Jackson, MN
6/12/2021











                                                 SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
                                                      Jackson, MN - June 12, 2021
                                                300 Yard Swim - 12.3 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     142 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32 M     5  5:25  1:49  0:50    1   33:40 21.9  0:40    2   23:01  7:26 1:03:34 
    2   1/2     145 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  42 M     9  7:02  2:21  0:43    2   34:52 21.2  0:45    3   23:27  7:34 1:06:48 
    3   1/4     138 Jeff Johnson            Jackson            MN  51 M     7  6:37  2:13  0:47    4   36:38 20.1  0:51    4   23:42  7:39 1:08:32 
    4   2/4     132 Dale Hedstrom           Lakefield          MN  53 M     1  4:34  1:32  1:27    6   38:33 19.1  0:27    5   24:44  7:59 1:09:43 
    5   1/1     108 Corbin Deichman                                13 M     4  5:16  1:46  0:22    9   43:00 17.2  0:31    1   21:43  7:01 1:10:51 
    6   3/4     139 Dennis Ellingson        Courtland          MN  69 M     2  5:10  1:44  1:09    3   35:59 20.5  0:47   11   31:21 10:07 1:14:24 
    7   4/4     186 Mike Johnson            Jackson            MN  53 M     6  6:34  2:12  1:40    5   37:41 19.6  0:49    9   30:32  9:51 1:17:14 
    8   1/1     143 Heather Stegemann       Sioux Falls        SD  35 F     8  6:51  2:17  1:28    8   42:03 17.6  0:38    6   27:19  8:49 1:18:18 
    9   1/1     185 Anita Leach             Worthington        MN  56 F    10  7:09  2:23  1:05   10   45:09 16.3  2:06    7   28:20  9:09 1:23:46 
   10   2/3     133 Craig Miller            Jackson            MN  38 M     3  5:11  1:44  1:27   13   47:21 15.6  0:29   13   32:44 10:34 1:27:10 
   11   2/2     135 Heath Cram              Garden City        MN  46 M    15 10:10  3:24  2:18    7   40:12 18.4  1:27   14   33:13 10:43 1:27:18 
   12   1/2     134 Shayna Cram             Garden City        MN  45 F    14  9:05  3:02  1:55   12   47:08 15.7  1:35    8   28:55  9:20 1:28:36 
   13   2/2     144 Agnes Kress             Waterloo           IA  43 F    12  8:28  2:50  2:06   11   46:18 15.9  1:10   12   32:35 10:31 1:30:35 
   14   1/1     141 Erica Noteboom          Hawarden           IA  26 F    11  8:13  2:45  2:23   14   48:36 15.2  1:09   10   30:45  9:56 1:31:04 
   15   3/3     140 Jack Brundell           Sioux Center       IA  31 M    13  8:38  2:53  2:26   15   51:59 14.2  0:44   15   34:28 11:07 1:38:13 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  187 Team Anderson                                    1  5:50  1:57  0:26    3   46:00 16.0  0:18    1   21:05  6:48 1:13:37 
           Anderson ,  ,                    
    2  136 MTM                                              3  7:16  2:26  0:32    1   39:52 18.5  0:27    2   28:10  9:05 1:16:15 
           Boyum , Johnson , Boyum         
    3  137 Mother Daughter Duo                              2  5:53  1:58  0:41    2   43:46 16.9  0:33    3   36:26 11:45 1:27:18 
           Campbell , Campbell , Campbell  


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Dale Hedstrom           Lakefield          MN  53 M    4:34  1:32 
    2 Dennis Ellingson        Courtland          MN  69 M    5:10  1:44 
    3 Craig Miller            Jackson            MN  38 M    5:11  1:44 
    4 Corbin Deichman                                13 M    5:16  1:46 
    5 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32 M    5:25  1:49 
    6 Mike Johnson            Jackson            MN  53 M    6:34  2:12 
    7 Jeff Johnson            Jackson            MN  51 M    6:37  2:13 
    8 Heather Stegemann       Sioux Falls        SD  35 F    6:51  2:17 
    9 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  42 M    7:02  2:21 
   10 Anita Leach             Worthington        MN  56 F    7:09  2:23 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32 M   33:40 21.9 
    2 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  42 M   34:52 21.2 
    3 Dennis Ellingson        Courtland          MN  69 M   35:59 20.5 
    4 Jeff Johnson            Jackson            MN  51 M   36:38 20.1 
    5 Mike Johnson            Jackson            MN  53 M   37:41 19.6 
    6 Dale Hedstrom           Lakefield          MN  53 M   38:33 19.1 
    7 Heath Cram              Garden City        MN  46 M   40:12 18.4 
    8 Heather Stegemann       Sioux Falls        SD  35 F   42:03 17.6 
    9 Corbin Deichman                                13 M   43:00 17.2 
   10 Anita Leach             Worthington        MN  56 F   45:09 16.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Corbin Deichman                                13 M   21:43  7:01 
    2 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32 M   23:01  7:26 
    3 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  42 M   23:27  7:34 
    4 Jeff Johnson            Jackson            MN  51 M   23:42  7:39 
    5 Dale Hedstrom           Lakefield          MN  53 M   24:44  7:59 
    6 Heather Stegemann       Sioux Falls        SD  35 F   27:19  8:49 
    7 Anita Leach             Worthington        MN  56 F   28:20  9:09 
    8 Shayna Cram             Garden City        MN  45 F   28:55  9:20 
    9 Mike Johnson            Jackson            MN  53 M   30:32  9:51 
   10 Erica Noteboom          Hawarden           IA  26 F   30:45  9:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  142 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32    5  5:25  1:49  0:50    1   33:40 21.9  0:40    2   23:01  7:26 1:03:34 
    2  145 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  42    8  7:02  2:21  0:43    2   34:52 21.2  0:45    3   23:27  7:34 1:06:48 
    3  138 Jeff Johnson            Jackson            MN  51    7  6:37  2:13  0:47    4   36:38 20.1  0:51    4   23:42  7:39 1:08:32 
    4  132 Dale Hedstrom           Lakefield          MN  53    1  4:34  1:32  1:27    6   38:33 19.1  0:27    5   24:44  7:59 1:09:43 
    5  108 Corbin Deichman                                13    4  5:16  1:46  0:22    8   43:00 17.2  0:31    1   21:43  7:01 1:10:51 
    6  139 Dennis Ellingson        Courtland          MN  69    2  5:10  1:44  1:09    3   35:59 20.5  0:47    7   31:21 10:07 1:14:24 
    7  186 Mike Johnson            Jackson            MN  53    6  6:34  2:12  1:40    5   37:41 19.6  0:49    6   30:32  9:51 1:17:14 
    8  133 Craig Miller            Jackson            MN  38    3  5:11  1:44  1:27    9   47:21 15.6  0:29    8   32:44 10:34 1:27:10 
    9  135 Heath Cram              Garden City        MN  46   10 10:10  3:24  2:18    7   40:12 18.4  1:27    9   33:13 10:43 1:27:18 
   10  140 Jack Brundell           Sioux Center       IA  31    9  8:38  2:53  2:26   10   51:59 14.2  0:44   10   34:28 11:07 1:38:13 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  143 Heather Stegemann       Sioux Falls        SD  35    1  6:51  2:17  1:28    1   42:03 17.6  0:38    1   27:19  8:49 1:18:18 
    2  185 Anita Leach             Worthington        MN  56    2  7:09  2:23  1:05    2   45:09 16.3  2:06    2   28:20  9:09 1:23:46 
    3  134 Shayna Cram             Garden City        MN  45    5  9:05  3:02  1:55    4   47:08 15.7  1:35    3   28:55  9:20 1:28:36 
    4  144 Agnes Kress             Waterloo           IA  43    4  8:28  2:50  2:06    3   46:18 15.9  1:10    5   32:35 10:31 1:30:35 
    5  141 Erica Noteboom          Hawarden           IA  26    3  8:13  2:45  2:23    5   48:36 15.2  1:09    4   30:45  9:56 1:31:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  108 Corbin Deichman                                13    1  5:16  1:46  0:22    1   43:00 17.2  0:31    1   21:43  7:01 1:10:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  141 Erica Noteboom          Hawarden           IA  26    1  8:13  2:45  2:23    1   48:36 15.2  1:09    1   30:45  9:56 1:31:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  142 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32    2  5:25  1:49  0:50    1   33:40 21.9  0:40    1   23:01  7:26 1:03:34 
    2  133 Craig Miller            Jackson            MN  38    1  5:11  1:44  1:27    2   47:21 15.6  0:29    2   32:44 10:34 1:27:10 
    3  140 Jack Brundell           Sioux Center       IA  31    3  8:38  2:53  2:26    3   51:59 14.2  0:44    3   34:28 11:07 1:38:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  143 Heather Stegemann       Sioux Falls        SD  35    1  6:51  2:17  1:28    1   42:03 17.6  0:38    1   27:19  8:49 1:18:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  145 Brandon Nordstrom       Fairmont           MN  42    1  7:02  2:21  0:43    1   34:52 21.2  0:45    1   23:27  7:34 1:06:48 
    2  135 Heath Cram              Garden City        MN  46    2 10:10  3:24  2:18    2   40:12 18.4  1:27    2   33:13 10:43 1:27:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  134 Shayna Cram             Garden City        MN  45    2  9:05  3:02  1:55    2   47:08 15.7  1:35    1   28:55  9:20 1:28:36 
    2  144 Agnes Kress             Waterloo           IA  43    1  8:28  2:50  2:06    1   46:18 15.9  1:10    2   32:35 10:31 1:30:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  138 Jeff Johnson            Jackson            MN  51    4  6:37  2:13  0:47    2   36:38 20.1  0:51    1   23:42  7:39 1:08:32 
    2  132 Dale Hedstrom           Lakefield          MN  53    1  4:34  1:32  1:27    4   38:33 19.1  0:27    2   24:44  7:59 1:09:43 
    3  139 Dennis Ellingson        Courtland          MN  69    2  5:10  1:44  1:09    1   35:59 20.5  0:47    4   31:21 10:07 1:14:24 
    4  186 Mike Johnson            Jackson            MN  53    3  6:34  2:12  1:40    3   37:41 19.6  0:49    3   30:32  9:51 1:17:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  185 Anita Leach             Worthington        MN  56    1  7:09  2:23  1:05    1   45:09 16.3  2:06    1   28:20  9:09 1:23:46 

Total Registered:                         18
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     15
Number of Male   Finishers:               10
Number of Female Finishers:                5
Did not Finish Race or Did Not Start:      0