:11 
   21  507 Jake Peden              Andover            MN  28   22 42:15  3:13  5:41   21 1:21:15 16.2  1:31   20   58:03  9:41 3:08:43 
   22  495 Mitchell Enderson       Madison            MN  30   21 37:15  2:50  4:50   22 1:22:39 16.0  1:14   22 1:05:11 10:52 3:11:07 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  512 Peggy Renier            Plymouth           MN  25    2 21:06  1:36  1:46    1 1:00:48 21.7  1:32    1   40:16  6:43 2:05:26 
    2  498 Becky Leis              Cold Spring        MN  38    4 22:09  1:41  1:30    3 1:05:48 20.1  1:23    2   47:15  7:53 2:18:03 
    3  505 Merilea Osterlund       Rochester          MN  44    3 21:49  1:40  2:04    4 1:06:19 19.9  1:50    5   51:26  8:35 2:23:26 
    4  501 Michelle Molitor        Belgrade           MN  30   10 29:37  2:15  2:07    2 1:05:40 20.1  1:17    3   48:55  8:10 2:27:35 
    5  490 Laura Drake             Mendota Heights    MN  27    1 19:40  1:30  1:51    9 1:14:19 17.8  1:27    8   54:24  9:04 2:31:39 
    6  514 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  47    7 26:44  2:02  2:44    5 1:07:48 19.5  2:29    6   53:07  8:52 2:32:50 
    7  513 Christina Renner        Sartell            MN  40    9 29:24  2:14  2:50   10 1:14:36 17.7  1:29    4   49:56  8:20 2:38:13 
    8  489 Sarah Curry             Eden Prairie       MN  36   12 32:49  2:30  1:54   11 1:14:56 17.6  1:19   11   59:28  9:55 2:50:23 
    9  503 Jo Novacek              Minneapolis        MN  30   15 41:38  3:10  2:07    8 1:10:51 18.6  1:52    9   54:47  9:08 2:51:13 
   10  525 Amy Ward                Eden Prairie       MN  45   14 39:06  2:58  2:58    6 1:08:08 19.4  2:02   10   59:13  9:53 2:51:26 
   11  500 Tess Merrill            Omaha              NE  25   11 30:30  2:19  4:24   15 1:24:38 15.6  1:23    7   53:08  8:52 2:54:00 
   12  509 Rachel Peterson         Saint Paul         MN  29    8 28:12  2:09  6:36   12 1:18:58 16.7  1:22   12   59:37  9:57 2:54:44 
   13  522 Madeline Thieschafer    Sartell            MN  19    6 26:33  2:01  3:10   13 1:20:37 16.4  3:30   13 1:07:33 11:16 3:01:21 
   14  523 Sydney Thieschafer      Sartell            MN  20    5 26:33  2:01  3:11   16 1:26:26 15.3  6:29   14 1:11:19 11:54 3:13:56 
   15  517 Beth Sievers            Trego              WI  64   13 35:52  2:44  5:11   14 1:21:22 16.2  2:02   15 1:18:40 13:07 3:23:05 
       482 Michele Adams           Zimmerman          MN  47                           7 1:08:50 19.2  2:07                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  515 Kaeleb Royster          Williamsburg       IA  19    1 15:37  1:11  1:04    1   52:04 25.4  0:45    1   34:21  5:44 1:43:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  522 Madeline Thieschafer    Sartell            MN  19    1 26:33  2:01  3:10    1 1:20:37 16.4  3:30    1 1:07:33 11:16 3:01:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  510 Zachary Port            Coon Rapids        MN  23    1 26:16  2:00  3:05    1 1:10:56 18.6  1:26    1   48:09  8:02 2:29:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  523 Sydney Thieschafer      Sartell            MN  20    1 26:33  2:01  3:11    1 1:26:26 15.3  6:29    1 1:11:19 11:54 3:13:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  520 Alex Sundin             Minneapolis        MN  29    2 30:10  2:18  3:45    1 1:08:59 19.1  1:19    1   56:31  9:26 2:40:43 
    2  516 Cole Rudick             Mound              MN  28    1 30:00  2:17  2:46    2 1:19:31 16.6  2:00    2   57:59  9:40 2:52:15 
    3  507 Jake Peden              Andover            MN  28    3 42:15  3:13  5:41    3 1:21:15 16.2  1:31    3   58:03  9:41 3:08:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  512 Peggy Renier            Plymouth           MN  25    2 21:06  1:36  1:46    1 1:00:48 21.7  1:32    1   40:16  6:43 2:05:26 
    2  490 Laura Drake             Mendota Heights    MN  27    1 19:40  1:30  1:51    2 1:14:19 17.8  1:27    3   54:24  9:04 2:31:39 
    3  500 Tess Merrill            Omaha              NE  25    4 30:30  2:19  4:24    4 1:24:38 15.6  1:23    2   53:08  8:52 2:54:00 
    4  509 Rachel Peterson         Saint Paul         MN  29    3 28:12  2:09  6:36    3 1:18:58 16.7  1:22    4   59:37  9:57 2:54:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  526 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34    1 20:05  1:32  1:02    1   51:48 25.5  0:51    1   34:44  5:48 1:48:28 
    2  496 Jay Halliday            Willmar            MN  34    3 23:27  1:47  1:25    2   59:37 22.1  0:59    2   37:04  6:11 2:02:30 
    3  502 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30    2 22:54  1:45  1:57    3 1:00:06 22.0  1:07    4   39:34  6:36 2:05:36 
    4  491 Casey Dzieweczynski     Minneapolis        MN  33    5 24:58  1:54  1:59    4 1:02:46 21.0  1:42    3   39:28  6:35 2:10:51 
    5  506 Nick Patton             Montevideo         MN  32    4 23:48  1:49  1:42    5 1:10:59 18.6  1:23    6   51:10  8:32 2:29:01 
    6  484 Brandon Bjelland        Montevideo         MN  33    6 33:46  2:34  3:32    6 1:12:31 18.2  2:41    5   46:43  7:48 2:39:11 
    7  495 Mitchell Enderson       Madison            MN  30    7 37:15  2:50  4:50    7 1:22:39 16.0  1:14    7 1:05:11 10:52 3:11:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  501 Michelle Molitor        Belgrade           MN  30    1 29:37  2:15  2:07    1 1:05:40 20.1  1:17    1   48:55  8:10 2:27:35 
    2  503 Jo Novacek              Minneapolis        MN  30    2 41:38  3:10  2:07    2 1:10:51 18.6  1:52    2   54:47  9:08 2:51:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  518 Darin Strand            Willmar            MN  36    2 23:46  1:49  1:13    1 1:02:09 21.2  0:57    1   43:48  7:18 2:11:52 
    2  499 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  39    1 20:41  1:34  1:12    2 1:04:51 20.4  1:21    2   46:02  7:41 2:14:05 
    3  486 Matthew Brown           Montevideo         MN  35    3 30:17  2:18  6:56    3 1:14:59 17.6  1:35    3 1:02:26 10:25 2:56:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  498 Becky Leis              Cold Spring        MN  38    1 22:09  1:41  1:30    1 1:05:48 20.1  1:23    1   47:15  7:53 2:18:03 
    2  489 Sarah Curry             Eden Prairie       MN  36    2 32:49  2:30  1:54    2 1:14:56 17.6  1:19    2   59:28  9:55 2:50:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  483 Bart Becker             Blaine             MN  41    2 27:47  2:07  2:17    1 1:03:27 20.8  0:53    1   48:17  8:03 2:22:39 
    2  527 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  44    1 23:25  1:47  2:01    2 1:14:32 17.7  1:04    2   57:13  9:33 2:38:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  505 Merilea Osterlund       Rochester          MN  44    1 21:49  1:40  2:04    1 1:06:19 19.9  1:50    2   51:26  8:35 2:23:26 
    2  513 Christina Renner        Sartell            MN  40    2 29:24  2:14  2:50    2 1:14:36 17.7  1:29    1   49:56  8:20 2:38:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  487 Scott Bunner            Victoria           MN  47    1 23:46  1:48  1:37    1   59:44 22.1  1:12    1   45:55  7:40 2:12:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  514 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  47    1 26:44  2:02  2:44    1 1:07:48 19.5  2:29    1   53:07  8:52 2:32:50 
    2  525 Amy Ward                Eden Prairie       MN  45    2 39:06  2:58  2:58    2 1:08:08 19.4  2:02    2   59:13  9:53 2:51:26 
       482 Michele Adams           Zimmerman          MN  47                           3 1:08:50 19.2  2:07                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  488 Paul Cool               Willmar            MN  55    1 21:11  1:37  2:51    1 1:04:26 20.5  2:07    1   49:39  8:17 2:20:12 
    2  521 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57    2 35:09  2:40  4:15    2 1:16:54 17.2  2:05    2   55:28  9:15 2:53:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  494 Dan Enderson            Benson             MN  60    1 26:09  1:59  3:45    1 1:17:22 17.1  1:16    1   53:38  8:57 2:42:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  517 Beth Sievers            Trego              WI  64    1 35:52  2:44  5:11    1 1:21:22 16.2  2:02    1 1:18:40 13:07 3:23:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  485 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65    1 36:02  2:44  2:32    1 1:05:20 20.2  1:16    1   55:46  9:18 2:40:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         49
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     37
Number of Male   Finishers:               22
Number of Female Finishers:               15
Did not Finish Race or Did Not Start:      8