Spicer, MN
8/10/2019











                                                        GREEN LAKE KIDS TRIATHON
                                                      Spicer, MN - August 10, 2019
   



================================================================================================================================================
                                                       MALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   22 Gunnar Christensen      Willmar            MN   4    2:58 
    2   42 Eton Hansen             Long Lake          MN   4    3:16 
    3   18 Fin Buchholz            Sartell            MN   3    3:32 
    4   36 Matthew Gregor          Cottage Grove      MN   4    3:32 
    5   10 Collin Bice             New London         MN   4    4:36 
    6   34 Ezra Erickson           Willmar            MN   3    4:38 
    7  100 Asher Skindelien        New London         MN   4    4:38 
    8   90 Ryker Rebstock          Rockford           MN   3    4:49 


================================================================================================================================================
                                                      FEMALE AGE GROUP  4 - UNDER
                                                 20 Yard Swim - 1 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1  120 Charleston Wallentine   Raymond            MN   4    2:51 
    2   59 Amelia Lilleberg        Spicer             MN   4    2:52 
    3   95 Claire Rothfork         Saint Cloud        MN   4    3:05 
    4   79 Hollyn Olness           Spicer             MN   3    3:56 
    5   33 Sonya Ellingson         Duluth             MN   4    5:28 
    6    8 Grace Berg              Elk River          MN   3    5:43 
    7  102 Emma Joy Sorenson       Hopkins            MN   3    6:48 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   44 Manny Heinen            Spicer             MN   6    3:29 
    2   88 Brecken Rebstock        Rockford           MN   6    3:42 
    3   40 Liam Hall               Lindstrom          MN   6    3:47 
    4   19 Leo Buchholz            Sartell            MN   6    3:53 
    5  119 Burkely Wallentine      Raymond            MN   6    4:05 
    6   41 Logan Hall              Lindstrom          MN   5    4:21 
    7   84 Ian Rammel              Sartell            MN   6    4:31 
    8   93 Lincoln Resler          Owatonna           MN   5    4:37 
    9    5 Logan Beeler            Delano             MN   5    4:43 
   10   25 Manny Contreras         New London         MN   6    4:46 
   11    4 Landon Beeler           Delano             MN   5    4:48 
   12   61 Alexander (A Lorenz     Benson             MN   5    4:51 
   13  109 Tobias Tompkins         Apple Valley       MN   5    5:04 
   14   31 George Eckerman         New London         MN   6    5:21 
   15   45 Hudson Helgeson         Clara City         MN   6    5:37 
   16   55 Colton Kriese           Spicer             MN   5    6:40 
   17   81 Ryan Quam               Willmar            MN   5    7:20 
   18   24 Levi Colaizy            Minneapolis        MN   5    7:25 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  5 - 6
                                                 50 Yard Swim - 3 Lap Bike - 1 Lap Run
================================================================================================================================================

Place  Bib  Name                    City              St Age   Time
===== ==== ======================= ================== == === =======
    1   77 Hadley Olness           Spicer             MN   5    3:53 
    2   13 Ellery Blom             Atwater            MN   6    3:56 
    3   70 Vivian Maxson           Big Lake           MN   6    4:03 
    4  101 Avery Skindelien        New London         MN   6    4:10 
    5   54 Kaylynn Kase            Spicer             MN   5    4:11 
    6   76 Brooke Mueller          Richmond           MN   6    4:15 
    7   63 Kendyl Magnuson         Willmar            MN   6    4:20 
    8  117 Kinzie Vick             New London         MN   6    4:26 
    9   43 Willow Hansen           Long Lake          MN   6    4:35 
   10   27 Finley Davis            Willmar            MN   5    4:43 
   11  112 Alexis Van Beek         Raymond            MN   5    4:57 
   12  121 Linnea Weidner          Minneapolis        MN   5    5:03 
   13   16 Willa Bode              Minneapolis        MN   6    5:11 
   14  115 Brynn Vandeputte        Waconia            MN   6    5:37 
   15   60 Alaina Lorenz           Benson             MN   6    5:49 
   16  123 Violet Zelada           Saint Paul         MN   6    5:50 
   17   53 Piper Johnson           New London         MN   5    5:51 
   18   52 Keira Johnson           New London         MN   6    5:51 
   19   67 Ivy Maxson              Big Lake           MN   5    6:11 
   20   96 Ellery Rothmeier        Albert Lea         MN   6    6:30 
   21   86 Elise Rattray           Hutchinson         MN   6    6:32 
   22   80 Brooke Paananen         Buffalo            MN   5    6:41 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   94 Blake Rothfork          Saint Cloud        MN   7   10  0:40    2    5:29    3    4:39   10:48 
    2  108 Mason Thomas            Rosemount          MN   8   17  0:45    1    5:27    4    4:48   10:59 
    3   17 Michael Boehmer         Sauk Rapids        MN   8   16  0:44    4    5:36    5    4:52   11:12 
    4   12 Brogan Blom             Atwater            MN   8   15  0:43    8    6:11    2    4:24   11:17 
    5    2 Sebastian Bach          Minnetrista        MN   8   14  0:42    3    5:33    6    5:05   11:19 
    6   20 Max Buchholz            Sartell            MN   8    2  0:36    6    5:52   10    5:29   11:55 
    7  114 Titus Van Beek          Raymond            MN   8    7  0:39    9    6:13    7    5:11   12:02 
    8   83 Avner Rammel            Sartell            MN   7    3  0:36    5    5:44   18    6:15   12:34 
    9  132 Russell Strand          Willmar            MN   7    6  0:39   10    6:27   12    5:41   12:46 
   10   91 Owen Redington          Spicer             MN   8   19  0:46    7    6:01   17    6:12   12:58 
   11   47 Rylan Helgeson          Clara City         MN   8    1  0:36   15    7:07    8    5:18   13:00 
   12   64 Lane Magnuson           Willmar            MN   8   13  0:41   12    7:01    9    5:21   13:02 
   13  139 Jude Huselid            Willmar            MN   8   12  0:41   14    7:06   11    5:35   13:20 
   14   98 Elliott Sandin          Cottage Grove      MN   8    9  0:40   13    7:05   14    6:04   13:47 
   15  106 Crosby Syverson         Fargo              ND   7   18  0:45   17    7:11   19    6:25   14:20 
   16   92 Clayton Resler          Owatonna           MN   7    4  0:37   18    7:33   16    6:12   14:21 
   17   51 Sawyer Janis            Minneapolis        MN   7   20  0:49   20    7:54   15    6:06   14:48 
   18    9 Grant Berg              Elk River          MN   7    8  0:39   19    7:49   20    6:30   14:58 
   19   15 Grant Bode              Minneapolis        MN   8   11  0:40   11    6:33   23    8:01   15:13 
   20   37 Tj Gregor               Cottage Grove      MN   8   23  1:19   16    7:07   21    7:05   15:30 
   21  125 Reid Zeman              Elk River          MN   7    5  0:38   21    9:10   13    5:50   15:37 
   22   68 Legion Maxson           Big Lake           MN   8   21  1:14   23   15:05    1    2:09   18:27 
   23  140 Levi Hand               New London         MN   7   22  1:15   22   10:14   22    7:55   19:23 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  7 - 8
                                               75 Yard Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1  118 Kyla Vick               New London         MN   8    6  0:43    1    5:28    1    4:39   10:49 
    2   78 Harper Olness           Spicer             MN   7    5  0:41    2    6:18    4    5:38   12:37 
    3   39 Kara Hall               Lindstrom          MN   8    2  0:38    3    6:43    2    5:22   12:42 
    4   74 Bella Mueller           Richmond           MN   8    1  0:35    4    6:49    5    6:13   13:36 
    5    7 Evie Bengtson           Northfield         MN   7    8  1:03    5    7:27    3    5:26   13:54 
    6   66 Lainey Martinka         Spicer             MN   7    7  0:44    6    8:17    6    6:45   15:45 
    7  137 Loretta Fischer         Blomkist           MN   7    3  0:38    7    8:50    7    6:46   16:13 
    8  135 Norah Chellin           Hutchinson         MN   7    4  0:39    8    8:59    8    6:46   16:24 


================================================================================================================================================
                                                         MALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   82 Tommy Quinn             Willmar            MN  10    6  1:14    2    5:25    2    4:11   10:49 
    2    6 Eli Bengtson            Northfield         MN   9    2  1:11    7    5:47    1    4:08   11:05 
    3   99 Joey Santjer            Eden Prairie       MN   9    5  1:13    1    5:18    6    4:44   11:15 
    4   32 Henry Eckerman          New London         MN   9    8  1:15    5    5:38    3    4:30   11:22 
    5   26 Coleman Davis           Willmar            MN  10    3  1:12    4    5:37    5    4:41   11:29 
    6  127 Alex Zurn               Kerkhoven          MN  10   13  1:17    3    5:29    8    4:54   11:39 
    7   73 Evan Milbert            Shoreview          MN   9    1  1:11    8    5:55    7    4:44   11:50 
    8   65 Jonny Martinka          Spicer             MN   9    4  1:13    6    5:43   11    5:00   11:55 
    9   46 Kason Helgeson          Clara City         MN   9    9  1:15   10    6:11    4    4:38   12:03 
   10  129 Logan Hagedorn          Kandiyohi          MN   9   12  1:16   11    6:12   10    4:58   12:25 
   11   62 Finn Lupo               Richmond           MN   9    7  1:14   12    6:22   14    5:06   12:42 
   12  110 Tyden Tompkins          Apple Valley       MN   9   16  1:19   13    6:30   15    5:08   12:57 
   13   49 Richard Hooper          Sartell            MN   9   11  1:16   14    6:38   16    5:10   13:02 
   14  136 Anders House            Richmond           MN   9   10  1:15   15    7:36    9    4:57   13:47 
   15   21 Anthony Buzzeo          Willmar            MN  10   17  1:20    9    6:03   17    6:47   14:09 
   16  134 Joshua Chellin          Hutchinson         MN   9   14  1:17   16   10:35   13    5:04   16:55 
   17   87 Ian Rattray             Hutchinson         MN   9   15  1:18   17   10:51   12    5:01   17:08 


================================================================================================================================================
                                                        FEMALE AGE GROUP  9 - 10
                                               100 Yard Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1  126 Ella Zieske             Willmar            MN   9    3  1:12    2    5:42    1    4:15   11:08 
    2   89 Ireland Rebstock        Rockford           MN   9    2  1:12    1    5:30    6    5:00   11:41 
    3   38 Annika Hall             Lindstrom          MN   9    9  1:17    3    6:27    3    4:43   12:25 
    4  104 Halle Steffensen        Hawick             MN  10    6  1:16    5    6:35    5    4:59   12:49 
    5  103 Ava Steffensen          Hawick             MN  10   11  1:19    7    6:47    4    4:50   12:55 
    6   14 Kenlie Blom             Atwater            MN  10    1  1:09    4    6:30    9    5:44   13:22 
    7  130 Adeline Olson           Spicer             MN  10   12  1:20    6    6:40    8    5:30   13:29 
    8   72 Claire Milbert          Shoreview          MN   9    8  1:17    8    6:54    7    5:22   13:32 
    9   50 Evie Janis              Minneapolis        MN  10    4  1:14   10    7:17   11    6:16   14:46 
   10  107 Hallie Syverson         Fargo              ND   9    5  1:15    9    7:03   12    7:42   15:58 
   11   75 Bria Mueller            Richmond           MN   9   10  1:19   11    8:33   10    6:14   16:06 
   12  122 Chelsea Willenbring     Watkins            MN   9    7  1:16   12   12:57    2    4:38   18:50 


================================================================================================================================================
                                                        MALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   71 Griffin Mayhew          New London         MN  12    3  1:32    2   12:47    1    8:16   22:35 
    2    1 Christian Bach          Minnetrista        MN  11    1  1:19    1   12:31    3    9:07   22:56 
    3  131 Arthur Olson            Spicer             MN  12    6  1:36    3   14:26    4    9:33   25:34 
    4  116 Gavin Vick              New London         MN  11    4  1:33    4   15:17    6   10:26   27:15 
    5   97 Aaron Sandin            Cottage Grove      MN  11    2  1:29    7   17:06    2    8:43   27:18 
    6  133 Calel Chellin           Hutchinson         MN  11    7  1:38    5   16:01    5    9:50   27:28 
    7  138 Trey Zamarron           Blomkist           MN  11    5  1:34    6   17:03    7   11:11   29:47 


================================================================================================================================================
                                                       FEMALE AGE GROUP  11 - 12
                                                150 Yard Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim  Rank   Bike  Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ============ ============ =======
    1   35 Emily Gratton           New London         MN  12    2  1:29    2   15:23    1    8:59   25:49 
    2  111 Averie Turner           Spicer             MN  11    1  1:24    1   14:24    2   10:02   25:49 
    3   85 Elena Rattray           Hutchinson         MN  11    4  1:41    3   16:06    4   11:10   28:55 
    4   69 Rose Maxson             Big Lake           MN  11    3  1:40    4   23:43    3   11:01   36:24 


================================================================================================================================================
                          NON QUALIFYING RESULTS:
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 124 Luke Zeman              Elk River          MN   8 M      1  0:36    1    2:25                      
  11 Emma Bice               New London         MN   4 F      2  0:37                                   
  56 Elin Kriese             Spicer             MN   3 F      3  0:45                                   
 113 Oliver Van Beek         Raymond            MN   3 M      4  1:21                                   

Total Registered:                        140
Number of Male   Finishers:               73
Number of Female Finishers:               53
Did not Finish Race or Did Not Start:     14