Duluth, MN
7/18/2021











                                                          BUZZ RYAN TRIATHLON
                                                Island Lake - Duluth, MN - July 18, 2021
                                              500 Yard Swim - 10 Mile Bike - 2.5 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8      10 Timothy Bontrager       Minneapolis        MN  29 M     3  8:19  1:40  0:25    1   23:57 25.1  0:45    1   12:49  5:08   46:12 
    2   1/2      25 Carson Deichman         Mankato            MN  18 M     2  7:58  1:36  0:34    3   25:52 23.2  0:25    2   13:19  5:20   48:05 
    3   2/8      62 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26 M     9  9:11  1:51  0:35    2   25:09 23.9  0:33    4   14:30  5:48   49:56 
    4   1/5      78 Todd Struckman          Duluth             MN  50 M     5  8:34  1:43  0:50    4   26:34 22.6  0:34   15   16:28  6:35   52:57 
    5   1/4      13 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  46 M    13 10:16  2:04  0:55    9   27:06 22.1  0:37    3   14:24  5:46   53:15 
    6   1/3      84 Benjamin Welch          Duluth             MN  31 M    16 10:20  2:04  0:57    6   26:51 22.3  0:27    6   15:01  6:01   53:34 
    7   1/3       8 Ben Bittner             Saginaw            MN  35 M    18 10:24  2:05  1:04    5   26:41 22.5  1:03    8   15:23  6:09   54:33 
    8   1/3      59 Elaine Nelson           Duluth             MN  42 F    15 10:20  2:04  1:24    8   27:00 22.2  0:40   11   15:30  6:12   54:53 
    9   3/8      15 Noah Burson             Duluth             MN  27 M     4  8:24  1:41  1:12   14   29:22 20.4  0:42   10   15:30  6:12   55:08 
   10   2/4      60 Grant Nelson            Duluth             MN  46 M    28 11:52  2:23  0:58   10   27:27 21.9  0:48    5   14:40  5:52   55:43 
   11   1/1      27 Daniel Duff             Duluth             MN  57 M    10  9:48  1:58  1:12   15   29:30 20.3  0:51   16   16:28  6:36   57:46 
   12   1/4      31 Lisa Filzen             Duluth             MN  32 F    20 10:27  2:06  1:35   11   28:42 20.9  1:05   13   16:02  6:25   57:49 
   13   1/3      48 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56 F     8  9:05  1:49  0:42   12   29:06 20.6  0:38   31   18:39  7:28   58:10 
   14   1/3      64 Jena Ogston             Duluth             MN  50 F    19 10:25  2:05  0:46   16   30:27 19.7  0:38   19   17:17  6:55   59:31 
   15   2/5      45 Paul Jones              Duluth             MN  50 M    27 11:44  2:21  0:50   18   30:51 19.4  0:58   14   16:25  6:34 1:00:46 
   16   3/4      24 Justin Cummins          Duluth             MN  46 M    40 13:13  2:39  1:01   17   30:34 19.6  0:43    9   15:29  6:12 1:00:57 
   17   4/4      46 Travis Jones            Superior           WI  46 M    46 13:40  2:44  2:33    7   26:58 22.2  1:26   17   16:50  6:44 1:01:25 
   18   1/3      42 Nathan Johnson          Duluth             MN  41 M    17 10:23  2:05  1:44   27   32:56 18.2  0:48   12   15:44  6:18 1:01:32 
   19   1/3      17 Sam Chumas              Eau Claire         WI  22 M     7  9:04  1:49  1:54   20   31:35 19.0  0:29   32   18:40  7:28 1:01:40 
   20   2/3      26 Sean Dinneen            Duluth             MN  33 M    14 10:18  2:04  1:49   25   32:29 18.5  0:28   22   17:48  7:07 1:02:50 
   21   1/2      82 Morgan Whyte            Winona             MN  24 F     6  8:57  1:48  1:32   32   34:21 17.5  0:43   25   18:09  7:16 1:03:41 
   22   3/3      81 Nic Wasbotten           Duluth             MN  34 M    51 14:41  2:57  1:05   13   29:12 20.5  0:38   28   18:28  7:24 1:04:02 
   23   1/1      12 Kai Braaten             Duluth             MN  17 M     1  6:00  1:12  2:34   41   36:36 16.4  0:32   33   18:47  7:31 1:04:27 
   24   2/3      18 Timothy Comfort         Duluth             MN  22 M    23 11:08  2:14  2:27   29   33:14 18.1  0:27   20   17:18  6:56 1:04:33 
   25   2/4      28 Chelsea Dummer          Stillwater         MN  34 F    33 12:15  2:27  1:41   23   32:03 18.7  0:45   24   18:07  7:15 1:04:48 
   26   4/8      34 Gabriel Graves          Esko               MN  25 M    38 13:08  2:38  2:06   19   31:27 19.1  0:58   23   17:51  7:09 1:05:27 
   27   5/8      79 Nicholas Teresi         Goleta             CA  25 M    34 12:31  2:31  1:18   26   32:38 18.4  0:27   37   19:14  7:42 1:06:05 
   28   3/3       9 Jonathan Boggio         Hibbing            MN  24 M    45 13:35  2:43  1:56   34   34:44 17.3  1:56    7   15:17  6:07 1:07:25 
   29   6/8       3 Tyler Anderson          Moose Lake         MN  29 M    32 12:06  2:26  1:36   40   36:16 16.5  0:29   18   17:15  6:54 1:07:41 
   30   2/3      54 Pauline McJilton        Roseville          MN  54 F    37 13:03  2:37  1:10   28   32:56 18.2  0:48   41   20:29  8:12 1:08:24 
   31   1/3      53 Karen McCowin           Minnetonka         MN  26 F    41 13:19  2:40  1:14   37   35:22 17.0  0:26   27   18:19  7:20 1:08:39 
   32   7/8      66 Jacob Oleksik           Minnetonka         MN  25 M    11  9:54  1:59  2:17   46   37:20 16.1  0:43   30   18:34  7:26 1:08:46 
   33   1/1      52 Heather Matvey          Hibbing            MN  35 F    31 12:06  2:26  1:40   44   37:05 16.2  0:31   26   18:18  7:19 1:09:37 
   34   1/5      58 Mary Moline             Duluth             MN  62 F    36 12:55  2:35  1:22   36   34:51 17.2  1:04   39   19:39  7:52 1:09:49 
   35   2/2       4 Zachary Andrew          Duluth             MN  19 M    12 10:09  2:02  1:25   53   39:12 15.3  0:25   34   18:52  7:33 1:10:01 
   36   2/3       5 Todd Armbruster         Duluth             MN  39 M    24 11:09  2:14  2:53   43   37:00 16.2  0:26   36   19:13  7:41 1:10:39 
   37   3/5      11 Willy Bowden            Baraboo            WI  52 M    50 14:17  2:52  1:50   35   34:50 17.2  0:31   38   19:33  7:49 1:10:59 
   38   1/2       6 Randy Back              Superior           WI  62 M    61 17:36  3:32  0:59   22   31:53 18.8  0:56   40   19:40  7:52 1:11:02 
   39   1/2      21 Ben Croft               Carlton            MN  68 M    35 12:49  2:34  1:42   24   32:22 18.5  1:15   48   23:41  9:29 1:11:46 
   40   2/3      71 Karl Scharnweber        Sartell            MN  40 M    57 16:12  3:15  1:58   39   35:52 16.7  0:36   21   17:23  6:57 1:11:59 
   41   3/4      39 Natasha Jauss           Duluth             MN  32 F    49 14:03  2:49  1:36   49   38:03 15.8  0:57   29   18:31  7:25 1:13:08 
   42   2/5      14 Abbe Burke              Lake Forest        IL  63 F    25 11:38  2:20  1:29   38   35:45 16.8  1:40   46   23:04  9:14 1:13:35 
   43   4/4      65 Anna Oleksik            Williston          ND  31 F    22 11:01  2:13  2:03   31   34:05 17.6  2:07   54   25:19 10:08 1:14:32 
   44   2/2      23 Ashlyn Cummins          Duluth             MN  22 F    56 16:07  3:14  2:14   33   34:29 17.4  0:46   42   21:39  8:40 1:15:13 
   45   1/1      69 Renee Saamanen          Duluth             MN  45 F    48 13:52  2:47  1:58   21   31:47 18.9  1:34   61   26:49 10:44 1:15:58 
   46   3/5      76 Barbara Stevens         Minneapolis        MN  61 F    30 12:02  2:25  2:07   58   39:44 15.1  0:50   43   21:48  8:44 1:16:29 
   47   1/1      22 Rosie Cruikshank        Two Harbors        MN  19 F    47 13:47  2:46  2:02   51   38:45 15.5  1:14   45   22:32  9:01 1:18:18 
   48   4/5      36 Cathy Holman            Two Harbors        MN  60 F    29 12:01  2:25  3:26   50   38:34 15.6  0:41   51   24:21  9:45 1:19:01 
   49   3/3      73 Stephanie Schirtzinger  Duluth             MN  54 F    44 13:32  2:43  1:28   48   38:01 15.8  0:38   55   25:37 10:15 1:19:14 
   50   2/3      41 Jodie Johnson           Saginaw            MN  40 F    42 13:25  2:41  2:17   52   38:52 15.4  1:21   49   23:42  9:29 1:19:35 
   51   2/3      30 Sarah Feyder            Duluth             MN  28 F    21 10:43  2:09  1:26   59   41:11 14.6  0:46   56   25:44 10:18 1:19:48 
   52   2/2      47 Doug Jost               Cologne            MN  66 M    60 17:11  3:27  1:43   42   36:59 16.2  1:19   52   24:24  9:46 1:21:34 
   53   3/3      72 Rudi Scharnweber        Los Angeles        CA  42 M    66 22:48  4:34  2:11   47   37:40 15.9  0:51   35   19:02  7:37 1:22:31 
   54   2/3      57 Ann Miller              Duluth             MN  59 F    53 14:47  2:58  1:58   60   41:47 14.4  0:46   47   23:20  9:20 1:22:37 
   55   3/3      68 Morgan Pera             Cloquet            MN  25 F    52 14:46  2:58  2:53   45   37:17 16.1  1:34   60   26:46 10:43 1:23:13 
   56   1/1       7 Nancy Bauer             Hayward            WI  74 F    55 15:53  3:11  1:58   57   39:43 15.1  2:03   50   23:59  9:36 1:23:33 
   57   4/5      38 Michael Jacob           Duluth             MN  51 M    39 13:13  2:39  2:13   55   39:21 15.2  1:20   63   28:12 11:17 1:24:16 
   58   5/5      80 Tom Varner              Duluth             MN  52 M    59 16:47  3:22  1:39   56   39:22 15.2  0:59   57   26:05 10:26 1:24:50 
   59   3/3      74 Melanie Sever           Duluth             MN  57 F    43 13:29  2:42  2:36   63   43:55 13.7  1:15   53   24:53  9:57 1:26:05 
   60   1/1      56 Connie Meek             Hayward            WI  75 F    58 16:41  3:21  1:45   54   39:14 15.3  2:28   58   26:13 10:29 1:26:19 
   61   2/2      16 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  63 M    65 19:28  3:54  2:21   30   33:58 17.7  2:51   64   28:52 11:33 1:27:28 
   62   3/3      55 Ian McShane             Superior           WI  39 M    54 15:22  3:05  2:19   61   43:04 13.9  2:44   62   28:04 11:14 1:31:32 
   63   3/3      67 Kristina Paszko         Duluth             MN  40 F    64 19:12  3:51  2:48   64   46:12 13.0  1:02   59   26:16 10:31 1:35:28 
   64   5/5       2 Teri Alberico           Saint Paul         MN  62 F    62 18:40  3:44  3:21   62   43:32 13.8  1:07   66   34:46 13:55 1:41:25 
   65   1/1      35 Cynthia Grindy          Duluth             MN  65 F    26 11:42  2:21  3:16   65   53:37 11.2  1:11   65   34:44 13:54 1:44:26 
   66   8/8      49 Dylan Koltz Hale        Duluth             MN  27 M    63 19:03  3:49  3:01                   74:46   44   21:50  8:44 1:58:38 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   83 Team Bill                                        1 13:21  2:41  0:36    1   32:16 18.6  0:28    1   23:11  9:17 1:09:50 
           Greta Scharnweber , Kurt Scharnweber , Amber Scharnweb 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  50 Jasmine Laberge         Duluth             MN  29 F      1 13:47  2:46  2:21    1   37:59 15.8  0:38    1    7:47  3:07 1:02:31 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kai Braaten             Duluth             MN  17 M    6:00  1:12 
    2 Carson Deichman         Mankato            MN  18 M    7:58  1:36 
    3 Timothy Bontrager       Minneapolis        MN  29 M    8:19  1:40 
    4 Noah Burson             Duluth             MN  27 M    8:24  1:41 
    5 Todd Struckman          Duluth             MN  50 M    8:34  1:43 
    6 Morgan Whyte            Winona             MN  24 F    8:57  1:48 
    7 Sam Chumas              Eau Claire         WI  22 M    9:04  1:49 
    8 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56 F    9:05  1:49 
    9 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26 M    9:11  1:51 
   10 Daniel Duff             Duluth             MN  57 M    9:48  1:58 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Timothy Bontrager       Minneapolis        MN  29 M   23:57 25.1 
    2 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26 M   25:09 23.9 
    3 Carson Deichman         Mankato            MN  18 M   25:52 23.2 
    4 Todd Struckman          Duluth             MN  50 M   26:34 22.6 
    5 Ben Bittner             Saginaw            MN  35 M   26:41 22.5 
    6 Benjamin Welch          Duluth             MN  31 M   26:51 22.3 
    7 Travis Jones            Superior           WI  46 M   26:58 22.2 
    8 Elaine Nelson           Duluth             MN  42 F   27:00 22.2 
    9 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  46 M   27:06 22.1 
   10 Grant Nelson            Duluth             MN  46 M   27:27 21.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Timothy Bontrager       Minneapolis        MN  29 M   12:49  5:08 
    2 Carson Deichman         Mankato            MN  18 M   13:19  5:20 
    3 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  46 M   14:24  5:46 
    4 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26 M   14:30  5:48 
    5 Grant Nelson            Duluth             MN  46 M   14:40  5:52 
    6 Benjamin Welch          Duluth             MN  31 M   15:01  6:01 
    7 Jonathan Boggio         Hibbing            MN  24 M   15:17  6:07 
    8 Ben Bittner             Saginaw            MN  35 M   15:23  6:09 
    9 Justin Cummins          Duluth             MN  46 M   15:29  6:12 
   10 Noah Burson             Duluth             MN  27 M   15:30  6:12 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   10 Timothy Bontrager       Minneapolis        MN  29    3  8:19  1:40  0:25    1   23:57 25.1  0:45    1   12:49  5:08   46:12 
    2   25 Carson Deichman         Mankato            MN  18    2  7:58  1:36  0:34    3   25:52 23.2  0:25    2   13:19  5:20   48:05 
    3   62 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26    7  9:11  1:51  0:35    2   25:09 23.9  0:33    4   14:30  5:48   49:56 
    4   78 Todd Struckman          Duluth             MN  50    5  8:34  1:43  0:50    4   26:34 22.6  0:34   13   16:28  6:35   52:57 
    5   13 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  46   11 10:16  2:04  0:55    8   27:06 22.1  0:37    3   14:24  5:46   53:15 
    6   84 Benjamin Welch          Duluth             MN  31   13 10:20  2:04  0:57    6   26:51 22.3  0:27    6   15:01  6:01   53:34 
    7    8 Ben Bittner             Saginaw            MN  35   15 10:24  2:05  1:04    5   26:41 22.5  1:03    8   15:23  6:09   54:33 
    8   15 Noah Burson             Duluth             MN  27    4  8:24  1:41  1:12   11   29:22 20.4  0:42   10   15:30  6:12   55:08 
    9   60 Grant Nelson            Duluth             MN  46   19 11:52  2:23  0:58    9   27:27 21.9  0:48    5   14:40  5:52   55:43 
   10   27 Daniel Duff             Duluth             MN  57    8  9:48  1:58  1:12   12   29:30 20.3  0:51   14   16:28  6:36   57:46 
   11   45 Paul Jones              Duluth             MN  50   18 11:44  2:21  0:50   14   30:51 19.4  0:58   12   16:25  6:34 1:00:46 
   12   24 Justin Cummins          Duluth             MN  46   25 13:13  2:39  1:01   13   30:34 19.6  0:43    9   15:29  6:12 1:00:57 
   13   46 Travis Jones            Superior           WI  46   27 13:40  2:44  2:33    7   26:58 22.2  1:26   15   16:50  6:44 1:01:25 
   14   42 Nathan Johnson          Duluth             MN  41   14 10:23  2:05  1:44   21   32:56 18.2  0:48   11   15:44  6:18 1:01:32 
   15   17 Sam Chumas              Eau Claire         WI  22    6  9:04  1:49  1:54   16   31:35 19.0  0:29   23   18:40  7:28 1:01:40 
   16   26 Sean Dinneen            Duluth             MN  33   12 10:18  2:04  1:49   19   32:29 18.5  0:28   19   17:48  7:07 1:02:50 
   17   81 Nic Wasbotten           Duluth             MN  34   29 14:41  2:57  1:05   10   29:12 20.5  0:38   21   18:28  7:24 1:04:02 
   18   12 Kai Braaten             Duluth             MN  17    1  6:00  1:12  2:34   28   36:36 16.4  0:32   24   18:47  7:31 1:04:27 
   19   18 Timothy Comfort         Duluth             MN  22   16 11:08  2:14  2:27   22   33:14 18.1  0:27   17   17:18  6:56 1:04:33 
   20   34 Gabriel Graves          Esko               MN  25   23 13:08  2:38  2:06   15   31:27 19.1  0:58   20   17:51  7:09 1:05:27 
   21   79 Nicholas Teresi         Goleta             CA  25   21 12:31  2:31  1:18   20   32:38 18.4  0:27   28   19:14  7:42 1:06:05 
   22    9 Jonathan Boggio         Hibbing            MN  24   26 13:35  2:43  1:56   24   34:44 17.3  1:56    7   15:17  6:07 1:07:25 
   23    3 Tyler Anderson          Moose Lake         MN  29   20 12:06  2:26  1:36   27   36:16 16.5  0:29   16   17:15  6:54 1:07:41 
   24   66 Jacob Oleksik           Minnetonka         MN  25    9  9:54  1:59  2:17   31   37:20 16.1  0:43   22   18:34  7:26 1:08:46 
   25    4 Zachary Andrew          Duluth             MN  19   10 10:09  2:02  1:25   33   39:12 15.3  0:25   25   18:52  7:33 1:10:01 
   26    5 Todd Armbruster         Duluth             MN  39   17 11:09  2:14  2:53   30   37:00 16.2  0:26   27   19:13  7:41 1:10:39 
   27   11 Willy Bowden            Baraboo            WI  52   28 14:17  2:52  1:50   25   34:50 17.2  0:31   29   19:33  7:49 1:10:59 
   28    6 Randy Back              Superior           WI  62   34 17:36  3:32  0:59   17   31:53 18.8  0:56   30   19:40  7:52 1:11:02 
   29   21 Ben Croft               Carlton            MN  68   22 12:49  2:34  1:42   18   32:22 18.5  1:15   32   23:41  9:29 1:11:46 
   30   71 Karl Scharnweber        Sartell            MN  40   31 16:12  3:15  1:58   26   35:52 16.7  0:36   18   17:23  6:57 1:11:59 
   31   47 Doug Jost               Cologne            MN  66   33 17:11  3:27  1:43   29   36:59 16.2  1:19   33   24:24  9:46 1:21:34 
   32   72 Rudi Scharnweber        Los Angeles        CA  42   37 22:48  4:34  2:11   32   37:40 15.9  0:51   26   19:02  7:37 1:22:31 
   33   38 Michael Jacob           Duluth             MN  51   24 13:13  2:39  2:13   34   39:21 15.2  1:20   36   28:12 11:17 1:24:16 
   34   80 Tom Varner              Duluth             MN  52   32 16:47  3:22  1:39   35   39:22 15.2  0:59   34   26:05 10:26 1:24:50 
   35   16 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  63   36 19:28  3:54  2:21   23   33:58 17.7  2:51   37   28:52 11:33 1:27:28 
   36   55 Ian McShane             Superior           WI  39   30 15:22  3:05  2:19   36   43:04 13.9  2:44   35   28:04 11:14 1:31:32 
   37   49 Dylan Koltz Hale        Duluth             MN  27   35 19:03  3:49  3:01                   74:46   31   21:50  8:44 1:58:38 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   59 Elaine Nelson           Duluth             MN  42    3 10:20  2:04  1:24    1   27:00 22.2  0:40    1   15:30  6:12   54:53 
    2   31 Lisa Filzen             Duluth             MN  32    5 10:27  2:06  1:35    2   28:42 20.9  1:05    2   16:02  6:25   57:49 
    3   48 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56    2  9:05  1:49  0:42    3   29:06 20.6  0:38    9   18:39  7:28   58:10 
    4   64 Jena Ogston             Duluth             MN  50    4 10:25  2:05  0:46    4   30:27 19.7  0:38    3   17:17  6:55   59:31 
    5   82 Morgan Whyte            Winona             MN  24    1  8:57  1:48  1:32    9   34:21 17.5  0:43    5   18:09  7:16 1:03:41 
    6   28 Chelsea Dummer          Stillwater         MN  34   13 12:15  2:27  1:41    6   32:03 18.7  0:45    4   18:07  7:15 1:04:48 
    7   54 Pauline McJilton        Roseville          MN  54   15 13:03  2:37  1:10    7   32:56 18.2  0:48   11   20:29  8:12 1:08:24 
    8   53 Karen McCowin           Minnetonka         MN  26   16 13:19  2:40  1:14   12   35:22 17.0  0:26    7   18:19  7:20 1:08:39 
    9   52 Heather Matvey          Hibbing            MN  35   12 12:06  2:26  1:40   14   37:05 16.2  0:31    6   18:18  7:19 1:09:37 
   10   58 Mary Moline             Duluth             MN  62   14 12:55  2:35  1:22   11   34:51 17.2  1:04   10   19:39  7:52 1:09:49 
   11   39 Natasha Jauss           Duluth             MN  32   22 14:03  2:49  1:36   17   38:03 15.8  0:57    8   18:31  7:25 1:13:08 
   12   14 Abbe Burke              Lake Forest        IL  63    8 11:38  2:20  1:29   13   35:45 16.8  1:40   15   23:04  9:14 1:13:35 
   13   65 Anna Oleksik            Williston          ND  31    7 11:01  2:13  2:03    8   34:05 17.6  2:07   21   25:19 10:08 1:14:32 
   14   23 Ashlyn Cummins          Duluth             MN  22   26 16:07  3:14  2:14   10   34:29 17.4  0:46   12   21:39  8:40 1:15:13 
   15   69 Renee Saamanen          Duluth             MN  45   21 13:52  2:47  1:58    5   31:47 18.9  1:34   27   26:49 10:44 1:15:58 
   16   76 Barbara Stevens         Minneapolis        MN  61   11 12:02  2:25  2:07   23   39:44 15.1  0:50   13   21:48  8:44 1:16:29 
   17   22 Rosie Cruikshank        Two Harbors        MN  19   20 13:47  2:46  2:02   19   38:45 15.5  1:14   14   22:32  9:01 1:18:18 
   18   36 Cathy Holman            Two Harbors        MN  60   10 12:01  2:25  3:26   18   38:34 15.6  0:41   19   24:21  9:45 1:19:01 
   19   73 Stephanie Schirtzinger  Duluth             MN  54   19 13:32  2:43  1:28   16   38:01 15.8  0:38   22   25:37 10:15 1:19:14 
   20   41 Jodie Johnson           Saginaw            MN  40   17 13:25  2:41  2:17   20   38:52 15.4  1:21   17   23:42  9:29 1:19:35 
   21   30 Sarah Feyder            Duluth             MN  28    6 10:43  2:09  1:26   24   41:11 14.6  0:46   23   25:44 10:18 1:19:48 
   22   57 Ann Miller              Duluth             MN  59   24 14:47  2:58  1:58   25   41:47 14.4  0:46   16   23:20  9:20 1:22:37 
   23   68 Morgan Pera             Cloquet            MN  25   23 14:46  2:58  2:53   15   37:17 16.1  1:34   26   26:46 10:43 1:23:13 
   24    7 Nancy Bauer             Hayward            WI  74   25 15:53  3:11  1:58   22   39:43 15.1  2:03   18   23:59  9:36 1:23:33 
   25   74 Melanie Sever           Duluth             MN  57   18 13:29  2:42  2:36   27   43:55 13.7  1:15   20   24:53  9:57 1:26:05 
   26   56 Connie Meek             Hayward            WI  75   27 16:41  3:21  1:45   21   39:14 15.3  2:28   24   26:13 10:29 1:26:19 
   27   67 Kristina Paszko         Duluth             MN  40   29 19:12  3:51  2:48   28   46:12 13.0  1:02   25   26:16 10:31 1:35:28 
   28    2 Teri Alberico           Saint Paul         MN  62   28 18:40  3:44  3:21   26   43:32 13.8  1:07   29   34:46 13:55 1:41:25 
   29   35 Cynthia Grindy          Duluth             MN  65    9 11:42  2:21  3:16   29   53:37 11.2  1:11   28   34:44 13:54 1:44:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   12 Kai Braaten             Duluth             MN  17    1  6:00  1:12  2:34    1   36:36 16.4  0:32    1   18:47  7:31 1:04:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   25 Carson Deichman         Mankato            MN  18    1  7:58  1:36  0:34    1   25:52 23.2  0:25    1   13:19  5:20   48:05 
    2    4 Zachary Andrew          Duluth             MN  19    2 10:09  2:02  1:25    2   39:12 15.3  0:25    2   18:52  7:33 1:10:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   22 Rosie Cruikshank        Two Harbors        MN  19    1 13:47  2:46  2:02    1   38:45 15.5  1:14    1   22:32  9:01 1:18:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   17 Sam Chumas              Eau Claire         WI  22    1  9:04  1:49  1:54    1   31:35 19.0  0:29    3   18:40  7:28 1:01:40 
    2   18 Timothy Comfort         Duluth             MN  22    2 11:08  2:14  2:27    2   33:14 18.1  0:27    2   17:18  6:56 1:04:33 
    3    9 Jonathan Boggio         Hibbing            MN  24    3 13:35  2:43  1:56    3   34:44 17.3  1:56    1   15:17  6:07 1:07:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   82 Morgan Whyte            Winona             MN  24    1  8:57  1:48  1:32    1   34:21 17.5  0:43    1   18:09  7:16 1:03:41 
    2   23 Ashlyn Cummins          Duluth             MN  22    2 16:07  3:14  2:14    2   34:29 17.4  0:46    2   21:39  8:40 1:15:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   10 Timothy Bontrager       Minneapolis        MN  29    1  8:19  1:40  0:25    1   23:57 25.1  0:45    1   12:49  5:08   46:12 
    2   62 Corey Nygaard           South Saint Paul   MN  26    3  9:11  1:51  0:35    2   25:09 23.9  0:33    2   14:30  5:48   49:56 
    3   15 Noah Burson             Duluth             MN  27    2  8:24  1:41  1:12    3   29:22 20.4  0:42    3   15:30  6:12   55:08 
    4   34 Gabriel Graves          Esko               MN  25    7 13:08  2:38  2:06    4   31:27 19.1  0:58    5   17:51  7:09 1:05:27 
    5   79 Nicholas Teresi         Goleta             CA  25    6 12:31  2:31  1:18    5   32:38 18.4  0:27    7   19:14  7:42 1:06:05 
    6    3 Tyler Anderson          Moose Lake         MN  29    5 12:06  2:26  1:36    6   36:16 16.5  0:29    4   17:15  6:54 1:07:41 
    7   66 Jacob Oleksik           Minnetonka         MN  25    4  9:54  1:59  2:17    7   37:20 16.1  0:43    6   18:34  7:26 1:08:46 
    8   49 Dylan Koltz Hale        Duluth             MN  27    8 19:03  3:49  3:01                   74:46    8   21:50  8:44 1:58:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   53 Karen McCowin           Minnetonka         MN  26    2 13:19  2:40  1:14    1   35:22 17.0  0:26    1   18:19  7:20 1:08:39 
    2   30 Sarah Feyder            Duluth             MN  28    1 10:43  2:09  1:26    3   41:11 14.6  0:46    2   25:44 10:18 1:19:48 
    3   68 Morgan Pera             Cloquet            MN  25    3 14:46  2:58  2:53    2   37:17 16.1  1:34    3   26:46 10:43 1:23:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   84 Benjamin Welch          Duluth             MN  31    2 10:20  2:04  0:57    1   26:51 22.3  0:27    1   15:01  6:01   53:34 
    2   26 Sean Dinneen            Duluth             MN  33    1 10:18  2:04  1:49    3   32:29 18.5  0:28    2   17:48  7:07 1:02:50 
    3   81 Nic Wasbotten           Duluth             MN  34    3 14:41  2:57  1:05    2   29:12 20.5  0:38    3   18:28  7:24 1:04:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   31 Lisa Filzen             Duluth             MN  32    1 10:27  2:06  1:35    1   28:42 20.9  1:05    1   16:02  6:25   57:49 
    2   28 Chelsea Dummer          Stillwater         MN  34    3 12:15  2:27  1:41    2   32:03 18.7  0:45    2   18:07  7:15 1:04:48 
    3   39 Natasha Jauss           Duluth             MN  32    4 14:03  2:49  1:36    4   38:03 15.8  0:57    3   18:31  7:25 1:13:08 
    4   65 Anna Oleksik            Williston          ND  31    2 11:01  2:13  2:03    3   34:05 17.6  2:07    4   25:19 10:08 1:14:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    8 Ben Bittner             Saginaw            MN  35    1 10:24  2:05  1:04    1   26:41 22.5  1:03    1   15:23  6:09   54:33 
    2    5 Todd Armbruster         Duluth             MN  39    2 11:09  2:14  2:53    2   37:00 16.2  0:26    2   19:13  7:41 1:10:39 
    3   55 Ian McShane             Superior           WI  39    3 15:22  3:05  2:19    3   43:04 13.9  2:44    3   28:04 11:14 1:31:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   52 Heather Matvey          Hibbing            MN  35    1 12:06  2:26  1:40    1   37:05 16.2  0:31    1   18:18  7:19 1:09:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Nathan Johnson          Duluth             MN  41    1 10:23  2:05  1:44    1   32:56 18.2  0:48    1   15:44  6:18 1:01:32 
    2   71 Karl Scharnweber        Sartell            MN  40    2 16:12  3:15  1:58    2   35:52 16.7  0:36    2   17:23  6:57 1:11:59 
    3   72 Rudi Scharnweber        Los Angeles        CA  42    3 22:48  4:34  2:11    3   37:40 15.9  0:51    3   19:02  7:37 1:22:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   59 Elaine Nelson           Duluth             MN  42    1 10:20  2:04  1:24    1   27:00 22.2  0:40    1   15:30  6:12   54:53 
    2   41 Jodie Johnson           Saginaw            MN  40    2 13:25  2:41  2:17    2   38:52 15.4  1:21    2   23:42  9:29 1:19:35 
    3   67 Kristina Paszko         Duluth             MN  40    3 19:12  3:51  2:48    3   46:12 13.0  1:02    3   26:16 10:31 1:35:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   13 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  46    1 10:16  2:04  0:55    2   27:06 22.1  0:37    1   14:24  5:46   53:15 
    2   60 Grant Nelson            Duluth             MN  46    2 11:52  2:23  0:58    3   27:27 21.9  0:48    2   14:40  5:52   55:43 
    3   24 Justin Cummins          Duluth             MN  46    3 13:13  2:39  1:01    4   30:34 19.6  0:43    3   15:29  6:12 1:00:57 
    4   46 Travis Jones            Superior           WI  46    4 13:40  2:44  2:33    1   26:58 22.2  1:26    4   16:50  6:44 1:01:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   69 Renee Saamanen          Duluth             MN  45    1 13:52  2:47  1:58    1   31:47 18.9  1:34    1   26:49 10:44 1:15:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Todd Struckman          Duluth             MN  50    1  8:34  1:43  0:50    1   26:34 22.6  0:34    2   16:28  6:35   52:57 
    2   45 Paul Jones              Duluth             MN  50    2 11:44  2:21  0:50    2   30:51 19.4  0:58    1   16:25  6:34 1:00:46 
    3   11 Willy Bowden            Baraboo            WI  52    4 14:17  2:52  1:50    3   34:50 17.2  0:31    3   19:33  7:49 1:10:59 
    4   38 Michael Jacob           Duluth             MN  51    3 13:13  2:39  2:13    4   39:21 15.2  1:20    5   28:12 11:17 1:24:16 
    5   80 Tom Varner              Duluth             MN  52    5 16:47  3:22  1:39    5   39:22 15.2  0:59    4   26:05 10:26 1:24:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   64 Jena Ogston             Duluth             MN  50    1 10:25  2:05  0:46    1   30:27 19.7  0:38    1   17:17  6:55   59:31 
    2   54 Pauline McJilton        Roseville          MN  54    2 13:03  2:37  1:10    2   32:56 18.2  0:48    2   20:29  8:12 1:08:24 
    3   73 Stephanie Schirtzinger  Duluth             MN  54    3 13:32  2:43  1:28    3   38:01 15.8  0:38    3   25:37 10:15 1:19:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   27 Daniel Duff             Duluth             MN  57    1  9:48  1:58  1:12    1   29:30 20.3  0:51    1   16:28  6:36   57:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   48 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56    1  9:05  1:49  0:42    1   29:06 20.6  0:38    1   18:39  7:28   58:10 
    2   57 Ann Miller              Duluth             MN  59    3 14:47  2:58  1:58    2   41:47 14.4  0:46    2   23:20  9:20 1:22:37 
    3   74 Melanie Sever           Duluth             MN  57    2 13:29  2:42  2:36    3   43:55 13.7  1:15    3   24:53  9:57 1:26:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    6 Randy Back              Superior           WI  62    1 17:36  3:32  0:59    1   31:53 18.8  0:56    1   19:40  7:52 1:11:02 
    2   16 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  63    2 19:28  3:54  2:21    2   33:58 17.7  2:51    2   28:52 11:33 1:27:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Mary Moline             Duluth             MN  62    4 12:55  2:35  1:22    1   34:51 17.2  1:04    1   19:39  7:52 1:09:49 
    2   14 Abbe Burke              Lake Forest        IL  63    1 11:38  2:20  1:29    2   35:45 16.8  1:40    3   23:04  9:14 1:13:35 
    3   76 Barbara Stevens         Minneapolis        MN  61    3 12:02  2:25  2:07    4   39:44 15.1  0:50    2   21:48  8:44 1:16:29 
    4   36 Cathy Holman            Two Harbors        MN  60    2 12:01  2:25  3:26    3   38:34 15.6  0:41    4   24:21  9:45 1:19:01 
    5    2 Teri Alberico           Saint Paul         MN  62    5 18:40  3:44  3:21    5   43:32 13.8  1:07    5   34:46 13:55 1:41:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   21 Ben Croft               Carlton            MN  68    1 12:49  2:34  1:42    1   32:22 18.5  1:15    1   23:41  9:29 1:11:46 
    2   47 Doug Jost               Cologne            MN  66    2 17:11  3:27  1:43    2   36:59 16.2  1:19    2   24:24  9:46 1:21:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   35 Cynthia Grindy          Duluth             MN  65    1 11:42  2:21  3:16    1   53:37 11.2  1:11    1   34:44 13:54 1:44:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    7 Nancy Bauer             Hayward            WI  74    1 15:53  3:11  1:58    1   39:43 15.1  2:03    1   23:59  9:36 1:23:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   56 Connie Meek             Hayward            WI  75    1 16:41  3:21  1:45    1   39:14 15.3  2:28    1   26:13 10:29 1:26:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         76
Total Number of Team Finishers:            1
Total Number of Individual Finishers:     66
Number of Male   Finishers:               37
Number of Female Finishers:               29
Did not Finish Race or Did Not Start:      8