Earth Day Half Marathon -
St. Cloud, MN
4/22/2017

race logo










                               EARTH DAY RUN
                St. Cloud State University - St. Cloud, MN
                              April 22, 2017
                               HALF MARATHON

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Jonathan Stoltman      30 M   Little Falls       MN 1:14:16.66 
    2 Gerad Mead             37 M   Minneapolis        MN 1:18:08.22 
    3 Chris Strand           29 M   Willmar            MN 1:20:21.54 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Katie Rusch            33 F   Saint Cloud        MN 1:25:55.73 
    2 Nichole Porath         33 F   Northfield         MN 1:32:06.99 
    3 Kim Diskerud           34 F   St. Cloud          MN 1:32:36.80 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Christopher Hagen      41 M   Little Falls       MN 1:24:50.71 
    2 Jesse Westrup          42 M   Sartell            MN 1:25:07.28 
    3 Brian Janaszak         40 M   Apple Valley       MN 1:28:32.90 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Melissa Jansem         46 F   St Cloud           MN 1:36:16.34 
    2 Jodi Nelson-Ryan       49 F   Sartell            MN 1:36:46.12 
    3 Kelly Vander Esch      40 F   Grimes             IA 1:37:22.21 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Cole Leukuma           14 M   Howard Lake        MN 1:34:40 
    2 Taylor Hugg            14 M   St Cloud           MN 1:46:21 
    3 Abram Liszka           13 M   Mora               MN 2:21:55 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Samantha Barron         2 F   Brainerd           MN 2:18:06 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Luke Lindhorst         16 M   St Cloud           MN 1:29:21 
    2 Alec Smieja            16 M   Big Lake           MN 1:32:04 
    3 Josiah Skeate          15 M   Saint Cloud        MN 1:46:51 
    4 Tyler Hugg             17 M   St Cloud           MN 1:47:37 
    5 Shane Vachal           16 M   St. Cloud          MN 1:48:54 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Taylor Billion         19 F   Sioux Falls        SD 1:58:13 
    2 Clare Dvoracek         15 F   St Cloud           MN 2:02:11 
    3 Melissa Geisenhof      17 F   Little Falls       MN 2:05:23 
    4 Alexandra Lee          17 F   St Cloud           MN 2:07:25 
    5 Mikenzi Coons          18 F   Anoka              MN 2:08:58 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Jeremy Welters         24 M   Long Prairie       MN 1:23:37 
    2 Beau Gerding           22 M   Saint Cloud        MN 1:29:03 
    3 Julian Calderon        22 M   St. Cloud          MN 1:29:17 
    4 Adam Fitzpatrick       21 M   St. Cloud          MN 1:32:20 
    5 Ryan Kuehn             23 M   River Falls        WI 1:35:33 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Nawang Palkit          24 F   St. Cloud          MN 1:37:41 
    2 Haylee Hastad          24 F   Fargo              ND 1:39:23 
    3 Greta Koppy            23 F   Ames               MN 1:42:13 
    4 Shawny Thompson        24 F   Milaca             MN 1:44:39 
    5 Shaelin Lekatz         20 F   Princeton          MN 1:45:59 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Chris Strand           29 M   Willmar            MN 1:20:21 
    2 Alec Erhard            25 M   Annandale          MN 1:22:35 
    3 Guled Jama             26 M   Minneapolis        MN 1:25:56 
    4 James Rinek            29 M   Edina              MN 1:26:19 
    5 Doug Liebsch           27 M   St. Cloud          MN 1:28:23 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Katelyn Engel          29 F   Minneapolis        MN 1:38:17 
    2 Emily Rothstein        27 F   St. Cloud          MN 1:43:26 
    3 Reva Mische            26 F   Saint Cloud        MN 1:44:06 
    4 Lindsey Duncan         25 F   Browerville        MN 1:45:15 
    5 Lizzie Kuckuk          27 F   Sioux Falls        SD 1:46:13 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Jake Cohen             31 M   New Hope           MN 1:24:11 
    2 Daniel Rueckert        31 M   Sauk Rapids        MN 1:24:16 
    3 Tony Dingmann          34 M   Sartell            MN 1:25:25 
    4 James Botnen           30 M   Kindred            ND 1:28:36 
    5 Nathan Hoffman         31 M   Saint Cloud        MN 1:30:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Nichole Porath         33 F   Northfield         MN 1:32:04 
    2 Kim Diskerud           34 F   St. Cloud          MN 1:32:35 
    3 Michelle Faith         30 F   Waconia            MN 1:37:24 
    4 Ashley Roemer          31 F   Annandale          MN 1:39:39 
    5 Molly Uecker           33 F   Buffalo            MN 1:41:34 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Gerad Mead             37 M   Minneapolis        MN 1:18:09 
    2 Andrew Zabel           37 M   Sartell            MN 1:20:51 
    3 Ryan Steil             37 M   St. August         MN 1:28:20 
    4 Dutch Rajkowski        39 M   Minneapolis        MN 1:28:44 
    5 Erik Wheeler           37 M   Rice               MN 1:30:21 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Jennifer Sjoberg       39 F   Isanti             MN 1:37:18 
    2 Jen Schomaker          38 F   Champlin           MN 1:38:52 
    3 Tricia Sladky          39 F   Clearwater         MN 1:39:06 
    4 Rikki Fahrmann         38 F   New Brighton       MN 1:41:22 
    5 Amy Rahm               35 F   St. Paul           MN 1:43:34 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Jesse Westrup          42 M   Sartell            MN 1:25:07 
    2 Brian Janaszak         40 M   Apple Valley       MN 1:28:32 
    3 Greg Jaeger            41 M   Woodbury           MN 1:30:02 
    4 Terry Scepurek         40 M   Little Falls       MN 1:32:27 
    5 Alex Schad             43 M   Sauk Rapids        MN 1:33:35 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Kelly Vander Esch      40 F   Grimes             IA 1:36:40 
    2 Carla Gabrielson       41 F   Grand Rapids       MN 1:37:45 
    3 Missy Trenz            40 F   Becker             MN 1:40:25 
    4 Marjorie Groseth       40 F   St. Augusta        MN 1:42:28 
    5 Jennifer Haws          40 F   Sartell            MN 1:43:22 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Mark Franklin          48 M   Janesville         WI 1:34:32 
    2 Stephen Fines          49 M   Saint Cloud        MN 1:34:48 
    3 Ed Nordstrom           46 M   Eagan              MN 1:35:02 
    4 Dave Schwartz          46 M   Sartell            MN 1:36:53 
    5 Dean Madsen            48 M   New London         MN 1:37:02 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Jodi Nelson-Ryan       49 F   Sartell            MN 1:36:41 
    2 Tracy Ost              47 F   Willmar            MN 1:40:49 
    3 Teresa Burlet          47 F   Sauk Centre        MN 1:44:18 
    4 Jamie Heying           47 F   Buffalo            MN 1:48:51 
    5 Lori Warne             48 F   Newfolden          MN 1:50:05 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Chris Humbert          53 M   Mound              MN 1:31:40 
    2 Jim Curto              54 M   Deer River         MN 1:34:47 
    3 John Vornholt          50 M   New London         MN 1:36:04 
    4 Todd Martin            50 M   Kimball            MN 1:36:51 
    5 James Abfalter         51 M   Big Lake           MN 1:39:55 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Kathleen Mahon         53 F   St. Cloud          MN 1:46:50 
    2 Jill Koski             52 F   St. Cloud          MN 1:51:27 
    3 Amy Woolsey            51 F   Sauk Rapids        MN 1:51:46 
    4 Deb Muehring           51 F   St. Joseph         MN 1:53:58 
    5 Marcia Williams        54 F   Saint Cloud        MN 1:56:02 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 David Hartz            59 M   Cold Spring        MN 1:32:57 
    2 Steve Covey            56 M   Saint Augusta      MN 1:34:26 
    3 Steven Danielson       57 M   Saint Joseph       MN 1:37:01 
    4 Ron Guetter            57 M   Willmar            MN 1:39:23 
    5 Tom Ost                57 M   Willmar            MN 1:40:49 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Mary Gripentrog        57 F   Sioux Falls        SD 1:50:31 
    2 Mary Januschka         56 F   Cambridge          MN 1:52:41 
    3 Judy Murray            57 F   Sartell            MN 1:52:41 
    4 Terese Vander Eyk      55 F   St. Cloud          MN 1:55:54 
    5 Jacqueline Hampton     57 F   Saint Cloud        MN 2:04:11 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Skip Fitting           62 M   Buffalo            MN 1:31:50 
    2 Bruce Dockter          60 M   Brooklyn Park      MN 1:34:54 
    3 Marty Teigen           60 M   Minneapolis        MN 1:34:57 
    4 Allen Zetterlund       62 M   St Cloud           MN 1:39:00 
    5 Steve Swanson          60 M   Battle Lake        MN 1:47:31 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Rhonda Magel           61 F   Fargo              ND 1:59:37 
    2 Barb Gregory           60 F   Richmond           MN 2:18:08 
    3 Elaine Judd            64 F   Milaca             MN 2:21:31 
    4 Cindy Biederman        60 F   Milaca             MN 2:37:30 
    5 Joyce Spanier          63 F   Paynesville        MN 2:38:56 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Peter Dwyer            66 M   Avon               MN 2:16:40 
    2 Keith Magsam           65 M   St. Cloud          MN 2:36:14 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Marian Steffes         67 F   Burtrum            MN 2:17:41 
    2 Diane Olson            65 F   Albany             MN 3:02:47 
    3 Sandy Denne            68 F   Sartell            MN 3:24:45 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Paul Ford              74 M   Saint Cloud        MN 2:03:43 
    2 Larry McNichols        72 M   Elk River          MN 2:22:30 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================
    1 Curtis Ghylin          78 M   Sauk Rapids        MN 2:42:56 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
=======================================================================================


================================================================================================================================================
                    COED RELAY RESULTS  (Top 3 awarded)
================================================================================================================================================
    1 3144 freemartins               X   Steve Pekarek         Chris Nehring         Kimball            MN 1:24:08 
    2 3135 Theodora's Geese          X   Carla Manfredi        Peter Miller          Winnipeg           MA 1:38:45 
    3 3089 Karls Fueled by Heart     X   Julia Karls           Wes Karls             St. Cloud          MN 1:38:59 
    4 3081 Team Jobin                X   Mathieu Jobin         Katie Jobin           Sartell            MN 1:44:32 
    5 3163 Prom - Lexie and TIm      X   Lexie Prom            Tim Prom              St. Augusta        MN 1:44:52 


================================================================================================================================================
                    MALE RELAY RESULTS  (Top 3 awarded)
================================================================================================================================================
    1 3147 nemeth                    M   Benjamin Nemeth       Johnny Nemeth         Sartell            MN 1:27:07 
    2 3112 Rapid Sequence            M   Charlie Lindell       W. Scott Lindell      Sartell            MN 1:27:18 
    3 3130 MJ                        M   Justin Werner         Matt Meyer            Becker             MN 1:33:57 
    4 3040 The Halfassinaters        M   Zac Faith             Nathan Faith          St. Cloud          MN 1:35:43 
    5 3197 Sun-Bros                  M   Cameron Sundberg      Brandon Sundberg      Foreston           MN 1:41:33 


================================================================================================================================================
                   FEMALE RELAY RESULTS  (Top 3 awarded)
================================================================================================================================================
    1 3125 Run Therapy               F   Elizabeth Wateland    Rike McCue            Sauk Rapids        MN 1:44:06 
    2 3190 Team Snap                 F   Kimberly Spohr        Jen Lund              Hancock            MN 1:47:17 
    3 3059 We've Got the Runs        F   Jean Hagberg          Megan Newland         Becker             MN 1:47:57 
    4 3198 Team Sunny                F   Paige Sunstrom        Nancy Sunstrom        Sauk Rapids        MN 1:48:04 
    5 3204 KT Squared                F   Kati Telander         Kristen Thom          Mora               MN 1:49:11