Minnetonka, MN
9/4/2021











                                                        HOPKINS ROYAL TRIATHLON
                                          Shady Oak Beach - Minnetonka, MN - September 4, 2021
                                                 750 Yard Swim - 13 Mile Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12    158 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46 M     1 10:34  1:25  0:41    2   33:22 23.4  0:43    6   20:19  6:33 1:05:37 
    2   1/14    123 Kurt Youngdahl          Minneapolis        MN  28 M     2 11:29  1:32  1:18    5   34:52 22.4  1:03    2   19:42  6:22 1:08:22 
    3   2/12     40 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46 M    22 13:16  1:47  0:55    3   34:16 22.8  0:42   17   21:56  7:05 1:11:03 
    4   3/12    125 Scott Myers             Minneapolis        MN  46 M    10 12:03  1:37  0:57   13   36:30 21.4  0:52   11   21:22  6:54 1:11:41 
    5   1/19    108 Craig Schroeder         Dayton             MN  38 M    39 14:21  1:55  1:01    6   34:52 22.4  1:03   10   21:12  6:51 1:12:28 
    6   2/19    127 Jason Larson            Minneapolis        MN  38 M    29 13:39  1:50  1:24   11   35:58 21.7  0:43    8   20:54  6:45 1:12:36 
    7   1/21     45 Kevin Greimel           Richfield          MN  34 M    38 14:13  1:54  1:37    1   32:46 23.8  1:21   28   22:44  7:20 1:12:38 
    8   1/11    129 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  47 F    30 13:46  1:51  0:51    9   35:52 21.7  0:47   23   22:22  7:13 1:13:36 
    9   2/11    126 Andrea Myers            Minneapolis        MN  45 F     3 11:30  1:32  0:45   33   38:48 20.1  0:42   18   22:00  7:06 1:13:44 
   10   1/13    141 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58 M    19 13:13  1:46  0:57   10   35:52 21.7  0:56   34   23:25  7:34 1:14:22 
   11   4/12    121 Ryan Saline             Cloquet            MN  47 M    49 14:47  1:59  1:26    4   34:50 22.4  0:34   29   22:49  7:22 1:14:25 
   12   2/14     70 Joe Meier               Eden Prairie       MN  29 M    35 14:05  1:53  1:18   14   36:43 21.2  0:41   16   21:43  7:01 1:14:27 
   13   1/17    208 Bette Rowley            Burnsville         MN  36 F    20 13:13  1:46  0:51   22   37:54 20.6  0:35   19   22:02  7:07 1:14:33 
   14   3/19     84 Matt Wiitala            Osseo              MN  39 M    94 16:44  2:14  1:42    8   35:39 21.9  1:06    1   19:35  6:19 1:14:44 
   15   1/8      66 Jeff Gilmer             Delano             MN  62 M    27 13:34  1:49  0:56    7   35:19 22.1  0:56   53   24:38  7:57 1:15:22 
   16   1/11     53 Josh Sell               Waconia            MN  42 M    43 14:35  1:57  1:32   19   37:05 21.0  0:56   14   21:38  6:59 1:15:43 
   17   1/10    297 Omar Awad               Saint Paul         MN  53 M     5 11:51  1:35  1:32   32   38:47 20.1  1:05   24   22:31  7:16 1:15:44 
   18   4/19    180 Luke Anton              Minneapolis        MN  35 M    41 14:28  1:56  1:20   23   37:58 20.5  1:12   12   21:22  6:54 1:16:19 
   19   1/6     203 Isaac Wilkey            Minnetonka         MN  16 M    18 13:12  1:46  2:09   12   36:12 21.5  1:44   39   23:56  7:43 1:17:11 
   20   2/8     144 Thomas Bergren          Minneapolis        MN  64 M    33 13:53  1:51  1:25   15   36:55 21.1  1:09   41   23:59  7:45 1:17:20 
   21   5/12    164 David Winecoff          Minneapolis        MN  48 M     8 11:56  1:36  1:02   17   37:01 21.1  0:49   85   26:35  8:35 1:17:21 
   22   2/21    159 Ryan Barrios            Excelsior          MN  34 M    58 15:08  2:01  1:16   31   38:42 20.2  0:56   15   21:40  7:00 1:17:39 
   23   3/14    256 Elliot Hoekstra         Minneapolis        MN  29 M    13 13:04  1:45  1:58   21   37:28 20.8  0:58   55   24:44  7:59 1:18:10 
   24   2/10     51 Brent McVay             Minneapolis        MN  53 M    32 13:51  1:51  1:25   26   38:13 20.4  1:22   40   23:56  7:43 1:18:44 
   25   5/19    183 Daniel Westlund         Minneapolis        MN  37 M   110 17:06  2:17  2:16   18   37:03 21.1  1:30    9   21:00  6:47 1:18:54 
   26   6/19    265 Paul Kriegler           Hopkins            MN  38 M    31 13:49  1:51  1:20   42   39:34 19.7  1:54   26   22:39  7:19 1:19:13 
   27   3/21     72 Bryan Okerlund          Minneapolis        MN  34 M   132 17:47  2:23  2:23   25   38:12 20.4  0:41    5   20:15  6:32 1:19:16 
   28   7/19    263 Anthony Jaeger          Bloomington        MN  37 M    60 15:15  2:02  1:53   63   41:24 18.8  0:46    3   20:03  6:28 1:19:19 
   29   3/8     167 Keith Tufte             Excelsior          MN  61 M    11 12:29  1:40  2:02   16   36:57 21.1  1:20   89   26:42  8:37 1:19:29 
   30   8/19    163 Kevin Wolter            Hopkins            MN  38 M    25 13:29  1:48  1:52   36   38:59 20.0  1:22   36   23:51  7:42 1:19:31 
   31   2/13    269 Curtis Billmeyer        Minneapolis        MN  59 M    96 16:48  2:15  1:31   20   37:16 20.9  1:14   30   22:50  7:22 1:19:36 
   32   1/10     69 Luke Harned             Saint Paul         MN  68 M    56 14:59  2:00  1:17   29   38:30 20.3  0:55   47   24:27  7:54 1:20:06 
   33   4/14    186 Samuel Roden            Minneapolis        MN  25 M     9 11:58  1:36  1:30   40   39:21 19.8  1:22   81   26:19  8:30 1:20:28 
   34   3/11    342 Leslie Sedlak           Minneapolis        MN  45 F    54 14:53  1:59  1:40   35   38:51 20.1  1:03   42   24:08  7:47 1:20:32 
   35   6/12     49 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  48 M    40 14:24  1:56  1:51   44   39:47 19.6  0:57   48   24:28  7:54 1:21:26 
   36   3/10    329 Mike Blair              Prior Lake         MN  52 M    59 15:11  2:02  1:37   30   38:36 20.2  1:04   62   25:14  8:09 1:21:41 
   37   4/21    298 Robert Muschler         Minneapolis        MN  30 M    34 14:01  1:53  1:50   48   40:16 19.4  1:06   54   24:41  7:58 1:21:52 
   38   1/12    138 Cleo Ferris             Eden Prairie       MN  51 F   103 16:54  2:16  2:05   37   39:03 20.0  1:17   27   22:40  7:19 1:21:58 
   39   9/19    124 Cloid Green             Minneapolis        MN  35 M    23 13:18  1:47  2:00   52   40:47 19.1  2:03   44   24:11  7:48 1:22:18 
   40   3/13    317 Bret Borth              Chanhassen         MN  58 M    74 15:54  2:08  2:02   39   39:12 19.9  1:21   37   23:52  7:42 1:22:18 
   41   1/7      65 Mary Deeg               Delano             MN  59 F    73 15:51  2:07  1:08   24   38:06 20.5  1:00   77   26:15  8:28 1:22:19 
   42   2/6     292 Eli Fish                Hopkins            MN  13 M     7 11:53  1:35  3:02   53   40:50 19.1  1:22   67   25:22  8:11 1:22:26 
   43  10/19    184 Rafi Mottahedeh         Minneapolis        MN  38 M    61 15:17  2:03  2:46   58   41:03 19.0  1:34   20   22:09  7:09 1:22:48 
   44   1/15    133 Lizzie McNamara         Minneapolis        MN  29 F    44 14:37  1:57  0:58   64   41:35 18.8  1:06   51   24:34  7:56 1:22:48 
   45   4/13    301 Daniel Baron            Edina              MN  55 M   109 17:04  2:17  2:10   69   42:05 18.5  1:40    4   20:06  6:29 1:23:02 
   46   1/18    204 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  57 M    50 14:51  1:59  1:25   28   38:24 20.3  0:50  110   27:37  8:55 1:23:04 
   47  11/19    120 Jon Pohlman             Minneapolis        MN  39 M    83 16:22  2:11  1:20   27   38:17 20.4  1:29   68   25:40  8:17 1:23:06 
   48   2/11    201 Andrew Nawrot           Hopkins            MN  42 M    64 15:30  2:04  1:39   75   42:45 18.2  1:16   22   22:19  7:12 1:23:26 
   49   4/10     90 Garrett Wilson          Edina              MN  50 M    57 15:07  2:01  1:37   34   38:50 20.1  1:27   93   27:03  8:44 1:24:02 
   50   5/21    331 Ben Pielhop             Lakeville          MN  33 M   129 17:39  2:22  2:09   80   42:59 18.1  1:02    7   20:20  6:34 1:24:06 
   51   5/14    353 Rue Ether               Inver Grove Height MN  25 M    36 14:06  1:53  1:56   88   43:22 18.0  0:42   46   24:21  7:52 1:24:25 
   52   2/15    217 Meredith Predum         Rochester          MN  25 F    51 14:51  1:59  1:29  113   44:44 17.4  0:34   32   23:15  7:30 1:24:51 
   53   3/15    248 Mariah Brink            Richfield          MN  27 F    37 14:07  1:53  1:46   85   43:18 18.0  1:12   63   25:16  8:09 1:25:37 
   54   6/21    132 Ryan Moran              Hopkins            MN  33 M    67 15:40  2:06  1:17   67   41:53 18.6  1:55   57   24:56  8:03 1:25:39 
   55   5/13     41 Pete McConnell          Minneapolis        MN  55 M    80 16:10  2:10  1:36   50   40:35 19.2  1:07   78   26:17  8:29 1:25:43 
   56  12/19     86 Greg Johnson            Minneapolis        MN  38 M   119 17:21  2:19  1:34   70   42:09 18.5  0:50   38   23:53  7:42 1:25:46 
   57   6/14    146 Bryan Hinrichs          Zumbrota           MN  28 M   128 17:36  2:21  2:46   47   40:06 19.5  1:41   35   23:48  7:41 1:25:56 
   58   1/1     170 Elsa Bergman            Minneapolis        MN  17 F   130 17:42  2:22  2:33  108   44:26 17.6  0:44   13   21:31  6:57 1:26:54 
   59  13/19    161 Ryan Breisach           Minneapolis        MN  38 M    70 15:43  2:06  2:26   43   39:37 19.7  1:13  115   28:01  9:03 1:26:58 
   60   4/8     328 Steve Gunther           Excelsior          MN  64 M    28 13:38  1:49  1:20   55   40:53 19.1  0:47  170   30:32  9:51 1:27:09 
   61   7/21    351 Patrick Clark           Saint Peter        MN  31 M   138 17:52  2:23  4:00   57   40:56 19.1  1:20   33   23:21  7:32 1:27:28 
   62   7/14    343 Alexander Thamel        Plymouth           MN  28 M    55 14:58  2:00  1:06   45   39:57 19.5  0:45  175   30:45  9:55 1:27:28 
   63   2/18     22 Ryan MacMaster          Horace             ND  33 M    15 13:06  1:45  1:33   89   43:24 18.0  1:21  122   28:23  9:10 1:27:45 
   64  14/19    176 John Welter             Plymouth           MN  38 M     4 11:48  1:35  1:25   99   43:58 17.7  1:10  157   29:31  9:32 1:27:51 
   65   8/21     60 Robert Gavanda          Hopkins            MN  32 M    46 14:43  1:58  2:20   56   40:54 19.1  1:57  113   28:00  9:02 1:27:52 
   66   8/14    254 Jason Buckeye Jr.       Woodbury           MN  26 M   157 18:37  2:29  1:57   38   39:05 20.0  1:13  102   27:15  8:48 1:28:05 
   67   6/13    231 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  55 M    88 16:30  2:12  1:36   65   41:43 18.7  0:54  108   27:33  8:54 1:28:14 
   68   4/15     59 Polley Howell           Hopkins            MN  28 F    12 12:56  1:44  1:47  120   45:19 17.2  1:10   98   27:10  8:46 1:28:20 
   69   7/13      1 John Donaldson          Eden Prairie       MN  56 M   171 19:05  2:33  1:43   60   41:11 18.9  1:16   59   25:11  8:08 1:28:24 
   70   2/10    227 Ricks Polk              Hubbard            IA  65 M    97 16:49  2:15  2:32   59   41:10 18.9  1:47   82   26:22  8:31 1:28:38 
   71   9/21    193 Robert Dorn             Minneapolis        MN  31 M   146 18:03  2:25  3:06   92   43:43 17.8  1:39   21   22:15  7:11 1:28:44 
   72   9/14    262 Robert Schultze         Minneapolis        MN  27 M    16 13:09  1:46  1:48  130   45:57 17.0  0:44  103   27:19  8:49 1:28:55 
   73   1/15    348 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  42 F    63 15:24  2:04  1:30  102   44:09 17.7  1:17   91   26:53  8:41 1:29:12 
   74   3/10     47 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67 M   150 18:22  2:27  2:15   46   39:57 19.5  1:14  112   27:57  9:01 1:29:44 
   75   3/11    119 Brian Smith             Chanhassen         MN  40 M    84 16:27  2:12  2:48   61   41:12 18.9  1:33  121   28:18  9:08 1:30:16 
   76  15/19    273 Jon Ebeling             Minneapolis        MN  37 M   124 17:28  2:20  1:26  107   44:19 17.6  1:05   73   26:06  8:25 1:30:21 
   77   2/15    212 Sarah Deems             Eden Prairie       MN  40 F   182 19:23  2:35  1:45   54   40:51 19.1  1:27   92   26:59  8:43 1:30:22 
   78   8/13    197 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58 M    77 16:00  2:08  2:13   82   43:12 18.1  0:59  118   28:05  9:04 1:30:26 
   79   4/10    271 Michael Dinneen         Saint Paul         MN  69 M    42 14:29  1:56  2:19   76   42:45 18.2  2:33  129   28:34  9:13 1:30:38 
   80   1/5     230 Parker Erickson         St. Louis Park     MN  24 M   189 19:35  2:37  1:36   96   43:47 17.8  0:36   60   25:12  8:08 1:30:44 
   81   4/11     48 Unny Nambudiripad       Minneapols         MN  44 M   228 21:50  2:55  1:19   87   43:22 18.0  1:39   25   22:39  7:19 1:30:47 
   82   2/5     235 Ethan Kiffmeyer         Rochester          MN  23 M   104 16:55  2:16  3:12  122   45:26 17.2  0:40   52   24:37  7:57 1:30:49 
   83   5/10    341 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66 M    48 14:45  1:58  1:49   66   41:50 18.6  1:35  177   30:53  9:58 1:30:50 
   84   2/17    326 Diana Barr              Minneapolis        MN  39 F    72 15:49  2:07  1:30   90   43:29 17.9  1:20  136   28:48  9:18 1:30:53 
   85  16/19     87 Chris Moldan            Saint Paul         MN  38 M    86 16:27  2:12  2:12  110   44:39 17.5  1:03   86   26:36  8:35 1:30:55 
   86   9/13    321 Randal Ness             Minneapolis        MN  59 M    14 13:05  1:45  2:23  111   44:40 17.5  1:25  165   30:01  9:41 1:31:32 
   87   2/7     270 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  59 F    98 16:49  2:15  1:54   72   42:29 18.4  2:05  123   28:26  9:11 1:31:41 
   88  10/21    200 Jeffrey Leggett         Chanhassen         MN  30 M    69 15:42  2:06  2:56   94   43:47 17.8  1:22  125   28:29  9:12 1:32:12 
   89   5/15    149 Vesselina Pearsall      Rochester          MN  25 F    52 14:52  1:59  1:17  156   47:29 16.4  1:03  109   27:35  8:54 1:32:14 
   90   5/8     279 Bob Leone               Fountain Hills     AZ  64 M   126 17:32  2:21  2:41   41   39:22 19.8  2:06  171   30:36  9:53 1:32:16 
   91   3/5     333 Peter Scheller          Champlin           MN  22 M   219 21:19  2:51  2:15   79   42:56 18.2  0:36   61   25:12  8:08 1:32:16 
   92   1/8     347 Jackie Lafleur          New Brighton       MN  34 F    87 16:28  2:12  2:24  144   46:29 16.8  1:14   69   25:43  8:18 1:32:16 
   93   3/18     39 Joel Swenson            Hopkins            MN  40 M   120 17:23  2:20  2:41  109   44:28 17.5  0:57   90   26:52  8:40 1:32:19 
   94  10/14    344 Daniel Wocken           Mound              MN  26 M   187 19:32  2:37  1:49  125   45:47 17.0  0:41   49   24:33  7:56 1:32:21 
   95   3/15    223 Chauntae Nichols        Saint Paul         MN  40 F   181 19:20  2:35  1:34   81   43:04 18.1  1:28   94   27:04  8:44 1:32:27 
   96   2/8     242 Rachel Houle            Prior Lake         MN  30 F   154 18:33  2:29  1:22  105   44:18 17.6  1:08  105   27:23  8:50 1:32:42 
   97   2/12     99 Amy Bianchi-Rossi       Dayton             MN  52 F    68 15:41  2:06  2:13   62   41:18 18.9  1:47  192   31:46 10:15 1:32:43 
   98   3/7      52 Bethann Barankovich     Mpls               MN  58 F    90 16:34  2:13  2:23  118   45:06 17.3  1:48   95   27:06  8:45 1:32:54 
   99   4/7      73 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  55 F    65 15:31  2:05  1:23  114   44:52 17.4  1:28  160   29:46  9:36 1:32:58 
  100   4/15    109 Suzy Johnson            Duluth             MN  41 F   164 18:48  2:31  1:47  152   47:03 16.6  1:14   43   24:09  7:48 1:32:59 
  101   5/10    196 Paul Sackaroff          Saint Paul         MN  50 M   125 17:31  2:21  1:38  139   46:22 16.8  1:59   70   25:48  8:20 1:33:16 
  102   3/17    140 Christy Yoon            Maple Grove        MN  39 F   116 17:20  2:19  1:47  142   46:23 16.8  1:57   76   26:15  8:28 1:33:40 
  103   3/12     68 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  51 F    79 16:09  2:10  1:47  132   46:03 16.9  1:16  126   28:30  9:12 1:33:43 
  104   3/6     260 Leo Kalvik              Plymouth           MN  14 M     6 11:51  1:35  2:20  181   49:36 15.7  0:52  150   29:20  9:28 1:33:57 
  105   4/12     43 Terri Jaksha            Andover            MN  54 F    53 14:52  1:59  3:29  106   44:18 17.6  1:49  159   29:34  9:33 1:34:01 
  106   5/7      55 Michele Pasko           Hopkins            MN  56 F   122 17:24  2:20  1:48  104   44:14 17.6  2:00  145   29:05  9:23 1:34:30 
  107   1/5      97 Bethany Collins         Minneapolis        MN  66 F    47 14:44  1:58  1:50   86   43:20 18.0  1:32  202   33:07 10:41 1:34:31 
  108   5/11    177 Trevor May              Golden Valley      MN  42 M   199 20:03  2:41  2:00   97   43:50 17.8  1:27  100   27:14  8:47 1:34:31 
  109   5/12    259 Joan Jaeger             Eden Prairie       MN  53 F   106 17:00  2:16  2:05   83   43:15 18.0  1:31  174   30:44  9:55 1:34:32 
  110   1/3     268 Laurie Payton           Saint Paul         MN  62 F   175 19:11  2:34  2:10  116   45:00 17.3  1:18   97   27:09  8:46 1:34:46 
  111   1/4      88 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  16 F   179 19:17  2:35  2:22  140   46:23 16.8  0:44   79   26:17  8:29 1:35:01 
  112  11/14    324 Drake Thomsen           Minneapolis        MN  25 M   197 20:00  2:40  3:09   73   42:32 18.3  2:24  101   27:14  8:47 1:35:17 
  113   4/11    352 Jill Prevost            Minneapolis        MN  45 F   112 17:11  2:18  3:49  115   44:54 17.4  3:36   71   25:59  8:23 1:35:26 
  114   6/10    266 Ward Johnson            Minneapolis        MN  50 M    99 16:51  2:15  2:37  119   45:16 17.2  2:36  119   28:11  9:06 1:35:30 
  115  11/21    284 Tj Little               Prior Lake         MN  31 M   169 19:04  2:33  2:34  151   47:01 16.6  0:50   74   26:11  8:27 1:35:39 
  116   4/18     34 Steven Donen            Chanhassen         MN  64 M   102 16:53  2:16  1:43   77   42:48 18.2  1:25  201   32:57 10:38 1:35:44 
  117   2/4     339 Evelyn Skattum          Eden Prairie       MN  16 F   111 17:09  2:18  2:23  165   48:15 16.2  1:26   87   26:41  8:37 1:35:51 
  118   7/12    309 Matt Skattum            Eden Prairie       MN  45 M   107 17:02  2:17  2:30  164   48:13 16.2  1:29   88   26:42  8:37 1:35:53 
  119   7/10    122 Jason Good              Victoria           MN  52 M   195 19:54  2:40  1:06  100   44:01 17.7  1:05  162   29:50  9:38 1:35:55 
  120  10/13     56 Paul Pasko              Hopkins            MN  56 M   241 23:00  3:04  1:23   51   40:42 19.2  1:51  144   29:04  9:23 1:36:00 
  121   5/18     32 Kip Knippel             Mendota Heights    MN  44 M   108 17:02  2:17  0:58  131   45:57 17.0  0:56  182   31:14 10:05 1:36:06 
  122   6/18      8 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  45 M    82 16:17  2:11  2:52   95   43:47 17.8  2:42  172   30:38  9:53 1:36:14 
  123   4/5     288 Jordan Inselman         Rochester          MN  24 M    89 16:32  2:13  2:20  158   47:38 16.4  1:01  138   28:52  9:19 1:36:21 
  124   3/8     338 Andrea Mattison         Minneapolis        MN  30 F   134 17:49  2:23  1:45  150   47:00 16.6  1:04  137   28:50  9:18 1:36:26 
  125   7/18      3 Bill Benning            Lakeville          MN  59 M   167 18:56  2:32  1:51  117   45:02 17.3  1:18  155   29:30  9:31 1:36:35 
  126   6/7       2 Lorinda Donaldson       Eden Prairie       MN  56 F   193 19:47  2:39  1:48   93   43:43 17.8  1:36  164   30:00  9:41 1:36:52 
  127   8/12    314 Joe Mortl               Plymouth           MN  45 M   155 18:34  2:29  3:20  155   47:25 16.4  1:29   80   26:17  8:29 1:37:05 
  128  12/14    188 Matthew Bork            Sioux Falls        SD  27 M   185 19:28  2:36  2:42  176   49:15 15.8  1:25   45   24:18  7:51 1:37:07 
  129   5/15    128 Rhianon Sargent         Minneapolis        MN  42 F   149 18:19  2:27  2:22  192   50:10 15.5  1:28   58   25:04  8:06 1:37:21 
  130   8/18     29 Duane Gove              Hopkins            MN  51 M   151 18:22  2:27  2:48  138   46:22 16.8  0:55  143   29:02  9:22 1:37:27 
  131   9/18     30 Nick Ries               Hastings           MN  35 M   131 17:44  2:22  2:12   49   40:24 19.3  1:13  227   36:07 11:39 1:37:37 
  132   6/12     89 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  54 F   161 18:45  2:30  2:16   71   42:14 18.5  1:52  199   32:47 10:35 1:37:53 
  133  17/19    306 Zach Skattum            Shakopee           MN  38 M   170 19:05  2:33  2:14  143   46:27 16.8  1:35  131   28:38  9:14 1:37:58 
  134   3/4     307 Breklyn Skattum         Shakopee           MN  15 F   172 19:07  2:33  2:09  147   46:35 16.7  1:33  130   28:37  9:14 1:37:58 
  135   6/10    311 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  68 M   166 18:53  2:32  2:05   78   42:49 18.2  1:50  197   32:25 10:28 1:38:00 
  136   4/8     308 Trelawney Cernuto       Minneapolis        MN  33 F   184 19:28  2:36  2:33  127   45:49 17.0  1:35  133   28:41  9:16 1:38:05 
  137   1/8      16 Nicki Oswald            Saint Paul         MN  44 F   173 19:07  2:33  1:25  134   46:14 16.9  1:26  163   29:55  9:39 1:38:05 
  138   6/15    218 Margo Predum            Rochester          MN  26 F   115 17:19  2:19  1:32  202   50:55 15.3  0:54  106   27:30  8:52 1:38:09 
  139   6/11    278 Mark Hillen             Osseo              MN  42 M   229 21:52  2:55  3:32  101   44:04 17.7  1:38   96   27:06  8:45 1:38:10 
  140  12/21    427 Eric Larsen             Minneapolis        MN  31 M   139 17:54  2:24  4:17  103   44:11 17.7  1:01  176   30:52  9:58 1:38:14 
  141   4/17    250 Heidi Akpaette          Minneapolis        MN  37 F   105 17:00  2:16  3:31  169   48:53 16.0  1:05  114   28:01  9:03 1:38:28 
  142   1/10    336 Claire Roth             Victoria           MN  24 F   144 18:02  2:25  2:42  214   51:41 15.1  0:52   65   25:20  8:11 1:38:35 
  143   7/11    246 John Scheef             Minneapolis        MN  43 M   147 18:09  2:26  3:24   98   43:52 17.8  2:15  179   30:58 10:00 1:38:36 
  144   2/10    325 Lauren Markowski        Eagan              MN  22 F   159 18:39  2:30  3:36  182   49:40 15.7  2:11   50   24:34  7:56 1:38:38 
  145   3/10    280 Lauren Whyte            Winona             MN  20 F    21 13:15  1:46  2:16  206   50:59 15.3  1:12  181   31:03 10:01 1:38:43 
  146   6/15    202 Jennifer Fransen        Minnetonka         MN  42 F   162 18:46  2:31  1:59  170   48:55 15.9  0:56  120   28:16  9:08 1:38:50 
  147  13/21     96 Andy Meidl              Lakeville          MN  31 M   218 21:15  2:50  3:11  112   44:41 17.5  1:34  124   28:27  9:11 1:39:05 
  148   7/7      46 Genevieve McJilton      Wayzata            MN  55 F   192 19:41  2:38  1:23  161   48:00 16.3  0:59  153   29:25  9:30 1:39:26 
  149   6/8     264 Kurt Rahkola            Maple Plain        MN  64 M   211 20:22  2:43  4:07   84   43:16 18.0  2:18  154   29:29  9:31 1:39:30 
  150   8/11    346 Todd Regenscheid        Saint Paul         MN  42 M   235 22:11  2:58  3:51  154   47:24 16.5  1:13   56   24:54  8:02 1:39:30 
  151   5/17    151 Rebecca Nealy           Minnetonka         MN  39 F    24 13:26  1:48  2:06  220   52:26 14.9  1:23  168   30:15  9:46 1:39:34 
  152   4/6     290 Koll Liudahl            Minnetonka         MN  11 M    45 14:37  1:57  2:13  247   56:25 13.8  1:07   66   25:21  8:11 1:39:42 
  153  14/21    305 Spencer McMillan        Saint Paul         MN  32 M    75 15:58  2:08  2:48  133   46:03 16.9  2:11  200   32:54 10:37 1:39:52 
  154   7/8     199 Marty Johnson           Edina              MN  61 M   168 19:02  2:33  3:27   91   43:39 17.9  2:18  186   31:28 10:09 1:39:52 
  155   1/4      61 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72 M   117 17:20  2:19  2:41  135   46:17 16.9  1:55  188   31:41 10:14 1:39:53 
  156   6/17    117 Taylor Granquist        Owatonna           MN  36 F   178 19:17  2:35  2:13  163   48:06 16.2  2:51  107   27:33  8:53 1:39:57 
  157  15/21    145 Philip Dubbe            Waconia            MN  32 M   101 16:53  2:15  2:58  191   50:08 15.6  3:09  104   27:20  8:49 1:40:26 
  158   7/12     93 Candy Millerbernd       Chaska             MN  52 F   223 21:31  2:53  1:44  129   45:54 17.0  1:42  161   29:48  9:37 1:40:38 
  159   7/15    236 Eleanor Orehek          Wayzata            MN  40 F   212 20:58  2:48  1:52  149   46:56 16.6  1:28  166   30:02  9:42 1:41:14 
  160   5/11    168 Rashi Arora             Phoenix            AZ  46 F   262 27:42  3:42  2:50  136   46:18 16.8  1:24   31   23:09  7:28 1:41:21 
  161   7/15    243 Paige Dorman            Minneapolis        MN  29 F   180 19:18  2:35  1:51  183   49:41 15.7  1:03  156   29:30  9:31 1:41:22 
  162   4/10    349 Mary Anna Preble        Saint Paul         MN  23 F   174 19:09  2:34  2:37  180   49:35 15.7  1:22  134   28:44  9:17 1:41:26 
  163   5/6     261 Jai Kalvik              Plymouth           MN  16 M    26 13:31  1:49  2:11  199   50:45 15.4  1:06  214   33:56 10:57 1:41:27 
  164   7/17    335 Ashley Tolzman          Lakeville          MN  35 F    95 16:47  2:15  3:46  201   50:48 15.4  1:23  141   28:58  9:21 1:41:41 
  165  16/21    252 William Schultze        Mankato            MN  31 M    17 13:10  1:46  1:48  175   49:07 15.9  0:48  240   37:41 12:10 1:42:33 
  166  18/19    255 Benjamin Carlson        Excelsior          MN  37 M   224 21:40  2:54  2:06  137   46:22 16.8  1:10  183   31:17 10:06 1:42:33 
  167   8/17    318 Rachel Green            Minneapolis        MN  38 F   136 17:51  2:23  2:18  204   50:58 15.3  2:24  147   29:06  9:24 1:42:35 
  168  17/21    337 Dhiren Nair             Minneapolis        MN  31 M   251 24:14  3:14  3:00   68   41:56 18.6  1:29  196   32:23 10:27 1:43:00 
  169  18/21    313 Colin Carstens          Rock Island        IL  30 M   210 20:21  2:43  4:28  185   49:50 15.7  1:54   84   26:32  8:34 1:43:03 
  170   8/12    286 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  51 F   204 20:10  2:42  2:07  146   46:34 16.8  1:51  198   32:29 10:29 1:43:09 
  171   5/5     157 Adam Swanson            Burnsville         MN  22 M    81 16:15  2:10  3:31  193   50:15 15.5  1:20  193   31:49 10:16 1:43:09 
  172   9/12    112 Susan Baker             Hopkins            MN  52 F    92 16:44  2:14  3:01  213   51:34 15.1  1:36  169   30:28  9:50 1:43:20 
  173   5/10    205 Taylor Martinek         Roseville          MN  24 F    62 15:21  2:03  2:55  222   52:29 14.9  1:28  187   31:30 10:10 1:43:42 
  174   8/15    323 Bethany Reuter          Minneapolis        MN  26 F   259 26:09  3:30  3:14  159   47:48 16.3  1:02   72   25:59  8:23 1:44:11 
  175   9/17    275 Teresa Lovejoy          Hanover            MN  36 F   205 20:12  2:42  2:26  234   54:31 14.3  0:53   75   26:12  8:28 1:44:12 
  176   2/8      25 Jill Toering            Minneapolis        MN  51 F   135 17:49  2:23  1:32  141   46:23 16.8  0:55  241   37:49 12:12 1:44:26 
  177   8/8      95 Richard Meidl           Lakeville          MN  62 M   206 20:13  2:42  2:45  123   45:26 17.2  2:31  215   34:13 11:03 1:45:07 
  178   6/10    233 Micahela Johnson        Northfield         MN  22 F   216 21:05  2:49  1:53  121   45:24 17.2  1:08  221   35:50 11:34 1:45:18 
  179   8/15    135 Alison Liudahl          Minnetonka         MN  41 F   191 19:41  2:38  2:12  230   53:34 14.6  0:48  148   29:09  9:25 1:45:23 
  180   9/15    295 Jaime Joynt             Mequon             WI  40 F   153 18:33  2:29  3:49  203   50:58 15.3  3:30  132   28:38  9:15 1:45:26 
  181  10/17    330 Christina Long          Rochester          MN  39 F   208 20:18  2:43  3:05  197   50:37 15.4  2:16  149   29:19  9:28 1:45:32 
  182   6/11    110 Darla Smith             Anoka              MN  48 F   221 21:29  2:52  2:30  194   50:24 15.5  2:02  151   29:22  9:29 1:45:45 
  183   9/15    216 Michelle Munsterman     Minneapolis        MN  28 F   236 22:14  2:58  3:30  219   52:25 14.9  1:48   83   26:22  8:31 1:46:17 
  184  10/15    100 Sarah Kim               Minnetonka         MN  40 F   217 21:07  2:49  2:38  177   49:27 15.8  1:14  195   31:58 10:19 1:46:22 
  185  11/17     79 Kaitlin McCloughan      Little Canada      MN  37 F    91 16:41  2:14  2:43  189   50:01 15.6  1:13  222   35:53 11:35 1:46:29 
  186  13/14    237 Tommy Argo              Minneapolis        MN  29 M   226 21:50  2:55  3:01  226   52:48 14.8  1:32  111   27:51  8:59 1:47:00 
  187   7/11     57 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  45 F   201 20:03  2:41  1:39  179   49:30 15.8  1:29  216   34:25 11:06 1:47:03 
  188  19/19    312 Jonathon Diessner       Victoria           MN  36 M   190 19:38  2:37  4:30  173   49:04 15.9  2:22  194   31:54 10:18 1:47:25 
  189  12/17    320 Norah Tucker            Chanhassen         MN  37 F    66 15:40  2:06  2:46  244   55:53 14.0  1:48  185   31:23 10:08 1:47:29 
  190   5/8     283 Elizabeth Harries       Minnetonka         MN  30 F   250 24:07  3:13  2:02  167   48:32 16.1  1:10  191   31:46 10:15 1:47:35 
  191  11/13    103 Marc Martens            Eden Prairie       MN  56 M    78 16:07  2:09  2:46  178   49:27 15.8  1:29  242   37:51 12:13 1:47:38 
  192   7/10    206 Tim Chisholm            North Branch       MN  67 M   145 18:03  2:25  3:35  190   50:02 15.6  2:29  212   33:40 10:52 1:47:47 
  193   8/10     74 Gregg Peterson          Hopkins            MN  54 M   127 17:33  2:21  2:59  241   55:27 14.1  1:03  178   30:58 10:00 1:47:58 
  194   3/8      31 Jolene Johnson Armstron Minneapolis        MN  38 F   142 17:58  2:24  2:41  224   52:36 14.8  1:35  204   33:12 10:43 1:48:00 
  195  10/18     12 Kevin Grundhofer        Chanhassen         MN  45 M   252 24:25  3:16  2:37  174   49:06 15.9  0:54  180   31:01 10:01 1:48:01 
  196   9/12    282 Scott Myers             Minneapolis        MN  45 M   232 22:03  2:57  2:42  162   48:02 16.2  1:47  211   33:38 10:51 1:48:10 
  197   2/5     232 Michel Sanders          Saint Paul         MN  67 F   183 19:27  2:36  3:05  196   50:25 15.5  1:51  208   33:33 10:50 1:48:20 
  198  13/17    303 Laura Nordell           Plymouth           MN  36 F   239 22:31  3:01  3:41  223   52:31 14.9  1:07  127   28:33  9:13 1:48:20 
  199  14/17    239 Kim Toldt               Hopkins            MN  35 F   196 19:56  2:40  6:13  217   51:47 15.1  1:54  128   28:33  9:13 1:48:20 
  200  10/15    225 Heather Kalthoff        Minneapolis        MN  28 F   160 18:39  2:30  2:07  187   49:53 15.6  1:46  226   36:07 11:39 1:48:29 
  201   6/8     327 Brianna Neil            Chaska             MN  30 F   225 21:46  2:55  3:35  227   52:50 14.8  1:28  146   29:06  9:23 1:48:43 
  202   9/11    153 Joel Peterson           Minneapolis        MN  44 M   258 26:06  3:29  4:31  157   47:34 16.4  1:21  152   29:23  9:29 1:48:53 
  203  14/14    189 Dan Disanto             Sioux Falls        SD  27 M   267 31:09  4:10  3:24  166   48:18 16.1  1:14   64   25:16  8:09 1:49:19 
  204   9/10     83 Charles Wilson          Plymouth           MN  52 M   202 20:05  2:41  4:15  128   45:50 17.0  2:30  235   36:42 11:51 1:49:21 
  205  12/13    234 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  55 M   227 21:50  2:55  5:16  205   50:59 15.3  1:11  167   30:10  9:44 1:49:24 
  206  11/18     36 Wesley McDonagh         Eden Prairie       MN  37 M   203 20:07  2:41  3:23  215   51:43 15.1  1:33  203   33:08 10:42 1:49:52 
  207   2/4      76 Danny Kagol             Hopkins            MN  73 M   246 23:37  3:09  3:26  145   46:33 16.8  2:58  207   33:27 10:48 1:49:58 
  208   8/11    181 Tonya Marthaler         Rogers             MN  48 F   214 21:00  2:48  2:52  225   52:38 14.8  2:02  190   31:43 10:14 1:50:12 
  209  19/21    226 Kevin McCarthy          Minneapolis        MN  30 M   143 18:00  2:24  1:41  211   51:29 15.2  1:14  243   37:52 12:13 1:50:15 
  210   9/11    136 Casie Budolfson         Minnetonka         MN  46 F    76 16:00  2:08  2:30  233   54:09 14.4  1:26  231   36:17 11:43 1:50:20 
  211  11/15    152 Bryn Peterson           Minneapolis        MN  40 F   186 19:30  2:36  2:34  172   48:58 15.9  2:22  237   36:59 11:56 1:50:22 
  212  10/11    241 Heidi Klukas            Minneapolis        MN  49 F   230 21:56  2:56  5:13  126   45:49 17.0  2:32  218   35:01 11:18 1:50:29 
  213  10/10    229 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  51 M   254 24:51  3:19  4:47  148   46:46 16.7  3:05  189   31:42 10:14 1:51:09 
  214   7/8     171 Hannah Gust             Minnetonka         MN  33 F   265 29:02  3:53  2:04  160   47:55 16.3  1:30  173   30:42  9:55 1:51:12 
  215   7/10    244 Gretchen Olson          Minnetonka         MN  24 F   215 21:03  2:49  4:43  236   55:15 14.1  1:36  135   28:48  9:18 1:51:25 
  216  12/15    147 Andie Merrell           Minneapolis        MN  41 F   264 28:09  3:46  3:43  168   48:47 16.0  2:08  139   28:57  9:21 1:51:42 
  217  10/12    299 Lasse Moklegaard        Hudson             WI  48 M   234 22:10  2:58  3:16  212   51:31 15.1  1:07  213   33:43 10:53 1:51:46 
  218   4/8      26 Carrie Kalvik           Plymouth           MN  42 F    93 16:44  2:14  1:58  228   53:33 14.6  1:41  245   38:06 12:18 1:51:59 
  219   4/4     334 Sabrina Shrestha        Minneapolis        MN  10 F   118 17:21  2:19  3:06  258 1:02:31 12.5  1:03  116   28:01  9:03 1:52:00 
  220  10/11     98 Binam Shrestha          Golden Valley      MN  40 M   123 17:25  2:20  3:07  257 1:02:31 12.5  1:01  117   28:03  9:03 1:52:04 
  221  11/15    139 Mari Koons              Minneapolis        MN  26 F   163 18:48  2:31  2:56  253   59:12 13.2  1:41  158   29:33  9:32 1:52:06 
  222  11/12    310 Christopher Brandt      Chaska             MN  45 M   114 17:17  2:19  3:51  171   48:58 15.9  2:36  248   39:36 12:47 1:52:16 
  223  15/17    245 Carolyn Kammeyer        Minneapolis        MN  39 F   213 20:58  2:48  2:51  208   51:12 15.2  1:59  220   35:18 11:24 1:52:17 
  224  13/13    294 Troy Woodruff           Saint Paul         MN  57 M   242 23:07  3:05  4:45  207   51:06 15.3  1:03  205   33:16 10:44 1:53:15 
  225  12/15    114 Gabriele Meissner       Minneapolis        MN  25 F   156 18:35  2:29  2:38  210   51:24 15.2  1:12  247   39:29 12:45 1:53:17 
  226   3/5     209 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  66 F   243 23:20  3:07  2:18  198   50:41 15.4  0:58  229   36:12 11:41 1:53:27 
  227   8/8     211 Colleen Vaneenenaam     Minneapolis        MN  33 F   158 18:38  2:30  5:43  153   47:07 16.6  6:33  224   35:57 11:36 1:53:56 
  228  13/15    345 Katherine Regenscheid   Saint Paul         MN  41 F   140 17:56  2:24  4:02  238   55:22 14.1  1:27  223   35:54 11:35 1:54:38 
  229  13/15    130 Brenna Warren           Minneapolis        MN  28 F   133 17:48  2:23  2:57  243   55:40 14.0  2:34  225   36:01 11:37 1:54:58 
  230  12/12    291 Gregory Fish            Hopkins            MN  45 M   207 20:17  2:43  6:07  186   49:51 15.6  2:08  239   37:03 11:57 1:55:24 
  231   6/6     293 Gideon Fish             Hopkins            MN  12 M   209 20:18  2:43  6:10  184   49:47 15.7  2:10  238   37:01 11:57 1:55:25 
  232  16/17    287 Lindsey West            Minneapolis        MN  35 F   244 23:22  3:07  2:42  235   54:43 14.3  1:21  209   33:36 10:51 1:55:41 
  233  12/18     85 Naresh Gurung           Saint Paul Park    MN  46 M   240 22:51  3:03  2:27  195   50:25 15.5  2:14  244   38:00 12:16 1:55:56 
  234  20/21    215 Nathan Toldt            Hopkins            MN  34 M   233 22:08  2:58  4:01  254   59:51 13.0  1:19  140   28:58  9:21 1:56:15 
  235  11/11    214 David Blomgren          Minnetonka         MN  40 M   238 22:27  3:00  3:39  255   59:59 13.0  1:15  142   29:02  9:22 1:56:20 
  236  14/15    148 Thea Jensen             Minneapolis        MN  41 F   194 19:52  2:39  2:17  245   55:56 13.9  1:37  236   36:50 11:53 1:56:30 
  237   3/4     332 Rick Golla              Rochester          MN  74 M                          231   53:36 14.6  1:27  206   33:22 10:46 1:56:34 
  238  13/18     24 Clint Hetchler          Hopkins            MN  58 M   253 24:40  3:18  3:42  246   55:59 13.9  1:31  184   31:19 10:06 1:57:09 
  239   4/5     118 Jan Rubsam              Inver Grove Height MN  67 F   220 21:25  2:52  2:54  242   55:29 14.1  1:05  234   36:40 11:50 1:57:31 
  240   8/10    281 Lucy Knudsen            Wilmington         DE  21 F   100 16:52  2:15  3:01  267 1:09:06 11.3  1:45   99   27:10  8:46 1:57:51 
  241   4/4     160 David Anderson          Minneapolis        MN  70 M   113 17:12  2:18  4:57  200   50:46 15.4  2:58  251   42:01 13:34 1:57:53 
  242  14/18     17 Jeff Mattson            Minnetonka         MN  65 M    71 15:46  2:07  5:13  124   45:38 17.1  9:24  252   42:02 13:34 1:58:01 
  243  10/12    249 Amy Gustafson           Minneapolis        MN  51 F   237 22:21  2:59  2:57  237   55:17 14.1  2:45  217   34:45 11:13 1:58:03 
  244  15/15    316 Sarah Christopher       Saint Paul         MN  42 F   152 18:24  2:28  6:39   74   42:44 18.3  6:10  259   44:22 14:19 1:58:18 
  245  17/17    289 Pree Bassi              Minneapolis        MN  35 F   256 25:22  3:23  3:39  218   52:10 15.0  1:07  233   36:26 11:45 1:58:43 
  246   5/8      13 Michelle Young          Saint Louis Park   MN  53 F   222 21:30  2:52  2:03  209   51:17 15.2  1:36  257   42:57 13:51 1:59:21 
  247   5/5     173 Denise Barnett          Burnsville         MN  69 F   231 22:03  2:57  3:09  221   52:28 14.9  2:15  249   39:52 12:52 1:59:45 
  248   8/10    154 Robert Daniels          Savage             MN  68 M   177 19:14  2:34  5:03  188   49:53 15.6  3:45  253   42:03 13:34 1:59:56 
  249  15/18     28 Shawn Larsen            Hopkins            MN  52 M   137 17:52  2:23  4:34  229   53:33 14.6  1:44  261   44:52 14:29 2:02:33 
  250   2/3     174 Beverly Barcel          Maple Plain        MN  60 F   176 19:13  2:34  3:11  260 1:03:10 12.3  1:05  228   36:07 11:39 2:02:44 
  251  16/18     37 Sean Rein               Saint Paul         MN  52 M   248 23:55  3:12  2:49  216   51:45 15.1  1:19  260   44:36 14:24 2:04:22 
  252  14/15    322 Sarah Prestegard        Saint Paul         MN  28 F   198 20:01  2:41  2:33  264 1:04:40 12.1  2:20  219   35:03 11:19 2:04:35 
  253   6/8      33 Katie Massen            Rochester          MN  39 F   141 17:56  2:24  3:02  239   55:26 14.1  2:26  264   46:03 14:52 2:04:51 
  254   3/3     131 Lois Nilson             Northfield         MN  63 F   148 18:17  2:27  3:06  232   53:37 14.5  4:35  263   45:46 14:46 2:05:19 
  255   7/8      27 Kate Pearson            Minneapolis        MN  40 F   255 25:00  3:20  2:29  248   56:31 13.8  2:00  250   41:22 13:21 2:07:20 
  256   9/10    137 Bronwyn White           Minneapolis        MN  23 F    85 16:27  2:12  5:15  259 1:02:59 12.4  1:06  255   42:33 13:44 2:08:18 
  257  21/21    213 Jake Carlson            Delano             MN  34 M   121 17:24  2:20  3:24  263 1:03:48 12.2  1:40  254   42:06 13:35 2:08:20 
  258  11/12    169 Gonne Asser             Saint Paul         MN  53 F   247 23:46  3:11  3:26  262 1:03:35 12.3  1:47  230   36:13 11:41 2:08:45 
  259  12/12    116 Marie Johnson           Northfield         MN  54 F   257 25:24  3:24  3:04  261 1:03:29 12.3  1:45  232   36:23 11:45 2:10:04 
  260  11/11    134 Tanya Anderson          Owatonna           MN  46 F   263 28:05  3:45  3:01  249   58:27 13.3  2:32  246   38:07 12:18 2:10:10 
  261  15/15    210 Terra Molengraff        Saint Paul         MN  29 F   165 18:51  2:31  5:35  256 1:02:10 12.5  1:27  256   42:47 13:48 2:10:49 
  262   9/10    315 John Quinn              Minneapolis        MN  65 M   249 24:06  3:13  3:08  268 1:11:30 10.9  1:04  210   33:37 10:51 2:13:24 
  263  17/18     10 Tim Masterson           Shakopee           MN  40 M   188 19:32  2:37  2:27  240   55:26 14.1  4:32  266   52:16 16:52 2:14:12 
  264  10/10    143 Brooke Troyer           Minneapolis        MN  24 F   200 20:03  2:41  2:25  265 1:05:14 12.0  2:54  258   43:45 14:07 2:14:20 
  265  10/10    240 Charles Pflanze         Saint Paul         MN  65 M   266 30:12  4:02  2:26  250   58:28 13.3  3:12  265   50:00 16:08 2:24:16 
  266   8/8      38 Christine Rein          Shoreview          MN  50 F   260 27:21  3:39  2:28  251   58:40 13.3  1:59  268   54:36 17:37 2:25:03 
  267  18/18      4 Paul Rubenis            Brooklyn Park      MN  53 M   245 23:35  3:09  4:55  252   58:48 13.3  8:26  267   53:25 17:14 2:29:07 
  268   1/1      42 Judy Rykken             Bloomington        MN  83 F   261 27:35  3:41  5:54  266 1:09:03 11.3  1:41  262   45:33 14:42 2:29:45 


================================================================================================================================================
                   NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT-RUBIES
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  204 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  57    2 14:51  1:59  1:25    1   38:24 20.3  0:50    2   27:37  8:55 1:23:04 
    2   22 Ryan MacMaster          Horace             ND  33    1 13:06  1:45  1:33    4   43:24 18.0  1:21    3   28:23  9:10 1:27:45 
    3   39 Joel Swenson            Hopkins            MN  40    7 17:23  2:20  2:41    6   44:28 17.5  0:57    1   26:52  8:40 1:32:19 
    4   34 Steven Donen            Chanhassen         MN  64    5 16:53  2:16  1:43    3   42:48 18.2  1:25   10   32:57 10:38 1:35:44 
    5   32 Kip Knippel             Mendota Heights    MN  44    6 17:02  2:17  0:58    9   45:57 17.0  0:56    8   31:14 10:05 1:36:06 
    6    8 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  45    4 16:17  2:11  2:52    5   43:47 17.8  2:42    6   30:38  9:53 1:36:14 
    7    3 Bill Benning            Lakeville          MN  59   11 18:56  2:32  1:51    7   45:02 17.3  1:18    5   29:30  9:31 1:36:35 
    8   29 Duane Gove              Hopkins            MN  51   10 18:22  2:27  2:48   10   46:22 16.8  0:55    4   29:02  9:22 1:37:27 
    9   30 Nick Ries               Hastings           MN  35    8 17:44  2:22  2:12    2   40:24 19.3  1:13   12   36:07 11:39 1:37:37 
   10   12 Kevin Grundhofer        Chanhassen         MN  45   17 24:25  3:16  2:37   11   49:06 15.9  0:54    7   31:01 10:01 1:48:01 
   11   36 Wesley McDonagh         Eden Prairie       MN  37   13 20:07  2:41  3:23   13   51:43 15.1  1:33   11   33:08 10:42 1:49:52 
   12   85 Naresh Gurung           Saint Paul Park    MN  46   14 22:51  3:03  2:27   12   50:25 15.5  2:14   13   38:00 12:16 1:55:56 
   13   24 Clint Hetchler          Hopkins            MN  58   18 24:40  3:18  3:42   17   55:59 13.9  1:31    9   31:19 10:06 1:57:09 
   14   17 Jeff Mattson            Minnetonka         MN  65    3 15:46  2:07  5:13    8   45:38 17.1  9:24   14   42:02 13:34 1:58:01 
   15   28 Shawn Larsen            Hopkins            MN  52    9 17:52  2:23  4:34   15   53:33 14.6  1:44   16   44:52 14:29 2:02:33 
   16   37 Sean Rein               Saint Paul         MN  52   16 23:55  3:12  2:49   14   51:45 15.1  1:19   15   44:36 14:24 2:04:22 
   17   10 Tim Masterson           Shakopee           MN  40   12 19:32  2:37  2:27   16   55:26 14.1  4:32   17   52:16 16:52 2:14:12 
   18    4 Paul Rubenis            Brooklyn Park      MN  53   15 23:35  3:09  4:55   18   58:48 13.3  8:26   18   53:25 17:14 2:29:07 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Nicki Oswald            Saint Paul         MN  44    5 19:07  2:33  1:25    1   46:14 16.9  1:26    1   29:55  9:39 1:38:05 
    2   25 Jill Toering            Minneapolis        MN  51    2 17:49  2:23  1:32    2   46:23 16.8  0:55    3   37:49 12:12 1:44:26 
    3   31 Jolene Johnson Armstron Minneapolis        MN  38    4 17:58  2:24  2:41    4   52:36 14.8  1:35    2   33:12 10:43 1:48:00 
    4   26 Carrie Kalvik           Plymouth           MN  42    1 16:44  2:14  1:58    5   53:33 14.6  1:41    4   38:06 12:18 1:51:59 
    5   13 Michelle Young          Saint Louis Park   MN  53    6 21:30  2:52  2:03    3   51:17 15.2  1:36    6   42:57 13:51 1:59:21 
    6   33 Katie Massen            Rochester          MN  39    3 17:56  2:24  3:02    6   55:26 14.1  2:26    7   46:03 14:52 2:04:51 
    7   27 Kate Pearson            Minneapolis        MN  40    7 25:00  3:20  2:29    7   56:31 13.8  2:00    5   41:22 13:21 2:07:20 
    8   38 Christine Rein          Shoreview          MN  50    8 27:21  3:39  2:28    8   58:40 13.3  1:59    8   54:36 17:37 2:25:03 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46 M   10:34  1:25 
    2 Kurt Youngdahl          Minneapolis        MN  28 M   11:29  1:32 
    3 Andrea Myers            Minneapolis        MN  45 F   11:30  1:32 
    4 John Welter             Plymouth           MN  38 M   11:48  1:35 
    5 Omar Awad               Saint Paul         MN  53 M   11:51  1:35 
    6 Leo Kalvik              Plymouth           MN  14 M   11:51  1:35 
    7 Eli Fish                Hopkins            MN  13 M   11:53  1:35 
    8 David Winecoff          Minneapolis        MN  48 M   11:56  1:36 
    9 Samuel Roden            Minneapolis        MN  25 M   11:58  1:36 
   10 Scott Myers             Minneapolis        MN  46 M   12:03  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kevin Greimel           Richfield          MN  34 M   32:46 23.8 
    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46 M   33:22 23.4 
    3 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46 M   34:16 22.8 
    4 Ryan Saline             Cloquet            MN  47 M   34:50 22.4 
    5 Kurt Youngdahl          Minneapolis        MN  28 M   34:52 22.4 
    6 Craig Schroeder         Dayton             MN  38 M   34:52 22.4 
    7 Jeff Gilmer             Delano             MN  62 M   35:19 22.1 
    8 Matt Wiitala            Osseo              MN  39 M   35:39 21.9 
    9 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  47 F   35:52 21.7 
   10 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58 M   35:52 21.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Matt Wiitala            Osseo              MN  39 M   19:35  6:19 
    2 Kurt Youngdahl          Minneapolis        MN  28 M   19:42  6:22 
    3 Anthony Jaeger          Bloomington        MN  37 M   20:03  6:28 
    4 Daniel Baron            Edina              MN  55 M   20:06  6:29 
    5 Bryan Okerlund          Minneapolis        MN  34 M   20:15  6:32 
    6 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46 M   20:19  6:33 
    7 Ben Pielhop             Lakeville          MN  33 M   20:20  6:34 
    8 Jason Larson            Minneapolis        MN  38 M   20:54  6:45 
    9 Daniel Westlund         Minneapolis        MN  37 M   21:00  6:47 
   10 Craig Schroeder         Dayton             MN  38 M   21:12  6:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  158 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46    1 10:34  1:25  0:41    2   33:22 23.4  0:43    6   20:19  6:33 1:05:37 
    2  123 Kurt Youngdahl          Minneapolis        MN  28    2 11:29  1:32  1:18    5   34:52 22.4  1:03    2   19:42  6:22 1:08:22 
    3   40 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46   17 13:16  1:47  0:55    3   34:16 22.8  0:42   16   21:56  7:05 1:11:03 
    4  125 Scott Myers             Minneapolis        MN  46    9 12:03  1:37  0:57   12   36:30 21.4  0:52   11   21:22  6:54 1:11:41 
    5  108 Craig Schroeder         Dayton             MN  38   31 14:21  1:55  1:01    6   34:52 22.4  1:03   10   21:12  6:51 1:12:28 
    6  127 Jason Larson            Minneapolis        MN  38   23 13:39  1:50  1:24   10   35:58 21.7  0:43    8   20:54  6:45 1:12:36 
    7   45 Kevin Greimel           Richfield          MN  34   30 14:13  1:54  1:37    1   32:46 23.8  1:21   23   22:44  7:20 1:12:38 
    8  141 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58   16 13:13  1:46  0:57    9   35:52 21.7  0:56   27   23:25  7:34 1:14:22 
    9  121 Ryan Saline             Cloquet            MN  47   39 14:47  1:59  1:26    4   34:50 22.4  0:34   24   22:49  7:22 1:14:25 
   10   70 Joe Meier               Eden Prairie       MN  29   28 14:05  1:53  1:18   13   36:43 21.2  0:41   15   21:43  7:01 1:14:27 
   11   84 Matt Wiitala            Osseo              MN  39   62 16:44  2:14  1:42    8   35:39 21.9  1:06    1   19:35  6:19 1:14:44 
   12   66 Jeff Gilmer             Delano             MN  62   21 13:34  1:49  0:56    7   35:19 22.1  0:56   42   24:38  7:57 1:15:22 
   13   53 Josh Sell               Waconia            MN  42   35 14:35  1:57  1:32   18   37:05 21.0  0:56   13   21:38  6:59 1:15:43 
   14  297 Omar Awad               Saint Paul         MN  53    4 11:51  1:35  1:32   28   38:47 20.1  1:05   20   22:31  7:16 1:15:44 
   15  180 Luke Anton              Minneapolis        MN  35   33 14:28  1:56  1:20   21   37:58 20.5  1:12   12   21:22  6:54 1:16:19 
   16  203 Isaac Wilkey            Minnetonka         MN  16   15 13:12  1:46  2:09   11   36:12 21.5  1:44   32   23:56  7:43 1:17:11 
   17  144 Thomas Bergren          Minneapolis        MN  64   26 13:53  1:51  1:25   14   36:55 21.1  1:09   34   23:59  7:45 1:17:20 
   18  164 David Winecoff          Minneapolis        MN  48    7 11:56  1:36  1:02   16   37:01 21.1  0:49   63   26:35  8:35 1:17:21 
   19  159 Ryan Barrios            Excelsior          MN  34   43 15:08  2:01  1:16   27   38:42 20.2  0:56   14   21:40  7:00 1:17:39 
   20  256 Elliot Hoekstra         Minneapolis        MN  29   11 13:04  1:45  1:58   20   37:28 20.8  0:58   44   24:44  7:59 1:18:10 
   21   51 Brent McVay             Minneapolis        MN  53   25 13:51  1:51  1:25   23   38:13 20.4  1:22   33   23:56  7:43 1:18:44 
   22  183 Daniel Westlund         Minneapolis        MN  37   70 17:06  2:17  2:16   17   37:03 21.1  1:30    9   21:00  6:47 1:18:54 
   23  265 Paul Kriegler           Hopkins            MN  38   24 13:49  1:51  1:20   35   39:34 19.7  1:54   22   22:39  7:19 1:19:13 
   24   72 Bryan Okerlund          Minneapolis        MN  34   83 17:47  2:23  2:23   22   38:12 20.4  0:41    5   20:15  6:32 1:19:16 
   25  263 Anthony Jaeger          Bloomington        MN  37   45 15:15  2:02  1:53   53   41:24 18.8  0:46    3   20:03  6:28 1:19:19 
   26  167 Keith Tufte             Excelsior          MN  61   10 12:29  1:40  2:02   15   36:57 21.1  1:20   66   26:42  8:37 1:19:29 
   27  163 Kevin Wolter            Hopkins            MN  38   19 13:29  1:48  1:52   30   38:59 20.0  1:22   29   23:51  7:42 1:19:31 
   28  269 Curtis Billmeyer        Minneapolis        MN  59   63 16:48  2:15  1:31   19   37:16 20.9  1:14   25   22:50  7:22 1:19:36 
   29   69 Luke Harned             Saint Paul         MN  68   41 14:59  2:00  1:17   25   38:30 20.3  0:55   38   24:27  7:54 1:20:06 
   30  186 Samuel Roden            Minneapolis        MN  25    8 11:58  1:36  1:30   33   39:21 19.8  1:22   60   26:19  8:30 1:20:28 
   31   49 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  48   32 14:24  1:56  1:51   37   39:47 19.6  0:57   39   24:28  7:54 1:21:26 
   32  329 Mike Blair              Prior Lake         MN  52   44 15:11  2:02  1:37   26   38:36 20.2  1:04   50   25:14  8:09 1:21:41 
   33  298 Robert Muschler         Minneapolis        MN  30   27 14:01  1:53  1:50   41   40:16 19.4  1:06   43   24:41  7:58 1:21:52 
   34  124 Cloid Green             Minneapolis        MN  35   18 13:18  1:47  2:00   44   40:47 19.1  2:03   35   24:11  7:48 1:22:18 
   35  317 Bret Borth              Chanhassen         MN  58   51 15:54  2:08  2:02   32   39:12 19.9  1:21   30   23:52  7:42 1:22:18 
   36  292 Eli Fish                Hopkins            MN  13    6 11:53  1:35  3:02   45   40:50 19.1  1:22   53   25:22  8:11 1:22:26 
   37  184 Rafi Mottahedeh         Minneapolis        MN  38   46 15:17  2:03  2:46   49   41:03 19.0  1:34   17   22:09  7:09 1:22:48 
   38  301 Daniel Baron            Edina              MN  55   69 17:04  2:17  2:10   58   42:05 18.5  1:40    4   20:06  6:29 1:23:02 
   39  120 Jon Pohlman             Minneapolis        MN  39   57 16:22  2:11  1:20   24   38:17 20.4  1:29   54   25:40  8:17 1:23:06 
   40  201 Andrew Nawrot           Hopkins            MN  42   47 15:30  2:04  1:39   61   42:45 18.2  1:16   19   22:19  7:12 1:23:26 
   41   90 Garrett Wilson          Edina              MN  50   42 15:07  2:01  1:37   29   38:50 20.1  1:27   67   27:03  8:44 1:24:02 
   42  331 Ben Pielhop             Lakeville          MN  33   82 17:39  2:22  2:09   65   42:59 18.1  1:02    7   20:20  6:34 1:24:06 
   43  353 Rue Ether               Inver Grove Height MN  25   29 14:06  1:53  1:56   69   43:22 18.0  0:42   37   24:21  7:52 1:24:25 
   44  132 Ryan Moran              Hopkins            MN  33   48 15:40  2:06  1:17   56   41:53 18.6  1:55   46   24:56  8:03 1:25:39 
   45   41 Pete McConnell          Minneapolis        MN  55   55 16:10  2:10  1:36   42   40:35 19.2  1:07   58   26:17  8:29 1:25:43 
   46   86 Greg Johnson            Minneapolis        MN  38   74 17:21  2:19  1:34   59   42:09 18.5  0:50   31   23:53  7:42 1:25:46 
   47  146 Bryan Hinrichs          Zumbrota           MN  28   81 17:36  2:21  2:46   40   40:06 19.5  1:41   28   23:48  7:41 1:25:56 
   48  161 Ryan Breisach           Minneapolis        MN  38   50 15:43  2:06  2:26   36   39:37 19.7  1:13   78   28:01  9:03 1:26:58 
   49  328 Steve Gunther           Excelsior          MN  64   22 13:38  1:49  1:20   46   40:53 19.1  0:47   98   30:32  9:51 1:27:09 
   50  351 Patrick Clark           Saint Peter        MN  31   84 17:52  2:23  4:00   48   40:56 19.1  1:20   26   23:21  7:32 1:27:28 
   51  343 Alexander Thamel        Plymouth           MN  28   40 14:58  2:00  1:06   38   39:57 19.5  0:45  100   30:45  9:55 1:27:28 
   52  176 John Welter             Plymouth           MN  38    3 11:48  1:35  1:25   76   43:58 17.7  1:10   94   29:31  9:32 1:27:51 
   53   60 Robert Gavanda          Hopkins            MN  32   37 14:43  1:58  2:20   47   40:54 19.1  1:57   77   28:00  9:02 1:27:52 
   54  254 Jason Buckeye Jr.       Woodbury           MN  26   92 18:37  2:29  1:57   31   39:05 20.0  1:13   71   27:15  8:48 1:28:05 
   55  231 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  55   60 16:30  2:12  1:36   54   41:43 18.7  0:54   74   27:33  8:54 1:28:14 
   56    1 John Donaldson          Eden Prairie       MN  56   97 19:05  2:33  1:43   51   41:11 18.9  1:16   47   25:11  8:08 1:28:24 
   57  227 Ricks Polk              Hubbard            IA  65   64 16:49  2:15  2:32   50   41:10 18.9  1:47   61   26:22  8:31 1:28:38 
   58  193 Robert Dorn             Minneapolis        MN  31   88 18:03  2:25  3:06   71   43:43 17.8  1:39   18   22:15  7:11 1:28:44 
   59  262 Robert Schultze         Minneapolis        MN  27   13 13:09  1:46  1:48   89   45:57 17.0  0:44   72   27:19  8:49 1:28:55 
   60   47 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67   90 18:22  2:27  2:15   39   39:57 19.5  1:14   76   27:57  9:01 1:29:44 
   61  119 Brian Smith             Chanhassen         MN  40   58 16:27  2:12  2:48   52   41:12 18.9  1:33   82   28:18  9:08 1:30:16 
   62  273 Jon Ebeling             Minneapolis        MN  37   77 17:28  2:20  1:26   80   44:19 17.6  1:05   56   26:06  8:25 1:30:21 
   63  197 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58   53 16:00  2:08  2:13   66   43:12 18.1  0:59   80   28:05  9:04 1:30:26 
   64  271 Michael Dinneen         Saint Paul         MN  69   34 14:29  1:56  2:19   62   42:45 18.2  2:33   85   28:34  9:13 1:30:38 
   65  230 Parker Erickson         St. Louis Park     MN  24  101 19:35  2:37  1:36   73   43:47 17.8  0:36   48   25:12  8:08 1:30:44 
   66   48 Unny Nambudiripad       Minneapols         MN  44  117 21:50  2:55  1:19   68   43:22 18.0  1:39   21   22:39  7:19 1:30:47 
   67  235 Ethan Kiffmeyer         Rochester          MN  23   67 16:55  2:16  3:12   85   45:26 17.2  0:40   41   24:37  7:57 1:30:49 
   68  341 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66   38 14:45  1:58  1:49   55   41:50 18.6  1:35  102   30:53  9:58 1:30:50 
   69   87 Chris Moldan            Saint Paul         MN  38   59 16:27  2:12  2:12   81   44:39 17.5  1:03   64   26:36  8:35 1:30:55 
   70  321 Randal Ness             Minneapolis        MN  59   12 13:05  1:45  2:23   82   44:40 17.5  1:25   96   30:01  9:41 1:31:32 
   71  200 Jeffrey Leggett         Chanhassen         MN  30   49 15:42  2:06  2:56   72   43:47 17.8  1:22   84   28:29  9:12 1:32:12 
   72  279 Bob Leone               Fountain Hills     AZ  64   79 17:32  2:21  2:41   34   39:22 19.8  2:06   99   30:36  9:53 1:32:16 
   73  333 Peter Scheller          Champlin           MN  22  113 21:19  2:51  2:15   64   42:56 18.2  0:36   49   25:12  8:08 1:32:16 
   74  344 Daniel Wocken           Mound              MN  26  100 19:32  2:37  1:49   87   45:47 17.0  0:41   40   24:33  7:56 1:32:21 
   75  196 Paul Sackaroff          Saint Paul         MN  50   78 17:31  2:21  1:38   93   46:22 16.8  1:59   55   25:48  8:20 1:33:16 
   76  260 Leo Kalvik              Plymouth           MN  14    5 11:51  1:35  2:20  110   49:36 15.7  0:52   91   29:20  9:28 1:33:57 
   77  177 Trevor May              Golden Valley      MN  42  105 20:03  2:41  2:00   74   43:50 17.8  1:27   69   27:14  8:47 1:34:31 
   78  324 Drake Thomsen           Minneapolis        MN  25  104 20:00  2:40  3:09   60   42:32 18.3  2:24   70   27:14  8:47 1:35:17 
   79  266 Ward Johnson            Minneapolis        MN  50   65 16:51  2:15  2:37   84   45:16 17.2  2:36   81   28:11  9:06 1:35:30 
   80  284 Tj Little               Prior Lake         MN  31   95 19:04  2:33  2:34   97   47:01 16.6  0:50   57   26:11  8:27 1:35:39 
   81  309 Matt Skattum            Eden Prairie       MN  45   68 17:02  2:17  2:30  103   48:13 16.2  1:29   65   26:42  8:37 1:35:53 
   82  122 Jason Good              Victoria           MN  52  103 19:54  2:40  1:06   77   44:01 17.7  1:05   95   29:50  9:38 1:35:55 
   83   56 Paul Pasko              Hopkins            MN  56  124 23:00  3:04  1:23   43   40:42 19.2  1:51   90   29:04  9:23 1:36:00 
   84  288 Jordan Inselman         Rochester          MN  24   61 16:32  2:13  2:20  101   47:38 16.4  1:01   87   28:52  9:19 1:36:21 
   85  314 Joe Mortl               Plymouth           MN  45   91 18:34  2:29  3:20   99   47:25 16.4  1:29   59   26:17  8:29 1:37:05 
   86  188 Matthew Bork            Sioux Falls        SD  27   99 19:28  2:36  2:42  108   49:15 15.8  1:25   36   24:18  7:51 1:37:07 
   87  306 Zach Skattum            Shakopee           MN  38   96 19:05  2:33  2:14   94   46:27 16.8  1:35   86   28:38  9:14 1:37:58 
   88  311 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  68   93 18:53  2:32  2:05   63   42:49 18.2  1:50  112   32:25 10:28 1:38:00 
   89  278 Mark Hillen             Osseo              MN  42  118 21:52  2:55  3:32   78   44:04 17.7  1:38   68   27:06  8:45 1:38:10 
   90  427 Eric Larsen             Minneapolis        MN  31   85 17:54  2:24  4:17   79   44:11 17.7  1:01  101   30:52  9:58 1:38:14 
   91  246 John Scheef             Minneapolis        MN  43   89 18:09  2:26  3:24   75   43:52 17.8  2:15  104   30:58 10:00 1:38:36 
   92   96 Andy Meidl              Lakeville          MN  31  112 21:15  2:50  3:11   83   44:41 17.5  1:34   83   28:27  9:11 1:39:05 
   93  264 Kurt Rahkola            Maple Plain        MN  64  111 20:22  2:43  4:07   67   43:16 18.0  2:18   93   29:29  9:31 1:39:30 
   94  346 Todd Regenscheid        Saint Paul         MN  42  122 22:11  2:58  3:51   98   47:24 16.5  1:13   45   24:54  8:02 1:39:30 
   95  290 Koll Liudahl            Minnetonka         MN  11   36 14:37  1:57  2:13  127   56:25 13.8  1:07   52   25:21  8:11 1:39:42 
   96  305 Spencer McMillan        Saint Paul         MN  32   52 15:58  2:08  2:48   90   46:03 16.9  2:11  113   32:54 10:37 1:39:52 
   97  199 Marty Johnson           Edina              MN  61   94 19:02  2:33  3:27   70   43:39 17.9  2:18  106   31:28 10:09 1:39:52 
   98   61 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72   73 17:20  2:19  2:41   91   46:17 16.9  1:55  107   31:41 10:14 1:39:53 
   99  145 Philip Dubbe            Waconia            MN  32   66 16:53  2:15  2:58  116   50:08 15.6  3:09   73   27:20  8:49 1:40:26 
  100  261 Jai Kalvik              Plymouth           MN  16   20 13:31  1:49  2:11  118   50:45 15.4  1:06  121   33:56 10:57 1:41:27 
  101  252 William Schultze        Mankato            MN  31   14 13:10  1:46  1:48  107   49:07 15.9  0:48  126   37:41 12:10 1:42:33 
  102  255 Benjamin Carlson        Excelsior          MN  37  114 21:40  2:54  2:06   92   46:22 16.8  1:10  105   31:17 10:06 1:42:33 
  103  337 Dhiren Nair             Minneapolis        MN  31  128 24:14  3:14  3:00   57   41:56 18.6  1:29  111   32:23 10:27 1:43:00 
  104  313 Colin Carstens          Rock Island        IL  30  110 20:21  2:43  4:28  112   49:50 15.7  1:54   62   26:32  8:34 1:43:03 
  105  157 Adam Swanson            Burnsville         MN  22   56 16:15  2:10  3:31  117   50:15 15.5  1:20  109   31:49 10:16 1:43:09 
  106   95 Richard Meidl           Lakeville          MN  62  107 20:13  2:42  2:45   86   45:26 17.2  2:31  122   34:13 11:03 1:45:07 
  107  237 Tommy Argo              Minneapolis        MN  29  115 21:50  2:55  3:01  124   52:48 14.8  1:32   75   27:51  8:59 1:47:00 
  108  312 Jonathon Diessner       Victoria           MN  36  102 19:38  2:37  4:30  106   49:04 15.9  2:22  110   31:54 10:18 1:47:25 
  109  103 Marc Martens            Eden Prairie       MN  56   54 16:07  2:09  2:46  109   49:27 15.8  1:29  127   37:51 12:13 1:47:38 
  110  206 Tim Chisholm            North Branch       MN  67   87 18:03  2:25  3:35  115   50:02 15.6  2:29  119   33:40 10:52 1:47:47 
  111   74 Gregg Peterson          Hopkins            MN  54   80 17:33  2:21  2:59  126   55:27 14.1  1:03  103   30:58 10:00 1:47:58 
  112  282 Scott Myers             Minneapolis        MN  45  119 22:03  2:57  2:42  102   48:02 16.2  1:47  118   33:38 10:51 1:48:10 
  113  153 Joel Peterson           Minneapolis        MN  44  130 26:06  3:29  4:31  100   47:34 16.4  1:21   92   29:23  9:29 1:48:53 
  114  189 Dan Disanto             Sioux Falls        SD  27  132 31:09  4:10  3:24  104   48:18 16.1  1:14   51   25:16  8:09 1:49:19 
  115   83 Charles Wilson          Plymouth           MN  52  106 20:05  2:41  4:15   88   45:50 17.0  2:30  123   36:42 11:51 1:49:21 
  116  234 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  55  116 21:50  2:55  5:16  120   50:59 15.3  1:11   97   30:10  9:44 1:49:24 
  117   76 Danny Kagol             Hopkins            MN  73  126 23:37  3:09  3:26   95   46:33 16.8  2:58  116   33:27 10:48 1:49:58 
  118  226 Kevin McCarthy          Minneapolis        MN  30   86 18:00  2:24  1:41  122   51:29 15.2  1:14  128   37:52 12:13 1:50:15 
  119  229 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  51  129 24:51  3:19  4:47   96   46:46 16.7  3:05  108   31:42 10:14 1:51:09 
  120  299 Lasse Moklegaard        Hudson             WI  48  121 22:10  2:58  3:16  123   51:31 15.1  1:07  120   33:43 10:53 1:51:46 
  121   98 Binam Shrestha          Golden Valley      MN  40   76 17:25  2:20  3:07  131 1:02:31 12.5  1:01   79   28:03  9:03 1:52:04 
  122  310 Christopher Brandt      Chaska             MN  45   72 17:17  2:19  3:51  105   48:58 15.9  2:36  129   39:36 12:47 1:52:16 
  123  294 Troy Woodruff           Saint Paul         MN  57  125 23:07  3:05  4:45  121   51:06 15.3  1:03  114   33:16 10:44 1:53:15 
  124  291 Gregory Fish            Hopkins            MN  45  108 20:17  2:43  6:07  113   49:51 15.6  2:08  125   37:03 11:57 1:55:24 
  125  293 Gideon Fish             Hopkins            MN  12  109 20:18  2:43  6:10  111   49:47 15.7  2:10  124   37:01 11:57 1:55:25 
  126  215 Nathan Toldt            Hopkins            MN  34  120 22:08  2:58  4:01  129   59:51 13.0  1:19   88   28:58  9:21 1:56:15 
  127  214 David Blomgren          Minnetonka         MN  40  123 22:27  3:00  3:39  130   59:59 13.0  1:15   89   29:02  9:22 1:56:20 
  128  332 Rick Golla              Rochester          MN  74                         125   53:36 14.6  1:27  115   33:22 10:46 1:56:34 
  129  160 David Anderson          Minneapolis        MN  70   71 17:12  2:18  4:57  119   50:46 15.4  2:58  130   42:01 13:34 1:57:53 
  130  154 Robert Daniels          Savage             MN  68   98 19:14  2:34  5:03  114   49:53 15.6  3:45  131   42:03 13:34 1:59:56 
  131  213 Jake Carlson            Delano             MN  34   75 17:24  2:20  3:24  132 1:03:48 12.2  1:40  132   42:06 13:35 2:08:20 
  132  315 John Quinn              Minneapolis        MN  65  127 24:06  3:13  3:08  133 1:11:30 10.9  1:04  117   33:37 10:51 2:13:24 
  133  240 Charles Pflanze         Saint Paul         MN  65  131 30:12  4:02  2:26  128   58:28 13.3  3:12  133   50:00 16:08 2:24:16 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  129 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  47    6 13:46  1:51  0:51    1   35:52 21.7  0:47    4   22:22  7:13 1:13:36 
    2  126 Andrea Myers            Minneapolis        MN  45    1 11:30  1:32  0:45    4   38:48 20.1  0:42    2   22:00  7:06 1:13:44 
    3  208 Bette Rowley            Burnsville         MN  36    3 13:13  1:46  0:51    2   37:54 20.6  0:35    3   22:02  7:07 1:14:33 
    4  342 Leslie Sedlak           Minneapolis        MN  45   13 14:53  1:59  1:40    5   38:51 20.1  1:03    8   24:08  7:47 1:20:32 
    5  138 Cleo Ferris             Eden Prairie       MN  51   31 16:54  2:16  2:05    6   39:03 20.0  1:17    5   22:40  7:19 1:21:58 
    6   65 Mary Deeg               Delano             MN  59   20 15:51  2:07  1:08    3   38:06 20.5  1:00   20   26:15  8:28 1:22:19 
    7  133 Lizzie McNamara         Minneapolis        MN  29    8 14:37  1:57  0:58    9   41:35 18.8  1:06   11   24:34  7:56 1:22:48 
    8  217 Meredith Predum         Rochester          MN  25   10 14:51  1:59  1:29   24   44:44 17.4  0:34    7   23:15  7:30 1:24:51 
    9  248 Mariah Brink            Richfield          MN  27    7 14:07  1:53  1:46   15   43:18 18.0  1:12   13   25:16  8:09 1:25:37 
   10  170 Elsa Bergman            Minneapolis        MN  17   40 17:42  2:22  2:33   23   44:26 17.6  0:44    1   21:31  6:57 1:26:54 
   11   59 Polley Howell           Hopkins            MN  28    2 12:56  1:44  1:47   29   45:19 17.2  1:10   29   27:10  8:46 1:28:20 
   12  348 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  42   15 15:24  2:04  1:30   19   44:09 17.7  1:17   24   26:53  8:41 1:29:12 
   13  212 Sarah Deems             Eden Prairie       MN  40   68 19:23  2:35  1:45    7   40:51 19.1  1:27   25   26:59  8:43 1:30:22 
   14  326 Diana Barr              Minneapolis        MN  39   19 15:49  2:07  1:30   17   43:29 17.9  1:20   47   28:48  9:18 1:30:53 
   15  270 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  59   29 16:49  2:15  1:54   11   42:29 18.4  2:05   38   28:26  9:11 1:31:41 
   16  149 Vesselina Pearsall      Rochester          MN  25   11 14:52  1:59  1:17   45   47:29 16.4  1:03   34   27:35  8:54 1:32:14 
   17  347 Jackie Lafleur          New Brighton       MN  34   24 16:28  2:12  2:24   38   46:29 16.8  1:14   15   25:43  8:18 1:32:16 
   18  223 Chauntae Nichols        Saint Paul         MN  40   67 19:20  2:35  1:34   13   43:04 18.1  1:28   26   27:04  8:44 1:32:27 
   19  242 Rachel Houle            Prior Lake         MN  30   50 18:33  2:29  1:22   21   44:18 17.6  1:08   31   27:23  8:50 1:32:42 
   20   99 Amy Bianchi-Rossi       Dayton             MN  52   18 15:41  2:06  2:13    8   41:18 18.9  1:47   74   31:46 10:15 1:32:43 
   21   52 Bethann Barankovich     Mpls               MN  58   25 16:34  2:13  2:23   28   45:06 17.3  1:48   27   27:06  8:45 1:32:54 
   22   73 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  55   16 15:31  2:05  1:23   25   44:52 17.4  1:28   61   29:46  9:36 1:32:58 
   23  109 Suzy Johnson            Duluth             MN  41   58 18:48  2:31  1:47   43   47:03 16.6  1:14    9   24:09  7:48 1:32:59 
   24  140 Christy Yoon            Maple Grove        MN  39   37 17:20  2:19  1:47   37   46:23 16.8  1:57   19   26:15  8:28 1:33:40 
   25   68 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  51   22 16:09  2:10  1:47   34   46:03 16.9  1:16   39   28:30  9:12 1:33:43 
   26   43 Terri Jaksha            Andover            MN  54   12 14:52  1:59  3:29   22   44:18 17.6  1:49   60   29:34  9:33 1:34:01 
   27   55 Michele Pasko           Hopkins            MN  56   39 17:24  2:20  1:48   20   44:14 17.6  2:00   51   29:05  9:23 1:34:30 
   28   97 Bethany Collins         Minneapolis        MN  66    9 14:44  1:58  1:50   16   43:20 18.0  1:32   78   33:07 10:41 1:34:31 
   29  259 Joan Jaeger             Eden Prairie       MN  53   33 17:00  2:16  2:05   14   43:15 18.0  1:31   68   30:44  9:55 1:34:32 
   30  268 Laurie Payton           Saint Paul         MN  62   62 19:11  2:34  2:10   27   45:00 17.3  1:18   28   27:09  8:46 1:34:46 
   31   88 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  16   65 19:17  2:35  2:22   36   46:23 16.8  0:44   21   26:17  8:29 1:35:01 
   32  352 Jill Prevost            Minneapolis        MN  45   35 17:11  2:18  3:49   26   44:54 17.4  3:36   16   25:59  8:23 1:35:26 
   33  339 Evelyn Skattum          Eden Prairie       MN  16   34 17:09  2:18  2:23   50   48:15 16.2  1:26   23   26:41  8:37 1:35:51 
   34  338 Andrea Mattison         Minneapolis        MN  30   42 17:49  2:23  1:45   42   47:00 16.6  1:04   48   28:50  9:18 1:36:26 
   35    2 Lorinda Donaldson       Eden Prairie       MN  56   74 19:47  2:39  1:48   18   43:43 17.8  1:36   63   30:00  9:41 1:36:52 
   36  128 Rhianon Sargent         Minneapolis        MN  42   47 18:19  2:27  2:22   63   50:10 15.5  1:28   12   25:04  8:06 1:37:21 
   37   89 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  54   55 18:45  2:30  2:16   10   42:14 18.5  1:52   77   32:47 10:35 1:37:53 
   38  307 Breklyn Skattum         Shakopee           MN  15   60 19:07  2:33  2:09   40   46:35 16.7  1:33   42   28:37  9:14 1:37:58 
   39  308 Trelawney Cernuto       Minneapolis        MN  33   70 19:28  2:36  2:33   32   45:49 17.0  1:35   44   28:41  9:16 1:38:05 
   40  218 Margo Predum            Rochester          MN  26   36 17:19  2:19  1:32   69   50:55 15.3  0:54   32   27:30  8:52 1:38:09 
   41  250 Heidi Akpaette          Minneapolis        MN  37   32 17:00  2:16  3:31   53   48:53 16.0  1:05   35   28:01  9:03 1:38:28 
   42  336 Claire Roth             Victoria           MN  24   45 18:02  2:25  2:42   76   51:41 15.1  0:52   14   25:20  8:11 1:38:35 
   43  325 Lauren Markowski        Eagan              MN  22   53 18:39  2:30  3:36   59   49:40 15.7  2:11   10   24:34  7:56 1:38:38 
   44  280 Lauren Whyte            Winona             MN  20    4 13:15  1:46  2:16   72   50:59 15.3  1:12   69   31:03 10:01 1:38:43 
   45  202 Jennifer Fransen        Minnetonka         MN  42   56 18:46  2:31  1:59   54   48:55 15.9  0:56   37   28:16  9:08 1:38:50 
   46   46 Genevieve McJilton      Wayzata            MN  55   73 19:41  2:38  1:23   48   48:00 16.3  0:59   57   29:25  9:30 1:39:26 
   47  151 Rebecca Nealy           Minnetonka         MN  39    5 13:26  1:48  2:06   80   52:26 14.9  1:23   65   30:15  9:46 1:39:34 
   48  117 Taylor Granquist        Owatonna           MN  36   64 19:17  2:35  2:13   49   48:06 16.2  2:51   33   27:33  8:53 1:39:57 
   49   93 Candy Millerbernd       Chaska             MN  52   91 21:31  2:53  1:44   33   45:54 17.0  1:42   62   29:48  9:37 1:40:38 
   50  236 Eleanor Orehek          Wayzata            MN  40   83 20:58  2:48  1:52   41   46:56 16.6  1:28   64   30:02  9:42 1:41:14 
   51  168 Rashi Arora             Phoenix            AZ  46  106 27:42  3:42  2:50   35   46:18 16.8  1:24    6   23:09  7:28 1:41:21 
   52  243 Paige Dorman            Minneapolis        MN  29   66 19:18  2:35  1:51   60   49:41 15.7  1:03   58   29:30  9:31 1:41:22 
   53  349 Mary Anna Preble        Saint Paul         MN  23   61 19:09  2:34  2:37   58   49:35 15.7  1:22   45   28:44  9:17 1:41:26 
   54  335 Ashley Tolzman          Lakeville          MN  35   28 16:47  2:15  3:46   68   50:48 15.4  1:23   50   28:58  9:21 1:41:41 
   55  318 Rachel Green            Minneapolis        MN  38   43 17:51  2:23  2:18   71   50:58 15.3  2:24   53   29:06  9:24 1:42:35 
   56  286 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  51   80 20:10  2:42  2:07   39   46:34 16.8  1:51   76   32:29 10:29 1:43:09 
   57  112 Susan Baker             Hopkins            MN  52   27 16:44  2:14  3:01   75   51:34 15.1  1:36   66   30:28  9:50 1:43:20 
   58  205 Taylor Martinek         Roseville          MN  24   14 15:21  2:03  2:55   82   52:29 14.9  1:28   71   31:30 10:10 1:43:42 
   59  323 Bethany Reuter          Minneapolis        MN  26  104 26:09  3:30  3:14   46   47:48 16.3  1:02   17   25:59  8:23 1:44:11 
   60  275 Teresa Lovejoy          Hanover            MN  36   81 20:12  2:42  2:26   89   54:31 14.3  0:53   18   26:12  8:28 1:44:12 
   61  233 Micahela Johnson        Northfield         MN  22   87 21:05  2:49  1:53   30   45:24 17.2  1:08   86   35:50 11:34 1:45:18 
   62  135 Alison Liudahl          Minnetonka         MN  41   72 19:41  2:38  2:12   86   53:34 14.6  0:48   54   29:09  9:25 1:45:23 
   63  295 Jaime Joynt             Mequon             WI  40   49 18:33  2:29  3:49   70   50:58 15.3  3:30   43   28:38  9:15 1:45:26 
   64  330 Christina Long          Rochester          MN  39   82 20:18  2:43  3:05   66   50:37 15.4  2:16   55   29:19  9:28 1:45:32 
   65  110 Darla Smith             Anoka              MN  48   90 21:29  2:52  2:30   64   50:24 15.5  2:02   56   29:22  9:29 1:45:45 
   66  216 Michelle Munsterman     Minneapolis        MN  28   95 22:14  2:58  3:30   79   52:25 14.9  1:48   22   26:22  8:31 1:46:17 
   67  100 Sarah Kim               Minnetonka         MN  40   88 21:07  2:49  2:38   56   49:27 15.8  1:14   75   31:58 10:19 1:46:22 
   68   79 Kaitlin McCloughan      Little Canada      MN  37   26 16:41  2:14  2:43   62   50:01 15.6  1:13   87   35:53 11:35 1:46:29 
   69   57 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  45   79 20:03  2:41  1:39   57   49:30 15.8  1:29   81   34:25 11:06 1:47:03 
   70  320 Norah Tucker            Chanhassen         MN  37   17 15:40  2:06  2:46   96   55:53 14.0  1:48   70   31:23 10:08 1:47:29 
   71  283 Elizabeth Harries       Minnetonka         MN  30  101 24:07  3:13  2:02   51   48:32 16.1  1:10   73   31:46 10:15 1:47:35 
   72  232 Michel Sanders          Saint Paul         MN  67   69 19:27  2:36  3:05   65   50:25 15.5  1:51   79   33:33 10:50 1:48:20 
   73  303 Laura Nordell           Plymouth           MN  36   97 22:31  3:01  3:41   83   52:31 14.9  1:07   40   28:33  9:13 1:48:20 
   74  239 Kim Toldt               Hopkins            MN  35   76 19:56  2:40  6:13   77   51:47 15.1  1:54   41   28:33  9:13 1:48:20 
   75  225 Heather Kalthoff        Minneapolis        MN  28   54 18:39  2:30  2:07   61   49:53 15.6  1:46   91   36:07 11:39 1:48:29 
   76  327 Brianna Neil            Chaska             MN  30   92 21:46  2:55  3:35   85   52:50 14.8  1:28   52   29:06  9:23 1:48:43 
   77  181 Tonya Marthaler         Rogers             MN  48   85 21:00  2:48  2:52   84   52:38 14.8  2:02   72   31:43 10:14 1:50:12 
   78  136 Casie Budolfson         Minnetonka         MN  46   21 16:00  2:08  2:30   88   54:09 14.4  1:26   95   36:17 11:43 1:50:20 
   79  152 Bryn Peterson           Minneapolis        MN  40   71 19:30  2:36  2:34   55   48:58 15.9  2:22  100   36:59 11:56 1:50:22 
   80  241 Heidi Klukas            Minneapolis        MN  49   93 21:56  2:56  5:13   31   45:49 17.0  2:32   83   35:01 11:18 1:50:29 
   81  171 Hannah Gust             Minnetonka         MN  33  109 29:02  3:53  2:04   47   47:55 16.3  1:30   67   30:42  9:55 1:51:12 
   82  244 Gretchen Olson          Minnetonka         MN  24   86 21:03  2:49  4:43   91   55:15 14.1  1:36   46   28:48  9:18 1:51:25 
   83  147 Andie Merrell           Minneapolis        MN  41  108 28:09  3:46  3:43   52   48:47 16.0  2:08   49   28:57  9:21 1:51:42 
   84  334 Sabrina Shrestha        Minneapolis        MN  10   38 17:21  2:19  3:06  101 1:02:31 12.5  1:03   36   28:01  9:03 1:52:00 
   85  139 Mari Koons              Minneapolis        MN  26   57 18:48  2:31  2:56   99   59:12 13.2  1:41   59   29:33  9:32 1:52:06 
   86  245 Carolyn Kammeyer        Minneapolis        MN  39   84 20:58  2:48  2:51   73   51:12 15.2  1:59   85   35:18 11:24 1:52:17 
   87  114 Gabriele Meissner       Minneapolis        MN  25   51 18:35  2:29  2:38   74   51:24 15.2  1:12  102   39:29 12:45 1:53:17 
   88  209 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  66   98 23:20  3:07  2:18   67   50:41 15.4  0:58   93   36:12 11:41 1:53:27 
   89  211 Colleen Vaneenenaam     Minneapolis        MN  33   52 18:38  2:30  5:43   44   47:07 16.6  6:33   89   35:57 11:36 1:53:56 
   90  345 Katherine Regenscheid   Saint Paul         MN  41   44 17:56  2:24  4:02   93   55:22 14.1  1:27   88   35:54 11:35 1:54:38 
   91  130 Brenna Warren           Minneapolis        MN  28   41 17:48  2:23  2:57   95   55:40 14.0  2:34   90   36:01 11:37 1:54:58 
   92  287 Lindsey West            Minneapolis        MN  35   99 23:22  3:07  2:42   90   54:43 14.3  1:21   80   33:36 10:51 1:55:41 
   93  148 Thea Jensen             Minneapolis        MN  41   75 19:52  2:39  2:17   97   55:56 13.9  1:37   99   36:50 11:53 1:56:30 
   94  118 Jan Rubsam              Inver Grove Height MN  67   89 21:25  2:52  2:54   94   55:29 14.1  1:05   98   36:40 11:50 1:57:31 
   95  281 Lucy Knudsen            Wilmington         DE  21   30 16:52  2:15  3:01  109 1:09:06 11.3  1:45   30   27:10  8:46 1:57:51 
   96  249 Amy Gustafson           Minneapolis        MN  51   96 22:21  2:59  2:57   92   55:17 14.1  2:45   82   34:45 11:13 1:58:03 
   97  316 Sarah Christopher       Saint Paul         MN  42   48 18:24  2:28  6:39   12   42:44 18.3  6:10  107   44:22 14:19 1:58:18 
   98  289 Pree Bassi              Minneapolis        MN  35  102 25:22  3:23  3:39   78   52:10 15.0  1:07   97   36:26 11:45 1:58:43 
   99  173 Denise Barnett          Burnsville         MN  69   94 22:03  2:57  3:09   81   52:28 14.9  2:15  103   39:52 12:52 1:59:45 
  100  174 Beverly Barcel          Maple Plain        MN  60   63 19:13  2:34  3:11  103 1:03:10 12.3  1:05   92   36:07 11:39 2:02:44 
  101  322 Sarah Prestegard        Saint Paul         MN  28   77 20:01  2:41  2:33  106 1:04:40 12.1  2:20   84   35:03 11:19 2:04:35 
  102  131 Lois Nilson             Northfield         MN  63   46 18:17  2:27  3:06   87   53:37 14.5  4:35  109   45:46 14:46 2:05:19 
  103  137 Bronwyn White           Minneapolis        MN  23   23 16:27  2:12  5:15  102 1:02:59 12.4  1:06  104   42:33 13:44 2:08:18 
  104  169 Gonne Asser             Saint Paul         MN  53  100 23:46  3:11  3:26  105 1:03:35 12.3  1:47   94   36:13 11:41 2:08:45 
  105  116 Marie Johnson           Northfield         MN  54  103 25:24  3:24  3:04  104 1:03:29 12.3  1:45   96   36:23 11:45 2:10:04 
  106  134 Tanya Anderson          Owatonna           MN  46  107 28:05  3:45  3:01   98   58:27 13.3  2:32  101   38:07 12:18 2:10:10 
  107  210 Terra Molengraff        Saint Paul         MN  29   59 18:51  2:31  5:35  100 1:02:10 12.5  1:27  105   42:47 13:48 2:10:49 
  108  143 Brooke Troyer           Minneapolis        MN  24   78 20:03  2:41  2:25  107 1:05:14 12.0  2:54  106   43:45 14:07 2:14:20 
  109   42 Judy Rykken             Bloomington        MN  83  105 27:35  3:41  5:54  108 1:09:03 11.3  1:41  108   45:33 14:42 2:29:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  203 Isaac Wilkey            Minnetonka         MN  16    3 13:12  1:46  2:09    1   36:12 21.5  1:44    1   23:56  7:43 1:17:11 
    2  292 Eli Fish                Hopkins            MN  13    2 11:53  1:35  3:02    2   40:50 19.1  1:22    3   25:22  8:11 1:22:26 
    3  260 Leo Kalvik              Plymouth           MN  14    1 11:51  1:35  2:20    3   49:36 15.7  0:52    4   29:20  9:28 1:33:57 
    4  290 Koll Liudahl            Minnetonka         MN  11    5 14:37  1:57  2:13    6   56:25 13.8  1:07    2   25:21  8:11 1:39:42 
    5  261 Jai Kalvik              Plymouth           MN  16    4 13:31  1:49  2:11    5   50:45 15.4  1:06    5   33:56 10:57 1:41:27 
    6  293 Gideon Fish             Hopkins            MN  12    6 20:18  2:43  6:10    4   49:47 15.7  2:10    6   37:01 11:57 1:55:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   88 Sofia Hoffman           Minnetonka         MN  16    4 19:17  2:35  2:22    1   46:23 16.8  0:44    1   26:17  8:29 1:35:01 
    2  339 Evelyn Skattum          Eden Prairie       MN  16    1 17:09  2:18  2:23    3   48:15 16.2  1:26    2   26:41  8:37 1:35:51 
    3  307 Breklyn Skattum         Shakopee           MN  15    3 19:07  2:33  2:09    2   46:35 16.7  1:33    4   28:37  9:14 1:37:58 
    4  334 Sabrina Shrestha        Minneapolis        MN  10    2 17:21  2:19  3:06    4 1:02:31 12.5  1:03    3   28:01  9:03 1:52:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  17 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  170 Elsa Bergman            Minneapolis        MN  17    1 17:42  2:22  2:33    1   44:26 17.6  0:44    1   21:31  6:57 1:26:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  230 Parker Erickson         St. Louis Park     MN  24    4 19:35  2:37  1:36    2   43:47 17.8  0:36    2   25:12  8:08 1:30:44 
    2  235 Ethan Kiffmeyer         Rochester          MN  23    3 16:55  2:16  3:12    3   45:26 17.2  0:40    1   24:37  7:57 1:30:49 
    3  333 Peter Scheller          Champlin           MN  22    5 21:19  2:51  2:15    1   42:56 18.2  0:36    3   25:12  8:08 1:32:16 
    4  288 Jordan Inselman         Rochester          MN  24    2 16:32  2:13  2:20    4   47:38 16.4  1:01    4   28:52  9:19 1:36:21 
    5  157 Adam Swanson            Burnsville         MN  22    1 16:15  2:10  3:31    5   50:15 15.5  1:20    5   31:49 10:16 1:43:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  336 Claire Roth             Victoria           MN  24    5 18:02  2:25  2:42    5   51:41 15.1  0:52    2   25:20  8:11 1:38:35 
    2  325 Lauren Markowski        Eagan              MN  22    6 18:39  2:30  3:36    3   49:40 15.7  2:11    1   24:34  7:56 1:38:38 
    3  280 Lauren Whyte            Winona             MN  20    1 13:15  1:46  2:16    4   50:59 15.3  1:12    6   31:03 10:01 1:38:43 
    4  349 Mary Anna Preble        Saint Paul         MN  23    7 19:09  2:34  2:37    2   49:35 15.7  1:22    4   28:44  9:17 1:41:26 
    5  205 Taylor Martinek         Roseville          MN  24    2 15:21  2:03  2:55    6   52:29 14.9  1:28    7   31:30 10:10 1:43:42 
    6  233 Micahela Johnson        Northfield         MN  22   10 21:05  2:49  1:53    1   45:24 17.2  1:08    8   35:50 11:34 1:45:18 
    7  244 Gretchen Olson          Minnetonka         MN  24    9 21:03  2:49  4:43    7   55:15 14.1  1:36    5   28:48  9:18 1:51:25 
    8  281 Lucy Knudsen            Wilmington         DE  21    4 16:52  2:15  3:01   10 1:09:06 11.3  1:45    3   27:10  8:46 1:57:51 
    9  137 Bronwyn White           Minneapolis        MN  23    3 16:27  2:12  5:15    8 1:02:59 12.4  1:06    9   42:33 13:44 2:08:18 
   10  143 Brooke Troyer           Minneapolis        MN  24    8 20:03  2:41  2:25    9 1:05:14 12.0  2:54   10   43:45 14:07 2:14:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Kurt Youngdahl          Minneapolis        MN  28    1 11:29  1:32  1:18    1   34:52 22.4  1:03    1   19:42  6:22 1:08:22 
    2   70 Joe Meier               Eden Prairie       MN  29    5 14:05  1:53  1:18    2   36:43 21.2  0:41    2   21:43  7:01 1:14:27 
    3  256 Elliot Hoekstra         Minneapolis        MN  29    3 13:04  1:45  1:58    3   37:28 20.8  0:58    7   24:44  7:59 1:18:10 
    4  186 Samuel Roden            Minneapolis        MN  25    2 11:58  1:36  1:30    5   39:21 19.8  1:22    9   26:19  8:30 1:20:28 
    5  353 Rue Ether               Inver Grove Height MN  25    6 14:06  1:53  1:56    9   43:22 18.0  0:42    5   24:21  7:52 1:24:25 
    6  146 Bryan Hinrichs          Zumbrota           MN  28    8 17:36  2:21  2:46    7   40:06 19.5  1:41    3   23:48  7:41 1:25:56 
    7  343 Alexander Thamel        Plymouth           MN  28    7 14:58  2:00  1:06    6   39:57 19.5  0:45   14   30:45  9:55 1:27:28 
    8  254 Jason Buckeye Jr.       Woodbury           MN  26    9 18:37  2:29  1:57    4   39:05 20.0  1:13   11   27:15  8:48 1:28:05 
    9  262 Robert Schultze         Minneapolis        MN  27    4 13:09  1:46  1:48   11   45:57 17.0  0:44   12   27:19  8:49 1:28:55 
   10  344 Daniel Wocken           Mound              MN  26   11 19:32  2:37  1:49   10   45:47 17.0  0:41    6   24:33  7:56 1:32:21 
   11  324 Drake Thomsen           Minneapolis        MN  25   12 20:00  2:40  3:09    8   42:32 18.3  2:24   10   27:14  8:47 1:35:17 
   12  188 Matthew Bork            Sioux Falls        SD  27   10 19:28  2:36  2:42   13   49:15 15.8  1:25    4   24:18  7:51 1:37:07 
   13  237 Tommy Argo              Minneapolis        MN  29   13 21:50  2:55  3:01   14   52:48 14.8  1:32   13   27:51  8:59 1:47:00 
   14  189 Dan Disanto             Sioux Falls        SD  27   14 31:09  4:10  3:24   12   48:18 16.1  1:14    8   25:16  8:09 1:49:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  133 Lizzie McNamara         Minneapolis        MN  29    3 14:37  1:57  0:58    1   41:35 18.8  1:06    2   24:34  7:56 1:22:48 
    2  217 Meredith Predum         Rochester          MN  25    4 14:51  1:59  1:29    3   44:44 17.4  0:34    1   23:15  7:30 1:24:51 
    3  248 Mariah Brink            Richfield          MN  27    2 14:07  1:53  1:46    2   43:18 18.0  1:12    3   25:16  8:09 1:25:37 
    4   59 Polley Howell           Hopkins            MN  28    1 12:56  1:44  1:47    4   45:19 17.2  1:10    6   27:10  8:46 1:28:20 
    5  149 Vesselina Pearsall      Rochester          MN  25    5 14:52  1:59  1:17    5   47:29 16.4  1:03    8   27:35  8:54 1:32:14 
    6  218 Margo Predum            Rochester          MN  26    6 17:19  2:19  1:32    9   50:55 15.3  0:54    7   27:30  8:52 1:38:09 
    7  243 Paige Dorman            Minneapolis        MN  29   12 19:18  2:35  1:51    7   49:41 15.7  1:03    9   29:30  9:31 1:41:22 
    8  323 Bethany Reuter          Minneapolis        MN  26   15 26:09  3:30  3:14    6   47:48 16.3  1:02    4   25:59  8:23 1:44:11 
    9  216 Michelle Munsterman     Minneapolis        MN  28   14 22:14  2:58  3:30   11   52:25 14.9  1:48    5   26:22  8:31 1:46:17 
   10  225 Heather Kalthoff        Minneapolis        MN  28    9 18:39  2:30  2:07    8   49:53 15.6  1:46   13   36:07 11:39 1:48:29 
   11  139 Mari Koons              Minneapolis        MN  26   10 18:48  2:31  2:56   13   59:12 13.2  1:41   10   29:33  9:32 1:52:06 
   12  114 Gabriele Meissner       Minneapolis        MN  25    8 18:35  2:29  2:38   10   51:24 15.2  1:12   14   39:29 12:45 1:53:17 
   13  130 Brenna Warren           Minneapolis        MN  28    7 17:48  2:23  2:57   12   55:40 14.0  2:34   12   36:01 11:37 1:54:58 
   14  322 Sarah Prestegard        Saint Paul         MN  28   13 20:01  2:41  2:33   15 1:04:40 12.1  2:20   11   35:03 11:19 2:04:35 
   15  210 Terra Molengraff        Saint Paul         MN  29   11 18:51  2:31  5:35   14 1:02:10 12.5  1:27   15   42:47 13:48 2:10:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Kevin Greimel           Richfield          MN  34    3 14:13  1:54  1:37    1   32:46 23.8  1:21    5   22:44  7:20 1:12:38 
    2  159 Ryan Barrios            Excelsior          MN  34    5 15:08  2:01  1:16    3   38:42 20.2  0:56    3   21:40  7:00 1:17:39 
    3   72 Bryan Okerlund          Minneapolis        MN  34   12 17:47  2:23  2:23    2   38:12 20.4  0:41    1   20:15  6:32 1:19:16 
    4  298 Robert Muschler         Minneapolis        MN  30    2 14:01  1:53  1:50    4   40:16 19.4  1:06    7   24:41  7:58 1:21:52 
    5  331 Ben Pielhop             Lakeville          MN  33   11 17:39  2:22  2:09    9   42:59 18.1  1:02    2   20:20  6:34 1:24:06 
    6  132 Ryan Moran              Hopkins            MN  33    6 15:40  2:06  1:17    7   41:53 18.6  1:55    8   24:56  8:03 1:25:39 
    7  351 Patrick Clark           Saint Peter        MN  31   13 17:52  2:23  4:00    6   40:56 19.1  1:20    6   23:21  7:32 1:27:28 
    8   60 Robert Gavanda          Hopkins            MN  32    4 14:43  1:58  2:20    5   40:54 19.1  1:57   12   28:00  9:02 1:27:52 
    9  193 Robert Dorn             Minneapolis        MN  31   16 18:03  2:25  3:06   10   43:43 17.8  1:39    4   22:15  7:11 1:28:44 
   10  200 Jeffrey Leggett         Chanhassen         MN  30    7 15:42  2:06  2:56   11   43:47 17.8  1:22   14   28:29  9:12 1:32:12 
   11  284 Tj Little               Prior Lake         MN  31   17 19:04  2:33  2:34   15   47:01 16.6  0:50    9   26:11  8:27 1:35:39 
   12  427 Eric Larsen             Minneapolis        MN  31   14 17:54  2:24  4:17   12   44:11 17.7  1:01   16   30:52  9:58 1:38:14 
   13   96 Andy Meidl              Lakeville          MN  31   19 21:15  2:50  3:11   13   44:41 17.5  1:34   13   28:27  9:11 1:39:05 
   14  305 Spencer McMillan        Saint Paul         MN  32    8 15:58  2:08  2:48   14   46:03 16.9  2:11   18   32:54 10:37 1:39:52 
   15  145 Philip Dubbe            Waconia            MN  32    9 16:53  2:15  2:58   18   50:08 15.6  3:09   11   27:20  8:49 1:40:26 
   16  252 William Schultze        Mankato            MN  31    1 13:10  1:46  1:48   16   49:07 15.9  0:48   19   37:41 12:10 1:42:33 
   17  337 Dhiren Nair             Minneapolis        MN  31   21 24:14  3:14  3:00    8   41:56 18.6  1:29   17   32:23 10:27 1:43:00 
   18  313 Colin Carstens          Rock Island        IL  30   18 20:21  2:43  4:28   17   49:50 15.7  1:54   10   26:32  8:34 1:43:03 
   19  226 Kevin McCarthy          Minneapolis        MN  30   15 18:00  2:24  1:41   19   51:29 15.2  1:14   20   37:52 12:13 1:50:15 
   20  215 Nathan Toldt            Hopkins            MN  34   20 22:08  2:58  4:01   20   59:51 13.0  1:19   15   28:58  9:21 1:56:15 
   21  213 Jake Carlson            Delano             MN  34   10 17:24  2:20  3:24   21 1:03:48 12.2  1:40   21   42:06 13:35 2:08:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  347 Jackie Lafleur          New Brighton       MN  34    1 16:28  2:12  2:24    3   46:29 16.8  1:14    1   25:43  8:18 1:32:16 
    2  242 Rachel Houle            Prior Lake         MN  30    3 18:33  2:29  1:22    1   44:18 17.6  1:08    2   27:23  8:50 1:32:42 
    3  338 Andrea Mattison         Minneapolis        MN  30    2 17:49  2:23  1:45    4   47:00 16.6  1:04    4   28:50  9:18 1:36:26 
    4  308 Trelawney Cernuto       Minneapolis        MN  33    5 19:28  2:36  2:33    2   45:49 17.0  1:35    3   28:41  9:16 1:38:05 
    5  283 Elizabeth Harries       Minnetonka         MN  30    7 24:07  3:13  2:02    7   48:32 16.1  1:10    7   31:46 10:15 1:47:35 
    6  327 Brianna Neil            Chaska             MN  30    6 21:46  2:55  3:35    8   52:50 14.8  1:28    5   29:06  9:23 1:48:43 
    7  171 Hannah Gust             Minnetonka         MN  33    8 29:02  3:53  2:04    6   47:55 16.3  1:30    6   30:42  9:55 1:51:12 
    8  211 Colleen Vaneenenaam     Minneapolis        MN  33    4 18:38  2:30  5:43    5   47:07 16.6  6:33    8   35:57 11:36 1:53:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  108 Craig Schroeder         Dayton             MN  38    6 14:21  1:55  1:01    1   34:52 22.4  1:03    5   21:12  6:51 1:12:28 
    2  127 Jason Larson            Minneapolis        MN  38    4 13:39  1:50  1:24    3   35:58 21.7  0:43    3   20:54  6:45 1:12:36 
    3   84 Matt Wiitala            Osseo              MN  39   13 16:44  2:14  1:42    2   35:39 21.9  1:06    1   19:35  6:19 1:14:44 
    4  180 Luke Anton              Minneapolis        MN  35    7 14:28  1:56  1:20    5   37:58 20.5  1:12    6   21:22  6:54 1:16:19 
    5  183 Daniel Westlund         Minneapolis        MN  37   14 17:06  2:17  2:16    4   37:03 21.1  1:30    4   21:00  6:47 1:18:54 
    6  265 Paul Kriegler           Hopkins            MN  38    5 13:49  1:51  1:20    8   39:34 19.7  1:54    8   22:39  7:19 1:19:13 
    7  263 Anthony Jaeger          Bloomington        MN  37    8 15:15  2:02  1:53   12   41:24 18.8  0:46    2   20:03  6:28 1:19:19 
    8  163 Kevin Wolter            Hopkins            MN  38    3 13:29  1:48  1:52    7   38:59 20.0  1:22    9   23:51  7:42 1:19:31 
    9  124 Cloid Green             Minneapolis        MN  35    2 13:18  1:47  2:00   10   40:47 19.1  2:03   11   24:11  7:48 1:22:18 
   10  184 Rafi Mottahedeh         Minneapolis        MN  38    9 15:17  2:03  2:46   11   41:03 19.0  1:34    7   22:09  7:09 1:22:48 
   11  120 Jon Pohlman             Minneapolis        MN  39   11 16:22  2:11  1:20    6   38:17 20.4  1:29   12   25:40  8:17 1:23:06 
   12   86 Greg Johnson            Minneapolis        MN  38   15 17:21  2:19  1:34   13   42:09 18.5  0:50   10   23:53  7:42 1:25:46 
   13  161 Ryan Breisach           Minneapolis        MN  38   10 15:43  2:06  2:26    9   39:37 19.7  1:13   15   28:01  9:03 1:26:58 
   14  176 John Welter             Plymouth           MN  38    1 11:48  1:35  1:25   14   43:58 17.7  1:10   17   29:31  9:32 1:27:51 
   15  273 Jon Ebeling             Minneapolis        MN  37   16 17:28  2:20  1:26   15   44:19 17.6  1:05   13   26:06  8:25 1:30:21 
   16   87 Chris Moldan            Saint Paul         MN  38   12 16:27  2:12  2:12   16   44:39 17.5  1:03   14   26:36  8:35 1:30:55 
   17  306 Zach Skattum            Shakopee           MN  38   17 19:05  2:33  2:14   18   46:27 16.8  1:35   16   28:38  9:14 1:37:58 
   18  255 Benjamin Carlson        Excelsior          MN  37   19 21:40  2:54  2:06   17   46:22 16.8  1:10   18   31:17 10:06 1:42:33 
   19  312 Jonathon Diessner       Victoria           MN  36   18 19:38  2:37  4:30   19   49:04 15.9  2:22   19   31:54 10:18 1:47:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  208 Bette Rowley            Burnsville         MN  36    1 13:13  1:46  0:51    1   37:54 20.6  0:35    1   22:02  7:07 1:14:33 
    2  326 Diana Barr              Minneapolis        MN  39    4 15:49  2:07  1:30    2   43:29 17.9  1:20    8   28:48  9:18 1:30:53 
    3  140 Christy Yoon            Maple Grove        MN  39    8 17:20  2:19  1:47    3   46:23 16.8  1:57    3   26:15  8:28 1:33:40 
    4  250 Heidi Akpaette          Minneapolis        MN  37    7 17:00  2:16  3:31    5   48:53 16.0  1:05    5   28:01  9:03 1:38:28 
    5  151 Rebecca Nealy           Minnetonka         MN  39    2 13:26  1:48  2:06   13   52:26 14.9  1:23   12   30:15  9:46 1:39:34 
    6  117 Taylor Granquist        Owatonna           MN  36   10 19:17  2:35  2:13    4   48:06 16.2  2:51    4   27:33  8:53 1:39:57 
    7  335 Ashley Tolzman          Lakeville          MN  35    6 16:47  2:15  3:46    8   50:48 15.4  1:23    9   28:58  9:21 1:41:41 
    8  318 Rachel Green            Minneapolis        MN  38    9 17:51  2:23  2:18    9   50:58 15.3  2:24   10   29:06  9:24 1:42:35 
    9  275 Teresa Lovejoy          Hanover            MN  36   12 20:12  2:42  2:26   15   54:31 14.3  0:53    2   26:12  8:28 1:44:12 
   10  330 Christina Long          Rochester          MN  39   13 20:18  2:43  3:05    7   50:37 15.4  2:16   11   29:19  9:28 1:45:32 
   11   79 Kaitlin McCloughan      Little Canada      MN  37    5 16:41  2:14  2:43    6   50:01 15.6  1:13   16   35:53 11:35 1:46:29 
   12  320 Norah Tucker            Chanhassen         MN  37    3 15:40  2:06  2:46   17   55:53 14.0  1:48   13   31:23 10:08 1:47:29 
   13  303 Laura Nordell           Plymouth           MN  36   15 22:31  3:01  3:41   14   52:31 14.9  1:07    6   28:33  9:13 1:48:20 
   14  239 Kim Toldt               Hopkins            MN  35   11 19:56  2:40  6:13   11   51:47 15.1  1:54    7   28:33  9:13 1:48:20 
   15  245 Carolyn Kammeyer        Minneapolis        MN  39   14 20:58  2:48  2:51   10   51:12 15.2  1:59   15   35:18 11:24 1:52:17 
   16  287 Lindsey West            Minneapolis        MN  35   16 23:22  3:07  2:42   16   54:43 14.3  1:21   14   33:36 10:51 1:55:41 
   17  289 Pree Bassi              Minneapolis        MN  35   17 25:22  3:23  3:39   12   52:10 15.0  1:07   17   36:26 11:45 1:58:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   53 Josh Sell               Waconia            MN  42    1 14:35  1:57  1:32    1   37:05 21.0  0:56    1   21:38  6:59 1:15:43 
    2  201 Andrew Nawrot           Hopkins            MN  42    2 15:30  2:04  1:39    3   42:45 18.2  1:16    2   22:19  7:12 1:23:26 
    3  119 Brian Smith             Chanhassen         MN  40    3 16:27  2:12  2:48    2   41:12 18.9  1:33    8   28:18  9:08 1:30:16 
    4   48 Unny Nambudiripad       Minneapols         MN  44    7 21:50  2:55  1:19    4   43:22 18.0  1:39    3   22:39  7:19 1:30:47 
    5  177 Trevor May              Golden Valley      MN  42    6 20:03  2:41  2:00    5   43:50 17.8  1:27    6   27:14  8:47 1:34:31 
    6  278 Mark Hillen             Osseo              MN  42    8 21:52  2:55  3:32    7   44:04 17.7  1:38    5   27:06  8:45 1:38:10 
    7  246 John Scheef             Minneapolis        MN  43    5 18:09  2:26  3:24    6   43:52 17.8  2:15   11   30:58 10:00 1:38:36 
    8  346 Todd Regenscheid        Saint Paul         MN  42    9 22:11  2:58  3:51    8   47:24 16.5  1:13    4   24:54  8:02 1:39:30 
    9  153 Joel Peterson           Minneapolis        MN  44   11 26:06  3:29  4:31    9   47:34 16.4  1:21   10   29:23  9:29 1:48:53 
   10   98 Binam Shrestha          Golden Valley      MN  40    4 17:25  2:20  3:07   11 1:02:31 12.5  1:01    7   28:03  9:03 1:52:04 
   11  214 David Blomgren          Minnetonka         MN  40   10 22:27  3:00  3:39   10   59:59 13.0  1:15    9   29:02  9:22 1:56:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  348 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  42    1 15:24  2:04  1:30    4   44:09 17.7  1:17    3   26:53  8:41 1:29:12 
    2  212 Sarah Deems             Eden Prairie       MN  40    9 19:23  2:35  1:45    1   40:51 19.1  1:27    4   26:59  8:43 1:30:22 
    3  223 Chauntae Nichols        Saint Paul         MN  40    8 19:20  2:35  1:34    3   43:04 18.1  1:28    5   27:04  8:44 1:32:27 
    4  109 Suzy Johnson            Duluth             MN  41    7 18:48  2:31  1:47    6   47:03 16.6  1:14    1   24:09  7:48 1:32:59 
    5  128 Rhianon Sargent         Minneapolis        MN  42    3 18:19  2:27  2:22   11   50:10 15.5  1:28    2   25:04  8:06 1:37:21 
    6  202 Jennifer Fransen        Minnetonka         MN  42    6 18:46  2:31  1:59    8   48:55 15.9  0:56    6   28:16  9:08 1:38:50 
    7  236 Eleanor Orehek          Wayzata            MN  40   13 20:58  2:48  1:52    5   46:56 16.6  1:28   10   30:02  9:42 1:41:14 
    8  135 Alison Liudahl          Minnetonka         MN  41   11 19:41  2:38  2:12   13   53:34 14.6  0:48    9   29:09  9:25 1:45:23 
    9  295 Jaime Joynt             Mequon             WI  40    5 18:33  2:29  3:49   12   50:58 15.3  3:30    7   28:38  9:15 1:45:26 
   10  100 Sarah Kim               Minnetonka         MN  40   14 21:07  2:49  2:38   10   49:27 15.8  1:14   11   31:58 10:19 1:46:22 
   11  152 Bryn Peterson           Minneapolis        MN  40   10 19:30  2:36  2:34    9   48:58 15.9  2:22   14   36:59 11:56 1:50:22 
   12  147 Andie Merrell           Minneapolis        MN  41   15 28:09  3:46  3:43    7   48:47 16.0  2:08    8   28:57  9:21 1:51:42 
   13  345 Katherine Regenscheid   Saint Paul         MN  41    2 17:56  2:24  4:02   14   55:22 14.1  1:27   12   35:54 11:35 1:54:38 
   14  148 Thea Jensen             Minneapolis        MN  41   12 19:52  2:39  2:17   15   55:56 13.9  1:37   13   36:50 11:53 1:56:30 
   15  316 Sarah Christopher       Saint Paul         MN  42    4 18:24  2:28  6:39    2   42:44 18.3  6:10   15   44:22 14:19 1:58:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  158 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  46    1 10:34  1:25  0:41    1   33:22 23.4  0:43    1   20:19  6:33 1:05:37 
    2   40 Eric Roesner            Minnetonka         MN  46    4 13:16  1:47  0:55    2   34:16 22.8  0:42    3   21:56  7:05 1:11:03 
    3  125 Scott Myers             Minneapolis        MN  46    3 12:03  1:37  0:57    4   36:30 21.4  0:52    2   21:22  6:54 1:11:41 
    4  121 Ryan Saline             Cloquet            MN  47    6 14:47  1:59  1:26    3   34:50 22.4  0:34    4   22:49  7:22 1:14:25 
    5  164 David Winecoff          Minneapolis        MN  48    2 11:56  1:36  1:02    5   37:01 21.1  0:49    7   26:35  8:35 1:17:21 
    6   49 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  48    5 14:24  1:56  1:51    6   39:47 19.6  0:57    5   24:28  7:54 1:21:26 
    7  309 Matt Skattum            Eden Prairie       MN  45    7 17:02  2:17  2:30    9   48:13 16.2  1:29    8   26:42  8:37 1:35:53 
    8  314 Joe Mortl               Plymouth           MN  45    9 18:34  2:29  3:20    7   47:25 16.4  1:29    6   26:17  8:29 1:37:05 
    9  282 Scott Myers             Minneapolis        MN  45   11 22:03  2:57  2:42    8   48:02 16.2  1:47    9   33:38 10:51 1:48:10 
   10  299 Lasse Moklegaard        Hudson             WI  48   12 22:10  2:58  3:16   12   51:31 15.1  1:07   10   33:43 10:53 1:51:46 
   11  310 Christopher Brandt      Chaska             MN  45    8 17:17  2:19  3:51   10   48:58 15.9  2:36   12   39:36 12:47 1:52:16 
   12  291 Gregory Fish            Hopkins            MN  45   10 20:17  2:43  6:07   11   49:51 15.6  2:08   11   37:03 11:57 1:55:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  129 Catherine Lee           Eden Prairie       MN  47    2 13:46  1:51  0:51    1   35:52 21.7  0:47    2   22:22  7:13 1:13:36 
    2  126 Andrea Myers            Minneapolis        MN  45    1 11:30  1:32  0:45    2   38:48 20.1  0:42    1   22:00  7:06 1:13:44 
    3  342 Leslie Sedlak           Minneapolis        MN  45    3 14:53  1:59  1:40    3   38:51 20.1  1:03    4   24:08  7:47 1:20:32 
    4  352 Jill Prevost            Minneapolis        MN  45    5 17:11  2:18  3:49    4   44:54 17.4  3:36    5   25:59  8:23 1:35:26 
    5  168 Rashi Arora             Phoenix            AZ  46   10 27:42  3:42  2:50    6   46:18 16.8  1:24    3   23:09  7:28 1:41:21 
    6  110 Darla Smith             Anoka              MN  48    8 21:29  2:52  2:30    8   50:24 15.5  2:02    6   29:22  9:29 1:45:45 
    7   57 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  45    6 20:03  2:41  1:39    7   49:30 15.8  1:29    8   34:25 11:06 1:47:03 
    8  181 Tonya Marthaler         Rogers             MN  48    7 21:00  2:48  2:52    9   52:38 14.8  2:02    7   31:43 10:14 1:50:12 
    9  136 Casie Budolfson         Minnetonka         MN  46    4 16:00  2:08  2:30   10   54:09 14.4  1:26   10   36:17 11:43 1:50:20 
   10  241 Heidi Klukas            Minneapolis        MN  49    9 21:56  2:56  5:13    5   45:49 17.0  2:32    9   35:01 11:18 1:50:29 
   11  134 Tanya Anderson          Owatonna           MN  46   11 28:05  3:45  3:01   11   58:27 13.3  2:32   11   38:07 12:18 2:10:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  297 Omar Awad               Saint Paul         MN  53    1 11:51  1:35  1:32    3   38:47 20.1  1:05    1   22:31  7:16 1:15:44 
    2   51 Brent McVay             Minneapolis        MN  53    2 13:51  1:51  1:25    1   38:13 20.4  1:22    2   23:56  7:43 1:18:44 
    3  329 Mike Blair              Prior Lake         MN  52    4 15:11  2:02  1:37    2   38:36 20.2  1:04    3   25:14  8:09 1:21:41 
    4   90 Garrett Wilson          Edina              MN  50    3 15:07  2:01  1:37    4   38:50 20.1  1:27    5   27:03  8:44 1:24:02 
    5  196 Paul Sackaroff          Saint Paul         MN  50    6 17:31  2:21  1:38    8   46:22 16.8  1:59    4   25:48  8:20 1:33:16 
    6  266 Ward Johnson            Minneapolis        MN  50    5 16:51  2:15  2:37    6   45:16 17.2  2:36    6   28:11  9:06 1:35:30 
    7  122 Jason Good              Victoria           MN  52    8 19:54  2:40  1:06    5   44:01 17.7  1:05    7   29:50  9:38 1:35:55 
    8   74 Gregg Peterson          Hopkins            MN  54    7 17:33  2:21  2:59   10   55:27 14.1  1:03    8   30:58 10:00 1:47:58 
    9   83 Charles Wilson          Plymouth           MN  52    9 20:05  2:41  4:15    7   45:50 17.0  2:30   10   36:42 11:51 1:49:21 
   10  229 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  51   10 24:51  3:19  4:47    9   46:46 16.7  3:05    9   31:42 10:14 1:51:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  138 Cleo Ferris             Eden Prairie       MN  51    5 16:54  2:16  2:05    1   39:03 20.0  1:17    1   22:40  7:19 1:21:58 
    2   99 Amy Bianchi-Rossi       Dayton             MN  52    2 15:41  2:06  2:13    2   41:18 18.9  1:47    7   31:46 10:15 1:32:43 
    3   68 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  51    3 16:09  2:10  1:47    7   46:03 16.9  1:16    2   28:30  9:12 1:33:43 
    4   43 Terri Jaksha            Andover            MN  54    1 14:52  1:59  3:29    5   44:18 17.6  1:49    3   29:34  9:33 1:34:01 
    5  259 Joan Jaeger             Eden Prairie       MN  53    6 17:00  2:16  2:05    4   43:15 18.0  1:31    6   30:44  9:55 1:34:32 
    6   89 Monika Hoffman          Minnetonka         MN  54    7 18:45  2:30  2:16    3   42:14 18.5  1:52    9   32:47 10:35 1:37:53 
    7   93 Candy Millerbernd       Chaska             MN  52    9 21:31  2:53  1:44    6   45:54 17.0  1:42    4   29:48  9:37 1:40:38 
    8  286 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  51    8 20:10  2:42  2:07    8   46:34 16.8  1:51    8   32:29 10:29 1:43:09 
    9  112 Susan Baker             Hopkins            MN  52    4 16:44  2:14  3:01    9   51:34 15.1  1:36    5   30:28  9:50 1:43:20 
   10  249 Amy Gustafson           Minneapolis        MN  51   10 22:21  2:59  2:57   10   55:17 14.1  2:45   10   34:45 11:13 1:58:03 
   11  169 Gonne Asser             Saint Paul         MN  53   11 23:46  3:11  3:26   12 1:03:35 12.3  1:47   11   36:13 11:41 2:08:45 
   12  116 Marie Johnson           Northfield         MN  54   12 25:24  3:24  3:04   11 1:03:29 12.3  1:45   12   36:23 11:45 2:10:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  141 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58    2 13:13  1:46  0:57    1   35:52 21.7  0:56    3   23:25  7:34 1:14:22 
    2  269 Curtis Billmeyer        Minneapolis        MN  59    8 16:48  2:15  1:31    2   37:16 20.9  1:14    2   22:50  7:22 1:19:36 
    3  317 Bret Borth              Chanhassen         MN  58    3 15:54  2:08  2:02    3   39:12 19.9  1:21    4   23:52  7:42 1:22:18 
    4  301 Daniel Baron            Edina              MN  55    9 17:04  2:17  2:10    8   42:05 18.5  1:40    1   20:06  6:29 1:23:02 
    5   41 Pete McConnell          Minneapolis        MN  55    6 16:10  2:10  1:36    4   40:35 19.2  1:07    6   26:17  8:29 1:25:43 
    6  231 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  55    7 16:30  2:12  1:36    7   41:43 18.7  0:54    7   27:33  8:54 1:28:14 
    7    1 John Donaldson          Eden Prairie       MN  56   10 19:05  2:33  1:43    6   41:11 18.9  1:16    5   25:11  8:08 1:28:24 
    8  197 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58    4 16:00  2:08  2:13    9   43:12 18.1  0:59    8   28:05  9:04 1:30:26 
    9  321 Randal Ness             Minneapolis        MN  59    1 13:05  1:45  2:23   10   44:40 17.5  1:25   10   30:01  9:41 1:31:32 
   10   56 Paul Pasko              Hopkins            MN  56   12 23:00  3:04  1:23    5   40:42 19.2  1:51    9   29:04  9:23 1:36:00 
   11  103 Marc Martens            Eden Prairie       MN  56    5 16:07  2:09  2:46   11   49:27 15.8  1:29   13   37:51 12:13 1:47:38 
   12  234 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  55   11 21:50  2:55  5:16   12   50:59 15.3  1:11   11   30:10  9:44 1:49:24 
   13  294 Troy Woodruff           Saint Paul         MN  57   13 23:07  3:05  4:45   13   51:06 15.3  1:03   12   33:16 10:44 1:53:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Mary Deeg               Delano             MN  59    2 15:51  2:07  1:08    1   38:06 20.5  1:00    1   26:15  8:28 1:22:19 
    2  270 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  59    4 16:49  2:15  1:54    2   42:29 18.4  2:05    3   28:26  9:11 1:31:41 
    3   52 Bethann Barankovich     Mpls               MN  58    3 16:34  2:13  2:23    6   45:06 17.3  1:48    2   27:06  8:45 1:32:54 
    4   73 Sondra Lazer            Saint Paul         MN  55    1 15:31  2:05  1:23    5   44:52 17.4  1:28    6   29:46  9:36 1:32:58 
    5   55 Michele Pasko           Hopkins            MN  56    5 17:24  2:20  1:48    4   44:14 17.6  2:00    4   29:05  9:23 1:34:30 
    6    2 Lorinda Donaldson       Eden Prairie       MN  56    7 19:47  2:39  1:48    3   43:43 17.8  1:36    7   30:00  9:41 1:36:52 
    7   46 Genevieve McJilton      Wayzata            MN  55    6 19:41  2:38  1:23    7   48:00 16.3  0:59    5   29:25  9:30 1:39:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   66 Jeff Gilmer             Delano             MN  62    2 13:34  1:49  0:56    1   35:19 22.1  0:56    2   24:38  7:57 1:15:22 
    2  144 Thomas Bergren          Minneapolis        MN  64    4 13:53  1:51  1:25    2   36:55 21.1  1:09    1   23:59  7:45 1:17:20 
    3  167 Keith Tufte             Excelsior          MN  61    1 12:29  1:40  2:02    3   36:57 21.1  1:20    3   26:42  8:37 1:19:29 
    4  328 Steve Gunther           Excelsior          MN  64    3 13:38  1:49  1:20    5   40:53 19.1  0:47    5   30:32  9:51 1:27:09 
    5  279 Bob Leone               Fountain Hills     AZ  64    5 17:32  2:21  2:41    4   39:22 19.8  2:06    6   30:36  9:53 1:32:16 
    6  264 Kurt Rahkola            Maple Plain        MN  64    8 20:22  2:43  4:07    6   43:16 18.0  2:18    4   29:29  9:31 1:39:30 
    7  199 Marty Johnson           Edina              MN  61    6 19:02  2:33  3:27    7   43:39 17.9  2:18    7   31:28 10:09 1:39:52 
    8   95 Richard Meidl           Lakeville          MN  62    7 20:13  2:42  2:45    8   45:26 17.2  2:31    8   34:13 11:03 1:45:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  268 Laurie Payton           Saint Paul         MN  62    2 19:11  2:34  2:10    1   45:00 17.3  1:18    1   27:09  8:46 1:34:46 
    2  174 Beverly Barcel          Maple Plain        MN  60    3 19:13  2:34  3:11    3 1:03:10 12.3  1:05    2   36:07 11:39 2:02:44 
    3  131 Lois Nilson             Northfield         MN  63    1 18:17  2:27  3:06    2   53:37 14.5  4:35    3   45:46 14:46 2:05:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   69 Luke Harned             Saint Paul         MN  68    3 14:59  2:00  1:17    1   38:30 20.3  0:55    1   24:27  7:54 1:20:06 
    2  227 Ricks Polk              Hubbard            IA  65    4 16:49  2:15  2:32    3   41:10 18.9  1:47    2   26:22  8:31 1:28:38 
    3   47 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67    6 18:22  2:27  2:15    2   39:57 19.5  1:14    3   27:57  9:01 1:29:44 
    4  271 Michael Dinneen         Saint Paul         MN  69    1 14:29  1:56  2:19    5   42:45 18.2  2:33    4   28:34  9:13 1:30:38 
    5  341 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66    2 14:45  1:58  1:49    4   41:50 18.6  1:35    5   30:53  9:58 1:30:50 
    6  311 Terry Thompson          Vadnais Heights    MN  68    7 18:53  2:32  2:05    6   42:49 18.2  1:50    6   32:25 10:28 1:38:00 
    7  206 Tim Chisholm            North Branch       MN  67    5 18:03  2:25  3:35    8   50:02 15.6  2:29    8   33:40 10:52 1:47:47 
    8  154 Robert Daniels          Savage             MN  68    8 19:14  2:34  5:03    7   49:53 15.6  3:45    9   42:03 13:34 1:59:56 
    9  315 John Quinn              Minneapolis        MN  65    9 24:06  3:13  3:08   10 1:11:30 10.9  1:04    7   33:37 10:51 2:13:24 
   10  240 Charles Pflanze         Saint Paul         MN  65   10 30:12  4:02  2:26    9   58:28 13.3  3:12   10   50:00 16:08 2:24:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   97 Bethany Collins         Minneapolis        MN  66    1 14:44  1:58  1:50    1   43:20 18.0  1:32    1   33:07 10:41 1:34:31 
    2  232 Michel Sanders          Saint Paul         MN  67    2 19:27  2:36  3:05    2   50:25 15.5  1:51    2   33:33 10:50 1:48:20 
    3  209 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  66    5 23:20  3:07  2:18    3   50:41 15.4  0:58    3   36:12 11:41 1:53:27 
    4  118 Jan Rubsam              Inver Grove Height MN  67    3 21:25  2:52  2:54    5   55:29 14.1  1:05    4   36:40 11:50 1:57:31 
    5  173 Denise Barnett          Burnsville         MN  69    4 22:03  2:57  3:09    4   52:28 14.9  2:15    5   39:52 12:52 1:59:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   61 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72    2 17:20  2:19  2:41    1   46:17 16.9  1:55    1   31:41 10:14 1:39:53 
    2   76 Danny Kagol             Hopkins            MN  73    3 23:37  3:09  3:26    2   46:33 16.8  2:58    3   33:27 10:48 1:49:58 
    3  332 Rick Golla              Rochester          MN  74                           4   53:36 14.6  1:27    2   33:22 10:46 1:56:34 
    4  160 David Anderson          Minneapolis        MN  70    1 17:12  2:18  4:57    3   50:46 15.4  2:58    4   42:01 13:34 1:57:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Judy Rykken             Bloomington        MN  83    1 27:35  3:41  5:54    1 1:09:03 11.3  1:41    1   45:33 14:42 2:29:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - 89
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  90 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        342
Total Number of Individual Finishers:    268
Number of Male   Finishers:              151
Number of Female Finishers:              117
Did not Finish Race or Did Not Start:     75