Annandale, MN
7/18/2021











                                                      HEART OF THE LAKES TRIATHLON
                                                     Annandale, MN - July 18, 2021
                                        SHORT COURSE: 1/4 Mile Swim - 9 Mile Bike - 2.5 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12    488 Noah Mahoney            Monticello         MN  16 M     3  6:16  1:26  1:44   20   25:50 20.9  0:57    1   14:46  5:55   49:31 
    2   1/9     461 Macy Iyer               Edina              MN  17 F     8  6:53  1:34  1:21   16   25:42 21.0  1:14    2   15:36  6:15   50:44 
    3   1/5     405 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32 M    12  7:06  1:37  2:14    1   23:37 22.9  1:22   14   17:44  7:06   52:00 
    4   2/9     498 Caroline Peterson       Northfield         MN  18 F     1  5:48  1:19  2:07    5   24:35 22.0  1:40   18   18:31  7:25   52:38 
    5   1/8     255 Todd White              Saint Paul         MN  54 M     2  6:02  1:23  1:56    4   24:14 22.3  1:27   25   19:09  7:40   52:46 
    6   1/12    425 Katherine Johnson       Ramsey             MN  33 F    26  7:56  1:48  1:54    8   24:48 21.8  1:29   15   17:46  7:07   53:50 
    7   1/8     446 David Hoien             South Haven        MN  26 M    37  8:20  1:54  2:22   11   25:14 21.4  1:15   12   17:33  7:01   54:42 
    8   2/12    502 Andrea Tremaine         Minneapolis        MN  33 F    46  8:26  1:55  1:50    2   23:46 22.7  1:34   26   19:12  7:41   54:46 
    9   2/8     514 Stephen Dennison        Albertville        MN  26 M     4  6:37  1:31  1:52   12   25:35 21.1  1:45   32   19:39  7:52   55:27 
   10   2/12    396 Miles Bassett           Bloomington        MN  14 M    14  7:18  1:40  2:28   55   27:38 19.5  1:45    5   17:11  6:53   56:18 
   11   1/6     395 Ben Bassett             Bloomington        MN  44 M    16  7:24  1:41  2:38   48   27:26 19.7  1:42    6   17:14  6:54   56:22 
   12   1/15    500 Ken Janda               St Paul            MN  60 M    49  8:31  1:56  2:53    3   24:12 22.3  1:43   24   19:06  7:39   56:23 
   13   1/14    478 Glen Varns              Minneapolis        MN  46 M    52  8:35  1:57  1:47   23   25:59 20.8  1:30   19   18:36  7:27   56:25 
   14   3/12    455 Katie Vandorp           Annandale          MN  31 F    65  9:03  2:04  2:09   41   26:53 20.1  1:11    9   17:27  6:59   56:41 
   15   2/6     516 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  41 M     6  6:45  1:32  2:37   24   26:01 20.8  1:51   30   19:30  7:48   56:42 
   16   1/6     468 Kara Lindberg           Pine Island        MN  22 F    92  9:58  2:16  2:13   31   26:36 20.3  1:48    4   16:47  6:43   57:20 
   17   2/15    378 Craig Helmer            Minneapolis        MN  60 M    68  9:17  2:07  2:58   34   26:43 20.2  1:35    8   17:19  6:56   57:49 
   18   3/8     506 Tyler Velin             Apple Valley       MN  27 M   102 10:17  2:21  2:17   32   26:39 20.3  1:13   10   17:29  7:00   57:54 
   19   2/14    415 Mark Kretschmer         Hudson             WI  49 M    36  8:18  1:54  3:19   17   25:43 21.0  2:00   20   18:38  7:28   57:56 
   20   4/8     494 David Grano             Minneapolis        MN  28 M   100 10:16  2:20  2:47   39   26:52 20.1  1:33    3   16:30  6:36   57:56 
   21   1/12    515 Becky Leis              Cold Spring        MN  40 F    18  7:32  1:43  2:17   28   26:33 20.3  1:35   37   20:05  8:02   58:00 
   22   3/15    408 Bret Schmidt            Fredericksburg     VA  62 M    39  8:21  1:54  3:34   10   25:07 21.5  1:50   27   19:14  7:42   58:06 
   23   3/14    353 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  48 M     5  6:43  1:32  2:17   27   26:32 20.4  1:52   48   20:50  8:20   58:11 
   24   4/15    394 John Healy              St. Paul           MN  63 M    20  7:37  1:44  2:29   25   26:16 20.6  1:36   41   20:20  8:08   58:15 
   25   1/7     431 Derek Desens            South Haven        MN  38 M     9  7:00  1:36  2:57   43   27:00 20.0  1:26   42   20:24  8:10   58:44 
   26   2/8     264 Jeff Stites             Minneapolis        MN  51 M    54  8:41  1:59  2:51   14   25:41 21.0  1:32   36   20:02  8:01   58:46 
   27   5/15    491 Robert Badger           Hudson             WI  61 M    27  7:59  1:49  2:08    7   24:40 21.9  1:30   84   22:41  9:05   58:55 
   28   2/7     509 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  36 M    33  8:14  1:53  3:22   30   26:35 20.3  1:54   23   18:56  7:35   58:59 
   29   2/5     372 Karl Mertens            Colorado Springs   CO  33 M   163 13:24  3:03  2:38    6   24:40 21.9  1:03   13   17:35  7:02   59:18 
   30   6/15    406 Thomas Pritzker         Plymouth           MN  64 M    21  7:39  1:45  3:03   18   25:46 21.0  2:04   50   20:53  8:22   59:23 
   31   1/14    465 Marisa Skees            Bismarck           ND  45 F    56  8:46  2:00  2:39   46   27:13 19.8  1:46   28   19:14  7:42   59:36 
   32   1/8     409 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  58 M    31  8:08  1:51  2:56   21   25:56 20.8  1:38   53   21:03  8:26   59:40 
   33   1/2     505 Thomas Rohman           South Haven        MN  74 M    53  8:37  1:58  2:34    9   24:57 21.6  1:54   70   21:48  8:44   59:48 
   34   1/14    490 Erica Edwardson         Minneapolis        MN  39 F    25  7:55  1:48  2:33   37   26:50 20.1  1:47   46   20:46  8:19   59:49 
   35   2/14    480 Katie Gasser            Sartell            MN  35 F    17  7:26  1:42  3:08   35   26:44 20.2  1:22   58   21:14  8:30   59:52 
   36   4/12    332 Jaclyn Thorston         Annandale          MN  31 F    81  9:38  2:12  2:13   13   25:41 21.0  1:18   55   21:09  8:28   59:57 
   37   2/12    457 Melissa Kennedy         Albertville        MN  42 F    41  8:22  1:54  2:59   79   28:56 18.7  2:35   11   17:32  7:01 1:00:22 
   38   3/5     453 Tj Little               Prior Lake,        MN  31 M    78  9:34  2:11  3:01   74   28:43 18.8  1:09   17   18:22  7:21 1:00:46 
   39   2/6     439 Emily Quandt            Annandale          MN  23 F    97 10:13  2:20  2:42   49   27:26 19.7  1:12   29   19:17  7:43 1:00:50 
   40   5/12    484 Michelle Molitor        Belgrade           MN  31 F    40  8:21  1:54  2:44   26   26:21 20.5  1:42   75   22:02  8:49 1:01:08 
   41   3/14    373 Sarah Mertens           Colorado Springs   CO  35 F    50  8:31  1:56  3:03   73   28:40 18.8  1:05   35   19:57  7:59 1:01:13 
   42   4/14    269 Angela Larson           Circle Pines       MN  36 F    51  8:35  1:57  2:13   64   28:02 19.3  1:52   52   20:54  8:22 1:01:35 
   43   1/4     393 Maureen Emmerich        South Haven        MN  63 F    91  9:56  2:16  3:06   42   26:56 20.0  2:06   31   19:35  7:50 1:01:37 
   44   3/6     517 Warren Zook             Buffalo            MN  44 M    48  8:31  1:56  2:50   45   27:05 19.9  1:46   63   21:28  8:35 1:01:37 
   45   3/12    389 Connor Lund             Edina              MN  17 M    72  9:19  2:07  2:00   80   28:57 18.7  1:17   39   20:16  8:07 1:01:46 
   46   3/7     479 Brian Gasser            Sartell            MN  38 M    70  9:17  2:07  1:52  104   30:08 17.9  1:08   33   19:44  7:54 1:02:06 
   47   7/15    470 Steve Gunther           Excelsior          MN  63 M    11  7:04  1:37  2:40   22   25:56 20.8  1:49  114   24:41  9:53 1:02:09 
   48   2/8     410 Mark Getty              Plymouth           MN  59 M   105 10:19  2:21  3:51   15   25:41 21.0  1:34   49   20:52  8:21 1:02:16 
   49   4/14    476 Cisco (Chris Skanson    Maple Grove        MN  48 M    83  9:39  2:12  3:17   33   26:39 20.3  1:25   60   21:19  8:32 1:02:17 
   50   4/5     259 Matthew Wuollet         Amnandale          MN  32 M    63  9:03  2:04  2:00   72   28:37 18.9  1:30   56   21:12  8:29 1:02:19 
   51   3/8     522 Paul Lundeen            Buffalo            MN  58 M    69  9:17  2:07  2:42   38   26:52 20.1  2:07   61   21:26  8:35 1:02:21 
   52   4/7     495 Bill Pattison           Willmar            MN  39 M    64  9:03  2:04  3:23   40   26:52 20.1  2:54   38   20:14  8:06 1:02:24 
   53   3/8     266 Christopher Hedberg     Maple Plain        MN  51 M    35  8:17  1:53  2:43   59   27:41 19.5  2:20   62   21:27  8:35 1:02:25 
   54   4/12    279 Jonah Overby            Big Lake           MN  17 M     7  6:52  1:34  3:37   77   28:49 18.7  1:54   68   21:37  8:39 1:02:48 
   55   5/14    492 Jason Alders            Nowthen            MN  49 M    10  7:00  1:36  3:51   71   28:33 18.9  2:14   59   21:15  8:30 1:02:50 
   56   1/3     467 Marcus Krajewski        Rochester          MN  21 M   145 12:17  2:48  2:06   54   27:37 19.6  2:42   22   18:54  7:34 1:03:35 
   57   5/12    387 Nico Grafe              Edina              MN  17 M   111 10:36  2:25  2:56   68   28:23 19.0  1:09   43   20:35  8:14 1:03:36 
   58   6/12    383 Charlie Aubitz          Edina              MN  17 M    60  9:00  2:03  2:31   75   28:45 18.8  1:24   74   21:59  8:48 1:03:37 
   59   6/12    404 Billie Pritzker         Minneapolis        MN  31 F    19  7:33  1:43  3:02   84   29:06 18.6  1:28   79   22:30  9:00 1:03:38 
   60   5/14    398 Kym Zest                Minneapolis        MN  39 F    34  8:16  1:53  2:31   88   29:23 18.4  2:02   69   21:44  8:42 1:03:55 
   61   4/8     276 Bill Benning            Lakeville          MN  59 M    57  8:53  2:01  2:37   58   27:39 19.5  1:46   94   23:03  9:13 1:03:56 
   62   2/3     429 Tyler Smith             Becker             MN  24 M    66  9:10  2:05  3:43   67   28:13 19.1  1:58   51   20:54  8:22 1:03:57 
   63   3/12    445 Sheri Budde             South Haven        MN  43 F    42  8:24  1:55  2:56   91   29:28 18.3  1:39   66   21:36  8:39 1:04:01 
   64   3/9     444 Paige Budde             South Haven        MN  13 F    43  8:24  1:55  2:55   93   29:31 18.3  1:42   64   21:31  8:37 1:04:01 
   65   3/6     333 Claire Hagstrom         Clearwater         MN  22 F   101 10:17  2:21  3:18  108   30:25 17.8  1:25   21   18:53  7:33 1:04:15 
   66   4/8     374 Christopher Marshall    Plymouth           MN  50 M    90  9:55  2:16  2:55   47   27:17 19.8  2:17   73   21:55  8:46 1:04:18 
   67   6/14    421 Jonathan Schaefer       Edina              MN  47 M    74  9:25  2:09  5:04   85   29:13 18.5  2:37   16   18:04  7:14 1:04:21 
   68   5/8     265 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  26 M    24  7:50  1:47  3:03   87   29:18 18.4  1:28   85   22:45  9:06 1:04:23 
   69   2/4     386 Denise Casey            Buffalo            MN  61 F   121 11:08  2:32  2:31   81   29:00 18.6  1:19   45   20:38  8:16 1:04:34 
   70   7/12    388 Jack Hennessy           Edina              MN  17 M    95 10:11  2:19  2:26   56   27:38 19.5  1:23   89   22:57  9:11 1:04:34 
   71   1/6     436 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  51 F    32  8:14  1:53  3:10   83   29:05 18.6  1:57   78   22:23  8:58 1:04:47 
   72   1/8     463 Amanda Broin            Buffalo            MN  28 F    82  9:39  2:12  2:18  100   29:54 18.1  1:58   54   21:04  8:26 1:04:51 
   73   4/6     437 Mike Neumann            Becker             MN  41 M    94 10:10  2:19  3:29   29   26:33 20.3  2:25   77   22:19  8:56 1:04:54 
   74   5/8     354 Thomas Reuder           Minneapolis        MN  57 M   146 12:20  2:48  3:20   53   27:34 19.6  1:42   40   20:19  8:08 1:05:13 
   75   2/8     420 Caitlin Derichs         Paynesville        MN  28 F   108 10:30  2:24  3:41   76   28:47 18.8  1:22   57   21:12  8:29 1:05:31 
   76   5/7     481 Brady Behrens           Plymouth           MN  39 M    89  9:49  2:14  3:13   69   28:27 19.0  1:55   80   22:32  9:01 1:05:53 
   77   2/14    356 Heather Hooper          Annandale          MN  49 F    76  9:31  2:10  2:33  101   29:58 18.0  1:26   82   22:37  9:03 1:06:04 
   78   8/12    375 Robert Marshall         Plymouth           MN  15 M   113 10:44  2:27  4:15  126   32:30 16.6  1:45    7   17:19  6:56 1:06:32 
   79   2/6     447 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  50 F    88  9:48  2:14  3:06   50   27:31 19.6  2:46   99   23:29  9:24 1:06:37 
   80   1/2     412 Al Boehne               Stillwater         MN  65 M    29  8:04  1:50  3:17   52   27:34 19.6  2:26  126   25:32 10:13 1:06:51 
   81   5/8     358 Tom Millerbernd         Chaska             MN  54 M    73  9:24  2:09  3:26   65   28:06 19.2  2:25  102   23:40  9:28 1:07:00 
   82   7/14    464 Ryan Lund               Edina              MN  49 M    62  9:02  2:04  4:26   62   28:02 19.3  2:33   93   23:02  9:13 1:07:03 
   83   8/15    281 Todd Rogers             Minneapolis        MN  62 M    22  7:41  1:45  3:30   61   27:55 19.3  2:07  131   25:59 10:24 1:07:09 
   84   7/12    342 Julia Barnett           Annandale          MN  34 F   118 10:59  2:30  3:04   99   29:52 18.1  1:28   71   21:50  8:44 1:07:11 
   85   9/12    369 John Dieterle           Stillwater         MN  15 M   122 11:08  2:32  3:42   92   29:30 18.3  1:19   67   21:36  8:39 1:07:14 
   86   6/7     435 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  38 M   123 11:13  2:33  3:23   66   28:13 19.1  1:40   90   22:58  9:12 1:07:25 
   87   1/3     407 Joanne Sunquist         Minneapolis        MN  67 F    98 10:14  2:20  3:07   82   29:05 18.6  2:34   81   22:37  9:03 1:07:35 
   88   3/14    380 Tina Honsey             Annandale          MN  46 F   134 11:45  2:41  2:35  103   30:05 18.0  1:35   72   21:52  8:45 1:07:51 
   89   3/8     268 Britta Oden             Buffalo            MN  26 F    15  7:22  1:41  2:29  120   31:37 17.1  2:02  112   24:25  9:46 1:07:53 
   90   9/15    411 Jonathan Stinson        Plymouth           MN  60 M   135 11:47  2:41  4:20   70   28:30 18.9  2:02   65   21:34  8:38 1:08:11 
   91  10/15    486 Steven Donen            Chanhassen         MN  63 M    93 10:06  2:18  3:24   19   25:47 20.9  2:45  132   26:13 10:30 1:08:12 
   92   3/6     357 Candy Millerbernd       Chaska             MN  52 F   136 11:48  2:41  3:05   60   27:47 19.4  2:12  103   23:44  9:30 1:08:34 
   93   8/14    364 Heath Sneller           Annandale          MN  45 M   139 11:51  2:42  3:32   90   29:28 18.3  1:14   86   22:46  9:07 1:08:48 
   94   2/3     482 Susan Holt              Plymouth           MN  65 F    30  8:08  1:51  2:50   78   28:51 18.7  2:45  136   26:36 10:39 1:09:08 
   95   6/14    341 Jessica Sylvester       South Haven        MN  37 F   137 11:50  2:42  3:01   44   27:01 20.0  1:54  128   25:40 10:16 1:09:25 
   96   8/12    432 Jennifer Hovey          South Haven        MN  33 F   107 10:30  2:24  3:05  102   30:03 18.0  1:55  105   23:55  9:34 1:09:26 
   97   6/8     361 Tim Tanner              Plymouth           MN  57 M    59  8:57  2:03  2:59   96   29:47 18.1  2:34  122   25:13 10:06 1:09:28 
   98   4/12    518 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  41 F   129 11:28  2:37  2:10  129   33:13 16.3  2:10   44   20:35  8:14 1:09:35 
   99   4/8     337 Emily Roeder            Annandale          MN  28 F   117 10:57  2:30  2:39  107   30:24 17.8  1:23  110   24:22  9:45 1:09:43 
  100   4/14    349 Tana Crowell            Annandale          MN  45 F   130 11:30  2:37  3:09  111   30:45 17.6  1:19   95   23:03  9:14 1:09:44 
  101   4/9     416 Meg Kretschmer          Hudson             WI  17 F    86  9:44  2:13  3:10  146   34:28 15.7  2:37   34   19:47  7:55 1:09:44 
  102  10/12    400 Gavin Dobson            St. Paul           MN  17 M    80  9:37  2:12  2:54  110   30:37 17.6  1:30  123   25:16 10:07 1:09:52 
  103   4/6     434 Michelle Furuseth       Northome           MN  53 F    87  9:46  2:14  3:50  106   30:24 17.8  2:37  101   23:34  9:26 1:10:08 
  104   4/6     487 Allison Brunner         Minnetonka         MN  24 F    75  9:25  2:09  3:12  133   33:32 16.1  2:14   76   22:16  8:55 1:10:37 
  105   5/8     430 Abbey Desens            South Haven        MN  28 F   112 10:39  2:26  2:45  119   31:34 17.1  1:41  109   24:08  9:39 1:10:45 
  106  11/15    440 Mardon Quandt           Annandale          MN  61 M   119 10:59  2:30  3:15   51   27:31 19.6  3:36  125   25:27 10:11 1:10:46 
  107  11/12    413 Jackson Bennett         Brooklyn Park      MN  14 M    55  8:44  2:00  3:10  151   34:52 15.5  1:07   92   23:02  9:13 1:10:53 
  108   9/14    424 Paul Bodem              Mesa               AZ  46 M    45  8:26  1:55  2:57   89   29:24 18.4  2:14  144   28:05 11:14 1:11:04 
  109   5/9     510 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  18 F    99 10:15  2:20  2:52  140   33:57 15.9  1:30   83   22:38  9:03 1:11:10 
  110   5/14    451 Cathy Ruschmeier        Waconia            MN  48 F   162 13:16  3:01  2:18  130   33:14 16.2  1:45   47   20:48  8:19 1:11:19 
  111  12/15    452 David Little            Prior Lake         MN  64 M   157 12:47  2:55  4:12   95   29:46 18.1  1:54   87   22:46  9:07 1:11:22 
  112  13/15    417 Charles Schmidt         Oxford             IA  64 M    47  8:27  1:56  2:54   57   27:39 19.5  1:40  165   30:58 12:24 1:11:36 
  113   6/8     260 Neil Bengtson           Annandale          MN  50 M    71  9:17  2:07  3:58   63   28:02 19.3  2:00  149   28:34 11:26 1:11:49 
  114   7/14    345 Nicole Brennan          Annandale          MN  38 F   109 10:32  2:24  4:01  123   32:00 16.9  2:05   98   23:23  9:21 1:11:59 
  115   6/14    282 Kate Varns              Minneapolis        MN  49 F    77  9:34  2:11  3:35  112   30:45 17.6  3:34  115   24:43  9:54 1:12:10 
  116   7/14    511 Jennifer Ho             St. Paul           MN  46 F   106 10:20  2:21  4:44  114   31:06 17.4  2:08  108   24:06  9:39 1:12:23 
  117   9/12    346 Rachel Flygare          Annandale          MN  34 F   116 10:56  2:29  3:39  135   33:46 16.0  1:18   88   22:49  9:08 1:12:26 
  118   5/12    448 Ann Fugleberg           Bloomington        MN  40 F    67  9:11  2:06  4:10   94   29:42 18.2  2:00  139   27:26 10:59 1:12:28 
  119   1/4     521 Kristin Veker           Edina              MN  57 F    28  7:59  1:49  3:56  113   30:45 17.6  1:58  146   28:23 11:21 1:12:59 
  120   8/14    423 Jenifer Munson          Annandale          MN  48 F   128 11:27  2:36  2:34  121   31:48 17.0  2:04  124   25:22 10:09 1:13:13 
  121  14/15    267 Rick Larson             Bloomington        MN  64 M   164 13:38  3:06  3:26   97   29:48 18.1  1:55  116   24:52  9:57 1:13:36 
  122   8/14    334 Amanda Grundy           Annandale          MN  36 F   147 12:22  2:49  2:55  125   32:17 16.7  1:28  120   25:07 10:03 1:14:07 
  123   6/8     471 Kristine Wolhowe        Waconia            MN  29 F    84  9:40  2:12  4:13  116   31:27 17.2  2:20  134   26:31 10:37 1:14:10 
  124   5/6     284 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  52 F   104 10:19  2:21  3:57  109   30:34 17.7  2:29  138   26:57 10:47 1:14:15 
  125   7/8     397 Jeffrey Windschitl      Sartell            MN  59 M   125 11:21  2:35  4:55   36   26:47 20.2  1:50  152   29:31 11:49 1:14:22 
  126  10/12    339 Heather Awe             Litchfield         MN  31 F   110 10:32  2:24  2:52  161   36:02 15.0  2:01   97   23:14  9:18 1:14:39 
  127   9/14    280 Molly Rogers            Minneapolis        MN  46 F   120 11:07  2:32  3:35  150   34:49 15.5  2:21  111   24:25  9:46 1:16:14 
  128   9/14    523 Claire Gromoll          Shoreview          MN  39 F   154 12:42  2:54  3:32  136   33:48 16.0  1:45  113   24:32  9:49 1:16:16 
  129   7/7     508 Chris Morris            Saint Cloud        MN  35 M   153 12:42  2:54  3:31  138   33:49 16.0  2:15  106   24:01  9:37 1:16:17 
  130   2/2     256 Gordy Olson             Fort Myers         FL  71 M   138 11:51  2:42  5:04   98   29:48 18.1  2:25  140   27:33 11:02 1:16:38 
  131   5/6     496 Dan Berendes            Blaine             MN  42 M    79  9:36  2:11  3:28  128   32:52 16.4  1:42  153   29:32 11:49 1:17:08 
  132   6/6     271 Shellie Bechtold        Plymouth           MN  52 F   142 12:12  2:47  4:33  115   31:16 17.3  1:51  143   27:54 11:10 1:17:45 
  133   5/6     278 Abigail Sirek           Webster            MN  23 F    38  8:21  1:54  4:04  148   34:37 15.6  2:36  148   28:33 11:26 1:18:09 
  134   6/8     450 Samuel Peterson         Lakeville          MN  25 M   143 12:12  2:47  6:07  158   35:36 15.2  2:08   96   23:14  9:18 1:19:14 
  135   6/9     370 Julia Dieterle          Stillwater         MN  12 F   155 12:45  2:54  3:01  139   33:54 15.9  1:09  147   28:27 11:23 1:19:15 
  136   6/12    472 Emily Walker            Minneapolis        MN  40 F    85  9:44  2:13  5:02  159   35:53 15.0  2:32  133   26:18 10:31 1:19:27 
  137   7/8     275 Emily Cramer            Bloomington        MN  27 F    96 10:13  2:20  3:53  143   34:05 15.8  1:57  151   29:26 11:47 1:19:32 
  138   7/12    273 Melissa McClure         Saint Joseph       MN  40 F   171 14:37  3:20  4:36  134   33:42 16.0  2:47  107   24:01  9:37 1:19:41 
  139  10/14    475 Tanya Erickson          Maple Lake         MN  37 F   167 13:48  3:09  4:11  132   33:30 16.1  3:10  121   25:09 10:04 1:19:47 
  140   8/12    497 Maureen Berendes        Blaine             MN  41 F   132 11:38  2:39  3:11  176   40:08 13.5  2:04  100   23:33  9:25 1:20:32 
  141   5/5     433 Jonathan Hovey          South Haven        MN  33 M   174 15:23  3:30  4:26  145   34:14 15.8  1:47  117   24:53  9:57 1:20:41 
  142  10/14    371 Natalie Dieterle        Stillwater         MN  46 F   152 12:38  2:53  3:13  165   36:41 14.7  1:40  137   26:43 10:41 1:20:53 
  143  10/14    414 Jourdan Bennett         Brooklyn Park      MN  46 M    61  9:00  2:03  4:35  167   37:15 14.5  2:25  142   27:48 11:07 1:21:00 
  144   8/8     462 Kristin Faris           Annandale          MN  29 F   165 13:40  3:07  4:17  156   35:29 15.2  2:51  119   25:01 10:01 1:21:16 
  145  11/12    426 Amy Ohland              Blaine             MN  34 F    23  7:42  1:45  5:16  172   39:21 13.7  2:16  141   27:44 11:06 1:22:17 
  146   9/12    272 Jolene Singh            Edina              MN  41 F   150 12:37  2:52  4:30  141   33:57 15.9  1:39  156   30:01 12:01 1:22:42 
  147  11/14    362 Ken Grantwit            New Hope           MN  49 M   181 20:31  4:40  3:02  105   30:08 17.9  2:53  135   26:34 10:38 1:23:07 
  148   3/4     257 Sandy Schwartz          Champlin           MN  60 F   158 12:51  2:56  6:36  124   32:03 16.8  3:06  150   28:40 11:28 1:23:14 
  149   3/3     454 Denise Barnett          Burnsville         MN  69 F   131 11:33  2:38  4:22  131   33:23 16.2  3:51  162   30:48 12:20 1:23:56 
  150   2/2     456 James Wright            Delano             MN  66 M   126 11:22  2:35  3:55  155   35:20 15.3  2:41  163   30:49 12:20 1:24:05 
  151  12/14    403 Bk Zhao                 Minneapolis        MN  47 M   127 11:24  2:36  4:43  137   33:49 16.0  4:32  158   30:21 12:09 1:24:47 
  152   7/9     377 Carly Meierhofer        Watkins            MN  16 F   160 13:04  2:58 12:01  154   35:06 15.4  1:38   91   23:01  9:13 1:24:48 
  153   8/9     363 Elise Dieterle          Stillwater         MN  14 F   115 10:53  2:29  3:38  168   37:26 14.4  1:32  168   31:28 12:36 1:24:55 
  154   7/8     344 Nick Olsen              Maple Lake         MN  53 M   176 15:35  3:33  5:45  160   35:59 15.0  2:58  127   25:33 10:13 1:25:47 
  155  10/12    274 Angie Paschke           Sartell            MN  40 F   170 14:31  3:18  3:50  157   35:32 15.2  1:52  157   30:09 12:04 1:25:52 
  156  13/14    402 Jeremy Dobson           St. Paul           MN  48 M   141 11:58  2:44  4:47  152   34:53 15.5  3:20  166   31:12 12:29 1:26:08 
  157   8/8     512 Tim Hullett             St. Paul           MN  57 M   183 23:42  5:24  4:14  117   31:29 17.2  3:01  104   23:50  9:32 1:26:15 
  158   2/4     348 Stephanie Scott         Annandale          MN  56 F   133 11:41  2:40  3:22  170   38:55 13.9  2:45  154   29:45 11:54 1:26:26 
  159  11/12    458 Kristi Walter           Shoreview          MN  42 F   103 10:18  2:21  5:42  127   32:37 16.6  3:58  175   34:53 13:58 1:27:27 
  160  11/14    499 Brittany Priest         Minneapolis        MN  35 F   166 13:43  3:07  6:33  175   40:04 13.5  2:18  118   24:54  9:58 1:27:30 
  161  12/14    338 Hannah Fischer          Annandale          MN  39 F   124 11:15  2:34  2:57  174   39:37 13.6  3:35  160   30:41 12:17 1:28:02 
  162   9/9     503 Livvy Sylvester         South Haven        MN  14 F   144 12:15  2:47  4:51  153   35:01 15.4  3:00  173   33:02 13:13 1:28:08 
  163   3/3     474 Benji Hurth             Hopkins            MN  21 M   140 11:52  2:42  3:34  173   39:30 13.7  2:26  164   30:49 12:20 1:28:10 
  164   3/4     513 Theresa Sweeney         Buffalo            MN  56 F   149 12:35  2:52  5:17  122   31:56 16.9  4:19  174   34:26 13:47 1:28:31 
  165   7/8     459 Noah Hurth              Hopkins            MN  28 M    13  7:14  1:39  4:19  179   42:21 12.8  3:05  171   32:20 12:56 1:29:17 
  166  13/14    427 Kathryn Ohland          Saint Paul         MN  37 F    44  8:25  1:55  4:39  171   39:20 13.7  2:15  177   35:33 14:13 1:30:10 
  167  11/14    335 Diana Geisinger         Annandale          MN  46 F   148 12:31  2:51  6:59  162   36:04 15.0  3:02  170   32:06 12:51 1:30:40 
  168  12/14    336 Donita Knaus            Kimball            MN  49 F   169 14:04  3:12  5:35  164   36:38 14.7  3:59  159   30:27 12:11 1:30:41 
  169   8/8     366 Hector Ruiz             Katy               TX  27 M   159 12:58  2:57  3:43  178   41:32 13.0  1:48  161   30:44 12:18 1:30:43 
  170  12/12    390 Brett Hughes            Eden Prairie       MN  17 M   161 13:15  3:01  4:24  144   34:08 15.8  3:06  180   36:11 14:29 1:31:02 
  171   8/8     391 Paul Hughes             Eden Prairie       MN  51 M   168 13:53  3:10  3:27  142   34:03 15.9  3:18  181   36:40 14:40 1:31:18 
  172  12/12    351 Kayla Stever            South Haven        MN  31 F   151 12:38  2:53  5:24  180   42:22 12.7  3:04  145   28:16 11:19 1:31:42 
  173   6/6     501 Kayla Siebold           Burnsville         MN  24 F    58  8:57  2:02  4:32  163   36:16 14.9  4:35  183   37:47 15:07 1:32:03 
  174  13/14    283 Jennifer Niedzielski    Annandale          MN  49 F   172 15:02  3:25  7:02   86   29:14 18.5  5:26  182   37:03 14:50 1:33:45 
  175  14/14    340 Jennifer Morrison       Princeton          MN  45 F   177 16:32  3:46  4:47  183   43:13 12.5  3:27  130   25:58 10:23 1:33:55 
  176   4/4     343 Kathy Kuechle           Cold Spring        MN  64 F   175 15:35  3:33  4:04  118   31:30 17.1  1:56  184   40:53 16:22 1:33:55 
  177   6/6     460 Perry Hurth             Bloomington        MN  43 M   180 20:03  4:34  3:43  169   38:33 14.0  1:47  167   31:12 12:29 1:35:15 
  178   4/4     477 Allyn Silver            Corcoran           MN  56 F   114 10:46  2:27  5:21  166   36:53 14.6  7:09  178   35:33 14:14 1:35:40 
  179   1/1     419 James Luadtke           Woodbury           MN  81 M   179 19:03  4:20  5:19  149   34:45 15.5  4:10  172   33:00 13:12 1:36:14 
  180   1/1     381 Judy Bowdin             Annandale          MN  76 F   156 12:46  2:54  5:33  185   49:47 10.8  1:57  155   29:57 11:59 1:39:58 
  181  12/12    376 Jen Eder                Watkins            MN  40 F   182 21:08  4:49  4:12  177   41:04 13.1  2:18  169   31:50 12:44 1:40:30 
  182  15/15    382 Stehen Edmonson         Buffalo            MN  61 M   178 16:40  3:48  6:03  147   34:35 15.6  4:31  185   43:11 17:17 1:44:59 
  183   1/1     263 Judy Rykken             Bloomington        MN  82 F   173 15:11  3:27  7:45  184   43:24 12.4  3:26  179   35:58 14:24 1:45:43 
  184  14/14    347 Sara Harper             Maple Lake         MN  35 F   184 30:48  7:00  4:50  181   42:51 12.6  2:17  129   25:48 10:19 1:46:33 
  185  14/14    350 Dave Hokanson           Watkins            MN  45 M   185 39:37  9:01  8:20  182   43:08 12.5  3:28  176   34:55 13:58 2:09:27 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  310 TRI4EVR                                          5  7:40  1:45  1:24    2   23:18 23.2  0:58    3   17:28  6:59   50:45 
           Chad Nelson , Bill Lorenz , Kris Kolstad               
    2  317 Two Studs and a Pup                              3  7:15  1:39  1:26    1   22:06 24.4  1:01    8   19:35  7:50   51:21 
           Andrew Williams , Nathan Hoffman , Peyton Budde        
    3  303 Wes and Company                                  4  7:31  1:43  1:25    3   25:14 21.4  0:57    2   17:20  6:56   52:25 
           Kristen Quill , Nate Ilse , Wes Ilse Martinson         
    4  321 TEAM Badger                                      8  7:50  1:47  1:24    8   29:06 18.6  1:06    1   14:56  5:59   54:20 
           Michael Fleigel , Andy Van Beck , Jake Keppers         
    5  320 Given it a Tri                                   1  6:02  1:23  1:27   15   31:28 17.2  1:02    4   17:55  7:10   57:53 
           Charles Bean , Claire Stevens , Isaac Basten           
    6  297 Running on Empty the Sequ                       15  9:46  2:14  1:58    4   25:55 20.8  1:11   10   20:16  8:07   59:05 
           Chad Wynia , Randy Knick , Siera Knick                 
    7  309 Die Tring                                        6  7:48  1:47  1:33    6   28:52 18.7  1:06   16   22:05  8:50 1:01:23 
           Alexis Sienczak , Mallory Butchko , Chelsea Mucha      
    8  312 Saami Day Delivery                              11  8:40  1:59  2:53    9   29:46 18.1  1:05    7   19:18  7:43 1:01:40 
           Nathan Day , Nathan Day , Saami Larson                 
    9  299 Van Goes                                         2  7:12  1:38  2:27    5   28:38 18.9  1:06   20   23:12  9:17 1:02:33 
           Matthew Vanderlinden , David Vanderlinden , Jacob Vand 
   10  300 uff da                                          27 12:14  2:47  2:59   10   30:16 17.8  1:09   11   20:20  8:08 1:06:57 
           Ingrid Anderson , Ingrid Anderson , Madeline Anderson  
   11  307 Two and a half women                             7  7:49  1:47  1:53   18   33:42 16.0  1:15   17   22:28  8:59 1:07:05 
           Bailey Fieldseth , Jen Pitzl , Lisa Rathje             
   12  316 M&M Kids                                        23 10:42  2:26  1:45   17   33:40 16.0  1:04    9   19:58  7:59 1:07:07 
           Lindsey Moore , Hannah Moore , Jack Milton             
   13  306 The Laid-Back Spartans                          22 10:28  2:23  2:11    7   28:57 18.7  1:33   21   24:02  9:37 1:07:09 
           Amanda Strohschein , Martin Strohschein , David Strohs 
   14  319 G3                                              24 11:38  2:39  1:38   11   30:18 17.8  1:16   19   22:47  9:07 1:07:36 
           Julie Starke , Charlie Gruys , Jill Gruys              
   15  291 Hulk Time                                       13  9:34  2:11  1:51   23   38:05 14.2  0:56    5   17:57  7:11 1:08:21 
           Charlotte Daly , Murphy Shively , Wesley MacMiller     
   16  292 spoonbil                                        28 14:13  3:14  3:00   16   32:27 16.6  1:03    6   18:58  7:36 1:09:39 
           Bob Spooner , Bob Spooner , Dustin Spooner             
   17  293 Two Boobs & A Nut                               14  9:36  2:11  2:06   19   34:06 15.8  1:32   18   22:35  9:02 1:09:53 
           Cathy Lampert , Denis Rinehart , Melinda Lampert       
   18  304 It's Strohs time                                25 12:07  2:46  1:56   21   34:17 15.8  1:03   12   20:39  8:16 1:10:00 
           Matt Strohschein , Jonathan Strohschein , Cece Strohsc 
   19  318 Tri-Again!                                      12  9:18  2:07  2:34   14   30:59 17.4  1:29   24   27:02 10:49 1:11:19 
           Vicki Hoien , Vicki Hoien , Traci Arends               
   20  302 Two oldtimers and a kid                         21 10:18  2:21  2:19   12   30:43 17.6  1:22   25   27:19 10:56 1:11:59 
           Barbara Ilse , Tim Ilse , Addy Ilse Martinson          
   21  311 Team Hurth                                       9  8:35  1:57  1:49   13   30:47 17.5  1:08   26   33:48 13:31 1:16:05 
           James Carlson , Paul Hurth , Ali Hurth                 
   22  314 Coming in Hot                                   26 12:08  2:46  2:02   25   40:15 13.4  1:14   13   21:02  8:25 1:16:39 
           Kelly Gudim , Anna Ryan , Natalie Stromme              
   23  315 Coming in slow                                  17 10:04  2:18  4:07   24   40:13 13.4  1:14   14   21:03  8:26 1:16:39 
           Philip Gudim , Chase Ryan , Brady Stromme              
   24  301 Cool Cats                                       18 10:04  2:18  2:15   28   42:59 12.6  1:24   15   21:38  8:40 1:18:19 
           Sabrina Wuolu , Anja Wuolu , Linda Hoff                
   25  308 The Body                                        19 10:08  2:19  1:58   26   40:41 13.3  1:24   22   25:34 10:14 1:19:44 
           Kelsey Provo , Angel Hagstrom , Jessica Paulson        
   26  305 C Team                                          10  8:40  1:59  2:23   27   42:42 12.6  1:32   23   26:01 10:25 1:21:16 
           Dean Bodem , Kim Bennett , Lauren Coe                  
   27  298 Dayton Family                                   16 10:03  2:17  1:51   22   34:52 15.5  1:30   27   35:44 14:18 1:23:57 
           Julie Schuett , Thalia Person , David Schuett          
   28  294 No Nuts...Just Guts                             20 10:13  2:20  1:55   20   34:16 15.8  1:37   28   37:24 14:58 1:25:24 
           Jennifer Lindquist , Lexie Pachan , Falina Stammer     


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 489 Kenneth Freed           Minneapolis        MN  60 M      1 13:08  2:59  6:31    1   42:10 12.8                                  
 493 Ana Musachio            Minneapolis        MN  37 F      2 13:32  3:05  5:48                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Caroline Peterson       Northfield         MN  18 F    5:48  1:19 
    2 Todd White              Saint Paul         MN  54 M    6:02  1:23 
    3 Noah Mahoney            Monticello         MN  16 M    6:16  1:26 
    4 Stephen Dennison        Albertville        MN  26 M    6:37  1:31 
    5 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  48 M    6:43  1:32 
    6 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  41 M    6:45  1:32 
    7 Jonah Overby            Big Lake           MN  17 M    6:52  1:34 
    8 Macy Iyer               Edina              MN  17 F    6:53  1:34 
    9 Derek Desens            South Haven        MN  38 M    7:00  1:36 
   10 Jason Alders            Nowthen            MN  49 M    7:00  1:36 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32 M   23:37 22.9 
    2 Andrea Tremaine         Minneapolis        MN  33 F   23:46 22.7 
    3 Ken Janda               St Paul            MN  60 M   24:12 22.3 
    4 Todd White              Saint Paul         MN  54 M   24:14 22.3 
    5 Caroline Peterson       Northfield         MN  18 F   24:35 22.0 
    6 Karl Mertens            Colorado Springs   CO  33 M   24:40 21.9 
    7 Robert Badger           Hudson             WI  61 M   24:40 21.9 
    8 Katherine Johnson       Ramsey             MN  33 F   24:48 21.8 
    9 Thomas Rohman           South Haven        MN  74 M   24:57 21.6 
   10 Bret Schmidt            Fredericksburg     VA  62 M   25:07 21.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Noah Mahoney            Monticello         MN  16 M   14:46  5:55 
    2 Macy Iyer               Edina              MN  17 F   15:36  6:15 
    3 David Grano             Minneapolis        MN  28 M   16:30  6:36 
    4 Kara Lindberg           Pine Island        MN  22 F   16:47  6:43 
    5 Miles Bassett           Bloomington        MN  14 M   17:11  6:53 
    6 Ben Bassett             Bloomington        MN  44 M   17:14  6:54 
    7 Robert Marshall         Plymouth           MN  15 M   17:19  6:56 
    8 Craig Helmer            Minneapolis        MN  60 M   17:19  6:56 
    9 Katie Vandorp           Annandale          MN  31 F   17:27  6:59 
   10 Tyler Velin             Apple Valley       MN  27 M   17:29  7:00 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  488 Noah Mahoney            Monticello         MN  16    2  6:16  1:26  1:44   15   25:50 20.9  0:57    1   14:46  5:55   49:31 
    2  405 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32   10  7:06  1:37  2:14    1   23:37 22.9  1:22   10   17:44  7:06   52:00 
    3  255 Todd White              Saint Paul         MN  54    1  6:02  1:23  1:56    3   24:14 22.3  1:27   18   19:09  7:40   52:46 
    4  446 David Hoien             South Haven        MN  26   24  8:20  1:54  2:22    8   25:14 21.4  1:15    8   17:33  7:01   54:42 
    5  514 Stephen Dennison        Albertville        MN  26    3  6:37  1:31  1:52    9   25:35 21.1  1:45   21   19:39  7:52   55:27 
    6  396 Miles Bassett           Bloomington        MN  14   12  7:18  1:40  2:28   39   27:38 19.5  1:45    3   17:11  6:53   56:18 
    7  395 Ben Bassett             Bloomington        MN  44   13  7:24  1:41  2:38   34   27:26 19.7  1:42    4   17:14  6:54   56:22 
    8  500 Ken Janda               St Paul            MN  60   29  8:31  1:56  2:53    2   24:12 22.3  1:43   17   19:06  7:39   56:23 
    9  478 Glen Varns              Minneapolis        MN  46   30  8:35  1:57  1:47   18   25:59 20.8  1:30   13   18:36  7:27   56:25 
   10  516 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  41    5  6:45  1:32  2:37   19   26:01 20.8  1:51   20   19:30  7:48   56:42 
   11  378 Craig Helmer            Minneapolis        MN  60   42  9:17  2:07  2:58   26   26:43 20.2  1:35    6   17:19  6:56   57:49 
   12  506 Tyler Velin             Apple Valley       MN  27   59 10:17  2:21  2:17   24   26:39 20.3  1:13    7   17:29  7:00   57:54 
   13  415 Mark Kretschmer         Hudson             WI  49   23  8:18  1:54  3:19   12   25:43 21.0  2:00   14   18:38  7:28   57:56 
   14  494 David Grano             Minneapolis        MN  28   58 10:16  2:20  2:47   29   26:52 20.1  1:33    2   16:30  6:36   57:56 
   15  408 Bret Schmidt            Fredericksburg     VA  62   25  8:21  1:54  3:34    7   25:07 21.5  1:50   19   19:14  7:42   58:06 
   16  353 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  48    4  6:43  1:32  2:17   21   26:32 20.4  1:52   30   20:50  8:20   58:11 
   17  394 John Healy              St. Paul           MN  63   14  7:37  1:44  2:29   20   26:16 20.6  1:36   27   20:20  8:08   58:15 
   18  431 Derek Desens            South Haven        MN  38    7  7:00  1:36  2:57   31   27:00 20.0  1:26   28   20:24  8:10   58:44 
   19  264 Jeff Stites             Minneapolis        MN  51   32  8:41  1:59  2:51   10   25:41 21.0  1:32   23   20:02  8:01   58:46 
   20  491 Robert Badger           Hudson             WI  61   18  7:59  1:49  2:08    5   24:40 21.9  1:30   49   22:41  9:05   58:55 
   21  509 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  36   21  8:14  1:53  3:22   23   26:35 20.3  1:54   16   18:56  7:35   58:59 
   22  372 Karl Mertens            Colorado Springs   CO  33   82 13:24  3:03  2:38    4   24:40 21.9  1:03    9   17:35  7:02   59:18 
   23  406 Thomas Pritzker         Plymouth           MN  64   15  7:39  1:45  3:03   13   25:46 21.0  2:04   32   20:53  8:22   59:23 
   24  409 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  58   20  8:08  1:51  2:56   16   25:56 20.8  1:38   34   21:03  8:26   59:40 
   25  505 Thomas Rohman           South Haven        MN  74   31  8:37  1:58  2:34    6   24:57 21.6  1:54   44   21:48  8:44   59:48 
   26  453 Tj Little               Prior Lake,        MN  31   49  9:34  2:11  3:01   55   28:43 18.8  1:09   12   18:22  7:21 1:00:46 
   27  517 Warren Zook             Buffalo            MN  44   28  8:31  1:56  2:50   32   27:05 19.9  1:46   40   21:28  8:35 1:01:37 
   28  389 Connor Lund             Edina              MN  17   46  9:19  2:07  2:00   58   28:57 18.7  1:17   25   20:16  8:07 1:01:46 
   29  479 Brian Gasser            Sartell            MN  38   44  9:17  2:07  1:52   68   30:08 17.9  1:08   22   19:44  7:54 1:02:06 
   30  470 Steve Gunther           Excelsior          MN  63    9  7:04  1:37  2:40   17   25:56 20.8  1:49   62   24:41  9:53 1:02:09 
   31  410 Mark Getty              Plymouth           MN  59   60 10:19  2:21  3:51   11   25:41 21.0  1:34   31   20:52  8:21 1:02:16 
   32  476 Cisco (Chris Skanson    Maple Grove        MN  48   52  9:39  2:12  3:17   25   26:39 20.3  1:25   37   21:19  8:32 1:02:17 
   33  259 Matthew Wuollet         Amnandale          MN  32   39  9:03  2:04  2:00   54   28:37 18.9  1:30   35   21:12  8:29 1:02:19 
   34  522 Paul Lundeen            Buffalo            MN  58   43  9:17  2:07  2:42   28   26:52 20.1  2:07   38   21:26  8:35 1:02:21 
   35  495 Bill Pattison           Willmar            MN  39   40  9:03  2:04  3:23   30   26:52 20.1  2:54   24   20:14  8:06 1:02:24 
   36  266 Christopher Hedberg     Maple Plain        MN  51   22  8:17  1:53  2:43   43   27:41 19.5  2:20   39   21:27  8:35 1:02:25 
   37  279 Jonah Overby            Big Lake           MN  17    6  6:52  1:34  3:37   57   28:49 18.7  1:54   43   21:37  8:39 1:02:48 
   38  492 Jason Alders            Nowthen            MN  49    8  7:00  1:36  3:51   53   28:33 18.9  2:14   36   21:15  8:30 1:02:50 
   39  467 Marcus Krajewski        Rochester          MN  21   75 12:17  2:48  2:06   38   27:37 19.6  2:42   15   18:54  7:34 1:03:35 
   40  387 Nico Grafe              Edina              MN  17   61 10:36  2:25  2:56   50   28:23 19.0  1:09   29   20:35  8:14 1:03:36 
   41  383 Charlie Aubitz          Edina              MN  17   36  9:00  2:03  2:31   56   28:45 18.8  1:24   46   21:59  8:48 1:03:37 
   42  276 Bill Benning            Lakeville          MN  59   34  8:53  2:01  2:37   42   27:39 19.5  1:46   57   23:03  9:13 1:03:56 
   43  429 Tyler Smith             Becker             MN  24   41  9:10  2:05  3:43   49   28:13 19.1  1:58   33   20:54  8:22 1:03:57 
   44  374 Christopher Marshall    Plymouth           MN  50   54  9:55  2:16  2:55   33   27:17 19.8  2:17   45   21:55  8:46 1:04:18 
   45  421 Jonathan Schaefer       Edina              MN  47   48  9:25  2:09  5:04   59   29:13 18.5  2:37   11   18:04  7:14 1:04:21 
   46  265 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  26   17  7:50  1:47  3:03   60   29:18 18.4  1:28   50   22:45  9:06 1:04:23 
   47  388 Jack Hennessy           Edina              MN  17   57 10:11  2:19  2:26   40   27:38 19.5  1:23   53   22:57  9:11 1:04:34 
   48  437 Mike Neumann            Becker             MN  41   56 10:10  2:19  3:29   22   26:33 20.3  2:25   47   22:19  8:56 1:04:54 
   49  354 Thomas Reuder           Minneapolis        MN  57   76 12:20  2:48  3:20   37   27:34 19.6  1:42   26   20:19  8:08 1:05:13 
   50  481 Brady Behrens           Plymouth           MN  39   53  9:49  2:14  3:13   51   28:27 19.0  1:55   48   22:32  9:01 1:05:53 
   51  375 Robert Marshall         Plymouth           MN  15   62 10:44  2:27  4:15   72   32:30 16.6  1:45    5   17:19  6:56 1:06:32 
   52  412 Al Boehne               Stillwater         MN  65   19  8:04  1:50  3:17   36   27:34 19.6  2:26   68   25:32 10:13 1:06:51 
   53  358 Tom Millerbernd         Chaska             MN  54   47  9:24  2:09  3:26   47   28:06 19.2  2:25   59   23:40  9:28 1:07:00 
   54  464 Ryan Lund               Edina              MN  49   38  9:02  2:04  4:26   45   28:02 19.3  2:33   56   23:02  9:13 1:07:03 
   55  281 Todd Rogers             Minneapolis        MN  62   16  7:41  1:45  3:30   44   27:55 19.3  2:07   70   25:59 10:24 1:07:09 
   56  369 John Dieterle           Stillwater         MN  15   64 11:08  2:32  3:42   63   29:30 18.3  1:19   42   21:36  8:39 1:07:14 
   57  435 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  38   65 11:13  2:33  3:23   48   28:13 19.1  1:40   54   22:58  9:12 1:07:25 
   58  411 Jonathan Stinson        Plymouth           MN  60   69 11:47  2:41  4:20   52   28:30 18.9  2:02   41   21:34  8:38 1:08:11 
   59  486 Steven Donen            Chanhassen         MN  63   55 10:06  2:18  3:24   14   25:47 20.9  2:45   71   26:13 10:30 1:08:12 
   60  364 Heath Sneller           Annandale          MN  45   71 11:51  2:42  3:32   62   29:28 18.3  1:14   51   22:46  9:07 1:08:48 
   61  361 Tim Tanner              Plymouth           MN  57   35  8:57  2:03  2:59   65   29:47 18.1  2:34   65   25:13 10:06 1:09:28 
   62  400 Gavin Dobson            St. Paul           MN  17   51  9:37  2:12  2:54   70   30:37 17.6  1:30   66   25:16 10:07 1:09:52 
   63  440 Mardon Quandt           Annandale          MN  61   63 10:59  2:30  3:15   35   27:31 19.6  3:36   67   25:27 10:11 1:10:46 
   64  413 Jackson Bennett         Brooklyn Park      MN  14   33  8:44  2:00  3:10   81   34:52 15.5  1:07   55   23:02  9:13 1:10:53 
   65  424 Paul Bodem              Mesa               AZ  46   26  8:26  1:55  2:57   61   29:24 18.4  2:14   75   28:05 11:14 1:11:04 
   66  452 David Little            Prior Lake         MN  64   78 12:47  2:55  4:12   64   29:46 18.1  1:54   52   22:46  9:07 1:11:22 
   67  417 Charles Schmidt         Oxford             IA  64   27  8:27  1:56  2:54   41   27:39 19.5  1:40   83   30:58 12:24 1:11:36 
   68  260 Neil Bengtson           Annandale          MN  50   45  9:17  2:07  3:58   46   28:02 19.3  2:00   76   28:34 11:26 1:11:49 
   69  267 Rick Larson             Bloomington        MN  64   83 13:38  3:06  3:26   66   29:48 18.1  1:55   63   24:52  9:57 1:13:36 
   70  397 Jeffrey Windschitl      Sartell            MN  59   66 11:21  2:35  4:55   27   26:47 20.2  1:50   77   29:31 11:49 1:14:22 
   71  508 Chris Morris            Saint Cloud        MN  35   77 12:42  2:54  3:31   75   33:49 16.0  2:15   61   24:01  9:37 1:16:17 
   72  256 Gordy Olson             Fort Myers         FL  71   70 11:51  2:42  5:04   67   29:48 18.1  2:25   73   27:33 11:02 1:16:38 
   73  496 Dan Berendes            Blaine             MN  42   50  9:36  2:11  3:28   73   32:52 16.4  1:42   78   29:32 11:49 1:17:08 
   74  450 Samuel Peterson         Lakeville          MN  25   74 12:12  2:47  6:07   84   35:36 15.2  2:08   58   23:14  9:18 1:19:14 
   75  433 Jonathan Hovey          South Haven        MN  33   85 15:23  3:30  4:26   78   34:14 15.8  1:47   64   24:53  9:57 1:20:41 
   76  414 Jourdan Bennett         Brooklyn Park      MN  46   37  9:00  2:03  4:35   86   37:15 14.5  2:25   74   27:48 11:07 1:21:00 
   77  362 Ken Grantwit            New Hope           MN  49   90 20:31  4:40  3:02   69   30:08 17.9  2:53   72   26:34 10:38 1:23:07 
   78  456 James Wright            Delano             MN  66   67 11:22  2:35  3:55   83   35:20 15.3  2:41   81   30:49 12:20 1:24:05 
   79  403 Bk Zhao                 Minneapolis        MN  47   68 11:24  2:36  4:43   74   33:49 16.0  4:32   79   30:21 12:09 1:24:47 
   80  344 Nick Olsen              Maple Lake         MN  53   86 15:35  3:33  5:45   85   35:59 15.0  2:58   69   25:33 10:13 1:25:47 
   81  402 Jeremy Dobson           St. Paul           MN  48   73 11:58  2:44  4:47   82   34:53 15.5  3:20   84   31:12 12:29 1:26:08 
   82  512 Tim Hullett             St. Paul           MN  57   91 23:42  5:24  4:14   71   31:29 17.2  3:01   60   23:50  9:32 1:26:15 
   83  474 Benji Hurth             Hopkins            MN  21   72 11:52  2:42  3:34   88   39:30 13.7  2:26   82   30:49 12:20 1:28:10 
   84  459 Noah Hurth              Hopkins            MN  28   11  7:14  1:39  4:19   91   42:21 12.8  3:05   86   32:20 12:56 1:29:17 
   85  366 Hector Ruiz             Katy               TX  27   79 12:58  2:57  3:43   89   41:32 13.0  1:48   80   30:44 12:18 1:30:43 
   86  390 Brett Hughes            Eden Prairie       MN  17   81 13:15  3:01  4:24   77   34:08 15.8  3:06   89   36:11 14:29 1:31:02 
   87  391 Paul Hughes             Eden Prairie       MN  51   84 13:53  3:10  3:27   76   34:03 15.9  3:18   90   36:40 14:40 1:31:18 
   88  460 Perry Hurth             Bloomington        MN  43   89 20:03  4:34  3:43   87   38:33 14.0  1:47   85   31:12 12:29 1:35:15 
   89  419 James Luadtke           Woodbury           MN  81   88 19:03  4:20  5:19   80   34:45 15.5  4:10   87   33:00 13:12 1:36:14 
   90  382 Stehen Edmonson         Buffalo            MN  61   87 16:40  3:48  6:03   79   34:35 15.6  4:31   91   43:11 17:17 1:44:59 
   91  350 Dave Hokanson           Watkins            MN  45   92 39:37  9:01  8:20   92   43:08 12.5  3:28   88   34:55 13:58 2:09:27 
       489 Kenneth Freed           Minneapolis        MN  60   80 13:08  2:59  6:31   90   42:10 12.8                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  461 Macy Iyer               Edina              MN  17    2  6:53  1:34  1:21    5   25:42 21.0  1:14    1   15:36  6:15   50:44 
    2  498 Caroline Peterson       Northfield         MN  18    1  5:48  1:19  2:07    2   24:35 22.0  1:40    6   18:31  7:25   52:38 
    3  425 Katherine Johnson       Ramsey             MN  33    9  7:56  1:48  1:54    3   24:48 21.8  1:29    5   17:46  7:07   53:50 
    4  502 Andrea Tremaine         Minneapolis        MN  33   20  8:26  1:55  1:50    1   23:46 22.7  1:34    8   19:12  7:41   54:46 
    5  455 Katie Vandorp           Annandale          MN  31   25  9:03  2:04  2:09   11   26:53 20.1  1:11    3   17:27  6:59   56:41 
    6  468 Kara Lindberg           Pine Island        MN  22   38  9:58  2:16  2:13    8   26:36 20.3  1:48    2   16:47  6:43   57:20 
    7  515 Becky Leis              Cold Spring        MN  40    5  7:32  1:43  2:17    7   26:33 20.3  1:35   14   20:05  8:02   58:00 
    8  465 Marisa Skees            Bismarck           ND  45   23  8:46  2:00  2:39   14   27:13 19.8  1:46    9   19:14  7:42   59:36 
    9  490 Erica Edwardson         Minneapolis        MN  39    8  7:55  1:48  2:33   10   26:50 20.1  1:47   17   20:46  8:19   59:49 
   10  480 Katie Gasser            Sartell            MN  35    4  7:26  1:42  3:08    9   26:44 20.2  1:22   23   21:14  8:30   59:52 
   11  332 Jaclyn Thorston         Annandale          MN  31   30  9:38  2:12  2:13    4   25:41 21.0  1:18   21   21:09  8:28   59:57 
   12  457 Melissa Kennedy         Albertville        MN  42   16  8:22  1:54  2:59   22   28:56 18.7  2:35    4   17:32  7:01 1:00:22 
   13  439 Emily Quandt            Annandale          MN  23   40 10:13  2:20  2:42   15   27:26 19.7  1:12   10   19:17  7:43 1:00:50 
   14  484 Michelle Molitor        Belgrade           MN  31   15  8:21  1:54  2:44    6   26:21 20.5  1:42   29   22:02  8:49 1:01:08 
   15  373 Sarah Mertens           Colorado Springs   CO  35   21  8:31  1:56  3:03   19   28:40 18.8  1:05   13   19:57  7:59 1:01:13 
   16  269 Angela Larson           Circle Pines       MN  36   22  8:35  1:57  2:13   18   28:02 19.3  1:52   19   20:54  8:22 1:01:35 
   17  393 Maureen Emmerich        South Haven        MN  63   37  9:56  2:16  3:06   12   26:56 20.0  2:06   11   19:35  7:50 1:01:37 
   18  404 Billie Pritzker         Minneapolis        MN  31    6  7:33  1:43  3:02   26   29:06 18.6  1:28   32   22:30  9:00 1:03:38 
   19  398 Kym Zest                Minneapolis        MN  39   13  8:16  1:53  2:31   28   29:23 18.4  2:02   26   21:44  8:42 1:03:55 
   20  445 Sheri Budde             South Haven        MN  43   17  8:24  1:55  2:56   29   29:28 18.3  1:39   25   21:36  8:39 1:04:01 
   21  444 Paige Budde             South Haven        MN  13   18  8:24  1:55  2:55   30   29:31 18.3  1:42   24   21:31  8:37 1:04:01 
   22  333 Claire Hagstrom         Clearwater         MN  22   43 10:17  2:21  3:18   39   30:25 17.8  1:25    7   18:53  7:33 1:04:15 
   23  386 Denise Casey            Buffalo            MN  61   58 11:08  2:32  2:31   23   29:00 18.6  1:19   16   20:38  8:16 1:04:34 
   24  436 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  51   12  8:14  1:53  3:10   25   29:05 18.6  1:57   31   22:23  8:58 1:04:47 
   25  463 Amanda Broin            Buffalo            MN  28   31  9:39  2:12  2:18   33   29:54 18.1  1:58   20   21:04  8:26 1:04:51 
   26  420 Caitlin Derichs         Paynesville        MN  28   48 10:30  2:24  3:41   20   28:47 18.8  1:22   22   21:12  8:29 1:05:31 
   27  356 Heather Hooper          Annandale          MN  49   28  9:31  2:10  2:33   34   29:58 18.0  1:26   34   22:37  9:03 1:06:04 
   28  447 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  50   36  9:48  2:14  3:06   16   27:31 19.6  2:46   41   23:29  9:24 1:06:37 
   29  342 Julia Barnett           Annandale          MN  34   56 10:59  2:30  3:04   32   29:52 18.1  1:28   27   21:50  8:44 1:07:11 
   30  407 Joanne Sunquist         Minneapolis        MN  67   41 10:14  2:20  3:07   24   29:05 18.6  2:34   33   22:37  9:03 1:07:35 
   31  380 Tina Honsey             Annandale          MN  46   66 11:45  2:41  2:35   36   30:05 18.0  1:35   28   21:52  8:45 1:07:51 
   32  268 Britta Oden             Buffalo            MN  26    3  7:22  1:41  2:29   49   31:37 17.1  2:02   51   24:25  9:46 1:07:53 
   33  357 Candy Millerbernd       Chaska             MN  52   67 11:48  2:41  3:05   17   27:47 19.4  2:12   44   23:44  9:30 1:08:34 
   34  482 Susan Holt              Plymouth           MN  65   11  8:08  1:51  2:50   21   28:51 18.7  2:45   64   26:36 10:39 1:09:08 
   35  341 Jessica Sylvester       South Haven        MN  37   68 11:50  2:42  3:01   13   27:01 20.0  1:54   59   25:40 10:16 1:09:25 
   36  432 Jennifer Hovey          South Haven        MN  33   47 10:30  2:24  3:05   35   30:03 18.0  1:55   45   23:55  9:34 1:09:26 
   37  518 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  41   61 11:28  2:37  2:10   56   33:13 16.3  2:10   15   20:35  8:14 1:09:35 
   38  337 Emily Roeder            Annandale          MN  28   55 10:57  2:30  2:39   38   30:24 17.8  1:23   49   24:22  9:45 1:09:43 
   39  349 Tana Crowell            Annandale          MN  45   62 11:30  2:37  3:09   41   30:45 17.6  1:19   38   23:03  9:14 1:09:44 
   40  416 Meg Kretschmer          Hudson             WI  17   34  9:44  2:13  3:10   68   34:28 15.7  2:37   12   19:47  7:55 1:09:44 
   41  434 Michelle Furuseth       Northome           MN  53   35  9:46  2:14  3:50   37   30:24 17.8  2:37   43   23:34  9:26 1:10:08 
   42  487 Allison Brunner         Minnetonka         MN  24   27  9:25  2:09  3:12   60   33:32 16.1  2:14   30   22:16  8:55 1:10:37 
   43  430 Abbey Desens            South Haven        MN  28   51 10:39  2:26  2:45   48   31:34 17.1  1:41   48   24:08  9:39 1:10:45 
   44  510 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  18   42 10:15  2:20  2:52   65   33:57 15.9  1:30   35   22:38  9:03 1:11:10 
   45  451 Cathy Ruschmeier        Waconia            MN  48   82 13:16  3:01  2:18   57   33:14 16.2  1:45   18   20:48  8:19 1:11:19 
   46  345 Nicole Brennan          Annandale          MN  38   49 10:32  2:24  4:01   52   32:00 16.9  2:05   40   23:23  9:21 1:11:59 
   47  282 Kate Varns              Minneapolis        MN  49   29  9:34  2:11  3:35   42   30:45 17.6  3:34   53   24:43  9:54 1:12:10 
   48  511 Jennifer Ho             St. Paul           MN  46   46 10:20  2:21  4:44   44   31:06 17.4  2:08   47   24:06  9:39 1:12:23 
   49  346 Rachel Flygare          Annandale          MN  34   54 10:56  2:29  3:39   62   33:46 16.0  1:18   36   22:49  9:08 1:12:26 
   50  448 Ann Fugleberg           Bloomington        MN  40   26  9:11  2:06  4:10   31   29:42 18.2  2:00   67   27:26 10:59 1:12:28 
   51  521 Kristin Veker           Edina              MN  57   10  7:59  1:49  3:56   43   30:45 17.6  1:58   71   28:23 11:21 1:12:59 
   52  423 Jenifer Munson          Annandale          MN  48   60 11:27  2:36  2:34   50   31:48 17.0  2:04   58   25:22 10:09 1:13:13 
   53  334 Amanda Grundy           Annandale          MN  36   71 12:22  2:49  2:55   54   32:17 16.7  1:28   56   25:07 10:03 1:14:07 
   54  471 Kristine Wolhowe        Waconia            MN  29   32  9:40  2:12  4:13   46   31:27 17.2  2:20   63   26:31 10:37 1:14:10 
   55  284 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  52   45 10:19  2:21  3:57   40   30:34 17.7  2:29   66   26:57 10:47 1:14:15 
   56  339 Heather Awe             Litchfield         MN  31   50 10:32  2:24  2:52   76   36:02 15.0  2:01   39   23:14  9:18 1:14:39 
   57  280 Molly Rogers            Minneapolis        MN  46   57 11:07  2:32  3:35   70   34:49 15.5  2:21   50   24:25  9:46 1:16:14 
   58  523 Claire Gromoll          Shoreview          MN  39   77 12:42  2:54  3:32   63   33:48 16.0  1:45   52   24:32  9:49 1:16:16 
   59  271 Shellie Bechtold        Plymouth           MN  52   69 12:12  2:47  4:33   45   31:16 17.3  1:51   69   27:54 11:10 1:17:45 
   60  278 Abigail Sirek           Webster            MN  23   14  8:21  1:54  4:04   69   34:37 15.6  2:36   73   28:33 11:26 1:18:09 
   61  370 Julia Dieterle          Stillwater         MN  12   78 12:45  2:54  3:01   64   33:54 15.9  1:09   72   28:27 11:23 1:19:15 
   62  472 Emily Walker            Minneapolis        MN  40   33  9:44  2:13  5:02   75   35:53 15.0  2:32   62   26:18 10:31 1:19:27 
   63  275 Emily Cramer            Bloomington        MN  27   39 10:13  2:20  3:53   67   34:05 15.8  1:57   75   29:26 11:47 1:19:32 
   64  273 Melissa McClure         Saint Joseph       MN  40   89 14:37  3:20  4:36   61   33:42 16.0  2:47   46   24:01  9:37 1:19:41 
   65  475 Tanya Erickson          Maple Lake         MN  37   86 13:48  3:09  4:11   59   33:30 16.1  3:10   57   25:09 10:04 1:19:47 
   66  497 Maureen Berendes        Blaine             MN  41   64 11:38  2:39  3:11   88   40:08 13.5  2:04   42   23:33  9:25 1:20:32 
   67  371 Natalie Dieterle        Stillwater         MN  46   76 12:38  2:53  3:13   80   36:41 14.7  1:40   65   26:43 10:41 1:20:53 
   68  462 Kristin Faris           Annandale          MN  29   84 13:40  3:07  4:17   73   35:29 15.2  2:51   55   25:01 10:01 1:21:16 
   69  426 Amy Ohland              Blaine             MN  34    7  7:42  1:45  5:16   85   39:21 13.7  2:16   68   27:44 11:06 1:22:17 
   70  272 Jolene Singh            Edina              MN  41   74 12:37  2:52  4:30   66   33:57 15.9  1:39   78   30:01 12:01 1:22:42 
   71  257 Sandy Schwartz          Champlin           MN  60   80 12:51  2:56  6:36   53   32:03 16.8  3:06   74   28:40 11:28 1:23:14 
   72  454 Denise Barnett          Burnsville         MN  69   63 11:33  2:38  4:22   58   33:23 16.2  3:51   82   30:48 12:20 1:23:56 
   73  377 Carly Meierhofer        Watkins            MN  16   81 13:04  2:58 12:01   72   35:06 15.4  1:38   37   23:01  9:13 1:24:48 
   74  363 Elise Dieterle          Stillwater         MN  14   53 10:53  2:29  3:38   82   37:26 14.4  1:32   83   31:28 12:36 1:24:55 
   75  274 Angie Paschke           Sartell            MN  40   88 14:31  3:18  3:50   74   35:32 15.2  1:52   79   30:09 12:04 1:25:52 
   76  348 Stephanie Scott         Annandale          MN  56   65 11:41  2:40  3:22   83   38:55 13.9  2:45   76   29:45 11:54 1:26:26 
   77  458 Kristi Walter           Shoreview          MN  42   44 10:18  2:21  5:42   55   32:37 16.6  3:58   88   34:53 13:58 1:27:27 
   78  499 Brittany Priest         Minneapolis        MN  35   85 13:43  3:07  6:33   87   40:04 13.5  2:18   54   24:54  9:58 1:27:30 
   79  338 Hannah Fischer          Annandale          MN  39   59 11:15  2:34  2:57   86   39:37 13.6  3:35   81   30:41 12:17 1:28:02 
   80  503 Livvy Sylvester         South Haven        MN  14   70 12:15  2:47  4:51   71   35:01 15.4  3:00   86   33:02 13:13 1:28:08 
   81  513 Theresa Sweeney         Buffalo            MN  56   73 12:35  2:52  5:17   51   31:56 16.9  4:19   87   34:26 13:47 1:28:31 
   82  427 Kathryn Ohland          Saint Paul         MN  37   19  8:25  1:55  4:39   84   39:20 13.7  2:15   89   35:33 14:13 1:30:10 
   83  335 Diana Geisinger         Annandale          MN  46   72 12:31  2:51  6:59   77   36:04 15.0  3:02   85   32:06 12:51 1:30:40 
   84  336 Donita Knaus            Kimball            MN  49   87 14:04  3:12  5:35   79   36:38 14.7  3:59   80   30:27 12:11 1:30:41 
   85  351 Kayla Stever            South Haven        MN  31   75 12:38  2:53  5:24   90   42:22 12.7  3:04   70   28:16 11:19 1:31:42 
   86  501 Kayla Siebold           Burnsville         MN  24   24  8:57  2:02  4:32   78   36:16 14.9  4:35   93   37:47 15:07 1:32:03 
   87  283 Jennifer Niedzielski    Annandale          MN  49   90 15:02  3:25  7:02   27   29:14 18.5  5:26   92   37:03 14:50 1:33:45 
   88  340 Jennifer Morrison       Princeton          MN  45   93 16:32  3:46  4:47   92   43:13 12.5  3:27   61   25:58 10:23 1:33:55 
   89  343 Kathy Kuechle           Cold Spring        MN  64   92 15:35  3:33  4:04   47   31:30 17.1  1:56   94   40:53 16:22 1:33:55 
   90  477 Allyn Silver            Corcoran           MN  56   52 10:46  2:27  5:21   81   36:53 14.6  7:09   90   35:33 14:14 1:35:40 
   91  381 Judy Bowdin             Annandale          MN  76   79 12:46  2:54  5:33   94   49:47 10.8  1:57   77   29:57 11:59 1:39:58 
   92  376 Jen Eder                Watkins            MN  40   94 21:08  4:49  4:12   89   41:04 13.1  2:18   84   31:50 12:44 1:40:30 
   93  263 Judy Rykken             Bloomington        MN  82   91 15:11  3:27  7:45   93   43:24 12.4  3:26   91   35:58 14:24 1:45:43 
   94  347 Sara Harper             Maple Lake         MN  35   95 30:48  7:00  4:50   91   42:51 12.6  2:17   60   25:48 10:19 1:46:33 
       493 Ana Musachio            Minneapolis        MN  37   83 13:32  3:05  5:48                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  488 Noah Mahoney            Monticello         MN  16    1  6:16  1:26  1:44    1   25:50 20.9  0:57    1   14:46  5:55   49:31 
    2  396 Miles Bassett           Bloomington        MN  14    3  7:18  1:40  2:28    2   27:38 19.5  1:45    2   17:11  6:53   56:18 
    3  389 Connor Lund             Edina              MN  17    6  9:19  2:07  2:00    7   28:57 18.7  1:17    4   20:16  8:07 1:01:46 
    4  279 Jonah Overby            Big Lake           MN  17    2  6:52  1:34  3:37    6   28:49 18.7  1:54    7   21:37  8:39 1:02:48 
    5  387 Nico Grafe              Edina              MN  17    9 10:36  2:25  2:56    4   28:23 19.0  1:09    5   20:35  8:14 1:03:36 
    6  383 Charlie Aubitz          Edina              MN  17    5  9:00  2:03  2:31    5   28:45 18.8  1:24    8   21:59  8:48 1:03:37 
    7  388 Jack Hennessy           Edina              MN  17    8 10:11  2:19  2:26    3   27:38 19.5  1:23    9   22:57  9:11 1:04:34 
    8  375 Robert Marshall         Plymouth           MN  15   10 10:44  2:27  4:15   10   32:30 16.6  1:45    3   17:19  6:56 1:06:32 
    9  369 John Dieterle           Stillwater         MN  15   11 11:08  2:32  3:42    8   29:30 18.3  1:19    6   21:36  8:39 1:07:14 
   10  400 Gavin Dobson            St. Paul           MN  17    7  9:37  2:12  2:54    9   30:37 17.6  1:30   11   25:16 10:07 1:09:52 
   11  413 Jackson Bennett         Brooklyn Park      MN  14    4  8:44  2:00  3:10   12   34:52 15.5  1:07   10   23:02  9:13 1:10:53 
   12  390 Brett Hughes            Eden Prairie       MN  17   12 13:15  3:01  4:24   11   34:08 15.8  3:06   12   36:11 14:29 1:31:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  461 Macy Iyer               Edina              MN  17    2  6:53  1:34  1:21    2   25:42 21.0  1:14    1   15:36  6:15   50:44 
    2  498 Caroline Peterson       Northfield         MN  18    1  5:48  1:19  2:07    1   24:35 22.0  1:40    2   18:31  7:25   52:38 
    3  444 Paige Budde             South Haven        MN  13    3  8:24  1:55  2:55    3   29:31 18.3  1:42    4   21:31  8:37 1:04:01 
    4  416 Meg Kretschmer          Hudson             WI  17    4  9:44  2:13  3:10    6   34:28 15.7  2:37    3   19:47  7:55 1:09:44 
    5  510 Sawyer Kuechle          Eden Valley        MN  18    5 10:15  2:20  2:52    5   33:57 15.9  1:30    5   22:38  9:03 1:11:10 
    6  370 Julia Dieterle          Stillwater         MN  12    8 12:45  2:54  3:01    4   33:54 15.9  1:09    7   28:27 11:23 1:19:15 
    7  377 Carly Meierhofer        Watkins            MN  16    9 13:04  2:58 12:01    8   35:06 15.4  1:38    6   23:01  9:13 1:24:48 
    8  363 Elise Dieterle          Stillwater         MN  14    6 10:53  2:29  3:38    9   37:26 14.4  1:32    8   31:28 12:36 1:24:55 
    9  503 Livvy Sylvester         South Haven        MN  14    7 12:15  2:47  4:51    7   35:01 15.4  3:00    9   33:02 13:13 1:28:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  467 Marcus Krajewski        Rochester          MN  21    3 12:17  2:48  2:06    1   27:37 19.6  2:42    1   18:54  7:34 1:03:35 
    2  429 Tyler Smith             Becker             MN  24    1  9:10  2:05  3:43    2   28:13 19.1  1:58    2   20:54  8:22 1:03:57 
    3  474 Benji Hurth             Hopkins            MN  21    2 11:52  2:42  3:34    3   39:30 13.7  2:26    3   30:49 12:20 1:28:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  468 Kara Lindberg           Pine Island        MN  22    4  9:58  2:16  2:13    1   26:36 20.3  1:48    1   16:47  6:43   57:20 
    2  439 Emily Quandt            Annandale          MN  23    5 10:13  2:20  2:42    2   27:26 19.7  1:12    3   19:17  7:43 1:00:50 
    3  333 Claire Hagstrom         Clearwater         MN  22    6 10:17  2:21  3:18    3   30:25 17.8  1:25    2   18:53  7:33 1:04:15 
    4  487 Allison Brunner         Minnetonka         MN  24    3  9:25  2:09  3:12    4   33:32 16.1  2:14    4   22:16  8:55 1:10:37 
    5  278 Abigail Sirek           Webster            MN  23    1  8:21  1:54  4:04    5   34:37 15.6  2:36    5   28:33 11:26 1:18:09 
    6  501 Kayla Siebold           Burnsville         MN  24    2  8:57  2:02  4:32    6   36:16 14.9  4:35    6   37:47 15:07 1:32:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  446 David Hoien             South Haven        MN  26    4  8:20  1:54  2:22    1   25:14 21.4  1:15    3   17:33  7:01   54:42 
    2  514 Stephen Dennison        Albertville        MN  26    1  6:37  1:31  1:52    2   25:35 21.1  1:45    4   19:39  7:52   55:27 
    3  506 Tyler Velin             Apple Valley       MN  27    6 10:17  2:21  2:17    3   26:39 20.3  1:13    2   17:29  7:00   57:54 
    4  494 David Grano             Minneapolis        MN  28    5 10:16  2:20  2:47    4   26:52 20.1  1:33    1   16:30  6:36   57:56 
    5  265 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  26    3  7:50  1:47  3:03    5   29:18 18.4  1:28    5   22:45  9:06 1:04:23 
    6  450 Samuel Peterson         Lakeville          MN  25    7 12:12  2:47  6:07    6   35:36 15.2  2:08    6   23:14  9:18 1:19:14 
    7  459 Noah Hurth              Hopkins            MN  28    2  7:14  1:39  4:19    8   42:21 12.8  3:05    8   32:20 12:56 1:29:17 
    8  366 Hector Ruiz             Katy               TX  27    8 12:58  2:57  3:43    7   41:32 13.0  1:48    7   30:44 12:18 1:30:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  463 Amanda Broin            Buffalo            MN  28    2  9:39  2:12  2:18    2   29:54 18.1  1:58    1   21:04  8:26 1:04:51 
    2  420 Caitlin Derichs         Paynesville        MN  28    5 10:30  2:24  3:41    1   28:47 18.8  1:22    2   21:12  8:29 1:05:31 
    3  268 Britta Oden             Buffalo            MN  26    1  7:22  1:41  2:29    6   31:37 17.1  2:02    5   24:25  9:46 1:07:53 
    4  337 Emily Roeder            Annandale          MN  28    7 10:57  2:30  2:39    3   30:24 17.8  1:23    4   24:22  9:45 1:09:43 
    5  430 Abbey Desens            South Haven        MN  28    6 10:39  2:26  2:45    5   31:34 17.1  1:41    3   24:08  9:39 1:10:45 
    6  471 Kristine Wolhowe        Waconia            MN  29    3  9:40  2:12  4:13    4   31:27 17.2  2:20    7   26:31 10:37 1:14:10 
    7  275 Emily Cramer            Bloomington        MN  27    4 10:13  2:20  3:53    7   34:05 15.8  1:57    8   29:26 11:47 1:19:32 
    8  462 Kristin Faris           Annandale          MN  29    8 13:40  3:07  4:17    8   35:29 15.2  2:51    6   25:01 10:01 1:21:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  405 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32    1  7:06  1:37  2:14    1   23:37 22.9  1:22    2   17:44  7:06   52:00 
    2  372 Karl Mertens            Colorado Springs   CO  33    4 13:24  3:03  2:38    2   24:40 21.9  1:03    1   17:35  7:02   59:18 
    3  453 Tj Little               Prior Lake,        MN  31    3  9:34  2:11  3:01    4   28:43 18.8  1:09    3   18:22  7:21 1:00:46 
    4  259 Matthew Wuollet         Amnandale          MN  32    2  9:03  2:04  2:00    3   28:37 18.9  1:30    4   21:12  8:29 1:02:19 
    5  433 Jonathan Hovey          South Haven        MN  33    5 15:23  3:30  4:26    5   34:14 15.8  1:47    5   24:53  9:57 1:20:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  425 Katherine Johnson       Ramsey             MN  33    3  7:56  1:48  1:54    2   24:48 21.8  1:29    2   17:46  7:07   53:50 
    2  502 Andrea Tremaine         Minneapolis        MN  33    5  8:26  1:55  1:50    1   23:46 22.7  1:34    3   19:12  7:41   54:46 
    3  455 Katie Vandorp           Annandale          MN  31    6  9:03  2:04  2:09    5   26:53 20.1  1:11    1   17:27  6:59   56:41 
    4  332 Jaclyn Thorston         Annandale          MN  31    7  9:38  2:12  2:13    3   25:41 21.0  1:18    4   21:09  8:28   59:57 
    5  484 Michelle Molitor        Belgrade           MN  31    4  8:21  1:54  2:44    4   26:21 20.5  1:42    6   22:02  8:49 1:01:08 
    6  404 Billie Pritzker         Minneapolis        MN  31    1  7:33  1:43  3:02    6   29:06 18.6  1:28    7   22:30  9:00 1:03:38 
    7  342 Julia Barnett           Annandale          MN  34   11 10:59  2:30  3:04    7   29:52 18.1  1:28    5   21:50  8:44 1:07:11 
    8  432 Jennifer Hovey          South Haven        MN  33    8 10:30  2:24  3:05    8   30:03 18.0  1:55   10   23:55  9:34 1:09:26 
    9  346 Rachel Flygare          Annandale          MN  34   10 10:56  2:29  3:39    9   33:46 16.0  1:18    8   22:49  9:08 1:12:26 
   10  339 Heather Awe             Litchfield         MN  31    9 10:32  2:24  2:52   10   36:02 15.0  2:01    9   23:14  9:18 1:14:39 
   11  426 Amy Ohland              Blaine             MN  34    2  7:42  1:45  5:16   11   39:21 13.7  2:16   11   27:44 11:06 1:22:17 
   12  351 Kayla Stever            South Haven        MN  31   12 12:38  2:53  5:24   12   42:22 12.7  3:04   12   28:16 11:19 1:31:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  431 Derek Desens            South Haven        MN  38    1  7:00  1:36  2:57    3   27:00 20.0  1:26    4   20:24  8:10   58:44 
    2  509 Eddie Velo              Pelican Rapids     MN  36    2  8:14  1:53  3:22    1   26:35 20.3  1:54    1   18:56  7:35   58:59 
    3  479 Brian Gasser            Sartell            MN  38    4  9:17  2:07  1:52    6   30:08 17.9  1:08    2   19:44  7:54 1:02:06 
    4  495 Bill Pattison           Willmar            MN  39    3  9:03  2:04  3:23    2   26:52 20.1  2:54    3   20:14  8:06 1:02:24 
    5  481 Brady Behrens           Plymouth           MN  39    5  9:49  2:14  3:13    5   28:27 19.0  1:55    5   22:32  9:01 1:05:53 
    6  435 Mike Jackson            Eden Prairie       MN  38    6 11:13  2:33  3:23    4   28:13 19.1  1:40    6   22:58  9:12 1:07:25 
    7  508 Chris Morris            Saint Cloud        MN  35    7 12:42  2:54  3:31    7   33:49 16.0  2:15    7   24:01  9:37 1:16:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  490 Erica Edwardson         Minneapolis        MN  39    2  7:55  1:48  2:33    2   26:50 20.1  1:47    2   20:46  8:19   59:49 
    2  480 Katie Gasser            Sartell            MN  35    1  7:26  1:42  3:08    1   26:44 20.2  1:22    4   21:14  8:30   59:52 
    3  373 Sarah Mertens           Colorado Springs   CO  35    5  8:31  1:56  3:03    5   28:40 18.8  1:05    1   19:57  7:59 1:01:13 
    4  269 Angela Larson           Circle Pines       MN  36    6  8:35  1:57  2:13    4   28:02 19.3  1:52    3   20:54  8:22 1:01:35 
    5  398 Kym Zest                Minneapolis        MN  39    3  8:16  1:53  2:31    6   29:23 18.4  2:02    5   21:44  8:42 1:03:55 
    6  341 Jessica Sylvester       South Haven        MN  37    9 11:50  2:42  3:01    3   27:01 20.0  1:54   11   25:40 10:16 1:09:25 
    7  345 Nicole Brennan          Annandale          MN  38    7 10:32  2:24  4:01    7   32:00 16.9  2:05    6   23:23  9:21 1:11:59 
    8  334 Amanda Grundy           Annandale          MN  36   10 12:22  2:49  2:55    8   32:17 16.7  1:28    9   25:07 10:03 1:14:07 
    9  523 Claire Gromoll          Shoreview          MN  39   11 12:42  2:54  3:32   10   33:48 16.0  1:45    7   24:32  9:49 1:16:16 
   10  475 Tanya Erickson          Maple Lake         MN  37   14 13:48  3:09  4:11    9   33:30 16.1  3:10   10   25:09 10:04 1:19:47 
   11  499 Brittany Priest         Minneapolis        MN  35   13 13:43  3:07  6:33   13   40:04 13.5  2:18    8   24:54  9:58 1:27:30 
   12  338 Hannah Fischer          Annandale          MN  39    8 11:15  2:34  2:57   12   39:37 13.6  3:35   13   30:41 12:17 1:28:02 
   13  427 Kathryn Ohland          Saint Paul         MN  37    4  8:25  1:55  4:39   11   39:20 13.7  2:15   14   35:33 14:13 1:30:10 
   14  347 Sara Harper             Maple Lake         MN  35   15 30:48  7:00  4:50   14   42:51 12.6  2:17   12   25:48 10:19 1:46:33 
       493 Ana Musachio            Minneapolis        MN  37   12 13:32  3:05  5:48                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  395 Ben Bassett             Bloomington        MN  44    2  7:24  1:41  2:38    4   27:26 19.7  1:42    1   17:14  6:54   56:22 
    2  516 Nathaniel Leis          Cold Spring        MN  41    1  6:45  1:32  2:37    1   26:01 20.8  1:51    2   19:30  7:48   56:42 
    3  517 Warren Zook             Buffalo            MN  44    3  8:31  1:56  2:50    3   27:05 19.9  1:46    3   21:28  8:35 1:01:37 
    4  437 Mike Neumann            Becker             MN  41    5 10:10  2:19  3:29    2   26:33 20.3  2:25    4   22:19  8:56 1:04:54 
    5  496 Dan Berendes            Blaine             MN  42    4  9:36  2:11  3:28    5   32:52 16.4  1:42    5   29:32 11:49 1:17:08 
    6  460 Perry Hurth             Bloomington        MN  43    6 20:03  4:34  3:43    6   38:33 14.0  1:47    6   31:12 12:29 1:35:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  515 Becky Leis              Cold Spring        MN  40    1  7:32  1:43  2:17    1   26:33 20.3  1:35    2   20:05  8:02   58:00 
    2  457 Melissa Kennedy         Albertville        MN  42    2  8:22  1:54  2:59    2   28:56 18.7  2:35    1   17:32  7:01 1:00:22 
    3  445 Sheri Budde             South Haven        MN  43    3  8:24  1:55  2:56    3   29:28 18.3  1:39    4   21:36  8:39 1:04:01 
    4  518 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  41    7 11:28  2:37  2:10    6   33:13 16.3  2:10    3   20:35  8:14 1:09:35 
    5  448 Ann Fugleberg           Bloomington        MN  40    4  9:11  2:06  4:10    4   29:42 18.2  2:00    8   27:26 10:59 1:12:28 
    6  472 Emily Walker            Minneapolis        MN  40    5  9:44  2:13  5:02   10   35:53 15.0  2:32    7   26:18 10:31 1:19:27 
    7  273 Melissa McClure         Saint Joseph       MN  40   11 14:37  3:20  4:36    7   33:42 16.0  2:47    6   24:01  9:37 1:19:41 
    8  497 Maureen Berendes        Blaine             MN  41    8 11:38  2:39  3:11   11   40:08 13.5  2:04    5   23:33  9:25 1:20:32 
    9  272 Jolene Singh            Edina              MN  41    9 12:37  2:52  4:30    8   33:57 15.9  1:39    9   30:01 12:01 1:22:42 
   10  274 Angie Paschke           Sartell            MN  40   10 14:31  3:18  3:50    9   35:32 15.2  1:52   10   30:09 12:04 1:25:52 
   11  458 Kristi Walter           Shoreview          MN  42    6 10:18  2:21  5:42    5   32:37 16.6  3:58   12   34:53 13:58 1:27:27 
   12  376 Jen Eder                Watkins            MN  40   12 21:08  4:49  4:12   12   41:04 13.1  2:18   11   31:50 12:44 1:40:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  478 Glen Varns              Minneapolis        MN  46    5  8:35  1:57  1:47    2   25:59 20.8  1:30    2   18:36  7:27   56:25 
    2  415 Mark Kretschmer         Hudson             WI  49    3  8:18  1:54  3:19    1   25:43 21.0  2:00    3   18:38  7:28   57:56 
    3  353 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  48    1  6:43  1:32  2:17    3   26:32 20.4  1:52    4   20:50  8:20   58:11 
    4  476 Cisco (Chris Skanson    Maple Grove        MN  48    9  9:39  2:12  3:17    4   26:39 20.3  1:25    6   21:19  8:32 1:02:17 
    5  492 Jason Alders            Nowthen            MN  49    2  7:00  1:36  3:51    6   28:33 18.9  2:14    5   21:15  8:30 1:02:50 
    6  421 Jonathan Schaefer       Edina              MN  47    8  9:25  2:09  5:04    7   29:13 18.5  2:37    1   18:04  7:14 1:04:21 
    7  464 Ryan Lund               Edina              MN  49    7  9:02  2:04  4:26    5   28:02 19.3  2:33    8   23:02  9:13 1:07:03 
    8  364 Heath Sneller           Annandale          MN  45   11 11:51  2:42  3:32    9   29:28 18.3  1:14    7   22:46  9:07 1:08:48 
    9  424 Paul Bodem              Mesa               AZ  46    4  8:26  1:55  2:57    8   29:24 18.4  2:14   11   28:05 11:14 1:11:04 
   10  414 Jourdan Bennett         Brooklyn Park      MN  46    6  9:00  2:03  4:35   13   37:15 14.5  2:25   10   27:48 11:07 1:21:00 
   11  362 Ken Grantwit            New Hope           MN  49   13 20:31  4:40  3:02   10   30:08 17.9  2:53    9   26:34 10:38 1:23:07 
   12  403 Bk Zhao                 Minneapolis        MN  47   10 11:24  2:36  4:43   11   33:49 16.0  4:32   12   30:21 12:09 1:24:47 
   13  402 Jeremy Dobson           St. Paul           MN  48   12 11:58  2:44  4:47   12   34:53 15.5  3:20   13   31:12 12:29 1:26:08 
   14  350 Dave Hokanson           Watkins            MN  45   14 39:37  9:01  8:20   14   43:08 12.5  3:28   14   34:55 13:58 2:09:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  465 Marisa Skees            Bismarck           ND  45    1  8:46  2:00  2:39    1   27:13 19.8  1:46    1   19:14  7:42   59:36 
    2  356 Heather Hooper          Annandale          MN  49    2  9:31  2:10  2:33    3   29:58 18.0  1:26    4   22:37  9:03 1:06:04 
    3  380 Tina Honsey             Annandale          MN  46    8 11:45  2:41  2:35    4   30:05 18.0  1:35    3   21:52  8:45 1:07:51 
    4  349 Tana Crowell            Annandale          MN  45    7 11:30  2:37  3:09    5   30:45 17.6  1:19    5   23:03  9:14 1:09:44 
    5  451 Cathy Ruschmeier        Waconia            MN  48   11 13:16  3:01  2:18    9   33:14 16.2  1:45    2   20:48  8:19 1:11:19 
    6  282 Kate Varns              Minneapolis        MN  49    3  9:34  2:11  3:35    6   30:45 17.6  3:34    8   24:43  9:54 1:12:10 
    7  511 Jennifer Ho             St. Paul           MN  46    4 10:20  2:21  4:44    7   31:06 17.4  2:08    6   24:06  9:39 1:12:23 
    8  423 Jenifer Munson          Annandale          MN  48    6 11:27  2:36  2:34    8   31:48 17.0  2:04    9   25:22 10:09 1:13:13 
    9  280 Molly Rogers            Minneapolis        MN  46    5 11:07  2:32  3:35   10   34:49 15.5  2:21    7   24:25  9:46 1:16:14 
   10  371 Natalie Dieterle        Stillwater         MN  46   10 12:38  2:53  3:13   13   36:41 14.7  1:40   11   26:43 10:41 1:20:53 
   11  335 Diana Geisinger         Annandale          MN  46    9 12:31  2:51  6:59   11   36:04 15.0  3:02   13   32:06 12:51 1:30:40 
   12  336 Donita Knaus            Kimball            MN  49   12 14:04  3:12  5:35   12   36:38 14.7  3:59   12   30:27 12:11 1:30:41 
   13  283 Jennifer Niedzielski    Annandale          MN  49   13 15:02  3:25  7:02    2   29:14 18.5  5:26   14   37:03 14:50 1:33:45 
   14  340 Jennifer Morrison       Princeton          MN  45   14 16:32  3:46  4:47   14   43:13 12.5  3:27   10   25:58 10:23 1:33:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  255 Todd White              Saint Paul         MN  54    1  6:02  1:23  1:56    1   24:14 22.3  1:27    1   19:09  7:40   52:46 
    2  264 Jeff Stites             Minneapolis        MN  51    3  8:41  1:59  2:51    2   25:41 21.0  1:32    2   20:02  8:01   58:46 
    3  266 Christopher Hedberg     Maple Plain        MN  51    2  8:17  1:53  2:43    4   27:41 19.5  2:20    3   21:27  8:35 1:02:25 
    4  374 Christopher Marshall    Plymouth           MN  50    6  9:55  2:16  2:55    3   27:17 19.8  2:17    4   21:55  8:46 1:04:18 
    5  358 Tom Millerbernd         Chaska             MN  54    5  9:24  2:09  3:26    6   28:06 19.2  2:25    5   23:40  9:28 1:07:00 
    6  260 Neil Bengtson           Annandale          MN  50    4  9:17  2:07  3:58    5   28:02 19.3  2:00    7   28:34 11:26 1:11:49 
    7  344 Nick Olsen              Maple Lake         MN  53    8 15:35  3:33  5:45    8   35:59 15.0  2:58    6   25:33 10:13 1:25:47 
    8  391 Paul Hughes             Eden Prairie       MN  51    7 13:53  3:10  3:27    7   34:03 15.9  3:18    8   36:40 14:40 1:31:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  436 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  51    1  8:14  1:53  3:10    3   29:05 18.6  1:57    1   22:23  8:58 1:04:47 
    2  447 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  50    3  9:48  2:14  3:06    1   27:31 19.6  2:46    2   23:29  9:24 1:06:37 
    3  357 Candy Millerbernd       Chaska             MN  52    5 11:48  2:41  3:05    2   27:47 19.4  2:12    4   23:44  9:30 1:08:34 
    4  434 Michelle Furuseth       Northome           MN  53    2  9:46  2:14  3:50    4   30:24 17.8  2:37    3   23:34  9:26 1:10:08 
    5  284 Sarah Krizmanic         New Hope           MN  52    4 10:19  2:21  3:57    5   30:34 17.7  2:29    5   26:57 10:47 1:14:15 
    6  271 Shellie Bechtold        Plymouth           MN  52    6 12:12  2:47  4:33    6   31:16 17.3  1:51    6   27:54 11:10 1:17:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  409 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  58    1  8:08  1:51  2:56    2   25:56 20.8  1:38    3   21:03  8:26   59:40 
    2  410 Mark Getty              Plymouth           MN  59    5 10:19  2:21  3:51    1   25:41 21.0  1:34    2   20:52  8:21 1:02:16 
    3  522 Paul Lundeen            Buffalo            MN  58    4  9:17  2:07  2:42    4   26:52 20.1  2:07    4   21:26  8:35 1:02:21 
    4  276 Bill Benning            Lakeville          MN  59    2  8:53  2:01  2:37    6   27:39 19.5  1:46    5   23:03  9:13 1:03:56 
    5  354 Thomas Reuder           Minneapolis        MN  57    7 12:20  2:48  3:20    5   27:34 19.6  1:42    1   20:19  8:08 1:05:13 
    6  361 Tim Tanner              Plymouth           MN  57    3  8:57  2:03  2:59    7   29:47 18.1  2:34    7   25:13 10:06 1:09:28 
    7  397 Jeffrey Windschitl      Sartell            MN  59    6 11:21  2:35  4:55    3   26:47 20.2  1:50    8   29:31 11:49 1:14:22 
    8  512 Tim Hullett             St. Paul           MN  57    8 23:42  5:24  4:14    8   31:29 17.2  3:01    6   23:50  9:32 1:26:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  521 Kristin Veker           Edina              MN  57    1  7:59  1:49  3:56    1   30:45 17.6  1:58    1   28:23 11:21 1:12:59 
    2  348 Stephanie Scott         Annandale          MN  56    3 11:41  2:40  3:22    4   38:55 13.9  2:45    2   29:45 11:54 1:26:26 
    3  513 Theresa Sweeney         Buffalo            MN  56    4 12:35  2:52  5:17    2   31:56 16.9  4:19    3   34:26 13:47 1:28:31 
    4  477 Allyn Silver            Corcoran           MN  56    2 10:46  2:27  5:21    3   36:53 14.6  7:09    4   35:33 14:14 1:35:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  500 Ken Janda               St Paul            MN  60    8  8:31  1:56  2:53    1   24:12 22.3  1:43    2   19:06  7:39   56:23 
    2  378 Craig Helmer            Minneapolis        MN  60    9  9:17  2:07  2:58    8   26:43 20.2  1:35    1   17:19  6:56   57:49 
    3  408 Bret Schmidt            Fredericksburg     VA  62    6  8:21  1:54  3:34    3   25:07 21.5  1:50    3   19:14  7:42   58:06 
    4  394 John Healy              St. Paul           MN  63    2  7:37  1:44  2:29    7   26:16 20.6  1:36    4   20:20  8:08   58:15 
    5  491 Robert Badger           Hudson             WI  61    5  7:59  1:49  2:08    2   24:40 21.9  1:30    7   22:41  9:05   58:55 
    6  406 Thomas Pritzker         Plymouth           MN  64    3  7:39  1:45  3:03    4   25:46 21.0  2:04    5   20:53  8:22   59:23 
    7  470 Steve Gunther           Excelsior          MN  63    1  7:04  1:37  2:40    6   25:56 20.8  1:49    9   24:41  9:53 1:02:09 
    8  281 Todd Rogers             Minneapolis        MN  62    4  7:41  1:45  3:30   11   27:55 19.3  2:07   12   25:59 10:24 1:07:09 
    9  411 Jonathan Stinson        Plymouth           MN  60   12 11:47  2:41  4:20   12   28:30 18.9  2:02    6   21:34  8:38 1:08:11 
   10  486 Steven Donen            Chanhassen         MN  63   10 10:06  2:18  3:24    5   25:47 20.9  2:45   13   26:13 10:30 1:08:12 
   11  440 Mardon Quandt           Annandale          MN  61   11 10:59  2:30  3:15    9   27:31 19.6  3:36   11   25:27 10:11 1:10:46 
   12  452 David Little            Prior Lake         MN  64   13 12:47  2:55  4:12   13   29:46 18.1  1:54    8   22:46  9:07 1:11:22 
   13  417 Charles Schmidt         Oxford             IA  64    7  8:27  1:56  2:54   10   27:39 19.5  1:40   14   30:58 12:24 1:11:36 
   14  267 Rick Larson             Bloomington        MN  64   15 13:38  3:06  3:26   14   29:48 18.1  1:55   10   24:52  9:57 1:13:36 
   15  382 Stehen Edmonson         Buffalo            MN  61   16 16:40  3:48  6:03   15   34:35 15.6  4:31   15   43:11 17:17 1:44:59 
       489 Kenneth Freed           Minneapolis        MN  60   14 13:08  2:59  6:31   16   42:10 12.8                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  393 Maureen Emmerich        South Haven        MN  63    1  9:56  2:16  3:06    1   26:56 20.0  2:06    1   19:35  7:50 1:01:37 
    2  386 Denise Casey            Buffalo            MN  61    2 11:08  2:32  2:31    2   29:00 18.6  1:19    2   20:38  8:16 1:04:34 
    3  257 Sandy Schwartz          Champlin           MN  60    3 12:51  2:56  6:36    4   32:03 16.8  3:06    3   28:40 11:28 1:23:14 
    4  343 Kathy Kuechle           Cold Spring        MN  64    4 15:35  3:33  4:04    3   31:30 17.1  1:56    4   40:53 16:22 1:33:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  412 Al Boehne               Stillwater         MN  65    1  8:04  1:50  3:17    1   27:34 19.6  2:26    1   25:32 10:13 1:06:51 
    2  456 James Wright            Delano             MN  66    2 11:22  2:35  3:55    2   35:20 15.3  2:41    2   30:49 12:20 1:24:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  407 Joanne Sunquist         Minneapolis        MN  67    2 10:14  2:20  3:07    2   29:05 18.6  2:34    1   22:37  9:03 1:07:35 
    2  482 Susan Holt              Plymouth           MN  65    1  8:08  1:51  2:50    1   28:51 18.7  2:45    2   26:36 10:39 1:09:08 
    3  454 Denise Barnett          Burnsville         MN  69    3 11:33  2:38  4:22    3   33:23 16.2  3:51    3   30:48 12:20 1:23:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  505 Thomas Rohman           South Haven        MN  74    1  8:37  1:58  2:34    1   24:57 21.6  1:54    1   21:48  8:44   59:48 
    2  256 Gordy Olson             Fort Myers         FL  71    2 11:51  2:42  5:04    2   29:48 18.1  2:25    2   27:33 11:02 1:16:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  381 Judy Bowdin             Annandale          MN  76    1 12:46  2:54  5:33    1   49:47 10.8  1:57    1   29:57 11:59 1:39:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  419 James Luadtke           Woodbury           MN  81    1 19:03  4:20  5:19    1   34:45 15.5  4:10    1   33:00 13:12 1:36:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  263 Judy Rykken             Bloomington        MN  82    1 15:11  3:27  7:45    1   43:24 12.4  3:26    1   35:58 14:24 1:45:43 

Total Registered:                        245
Total Number of Team Finishers:           28
Total Number of Individual Finishers:    185
Number of Male   Finishers:               91
Number of Female Finishers:               94
Did not Finish Race or Did Not Start:     32