Buffalo , MN
6/2/2013

race logo
other races










					                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 2, 2013
                                                  1.5K Swim - 24.6 Mile Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/21    473 Matthew Pellow          Flagstaff          AZ  23 M     7 19:33  1:12  1:20    2   59:52 24.7  0:41    2   34:31  5:34 1:55:56 
    2   2/21    480 Patrick Parish          Bloomington        MN  28 M    22 21:58  1:21  1:11    1   59:30 24.8  0:40    1   33:39  5:25 1:56:56 
    3   3/21     14 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M     6 19:30  1:12  1:21    3 1:01:55 23.8  0:42   12   37:47  6:05 2:01:13 
    4   4/21      1 Dylan Gillespie         Bozeman            MT  20 M     1 18:31  1:08  1:03   14 1:04:49 22.8  0:53    6   36:22  5:51 2:01:35 
    5   5/21     23 David Holden            Hudson             WI  44 M     4 18:58  1:10  1:59    6 1:03:06 23.4  1:01   33   40:03  6:27 2:05:04 
    6   6/21      9 John Taipale            Eau Claire         WI  27 M    32 22:55  1:24  1:28    7 1:03:33 23.2  0:57   15   37:58  6:07 2:06:49 
    7   7/21     20 Jmatt Keil              Minneapolis        MN  39 M    20 21:47  1:20  1:39   23 1:05:39 22.5  1:14    8   36:39  5:54 2:06:56 
    8   8/21     17 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M    83 25:49  1:35  1:44    4 1:02:09 23.7  1:10    9   36:43  5:55 2:07:32 
    9   1/53    245 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38 M    73 25:24  1:33  1:54    9 1:04:01 23.1  0:57    5   35:53  5:47 2:08:08 
   10   9/21     12 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  31 M    84 25:50  1:35  1:23   12 1:04:33 22.9  1:02    4   35:31  5:43 2:08:17 
   11   1/6      18 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  34 F     9 20:39  1:16  1:18   19 1:05:30 22.5  0:44   35   40:15  6:29 2:08:24 
   12  10/21    474 Steve Sander            Richfield          MN  34 M    55 24:27  1:30  1:39    5 1:02:45 23.5  1:11   29   39:40  6:23 2:09:40 
   13   1/30    362 Tim Bode                Buffalo            MN  45 M    18 21:41  1:20  1:33   11 1:04:25 22.9  1:11   67   42:03  6:46 2:10:51 
   14   2/53    209 Jesse Marzean                                  36 M    85 25:50  1:35  1:34   10 1:04:21 22.9  0:56   18   38:26  6:12 2:11:04 
   15   2/6      10 Heather Lendway         Saint Paul         MN  28 F     3 18:54  1:10  1:33   35 1:06:47 22.1  0:52   90   43:09  6:57 2:11:14 
   16   3/53    230 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37 M    47 23:48  1:28  1:32   18 1:05:27 22.6  0:48   31   39:43  6:24 2:11:16 
   17  11/21     25 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  46 M    31 22:51  1:24  1:57   22 1:05:35 22.5  1:06   38   40:26  6:31 2:11:54 
   18  12/21     16 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  34 M    52 24:16  1:29  1:43   24 1:05:41 22.5  1:06   32   39:55  6:26 2:12:38 
   19   4/53    186 Derek Haag              Osseo              MN  35 M    24 22:06  1:21  1:29   21 1:05:31 22.5  1:00   80   42:36  6:52 2:12:41 
   20   5/53    217 Christopher Tatton      Minneapolis        MN  36 M    43 23:41  1:27  1:54   20 1:05:30 22.5  0:59   46   40:45  6:34 2:12:48 
   21  13/21     19 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  38 M     8 19:52  1:13  1:43   27 1:06:10 22.3  0:55  109   44:35  7:11 2:13:14 
   22   6/53    205 Mathew Hink             Ramsey             MN  36 M    19 21:46  1:20  2:33   39 1:06:52 22.1  1:29   47   40:46  6:34 2:13:24 
   23  14/21      3 Joseph Dalton           Minneapolis        MN  23 M   103 26:35  1:38  1:22   42 1:07:04 22.0  1:09   13   37:50  6:06 2:13:58 
   24  15/21      7 Cody Stadler            Minneapolis        MN  26 M    27 22:20  1:22  1:43   26 1:05:52 22.4  1:20   91   43:10  6:57 2:14:24 
   25  16/21      4 Ben Trnka               Roseville          MN  24 M    26 22:17  1:22  2:17   25 1:05:43 22.5  0:49   92   43:27  7:00 2:14:32 
   26  17/21     11 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  31 M   109 26:57  1:39  1:27   52 1:08:10 21.7  0:53   11   37:13  6:00 2:14:37 
   27   1/42    156 Travis Miller           Nisswa             MN  33 M   166 28:46  1:46  1:39   17 1:05:18 22.6  0:50   17   38:20  6:11 2:14:50 
   28   1/50    334 Todd King               Ham Lake           MN  43 M    11 20:41  1:16  1:55   51 1:07:59 21.7  1:34   84   42:52  6:54 2:15:00 
   29   2/42    152 Brendan Dolan           Minneapolis        MN  33 M    86 25:50  1:35  1:55   46 1:07:30 21.9  1:12   20   38:40  6:14 2:15:05 
   30   2/30    372 Ted McNamara                                   46 M    68 25:18  1:33  1:44   13 1:04:37 22.8  1:04   76   42:32  6:51 2:15:13 
   31  18/21      6 Peter Manstrom          Bismarck           ND  26 M   183 29:17  1:48  1:35    8 1:03:49 23.1  1:22   30   39:40  6:23 2:15:41 
   32   3/6      15 Kortney Haag            Osseo              MN  34 F    60 24:43  1:31  2:06   34 1:06:47 22.1  0:56   55   41:32  6:42 2:16:02 
   33   3/42    467 Ryan Hazen              Plymouth           MN  33 M   136 27:37  1:42  1:34   31 1:06:31 22.2  1:02   28   39:36  6:23 2:16:19 
   34  19/21      5 Michael Williams        Maple Grove        MN  24 M    21 21:56  1:21  1:54   72 1:09:46 21.2  0:52   68   42:04  6:47 2:16:30 
   35   1/23    433 Brad Johnson            North Mankato      MN  53 M    48 23:53  1:28  2:36   53 1:08:24 21.6  1:22   41   40:33  6:32 2:16:46 
   36   2/50    324 Pete Webster            Minneapolis        MN  42 M     5 19:02  1:10  1:49   71 1:09:42 21.2  1:03  125   45:20  7:18 2:16:53 
   37   3/50    350 Dan Friedrichs          Mankato            MN  44 M    79 25:40  1:34  1:51   38 1:06:50 22.1  0:58   57   41:38  6:42 2:16:54 
   38   2/23    428 David Goldberg          Mound              MN  52 M    34 23:03  1:25  2:01   48 1:07:32 21.9  1:11   93   43:33  7:01 2:17:19 
   39   1/36    111 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  29 M    93 26:20  1:37  1:52   67 1:09:38 21.2  0:59   24   39:03  6:17 2:17:50 
   40   2/36     77 John Kallemeyn          Big Lake           MN  27 M   209 30:09  1:51  2:35   44 1:07:25 21.9  1:16    7   36:34  5:53 2:17:57 
   41   7/53    241 Michael Wente           Edina              MN  37 M   105 26:44  1:38  2:59   32 1:06:31 22.2  1:30   36   40:17  6:29 2:17:59 
   42  20/21     22 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  43 M     2 18:35  1:08  1:19  205 1:18:34 18.8  1:01   21   38:42  6:14 2:18:10 
   43   3/23    423 Brian Lavelle           Chaska             MN  51 M    23 22:05  1:21  1:58   36 1:06:49 22.1  1:22  140   45:59  7:24 2:18:11 
   44   4/42    116 Aaron Eicher            Burnsville         MN  30 M   157 28:23  1:44  2:03  110 1:12:20 20.4  0:49    3   35:01  5:39 2:18:36 
   45   3/30    378 Greg Timmons            Good Thunder       MN  46 M    36 23:13  1:25  3:12   69 1:09:39 21.2  1:58   50   40:49  6:35 2:18:49 
   46   4/50    295 Bill Kelley             Wrenshall          MN  41 M   158 28:25  1:44  1:46   28 1:06:17 22.3  1:16   52   41:10  6:38 2:18:53 
   47   5/50    322 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  42 M    33 22:55  1:24  2:30   47 1:07:32 21.9  1:12  119   45:02  7:15 2:19:09 
   48   8/53    262 Michael Bruce           Edina              MN  39 M   139 27:39  1:42  2:11   30 1:06:22 22.2  0:51   70   42:22  6:50 2:19:23 
   49   5/42    164 Michael Younes          Saint Louis Park   MN  33 M   127 27:20  1:40  2:41   62 1:09:13 21.3  1:10   23   39:03  6:17 2:19:25 
   50   9/53    193 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  35 M    38 23:28  1:26  2:07  140 1:13:47 20.0  1:36   19   38:39  6:14 2:19:34 
   51   1/1      30 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  19 M   102 26:33  1:38  2:28   78 1:10:13 21.0  1:23   22   39:03  6:17 2:19:39 
   52   6/42    165 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33 M   205 30:05  1:51  2:10   40 1:06:56 22.1  1:09   27   39:22  6:21 2:19:41 
   53   3/36    101 Steven Voss             Osseo              MN  28 M    30 22:46  1:24  1:55  164 1:15:35 19.5  1:23   16   38:07  6:08 2:19:44 
   54   4/36     96 Eric Olson              Sioux Falls        SD  28 M   107 26:46  1:38  2:58   91 1:10:57 20.8  1:19   14   37:55  6:07 2:19:53 
   55   4/23    427 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  51 M   148 27:56  1:43  2:29   29 1:06:19 22.3  2:08   54   41:21  6:40 2:20:11 
   56   6/50    300 Josh Sprague            Edina              MN  41 M   121 27:11  1:40  2:20   61 1:09:11 21.3  1:03   51   40:54  6:35 2:20:37 
   57   4/30    404 John Kelley             Duluth             MN  49 M    87 25:50  1:35  2:06   37 1:06:49 22.1  1:23  114   44:41  7:12 2:20:48 
   58   7/42    163 Dave Thomes             Brainerd           MN  33 M   243 31:08  1:54  1:41   45 1:07:28 21.9  0:56   34   40:09  6:28 2:21:20 
   59   7/50    317 Cary Robinson                                  42 M    15 21:01  1:17  2:52  108 1:12:13 20.4  2:14   89   43:05  6:56 2:21:23 
   60   1/12     45 Phillip Avery           Sioux Falls        SD  24 M   207 30:08  1:51  2:08   15 1:04:51 22.8  1:23   87   42:56  6:55 2:21:25 
   61   8/42    147 Matt Lux                Eden Prairie       MN  32 M   126 27:18  1:40  2:29   70 1:09:41 21.2  1:34   44   40:37  6:33 2:21:37 
   62   5/36     67 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26 M    65 25:15  1:33  2:04   54 1:08:27 21.6  1:09  115   44:45  7:13 2:21:37 
   63   6/36     88 Mark Henry              Champlin           MN  28 M   172 29:00  1:47  1:49   92 1:11:00 20.8  0:55   25   39:07  6:18 2:21:50 
   64   7/36     66 Jim Portmann            Saint Louis Park   MN  26 M    42 23:38  1:27  3:35   85 1:10:33 20.9  1:48   77   42:32  6:51 2:22:04 
   65   2/12    479 Louis Gilbertson        White Bear Lake    MN  21 M    39 23:29  1:26  1:44   75 1:09:55 21.1  1:01  141   46:01  7:25 2:22:07 
   66  10/53    239 Corey McKusick          Fridley            MN  37 M    96 26:25  1:37  2:22   77 1:10:11 21.0  1:36   60   41:42  6:43 2:22:14 
   67   5/30    384 Ian Nemerov             Edina              MN  47 M    57 24:37  1:31  2:19   64 1:09:36 21.2  1:16  113   44:40  7:12 2:22:27 
   68   3/12     40 Brett Danielson         Cokato             MN  23 M   259 31:45  1:57  1:28   43 1:07:06 22.0  0:54   59   41:41  6:43 2:22:52 
   69   8/50    330 Tim Jacobson            Avon               MN  43 M    95 26:22  1:37  2:58   90 1:10:43 20.9  2:25   39   40:29  6:31 2:22:55 
   70   9/42    148 Tim Nordberg            Edina              MN  32 M   104 26:42  1:38  2:22   33 1:06:33 22.2  1:30  139   45:57  7:24 2:23:02 
   71   9/50    310 David Hoeffel           Woodbury           MN  42 M   191 29:30  1:48  2:27   74 1:09:52 21.1  1:10   37   40:17  6:29 2:23:14 
   72   4/6      24 Ann Snuggerud           Chaska             MN  45 F    53 24:21  1:30  2:03  125 1:13:03 20.2  1:25   81   42:45  6:53 2:23:36 
   73  11/53    185 Neil Cowan                                     35 M    13 20:57  1:17  2:49   93 1:11:01 20.8  2:16  149   46:37  7:31 2:23:37 
   74   1/25    255 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  38 F    56 24:29  1:30  2:20  102 1:11:50 20.5  1:30   97   43:45  7:03 2:23:53 
   75   8/36    106 Kyle Fleener                                   29 M   220 30:27  1:52  1:44   41 1:07:01 22.0  1:01  105   44:15  7:08 2:24:26 
   76   1/12    451 Mike Ewen               Rochester          MN  56 M   251 31:22  1:55  2:13   49 1:07:35 21.8  1:34   64   41:57  6:45 2:24:39 
   77   1/20     61 Sarah Berger            Saint Paul         MN  26 F    97 26:25  1:37  2:39   98 1:11:37 20.6  1:29   78   42:33  6:51 2:24:42 
   78  21/21     13 Joel Lafrance           Robbinsdale        MN  32 M   248 31:16  1:55  2:40   57 1:08:59 21.4  1:04   48   40:47  6:34 2:24:44 
   79  10/50    347 Omar Awad               Shoreview          MN  44 M    25 22:17  1:22  3:56  149 1:14:20 19.9  1:48   72   42:26  6:50 2:24:45 
   80   6/30    363 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  45 M   162 28:40  1:45  2:46   84 1:10:32 20.9  1:18   56   41:38  6:42 2:24:52 
   81   9/36     63 David Kerber            Brooklyn Center    MN  26 M   174 29:05  1:47  1:41  115 1:12:34 20.3  1:06   49   40:48  6:34 2:25:11 
   82  11/50    301 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  41 M    80 25:43  1:35  2:09  136 1:13:41 20.0  1:25   79   42:34  6:51 2:25:29 
   83  12/50    325 Markus Bieber           White Bear Lake    MN  43 M   111 27:01  1:39  2:51   56 1:08:47 21.5  1:25  130   45:32  7:20 2:25:35 
   84  12/53    254 Michael Raum            Fargo              ND  38 M   106 26:45  1:38  2:27   79 1:10:15 21.0  1:30  112   44:40  7:12 2:25:35 
   85  13/53    261 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39 M   108 26:46  1:38  1:59   87 1:10:35 20.9  1:03  126   45:20  7:18 2:25:40 
   86   7/30    387 Philippe Chabot                                48 M    40 23:32  1:27  2:16   96 1:11:35 20.6  1:27  155   46:56  7:34 2:25:45 
   87   1/16    129 Kristen Weinzierl                              30 F   144 27:47  1:42  2:21  128 1:13:13 20.2  1:10   61   41:43  6:43 2:26:12 
   88   8/30    382 Alfredo Martel          Saint Louis Park   MN  47 M   125 27:17  1:40  2:02   95 1:11:14 20.7  1:57   98   43:47  7:03 2:26:17 
   89  10/42    118 Nick Grundman           Saint Louis Park   MN  30 M   149 27:56  1:43  2:32  163 1:15:30 19.5  1:33   26   39:12  6:19 2:26:41 
   90  11/42    140 Ryan Collison           Maple Plain        MN  32 M   114 27:03  1:39  2:45   94 1:11:12 20.7  1:35  102   44:08  7:07 2:26:43 
   91  10/36     59 Marco Riboli            Saint Louis Park   MN  25 M   130 27:26  1:41  2:44  152 1:14:39 19.8  1:29   40   40:32  6:32 2:26:48 
   92  14/53    274 Josh Smith              Watertown          MN  39 M   118 27:07  1:40  2:21   81 1:10:27 21.0  1:20  131   45:37  7:21 2:26:50 
   93  11/36     71 Chad Solei              Saint Louis Park   MN  26 M   122 27:15  1:40  2:11  124 1:13:03 20.2  1:37   83   42:51  6:54 2:26:55 
   94  15/53    253 Mick Quinn              Willmar            MN  38 M   206 30:06  1:51  2:58  104 1:11:53 20.5  1:27   43   40:35  6:32 2:26:58 
   95   1/18    291 Veronica Bond           Rochester          MN  41 F    98 26:26  1:37  3:01   80 1:10:25 21.0  1:33  134   45:43  7:22 2:27:05 
   96   2/20     64 Jody Mullet                                    26 F   177 29:09  1:47  1:57   83 1:10:31 20.9  1:01  108   44:33  7:11 2:27:09 
   97   2/16    131 Sheena Dauer            Springfield        MN  31 F   117 27:07  1:40  2:32  135 1:13:38 20.0  2:01   63   41:55  6:45 2:27:11 
   98  16/53    212 Haig Newton             Edina              MN  36 M   196 29:43  1:49  2:55  105 1:11:55 20.5  1:41   53   41:11  6:38 2:27:23 
   99  17/53    201 Ryan Dailey             Osseo              MN  36 M    92 26:14  1:36  2:15   68 1:09:38 21.2  1:00  186   48:21  7:47 2:27:26 
  100   9/30    405 Tim Keppers             Duluth             MN  49 M    35 23:07  1:25  3:03   16 1:05:08 22.7  1:58  279   54:14  8:44 2:27:28 
  101  18/53    183 Mike Basel              Minneapolis        MN  35 M   151 28:13  1:44  1:48   60 1:09:10 21.3  1:24  161   47:11  7:36 2:27:44 
  102   2/25    199 Laura Bergman           Edina              MN  36 F    37 23:17  1:26  2:19  159 1:15:10 19.6  1:24  137   45:48  7:23 2:27:57 
  103  13/50    297 Terry Olivas            Duluth             MN  41 M   208 30:08  1:51  3:31   66 1:09:37 21.2  2:38   69   42:05  6:47 2:27:58 
  104   1/8     385 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  47 F    16 21:19  1:18  3:54  155 1:15:01 19.7  1:47  143   46:09  7:26 2:28:09 
  105  10/30    381 Andy Leier              Shakopee           MN  47 M   193 29:37  1:49  3:28   65 1:09:37 21.2  1:53   94   43:38  7:02 2:28:11 
  106   4/12     34 Robert Revering         Blaine             MN  20 M    82 25:46  1:35  3:17  134 1:13:35 20.1  1:40  106   44:22  7:09 2:28:38 
  107  12/42    142 Luke Healy              Saint Louis Park   MN  32 M    64 25:11  1:33  2:37  145 1:14:07 19.9  1:09  132   45:38  7:21 2:28:40 
  108  13/42    168 Ryan Gustafson          Mankato            MN  34 M   110 26:59  1:39  2:56  117 1:12:43 20.3  1:18  118   44:58  7:15 2:28:53 
  109  14/50    326 Greg Davenport          Saint Paul         MN  43 M    41 23:38  1:27  2:47  126 1:13:11 20.2  1:54  167   47:26  7:38 2:28:54 
  110  15/50    304 David Althoff           Saint Paul         MN  42 M    94 26:21  1:37  3:31   86 1:10:33 20.9  1:26  157   47:06  7:35 2:28:56 
  111   5/6       2 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  21 F    10 20:41  1:16  2:24  196 1:17:58 18.9  1:22  154   46:53  7:33 2:29:16 
  112  11/30    398 Miles Burd              Cottage Grove      MN  49 M    72 25:21  1:33  2:57  109 1:12:15 20.4  1:28  165   47:20  7:38 2:29:20 
  113  14/42    178 Christopher Morris      Saint Louis Park   MN  34 M   213 30:15  1:51  2:01  120 1:12:55 20.2  2:04   71   42:25  6:50 2:29:39 
  114  12/30    366 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  45 M    76 25:32  1:34  2:36   73 1:09:49 21.1  1:36  230   50:18  8:06 2:29:50 
  115   5/23    422 Jp Fahey                Norwood            MN  51 M   182 29:14  1:47  1:45  130 1:13:20 20.1  1:01  110   44:38  7:11 2:29:55 
  116   6/6       8 Erin Holznagel          Richfield          MN  27 F   154 28:16  1:44  2:55  132 1:13:27 20.1  1:27  101   44:00  7:05 2:30:04 
  117  19/53    198 Jesse Bergman           Edina              MN  36 M    45 23:45  1:27  2:47  197 1:18:00 18.9  1:43  100   43:59  7:05 2:30:12 
  118  20/53    468 Art Johnson             Bloomington        MN  39 M   240 31:04  1:54  2:01   55 1:08:45 21.5  2:08  146   46:17  7:27 2:30:12 
  119   6/23    476 Randy Vaske             Hugo               MN  54 M    91 26:12  1:36  3:34   63 1:09:18 21.3  2:11  215   49:22  7:57 2:30:35 
  120  16/50    342 Neal Strand                                    43 M    54 24:25  1:30  2:15  156 1:15:03 19.7  1:25  169   47:37  7:40 2:30:43 
  121  21/53    218 Chris Westerveld        Savage             MN  36 M   152 28:14  1:44  1:55   76 1:10:03 21.1  1:55  198   48:48  7:52 2:30:52 
  122  12/36    100 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  28 M   169 28:53  1:46  1:47  121 1:12:56 20.2  1:44  133   45:40  7:21 2:30:58 
  123   5/12     35 Andy Whiteman           Nisswa             MN  20 M    88 25:56  1:35  1:58  112 1:12:26 20.4  1:23  217   49:24  7:57 2:31:05 
  124  15/42    180 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  34 M   199 29:50  1:50  4:30  107 1:12:04 20.5  2:02   82   42:48  6:54 2:31:12 
  125   3/20     90 Janell Hibbard          Rosemount          MN  28 F   115 27:05  1:40  2:38  146 1:14:14 19.9  1:25  138   45:53  7:23 2:31:13 
  126   7/23    416 David Knack             Prior Lake         MN  50 M    66 25:16  1:33  2:50  101 1:11:50 20.5  1:33  228   50:16  8:06 2:31:42 
  127  17/50    296 Kent Kolstad            Bloomington        MN  41 M   197 29:45  1:49  2:38   58 1:09:03 21.4  1:58  191   48:31  7:49 2:31:54 
  128   1/2     464 Denny` Ellingson        Courtland          MN  61 M    28 22:29  1:23  2:58   82 1:10:29 20.9  1:33  285   54:28  8:46 2:31:56 
  129  18/50    302 Ken Waldvogel           Lake Nebagamon     WI  41 M   211 30:12  1:51  4:29   88 1:10:35 20.9  2:34  103   44:14  7:07 2:32:01 
  130  16/42    170 Ben Hey                 Saint Louis Park   MN  34 M   192 29:34  1:49  3:12  127 1:13:13 20.2  1:51  104   44:15  7:08 2:32:03 
  131  13/30    391 Dale Nelson             Delano             MN  48 M   223 30:33  1:52  2:10   50 1:07:58 21.7  2:03  214   49:21  7:57 2:32:03 
  132  22/53    189 Benjamin Hutz           Rochester          MN  35 M   145 27:49  1:42  4:01  100 1:11:45 20.6  1:55  152   46:47  7:32 2:32:15 
  133  23/53    229 Brad Anderson           Duluth             MN  37 M   120 27:09  1:40  1:53   59 1:09:09 21.3  1:30  262   52:41  8:29 2:32:20 
  134  24/53    246 Blake Butler            Waconia            MN  38 M   212 30:15  1:51  2:18  177 1:16:40 19.3  1:20   66   41:59  6:46 2:32:29 
  135   6/12     37 Alex Peterson           Plymouth           MN  21 M    77 25:34  1:34  2:14  182 1:16:57 19.2  1:08  153   46:47  7:32 2:32:38 
  136  19/50    355 Jon McCarthy            Richfield          MN  44 M    90 26:01  1:36  2:07  158 1:15:07 19.6  1:21  182   48:10  7:45 2:32:45 
  137  25/53    256 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  38 M   249 31:16  1:55  3:04  151 1:14:31 19.8  1:34   73   42:27  6:50 2:32:49 
  138  26/53    213 Brian Parker            Savage             MN  36 M   263 31:51  1:57  2:23  142 1:13:53 20.0  1:07   99   43:55  7:04 2:33:07 
  139  17/42    160 Craig Schaler           Eagan              MN  33 M    71 25:20  1:33  3:17  153 1:14:45 19.7  1:40  179   48:06  7:45 2:33:07 
  140  18/42    123 Joshua Mork             New Brighton       MN  30 M    17 21:41  1:20  3:16  199 1:18:06 18.9  2:11  174   47:56  7:43 2:33:07 
  141  13/36     91 Travis Hibbard          Rosemount          MN  28 M   180 29:12  1:47  2:45  119 1:12:55 20.2  1:28  156   47:01  7:34 2:33:19 
  142   3/25    221 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  37 F   137 27:38  1:42  3:08  188 1:17:24 19.1  1:11  107   44:32  7:10 2:33:51 
  143  19/42    166 Ryan Barnes             Brooklyn Center    MN  34 M   159 28:27  1:45  2:06  131 1:13:22 20.1  2:06  175   47:59  7:44 2:33:58 
  144   3/16    124 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  30 F   164 28:42  1:45  2:38  216 1:19:14 18.6  1:13   74   42:27  6:50 2:34:12 
  145  20/50    309 Lance Hauge             Saint Louis Park   MN  42 M    89 25:56  1:35  2:57  176 1:16:40 19.3  1:27  162   47:14  7:37 2:34:13 
  146   2/12    456 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  58 M   340 36:12  2:13  4:00   89 1:10:41 20.9  2:49   42   40:35  6:32 2:34:16 
  147   4/16    115 Mary Donlan             Saint Paul         MN  30 F   179 29:11  1:47  2:23  103 1:11:52 20.5  1:28  218   49:25  7:58 2:34:17 
  148  27/53    463 David Carney            Coon Rapids        MN  39 M   313 34:22  2:06  1:48  123 1:12:59 20.2  1:30   96   43:42  7:02 2:34:18 
  149  28/53    263 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39 M   170 28:55  1:46  2:29  170 1:16:06 19.4  1:59  122   45:12  7:17 2:34:40 
  150   4/20     52 Kimberly Kazika                                25 F    12 20:56  1:17  2:09  218 1:19:23 18.6  1:14  244   51:05  8:14 2:34:45 
  151  14/30    471 Skeeter Moore           Duluth             MN  49 M   131 27:28  1:41  2:13  129 1:13:14 20.2  1:35  235   50:46  8:11 2:35:13 
  152   5/20     89 Meghan Henry            Champlin           MN  28 F   189 29:29  1:48  1:58  195 1:17:54 18.9  1:17  116   44:47  7:13 2:35:22 
  153  21/50    305 Greg Bond               Rochester          MN  42 M   241 31:06  1:54  2:48  113 1:12:29 20.4  1:38  189   48:30  7:49 2:36:29 
  154   6/20     83 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  27 F   133 27:36  1:41  2:03  168 1:15:49 19.5  1:28  220   49:37  8:00 2:36:31 
  155   3/12    453 David Swanson           Saint Paul         MN  56 M   155 28:21  1:44  2:31  184 1:17:09 19.1  1:24  164   47:17  7:37 2:36:39 
  156   5/16    175 Molly Larew                                    34 F   168 28:53  1:46  2:27  118 1:12:53 20.3  1:45  237   50:50  8:11 2:36:46 
  157  29/53    232 Adam Dooley             Rogers             MN  37 M   226 30:37  1:52  4:10  160 1:15:14 19.6  2:06  117   44:53  7:14 2:36:58 
  158  22/50    294 Jon Fagerness           Minneapolis        MN  41 M   129 27:25  1:41  2:42  139 1:13:45 20.0  1:19  254   51:52  8:21 2:37:01 
  159   7/12     39 Jp Cartier              Saint Cloud        MN  23 M   283 32:37  2:00  5:12  162 1:15:30 19.5  1:56   65   41:58  6:46 2:37:11 
  160  14/36    470 Sean McGuire            Saint Paul         MN  28 M    59 24:43  1:31  2:18  194 1:17:46 19.0  1:31  241   51:01  8:13 2:37:16 
  161  30/53    270 Taj Melson              Golden Valley      MN  39 M   242 31:07  1:54  2:53  133 1:13:31 20.1  1:44  190   48:30  7:49 2:37:44 
  162  31/53    237 Nick Lampi              Hamel              MN  37 M   324 34:58  2:08  3:58  143 1:14:03 19.9  2:22   75   42:29  6:51 2:37:48 
  163   4/12    458 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59 M   325 35:01  2:09  2:47   99 1:11:39 20.6  1:47  151   46:40  7:31 2:37:52 
  164   4/25    196 Marci Weiche            Buffalo            MN  35 F   258 31:44  1:57  2:45  225 1:19:50 18.5  1:50   62   41:46  6:44 2:37:53 
  165   8/23    426 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MN  51 M   295 33:29  2:03  4:04  137 1:13:42 20.0  1:35  120   45:06  7:16 2:37:54 
  166   6/16    119 Bettina Keppers         Duluth             MN  30 F    61 24:52  1:31  2:23  150 1:14:24 19.8  1:39  287   54:43  8:49 2:37:58 
  167  15/30    395 Scott Beaupre           Mound              MN  49 M   187 29:21  1:48  3:16  144 1:14:04 19.9  2:31  207   49:11  7:55 2:38:21 
  168   5/25    275 Amy Stern               Chanhassen         MN  39 F   227 30:39  1:53  2:39  116 1:12:38 20.3  1:21  249   51:22  8:16 2:38:37 
  169  32/53    462 David Cantrill          Spring Park        MN  39 M   236 30:52  1:53  2:49  114 1:12:31 20.4  1:34  240   51:00  8:13 2:38:45 
  170  33/53    267 Rob Kalinsky            Osseo              MN  39 M   319 34:44  2:08  4:29  178 1:16:44 19.2  2:25   45   40:39  6:33 2:38:59 
  171   6/25    214 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  36 F   235 30:52  1:53  2:08  212 1:18:56 18.7  1:03  145   46:14  7:27 2:39:11 
  172  34/53    234 John Jechorek           Minneapolis        MN  37 M   112 27:03  1:39  2:43  306 1:26:32 17.1  1:37   58   41:40  6:43 2:39:34 
  173  35/53    220 James Wilson III        Rosemount          MN  36 M   173 29:03  1:47  2:21  165 1:15:36 19.5  1:29  245   51:12  8:15 2:39:39 
  174  20/42    172 Brandon Kanz            Edina              MN  34 M   225 30:36  1:52  3:12  193 1:17:43 19.0  2:33  136   45:47  7:22 2:39:48 
  175   2/18    308 Sarah Foley                                    42 F   128 27:22  1:41  2:42  236 1:20:39 18.3  1:42  166   47:26  7:38 2:39:49 
  176   7/20    113 Molly Uecker            Buffalo            MN  29 F   202 30:02  1:50  2:58  174 1:16:28 19.3  1:27  216   49:22  7:57 2:40:15 
  177   8/20    110 Anne Mills              Saint Paul         MN  29 F   113 27:03  1:39  4:26  278 1:23:51 17.6  2:17   86   42:55  6:55 2:40:30 
  178   1/1      29 Mata Agre               Hamel              MN  19 F   198 29:46  1:49  2:20  232 1:20:30 18.3  1:20  150   46:38  7:31 2:40:32 
  179  36/53    264 Jason Eckert            Waverly            MN  39 M    44 23:41  1:27  3:06  183 1:17:03 19.2  1:27  295   55:20  8:55 2:40:35 
  180   9/20    108 Sarah Hoffman           Saint Louis Park   MN  29 F   184 29:18  1:48  2:07  207 1:18:41 18.8  1:46  203   49:01  7:54 2:40:52 
  181   5/12    447 Arth Gorr               Buffalo            MN  55 M   328 35:24  2:10  3:50  111 1:12:21 20.4  1:40  170   47:41  7:41 2:40:55 
  182   9/23    417 Dan Lagermeier          Eden Prairie       MN  50 M   119 27:07  1:40  3:14  187 1:17:19 19.1  2:09  246   51:13  8:15 2:41:00 
  183  37/53    203 Ryan Engle              Edina              MN  36 M   167 28:53  1:46  3:14  277 1:23:49 17.6  1:30   95   43:40  7:02 2:41:04 
  184  23/50    329 Kevin Hill              Minneapolis        MN  43 M   123 27:16  1:40  3:28  263 1:22:35 17.9  1:29  148   46:25  7:29 2:41:12 
  185  10/23    437 Steve Theis             Wayzata            MN  53 M   138 27:38  1:42  4:23  175 1:16:40 19.3  1:38  242   51:02  8:13 2:41:19 
  186   8/12     50 Mark Morris             Hutchinson         MN  24 M   278 32:31  1:59  3:05  169 1:16:02 19.4  0:52  202   49:00  7:54 2:41:28 
  187  38/53    228 Jason Troxell           Madison            SD  37 M   302 33:55  2:05  3:56  147 1:14:15 19.9  2:22  158   47:06  7:35 2:41:33 
  188   6/12    445 Gregg Garretson         Lakeville          MN  55 M   101 26:33  1:38  4:03  185 1:17:15 19.1  2:11  252   51:38  8:19 2:41:38 
  189  15/36    472 Bert Parker             Saint Louis Park   MN  25 M   318 34:42  2:07  4:00  106 1:12:04 20.5  1:04  226   50:03  8:04 2:41:50 
  190  11/23    430 Gunther Maurus          Sartell            MN  52 M   163 28:42  1:45  3:38  148 1:14:20 19.9  2:35  263   52:41  8:29 2:41:53 
  191  24/50    314 Rick Nordvold           Chaska             MN  42 M    78 25:39  1:34  3:10  122 1:12:57 20.2  2:19  318   57:53  9:19 2:41:54 
  192  25/50    343 William Sutherland      Saint Paul         MN  43 M   231 30:45  1:53  3:10  190 1:17:40 19.0  1:33  206   49:09  7:55 2:42:16 
  193   7/16    136 Stephanie Potter        Winsted            MN  31 F   286 32:41  2:00  2:35  181 1:16:55 19.2  1:25  197   48:44  7:51 2:42:18 
  194  16/36     57 Chris Perdue            Saint Louis Park   MN  25 M    51 24:10  1:29  3:05  291 1:25:10 17.3  1:06  199   48:50  7:52 2:42:20 
  195  17/36     80 Adam Perdue             Brooklyn Center    MN  27 M    67 25:16  1:33  3:15  276 1:23:30 17.7  1:04  211   49:17  7:56 2:42:21 
  196   2/2     459 Mike McCammack          Brookings          SD  60 M   293 33:14  2:02  3:24  138 1:13:42 20.0  1:43  231   50:31  8:08 2:42:32 
  197   7/25    222 Kris Anderson           Mankato            MN  37 F    62 24:57  1:32  3:26  293 1:25:14 17.3  1:53  163   47:16  7:37 2:42:43 
  198  21/42    146 Nathan Lampi            Hopkins            MN  32 M   150 28:02  1:43  5:05  215 1:19:13 18.6  2:23  183   48:12  7:46 2:42:54 
  199   8/16    154 Alisa Madson            Minneapolis        MN  33 F   124 27:17  1:40  2:30  270 1:23:09 17.8  1:31  192   48:33  7:49 2:42:58 
  200   9/12     32 Anton Knack             Prior Lake         MN  20 M    46 23:46  1:27  2:38  272 1:23:13 17.7  2:13  248   51:22  8:16 2:43:10 
  201  16/30    365 Dave Pincus             Champlin           MN  45 M   185 29:19  1:48  5:18  241 1:20:52 18.3  2:36  124   45:17  7:18 2:43:21 
  202  22/42    125 Seth Salenger           Saint Louis Park   MN  30 M   218 30:26  1:52  4:08  179 1:16:48 19.2  3:52  185   48:18  7:47 2:43:29 
  203  39/53    266 John Frost              Burnsville         MN  39 M   143 27:45  1:42  4:33  213 1:19:01 18.7  2:35  222   49:44  8:01 2:43:36 
  204  26/50    356 Scott Moore             Minneapolis        MN  44 M   194 29:39  1:49  5:46  235 1:20:32 18.3  1:52  142   46:04  7:25 2:43:53 
  205  23/42    155 Jason Martin            Minneapolis        MN  33 M   203 30:02  1:50  2:57  161 1:15:27 19.6  1:35  277   54:10  8:43 2:44:09 
  206  40/53    265 Paul Elliott            Saint Paul         MN  39 M   246 31:14  1:55  3:28  219 1:19:33 18.6  2:11  171   47:46  7:42 2:44:11 
  207  12/23    440 Robert Lyng             Burnsville         MN  54 M   264 31:52  1:57  4:07  167 1:15:48 19.5  1:40  234   50:45  8:11 2:44:11 
  208  18/36     99 Scott Sturm             White Bear Lake    MN  28 M   176 29:09  1:47  3:46  242 1:20:53 18.2  3:02  168   47:34  7:40 2:44:21 
  209   3/18    282 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  40 F   309 34:14  2:06  3:21  186 1:17:15 19.1  1:34  177   48:01  7:44 2:44:23 
  210   8/25    204 Deb Hess                Saint Paul         MN  36 F   270 32:05  1:58  2:49  222 1:19:42 18.5  1:20  194   48:40  7:50 2:44:33 
  211  10/12     44 Joshua Tomashek         Minneapolis        MN  23 M    74 25:27  1:34  3:42  221 1:19:39 18.5  3:23  261   52:33  8:28 2:44:42 
  212  17/30    374 Lawrence Nemecek        Mound              MN  46 M   256 31:42  1:56  4:07  141 1:13:48 20.0  4:14  239   50:59  8:13 2:44:49 
  213  27/50   1165 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42 M   354 37:34  2:18  2:32  192 1:17:42 19.0  2:00  123   45:13  7:17 2:44:57 
  214  28/50    313 Steve Nichols           Champlin           MN  42 M   271 32:12  1:58  5:07  209 1:18:44 18.7  2:00  160   47:09  7:36 2:45:11 
  215   9/25    210 Amy Miller              Fargo              ND  36 F   341 36:16  2:13  2:36  210 1:18:48 18.7  1:59  135   45:46  7:22 2:45:23 
  216  18/30    402 David Hawkinson         Fargo              ND  49 M   315 34:31  2:07  4:19  246 1:21:10 18.2  2:31   88   42:57  6:55 2:45:27 
  217  10/25    224 Tara Liebergen          Minneapolis        MN  37 F   273 32:14  1:58  2:10  245 1:21:06 18.2  1:31  193   48:33  7:49 2:45:33 
  218   1/4      26 Julie Theroux           Whitehouse         OH  54 F   299 33:39  2:04  3:34  180 1:16:51 19.2  1:28  227   50:14  8:05 2:45:44 
  219  41/53    191 Todd Klema              Ramsey             MN  35 M   100 26:30  1:37  2:41  250 1:21:22 18.1  1:23  270   53:51  8:40 2:45:45 
  220  19/36    105 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  29 M   175 29:09  1:47  2:34  200 1:18:10 18.9  1:18  289   54:46  8:49 2:45:55 
  221   2/8     469 Kris Kolenz             Duluth             MN  47 F   153 28:14  1:44  4:13  204 1:18:27 18.8  3:11  255   51:54  8:22 2:45:57 
  222   1/3      47 Sheila Doheny                                  24 F    50 24:04  1:29  3:06  299 1:25:50 17.2  3:06  225   50:02  8:04 2:46:05 
  223  20/36    103 Derek Dahms             Perham             MN  29 M   308 34:12  2:06  2:47  249 1:21:22 18.1  1:35  144   46:13  7:27 2:46:07 
  224  13/23    420 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  51 M   355 37:47  2:19  5:27  154 1:14:46 19.7  1:47  147   46:23  7:28 2:46:08 
  225  19/30    393 Tim Ruff                Savage             MN  48 M   322 34:55  2:08  3:18  203 1:18:16 18.9  1:26  188   48:28  7:48 2:46:21 
  226  24/42    150 Terry Werk              Eden Prairie       MN  32 M   266 31:57  1:57  3:32  234 1:20:31 18.3  1:03  213   49:21  7:57 2:46:23 
  227  11/12     49 Zach Grice-Patil        Minnetonka         MN  24 M   292 33:10  2:02  3:03  217 1:19:17 18.6  2:03  205   49:06  7:55 2:46:38 
  228  20/30    411 Fritz Westphal          Minneapolis        MN  49 M   254 31:30  1:56  3:13  166 1:15:45 19.5  2:04  278   54:13  8:44 2:46:44 
  229  21/36     53 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  25 M   201 30:00  1:50  3:03  211 1:18:51 18.7  1:43  265   53:15  8:35 2:46:50 
  230   7/12    450 Steven Bentz            Coon Rapids        MN  56 M    75 25:31  1:34  3:14  202 1:18:16 18.9  2:51  308   57:01  9:11 2:46:51 
  231  10/20     60 Nora Suttner            Plymouth           MN  25 F    69 25:19  1:33  2:43  288 1:24:55 17.4  1:33  259   52:27  8:27 2:46:55 
  232   1/2     454 Beth Guck               Ham Lake           MN  57 F   142 27:40  1:42  3:34  298 1:25:49 17.2  2:00  173   47:55  7:43 2:46:57 
  233   4/18    319 Carole Weiland          Champlin           MN  42 F    58 24:39  1:31  3:12  223 1:19:47 18.5  2:18  311   57:13  9:13 2:47:08 
  234   9/16    139 Nanette Aldahondo       Saint Paul         MN  32 F   287 32:51  2:01  3:52  274 1:23:28 17.7  1:44  129   45:29  7:20 2:47:22 
  235  21/30    369 Dan Hauck               Cedar              MN  46 M   134 27:36  1:41  4:59  311 1:26:54 17.0  2:53  121   45:11  7:17 2:47:32 
  236  22/36    112 Bryan Schutte                                  29 M   290 33:02  2:01  3:54  214 1:19:08 18.7  1:31  224   50:02  8:03 2:47:35 
  237  11/20     98 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  28 F   306 34:08  2:05  2:59  268 1:23:04 17.8  2:03  127   45:24  7:19 2:47:36 
  238  25/42    137 Robert Riehm            Minneapolis        MN  31 M   171 29:00  1:47  4:19  262 1:22:33 17.9  3:17  195   48:40  7:50 2:47:47 
  239  29/50    283 Jeffrey Koehn           Grand Rapids       MN  40 M   304 34:02  2:05  4:29  191 1:17:41 19.0  2:11  223   49:50  8:02 2:48:10 
  240  42/53    238 Scott Lempka            Elk River          MN  37 M    49 23:56  1:28  3:02  265 1:22:41 17.9  1:52  312   57:16  9:13 2:48:44 
  241  22/30    377 Mark Sullivan           Champlin           MN  46 M   262 31:48  1:57  4:20  237 1:20:42 18.3  2:25  221   49:41  8:00 2:48:54 
  242  30/50    335 Thomas Laberge          Minneapolis        MN  43 M   147 27:52  1:42  3:24  220 1:19:38 18.5  1:56  303   56:10  9:03 2:48:58 
  243  43/53    236 Kris King               Ramsey             MN  37 M   160 28:30  1:45  3:36  261 1:22:27 17.9  2:20  257   52:18  8:25 2:49:09 
  244  26/42    177 Erik Miller             Rogers             MN  34 M   296 33:29  2:03  3:29  240 1:20:46 18.3  2:04  219   49:29  7:58 2:49:16 
  245  27/42    174 Jason Laplant           Minneapolis        MN  34 M   156 28:23  1:44  3:22  254 1:21:41 18.1  2:06  272   53:59  8:42 2:49:29 
  246  44/53    192 Jeff Malecha            Albertville        MN  35 M   181 29:13  1:47  3:24  243 1:21:05 18.2  1:46  274   54:05  8:43 2:49:31 
  247  14/23    475 Tony Taylor             Minneapolis        MN  51 M   329 35:30  2:10  2:42  206 1:18:37 18.8  2:02  238   50:50  8:11 2:49:39 
  248  12/20     94 Carie Mikkelson         Roseville          MN  28 F    70 25:20  1:33  3:02  294 1:25:20 17.3  1:32  288   54:44  8:49 2:49:57 
  249   2/4     418 Kelly O'Neill           Wayzata            MN  50 F   165 28:45  1:46  4:51  282 1:24:26 17.5  3:08  208   49:11  7:55 2:50:20 
  250  28/42    153 Mike Duncombe           Saint Michael      MN  33 M   214 30:20  1:51  3:03  247 1:21:14 18.2  1:35  282   54:23  8:45 2:50:32 
  251  15/23    419 Michael Shanahan        Watertown          MN  50 M   300 33:46  2:04  2:02  189 1:17:36 19.0  1:06  302   56:06  9:02 2:50:33 
  252   2/3      33 Amanda Paulson          Monticello         MN  20 F    14 21:00  1:17  4:01  313 1:27:13 16.9  1:26  309   57:02  9:11 2:50:40 
  253  23/36     86 Tyler Dill              Edina              MN  28 M   343 36:21  2:13  3:29  239 1:20:45 18.3  1:24  201   48:58  7:53 2:50:54 
  254   5/18    298 Anne Smith              Elk River          MN  41 F   222 30:31  1:52  3:31  260 1:22:26 17.9  1:40  264   53:09  8:34 2:51:16 
  255  29/42    127 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30 M   261 31:48  1:57  2:55  303 1:26:30 17.1  2:15  172   47:55  7:43 2:51:22 
  256   3/8     401 Lynn Esp                Sugar Grove        IL  49 F   255 31:37  1:56  3:08  231 1:20:25 18.4  2:05  280   54:14  8:44 2:51:27 
  257  23/30    394 Brian Taylor            Hopkins            MN  48 M   330 35:31  2:10  4:50  229 1:20:01 18.4  1:57  210   49:17  7:56 2:51:33 
  258  11/25    227 Anna Stier                                     37 F   339 36:12  2:13  3:26  318 1:27:34 16.9  1:31   85   42:53  6:54 2:51:34 
  259  45/53    242 Troy Winegarner         Savage             MN  37 M   204 30:04  1:50  5:00  255 1:21:56 18.0  2:15  258   52:23  8:26 2:51:36 
  260  24/36     74 Brock Clough            Plymouth           MN  27 M   141 27:39  1:42  3:37  304 1:26:30 17.1  1:42  256   52:12  8:25 2:51:39 
  261  25/36     72 Jon Suttner             Plymouth           MN  26 M   186 29:20  1:48  3:30  273 1:23:28 17.7  1:26  276   54:09  8:43 2:51:51 
  262  13/20    107 Erin Geadelmann         Minnetonka         MN  29 F   252 31:27  1:56  5:05  292 1:25:11 17.3  2:13  180   48:07  7:45 2:52:01 
  263  26/36     55 Thomas Mazula                                  25 M   190 29:29  1:48  3:50  300 1:25:50 17.2  1:43  247   51:15  8:15 2:52:05 
  264  30/42    145 Tom Kuzma                                      32 M   210 30:09  1:51  3:28  295 1:25:32 17.3  2:08  243   51:04  8:14 2:52:19 
  265   4/8     389 Susan Key               Ironwood           MI  48 F   345 36:38  2:14  3:44  201 1:18:14 18.9  2:27  253   51:40  8:19 2:52:40 
  266   6/18    299 Kari Snyder             Lakeville          MN  41 F   247 31:15  1:55  3:42  320 1:27:39 16.8  2:09  176   48:00  7:44 2:52:43 
  267  31/50    352 Tracy Huizel                                   44 M   228 30:40  1:53  3:48  258 1:22:14 17.9  2:14  284   54:27  8:46 2:53:20 
  268  24/30    367 Nick Summers            Mound              MN  45 M   257 31:43  1:56  3:03  198 1:18:02 18.9  1:46  333   58:50  9:29 2:53:22 
  269  31/42    171 John Kallio             Minneapolis        MN  34 M   221 30:29  1:52  4:12  347 1:32:04 16.0  1:17  128   45:26  7:19 2:53:26 
  270  25/30    388 Kevin Jones             Britton            SD  48 M   314 34:28  2:07  2:51  172 1:16:21 19.3  2:33  313   57:20  9:14 2:53:33 
  271  32/50    332 Tony Karels                                    43 M   234 30:52  1:53  4:41  226 1:19:51 18.5  4:11  283   54:26  8:46 2:53:58 
  272  14/20    114 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  29 F   291 33:02  2:01  2:58  238 1:20:44 18.3  1:34  300   55:53  9:00 2:54:09 
  273  27/36     65 Joshua Pohlman          Red Wing           MN  26 M   146 27:51  1:42  2:27  360 1:33:49 15.7  5:30  111   44:38  7:11 2:54:14 
  274   7/18    318 Jill Vroman             Marshall           MN  42 F   282 32:36  2:00  3:43  312 1:27:01 17.0  2:50  181   48:08  7:45 2:54:16 
  275  15/20     85 Megan Archer            Roseville          MN  28 F   233 30:51  1:53  3:39  287 1:24:53 17.4  1:43  266   53:16  8:35 2:54:20 
  276  32/42    143 Steven Jones            Saint Louis Park   MN  32 M   217 30:24  1:52  3:34  310 1:26:51 17.0  2:51  236   50:50  8:11 2:54:28 
  277  12/25    244 Kristyn Benson          Lake Elmo          MN  38 F   353 37:32  2:18  3:56  259 1:22:20 17.9  1:47  209   49:13  7:56 2:54:46 
  278  46/53    247 Ben Carter              Eden Prairie       MN  38 M   351 37:27  2:17  3:57  257 1:22:08 18.0  1:59  212   49:18  7:57 2:54:47 
  279  33/50    344 Jason Welsh             White Bear Lake    MN  43 M   268 32:01  1:58  2:44  208 1:18:42 18.8  2:20  338   59:11  9:32 2:54:56 
  280   8/18    289 Sandy Stertz            Dassel             MN  40 F   250 31:21  1:55  4:04  324 1:28:31 16.7  2:23  196   48:41  7:51 2:54:58 
  281   9/18    337 Teresa Morgan           Minnetonka         MN  43 F   284 32:38  2:00  3:30  256 1:22:08 18.0  2:03  293   55:14  8:54 2:55:29 
  282  34/50    323 David Stueve            Buffalo            MN  42 M   316 34:32  2:07  3:31  157 1:15:05 19.7  2:53  343 1:00:09  9:41 2:56:08 
  283  10/18    281 Angela Haeg             Minneapolis        MN  40 F   297 33:35  2:03  3:40  325 1:28:33 16.7  1:23  204   49:05  7:54 2:56:14 
  284  26/30    380 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  47 M   305 34:03  2:05  4:41  264 1:22:38 17.9  4:42  229   50:17  8:06 2:56:19 
  285  47/53    235 Dan Kamphoff            Mankato            MN  37 M   289 32:57  2:01  3:55  327 1:28:51 16.6  2:48  184   48:16  7:47 2:56:47 
  286   2/2     446 Susan Goodale           Saint Paul         MN  55 F   239 30:59  1:54  3:40  227 1:19:54 18.5  1:44  347 1:00:56  9:49 2:57:11 
  287  28/36     73 Travis Worthen          Bloomington        MN  26 M   275 32:22  1:59  4:46  333 1:29:31 16.5  1:40  200   48:55  7:53 2:57:12 
  288  27/30    403 Keith Johnson           Ramsey             MN  49 M   373 41:52  2:34  5:43  173 1:16:28 19.3                          2:57:14 
  289  33/42    176 Herman Lau              Circle Pines       MN  34 M   347 36:58  2:16  4:57  230 1:20:06 18.4  4:35  233   50:41  8:10 2:57:16 
  290   5/8     375 Kris Ridler             Chaska             MN  46 F    63 25:02  1:32  5:28  335 1:29:47 16.4  2:26  290   54:52  8:50 2:57:34 
  291  13/25    195 Amy Schulz              Farmington         MN  35 F   334 35:42  2:11  5:48  281 1:24:21 17.5  3:55  178   48:05  7:45 2:57:50 
  292   3/4     425 Mary Sands              Saint Paul         MN  51 F   303 34:01  2:05  3:20  309 1:26:44 17.0                          2:57:57 
  293  34/42    149 Jeff Richardson         Osseo              MN  32 M   344 36:23  2:14  4:31  224 1:19:48 18.5  2:01  294   55:17  8:54 2:57:58 
  294  29/36     68 Nicholas Rossi          Wayzata            MN  26 M   321 34:47  2:08  4:21  317 1:27:32 16.9  2:58  187   48:22  7:47 2:57:58 
  295  16/23    414 Tom Griffin             Bloomington        MN  50 M   224 30:34  1:52  3:22  285 1:24:46 17.4  1:27  324   58:08  9:22 2:58:16 
  296  35/50    358 Michael Smith           Plymouth           MN  44 M   178 29:11  1:47  4:20  275 1:23:29 17.7  2:36  335   59:02  9:31 2:58:36 
  297  14/25    250 Ann Li                  Golden Valley      MN  38 F   307 34:08  2:05                                159   47:08  7:35 2:58:37 
  298  15/25    194 Jody Roff               Saint Paul         MN  35 F   359 38:55  2:23  2:34  248 1:21:17 18.2  1:37  281   54:19  8:45 2:58:40 
  299   8/12    449 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55 M   337 35:59  2:12  6:27  171 1:16:15 19.4  2:11  320   57:57  9:20 2:58:47 
  300  48/53    257 Jason Smith             Roseville          MN  38 M    99 26:30  1:37  4:00  316 1:27:29 16.9  3:24  316   57:36  9:17 2:58:58 
  301  11/18    286 Marie Newcome           Hopkins            MN  40 F   279 32:31  1:59  2:58  271 1:23:12 17.7  1:51  331   58:36  9:26 2:59:06 
  302   6/8     392 Michelle Popham         Hugo               MN  48 F   237 30:57  1:54  3:51  280 1:24:03 17.6  2:07  330   58:19  9:23 2:59:14 
  303  49/53    216 Lutfi Tardia            Chaska             MN  36 M   195 29:40  1:49  4:38  253 1:21:41 18.1  1:41  349 1:01:40  9:56 2:59:17 
  304  10/16    141 Nikki Fernandes                                32 F   323 34:56  2:08  4:15  267 1:22:58 17.8  2:01  292   55:13  8:54 2:59:22 
  305  30/36     92 Cody Jenson             Plymouth           MN  28 M   348 37:07  2:16  4:51  252 1:21:32 18.1  2:04  269   53:50  8:40 2:59:22 
  306  17/23    434 David Kloss             Wadena             MN  53 M   333 35:39  2:11  5:13                          250   51:27  8:17 2:59:29 
  307  36/50    331 Kelly Jordan            Princeton          MN  43 M   245 31:11  1:55  4:25  330 1:29:10 16.6  2:18  260   52:32  8:28 2:59:34 
  308  12/18    280 Ellie Gilliam           Brooklyn Center    MN  40 F   312 34:21  2:06  3:56  283 1:24:30 17.5  2:34  286   54:40  8:48 2:59:58 
  309   9/12    448 Eric Nelson             Edina              MN  55 M   267 31:59  1:57  5:17  284 1:24:34 17.5  2:27  304   56:13  9:03 3:00:26 
  310  37/50    327 Darron Dickinson        Minneapolis        MN  43 M   272 32:13  1:58  3:54  269 1:23:08 17.8  2:56  334   58:53  9:29 3:01:03 
  311  11/16    540 Jessie Donovan                                 30 F   135 27:37  1:42  3:05  336 1:29:56 16.4  1:50  332   58:40  9:27 3:01:05 
  312  38/50    277 Nathan Boike            Saint Louis Park   MN  40 M   265 31:55  1:57  4:29  228 1:20:00 18.4  2:04  356 1:02:41 10:06 3:01:08 
  313  39/50    285 Eric Mesenburg          Osseo              MN  40 M   332 35:39  2:11  3:58  244 1:21:06 18.2  2:24  328   58:15  9:23 3:01:20 
  314  16/25    223 B Barrett               Coon Rapids        MN  37 F   188 29:25  1:48  2:58  251 1:21:26 18.1  3:53  360 1:04:03 10:19 3:01:43 
  315  35/42    182 Sam Tabaka              Osseo              MN  34 M   357 38:29  2:21 12:00                           10   37:00  5:58 3:01:46 
  316   4/4     429 Carla Hausladen         Hamel              MN  52 F   280 32:32  2:00  4:00                          275   54:06  8:43 3:02:12 
  317  50/53    231 Blair Budlong           Saint Louis Park   MN  37 M   232 30:49  1:53  3:54  321 1:27:48 16.8  3:26  305   56:46  9:09 3:02:41 
  318  13/18    340 Kim Siebold             Lakeville          MN  43 F   288 32:55  2:01  3:21  296 1:25:36 17.2  2:48  326   58:11  9:22 3:02:49 
  319  28/30    364 Richard Lord Ii         Monticello         MN  45 M   238 30:58  1:54  4:07  326 1:28:47 16.6  1:29  314   57:30  9:16 3:02:50 
  320  17/25    226 Joy Schmitz             Hutchinson         MN  37 F   132 27:30  1:41  3:05  372 1:38:56 14.9  1:58  251   51:34  8:18 3:03:01 
  321  18/25    974 Amanda Melquist         Chaska             MN  35 F   116 27:06  1:40  4:21  338 1:30:03 16.4  2:05  341   59:40  9:37 3:03:14 
  322  51/53    269 Jarrod McKinney         Brainerd           MN  39 M   376 42:23  2:36  3:36  233 1:20:31 18.3  2:01  296   55:21  8:55 3:03:50 
  323  12/12     41 Ross Freiderich         Rosemount          MN  23 M    29 22:32  1:23  4:18  352 1:32:40 15.9  1:51  357 1:02:45 10:06 3:04:04 
  324  40/50    339 Chris Powers            Coon Rapids        MN  43 M   161 28:31  1:45  5:01  350 1:32:21 16.0  2:34  298   55:48  8:59 3:04:14 
  325  18/23    442 David Stein             White Bear Lake    MN  54 M   294 33:18  2:02  4:47                          299   55:52  9:00 3:04:18 
  326  12/16    478 Andrea Wellman          Minnetonka         MN  31 F   277 32:29  1:59  3:45  328 1:28:59 16.6  2:41  307   56:56  9:10 3:04:48 
  327  19/23    438 James Barr              White Bear Lake    MN  54 M   260 31:46  1:57  4:00   97 1:11:36 20.6  4:05  380 1:13:57 11:54 3:05:22 
  328  16/20     97 Alicia Siedow           Bloomington        MN  28 F   338 36:01  2:12  2:48  319 1:27:37 16.8  1:42  323   58:04  9:21 3:06:10 
  329  10/12    457 Bob Nordman             Savage             MN  59 M   274 32:20  1:59  2:46  353 1:32:45 15.9  1:57  306   56:51  9:09 3:06:37 
  330   7/8     379 Karen Barton                                   47 F   352 37:30  2:18  3:06  290 1:25:10 17.3  2:49  325   58:10  9:22 3:06:44 
  331  19/25    215 Megan Stebbins                                 36 F   219 30:26  1:52  3:50  358 1:33:29 15.8  1:30  315   57:36  9:17 3:06:49 
  332  20/25    200 Laura Cunningham        Chaska             MN  36 F   301 33:54  2:04  4:49  308 1:26:39 17.0  2:36  337   59:08  9:31 3:07:05 
  333   3/3      43 Jeanna Holcombe         Superior           WI  23 F    81 25:45  1:35  3:55  367 1:36:14 15.3  2:10  340   59:33  9:35 3:07:35 
  334  41/50    351 Erik Hjelm              Ham Lake           MN  44 M   229 30:42  1:53  4:02  307 1:26:34 17.1  1:59  362 1:04:29 10:23 3:07:45 
  335  36/42    117 Brian Erson             Mound              MN  30 M   276 32:24  1:59  6:07  337 1:29:59 16.4  1:22  322   58:00  9:20 3:07:49 
  336  13/16    122 Laura Larsen            Minneapolis        MN  30 F   342 36:19  2:13  4:57  331 1:29:15 16.5  3:21  273   54:05  8:43 3:07:55 
  337  42/50    306 Shawn Ellis             Golden Valley      MN  42 M   327 35:17  2:10  3:34  266 1:22:50 17.8  3:05  359 1:03:26 10:13 3:08:09 
  338  43/50    290 Andrew Willette         Saint Louis Park   MN  40 M   369 40:55  2:30  5:24  315 1:27:24 16.9  1:38  268   53:26  8:36 3:08:46 
  339  17/20     62 Krista Dierkhising      Roseville          MN  26 F   215 30:21  1:51  4:14  363 1:35:00 15.5  4:16  291   54:58  8:51 3:08:48 
  340  44/50    338 Robert Neumann          Minneapolis        MN  43 M   269 32:05  1:58  6:57  301 1:26:08 17.1  8:15  297   55:42  8:58 3:09:04 
  341  45/50    307 Douglas Foley           Ironwood           MI  42 M   230 30:45  1:53  5:00  341 1:30:56 16.2  2:54  342 1:00:01  9:40 3:09:34 
  342  29/30    408 Roger Remark            Wayzata            MN  49 M   335 35:45  2:11  4:27  340 1:30:24 16.3  1:54  327   58:12  9:22 3:10:41 
  343  14/16    465 Nicole Fleischman       Ramsey             MN  34 F   346 36:48  2:15  3:56  305 1:26:31 17.1  1:54  348 1:01:37  9:55 3:10:44 
  344  37/42    138 Travis Volkman          Winona             MN  31 M   253 31:30  1:56  3:41  297 1:25:46 17.2  2:15  369 1:08:03 10:58 3:11:13 
  345   1/1     461 Daniel Murphy           Mason City         IA  66 M   310 34:14  2:06  7:41  289 1:24:56 17.4  3:29  352 1:02:22 10:03 3:12:41 
  346  31/36     76 Scott Forster                                  27 M   370 40:56  2:30  4:59  354 1:32:49 15.9  3:32  232   50:34  8:09 3:12:49 
  347  32/36    104 Robbie Deming           Bible College      MN  29 M   331 35:36  2:11  2:39  314 1:27:16 16.9  2:51  363 1:05:05 10:29 3:13:25 
  348  21/25    258 Thu Tong                Plymouth           MN  38 F   383 45:21  2:46  3:57  302 1:26:09 17.1  2:20  301   55:55  9:00 3:13:39 
  349  20/23    415 Robert Hensley          Excelsior          MN  50 M   326 35:16  2:09  8:33  322 1:28:07 16.8  3:43  336   59:07  9:31 3:14:43 
  350  15/16    161 Kari Schmaltz           Richfield          MN  33 F   374 41:57  2:34  4:04  356 1:33:11 15.8  3:17  267   53:17  8:35 3:15:43 
  351  21/23    421 Anthony Brown           Lakeville          MN  51 M   362 39:31  2:25  5:41  286 1:24:50 17.4  3:28  358 1:02:54 10:08 3:16:22 
  352  18/20     69 Shannon Schottler       Minneapolis        MN  26 F   317 34:36  2:07  4:24  323 1:28:08 16.7  1:51  368 1:07:26 10:52 3:16:23 
  353  16/16     81 Amy Gebben              Circle Pines       MN  30 F   361 39:11  2:24  3:37  361 1:33:55 15.7                          3:17:17 
  354  38/42    132 Justin Fischer          Brooklyn Center    MN  31 M   360 38:58  2:23  5:58                          321   57:58  9:20 3:17:42 
  355  52/53    271 Jason Peterson          Northfield         MN  39 M   379 43:57  2:41  3:38  342 1:31:21 16.2  1:55  310   57:05  9:12 3:17:54 
  356  19/20     51 Tasha Coryell           Saint Paul         MN  25 F   281 32:35  2:00  3:03  345 1:31:53 16.1  1:58  372 1:09:10 11:08 3:18:38 
  357  33/36     79 Ben Krey                Circle Pines       MN  27 M   364 39:53  2:26  4:10  346 1:32:00 16.0  2:53  344 1:00:12  9:42 3:19:08 
  358  46/50    284 Jeff Larkin             Lakeville          MN  40 M   382 45:18  2:46  6:33  329 1:29:07 16.6  4:24  271   53:52  8:41 3:19:12 
  359   1/1      28 Logan Larsen            Chanhassen         MN  15 M   363 39:34  2:25  2:53  364 1:35:20 15.5  0:54  346 1:00:42  9:47 3:19:21 
  360  39/42    181 Kris Schmidt            Watkins            MN  34 M   385 45:37  2:47  3:43  339 1:30:21 16.3  2:50  319   57:53  9:19 3:20:22 
  361  22/25    248 Julie Greely            Chanhassen         MN  38 F   140 27:39  1:42  4:49  368 1:37:05 15.2  2:17  373 1:09:21 11:10 3:21:09 
  362  40/42    169 Adam Hannemann          Plymouth           MN  34 M   216 30:23  1:52  5:17  351 1:32:37 15.9  3:20  374 1:09:46 11:14 3:21:22 
  363  47/50   1506 Scott Weber             Shakopee           MN  40 M   377 42:58  2:38  2:48                          329   58:17  9:23 3:22:01 
  364  20/20     75 Kristy Connors          Apple Valley       MN  27 F   366 40:11  2:27  6:18  349 1:32:14 16.0  4:40  339   59:12  9:32 3:22:33 
  365  14/18    278 Mellissa Corniea        Eagan              MN  40 F   311 34:17  2:06  3:01                          371 1:08:42 11:04 3:22:36 
  366  34/36     82 Michael Roddy           Brooklyn Center    MN  27 M   356 38:27  2:21  5:26  344 1:31:51 16.1  4:54  353 1:02:32 10:04 3:23:08 
  367  15/18    348 Vicki Carver            Hugo               MN  44 F   285 32:41  2:00  4:28                          377 1:09:59 11:16 3:23:37 
  368  48/50    292 Eric Butterfield        Ramsey             MN  41 M   320 34:44  2:08  3:16  334 1:29:34 16.5  1:53  381 1:14:20 11:58 3:23:46 
  369  41/42    157 Joe Molesky             Buffalo            MN  33 M   365 40:00  2:27  3:12  355 1:33:10 15.8  3:37  361 1:04:05 10:19 3:24:02 
  370  35/36     84 Christopher Adams       Cambridge          MN  28 M   200 29:52  1:50  6:02  332 1:29:25 16.5  3:58  382 1:14:53 12:04 3:24:09 
  371  23/25    268 Stephanie McKee         Marshall           MN  39 F   350 37:26  2:17  4:17  371 1:38:29 15.0  2:11  350 1:02:00  9:59 3:24:20 
  372  49/50    279 Scott Deyo              West Saint Paul    MN  40 M   372 41:31  2:32  6:52  357 1:33:25 15.8  2:31  345 1:00:35  9:45 3:24:53 
  373  16/18    303 Stephanie Zschokke      Osseo              MN  41 F   358 38:46  2:22  5:03  366 1:36:13 15.3  3:08  351 1:02:03 10:00 3:25:12 
  374  30/30    406 Matthew Keske           Edina              MN  49 M   375 41:59  2:34  6:11  279 1:23:58 17.6  2:42  378 1:13:01 11:45 3:27:49 
  375  42/42    133 Roger Grant             Swanee             GA  31 M   298 33:37  2:03  7:28  375 1:40:45 14.7  2:22  366 1:05:37 10:34 3:29:46 
  376  22/23    436 Bruce Salmela           Shakopee           MN  53 M   387 47:19  2:54  6:46  365 1:35:51 15.4  2:11  317   57:45  9:18 3:29:50 
  377  17/18    311 Karin Munroe            Wayzata            MN  42 F   386 46:46  2:52  5:13  359 1:33:33 15.8  2:25  355 1:02:39 10:05 3:30:34 
  378   1/1      27 Emily Pincus            Champlin           MN  14 F   244 31:10  1:54  5:59  373 1:39:46 14.8  3:53  375 1:09:49 11:14 3:30:35 
  379   8/8     371 Genevieve McJilton      Wayzata            MN  46 F   368 40:31  2:29  3:29  374 1:40:34 14.7  2:23  365 1:05:31 10:33 3:32:26 
  380  24/25    208 Betsy Lindow                                   36 F   378 43:41  2:40  6:36  362 1:34:00 15.7  3:33  364 1:05:11 10:30 3:32:58 
  381  25/25    260 Beth Amos               North Saint Paul   MN  39 F   349 37:13  2:17 10:43  343 1:31:32 16.1  4:05  376 1:09:54 11:15 3:33:26 
  382  36/36     78 Kevin Kolkind           Minnetonka         MN  27 M   381 44:37  2:44  3:59  370 1:37:58 15.1  2:53  367 1:06:31 10:43 3:35:56 
  383  23/23    424 Patrick Noaker          Wayzata            MN  51 M   336 35:56  2:12  6:14  369 1:37:41 15.1  3:06  379 1:13:12 11:47 3:36:07 
  384  53/53    190 Jeremy Judkins                                 35 M   380 44:15  2:42  9:18  376 1:46:37 13.8  3:03  354 1:02:35 10:05 3:45:47 
  385  50/50    293 Scott Davis             Shakopee           MN  41 M   384 45:23  2:46  5:30  348 1:32:07 16.0  2:50  384 1:20:38 12:59 3:46:27 
  386  18/18    312 Michelle Neumann        Minneapolis        MN  42 F   367 40:12  2:28  8:38  378 1:48:35 13.6  3:16  370 1:08:09 10:58 3:48:48 
  387  11/12    444 Roger Fischer           Blaine             MN  55 M   371 41:01  2:31  6:54  379 2:02:49 12.0  2:03  383 1:16:13 12:16 4:08:58 
  388  12/12    452 Raymond Smith           Elk River          MN  56 M   388 48:16  2:57  4:48  377 1:48:32 13.6  3:50  385 1:24:02 13:32 4:09:27 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish  
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  554 Team Isaiah                                                             1   59:44 24.7  0:42    1   39:35  6:23 2:04:10 
           John Klem , Eric Sorenson , Megan Kraft                
    2  551 Periscope                                        1 20:33  1:16  1:02    3 1:07:46 21.8  0:41    4   41:40  6:43 2:11:39 
           Katy Coombe , Greg Kurowski , Aaron Martin             
    3  555 2Fast4U                                          2 21:53  1:21  1:25    2 1:07:38 21.8  0:42    2   40:36  6:33 2:12:13 
           Chuck Jensen , Chad May , Stefan Brauer                
    4  558 Soles Inspired                                   4 24:29  1:30  1:26    4 1:14:02 19.9  0:46    6   43:55  7:05 2:24:37 
           John Murphy , Deb Ginzl , Karl Dischinger              
    5  559 Boys are Back                                   10 33:39  2:04  3:33    7 1:18:48 18.7  0:53    3   41:23  6:40 2:38:15 
           Scott Coryell , Kevin Coryell ,                        
    6  557 The Three Sweatin' Voygeu                        6 25:28  1:34  1:09   10 1:26:23 17.1  0:48    7   44:31  7:10 2:38:17 
           Dan Gruhlke , Luke Gruhlke , Noah Gruhlke              
    7  553 WMD                                              8 31:01  1:54  2:09    5 1:17:54 18.9  1:12    8   46:20  7:28 2:38:34 
           Warren Hegge , Marvin Gordon , Dan Holmdahl            
    8  552 Osakis Strength & Fitness                        9 31:31  1:56  3:27    6 1:18:00 18.9  0:41    9   47:36  7:40 2:41:14 
           Alison Triebenbach , Stan Triebenback ,                
    9  556 Give It A Tri                                    7 28:36  1:45  1:22    8 1:20:08 18.4  0:58   11   51:34  8:18 2:42:37 
           Paul Lundeen , Laura Lundeen , Anna Lundeen            
   10  561 What Doesn't Kill Us                             5 24:42  1:31  1:22    9 1:26:14 17.1  0:55   10   51:06  8:14 2:44:18 
           Steve Euller , Todd Erickson , Denis Ostroot           
   11  550 Smash Bros.                                      3 23:26  1:26  1:34   12 1:40:02 14.8  0:54    5   43:28  7:00 2:49:21 
           Megan Richardson , Brandon Richardson , Alex Seifert   
   12  560 Tri Lady Power                                  11 35:21  2:10  4:38   11 1:35:40 15.4  1:17   12 1:01:44  9:57 3:18:38 
           Carol Dean , Liz Lundebrek ,                           


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH  
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 187 Jodi Hastings           Columbia Heights   MN  35 F      4 30:24  1:52  5:11    1   56:55 25.9  3:41    1   36:05  5:49 2:12:14 
 370 Thomas Mascarenas       Golden Valley      MN  46 M      7 32:18  1:59  5:22                            2 1:13:05 11:46 2:18:53 
 466 Suzanne Fox             Chaska             MN  29 F      2 25:47  1:35  1:34    2 1:06:18 22.3  0:50                            
 390 John McLaughlin         Eagan              MN  48 M      5 30:49  1:53  5:16    4 1:21:00 18.2  3:16                            
 396 Chris Brown             Saint Paul         MN  49 M      6 31:58  1:57  4:47    3 1:16:41 19.2                                  
 202 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  36 F      8 33:38  2:03  1:55    5 1:32:15 16.0                                  
 316 Robert Ploetz           Rosemount          MN  42 M      9 38:17  2:20  6:25    6 1:42:37 14.4                                  
 109 Matthew Jakobsons       Minnetonka         MN  29 M     10 50:38  3:06  5:38    7 2:06:42 11.6                                  
  38 Robert Simson           Saint Cloud        MN  21 M      1 22:29  1:23  2:23    8 2:08:25 11.5                                  
 345 Shane Zindel            Roseville          MN  43 M      3 27:00  1:39                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100 
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Dylan Gillespie         Bozeman            MT  20 M   18:31  1:08 
    2 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  43 M   18:35  1:08 
    3 Heather Lendway         Saint Paul         MN  28 F   18:54  1:10 
    4 David Holden            Hudson             WI  44 M   18:58  1:10 
    5 Pete Webster            Minneapolis        MN  42 M   19:02  1:10 
    6 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M   19:30  1:12 
    7 Matthew Pellow          Flagstaff          AZ  23 M   19:33  1:12 
    8 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  38 M   19:52  1:13 
    9 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  34 F   20:39  1:16 
   10 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  21 F   20:41  1:16 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Patrick Parish          Bloomington        MN  28 M   59:30 24.8 
    2 Matthew Pellow          Flagstaff          AZ  23 M   59:52 24.7 
    3 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33 M 1:01:55 23.8 
    4 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M 1:02:09 23.7 
    5 Steve Sander            Richfield          MN  34 M 1:02:45 23.5 
    6 David Holden            Hudson             WI  44 M 1:03:06 23.4 
    7 John Taipale            Eau Claire         WI  27 M 1:03:33 23.2 
    8 Peter Manstrom          Bismarck           ND  26 M 1:03:49 23.1 
    9 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38 M 1:04:01 23.1 
   10 Jesse Marzean                                  36 M 1:04:21 22.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run   
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Patrick Parish          Bloomington        MN  28 M   33:39  5:25 
    2 Matthew Pellow          Flagstaff          AZ  23 M   34:31  5:34 
    3 Aaron Eicher            Burnsville         MN  30 M   35:01  5:39 
    4 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  31 M   35:31  5:43 
    5 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38 M   35:53  5:47 
    6 Dylan Gillespie         Bozeman            MT  20 M   36:22  5:51 
    7 John Kallemeyn          Big Lake           MN  27 M   36:34  5:53 
    8 Jmatt Keil              Minneapolis        MN  39 M   36:39  5:54 
    9 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34 M   36:43  5:55 
   10 Sam Tabaka              Osseo              MN  34 M   37:00  5:58 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  473 Matthew Pellow          Flagstaff          AZ  23    5 19:33  1:12  1:20    2   59:52 24.7  0:41    2   34:31  5:34 1:55:56 
    2  480 Patrick Parish          Bloomington        MN  28    9 21:58  1:21  1:11    1   59:30 24.8  0:40    1   33:39  5:25 1:56:56 
    3   14 Greg Rhodes             Saint Paul         MN  33    4 19:30  1:12  1:21    3 1:01:55 23.8  0:42    8   37:47  6:05 2:01:13 
    4    1 Dylan Gillespie         Bozeman            MT  20    1 18:31  1:08  1:03   10 1:04:49 22.8  0:53    4   36:22  5:51 2:01:35 
    5   23 David Holden            Hudson             WI  44    3 18:58  1:10  1:59    6 1:03:06 23.4  1:01   15   40:03  6:27 2:05:04 
    6    9 John Taipale            Eau Claire         WI  27   13 22:55  1:24  1:28    7 1:03:33 23.2  0:57   10   37:58  6:07 2:06:49 
    7   20 Jmatt Keil              Minneapolis        MN  39    7 21:47  1:20  1:39   12 1:05:39 22.5  1:14    5   36:39  5:54 2:06:56 
    8   17 Andy Wiberg             Eden Prairie       MN  34   16 25:49  1:35  1:44    4 1:02:09 23.7  1:10    6   36:43  5:55 2:07:32 
    9   12 Brandon Ordway          Saint Paul         MN  31   17 25:50  1:35  1:23    9 1:04:33 22.9  1:02    3   35:31  5:43 2:08:17 
   10  474 Steve Sander            Richfield          MN  34   15 24:27  1:30  1:39    5 1:02:45 23.5  1:11   12   39:40  6:23 2:09:40 
   11   25 Jeff Grebner            Saint Paul         MN  46   12 22:51  1:24  1:57   11 1:05:35 22.5  1:06   16   40:26  6:31 2:11:54 
   12   16 Scott Swenson           Saint Louis Park   MN  34   14 24:16  1:29  1:43   13 1:05:41 22.5  1:06   14   39:55  6:26 2:12:38 
   13   19 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  38    6 19:52  1:13  1:43   16 1:06:10 22.3  0:55   21   44:35  7:11 2:13:14 
   14    3 Joseph Dalton           Minneapolis        MN  23   18 26:35  1:38  1:22   17 1:07:04 22.0  1:09    9   37:50  6:06 2:13:58 
   15    7 Cody Stadler            Minneapolis        MN  26   11 22:20  1:22  1:43   15 1:05:52 22.4  1:20   19   43:10  6:57 2:14:24 
   16    4 Ben Trnka               Roseville          MN  24   10 22:17  1:22  2:17   14 1:05:43 22.5  0:49   20   43:27  7:00 2:14:32 
   17   11 Mike Ladendorf          Apple Valley       MN  31   19 26:57  1:39  1:27   18 1:08:10 21.7  0:53    7   37:13  6:00 2:14:37 
   18    6 Peter Manstrom          Bismarck           ND  26   20 29:17  1:48  1:35    8 1:03:49 23.1  1:22   13   39:40  6:23 2:15:41 
   19    5 Michael Williams        Maple Grove        MN  24    8 21:56  1:21  1:54   20 1:09:46 21.2  0:52   18   42:04  6:47 2:16:30 
   20   22 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  43    2 18:35  1:08  1:19   21 1:18:34 18.8  1:01   11   38:42  6:14 2:18:10 
   21   13 Joel Lafrance           Robbinsdale        MN  32   21 31:16  1:55  2:40   19 1:08:59 21.4  1:04   17   40:47  6:34 2:24:44 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   18 Cathy Yndestad          Rosemount          MN  34    2 20:39  1:16  1:18    1 1:05:30 22.5  0:44    1   40:15  6:29 2:08:24 
    2   10 Heather Lendway         Saint Paul         MN  28    1 18:54  1:10  1:33    4 1:06:47 22.1  0:52    4   43:09  6:57 2:11:14 
    3   15 Kortney Haag            Osseo              MN  34    5 24:43  1:31  2:06    3 1:06:47 22.1  0:56    2   41:32  6:42 2:16:02 
    4   24 Ann Snuggerud           Chaska             MN  45    4 24:21  1:30  2:03    5 1:13:03 20.2  1:25    3   42:45  6:53 2:23:36 
    5    2 Gabrielle Bunten        Forest Lake        MN  21    3 20:41  1:16  2:24    7 1:17:58 18.9  1:22    6   46:53  7:33 2:29:16 
    6    8 Erin Holznagel          Richfield          MN  27    7 28:16  1:44  2:55    6 1:13:27 20.1  1:27    5   44:00  7:05 2:30:04 
    7  466 Suzanne Fox             Chaska             MN  29    6 25:47  1:35  1:34    2 1:06:18 22.3  0:50                            

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  245 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38   42 25:24  1:33  1:54    1 1:04:01 23.1  0:57    2   35:53  5:47 2:08:08 
    2  362 Tim Bode                Buffalo            MN  45    6 21:41  1:20  1:33    3 1:04:25 22.9  1:11   45   42:03  6:46 2:10:51 
    3  209 Jesse Marzean                                  36   51 25:50  1:35  1:34    2 1:04:21 22.9  0:56    8   38:26  6:12 2:11:04 
    4  230 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37   28 23:48  1:28  1:32    8 1:05:27 22.6  0:48   18   39:43  6:24 2:11:16 
    5  186 Derek Haag              Osseo              MN  35    9 22:06  1:21  1:29   10 1:05:31 22.5  1:00   55   42:36  6:52 2:12:41 
    6  217 Christopher Tatton      Minneapolis        MN  36   24 23:41  1:27  1:54    9 1:05:30 22.5  0:59   29   40:45  6:34 2:12:48 
    7  205 Mathew Hink             Ramsey             MN  36    7 21:46  1:20  2:33   20 1:06:52 22.1  1:29   30   40:46  6:34 2:13:24 
    8  156 Travis Miller           Nisswa             MN  33  112 28:46  1:46  1:39    7 1:05:18 22.6  0:50    7   38:20  6:11 2:14:50 
    9  334 Todd King               Ham Lake           MN  43    2 20:41  1:16  1:55   31 1:07:59 21.7  1:34   58   42:52  6:54 2:15:00 
   10  152 Brendan Dolan           Minneapolis        MN  33   52 25:50  1:35  1:55   26 1:07:30 21.9  1:12   10   38:40  6:14 2:15:05 
   11  372 Ted McNamara                                   46   39 25:18  1:33  1:44    4 1:04:37 22.8  1:04   52   42:32  6:51 2:15:13 
   12  467 Ryan Hazen              Plymouth           MN  33   90 27:37  1:42  1:34   14 1:06:31 22.2  1:02   17   39:36  6:23 2:16:19 
   13  433 Brad Johnson            North Mankato      MN  53   29 23:53  1:28  2:36   32 1:08:24 21.6  1:22   24   40:33  6:32 2:16:46 
   14  324 Pete Webster            Minneapolis        MN  42    1 19:02  1:10  1:49   49 1:09:42 21.2  1:03   88   45:20  7:18 2:16:53 
   15  350 Dan Friedrichs          Mankato            MN  44   48 25:40  1:34  1:51   19 1:06:50 22.1  0:58   38   41:38  6:42 2:16:54 
   16  428 David Goldberg          Mound              MN  52   16 23:03  1:25  2:01   28 1:07:32 21.9  1:11   62   43:33  7:01 2:17:19 
   17  111 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  29   59 26:20  1:37  1:52   45 1:09:38 21.2  0:59   13   39:03  6:17 2:17:50 
   18   77 John Kallemeyn          Big Lake           MN  27  146 30:09  1:51  2:35   24 1:07:25 21.9  1:16    3   36:34  5:53 2:17:57 
   19  241 Michael Wente           Edina              MN  37   68 26:44  1:38  2:59   15 1:06:31 22.2  1:30   20   40:17  6:29 2:17:59 
   20  423 Brian Lavelle           Chaska             MN  51    8 22:05  1:21  1:58   17 1:06:49 22.1  1:22   97   45:59  7:24 2:18:11 
   21  116 Aaron Eicher            Burnsville         MN  30  105 28:23  1:44  2:03   82 1:12:20 20.4  0:49    1   35:01  5:39 2:18:36 
   22  378 Greg Timmons            Good Thunder       MN  46   18 23:13  1:25  3:12   47 1:09:39 21.2  1:58   32   40:49  6:35 2:18:49 
   23  295 Bill Kelley             Wrenshall          MN  41  106 28:25  1:44  1:46   11 1:06:17 22.3  1:16   34   41:10  6:38 2:18:53 
   24  322 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  42   15 22:55  1:24  2:30   27 1:07:32 21.9  1:12   82   45:02  7:15 2:19:09 
   25  262 Michael Bruce           Edina              MN  39   92 27:39  1:42  2:11   13 1:06:22 22.2  0:51   47   42:22  6:50 2:19:23 
   26  164 Michael Younes          Saint Louis Park   MN  33   85 27:20  1:40  2:41   40 1:09:13 21.3  1:10   12   39:03  6:17 2:19:25 
   27  193 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  35   19 23:28  1:26  2:07  106 1:13:47 20.0  1:36    9   38:39  6:14 2:19:34 
   28   30 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  19   66 26:33  1:38  2:28   55 1:10:13 21.0  1:23   11   39:03  6:17 2:19:39 
   29  165 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33  142 30:05  1:51  2:10   21 1:06:56 22.1  1:09   16   39:22  6:21 2:19:41 
   30  101 Steven Voss             Osseo              MN  28   14 22:46  1:24  1:55  126 1:15:35 19.5  1:23    6   38:07  6:08 2:19:44 
   31   96 Eric Olson              Sioux Falls        SD  28   70 26:46  1:38  2:58   66 1:10:57 20.8  1:19    5   37:55  6:07 2:19:53 
   32  427 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  51   98 27:56  1:43  2:29   12 1:06:19 22.3  2:08   36   41:21  6:40 2:20:11 
   33  300 Josh Sprague            Edina              MN  41   80 27:11  1:40  2:20   39 1:09:11 21.3  1:03   33   40:54  6:35 2:20:37 
   34  404 John Kelley             Duluth             MN  49   53 25:50  1:35  2:06   18 1:06:49 22.1  1:23   78   44:41  7:12 2:20:48 
   35  163 Dave Thomes             Brainerd           MN  33  173 31:08  1:54  1:41   25 1:07:28 21.9  0:56   19   40:09  6:28 2:21:20 
   36  317 Cary Robinson                                  42    4 21:01  1:17  2:52   80 1:12:13 20.4  2:14   61   43:05  6:56 2:21:23 
   37   45 Phillip Avery           Sioux Falls        SD  24  144 30:08  1:51  2:08    5 1:04:51 22.8  1:23   59   42:56  6:55 2:21:25 
   38  147 Matt Lux                Eden Prairie       MN  32   84 27:18  1:40  2:29   48 1:09:41 21.2  1:34   27   40:37  6:33 2:21:37 
   39   67 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26   36 25:15  1:33  2:04   33 1:08:27 21.6  1:09   79   44:45  7:13 2:21:37 
   40   88 Mark Henry              Champlin           MN  28  117 29:00  1:47  1:49   67 1:11:00 20.8  0:55   14   39:07  6:18 2:21:50 
   41   66 Jim Portmann            Saint Louis Park   MN  26   23 23:38  1:27  3:35   60 1:10:33 20.9  1:48   53   42:32  6:51 2:22:04 
   42  479 Louis Gilbertson        White Bear Lake    MN  21   20 23:29  1:26  1:44   52 1:09:55 21.1  1:01   98   46:01  7:25 2:22:07 
   43  239 Corey McKusick          Fridley            MN  37   62 26:25  1:37  2:22   54 1:10:11 21.0  1:36   41   41:42  6:43 2:22:14 
   44  384 Ian Nemerov             Edina              MN  47   33 24:37  1:31  2:19   42 1:09:36 21.2  1:16   77   44:40  7:12 2:22:27 
   45   40 Brett Danielson         Cokato             MN  23  182 31:45  1:57  1:28   23 1:07:06 22.0  0:54   40   41:41  6:43 2:22:52 
   46  330 Tim Jacobson            Avon               MN  43   61 26:22  1:37  2:58   65 1:10:43 20.9  2:25   22   40:29  6:31 2:22:55 
   47  148 Tim Nordberg            Edina              MN  32   67 26:42  1:38  2:22   16 1:06:33 22.2  1:30   96   45:57  7:24 2:23:02 
   48  310 David Hoeffel           Woodbury           MN  42  130 29:30  1:48  2:27   51 1:09:52 21.1  1:10   21   40:17  6:29 2:23:14 
   49  185 Neil Cowan                                     35    3 20:57  1:17  2:49   68 1:11:01 20.8  2:16  104   46:37  7:31 2:23:37 
   50  106 Kyle Fleener                                   29  155 30:27  1:52  1:44   22 1:07:01 22.0  1:01   72   44:15  7:08 2:24:26 
   51  451 Mike Ewen               Rochester          MN  56  177 31:22  1:55  2:13   29 1:07:35 21.8  1:34   42   41:57  6:45 2:24:39 
   52  347 Omar Awad               Shoreview          MN  44   10 22:17  1:22  3:56  114 1:14:20 19.9  1:48   49   42:26  6:50 2:24:45 
   53  363 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  45  110 28:40  1:45  2:46   59 1:10:32 20.9  1:18   37   41:38  6:42 2:24:52 
   54   63 David Kerber            Brooklyn Center    MN  26  119 29:05  1:47  1:41   87 1:12:34 20.3  1:06   31   40:48  6:34 2:25:11 
   55  301 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  41   49 25:43  1:35  2:09  102 1:13:41 20.0  1:25   54   42:34  6:51 2:25:29 
   56  325 Markus Bieber           White Bear Lake    MN  43   74 27:01  1:39  2:51   35 1:08:47 21.5  1:25   91   45:32  7:20 2:25:35 
   57  254 Michael Raum            Fargo              ND  38   69 26:45  1:38  2:27   56 1:10:15 21.0  1:30   76   44:40  7:12 2:25:35 
   58  261 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39   71 26:46  1:38  1:59   62 1:10:35 20.9  1:03   89   45:20  7:18 2:25:40 
   59  387 Philippe Chabot                                48   21 23:32  1:27  2:16   71 1:11:35 20.6  1:27  108   46:56  7:34 2:25:45 
   60  382 Alfredo Martel          Saint Louis Park   MN  47   83 27:17  1:40  2:02   70 1:11:14 20.7  1:57   66   43:47  7:03 2:26:17 
   61  118 Nick Grundman           Saint Louis Park   MN  30   99 27:56  1:43  2:32  125 1:15:30 19.5  1:33   15   39:12  6:19 2:26:41 
   62  140 Ryan Collison           Maple Plain        MN  32   76 27:03  1:39  2:45   69 1:11:12 20.7  1:35   69   44:08  7:07 2:26:43 
   63   59 Marco Riboli            Saint Louis Park   MN  25   87 27:26  1:41  2:44  116 1:14:39 19.8  1:29   23   40:32  6:32 2:26:48 
   64  274 Josh Smith              Watertown          MN  39   77 27:07  1:40  2:21   57 1:10:27 21.0  1:20   92   45:37  7:21 2:26:50 
   65   71 Chad Solei              Saint Louis Park   MN  26   81 27:15  1:40  2:11   94 1:13:03 20.2  1:37   57   42:51  6:54 2:26:55 
   66  253 Mick Quinn              Willmar            MN  38  143 30:06  1:51  2:58   76 1:11:53 20.5  1:27   26   40:35  6:32 2:26:58 
   67  212 Haig Newton             Edina              MN  36  135 29:43  1:49  2:55   77 1:11:55 20.5  1:41   35   41:11  6:38 2:27:23 
   68  201 Ryan Dailey             Osseo              MN  36   58 26:14  1:36  2:15   46 1:09:38 21.2  1:00  130   48:21  7:47 2:27:26 
   69  405 Tim Keppers             Duluth             MN  49   17 23:07  1:25  3:03    6 1:05:08 22.7  1:58  197   54:14  8:44 2:27:28 
   70  183 Mike Basel              Minneapolis        MN  35  101 28:13  1:44  1:48   38 1:09:10 21.3  1:24  113   47:11  7:36 2:27:44 
   71  297 Terry Olivas            Duluth             MN  41  145 30:08  1:51  3:31   44 1:09:37 21.2  2:38   46   42:05  6:47 2:27:58 
   72  381 Andy Leier              Shakopee           MN  47  132 29:37  1:49  3:28   43 1:09:37 21.2  1:53   63   43:38  7:02 2:28:11 
   73   34 Robert Revering         Blaine             MN  20   50 25:46  1:35  3:17  101 1:13:35 20.1  1:40   73   44:22  7:09 2:28:38 
   74  142 Luke Healy              Saint Louis Park   MN  32   35 25:11  1:33  2:37  111 1:14:07 19.9  1:09   93   45:38  7:21 2:28:40 
   75  168 Ryan Gustafson          Mankato            MN  34   72 26:59  1:39  2:56   88 1:12:43 20.3  1:18   81   44:58  7:15 2:28:53 
   76  326 Greg Davenport          Saint Paul         MN  43   22 23:38  1:27  2:47   95 1:13:11 20.2  1:54  117   47:26  7:38 2:28:54 
   77  304 David Althoff           Saint Paul         MN  42   60 26:21  1:37  3:31   61 1:10:33 20.9  1:26  110   47:06  7:35 2:28:56 
   78  398 Miles Burd              Cottage Grove      MN  49   41 25:21  1:33  2:57   81 1:12:15 20.4  1:28  116   47:20  7:38 2:29:20 
   79  178 Christopher Morris      Saint Louis Park   MN  34  150 30:15  1:51  2:01   90 1:12:55 20.2  2:04   48   42:25  6:50 2:29:39 
   80  366 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  45   45 25:32  1:34  2:36   50 1:09:49 21.1  1:36  160   50:18  8:06 2:29:50 
   81  422 Jp Fahey                Norwood            MN  51  125 29:14  1:47  1:45   98 1:13:20 20.1  1:01   74   44:38  7:11 2:29:55 
   82  198 Jesse Bergman           Edina              MN  36   26 23:45  1:27  2:47  152 1:18:00 18.9  1:43   68   43:59  7:05 2:30:12 
   83  468 Art Johnson             Bloomington        MN  39  170 31:04  1:54  2:01   34 1:08:45 21.5  2:08  101   46:17  7:27 2:30:12 
   84  476 Randy Vaske             Hugo               MN  54   57 26:12  1:36  3:34   41 1:09:18 21.3  2:11  150   49:22  7:57 2:30:35 
   85  342 Neal Strand                                    43   32 24:25  1:30  2:15  119 1:15:03 19.7  1:25  119   47:37  7:40 2:30:43 
   86  218 Chris Westerveld        Savage             MN  36  102 28:14  1:44  1:55   53 1:10:03 21.1  1:55  137   48:48  7:52 2:30:52 
   87  100 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  28  114 28:53  1:46  1:47   91 1:12:56 20.2  1:44   94   45:40  7:21 2:30:58 
   88   35 Andy Whiteman           Nisswa             MN  20   54 25:56  1:35  1:58   84 1:12:26 20.4  1:23  151   49:24  7:57 2:31:05 
   89  180 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  34  137 29:50  1:50  4:30   79 1:12:04 20.5  2:02   56   42:48  6:54 2:31:12 
   90  416 David Knack             Prior Lake         MN  50   37 25:16  1:33  2:50   75 1:11:50 20.5  1:33  158   50:16  8:06 2:31:42 
   91  296 Kent Kolstad            Bloomington        MN  41  136 29:45  1:49  2:38   36 1:09:03 21.4  1:58  135   48:31  7:49 2:31:54 
   92  464 Denny` Ellingson        Courtland          MN  61   12 22:29  1:23  2:58   58 1:10:29 20.9  1:33  201   54:28  8:46 2:31:56 
   93  302 Ken Waldvogel           Lake Nebagamon     WI  41  148 30:12  1:51  4:29   63 1:10:35 20.9  2:34   70   44:14  7:07 2:32:01 
   94  170 Ben Hey                 Saint Louis Park   MN  34  131 29:34  1:49  3:12   96 1:13:13 20.2  1:51   71   44:15  7:08 2:32:03 
   95  391 Dale Nelson             Delano             MN  48  157 30:33  1:52  2:10   30 1:07:58 21.7  2:03  149   49:21  7:57 2:32:03 
   96  189 Benjamin Hutz           Rochester          MN  35   95 27:49  1:42  4:01   74 1:11:45 20.6  1:55  106   46:47  7:32 2:32:15 
   97  229 Brad Anderson           Duluth             MN  37   79 27:09  1:40  1:53   37 1:09:09 21.3  1:30  185   52:41  8:29 2:32:20 
   98  246 Blake Butler            Waconia            MN  38  149 30:15  1:51  2:18  137 1:16:40 19.3  1:20   44   41:59  6:46 2:32:29 
   99   37 Alex Peterson           Plymouth           MN  21   46 25:34  1:34  2:14  141 1:16:57 19.2  1:08  107   46:47  7:32 2:32:38 
  100  355 Jon McCarthy            Richfield          MN  44   56 26:01  1:36  2:07  121 1:15:07 19.6  1:21  126   48:10  7:45 2:32:45 
  101  256 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  38  176 31:16  1:55  3:04  115 1:14:31 19.8  1:34   50   42:27  6:50 2:32:49 
  102  213 Brian Parker            Savage             MN  36  186 31:51  1:57  2:23  108 1:13:53 20.0  1:07   67   43:55  7:04 2:33:07 
  103  160 Craig Schaler           Eagan              MN  33   40 25:20  1:33  3:17  117 1:14:45 19.7  1:40  125   48:06  7:45 2:33:07 
  104  123 Joshua Mork             New Brighton       MN  30    5 21:41  1:20  3:16  154 1:18:06 18.9  2:11  123   47:56  7:43 2:33:07 
  105   91 Travis Hibbard          Rosemount          MN  28  123 29:12  1:47  2:45   89 1:12:55 20.2  1:28  109   47:01  7:34 2:33:19 
  106  166 Ryan Barnes             Brooklyn Center    MN  34  107 28:27  1:45  2:06   99 1:13:22 20.1  2:06  124   47:59  7:44 2:33:58 
  107  309 Lance Hauge             Saint Louis Park   MN  42   55 25:56  1:35  2:57  136 1:16:40 19.3  1:27  114   47:14  7:37 2:34:13 
  108  456 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  58  237 36:12  2:13  4:00   64 1:10:41 20.9  2:49   25   40:35  6:32 2:34:16 
  109  463 David Carney            Coon Rapids        MN  39  215 34:22  2:06  1:48   93 1:12:59 20.2  1:30   65   43:42  7:02 2:34:18 
  110  263 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39  115 28:55  1:46  2:29  131 1:16:06 19.4  1:59   85   45:12  7:17 2:34:40 
  111  471 Skeeter Moore           Duluth             MN  49   88 27:28  1:41  2:13   97 1:13:14 20.2  1:35  165   50:46  8:11 2:35:13 
  112  305 Greg Bond               Rochester          MN  42  171 31:06  1:54  2:48   85 1:12:29 20.4  1:38  133   48:30  7:49 2:36:29 
  113  453 David Swanson           Saint Paul         MN  56  103 28:21  1:44  2:31  143 1:17:09 19.1  1:24  115   47:17  7:37 2:36:39 
  114  232 Adam Dooley             Rogers             MN  37  160 30:37  1:52  4:10  122 1:15:14 19.6  2:06   80   44:53  7:14 2:36:58 
  115  294 Jon Fagerness           Minneapolis        MN  41   86 27:25  1:41  2:42  105 1:13:45 20.0  1:19  179   51:52  8:21 2:37:01 
  116   39 Jp Cartier              Saint Cloud        MN  23  200 32:37  2:00  5:12  124 1:15:30 19.5  1:56   43   41:58  6:46 2:37:11 
  117  470 Sean McGuire            Saint Paul         MN  28   34 24:43  1:31  2:18  151 1:17:46 19.0  1:31  170   51:01  8:13 2:37:16 
  118  270 Taj Melson              Golden Valley      MN  39  172 31:07  1:54  2:53  100 1:13:31 20.1  1:44  134   48:30  7:49 2:37:44 
  119  237 Nick Lampi              Hamel              MN  37  224 34:58  2:08  3:58  109 1:14:03 19.9  2:22   51   42:29  6:51 2:37:48 
  120  458 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59  225 35:01  2:09  2:47   73 1:11:39 20.6  1:47  105   46:40  7:31 2:37:52 
  121  426 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MN  51  206 33:29  2:03  4:04  103 1:13:42 20.0  1:35   83   45:06  7:16 2:37:54 
  122  395 Scott Beaupre           Mound              MN  49  128 29:21  1:48  3:16  110 1:14:04 19.9  2:31  144   49:11  7:55 2:38:21 
  123  462 David Cantrill          Spring Park        MN  39  168 30:52  1:53  2:49   86 1:12:31 20.4  1:34  169   51:00  8:13 2:38:45 
  124  267 Rob Kalinsky            Osseo              MN  39  220 34:44  2:08  4:29  139 1:16:44 19.2  2:25   28   40:39  6:33 2:38:59 
  125  234 John Jechorek           Minneapolis        MN  37   75 27:03  1:39  2:43  219 1:26:32 17.1  1:37   39   41:40  6:43 2:39:34 
  126  220 James Wilson III        Rosemount          MN  36  118 29:03  1:47  2:21  127 1:15:36 19.5  1:29  173   51:12  8:15 2:39:39 
  127  172 Brandon Kanz            Edina              MN  34  159 30:36  1:52  3:12  150 1:17:43 19.0  2:33   95   45:47  7:22 2:39:48 
  128  264 Jason Eckert            Waverly            MN  39   25 23:41  1:27  3:06  142 1:17:03 19.2  1:27  204   55:20  8:55 2:40:35 
  129  447 Arth Gorr               Buffalo            MN  55  228 35:24  2:10  3:50   83 1:12:21 20.4  1:40  120   47:41  7:41 2:40:55 
  130  417 Dan Lagermeier          Eden Prairie       MN  50   78 27:07  1:40  3:14  145 1:17:19 19.1  2:09  174   51:13  8:15 2:41:00 
  131  203 Ryan Engle              Edina              MN  36  113 28:53  1:46  3:14  206 1:23:49 17.6  1:30   64   43:40  7:02 2:41:04 
  132  329 Kevin Hill              Minneapolis        MN  43   82 27:16  1:40  3:28  197 1:22:35 17.9  1:29  103   46:25  7:29 2:41:12 
  133  437 Steve Theis             Wayzata            MN  53   91 27:38  1:42  4:23  135 1:16:40 19.3  1:38  171   51:02  8:13 2:41:19 
  134   50 Mark Morris             Hutchinson         MN  24  199 32:31  1:59  3:05  130 1:16:02 19.4  0:52  141   49:00  7:54 2:41:28 
  135  228 Jason Troxell           Madison            SD  37  210 33:55  2:05  3:56  112 1:14:15 19.9  2:22  111   47:06  7:35 2:41:33 
  136  445 Gregg Garretson         Lakeville          MN  55   65 26:33  1:38  4:03  144 1:17:15 19.1  2:11  178   51:38  8:19 2:41:38 
  137  472 Bert Parker             Saint Louis Park   MN  25  219 34:42  2:07  4:00   78 1:12:04 20.5  1:04  157   50:03  8:04 2:41:50 
  138  430 Gunther Maurus          Sartell            MN  52  111 28:42  1:45  3:38  113 1:14:20 19.9  2:35  186   52:41  8:29 2:41:53 
  139  314 Rick Nordvold           Chaska             MN  42   47 25:39  1:34  3:10   92 1:12:57 20.2  2:19  221   57:53  9:19 2:41:54 
  140  343 William Sutherland      Saint Paul         MN  43  164 30:45  1:53  3:10  147 1:17:40 19.0  1:33  143   49:09  7:55 2:42:16 
  141   57 Chris Perdue            Saint Louis Park   MN  25   31 24:10  1:29  3:05  212 1:25:10 17.3  1:06  138   48:50  7:52 2:42:20 
  142   80 Adam Perdue             Brooklyn Center    MN  27   38 25:16  1:33  3:15  205 1:23:30 17.7  1:04  146   49:17  7:56 2:42:21 
  143  459 Mike McCammack          Brookings          SD  60  204 33:14  2:02  3:24  104 1:13:42 20.0  1:43  161   50:31  8:08 2:42:32 
  144  146 Nathan Lampi            Hopkins            MN  32  100 28:02  1:43  5:05  164 1:19:13 18.6  2:23  127   48:12  7:46 2:42:54 
  145   32 Anton Knack             Prior Lake         MN  20   27 23:46  1:27  2:38  202 1:23:13 17.7  2:13  176   51:22  8:16 2:43:10 
  146  365 Dave Pincus             Champlin           MN  45  126 29:19  1:48  5:18  180 1:20:52 18.3  2:36   87   45:17  7:18 2:43:21 
  147  125 Seth Salenger           Saint Louis Park   MN  30  154 30:26  1:52  4:08  140 1:16:48 19.2  3:52  129   48:18  7:47 2:43:29 
  148  266 John Frost              Burnsville         MN  39   94 27:45  1:42  4:33  162 1:19:01 18.7  2:35  154   49:44  8:01 2:43:36 
  149  356 Scott Moore             Minneapolis        MN  44  133 29:39  1:49  5:46  176 1:20:32 18.3  1:52   99   46:04  7:25 2:43:53 
  150  155 Jason Martin            Minneapolis        MN  33  140 30:02  1:50  2:57  123 1:15:27 19.6  1:35  195   54:10  8:43 2:44:09 
  151  265 Paul Elliott            Saint Paul         MN  39  175 31:14  1:55  3:28  166 1:19:33 18.6  2:11  121   47:46  7:42 2:44:11 
  152  440 Robert Lyng             Burnsville         MN  54  187 31:52  1:57  4:07  129 1:15:48 19.5  1:40  164   50:45  8:11 2:44:11 
  153   99 Scott Sturm             White Bear Lake    MN  28  121 29:09  1:47  3:46  181 1:20:53 18.2  3:02  118   47:34  7:40 2:44:21 
  154   44 Joshua Tomashek         Minneapolis        MN  23   43 25:27  1:34  3:42  168 1:19:39 18.5  3:23  184   52:33  8:28 2:44:42 
  155  374 Lawrence Nemecek        Mound              MN  46  180 31:42  1:56  4:07  107 1:13:48 20.0  4:14  168   50:59  8:13 2:44:49 
  156 1165 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42  243 37:34  2:18  2:32  149 1:17:42 19.0  2:00   86   45:13  7:17 2:44:57 
  157  313 Steve Nichols           Champlin           MN  42  194 32:12  1:58  5:07  160 1:18:44 18.7  2:00  112   47:09  7:36 2:45:11 
  158  402 David Hawkinson         Fargo              ND  49  217 34:31  2:07  4:19  185 1:21:10 18.2  2:31   60   42:57  6:55 2:45:27 
  159  191 Todd Klema              Ramsey             MN  35   64 26:30  1:37  2:41  188 1:21:22 18.1  1:23  190   53:51  8:40 2:45:45 
  160  105 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  29  120 29:09  1:47  2:34  155 1:18:10 18.9  1:18  202   54:46  8:49 2:45:55 
  161  103 Derek Dahms             Perham             MN  29  213 34:12  2:06  2:47  187 1:21:22 18.1  1:35  100   46:13  7:27 2:46:07 
  162  420 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  51  244 37:47  2:19  5:27  118 1:14:46 19.7  1:47  102   46:23  7:28 2:46:08 
  163  393 Tim Ruff                Savage             MN  48  223 34:55  2:08  3:18  157 1:18:16 18.9  1:26  132   48:28  7:48 2:46:21 
  164  150 Terry Werk              Eden Prairie       MN  32  189 31:57  1:57  3:32  175 1:20:31 18.3  1:03  148   49:21  7:57 2:46:23 
  165   49 Zach Grice-Patil        Minnetonka         MN  24  203 33:10  2:02  3:03  165 1:19:17 18.6  2:03  142   49:06  7:55 2:46:38 
  166  411 Fritz Westphal          Minneapolis        MN  49  179 31:30  1:56  3:13  128 1:15:45 19.5  2:04  196   54:13  8:44 2:46:44 
  167   53 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  25  139 30:00  1:50  3:03  161 1:18:51 18.7  1:43  187   53:15  8:35 2:46:50 
  168  450 Steven Bentz            Coon Rapids        MN  56   44 25:31  1:34  3:14  156 1:18:16 18.9  2:51  214   57:01  9:11 2:46:51 
  169  369 Dan Hauck               Cedar              MN  46   89 27:36  1:41  4:59  222 1:26:54 17.0  2:53   84   45:11  7:17 2:47:32 
  170  112 Bryan Schutte                                  29  202 33:02  2:01  3:54  163 1:19:08 18.7  1:31  156   50:02  8:03 2:47:35 
  171  137 Robert Riehm            Minneapolis        MN  31  116 29:00  1:47  4:19  196 1:22:33 17.9  3:17  136   48:40  7:50 2:47:47 
  172  283 Jeffrey Koehn           Grand Rapids       MN  40  211 34:02  2:05  4:29  148 1:17:41 19.0  2:11  155   49:50  8:02 2:48:10 
  173  238 Scott Lempka            Elk River          MN  37   30 23:56  1:28  3:02  199 1:22:41 17.9  1:52  216   57:16  9:13 2:48:44 
  174  377 Mark Sullivan           Champlin           MN  46  185 31:48  1:57  4:20  177 1:20:42 18.3  2:25  153   49:41  8:00 2:48:54 
  175  335 Thomas Laberge          Minneapolis        MN  43   97 27:52  1:42  3:24  167 1:19:38 18.5  1:56  210   56:10  9:03 2:48:58 
  176  236 Kris King               Ramsey             MN  37  108 28:30  1:45  3:36  195 1:22:27 17.9  2:20  181   52:18  8:25 2:49:09 
  177  177 Erik Miller             Rogers             MN  34  207 33:29  2:03  3:29  179 1:20:46 18.3  2:04  152   49:29  7:58 2:49:16 
  178  174 Jason Laplant           Minneapolis        MN  34  104 28:23  1:44  3:22  191 1:21:41 18.1  2:06  192   53:59  8:42 2:49:29 
  179  192 Jeff Malecha            Albertville        MN  35  124 29:13  1:47  3:24  183 1:21:05 18.2  1:46  193   54:05  8:43 2:49:31 
  180  475 Tony Taylor             Minneapolis        MN  51  229 35:30  2:10  2:42  158 1:18:37 18.8  2:02  167   50:50  8:11 2:49:39 
  181  153 Mike Duncombe           Saint Michael      MN  33  151 30:20  1:51  3:03  186 1:21:14 18.2  1:35  198   54:23  8:45 2:50:32 
  182  419 Michael Shanahan        Watertown          MN  50  209 33:46  2:04  2:02  146 1:17:36 19.0  1:06  209   56:06  9:02 2:50:33 
  183   86 Tyler Dill              Edina              MN  28  238 36:21  2:13  3:29  178 1:20:45 18.3  1:24  140   48:58  7:53 2:50:54 
  184  127 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30  184 31:48  1:57  2:55  217 1:26:30 17.1  2:15  122   47:55  7:43 2:51:22 
  185  394 Brian Taylor            Hopkins            MN  48  230 35:31  2:10  4:50  172 1:20:01 18.4  1:57  145   49:17  7:56 2:51:33 
  186  242 Troy Winegarner         Savage             MN  37  141 30:04  1:50  5:00  192 1:21:56 18.0  2:15  182   52:23  8:26 2:51:36 
  187   74 Brock Clough            Plymouth           MN  27   93 27:39  1:42  3:37  218 1:26:30 17.1  1:42  180   52:12  8:25 2:51:39 
  188   72 Jon Suttner             Plymouth           MN  26  127 29:20  1:48  3:30  203 1:23:28 17.7  1:26  194   54:09  8:43 2:51:51 
  189   55 Thomas Mazula                                  25  129 29:29  1:48  3:50  215 1:25:50 17.2  1:43  175   51:15  8:15 2:52:05 
  190  145 Tom Kuzma                                      32  147 30:09  1:51  3:28  213 1:25:32 17.3  2:08  172   51:04  8:14 2:52:19 
  191  352 Tracy Huizel                                   44  161 30:40  1:53  3:48  194 1:22:14 17.9  2:14  200   54:27  8:46 2:53:20 
  192  367 Nick Summers            Mound              MN  45  181 31:43  1:56  3:03  153 1:18:02 18.9  1:46  230   58:50  9:29 2:53:22 
  193  171 John Kallio             Minneapolis        MN  34  156 30:29  1:52  4:12  243 1:32:04 16.0  1:17   90   45:26  7:19 2:53:26 
  194  388 Kevin Jones             Britton            SD  48  216 34:28  2:07  2:51  133 1:16:21 19.3  2:33  217   57:20  9:14 2:53:33 
  195  332 Tony Karels                                    43  167 30:52  1:53  4:41  170 1:19:51 18.5  4:11  199   54:26  8:46 2:53:58 
  196   65 Joshua Pohlman          Red Wing           MN  26   96 27:51  1:42  2:27  252 1:33:49 15.7  5:30   75   44:38  7:11 2:54:14 
  197  143 Steven Jones            Saint Louis Park   MN  32  153 30:24  1:52  3:34  221 1:26:51 17.0  2:51  166   50:50  8:11 2:54:28 
  198  247 Ben Carter              Eden Prairie       MN  38  242 37:27  2:17  3:57  193 1:22:08 18.0  1:59  147   49:18  7:57 2:54:47 
  199  344 Jason Welsh             White Bear Lake    MN  43  192 32:01  1:58  2:44  159 1:18:42 18.8  2:20  234   59:11  9:32 2:54:56 
  200  323 David Stueve            Buffalo            MN  42  218 34:32  2:07  3:31  120 1:15:05 19.7  2:53  236 1:00:09  9:41 2:56:08 
  201  380 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  47  212 34:03  2:05  4:41  198 1:22:38 17.9  4:42  159   50:17  8:06 2:56:19 
  202  235 Dan Kamphoff            Mankato            MN  37  201 32:57  2:01  3:55  230 1:28:51 16.6  2:48  128   48:16  7:47 2:56:47 
  203   73 Travis Worthen          Bloomington        MN  26  197 32:22  1:59  4:46  234 1:29:31 16.5  1:40  139   48:55  7:53 2:57:12 
  204  403 Keith Johnson           Ramsey             MN  49  257 41:52  2:34  5:43  134 1:16:28 19.3                          2:57:14 
  205  176 Herman Lau              Circle Pines       MN  34  240 36:58  2:16  4:57  173 1:20:06 18.4  4:35  163   50:41  8:10 2:57:16 
  206  149 Jeff Richardson         Osseo              MN  32  239 36:23  2:14  4:31  169 1:19:48 18.5  2:01  203   55:17  8:54 2:57:58 
  207   68 Nicholas Rossi          Wayzata            MN  26  222 34:47  2:08  4:21  226 1:27:32 16.9  2:58  131   48:22  7:47 2:57:58 
  208  414 Tom Griffin             Bloomington        MN  50  158 30:34  1:52  3:22  209 1:24:46 17.4  1:27  226   58:08  9:22 2:58:16 
  209  358 Michael Smith           Plymouth           MN  44  122 29:11  1:47  4:20  204 1:23:29 17.7  2:36  232   59:02  9:31 2:58:36 
  210  449 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55  236 35:59  2:12  6:27  132 1:16:15 19.4  2:11  223   57:57  9:20 2:58:47 
  211  257 Jason Smith             Roseville          MN  38   63 26:30  1:37  4:00  225 1:27:29 16.9  3:24  219   57:36  9:17 2:58:58 
  212  216 Lutfi Tardia            Chaska             MN  36  134 29:40  1:49  4:38  190 1:21:41 18.1  1:41  240 1:01:40  9:56 2:59:17 
  213   92 Cody Jenson             Plymouth           MN  28  241 37:07  2:16  4:51  189 1:21:32 18.1  2:04  189   53:50  8:40 2:59:22 
  214  434 David Kloss             Wadena             MN  53  233 35:39  2:11  5:13                          177   51:27  8:17 2:59:29 
  215  331 Kelly Jordan            Princeton          MN  43  174 31:11  1:55  4:25  232 1:29:10 16.6  2:18  183   52:32  8:28 2:59:34 
  216  448 Eric Nelson             Edina              MN  55  191 31:59  1:57  5:17  208 1:24:34 17.5  2:27  211   56:13  9:03 3:00:26 
  217  327 Darron Dickinson        Minneapolis        MN  43  195 32:13  1:58  3:54  201 1:23:08 17.8  2:56  231   58:53  9:29 3:01:03 
  218  277 Nathan Boike            Saint Louis Park   MN  40  188 31:55  1:57  4:29  171 1:20:00 18.4  2:04  244 1:02:41 10:06 3:01:08 
  219  285 Eric Mesenburg          Osseo              MN  40  232 35:39  2:11  3:58  184 1:21:06 18.2  2:24  228   58:15  9:23 3:01:20 
  220  182 Sam Tabaka              Osseo              MN  34  247 38:29  2:21 12:00                            4   37:00  5:58 3:01:46 
  221  231 Blair Budlong           Saint Louis Park   MN  37  166 30:49  1:53  3:54  227 1:27:48 16.8  3:26  212   56:46  9:09 3:02:41 
  222  364 Richard Lord Ii         Monticello         MN  45  169 30:58  1:54  4:07  229 1:28:47 16.6  1:29  218   57:30  9:16 3:02:50 
  223  269 Jarrod McKinney         Brainerd           MN  39  259 42:23  2:36  3:36  174 1:20:31 18.3  2:01  205   55:21  8:55 3:03:50 
  224   41 Ross Freiderich         Rosemount          MN  23   13 22:32  1:23  4:18  247 1:32:40 15.9  1:51  245 1:02:45 10:06 3:04:04 
  225  339 Chris Powers            Coon Rapids        MN  43  109 28:31  1:45  5:01  245 1:32:21 16.0  2:34  207   55:48  8:59 3:04:14 
  226  442 David Stein             White Bear Lake    MN  54  205 33:18  2:02  4:47                          208   55:52  9:00 3:04:18 
  227  438 James Barr              White Bear Lake    MN  54  183 31:46  1:57  4:00   72 1:11:36 20.6  4:05  257 1:13:57 11:54 3:05:22 
  228  457 Bob Nordman             Savage             MN  59  196 32:20  1:59  2:46  248 1:32:45 15.9  1:57  213   56:51  9:09 3:06:37 
  229  351 Erik Hjelm              Ham Lake           MN  44  162 30:42  1:53  4:02  220 1:26:34 17.1  1:59  249 1:04:29 10:23 3:07:45 
  230  117 Brian Erson             Mound              MN  30  198 32:24  1:59  6:07  236 1:29:59 16.4  1:22  225   58:00  9:20 3:07:49 
  231  306 Shawn Ellis             Golden Valley      MN  42  227 35:17  2:10  3:34  200 1:22:50 17.8  3:05  247 1:03:26 10:13 3:08:09 
  232  290 Andrew Willette         Saint Louis Park   MN  40  253 40:55  2:30  5:24  224 1:27:24 16.9  1:38  188   53:26  8:36 3:08:46 
  233  338 Robert Neumann          Minneapolis        MN  43  193 32:05  1:58  6:57  216 1:26:08 17.1  8:15  206   55:42  8:58 3:09:04 
  234  307 Douglas Foley           Ironwood           MI  42  163 30:45  1:53  5:00  239 1:30:56 16.2  2:54  235 1:00:01  9:40 3:09:34 
  235  408 Roger Remark            Wayzata            MN  49  234 35:45  2:11  4:27  238 1:30:24 16.3  1:54  227   58:12  9:22 3:10:41 
  236  138 Travis Volkman          Winona             MN  31  178 31:30  1:56  3:41  214 1:25:46 17.2  2:15  253 1:08:03 10:58 3:11:13 
  237  461 Daniel Murphy           Mason City         IA  66  214 34:14  2:06  7:41  211 1:24:56 17.4  3:29  241 1:02:22 10:03 3:12:41 
  238   76 Scott Forster                                  27  254 40:56  2:30  4:59  249 1:32:49 15.9  3:32  162   50:34  8:09 3:12:49 
  239  104 Robbie Deming           Bible College      MN  29  231 35:36  2:11  2:39  223 1:27:16 16.9  2:51  250 1:05:05 10:29 3:13:25 
  240  415 Robert Hensley          Excelsior          MN  50  226 35:16  2:09  8:33  228 1:28:07 16.8  3:43  233   59:07  9:31 3:14:43 
  241  421 Anthony Brown           Lakeville          MN  51  249 39:31  2:25  5:41  210 1:24:50 17.4  3:28  246 1:02:54 10:08 3:16:22 
  242  132 Justin Fischer          Brooklyn Center    MN  31  248 38:58  2:23  5:58                          224   57:58  9:20 3:17:42 
  243  271 Jason Peterson          Northfield         MN  39  261 43:57  2:41  3:38  240 1:31:21 16.2  1:55  215   57:05  9:12 3:17:54 
  244   79 Ben Krey                Circle Pines       MN  27  251 39:53  2:26  4:10  242 1:32:00 16.0  2:53  237 1:00:12  9:42 3:19:08 
  245  284 Jeff Larkin             Lakeville          MN  40  264 45:18  2:46  6:33  231 1:29:07 16.6  4:24  191   53:52  8:41 3:19:12 
  246   28 Logan Larsen            Chanhassen         MN  15  250 39:34  2:25  2:53  253 1:35:20 15.5  0:54  239 1:00:42  9:47 3:19:21 
  247  181 Kris Schmidt            Watkins            MN  34  266 45:37  2:47  3:43  237 1:30:21 16.3  2:50  222   57:53  9:19 3:20:22 
  248  169 Adam Hannemann          Plymouth           MN  34  152 30:23  1:52  5:17  246 1:32:37 15.9  3:20  254 1:09:46 11:14 3:21:22 
  249 1506 Scott Weber             Shakopee           MN  40  260 42:58  2:38  2:48                          229   58:17  9:23 3:22:01 
  250   82 Michael Roddy           Brooklyn Center    MN  27  246 38:27  2:21  5:26  241 1:31:51 16.1  4:54  242 1:02:32 10:04 3:23:08 
  251  292 Eric Butterfield        Ramsey             MN  41  221 34:44  2:08  3:16  235 1:29:34 16.5  1:53  258 1:14:20 11:58 3:23:46 
  252  157 Joe Molesky             Buffalo            MN  33  252 40:00  2:27  3:12  250 1:33:10 15.8  3:37  248 1:04:05 10:19 3:24:02 
  253   84 Christopher Adams       Cambridge          MN  28  138 29:52  1:50  6:02  233 1:29:25 16.5  3:58  259 1:14:53 12:04 3:24:09 
  254  279 Scott Deyo              West Saint Paul    MN  40  256 41:31  2:32  6:52  251 1:33:25 15.8  2:31  238 1:00:35  9:45 3:24:53 
  255  406 Matthew Keske           Edina              MN  49  258 41:59  2:34  6:11  207 1:23:58 17.6  2:42  255 1:13:01 11:45 3:27:49 
  256  133 Roger Grant             Swanee             GA  31  208 33:37  2:03  7:28  257 1:40:45 14.7  2:22  251 1:05:37 10:34 3:29:46 
  257  436 Bruce Salmela           Shakopee           MN  53  267 47:19  2:54  6:46  254 1:35:51 15.4  2:11  220   57:45  9:18 3:29:50 
  258   78 Kevin Kolkind           Minnetonka         MN  27  263 44:37  2:44  3:59  256 1:37:58 15.1  2:53  252 1:06:31 10:43 3:35:56 
  259  424 Patrick Noaker          Wayzata            MN  51  235 35:56  2:12  6:14  255 1:37:41 15.1  3:06  256 1:13:12 11:47 3:36:07 
  260  190 Jeremy Judkins                                 35  262 44:15  2:42  9:18  259 1:46:37 13.8  3:03  243 1:02:35 10:05 3:45:47 
  261  293 Scott Davis             Shakopee           MN  41  265 45:23  2:46  5:30  244 1:32:07 16.0  2:50  261 1:20:38 12:59 3:46:27 
  262  444 Roger Fischer           Blaine             MN  55  255 41:01  2:31  6:54  261 2:02:49 12.0  2:03  260 1:16:13 12:16 4:08:58 
  263  452 Raymond Smith           Elk River          MN  56  268 48:16  2:57  4:48  260 1:48:32 13.6  3:50  262 1:24:02 13:32 4:09:27 
  264  390 John McLaughlin         Eagan              MN  48  165 30:49  1:53  5:16  182 1:21:00 18.2  3:16                            
  265  396 Chris Brown             Saint Paul         MN  49  190 31:58  1:57  4:47  138 1:16:41 19.2                                  
  266  316 Robert Ploetz           Rosemount          MN  42  245 38:17  2:20  6:25  258 1:42:37 14.4                                  
  267  109 Matthew Jakobsons       Minnetonka         MN  29  269 50:38  3:06  5:38  262 2:06:42 11.6                                  
  268   38 Robert Simson           Saint Cloud        MN  21   11 22:29  1:23  2:23  263 2:08:25 11.5                                  
  269  345 Shane Zindel            Roseville          MN  43   73 27:00  1:39                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  255 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  38    6 24:29  1:30  2:20    4 1:11:50 20.5  1:30    8   43:45  7:03 2:23:53 
    2   61 Sarah Berger            Saint Paul         MN  26   14 26:25  1:37  2:39    3 1:11:37 20.6  1:29    5   42:33  6:51 2:24:42 
    3  129 Kristen Weinzierl                              30   28 27:47  1:42  2:21    8 1:13:13 20.2  1:10    1   41:43  6:43 2:26:12 
    4  291 Veronica Bond           Rochester          MN  41   15 26:26  1:37  3:01    1 1:10:25 21.0  1:33   14   45:43  7:22 2:27:05 
    5   64 Jody Mullet                                    26   33 29:09  1:47  1:57    2 1:10:31 20.9  1:01   10   44:33  7:11 2:27:09 
    6  131 Sheena Dauer            Springfield        MN  31   19 27:07  1:40  2:32    9 1:13:38 20.0  2:01    3   41:55  6:45 2:27:11 
    7  199 Laura Bergman           Edina              MN  36    4 23:17  1:26  2:19   13 1:15:10 19.6  1:24   16   45:48  7:23 2:27:57 
    8  385 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  47    3 21:19  1:18  3:54   12 1:15:01 19.7  1:47   18   46:09  7:26 2:28:09 
    9   90 Janell Hibbard          Rosemount          MN  28   17 27:05  1:40  2:38   10 1:14:14 19.9  1:25   17   45:53  7:23 2:31:13 
   10  221 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  37   25 27:38  1:42  3:08   19 1:17:24 19.1  1:11    9   44:32  7:10 2:33:51 
   11  124 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  30   30 28:42  1:45  2:38   26 1:19:14 18.6  1:13    4   42:27  6:50 2:34:12 
   12  115 Mary Donlan             Saint Paul         MN  30   34 29:11  1:47  2:23    5 1:11:52 20.5  1:28   40   49:25  7:58 2:34:17 
   13   52 Kimberly Kazika                                25    1 20:56  1:17  2:09   27 1:19:23 18.6  1:14   45   51:05  8:14 2:34:45 
   14   89 Meghan Henry            Champlin           MN  28   37 29:29  1:48  1:58   20 1:17:54 18.9  1:17   11   44:47  7:13 2:35:22 
   15   83 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  27   23 27:36  1:41  2:03   14 1:15:49 19.5  1:28   41   49:37  8:00 2:36:31 
   16  175 Molly Larew                                    34   32 28:53  1:46  2:27    7 1:12:53 20.3  1:45   44   50:50  8:11 2:36:46 
   17  196 Marci Weiche            Buffalo            MN  35   53 31:44  1:57  2:45   30 1:19:50 18.5  1:50    2   41:46  6:44 2:37:53 
   18  119 Bettina Keppers         Duluth             MN  30    8 24:52  1:31  2:23   11 1:14:24 19.8  1:39   59   54:43  8:49 2:37:58 
   19  275 Amy Stern               Chanhassen         MN  39   43 30:39  1:53  2:39    6 1:12:38 20.3  1:21   46   51:22  8:16 2:38:37 
   20  214 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  36   45 30:52  1:53  2:08   25 1:18:56 18.7  1:03   19   46:14  7:27 2:39:11 
   21  308 Sarah Foley                                    42   21 27:22  1:41  2:42   34 1:20:39 18.3  1:42   23   47:26  7:38 2:39:49 
   22  113 Molly Uecker            Buffalo            MN  29   39 30:02  1:50  2:58   15 1:16:28 19.3  1:27   39   49:22  7:57 2:40:15 
   23  110 Anne Mills              Saint Paul         MN  29   16 27:03  1:39  4:26   47 1:23:51 17.6  2:17    7   42:55  6:55 2:40:30 
   24   29 Mata Agre               Hamel              MN  19   38 29:46  1:49  2:20   33 1:20:30 18.3  1:20   20   46:38  7:31 2:40:32 
   25  108 Sarah Hoffman           Saint Louis Park   MN  29   35 29:18  1:48  2:07   23 1:18:41 18.8  1:46   35   49:01  7:54 2:40:52 
   26  136 Stephanie Potter        Winsted            MN  31   63 32:41  2:00  2:35   17 1:16:55 19.2  1:25   34   48:44  7:51 2:42:18 
   27  222 Kris Anderson           Mankato            MN  37    9 24:57  1:32  3:26   56 1:25:14 17.3  1:53   22   47:16  7:37 2:42:43 
   28  154 Alisa Madson            Minneapolis        MN  33   20 27:17  1:40  2:30   44 1:23:09 17.8  1:31   30   48:33  7:49 2:42:58 
   29  282 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  40   74 34:14  2:06  3:21   18 1:17:15 19.1  1:34   26   48:01  7:44 2:44:23 
   30  204 Deb Hess                Saint Paul         MN  36   54 32:05  1:58  2:49   28 1:19:42 18.5  1:20   32   48:40  7:50 2:44:33 
   31  210 Amy Miller              Fargo              ND  36   82 36:16  2:13  2:36   24 1:18:48 18.7  1:59   15   45:46  7:22 2:45:23 
   32  224 Tara Liebergen          Minneapolis        MN  37   55 32:14  1:58  2:10   36 1:21:06 18.2  1:31   31   48:33  7:49 2:45:33 
   33   26 Julie Theroux           Whitehouse         OH  54   69 33:39  2:04  3:34   16 1:16:51 19.2  1:28   43   50:14  8:05 2:45:44 
   34  469 Kris Kolenz             Duluth             MN  47   29 28:14  1:44  4:13   22 1:18:27 18.8  3:11   49   51:54  8:22 2:45:57 
   35   47 Sheila Doheny                                  24    5 24:04  1:29  3:06   60 1:25:50 17.2  3:06   42   50:02  8:04 2:46:05 
   36   60 Nora Suttner            Plymouth           MN  25   11 25:19  1:33  2:43   53 1:24:55 17.4  1:33   50   52:27  8:27 2:46:55 
   37  454 Beth Guck               Ham Lake           MN  57   27 27:40  1:42  3:34   59 1:25:49 17.2  2:00   24   47:55  7:43 2:46:57 
   38  319 Carole Weiland          Champlin           MN  42    7 24:39  1:31  3:12   29 1:19:47 18.5  2:18   69   57:13  9:13 2:47:08 
   39  139 Nanette Aldahondo       Saint Paul         MN  32   64 32:51  2:01  3:52   46 1:23:28 17.7  1:44   13   45:29  7:20 2:47:22 
   40   98 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  28   72 34:08  2:05  2:59   43 1:23:04 17.8  2:03   12   45:24  7:19 2:47:36 
   41   94 Carie Mikkelson         Roseville          MN  28   12 25:20  1:33  3:02   57 1:25:20 17.3  1:32   60   54:44  8:49 2:49:57 
   42  418 Kelly O'Neill           Wayzata            MN  50   31 28:45  1:46  4:51   50 1:24:26 17.5  3:08   37   49:11  7:55 2:50:20 
   43   33 Amanda Paulson          Monticello         MN  20    2 21:00  1:17  4:01   66 1:27:13 16.9  1:26   68   57:02  9:11 2:50:40 
   44  298 Anne Smith              Elk River          MN  41   42 30:31  1:52  3:31   41 1:22:26 17.9  1:40   51   53:09  8:34 2:51:16 
   45  401 Lynn Esp                Sugar Grove        IL  49   52 31:37  1:56  3:08   32 1:20:25 18.4  2:05   56   54:14  8:44 2:51:27 
   46  227 Anna Stier                                     37   81 36:12  2:13  3:26   67 1:27:34 16.9  1:31    6   42:53  6:54 2:51:34 
   47  107 Erin Geadelmann         Minnetonka         MN  29   51 31:27  1:56  5:05   55 1:25:11 17.3  2:13   28   48:07  7:45 2:52:01 
   48  389 Susan Key               Ironwood           MI  48   84 36:38  2:14  3:44   21 1:18:14 18.9  2:27   48   51:40  8:19 2:52:40 
   49  299 Kari Snyder             Lakeville          MN  41   49 31:15  1:55  3:42   69 1:27:39 16.8  2:09   25   48:00  7:44 2:52:43 
   50  114 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  29   66 33:02  2:01  2:58   35 1:20:44 18.3  1:34   65   55:53  9:00 2:54:09 
   51  318 Jill Vroman             Marshall           MN  42   60 32:36  2:00  3:43   65 1:27:01 17.0  2:50   29   48:08  7:45 2:54:16 
   52   85 Megan Archer            Roseville          MN  28   44 30:51  1:53  3:39   52 1:24:53 17.4  1:43   52   53:16  8:35 2:54:20 
   53  244 Kristyn Benson          Lake Elmo          MN  38   89 37:32  2:18  3:56   40 1:22:20 17.9  1:47   38   49:13  7:56 2:54:46 
   54  289 Sandy Stertz            Dassel             MN  40   50 31:21  1:55  4:04   71 1:28:31 16.7  2:23   33   48:41  7:51 2:54:58 
   55  337 Teresa Morgan           Minnetonka         MN  43   61 32:38  2:00  3:30   39 1:22:08 18.0  2:03   64   55:14  8:54 2:55:29 
   56  281 Angela Haeg             Minneapolis        MN  40   67 33:35  2:03  3:40   72 1:28:33 16.7  1:23   36   49:05  7:54 2:56:14 
   57  446 Susan Goodale           Saint Paul         MN  55   47 30:59  1:54  3:40   31 1:19:54 18.5  1:44   81 1:00:56  9:49 2:57:11 
   58  375 Kris Ridler             Chaska             MN  46   10 25:02  1:32  5:28   75 1:29:47 16.4  2:26   61   54:52  8:50 2:57:34 
   59  195 Amy Schulz              Farmington         MN  35   79 35:42  2:11  5:48   49 1:24:21 17.5  3:55   27   48:05  7:45 2:57:50 
   60  425 Mary Sands              Saint Paul         MN  51   71 34:01  2:05  3:20   64 1:26:44 17.0                          2:57:57 
   61  250 Ann Li                  Golden Valley      MN  38   73 34:08  2:05                                 21   47:08  7:35 2:58:37 
   62  194 Jody Roff               Saint Paul         MN  35   91 38:55  2:23  2:34   37 1:21:17 18.2  1:37   57   54:19  8:45 2:58:40 
   63  286 Marie Newcome           Hopkins            MN  40   57 32:31  1:59  2:58   45 1:23:12 17.7  1:51   75   58:36  9:26 2:59:06 
   64  392 Michelle Popham         Hugo               MN  48   46 30:57  1:54  3:51   48 1:24:03 17.6  2:07   74   58:19  9:23 2:59:14 
   65  141 Nikki Fernandes                                32   78 34:56  2:08  4:15   42 1:22:58 17.8  2:01   63   55:13  8:54 2:59:22 
   66  280 Ellie Gilliam           Brooklyn Center    MN  40   76 34:21  2:06  3:56   51 1:24:30 17.5  2:34   58   54:40  8:48 2:59:58 
   67  540 Jessie Donovan                                 30   24 27:37  1:42  3:05   76 1:29:56 16.4  1:50   76   58:40  9:27 3:01:05 
   68  223 B Barrett               Coon Rapids        MN  37   36 29:25  1:48  2:58   38 1:21:26 18.1  3:53   86 1:04:03 10:19 3:01:43 
   69  429 Carla Hausladen         Hamel              MN  52   58 32:32  2:00  4:00                           55   54:06  8:43 3:02:12 
   70  340 Kim Siebold             Lakeville          MN  43   65 32:55  2:01  3:21   58 1:25:36 17.2  2:48   73   58:11  9:22 3:02:49 
   71  226 Joy Schmitz             Hutchinson         MN  37   22 27:30  1:41  3:05   92 1:38:56 14.9  1:58   47   51:34  8:18 3:03:01 
   72  974 Amanda Melquist         Chaska             MN  35   18 27:06  1:40  4:21   77 1:30:03 16.4  2:05   80   59:40  9:37 3:03:14 
   73  478 Andrea Wellman          Minnetonka         MN  31   56 32:29  1:59  3:45   73 1:28:59 16.6  2:41   67   56:56  9:10 3:04:48 
   74   97 Alicia Siedow           Bloomington        MN  28   80 36:01  2:12  2:48   68 1:27:37 16.8  1:42   71   58:04  9:21 3:06:10 
   75  379 Karen Barton                                   47   88 37:30  2:18  3:06   54 1:25:10 17.3  2:49   72   58:10  9:22 3:06:44 
   76  215 Megan Stebbins                                 36   41 30:26  1:52  3:50   83 1:33:29 15.8  1:30   70   57:36  9:17 3:06:49 
   77  200 Laura Cunningham        Chaska             MN  36   70 33:54  2:04  4:49   63 1:26:39 17.0  2:36   77   59:08  9:31 3:07:05 
   78   43 Jeanna Holcombe         Superior           WI  23   13 25:45  1:35  3:55   89 1:36:14 15.3  2:10   79   59:33  9:35 3:07:35 
   79  122 Laura Larsen            Minneapolis        MN  30   83 36:19  2:13  4:57   74 1:29:15 16.5  3:21   54   54:05  8:43 3:07:55 
   80   62 Krista Dierkhising      Roseville          MN  26   40 30:21  1:51  4:14   87 1:35:00 15.5  4:16   62   54:58  8:51 3:08:48 
   81  465 Nicole Fleischman       Ramsey             MN  34   85 36:48  2:15  3:56   62 1:26:31 17.1  1:54   82 1:01:37  9:55 3:10:44 
   82  258 Thu Tong                Plymouth           MN  38   98 45:21  2:46  3:57   61 1:26:09 17.1  2:20   66   55:55  9:00 3:13:39 
   83  161 Kari Schmaltz           Richfield          MN  33   96 41:57  2:34  4:04   82 1:33:11 15.8  3:17   53   53:17  8:35 3:15:43 
   84   69 Shannon Schottler       Minneapolis        MN  26   77 34:36  2:07  4:24   70 1:28:08 16.7  1:51   89 1:07:26 10:52 3:16:23 
   85   81 Amy Gebben              Circle Pines       MN  30   92 39:11  2:24  3:37   85 1:33:55 15.7                          3:17:17 
   86   51 Tasha Coryell           Saint Paul         MN  25   59 32:35  2:00  3:03   79 1:31:53 16.1  1:58   92 1:09:10 11:08 3:18:38 
   87  248 Julie Greely            Chanhassen         MN  38   26 27:39  1:42  4:49   90 1:37:05 15.2  2:17   93 1:09:21 11:10 3:21:09 
   88   75 Kristy Connors          Apple Valley       MN  27   93 40:11  2:27  6:18   80 1:32:14 16.0  4:40   78   59:12  9:32 3:22:33 
   89  278 Mellissa Corniea        Eagan              MN  40   75 34:17  2:06  3:01                           91 1:08:42 11:04 3:22:36 
   90  348 Vicki Carver            Hugo               MN  44   62 32:41  2:00  4:28                           96 1:09:59 11:16 3:23:37 
   91  268 Stephanie McKee         Marshall           MN  39   87 37:26  2:17  4:17   91 1:38:29 15.0  2:11   83 1:02:00  9:59 3:24:20 
   92  303 Stephanie Zschokke      Osseo              MN  41   90 38:46  2:22  5:03   88 1:36:13 15.3  3:08   84 1:02:03 10:00 3:25:12 
   93  311 Karin Munroe            Wayzata            MN  42   99 46:46  2:52  5:13   84 1:33:33 15.8  2:25   85 1:02:39 10:05 3:30:34 
   94   27 Emily Pincus            Champlin           MN  14   48 31:10  1:54  5:59   93 1:39:46 14.8  3:53   94 1:09:49 11:14 3:30:35 
   95  371 Genevieve McJilton      Wayzata            MN  46   95 40:31  2:29  3:29   94 1:40:34 14.7  2:23   88 1:05:31 10:33 3:32:26 
   96  208 Betsy Lindow                                   36   97 43:41  2:40  6:36   86 1:34:00 15.7  3:33   87 1:05:11 10:30 3:32:58 
   97  260 Beth Amos               North Saint Paul   MN  39   86 37:13  2:17 10:43   78 1:31:32 16.1  4:05   95 1:09:54 11:15 3:33:26 
   98  312 Michelle Neumann        Minneapolis        MN  42   94 40:12  2:28  8:38   95 1:48:35 13.6  3:16   90 1:08:09 10:58 3:48:48 
   99  202 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  36   68 33:38  2:03  1:55   81 1:32:15 16.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   28 Logan Larsen            Chanhassen         MN  15    1 39:34  2:25  2:53    1 1:35:20 15.5  0:54    1 1:00:42  9:47 3:19:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   27 Emily Pincus            Champlin           MN  14    1 31:10  1:54  5:59    1 1:39:46 14.8  3:53    1 1:09:49 11:14 3:30:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   30 Michael Burgdorf        Buffalo            MN  19    1 26:33  1:38  2:28    1 1:10:13 21.0  1:23    1   39:03  6:17 2:19:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   29 Mata Agre               Hamel              MN  19    1 29:46  1:49  2:20    1 1:20:30 18.3  1:20    1   46:38  7:31 2:40:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   45 Phillip Avery           Sioux Falls        SD  24    9 30:08  1:51  2:08    1 1:04:51 22.8  1:23    3   42:56  6:55 2:21:25 
    2  479 Louis Gilbertson        White Bear Lake    MN  21    3 23:29  1:26  1:44    3 1:09:55 21.1  1:01    5   46:01  7:25 2:22:07 
    3   40 Brett Danielson         Cokato             MN  23   10 31:45  1:57  1:28    2 1:07:06 22.0  0:54    1   41:41  6:43 2:22:52 
    4   34 Robert Revering         Blaine             MN  20    7 25:46  1:35  3:17    5 1:13:35 20.1  1:40    4   44:22  7:09 2:28:38 
    5   35 Andy Whiteman           Nisswa             MN  20    8 25:56  1:35  1:58    4 1:12:26 20.4  1:23    9   49:24  7:57 2:31:05 
    6   37 Alex Peterson           Plymouth           MN  21    6 25:34  1:34  2:14    8 1:16:57 19.2  1:08    6   46:47  7:32 2:32:38 
    7   39 Jp Cartier              Saint Cloud        MN  23   12 32:37  2:00  5:12    6 1:15:30 19.5  1:56    2   41:58  6:46 2:37:11 
    8   50 Mark Morris             Hutchinson         MN  24   11 32:31  1:59  3:05    7 1:16:02 19.4  0:52    7   49:00  7:54 2:41:28 
    9   32 Anton Knack             Prior Lake         MN  20    4 23:46  1:27  2:38   11 1:23:13 17.7  2:13   10   51:22  8:16 2:43:10 
   10   44 Joshua Tomashek         Minneapolis        MN  23    5 25:27  1:34  3:42   10 1:19:39 18.5  3:23   11   52:33  8:28 2:44:42 
   11   49 Zach Grice-Patil        Minnetonka         MN  24   13 33:10  2:02  3:03    9 1:19:17 18.6  2:03    8   49:06  7:55 2:46:38 
   12   41 Ross Freiderich         Rosemount          MN  23    2 22:32  1:23  4:18   12 1:32:40 15.9  1:51   12 1:02:45 10:06 3:04:04 
   13   38 Robert Simson           Saint Cloud        MN  21    1 22:29  1:23  2:23   13 2:08:25 11.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   47 Sheila Doheny                                  24    2 24:04  1:29  3:06    1 1:25:50 17.2  3:06    1   50:02  8:04 2:46:05 
    2   33 Amanda Paulson          Monticello         MN  20    1 21:00  1:17  4:01    2 1:27:13 16.9  1:26    2   57:02  9:11 2:50:40 
    3   43 Jeanna Holcombe         Superior           WI  23    3 25:45  1:35  3:55    3 1:36:14 15.3  2:10    3   59:33  9:35 3:07:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  111 Nicholas Oswald         Plymouth           MN  29    7 26:20  1:37  1:52    4 1:09:38 21.2  0:59    4   39:03  6:17 2:17:50 
    2   77 John Kallemeyn          Big Lake           MN  27   23 30:09  1:51  2:35    2 1:07:25 21.9  1:16    1   36:34  5:53 2:17:57 
    3  101 Steven Voss             Osseo              MN  28    1 22:46  1:24  1:55   14 1:15:35 19.5  1:23    3   38:07  6:08 2:19:44 
    4   96 Eric Olson              Sioux Falls        SD  28    8 26:46  1:38  2:58    6 1:10:57 20.8  1:19    2   37:55  6:07 2:19:53 
    5   67 Matthew Radniecki       Brainerd           MN  26    5 25:15  1:33  2:04    3 1:08:27 21.6  1:09   12   44:45  7:13 2:21:37 
    6   88 Mark Henry              Champlin           MN  28   14 29:00  1:47  1:49    7 1:11:00 20.8  0:55    5   39:07  6:18 2:21:50 
    7   66 Jim Portmann            Saint Louis Park   MN  26    2 23:38  1:27  3:35    5 1:10:33 20.9  1:48    8   42:32  6:51 2:22:04 
    8  106 Kyle Fleener                                   29   24 30:27  1:52  1:44    1 1:07:01 22.0  1:01   10   44:15  7:08 2:24:26 
    9   63 David Kerber            Brooklyn Center    MN  26   15 29:05  1:47  1:41    9 1:12:34 20.3  1:06    7   40:48  6:34 2:25:11 
   10   59 Marco Riboli            Saint Louis Park   MN  25   10 27:26  1:41  2:44   13 1:14:39 19.8  1:29    6   40:32  6:32 2:26:48 
   11   71 Chad Solei              Saint Louis Park   MN  26    9 27:15  1:40  2:11   12 1:13:03 20.2  1:37    9   42:51  6:54 2:26:55 
   12  100 Caleb Von Vett          Minneapolis        MN  28   13 28:53  1:46  1:47   11 1:12:56 20.2  1:44   13   45:40  7:21 2:30:58 
   13   91 Travis Hibbard          Rosemount          MN  28   18 29:12  1:47  2:45   10 1:12:55 20.2  1:28   15   47:01  7:34 2:33:19 
   14  470 Sean McGuire            Saint Paul         MN  28    4 24:43  1:31  2:18   15 1:17:46 19.0  1:31   25   51:01  8:13 2:37:16 
   15  472 Bert Parker             Saint Louis Park   MN  25   28 34:42  2:07  4:00    8 1:12:04 20.5  1:04   23   50:03  8:04 2:41:50 
   16   57 Chris Perdue            Saint Louis Park   MN  25    3 24:10  1:29  3:05   25 1:25:10 17.3  1:06   18   48:50  7:52 2:42:20 
   17   80 Adam Perdue             Brooklyn Center    MN  27    6 25:16  1:33  3:15   24 1:23:30 17.7  1:04   21   49:17  7:56 2:42:21 
   18   99 Scott Sturm             White Bear Lake    MN  28   17 29:09  1:47  3:46   20 1:20:53 18.2  3:02   16   47:34  7:40 2:44:21 
   19  105 Phillip Erickson        Minneapolis        MN  29   16 29:09  1:47  2:34   16 1:18:10 18.9  1:18   31   54:46  8:49 2:45:55 
   20  103 Derek Dahms             Perham             MN  29   27 34:12  2:06  2:47   21 1:21:22 18.1  1:35   14   46:13  7:27 2:46:07 
   21   53 Ryan MacMaster          Detroit Lakes      MN  25   22 30:00  1:50  3:03   17 1:18:51 18.7  1:43   28   53:15  8:35 2:46:50 
   22  112 Bryan Schutte                                  29   26 33:02  2:01  3:54   18 1:19:08 18.7  1:31   22   50:02  8:03 2:47:35 
   23   86 Tyler Dill              Edina              MN  28   31 36:21  2:13  3:29   19 1:20:45 18.3  1:24   20   48:58  7:53 2:50:54 
   24   74 Brock Clough            Plymouth           MN  27   11 27:39  1:42  3:37   27 1:26:30 17.1  1:42   27   52:12  8:25 2:51:39 
   25   72 Jon Suttner             Plymouth           MN  26   19 29:20  1:48  3:30   23 1:23:28 17.7  1:26   30   54:09  8:43 2:51:51 
   26   55 Thomas Mazula                                  25   20 29:29  1:48  3:50   26 1:25:50 17.2  1:43   26   51:15  8:15 2:52:05 
   27   65 Joshua Pohlman          Red Wing           MN  26   12 27:51  1:42  2:27   35 1:33:49 15.7  5:30   11   44:38  7:11 2:54:14 
   28   73 Travis Worthen          Bloomington        MN  26   25 32:22  1:59  4:46   31 1:29:31 16.5  1:40   19   48:55  7:53 2:57:12 
   29   68 Nicholas Rossi          Wayzata            MN  26   29 34:47  2:08  4:21   29 1:27:32 16.9  2:58   17   48:22  7:47 2:57:58 
   30   92 Cody Jenson             Plymouth           MN  28   32 37:07  2:16  4:51   22 1:21:32 18.1  2:04   29   53:50  8:40 2:59:22 
   31   76 Scott Forster                                  27   35 40:56  2:30  4:59   34 1:32:49 15.9  3:32   24   50:34  8:09 3:12:49 
   32  104 Robbie Deming           Bible College      MN  29   30 35:36  2:11  2:39   28 1:27:16 16.9  2:51   34 1:05:05 10:29 3:13:25 
   33   79 Ben Krey                Circle Pines       MN  27   34 39:53  2:26  4:10   33 1:32:00 16.0  2:53   32 1:00:12  9:42 3:19:08 
   34   82 Michael Roddy           Brooklyn Center    MN  27   33 38:27  2:21  5:26   32 1:31:51 16.1  4:54   33 1:02:32 10:04 3:23:08 
   35   84 Christopher Adams       Cambridge          MN  28   21 29:52  1:50  6:02   30 1:29:25 16.5  3:58   36 1:14:53 12:04 3:24:09 
   36   78 Kevin Kolkind           Minnetonka         MN  27   36 44:37  2:44  3:59   36 1:37:58 15.1  2:53   35 1:06:31 10:43 3:35:56 
   37  109 Matthew Jakobsons       Minnetonka         MN  29   37 50:38  3:06  5:38   37 2:06:42 11.6                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   61 Sarah Berger            Saint Paul         MN  26    4 26:25  1:37  2:39    2 1:11:37 20.6  1:29    1   42:33  6:51 2:24:42 
    2   64 Jody Mullet                                    26    8 29:09  1:47  1:57    1 1:10:31 20.9  1:01    3   44:33  7:11 2:27:09 
    3   90 Janell Hibbard          Rosemount          MN  28    6 27:05  1:40  2:38    3 1:14:14 19.9  1:25    6   45:53  7:23 2:31:13 
    4   52 Kimberly Kazika                                25    1 20:56  1:17  2:09    8 1:19:23 18.6  1:14   11   51:05  8:14 2:34:45 
    5   89 Meghan Henry            Champlin           MN  28   10 29:29  1:48  1:58    6 1:17:54 18.9  1:17    4   44:47  7:13 2:35:22 
    6   83 Mariane Walin           Brooklyn Center    MN  27    7 27:36  1:41  2:03    4 1:15:49 19.5  1:28   10   49:37  8:00 2:36:31 
    7  113 Molly Uecker            Buffalo            MN  29   11 30:02  1:50  2:58    5 1:16:28 19.3  1:27    9   49:22  7:57 2:40:15 
    8  110 Anne Mills              Saint Paul         MN  29    5 27:03  1:39  4:26   11 1:23:51 17.6  2:17    2   42:55  6:55 2:40:30 
    9  108 Sarah Hoffman           Saint Louis Park   MN  29    9 29:18  1:48  2:07    7 1:18:41 18.8  1:46    8   49:01  7:54 2:40:52 
   10   60 Nora Suttner            Plymouth           MN  25    2 25:19  1:33  2:43   13 1:24:55 17.4  1:33   12   52:27  8:27 2:46:55 
   11   98 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  28   17 34:08  2:05  2:59   10 1:23:04 17.8  2:03    5   45:24  7:19 2:47:36 
   12   94 Carie Mikkelson         Roseville          MN  28    3 25:20  1:33  3:02   15 1:25:20 17.3  1:32   14   54:44  8:49 2:49:57 
   13  107 Erin Geadelmann         Minnetonka         MN  29   14 31:27  1:56  5:05   14 1:25:11 17.3  2:13    7   48:07  7:45 2:52:01 
   14  114 Lauren Voigt            Saint Paul         MN  29   16 33:02  2:01  2:58    9 1:20:44 18.3  1:34   16   55:53  9:00 2:54:09 
   15   85 Megan Archer            Roseville          MN  28   13 30:51  1:53  3:39   12 1:24:53 17.4  1:43   13   53:16  8:35 2:54:20 
   16   97 Alicia Siedow           Bloomington        MN  28   19 36:01  2:12  2:48   16 1:27:37 16.8  1:42   17   58:04  9:21 3:06:10 
   17   62 Krista Dierkhising      Roseville          MN  26   12 30:21  1:51  4:14   20 1:35:00 15.5  4:16   15   54:58  8:51 3:08:48 
   18   69 Shannon Schottler       Minneapolis        MN  26   18 34:36  2:07  4:24   17 1:28:08 16.7  1:51   19 1:07:26 10:52 3:16:23 
   19   51 Tasha Coryell           Saint Paul         MN  25   15 32:35  2:00  3:03   18 1:31:53 16.1  1:58   20 1:09:10 11:08 3:18:38 
   20   75 Kristy Connors          Apple Valley       MN  27   20 40:11  2:27  6:18   19 1:32:14 16.0  4:40   18   59:12  9:32 3:22:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  156 Travis Miller           Nisswa             MN  33   16 28:46  1:46  1:39    1 1:05:18 22.6  0:50    3   38:20  6:11 2:14:50 
    2  152 Brendan Dolan           Minneapolis        MN  33    4 25:50  1:35  1:55    6 1:07:30 21.9  1:12    4   38:40  6:14 2:15:05 
    3  467 Ryan Hazen              Plymouth           MN  33   10 27:37  1:42  1:34    2 1:06:31 22.2  1:02    8   39:36  6:23 2:16:19 
    4  116 Aaron Eicher            Burnsville         MN  30   14 28:23  1:44  2:03   11 1:12:20 20.4  0:49    1   35:01  5:39 2:18:36 
    5  164 Michael Younes          Saint Louis Park   MN  33    9 27:20  1:40  2:41    7 1:09:13 21.3  1:10    5   39:03  6:17 2:19:25 
    6  165 Andrew Zabel            Saint Joseph       MN  33   21 30:05  1:51  2:10    4 1:06:56 22.1  1:09    7   39:22  6:21 2:19:41 
    7  163 Dave Thomes             Brainerd           MN  33   30 31:08  1:54  1:41    5 1:07:28 21.9  0:56    9   40:09  6:28 2:21:20 
    8  147 Matt Lux                Eden Prairie       MN  32    8 27:18  1:40  2:29    8 1:09:41 21.2  1:34   10   40:37  6:33 2:21:37 
    9  148 Tim Nordberg            Edina              MN  32    5 26:42  1:38  2:22    3 1:06:33 22.2  1:30   19   45:57  7:24 2:23:02 
   10  118 Nick Grundman           Saint Louis Park   MN  30   11 27:56  1:43  2:32   19 1:15:30 19.5  1:33    6   39:12  6:19 2:26:41 
   11  140 Ryan Collison           Maple Plain        MN  32    7 27:03  1:39  2:45    9 1:11:12 20.7  1:35   13   44:08  7:07 2:26:43 
   12  142 Luke Healy              Saint Louis Park   MN  32    2 25:11  1:33  2:37   16 1:14:07 19.9  1:09   17   45:38  7:21 2:28:40 
   13  168 Ryan Gustafson          Mankato            MN  34    6 26:59  1:39  2:56   12 1:12:43 20.3  1:18   15   44:58  7:15 2:28:53 
   14  178 Christopher Morris      Saint Louis Park   MN  34   23 30:15  1:51  2:01   13 1:12:55 20.2  2:04   11   42:25  6:50 2:29:39 
   15  180 Joshua Ruhnke           Saint Paul         MN  34   19 29:50  1:50  4:30   10 1:12:04 20.5  2:02   12   42:48  6:54 2:31:12 
   16  170 Ben Hey                 Saint Louis Park   MN  34   18 29:34  1:49  3:12   14 1:13:13 20.2  1:51   14   44:15  7:08 2:32:03 
   17  160 Craig Schaler           Eagan              MN  33    3 25:20  1:33  3:17   17 1:14:45 19.7  1:40   23   48:06  7:45 2:33:07 
   18  123 Joshua Mork             New Brighton       MN  30    1 21:41  1:20  3:16   22 1:18:06 18.9  2:11   21   47:56  7:43 2:33:07 
   19  166 Ryan Barnes             Brooklyn Center    MN  34   15 28:27  1:45  2:06   15 1:13:22 20.1  2:06   22   47:59  7:44 2:33:58 
   20  172 Brandon Kanz            Edina              MN  34   29 30:36  1:52  3:12   21 1:17:43 19.0  2:33   18   45:47  7:22 2:39:48 
   21  146 Nathan Lampi            Hopkins            MN  32   12 28:02  1:43  5:05   23 1:19:13 18.6  2:23   24   48:12  7:46 2:42:54 
   22  125 Seth Salenger           Saint Louis Park   MN  30   27 30:26  1:52  4:08   20 1:16:48 19.2  3:52   25   48:18  7:47 2:43:29 
   23  155 Jason Martin            Minneapolis        MN  33   20 30:02  1:50  2:57   18 1:15:27 19.6  1:35   33   54:10  8:43 2:44:09 
   24  150 Terry Werk              Eden Prairie       MN  32   33 31:57  1:57  3:32   26 1:20:31 18.3  1:03   27   49:21  7:57 2:46:23 
   25  137 Robert Riehm            Minneapolis        MN  31   17 29:00  1:47  4:19   30 1:22:33 17.9  3:17   26   48:40  7:50 2:47:47 
   26  177 Erik Miller             Rogers             MN  34   35 33:29  2:03  3:29   27 1:20:46 18.3  2:04   28   49:29  7:58 2:49:16 
   27  174 Jason Laplant           Minneapolis        MN  34   13 28:23  1:44  3:22   29 1:21:41 18.1  2:06   32   53:59  8:42 2:49:29 
   28  153 Mike Duncombe           Saint Michael      MN  33   24 30:20  1:51  3:03   28 1:21:14 18.2  1:35   34   54:23  8:45 2:50:32 
   29  127 Bryce Swenson           Alexandria         MN  30   32 31:48  1:57  2:55   33 1:26:30 17.1  2:15   20   47:55  7:43 2:51:22 
   30  145 Tom Kuzma                                      32   22 30:09  1:51  3:28   31 1:25:32 17.3  2:08   31   51:04  8:14 2:52:19 
   31  171 John Kallio             Minneapolis        MN  34   28 30:29  1:52  4:12   37 1:32:04 16.0  1:17   16   45:26  7:19 2:53:26 
   32  143 Steven Jones            Saint Louis Park   MN  32   26 30:24  1:52  3:34   34 1:26:51 17.0  2:51   30   50:50  8:11 2:54:28 
   33  176 Herman Lau              Circle Pines       MN  34   38 36:58  2:16  4:57   25 1:20:06 18.4  4:35   29   50:41  8:10 2:57:16 
   34  149 Jeff Richardson         Osseo              MN  32   37 36:23  2:14  4:31   24 1:19:48 18.5  2:01   35   55:17  8:54 2:57:58 
   35  182 Sam Tabaka              Osseo              MN  34   39 38:29  2:21 12:00                            2   37:00  5:58 3:01:46 
   36  117 Brian Erson             Mound              MN  30   34 32:24  1:59  6:07   35 1:29:59 16.4  1:22   38   58:00  9:20 3:07:49 
   37  138 Travis Volkman          Winona             MN  31   31 31:30  1:56  3:41   32 1:25:46 17.2  2:15   41 1:08:03 10:58 3:11:13 
   38  132 Justin Fischer          Brooklyn Center    MN  31   40 38:58  2:23  5:58                           37   57:58  9:20 3:17:42 
   39  181 Kris Schmidt            Watkins            MN  34   42 45:37  2:47  3:43   36 1:30:21 16.3  2:50   36   57:53  9:19 3:20:22 
   40  169 Adam Hannemann          Plymouth           MN  34   25 30:23  1:52  5:17   38 1:32:37 15.9  3:20   42 1:09:46 11:14 3:21:22 
   41  157 Joe Molesky             Buffalo            MN  33   41 40:00  2:27  3:12   39 1:33:10 15.8  3:37   39 1:04:05 10:19 3:24:02 
   42  133 Roger Grant             Swanee             GA  31   36 33:37  2:03  7:28   40 1:40:45 14.7  2:22   40 1:05:37 10:34 3:29:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  129 Kristen Weinzierl                              30    5 27:47  1:42  2:21    3 1:13:13 20.2  1:10    1   41:43  6:43 2:26:12 
    2  131 Sheena Dauer            Springfield        MN  31    2 27:07  1:40  2:32    4 1:13:38 20.0  2:01    2   41:55  6:45 2:27:11 
    3  124 Margaret Nigg           Minneapolis        MN  30    6 28:42  1:45  2:38    7 1:19:14 18.6  1:13    3   42:27  6:50 2:34:12 
    4  115 Mary Donlan             Saint Paul         MN  30    8 29:11  1:47  2:23    1 1:11:52 20.5  1:28    7   49:25  7:58 2:34:17 
    5  175 Molly Larew                                    34    7 28:53  1:46  2:27    2 1:12:53 20.3  1:45    8   50:50  8:11 2:36:46 
    6  119 Bettina Keppers         Duluth             MN  30    1 24:52  1:31  2:23    5 1:14:24 19.8  1:39   11   54:43  8:49 2:37:58 
    7  136 Stephanie Potter        Winsted            MN  31   10 32:41  2:00  2:35    6 1:16:55 19.2  1:25    6   48:44  7:51 2:42:18 
    8  154 Alisa Madson            Minneapolis        MN  33    3 27:17  1:40  2:30    9 1:23:09 17.8  1:31    5   48:33  7:49 2:42:58 
    9  139 Nanette Aldahondo       Saint Paul         MN  32   11 32:51  2:01  3:52   10 1:23:28 17.7  1:44    4   45:29  7:20 2:47:22 
   10  141 Nikki Fernandes                                32   12 34:56  2:08  4:15    8 1:22:58 17.8  2:01   12   55:13  8:54 2:59:22 
   11  540 Jessie Donovan                                 30    4 27:37  1:42  3:05   14 1:29:56 16.4  1:50   14   58:40  9:27 3:01:05 
   12  478 Andrea Wellman          Minnetonka         MN  31    9 32:29  1:59  3:45   12 1:28:59 16.6  2:41   13   56:56  9:10 3:04:48 
   13  122 Laura Larsen            Minneapolis        MN  30   13 36:19  2:13  4:57   13 1:29:15 16.5  3:21   10   54:05  8:43 3:07:55 
   14  465 Nicole Fleischman       Ramsey             MN  34   14 36:48  2:15  3:56   11 1:26:31 17.1  1:54   15 1:01:37  9:55 3:10:44 
   15  161 Kari Schmaltz           Richfield          MN  33   16 41:57  2:34  4:04   15 1:33:11 15.8  3:17    9   53:17  8:35 3:15:43 
   16   81 Amy Gebben              Circle Pines       MN  30   15 39:11  2:24  3:37   16 1:33:55 15.7                          3:17:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  245 Mike Buenting           Chanhassen         MN  38   10 25:24  1:33  1:54    1 1:04:01 23.1  0:57    1   35:53  5:47 2:08:08 
    2  209 Jesse Marzean                                  36   11 25:50  1:35  1:34    2 1:04:21 22.9  0:56    2   38:26  6:12 2:11:04 
    3  230 Doug Barkema            Saint Louis Park   MN  37    8 23:48  1:28  1:32    3 1:05:27 22.6  0:48    4   39:43  6:24 2:11:16 
    4  186 Derek Haag              Osseo              MN  35    3 22:06  1:21  1:29    5 1:05:31 22.5  1:00   17   42:36  6:52 2:12:41 
    5  217 Christopher Tatton      Minneapolis        MN  36    5 23:41  1:27  1:54    4 1:05:30 22.5  0:59    8   40:45  6:34 2:12:48 
    6  205 Mathew Hink             Ramsey             MN  36    2 21:46  1:20  2:33    8 1:06:52 22.1  1:29    9   40:46  6:34 2:13:24 
    7  241 Michael Wente           Edina              MN  37   16 26:44  1:38  2:59    7 1:06:31 22.2  1:30    5   40:17  6:29 2:17:59 
    8  262 Michael Bruce           Edina              MN  39   22 27:39  1:42  2:11    6 1:06:22 22.2  0:51   14   42:22  6:50 2:19:23 
    9  193 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  35    4 23:28  1:26  2:07   25 1:13:47 20.0  1:36    3   38:39  6:14 2:19:34 
   10  239 Corey McKusick          Fridley            MN  37   13 26:25  1:37  2:22   14 1:10:11 21.0  1:36   12   41:42  6:43 2:22:14 
   11  185 Neil Cowan                                     35    1 20:57  1:17  2:49   18 1:11:01 20.8  2:16   28   46:37  7:31 2:23:37 
   12  254 Michael Raum            Fargo              ND  38   17 26:45  1:38  2:27   15 1:10:15 21.0  1:30   22   44:40  7:12 2:25:35 
   13  261 Eric Bjorklund          Saint Louis Park   MN  39   18 26:46  1:38  1:59   17 1:10:35 20.9  1:03   25   45:20  7:18 2:25:40 
   14  274 Josh Smith              Watertown          MN  39   20 27:07  1:40  2:21   16 1:10:27 21.0  1:20   26   45:37  7:21 2:26:50 
   15  253 Mick Quinn              Willmar            MN  38   35 30:06  1:51  2:58   20 1:11:53 20.5  1:27    6   40:35  6:32 2:26:58 
   16  212 Haig Newton             Edina              MN  36   33 29:43  1:49  2:55   21 1:11:55 20.5  1:41   10   41:11  6:38 2:27:23 
   17  201 Ryan Dailey             Osseo              MN  36   12 26:14  1:36  2:15   12 1:09:38 21.2  1:00   34   48:21  7:47 2:27:26 
   18  183 Mike Basel              Minneapolis        MN  35   25 28:13  1:44  1:48   11 1:09:10 21.3  1:24   31   47:11  7:36 2:27:44 
   19  198 Jesse Bergman           Edina              MN  36    7 23:45  1:27  2:47   36 1:18:00 18.9  1:43   21   43:59  7:05 2:30:12 
   20  468 Art Johnson             Bloomington        MN  39   40 31:04  1:54  2:01    9 1:08:45 21.5  2:08   27   46:17  7:27 2:30:12 
   21  218 Chris Westerveld        Savage             MN  36   26 28:14  1:44  1:55   13 1:10:03 21.1  1:55   36   48:48  7:52 2:30:52 
   22  189 Benjamin Hutz           Rochester          MN  35   24 27:49  1:42  4:01   19 1:11:45 20.6  1:55   29   46:47  7:32 2:32:15 
   23  229 Brad Anderson           Duluth             MN  37   21 27:09  1:40  1:53   10 1:09:09 21.3  1:30   43   52:41  8:29 2:32:20 
   24  246 Blake Butler            Waconia            MN  38   36 30:15  1:51  2:18   33 1:16:40 19.3  1:20   13   41:59  6:46 2:32:29 
   25  256 Ted Sampsell-Jones      Minneapolis        MN  38   43 31:16  1:55  3:04   29 1:14:31 19.8  1:34   15   42:27  6:50 2:32:49 
   26  213 Brian Parker            Savage             MN  36   44 31:51  1:57  2:23   26 1:13:53 20.0  1:07   20   43:55  7:04 2:33:07 
   27  463 David Carney            Coon Rapids        MN  39   47 34:22  2:06  1:48   23 1:12:59 20.2  1:30   19   43:42  7:02 2:34:18 
   28  263 Shawn Day               Saint Cloud        MN  39   29 28:55  1:46  2:29   32 1:16:06 19.4  1:59   24   45:12  7:17 2:34:40 
   29  232 Adam Dooley             Rogers             MN  37   37 30:37  1:52  4:10   30 1:15:14 19.6  2:06   23   44:53  7:14 2:36:58 
   30  270 Taj Melson              Golden Valley      MN  39   41 31:07  1:54  2:53   24 1:13:31 20.1  1:44   35   48:30  7:49 2:37:44 
   31  237 Nick Lampi              Hamel              MN  37   49 34:58  2:08  3:58   27 1:14:03 19.9  2:22   16   42:29  6:51 2:37:48 
   32  462 David Cantrill          Spring Park        MN  39   39 30:52  1:53  2:49   22 1:12:31 20.4  1:34   39   51:00  8:13 2:38:45 
   33  267 Rob Kalinsky            Osseo              MN  39   48 34:44  2:08  4:29   34 1:16:44 19.2  2:25    7   40:39  6:33 2:38:59 
   34  234 John Jechorek           Minneapolis        MN  37   19 27:03  1:39  2:43   48 1:26:32 17.1  1:37   11   41:40  6:43 2:39:34 
   35  220 James Wilson III        Rosemount          MN  36   30 29:03  1:47  2:21   31 1:15:36 19.5  1:29   40   51:12  8:15 2:39:39 
   36  264 Jason Eckert            Waverly            MN  39    6 23:41  1:27  3:06   35 1:17:03 19.2  1:27   46   55:20  8:55 2:40:35 
   37  203 Ryan Engle              Edina              MN  36   28 28:53  1:46  3:14   47 1:23:49 17.6  1:30   18   43:40  7:02 2:41:04 
   38  228 Jason Troxell           Madison            SD  37   46 33:55  2:05  3:56   28 1:14:15 19.9  2:22   30   47:06  7:35 2:41:33 
   39  266 John Frost              Burnsville         MN  39   23 27:45  1:42  4:33   37 1:19:01 18.7  2:35   38   49:44  8:01 2:43:36 
   40  265 Paul Elliott            Saint Paul         MN  39   42 31:14  1:55  3:28   38 1:19:33 18.6  2:11   32   47:46  7:42 2:44:11 
   41  191 Todd Klema              Ramsey             MN  35   15 26:30  1:37  2:41   41 1:21:22 18.1  1:23   44   53:51  8:40 2:45:45 
   42  238 Scott Lempka            Elk River          MN  37    9 23:56  1:28  3:02   46 1:22:41 17.9  1:52   50   57:16  9:13 2:48:44 
   43  236 Kris King               Ramsey             MN  37   27 28:30  1:45  3:36   45 1:22:27 17.9  2:20   41   52:18  8:25 2:49:09 
   44  192 Jeff Malecha            Albertville        MN  35   31 29:13  1:47  3:24   40 1:21:05 18.2  1:46   45   54:05  8:43 2:49:31 
   45  242 Troy Winegarner         Savage             MN  37   34 30:04  1:50  5:00   43 1:21:56 18.0  2:15   42   52:23  8:26 2:51:36 
   46  247 Ben Carter              Eden Prairie       MN  38   50 37:27  2:17  3:57   44 1:22:08 18.0  1:59   37   49:18  7:57 2:54:47 
   47  235 Dan Kamphoff            Mankato            MN  37   45 32:57  2:01  3:55   51 1:28:51 16.6  2:48   33   48:16  7:47 2:56:47 
   48  257 Jason Smith             Roseville          MN  38   14 26:30  1:37  4:00   49 1:27:29 16.9  3:24   51   57:36  9:17 2:58:58 
   49  216 Lutfi Tardia            Chaska             MN  36   32 29:40  1:49  4:38   42 1:21:41 18.1  1:41   52 1:01:40  9:56 2:59:17 
   50  231 Blair Budlong           Saint Louis Park   MN  37   38 30:49  1:53  3:54   50 1:27:48 16.8  3:26   48   56:46  9:09 3:02:41 
   51  269 Jarrod McKinney         Brainerd           MN  39   51 42:23  2:36  3:36   39 1:20:31 18.3  2:01   47   55:21  8:55 3:03:50 
   52  271 Jason Peterson          Northfield         MN  39   52 43:57  2:41  3:38   52 1:31:21 16.2  1:55   49   57:05  9:12 3:17:54 
   53  190 Jeremy Judkins                                 35   53 44:15  2:42  9:18   53 1:46:37 13.8  3:03   53 1:02:35 10:05 3:45:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  255 Sara Sampsell-Jones     Minneapolis        MN  38    2 24:29  1:30  2:20    1 1:11:50 20.5  1:30    3   43:45  7:03 2:23:53 
    2  199 Laura Bergman           Edina              MN  36    1 23:17  1:26  2:19    3 1:15:10 19.6  1:24    6   45:48  7:23 2:27:57 
    3  221 Christine Agazzi        Eden Prairie       MN  37    6 27:38  1:42  3:08    4 1:17:24 19.1  1:11    4   44:32  7:10 2:33:51 
    4  196 Marci Weiche            Buffalo            MN  35   12 31:44  1:57  2:45    8 1:19:50 18.5  1:50    1   41:46  6:44 2:37:53 
    5  275 Amy Stern               Chanhassen         MN  39   10 30:39  1:53  2:39    2 1:12:38 20.3  1:21   14   51:22  8:16 2:38:37 
    6  214 Stephanie Peterson      Apple Valley       MN  36   11 30:52  1:53  2:08    6 1:18:56 18.7  1:03    7   46:14  7:27 2:39:11 
    7  222 Kris Anderson           Mankato            MN  37    3 24:57  1:32  3:26   14 1:25:14 17.3  1:53    9   47:16  7:37 2:42:43 
    8  204 Deb Hess                Saint Paul         MN  36   13 32:05  1:58  2:49    7 1:19:42 18.5  1:20   12   48:40  7:50 2:44:33 
    9  210 Amy Miller              Fargo              ND  36   20 36:16  2:13  2:36    5 1:18:48 18.7  1:59    5   45:46  7:22 2:45:23 
   10  224 Tara Liebergen          Minneapolis        MN  37   14 32:14  1:58  2:10    9 1:21:06 18.2  1:31   11   48:33  7:49 2:45:33 
   11  227 Anna Stier                                     37   19 36:12  2:13  3:26   17 1:27:34 16.9  1:31    2   42:53  6:54 2:51:34 
   12  244 Kristyn Benson          Lake Elmo          MN  38   23 37:32  2:18  3:56   12 1:22:20 17.9  1:47   13   49:13  7:56 2:54:46 
   13  195 Amy Schulz              Farmington         MN  35   18 35:42  2:11  5:48   13 1:24:21 17.5  3:55   10   48:05  7:45 2:57:50 
   14  250 Ann Li                  Golden Valley      MN  38   17 34:08  2:05                                  8   47:08  7:35 2:58:37 
   15  194 Jody Roff               Saint Paul         MN  35   24 38:55  2:23  2:34   10 1:21:17 18.2  1:37   16   54:19  8:45 2:58:40 
   16  223 B Barrett               Coon Rapids        MN  37    8 29:25  1:48  2:58   11 1:21:26 18.1  3:53   22 1:04:03 10:19 3:01:43 
   17  226 Joy Schmitz             Hutchinson         MN  37    5 27:30  1:41  3:05   25 1:38:56 14.9  1:58   15   51:34  8:18 3:03:01 
   18  974 Amanda Melquist         Chaska             MN  35    4 27:06  1:40  4:21   18 1:30:03 16.4  2:05   20   59:40  9:37 3:03:14 
   19  215 Megan Stebbins                                 36    9 30:26  1:52  3:50   21 1:33:29 15.8  1:30   18   57:36  9:17 3:06:49 
   20  200 Laura Cunningham        Chaska             MN  36   16 33:54  2:04  4:49   16 1:26:39 17.0  2:36   19   59:08  9:31 3:07:05 
   21  258 Thu Tong                Plymouth           MN  38   26 45:21  2:46  3:57   15 1:26:09 17.1  2:20   17   55:55  9:00 3:13:39 
   22  248 Julie Greely            Chanhassen         MN  38    7 27:39  1:42  4:49   23 1:37:05 15.2  2:17   24 1:09:21 11:10 3:21:09 
   23  268 Stephanie McKee         Marshall           MN  39   22 37:26  2:17  4:17   24 1:38:29 15.0  2:11   21 1:02:00  9:59 3:24:20 
   24  208 Betsy Lindow                                   36   25 43:41  2:40  6:36   22 1:34:00 15.7  3:33   23 1:05:11 10:30 3:32:58 
   25  260 Beth Amos               North Saint Paul   MN  39   21 37:13  2:17 10:43   19 1:31:32 16.1  4:05   25 1:09:54 11:15 3:33:26 
   26  202 Amanda Elfstrum         Bloomington        MN  36   15 33:38  2:03  1:55   20 1:32:15 16.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  334 Todd King               Ham Lake           MN  43    2 20:41  1:16  1:55    4 1:07:59 21.7  1:34    9   42:52  6:54 2:15:00 
    2  324 Pete Webster            Minneapolis        MN  42    1 19:02  1:10  1:49    9 1:09:42 21.2  1:03   14   45:20  7:18 2:16:53 
    3  350 Dan Friedrichs          Mankato            MN  44    9 25:40  1:34  1:51    2 1:06:50 22.1  0:58    5   41:38  6:42 2:16:54 
    4  295 Bill Kelley             Wrenshall          MN  41   21 28:25  1:44  1:46    1 1:06:17 22.3  1:16    4   41:10  6:38 2:18:53 
    5  322 Tim Sosnowski           Eden Prairie       MN  42    5 22:55  1:24  2:30    3 1:07:32 21.9  1:12   12   45:02  7:15 2:19:09 
    6  300 Josh Sprague            Edina              MN  41   17 27:11  1:40  2:20    7 1:09:11 21.3  1:03    3   40:54  6:35 2:20:37 
    7  317 Cary Robinson                                  42    3 21:01  1:17  2:52   14 1:12:13 20.4  2:14   10   43:05  6:56 2:21:23 
    8  330 Tim Jacobson            Avon               MN  43   14 26:22  1:37  2:58   13 1:10:43 20.9  2:25    2   40:29  6:31 2:22:55 
    9  310 David Hoeffel           Woodbury           MN  42   24 29:30  1:48  2:27   10 1:09:52 21.1  1:10    1   40:17  6:29 2:23:14 
   10  347 Omar Awad               Shoreview          MN  44    4 22:17  1:22  3:56   20 1:14:20 19.9  1:48    7   42:26  6:50 2:24:45 
   11  301 Tats Tanaka             Saint Paul         MN  41   10 25:43  1:35  2:09   18 1:13:41 20.0  1:25    8   42:34  6:51 2:25:29 
   12  325 Markus Bieber           White Bear Lake    MN  43   16 27:01  1:39  2:51    5 1:08:47 21.5  1:25   15   45:32  7:20 2:25:35 
   13  297 Terry Olivas            Duluth             MN  41   27 30:08  1:51  3:31    8 1:09:37 21.2  2:38    6   42:05  6:47 2:27:58 
   14  326 Greg Davenport          Saint Paul         MN  43    6 23:38  1:27  2:47   17 1:13:11 20.2  1:54   21   47:26  7:38 2:28:54 
   15  304 David Althoff           Saint Paul         MN  42   13 26:21  1:37  3:31   11 1:10:33 20.9  1:26   18   47:06  7:35 2:28:56 
   16  342 Neal Strand                                    43    7 24:25  1:30  2:15   21 1:15:03 19.7  1:25   22   47:37  7:40 2:30:43 
   17  296 Kent Kolstad            Bloomington        MN  41   26 29:45  1:49  2:38    6 1:09:03 21.4  1:58   25   48:31  7:49 2:31:54 
   18  302 Ken Waldvogel           Lake Nebagamon     WI  41   28 30:12  1:51  4:29   12 1:10:35 20.9  2:34   11   44:14  7:07 2:32:01 
   19  355 Jon McCarthy            Richfield          MN  44   12 26:01  1:36  2:07   23 1:15:07 19.6  1:21   23   48:10  7:45 2:32:45 
   20  309 Lance Hauge             Saint Louis Park   MN  42   11 25:56  1:35  2:57   24 1:16:40 19.3  1:27   20   47:14  7:37 2:34:13 
   21  305 Greg Bond               Rochester          MN  42   34 31:06  1:54  2:48   15 1:12:29 20.4  1:38   24   48:30  7:49 2:36:29 
   22  294 Jon Fagerness           Minneapolis        MN  41   19 27:25  1:41  2:42   19 1:13:45 20.0  1:19   28   51:52  8:21 2:37:01 
   23  329 Kevin Hill              Minneapolis        MN  43   18 27:16  1:40  3:28   36 1:22:35 17.9  1:29   17   46:25  7:29 2:41:12 
   24  314 Rick Nordvold           Chaska             MN  42    8 25:39  1:34  3:10   16 1:12:57 20.2  2:19   37   57:53  9:19 2:41:54 
   25  343 William Sutherland      Saint Paul         MN  43   32 30:45  1:53  3:10   25 1:17:40 19.0  1:33   26   49:09  7:55 2:42:16 
   26  356 Scott Moore             Minneapolis        MN  44   25 29:39  1:49  5:46   33 1:20:32 18.3  1:52   16   46:04  7:25 2:43:53 
   27 1165 Jeremy Brekke           Fargo              ND  42   46 37:34  2:18  2:32   27 1:17:42 19.0  2:00   13   45:13  7:17 2:44:57 
   28  313 Steve Nichols           Champlin           MN  42   39 32:12  1:58  5:07   29 1:18:44 18.7  2:00   19   47:09  7:36 2:45:11 
   29  283 Jeffrey Koehn           Grand Rapids       MN  40   41 34:02  2:05  4:29   26 1:17:41 19.0  2:11   27   49:50  8:02 2:48:10 
   30  335 Thomas Laberge          Minneapolis        MN  43   20 27:52  1:42  3:24   30 1:19:38 18.5  1:56   36   56:10  9:03 2:48:58 
   31  352 Tracy Huizel                                   44   29 30:40  1:53  3:48   35 1:22:14 17.9  2:14   33   54:27  8:46 2:53:20 
   32  332 Tony Karels                                    43   33 30:52  1:53  4:41   31 1:19:51 18.5  4:11   32   54:26  8:46 2:53:58 
   33  344 Jason Welsh             White Bear Lake    MN  43   37 32:01  1:58  2:44   28 1:18:42 18.8  2:20   42   59:11  9:32 2:54:56 
   34  323 David Stueve            Buffalo            MN  42   42 34:32  2:07  3:31   22 1:15:05 19.7  2:53   44 1:00:09  9:41 2:56:08 
   35  358 Michael Smith           Plymouth           MN  44   23 29:11  1:47  4:20   39 1:23:29 17.7  2:36   41   59:02  9:31 2:58:36 
   36  331 Kelly Jordan            Princeton          MN  43   35 31:11  1:55  4:25   44 1:29:10 16.6  2:18   29   52:32  8:28 2:59:34 
   37  327 Darron Dickinson        Minneapolis        MN  43   40 32:13  1:58  3:54   38 1:23:08 17.8  2:56   40   58:53  9:29 3:01:03 
   38  277 Nathan Boike            Saint Louis Park   MN  40   36 31:55  1:57  4:29   32 1:20:00 18.4  2:04   46 1:02:41 10:06 3:01:08 
   39  285 Eric Mesenburg          Osseo              MN  40   45 35:39  2:11  3:58   34 1:21:06 18.2  2:24   38   58:15  9:23 3:01:20 
   40  339 Chris Powers            Coon Rapids        MN  43   22 28:31  1:45  5:01   48 1:32:21 16.0  2:34   35   55:48  8:59 3:04:14 
   41  351 Erik Hjelm              Ham Lake           MN  44   30 30:42  1:53  4:02   41 1:26:34 17.1  1:59   48 1:04:29 10:23 3:07:45 
   42  306 Shawn Ellis             Golden Valley      MN  42   44 35:17  2:10  3:34   37 1:22:50 17.8  3:05   47 1:03:26 10:13 3:08:09 
   43  290 Andrew Willette         Saint Louis Park   MN  40   48 40:55  2:30  5:24   42 1:27:24 16.9  1:38   30   53:26  8:36 3:08:46 
   44  338 Robert Neumann          Minneapolis        MN  43   38 32:05  1:58  6:57   40 1:26:08 17.1  8:15   34   55:42  8:58 3:09:04 
   45  307 Douglas Foley           Ironwood           MI  42   31 30:45  1:53  5:00   46 1:30:56 16.2  2:54   43 1:00:01  9:40 3:09:34 
   46  284 Jeff Larkin             Lakeville          MN  40   51 45:18  2:46  6:33   43 1:29:07 16.6  4:24   31   53:52  8:41 3:19:12 
   47 1506 Scott Weber             Shakopee           MN  40   50 42:58  2:38  2:48                           39   58:17  9:23 3:22:01 
   48  292 Eric Butterfield        Ramsey             MN  41   43 34:44  2:08  3:16   45 1:29:34 16.5  1:53   49 1:14:20 11:58 3:23:46 
   49  279 Scott Deyo              West Saint Paul    MN  40   49 41:31  2:32  6:52   49 1:33:25 15.8  2:31   45 1:00:35  9:45 3:24:53 
   50  293 Scott Davis             Shakopee           MN  41   52 45:23  2:46  5:30   47 1:32:07 16.0  2:50   50 1:20:38 12:59 3:46:27 
   51  316 Robert Ploetz           Rosemount          MN  42   47 38:17  2:20  6:25   50 1:42:37 14.4                                  
   52  345 Shane Zindel            Roseville          MN  43   15 27:00  1:39                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  291 Veronica Bond           Rochester          MN  41    2 26:26  1:37  3:01    1 1:10:25 21.0  1:33    1   45:43  7:22 2:27:05 
    2  308 Sarah Foley                                    42    3 27:22  1:41  2:42    4 1:20:39 18.3  1:42    2   47:26  7:38 2:39:49 
    3  282 Cheryl Johnson          North Mankato      MN  40   13 34:14  2:06  3:21    2 1:17:15 19.1  1:34    4   48:01  7:44 2:44:23 
    4  319 Carole Weiland          Champlin           MN  42    1 24:39  1:31  3:12    3 1:19:47 18.5  2:18   11   57:13  9:13 2:47:08 
    5  298 Anne Smith              Elk River          MN  41    4 30:31  1:52  3:31    6 1:22:26 17.9  1:40    8   53:09  8:34 2:51:16 
    6  299 Kari Snyder             Lakeville          MN  41    5 31:15  1:55  3:42   11 1:27:39 16.8  2:09    3   48:00  7:44 2:52:43 
    7  318 Jill Vroman             Marshall           MN  42    8 32:36  2:00  3:43   10 1:27:01 17.0  2:50    5   48:08  7:45 2:54:16 
    8  289 Sandy Stertz            Dassel             MN  40    6 31:21  1:55  4:04   12 1:28:31 16.7  2:23    6   48:41  7:51 2:54:58 
    9  337 Teresa Morgan           Minnetonka         MN  43    9 32:38  2:00  3:30    5 1:22:08 18.0  2:03   10   55:14  8:54 2:55:29 
   10  281 Angela Haeg             Minneapolis        MN  40   12 33:35  2:03  3:40   13 1:28:33 16.7  1:23    7   49:05  7:54 2:56:14 
   11  286 Marie Newcome           Hopkins            MN  40    7 32:31  1:59  2:58    7 1:23:12 17.7  1:51   13   58:36  9:26 2:59:06 
   12  280 Ellie Gilliam           Brooklyn Center    MN  40   15 34:21  2:06  3:56    8 1:24:30 17.5  2:34    9   54:40  8:48 2:59:58 
   13  340 Kim Siebold             Lakeville          MN  43   11 32:55  2:01  3:21    9 1:25:36 17.2  2:48   12   58:11  9:22 3:02:49 
   14  278 Mellissa Corniea        Eagan              MN  40   14 34:17  2:06  3:01                           17 1:08:42 11:04 3:22:36 
   15  348 Vicki Carver            Hugo               MN  44   10 32:41  2:00  4:28                           18 1:09:59 11:16 3:23:37 
   16  303 Stephanie Zschokke      Osseo              MN  41   16 38:46  2:22  5:03   15 1:36:13 15.3  3:08   14 1:02:03 10:00 3:25:12 
   17  311 Karin Munroe            Wayzata            MN  42   18 46:46  2:52  5:13   14 1:33:33 15.8  2:25   15 1:02:39 10:05 3:30:34 
   18  312 Michelle Neumann        Minneapolis        MN  42   17 40:12  2:28  8:38   16 1:48:35 13.6  3:16   16 1:08:09 10:58 3:48:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  362 Tim Bode                Buffalo            MN  45    1 21:41  1:20  1:33    1 1:04:25 22.9  1:11    3   42:03  6:46 2:10:51 
    2  372 Ted McNamara                                   46    6 25:18  1:33  1:44    2 1:04:37 22.8  1:04    4   42:32  6:51 2:15:13 
    3  378 Greg Timmons            Good Thunder       MN  46    3 23:13  1:25  3:12    8 1:09:39 21.2  1:58    1   40:49  6:35 2:18:49 
    4  404 John Kelley             Duluth             MN  49    9 25:50  1:35  2:06    4 1:06:49 22.1  1:23    9   44:41  7:12 2:20:48 
    5  384 Ian Nemerov             Edina              MN  47    5 24:37  1:31  2:19    6 1:09:36 21.2  1:16    8   44:40  7:12 2:22:27 
    6  363 Anthony Hutchinson      Hugo               MN  45   13 28:40  1:45  2:46   10 1:10:32 20.9  1:18    2   41:38  6:42 2:24:52 
    7  387 Philippe Chabot                                48    4 23:32  1:27  2:16   12 1:11:35 20.6  1:27   12   46:56  7:34 2:25:45 
    8  382 Alfredo Martel          Saint Louis Park   MN  47   10 27:17  1:40  2:02   11 1:11:14 20.7  1:57    7   43:47  7:03 2:26:17 
    9  405 Tim Keppers             Duluth             MN  49    2 23:07  1:25  3:03    3 1:05:08 22.7  1:58   24   54:14  8:44 2:27:28 
   10  381 Andy Leier              Shakopee           MN  47   16 29:37  1:49  3:28    7 1:09:37 21.2  1:53    6   43:38  7:02 2:28:11 
   11  398 Miles Burd              Cottage Grove      MN  49    7 25:21  1:33  2:57   13 1:12:15 20.4  1:28   13   47:20  7:38 2:29:20 
   12  366 Todd Sivertsson         Maple Grove        MN  45    8 25:32  1:34  2:36    9 1:09:49 21.1  1:36   20   50:18  8:06 2:29:50 
   13  391 Dale Nelson             Delano             MN  48   17 30:33  1:52  2:10    5 1:07:58 21.7  2:03   17   49:21  7:57 2:32:03 
   14  471 Skeeter Moore           Duluth             MN  49   11 27:28  1:41  2:13   14 1:13:14 20.2  1:35   21   50:46  8:11 2:35:13 
   15  395 Scott Beaupre           Mound              MN  49   15 29:21  1:48  3:16   16 1:14:04 19.9  2:31   15   49:11  7:55 2:38:21 
   16  365 Dave Pincus             Champlin           MN  45   14 29:19  1:48  5:18   25 1:20:52 18.3  2:36   11   45:17  7:18 2:43:21 
   17  374 Lawrence Nemecek        Mound              MN  46   21 31:42  1:56  4:07   15 1:13:48 20.0  4:14   22   50:59  8:13 2:44:49 
   18  402 David Hawkinson         Fargo              ND  49   27 34:31  2:07  4:19   27 1:21:10 18.2  2:31    5   42:57  6:55 2:45:27 
   19  393 Tim Ruff                Savage             MN  48   28 34:55  2:08  3:18   22 1:18:16 18.9  1:26   14   48:28  7:48 2:46:21 
   20  411 Fritz Westphal          Minneapolis        MN  49   20 31:30  1:56  3:13   17 1:15:45 19.5  2:04   23   54:13  8:44 2:46:44 
   21  369 Dan Hauck               Cedar              MN  46   12 27:36  1:41  4:59   30 1:26:54 17.0  2:53   10   45:11  7:17 2:47:32 
   22  377 Mark Sullivan           Champlin           MN  46   23 31:48  1:57  4:20   24 1:20:42 18.3  2:25   18   49:41  8:00 2:48:54 
   23  394 Brian Taylor            Hopkins            MN  48   29 35:31  2:10  4:50   23 1:20:01 18.4  1:57   16   49:17  7:56 2:51:33 
   24  367 Nick Summers            Mound              MN  45   22 31:43  1:56  3:03   21 1:18:02 18.9  1:46   28   58:50  9:29 2:53:22 
   25  388 Kevin Jones             Britton            SD  48   26 34:28  2:07  2:51   18 1:16:21 19.3  2:33   25   57:20  9:14 2:53:33 
   26  380 Randall Henkemeyer      Lakeville          MN  47   25 34:03  2:05  4:41   28 1:22:38 17.9  4:42   19   50:17  8:06 2:56:19 
   27  403 Keith Johnson           Ramsey             MN  49   31 41:52  2:34  5:43   19 1:16:28 19.3                          2:57:14 
   28  364 Richard Lord Ii         Monticello         MN  45   19 30:58  1:54  4:07   31 1:28:47 16.6  1:29   26   57:30  9:16 3:02:50 
   29  408 Roger Remark            Wayzata            MN  49   30 35:45  2:11  4:27   32 1:30:24 16.3  1:54   27   58:12  9:22 3:10:41 
   30  406 Matthew Keske           Edina              MN  49   32 41:59  2:34  6:11   29 1:23:58 17.6  2:42   29 1:13:01 11:45 3:27:49 
   31  390 John McLaughlin         Eagan              MN  48   18 30:49  1:53  5:16   26 1:21:00 18.2  3:16                            
   32  396 Chris Brown             Saint Paul         MN  49   24 31:58  1:57  4:47   20 1:16:41 19.2                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  385 Sarah Zirkle            Wyoming            MN  47    1 21:19  1:18  3:54    1 1:15:01 19.7  1:47    1   46:09  7:26 2:28:09 
    2  469 Kris Kolenz             Duluth             MN  47    3 28:14  1:44  4:13    3 1:18:27 18.8  3:11    3   51:54  8:22 2:45:57 
    3  401 Lynn Esp                Sugar Grove        IL  49    5 31:37  1:56  3:08    4 1:20:25 18.4  2:05    4   54:14  8:44 2:51:27 
    4  389 Susan Key               Ironwood           MI  48    6 36:38  2:14  3:44    2 1:18:14 18.9  2:27    2   51:40  8:19 2:52:40 
    5  375 Kris Ridler             Chaska             MN  46    2 25:02  1:32  5:28    7 1:29:47 16.4  2:26    5   54:52  8:50 2:57:34 
    6  392 Michelle Popham         Hugo               MN  48    4 30:57  1:54  3:51    5 1:24:03 17.6  2:07    7   58:19  9:23 2:59:14 
    7  379 Karen Barton                                   47    7 37:30  2:18  3:06    6 1:25:10 17.3  2:49    6   58:10  9:22 3:06:44 
    8  371 Genevieve McJilton      Wayzata            MN  46    8 40:31  2:29  3:29    8 1:40:34 14.7  2:23    8 1:05:31 10:33 3:32:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  433 Brad Johnson            North Mankato      MN  53    3 23:53  1:28  2:36    4 1:08:24 21.6  1:22    1   40:33  6:32 2:16:46 
    2  428 David Goldberg          Mound              MN  52    2 23:03  1:25  2:01    3 1:07:32 21.9  1:11    3   43:33  7:01 2:17:19 
    3  423 Brian Lavelle           Chaska             MN  51    1 22:05  1:21  1:58    2 1:06:49 22.1  1:22    6   45:59  7:24 2:18:11 
    4  427 Kirk Vesterstein        Wayzata            MN  51    8 27:56  1:43  2:29    1 1:06:19 22.3  2:08    2   41:21  6:40 2:20:11 
    5  422 Jp Fahey                Norwood            MN  51   10 29:14  1:47  1:45    8 1:13:20 20.1  1:01    4   44:38  7:11 2:29:55 
    6  476 Randy Vaske             Hugo               MN  54    5 26:12  1:36  3:34    5 1:09:18 21.3  2:11    8   49:22  7:57 2:30:35 
    7  416 David Knack             Prior Lake         MN  50    4 25:16  1:33  2:50    7 1:11:50 20.5  1:33    9   50:16  8:06 2:31:42 
    8  426 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MN  51   15 33:29  2:03  4:04    9 1:13:42 20.0  1:35    5   45:06  7:16 2:37:54 
    9  417 Dan Lagermeier          Eden Prairie       MN  50    6 27:07  1:40  3:14   14 1:17:19 19.1  2:09   13   51:13  8:15 2:41:00 
   10  437 Steve Theis             Wayzata            MN  53    7 27:38  1:42  4:23   13 1:16:40 19.3  1:38   12   51:02  8:13 2:41:19 
   11  430 Gunther Maurus          Sartell            MN  52    9 28:42  1:45  3:38   10 1:14:20 19.9  2:35   15   52:41  8:29 2:41:53 
   12  440 Robert Lyng             Burnsville         MN  54   13 31:52  1:57  4:07   12 1:15:48 19.5  1:40   10   50:45  8:11 2:44:11 
   13  420 Curt Billmeyer          Plymouth           MN  51   21 37:47  2:19  5:27   11 1:14:46 19.7  1:47    7   46:23  7:28 2:46:08 
   14  475 Tony Taylor             Minneapolis        MN  51   18 35:30  2:10  2:42   16 1:18:37 18.8  2:02   11   50:50  8:11 2:49:39 
   15  419 Michael Shanahan        Watertown          MN  50   16 33:46  2:04  2:02   15 1:17:36 19.0  1:06   17   56:06  9:02 2:50:33 
   16  414 Tom Griffin             Bloomington        MN  50   11 30:34  1:52  3:22   17 1:24:46 17.4  1:27   19   58:08  9:22 2:58:16 
   17  434 David Kloss             Wadena             MN  53   19 35:39  2:11  5:13                           14   51:27  8:17 2:59:29 
   18  442 David Stein             White Bear Lake    MN  54   14 33:18  2:02  4:47                           16   55:52  9:00 3:04:18 
   19  438 James Barr              White Bear Lake    MN  54   12 31:46  1:57  4:00    6 1:11:36 20.6  4:05   23 1:13:57 11:54 3:05:22 
   20  415 Robert Hensley          Excelsior          MN  50   17 35:16  2:09  8:33   19 1:28:07 16.8  3:43   20   59:07  9:31 3:14:43 
   21  421 Anthony Brown           Lakeville          MN  51   22 39:31  2:25  5:41   18 1:24:50 17.4  3:28   21 1:02:54 10:08 3:16:22 
   22  436 Bruce Salmela           Shakopee           MN  53   23 47:19  2:54  6:46   20 1:35:51 15.4  2:11   18   57:45  9:18 3:29:50 
   23  424 Patrick Noaker          Wayzata            MN  51   20 35:56  2:12  6:14   21 1:37:41 15.1  3:06   22 1:13:12 11:47 3:36:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1   26 Julie Theroux           Whitehouse         OH  54    3 33:39  2:04  3:34    1 1:16:51 19.2  1:28    2   50:14  8:05 2:45:44 
    2  418 Kelly O'Neill           Wayzata            MN  50    1 28:45  1:46  4:51    2 1:24:26 17.5  3:08    1   49:11  7:55 2:50:20 
    3  425 Mary Sands              Saint Paul         MN  51    4 34:01  2:05  3:20    3 1:26:44 17.0                          2:57:57 
    4  429 Carla Hausladen         Hamel              MN  52    2 32:32  2:00  4:00                            3   54:06  8:43 3:02:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  451 Mike Ewen               Rochester          MN  56    4 31:22  1:55  2:13    1 1:07:35 21.8  1:34    2   41:57  6:45 2:24:39 
    2  456 Lynn Beiswanger         Bismarck           ND  58   10 36:12  2:13  4:00    2 1:10:41 20.9  2:49    1   40:35  6:32 2:34:16 
    3  453 David Swanson           Saint Paul         MN  56    3 28:21  1:44  2:31    6 1:17:09 19.1  1:24    4   47:17  7:37 2:36:39 
    4  458 Bryan Swenson           Big Lake           MN  59    7 35:01  2:09  2:47    3 1:11:39 20.6  1:47    3   46:40  7:31 2:37:52 
    5  447 Arth Gorr               Buffalo            MN  55    8 35:24  2:10  3:50    4 1:12:21 20.4  1:40    5   47:41  7:41 2:40:55 
    6  445 Gregg Garretson         Lakeville          MN  55    2 26:33  1:38  4:03    7 1:17:15 19.1  2:11    6   51:38  8:19 2:41:38 
    7  450 Steven Bentz            Coon Rapids        MN  56    1 25:31  1:34  3:14    8 1:18:16 18.9  2:51    9   57:01  9:11 2:46:51 
    8  449 Gary Wernersbach        Zimmerman          MN  55    9 35:59  2:12  6:27    5 1:16:15 19.4  2:11   10   57:57  9:20 2:58:47 
    9  448 Eric Nelson             Edina              MN  55    5 31:59  1:57  5:17    9 1:24:34 17.5  2:27    7   56:13  9:03 3:00:26 
   10  457 Bob Nordman             Savage             MN  59    6 32:20  1:59  2:46   10 1:32:45 15.9  1:57    8   56:51  9:09 3:06:37 
   11  444 Roger Fischer           Blaine             MN  55   11 41:01  2:31  6:54   12 2:02:49 12.0  2:03   11 1:16:13 12:16 4:08:58 
   12  452 Raymond Smith           Elk River          MN  56   12 48:16  2:57  4:48   11 1:48:32 13.6  3:50   12 1:24:02 13:32 4:09:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  454 Beth Guck               Ham Lake           MN  57    1 27:40  1:42  3:34    2 1:25:49 17.2  2:00    1   47:55  7:43 2:46:57 
    2  446 Susan Goodale           Saint Paul         MN  55    2 30:59  1:54  3:40    1 1:19:54 18.5  1:44    2 1:00:56  9:49 2:57:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  464 Denny` Ellingson        Courtland          MN  61    1 22:29  1:23  2:58    1 1:10:29 20.9  1:33    2   54:28  8:46 2:31:56 
    2  459 Mike McCammack          Brookings          SD  60    2 33:14  2:02  3:24    2 1:13:42 20.0  1:43    1   50:31  8:08 2:42:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 
    1  461 Daniel Murphy           Mason City         IA  66    1 34:14  2:06  7:41    1 1:24:56 17.4  3:29    1 1:02:22 10:03 3:12:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== ======= 

Total Registered:                        481
Total Number of Team Finishers:           12
Total Number of Individual Finishers:    388
Number of Individual Male   Finishers Event O:              284
Number of Individual Female Finishers Event O:              104
Did not Finish Race or Did Not Start:     79