Minneapolis, MN
1/15/2022











 
                          Loppet High School Invite
                              January 15, 2021
                             Theodore Wirth Park
                         GIRLS SKATE RELAY - FINALS
 
 Place Poi                                            School                         F Lap1  Lap2  Lap3  Lap4  Time          
 ===== === ========================================== ============================== = ===== ===== ===== ===== ========== 
     1 119 Chloe  Erickson  - Jordan Parent           Forest Lake                    X  4:22  3:17  3:45  3:20   14:40.88 
     2 116 Ellie Moore - Molly Moening                Highland Park                  X  4:23  3:15  3:51  3:22   14:49.12 
     3 113 Victoria Schmelzle - Hannah Wilsey         St. Louis Park High School     X  4:16  3:29  3:34  3:35   14:51.96 
     4 110 Chloe Koch - Stephanie Jones               Highland Park                  X  4:13  3:32  3:32  3:37   14:52.23 
     5 107 Maria  Stockinger  - Ella Niznik           Forest Lake                    X  4:29  3:13  4:00  3:33   15:13.55 
     6 104 Nina Fedje - Greta Weeks                   Minnetonka                     X  4:26  3:54  3:50  4:01   16:09.55 
     7 101 Maria Lee - Ella Hoch-Robinson             Minneapolis South/Roosevelt    X  4:31  3:52  4:02  4:03   16:25.60 
     8  98 Kendra Gilbertson - Sophia Jacobson        Prior Lake                     X  4:38  3:53  4:13  4:08   16:50.11 
     9  95 Molly Woods - Jamie Drewitz                Bloomington Jefferson          X  4:52  4:08  4:10  4:15   17:22.93 
    10  92 Ava Fischer-Ross - Clare Swanson           St. Paul Central               X  4:47  4:23  4:14  4:26   17:48.85 
 
                          Loppet High School Invite
                              January 15, 2021
                             Theodore Wirth Park
                          BOYS SKATE RELAY - FINALS
 
 Place Poi                                            School                         F Lap1  Lap2  Lap3  Lap4  Time          
 ===== === ========================================== ============================== = ===== ===== ===== ===== ========== 
     1 119 Jacob  Kensy  - Ethan  Hebert              Forest Lake                    X  2:46  2:54  3:04  3:05   11:46.99 
     2 116 Gavin Roberts - Max Reemstma               Highland Park                  X  2:52  3:02  3:10  3:11   12:13.20 
     3 113 Jack Carter - Theo Holdsworth              Minneapolis South/Roosevelt    X  2:48  3:18  3:11  3:22   12:36.11 
     4 110 Lars Brinkema - Sam Scott                  Minneapolis Southwest          X  2:53  3:13  3:27  3:21   12:52.41 
     5 107 Alex Pfankuch - Tad Forsman                Highland Park                  X  2:48  3:12  3:18  3:49   13:04.96 
     6 104 Bergen  Thorson - Wes  Summer              Minneapolis Southwest          X  2:57  3:27  3:27  3:30   13:19.85 
     7 101 NOLAN BAKKEN - WILL ROSS                   Eden Prairie                   X  3:09  3:18  3:30  3:25   13:20.17 
     8  98 Micah Danielson - Henry Huron              St. Paul Central               X  3:01  3:28  3:28  3:29   13:23.53 
     9  95 Tristan Green - Ross Volkov                Minnetonka                     X  2:54  3:36  3:14  3:51   13:34.07 
    10  92 Gabriel Wiegrefe - Ethan Taylor            ISD 196                        X  3:13  3:19  3:41  3:54   14:04.34 
 
                          Loppet High School Invite
                              January 15, 2021
                             Theodore Wirth Park
                         GIRLS SKATE RELAY - OVERALL
                   TOP 2 FROM EACH HEAT AND NEXT 6 ADVANCE
 
 Place Poi                                            School                         F Lap1  Lap2  Lap3  Lap4  Time          
 ===== === ========================================== ============================== = ===== ===== ===== ===== ========== 
     1 116 Ellie Moore - Molly Moening                Highland Park                  X  3:38  3:25  4:05  3:43   14:48.81 
     2 107 Maria  Stockinger  - Ella Niznik           Forest Lake                    X  3:38  3:25  4:04  3:53   14:57.57 
     3 119 Chloe  Erickson  - Jordan Parent           Forest Lake                    X  4:26  3:22  3:56  3:40   15:22.05 
     4 113 Victoria Schmelzle - Hannah Wilsey         St. Louis Park High School     X  4:19  3:39  3:50  3:48   15:34.98 
     5 110 Chloe Koch - Stephanie Jones               Highland Park                  X  4:19  3:39  3:45  3:56   15:37.45 
     6  98 Kendra Gilbertson - Sophia Jacobson        Prior Lake                     X  3:54  4:00  4:15  4:18   16:24.99 
     7 104 Nina Fedje - Greta Weeks                   Minnetonka                     X  4:32  3:59  4:08  4:15   16:51.75 
     8  95 Molly Woods - Jamie Drewitz                Bloomington Jefferson          X  4:07  4:16  4:32  4:27   17:20.21 
     9 101 Maria Lee - Ella Hoch-Robinson             Minneapolis South/Roosevelt    X  4:41  4:03  4:21  4:25   17:28.05 
    10  92 Ava Fischer-Ross - Clare Swanson           St. Paul Central               X  3:56  4:24  4:28  4:44   17:30.40 
    11  89 Calli Maskel - Kaley Riley                 Rosemount                         5:08  3:57  4:44  4:00   17:46.00 
    12  86 Grace Swenson - Natalie Wees               Eagan-Eastview                    4:48  4:11  4:25  4:26   17:47.08 
    13  83 Zoe Sumner - Tessa  Dahlquist              Minneapolis Southwest             4:50  4:19  4:13  4:28   17:48.11 
    14  80 Avery  HACKENBERG - ELEANOR THOMAS         Eden Prairie                      5:08  3:53  4:40  4:11   17:49.68 
    15  77 Carmen McLaren - Elise Pudwill             Minnetonka                        4:29  4:17  4:44  4:31   17:59.16 
    16  74 SARAH WILLIAMS - KARI WELTER               EDEN PRAIRIE                      4:05  4:27  4:44  4:52   18:06.36 
    17  71 Lauren Munger - Daphne Grobstein           Hopkins                           4:37  4:34  4:25  4:37   18:10.89 
    18  68 Naomi Fink - Morgan Brown                  Eagan-Eastview                    4:25  4:31  4:47  4:32   18:12.56 
    19  65 Maria  Lemmons - Greta Kloos               Minnehaha Academy                 5:07  4:12  4:43  4:34   18:33.90 
    20  62 Ada Guetschow - Ai Matsumoto               St. Paul Central                  5:01  4:19  5:17  4:41   19:15.53 
    21  59 Maren Wilsey - Leila Campbell              St. Louis Park High School        4:21  5:09  4:59  5:32   19:58.63 
    22  56 Michele Nguyen - Hazel Hanson              Minneapolis Southwest             4:37  5:01  5:06  5:32   20:14.14 
    23  53 Ava Wise - Olivia Abraham                  Minneapolis South/Roosevelt       4:47  4:56  5:21  5:17   20:18.85 
    24  50 Hannah Cole - Nora Schatzlien              Prior Lake                        5:28  5:10  5:06  5:32   21:14.81 
    25  47 Avery Rich - Vivian Krhin                  Bloomington Jefferson             5:26  5:08  5:02  5:42   21:16.34 
    26  44 Navarre Iliff - Addy Swanson               Minnehaha Academy                 5:30  5:26  6:22  5:39   22:54.79 
    27  41 Willa Vogen - Norah Anderson               Two Rivers                        6:08  6:41  5:40  6:59   25:26.13 
    28  38 Claire Stein - Ella Hoffman                Two Rivers                        7:16  6:37  8:00  6:51   28:42.55 
 
                          Loppet High School Invite
                              January 15, 2021
                             Theodore Wirth Park
                         BOYS SKATE RELAY - OVERALL
                   TOP 2 FROM EACH HEAT AND NEXT 6 ADVANCE
 
 Place Poi                                            School                         F Lap1  Lap2  Lap3  Lap4  Time          
 ===== === ========================================== ============================== = ===== ===== ===== ===== ========== 
     1 119 Jacob  Kensy  - Ethan  Hebert              Forest Lake                    X  2:49  3:09  3:21  3:15   12:33.18 
     2 116 Gavin Roberts - Max Reemstma               Highland Park                  X  2:57  3:07  3:20  3:21   12:42.87 
     3 110 Lars Brinkema - Sam Scott                  Minneapolis Southwest          X  2:52  3:14  3:30  3:26   13:00.19 
     4 107 Alex Pfankuch - Tad Forsman                Highland Park                  X  2:54  3:18  3:29  3:37   13:15.89 
     5 113 Jack Carter - Theo Holdsworth              Minneapolis South/Roosevelt    X  2:49  3:25  3:30  3:35   13:17.42 
     6  95 Tristan Green - Ross Volkov                Minnetonka                     X  2:51  3:36  3:22  4:00   13:45.83 
     7  98 Micah Danielson - Henry Huron              St. Paul Central               X  3:07  3:31  3:50  3:32   13:57.97 
     8 101 NOLAN BAKKEN - WILL ROSS                   Eden Prairie                   X  3:21  3:23  3:43  3:33   13:58.41 
     9 104 Bergen  Thorson - Wes  Summer              Minneapolis Southwest          X  3:04  3:34  3:35  3:49   14:00.10 
    10  92 Gabriel Wiegrefe - Ethan Taylor            ISD 196                        X  3:12  3:27  3:48  3:49   14:14.95 
    11  89 Tait Myers - Nolan Crump                   St. Louis Park High School        3:02  4:02  3:30  4:04   14:34.93 
    12  86 Noah Guinee - Adam Lueth                   Bloomington Jefferson             3:20  3:37  3:44  3:57   14:36.13 
    13  83 Damien  Langer - Jonas Hebert              Forest Lake                       3:37  3:19  4:01  3:42   14:37.42 
    14  80 Liam Lamb - Calvin Carl                    Minneapolis South/Roosevelt       3:25  3:44  3:52  3:52   14:51.66 
    15  77 Zack Eisenmann - Calais Michaelsson        Minnetonka                        3:15  3:55  4:04  4:06   15:17.53 
    16  74 Seth Kristal - Ted Strasburg               Hopkins                           3:09  4:17  3:55  4:07   15:26.44 
    17  71 Mason Hartl - Sam Jansen                   Prior Lake                        3:40  3:47  4:14  3:59   15:37.43 
    18  68 Lucas Tangleson - Liam Hanson              St. Louis Park High School        3:46  3:32  4:09  4:14   15:39.03 
    19  65 Peter Schulz - Milo Power-Tiffin           St. Paul Central                  3:38  3:55  4:11  4:02   15:44.31 
    20  62 Rudy Amezcua-Shoeman - Mason Johnson       ISD 196                           3:37  3:50  4:27  3:55   15:46.74 
    21  59 Cole Borowiak - Patrick Altstatt           Bloomington Jefferson             3:22  4:13  4:04  4:12   15:48.17 
    22  56 Zach Broden - Andy Amundson                Northfield                        3:34  4:01  4:04  4:12   15:49.18 
    23  53 Abe Boardman - Ronan McGreevy              Minnehaha Academy                 3:29  4:04  4:09  4:10   15:49.33 
    24  50 DYLAN LITTLE - KYLE KOHLBERG               Eden Prairie                      3:52  3:51  4:09  4:08   15:58.21 
    25  47 Will Nyuss - Josh Cole                     Prior Lake                        4:01  4:13  4:33  4:30   17:14.88 
    26  44 Braylon Larish - Will Beaumaster           Northfield                        3:27  4:47  4:03  5:04   17:18.56 
    27  41 Phillip Sonstegard - Jack Quale            Minnehaha Academy                 4:01  4:33  4:45  5:00   18:17.07 
    28  38 Garrett Aukema - Henry Stein               Two Rivers                        4:06  4:44  4:40  4:53   18:20.82 
    29  35 George Dahlager - Silas Bloom              Two Rivers                        5:08  5:10  5:00  5:10   20:25.54