Baxter, MN
8/24/2019











                                                         KIWANIS KIDS TRIATHON
                                                      Baxter, MN - August 24, 2019
   



================================================================================================================================================
                                                            MALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   73 Cooper Miller           Baxter             MN   5    3  1:17  1:10    1   10:00  0:48    1    9:55   23:08 
    2   80 Graham Moravec          Cokato             MN   5    2  1:15  1:40    3   12:16  0:30    2   10:30   26:10 
    3  114 Johannes Wagner         Brainerd           MN   5    1  1:15  1:44    2   10:59  0:51    3   11:49   26:36 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 5 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  127 Clare Lundy             Baxter             MN   5    2  1:19  1:47    1   10:12  0:46    1   11:04   25:07 
    2  135 Presley Leonard         Baxter             MN   5    3  1:28  2:07    2   14:47  0:39    2   12:10   31:10 
    3   56 Lydia Kampen            Brainerd           MN   5    4  1:40  2:05    3   16:50  0:44    3   13:15   34:33 
    4  143 Skylar Emans            Pequot Lakes       MN   5    1  1:14  3:06    4   18:25  0:37    4   15:03   38:22 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   15 Sullivan Bratney        Brainerd Mn        MN   6    8  1:24  1:34    1    9:28  0:35    3   10:08   23:08 
    2  113 Frederik Vanwyngeeren   Brainerd           MN   6    2  1:06  2:21    5   11:29  0:38    1    9:05   24:37 
    3   59 Eli Kunesh              Deerwood           MN   6    5  1:20  1:50    8   11:45  0:43    2    9:53   25:29 
    4   44 Levi Hanske             Baxter             MN   6    4  1:19  2:02    2   10:33  0:40    8   11:53   26:25 
    5  123 Carter Reed             Baxter             MN   6    1  1:04  1:54    6   11:31  0:39    7   11:50   26:56 
    6   71 Christopher Menzel      Brainerd           MN   6    6  1:22  2:43    7   11:36  0:40    4   10:49   27:08 
    7   74 Emerson Miller          Baxter             MN   6    3  1:07  1:34    9   13:23  0:30    6   11:41   28:13 
    8    9 Logan Berghoff          St Paul            MN   6    7  1:23  1:57    4   11:25  0:52    9   12:49   28:25 
    9    1 Gavin Agre              Brainerd           MN   6    9  1:59  2:42   10   18:51  0:54    5   10:59   35:23 
   10   55 Paul Jannakos           Roseville          MN   6   10  8:33  2:04    3   11:20  0:40   10   15:29   38:05 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 6 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  104 Kynlee Schmidgall       Little Falls       MN   6    4  1:11  0:58    1   10:37  0:27    1    8:28   21:39 
    2   34 Amelia Gilbert          Lake Elmo          MN   6    2  1:07  1:24    4   11:01  0:41    4   10:56   25:07 
    3   32 Carolina Erickson       Baxter             MN   6    3  1:10  1:37    3   10:53  0:52    3   10:54   25:25 
    4  100 Erica Rodenz            Chanhassen         MN   6    1  1:03  1:03    5   13:07  0:53    5   12:13   28:17 
    5   97 Nora Rangen             Brainerd           MN   6    6  1:15  1:59    6   13:38  0:44    6   13:29   31:04 
    6  149 Madie Enderle           Fargo              ND   6    7  1:17  1:53    7   17:07  0:56    2   10:07   31:16 
    7    7 Hayden Bellefeuille     Hanska             MN   6    5  1:12  1:53    2   10:37  1:06    7   18:37   33:23 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   82 Ty Moravec              Cokato             MN   7    3  1:00  1:10    1    9:18  0:28    2    8:00   19:53 
    2   75 Finley Miller           Vadnais Heights    MN   7    4  1:03  1:06    2    9:30  0:40    1    7:52   20:09 
    3   31 Beckett Erickson        Baxter             MN   7    2  0:59  1:09    3    9:30  0:35    8   10:53   23:04 
    4  105 Tucker Skoglund         Fort Ripley        MN   7    5  1:06  2:08    7   11:02  0:41    3    8:16   23:11 
    5   41 Braydon Hand            Brainerd           MN   7    7  1:09  2:00    5   10:15  0:32    7   10:10   24:05 
    6  153 Martin Hastings         Brainerd           MN   7    9  1:12  1:32    6   10:55  0:26    6   10:02   24:06 
    7   84 Charlie Nelson          Roseville          MN   7    8  1:10  1:59    9   12:25  0:42    4    9:48   26:02 
    8  144 Keegan Benedett         Brainerd           MN   7    1  0:58  2:20    4   10:06  0:31   11   14:11   28:04 
    9  151 Easton Holmin           Baxter             MN   7    6  1:08  2:12    8   11:18  0:37   10   13:12   28:25 
   10   90 Samuel Porter           Pillager           MN   7   10  1:12  2:11   11   15:27  0:46    5   10:00   29:34 
   11   62 Connor Lund             Brainerd           MN   7   11  1:13  2:13   10   13:43  0:55    9   12:38   30:41 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 7 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1    8 Johanna Benson          Brainerd           MN   7    6  1:04  1:03    3   10:02  0:40    1    8:13   20:59 
    2  126 Katherine Lundy         Baxter             MN   7    1  1:01  1:04    2   10:01  0:42    2    8:27   21:13 
    3   79 Peyton Miller           Baxter             MN   7    2  1:01  1:06    4   10:04  0:43    5    9:47   22:39 
    4   53 Madelynn Jamison        St. Cloud          MN   7    4  1:03  1:13    1   10:00  0:37    6   11:10   24:00 
    5   89 Madison Pexsa           Cushing            MN   7    7  1:04  1:36    6   11:59  0:34    3    9:14   24:26 
    6   54 Anna Jannakos           Roseville          MN   7    3  1:02  2:13    5   10:56  0:43    4    9:40   24:32 
       128 Vera Czapko             Lino Lakes         MN   7    5  1:03  2:56    7   20:52                            


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  154 Ezra Goble              Brainerd           MN   8    8  1:01  1:26    1    7:33  0:36    1    7:53   18:27 
    2   76 Logan Miller            Baxter             MN   8   14  1:05  0:52    2    8:35  0:41    6    8:21   19:31 
    3   11 Jonathan Bertelson      Plymouth           MN   8    5  0:57  0:55    7    9:13  0:26    3    8:17   19:47 
    4  115 Josiah Wagner           Baxter             MN   8    4  0:56  1:00    5    9:10  0:27    2    8:16   19:47 
    5  117 Bennett Wottreng        Nisswa             MN   8    6  1:00  1:14    3    8:46  0:26   13    9:53   21:18 
    6   36 Gunnar Gilbert          Lake Elmo          MN   8    3  0:56  1:50    4    9:03  0:36    9    9:05   21:28 
    7   69 Carter Menzel           Brainerd           MN   8   15  1:06  1:42    8    9:20  0:36    8    8:55   21:37 
    8   88 Eli Pexsa               Cushing            MN   8   10  1:01  1:50   13   10:03  0:31    7    8:30   21:52 
    9  142 Gavin Emans             Pequot Lakes       MN   8   13  1:04  1:38    9    9:23  0:28   11    9:44   22:16 
   10   45 Connor Hoff             Nisswa             MN   8    2  0:55  1:42   10    9:32  0:27   12    9:45   22:20 
   11  122 Jace Potvin             Baxter             MN   8    9  1:01  2:22   11    9:35  0:39   10    9:40   23:15 
   12  133 Lucas Gurney            Baxter             MN   8   11  1:02  1:32   17   11:46  0:51    4    8:18   23:27 
   13  124 Collin Reed             Baxter             MN   8    7  1:00  2:40   16   10:55  0:54    5    8:21   23:48 
   14  134 Charlie Ruttger         Minneapolis        MN   8   16  1:07  1:45    6    9:12  0:57   16   11:19   24:18 
   15  112 Arend Vanwyngeeren      Brainerd           MN   8    1  0:55  2:12   15   10:43  0:31   14   10:17   24:35 
   16  132 Tyler Gurney            Baxter             MN   8   18  1:11  2:12   18   12:15  0:57   15   10:34   27:06 
   17   63 Logan Lund              Brainerd           MN   8   12  1:03  2:19   12    9:47  0:37   17   14:08   27:52 
   18   43 Gus Hanske              Baxter             MN   8   17  1:10  2:29   14   10:30  1:08   18   14:30   29:45 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 8 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   68 Abby Mayers             Brainerd           MN   8    1  1:02  1:15    1    8:29  0:35    1    8:54   20:12 
    2   93 Kendal Quinn            St Cloud           US   8    2  1:08  1:04    2    8:51  0:41    3    9:21   21:03 
    3  137 Ellery Duerr            Brainerd           MN   8    5  1:13  1:20    3    9:38  0:34    2    9:07   21:51 
    4   96 Grace Rangen            Brainerd           MN   8    6  1:17  1:23    4   10:09  0:44    4   10:45   24:15 
    5   95 Claire Rangen           Brainerd           MN   8    7  1:18  1:00    6   11:01  0:37    6   11:24   25:19 
    6  159 Louisa Swanson          Wayzata            MN   8    4  1:13  2:45    5   10:32  0:34    5   11:12   26:13 
    7  138 Nora King               Baxter             MN   8    3  1:09  2:15    8   11:20  0:36    7   14:05   29:24 
    8   24 Madison Devall          North Branch       MN   8    8  1:20  1:57    7   11:09  0:38    8   14:22   29:24 


================================================================================================================================================
                                                            MALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   72 Beckett Miller          Brainerd           MN   9    2  0:58  0:58    2    7:41  0:24    1    7:04   17:03 
    2   18 Jake Brunn              Bovey              MN   9    9  1:02  1:13    1    7:13  0:32    2    7:15   17:13 
    3  108 Rory Swanson            Stewartville       MN   9    1  0:58  0:49    5    8:13  0:33    7    8:01   18:32 
    4   21 Gavin Carpenter         Brainerd           MN   9    7  1:01  1:18    4    8:02  0:30    5    7:46   18:34 
    5   78 Owen Miller             Baxter             MN   9    4  0:59  0:54    7    8:26  0:35    6    8:00   18:51 
    6    2 William Ames            Bemidji            MN   9   16  1:06  1:18    9    8:29  0:28    4    7:38   18:57 
    7   10 Allen Bertelson         Buffalo            MN   9    5  1:00  1:29    8    8:26  0:27    8    8:02   19:22 
    8  111 Isaac Trees             Pequot Lakes       MN   9   17  1:07  1:12   11    8:41  0:37   11    8:30   20:05 
    9   17 Griffin Brown           Plymouth           MN   9    6  1:00  0:58    6    8:14  0:37   14    9:24   20:11 
   10   87 Sam Patterson           Burnsville         MN   9    3  0:59  1:52   14    9:42  0:26    3    7:22   20:20 
   11  102 Reef Sampson            Brainerd           MN   9   15  1:06  1:24   10    8:32  0:34   15    9:30   21:04 
   12   58 Kellen Knutson          Bemidji            MN   9   18  1:07  1:19   12    8:58  0:39   13    9:20   21:22 
   13  119 Nolan Gakin             Brainerd           MN   9    8  1:01  1:24   19   10:19  0:32   10    8:09   21:23 
   14   33 William Fleck           Baxter             MN   9   10  1:03  1:31   13    8:59  0:34   16    9:42   21:47 
   15   22 Bennett Day             Brainerd           MN   9   21  1:09  1:31   20   10:24  0:52    9    8:07   22:01 
   16   60 Owen Lebeau             Andover            MN   9   23  1:10  1:11   16   10:05  0:33   12    9:07   22:04 
   17  121 Cade Potvin             Baxter             MN   9   24  1:10  1:19   15    9:47  0:33   21   10:14   23:01 
   18  147 Daxton Cary             Hibbing            MN   9   19  1:08  1:47   18   10:15  0:35   20    9:57   23:40 
   19   29 Abraham Erfurth         Brainerd           MN   9   14  1:05  1:07   21   10:49  0:32   22   10:17   23:48 
   20  110 Jake Tohm               Brainerd           MN   9   11  1:03  1:36   22   11:22  0:34   18    9:52   24:25 
   21  109 Kellan Timmons          Lake Shore         MN   9   22  1:09  2:38   17   10:15  0:34   19    9:55   24:29 
   22   40 Riley Hamilton          Brainerd           MN   9   12  1:03  2:44   23   11:37  1:14   17    9:52   26:28 
   23   20 Noah Butler             Cloquet            MN   9   13  1:03  1:28   24   12:29  0:44   23   15:10   30:52 
   24   14 Mullen Bratney          Brainerd Mn        MN   9   20  1:09  0:55    3    7:48  0:30   24   31:53   42:12 


================================================================================================================================================
                                                           FEMALE: 9 YEAR OLD
                                                 25 yd Swim - 2 Mile Bike - 1 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   50 Cecilia Jamison         St. Cloud          MN   9    1  0:57  0:54    1    8:30  0:34    2    8:05   18:58 
    2   39 Quinn Gruber            Pierz              MN   9    6  1:05  0:56    2    9:03  0:31    1    7:58   19:31 
    3   81 Myra Moravec            Cokato             MN   9    3  1:00  1:24    5   10:46  0:28    3    8:34   22:10 
    4    4 Lyric Aulie             Breezy Point       MN   9    4  1:01  1:15    7   11:02  0:35    4    8:44   22:35 
    5   30 Ava Erickson            Baxter             MN   9    7  1:08  1:11    8   11:06  0:27    5    9:28   23:18 
    6   83 Abigail Nelson          Roseville          MN   9    9  1:14  1:41    4    9:48  0:39    6   10:07   23:28 
    7   57 Sophia Kampen           Brainerd           MN   9    5  1:02  1:55    3    9:37  0:41    8   10:19   23:31 
    8   25 Gemma Dickinson         Brainerd           MN   9    2  0:58  1:10    6   11:01  0:32    9   11:08   24:48 
    9  101 Julia Rodenz            Chanhassen         MN   9    8  1:11  0:59    9   12:21  0:30    7   10:09   25:08 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  103 Kyler Schmidgall        Little Falls       MN  10    4  1:56  0:50    2   14:43  0:27    1   15:02   32:55 
    2   65 Ryan Mahowald           Sartell            MN  10    2  1:51  1:20    1   14:18  0:25    3   16:48   34:41 
    3  118 Isaac Erhard            Buffalo            MN  10    1  1:50  1:47    3   15:28  0:31    4   18:00   37:36 
    4  120 Oliver Wottreng         Owatonna           MN  10    5  1:58  1:40    4   15:31  0:28    5   18:58   38:33 
    5  106 Judah Smith             Brainerd           MN  10    7  2:06  1:13    7   19:38  0:39    2   15:50   39:24 
    6  157 Clark Swanson           Wayzata            MN  10    3  1:55  1:47    6   18:06  0:26    6   21:21   43:32 
       158 Max Swanson             Wayzata            MN  10    6  1:59  1:12    5   17:16  0:33                      


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 10 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  160 Jaycee Carlson          Brainerd           MN  10    1  1:35  1:23    1   15:15  0:26    1   16:48   35:25 
    2  125 Sophia Lundy            Baxter             MN  10    4  1:48  1:16    3   16:45  0:27    2   16:53   37:07 
    3   85 Alexa Parks             Big Lake           MN  10    2  1:39  1:18    2   16:43  0:31    4   18:53   39:01 
    4   46 Anabelle Holcomb-Smith  Brainerd           MN  10    6  1:53  2:06    6   20:28  0:33    3   16:56   41:56 
    5   42 Lauren Hand             Brainerd           MN  10    5  1:52  2:09    5   19:06  0:30    5   21:50   45:25 
    6   35 Grace Gilbert           Lake Elmo          MN  10    3  1:45  1:08    4   16:52  0:25    7   27:26   47:34 
    7   70 Chloe Menzel            Brainerd           MN  10    7  1:58  2:56    7   26:58  0:44    6   25:10   57:44 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  152 Corbin Deichman         Mankato            MN  11    1  1:41  0:38    1   13:07  0:29    1   12:44   28:37 
    2   99 Owen Robertson          Brainerd           MN  11    3  2:00  1:14    2   13:12  0:28    2   12:57   29:48 
    3    3 Isaiah Aulie            Breezy Pointb      MN  11    2  1:59  1:23    5   16:17  0:26    3   13:26   33:29 
    4  145 Dreeson Millam          Big Lake           MN  11    4  2:03  1:18    3   15:21  0:23    4   14:37   33:40 
    5   48 Garrett Honnoll         Rogers             MN  11    5  2:05  1:23    4   15:47  0:26    5   17:50   37:29 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 11 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   61 Lucille Lewandowski     Ironton            MN  11    1  1:41  0:49    3   15:31  0:24    2   13:55   32:19 
    2   52 Lillian Jamison         St. Cloud          MN  11    7  1:54  1:00    4   15:37  0:25    1   13:26   32:20 
    3   94 Riley Quinn             St Cloud           US  11    3  1:50  0:58    2   15:17  0:27    3   15:47   34:17 
    4   13 Gabriella Bratney       Brainerd Mn        MN  11    4  1:52  1:32    1   15:10  0:28    5   16:33   35:32 
    5  136 Avery Duerr             Brainerd           MN  11    6  1:53  1:05    6   16:55  0:30    4   16:29   36:49 
    6   38 Claire Gruber           Pierz              MN  11    5  1:53  1:14    5   16:24  0:36    7   19:38   39:42 
    7  146 Maggie Cary             Hibbing            MN  11    9  2:00  1:15    8   20:40  0:32    6   18:38   43:03 
    8   86 Ellie Patterson         Burnsville         MN  11    8  1:57  2:12    7   17:59  0:33    9   22:12   44:51 
    9   19 Nattie Butler           Cloquet            MN  11    2  1:49  1:20    9   22:29  0:31    8   20:45   46:52 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   16 Bennett Brown           Plymouth           MN  12    1  1:37  1:00    1   14:02  0:26    1   13:58   31:01 
    2  150 Kai Strom               Hibbing            MN  12    2  1:47  1:35    2   14:26  0:24    2   20:55   39:06 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 12 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   77 Madelyn Miller          Brainerd           MN  12    3  1:44  0:52    2   14:37  0:25    1   14:44   32:20 
    2   51 Emma Jamison            St. Cloud          MN  12    1  1:40  1:00    1   14:10  0:23    2   18:07   35:19 
    3  129 Alivia McKay            Brainerd           MN  12    2  1:43  1:12    3   16:24  0:30    4   20:34   40:21 
    4   37 Avery Gruber            Pierz              MN  12    4  1:46  1:33    4   17:37  0:30    5   23:49   45:13 
    5  141 Giovanna Ostrowski      Brainerd           MN  12    5  1:48  1:33    5   22:02  1:05    3   20:28   46:55 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  148 Aden Larson             Little Falls       MN  13    5  1:56  1:24    2   15:11  0:29    1   14:29   33:26 
    2  161 Kyler Carlson           Brainerd           MN  13    2  1:38  1:17    3   15:35  0:28    2   15:33   34:29 
    3   49 Peyton Honnoll          Rogers             MN  13    1  1:38  2:00    1   14:45  0:22    4   18:43   37:26 
    4  156 Noah Swanson            Wayzata            MN  13    3  1:42  1:49    5   16:43  0:28    3   16:53   37:33 
    5  116 Simon Wagner            Baxter             MN  13    4  1:46  0:48    4   15:47  0:30    5   19:19   38:08 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 13 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1   64 Megan Mahowald          Sartell            MN  13    2  1:43  1:28    1   14:00  0:26    1   16:02   33:37 
    2  155 Eleanor Swanson         Wayzata            MN  13    1  1:40  1:16    2   16:51  0:33    2   16:10   36:27 
    3   47 Grace Holcomb-Smith     Brainerd           MN  13    3  1:45  1:14    4   18:20  0:26    3   16:25   38:08 
    4   12 Emma Bitzer             Breezy Point       MN  13    5  1:49  1:44    3   17:39  0:40    4   18:23   40:14 
    5  140 Vannessa Ostrowski      Brainerd           MN  13    4  1:47  1:28    6   19:09  0:26    6   25:41   48:29 
    6  139 Alayna Ostrowski        Brainerd           MN  13    6  1:51  1:42    5   18:58  0:30    5   25:30   48:30 


================================================================================================================================================
                                                           MALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1  107 Wes Sumner              Minneapolis        MN  14    2  1:37  0:56    1   14:00  0:28    1   14:20   31:20 
    2   66 Sam Mattson             Baxter             MN  14    1  1:24  1:40    2   18:56  0:32    2   17:57   40:27 


================================================================================================================================================
                                                          FEMALE: 14 YEAR OLD
                                                 50 yd Swim - 4 Mile Bike - 2 Mile Run
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim Tran1 Rank   Bike  Tran2 Rank    Run  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ========= ===== ============ ===== ============ =======
    1    6 Macy Bell               Maple Grove        MN  14    5  1:42  0:51    2   12:20  0:25    1   14:22   29:38 
    2  131 Gabrielle Chalupsky     East Gull Lake     MN  14    1  1:30  1:02    1   12:20  0:23    3   15:14   30:26 
    3    5 Emily Bastian           Baxter             MN  14    4  1:39  1:11    5   15:45  0:27    2   14:54   33:52 
    4   98 Cally Robertson         Brainerd           MN  14    3  1:36  1:02    3   14:25  0:30    4   16:43   34:15 
    5   67 Sophie Mattson          Baxter             MN  14    2  1:33  1:26    4   15:33  0:27    5   19:58   38:55 


================================================================================================================================================
                          NON QUALIFYING RESULTS:
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank  SWIM Trn.1  Rank   BIKE Trn.2  Rank   RUN   FINISH
==== ======================= ================== == === === ========== =====  =========== =====  =========== =======
 130 Paxton McKay            Brainerd           MN  10 M      2  1:53  1:04    1   16:47  0:29    1    8:16   28:27 
 158 Max Swanson             Wayzata            MN  10 M      3  1:59  1:12    2   17:16  0:33                      
 128 Vera Czapko             Lino Lakes         MN   7 F      1  1:03  2:56    3   20:52                            

Total Registered:                        161
Number of Male   Finishers:               86
Number of Female Finishers:               66
Did not Finish Race or Did Not Start:      8