Nevis, MN
8/14/2021











                                                          NORTHWOODS TRIATHLON
                                            Lake Belle Taine  -  Nevis, MN - August 14, 2021
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9       1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M     7  6:40  1:31  1:00    1   33:01 25.4  1:01    1   17:44  5:43   59:24 
    2   1/8      31 David Lewis             Nevis              MN  47 M    16  7:31  1:43  1:23    2   35:29 23.7  1:02    2   18:03  5:50 1:03:25 
    3   2/9     220 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41 M    19  7:35  1:44  1:10    5   36:17 23.2  0:54    5   20:15  6:32 1:06:09 
    4   1/8     144 Ben Kollaja             Minneapolis        MN  28 M    26  7:50  1:47  1:36    4   35:59 23.3  1:15    6   20:22  6:34 1:06:59 
    5   3/9     256 Charlie Vazac           Stillwater         MN  43 M    20  7:36  1:44  1:21   10   37:53 22.2  1:17    9   20:55  6:45 1:09:00 
    6   1/5     273 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  56 F    10  6:58  1:35  1:34    7   37:08 22.6  1:16   13   22:07  7:08 1:09:01 
    7   1/10     62 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  35 F     5  6:22  1:27  1:26   15   38:52 21.6  1:10   11   21:14  6:51 1:09:02 
    8   1/5      51 Matt Des Marais         St. Paul           MN  36 M     8  6:46  1:33  1:04   12   38:17 21.9  1:02   14   22:07  7:08 1:09:14 
    9   1/11     28 Jeremy Brekke           Fargo              ND  50 M    24  7:45  1:46  1:22   14   38:36 21.8  1:00   24   23:10  7:29 1:11:52 
   10   2/8      92 Ian Gorodisher          Minneapolis        MN  28 M    67  9:47  2:14  1:18    9   37:53 22.2  1:06   15   22:11  7:10 1:12:14 
   11   2/8     101 Chris Hagen             Little Falls       MN  45 M    47  8:58  2:03  1:54   11   38:08 22.0  1:01   17   22:24  7:14 1:12:23 
   12   1/4       4 Mata Agre               Nisswa             MN  28 F    29  8:02  1:50  1:17   24   41:52 20.1  1:13    4   20:13  6:32 1:12:35 
   13   4/9     238 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  41 M    44  8:56  2:02  2:09    6   36:29 23.0  1:33   45   24:15  7:50 1:13:19 
   14   5/9     182 Andy Moen               Detroit Lakes      MN  41 M     9  6:46  1:33  2:12   36   43:35 19.3  1:14    3   20:11  6:31 1:13:57 
   15   3/8      67 Darin Eisinger          Comstock           MN  47 M     4  6:17  1:26  3:27    3   35:51 23.4  2:33   62   26:03  8:24 1:14:09 
   16   1/6      46 Tom Clow                Fargo              ND  60 M    42  8:54  2:02  1:17   18   40:01 21.0  1:06   34   23:36  7:37 1:14:52 
   17   1/7     166 Nerissa Marzolf         Independence       MN  46 F    30  8:03  1:50  1:09   19   40:42 20.6  1:17   41   24:04  7:46 1:15:13 
   18   1/7     179 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  52 F    18  7:34  1:44  1:24   38   43:41 19.2  1:16   12   21:21  6:54 1:15:16 
   19   3/8      60 Peter Downie            Minneapolis        MN  28 M    34  8:32  1:57  1:31   21   41:17 20.3  1:22   19   22:43  7:20 1:15:22 
   20   2/11    165 Michael Marzolf         Independence       MN  51 M    15  7:25  1:42  2:03   17   39:38 21.2  2:09   49   24:43  7:59 1:15:56 
   21   2/5     160 Mike Maier              Bismarck           ND  37 M    37  8:42  1:59  1:04   22   41:35 20.2  1:04   35   23:46  7:40 1:16:09 
   22   4/8      58 James Dougherty         St. Paul           MN  45 M    46  8:57  2:02  2:45   31   43:22 19.4  1:01   10   20:58  6:46 1:17:01 
   23   1/6     163 Leo Marzolf             Independence       MN  17 M    21  7:39  1:45  2:10   44   44:10 19.0  1:25   27   23:22  7:33 1:18:45 
   24   4/8     126 Nicholas Jasmer         Menahga            MN  29 M    55  9:19  2:07  1:35   34   43:27 19.3  0:59   36   23:51  7:42 1:19:10 
   25   3/11    180 John Mitchell           Maple Grove        MN  53 M    48  9:00  2:03  2:15   25   42:10 19.9  1:49   46   24:17  7:50 1:19:29 
   26   5/8      27 Steve Bona              Shoreview          MN  45 M    50  9:05  2:04  2:22   27   42:47 19.6  1:11   43   24:07  7:47 1:19:30 
   27   6/9      56 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  40 M    35  8:35  1:57  2:07   59   45:14 18.6  1:02   20   22:51  7:22 1:19:46 
   28   1/7     191 Michael O'Neil          Edina              MN  24 M    53  9:18  2:07  2:40   60   45:16 18.6  1:58    7   20:36  6:39 1:19:46 
   29   7/9     121 Brian Hobson            Nevis              MN  41 M    60  9:35  2:11  1:27   37   43:35 19.3  1:23   38   23:57  7:44 1:19:54 
   30   2/7     155 Erik Lindquist          Edina                  24 M    90 10:37  2:25  2:13   50   44:30 18.9  1:52    8   20:48  6:43 1:19:58 
   31   1/4     183 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  41 F    32  8:19  1:54  2:04   69   46:00 18.3  1:16   16   22:22  7:13 1:20:00 
   32   3/5     211 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  36 M    65  9:40  2:12  1:41   41   43:58 19.1  1:05   40   24:04  7:46 1:20:26 
   33   4/5     217 Nicholas Richter        Nevis              MN  36 M    27  7:52  1:48  2:06   61   45:18 18.5  1:42   32   23:34  7:36 1:20:31 
   34   1/4     246 Robin Tedlund           Duluth             MN  62 F    61  9:37  2:12  2:01   26   42:19 19.9  1:28   55   25:20  8:11 1:20:42 
   35   2/10    239 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  39 F    33  8:22  1:54  2:47   42   44:05 19.1  2:37   21   22:57  7:24 1:20:46 
   36   1/6     185 Dennis Nelson           Henderson          NV  66 M    91 10:39  2:26  1:35    8   37:38 22.3  2:15   82   28:41  9:16 1:20:47 
   37   4/11      8 Bill Barth              Saint Paul         MN  51 M    40  8:47  2:00  1:51   28   42:52 19.6  1:27   64   26:10  8:27 1:21:05 
   38   5/5     148 Jon Krog                St Paul            MN  39 M    43  8:55  2:02  2:05   40   43:56 19.1  2:21   37   23:52  7:42 1:21:08 
   39   1/5     215 Tricia Reimann          Grand Forks        ND  31 F    97 10:53  2:29  1:41   54   44:50 18.7  1:33   18   22:39  7:19 1:21:34 
   40   2/4     161 Lindsey Main            Minneapolis        MN  27 F    56  9:20  2:08  1:38   35   43:31 19.3  1:25   60   25:47  8:20 1:21:40 
   41   2/6      95 Arnie Gough             Valparaiso         IN  64 M    39  8:45  2:00  2:18   23   41:44 20.1  2:05   75   27:20  8:49 1:22:10 
   42   1/10    170 Gregory McNamara        Little Falls       MN  58 M    52  9:15  2:07  2:06   13   38:21 21.9  2:19  103   30:16  9:46 1:22:16 
   43   8/9     131 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  42 M    78 10:11  2:19  2:21   32   43:25 19.3  1:37   51   25:00  8:04 1:22:31 
   44   2/6     189 Matthew Ondracek        Savage             MN  14 M     2  6:09  1:24  2:48   94   49:45 16.9  0:45   23   23:08  7:28 1:22:34 
   45   5/8     255 Michael Vandevoorde     Minneapolis        MN  26 M    11  7:10  1:38  1:53   87   48:54 17.2  1:09   33   23:35  7:37 1:22:39 
   46   2/5      52 Jacki Devine            Little Falls       MN  59 F    76 10:03  2:17  2:38   66   45:44 18.4  1:38   22   23:03  7:26 1:23:04 
   47   3/10    118 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  37 F    28  8:02  1:50  1:55   80   47:59 17.5  1:50   28   23:24  7:33 1:23:08 
   48   3/7     206 Joey Pidde              Stillwater         MN  21 M    49  9:04  2:04  2:14   78   47:49 17.6  1:02   30   23:28  7:35 1:23:35 
   49   2/7     237 Susan Stendahl          Buffalo            MN  52 F    85 10:26  2:23  3:09   62   45:20 18.5  0:56   42   24:05  7:47 1:23:54 
   50   5/11    198 Todd Peters             West Fargo         ND  54 M    17  7:32  1:43  1:35   30   43:16 19.4  1:38   97   30:02  9:42 1:24:00 
   51   4/7     162 Max Marckel             St. Paul           MN  24 M    96 10:48  2:28  3:34   49   44:29 18.9  1:24   44   24:10  7:48 1:24:23 
   52   3/6     247 Tom Tedlund             Duluth             MN  64 M   131 14:49  3:23  2:32   16   39:15 21.4  2:18   59   25:45  8:19 1:24:37 
   53   2/5     234 Janine Staples          Moorhead           MN  34 F    22  7:42  1:45  2:22   74   47:08 17.8  1:38   63   26:07  8:26 1:24:56 
   54   3/5     153 Linda Langkos           Balsam Lake        WI  57 F    45  8:56  2:02  2:08   29   43:02 19.5  1:55   87   29:01  9:22 1:25:01 
   55   1/5     229 Mary Kate Schneeman     Mendota Heights    MN  22 F    38  8:44  1:59  2:45   88   49:03 17.1  1:48   26   23:12  7:29 1:25:30 
   56   1/4     214 Cole Reimann            Grand Forks        ND  31 M   125 13:12  3:00  1:43   53   44:41 18.8  1:20   48   24:41  7:58 1:25:36 
   57   5/7     200 Patrick Peterson        Edina              MN  21 M    54  9:19  2:07  2:50   79   47:53 17.5  1:06   47   24:33  7:56 1:25:39 
   58   6/11    210 Ender Raghib            West Fargo         ND  50 M    58  9:23  2:08  3:20   39   43:47 19.2  2:05   76   27:20  8:49 1:25:53 
   59   4/10     14 Heather Bell            Little Falls       MN  38 F    62  9:38  2:12  2:12   76   47:13 17.8  1:40   56   25:25  8:12 1:26:06 
   60   3/6     268 Jimmy Winter            Buffalo            MN  16 M   114 12:19  2:48  4:11   56   45:04 18.6  1:12   29   23:26  7:34 1:26:11 
   61   1/6     188 Isabel Ondracek         Savage             MN  16 F     3  6:17  1:26  1:51   81   48:11 17.4  0:56   92   29:29  9:31 1:26:43 
   62   2/10    205 Richard Phillips        Eagan              MN  59 M    99 10:57  2:30  3:48   64   45:36 18.4  3:09   31   23:32  7:36 1:27:01 
   63   2/4     168 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  31 M   113 12:08  2:46  1:56   43   44:07 19.0  2:09   72   26:47  8:39 1:27:05 
   64   3/4     103 Matthew Hagen           Roseville          MN  31 M    57  9:22  2:08  1:57   86   48:51 17.2  1:21   57   25:37  8:16 1:27:06 
   65   4/6      29 Max Brown               Ramsey             MN  19 M     6  6:34  1:30  2:17   83   48:32 17.3  1:02   86   28:59  9:21 1:27:22 
   66   9/9     129 Cory Jendro  Cory D     Zimmerman          MN  43 M    84 10:23  2:22  4:38   48   44:23 18.9  1:44   66   26:21  8:30 1:27:26 
   67   3/7      69 Jill Emery              Foley              MN  50 F    71  9:55  2:16  2:01   68   45:47 18.3  2:00   78   27:55  9:01 1:27:37 
   68   7/11    134 Richard Johnson         Nevis              MN  51 M    64  9:39  2:12  2:05   72   46:23 18.1  1:33   80   28:09  9:05 1:27:47 
   69   2/7     267 Janet Winter            Buffalo            MN  49 F    73  9:57  2:16  3:59   63   45:32 18.4  1:41   71   26:42  8:37 1:27:50 
   70   2/5       6 Sarah Anderson          Roseville          MN  23 F   103 11:15  2:34  2:42   84   48:45 17.2  2:04   25   23:11  7:29 1:27:55 
   71   3/5      68 Christina Elberts       Plymouth           MN  33 F    75 10:01  2:17  2:41   77   47:15 17.8  2:44   69   26:31  8:33 1:29:10 
   72   2/6     174 Paul Meyer              Plymouth           MN  69 M    92 10:41  2:26  2:21   65   45:37 18.4  2:26   81   28:22  9:09 1:29:25 
   73   3/7     133 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  48 F    81 10:19  2:21  2:38   47   44:17 19.0  1:23  107   30:59 10:00 1:29:35 
   74   5/6     269 Vance Winter            Buffalo            MN  18 M    59  9:29  2:10  3:10  102   51:05 16.4  1:09   53   25:03  8:05 1:29:53 
   75   3/10    244 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  56 M    94 10:48  2:28  2:41   52   44:36 18.8  2:21   91   29:29  9:31 1:29:54 
   76   4/4     235 Zach Staples            Moorhead           MN  33 M   128 13:44  3:08  3:03   71   46:10 18.2  1:17   58   25:42  8:18 1:29:55 
   77   3/4     107 Kathleen Hansen         Rochester          MN  29 F    31  8:12  1:52  1:45  113   53:02 15.8  1:10   61   26:01  8:24 1:30:09 
   78   6/8      54 Ben Doda                Minneapolis        MN  28 M    72  9:57  2:16  3:11   91   49:25 17.0  1:17   73   26:52  8:40 1:30:41 
   79   4/7     139 Lynn Just               Moorhead           MN  45 F    86 10:29  2:23  2:35   85   48:46 17.2  1:46   74   27:12  8:47 1:30:47 
   80   4/7     197 Dawn Peters             West Fargo         ND  52 F   110 11:44  2:40  2:29   95   49:54 16.8  2:52   39   24:01  7:45 1:30:57 
   81   3/6      39 Paul Carter             Clive              IA  66 M   104 11:16  2:34  2:41   33   43:27 19.3  1:56  117   31:46 10:15 1:31:04 
   82   5/7     178 Rachel Miller           Edina                  46 F   101 11:03  2:31  3:02   58   45:11 18.6  2:02  100   30:06  9:43 1:31:22 
   83   6/7      98 Jason Haas              Nevis              MN  21 M   111 11:57  2:43  3:20   99   50:08 16.8  0:58   54   25:12  8:08 1:31:34 
   84   6/7     181 Tracy Moe               Randall            MN  48 F    68  9:49  2:14  1:44   93   49:43 16.9  1:09   94   29:41  9:35 1:32:04 
   85   8/11     89 David Goeddertz         Park Rapids        MN  52 M   120 12:51  2:56  3:50   20   41:01 20.5  2:52  115   31:33 10:11 1:32:05 
   86   5/10    227 Emily Schiffler         Freeport           MN  39 F   107 11:27  2:37  1:59   67   45:44 18.4  1:45  113   31:25 10:08 1:32:19 
   87   2/6     164 Megan Marzolf           Independence       MN  19 F    41  8:52  2:01  2:00  124   55:35 15.1  0:54   52   25:02  8:05 1:32:22 
   88   6/8     116 Peter Hiestand          Afton              MN  48 M   109 11:41  2:40  3:09   46   44:13 19.0  2:35  108   31:03 10:01 1:32:39 
   89   4/10    110 Keith Hargis            Clear Lake         IA  57 M   123 13:00  2:58  3:25   57   45:05 18.6  2:44   89   29:14  9:26 1:33:26 
   90   3/6     194 Kenzie Osowski          Zimmerman          MN  16 F    14  7:24  1:41  3:01  120   54:37 15.4  2:25   70   26:32  8:34 1:33:58 
   91   4/6     228 Dan Schneeman           Mendota Heights    MN  65 M    12  7:16  1:40  2:17  127   57:00 14.7  1:16   67   26:25  8:32 1:34:13 
   92   7/7     236 Will Staunton           Edina              MN  23 M   118 12:49  2:55  3:43   92   49:29 17.0  0:59   77   27:24  8:51 1:34:22 
   93   9/11     37 Jeff Cadwell            Park Rapids        MN  54 M    93 10:44  2:27  2:57   75   47:13 17.8  2:39  105   30:58 10:00 1:34:29 
   94   1/1     262 Gary Walworth           Walker             MN  71 M    74 10:01  2:17  4:31   70   46:06 18.2  1:52  119   32:14 10:24 1:34:42 
   95   2/4      26 Jennifer Bona           Shoreview          MN  43 F   100 11:01  2:31  2:31   82   48:22 17.4  1:25  116   31:33 10:11 1:34:51 
   96   4/4      45 Jessie Clark            Park Rapids        MN  29 F    63  9:39  2:12  2:39  107   51:43 16.2  1:16   93   29:40  9:35 1:34:56 
   97   5/10    249 Greg Thorp              St Louis Park      MN  58 M   124 13:03  2:58  4:33   45   44:11 19.0  2:15  106   30:58 10:00 1:34:59 
   98   6/10     55 Mark Doda               Fargo              ND  59 M   106 11:22  2:35  3:54   96   49:55 16.8  1:39   85   28:55  9:20 1:35:43 
   99   4/6     231 Gregory Sebold          Minnetonka         MN  63 M    69  9:52  2:15  3:45  108   51:55 16.2  1:22   83   28:51  9:19 1:35:44 
  100   7/10    225 Robert Sauser           Nevis              MN  59 M   129 14:23  3:17  6:04   55   44:53 18.7  1:51   88   29:02  9:22 1:36:11 
  101   2/4     192 Patty O'Neil            Edina              MN  63 F    79 10:19  2:21  3:03  100   50:47 16.5  2:57   90   29:29  9:31 1:36:32 
  102   4/6     100 Ashley Hagen            Little Falls       MN  16 F    70  9:53  2:15  2:39  123   55:14 15.2  0:54   79   27:58  9:02 1:36:36 
  103   4/5       3 Caroline Agre           Corcoran           MN  59 F   102 11:07  2:32  2:32   98   50:03 16.8  1:48  110   31:15 10:05 1:36:42 
  104   3/4     208 Lisa Polachek           St. Paul           MN  63 F    36  8:37  1:58  2:06  105   51:42 16.2  1:51  123   32:50 10:36 1:37:03 
  105   4/5      35 Erica Byars             Minneapolis        MN  33 F    25  7:46  1:46  3:22  104   51:37 16.3  2:10  122   32:46 10:35 1:37:40 
  106   7/8      82 Josh Funk               Woodbury           MN  45 M    87 10:30  2:24  5:43   90   49:25 17.0  2:41   99   30:05  9:43 1:38:23 
  107   7/8     108 Lucas Hansen            Rochester          MN  29 M                          110   52:39 16.0  1:38   50   24:52  8:01 1:38:28 
  108   3/5      20 Leah Boldt              Richfield          MN  24 F    23  7:43  1:46  2:11  125   56:40 14.8  0:57  111   31:16 10:05 1:38:44 
  109   5/6     252 James Van Valkenburg    Wayzata            MN  64 M   105 11:20  2:35  2:38  114   53:22 15.7  1:35   98   30:04  9:42 1:38:58 
  110   6/10    184 Emily Munson            Park Rapids        MN  36 F    95 10:48  2:28  2:41  115   53:54 15.6  1:10  104   30:54  9:58 1:39:25 
  111   5/7     261 Angie Walther           Park Rapids        MN  53 F   108 11:36  2:39  2:47  109   52:27 16.0  1:36  109   31:07 10:03 1:39:31 
  112   8/8     271 Eric Young              Newnan             GA  48 M    82 10:22  2:22  2:00  122   55:09 15.2  2:22   96   29:47  9:37 1:39:38 
  113  10/11     96 Mikey Grednzinski       Bursnville         MN  53 M    89 10:34  2:25  3:36  116   54:13 15.5  1:43   95   29:45  9:36 1:39:49 
  114   8/10     43 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  58 M   130 14:29  3:18  2:53   51   44:35 18.8  4:30  126   33:34 10:50 1:40:00 
  115   6/6      10 Will Barth              Saint Paul         MN  15 M     1  6:07  1:24  3:05  118   54:28 15.4  1:11  129   35:15 11:23 1:40:04 
  116   6/7     207 Sheila Pidde            Stillwater         MN  51 F                          134 1:05:10 12.9  2:06   84   28:52  9:19 1:40:12 
  117   5/6     102 Mark Hagen              Hawley             MN  69 M    80 10:19  2:21  3:28  106   51:42 16.2  1:56  124   33:07 10:41 1:40:30 
  118   5/6     128 Lily Jendro             Zimmerman          MN  16 F    13  7:24  1:41  3:02  121   54:39 15.4  2:21  125   33:20 10:46 1:40:45 
  119   5/5     218 Emily Rodgers           Minneapolis        MN  30 F   136 21:19  4:51  3:27   73   47:04 17.8  2:49   65   26:15  8:28 1:40:52 
  120   3/4      80 Anne Friederichs        West Fargo         ND  41 F   121 12:54  2:56  2:58   97   50:00 16.8  2:42  121   32:34 10:31 1:41:07 
  121   7/10     13 Sarah Beck              West Fargo         ND  38 F   115 12:20  2:48  4:13  112   52:55 15.9  2:53  102   30:12  9:45 1:42:31 
  122   8/10    209 Amanda Pommerening      Brainerd           MN  36 F    83 10:22  2:22  2:16  128   57:22 14.6  1:07  118   32:12 10:24 1:43:17 
  123   7/7     190 Sandra Ondracek         Savage             MN  50 F   126 13:22  3:03  2:44  101   50:58 16.5  2:18  128   34:11 11:02 1:43:32 
  124   1/1      15 Mari Bell               Fargo              ND  67 F   116 12:31  2:51  2:51  103   51:26 16.3  2:08  131   35:37 11:30 1:44:30 
  125   4/5     243 Tori Swensen            Eden Prairie       MN  22 F    98 10:55  2:29  4:53  126   56:59 14.7  1:58  127   33:41 10:52 1:48:25 
  126   4/4     253 June Van Valkenburg     Wayzata            MN  64 F   133 17:49  4:03  3:08  117   54:19 15.5  1:55  112   31:17 10:06 1:48:26 
  127   5/5     251 Jodi A Trnka-Erickson   Park Rapids        MN  55 F   134 17:52  4:04  3:28  119   54:34 15.4  2:10  114   31:29 10:10 1:49:31 
  128   6/6     136 Clark Jones             Plymouth           MN  68 M    51  9:13  2:06  3:50   89   49:10 17.1  3:21  138   46:42 15:04 1:52:14 
  129   9/10    117 Thad Hiestand           Fridley            MN  55 M   122 12:56  2:57  4:52  130   59:25 14.1  2:41  120   32:22 10:27 1:52:15 
  130   5/5     115 Ellen Hiestand          Fridley            MN  21 F    66  9:41  2:13  3:07  131 1:01:59 13.6  2:01  130   35:31 11:28 1:52:18 
  131  10/10     71 Peder Engebretson       St. Anthony        MN  57 M   119 12:50  2:55  4:31  111   52:52 15.9  1:50  136   41:40 13:27 1:53:42 
  132   6/6       9 Eric Barth              Ramsey             MN  61 M    77 10:08  2:19  3:28  132 1:03:48 13.2  1:34  132   36:33 11:48 1:55:30 
  133   7/7      57 Anne Dougherty          St. Paul           MN  45 F    88 10:33  2:24  3:55  129   58:33 14.3  1:49  135   40:44 13:09 1:55:31 
  134   8/8      50 Jeffrey Davis           Monticello         MN  29 M   127 13:23  3:03  4:50  137 1:06:26 12.6  2:51  101   30:08  9:44 1:57:36 
  135   9/10    122 Shannon Hogan           Park Rapids        MN  35 F   132 15:11  3:28  3:56  139 1:17:34 10.8  1:39   68   26:29  8:33 2:04:49 
  136  10/10     70 Natalie Endicott        Albertville        MN  39 F   112 12:01  2:44  3:16  133 1:04:07 13.1  2:52  137   43:38 14:05 2:05:53 
  137   6/6      23 Maeve Bolton            Park Rapids        MN  17 F   117 12:38  2:53  4:22  136 1:05:49 12.8  3:25  134   40:36 13:06 2:06:50 
  138   4/4     120 Rosymar Hjermstad       Park Rapids        MN  43 F   137 23:13  5:17  4:18  135 1:05:31 12.8  1:47  133   40:33 13:05 2:15:20 
  139  11/11    156 Adam Lowry              Lakeville          MN  51 M   135 20:07  4:35  4:24  138 1:14:33 11.3  2:14  139   55:15 17:50 2:36:31 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  293 Lets Go!!                                        3 10:18  2:21  1:01    1   36:17 23.2  1:00    1   22:17  7:12 1:10:51 
           Jason Funk , Kaleb Stearns , Erik Rypkema              
    2  308 Van Goes                                         1  7:34  1:43  1:00    2   45:49 18.3  1:03    2   32:20 10:26 1:27:43 
           Matthew Vanderlinden , David Vanderlinden , Jacob Vand 
    3  276 Alger                                            2  8:26  1:55  0:50    3   55:22 15.2  1:17    3   42:42 13:47 1:48:35 
           John Alger , Doug Alger , Stuart Alger                 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  281 Blonde Ambition Trio                             2  7:35  1:44  1:13    1   44:44 18.8  0:54    1   24:29  7:54 1:18:53 
           Kathy Stenberg , Krista Boyer , Leah Walters           
    2  278 B Team                                           3  9:24  2:09  1:04    4   53:20 15.8  0:55    2   27:50  8:59 1:32:31 
           Kathryn Bitzer , Carol Bradow , Emma Bitzer            
    3  282 Cinderella & Stepsisters                         5 10:21  2:22  1:13    2   49:10 17.1  0:57    5   32:07 10:22 1:33:47 
           Luann Hiestand , Erika Hiestand , Leeanna Kalscheur    
    4  295 Mama Bears                                       4 10:15  2:20  1:04    3   52:33 16.0  1:20    6   32:40 10:33 1:37:50 
           Marnie Davis , Gina Rypkema , Sarah Lindow             
    5  277 B- 4 Effort                                      1  7:04  1:37  1:08    6 1:02:45 13.4  1:00    3   28:55  9:20 1:40:50 
           Emma Vrieze , Ellie Riihiluoma , Rachel Bedel          
    6  306 Three Girls Tri-ing                              6 13:36  3:06  0:58    5   55:49 15.0  1:28    4   29:52  9:38 1:41:41 
           Alicia Jopp , Sheana Hanson , Linda Hanson             


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  280 Bell/Devine                                      4  8:50  2:01  1:02    1   38:19 21.9  1:17    1   21:30  6:57 1:10:57 
           Julie Bell , Kurt Devine ,                             
    2  301 The A Team                                       6  8:53  2:02  1:42    2   38:23 21.9  0:58    4   25:01  8:04 1:14:55 
           Olivia Berg , Justin Schiffler ,                       
    3  287 Freitag family                                   5  8:52  2:01  1:06    5   41:54 20.0  0:46    3   23:12  7:29 1:15:48 
           Katy Freitag , Scott Freitag , Jake Bloomquist         
    4  290 Horner                                           2  7:32  1:43  1:08    3   39:46 21.1  1:02   15   34:00 10:58 1:23:27 
           Audrey Horner , Adam Horner ,                          
    5  305 The Winning Team                                 1  7:16  1:39  0:52   11   52:20 16.1  0:54    2   22:31  7:16 1:23:51 
           Ann Bell Pfeifer , Jon Bell Clement ,                  
    6  304 The Peterson Party                              10 10:19  2:21  1:26    8   44:07 19.0  2:22    5   26:34  8:35 1:24:46 
           Abby Peterson , Jonathan Peterson , Jonathan Peterson  
    7  294 Long Lake Ski Team                              15 13:07  2:59  1:04    6   42:05 20.0  0:57    7   28:36  9:14 1:25:48 
           Keith Manlove , Jeff Skeels , Diane Nanlove            
    8  303 The Lame Ducks                                  11 10:50  2:28  0:56    4   41:11 20.4  0:48   13   32:50 10:36 1:26:33 
           Miles Becker , Ken Gabriel , Amber Gabriel             
    9  298 Teacher Teach Kid                               14 11:42  2:40  1:12    9   46:11 18.2  0:49   14   33:07 10:41 1:32:59 
           Noelle Johnson , Tammy Teach , Bennett Johnson         
   10  299 Team CandyLand                                  12 11:14  2:34  1:10   10   51:02 16.5  0:49   10   30:26  9:49 1:34:38 
           Ken Osterberg , Candace Stevenson , Preston Stevenson  
   11  307 Todd & Sandy                                     9 10:13  2:20  1:18    7   43:12 19.4  0:49   17   39:52 12:52 1:35:23 
           Sandy Emmons , Todd Emmons ,                           
   12  309 We Three Tri-ed                                  8  9:15  2:07  1:19   14   58:02 14.5  1:07    6   27:22  8:50 1:37:03 
           Maddie Spalding , Jeff Mosner , Michelle Jancaric      
   13  291 Jendro                                           7  9:08  2:05  1:24   13   57:58 14.5  1:21   12   32:23 10:27 1:42:12 
           Katie Jendro , Bruce Gravelin , Katherine Jendro       
   14  284 Cuz We Tri                                      16 14:28  3:18  1:30   12   56:11 15.0  1:00   11   32:01 10:20 1:45:07 
           Sarah Vandermeiden , Mark Vandermeiden , Rachel Ground 
   15  296 Me and My Nephews                               13 11:18  2:34  3:49   15 1:00:30 13.9  1:33    8   29:00  9:22 1:46:08 
           Christine Steffen , Jack Scheler ,                     
   16  300 Team Karen                                       3  8:08  1:51  1:24   17 1:02:11 13.5  1:08   16   36:17 11:43 1:49:06 
           Samantha Lemke , Joy Lemke , Connor Osowski            
   17  292 JNN                                             17 18:21  4:11  2:11   16 1:01:10 13.7  1:08    9   29:20  9:28 1:52:08 
           Jennie Anderson , Noah Anderson , Nora Bolton          

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 283 Cali Swensen            Eden Prairie       MN  16 F                             2   55:50 15.0  1:33    2   31:55 10:18 1:39:43 
 149 Matt Kronlokken         Eden Prairire      MN  23 M                             1   53:12 15.8  1:45    1   31:17 10:06 1:51:25 
  22 Edward Bolton           Nevis              MN  83 M      2 26:37  6:03  9:17                                                    
 302 Carter Schiller         Park Rapids        MN  13 M      1  7:42  1:45                                                          
 311 Ann Schiller                                      F                                                                             

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Will Barth              Saint Paul         MN  15 M    6:07  1:24 
    2 Matthew Ondracek        Savage             MN  14 M    6:09  1:24 
    3 Isabel Ondracek         Savage             MN  16 F    6:17  1:26 
    4 Darin Eisinger          Comstock           MN  47 M    6:17  1:26 
    5 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  35 F    6:22  1:27 
    6 Max Brown               Ramsey             MN  19 M    6:34  1:30 
    7 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M    6:40  1:31 
    8 Matt Des Marais         St. Paul           MN  36 M    6:46  1:33 
    9 Andy Moen               Detroit Lakes      MN  41 M    6:46  1:33 
   10 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  56 F    6:58  1:35 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M   33:01 25.4 
    2 David Lewis             Nevis              MN  47 M   35:29 23.7 
    3 Darin Eisinger          Comstock           MN  47 M   35:51 23.4 
    4 Ben Kollaja             Minneapolis        MN  28 M   35:59 23.3 
    5 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41 M   36:17 23.2 
    6 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  41 M   36:29 23.0 
    7 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  56 F   37:08 22.6 
    8 Dennis Nelson           Henderson          NV  66 M   37:38 22.3 
    9 Ian Gorodisher          Minneapolis        MN  28 M   37:53 22.2 
   10 Charlie Vazac           Stillwater         MN  43 M   37:53 22.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44 M   17:44  5:43 
    2 David Lewis             Nevis              MN  47 M   18:03  5:50 
    3 Andy Moen               Detroit Lakes      MN  41 M   20:11  6:31 
    4 Mata Agre               Nisswa             MN  28 F   20:13  6:32 
    5 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41 M   20:15  6:32 
    6 Ben Kollaja             Minneapolis        MN  28 M   20:22  6:34 
    7 Michael O'Neil          Edina              MN  24 M   20:36  6:39 
    8 Erik Lindquist          Edina                  24 M   20:48  6:43 
    9 Charlie Vazac           Stillwater         MN  43 M   20:55  6:45 
   10 James Dougherty         St. Paul           MN  45 M   20:58  6:46 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44    5  6:40  1:31  1:00    1   33:01 25.4  1:01    1   17:44  5:43   59:24 
    2   31 David Lewis             Nevis              MN  47   11  7:31  1:43  1:23    2   35:29 23.7  1:02    2   18:03  5:50 1:03:25 
    3  220 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41   13  7:35  1:44  1:10    5   36:17 23.2  0:54    4   20:15  6:32 1:06:09 
    4  144 Ben Kollaja             Minneapolis        MN  28   17  7:50  1:47  1:36    4   35:59 23.3  1:15    5   20:22  6:34 1:06:59 
    5  256 Charlie Vazac           Stillwater         MN  43   14  7:36  1:44  1:21    9   37:53 22.2  1:17    8   20:55  6:45 1:09:00 
    6   51 Matt Des Marais         St. Paul           MN  36    6  6:46  1:33  1:04   11   38:17 21.9  1:02   10   22:07  7:08 1:09:14 
    7   28 Jeremy Brekke           Fargo              ND  50   16  7:45  1:46  1:22   13   38:36 21.8  1:00   16   23:10  7:29 1:11:52 
    8   92 Ian Gorodisher          Minneapolis        MN  28   43  9:47  2:14  1:18    8   37:53 22.2  1:06   11   22:11  7:10 1:12:14 
    9  101 Chris Hagen             Little Falls       MN  45   28  8:58  2:03  1:54   10   38:08 22.0  1:01   12   22:24  7:14 1:12:23 
   10  238 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  41   26  8:56  2:02  2:09    6   36:29 23.0  1:33   31   24:15  7:50 1:13:19 
   11  182 Andy Moen               Detroit Lakes      MN  41    7  6:46  1:33  2:12   29   43:35 19.3  1:14    3   20:11  6:31 1:13:57 
   12   67 Darin Eisinger          Comstock           MN  47    3  6:17  1:26  3:27    3   35:51 23.4  2:33   43   26:03  8:24 1:14:09 
   13   46 Tom Clow                Fargo              ND  60   24  8:54  2:02  1:17   16   40:01 21.0  1:06   23   23:36  7:37 1:14:52 
   14   60 Peter Downie            Minneapolis        MN  28   19  8:32  1:57  1:31   18   41:17 20.3  1:22   13   22:43  7:20 1:15:22 
   15  165 Michael Marzolf         Independence       MN  51   10  7:25  1:42  2:03   15   39:38 21.2  2:09   35   24:43  7:59 1:15:56 
   16  160 Mike Maier              Bismarck           ND  37   21  8:42  1:59  1:04   19   41:35 20.2  1:04   24   23:46  7:40 1:16:09 
   17   58 James Dougherty         St. Paul           MN  45   27  8:57  2:02  2:45   25   43:22 19.4  1:01    9   20:58  6:46 1:17:01 
   18  163 Leo Marzolf             Independence       MN  17   15  7:39  1:45  2:10   35   44:10 19.0  1:25   17   23:22  7:33 1:18:45 
   19  126 Nicholas Jasmer         Menahga            MN  29   36  9:19  2:07  1:35   28   43:27 19.3  0:59   25   23:51  7:42 1:19:10 
   20  180 John Mitchell           Maple Grove        MN  53   29  9:00  2:03  2:15   21   42:10 19.9  1:49   32   24:17  7:50 1:19:29 
   21   27 Steve Bona              Shoreview          MN  45   31  9:05  2:04  2:22   22   42:47 19.6  1:11   29   24:07  7:47 1:19:30 
   22   56 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  40   20  8:35  1:57  2:07   47   45:14 18.6  1:02   14   22:51  7:22 1:19:46 
   23  191 Michael O'Neil          Edina              MN  24   34  9:18  2:07  2:40   48   45:16 18.6  1:58    6   20:36  6:39 1:19:46 
   24  121 Brian Hobson            Nevis              MN  41   40  9:35  2:11  1:27   30   43:35 19.3  1:23   27   23:57  7:44 1:19:54 
   25  155 Erik Lindquist          Edina                  24   54 10:37  2:25  2:13   40   44:30 18.9  1:52    7   20:48  6:43 1:19:58 
   26  211 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  36   42  9:40  2:12  1:41   33   43:58 19.1  1:05   28   24:04  7:46 1:20:26 
   27  217 Nicholas Richter        Nevis              MN  36   18  7:52  1:48  2:06   49   45:18 18.5  1:42   21   23:34  7:36 1:20:31 
   28  185 Dennis Nelson           Henderson          NV  66   55 10:39  2:26  1:35    7   37:38 22.3  2:15   54   28:41  9:16 1:20:47 
   29    8 Bill Barth              Saint Paul         MN  51   23  8:47  2:00  1:51   23   42:52 19.6  1:27   44   26:10  8:27 1:21:05 
   30  148 Jon Krog                St Paul            MN  39   25  8:55  2:02  2:05   32   43:56 19.1  2:21   26   23:52  7:42 1:21:08 
   31   95 Arnie Gough             Valparaiso         IN  64   22  8:45  2:00  2:18   20   41:44 20.1  2:05   49   27:20  8:49 1:22:10 
   32  170 Gregory McNamara        Little Falls       MN  58   33  9:15  2:07  2:06   12   38:21 21.9  2:19   67   30:16  9:46 1:22:16 
   33  131 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  42   48 10:11  2:19  2:21   26   43:25 19.3  1:37   37   25:00  8:04 1:22:31 
   34  189 Matthew Ondracek        Savage             MN  14    2  6:09  1:24  2:48   65   49:45 16.9  0:45   15   23:08  7:28 1:22:34 
   35  255 Michael Vandevoorde     Minneapolis        MN  26    8  7:10  1:38  1:53   60   48:54 17.2  1:09   22   23:35  7:37 1:22:39 
   36  206 Joey Pidde              Stillwater         MN  21   30  9:04  2:04  2:14   56   47:49 17.6  1:02   19   23:28  7:35 1:23:35 
   37  198 Todd Peters             West Fargo         ND  54   12  7:32  1:43  1:35   24   43:16 19.4  1:38   63   30:02  9:42 1:24:00 
   38  162 Max Marckel             St. Paul           MN  24   59 10:48  2:28  3:34   39   44:29 18.9  1:24   30   24:10  7:48 1:24:23 
   39  247 Tom Tedlund             Duluth             MN  64   79 14:49  3:23  2:32   14   39:15 21.4  2:18   42   25:45  8:19 1:24:37 
   40  214 Cole Reimann            Grand Forks        ND  31   74 13:12  3:00  1:43   43   44:41 18.8  1:20   34   24:41  7:58 1:25:36 
   41  200 Patrick Peterson        Edina              MN  21   35  9:19  2:07  2:50   57   47:53 17.5  1:06   33   24:33  7:56 1:25:39 
   42  210 Ender Raghib            West Fargo         ND  50   38  9:23  2:08  3:20   31   43:47 19.2  2:05   50   27:20  8:49 1:25:53 
   43  268 Jimmy Winter            Buffalo            MN  16   67 12:19  2:48  4:11   45   45:04 18.6  1:12   18   23:26  7:34 1:26:11 
   44  205 Richard Phillips        Eagan              MN  59   60 10:57  2:30  3:48   50   45:36 18.4  3:09   20   23:32  7:36 1:27:01 
   45  168 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  31   66 12:08  2:46  1:56   34   44:07 19.0  2:09   47   26:47  8:39 1:27:05 
   46  103 Matthew Hagen           Roseville          MN  31   37  9:22  2:08  1:57   59   48:51 17.2  1:21   40   25:37  8:16 1:27:06 
   47   29 Max Brown               Ramsey             MN  19    4  6:34  1:30  2:17   58   48:32 17.3  1:02   57   28:59  9:21 1:27:22 
   48  129 Cory Jendro  Cory D     Zimmerman          MN  43   51 10:23  2:22  4:38   38   44:23 18.9  1:44   45   26:21  8:30 1:27:26 
   49  134 Richard Johnson         Nevis              MN  51   41  9:39  2:12  2:05   54   46:23 18.1  1:33   52   28:09  9:05 1:27:47 
   50  174 Paul Meyer              Plymouth           MN  69   56 10:41  2:26  2:21   51   45:37 18.4  2:26   53   28:22  9:09 1:29:25 
   51  269 Vance Winter            Buffalo            MN  18   39  9:29  2:10  3:10   68   51:05 16.4  1:09   38   25:03  8:05 1:29:53 
   52  244 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  56   58 10:48  2:28  2:41   42   44:36 18.8  2:21   60   29:29  9:31 1:29:54 
   53  235 Zach Staples            Moorhead           MN  33   76 13:44  3:08  3:03   53   46:10 18.2  1:17   41   25:42  8:18 1:29:55 
   54   54 Ben Doda                Minneapolis        MN  28   45  9:57  2:16  3:11   63   49:25 17.0  1:17   48   26:52  8:40 1:30:41 
   55   39 Paul Carter             Clive              IA  66   61 11:16  2:34  2:41   27   43:27 19.3  1:56   72   31:46 10:15 1:31:04 
   56   98 Jason Haas              Nevis              MN  21   65 11:57  2:43  3:20   67   50:08 16.8  0:58   39   25:12  8:08 1:31:34 
   57   89 David Goeddertz         Park Rapids        MN  52   70 12:51  2:56  3:50   17   41:01 20.5  2:52   71   31:33 10:11 1:32:05 
   58  116 Peter Hiestand          Afton              MN  48   64 11:41  2:40  3:09   37   44:13 19.0  2:35   70   31:03 10:01 1:32:39 
   59  110 Keith Hargis            Clear Lake         IA  57   72 13:00  2:58  3:25   46   45:05 18.6  2:44   59   29:14  9:26 1:33:26 
   60  228 Dan Schneeman           Mendota Heights    MN  65    9  7:16  1:40  2:17   77   57:00 14.7  1:16   46   26:25  8:32 1:34:13 
   61  236 Will Staunton           Edina              MN  23   68 12:49  2:55  3:43   64   49:29 17.0  0:59   51   27:24  8:51 1:34:22 
   62   37 Jeff Cadwell            Park Rapids        MN  54   57 10:44  2:27  2:57   55   47:13 17.8  2:39   68   30:58 10:00 1:34:29 
   63  262 Gary Walworth           Walker             MN  71   46 10:01  2:17  4:31   52   46:06 18.2  1:52   73   32:14 10:24 1:34:42 
   64  249 Greg Thorp              St Louis Park      MN  58   73 13:03  2:58  4:33   36   44:11 19.0  2:15   69   30:58 10:00 1:34:59 
   65   55 Mark Doda               Fargo              ND  59   63 11:22  2:35  3:54   66   49:55 16.8  1:39   56   28:55  9:20 1:35:43 
   66  231 Gregory Sebold          Minnetonka         MN  63   44  9:52  2:15  3:45   70   51:55 16.2  1:22   55   28:51  9:19 1:35:44 
   67  225 Robert Sauser           Nevis              MN  59   77 14:23  3:17  6:04   44   44:53 18.7  1:51   58   29:02  9:22 1:36:11 
   68   82 Josh Funk               Woodbury           MN  45   52 10:30  2:24  5:43   62   49:25 17.0  2:41   65   30:05  9:43 1:38:23 
   69  108 Lucas Hansen            Rochester          MN  29                          71   52:39 16.0  1:38   36   24:52  8:01 1:38:28 
   70  252 James Van Valkenburg    Wayzata            MN  64   62 11:20  2:35  2:38   73   53:22 15.7  1:35   64   30:04  9:42 1:38:58 
   71  271 Eric Young              Newnan             GA  48   50 10:22  2:22  2:00   76   55:09 15.2  2:22   62   29:47  9:37 1:39:38 
   72   96 Mikey Grednzinski       Bursnville         MN  53   53 10:34  2:25  3:36   74   54:13 15.5  1:43   61   29:45  9:36 1:39:49 
   73   43 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  58   78 14:29  3:18  2:53   41   44:35 18.8  4:30   76   33:34 10:50 1:40:00 
   74   10 Will Barth              Saint Paul         MN  15    1  6:07  1:24  3:05   75   54:28 15.4  1:11   77   35:15 11:23 1:40:04 
   75  102 Mark Hagen              Hawley             MN  69   49 10:19  2:21  3:28   69   51:42 16.2  1:56   75   33:07 10:41 1:40:30 
   76  136 Clark Jones             Plymouth           MN  68   32  9:13  2:06  3:50   61   49:10 17.1  3:21   80   46:42 15:04 1:52:14 
   77  117 Thad Hiestand           Fridley            MN  55   71 12:56  2:57  4:52   78   59:25 14.1  2:41   74   32:22 10:27 1:52:15 
   78   71 Peder Engebretson       St. Anthony        MN  57   69 12:50  2:55  4:31   72   52:52 15.9  1:50   79   41:40 13:27 1:53:42 
   79    9 Eric Barth              Ramsey             MN  61   47 10:08  2:19  3:28   79 1:03:48 13.2  1:34   78   36:33 11:48 1:55:30 
   80   50 Jeffrey Davis           Monticello         MN  29   75 13:23  3:03  4:50   80 1:06:26 12.6  2:51   66   30:08  9:44 1:57:36 
   81  156 Adam Lowry              Lakeville          MN  51   80 20:07  4:35  4:24   81 1:14:33 11.3  2:14   81   55:15 17:50 2:36:31 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  273 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  56    3  6:58  1:35  1:34    1   37:08 22.6  1:16    4   22:07  7:08 1:09:01 
    2   62 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  35    2  6:22  1:27  1:26    2   38:52 21.6  1:10    2   21:14  6:51 1:09:02 
    3    4 Mata Agre               Nisswa             MN  28   11  8:02  1:50  1:17    4   41:52 20.1  1:13    1   20:13  6:32 1:12:35 
    4  166 Nerissa Marzolf         Independence       MN  46   12  8:03  1:50  1:09    3   40:42 20.6  1:17   13   24:04  7:46 1:15:13 
    5  179 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  52    6  7:34  1:44  1:24    8   43:41 19.2  1:16    3   21:21  6:54 1:15:16 
    6  183 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  41   14  8:19  1:54  2:04   18   46:00 18.3  1:16    5   22:22  7:13 1:20:00 
    7  246 Robin Tedlund           Duluth             MN  62   21  9:37  2:12  2:01    5   42:19 19.9  1:28   16   25:20  8:11 1:20:42 
    8  239 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  39   15  8:22  1:54  2:47    9   44:05 19.1  2:37    7   22:57  7:24 1:20:46 
    9  215 Tricia Reimann          Grand Forks        ND  31   38 10:53  2:29  1:41   11   44:50 18.7  1:33    6   22:39  7:19 1:21:34 
   10  161 Lindsey Main            Minneapolis        MN  27   20  9:20  2:08  1:38    7   43:31 19.3  1:25   18   25:47  8:20 1:21:40 
   11   52 Jacki Devine            Little Falls       MN  59   30 10:03  2:17  2:38   15   45:44 18.4  1:38    8   23:03  7:26 1:23:04 
   12  118 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  37   10  8:02  1:50  1:55   23   47:59 17.5  1:50   11   23:24  7:33 1:23:08 
   13  237 Susan Stendahl          Buffalo            MN  52   34 10:26  2:23  3:09   13   45:20 18.5  0:56   14   24:05  7:47 1:23:54 
   14  234 Janine Staples          Moorhead           MN  34    7  7:42  1:45  2:22   20   47:08 17.8  1:38   20   26:07  8:26 1:24:56 
   15  153 Linda Langkos           Balsam Lake        WI  57   19  8:56  2:02  2:08    6   43:02 19.5  1:55   30   29:01  9:22 1:25:01 
   16  229 Mary Kate Schneeman     Mendota Heights    MN  22   17  8:44  1:59  2:45   28   49:03 17.1  1:48   10   23:12  7:29 1:25:30 
   17   14 Heather Bell            Little Falls       MN  38   22  9:38  2:12  2:12   21   47:13 17.8  1:40   17   25:25  8:12 1:26:06 
   18  188 Isabel Ondracek         Savage             MN  16    1  6:17  1:26  1:51   24   48:11 17.4  0:56   32   29:29  9:31 1:26:43 
   19   69 Jill Emery              Foley              MN  50   27  9:55  2:16  2:01   17   45:47 18.3  2:00   27   27:55  9:01 1:27:37 
   20  267 Janet Winter            Buffalo            MN  49   28  9:57  2:16  3:59   14   45:32 18.4  1:41   25   26:42  8:37 1:27:50 
   21    6 Sarah Anderson          Roseville          MN  23   43 11:15  2:34  2:42   26   48:45 17.2  2:04    9   23:11  7:29 1:27:55 
   22   68 Christina Elberts       Plymouth           MN  33   29 10:01  2:17  2:41   22   47:15 17.8  2:44   23   26:31  8:33 1:29:10 
   23  133 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  48   32 10:19  2:21  2:38   10   44:17 19.0  1:23   38   30:59 10:00 1:29:35 
   24  107 Kathleen Hansen         Rochester          MN  29   13  8:12  1:52  1:45   41   53:02 15.8  1:10   19   26:01  8:24 1:30:09 
   25  139 Lynn Just               Moorhead           MN  45   35 10:29  2:23  2:35   27   48:46 17.2  1:46   26   27:12  8:47 1:30:47 
   26  197 Dawn Peters             West Fargo         ND  52   46 11:44  2:40  2:29   30   49:54 16.8  2:52   12   24:01  7:45 1:30:57 
   27  178 Rachel Miller           Edina                  46   41 11:03  2:31  3:02   12   45:11 18.6  2:02   35   30:06  9:43 1:31:22 
   28  181 Tracy Moe               Randall            MN  48   25  9:49  2:14  1:44   29   49:43 16.9  1:09   34   29:41  9:35 1:32:04 
   29  227 Emily Schiffler         Freeport           MN  39   44 11:27  2:37  1:59   16   45:44 18.4  1:45   43   31:25 10:08 1:32:19 
   30  164 Megan Marzolf           Independence       MN  19   18  8:52  2:01  2:00   48   55:35 15.1  0:54   15   25:02  8:05 1:32:22 
   31  194 Kenzie Osowski          Zimmerman          MN  16    5  7:24  1:41  3:01   45   54:37 15.4  2:25   24   26:32  8:34 1:33:58 
   32   26 Jennifer Bona           Shoreview          MN  43   40 11:01  2:31  2:31   25   48:22 17.4  1:25   45   31:33 10:11 1:34:51 
   33   45 Jessie Clark            Park Rapids        MN  29   23  9:39  2:12  2:39   38   51:43 16.2  1:16   33   29:40  9:35 1:34:56 
   34  192 Patty O'Neil            Edina              MN  63   31 10:19  2:21  3:03   33   50:47 16.5  2:57   31   29:29  9:31 1:36:32 
   35  100 Ashley Hagen            Little Falls       MN  16   26  9:53  2:15  2:39   47   55:14 15.2  0:54   28   27:58  9:02 1:36:36 
   36    3 Caroline Agre           Corcoran           MN  59   42 11:07  2:32  2:32   32   50:03 16.8  1:48   40   31:15 10:05 1:36:42 
   37  208 Lisa Polachek           St. Paul           MN  63   16  8:37  1:58  2:06   37   51:42 16.2  1:51   49   32:50 10:36 1:37:03 
   38   35 Erica Byars             Minneapolis        MN  33    9  7:46  1:46  3:22   36   51:37 16.3  2:10   48   32:46 10:35 1:37:40 
   39   20 Leah Boldt              Richfield          MN  24    8  7:43  1:46  2:11   49   56:40 14.8  0:57   41   31:16 10:05 1:38:44 
   40  184 Emily Munson            Park Rapids        MN  36   37 10:48  2:28  2:41   42   53:54 15.6  1:10   37   30:54  9:58 1:39:25 
   41  261 Angie Walther           Park Rapids        MN  53   45 11:36  2:39  2:47   39   52:27 16.0  1:36   39   31:07 10:03 1:39:31 
   42  207 Sheila Pidde            Stillwater         MN  51                          55 1:05:10 12.9  2:06   29   28:52  9:19 1:40:12 
   43  128 Lily Jendro             Zimmerman          MN  16    4  7:24  1:41  3:02   46   54:39 15.4  2:21   50   33:20 10:46 1:40:45 
   44  218 Emily Rodgers           Minneapolis        MN  30   56 21:19  4:51  3:27   19   47:04 17.8  2:49   21   26:15  8:28 1:40:52 
   45   80 Anne Friederichs        West Fargo         ND  41   51 12:54  2:56  2:58   31   50:00 16.8  2:42   47   32:34 10:31 1:41:07 
   46   13 Sarah Beck              West Fargo         ND  38   48 12:20  2:48  4:13   40   52:55 15.9  2:53   36   30:12  9:45 1:42:31 
   47  209 Amanda Pommerening      Brainerd           MN  36   33 10:22  2:22  2:16   51   57:22 14.6  1:07   46   32:12 10:24 1:43:17 
   48  190 Sandra Ondracek         Savage             MN  50   52 13:22  3:03  2:44   34   50:58 16.5  2:18   52   34:11 11:02 1:43:32 
   49   15 Mari Bell               Fargo              ND  67   49 12:31  2:51  2:51   35   51:26 16.3  2:08   54   35:37 11:30 1:44:30 
   50  243 Tori Swensen            Eden Prairie       MN  22   39 10:55  2:29  4:53   50   56:59 14.7  1:58   51   33:41 10:52 1:48:25 
   51  253 June Van Valkenburg     Wayzata            MN  64   54 17:49  4:03  3:08   43   54:19 15.5  1:55   42   31:17 10:06 1:48:26 
   52  251 Jodi A Trnka-Erickson   Park Rapids        MN  55   55 17:52  4:04  3:28   44   54:34 15.4  2:10   44   31:29 10:10 1:49:31 
   53  115 Ellen Hiestand          Fridley            MN  21   24  9:41  2:13  3:07   53 1:01:59 13.6  2:01   53   35:31 11:28 1:52:18 
   54   57 Anne Dougherty          St. Paul           MN  45   36 10:33  2:24  3:55   52   58:33 14.3  1:49   57   40:44 13:09 1:55:31 
   55  122 Shannon Hogan           Park Rapids        MN  35   53 15:11  3:28  3:56   58 1:17:34 10.8  1:39   22   26:29  8:33 2:04:49 
   56   70 Natalie Endicott        Albertville        MN  39   47 12:01  2:44  3:16   54 1:04:07 13.1  2:52   58   43:38 14:05 2:05:53 
   57   23 Maeve Bolton            Park Rapids        MN  17   50 12:38  2:53  4:22   57 1:05:49 12.8  3:25   56   40:36 13:06 2:06:50 
   58  120 Rosymar Hjermstad       Park Rapids        MN  43   57 23:13  5:17  4:18   56 1:05:31 12.8  1:47   55   40:33 13:05 2:15:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  163 Leo Marzolf             Independence       MN  17    4  7:39  1:45  2:10    1   44:10 19.0  1:25    2   23:22  7:33 1:18:45 
    2  189 Matthew Ondracek        Savage             MN  14    2  6:09  1:24  2:48    4   49:45 16.9  0:45    1   23:08  7:28 1:22:34 
    3  268 Jimmy Winter            Buffalo            MN  16    6 12:19  2:48  4:11    2   45:04 18.6  1:12    3   23:26  7:34 1:26:11 
    4   29 Max Brown               Ramsey             MN  19    3  6:34  1:30  2:17    3   48:32 17.3  1:02    5   28:59  9:21 1:27:22 
    5  269 Vance Winter            Buffalo            MN  18    5  9:29  2:10  3:10    5   51:05 16.4  1:09    4   25:03  8:05 1:29:53 
    6   10 Will Barth              Saint Paul         MN  15    1  6:07  1:24  3:05    6   54:28 15.4  1:11    6   35:15 11:23 1:40:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  188 Isabel Ondracek         Savage             MN  16    1  6:17  1:26  1:51    1   48:11 17.4  0:56    4   29:29  9:31 1:26:43 
    2  164 Megan Marzolf           Independence       MN  19    4  8:52  2:01  2:00    5   55:35 15.1  0:54    1   25:02  8:05 1:32:22 
    3  194 Kenzie Osowski          Zimmerman          MN  16    3  7:24  1:41  3:01    2   54:37 15.4  2:25    2   26:32  8:34 1:33:58 
    4  100 Ashley Hagen            Little Falls       MN  16    5  9:53  2:15  2:39    4   55:14 15.2  0:54    3   27:58  9:02 1:36:36 
    5  128 Lily Jendro             Zimmerman          MN  16    2  7:24  1:41  3:02    3   54:39 15.4  2:21    5   33:20 10:46 1:40:45 
    6   23 Maeve Bolton            Park Rapids        MN  17    6 12:38  2:53  4:22    6 1:05:49 12.8  3:25    6   40:36 13:06 2:06:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  191 Michael O'Neil          Edina              MN  24    2  9:18  2:07  2:40    3   45:16 18.6  1:58    1   20:36  6:39 1:19:46 
    2  155 Erik Lindquist          Edina                  24    4 10:37  2:25  2:13    2   44:30 18.9  1:52    2   20:48  6:43 1:19:58 
    3  206 Joey Pidde              Stillwater         MN  21    1  9:04  2:04  2:14    4   47:49 17.6  1:02    3   23:28  7:35 1:23:35 
    4  162 Max Marckel             St. Paul           MN  24    5 10:48  2:28  3:34    1   44:29 18.9  1:24    4   24:10  7:48 1:24:23 
    5  200 Patrick Peterson        Edina              MN  21    3  9:19  2:07  2:50    5   47:53 17.5  1:06    5   24:33  7:56 1:25:39 
    6   98 Jason Haas              Nevis              MN  21    6 11:57  2:43  3:20    7   50:08 16.8  0:58    6   25:12  8:08 1:31:34 
    7  236 Will Staunton           Edina              MN  23    7 12:49  2:55  3:43    6   49:29 17.0  0:59    7   27:24  8:51 1:34:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  229 Mary Kate Schneeman     Mendota Heights    MN  22    2  8:44  1:59  2:45    2   49:03 17.1  1:48    2   23:12  7:29 1:25:30 
    2    6 Sarah Anderson          Roseville          MN  23    5 11:15  2:34  2:42    1   48:45 17.2  2:04    1   23:11  7:29 1:27:55 
    3   20 Leah Boldt              Richfield          MN  24    1  7:43  1:46  2:11    3   56:40 14.8  0:57    3   31:16 10:05 1:38:44 
    4  243 Tori Swensen            Eden Prairie       MN  22    4 10:55  2:29  4:53    4   56:59 14.7  1:58    4   33:41 10:52 1:48:25 
    5  115 Ellen Hiestand          Fridley            MN  21    3  9:41  2:13  3:07    5 1:01:59 13.6  2:01    5   35:31 11:28 1:52:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  144 Ben Kollaja             Minneapolis        MN  28    2  7:50  1:47  1:36    1   35:59 23.3  1:15    1   20:22  6:34 1:06:59 
    2   92 Ian Gorodisher          Minneapolis        MN  28    5  9:47  2:14  1:18    2   37:53 22.2  1:06    2   22:11  7:10 1:12:14 
    3   60 Peter Downie            Minneapolis        MN  28    3  8:32  1:57  1:31    3   41:17 20.3  1:22    3   22:43  7:20 1:15:22 
    4  126 Nicholas Jasmer         Menahga            MN  29    4  9:19  2:07  1:35    4   43:27 19.3  0:59    5   23:51  7:42 1:19:10 
    5  255 Michael Vandevoorde     Minneapolis        MN  26    1  7:10  1:38  1:53    5   48:54 17.2  1:09    4   23:35  7:37 1:22:39 
    6   54 Ben Doda                Minneapolis        MN  28    6  9:57  2:16  3:11    6   49:25 17.0  1:17    7   26:52  8:40 1:30:41 
    7  108 Lucas Hansen            Rochester          MN  29                           7   52:39 16.0  1:38    6   24:52  8:01 1:38:28 
    8   50 Jeffrey Davis           Monticello         MN  29    7 13:23  3:03  4:50    8 1:06:26 12.6  2:51    8   30:08  9:44 1:57:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    4 Mata Agre               Nisswa             MN  28    1  8:02  1:50  1:17    1   41:52 20.1  1:13    1   20:13  6:32 1:12:35 
    2  161 Lindsey Main            Minneapolis        MN  27    3  9:20  2:08  1:38    2   43:31 19.3  1:25    2   25:47  8:20 1:21:40 
    3  107 Kathleen Hansen         Rochester          MN  29    2  8:12  1:52  1:45    4   53:02 15.8  1:10    3   26:01  8:24 1:30:09 
    4   45 Jessie Clark            Park Rapids        MN  29    4  9:39  2:12  2:39    3   51:43 16.2  1:16    4   29:40  9:35 1:34:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  214 Cole Reimann            Grand Forks        ND  31    3 13:12  3:00  1:43    2   44:41 18.8  1:20    1   24:41  7:58 1:25:36 
    2  168 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  31    2 12:08  2:46  1:56    1   44:07 19.0  2:09    4   26:47  8:39 1:27:05 
    3  103 Matthew Hagen           Roseville          MN  31    1  9:22  2:08  1:57    4   48:51 17.2  1:21    2   25:37  8:16 1:27:06 
    4  235 Zach Staples            Moorhead           MN  33    4 13:44  3:08  3:03    3   46:10 18.2  1:17    3   25:42  8:18 1:29:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  215 Tricia Reimann          Grand Forks        ND  31    4 10:53  2:29  1:41    1   44:50 18.7  1:33    1   22:39  7:19 1:21:34 
    2  234 Janine Staples          Moorhead           MN  34    1  7:42  1:45  2:22    3   47:08 17.8  1:38    2   26:07  8:26 1:24:56 
    3   68 Christina Elberts       Plymouth           MN  33    3 10:01  2:17  2:41    4   47:15 17.8  2:44    4   26:31  8:33 1:29:10 
    4   35 Erica Byars             Minneapolis        MN  33    2  7:46  1:46  3:22    5   51:37 16.3  2:10    5   32:46 10:35 1:37:40 
    5  218 Emily Rodgers           Minneapolis        MN  30    5 21:19  4:51  3:27    2   47:04 17.8  2:49    3   26:15  8:28 1:40:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   51 Matt Des Marais         St. Paul           MN  36    1  6:46  1:33  1:04    1   38:17 21.9  1:02    1   22:07  7:08 1:09:14 
    2  160 Mike Maier              Bismarck           ND  37    3  8:42  1:59  1:04    2   41:35 20.2  1:04    3   23:46  7:40 1:16:09 
    3  211 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  36    5  9:40  2:12  1:41    4   43:58 19.1  1:05    5   24:04  7:46 1:20:26 
    4  217 Nicholas Richter        Nevis              MN  36    2  7:52  1:48  2:06    5   45:18 18.5  1:42    2   23:34  7:36 1:20:31 
    5  148 Jon Krog                St Paul            MN  39    4  8:55  2:02  2:05    3   43:56 19.1  2:21    4   23:52  7:42 1:21:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   62 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  35    1  6:22  1:27  1:26    1   38:52 21.6  1:10    1   21:14  6:51 1:09:02 
    2  239 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  39    3  8:22  1:54  2:47    2   44:05 19.1  2:37    2   22:57  7:24 1:20:46 
    3  118 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  37    2  8:02  1:50  1:55    5   47:59 17.5  1:50    3   23:24  7:33 1:23:08 
    4   14 Heather Bell            Little Falls       MN  38    4  9:38  2:12  2:12    4   47:13 17.8  1:40    4   25:25  8:12 1:26:06 
    5  227 Emily Schiffler         Freeport           MN  39    7 11:27  2:37  1:59    3   45:44 18.4  1:45    8   31:25 10:08 1:32:19 
    6  184 Emily Munson            Park Rapids        MN  36    6 10:48  2:28  2:41    7   53:54 15.6  1:10    7   30:54  9:58 1:39:25 
    7   13 Sarah Beck              West Fargo         ND  38    9 12:20  2:48  4:13    6   52:55 15.9  2:53    6   30:12  9:45 1:42:31 
    8  209 Amanda Pommerening      Brainerd           MN  36    5 10:22  2:22  2:16    8   57:22 14.6  1:07    9   32:12 10:24 1:43:17 
    9  122 Shannon Hogan           Park Rapids        MN  35   10 15:11  3:28  3:56   10 1:17:34 10.8  1:39    5   26:29  8:33 2:04:49 
   10   70 Natalie Endicott        Albertville        MN  39    8 12:01  2:44  3:16    9 1:04:07 13.1  2:52   10   43:38 14:05 2:05:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  44    1  6:40  1:31  1:00    1   33:01 25.4  1:01    1   17:44  5:43   59:24 
    2  220 Ryan Rogers             Bemidji            MN  41    3  7:35  1:44  1:10    2   36:17 23.2  0:54    3   20:15  6:32 1:06:09 
    3  256 Charlie Vazac           Stillwater         MN  43    4  7:36  1:44  1:21    4   37:53 22.2  1:17    4   20:55  6:45 1:09:00 
    4  238 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  41    6  8:56  2:02  2:09    3   36:29 23.0  1:33    7   24:15  7:50 1:13:19 
    5  182 Andy Moen               Detroit Lakes      MN  41    2  6:46  1:33  2:12    6   43:35 19.3  1:14    2   20:11  6:31 1:13:57 
    6   56 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  40    5  8:35  1:57  2:07    9   45:14 18.6  1:02    5   22:51  7:22 1:19:46 
    7  121 Brian Hobson            Nevis              MN  41    7  9:35  2:11  1:27    7   43:35 19.3  1:23    6   23:57  7:44 1:19:54 
    8  131 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  42    8 10:11  2:19  2:21    5   43:25 19.3  1:37    8   25:00  8:04 1:22:31 
    9  129 Cory Jendro  Cory D     Zimmerman          MN  43    9 10:23  2:22  4:38    8   44:23 18.9  1:44    9   26:21  8:30 1:27:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  183 Rachel Moen             Detroit Lakes      MN  41    1  8:19  1:54  2:04    1   46:00 18.3  1:16    1   22:22  7:13 1:20:00 
    2   26 Jennifer Bona           Shoreview          MN  43    2 11:01  2:31  2:31    2   48:22 17.4  1:25    2   31:33 10:11 1:34:51 
    3   80 Anne Friederichs        West Fargo         ND  41    3 12:54  2:56  2:58    3   50:00 16.8  2:42    3   32:34 10:31 1:41:07 
    4  120 Rosymar Hjermstad       Park Rapids        MN  43    4 23:13  5:17  4:18    4 1:05:31 12.8  1:47    4   40:33 13:05 2:15:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   31 David Lewis             Nevis              MN  47    2  7:31  1:43  1:23    1   35:29 23.7  1:02    1   18:03  5:50 1:03:25 
    2  101 Chris Hagen             Little Falls       MN  45    4  8:58  2:03  1:54    3   38:08 22.0  1:01    3   22:24  7:14 1:12:23 
    3   67 Darin Eisinger          Comstock           MN  47    1  6:17  1:26  3:27    2   35:51 23.4  2:33    5   26:03  8:24 1:14:09 
    4   58 James Dougherty         St. Paul           MN  45    3  8:57  2:02  2:45    5   43:22 19.4  1:01    2   20:58  6:46 1:17:01 
    5   27 Steve Bona              Shoreview          MN  45    5  9:05  2:04  2:22    4   42:47 19.6  1:11    4   24:07  7:47 1:19:30 
    6  116 Peter Hiestand          Afton              MN  48    8 11:41  2:40  3:09    6   44:13 19.0  2:35    8   31:03 10:01 1:32:39 
    7   82 Josh Funk               Woodbury           MN  45    7 10:30  2:24  5:43    7   49:25 17.0  2:41    7   30:05  9:43 1:38:23 
    8  271 Eric Young              Newnan             GA  48    6 10:22  2:22  2:00    8   55:09 15.2  2:22    6   29:47  9:37 1:39:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  166 Nerissa Marzolf         Independence       MN  46    1  8:03  1:50  1:09    1   40:42 20.6  1:17    1   24:04  7:46 1:15:13 
    2  267 Janet Winter            Buffalo            MN  49    3  9:57  2:16  3:59    4   45:32 18.4  1:41    2   26:42  8:37 1:27:50 
    3  133 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  48    4 10:19  2:21  2:38    2   44:17 19.0  1:23    6   30:59 10:00 1:29:35 
    4  139 Lynn Just               Moorhead           MN  45    5 10:29  2:23  2:35    5   48:46 17.2  1:46    3   27:12  8:47 1:30:47 
    5  178 Rachel Miller           Edina                  46    7 11:03  2:31  3:02    3   45:11 18.6  2:02    5   30:06  9:43 1:31:22 
    6  181 Tracy Moe               Randall            MN  48    2  9:49  2:14  1:44    6   49:43 16.9  1:09    4   29:41  9:35 1:32:04 
    7   57 Anne Dougherty          St. Paul           MN  45    6 10:33  2:24  3:55    7   58:33 14.3  1:49    7   40:44 13:09 1:55:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   28 Jeremy Brekke           Fargo              ND  50    3  7:45  1:46  1:22    1   38:36 21.8  1:00    1   23:10  7:29 1:11:52 
    2  165 Michael Marzolf         Independence       MN  51    1  7:25  1:42  2:03    2   39:38 21.2  2:09    3   24:43  7:59 1:15:56 
    3  180 John Mitchell           Maple Grove        MN  53    5  9:00  2:03  2:15    4   42:10 19.9  1:49    2   24:17  7:50 1:19:29 
    4    8 Bill Barth              Saint Paul         MN  51    4  8:47  2:00  1:51    5   42:52 19.6  1:27    4   26:10  8:27 1:21:05 
    5  198 Todd Peters             West Fargo         ND  54    2  7:32  1:43  1:35    6   43:16 19.4  1:38    8   30:02  9:42 1:24:00 
    6  210 Ender Raghib            West Fargo         ND  50    6  9:23  2:08  3:20    7   43:47 19.2  2:05    5   27:20  8:49 1:25:53 
    7  134 Richard Johnson         Nevis              MN  51    7  9:39  2:12  2:05    8   46:23 18.1  1:33    6   28:09  9:05 1:27:47 
    8   89 David Goeddertz         Park Rapids        MN  52   10 12:51  2:56  3:50    3   41:01 20.5  2:52   10   31:33 10:11 1:32:05 
    9   37 Jeff Cadwell            Park Rapids        MN  54    9 10:44  2:27  2:57    9   47:13 17.8  2:39    9   30:58 10:00 1:34:29 
   10   96 Mikey Grednzinski       Bursnville         MN  53    8 10:34  2:25  3:36   10   54:13 15.5  1:43    7   29:45  9:36 1:39:49 
   11  156 Adam Lowry              Lakeville          MN  51   11 20:07  4:35  4:24   11 1:14:33 11.3  2:14   11   55:15 17:50 2:36:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  179 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  52    1  7:34  1:44  1:24    1   43:41 19.2  1:16    1   21:21  6:54 1:15:16 
    2  237 Susan Stendahl          Buffalo            MN  52    3 10:26  2:23  3:09    2   45:20 18.5  0:56    3   24:05  7:47 1:23:54 
    3   69 Jill Emery              Foley              MN  50    2  9:55  2:16  2:01    3   45:47 18.3  2:00    4   27:55  9:01 1:27:37 
    4  197 Dawn Peters             West Fargo         ND  52    5 11:44  2:40  2:29    4   49:54 16.8  2:52    2   24:01  7:45 1:30:57 
    5  261 Angie Walther           Park Rapids        MN  53    4 11:36  2:39  2:47    6   52:27 16.0  1:36    6   31:07 10:03 1:39:31 
    6  207 Sheila Pidde            Stillwater         MN  51                           7 1:05:10 12.9  2:06    5   28:52  9:19 1:40:12 
    7  190 Sandra Ondracek         Savage             MN  50    6 13:22  3:03  2:44    5   50:58 16.5  2:18    7   34:11 11:02 1:43:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  170 Gregory McNamara        Little Falls       MN  58    1  9:15  2:07  2:06    1   38:21 21.9  2:19    6   30:16  9:46 1:22:16 
    2  205 Richard Phillips        Eagan              MN  59    3 10:57  2:30  3:48    7   45:36 18.4  3:09    1   23:32  7:36 1:27:01 
    3  244 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  56    2 10:48  2:28  2:41    4   44:36 18.8  2:21    5   29:29  9:31 1:29:54 
    4  110 Keith Hargis            Clear Lake         IA  57    7 13:00  2:58  3:25    6   45:05 18.6  2:44    4   29:14  9:26 1:33:26 
    5  249 Greg Thorp              St Louis Park      MN  58    8 13:03  2:58  4:33    2   44:11 19.0  2:15    7   30:58 10:00 1:34:59 
    6   55 Mark Doda               Fargo              ND  59    4 11:22  2:35  3:54    8   49:55 16.8  1:39    2   28:55  9:20 1:35:43 
    7  225 Robert Sauser           Nevis              MN  59    9 14:23  3:17  6:04    5   44:53 18.7  1:51    3   29:02  9:22 1:36:11 
    8   43 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  58   10 14:29  3:18  2:53    3   44:35 18.8  4:30    9   33:34 10:50 1:40:00 
    9  117 Thad Hiestand           Fridley            MN  55    6 12:56  2:57  4:52   10   59:25 14.1  2:41    8   32:22 10:27 1:52:15 
   10   71 Peder Engebretson       St. Anthony        MN  57    5 12:50  2:55  4:31    9   52:52 15.9  1:50   10   41:40 13:27 1:53:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  273 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  56    1  6:58  1:35  1:34    1   37:08 22.6  1:16    1   22:07  7:08 1:09:01 
    2   52 Jacki Devine            Little Falls       MN  59    3 10:03  2:17  2:38    3   45:44 18.4  1:38    2   23:03  7:26 1:23:04 
    3  153 Linda Langkos           Balsam Lake        WI  57    2  8:56  2:02  2:08    2   43:02 19.5  1:55    3   29:01  9:22 1:25:01 
    4    3 Caroline Agre           Corcoran           MN  59    4 11:07  2:32  2:32    4   50:03 16.8  1:48    4   31:15 10:05 1:36:42 
    5  251 Jodi A Trnka-Erickson   Park Rapids        MN  55    5 17:52  4:04  3:28    5   54:34 15.4  2:10    5   31:29 10:10 1:49:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   46 Tom Clow                Fargo              ND  60    2  8:54  2:02  1:17    2   40:01 21.0  1:06    1   23:36  7:37 1:14:52 
    2   95 Arnie Gough             Valparaiso         IN  64    1  8:45  2:00  2:18    3   41:44 20.1  2:05    3   27:20  8:49 1:22:10 
    3  247 Tom Tedlund             Duluth             MN  64    6 14:49  3:23  2:32    1   39:15 21.4  2:18    2   25:45  8:19 1:24:37 
    4  231 Gregory Sebold          Minnetonka         MN  63    3  9:52  2:15  3:45    4   51:55 16.2  1:22    4   28:51  9:19 1:35:44 
    5  252 James Van Valkenburg    Wayzata            MN  64    5 11:20  2:35  2:38    5   53:22 15.7  1:35    5   30:04  9:42 1:38:58 
    6    9 Eric Barth              Ramsey             MN  61    4 10:08  2:19  3:28    6 1:03:48 13.2  1:34    6   36:33 11:48 1:55:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  246 Robin Tedlund           Duluth             MN  62    2  9:37  2:12  2:01    1   42:19 19.9  1:28    1   25:20  8:11 1:20:42 
    2  192 Patty O'Neil            Edina              MN  63    3 10:19  2:21  3:03    2   50:47 16.5  2:57    2   29:29  9:31 1:36:32 
    3  208 Lisa Polachek           St. Paul           MN  63    1  8:37  1:58  2:06    3   51:42 16.2  1:51    4   32:50 10:36 1:37:03 
    4  253 June Van Valkenburg     Wayzata            MN  64    4 17:49  4:03  3:08    4   54:19 15.5  1:55    3   31:17 10:06 1:48:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  185 Dennis Nelson           Henderson          NV  66    4 10:39  2:26  1:35    1   37:38 22.3  2:15    3   28:41  9:16 1:20:47 
    2  174 Paul Meyer              Plymouth           MN  69    5 10:41  2:26  2:21    3   45:37 18.4  2:26    2   28:22  9:09 1:29:25 
    3   39 Paul Carter             Clive              IA  66    6 11:16  2:34  2:41    2   43:27 19.3  1:56    4   31:46 10:15 1:31:04 
    4  228 Dan Schneeman           Mendota Heights    MN  65    1  7:16  1:40  2:17    6   57:00 14.7  1:16    1   26:25  8:32 1:34:13 
    5  102 Mark Hagen              Hawley             MN  69    3 10:19  2:21  3:28    5   51:42 16.2  1:56    5   33:07 10:41 1:40:30 
    6  136 Clark Jones             Plymouth           MN  68    2  9:13  2:06  3:50    4   49:10 17.1  3:21    6   46:42 15:04 1:52:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   15 Mari Bell               Fargo              ND  67    1 12:31  2:51  2:51    1   51:26 16.3  2:08    1   35:37 11:30 1:44:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  262 Gary Walworth           Walker             MN  71    1 10:01  2:17  4:31    1   46:06 18.2  1:52    1   32:14 10:24 1:34:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        310
Total Number of Team Finishers:           26
Total Number of Individual Finishers:    139
Number of Male   Finishers:               81
Number of Female Finishers:               58
Did not Finish Race or Did Not Start:    143