St. Joseph, MN
5/14/2022











                           LAKE WOBEGON MARATHON
                              St. Joseph, MN
                               May 14, 2022
                                 MARATHON

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 John Schreier            32 M   Minneapolis        MN 2:50:27.17 
    2 David Armstrong          40 M   Richardson         TX 3:00:16.89 
    3 Jerod Honrath            48 M   Dallas             TX 3:06:23.25 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Kristen Giombi           36 F   Raleigh            NC 3:15:36.29 
    2 Leah Knowles             24 F   Shakopee           MN 3:16:38.80 
    3 Wanda Gau                59 F   Little Falls       MN 3:18:26.58 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 David Armstrong          40 M   Richardson         TX 3:00:16.89 
    2 Jerod Honrath            48 M   Dallas             TX 3:06:23.25 
    3 Mike Bak                 48 M   North Richland Hil TX 3:17:55.45 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Wanda Gau                59 F   Little Falls       MN 3:18:26.58 
    2 Amy Lake                 45 F   Minneapolis        MN 3:24:45.62 
    3 Jessica Feda             46 F   Rochester          MN 3:26:40.40 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  24 - UNDER
=======================================================================================
    1 Alec Sanbeck             23 M   Mora               MN 3:16:10 
    2 Jacob Oak                23 M   Buffalo            MN 3:55:28 
    3 Noah Krzmarzick          23 M   Sleepy Eye         MN 3:55:38 
    4 Orlando Villareal        22 M   Avon               MN 4:43:52 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  24 - UNDER
=======================================================================================
    1 Leah Knowles             24 F   Shakopee           MN 3:16:39 
    2 Devin Cicha              24 F   Sartell            MN 4:57:20 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Nathan Libra             26 M   Rochester          MN 3:25:35 
    2 Zach Motschke            26 M   Sartell            MN 4:17:33 
    3 John Luke Singh          26 M   Hanover            MN 4:39:19 
    4 Mitchell Waldorf         25 M   Saint Cloud        MN 5:06:13 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Kylene Moeckly           26 F   Rochester          MN 3:28:23 
    2 Abby Hineman             27 F   Astrup             ND 4:03:21 
    3 Desiree Seibert          29 F   Osseo              MN 4:08:51 
    4 Courtney Wirz            29 F   Elk River          MN 4:30:29 
    5 Hannah Bowlin            26 F   Minneapolis        MN 4:32:18 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Daniel Ray               31 M   Seattle            WA 3:08:30 
    2 Stephen Woods            31 M   Avon               MN 3:20:03 
    3 Taylor Johnson           32 M   Sauk Rapids        MN 3:20:26 
    4 Adam Prevost             31 M   Rochester          MN 3:20:34 
    5 Aaron Boike              33 M   Minneapolis        MN 3:24:58 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Katie Zirbes             34 F   Hutchinson         MN 3:24:38 
    2 Reva Van Vleet           31 F   Saint Cloud        MN 3:30:17 
    3 Jill Burnham             32 F   Brainerd           MN 3:43:59 
    4 Alissa Ross              30 F   Cleveland          MN 3:55:24 
    5 Mallory Madden           33 F   Saint Paul         MN 4:00:39 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Nathan Adams             38 M   Denver             CO 3:33:54 
    2 Charles Vanderweyst      35 M   Norwood Young Amer MN 3:35:31 
    3 Ryan Erhard              39 M   Buffalo            MN 3:39:29 
    4 Jason Talbott            39 M   Florissant         MO 3:54:03 
    5 Adam Monaghan            39 M   Roseville          MN 3:59:55 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Margaret Irvin           39 F   Durham             NC 3:26:05 
    2 Mandy Bode               37 F   Monticello         MN 3:29:28 
    3 Kellie Shimer            38 F   Richlandtown       PA 3:40:31 
    4 Janel Hurtado            39 F   Osseo              MN 3:43:42 
    5 Sara Larsen              35 F   Kenai              AK 3:55:57 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Kyle Snyder              44 M   Stillwater         MN 3:26:53 
    2 Josh Bernau              40 M   Young America      MN 3:36:50 
    3 Zach Heilman             40 M   Saint Cloud        MN 3:41:46 
    4 Jason Latzke             43 M   Sartell            MN 3:46:37 
    5 Brian Van Beusekom       43 M   Minneapolis        MN 3:48:51 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Katie Sullivan           44 F   Minneapolis        MN 3:27:22 
    2 Karen Lindstrom          43 F   Anoka              MN 3:39:00 
    3 Amy Powers               44 F   West Des Moines    IA 3:42:26 
    4 Anne Phillips            41 F   Minneapolis        MN 3:45:43 
    5 Kristin Hazen            44 F   Buffalo            MN 3:54:16 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Jerod Honrath            48 M   Dallas             TX 3:06:24 
    2 Mike Bak                 48 M   North Richland Hil TX 3:17:56 
    3 Timm Vedder              47 M   Sartell            MN 3:23:07 
    4 Evan Roberts             47 M   Minneapolis        MN 3:29:12 
    5 Jeffrey Demars           48 M   Chaska             MN 3:32:05 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Amy Lake                 45 F   Minneapolis        MN 3:24:46 
    2 Jessica Feda             46 F   Rochester          MN 3:26:41 
    3 Jennifer Dyer            45 F   Franklin           TN 3:37:23 
    4 Thu Aguirre              47 F   Minneapolis        MN 3:46:56 
    5 Bridget Carter           45 F   Rochester          MN 3:49:35 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Stephen Bartos           51 M   Saint Paul         MN 3:20:07 
    2 Brendan Antony           51 M   Shakopee           MN 3:23:12 
    3 Thomas Tisell            54 M   Saint Paul         MN 3:23:21 
    4 Chi Yeung                52 M   Minneapolis        MN 3:25:42 
    5 Russell Groebner         53 M   Mapleton           MN 3:38:42 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Leah Holt                52 F   Minneapolis        MN 3:46:43 
    2 Juli Stensland           52 F   Minneapolis        MN 3:49:53 
    3 Stacy Vancura            50 F   Delano             MN 3:55:19 
    4 Joan Dolence             52 F   Fargo              ND 4:07:00 
    5 Janet Zachman            52 F   Holdingford        MN 4:16:15 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Joe Buckentine           59 M   Saint Cloud        MN 3:26:26 
    2 Tim Quesnell             55 M   Saint Paul         MN 3:31:13 
    3 Charles Ramsay           55 M   Saint Paul         MN 3:34:43 
    4 Philip Hodge             56 M   Little Elm         TX 3:46:27 
    5 Kurt Kooyer              59 M   West Fargo         ND 3:52:19 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Maria Weller             57 F   West Fargo         ND 3:58:19 
    2 Eda Mutua                57 F   Grand Forks        MN 4:14:20 
    3 Teresa McCormack         59 F   Rochester          MN 4:33:04 
    4 Beth Hanson              56 F   Brentwood          TN 4:33:20 
    5 Lisa Rippe               55 F   Minneapolis        MN 5:00:07 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Mark Lowder              61 M   Chanhassen         MN 3:48:22 
    2 Glen Marumoto            60 M   Pearl City         HI 3:58:40 
    3 Randy Kuehn              60 M   Saint Cloud        MN 4:16:47 
    4 Tom Christian            63 M   Minneapolis        MN 4:20:56 
    5 John Friday              63 M   Thunder Bay        ON 4:49:14 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Constance Morley         68 F   Maple Wood         MN 4:24:16 
    2 Rhonda Magel             66 F   Fargo              ND 5:03:54 
    3 Katherine Adams          65 F   Buffalo            MN 5:15:16 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 John Naslund             71 M   Bloomington        MN 4:27:13 
    2 Don Soule                72 M   Rosemount          MN 5:48:20 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================