Annandale, MN
7/18/2021











                                                      HEART OF THE LAKES TRIATHLON
                                                     Annandale, MN - July 18, 2021
                                        LONG COURSE: 1/2 Mile Swim - 21 Mile Bike - 5.3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8       5 Ted Treise              Minneapolis        MN  27 M     3 11:32  1:19  1:30    2   46:15 27.2  0:52    1   29:06  5:30 1:29:12 
    2   1/6       3 David Koppel            Maple Grove        MN  34 M    15 12:52  1:28  1:46    1   45:52 27.5  0:45    5   30:24  5:44 1:31:37 
    3   2/6      49 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32 M     6 11:48  1:21  2:04    5   48:37 25.9  0:52    2   29:15  5:32 1:32:33 
    4   1/16     13 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40 M    12 12:41  1:27  1:44    4   48:08 26.2  0:39    3   29:35  5:35 1:32:46 
    5   1/5       7 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38 M     2 11:30  1:19  1:39    3   47:21 26.6  0:40   10   32:46  6:11 1:33:55 
    6   1/3      95 Kyle Swenson            Rogers             MN  19 M     1 11:23  1:18  1:44    6   48:58 25.7  0:34    9   32:45  6:11 1:35:22 
    7   2/16     12 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M    17 12:56  1:29  1:46    7   49:21 25.5  0:51    6   30:56  5:51 1:35:49 
    8   2/8       8 Peter Wikman            Minneapolis        MN  27 M    13 12:44  1:27  2:00   11   50:37 24.9  0:48    4   30:14  5:43 1:36:21 
    9   1/11     47 Kevin O'Connor          Medina             MN  50 M     4 11:34  1:19  1:40   15   51:50 24.3  0:37    8   32:36  6:09 1:38:16 
   10   1/10      6 Tony Schiller           Chanhassen         MN  63 M    16 12:53  1:28  2:16    8   49:55 25.2  0:35   12   33:18  6:17 1:38:55 
   11   1/8       4 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46 M     7 11:52  1:21  1:32    9   50:27 25.0  0:40   19   35:18  6:40 1:39:47 
   12   2/8     119 David Lewis             Nevis              MN  47 M    46 14:54  1:42  2:06   13   51:36 24.4  0:53    7   32:30  6:08 1:41:56 
   13   3/16    126 Moshe Peri              Minnetonka         MN  44 M    27 13:36  1:33  1:43   17   52:50 23.8  0:37   17   34:41  6:33 1:43:24 
   14   4/16    124 Nathan Budde            South Haven        MN  44 M    50 15:08  1:44  2:01   12   51:22 24.5  0:54   15   34:22  6:30 1:43:45 
   15   1/3      14 Caryn Herrick           St Louis Park      MN  31 F     8 12:21  1:25  2:07   25   54:38 23.1  1:13   16   34:29  6:31 1:44:47 
   16   1/5       9 Kortney Haag            Maple Grove        MN  42 F    34 14:16  1:38  1:55   14   51:49 24.3  0:50   23   36:26  6:53 1:45:15 
   17   2/11     84 Keith Thompson          Annandale          MN  52 M    59 15:50  1:48  2:37   18   53:01 23.8  0:42   11   33:11  6:16 1:45:19 
   18   3/8     120 Scott Myers             Medicine Lake      MN  46 M    25 13:31  1:33  1:54   20   53:18 23.6  0:52   20   35:58  6:47 1:45:31 
   19   1/5      76 Randy Peterson          Northfield         MN  55 M    30 13:59  1:36  2:30   16   52:45 23.9  0:47   21   36:00  6:48 1:45:59 
   20   4/8     137 Mick Quinn              Willmar            MN  47 M    63 16:02  1:50  2:34   19   53:12 23.7  1:18   18   34:54  6:35 1:47:59 
   21   1/3      48 Christina Roberts       St Louis Park      MN  35 F     5 11:35  1:19  1:51   34   55:52 22.6  0:47   29   38:15  7:13 1:48:18 
   22   5/16    127 Luke Nelson             Fosston            MN  43 M    60 15:53  1:49  1:39   23   54:01 23.3  0:41   22   36:11  6:50 1:48:23 
   23   3/8       1 Brandon Quibell         Hickson            ND  26 M    54 15:29  1:46  2:24   31   55:18 22.8  1:37   14   34:09  6:27 1:48:55 
   24   2/5      50 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  44 F    36 14:21  1:38  2:09   37   56:05 22.5  0:46   25   36:37  6:55 1:49:56 
   25   3/11     85 Timothy Huntley         Hudson             WI  51 M    24 13:30  1:32  2:51   33   55:51 22.6  1:03   30   38:19  7:14 1:51:31 
   26   1/3      68 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  45 F    21 13:17  1:31  2:03   48   57:52 21.8  0:56   28   37:53  7:09 1:51:58 
   27   1/4     115 Natasha Sortland        Mazeppa            MN  16 F    37 14:25  1:39  1:35   64 1:01:07 20.6  1:03   13   34:01  6:26 1:52:09 
   28   2/5      72 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58 M    31 14:02  1:36  1:58   30   55:16 22.8  1:01   40   40:26  7:38 1:52:41 
   29   2/10     44 David Goldberg          Chaska             MN  60 M    20 13:09  1:30  2:02   32   55:34 22.7  1:03   45   41:06  7:46 1:52:50 
   30   3/10     40 Keith Tufte             Excelsior          MN  61 M    23 13:28  1:32  2:40   27   55:00 22.9  0:54   43   40:56  7:44 1:52:57 
   31   1/5      94 Camille Wirkus          Ames               IA  22 F    29 13:49  1:35  2:03   39   56:18 22.4  0:44   37   40:19  7:37 1:53:11 
   32   6/16    128 Josh Sell               Waconia            MN  42 M    44 14:51  1:42  2:39   49   57:55 21.8  1:08   26   36:51  6:58 1:53:22 
   33   4/11     80 David Venancio          Woodbury           MN  54 M    43 14:48  1:41  3:07   35   55:54 22.5  1:50   32   38:55  7:21 1:54:32 
   34   7/16    135 Kevin Jost              Crystal            MN  44 M    66 16:15  1:51  2:32   44   57:11 22.0  1:04   27   37:37  7:06 1:54:36 
   35   4/8      24 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  27 M     9 12:33  1:26                                                  1:54:52 
   36   2/5      93 Kristina Swenson        Rogers             MN  24 F    10 12:36  1:26  1:51   51   58:20 21.6  0:37   51   41:47  7:53 1:55:09 
   37   5/8      46 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46 M    41 14:47  1:41  2:18   29   55:14 22.8  0:53   55   42:29  8:01 1:55:39 
   38   3/5      74 Tom Brooks              Minneapolis        MN  57 M    75 16:59  1:56  2:01   36   55:57 22.5  0:59   36   40:03  7:34 1:55:56 
   39   8/16    129 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  42 M    35 14:19  1:38  3:15   22   53:39 23.5  1:39   62   43:30  8:13 1:56:20 
   40   2/5     145 Tim Larson              Circle Pines       MN  38 M    32 14:02  1:36  2:35   45   57:36 21.9  1:00   46   41:11  7:47 1:56:22 
   41   4/10     45 Jeff Gilmer             Annandale          MN  62 M    49 15:01  1:43  2:13   21   53:23 23.6  1:22   72   44:36  8:25 1:56:32 
   42   4/5      73 David Knack             Prior Lake         MN  58 M    33 14:07  1:37  2:33   28   55:11 22.8  1:02   70   44:25  8:23 1:57:15 
   43   2/3      10 Emma Adriaens           Elk River          MN  31 F    83 17:22  1:59  3:34   24   54:28 23.1  1:23   41   40:41  7:41 1:57:26 
   44   5/11     86 Craig Kurtz             Blaine             MN  51 M    28 13:46  1:34  2:47   38   56:15 22.4  0:50   64   43:50  8:17 1:57:26 
   45   1/3      43 Jan Guenther            Long Lake          MN  62 F    42 14:47  1:41  2:35   46   57:38 21.9  1:10   52   42:17  7:59 1:58:25 
   46   5/10     37 Dale Forde              Golden Valley      MN  63 M    52 15:14  1:44  2:39   47   57:41 21.8  1:16   48   41:37  7:51 1:58:25 
   47   1/8      58 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  55 F    51 15:12  1:44  2:31   43   57:11 22.0  0:56   56   42:38  8:03 1:58:26 
   48   5/8     159 Graham Gregori          Minneapolis        MN  28 M    58 15:46  1:48  3:37   42   57:04 22.1  2:29   33   39:38  7:29 1:58:31 
   49   9/16    134 Adam Defoe              West Fargo         ND  40 M    67 16:20  1:52  3:23   65 1:01:09 20.6  1:24   24   36:33  6:54 1:58:47 
   50   6/10     35 Thomas Bergren          Blaine             MN  64 M    47 14:54  1:42  3:07   26   54:51 23.0  2:05   69   44:11  8:21 1:59:07 
   51   6/11     83 Greg Swenson            Rogers             MN  52 M    26 13:34  1:33  2:47   41   56:45 22.2  1:22   75   44:49  8:28 1:59:15 
   52   3/5     136 Arianna Werts           Rochester          MN  20 F    18 12:58  1:29  1:58   57 1:00:22 20.9  1:03   60   43:10  8:09 1:59:29 
   53  10/16      2 Ryan Collison           Independence       MN  40 M    14 12:50  1:28  2:14   10   50:29 25.0  1:15  112   54:10 10:14 2:00:56 
   54   7/11     82 Charles Huntley         Woodbury           MN  53 M    19 13:03  1:29  3:22   62 1:01:04 20.6  1:41   57   42:41  8:04 2:01:50 
   55   1/5      30 Heide Mairs             Houston            TX  26 F    38 14:33  1:40  2:35   76 1:02:42 20.1  1:13   42   40:50  7:43 2:01:51 
   56   2/5     108 Sara Leibham            Minneapolis        MN  25 F    90 18:33  2:07  2:34   69 1:01:26 20.5  1:10   31   38:23  7:15 2:02:04 
   57   3/6     155 Hunter Kaestner         Minneapolis        MN  30 M    56 15:40  1:47  3:34   66 1:01:12 20.6  1:59   35   39:59  7:33 2:02:22 
   58   1/6      60 Chris Nehring           Kimball            MN  52 F    76 17:00  1:56  2:40   50   58:15 21.6  0:46   63   43:48  8:16 2:02:27 
   59  11/16    125 Michael Hankee          Lake Elmo          MN  44 M    22 13:23  1:32  2:05   88 1:05:07 19.3  1:10   44   40:59  7:44 2:02:43 
   60   6/8     158 Charlie Crocker         Minneapolis        MN  28 M    48 14:56  1:42  4:01   59 1:00:33 20.8  1:15   65   43:53  8:17 2:04:36 
   61   2/8      56 Dawn Labiosa            St Paul            MN  56 F    39 14:37  1:40  2:30   52   58:33 21.5  1:01   91   48:04  9:04 2:04:43 
   62  12/16    132 Brian Moore             Long Lake          MN  41 M    74 16:55  1:56  2:30   68 1:01:22 20.5  1:32   53   42:27  8:01 2:04:44 
   63   1/2     162 Riley Saunders          Clearwater         MN  24 M   108 20:53  2:23  3:49   40   56:28 22.3  2:21   50   41:40  7:52 2:05:09 
   64   7/8     161 Parker Erdall           Hopkins            MN  26 M    68 16:22  1:52  2:46   90 1:05:43 19.2  1:59   38   40:21  7:37 2:07:09 
   65   3/5     104 Julie Thurmes           Plymouth           MN  29 F    11 12:37  1:27  2:48  100 1:09:02 18.3  1:02   54   42:29  8:01 2:07:57 
   66   8/8     157 Tony Larson             St. Louis Park     MN  29 M    97 19:07  2:11  4:07   55   59:55 21.0  1:13   66   44:00  8:19 2:08:20 
   67   8/11     87 Russell Loucks          Highlands Ranch    CO  50 M    72 16:48  1:55  5:39   56 1:00:14 20.9  2:31   61   43:21  8:11 2:08:31 
   68   2/3      28 Helen Gunther           Excelsior          MN  64 F    69 16:30  1:53  2:28   77 1:02:43 20.1  1:04   77   45:50  8:39 2:08:33 
   69   1/1      26 Pam Stevens             Sartell            MN  68 F    70 16:31  1:53  3:35   58 1:00:31 20.8  1:17   86   47:29  8:58 2:09:21 
   70   3/8      51 Mary D52:d99 Deeg       Annandale          MN  59 F    77 17:05  1:57  2:25   54   59:23 21.2  1:26   97   49:16  9:18 2:09:33 
   71   2/3     166 Tyler Thymian           Barrington         IL  15 M    40 14:43  1:41  3:07   87 1:05:00 19.4  2:07   76   45:13  8:32 2:10:08 
   72   2/3      99 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  39 F    71 16:36  1:54  3:21   53   58:41 21.5  1:17  100   50:17  9:30 2:10:10 
   73   4/8      52 Kathryn Jensen          Minneapolis        MN  57 F    65 16:09  1:51  2:48   78 1:02:54 20.0  1:21   87   47:30  8:58 2:10:41 
   74   2/6      89 Patty Carlen            Saint Paul         MN  53 F    53 15:19  1:45  3:57   63 1:01:05 20.6  1:57   93   48:39  9:11 2:10:54 
   75   3/6      62 Julie Gay               Saint Cloud        MN  50 F    88 18:04  2:04  3:53   80 1:03:04 20.0  1:36   74   44:49  8:28 2:11:23 
   76   4/6      59 Kitty Earl-Torniainen   St. Paul           MN  53 F   103 19:41  2:15  2:34   92 1:06:45 18.9  1:39   47   41:15  7:47 2:11:53 
   77   7/10     38 Don Weirens             St. Louis Park     MN  62 M    85 17:56  2:03  3:08   61 1:00:58 20.7  1:58   89   47:55  9:03 2:11:54 
   78   1/3      34 Bruce Money             Fergus Falls       MN  65 M   105 19:47  2:15  3:53   74 1:02:30 20.2  2:08   67   44:00  8:19 2:12:16 
   79   8/10     42 David Thoma             Annandale          MN  60 M    61 15:53  1:49  2:20   81 1:03:10 19.9  1:20   98   49:42  9:23 2:12:23 
   80  13/16    131 Jonathan Keller         Albertville        MN  41 M    81 17:18  1:58  4:39   70 1:01:36 20.5  2:17   85   47:10  8:54 2:12:58 
   81  14/16    123 Brandon Yerxa           Maple Grove        MN  44 M    82 17:20  1:59  4:39   60 1:00:51 20.7  3:10   83   47:00  8:52 2:12:58 
   82   2/3      64 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  48 F    94 18:55  2:09  5:08   71 1:01:42 20.4  3:03   73   44:39  8:26 2:13:25 
   83   4/6     153 Andrew Jacot            St Paul            MN  33 M    64 16:03  1:50  3:03   83 1:03:42 19.8  1:48   96   49:05  9:16 2:13:39 
   84   3/3      67 Amy Knopke              Minneapolis        MN  46 F    80 17:14  1:58  2:31   75 1:02:39 20.1  1:44  102   50:32  9:32 2:14:37 
   85   3/3      29 Judith Peters           Saint Cloud        MN  61 F    92 18:51  2:09  3:08   93 1:07:00 18.8  1:49   71   44:28  8:24 2:15:13 
   86   3/5      90 Rebecca Karnes          Mound              MN  44 F   120 24:26  2:47  2:44   82 1:03:29 19.8  0:58   68   44:05  8:19 2:15:40 
   87  15/16    130 Joel Fugleberg          Bloomington        MN  42 M    87 18:02  2:03  3:50  102 1:09:35 18.1  1:42   58   42:43  8:04 2:15:51 
   88   3/3     139 Alyssa Knese            Sartell            MN  34 F   113 21:44  2:29  3:33   72 1:01:47 20.4  1:58   82   46:59  8:52 2:16:00 
   89   4/5     107 Ericka O'Brien          South Haven        MN  25 F    84 17:56  2:03  2:26  110 1:12:00 17.5  2:10   49   41:38  7:52 2:16:08 
   90   5/8      55 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56 F    62 15:54  1:49  3:34   89 1:05:13 19.3  2:43  103   50:44  9:35 2:18:06 
   91  16/16    133 Mike Coddington         Eden Prairie       MN  41 M   106 20:17  2:19  3:54   84 1:03:49 19.7  1:33   94   49:01  9:15 2:18:32 
   92   4/5      91 Kelli Gillispie-Coen    Mound              MN  40 F   110 21:18  2:26  3:13   91 1:06:19 19.0  1:33   79   46:23  8:45 2:18:45 
   93   9/11     78 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  54 M    79 17:13  1:58  3:21   85 1:04:11 19.6  1:09  107   53:04 10:01 2:18:56 
   94   3/5     147 Scott Swanson           Buffalo            MN  36 M    45 14:52  1:42  4:18  108 1:11:48 17.5  1:54   80   46:33  8:47 2:19:23 
   95   5/5      77 Peter Kaul              Eagan              MN  55 M   101 19:38  2:14  4:05   95 1:07:11 18.8  1:29   84   47:09  8:54 2:19:30 
   96   5/5     106 Holly Wandersee         Litchfield         MN  26 F    98 19:18  2:12  3:06  112 1:13:35 17.1  0:56   59   42:57  8:07 2:19:51 
   97   2/2     163 Brett Honsey            Annandale          MN  20 M    55 15:35  1:47  7:05  119 1:16:17 16.5  0:48   39   40:22  7:37 2:20:05 
   98   4/5     148 Andrew Thompson         Albertville        MN  36 M   114 22:05  2:31  5:30   67 1:01:19 20.5  3:36   88   47:37  8:59 2:20:05 
   99   3/3     169 Ethan Pederson          South Haven        MN  18 M    91 18:47  2:08  3:54  120 1:16:18 16.5  1:25   34   39:46  7:31 2:20:08 
  100   2/3      32 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67 M   112 21:33  2:27  3:52   86 1:04:35 19.5  1:20   99   49:53  9:25 2:21:13 
  101   5/5     146 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38 M    78 17:11  1:58  2:47   98 1:08:07 18.5  1:49  109   53:35 10:07 2:23:27 
  102   6/8      57 Cathleen McGinnity      Luck               WI  55 F    89 18:11  2:04  4:02   97 1:07:53 18.6  3:03  101   50:21  9:30 2:23:27 
  103   7/8      54 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  56 F    86 18:01  2:03  3:23   94 1:07:06 18.8  1:50  111   53:57 10:11 2:24:16 
  104   5/6     151 Alec Smith              Nicollet           MN  34 M   115 22:06  2:31  3:22  103 1:09:49 18.0  1:16   90   48:01  9:04 2:24:32 
  105   6/8     118 James Manecke           Lengby             MN  49 M   122 26:13  2:59  2:59   73 1:01:56 20.3  1:21  106   52:48  9:58 2:25:16 
  106  10/11     81 Jamie McCarthy          Lakeville          MN  53 M   100 19:27  2:13  5:36   79 1:02:57 20.0  2:40  114   54:50 10:21 2:25:29 
  107   7/8     116 Matt Honsey             Annandale          MN  49 M   117 22:27  2:33  3:08  113 1:13:46 17.1  0:35   78   46:22  8:45 2:26:15 
  108   4/5     110 Rachel Werdin           Eden Prairie       MN  23 F    93 18:53  2:09  5:10  114 1:13:58 17.0  1:54   92   48:21  9:08 2:28:13 
  109   2/4     114 Olivia Honsey           Annandale          MN  18 F   104 19:46  2:15  3:20  118 1:16:14 16.5  3:26   81   46:57  8:52 2:29:42 
  110   5/6      63 Aimee Schaefet          Vadnais Heights    MN  50 F   102 19:41  2:15  3:33  115 1:13:58 17.0  4:20   95   49:04  9:16 2:30:35 
  111   3/3      33 Tom Barringer           St Francis         MN  66 M   119 23:55  2:43  3:36   96 1:07:37 18.6  2:22  110   53:54 10:11 2:31:21 
  112   5/5     112 Anna Baxter             Chanhassen         MN  20 F    99 19:22  2:12  3:51  121 1:19:41 15.8  1:56  104   50:54  9:37 2:35:43 
  113   8/8      53 Cindy Steinke           Akeley             MN  56 F   116 22:19  2:33  2:40  116 1:15:13 16.8  2:10  108   53:35 10:07 2:35:55 
  114   9/10     36 Cary Radisewitz         Luverne            MN  64 M   107 20:21  2:19  6:47  105 1:09:57 18.0  5:34  113   54:49 10:21 2:37:26 
  115   3/4     113 Taylor Venancio         Woodbury           MN  19 F    73 16:51  1:55  5:11  109 1:11:58 17.5  4:38  116   59:41 11:16 2:38:16 
  116  11/11     92 Mark Godfrey            Woodbury           MN  52 M   111 21:23  2:26  5:06   99 1:08:14 18.5  2:45  117 1:01:26 11:36 2:38:52 
  117   8/8     121 Wade Harding            Plymouth           MN  46 M    57 15:42  1:47  5:24  107 1:10:53 17.8  4:30  119 1:02:53 11:52 2:39:20 
  118   3/3     100 Natasha Gerwing         Becker             MN  38 F   118 23:17  2:39  3:49  101 1:09:23 18.2  2:15  118 1:02:22 11:46 2:41:03 
  119  10/10     39 Chuck Wagner            Minnetonka         MN  61 M   109 21:12  2:25  5:38  104 1:09:55 18.0  2:59  120 1:05:23 12:21 2:45:05 
  120   6/6      61 Jennifer Gabrio         Hugo               MN  51 F    95 18:58  2:10  4:22  111 1:13:30 17.1  2:06  121 1:06:27 12:33 2:45:22 
  121   6/6     154 John Bruney             Eagan              MN  32 M   121 24:41  2:49  5:07  122 1:21:25 15.5  3:20  115   54:52 10:21 2:49:23 
  122   5/5      71 Stacy Heuer             Zimmerman          MN  40 F   123 26:29  3:01  4:01  117 1:15:41 16.6 11:58  105   52:34  9:56 2:50:42 
  123   4/4     138 Megn Mahowald           Sartell            MN  15 F    96 19:03  2:10  3:06  106 1:10:45 17.8  2:08  122 1:22:55 15:39 2:57:55 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   23 Team Ergs                                        1 16:13  1:51  1:41    2   59:39 21.1  0:39    3   38:47  7:19 1:56:58 
           Mitchell Ergen , Scott Ergen , Terry Ergen             
    2   15 Team McGregor                                    6 18:24  2:06  2:52    1   58:39 21.5  0:34    2   36:54  6:58 1:57:21 
           Tom McGregor , Tom McGregor , Shannon McGregor         
    3   19 The Leone 3                                      3 17:31  2:00  2:15    3 1:06:22 19.0  0:35    1   34:52  6:35 2:01:33 
           Bob Leone , Nora Leone , Amanda Leone                  
    4   20 Gassen Construction & Mai                        4 17:42  2:01  3:00    4 1:14:03 17.0  0:47    5   50:27  9:32 2:25:57 
           Melissa Miller , Lea Iverson , Mike Hilden             
    5   17 The Jabronies                                    7 23:17  2:39  2:01    5 1:14:12 17.0  0:57    4   49:09  9:17 2:29:33 
           Robert McMullen , Brian Haag , Spencer Haag            
    6   16 Will Tri for Chocolate Wi                        2 16:16  1:51  2:03    6 1:17:36 16.2  0:44    7 1:00:43 11:28 2:37:21 
           Ellen Bednar , Jamie Swenson , Doug Romey              
    7   18 St. Sebastian                                    5 17:46  2:02  2:08    7 1:30:23 13.9  0:36    6   53:40 10:08 2:44:31 
           Theresa Zettel , Katie Barrick , Maggie Hintz          


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: LONG
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kyle Swenson            Rogers             MN  19 M   11:23  1:18 
    2 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38 M   11:30  1:19 
    3 Ted Treise              Minneapolis        MN  27 M   11:32  1:19 
    4 Kevin O'Connor          Medina             MN  50 M   11:34  1:19 
    5 Christina Roberts       St Louis Park      MN  35 F   11:35  1:19 
    6 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32 M   11:48  1:21 
    7 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46 M   11:52  1:21 
    8 Caryn Herrick           St Louis Park      MN  31 F   12:21  1:25 
    9 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  27 M   12:33  1:26 
   10 Kristina Swenson        Rogers             MN  24 F   12:36  1:26 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Koppel            Maple Grove        MN  34 M   45:52 27.5 
    2 Ted Treise              Minneapolis        MN  27 M   46:15 27.2 
    3 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38 M   47:21 26.6 
    4 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40 M   48:08 26.2 
    5 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32 M   48:37 25.9 
    6 Kyle Swenson            Rogers             MN  19 M   48:58 25.7 
    7 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M   49:21 25.5 
    8 Tony Schiller           Chanhassen         MN  63 M   49:55 25.2 
    9 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46 M   50:27 25.0 
   10 Ryan Collison           Independence       MN  40 M   50:29 25.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Ted Treise              Minneapolis        MN  27 M   29:06  5:30 
    2 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32 M   29:15  5:32 
    3 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40 M   29:35  5:35 
    4 Peter Wikman            Minneapolis        MN  27 M   30:14  5:43 
    5 David Koppel            Maple Grove        MN  34 M   30:24  5:44 
    6 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M   30:56  5:51 
    7 David Lewis             Nevis              MN  47 M   32:30  6:08 
    8 Kevin O'Connor          Medina             MN  50 M   32:36  6:09 
    9 Kyle Swenson            Rogers             MN  19 M   32:45  6:11 
   10 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38 M   32:46  6:11 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    5 Ted Treise              Minneapolis        MN  27    3 11:32  1:19  1:30    2   46:15 27.2  0:52    1   29:06  5:30 1:29:12 
    2    3 David Koppel            Maple Grove        MN  34   11 12:52  1:28  1:46    1   45:52 27.5  0:45    5   30:24  5:44 1:31:37 
    3   49 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32    5 11:48  1:21  2:04    5   48:37 25.9  0:52    2   29:15  5:32 1:32:33 
    4   13 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40    8 12:41  1:27  1:44    4   48:08 26.2  0:39    3   29:35  5:35 1:32:46 
    5    7 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38    2 11:30  1:19  1:39    3   47:21 26.6  0:40   10   32:46  6:11 1:33:55 
    6   95 Kyle Swenson            Rogers             MN  19    1 11:23  1:18  1:44    6   48:58 25.7  0:34    9   32:45  6:11 1:35:22 
    7   12 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44   13 12:56  1:29  1:46    7   49:21 25.5  0:51    6   30:56  5:51 1:35:49 
    8    8 Peter Wikman            Minneapolis        MN  27    9 12:44  1:27  2:00   11   50:37 24.9  0:48    4   30:14  5:43 1:36:21 
    9   47 Kevin O'Connor          Medina             MN  50    4 11:34  1:19  1:40   14   51:50 24.3  0:37    8   32:36  6:09 1:38:16 
   10    6 Tony Schiller           Chanhassen         MN  63   12 12:53  1:28  2:16    8   49:55 25.2  0:35   12   33:18  6:17 1:38:55 
   11    4 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46    6 11:52  1:21  1:32    9   50:27 25.0  0:40   17   35:18  6:40 1:39:47 
   12  119 David Lewis             Nevis              MN  47   33 14:54  1:42  2:06   13   51:36 24.4  0:53    7   32:30  6:08 1:41:56 
   13  126 Moshe Peri              Minnetonka         MN  44   21 13:36  1:33  1:43   16   52:50 23.8  0:37   15   34:41  6:33 1:43:24 
   14  124 Nathan Budde            South Haven        MN  44   37 15:08  1:44  2:01   12   51:22 24.5  0:54   14   34:22  6:30 1:43:45 
   15   84 Keith Thompson          Annandale          MN  52   44 15:50  1:48  2:37   17   53:01 23.8  0:42   11   33:11  6:16 1:45:19 
   16  120 Scott Myers             Medicine Lake      MN  46   19 13:31  1:33  1:54   19   53:18 23.6  0:52   18   35:58  6:47 1:45:31 
   17   76 Randy Peterson          Northfield         MN  55   23 13:59  1:36  2:30   15   52:45 23.9  0:47   19   36:00  6:48 1:45:59 
   18  137 Mick Quinn              Willmar            MN  47   47 16:02  1:50  2:34   18   53:12 23.7  1:18   16   34:54  6:35 1:47:59 
   19  127 Luke Nelson             Fosston            MN  43   45 15:53  1:49  1:39   22   54:01 23.3  0:41   20   36:11  6:50 1:48:23 
   20    1 Brandon Quibell         Hickson            ND  26   39 15:29  1:46  2:24   28   55:18 22.8  1:37   13   34:09  6:27 1:48:55 
   21   85 Timothy Huntley         Hudson             WI  51   18 13:30  1:32  2:51   30   55:51 22.6  1:03   24   38:19  7:14 1:51:31 
   22   72 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58   24 14:02  1:36  1:58   27   55:16 22.8  1:01   32   40:26  7:38 1:52:41 
   23   44 David Goldberg          Chaska             MN  60   15 13:09  1:30  2:02   29   55:34 22.7  1:03   35   41:06  7:46 1:52:50 
   24   40 Keith Tufte             Excelsior          MN  61   17 13:28  1:32  2:40   24   55:00 22.9  0:54   33   40:56  7:44 1:52:57 
   25  128 Josh Sell               Waconia            MN  42   31 14:51  1:42  2:39   40   57:55 21.8  1:08   22   36:51  6:58 1:53:22 
   26   80 David Venancio          Woodbury           MN  54   30 14:48  1:41  3:07   31   55:54 22.5  1:50   25   38:55  7:21 1:54:32 
   27  135 Kevin Jost              Crystal            MN  44   49 16:15  1:51  2:32   37   57:11 22.0  1:04   23   37:37  7:06 1:54:36 
   28   24 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  27    7 12:33  1:26                                                  1:54:52 
   29   46 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46   29 14:47  1:41  2:18   26   55:14 22.8  0:53   40   42:29  8:01 1:55:39 
   30   74 Tom Brooks              Minneapolis        MN  57   54 16:59  1:56  2:01   32   55:57 22.5  0:59   29   40:03  7:34 1:55:56 
   31  129 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  42   27 14:19  1:38  3:15   21   53:39 23.5  1:39   44   43:30  8:13 1:56:20 
   32  145 Tim Larson              Circle Pines       MN  38   25 14:02  1:36  2:35   38   57:36 21.9  1:00   36   41:11  7:47 1:56:22 
   33   45 Jeff Gilmer             Annandale          MN  62   36 15:01  1:43  2:13   20   53:23 23.6  1:22   51   44:36  8:25 1:56:32 
   34   73 David Knack             Prior Lake         MN  58   26 14:07  1:37  2:33   25   55:11 22.8  1:02   50   44:25  8:23 1:57:15 
   35   86 Craig Kurtz             Blaine             MN  51   22 13:46  1:34  2:47   33   56:15 22.4  0:50   45   43:50  8:17 1:57:26 
   36   37 Dale Forde              Golden Valley      MN  63   38 15:14  1:44  2:39   39   57:41 21.8  1:16   37   41:37  7:51 1:58:25 
   37  159 Graham Gregori          Minneapolis        MN  28   43 15:46  1:48  3:37   36   57:04 22.1  2:29   26   39:38  7:29 1:58:31 
   38  134 Adam Defoe              West Fargo         ND  40   50 16:20  1:52  3:23   47 1:01:09 20.6  1:24   21   36:33  6:54 1:58:47 
   39   35 Thomas Bergren          Blaine             MN  64   34 14:54  1:42  3:07   23   54:51 23.0  2:05   49   44:11  8:21 1:59:07 
   40   83 Greg Swenson            Rogers             MN  52   20 13:34  1:33  2:47   35   56:45 22.2  1:22   52   44:49  8:28 1:59:15 
   41    2 Ryan Collison           Independence       MN  40   10 12:50  1:28  2:14   10   50:29 25.0  1:15   70   54:10 10:14 2:00:56 
   42   82 Charles Huntley         Woodbury           MN  53   14 13:03  1:29  3:22   46 1:01:04 20.6  1:41   41   42:41  8:04 2:01:50 
   43  155 Hunter Kaestner         Minneapolis        MN  30   41 15:40  1:47  3:34   48 1:01:12 20.6  1:59   28   39:59  7:33 2:02:22 
   44  125 Michael Hankee          Lake Elmo          MN  44   16 13:23  1:32  2:05   61 1:05:07 19.3  1:10   34   40:59  7:44 2:02:43 
   45  158 Charlie Crocker         Minneapolis        MN  28   35 14:56  1:42  4:01   43 1:00:33 20.8  1:15   46   43:53  8:17 2:04:36 
   46  132 Brian Moore             Long Lake          MN  41   53 16:55  1:56  2:30   50 1:01:22 20.5  1:32   39   42:27  8:01 2:04:44 
   47  162 Riley Saunders          Clearwater         MN  24   68 20:53  2:23  3:49   34   56:28 22.3  2:21   38   41:40  7:52 2:05:09 
   48  161 Parker Erdall           Hopkins            MN  26   51 16:22  1:52  2:46   62 1:05:43 19.2  1:59   30   40:21  7:37 2:07:09 
   49  157 Tony Larson             St. Louis Park     MN  29   62 19:07  2:11  4:07   41   59:55 21.0  1:13   47   44:00  8:19 2:08:20 
   50   87 Russell Loucks          Highlands Ranch    CO  50   52 16:48  1:55  5:39   42 1:00:14 20.9  2:31   43   43:21  8:11 2:08:31 
   51  166 Tyler Thymian           Barrington         IL  15   28 14:43  1:41  3:07   60 1:05:00 19.4  2:07   53   45:13  8:32 2:10:08 
   52   38 Don Weirens             St. Louis Park     MN  62   59 17:56  2:03  3:08   45 1:00:58 20.7  1:58   60   47:55  9:03 2:11:54 
   53   34 Bruce Money             Fergus Falls       MN  65   65 19:47  2:15  3:53   53 1:02:30 20.2  2:08   48   44:00  8:19 2:12:16 
   54   42 David Thoma             Annandale          MN  60   46 15:53  1:49  2:20   55 1:03:10 19.9  1:20   64   49:42  9:23 2:12:23 
   55  131 Jonathan Keller         Albertville        MN  41   57 17:18  1:58  4:39   51 1:01:36 20.5  2:17   58   47:10  8:54 2:12:58 
   56  123 Brandon Yerxa           Maple Grove        MN  44   58 17:20  1:59  4:39   44 1:00:51 20.7  3:10   56   47:00  8:52 2:12:58 
   57  153 Andrew Jacot            St Paul            MN  33   48 16:03  1:50  3:03   56 1:03:42 19.8  1:48   63   49:05  9:16 2:13:39 
   58  130 Joel Fugleberg          Bloomington        MN  42   60 18:02  2:03  3:50   67 1:09:35 18.1  1:42   42   42:43  8:04 2:15:51 
   59  133 Mike Coddington         Eden Prairie       MN  41   66 20:17  2:19  3:54   57 1:03:49 19.7  1:33   62   49:01  9:15 2:18:32 
   60   78 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  54   56 17:13  1:58  3:21   58 1:04:11 19.6  1:09   67   53:04 10:01 2:18:56 
   61  147 Scott Swanson           Buffalo            MN  36   32 14:52  1:42  4:18   72 1:11:48 17.5  1:54   55   46:33  8:47 2:19:23 
   62   77 Peter Kaul              Eagan              MN  55   64 19:38  2:14  4:05   63 1:07:11 18.8  1:29   57   47:09  8:54 2:19:30 
   63  163 Brett Honsey            Annandale          MN  20   40 15:35  1:47  7:05   74 1:16:17 16.5  0:48   31   40:22  7:37 2:20:05 
   64  148 Andrew Thompson         Albertville        MN  36   72 22:05  2:31  5:30   49 1:01:19 20.5  3:36   59   47:37  8:59 2:20:05 
   65  169 Ethan Pederson          South Haven        MN  18   61 18:47  2:08  3:54   75 1:16:18 16.5  1:25   27   39:46  7:31 2:20:08 
   66   32 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67   71 21:33  2:27  3:52   59 1:04:35 19.5  1:20   65   49:53  9:25 2:21:13 
   67  146 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38   55 17:11  1:58  2:47   65 1:08:07 18.5  1:49   68   53:35 10:07 2:23:27 
   68  151 Alec Smith              Nicollet           MN  34   73 22:06  2:31  3:22   68 1:09:49 18.0  1:16   61   48:01  9:04 2:24:32 
   69  118 James Manecke           Lengby             MN  49   77 26:13  2:59  2:59   52 1:01:56 20.3  1:21   66   52:48  9:58 2:25:16 
   70   81 Jamie McCarthy          Lakeville          MN  53   63 19:27  2:13  5:36   54 1:02:57 20.0  2:40   72   54:50 10:21 2:25:29 
   71  116 Matt Honsey             Annandale          MN  49   74 22:27  2:33  3:08   73 1:13:46 17.1  0:35   54   46:22  8:45 2:26:15 
   72   33 Tom Barringer           St Francis         MN  66   75 23:55  2:43  3:36   64 1:07:37 18.6  2:22   69   53:54 10:11 2:31:21 
   73   36 Cary Radisewitz         Luverne            MN  64   67 20:21  2:19  6:47   70 1:09:57 18.0  5:34   71   54:49 10:21 2:37:26 
   74   92 Mark Godfrey            Woodbury           MN  52   70 21:23  2:26  5:06   66 1:08:14 18.5  2:45   74 1:01:26 11:36 2:38:52 
   75  121 Wade Harding            Plymouth           MN  46   42 15:42  1:47  5:24   71 1:10:53 17.8  4:30   75 1:02:53 11:52 2:39:20 
   76   39 Chuck Wagner            Minnetonka         MN  61   69 21:12  2:25  5:38   69 1:09:55 18.0  2:59   76 1:05:23 12:21 2:45:05 
   77  154 John Bruney             Eagan              MN  32   76 24:41  2:49  5:07   76 1:21:25 15.5  3:20   73   54:52 10:21 2:49:23 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   14 Caryn Herrick           St Louis Park      MN  31    2 12:21  1:25  2:07    3   54:38 23.1  1:13    2   34:29  6:31 1:44:47 
    2    9 Kortney Haag            Maple Grove        MN  42    8 14:16  1:38  1:55    1   51:49 24.3  0:50    3   36:26  6:53 1:45:15 
    3   48 Christina Roberts       St Louis Park      MN  35    1 11:35  1:19  1:51    4   55:52 22.6  0:47    6   38:15  7:13 1:48:18 
    4   50 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  44    9 14:21  1:38  2:09    5   56:05 22.5  0:46    4   36:37  6:55 1:49:56 
    5   68 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  45    6 13:17  1:31  2:03    9   57:52 21.8  0:56    5   37:53  7:09 1:51:58 
    6  115 Natasha Sortland        Mazeppa            MN  16   10 14:25  1:39  1:35   18 1:01:07 20.6  1:03    1   34:01  6:26 1:52:09 
    7   94 Camille Wirkus          Ames               IA  22    7 13:49  1:35  2:03    6   56:18 22.4  0:44    8   40:19  7:37 1:53:11 
    8   93 Kristina Swenson        Rogers             MN  24    3 12:36  1:26  1:51   11   58:20 21.6  0:37   13   41:47  7:53 1:55:09 
    9   10 Emma Adriaens           Elk River          MN  31   25 17:22  1:59  3:34    2   54:28 23.1  1:23    9   40:41  7:41 1:57:26 
   10   43 Jan Guenther            Long Lake          MN  62   13 14:47  1:41  2:35    8   57:38 21.9  1:10   14   42:17  7:59 1:58:25 
   11   58 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  55   14 15:12  1:44  2:31    7   57:11 22.0  0:56   16   42:38  8:03 1:58:26 
   12  136 Arianna Werts           Rochester          MN  20    5 12:58  1:29  1:58   15 1:00:22 20.9  1:03   18   43:10  8:09 1:59:29 
   13   30 Heide Mairs             Houston            TX  26   11 14:33  1:40  2:35   23 1:02:42 20.1  1:13   10   40:50  7:43 2:01:51 
   14  108 Sara Leibham            Minneapolis        MN  25   30 18:33  2:07  2:34   19 1:01:26 20.5  1:10    7   38:23  7:15 2:02:04 
   15   60 Chris Nehring           Kimball            MN  52   22 17:00  1:56  2:40   10   58:15 21.6  0:46   19   43:48  8:16 2:02:27 
   16   56 Dawn Labiosa            St Paul            MN  56   12 14:37  1:40  2:30   12   58:33 21.5  1:01   30   48:04  9:04 2:04:43 
   17  104 Julie Thurmes           Plymouth           MN  29    4 12:37  1:27  2:48   34 1:09:02 18.3  1:02   15   42:29  8:01 2:07:57 
   18   28 Helen Gunther           Excelsior          MN  64   18 16:30  1:53  2:28   24 1:02:43 20.1  1:04   24   45:50  8:39 2:08:33 
   19   26 Pam Stevens             Sartell            MN  68   19 16:31  1:53  3:35   16 1:00:31 20.8  1:17   28   47:29  8:58 2:09:21 
   20   51 Mary D52:d99 Deeg       Annandale          MN  59   23 17:05  1:57  2:25   14   59:23 21.2  1:26   34   49:16  9:18 2:09:33 
   21   99 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  39   20 16:36  1:54  3:21   13   58:41 21.5  1:17   35   50:17  9:30 2:10:10 
   22   52 Kathryn Jensen          Minneapolis        MN  57   17 16:09  1:51  2:48   25 1:02:54 20.0  1:21   29   47:30  8:58 2:10:41 
   23   89 Patty Carlen            Saint Paul         MN  53   15 15:19  1:45  3:57   17 1:01:05 20.6  1:57   32   48:39  9:11 2:10:54 
   24   62 Julie Gay               Saint Cloud        MN  50   28 18:04  2:04  3:53   26 1:03:04 20.0  1:36   23   44:49  8:28 2:11:23 
   25   59 Kitty Earl-Torniainen   St. Paul           MN  53   39 19:41  2:15  2:34   30 1:06:45 18.9  1:39   11   41:15  7:47 2:11:53 
   26   64 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  48   33 18:55  2:09  5:08   20 1:01:42 20.4  3:03   22   44:39  8:26 2:13:25 
   27   67 Amy Knopke              Minneapolis        MN  46   24 17:14  1:58  2:31   22 1:02:39 20.1  1:44   37   50:32  9:32 2:14:37 
   28   29 Judith Peters           Saint Cloud        MN  61   31 18:51  2:09  3:08   31 1:07:00 18.8  1:49   21   44:28  8:24 2:15:13 
   29   90 Rebecca Karnes          Mound              MN  44   45 24:26  2:47  2:44   27 1:03:29 19.8  0:58   20   44:05  8:19 2:15:40 
   30  139 Alyssa Knese            Sartell            MN  34   42 21:44  2:29  3:33   21 1:01:47 20.4  1:58   27   46:59  8:52 2:16:00 
   31  107 Ericka O'Brien          South Haven        MN  25   26 17:56  2:03  2:26   38 1:12:00 17.5  2:10   12   41:38  7:52 2:16:08 
   32   55 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56   16 15:54  1:49  3:34   28 1:05:13 19.3  2:43   38   50:44  9:35 2:18:06 
   33   91 Kelli Gillispie-Coen    Mound              MN  40   41 21:18  2:26  3:13   29 1:06:19 19.0  1:33   25   46:23  8:45 2:18:45 
   34  106 Holly Wandersee         Litchfield         MN  26   36 19:18  2:12  3:06   40 1:13:35 17.1  0:56   17   42:57  8:07 2:19:51 
   35   57 Cathleen McGinnity      Luck               WI  55   29 18:11  2:04  4:02   33 1:07:53 18.6  3:03   36   50:21  9:30 2:23:27 
   36   54 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  56   27 18:01  2:03  3:23   32 1:07:06 18.8  1:50   42   53:57 10:11 2:24:16 
   37  110 Rachel Werdin           Eden Prairie       MN  23   32 18:53  2:09  5:10   41 1:13:58 17.0  1:54   31   48:21  9:08 2:28:13 
   38  114 Olivia Honsey           Annandale          MN  18   40 19:46  2:15  3:20   45 1:16:14 16.5  3:26   26   46:57  8:52 2:29:42 
   39   63 Aimee Schaefet          Vadnais Heights    MN  50   38 19:41  2:15  3:33   42 1:13:58 17.0  4:20   33   49:04  9:16 2:30:35 
   40  112 Anna Baxter             Chanhassen         MN  20   37 19:22  2:12  3:51   46 1:19:41 15.8  1:56   39   50:54  9:37 2:35:43 
   41   53 Cindy Steinke           Akeley             MN  56   43 22:19  2:33  2:40   43 1:15:13 16.8  2:10   41   53:35 10:07 2:35:55 
   42  113 Taylor Venancio         Woodbury           MN  19   21 16:51  1:55  5:11   37 1:11:58 17.5  4:38   43   59:41 11:16 2:38:16 
   43  100 Natasha Gerwing         Becker             MN  38   44 23:17  2:39  3:49   35 1:09:23 18.2  2:15   44 1:02:22 11:46 2:41:03 
   44   61 Jennifer Gabrio         Hugo               MN  51   34 18:58  2:10  4:22   39 1:13:30 17.1  2:06   45 1:06:27 12:33 2:45:22 
   45   71 Stacy Heuer             Zimmerman          MN  40   46 26:29  3:01  4:01   44 1:15:41 16.6 11:58   40   52:34  9:56 2:50:42 
   46  138 Megn Mahowald           Sartell            MN  15   35 19:03  2:10  3:06   36 1:10:45 17.8  2:08   46 1:22:55 15:39 2:57:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   95 Kyle Swenson            Rogers             MN  19    1 11:23  1:18  1:44    1   48:58 25.7  0:34    1   32:45  6:11 1:35:22 
    2  166 Tyler Thymian           Barrington         IL  15    2 14:43  1:41  3:07    2 1:05:00 19.4  2:07    3   45:13  8:32 2:10:08 
    3  169 Ethan Pederson          South Haven        MN  18    3 18:47  2:08  3:54    3 1:16:18 16.5  1:25    2   39:46  7:31 2:20:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  115 Natasha Sortland        Mazeppa            MN  16    1 14:25  1:39  1:35    1 1:01:07 20.6  1:03    1   34:01  6:26 1:52:09 
    2  114 Olivia Honsey           Annandale          MN  18    4 19:46  2:15  3:20    4 1:16:14 16.5  3:26    2   46:57  8:52 2:29:42 
    3  113 Taylor Venancio         Woodbury           MN  19    2 16:51  1:55  5:11    3 1:11:58 17.5  4:38    3   59:41 11:16 2:38:16 
    4  138 Megn Mahowald           Sartell            MN  15    3 19:03  2:10  3:06    2 1:10:45 17.8  2:08    4 1:22:55 15:39 2:57:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  162 Riley Saunders          Clearwater         MN  24    2 20:53  2:23  3:49    1   56:28 22.3  2:21    2   41:40  7:52 2:05:09 
    2  163 Brett Honsey            Annandale          MN  20    1 15:35  1:47  7:05    2 1:16:17 16.5  0:48    1   40:22  7:37 2:20:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   94 Camille Wirkus          Ames               IA  22    3 13:49  1:35  2:03    1   56:18 22.4  0:44    1   40:19  7:37 1:53:11 
    2   93 Kristina Swenson        Rogers             MN  24    1 12:36  1:26  1:51    2   58:20 21.6  0:37    2   41:47  7:53 1:55:09 
    3  136 Arianna Werts           Rochester          MN  20    2 12:58  1:29  1:58    3 1:00:22 20.9  1:03    3   43:10  8:09 1:59:29 
    4  110 Rachel Werdin           Eden Prairie       MN  23    4 18:53  2:09  5:10    4 1:13:58 17.0  1:54    4   48:21  9:08 2:28:13 
    5  112 Anna Baxter             Chanhassen         MN  20    5 19:22  2:12  3:51    5 1:19:41 15.8  1:56    5   50:54  9:37 2:35:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    5 Ted Treise              Minneapolis        MN  27    1 11:32  1:19  1:30    1   46:15 27.2  0:52    1   29:06  5:30 1:29:12 
    2    8 Peter Wikman            Minneapolis        MN  27    3 12:44  1:27  2:00    2   50:37 24.9  0:48    2   30:14  5:43 1:36:21 
    3    1 Brandon Quibell         Hickson            ND  26    5 15:29  1:46  2:24    3   55:18 22.8  1:37    3   34:09  6:27 1:48:55 
    4   24 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  27    2 12:33  1:26                                                  1:54:52 
    5  159 Graham Gregori          Minneapolis        MN  28    6 15:46  1:48  3:37    4   57:04 22.1  2:29    4   39:38  7:29 1:58:31 
    6  158 Charlie Crocker         Minneapolis        MN  28    4 14:56  1:42  4:01    6 1:00:33 20.8  1:15    6   43:53  8:17 2:04:36 
    7  161 Parker Erdall           Hopkins            MN  26    7 16:22  1:52  2:46    7 1:05:43 19.2  1:59    5   40:21  7:37 2:07:09 
    8  157 Tony Larson             St. Louis Park     MN  29    8 19:07  2:11  4:07    5   59:55 21.0  1:13    7   44:00  8:19 2:08:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   30 Heide Mairs             Houston            TX  26    2 14:33  1:40  2:35    2 1:02:42 20.1  1:13    2   40:50  7:43 2:01:51 
    2  108 Sara Leibham            Minneapolis        MN  25    4 18:33  2:07  2:34    1 1:01:26 20.5  1:10    1   38:23  7:15 2:02:04 
    3  104 Julie Thurmes           Plymouth           MN  29    1 12:37  1:27  2:48    3 1:09:02 18.3  1:02    4   42:29  8:01 2:07:57 
    4  107 Ericka O'Brien          South Haven        MN  25    3 17:56  2:03  2:26    4 1:12:00 17.5  2:10    3   41:38  7:52 2:16:08 
    5  106 Holly Wandersee         Litchfield         MN  26    5 19:18  2:12  3:06    5 1:13:35 17.1  0:56    5   42:57  8:07 2:19:51 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    3 David Koppel            Maple Grove        MN  34    2 12:52  1:28  1:46    1   45:52 27.5  0:45    2   30:24  5:44 1:31:37 
    2   49 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32    1 11:48  1:21  2:04    2   48:37 25.9  0:52    1   29:15  5:32 1:32:33 
    3  155 Hunter Kaestner         Minneapolis        MN  30    3 15:40  1:47  3:34    3 1:01:12 20.6  1:59    3   39:59  7:33 2:02:22 
    4  153 Andrew Jacot            St Paul            MN  33    4 16:03  1:50  3:03    4 1:03:42 19.8  1:48    5   49:05  9:16 2:13:39 
    5  151 Alec Smith              Nicollet           MN  34    5 22:06  2:31  3:22    5 1:09:49 18.0  1:16    4   48:01  9:04 2:24:32 
    6  154 John Bruney             Eagan              MN  32    6 24:41  2:49  5:07    6 1:21:25 15.5  3:20    6   54:52 10:21 2:49:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   14 Caryn Herrick           St Louis Park      MN  31    1 12:21  1:25  2:07    2   54:38 23.1  1:13    1   34:29  6:31 1:44:47 
    2   10 Emma Adriaens           Elk River          MN  31    2 17:22  1:59  3:34    1   54:28 23.1  1:23    2   40:41  7:41 1:57:26 
    3  139 Alyssa Knese            Sartell            MN  34    3 21:44  2:29  3:33    3 1:01:47 20.4  1:58    3   46:59  8:52 2:16:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    7 Josh Mork               Lino Lakes         MN  38    1 11:30  1:19  1:39    1   47:21 26.6  0:40    1   32:46  6:11 1:33:55 
    2  145 Tim Larson              Circle Pines       MN  38    2 14:02  1:36  2:35    2   57:36 21.9  1:00    2   41:11  7:47 1:56:22 
    3  147 Scott Swanson           Buffalo            MN  36    3 14:52  1:42  4:18    5 1:11:48 17.5  1:54    3   46:33  8:47 2:19:23 
    4  148 Andrew Thompson         Albertville        MN  36    5 22:05  2:31  5:30    3 1:01:19 20.5  3:36    4   47:37  8:59 2:20:05 
    5  146 Bryce Swenson           Alexandria         MN  38    4 17:11  1:58  2:47    4 1:08:07 18.5  1:49    5   53:35 10:07 2:23:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   48 Christina Roberts       St Louis Park      MN  35    1 11:35  1:19  1:51    1   55:52 22.6  0:47    1   38:15  7:13 1:48:18 
    2   99 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  39    2 16:36  1:54  3:21    2   58:41 21.5  1:17    2   50:17  9:30 2:10:10 
    3  100 Natasha Gerwing         Becker             MN  38    3 23:17  2:39  3:49    3 1:09:23 18.2  2:15    3 1:02:22 11:46 2:41:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   13 Josh Blankenheim        Duluth             MN  40    1 12:41  1:27  1:44    1   48:08 26.2  0:39    1   29:35  5:35 1:32:46 
    2   12 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44    3 12:56  1:29  1:46    2   49:21 25.5  0:51    2   30:56  5:51 1:35:49 
    3  126 Moshe Peri              Minnetonka         MN  44    5 13:36  1:33  1:43    5   52:50 23.8  0:37    4   34:41  6:33 1:43:24 
    4  124 Nathan Budde            South Haven        MN  44    8 15:08  1:44  2:01    4   51:22 24.5  0:54    3   34:22  6:30 1:43:45 
    5  127 Luke Nelson             Fosston            MN  43    9 15:53  1:49  1:39    7   54:01 23.3  0:41    5   36:11  6:50 1:48:23 
    6  128 Josh Sell               Waconia            MN  42    7 14:51  1:42  2:39    9   57:55 21.8  1:08    7   36:51  6:58 1:53:22 
    7  135 Kevin Jost              Crystal            MN  44   10 16:15  1:51  2:32    8   57:11 22.0  1:04    8   37:37  7:06 1:54:36 
    8  129 Christopher Bosch       Saint Paul         MN  42    6 14:19  1:38  3:15    6   53:39 23.5  1:39   12   43:30  8:13 1:56:20 
    9  134 Adam Defoe              West Fargo         ND  40   11 16:20  1:52  3:23   11 1:01:09 20.6  1:24    6   36:33  6:54 1:58:47 
   10    2 Ryan Collison           Independence       MN  40    2 12:50  1:28  2:14    3   50:29 25.0  1:15   16   54:10 10:14 2:00:56 
   11  125 Michael Hankee          Lake Elmo          MN  44    4 13:23  1:32  2:05   15 1:05:07 19.3  1:10    9   40:59  7:44 2:02:43 
   12  132 Brian Moore             Long Lake          MN  41   12 16:55  1:56  2:30   12 1:01:22 20.5  1:32   10   42:27  8:01 2:04:44 
   13  131 Jonathan Keller         Albertville        MN  41   13 17:18  1:58  4:39   13 1:01:36 20.5  2:17   14   47:10  8:54 2:12:58 
   14  123 Brandon Yerxa           Maple Grove        MN  44   14 17:20  1:59  4:39   10 1:00:51 20.7  3:10   13   47:00  8:52 2:12:58 
   15  130 Joel Fugleberg          Bloomington        MN  42   15 18:02  2:03  3:50   16 1:09:35 18.1  1:42   11   42:43  8:04 2:15:51 
   16  133 Mike Coddington         Eden Prairie       MN  41   16 20:17  2:19  3:54   14 1:03:49 19.7  1:33   15   49:01  9:15 2:18:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    9 Kortney Haag            Maple Grove        MN  42    1 14:16  1:38  1:55    1   51:49 24.3  0:50    1   36:26  6:53 1:45:15 
    2   50 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  44    2 14:21  1:38  2:09    2   56:05 22.5  0:46    2   36:37  6:55 1:49:56 
    3   90 Rebecca Karnes          Mound              MN  44    4 24:26  2:47  2:44    3 1:03:29 19.8  0:58    3   44:05  8:19 2:15:40 
    4   91 Kelli Gillispie-Coen    Mound              MN  40    3 21:18  2:26  3:13    4 1:06:19 19.0  1:33    4   46:23  8:45 2:18:45 
    5   71 Stacy Heuer             Zimmerman          MN  40    5 26:29  3:01  4:01    5 1:15:41 16.6 11:58    5   52:34  9:56 2:50:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    4 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46    1 11:52  1:21  1:32    1   50:27 25.0  0:40    3   35:18  6:40 1:39:47 
    2  119 David Lewis             Nevis              MN  47    4 14:54  1:42  2:06    2   51:36 24.4  0:53    1   32:30  6:08 1:41:56 
    3  120 Scott Myers             Medicine Lake      MN  46    2 13:31  1:33  1:54    4   53:18 23.6  0:52    4   35:58  6:47 1:45:31 
    4  137 Mick Quinn              Willmar            MN  47    6 16:02  1:50  2:34    3   53:12 23.7  1:18    2   34:54  6:35 1:47:59 
    5   46 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46    3 14:47  1:41  2:18    5   55:14 22.8  0:53    5   42:29  8:01 1:55:39 
    6  118 James Manecke           Lengby             MN  49    8 26:13  2:59  2:59    6 1:01:56 20.3  1:21    7   52:48  9:58 2:25:16 
    7  116 Matt Honsey             Annandale          MN  49    7 22:27  2:33  3:08    8 1:13:46 17.1  0:35    6   46:22  8:45 2:26:15 
    8  121 Wade Harding            Plymouth           MN  46    5 15:42  1:47  5:24    7 1:10:53 17.8  4:30    8 1:02:53 11:52 2:39:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   68 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  45    1 13:17  1:31  2:03    1   57:52 21.8  0:56    1   37:53  7:09 1:51:58 
    2   64 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  48    3 18:55  2:09  5:08    2 1:01:42 20.4  3:03    2   44:39  8:26 2:13:25 
    3   67 Amy Knopke              Minneapolis        MN  46    2 17:14  1:58  2:31    3 1:02:39 20.1  1:44    3   50:32  9:32 2:14:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   47 Kevin O'Connor          Medina             MN  50    1 11:34  1:19  1:40    1   51:50 24.3  0:37    1   32:36  6:09 1:38:16 
    2   84 Keith Thompson          Annandale          MN  52    7 15:50  1:48  2:37    2   53:01 23.8  0:42    2   33:11  6:16 1:45:19 
    3   85 Timothy Huntley         Hudson             WI  51    3 13:30  1:32  2:51    3   55:51 22.6  1:03    3   38:19  7:14 1:51:31 
    4   80 David Venancio          Woodbury           MN  54    6 14:48  1:41  3:07    4   55:54 22.5  1:50    4   38:55  7:21 1:54:32 
    5   86 Craig Kurtz             Blaine             MN  51    5 13:46  1:34  2:47    5   56:15 22.4  0:50    7   43:50  8:17 1:57:26 
    6   83 Greg Swenson            Rogers             MN  52    4 13:34  1:33  2:47    6   56:45 22.2  1:22    8   44:49  8:28 1:59:15 
    7   82 Charles Huntley         Woodbury           MN  53    2 13:03  1:29  3:22    8 1:01:04 20.6  1:41    5   42:41  8:04 2:01:50 
    8   87 Russell Loucks          Highlands Ranch    CO  50    8 16:48  1:55  5:39    7 1:00:14 20.9  2:31    6   43:21  8:11 2:08:31 
    9   78 Jeff Tortelli           St. Paul           MN  54    9 17:13  1:58  3:21   10 1:04:11 19.6  1:09    9   53:04 10:01 2:18:56 
   10   81 Jamie McCarthy          Lakeville          MN  53   10 19:27  2:13  5:36    9 1:02:57 20.0  2:40   10   54:50 10:21 2:25:29 
   11   92 Mark Godfrey            Woodbury           MN  52   11 21:23  2:26  5:06   11 1:08:14 18.5  2:45   11 1:01:26 11:36 2:38:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   60 Chris Nehring           Kimball            MN  52    2 17:00  1:56  2:40    1   58:15 21.6  0:46    2   43:48  8:16 2:02:27 
    2   89 Patty Carlen            Saint Paul         MN  53    1 15:19  1:45  3:57    2 1:01:05 20.6  1:57    4   48:39  9:11 2:10:54 
    3   62 Julie Gay               Saint Cloud        MN  50    3 18:04  2:04  3:53    3 1:03:04 20.0  1:36    3   44:49  8:28 2:11:23 
    4   59 Kitty Earl-Torniainen   St. Paul           MN  53    6 19:41  2:15  2:34    4 1:06:45 18.9  1:39    1   41:15  7:47 2:11:53 
    5   63 Aimee Schaefet          Vadnais Heights    MN  50    5 19:41  2:15  3:33    6 1:13:58 17.0  4:20    5   49:04  9:16 2:30:35 
    6   61 Jennifer Gabrio         Hugo               MN  51    4 18:58  2:10  4:22    5 1:13:30 17.1  2:06    6 1:06:27 12:33 2:45:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   76 Randy Peterson          Northfield         MN  55    1 13:59  1:36  2:30    1   52:45 23.9  0:47    1   36:00  6:48 1:45:59 
    2   72 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58    2 14:02  1:36  1:58    3   55:16 22.8  1:01    3   40:26  7:38 1:52:41 
    3   74 Tom Brooks              Minneapolis        MN  57    4 16:59  1:56  2:01    4   55:57 22.5  0:59    2   40:03  7:34 1:55:56 
    4   73 David Knack             Prior Lake         MN  58    3 14:07  1:37  2:33    2   55:11 22.8  1:02    4   44:25  8:23 1:57:15 
    5   77 Peter Kaul              Eagan              MN  55    5 19:38  2:14  4:05    5 1:07:11 18.8  1:29    5   47:09  8:54 2:19:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  55    2 15:12  1:44  2:31    1   57:11 22.0  0:56    1   42:38  8:03 1:58:26 
    2   56 Dawn Labiosa            St Paul            MN  56    1 14:37  1:40  2:30    2   58:33 21.5  1:01    3   48:04  9:04 2:04:43 
    3   51 Mary D52:d99 Deeg       Annandale          MN  59    5 17:05  1:57  2:25    3   59:23 21.2  1:26    4   49:16  9:18 2:09:33 
    4   52 Kathryn Jensen          Minneapolis        MN  57    4 16:09  1:51  2:48    4 1:02:54 20.0  1:21    2   47:30  8:58 2:10:41 
    5   55 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56    3 15:54  1:49  3:34    5 1:05:13 19.3  2:43    6   50:44  9:35 2:18:06 
    6   57 Cathleen McGinnity      Luck               WI  55    7 18:11  2:04  4:02    7 1:07:53 18.6  3:03    5   50:21  9:30 2:23:27 
    7   54 Beth Wengler            Saint Cloud        MN  56    6 18:01  2:03  3:23    6 1:07:06 18.8  1:50    8   53:57 10:11 2:24:16 
    8   53 Cindy Steinke           Akeley             MN  56    8 22:19  2:33  2:40    8 1:15:13 16.8  2:10    7   53:35 10:07 2:35:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    6 Tony Schiller           Chanhassen         MN  63    1 12:53  1:28  2:16    1   49:55 25.2  0:35    1   33:18  6:17 1:38:55 
    2   44 David Goldberg          Chaska             MN  60    2 13:09  1:30  2:02    5   55:34 22.7  1:03    3   41:06  7:46 1:52:50 
    3   40 Keith Tufte             Excelsior          MN  61    3 13:28  1:32  2:40    4   55:00 22.9  0:54    2   40:56  7:44 1:52:57 
    4   45 Jeff Gilmer             Annandale          MN  62    5 15:01  1:43  2:13    2   53:23 23.6  1:22    6   44:36  8:25 1:56:32 
    5   37 Dale Forde              Golden Valley      MN  63    6 15:14  1:44  2:39    6   57:41 21.8  1:16    4   41:37  7:51 1:58:25 
    6   35 Thomas Bergren          Blaine             MN  64    4 14:54  1:42  3:07    3   54:51 23.0  2:05    5   44:11  8:21 1:59:07 
    7   38 Don Weirens             St. Louis Park     MN  62    8 17:56  2:03  3:08    7 1:00:58 20.7  1:58    7   47:55  9:03 2:11:54 
    8   42 David Thoma             Annandale          MN  60    7 15:53  1:49  2:20    8 1:03:10 19.9  1:20    8   49:42  9:23 2:12:23 
    9   36 Cary Radisewitz         Luverne            MN  64    9 20:21  2:19  6:47   10 1:09:57 18.0  5:34    9   54:49 10:21 2:37:26 
   10   39 Chuck Wagner            Minnetonka         MN  61   10 21:12  2:25  5:38    9 1:09:55 18.0  2:59   10 1:05:23 12:21 2:45:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   43 Jan Guenther            Long Lake          MN  62    1 14:47  1:41  2:35    1   57:38 21.9  1:10    1   42:17  7:59 1:58:25 
    2   28 Helen Gunther           Excelsior          MN  64    2 16:30  1:53  2:28    2 1:02:43 20.1  1:04    3   45:50  8:39 2:08:33 
    3   29 Judith Peters           Saint Cloud        MN  61    3 18:51  2:09  3:08    3 1:07:00 18.8  1:49    2   44:28  8:24 2:15:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   34 Bruce Money             Fergus Falls       MN  65    1 19:47  2:15  3:53    1 1:02:30 20.2  2:08    1   44:00  8:19 2:12:16 
    2   32 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67    2 21:33  2:27  3:52    2 1:04:35 19.5  1:20    2   49:53  9:25 2:21:13 
    3   33 Tom Barringer           St Francis         MN  66    3 23:55  2:43  3:36    3 1:07:37 18.6  2:22    3   53:54 10:11 2:31:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   26 Pam Stevens             Sartell            MN  68    1 16:31  1:53  3:35    1 1:00:31 20.8  1:17    1   47:29  8:58 2:09:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        146
Total Number of Team Finishers:            7
Total Number of Individual Finishers:    123
Number of Male   Finishers:               77
Number of Female Finishers:               46
Did not Finish Race or Did Not Start:     16