Excelsior, MN
6/18/2022











                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                           Excelsior Commons -  Excelsior, MN - June 18, 2022
                                               1/2 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9     622 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M     1 13:00  1:29  1:19    1   33:13 27.1  0:41    3   17:50  5:57 1:06:03 
    2   2/9     547 Kyle Swenson            Rogers             MN  20 M     2 13:13  1:31  1:03    2   35:34 25.3  0:27    2   17:36  5:52 1:07:51 
    3   1/5     137 Noah Billings           Rochester          MN  16 M     3 13:18  1:31  1:00    4   36:18 24.8  0:25    6   18:07  6:03 1:09:06 
    4   3/9     621 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29 M     5 13:21  1:31  1:16    3   36:05 24.9  0:52    7   18:34  6:12 1:10:07 
    5   4/9     159 Mike Buenting           Chanhassen         MN  47 M    38 16:23  1:52  0:57    6   37:54 23.7  0:50    4   17:51  5:57 1:13:53 
    6   1/6     543 Maggie Swanson          Excelsior          MN  27 F     9 14:03  1:36  1:36    7   38:59 23.1  0:42   10   19:04  6:22 1:14:22 
    7   5/9     356 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47 M     6 13:25  1:32  0:58    8   39:20 22.9  0:37   22   20:17  6:46 1:14:36 
    8   1/19    573 Steven Voss             Osseo              MN  37 M    15 14:37  1:40  1:10   14   40:05 22.5  1:00    5   17:55  5:59 1:14:45 
    9   1/23    423 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  41 M    33 16:01  1:50  1:41    5   36:54 24.4  0:58   30   20:57  6:59 1:16:30 
   10   2/23    135 Mike Bibelheimer        Minneapolisplymout MN  41 M    26 15:48  1:48  1:18   11   39:42 22.7  0:42   12   19:08  6:23 1:16:36 
   11   1/21    414 Scott Myers             Minneapolis        MN  46 M    14 14:34  1:40  1:29   22   41:11 21.9  0:48   21   20:08  6:43 1:18:08 
   12   6/9     475 Cody Riesterer          Golden Valley      MN  27 M    73 17:37  2:01  1:53   16   40:43 22.1  1:06    1   17:13  5:45 1:18:29 
   13   2/6     478 Christina Roberts       Minneapolis        MN  36 F     4 13:19  1:31  1:16   42   43:03 20.9  0:39   23   20:22  6:48 1:18:36 
   14   3/6     266 Elena Hengel            Wayzata            MN  25 F    17 14:52  1:42  1:18   25   41:33 21.7  1:05   18   19:56  6:39 1:18:42 
   15   4/6     158 Isabella Buenting       Excelsior          MN  19 F    10 14:03  1:36  0:51   51   43:45 20.6  0:43   15   19:31  6:31 1:18:51 
   16   7/9     554 Bryan Tinajero          Saint Paul         MN  34 M    54 16:50  1:55  2:00   23   41:11 21.9  1:07    8   18:41  6:14 1:19:47 
   17   5/6     546 Kristina Swenson        Rogers             MN  25 F     7 13:40  1:34  1:00   32   42:03 21.4  0:52   57   22:19  7:27 1:19:51 
   18   1/21    593 Greg Werner             Wayzata            MN  55 M    39 16:24  1:52  1:27   13   40:03 22.5  0:44   42   21:35  7:12 1:20:11 
   19   2/21    309 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58 M    30 15:55  1:49  1:20   10   39:42 22.7  0:47   71   22:46  7:36 1:20:27 
   20   1/8     413 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  46 F    13 14:24  1:39  1:04   45   43:16 20.8  0:44   37   21:25  7:09 1:20:52 
   21   3/23    325 Brent Krause            Maple Grove        MN  40 M    41 16:29  1:53  2:10   19   40:57 22.0  1:23   26   20:42  6:54 1:21:39 
   22   1/12    479 Samuel Roden            Minneapolis        MN  26 M    12 14:08  1:37  1:31   31   41:59 21.4  1:09   89   23:13  7:45 1:21:58 
   23   2/21    485 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  45 M    69 17:31  2:00  1:57   17   40:44 22.1  1:20   24   20:33  6:51 1:22:02 
   24   3/21    250 Andrew Hardacre         Chaska             MN  49 M    35 16:11  1:51  2:19    9   39:31 22.8  1:35   77   22:49  7:37 1:22:23 
   25   1/5     242 Jan Guenther            Long Lake          MN  63 F    46 16:37  1:54  1:49   26   41:37 21.6  0:54   55   22:16  7:26 1:23:11 
   26   8/9     124 Ryan Barrios            Chanhassen         MN  35 M   106 19:11  2:11  2:10   21   41:05 21.9  1:08   16   19:41  6:34 1:23:13 
   27   3/21    404 Mark Moland             Lakeville          MN  58 M   103 19:07  2:11  1:46   12   39:56 22.5  1:15   32   21:11  7:04 1:23:13 
   28   1/45    142 Matthew Boley           Minneapolis        MN  28 M   158 20:59  2:23  1:40   18   40:54 22.0  0:50   14   19:14  6:25 1:23:36 
   29   4/23    569 Charles Vazac           Stillwater         MN  44 M    81 17:51  2:02  1:30   33   42:07 21.4  1:14   31   21:03  7:01 1:23:42 
   30   2/45    145 Matthew Boyce           Hopkins            MN  28 M    53 16:48  1:55  1:28   50   43:41 20.6  0:33   40   21:30  7:10 1:23:58 
   31   4/21    275 Soren Huggins           Minneapolis        MN  48 M     8 13:55  1:35  1:33   68   44:51 20.1  1:00   79   22:51  7:37 1:24:09 
   32   1/14    560 Keith Tufte             Excelsior          MN  62 M    25 15:47  1:48  1:55   35   42:13 21.3  0:57   99   23:25  7:49 1:24:15 
   33   1/10    314 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  57 F    28 15:54  1:49  1:10   53   43:57 20.5  0:38   70   22:46  7:36 1:24:23 
   34   3/45    605 Spencer Williams        Mound              MN  28 M    34 16:10  1:51  1:28   54   43:59 20.5  0:56   49   21:56  7:19 1:24:26 
   35   5/21    305 Kevin Jost              Minneapolis        MN  45 M    78 17:41  2:01  1:22   39   42:41 21.1  1:01   48   21:53  7:18 1:24:36 
   36   4/21    317 David Knack             Prior Lake         MN  59 M    43 16:30  1:53  1:45   29   41:48 21.5  1:17  100   23:25  7:49 1:24:42 
   37   4/45    223 William Fritzke         Wayzata            MN  25 M    56 17:01  1:56  2:00   66   44:43 20.1  1:11   17   19:54  6:38 1:24:47 
   38   2/19    111 Luke Anton              Minneapolis        MN  36 M    85 18:08  2:04  1:46   49   43:36 20.6  1:24   19   19:59  6:40 1:24:52 
   39   1/21    408 Whitney Moore           Chanhassen         MN  35 F   128 19:53  2:16  1:57   30   41:58 21.4  1:18   20   20:00  6:40 1:25:03 
   40   2/21    544 Elizabeth Swartout      Wyoming            MN  39 F    97 18:48  2:09  1:19   47   43:18 20.8  1:00   29   20:54  6:58 1:25:17 
   41   3/21    501 Kristen Saunders        Minneapolis        MN  36 F    22 15:36  1:47  1:40   56   44:05 20.4  0:55   96   23:21  7:47 1:25:34 
   42   1/37    200 Taylor Doolittle        Wayzata            MN  33 M    51 16:46  1:55  2:08   44   43:12 20.8  0:39   78   22:51  7:37 1:25:35 
   43   5/45    532 Sam Steadman            Wayzata            MN  29 M    31 15:57  1:49  1:57   52   43:55 20.5  0:40   92   23:18  7:46 1:25:45 
   44   3/19    398 Tom Mitchell            Plymouth           MN  39 M    95 18:46  2:08  2:34   57   44:07 20.4  1:19   11   19:06  6:22 1:25:50 
   45   1/8     143 Veronica Bond           Rochester          MN  50 F    44 16:32  1:53  1:33   43   43:06 20.9  1:13  111   23:38  7:53 1:26:00 
   46   2/37    534 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  33 M    62 17:15  1:58  1:26   46   43:17 20.8  0:55  106   23:33  7:51 1:26:23 
   47   5/21    359 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  58 M    82 17:53  2:02  1:34   24   41:25 21.7  0:43  152   25:08  8:23 1:26:41 
   48   6/21    265 Chuck Hengel            Woodland           MN  58 M   116 19:24  2:13  2:09   15   40:42 22.1  1:31   81   22:56  7:39 1:26:41 
   49   1/6     172 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  42 F   120 19:33  2:14  1:50   27   41:38 21.6  1:09   63   22:40  7:34 1:26:49 
   50   4/19    484 Anthony Roman           Minneapolis        MN  38 M    27 15:49  1:48  1:41   62   44:30 20.2  0:50  119   24:02  8:01 1:26:50 
   51   6/45    623 Trent Youngdahl         Wayzata            MN  27 M    19 15:16  1:45  1:52   78   45:33 19.8  0:57   98   23:22  7:48 1:26:58 
   52   5/23    236 Conor Green             Edina              MN  42 M    18 15:09  1:44  2:14   74   45:16 19.9  1:22   88   23:13  7:45 1:27:12 
   53   1/5     251 Luke Harned             Saint Paul         MN  69 M   114 19:22  2:13  1:59   36   42:16 21.3  1:01   76   22:48  7:36 1:27:25 
   54   2/12    104 Andy Akason             Chaska             MN  31 M    58 17:02  1:57  3:35   34   42:08 21.4  1:29   91   23:15  7:45 1:27:27 
   55   6/23    458 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  40 M    86 18:11  2:04  1:41   40   42:48 21.0  1:16  110   23:37  7:53 1:27:32 
   56   3/37    270 Elliot Hoekstra         Hopkins            MN  30 M    49 16:42  1:54  2:10   59   44:22 20.3  0:46  121   24:07  8:03 1:28:04 
   57   6/21    565 Travis Van Neste        Minneapolis        MN  48 M   125 19:43  2:15  2:17   28   41:39 21.6  0:40  122   24:07  8:03 1:28:23 
   58   4/37    208 Peter Elsham            Minneapolis        MN  34 M    92 18:30  2:07  2:09   48   43:36 20.6  0:41  113   23:49  7:57 1:28:43 
   59   2/10    335 Dawn Labiosa            Saint Paul         MN  57 F    32 16:01  1:50  1:49   55   44:01 20.4  0:50  189   26:26  8:49 1:29:04 
   60   2/8     396 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  53 F    91 18:27  2:06  1:29  115   47:23 19.0  0:38   33   21:15  7:05 1:29:10 
   61   1/14    526 Greg Skaggs             Minneapolis        MN  53 M    55 16:56  1:56  2:01   58   44:15 20.3  1:21  137   24:44  8:15 1:29:16 
   62   5/37    160 Jake Bure               Excelsior          MN  31 M    64 17:22  1:59  2:53   75   45:28 19.8  1:09   60   22:27  7:29 1:29:18 
   63   2/5     221 Max Freytag             Eden Prairie       MN  17 M    57 17:01  1:56  3:10   99   46:36 19.3  1:16   43   21:42  7:14 1:29:44 
   64   2/6     422 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  40 F   159 20:59  2:24  2:03   72   45:09 19.9  1:11   27   20:44  6:55 1:30:04 
   65   7/21    589 Tad Weiss               Excelsior          MN  59 M   121 19:39  2:14  1:52  102   46:45 19.3  0:53   36   21:23  7:08 1:30:30 
   66   1/16    326 Kurt Krautmann          Minneapolis        MN  23 M    90 18:23  2:06  2:36   89   45:56 19.6  0:37   84   23:07  7:43 1:30:36 
   67   2/16    432 Christopher Olson       New Richland       MN  24 M    68 17:29  2:00  1:59   98   46:33 19.3  2:00   69   22:45  7:35 1:30:44 
   68   2/14    389 Audun Mikkelson         Hayward            WI  64 M    21 15:31  1:46  2:19   70   44:58 20.0  1:00  213   26:59  9:00 1:30:45 
   69   7/45    400 Jesse Moeckly           Minneapolis        MN  28 M    52 16:47  1:55  2:11   91   46:03 19.5  1:05  138   24:45  8:15 1:30:48 
   70   6/37    474 Thomas Richards         Hopkins            MN  32 M   118 19:27  2:13  1:49   82   45:42 19.7  0:31  101   23:25  7:49 1:30:53 
   71   1/6     584 Elizabeth Weider        Excelsior          MN  16 F    16 14:40  1:40  2:36  193   51:52 17.4  0:32   35   21:15  7:05 1:30:54 
   72   2/14    607 Garrett Wilson          Edina              MN  51 M   136 20:08  2:18  2:15   37   42:27 21.2  1:16  144   24:55  8:19 1:31:00 
   73   7/21    233 Garett Graubins         Victoria           MN  49 M   131 19:58  2:17  2:59   60   44:23 20.3  1:38   68   22:45  7:35 1:31:41 
   74   2/8     293 Shauna Joas             Saint Paul         MN  46 F    99 19:03  2:10  1:38   79   45:34 19.8  0:46  148   25:00  8:20 1:31:58 
   75   8/45    559 Adrian Trow             Hopkins            MN  26 M    88 18:17  2:05  2:48  110   47:09 19.1  1:24   59   22:25  7:29 1:32:01 
   76   8/21    329 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  49 M   105 19:09  2:11  2:20   61   44:28 20.2  1:38  132   24:33  8:11 1:32:06 
   77   1/17    105 Mikaela Algren          Champlin           MN  27 F    89 18:22  2:06  2:33  101   46:44 19.3  1:52   62   22:38  7:33 1:32:07 
   78   3/14    136 Edward Bieging Jr.      Stillwater         MN  62 M   147 20:36  2:21  2:05   71   44:59 20.0  1:21   85   23:10  7:44 1:32:08 
   79   6/6     358 Danielle Lyons          Minneapolis        MN  33 F    84 18:03  2:04  2:12   38   42:32 21.2  1:14  240   28:14  9:25 1:32:13 
   80   9/45    557 Joe Traxler             Victoria           MN  28 M   186 22:48  2:36  1:26   76   45:29 19.8  1:07   41   21:35  7:12 1:32:23 
   81   3/14    545 Greg Swenson            Rogers             MN  53 M    47 16:41  1:54  1:45   80   45:34 19.8  1:50  200   26:43  8:55 1:32:30 
   82   3/16    260 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24 M   115 19:24  2:13  2:01   65   44:39 20.2  1:21  157   25:19  8:27 1:32:43 
   83   5/19    390 Justin Miles            Excelsior          MN  37 M   111 19:19  2:12  3:02  114   47:17 19.0  0:56   52   22:10  7:24 1:32:43 
   84   3/8     294 Leanne Johansen         Wayzata            MN  46 F    66 17:27  1:59  2:15   85   45:50 19.6  0:53  194   26:37  8:53 1:33:00 
   85   4/14    503 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  50 M    24 15:46  1:48  1:54  118   47:32 18.9  0:53  215   27:00  9:00 1:33:04 
   86   7/37    247 Matthew Hagen           Saint Paul         MN  32 M   129 19:54  2:16  1:43  117   47:24 19.0  0:48   94   23:19  7:47 1:33:06 
   87   8/37    306 Hunter Kaestner         Minneapolis        MN  31 M   151 20:42  2:22  1:38   94   46:15 19.5  0:49  115   23:51  7:57 1:33:14 
   88  10/45    523 Daniel Sheldon          Hopkins            MN  25 M   139 20:13  2:18  2:09   87   45:52 19.6  1:22  112   23:44  7:55 1:33:20 
   89   5/14    487 David Rounds            Minneapolis        MN  51 M   262 26:46  3:03  2:01   20   41:00 22.0  1:24   53   22:14  7:25 1:33:24 
   90  11/45    564 Ryan Van Mechelen       Minneapolis        MN  28 M    40 16:27  1:53  2:33  174   51:19 17.5  1:12   50   21:56  7:19 1:33:26 
   91   9/37    578 Anthony Ward            Newnan             GA  33 M    87 18:16  2:05  2:38  122   47:48 18.8  0:59  117   23:58  8:00 1:33:36 
   92  12/45    558 Alexander Troester      Minneapolis        MN  28 M   156 20:56  2:23  4:08   96   46:27 19.4  1:44   25   20:37  6:53 1:33:50 
   93   6/19    151 Ryan Breisach           Minneapolis        MN  39 M   127 19:44  2:15  2:25   81   45:42 19.7  1:13  147   24:59  8:20 1:34:01 
   94  10/37    451 Cole Peterson           Draperdraper       UT  32 M   112 19:19  2:12  2:16   92   46:05 19.5  1:34  143   24:55  8:19 1:34:07 
   95   7/23    315 Josh Klun               Minneapolis        MN  44 M   163 21:22  2:26  2:00   95   46:16 19.5  1:49   73   22:47  7:36 1:34:11 
   96  13/45    488 Jadde Rowe              Osseo              MN  27 M   104 19:07  2:11  1:44  103   46:47 19.2  1:17  161   25:23  8:28 1:34:16 
   97   1/2     494 Ed Rymer                Sarasota           FL  71 M   107 19:12  2:11  1:49   77   45:29 19.8  1:21  196   26:39  8:53 1:34:28 
   98   6/14    139 Mike Blair              Prior Lake         MN  52 M   133 20:02  2:17  2:04   67   44:50 20.1  0:55  202   26:44  8:55 1:34:33 
   99   2/17    147 Abigail Boyer           Tucson             AZ  26 F    61 17:13  1:58  2:10  155   50:17 17.9  1:33  103   23:27  7:49 1:34:38 
  100   4/21    613 Anne Woods              Osseo              MN  39 F    29 15:54  1:49  2:24  146   49:51 18.1  1:10  162   25:24  8:28 1:34:42 
  101   9/21    498 Rajeev Sastry           Eden Prairie       MN  46 M    77 17:41  2:01  2:53  125   47:53 18.8  1:18  151   25:05  8:22 1:34:47 
  102  10/21    370 Loren Martin            Wayzata            MN  47 M   142 20:18  2:19  2:49  107   47:02 19.1  1:32   87   23:12  7:44 1:34:50 
  103   4/16    465 Nick Rand               Cincinnati         OH  23 M   232 24:55  2:50  1:53  123   47:50 18.8  1:33   13   19:10  6:24 1:35:19 
  104   8/23    403 Andrew Moeller          Medina             MN  43 M   110 19:16  2:12  2:25  126   47:57 18.8  1:15  131   24:31  8:11 1:35:23 
  105  14/45    463 William Quinby          Plymouth           MN  28 M    37 16:19  1:52  2:35  144   49:38 18.1  0:59  179   26:01  8:41 1:35:30 
  106  11/37    480 Billy Rodgers           Minneapolis        MN  31 M    67 17:29  2:00  2:03  149   50:06 18.0  1:59  125   24:17  8:06 1:35:51 
  107  15/45    168 Alexander Cameron       Minneapolis        MN  28 M   109 19:16  2:12  3:18  160   50:33 17.8  1:00   51   22:02  7:21 1:36:07 
  108   9/23    188 John Cullinane          Excelsior          MN  41 M   207 23:48  2:43  2:32  109   47:09 19.1  1:00   44   21:42  7:14 1:36:09 
  109  12/37    205 Zach Einck              Minneapolis        MN  30 M    20 15:28  1:46  2:43  185   51:36 17.4  2:09  128   24:22  8:08 1:36:17 
  110  16/45    512 Eric Schurhamer         Bloomington        MN  28 M   177 22:04  2:31  2:19  105   46:54 19.2  1:42  114   23:51  7:57 1:36:47 
  111   4/14    244 Steve Gunther           Excelsior          MN  64 M    65 17:26  1:59  1:41  116   47:24 19.0  1:11  256   29:08  9:43 1:36:48 
  112  17/45    468 Austin Redfield         St. Louis Park     MN  28 M   124 19:42  2:15  3:58  121   47:46 18.8  2:18   86   23:10  7:44 1:36:51 
  113  11/21    311 Andy Kester             Victoria           MN  49 M    23 15:39  1:47  3:06  191   51:49 17.4  1:25  142   24:54  8:18 1:36:52 
  114  13/37    563 Erik Van Mechelen       Minneapolis        MN  34 M   119 19:29  2:13  2:47  176   51:24 17.5  1:42   47   21:52  7:18 1:37:12 
  115   3/10    173 Joan Casey              Minneapolis        MN  57 F    11 14:04  1:36  1:59  189   51:46 17.4  1:53  237   28:03  9:21 1:37:42 
  116   3/12    470 John Regan              Minneapolis        MN  32 M   123 19:41  2:15  3:22  215   52:53 17.0  0:50   34   21:15  7:05 1:37:59 
  117  10/23    296 Peter Johnson           Saint Paul         MN  44 M   130 19:57  2:16  2:06  192   51:52 17.4  0:41  109   23:36  7:52 1:38:10 
  118  12/21    191 John Darda              Minneapolis        MN  45 M   200 23:29  2:41  2:08   73   45:11 19.9  1:31  175   25:55  8:39 1:38:13 
  119   3/8     415 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  52 F   122 19:39  2:14  1:48  164   50:44 17.7  0:43  160   25:21  8:27 1:38:13 
  120   2/6     219 Carlee Freeman          Maple Grove        MN  16 F    45 16:36  1:54  1:54  260   56:00 16.1  0:49   83   23:03  7:41 1:38:21 
  121   1/22    271 Jennifer Holly          Minneapolis        MN  30 F   100 19:03  2:10  2:23  142   49:33 18.2  1:36  174   25:50  8:37 1:38:23 
  122   7/14    184 Tim Coltvet             Stillwater         MN  50 M   135 20:04  2:17  2:16  131   48:46 18.5  1:14  183   26:11  8:44 1:38:29 
  123  18/45    455 Thomas Pinewski         Saint Paul         MN  29 M   174 21:59  2:30  2:03  163   50:43 17.7  1:06   64   22:41  7:34 1:38:30 
  124  14/37    401 Joshua Moeckly          Rochester          MN  30 M   193 23:09  2:38  3:04  145   49:48 18.1  0:52   45   21:47  7:16 1:38:39 
  125   8/21    269 Paul Hodapp             Minneapolis        MN  59 M   164 21:24  2:26  3:15  113   47:16 19.0  2:02  153   25:08  8:23 1:39:03 
  126  11/23    472 Dan Reitsma             Carver             MN  44 M   235 25:07  2:52  2:19   64   44:35 20.2  1:22  170   25:44  8:35 1:39:04 
  127  15/37    332 Jake Kurth              Long Lake          MN  32 M   144 20:25  2:20  3:03  214   52:45 17.1  1:34   38   21:27  7:09 1:39:12 
  128  19/45    556 Ty Tostrud              Saint Paul         MN  25 M   252 25:59  2:58  2:05  104   46:50 19.2  1:37   82   23:01  7:41 1:39:30 
  129   1/10    452 Kristen Peterson        Minneapolis        MN  24 F   219 24:21  2:46  2:47  140   49:25 18.2  0:42   58   22:24  7:28 1:39:37 
  130   4/12    407 Ryan Moore              Chanhassen         MN  38 M   143 20:24  2:20  2:33   97   46:31 19.3  2:49  222   27:24  9:08 1:39:39 
  131   7/19    513 David Schurter          Minnetonka         MN  36 M   191 23:01  2:37  3:18  111   47:11 19.1  1:47  129   24:26  8:09 1:39:41 
  132   5/14    349 Scott Leo               Minneapolis        MN  60 M   132 19:59  2:17  2:16   63   44:33 20.2  1:56  282   31:02 10:21 1:39:44 
  133  16/37    357 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  30 M   199 23:28  2:40  2:36  143   49:34 18.2  1:28   80   22:55  7:39 1:40:00 
  134   8/14    397 John Mitchell           Maple Grove        MN  54 M   208 23:51  2:43  2:40  124   47:53 18.8  0:57  136   24:42  8:14 1:40:01 
  135   5/16    342 Jackson Lee             Saint Paul         MN  21 M   201 23:31  2:41  3:14  184   51:36 17.4  0:35   39   21:29  7:10 1:40:22 
  136   2/22    406 Mackenzie Moore         Minneapolis        MN  32 F   185 22:40  2:35  3:04  156   50:18 17.9  1:43   65   22:42  7:34 1:40:25 
  137  17/37    328 Kyle Kriewall           Plymouth           MN  30 M   169 21:54  2:30  2:58  173   51:18 17.5  1:30   75   22:47  7:36 1:40:26 
  138  20/45    437 Alex Ondercin           Excelsior          MN  27 M   189 22:54  2:37  2:08  106   46:57 19.2  0:51  229   27:41  9:14 1:40:28 
  139  21/45    459 Jordan Porteous         Minneapolis        MN  26 M   162 21:21  2:26  1:26  138   49:11 18.3  0:41  231   27:51  9:17 1:40:29 
  140   5/12    351 Jason Lien              Saint Paul         MN  50 M   190 22:55  2:37  2:49   84   45:47 19.7  2:11  205   26:48  8:56 1:40:29 
  141   6/12    176 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  54 M    74 17:37  2:01  2:47  108   47:03 19.1  1:15  298   31:51 10:37 1:40:31 
  142   9/21    206 Derek Eitreim           Excelsior          MN  58 M   181 22:20  2:33  3:45  112   47:14 19.1  2:30  141   24:53  8:18 1:40:40 
  143   5/21    103 Lauren Airey            Minneapolis        MN  35 F    71 17:34  2:00  2:39  170   51:14 17.6  1:24  232   27:54  9:18 1:40:43 
  144  18/37    120 Josh Baltzer            Minneapolis        MN  34 M   141 20:16  2:19  2:23  182   51:33 17.5  0:48  185   26:12  8:44 1:41:10 
  145  12/23    123 Peter Barnett           Shakopee           MN  41 M   172 21:55  2:30  3:29  120   47:44 18.9  1:25  198   26:41  8:54 1:41:13 
  146  22/45    282 Sawyer Jacobson         Rochester          MN  27 M   320 31:58  3:38  2:19   41   42:50 21.0  1:57   54   22:15  7:25 1:41:16 
  147   3/17    126 Bridget Bawek           Richfield          MN  29 F   102 19:06  2:11  2:51  210   52:38 17.1  0:50  176   25:56  8:39 1:41:19 
  148  10/21    405 Kevin Montroy           Loretto            MN  57 M   254 26:13  2:59  3:16  130   48:40 18.5  0:48   61   22:28  7:30 1:41:23 
  149   9/9     440 Ryan Ondercin           Chaska             MN  20 M   203 23:33  2:41  2:48  169   51:07 17.6  1:18   67   22:45  7:35 1:41:29 
  150   6/21    572 Kylie Vincent           Excelsior          MN  35 F   165 21:25  2:26  3:02  172   51:17 17.5  1:14  133   24:35  8:12 1:41:30 
  151   3/6     385 Betsy Meter Brooks      New Glarus         WI  42 F   176 21:59  2:30  2:11  147   49:52 18.0  1:59  166   25:32  8:31 1:41:32 
  152  23/45    167 Derek Camenga           Minneapolis        MN  26 M   187 22:50  2:36  3:19  127   48:06 18.7  1:59  165   25:29  8:30 1:41:41 
  153   4/8     481 Krista Roering          Minneapolis        MN  48 F    93 18:30  2:07  2:06  179   51:32 17.5  1:22  239   28:13  9:25 1:41:41 
  154   7/12    399 Aaron Moeckly           Rochester          MN  57 M    48 16:42  1:54  3:26  132   48:50 18.4  2:09  273   30:37 10:13 1:41:42 
  155   3/22    211 Annie Erickson          Raymond            MN  30 F   179 22:10  2:32  3:17  157   50:25 17.9  0:53  150   25:05  8:22 1:41:47 
  156  24/45    322 Chris Koziel            Wheaton            IL  27 M   243 25:29  2:54  2:48  100   46:40 19.3  1:35  159   25:20  8:27 1:41:50 
  157   4/6     373 Betsy McCann            Hopkins            MN  41 F   180 22:18  2:32  1:49  186   51:36 17.4  1:03  154   25:09  8:23 1:41:53 
  158  19/37    496 John Salek-Raham        Detroit            MI  34 M    79 17:47  2:02  3:02  198   52:03 17.3  2:08  211   26:57  8:59 1:41:56 
  159  13/23    420 Justin Nielsen          Minneapolis        MN  43 M   196 23:19  2:39  2:12  150   50:06 18.0  0:58  163   25:25  8:29 1:41:58 
  160  20/37    499 Andrew Sather           Minneapolis        MN  30 M   146 20:27  2:20  2:46  152   50:12 17.9  1:15  220   27:22  9:08 1:41:59 
  161   4/17    222 Johannah Frisby         Minneapolis        MN  25 F    72 17:36  2:00  3:28  148   49:59 18.0  2:12  248   28:47  9:36 1:42:01 
  162   6/16    542 Adam Swanson            Burnsville         MN  23 M   113 19:19  2:12  2:57  204   52:23 17.2  0:52  197   26:40  8:54 1:42:10 
  163   5/17    402 Kylene Moeckly          Rochester          MN  27 F   273 27:47  3:10  2:14  162   50:42 17.8  0:39   28   20:54  6:58 1:42:14 
  164  25/45    209 Justin Elstad           Minneapolis        MN  26 M   166 21:29  2:27  3:29  153   50:15 17.9  1:27  172   25:47  8:36 1:42:25 
  165   4/10    192 Carol Dart              Loretto            MN  58 F   108 19:12  2:11  2:36  141   49:32 18.2  1:07  268   30:03 10:01 1:42:29 
  166   4/22    207 Christina Elberts       Minneapolis        MN  34 F   149 20:38  2:21  2:52  175   51:23 17.5  2:43  155   25:13  8:25 1:42:47 
  167   8/19    313 Patrick Kinville        Minneapolis        MN  36 M   278 28:12  3:13  2:56   69   44:57 20.0  2:25  127   24:21  8:07 1:42:49 
  168  21/37    507 Andrew Schmitt          Cambridge          MN  33 M   137 20:10  2:18  2:22  166   50:48 17.7  1:34  234   28:00  9:20 1:42:51 
  169   9/19    515 Daniel Schwichtenberg   Hopkins            MN  36 M   148 20:37  2:21  3:50  154   50:16 17.9  1:49  201   26:43  8:55 1:43:13 
  170   2/5     460 Terri Prange            Good Thunder       MN  63 F   171 21:54  2:30  2:10  183   51:34 17.5  1:36  187   26:12  8:44 1:43:25 
  171  11/21    435 Todd Olson              New Richland       MN  57 M    70 17:31  2:00  4:06  221   53:07 16.9  1:26  218   27:19  9:07 1:43:27 
  172  26/45    316 Anton Knack             Minneapolis        MN  29 M    42 16:29  1:53  2:26  194   51:54 17.3  2:01  279   30:54 10:18 1:43:41 
  173   4/8     234 Holly Graubins          Victoria           MN  51 F   160 21:08  2:25  2:50  216   52:53 17.0  2:00  145   24:57  8:19 1:43:46 
  174   5/22    246 Madeline Haakenson      Saint Louis Park   MN  30 F   212 23:58  2:44  2:50  158   50:25 17.9  1:22  171   25:46  8:36 1:44:20 
  175  22/37    495 Noureldin Saad          Minneapolis        MN  31 M    36 16:17  1:51  2:25  287   58:07 15.5  0:39  210   26:57  8:59 1:44:23 
  176   6/17    376 Claire McDevitt         Chanhassen         MN  29 F   225 24:36  2:48  2:48  203   52:17 17.2  1:18  104   23:27  7:49 1:44:25 
  177   7/17    588 Katelyn Weisbrod        Saint Paul         MN  25 F    75 17:37  2:01  3:44  266   56:46 15.9  1:01  158   25:20  8:27 1:44:26 
  178   8/17    377 Emily McDevitt          Lakeville          MN  25 F   239 25:21  2:53  2:16  224   53:29 16.8  0:41   72   22:46  7:36 1:44:32 
  179  12/21    110 Joe Andrews             Minneapolis        MN  56 M   182 22:26  2:33  3:03  167   51:00 17.6  1:17  204   26:48  8:56 1:44:32 
  180  23/37    580 Austin Warren           Johnston           IA  33 M   178 22:09  2:31  2:44  159   50:26 17.8  1:11  238   28:04  9:22 1:44:32 
  181  27/45    466 Thomas Randall          Wayzata            MN  27 M   220 24:22  2:47  2:43  136   49:03 18.3  1:45  199   26:42  8:54 1:44:35 
  182   7/16    299 Christopher Johnston    Plainfield         IN  22 M   167 21:39  2:28  1:58  237   54:26 16.5  1:44  146   24:58  8:20 1:44:43 
  183  10/19    109 Nick Andresen           Lakeville          MN  39 M   138 20:10  2:18  3:35  197   52:00 17.3  2:11  219   27:20  9:07 1:45:13 
  184  28/45    509 Nick Schubert           Minneapolis        MN  28 M   265 26:54  3:04  2:30  139   49:22 18.2  1:49  139   24:49  8:17 1:45:22 
  185   2/10    106 Lauren Alpers           Sioux Falls        SD  24 F   237 25:12  2:52  4:21  201   52:10 17.3  0:56   74   22:47  7:36 1:45:23 
  186  14/23    278 Hans Hummel             Excelsior          MN  42 M   202 23:31  2:41  2:48  181   51:33 17.5  0:48  207   26:49  8:57 1:45:26 
  187  13/21    461 Ryan Prosser            Minneapolis        MN  45 M   261 26:42  3:02  2:41  128   48:29 18.6  1:25  188   26:18  8:46 1:45:33 
  188  14/21    264 Andy Helmich            Plymouth           MN  49 M   211 23:58  2:44  3:10  243   54:41 16.5  0:57  105   23:31  7:51 1:46:15 
  189   6/22    127 Haley Bawek             Woodbury           MN  32 F    83 17:58  2:03  3:04  292   58:59 15.3  0:34  178   25:57  8:39 1:46:30 
  190   3/10    301 Sarah Johnston          Long Lake          MN  21 F   257 26:19  3:00  2:05  207   52:31 17.1  1:17  126   24:20  8:07 1:46:31 
  191  13/21    427 Don Ohearn              Plymouth           MN  58 M   294 29:04  3:19  3:18  133   48:56 18.4  1:44  108   23:35  7:52 1:46:35 
  192  24/37    341 Daniel Larson           St Louis Park      MN  30 M   192 23:02  2:38  4:22  208   52:33 17.1  0:45  177   25:56  8:39 1:46:37 
  193   8/16    571 Cameron Vidlund         Forest Lake        MN  20 M    98 18:50  2:09  2:56  286   58:05 15.5  0:49  184   26:11  8:44 1:46:48 
  194   7/22    524 Chesney Siems           Edina              MN  31 F   233 25:06  2:52  3:20  219   53:07 16.9  1:20  118   24:00  8:00 1:46:51 
  195   5/10    324 Kathy Kraus             Mankato            MN  59 F   213 24:00  2:44  3:15  209   52:34 17.1  1:39  168   25:33  8:31 1:46:59 
  196   9/14    656 Wardwell Johnson        Minneapolis        MN  51 M   161 21:20  2:26  3:47  211   52:41 17.1  2:30  209   26:56  8:59 1:47:12 
  197   3/5     380 Michaelle Meland        Minneapolis        MN  60 F   183 22:27  2:33  3:06  205   52:24 17.2  1:42  227   27:37  9:13 1:47:13 
  198   2/5     598 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  67 M   170 21:54  2:30  2:35  213   52:42 17.1  1:59  246   28:35  9:32 1:47:43 
  199  11/19    421 Nathan Noble            Mound              MN  35 M   329 33:13  3:47  2:42   93   46:08 19.5  1:47  116   23:55  7:59 1:47:43 
  200  12/19    609 Joseph Wojcik           Excelsior          MN  37 M   241 25:24  2:54  2:11  188   51:43 17.4  1:03  223   27:26  9:09 1:47:45 
  201   3/5     353 Frank Lombardo          Lakeville          MN  68 M   194 23:12  2:39  2:43  168   51:01 17.6  1:22  263   29:43  9:55 1:47:59 
  202   8/22    239 Anna Grossbach          Eden Prairie       MN  33 F   197 23:22  2:40  4:19  178   51:30 17.5  2:25  190   26:28  8:50 1:48:02 
  203  25/37    175 Jesse Chase             Saint Paul         MN  34 M   338 34:14  3:54  3:00   90   45:58 19.6  1:42   90   23:14  7:45 1:48:06 
  204   4/10    624 Madeline Youngman       Noblesville        IN  23 F   154 20:52  2:23  3:23  307 1:00:50 14.8  1:35   46   21:49  7:17 1:48:28 
  205   9/17    215 Cindy Fifield           Minneapolis        MN  27 F    96 18:47  2:08  2:07  316 1:01:56 14.5  0:50  140   24:53  8:18 1:48:30 
  206   9/16    517 Thomas Seaman           Los Gatos          CA  22 M    76 17:40  2:01  2:54  268   56:49 15.8  1:19  267   30:02 10:01 1:48:41 
  207  10/17    576 Erin Wahlstedt          Rochester          MN  26 F   260 26:33  3:01  3:01  226   53:35 16.8  0:41  149   25:03  8:21 1:48:52 
  208   5/8     330 Kris Kulevsky           Minneapolis        MN  54 F   145 20:26  2:20  2:16  223   53:26 16.8  1:09  299   31:55 10:39 1:49:10 
  209  15/21    141 Nate Boike              Eden Prairie       MN  49 M   276 28:03  3:12  2:38   83   45:46 19.7  1:33  288   31:19 10:27 1:49:16 
  210  14/21    429 Bob Oliker              Minneapolis        MN  58 M   140 20:15  2:18  3:23  225   53:32 16.8  1:36  274   30:41 10:14 1:49:24 
  211  16/21    514 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  46 M   150 20:39  2:21  3:30  202   52:12 17.2  2:01  291   31:28 10:30 1:49:49 
  212   1/4     553 Karlie Tiede            Dimock             SD  24 F    60 17:10  1:57  3:40  313 1:01:43 14.6  1:12  182   26:10  8:44 1:49:54 
  213   6/8     220 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  54 F   217 24:18  2:46  2:47  137   49:08 18.3  1:25  304   32:31 10:51 1:50:07 
  214  29/45    594 Fred West               Saint Paul         MN  29 M   238 25:15  2:53  2:57  271   57:02 15.8  0:49  120   24:06  8:02 1:50:07 
  215  30/45    113 Aaron Avestruz          River Falls        WI  29 M   234 25:06  2:52  3:45  248   55:03 16.3  1:04  169   25:42  8:34 1:50:39 
  216  31/45    568 Alex Vasconcellos       Minneapolis        MN  28 M   250 25:53  2:57  3:22  165   50:47 17.7  2:19  242   28:30  9:30 1:50:49 
  217   6/14    129 Scott Benson            Minneapolis        MN  60 M   204 23:33  2:41  4:47   86   45:52 19.6  2:32  319   34:12 11:24 1:50:53 
  218   7/21    567 Beth Varela             Minneapolis        MN  39 F   126 19:43  2:15  3:19  264   56:24 16.0  2:40  250   28:49  9:37 1:50:54 
  219   5/6     443 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  41 F   245 25:30  2:54  2:40  239   54:28 16.5  1:31  217   27:06  9:02 1:51:13 
  220  10/16    133 Jack Bernick            Minneapolis        MN  24 M   153 20:52  2:23  3:22  227   53:41 16.8  1:09  301   32:14 10:45 1:51:16 
  221   5/8     249 Rachael Harbort         Afton              MN  49 F   259 26:24  3:00  2:27  187   51:41 17.4  1:11  260   29:36  9:52 1:51:17 
  222  15/21    291 Mark Jessen             Minneapolis        MN  59 M   256 26:18  3:00  5:50  151   50:10 17.9  2:02  216   27:03  9:01 1:51:21 
  223   9/22    492 Victoria Ruckle         Minneapolis        MN  31 F   229 24:45  2:49  2:39  241   54:37 16.5  1:06  247   28:38  9:33 1:51:44 
  224  11/17    157 McKenzie Buck           Minneapolis        MN  28 F   330 33:22  3:48  3:34  119   47:39 18.9  2:08  156   25:16  8:26 1:51:56 
  225  11/16    482 Clay Roessler           Saint Peter        MN  21 M   253 26:02  2:58  3:43  247   54:53 16.4  0:44  206   26:48  8:56 1:52:08 
  226  26/37    350 Jack Liang              Plymouth           MN  31 M   277 28:05  3:12  2:22  180   51:32 17.5  0:27  266   29:52  9:58 1:52:16 
  227  32/45    347 Ted Lenaerts            Minneapolis        MN  25 M   296 29:11  3:19  3:34  196   51:58 17.3  1:10  192   26:32  8:51 1:52:23 
  228   2/2     187 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  73 M   228 24:44  2:49  2:52  199   52:04 17.3  3:14  261   29:36  9:52 1:52:27 
  229  27/37    550 Luke Thiele             Minneapolis        MN  30 M   283 28:32  3:15  2:17  235   54:20 16.6  0:44  195   26:37  8:53 1:52:29 
  230   2/4     287 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  42 F   117 19:25  2:13  2:45  252   55:32 16.2  2:00  307   32:50 10:57 1:52:29 
  231  33/45    418 Peter Nicholson         Saint Paul         MN  25 M   168 21:46  2:29  3:43  249   55:08 16.3  0:58  281   31:00 10:20 1:52:35 
  232   8/21    392 Melissa Miller          Portland           OR  36 F   214 24:11  2:45  5:17  195   51:57 17.3  4:00  221   27:22  9:08 1:52:45 
  233  10/14    599 Kevin Wickman           Minneapolis        MN  52 M   188 22:53  2:36  3:18  312 1:01:36 14.6  0:50  130   24:31  8:11 1:53:05 
  234   3/4     536 Devin Stern             Minneapolis        MN  34 F   157 20:58  2:23  2:23  281   57:33 15.6  1:55  271   30:35 10:12 1:53:23 
  235  28/37    161 John Burke              Minneapolis        MN  32 M   268 27:31  3:08  3:03  218   53:06 16.9  3:40  186   26:12  8:44 1:53:31 
  236  10/22    489 Jenna Rowley            Victoria           MN  31 F   270 27:40  3:09  2:15  251   55:30 16.2  1:10  214   27:00  9:00 1:53:32 
  237  15/23    195 David Dias              Excelsior          MN  40 M   350 38:13  4:21  2:57   88   45:56 19.6  0:56  173   25:49  8:37 1:53:50 
  238  29/37    525 Nathaniel Siems         Edina              MN  32 M   306 29:55  3:24  4:41  171   51:16 17.6  2:32  167   25:33  8:31 1:53:55 
  239   8/12    318 Kip Knippel             Mendota Heights    MN  45 M   309 30:10  3:26  1:53  206   52:27 17.2  1:44  236   28:02  9:21 1:54:13 
  240  12/17    535 Kim Sterger             Minneapolis        MN  28 F    59 17:07  1:57  2:33  319 1:02:41 14.4  1:08  276   30:49 10:17 1:54:17 
  241  16/23    368 Cory Martilla           Dallas             TX  43 M   304 29:40  3:23  4:33  190   51:48 17.4  3:43  135   24:39  8:13 1:54:21 
  242  13/17    570 Jane Vezina             Saint Paul         MN  25 F   263 26:49  3:03  3:38  254   55:41 16.2  0:54  225   27:29  9:10 1:54:28 
  243   4/4     528 Alicia Smith-Anderson   Arden Hills        MN  34 F   221 24:27  2:47  3:18  217   52:58 17.0  2:18  296   31:47 10:36 1:54:46 
  244  34/45    391 Andrew Miliaresis       Minneapolis        MN  26 M   236 25:08  2:52  3:49  323 1:03:07 14.3  0:40   56   22:17  7:26 1:54:59 
  245   3/6     610 Catherine Wollan        St. Paul           MN  18 F   230 24:51  2:50  2:38  302 1:00:10 15.0  0:36  208   26:55  8:59 1:55:08 
  246   6/8     263 Andie Helmich           Plymouth           MN  49 F   206 23:45  2:42  3:04  289   58:46 15.3  2:02  233   27:58  9:20 1:55:34 
  247  11/22    473 Kyle Richards           Minneapolis        MN  30 F   210 23:57  2:44  2:44  238   54:27 16.5  1:22  311   33:09 11:03 1:55:37 
  248   7/14    343 Philip C Lee            Saint Paul         MN  61 M   184 22:29  2:34  4:29  256   55:48 16.1  2:31  275   30:43 10:15 1:55:58 
  249   3/5     302 William Johnston        Long Lake          MN  19 M   286 28:45  3:16  3:48  236   54:23 16.5  1:29  228   27:38  9:13 1:56:01 
  250  12/22    502 Lorna Sawatzky          Chanhassen         MN  34 F   274 27:55  3:11  3:28  269   56:52 15.8  1:38  191   26:30  8:50 1:56:19 
  251  17/21    419 Todd Nickell            Chanhassen         MN  45 M   297 29:13  3:20  3:27  246   54:49 16.4  1:17  230   27:43  9:15 1:56:27 
  252  30/37    112 Brandon Audette         Greenwood          MN  33 M   284 28:36  3:15  2:45  283   57:40 15.6  0:48  203   26:45  8:55 1:56:33 
  253   6/10    285 Colleen Jason           Eden Prairie       MN  57 F    50 16:44  1:55  2:51  342 1:06:33 13.5  1:20  258   29:11  9:44 1:56:37 
  254  17/23    615 David Wray              Excelsior          MN  44 M   305 29:43  3:23  3:28  220   53:07 16.9  2:00  241   28:28  9:30 1:56:44 
  255  16/21    193 Chris Dart              Loretto            MN  58 M   152 20:45  2:22  3:10  231   54:04 16.6  1:51  344   37:34 12:32 1:57:21 
  256  13/19    354 Matt Long               Blaine             MN  36 M   300 29:29  3:21  6:11  275   57:12 15.7  1:20   93   23:18  7:46 1:57:28 
  257  14/19    619 Matt Yoder              Boone              IA  35 M   301 29:29  3:21  6:10  274   57:11 15.7  1:21   95   23:19  7:47 1:57:28 
  258   9/21    310 Jennifer Kaupa          Hopkins            MN  36 F   290 28:56  3:18  4:17  262   56:15 16.0  3:15  164   25:26  8:29 1:58:07 
  259  13/22    592 Lindsay Welton          Minneapolis        MN  31 F    80 17:47  2:02  3:34  299   59:27 15.1  2:30  328   34:56 11:39 1:58:13 
  260  18/23    446 Vikesh Patel            Excelsior          MN  41 M   313 31:07  3:33  3:22  233   54:11 16.6  1:10  244   28:31  9:31 1:58:20 
  261  35/45    344 Isaac Lehman            Saint Paul         MN  27 M   344 34:53  3:58  3:36  255   55:42 16.2  1:29   66   22:43  7:35 1:58:21 
  262  18/21    253 Alan Haskins            White Bear Lake    MN  46 M    63 17:19  1:59  2:54  356 1:12:03 12.5  1:29  134   24:38  8:13 1:58:22 
  263   1/2     371 Marcia Marty            Houston            TX  70 F   155 20:55  2:23  6:30  291   58:55 15.3  2:42  259   29:25  9:49 1:58:25 
  264  36/45    214 Tyler Field             Maple Grove        MN  27 M   244 25:30  2:54  3:09  301   59:41 15.1  1:29  253   29:02  9:41 1:58:49 
  265  37/45    333 Scott Kvidera           Grand Forks        ND  26 M   364 42:53  4:53  3:13  229   53:45 16.7  0:40    9   19:00  6:20 1:59:30 
  266  19/21    174 John Chapman            Saint Paul         MN  49 M   317 31:49  3:37  3:02  177   51:27 17.5  1:28  297   31:50 10:37 1:59:34 
  267   8/14    255 Joseph Hayes            Excelsior          MN  61 M   255 26:16  3:00  3:19  232   54:10 16.6  1:44  321   34:24 11:28 1:59:51 
  268   9/14    178 Dan Christianson        Preston            MN  64 M   343 34:52  3:58  3:59  129   48:32 18.5  2:57  262   29:38  9:53 1:59:56 
  269  20/21    252 David Hartman           Minneapolis        MN  46 M   333 33:40  3:50  4:15  265   56:45 15.9  2:10   97   23:21  7:47 2:00:09 
  270  10/14    431 Barry Olson             West Fargo         ND  61 M   328 33:10  3:47  5:39  134   48:59 18.4  1:59  272   30:36 10:12 2:00:20 
  271  10/21    491 Breanne Royer           Minneapolis        MN  35 F   326 32:40  3:43  3:17  230   54:01 16.7  1:50  249   28:48  9:36 2:00:35 
  272   7/10    625 Annette Zimmerman       Waseca             MN  58 F   258 26:22  3:00  3:14  212   52:41 17.1  1:47  342   36:50 12:17 2:00:53 
  273   4/6     258 Evelyn Heigis           Excelsior          MN  14 F   246 25:34  2:55  3:35  305 1:00:49 14.8  0:54  270   30:13 10:05 2:01:04 
  274  31/37    522 Daniel Shaughnessy      Shakopee           MN  34 M   175 21:59  2:30  5:27  288   58:25 15.4  4:06  285   31:12 10:24 2:01:07 
  275  11/21    312 Loran Kinley            Minneapolis        MN  37 F   289 28:49  3:17  3:33  161   50:41 17.8  2:04  338   36:08 12:03 2:01:13 
  276  19/23    148 Bjorn Bragstad          Saint Paul         MN  40 M   249 25:49  2:57  6:24  297   59:13 15.2  3:05  212   26:59  9:00 2:01:28 
  277  17/21    527 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  56 M   285 28:39  3:16  5:11  259   56:00 16.1  1:49  265   29:51  9:57 2:01:29 
  278   8/10    467 Paquita Ray             Delano             MN  59 F   240 25:22  2:53  2:51  245   54:46 16.4  2:36  336   35:59 12:00 2:01:32 
  279  15/19    434 Tim Olson               Saint Paul         MN  35 M   282 28:27  3:14  2:29  276   57:25 15.7  0:46  305   32:31 10:51 2:01:37 
  280  12/21    386 Heidi Meulners          Crystal            MN  38 F   173 21:56  2:30  4:02  282   57:35 15.6  1:53  340   36:17 12:06 2:01:42 
  281  11/14    384 Matt Meter              Ankeny             IA  51 M   275 27:55  3:11  3:49  240   54:34 16.5  1:49  315   33:38 11:13 2:01:43 
  282  16/19    590 David Wells             Victoria           MN  38 M   332 33:35  3:49  2:58  285   58:02 15.5  1:12  181   26:09  8:43 2:01:55 
  283   5/10    352 Edie Liggett            Minneapolis        MN  24 F   198 23:28  2:40  2:33  284   57:46 15.6  1:15  343   37:17 12:26 2:02:16 
  284   7/8     428 Katherine Olig          Carver             MN  52 F   134 20:03  2:17  4:29  309 1:00:57 14.8  1:54  330   35:15 11:45 2:02:35 
  285  17/19    616 John Yacos              Coppell            TX  39 M   352 38:56  4:26  3:36  257   55:52 16.1  0:43  107   23:34  7:52 2:02:39 
  286  32/37    464 Moe Rafie               Maple Grove        MN  30 M   223 24:34  2:48  4:35  310 1:01:28 14.6  1:04  287   31:17 10:26 2:02:56 
  287  11/14    114 Ariel Avestruz          River Falls        WI  60 M   264 26:53  3:04  3:30  135   49:00 18.4  2:47  352   40:49 13:37 2:02:56 
  288  12/14    116 Mike Baker              Edina              MN  63 M   293 29:04  3:19  3:34  242   54:39 16.5  1:57  318   34:08 11:23 2:03:20 
  289  13/21    614 Alyssa Wray             Excelsior          MN  36 F   209 23:55  2:44  3:57  290   58:50 15.3  2:15  323   34:27 11:29 2:03:22 
  290  12/16    587 Daniel Weisbrod         Stillwater         MN  24 M   101 19:05  2:11  3:58  330 1:04:10 14.0  0:40  333   35:33 11:51 2:03:24 
  291  20/23    197 Anthony Ditoma          Plano              TX  44 M   335 34:03  3:53  3:15  234   54:13 16.6  1:10  278   30:52 10:18 2:03:31 
  292   6/10    374 Kenzie McClintic        Saint Paul         MN  24 F   216 24:15  2:46  3:28  332 1:05:10 13.8  1:54  251   28:55  9:39 2:03:41 
  293   1/1     497 Michel Sanders          Saint Paul         MN  68 F   267 27:18  3:07  3:34  277   57:25 15.7  1:35  316   33:53 11:18 2:03:42 
  294  33/37    601 Brian Wilkins           Minneapolis        MN  30 M   348 37:44  4:18  2:56  263   56:17 16.0  0:50  180   26:04  8:42 2:03:49 
  295   5/6     471 Frija Reinert           Owatonna           MN  19 F   247 25:41  2:56  6:21  303 1:00:24 14.9  3:14  243   28:30  9:30 2:04:09 
  296  21/23    130 Eric Berg               Minneapolis        MN  44 M   318 31:50  3:38  3:35  272   57:02 15.8  0:57  283   31:03 10:21 2:04:26 
  297  22/23    477 Grant Robberson         Saint Michael      MN  41 M   269 27:33  3:08  5:17  338 1:05:27 13.8  2:00  123   24:15  8:05 2:04:30 
  298  18/19    561 Kyle Turner             Hudson             WI  35 M   315 31:24  3:35  5:25  278   57:25 15.7  3:03  226   27:35  9:12 2:04:50 
  299  14/21    516 Jennifer Schwichtenberg Hopkins            MN  36 F   231 24:52  2:50  3:51  308 1:00:54 14.8  1:42  317   33:54 11:18 2:05:11 
  300   9/12    493 Erik Ruhland            Maple Grove        MN  30 M   327 32:53  3:45  4:01  293   59:01 15.2  1:18  235   28:00  9:20 2:05:13 
  301  14/17    281 Shelby Jacob            Minnetonka         MN  28 F   279 28:13  3:13  4:38  258   56:00 16.1  3:32  308   32:58 11:00 2:05:19 
  302  18/21    483 Michael Rogers          Minneapolis        MN  57 M   281 28:20  3:14  3:19  280   57:32 15.6  2:02  320   34:22 11:28 2:05:34 
  303  14/22    212 Samantha Farrell        Minneapolis        MN  33 F   295 29:06  3:19  4:07  244   54:45 16.4  1:45  335   35:58 12:00 2:05:38 
  304   7/10    383 Maddie Meter            Des Moines         IA  24 F   319 31:53  3:38  3:20  300   59:40 15.1  2:07  254   29:06  9:42 2:06:05 
  305  34/37    618 Scott Yingling          Liberty            MO  32 M   288 28:47  3:17  2:40  267   56:46 15.9  1:36  341   36:46 12:16 2:06:33 
  306  38/45    280 Tariq Islam             Minneapolis        MN  27 M   242 25:28  2:54  2:32  328 1:04:03 14.1  1:55  312   33:14 11:05 2:07:10 
  307  15/21    144 Rachel Boughton         Minneapolis        MN  35 F   308 30:09  3:26  3:10  317 1:01:57 14.5  0:50  286   31:17 10:26 2:07:21 
  308   8/10    388 Sammi Meyer             Saint Paul         MN  23 F    94 18:36  2:07  3:35  340 1:06:06 13.6  1:10  345   37:57 12:39 2:07:22 
  309  12/14    259 John Heigis             Excelsior          MN  51 M   322 32:06  3:39  3:34  306 1:00:49 14.8  2:13  252   28:57  9:39 2:07:38 
  310  10/12    339 Christopher Lanphier    Castle Rock        CO  58 M   337 34:07  3:53  4:01  261   56:02 16.1  0:58  310   33:04 11:02 2:08:10 
  311  13/16    334 Sean Kvidera            Fargo              ND  24 M   266 27:17  3:07  2:38  341 1:06:14 13.6  0:35  292   31:34 10:32 2:08:17 
  312  15/22    393 Mia Miller              Minneapolis        MN  33 F   341 34:44  3:57  3:44  304 1:00:41 14.8  1:59  224   27:28  9:10 2:08:35 
  313   9/10    611 Rachel Wood             Indianapolis       IN  23 F   226 24:37  2:48  3:13  351 1:08:10 13.2  1:59  277   30:52 10:18 2:08:48 
  314  23/23    426 Sam Ogrodnik            Minnetonkaminneton MN  40 M   298 29:17  3:20  3:37  311 1:01:32 14.6  1:47  309   33:04 11:02 2:09:14 
  315  11/12    150 Cameron Braund          Saint Paul         MN  28 M   346 35:30  4:02  3:25  279   57:31 15.6  1:42  284   31:10 10:24 2:09:16 
  316  16/22    541 Taylor Strelinger       Plymouth           MN  33 F   312 30:56  3:31  4:27  324 1:03:15 14.2  1:47  257   29:09  9:43 2:09:32 
  317  35/37    183 Kevin Collings          Minneapolis        MN  30 M   287 28:45  3:16  4:01  345 1:07:35 13.3  0:50  255   29:06  9:42 2:10:16 
  318  19/19    456 Jim Plaetz              Minneapolis        MN  36 M   357 39:46  4:32  3:56  222   53:26 16.8  2:20  280   30:58 10:20 2:10:24 
  319  39/45    230 Luis Gonzalez           Andover            MN  28 M   356 39:31  4:30  4:52  253   55:33 16.2  1:00  264   29:45  9:55 2:10:39 
  320  17/22    303 Rebecca Josephson       Minneapolis        MN  30 F   334 33:52  3:51  4:10  295   59:11 15.2  1:43  295   31:46 10:36 2:10:40 
  321  18/22    241 Rachael Grundman        Minneapolisminneap MN  30 F   339 34:22  3:55  3:58  294   59:06 15.2  1:31  293   31:45 10:35 2:10:40 
  322  19/22    295 Andrea Johnson          St Paul            MN  31 F   336 34:06  3:53  4:06  296   59:12 15.2  1:33  294   31:45 10:35 2:10:41 
  323  19/21    345 Timothy Lehman          New Paris          IN  58 M   323 32:07  3:39  4:14  314 1:01:45 14.6  1:20  289   31:19 10:27 2:10:44 
  324  16/21    582 Kelsey Weber            Eden Prairie       MN  36 F   224 24:36  2:48  6:19  325 1:03:24 14.2  2:12  329   34:57 11:39 2:11:25 
  325  15/17    367 Robyn Marks             Minneapolis        MN  27 F   215 24:11  2:45  4:57  349 1:08:00 13.2  3:25  290   31:21 10:27 2:11:54 
  326   2/2     218 Connie Foster           River Falls        WI  71 F   251 25:56  2:57  4:58  321 1:02:57 14.3  2:47  334   35:37 11:53 2:12:13 
  327  17/21    149 Lauren Bragstad         Saint Paul         MN  38 F   205 23:34  2:41  7:22  347 1:07:54 13.3  1:44  306   32:48 10:56 2:13:20 
  328  10/10    365 Maite Marin-Mera        Minneapolis        MN  23 F   195 23:17  2:39  2:43  331 1:04:48 13.9  0:47  358   42:05 14:02 2:13:38 
  329  16/17    240 Lydia Grove             Chaska             MN  27 F   222 24:30  2:47  3:58  346 1:07:50 13.3  2:21  332   35:31 11:51 2:14:08 
  330  40/45    566 Jace Vaninger           Minnetonka         MN  29 M   362 42:05  4:47  5:49  200   52:04 17.3  2:41  313   33:29 11:10 2:16:07 
  331  41/45    102 Garrett Ahn             Minneapolis        MN  28 M   227 24:42  2:49  5:28  250   55:22 16.3 17:08  314   33:30 11:10 2:16:07 
  332   7/8     600 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  46 F   325 32:32  3:42  2:35  315 1:01:49 14.6  1:23  346   38:06 12:42 2:16:24 
  333  14/16    438 Blake Ondercin          Chaska             MN  22 M   367 50:29  5:45  2:22  228   53:42 16.8  1:23  245   28:35  9:32 2:16:30 
  334  20/22    125 Sierra Barthen          Minneapolis        MN  34 F   360 41:17  4:42  3:00  273   57:06 15.8  2:57  303   32:19 10:47 2:16:38 
  335  15/16    155 Justin Brill            Chanhassen         MN  23 M   353 39:15  4:28  4:13  335 1:05:24 13.8  1:11  193   26:37  8:53 2:16:38 
  336  18/21    237 Allison Greene          North Mankato      MN  36 F   272 27:45  3:10  3:05  322 1:03:03 14.3  2:01  353   40:50 13:37 2:16:44 
  337   4/5     476 Grady Robberson         Saint Michael      MN  12 M   359 40:07  4:34  5:17  336 1:05:26 13.8  2:01  124   24:15  8:05 2:17:05 
  338  13/14    268 William Hintz           Delafield          WI  63 M   311 30:41  3:30  4:43  327 1:03:59 14.1  2:45  331   35:17 11:46 2:17:22 
  339  20/21    448 Derald Pederson         Minneapolis        MN  59 M   271 27:44  3:09  6:49  326 1:03:55 14.1  3:13  339   36:16 12:06 2:17:55 
  340  36/37    585 Matthew Weikert         New Brighton       MN  33 M   321 32:03  3:39  4:43  329 1:04:03 14.1  1:40  337   35:59 12:00 2:18:27 
  341   4/5     595 Tina West               Cedarburg          WI  61 F   299 29:24  3:21  3:59  354 1:09:00 13.0  1:59  327   34:52 11:38 2:19:12 
  342   4/5     213 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  67 M   310 30:26  3:28  7:25  270   56:54 15.8  3:58  350   40:34 13:32 2:19:15 
  343  13/14    538 Richard Stewart         Elburn             IL  54 M   248 25:42  2:56  4:21  318 1:02:26 14.4  2:38  361   44:37 14:53 2:19:43 
  344  42/45    226 Zubair Gabow            Maple Grove        MN  27 M   365 44:21  5:03  4:10  333 1:05:13 13.8  3:18  102   23:26  7:49 2:20:26 
  345  14/14    575 Rich Wagner             Waconia            MN  61 M   331 33:29  3:49  3:52  298   59:20 15.2  1:34  359   42:22 14:08 2:20:35 
  346  17/17    424 Hailey Norville         Minneapolis        MN  27 F   218 24:21  2:46  3:32  359 1:13:05 12.3  1:09  354   41:03 13:41 2:23:08 
  347   6/6     362 Jayne Mapstone          Stillwater         MN  19 F   316 31:41  3:36  3:03  352 1:08:18 13.2  1:09  348   38:59 13:00 2:23:08 
  348  19/21    248 Jennifer Hanzal         Forest Lake        MN  39 F   347 37:14  4:14  5:27  348 1:07:58 13.2  1:50  300   32:07 10:43 2:24:34 
  349  43/45    379 Colby McNaney           Maple Grove        MN  29 M   342 34:47  3:58  5:28  343 1:07:08 13.4  1:04  347   38:38 12:53 2:27:04 
  350  21/21    447 Chip Pedersen           Victoria           MN  57 M   307 29:56  3:24  4:19  337 1:05:27 13.8  2:38  362   45:14 15:05 2:27:31 
  351   8/8     300 Lynn Johnston           Long Lake          MN  52 F   292 29:03  3:18  3:27  353 1:08:22 13.2  2:17  363   45:38 15:13 2:28:45 
  352   5/5     445 Eshaan Parnerkar        Saint Paul         MN  13 M   280 28:18  3:13  6:03  362 1:18:30 11.5  1:38  324   34:31 11:31 2:28:58 
  353   5/5     243 Mary Guentzel           Kasota             MN  61 F   302 29:31  3:22  3:54  357 1:12:11 12.5  3:08  351   40:46 13:36 2:29:28 
  354  21/22    433 Shelbi Olson            Minneapolis        MN  30 F   351 38:31  4:23  4:50  355 1:09:24 13.0  2:09  325   34:37 11:33 2:29:28 
  355  14/14    574 James Wabindato         Saint Paul         MN  50 M   291 29:02  3:18  4:58  320 1:02:45 14.3  4:13  368   49:28 16:30 2:30:25 
  356  20/21    279 Aubrey Hunstad          Excelsiorexcelsior MN  36 F   314 31:08  3:33  3:30  365 1:20:15 11.2  1:19  326   34:46 11:36 2:30:57 
  357  44/45    283 Brett Jacobus           Minneapolis        MN  26 M   363 42:30  4:50  3:29  360 1:13:57 12.2  1:48  302   32:18 10:46 2:34:01 
  358  16/16    537 Andrew Stewart          Northbrook         IL  21 M   303 29:35  3:22  5:01  358 1:13:05 12.3  1:42  364   46:11 15:24 2:35:32 
  359  22/22    162 Katy Burke              Minneapolis        MN  31 F   355 39:27  4:29  3:09  350 1:08:07 13.2  1:22  366   47:00 15:40 2:39:04 
  360  12/12    298 Chris Johnston          Long Lake          MN  53 M   354 39:19  4:29  5:43  334 1:05:19 13.8  3:15  365   46:22 15:28 2:39:56 
  361  21/21    444 Amit Parnerkar          Saint Paul         MN  45 M   340 34:35  3:56  5:37  366 1:20:56 11.1  2:02  349   40:31 13:31 2:43:39 
  362  45/45    166 Mark Cage               Minneapolis        MN  28 M   368 61:23  6:59  5:15  344 1:07:33 13.3  1:31  269   30:07 10:03 2:45:48 
  363   6/6     117 McKaela Baldus          Chaska             MN  40 F   345 34:54  3:58  5:48  367 1:21:57 11.0  2:18  356   41:21 13:47 2:46:16 
  364   8/8     539 Suzy Stinson            Eden Prairie       MN  47 F   358 39:49  4:32  5:18  364 1:18:55 11.4  1:50  355   41:07 13:43 2:46:57 
  365   9/10    603 Carol Williams          Fort Myers         FL  56 F   349 38:09  4:21  6:27  361 1:18:19 11.5  3:53  360   44:24 14:48 2:51:11 
  366   5/5     292 Mark Jeter              Excelsior          MN  65 M   361 41:20  4:42  7:47  363 1:18:34 11.5  3:29  357   42:01 14:01 2:53:09 
  367  37/37    227 Steven Galer            Vienna             VA  34 M   369 69:53  7:57  9:10  339 1:06:01 13.6  0:57  322   34:27 11:29 3:00:26 
  368  21/21    602 Anna Williams           Saint Paul         MN  39 F   324 32:32  3:42  5:08  369 1:31:05  9.9  2:52  369   56:31 18:51 3:08:07 
  369  10/10    364 Dawn Marcotte           Farmington         MN  55 F   366 48:43  5:33  6:23  368 1:28:38 10.2  3:03  367   47:13 15:45 3:13:58 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  644 Alberts Muench SISU relay                        1 13:03  1:29  0:43    2   41:43 21.6  0:21    3   23:08  7:43 1:18:56 
           Carter Muench , Isaac Alberts ,                        
    2  643 5:00AM Sisu                                      2 15:45  1:48 54:58    1    0:01 54000.0  0:23    1   20:58  7:00 1:32:05 
           John Kokkinen , Chris Smith , Patrick Senescall        
    3  645 All Blokes                                       4 23:43  2:42  1:34    3   48:29 18.6  0:49    4   24:12  8:04 1:38:45 
           Matthew Myers , Mike Salvador , Rob Salvador           
    4  647 geezer/GenZ                                      3 21:37  2:28  4:27    4   50:38 17.8  1:03    2   22:52  7:38 1:40:35 
           Mike Cassidy , Joe Cassidy ,                           


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  650 SISU bubbles                                     2 26:26  3:01  0:55    1   56:48 15.8  0:31    1   27:09  9:03 1:51:46 
           Marti Crosby , Heather George , Rachel Stender         
    2  649 SHS                                              1 21:36  2:28  1:57    2 1:20:01 11.2  0:58    2   36:04 12:02 2:20:35 
           Toweya Brown-Ochs , Erin Gaines , Winona Lakin         


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  653 Team SISU                                        1 15:38  1:47  1:02    1   47:10 19.1  0:24    1   20:56  6:59 1:25:08 
           Pat Crosby , Heather Buemer , Luke Watercott           
    2  651 Son of a Gags                                    2 20:24  2:19  2:26    2   52:59 17.0  0:50    2   22:11  7:24 1:38:48 
           Karen Maney , Matt Maney ,                             
    3  652 Swim, Bike, Run                                  4 23:50  2:43  1:31    3   57:16 15.7  0:53    3   25:36  8:32 1:49:04 
           Ashley Fotso , Jay Fotso , Kelsey Moe                  
    4  648 Johnson-Hunstad                                  3 23:26  2:40  1:37    4 1:02:12 14.5  1:01    4   27:37  9:13 1:55:52 
           Nelson Hunstad , Jackie Johnson , Cooper Johnson       

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 132 Mark Berken             Long Lake          MN  40 M      5 32:49  3:44  3:26    1   52:15 17.2  4:58                            
 366 Jolynn Markison         Minneapolis        MN  44 F      2 18:40  2:08  2:12                                                    
 115 Bryan Bader             Minneapolis        MN  36 M      3 22:13  2:32  2:16                                                    
 337 Brent Lange             Wayzata            MN  39 M      4 23:16  2:39  3:00                                                    
 510 Elizabeth Schultz       Wayzata            MN  58 F      1 18:15  2:05                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  622 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32    1 13:00  1:29  1:19    1   33:13 27.1  0:41    3   17:50  5:57 1:06:03 
    2  547 Kyle Swenson            Rogers             MN  20    2 13:13  1:31  1:03    2   35:34 25.3  0:27    2   17:36  5:52 1:07:51 
    3  621 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29    3 13:21  1:31  1:16    3   36:05 24.9  0:52    5   18:34  6:12 1:10:07 
    4  159 Mike Buenting           Chanhassen         MN  47    5 16:23  1:52  0:57    4   37:54 23.7  0:50    4   17:51  5:57 1:13:53 
    5  356 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47    4 13:25  1:32  0:58    5   39:20 22.9  0:37    8   20:17  6:46 1:14:36 
    6  475 Cody Riesterer          Golden Valley      MN  27    7 17:37  2:01  1:53    6   40:43 22.1  1:06    1   17:13  5:45 1:18:29 
    7  554 Bryan Tinajero          Saint Paul         MN  34    6 16:50  1:55  2:00    8   41:11 21.9  1:07    6   18:41  6:14 1:19:47 
    8  124 Ryan Barrios            Chanhassen         MN  35    8 19:11  2:11  2:10    7   41:05 21.9  1:08    7   19:41  6:34 1:23:13 
    9  440 Ryan Ondercin           Chaska             MN  20    9 23:33  2:41  2:48    9   51:07 17.6  1:18    9   22:45  7:35 1:41:29 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  543 Maggie Swanson          Excelsior          MN  27    3 14:03  1:36  1:36    1   38:59 23.1  0:42    1   19:04  6:22 1:14:22 
    2  478 Christina Roberts       Minneapolis        MN  36    1 13:19  1:31  1:16    5   43:03 20.9  0:39    4   20:22  6:48 1:18:36 
    3  266 Elena Hengel            Wayzata            MN  25    5 14:52  1:42  1:18    2   41:33 21.7  1:05    3   19:56  6:39 1:18:42 
    4  158 Isabella Buenting       Excelsior          MN  19    4 14:03  1:36  0:51    6   43:45 20.6  0:43    2   19:31  6:31 1:18:51 
    5  546 Kristina Swenson        Rogers             MN  25    2 13:40  1:34  1:00    3   42:03 21.4  0:52    5   22:19  7:27 1:19:51 
    6  358 Danielle Lyons          Minneapolis        MN  33    6 18:03  2:04  2:12    4   42:32 21.2  1:14    6   28:14  9:25 1:32:13 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  479 Samuel Roden            Minneapolis        MN  26    1 14:08  1:37  1:31    1   41:59 21.4  1:09    2   23:13  7:45 1:21:58 
    2  104 Andy Akason             Chaska             MN  31    3 17:02  1:57  3:35    2   42:08 21.4  1:29    3   23:15  7:45 1:27:27 
    3  470 John Regan              Minneapolis        MN  32    5 19:41  2:15  3:22    8   52:53 17.0  0:50    1   21:15  7:05 1:37:59 
    4  407 Ryan Moore              Chanhassen         MN  38    6 20:24  2:20  2:33    4   46:31 19.3  2:49    5   27:24  9:08 1:39:39 
    5  351 Jason Lien              Saint Paul         MN  50    7 22:55  2:37  2:49    3   45:47 19.7  2:11    4   26:48  8:56 1:40:29 
    6  176 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  54    4 17:37  2:01  2:47    5   47:03 19.1  1:15   10   31:51 10:37 1:40:31 
    7  399 Aaron Moeckly           Rochester          MN  57    2 16:42  1:54  3:26    6   48:50 18.4  2:09    8   30:37 10:13 1:41:42 
    8  318 Kip Knippel             Mendota Heights    MN  45    8 30:10  3:26  1:53    7   52:27 17.2  1:44    7   28:02  9:21 1:54:13 
    9  493 Erik Ruhland            Maple Grove        MN  30    9 32:53  3:45  4:01   11   59:01 15.2  1:18    6   28:00  9:20 2:05:13 
   10  339 Christopher Lanphier    Castle Rock        CO  58   10 34:07  3:53  4:01    9   56:02 16.1  0:58   11   33:04 11:02 2:08:10 
   11  150 Cameron Braund          Saint Paul         MN  28   11 35:30  4:02  3:25   10   57:31 15.6  1:42    9   31:10 10:24 2:09:16 
   12  298 Chris Johnston          Long Lake          MN  53   12 39:19  4:29  5:43   12 1:05:19 13.8  3:15   12   46:22 15:28 2:39:56 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  553 Karlie Tiede            Dimock             SD  24    1 17:10  1:57  3:40    4 1:01:43 14.6  1:12    1   26:10  8:44 1:49:54 
    2  287 Molly Jeatran           Minneapolis        MN  42    2 19:25  2:13  2:45    2   55:32 16.2  2:00    4   32:50 10:57 1:52:29 
    3  536 Devin Stern             Minneapolis        MN  34    3 20:58  2:23  2:23    3   57:33 15.6  1:55    2   30:35 10:12 1:53:23 
    4  528 Alicia Smith-Anderson   Arden Hills        MN  34    4 24:27  2:47  3:18    1   52:58 17.0  2:18    3   31:47 10:36 1:54:46 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M   13:00  1:29 
    2 Kyle Swenson            Rogers             MN  20 M   13:13  1:31 
    3 Noah Billings           Rochester          MN  16 M   13:18  1:31 
    4 Christina Roberts       Minneapolis        MN  36 F   13:19  1:31 
    5 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29 M   13:21  1:31 
    6 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47 M   13:25  1:32 
    7 Kristina Swenson        Rogers             MN  25 F   13:40  1:34 
    8 Soren Huggins           Minneapolis        MN  48 M   13:55  1:35 
    9 Maggie Swanson          Excelsior          MN  27 F   14:03  1:36 
   10 Isabella Buenting       Excelsior          MN  19 F   14:03  1:36 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M   33:13 27.1 
    2 Kyle Swenson            Rogers             MN  20 M   35:34 25.3 
    3 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29 M   36:05 24.9 
    4 Noah Billings           Rochester          MN  16 M   36:18 24.8 
    5 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  41 M   36:54 24.4 
    6 Mike Buenting           Chanhassen         MN  47 M   37:54 23.7 
    7 Maggie Swanson          Excelsior          MN  27 F   38:59 23.1 
    8 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47 M   39:20 22.9 
    9 Andrew Hardacre         Chaska             MN  49 M   39:31 22.8 
   10 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58 M   39:42 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Cody Riesterer          Golden Valley      MN  27 M   17:13  5:45 
    2 Kyle Swenson            Rogers             MN  20 M   17:36  5:52 
    3 Preston Youngdahl       Plymouth           MN  32 M   17:50  5:57 
    4 Mike Buenting           Chanhassen         MN  47 M   17:51  5:57 
    5 Steven Voss             Osseo              MN  37 M   17:55  5:59 
    6 Noah Billings           Rochester          MN  16 M   18:07  6:03 
    7 Kurt Youngdahl          Hopkins            MN  29 M   18:34  6:12 
    8 Bryan Tinajero          Saint Paul         MN  34 M   18:41  6:14 
    9 Scott Kvidera           Grand Forks        ND  26 M   19:00  6:20 
   10 Maggie Swanson          Excelsior          MN  27 F   19:04  6:22 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  137 Noah Billings           Rochester          MN  16    1 13:18  1:31  1:00    1   36:18 24.8  0:25    2   18:07  6:03 1:09:06 
    2  573 Steven Voss             Osseo              MN  37    4 14:37  1:40  1:10    8   40:05 22.5  1:00    1   17:55  5:59 1:14:45 
    3  423 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  41   16 16:01  1:50  1:41    2   36:54 24.4  0:58   14   20:57  6:59 1:16:30 
    4  135 Mike Bibelheimer        Minneapolisplymout MN  41   12 15:48  1:48  1:18    5   39:42 22.7  0:42    5   19:08  6:23 1:16:36 
    5  414 Scott Myers             Minneapolis        MN  46    3 14:34  1:40  1:29   14   41:11 21.9  0:48   10   20:08  6:43 1:18:08 
    6  593 Greg Werner             Wayzata            MN  55   21 16:24  1:52  1:27    7   40:03 22.5  0:44   22   21:35  7:12 1:20:11 
    7  309 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58   14 15:55  1:49  1:20    4   39:42 22.7  0:47   42   22:46  7:36 1:20:27 
    8  325 Brent Krause            Maple Grove        MN  40   23 16:29  1:53  2:10   12   40:57 22.0  1:23   13   20:42  6:54 1:21:39 
    9  485 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  45   40 17:31  2:00  1:57   10   40:44 22.1  1:20   11   20:33  6:51 1:22:02 
   10  250 Andrew Hardacre         Chaska             MN  49   18 16:11  1:51  2:19    3   39:31 22.8  1:35   46   22:49  7:37 1:22:23 
   11  404 Mark Moland             Lakeville          MN  58   57 19:07  2:11  1:46    6   39:56 22.5  1:15   16   21:11  7:04 1:23:13 
   12  142 Matthew Boley           Minneapolis        MN  28   97 20:59  2:23  1:40   11   40:54 22.0  0:50    7   19:14  6:25 1:23:36 
   13  569 Charles Vazac           Stillwater         MN  44   46 17:51  2:02  1:30   18   42:07 21.4  1:14   15   21:03  7:01 1:23:42 
   14  145 Matthew Boyce           Hopkins            MN  28   30 16:48  1:55  1:28   29   43:41 20.6  0:33   20   21:30  7:10 1:23:58 
   15  275 Soren Huggins           Minneapolis        MN  48    2 13:55  1:35  1:33   43   44:51 20.1  1:00   48   22:51  7:37 1:24:09 
   16  560 Keith Tufte             Excelsior          MN  62   11 15:47  1:48  1:55   19   42:13 21.3  0:57   64   23:25  7:49 1:24:15 
   17  605 Spencer Williams        Mound              MN  28   17 16:10  1:51  1:28   31   43:59 20.5  0:56   28   21:56  7:19 1:24:26 
   18  305 Kevin Jost              Minneapolis        MN  45   44 17:41  2:01  1:22   22   42:41 21.1  1:01   27   21:53  7:18 1:24:36 
   19  317 David Knack             Prior Lake         MN  59   25 16:30  1:53  1:45   17   41:48 21.5  1:17   65   23:25  7:49 1:24:42 
   20  223 William Fritzke         Wayzata            MN  25   32 17:01  1:56  2:00   41   44:43 20.1  1:11    8   19:54  6:38 1:24:47 
   21  111 Luke Anton              Minneapolis        MN  36   48 18:08  2:04  1:46   28   43:36 20.6  1:24    9   19:59  6:40 1:24:52 
   22  200 Taylor Doolittle        Wayzata            MN  33   28 16:46  1:55  2:08   25   43:12 20.8  0:39   47   22:51  7:37 1:25:35 
   23  532 Sam Steadman            Wayzata            MN  29   15 15:57  1:49  1:57   30   43:55 20.5  0:40   58   23:18  7:46 1:25:45 
   24  398 Tom Mitchell            Plymouth           MN  39   54 18:46  2:08  2:34   32   44:07 20.4  1:19    4   19:06  6:22 1:25:50 
   25  534 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  33   34 17:15  1:58  1:26   26   43:17 20.8  0:55   69   23:33  7:51 1:26:23 
   26  359 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  58   47 17:53  2:02  1:34   15   41:25 21.7  0:43  106   25:08  8:23 1:26:41 
   27  265 Chuck Hengel            Woodland           MN  58   68 19:24  2:13  2:09    9   40:42 22.1  1:31   50   22:56  7:39 1:26:41 
   28  484 Anthony Roman           Minneapolis        MN  38   13 15:49  1:48  1:41   37   44:30 20.2  0:50   80   24:02  8:01 1:26:50 
   29  623 Trent Youngdahl         Wayzata            MN  27    6 15:16  1:45  1:52   52   45:33 19.8  0:57   63   23:22  7:48 1:26:58 
   30  236 Conor Green             Edina              MN  42    5 15:09  1:44  2:14   48   45:16 19.9  1:22   56   23:13  7:45 1:27:12 
   31  251 Luke Harned             Saint Paul         MN  69   66 19:22  2:13  1:59   20   42:16 21.3  1:01   45   22:48  7:36 1:27:25 
   32  458 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  40   49 18:11  2:04  1:41   23   42:48 21.0  1:16   73   23:37  7:53 1:27:32 
   33  270 Elliot Hoekstra         Hopkins            MN  30   27 16:42  1:54  2:10   34   44:22 20.3  0:46   82   24:07  8:03 1:28:04 
   34  565 Travis Van Neste        Minneapolis        MN  48   73 19:43  2:15  2:17   16   41:39 21.6  0:40   83   24:07  8:03 1:28:23 
   35  208 Peter Elsham            Minneapolis        MN  34   53 18:30  2:07  2:09   27   43:36 20.6  0:41   75   23:49  7:57 1:28:43 
   36  526 Greg Skaggs             Minneapolis        MN  53   31 16:56  1:56  2:01   33   44:15 20.3  1:21   96   24:44  8:15 1:29:16 
   37  160 Jake Bure               Excelsior          MN  31   36 17:22  1:59  2:53   49   45:28 19.8  1:09   36   22:27  7:29 1:29:18 
   38  221 Max Freytag             Eden Prairie       MN  17   33 17:01  1:56  3:10   69   46:36 19.3  1:16   23   21:42  7:14 1:29:44 
   39  589 Tad Weiss               Excelsior          MN  59   71 19:39  2:14  1:52   71   46:45 19.3  0:53   17   21:23  7:08 1:30:30 
   40  326 Kurt Krautmann          Minneapolis        MN  23   52 18:23  2:06  2:36   60   45:56 19.6  0:37   52   23:07  7:43 1:30:36 
   41  432 Christopher Olson       New Richland       MN  24   39 17:29  2:00  1:59   68   46:33 19.3  2:00   41   22:45  7:35 1:30:44 
   42  389 Audun Mikkelson         Hayward            WI  64    8 15:31  1:46  2:19   45   44:58 20.0  1:00  146   26:59  9:00 1:30:45 
   43  400 Jesse Moeckly           Minneapolis        MN  28   29 16:47  1:55  2:11   62   46:03 19.5  1:05   97   24:45  8:15 1:30:48 
   44  474 Thomas Richards         Hopkins            MN  32   69 19:27  2:13  1:49   55   45:42 19.7  0:31   66   23:25  7:49 1:30:53 
   45  607 Garrett Wilson          Edina              MN  51   81 20:08  2:18  2:15   21   42:27 21.2  1:16  102   24:55  8:19 1:31:00 
   46  233 Garett Graubins         Victoria           MN  49   77 19:58  2:17  2:59   35   44:23 20.3  1:38   40   22:45  7:35 1:31:41 
   47  559 Adrian Trow             Hopkins            MN  26   51 18:17  2:05  2:48   78   47:09 19.1  1:24   35   22:25  7:29 1:32:01 
   48  329 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  49   59 19:09  2:11  2:20   36   44:28 20.2  1:38   92   24:33  8:11 1:32:06 
   49  136 Edward Bieging Jr.      Stillwater         MN  62   90 20:36  2:21  2:05   46   44:59 20.0  1:21   53   23:10  7:44 1:32:08 
   50  557 Joe Traxler             Victoria           MN  28  116 22:48  2:36  1:26   50   45:29 19.8  1:07   21   21:35  7:12 1:32:23 
   51  545 Greg Swenson            Rogers             MN  53   26 16:41  1:54  1:45   53   45:34 19.8  1:50  135   26:43  8:55 1:32:30 
   52  260 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24   67 19:24  2:13  2:01   40   44:39 20.2  1:21  108   25:19  8:27 1:32:43 
   53  390 Justin Miles            Excelsior          MN  37   63 19:19  2:12  3:02   82   47:17 19.0  0:56   31   22:10  7:24 1:32:43 
   54  503 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  50   10 15:46  1:48  1:54   85   47:32 18.9  0:53  147   27:00  9:00 1:33:04 
   55  247 Matthew Hagen           Saint Paul         MN  32   75 19:54  2:16  1:43   84   47:24 19.0  0:48   60   23:19  7:47 1:33:06 
   56  306 Hunter Kaestner         Minneapolis        MN  31   93 20:42  2:22  1:38   65   46:15 19.5  0:49   77   23:51  7:57 1:33:14 
   57  523 Daniel Sheldon          Hopkins            MN  25   84 20:13  2:18  2:09   58   45:52 19.6  1:22   74   23:44  7:55 1:33:20 
   58  487 David Rounds            Minneapolis        MN  51  156 26:46  3:03  2:01   13   41:00 22.0  1:24   32   22:14  7:25 1:33:24 
   59  564 Ryan Van Mechelen       Minneapolis        MN  28   22 16:27  1:53  2:33  122   51:19 17.5  1:12   29   21:56  7:19 1:33:26 
   60  578 Anthony Ward            Newnan             GA  33   50 18:16  2:05  2:38   88   47:48 18.8  0:59   79   23:58  8:00 1:33:36 
   61  558 Alexander Troester      Minneapolis        MN  28   96 20:56  2:23  4:08   67   46:27 19.4  1:44   12   20:37  6:53 1:33:50 
   62  151 Ryan Breisach           Minneapolis        MN  39   74 19:44  2:15  2:25   54   45:42 19.7  1:13  104   24:59  8:20 1:34:01 
   63  451 Cole Peterson           Draperdraper       UT  32   64 19:19  2:12  2:16   63   46:05 19.5  1:34  101   24:55  8:19 1:34:07 
   64  315 Josh Klun               Minneapolis        MN  44  100 21:22  2:26  2:00   66   46:16 19.5  1:49   43   22:47  7:36 1:34:11 
   65  488 Jadde Rowe              Osseo              MN  27   58 19:07  2:11  1:44   72   46:47 19.2  1:17  110   25:23  8:28 1:34:16 
   66  494 Ed Rymer                Sarasota           FL  71   60 19:12  2:11  1:49   51   45:29 19.8  1:21  131   26:39  8:53 1:34:28 
   67  139 Mike Blair              Prior Lake         MN  52   79 20:02  2:17  2:04   42   44:50 20.1  0:55  137   26:44  8:55 1:34:33 
   68  498 Rajeev Sastry           Eden Prairie       MN  46   43 17:41  2:01  2:53   91   47:53 18.8  1:18  105   25:05  8:22 1:34:47 
   69  370 Loren Martin            Wayzata            MN  47   87 20:18  2:19  2:49   76   47:02 19.1  1:32   55   23:12  7:44 1:34:50 
   70  465 Nick Rand               Cincinnati         OH  23  138 24:55  2:50  1:53   89   47:50 18.8  1:33    6   19:10  6:24 1:35:19 
   71  403 Andrew Moeller          Medina             MN  43   62 19:16  2:12  2:25   92   47:57 18.8  1:15   91   24:31  8:11 1:35:23 
   72  463 William Quinby          Plymouth           MN  28   20 16:19  1:52  2:35  105   49:38 18.1  0:59  120   26:01  8:41 1:35:30 
   73  480 Billy Rodgers           Minneapolis        MN  31   38 17:29  2:00  2:03  107   50:06 18.0  1:59   86   24:17  8:06 1:35:51 
   74  168 Alexander Cameron       Minneapolis        MN  28   61 19:16  2:12  3:18  114   50:33 17.8  1:00   30   22:02  7:21 1:36:07 
   75  188 John Cullinane          Excelsior          MN  41  131 23:48  2:43  2:32   77   47:09 19.1  1:00   24   21:42  7:14 1:36:09 
   76  205 Zach Einck              Minneapolis        MN  30    7 15:28  1:46  2:43  129   51:36 17.4  2:09   88   24:22  8:08 1:36:17 
   77  512 Eric Schurhamer         Bloomington        MN  28  110 22:04  2:31  2:19   74   46:54 19.2  1:42   76   23:51  7:57 1:36:47 
   78  244 Steve Gunther           Excelsior          MN  64   37 17:26  1:59  1:41   83   47:24 19.0  1:11  168   29:08  9:43 1:36:48 
   79  468 Austin Redfield         St. Louis Park     MN  28   72 19:42  2:15  3:58   87   47:46 18.8  2:18   54   23:10  7:44 1:36:51 
   80  311 Andy Kester             Victoria           MN  49    9 15:39  1:47  3:06  132   51:49 17.4  1:25  100   24:54  8:18 1:36:52 
   81  563 Erik Van Mechelen       Minneapolis        MN  34   70 19:29  2:13  2:47  123   51:24 17.5  1:42   26   21:52  7:18 1:37:12 
   82  296 Peter Johnson           Saint Paul         MN  44   76 19:57  2:16  2:06  133   51:52 17.4  0:41   72   23:36  7:52 1:38:10 
   83  191 John Darda              Minneapolis        MN  45  127 23:29  2:41  2:08   47   45:11 19.9  1:31  118   25:55  8:39 1:38:13 
   84  184 Tim Coltvet             Stillwater         MN  50   80 20:04  2:17  2:16   97   48:46 18.5  1:14  123   26:11  8:44 1:38:29 
   85  455 Thomas Pinewski         Saint Paul         MN  29  108 21:59  2:30  2:03  115   50:43 17.7  1:06   38   22:41  7:34 1:38:30 
   86  401 Joshua Moeckly          Rochester          MN  30  122 23:09  2:38  3:04  106   49:48 18.1  0:52   25   21:47  7:16 1:38:39 
   87  269 Paul Hodapp             Minneapolis        MN  59  101 21:24  2:26  3:15   81   47:16 19.0  2:02  107   25:08  8:23 1:39:03 
   88  472 Dan Reitsma             Carver             MN  44  140 25:07  2:52  2:19   39   44:35 20.2  1:22  115   25:44  8:35 1:39:04 
   89  332 Jake Kurth              Long Lake          MN  32   88 20:25  2:20  3:03  146   52:45 17.1  1:34   18   21:27  7:09 1:39:12 
   90  556 Ty Tostrud              Saint Paul         MN  25  150 25:59  2:58  2:05   73   46:50 19.2  1:37   51   23:01  7:41 1:39:30 
   91  513 David Schurter          Minnetonka         MN  36  120 23:01  2:37  3:18   79   47:11 19.1  1:47   89   24:26  8:09 1:39:41 
   92  349 Scott Leo               Minneapolis        MN  60   78 19:59  2:17  2:16   38   44:33 20.2  1:56  184   31:02 10:21 1:39:44 
   93  357 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  30  126 23:28  2:40  2:36  104   49:34 18.2  1:28   49   22:55  7:39 1:40:00 
   94  397 John Mitchell           Maple Grove        MN  54  132 23:51  2:43  2:40   90   47:53 18.8  0:57   95   24:42  8:14 1:40:01 
   95  342 Jackson Lee             Saint Paul         MN  21  128 23:31  2:41  3:14  128   51:36 17.4  0:35   19   21:29  7:10 1:40:22 
   96  328 Kyle Kriewall           Plymouth           MN  30  105 21:54  2:30  2:58  121   51:18 17.5  1:30   44   22:47  7:36 1:40:26 
   97  437 Alex Ondercin           Excelsior          MN  27  119 22:54  2:37  2:08   75   46:57 19.2  0:51  155   27:41  9:14 1:40:28 
   98  459 Jordan Porteous         Minneapolis        MN  26   99 21:21  2:26  1:26  102   49:11 18.3  0:41  157   27:51  9:17 1:40:29 
   99  206 Derek Eitreim           Excelsior          MN  58  113 22:20  2:33  3:45   80   47:14 19.1  2:30   99   24:53  8:18 1:40:40 
  100  120 Josh Baltzer            Minneapolis        MN  34   86 20:16  2:19  2:23  127   51:33 17.5  0:48  125   26:12  8:44 1:41:10 
  101  123 Peter Barnett           Shakopee           MN  41  107 21:55  2:30  3:29   86   47:44 18.9  1:25  133   26:41  8:54 1:41:13 
  102  282 Sawyer Jacobson         Rochester          MN  27  195 31:58  3:38  2:19   24   42:50 21.0  1:57   33   22:15  7:25 1:41:16 
  103  405 Kevin Montroy           Loretto            MN  57  152 26:13  2:59  3:16   96   48:40 18.5  0:48   37   22:28  7:30 1:41:23 
  104  167 Derek Camenga           Minneapolis        MN  26  117 22:50  2:36  3:19   93   48:06 18.7  1:59  112   25:29  8:30 1:41:41 
  105  322 Chris Koziel            Wheaton            IL  27  145 25:29  2:54  2:48   70   46:40 19.3  1:35  109   25:20  8:27 1:41:50 
  106  496 John Salek-Raham        Detroit            MI  34   45 17:47  2:02  3:02  137   52:03 17.3  2:08  144   26:57  8:59 1:41:56 
  107  420 Justin Nielsen          Minneapolis        MN  43  125 23:19  2:39  2:12  108   50:06 18.0  0:58  111   25:25  8:29 1:41:58 
  108  499 Andrew Sather           Minneapolis        MN  30   89 20:27  2:20  2:46  110   50:12 17.9  1:15  151   27:22  9:08 1:41:59 
  109  542 Adam Swanson            Burnsville         MN  23   65 19:19  2:12  2:57  142   52:23 17.2  0:52  132   26:40  8:54 1:42:10 
  110  209 Justin Elstad           Minneapolis        MN  26  102 21:29  2:27  3:29  111   50:15 17.9  1:27  116   25:47  8:36 1:42:25 
  111  313 Patrick Kinville        Minneapolis        MN  36  166 28:12  3:13  2:56   44   44:57 20.0  2:25   87   24:21  8:07 1:42:49 
  112  507 Andrew Schmitt          Cambridge          MN  33   82 20:10  2:18  2:22  117   50:48 17.7  1:34  158   28:00  9:20 1:42:51 
  113  515 Daniel Schwichtenberg   Hopkins            MN  36   91 20:37  2:21  3:50  112   50:16 17.9  1:49  136   26:43  8:55 1:43:13 
  114  435 Todd Olson              New Richland       MN  57   41 17:31  2:00  4:06  149   53:07 16.9  1:26  149   27:19  9:07 1:43:27 
  115  316 Anton Knack             Minneapolis        MN  29   24 16:29  1:53  2:26  134   51:54 17.3  2:01  181   30:54 10:18 1:43:41 
  116  495 Noureldin Saad          Minneapolis        MN  31   19 16:17  1:51  2:25  190   58:07 15.5  0:39  143   26:57  8:59 1:44:23 
  117  110 Joe Andrews             Minneapolis        MN  56  114 22:26  2:33  3:03  118   51:00 17.6  1:17  139   26:48  8:56 1:44:32 
  118  580 Austin Warren           Johnston           IA  33  111 22:09  2:31  2:44  113   50:26 17.8  1:11  159   28:04  9:22 1:44:32 
  119  466 Thomas Randall          Wayzata            MN  27  134 24:22  2:47  2:43  101   49:03 18.3  1:45  134   26:42  8:54 1:44:35 
  120  299 Christopher Johnston    Plainfield         IN  22  103 21:39  2:28  1:58  161   54:26 16.5  1:44  103   24:58  8:20 1:44:43 
  121  109 Nick Andresen           Lakeville          MN  39   83 20:10  2:18  3:35  136   52:00 17.3  2:11  150   27:20  9:07 1:45:13 
  122  509 Nick Schubert           Minneapolis        MN  28  158 26:54  3:04  2:30  103   49:22 18.2  1:49   98   24:49  8:17 1:45:22 
  123  278 Hans Hummel             Excelsior          MN  42  129 23:31  2:41  2:48  126   51:33 17.5  0:48  141   26:49  8:57 1:45:26 
  124  461 Ryan Prosser            Minneapolis        MN  45  155 26:42  3:02  2:41   94   48:29 18.6  1:25  127   26:18  8:46 1:45:33 
  125  264 Andy Helmich            Plymouth           MN  49  133 23:58  2:44  3:10  164   54:41 16.5  0:57   68   23:31  7:51 1:46:15 
  126  427 Don Ohearn              Plymouth           MN  58  178 29:04  3:19  3:18   98   48:56 18.4  1:44   71   23:35  7:52 1:46:35 
  127  341 Daniel Larson           St Louis Park      MN  30  121 23:02  2:38  4:22  143   52:33 17.1  0:45  119   25:56  8:39 1:46:37 
  128  571 Cameron Vidlund         Forest Lake        MN  20   55 18:50  2:09  2:56  189   58:05 15.5  0:49  124   26:11  8:44 1:46:48 
  129  656 Wardwell Johnson        Minneapolis        MN  51   98 21:20  2:26  3:47  144   52:41 17.1  2:30  142   26:56  8:59 1:47:12 
  130  598 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  67  106 21:54  2:30  2:35  145   52:42 17.1  1:59  164   28:35  9:32 1:47:43 
  131  421 Nathan Noble            Mound              MN  35  201 33:13  3:47  2:42   64   46:08 19.5  1:47   78   23:55  7:59 1:47:43 
  132  609 Joseph Wojcik           Excelsior          MN  37  143 25:24  2:54  2:11  130   51:43 17.4  1:03  152   27:26  9:09 1:47:45 
  133  353 Frank Lombardo          Lakeville          MN  68  123 23:12  2:39  2:43  119   51:01 17.6  1:22  171   29:43  9:55 1:47:59 
  134  175 Jesse Chase             Saint Paul         MN  34  206 34:14  3:54  3:00   61   45:58 19.6  1:42   57   23:14  7:45 1:48:06 
  135  517 Thomas Seaman           Los Gatos          CA  22   42 17:40  2:01  2:54  178   56:49 15.8  1:19  175   30:02 10:01 1:48:41 
  136  141 Nate Boike              Eden Prairie       MN  49  164 28:03  3:12  2:38   56   45:46 19.7  1:33  188   31:19 10:27 1:49:16 
  137  429 Bob Oliker              Minneapolis        MN  58   85 20:15  2:18  3:23  151   53:32 16.8  1:36  178   30:41 10:14 1:49:24 
  138  514 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  46   92 20:39  2:21  3:30  140   52:12 17.2  2:01  190   31:28 10:30 1:49:49 
  139  594 Fred West               Saint Paul         MN  29  142 25:15  2:53  2:57  180   57:02 15.8  0:49   81   24:06  8:02 1:50:07 
  140  113 Aaron Avestruz          River Falls        WI  29  139 25:06  2:52  3:45  167   55:03 16.3  1:04  114   25:42  8:34 1:50:39 
  141  568 Alex Vasconcellos       Minneapolis        MN  28  149 25:53  2:57  3:22  116   50:47 17.7  2:19  161   28:30  9:30 1:50:49 
  142  129 Scott Benson            Minneapolis        MN  60  130 23:33  2:41  4:47   57   45:52 19.6  2:32  202   34:12 11:24 1:50:53 
  143  133 Jack Bernick            Minneapolis        MN  24   95 20:52  2:23  3:22  152   53:41 16.8  1:09  193   32:14 10:45 1:51:16 
  144  291 Mark Jessen             Minneapolis        MN  59  154 26:18  3:00  5:50  109   50:10 17.9  2:02  148   27:03  9:01 1:51:21 
  145  482 Clay Roessler           Saint Peter        MN  21  151 26:02  2:58  3:43  166   54:53 16.4  0:44  140   26:48  8:56 1:52:08 
  146  350 Jack Liang              Plymouth           MN  31  165 28:05  3:12  2:22  125   51:32 17.5  0:27  174   29:52  9:58 1:52:16 
  147  347 Ted Lenaerts            Minneapolis        MN  25  179 29:11  3:19  3:34  135   51:58 17.3  1:10  128   26:32  8:51 1:52:23 
  148  187 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  73  137 24:44  2:49  2:52  138   52:04 17.3  3:14  169   29:36  9:52 1:52:27 
  149  550 Luke Thiele             Minneapolis        MN  30  170 28:32  3:15  2:17  159   54:20 16.6  0:44  130   26:37  8:53 1:52:29 
  150  418 Peter Nicholson         Saint Paul         MN  25  104 21:46  2:29  3:43  168   55:08 16.3  0:58  183   31:00 10:20 1:52:35 
  151  599 Kevin Wickman           Minneapolis        MN  52  118 22:53  2:36  3:18  198 1:01:36 14.6  0:50   90   24:31  8:11 1:53:05 
  152  161 John Burke              Minneapolis        MN  32  160 27:31  3:08  3:03  147   53:06 16.9  3:40  126   26:12  8:44 1:53:31 
  153  195 David Dias              Excelsior          MN  40  212 38:13  4:21  2:57   59   45:56 19.6  0:56  117   25:49  8:37 1:53:50 
  154  525 Nathaniel Siems         Edina              MN  32  187 29:55  3:24  4:41  120   51:16 17.6  2:32  113   25:33  8:31 1:53:55 
  155  368 Cory Martilla           Dallas             TX  43  185 29:40  3:23  4:33  131   51:48 17.4  3:43   94   24:39  8:13 1:54:21 
  156  391 Andrew Miliaresis       Minneapolis        MN  26  141 25:08  2:52  3:49  202 1:03:07 14.3  0:40   34   22:17  7:26 1:54:59 
  157  343 Philip C Lee            Saint Paul         MN  61  115 22:29  2:34  4:29  172   55:48 16.1  2:31  179   30:43 10:15 1:55:58 
  158  302 William Johnston        Long Lake          MN  19  173 28:45  3:16  3:48  160   54:23 16.5  1:29  154   27:38  9:13 1:56:01 
  159  419 Todd Nickell            Chanhassen         MN  45  180 29:13  3:20  3:27  165   54:49 16.4  1:17  156   27:43  9:15 1:56:27 
  160  112 Brandon Audette         Greenwood          MN  33  171 28:36  3:15  2:45  187   57:40 15.6  0:48  138   26:45  8:55 1:56:33 
  161  615 David Wray              Excelsior          MN  44  186 29:43  3:23  3:28  148   53:07 16.9  2:00  160   28:28  9:30 1:56:44 
  162  193 Chris Dart              Loretto            MN  58   94 20:45  2:22  3:10  155   54:04 16.6  1:51  212   37:34 12:32 1:57:21 
  163  354 Matt Long               Blaine             MN  36  182 29:29  3:21  6:11  183   57:12 15.7  1:20   59   23:18  7:46 1:57:28 
  164  619 Matt Yoder              Boone              IA  35  183 29:29  3:21  6:10  182   57:11 15.7  1:21   61   23:19  7:47 1:57:28 
  165  446 Vikesh Patel            Excelsior          MN  41  191 31:07  3:33  3:22  157   54:11 16.6  1:10  162   28:31  9:31 1:58:20 
  166  344 Isaac Lehman            Saint Paul         MN  27  210 34:53  3:58  3:36  171   55:42 16.2  1:29   39   22:43  7:35 1:58:21 
  167  253 Alan Haskins            White Bear Lake    MN  46   35 17:19  1:59  2:54  218 1:12:03 12.5  1:29   93   24:38  8:13 1:58:22 
  168  214 Tyler Field             Maple Grove        MN  27  146 25:30  2:54  3:09  194   59:41 15.1  1:29  166   29:02  9:41 1:58:49 
  169  333 Scott Kvidera           Grand Forks        ND  26  221 42:53  4:53  3:13  154   53:45 16.7  0:40    3   19:00  6:20 1:59:30 
  170  174 John Chapman            Saint Paul         MN  49  193 31:49  3:37  3:02  124   51:27 17.5  1:28  192   31:50 10:37 1:59:34 
  171  255 Joseph Hayes            Excelsior          MN  61  153 26:16  3:00  3:19  156   54:10 16.6  1:44  204   34:24 11:28 1:59:51 
  172  178 Dan Christianson        Preston            MN  64  209 34:52  3:58  3:59   95   48:32 18.5  2:57  170   29:38  9:53 1:59:56 
  173  252 David Hartman           Minneapolis        MN  46  204 33:40  3:50  4:15  176   56:45 15.9  2:10   62   23:21  7:47 2:00:09 
  174  431 Barry Olson             West Fargo         ND  61  200 33:10  3:47  5:39   99   48:59 18.4  1:59  177   30:36 10:12 2:00:20 
  175  522 Daniel Shaughnessy      Shakopee           MN  34  109 21:59  2:30  5:27  191   58:25 15.4  4:06  186   31:12 10:24 2:01:07 
  176  148 Bjorn Bragstad          Saint Paul         MN  40  148 25:49  2:57  6:24  192   59:13 15.2  3:05  145   26:59  9:00 2:01:28 
  177  527 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  56  172 28:39  3:16  5:11  174   56:00 16.1  1:49  173   29:51  9:57 2:01:29 
  178  434 Tim Olson               Saint Paul         MN  35  169 28:27  3:14  2:29  184   57:25 15.7  0:46  195   32:31 10:51 2:01:37 
  179  384 Matt Meter              Ankeny             IA  51  163 27:55  3:11  3:49  162   54:34 16.5  1:49  200   33:38 11:13 2:01:43 
  180  590 David Wells             Victoria           MN  38  203 33:35  3:49  2:58  188   58:02 15.5  1:12  122   26:09  8:43 2:01:55 
  181  616 John Yacos              Coppell            TX  39  213 38:56  4:26  3:36  173   55:52 16.1  0:43   70   23:34  7:52 2:02:39 
  182  464 Moe Rafie               Maple Grove        MN  30  135 24:34  2:48  4:35  196 1:01:28 14.6  1:04  187   31:17 10:26 2:02:56 
  183  114 Ariel Avestruz          River Falls        WI  60  157 26:53  3:04  3:30  100   49:00 18.4  2:47  216   40:49 13:37 2:02:56 
  184  116 Mike Baker              Edina              MN  63  177 29:04  3:19  3:34  163   54:39 16.5  1:57  201   34:08 11:23 2:03:20 
  185  587 Daniel Weisbrod         Stillwater         MN  24   56 19:05  2:11  3:58  207 1:04:10 14.0  0:40  208   35:33 11:51 2:03:24 
  186  197 Anthony Ditoma          Plano              TX  44  205 34:03  3:53  3:15  158   54:13 16.6  1:10  180   30:52 10:18 2:03:31 
  187  601 Brian Wilkins           Minneapolis        MN  30  211 37:44  4:18  2:56  175   56:17 16.0  0:50  121   26:04  8:42 2:03:49 
  188  130 Eric Berg               Minneapolis        MN  44  194 31:50  3:38  3:35  181   57:02 15.8  0:57  185   31:03 10:21 2:04:26 
  189  477 Grant Robberson         Saint Michael      MN  41  161 27:33  3:08  5:17  212 1:05:27 13.8  2:00   84   24:15  8:05 2:04:30 
  190  561 Kyle Turner             Hudson             WI  35  192 31:24  3:35  5:25  185   57:25 15.7  3:03  153   27:35  9:12 2:04:50 
  191  483 Michael Rogers          Minneapolis        MN  57  168 28:20  3:14  3:19  186   57:32 15.6  2:02  203   34:22 11:28 2:05:34 
  192  618 Scott Yingling          Liberty            MO  32  175 28:47  3:17  2:40  177   56:46 15.9  1:36  211   36:46 12:16 2:06:33 
  193  280 Tariq Islam             Minneapolis        MN  27  144 25:28  2:54  2:32  205 1:04:03 14.1  1:55  197   33:14 11:05 2:07:10 
  194  259 John Heigis             Excelsior          MN  51  197 32:06  3:39  3:34  195 1:00:49 14.8  2:13  165   28:57  9:39 2:07:38 
  195  334 Sean Kvidera            Fargo              ND  24  159 27:17  3:07  2:38  214 1:06:14 13.6  0:35  191   31:34 10:32 2:08:17 
  196  426 Sam Ogrodnik            Minnetonkaminneton MN  40  181 29:17  3:20  3:37  197 1:01:32 14.6  1:47  196   33:04 11:02 2:09:14 
  197  183 Kevin Collings          Minneapolis        MN  30  174 28:45  3:16  4:01  217 1:07:35 13.3  0:50  167   29:06  9:42 2:10:16 
  198  456 Jim Plaetz              Minneapolis        MN  36  216 39:46  4:32  3:56  150   53:26 16.8  2:20  182   30:58 10:20 2:10:24 
  199  230 Luis Gonzalez           Andover            MN  28  215 39:31  4:30  4:52  170   55:33 16.2  1:00  172   29:45  9:55 2:10:39 
  200  345 Timothy Lehman          New Paris          IN  58  198 32:07  3:39  4:14  199 1:01:45 14.6  1:20  189   31:19 10:27 2:10:44 
  201  566 Jace Vaninger           Minnetonka         MN  29  219 42:05  4:47  5:49  139   52:04 17.3  2:41  198   33:29 11:10 2:16:07 
  202  102 Garrett Ahn             Minneapolis        MN  28  136 24:42  2:49  5:28  169   55:22 16.3 17:08  199   33:30 11:10 2:16:07 
  203  438 Blake Ondercin          Chaska             MN  22  223 50:29  5:45  2:22  153   53:42 16.8  1:23  163   28:35  9:32 2:16:30 
  204  155 Justin Brill            Chanhassen         MN  23  214 39:15  4:28  4:13  209 1:05:24 13.8  1:11  129   26:37  8:53 2:16:38 
  205  476 Grady Robberson         Saint Michael      MN  12  217 40:07  4:34  5:17  210 1:05:26 13.8  2:01   85   24:15  8:05 2:17:05 
  206  268 William Hintz           Delafield          WI  63  190 30:41  3:30  4:43  204 1:03:59 14.1  2:45  207   35:17 11:46 2:17:22 
  207  448 Derald Pederson         Minneapolis        MN  59  162 27:44  3:09  6:49  203 1:03:55 14.1  3:13  210   36:16 12:06 2:17:55 
  208  585 Matthew Weikert         New Brighton       MN  33  196 32:03  3:39  4:43  206 1:04:03 14.1  1:40  209   35:59 12:00 2:18:27 
  209  213 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  67  189 30:26  3:28  7:25  179   56:54 15.8  3:58  215   40:34 13:32 2:19:15 
  210  538 Richard Stewart         Elburn             IL  54  147 25:42  2:56  4:21  200 1:02:26 14.4  2:38  219   44:37 14:53 2:19:43 
  211  226 Zubair Gabow            Maple Grove        MN  27  222 44:21  5:03  4:10  208 1:05:13 13.8  3:18   67   23:26  7:49 2:20:26 
  212  575 Rich Wagner             Waconia            MN  61  202 33:29  3:49  3:52  193   59:20 15.2  1:34  218   42:22 14:08 2:20:35 
  213  379 Colby McNaney           Maple Grove        MN  29  208 34:47  3:58  5:28  215 1:07:08 13.4  1:04  213   38:38 12:53 2:27:04 
  214  447 Chip Pedersen           Victoria           MN  57  188 29:56  3:24  4:19  211 1:05:27 13.8  2:38  220   45:14 15:05 2:27:31 
  215  445 Eshaan Parnerkar        Saint Paul         MN  13  167 28:18  3:13  6:03  221 1:18:30 11.5  1:38  206   34:31 11:31 2:28:58 
  216  574 James Wabindato         Saint Paul         MN  50  176 29:02  3:18  4:58  201 1:02:45 14.3  4:13  222   49:28 16:30 2:30:25 
  217  283 Brett Jacobus           Minneapolis        MN  26  220 42:30  4:50  3:29  220 1:13:57 12.2  1:48  194   32:18 10:46 2:34:01 
  218  537 Andrew Stewart          Northbrook         IL  21  184 29:35  3:22  5:01  219 1:13:05 12.3  1:42  221   46:11 15:24 2:35:32 
  219  444 Amit Parnerkar          Saint Paul         MN  45  207 34:35  3:56  5:37  223 1:20:56 11.1  2:02  214   40:31 13:31 2:43:39 
  220  166 Mark Cage               Minneapolis        MN  28  224 61:23  6:59  5:15  216 1:07:33 13.3  1:31  176   30:07 10:03 2:45:48 
  221  292 Mark Jeter              Excelsior          MN  65  218 41:20  4:42  7:47  222 1:18:34 11.5  3:29  217   42:01 14:01 2:53:09 
  222  227 Steven Galer            Vienna             VA  34  225 69:53  7:57  9:10  213 1:06:01 13.6  0:57  205   34:27 11:29 3:00:26 
       132 Mark Berken             Long Lake          MN  40  199 32:49  3:44  3:26  141   52:15 17.2  4:58                            
       115 Bryan Bader             Minneapolis        MN  36  112 22:13  2:32  2:16                                                    
       337 Brent Lange             Wayzata            MN  39  124 23:16  2:39  3:00                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  413 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  46    2 14:24  1:39  1:04    5   43:16 20.8  0:44    7   21:25  7:09 1:20:52 
    2  242 Jan Guenther            Long Lake          MN  63   10 16:37  1:54  1:49    1   41:37 21.6  0:54    9   22:16  7:26 1:23:11 
    3  314 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  57    5 15:54  1:49  1:10    7   43:57 20.5  0:38   14   22:46  7:36 1:24:23 
    4  408 Whitney Moore           Chanhassen         MN  35   35 19:53  2:16  1:57    3   41:58 21.4  1:18    1   20:00  6:40 1:25:03 
    5  544 Elizabeth Swartout      Wyoming            MN  39   27 18:48  2:09  1:19    6   43:18 20.8  1:00    4   20:54  6:58 1:25:17 
    6  501 Kristen Saunders        Minneapolis        MN  36    4 15:36  1:47  1:40    9   44:05 20.4  0:55   18   23:21  7:47 1:25:34 
    7  143 Veronica Bond           Rochester          MN  50    8 16:32  1:53  1:33    4   43:06 20.9  1:13   21   23:38  7:53 1:26:00 
    8  172 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  42   32 19:33  2:14  1:50    2   41:38 21.6  1:09   12   22:40  7:34 1:26:49 
    9  335 Dawn Labiosa            Saint Paul         MN  57    7 16:01  1:50  1:49    8   44:01 20.4  0:50   44   26:26  8:49 1:29:04 
   10  396 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  53   22 18:27  2:06  1:29   14   47:23 19.0  0:38    5   21:15  7:05 1:29:10 
   11  422 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  40   41 20:59  2:24  2:03   10   45:09 19.9  1:11    2   20:44  6:55 1:30:04 
   12  584 Elizabeth Weider        Excelsior          MN  16    3 14:40  1:40  2:36   39   51:52 17.4  0:32    6   21:15  7:05 1:30:54 
   13  293 Shauna Joas             Saint Paul         MN  46   28 19:03  2:10  1:38   11   45:34 19.8  0:46   27   25:00  8:20 1:31:58 
   14  105 Mikaela Algren          Champlin           MN  27   21 18:22  2:06  2:33   13   46:44 19.3  1:52   11   22:38  7:33 1:32:07 
   15  294 Leanne Johansen         Wayzata            MN  46   14 17:27  1:59  2:15   12   45:50 19.6  0:53   47   26:37  8:53 1:33:00 
   16  147 Abigail Boyer           Tucson             AZ  26   13 17:13  1:58  2:10   23   50:17 17.9  1:33   19   23:27  7:49 1:34:38 
   17  613 Anne Woods              Osseo              MN  39    6 15:54  1:49  2:24   20   49:51 18.1  1:10   35   25:24  8:28 1:34:42 
   18  173 Joan Casey              Minneapolis        MN  57    1 14:04  1:36  1:59   38   51:46 17.4  1:53   57   28:03  9:21 1:37:42 
   19  415 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  52   33 19:39  2:14  1:48   29   50:44 17.7  0:43   34   25:21  8:27 1:38:13 
   20  219 Carlee Freeman          Maple Grove        MN  16    9 16:36  1:54  1:54   62   56:00 16.1  0:49   17   23:03  7:41 1:38:21 
   21  271 Jennifer Holly          Minneapolis        MN  30   29 19:03  2:10  2:23   19   49:33 18.2  1:36   40   25:50  8:37 1:38:23 
   22  452 Kristen Peterson        Minneapolis        MN  24   65 24:21  2:46  2:47   17   49:25 18.2  0:42   10   22:24  7:28 1:39:37 
   23  406 Mackenzie Moore         Minneapolis        MN  32   50 22:40  2:35  3:04   24   50:18 17.9  1:43   13   22:42  7:34 1:40:25 
   24  103 Lauren Airey            Minneapolis        MN  35   15 17:34  2:00  2:39   30   51:14 17.6  1:24   55   27:54  9:18 1:40:43 
   25  126 Bridget Bawek           Richfield          MN  29   30 19:06  2:11  2:51   46   52:38 17.1  0:50   41   25:56  8:39 1:41:19 
   26  572 Kylie Vincent           Excelsior          MN  35   43 21:25  2:26  3:02   31   51:17 17.5  1:14   24   24:35  8:12 1:41:30 
   27  385 Betsy Meter Brooks      New Glarus         WI  42   46 21:59  2:30  2:11   21   49:52 18.0  1:59   37   25:32  8:31 1:41:32 
   28  481 Krista Roering          Minneapolis        MN  48   23 18:30  2:07  2:06   34   51:32 17.5  1:22   58   28:13  9:25 1:41:41 
   29  211 Annie Erickson          Raymond            MN  30   47 22:10  2:32  3:17   25   50:25 17.9  0:53   29   25:05  8:22 1:41:47 
   30  373 Betsy McCann            Hopkins            MN  41   48 22:18  2:32  1:49   36   51:36 17.4  1:03   30   25:09  8:23 1:41:53 
   31  222 Johannah Frisby         Minneapolis        MN  25   16 17:36  2:00  3:28   22   49:59 18.0  2:12   61   28:47  9:36 1:42:01 
   32  402 Kylene Moeckly          Rochester          MN  27   89 27:47  3:10  2:14   28   50:42 17.8  0:39    3   20:54  6:58 1:42:14 
   33  192 Carol Dart              Loretto            MN  58   31 19:12  2:11  2:36   18   49:32 18.2  1:07   70   30:03 10:01 1:42:29 
   34  207 Christina Elberts       Minneapolis        MN  34   38 20:38  2:21  2:52   32   51:23 17.5  2:43   31   25:13  8:25 1:42:47 
   35  460 Terri Prange            Good Thunder       MN  63   44 21:54  2:30  2:10   35   51:34 17.5  1:36   43   26:12  8:44 1:43:25 
   36  234 Holly Graubins          Victoria           MN  51   42 21:08  2:25  2:50   48   52:53 17.0  2:00   26   24:57  8:19 1:43:46 
   37  246 Madeline Haakenson      Saint Louis Park   MN  30   58 23:58  2:44  2:50   26   50:25 17.9  1:22   39   25:46  8:36 1:44:20 
   38  376 Claire McDevitt         Chanhassen         MN  29   68 24:36  2:48  2:48   42   52:17 17.2  1:18   20   23:27  7:49 1:44:25 
   39  588 Katelyn Weisbrod        Saint Paul         MN  25   17 17:37  2:01  3:44   65   56:46 15.9  1:01   33   25:20  8:27 1:44:26 
   40  377 Emily McDevitt          Lakeville          MN  25   75 25:21  2:53  2:16   51   53:29 16.8  0:41   15   22:46  7:36 1:44:32 
   41  106 Lauren Alpers           Sioux Falls        SD  24   74 25:12  2:52  4:21   41   52:10 17.3  0:56   16   22:47  7:36 1:45:23 
   42  127 Haley Bawek             Woodbury           MN  32   19 17:58  2:03  3:04   74   58:59 15.3  0:34   42   25:57  8:39 1:46:30 
   43  301 Sarah Johnston          Long Lake          MN  21   81 26:19  3:00  2:05   44   52:31 17.1  1:17   23   24:20  8:07 1:46:31 
   44  524 Chesney Siems           Edina              MN  31   73 25:06  2:52  3:20   49   53:07 16.9  1:20   22   24:00  8:00 1:46:51 
   45  324 Kathy Kraus             Mankato            MN  59   59 24:00  2:44  3:15   45   52:34 17.1  1:39   38   25:33  8:31 1:46:59 
   46  380 Michaelle Meland        Minneapolis        MN  60   49 22:27  2:33  3:06   43   52:24 17.2  1:42   54   27:37  9:13 1:47:13 
   47  239 Anna Grossbach          Eden Prairie       MN  33   52 23:22  2:40  4:19   33   51:30 17.5  2:25   45   26:28  8:50 1:48:02 
   48  624 Madeline Youngman       Noblesville        IN  23   39 20:52  2:23  3:23   84 1:00:50 14.8  1:35    8   21:49  7:17 1:48:28 
   49  215 Cindy Fifield           Minneapolis        MN  27   26 18:47  2:08  2:07   88 1:01:56 14.5  0:50   25   24:53  8:18 1:48:30 
   50  576 Erin Wahlstedt          Rochester          MN  26   84 26:33  3:01  3:01   52   53:35 16.8  0:41   28   25:03  8:21 1:48:52 
   51  330 Kris Kulevsky           Minneapolis        MN  54   37 20:26  2:20  2:16   50   53:26 16.8  1:09   79   31:55 10:39 1:49:10 
   52  220 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  54   63 24:18  2:46  2:47   16   49:08 18.3  1:25   82   32:31 10:51 1:50:07 
   53  567 Beth Varela             Minneapolis        MN  39   34 19:43  2:15  3:19   64   56:24 16.0  2:40   63   28:49  9:37 1:50:54 
   54  443 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  41   77 25:30  2:54  2:40   55   54:28 16.5  1:31   50   27:06  9:02 1:51:13 
   55  249 Rachael Harbort         Afton              MN  49   83 26:24  3:00  2:27   37   51:41 17.4  1:11   69   29:36  9:52 1:51:17 
   56  492 Victoria Ruckle         Minneapolis        MN  31   70 24:45  2:49  2:39   56   54:37 16.5  1:06   60   28:38  9:33 1:51:44 
   57  157 McKenzie Buck           Minneapolis        MN  28  106 33:22  3:48  3:34   15   47:39 18.9  2:08   32   25:16  8:26 1:51:56 
   58  392 Melissa Miller          Portland           OR  36   60 24:11  2:45  5:17   40   51:57 17.3  4:00   51   27:22  9:08 1:52:45 
   59  489 Jenna Rowley            Victoria           MN  31   87 27:40  3:09  2:15   59   55:30 16.2  1:10   49   27:00  9:00 1:53:32 
   60  535 Kim Sterger             Minneapolis        MN  28   12 17:07  1:57  2:33   90 1:02:41 14.4  1:08   72   30:49 10:17 1:54:17 
   61  570 Jane Vezina             Saint Paul         MN  25   85 26:49  3:03  3:38   60   55:41 16.2  0:54   53   27:29  9:10 1:54:28 
   62  610 Catherine Wollan        St. Paul           MN  18   71 24:51  2:50  2:38   80 1:00:10 15.0  0:36   48   26:55  8:59 1:55:08 
   63  263 Andie Helmich           Plymouth           MN  49   55 23:45  2:42  3:04   71   58:46 15.3  2:02   56   27:58  9:20 1:55:34 
   64  473 Kyle Richards           Minneapolis        MN  30   57 23:57  2:44  2:44   54   54:27 16.5  1:22   85   33:09 11:03 1:55:37 
   65  502 Lorna Sawatzky          Chanhassen         MN  34   90 27:55  3:11  3:28   66   56:52 15.8  1:38   46   26:30  8:50 1:56:19 
   66  285 Colleen Jason           Eden Prairie       MN  57   11 16:44  1:55  2:51   98 1:06:33 13.5  1:20   67   29:11  9:44 1:56:37 
   67  310 Jennifer Kaupa          Hopkins            MN  36   93 28:56  3:18  4:17   63   56:15 16.0  3:15   36   25:26  8:29 1:58:07 
   68  592 Lindsay Welton          Minneapolis        MN  31   18 17:47  2:02  3:34   78   59:27 15.1  2:30   92   34:56 11:39 1:58:13 
   69  371 Marcia Marty            Houston            TX  70   40 20:55  2:23  6:30   73   58:55 15.3  2:42   68   29:25  9:49 1:58:25 
   70  491 Breanne Royer           Minneapolis        MN  35  105 32:40  3:43  3:17   53   54:01 16.7  1:50   62   28:48  9:36 2:00:35 
   71  625 Annette Zimmerman       Waseca             MN  58   82 26:22  3:00  3:14   47   52:41 17.1  1:47  101   36:50 12:17 2:00:53 
   72  258 Evelyn Heigis           Excelsior          MN  14   78 25:34  2:55  3:35   83 1:00:49 14.8  0:54   71   30:13 10:05 2:01:04 
   73  312 Loran Kinley            Minneapolis        MN  37   92 28:49  3:17  3:33   27   50:41 17.8  2:04   99   36:08 12:03 2:01:13 
   74  467 Paquita Ray             Delano             MN  59   76 25:22  2:53  2:51   58   54:46 16.4  2:36   98   35:59 12:00 2:01:32 
   75  386 Heidi Meulners          Crystal            MN  38   45 21:56  2:30  4:02   69   57:35 15.6  1:53  100   36:17 12:06 2:01:42 
   76  352 Edie Liggett            Minneapolis        MN  24   53 23:28  2:40  2:33   70   57:46 15.6  1:15  102   37:17 12:26 2:02:16 
   77  428 Katherine Olig          Carver             MN  52   36 20:03  2:17  4:29   86 1:00:57 14.8  1:54   94   35:15 11:45 2:02:35 
   78  614 Alyssa Wray             Excelsior          MN  36   56 23:55  2:44  3:57   72   58:50 15.3  2:15   88   34:27 11:29 2:03:22 
   79  374 Kenzie McClintic        Saint Paul         MN  24   62 24:15  2:46  3:28   96 1:05:10 13.8  1:54   64   28:55  9:39 2:03:41 
   80  497 Michel Sanders          Saint Paul         MN  68   86 27:18  3:07  3:34   68   57:25 15.7  1:35   86   33:53 11:18 2:03:42 
   81  471 Frija Reinert           Owatonna           MN  19   79 25:41  2:56  6:21   81 1:00:24 14.9  3:14   59   28:30  9:30 2:04:09 
   82  516 Jennifer Schwichtenberg Hopkins            MN  36   72 24:52  2:50  3:51   85 1:00:54 14.8  1:42   87   33:54 11:18 2:05:11 
   83  281 Shelby Jacob            Minnetonka         MN  28   91 28:13  3:13  4:38   61   56:00 16.1  3:32   84   32:58 11:00 2:05:19 
   84  212 Samantha Farrell        Minneapolis        MN  33   95 29:06  3:19  4:07   57   54:45 16.4  1:45   97   35:58 12:00 2:05:38 
   85  383 Maddie Meter            Des Moines         IA  24  102 31:53  3:38  3:20   79   59:40 15.1  2:07   65   29:06  9:42 2:06:05 
   86  144 Rachel Boughton         Minneapolis        MN  35   98 30:09  3:26  3:10   89 1:01:57 14.5  0:50   74   31:17 10:26 2:07:21 
   87  388 Sammi Meyer             Saint Paul         MN  23   24 18:36  2:07  3:35   97 1:06:06 13.6  1:10  103   37:57 12:39 2:07:22 
   88  393 Mia Miller              Minneapolis        MN  33  110 34:44  3:57  3:44   82 1:00:41 14.8  1:59   52   27:28  9:10 2:08:35 
   89  611 Rachel Wood             Indianapolis       IN  23   69 24:37  2:48  3:13  104 1:08:10 13.2  1:59   73   30:52 10:18 2:08:48 
   90  541 Taylor Strelinger       Plymouth           MN  33   99 30:56  3:31  4:27   93 1:03:15 14.2  1:47   66   29:09  9:43 2:09:32 
   91  303 Rebecca Josephson       Minneapolis        MN  30  107 33:52  3:51  4:10   76   59:11 15.2  1:43   78   31:46 10:36 2:10:40 
   92  241 Rachael Grundman        Minneapolisminneap MN  30  109 34:22  3:55  3:58   75   59:06 15.2  1:31   76   31:45 10:35 2:10:40 
   93  295 Andrea Johnson          St Paul            MN  31  108 34:06  3:53  4:06   77   59:12 15.2  1:33   77   31:45 10:35 2:10:41 
   94  582 Kelsey Weber            Eden Prairie       MN  36   67 24:36  2:48  6:19   94 1:03:24 14.2  2:12   93   34:57 11:39 2:11:25 
   95  367 Robyn Marks             Minneapolis        MN  27   61 24:11  2:45  4:57  102 1:08:00 13.2  3:25   75   31:21 10:27 2:11:54 
   96  218 Connie Foster           River Falls        WI  71   80 25:56  2:57  4:58   91 1:02:57 14.3  2:47   96   35:37 11:53 2:12:13 
   97  149 Lauren Bragstad         Saint Paul         MN  38   54 23:34  2:41  7:22  100 1:07:54 13.3  1:44   83   32:48 10:56 2:13:20 
   98  365 Maite Marin-Mera        Minneapolis        MN  23   51 23:17  2:39  2:43   95 1:04:48 13.9  0:47  111   42:05 14:02 2:13:38 
   99  240 Lydia Grove             Chaska             MN  27   66 24:30  2:47  3:58   99 1:07:50 13.3  2:21   95   35:31 11:51 2:14:08 
  100  600 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  46  104 32:32  3:42  2:35   87 1:01:49 14.6  1:23  104   38:06 12:42 2:16:24 
  101  125 Sierra Barthen          Minneapolis        MN  34  117 41:17  4:42  3:00   67   57:06 15.8  2:57   81   32:19 10:47 2:16:38 
  102  237 Allison Greene          North Mankato      MN  36   88 27:45  3:10  3:05   92 1:03:03 14.3  2:01  107   40:50 13:37 2:16:44 
  103  595 Tina West               Cedarburg          WI  61   96 29:24  3:21  3:59  107 1:09:00 13.0  1:59   91   34:52 11:38 2:19:12 
  104  424 Hailey Norville         Minneapolis        MN  27   64 24:21  2:46  3:32  110 1:13:05 12.3  1:09  108   41:03 13:41 2:23:08 
  105  362 Jayne Mapstone          Stillwater         MN  19  101 31:41  3:36  3:03  105 1:08:18 13.2  1:09  105   38:59 13:00 2:23:08 
  106  248 Jennifer Hanzal         Forest Lake        MN  39  112 37:14  4:14  5:27  101 1:07:58 13.2  1:50   80   32:07 10:43 2:24:34 
  107  300 Lynn Johnston           Long Lake          MN  52   94 29:03  3:18  3:27  106 1:08:22 13.2  2:17  113   45:38 15:13 2:28:45 
  108  243 Mary Guentzel           Kasota             MN  61   97 29:31  3:22  3:54  109 1:12:11 12.5  3:08  106   40:46 13:36 2:29:28 
  109  433 Shelbi Olson            Minneapolis        MN  30  114 38:31  4:23  4:50  108 1:09:24 13.0  2:09   89   34:37 11:33 2:29:28 
  110  279 Aubrey Hunstad          Excelsiorexcelsior MN  36  100 31:08  3:33  3:30  113 1:20:15 11.2  1:19   90   34:46 11:36 2:30:57 
  111  162 Katy Burke              Minneapolis        MN  31  115 39:27  4:29  3:09  103 1:08:07 13.2  1:22  114   47:00 15:40 2:39:04 
  112  117 McKaela Baldus          Chaska             MN  40  111 34:54  3:58  5:48  114 1:21:57 11.0  2:18  110   41:21 13:47 2:46:16 
  113  539 Suzy Stinson            Eden Prairie       MN  47  116 39:49  4:32  5:18  112 1:18:55 11.4  1:50  109   41:07 13:43 2:46:57 
  114  603 Carol Williams          Fort Myers         FL  56  113 38:09  4:21  6:27  111 1:18:19 11.5  3:53  112   44:24 14:48 2:51:11 
  115  602 Anna Williams           Saint Paul         MN  39  103 32:32  3:42  5:08  116 1:31:05  9.9  2:52  116   56:31 18:51 3:08:07 
  116  364 Dawn Marcotte           Farmington         MN  55  118 48:43  5:33  6:23  115 1:28:38 10.2  3:03  115   47:13 15:45 3:13:58 
       366 Jolynn Markison         Minneapolis        MN  44   25 18:40  2:08  2:12                                                    
       510 Elizabeth Schultz       Wayzata            MN  58   20 18:15  2:05                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  137 Noah Billings           Rochester          MN  16    1 13:18  1:31  1:00    1   36:18 24.8  0:25    1   18:07  6:03 1:09:06 
    2  221 Max Freytag             Eden Prairie       MN  17    2 17:01  1:56  3:10    2   46:36 19.3  1:16    2   21:42  7:14 1:29:44 
    3  302 William Johnston        Long Lake          MN  19    4 28:45  3:16  3:48    3   54:23 16.5  1:29    4   27:38  9:13 1:56:01 
    4  476 Grady Robberson         Saint Michael      MN  12    5 40:07  4:34  5:17    4 1:05:26 13.8  2:01    3   24:15  8:05 2:17:05 
    5  445 Eshaan Parnerkar        Saint Paul         MN  13    3 28:18  3:13  6:03    5 1:18:30 11.5  1:38    5   34:31 11:31 2:28:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  584 Elizabeth Weider        Excelsior          MN  16    1 14:40  1:40  2:36    1   51:52 17.4  0:32    1   21:15  7:05 1:30:54 
    2  219 Carlee Freeman          Maple Grove        MN  16    2 16:36  1:54  1:54    2   56:00 16.1  0:49    2   23:03  7:41 1:38:21 
    3  610 Catherine Wollan        St. Paul           MN  18    3 24:51  2:50  2:38    3 1:00:10 15.0  0:36    3   26:55  8:59 1:55:08 
    4  258 Evelyn Heigis           Excelsior          MN  14    4 25:34  2:55  3:35    5 1:00:49 14.8  0:54    5   30:13 10:05 2:01:04 
    5  471 Frija Reinert           Owatonna           MN  19    5 25:41  2:56  6:21    4 1:00:24 14.9  3:14    4   28:30  9:30 2:04:09 
    6  362 Jayne Mapstone          Stillwater         MN  19    6 31:41  3:36  3:03    6 1:08:18 13.2  1:09    6   38:59 13:00 2:23:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  326 Kurt Krautmann          Minneapolis        MN  23    3 18:23  2:06  2:36    2   45:56 19.6  0:37    4   23:07  7:43 1:30:36 
    2  432 Christopher Olson       New Richland       MN  24    1 17:29  2:00  1:59    3   46:33 19.3  2:00    3   22:45  7:35 1:30:44 
    3  260 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24    7 19:24  2:13  2:01    1   44:39 20.2  1:21    6   25:19  8:27 1:32:43 
    4  465 Nick Rand               Cincinnati         OH  23   11 24:55  2:50  1:53    4   47:50 18.8  1:33    1   19:10  6:24 1:35:19 
    5  342 Jackson Lee             Saint Paul         MN  21   10 23:31  2:41  3:14    5   51:36 17.4  0:35    2   21:29  7:10 1:40:22 
    6  542 Adam Swanson            Burnsville         MN  23    6 19:19  2:12  2:57    6   52:23 17.2  0:52    9   26:40  8:54 1:42:10 
    7  299 Christopher Johnston    Plainfield         IN  22    9 21:39  2:28  1:58    9   54:26 16.5  1:44    5   24:58  8:20 1:44:43 
    8  571 Cameron Vidlund         Forest Lake        MN  20    4 18:50  2:09  2:56   12   58:05 15.5  0:49    7   26:11  8:44 1:46:48 
    9  517 Thomas Seaman           Los Gatos          CA  22    2 17:40  2:01  2:54   11   56:49 15.8  1:19   12   30:02 10:01 1:48:41 
   10  133 Jack Bernick            Minneapolis        MN  24    8 20:52  2:23  3:22    7   53:41 16.8  1:09   14   32:14 10:45 1:51:16 
   11  482 Clay Roessler           Saint Peter        MN  21   12 26:02  2:58  3:43   10   54:53 16.4  0:44   10   26:48  8:56 1:52:08 
   12  587 Daniel Weisbrod         Stillwater         MN  24    5 19:05  2:11  3:58   13 1:04:10 14.0  0:40   15   35:33 11:51 2:03:24 
   13  334 Sean Kvidera            Fargo              ND  24   13 27:17  3:07  2:38   15 1:06:14 13.6  0:35   13   31:34 10:32 2:08:17 
   14  438 Blake Ondercin          Chaska             MN  22   16 50:29  5:45  2:22    8   53:42 16.8  1:23   11   28:35  9:32 2:16:30 
   15  155 Justin Brill            Chanhassen         MN  23   15 39:15  4:28  4:13   14 1:05:24 13.8  1:11    8   26:37  8:53 2:16:38 
   16  537 Andrew Stewart          Northbrook         IL  21   14 29:35  3:22  5:01   16 1:13:05 12.3  1:42   16   46:11 15:24 2:35:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  452 Kristen Peterson        Minneapolis        MN  24    6 24:21  2:46  2:47    1   49:25 18.2  0:42    2   22:24  7:28 1:39:37 
    2  106 Lauren Alpers           Sioux Falls        SD  24    8 25:12  2:52  4:21    2   52:10 17.3  0:56    3   22:47  7:36 1:45:23 
    3  301 Sarah Johnston          Long Lake          MN  21    9 26:19  3:00  2:05    3   52:31 17.1  1:17    4   24:20  8:07 1:46:31 
    4  624 Madeline Youngman       Noblesville        IN  23    2 20:52  2:23  3:23    6 1:00:50 14.8  1:35    1   21:49  7:17 1:48:28 
    5  352 Edie Liggett            Minneapolis        MN  24    4 23:28  2:40  2:33    4   57:46 15.6  1:15    8   37:17 12:26 2:02:16 
    6  374 Kenzie McClintic        Saint Paul         MN  24    5 24:15  2:46  3:28    8 1:05:10 13.8  1:54    5   28:55  9:39 2:03:41 
    7  383 Maddie Meter            Des Moines         IA  24   10 31:53  3:38  3:20    5   59:40 15.1  2:07    6   29:06  9:42 2:06:05 
    8  388 Sammi Meyer             Saint Paul         MN  23    1 18:36  2:07  3:35    9 1:06:06 13.6  1:10    9   37:57 12:39 2:07:22 
    9  611 Rachel Wood             Indianapolis       IN  23    7 24:37  2:48  3:13   10 1:08:10 13.2  1:59    7   30:52 10:18 2:08:48 
   10  365 Maite Marin-Mera        Minneapolis        MN  23    3 23:17  2:39  2:43    7 1:04:48 13.9  0:47   10   42:05 14:02 2:13:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  142 Matthew Boley           Minneapolis        MN  28   16 20:59  2:23  1:40    1   40:54 22.0  0:50    2   19:14  6:25 1:23:36 
    2  145 Matthew Boyce           Hopkins            MN  28    8 16:48  1:55  1:28    3   43:41 20.6  0:33    5   21:30  7:10 1:23:58 
    3  605 Spencer Williams        Mound              MN  28    3 16:10  1:51  1:28    5   43:59 20.5  0:56    7   21:56  7:19 1:24:26 
    4  223 William Fritzke         Wayzata            MN  25    9 17:01  1:56  2:00    6   44:43 20.1  1:11    3   19:54  6:38 1:24:47 
    5  532 Sam Steadman            Wayzata            MN  29    2 15:57  1:49  1:57    4   43:55 20.5  0:40   17   23:18  7:46 1:25:45 
    6  623 Trent Youngdahl         Wayzata            MN  27    1 15:16  1:45  1:52    8   45:33 19.8  0:57   18   23:22  7:48 1:26:58 
    7  400 Jesse Moeckly           Minneapolis        MN  28    7 16:47  1:55  2:11   10   46:03 19.5  1:05   23   24:45  8:15 1:30:48 
    8  559 Adrian Trow             Hopkins            MN  26   10 18:17  2:05  2:48   17   47:09 19.1  1:24   12   22:25  7:29 1:32:01 
    9  557 Joe Traxler             Victoria           MN  28   22 22:48  2:36  1:26    7   45:29 19.8  1:07    6   21:35  7:12 1:32:23 
   10  523 Daniel Sheldon          Hopkins            MN  25   14 20:13  2:18  2:09    9   45:52 19.6  1:22   20   23:44  7:55 1:33:20 
   11  564 Ryan Van Mechelen       Minneapolis        MN  28    5 16:27  1:53  2:33   28   51:19 17.5  1:12    8   21:56  7:19 1:33:26 
   12  558 Alexander Troester      Minneapolis        MN  28   15 20:56  2:23  4:08   11   46:27 19.4  1:44    4   20:37  6:53 1:33:50 
   13  488 Jadde Rowe              Osseo              MN  27   11 19:07  2:11  1:44   13   46:47 19.2  1:17   26   25:23  8:28 1:34:16 
   14  463 William Quinby          Plymouth           MN  28    4 16:19  1:52  2:35   23   49:38 18.1  0:59   30   26:01  8:41 1:35:30 
   15  168 Alexander Cameron       Minneapolis        MN  28   12 19:16  2:12  3:18   25   50:33 17.8  1:00    9   22:02  7:21 1:36:07 
   16  512 Eric Schurhamer         Bloomington        MN  28   21 22:04  2:31  2:19   15   46:54 19.2  1:42   21   23:51  7:57 1:36:47 
   17  468 Austin Redfield         St. Louis Park     MN  28   13 19:42  2:15  3:58   18   47:46 18.8  2:18   16   23:10  7:44 1:36:51 
   18  455 Thomas Pinewski         Saint Paul         MN  29   20 21:59  2:30  2:03   26   50:43 17.7  1:06   13   22:41  7:34 1:38:30 
   19  556 Ty Tostrud              Saint Paul         MN  25   34 25:59  2:58  2:05   14   46:50 19.2  1:37   15   23:01  7:41 1:39:30 
   20  437 Alex Ondercin           Excelsior          MN  27   24 22:54  2:37  2:08   16   46:57 19.2  0:51   33   27:41  9:14 1:40:28 
   21  459 Jordan Porteous         Minneapolis        MN  26   17 21:21  2:26  1:26   21   49:11 18.3  0:41   34   27:51  9:17 1:40:29 
   22  282 Sawyer Jacobson         Rochester          MN  27   37 31:58  3:38  2:19    2   42:50 21.0  1:57   10   22:15  7:25 1:41:16 
   23  167 Derek Camenga           Minneapolis        MN  26   23 22:50  2:36  3:19   19   48:06 18.7  1:59   27   25:29  8:30 1:41:41 
   24  322 Chris Koziel            Wheaton            IL  27   31 25:29  2:54  2:48   12   46:40 19.3  1:35   25   25:20  8:27 1:41:50 
   25  209 Justin Elstad           Minneapolis        MN  26   18 21:29  2:27  3:29   24   50:15 17.9  1:27   29   25:47  8:36 1:42:25 
   26  316 Anton Knack             Minneapolis        MN  29    6 16:29  1:53  2:26   29   51:54 17.3  2:01   39   30:54 10:18 1:43:41 
   27  466 Thomas Randall          Wayzata            MN  27   25 24:22  2:47  2:43   20   49:03 18.3  1:45   32   26:42  8:54 1:44:35 
   28  509 Nick Schubert           Minneapolis        MN  28   35 26:54  3:04  2:30   22   49:22 18.2  1:49   24   24:49  8:17 1:45:22 
   29  594 Fred West               Saint Paul         MN  29   29 25:15  2:53  2:57   38   57:02 15.8  0:49   22   24:06  8:02 1:50:07 
   30  113 Aaron Avestruz          River Falls        WI  29   27 25:06  2:52  3:45   33   55:03 16.3  1:04   28   25:42  8:34 1:50:39 
   31  568 Alex Vasconcellos       Minneapolis        MN  28   33 25:53  2:57  3:22   27   50:47 17.7  2:19   35   28:30  9:30 1:50:49 
   32  347 Ted Lenaerts            Minneapolis        MN  25   36 29:11  3:19  3:34   30   51:58 17.3  1:10   31   26:32  8:51 1:52:23 
   33  418 Peter Nicholson         Saint Paul         MN  25   19 21:46  2:29  3:43   34   55:08 16.3  0:58   40   31:00 10:20 1:52:35 
   34  391 Andrew Miliaresis       Minneapolis        MN  26   28 25:08  2:52  3:49   40 1:03:07 14.3  0:40   11   22:17  7:26 1:54:59 
   35  344 Isaac Lehman            Saint Paul         MN  27   39 34:53  3:58  3:36   37   55:42 16.2  1:29   14   22:43  7:35 1:58:21 
   36  214 Tyler Field             Maple Grove        MN  27   32 25:30  2:54  3:09   39   59:41 15.1  1:29   36   29:02  9:41 1:58:49 
   37  333 Scott Kvidera           Grand Forks        ND  26   43 42:53  4:53  3:13   32   53:45 16.7  0:40    1   19:00  6:20 1:59:30 
   38  280 Tariq Islam             Minneapolis        MN  27   30 25:28  2:54  2:32   41 1:04:03 14.1  1:55   42   33:14 11:05 2:07:10 
   39  230 Luis Gonzalez           Andover            MN  28   40 39:31  4:30  4:52   36   55:33 16.2  1:00   37   29:45  9:55 2:10:39 
   40  566 Jace Vaninger           Minnetonka         MN  29   41 42:05  4:47  5:49   31   52:04 17.3  2:41   43   33:29 11:10 2:16:07 
   41  102 Garrett Ahn             Minneapolis        MN  28   26 24:42  2:49  5:28   35   55:22 16.3 17:08   44   33:30 11:10 2:16:07 
   42  226 Zubair Gabow            Maple Grove        MN  27   44 44:21  5:03  4:10   42 1:05:13 13.8  3:18   19   23:26  7:49 2:20:26 
   43  379 Colby McNaney           Maple Grove        MN  29   38 34:47  3:58  5:28   43 1:07:08 13.4  1:04   45   38:38 12:53 2:27:04 
   44  283 Brett Jacobus           Minneapolis        MN  26   42 42:30  4:50  3:29   45 1:13:57 12.2  1:48   41   32:18 10:46 2:34:01 
   45  166 Mark Cage               Minneapolis        MN  28   45 61:23  6:59  5:15   44 1:07:33 13.3  1:31   38   30:07 10:03 2:45:48 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  105 Mikaela Algren          Champlin           MN  27    5 18:22  2:06  2:33    1   46:44 19.3  1:52    2   22:38  7:33 1:32:07 
    2  147 Abigail Boyer           Tucson             AZ  26    2 17:13  1:58  2:10    4   50:17 17.9  1:33    4   23:27  7:49 1:34:38 
    3  126 Bridget Bawek           Richfield          MN  29    7 19:06  2:11  2:51    7   52:38 17.1  0:50   10   25:56  8:39 1:41:19 
    4  222 Johannah Frisby         Minneapolis        MN  25    3 17:36  2:00  3:28    3   49:59 18.0  2:12   12   28:47  9:36 1:42:01 
    5  402 Kylene Moeckly          Rochester          MN  27   15 27:47  3:10  2:14    5   50:42 17.8  0:39    1   20:54  6:58 1:42:14 
    6  376 Claire McDevitt         Chanhassen         MN  29   11 24:36  2:48  2:48    6   52:17 17.2  1:18    5   23:27  7:49 1:44:25 
    7  588 Katelyn Weisbrod        Saint Paul         MN  25    4 17:37  2:01  3:44   12   56:46 15.9  1:01    9   25:20  8:27 1:44:26 
    8  377 Emily McDevitt          Lakeville          MN  25   12 25:21  2:53  2:16    8   53:29 16.8  0:41    3   22:46  7:36 1:44:32 
    9  215 Cindy Fifield           Minneapolis        MN  27    6 18:47  2:08  2:07   13 1:01:56 14.5  0:50    6   24:53  8:18 1:48:30 
   10  576 Erin Wahlstedt          Rochester          MN  26   13 26:33  3:01  3:01    9   53:35 16.8  0:41    7   25:03  8:21 1:48:52 
   11  157 McKenzie Buck           Minneapolis        MN  28   17 33:22  3:48  3:34    2   47:39 18.9  2:08    8   25:16  8:26 1:51:56 
   12  535 Kim Sterger             Minneapolis        MN  28    1 17:07  1:57  2:33   14 1:02:41 14.4  1:08   13   30:49 10:17 1:54:17 
   13  570 Jane Vezina             Saint Paul         MN  25   14 26:49  3:03  3:38   10   55:41 16.2  0:54   11   27:29  9:10 1:54:28 
   14  281 Shelby Jacob            Minnetonka         MN  28   16 28:13  3:13  4:38   11   56:00 16.1  3:32   15   32:58 11:00 2:05:19 
   15  367 Robyn Marks             Minneapolis        MN  27    8 24:11  2:45  4:57   16 1:08:00 13.2  3:25   14   31:21 10:27 2:11:54 
   16  240 Lydia Grove             Chaska             MN  27   10 24:30  2:47  3:58   15 1:07:50 13.3  2:21   16   35:31 11:51 2:14:08 
   17  424 Hailey Norville         Minneapolis        MN  27    9 24:21  2:46  3:32   17 1:13:05 12.3  1:09   17   41:03 13:41 2:23:08 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  200 Taylor Doolittle        Wayzata            MN  33    4 16:46  1:55  2:08    1   43:12 20.8  0:39    6   22:51  7:37 1:25:35 
    2  534 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  33    5 17:15  1:58  1:26    2   43:17 20.8  0:55   11   23:33  7:51 1:26:23 
    3  270 Elliot Hoekstra         Hopkins            MN  30    3 16:42  1:54  2:10    4   44:22 20.3  0:46   15   24:07  8:03 1:28:04 
    4  208 Peter Elsham            Minneapolis        MN  34   10 18:30  2:07  2:09    3   43:36 20.6  0:41   12   23:49  7:57 1:28:43 
    5  160 Jake Bure               Excelsior          MN  31    6 17:22  1:59  2:53    5   45:28 19.8  1:09    4   22:27  7:29 1:29:18 
    6  474 Thomas Richards         Hopkins            MN  32   12 19:27  2:13  1:49    6   45:42 19.7  0:31   10   23:25  7:49 1:30:53 
    7  247 Matthew Hagen           Saint Paul         MN  32   14 19:54  2:16  1:43   10   47:24 19.0  0:48    9   23:19  7:47 1:33:06 
    8  306 Hunter Kaestner         Minneapolis        MN  31   19 20:42  2:22  1:38    9   46:15 19.5  0:49   13   23:51  7:57 1:33:14 
    9  578 Anthony Ward            Newnan             GA  33    9 18:16  2:05  2:38   11   47:48 18.8  0:59   14   23:58  8:00 1:33:36 
   10  451 Cole Peterson           Draperdraper       UT  32   11 19:19  2:12  2:16    8   46:05 19.5  1:34   18   24:55  8:19 1:34:07 
   11  480 Billy Rodgers           Minneapolis        MN  31    7 17:29  2:00  2:03   14   50:06 18.0  1:59   16   24:17  8:06 1:35:51 
   12  205 Zach Einck              Minneapolis        MN  30    1 15:28  1:46  2:43   23   51:36 17.4  2:09   17   24:22  8:08 1:36:17 
   13  563 Erik Van Mechelen       Minneapolis        MN  34   13 19:29  2:13  2:47   20   51:24 17.5  1:42    3   21:52  7:18 1:37:12 
   14  401 Joshua Moeckly          Rochester          MN  30   24 23:09  2:38  3:04   13   49:48 18.1  0:52    2   21:47  7:16 1:38:39 
   15  332 Jake Kurth              Long Lake          MN  32   17 20:25  2:20  3:03   26   52:45 17.1  1:34    1   21:27  7:09 1:39:12 
   16  357 Anthony Lutovsky        Eagan              MN  30   25 23:28  2:40  2:36   12   49:34 18.2  1:28    7   22:55  7:39 1:40:00 
   17  328 Kyle Kriewall           Plymouth           MN  30   20 21:54  2:30  2:58   19   51:18 17.5  1:30    5   22:47  7:36 1:40:26 
   18  120 Josh Baltzer            Minneapolis        MN  34   16 20:16  2:19  2:23   22   51:33 17.5  0:48   22   26:12  8:44 1:41:10 
   19  496 John Salek-Raham        Detroit            MI  34    8 17:47  2:02  3:02   24   52:03 17.3  2:08   27   26:57  8:59 1:41:56 
   20  499 Andrew Sather           Minneapolis        MN  30   18 20:27  2:20  2:46   15   50:12 17.9  1:15   28   27:22  9:08 1:41:59 
   21  507 Andrew Schmitt          Cambridge          MN  33   15 20:10  2:18  2:22   17   50:48 17.7  1:34   29   28:00  9:20 1:42:51 
   22  495 Noureldin Saad          Minneapolis        MN  31    2 16:17  1:51  2:25   32   58:07 15.5  0:39   26   26:57  8:59 1:44:23 
   23  580 Austin Warren           Johnston           IA  33   22 22:09  2:31  2:44   16   50:26 17.8  1:11   30   28:04  9:22 1:44:32 
   24  341 Daniel Larson           St Louis Park      MN  30   23 23:02  2:38  4:22   25   52:33 17.1  0:45   20   25:56  8:39 1:46:37 
   25  175 Jesse Chase             Saint Paul         MN  34   35 34:14  3:54  3:00    7   45:58 19.6  1:42    8   23:14  7:45 1:48:06 
   26  350 Jack Liang              Plymouth           MN  31   28 28:05  3:12  2:22   21   51:32 17.5  0:27   32   29:52  9:58 1:52:16 
   27  550 Luke Thiele             Minneapolis        MN  30   29 28:32  3:15  2:17   28   54:20 16.6  0:44   24   26:37  8:53 1:52:29 
   28  161 John Burke              Minneapolis        MN  32   27 27:31  3:08  3:03   27   53:06 16.9  3:40   23   26:12  8:44 1:53:31 
   29  525 Nathaniel Siems         Edina              MN  32   33 29:55  3:24  4:41   18   51:16 17.6  2:32   19   25:33  8:31 1:53:55 
   30  112 Brandon Audette         Greenwood          MN  33   30 28:36  3:15  2:45   31   57:40 15.6  0:48   25   26:45  8:55 1:56:33 
   31  522 Daniel Shaughnessy      Shakopee           MN  34   21 21:59  2:30  5:27   33   58:25 15.4  4:06   33   31:12 10:24 2:01:07 
   32  464 Moe Rafie               Maple Grove        MN  30   26 24:34  2:48  4:35   34 1:01:28 14.6  1:04   34   31:17 10:26 2:02:56 
   33  601 Brian Wilkins           Minneapolis        MN  30   36 37:44  4:18  2:56   29   56:17 16.0  0:50   21   26:04  8:42 2:03:49 
   34  618 Scott Yingling          Liberty            MO  32   32 28:47  3:17  2:40   30   56:46 15.9  1:36   37   36:46 12:16 2:06:33 
   35  183 Kevin Collings          Minneapolis        MN  30   31 28:45  3:16  4:01   37 1:07:35 13.3  0:50   31   29:06  9:42 2:10:16 
   36  585 Matthew Weikert         New Brighton       MN  33   34 32:03  3:39  4:43   35 1:04:03 14.1  1:40   36   35:59 12:00 2:18:27 
   37  227 Steven Galer            Vienna             VA  34   37 69:53  7:57  9:10   36 1:06:01 13.6  0:57   35   34:27 11:29 3:00:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  271 Jennifer Holly          Minneapolis        MN  30    3 19:03  2:10  2:23    1   49:33 18.2  1:36    6   25:50  8:37 1:38:23 
    2  406 Mackenzie Moore         Minneapolis        MN  32    6 22:40  2:35  3:04    2   50:18 17.9  1:43    1   22:42  7:34 1:40:25 
    3  211 Annie Erickson          Raymond            MN  30    5 22:10  2:32  3:17    3   50:25 17.9  0:53    3   25:05  8:22 1:41:47 
    4  207 Christina Elberts       Minneapolis        MN  34    4 20:38  2:21  2:52    5   51:23 17.5  2:43    4   25:13  8:25 1:42:47 
    5  246 Madeline Haakenson      Saint Louis Park   MN  30    9 23:58  2:44  2:50    4   50:25 17.9  1:22    5   25:46  8:36 1:44:20 
    6  127 Haley Bawek             Woodbury           MN  32    2 17:58  2:03  3:04   14   58:59 15.3  0:34    7   25:57  8:39 1:46:30 
    7  524 Chesney Siems           Edina              MN  31   11 25:06  2:52  3:20    7   53:07 16.9  1:20    2   24:00  8:00 1:46:51 
    8  239 Anna Grossbach          Eden Prairie       MN  33    7 23:22  2:40  4:19    6   51:30 17.5  2:25    8   26:28  8:50 1:48:02 
    9  492 Victoria Ruckle         Minneapolis        MN  31   10 24:45  2:49  2:39    9   54:37 16.5  1:06   12   28:38  9:33 1:51:44 
   10  489 Jenna Rowley            Victoria           MN  31   12 27:40  3:09  2:15   11   55:30 16.2  1:10   10   27:00  9:00 1:53:32 
   11  473 Kyle Richards           Minneapolis        MN  30    8 23:57  2:44  2:44    8   54:27 16.5  1:22   18   33:09 11:03 1:55:37 
   12  502 Lorna Sawatzky          Chanhassen         MN  34   13 27:55  3:11  3:28   12   56:52 15.8  1:38    9   26:30  8:50 1:56:19 
   13  592 Lindsay Welton          Minneapolis        MN  31    1 17:47  2:02  3:34   18   59:27 15.1  2:30   20   34:56 11:39 1:58:13 
   14  212 Samantha Farrell        Minneapolis        MN  33   14 29:06  3:19  4:07   10   54:45 16.4  1:45   21   35:58 12:00 2:05:38 
   15  393 Mia Miller              Minneapolis        MN  33   19 34:44  3:57  3:44   19 1:00:41 14.8  1:59   11   27:28  9:10 2:08:35 
   16  541 Taylor Strelinger       Plymouth           MN  33   15 30:56  3:31  4:27   20 1:03:15 14.2  1:47   13   29:09  9:43 2:09:32 
   17  303 Rebecca Josephson       Minneapolis        MN  30   16 33:52  3:51  4:10   16   59:11 15.2  1:43   16   31:46 10:36 2:10:40 
   18  241 Rachael Grundman        Minneapolisminneap MN  30   18 34:22  3:55  3:58   15   59:06 15.2  1:31   14   31:45 10:35 2:10:40 
   19  295 Andrea Johnson          St Paul            MN  31   17 34:06  3:53  4:06   17   59:12 15.2  1:33   15   31:45 10:35 2:10:41 
   20  125 Sierra Barthen          Minneapolis        MN  34   22 41:17  4:42  3:00   13   57:06 15.8  2:57   17   32:19 10:47 2:16:38 
   21  433 Shelbi Olson            Minneapolis        MN  30   20 38:31  4:23  4:50   22 1:09:24 13.0  2:09   19   34:37 11:33 2:29:28 
   22  162 Katy Burke              Minneapolis        MN  31   21 39:27  4:29  3:09   21 1:08:07 13.2  1:22   22   47:00 15:40 2:39:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  573 Steven Voss             Osseo              MN  37    1 14:37  1:40  1:10    1   40:05 22.5  1:00    1   17:55  5:59 1:14:45 
    2  111 Luke Anton              Minneapolis        MN  36    3 18:08  2:04  1:46    2   43:36 20.6  1:24    3   19:59  6:40 1:24:52 
    3  398 Tom Mitchell            Plymouth           MN  39    4 18:46  2:08  2:34    3   44:07 20.4  1:19    2   19:06  6:22 1:25:50 
    4  484 Anthony Roman           Minneapolis        MN  38    2 15:49  1:48  1:41    4   44:30 20.2  0:50    9   24:02  8:01 1:26:50 
    5  390 Justin Miles            Excelsior          MN  37    5 19:19  2:12  3:02    9   47:17 19.0  0:56    4   22:10  7:24 1:32:43 
    6  151 Ryan Breisach           Minneapolis        MN  39    6 19:44  2:15  2:25    6   45:42 19.7  1:13   12   24:59  8:20 1:34:01 
    7  513 David Schurter          Minnetonka         MN  36   10 23:01  2:37  3:18    8   47:11 19.1  1:47   11   24:26  8:09 1:39:41 
    8  313 Patrick Kinville        Minneapolis        MN  36   13 28:12  3:13  2:56    5   44:57 20.0  2:25   10   24:21  8:07 1:42:49 
    9  515 Daniel Schwichtenberg   Hopkins            MN  36    8 20:37  2:21  3:50   10   50:16 17.9  1:49   14   26:43  8:55 1:43:13 
   10  109 Nick Andresen           Lakeville          MN  39    7 20:10  2:18  3:35   12   52:00 17.3  2:11   15   27:20  9:07 1:45:13 
   11  421 Nathan Noble            Mound              MN  35   18 33:13  3:47  2:42    7   46:08 19.5  1:47    8   23:55  7:59 1:47:43 
   12  609 Joseph Wojcik           Excelsior          MN  37   12 25:24  2:54  2:11   11   51:43 17.4  1:03   16   27:26  9:09 1:47:45 
   13  354 Matt Long               Blaine             MN  36   15 29:29  3:21  6:11   16   57:12 15.7  1:20    5   23:18  7:46 1:57:28 
   14  619 Matt Yoder              Boone              IA  35   16 29:29  3:21  6:10   15   57:11 15.7  1:21    6   23:19  7:47 1:57:28 
   15  434 Tim Olson               Saint Paul         MN  35   14 28:27  3:14  2:29   17   57:25 15.7  0:46   19   32:31 10:51 2:01:37 
   16  590 David Wells             Victoria           MN  38   19 33:35  3:49  2:58   19   58:02 15.5  1:12   13   26:09  8:43 2:01:55 
   17  616 John Yacos              Coppell            TX  39   20 38:56  4:26  3:36   14   55:52 16.1  0:43    7   23:34  7:52 2:02:39 
   18  561 Kyle Turner             Hudson             WI  35   17 31:24  3:35  5:25   18   57:25 15.7  3:03   17   27:35  9:12 2:04:50 
   19  456 Jim Plaetz              Minneapolis        MN  36   21 39:46  4:32  3:56   13   53:26 16.8  2:20   18   30:58 10:20 2:10:24 
       115 Bryan Bader             Minneapolis        MN  36    9 22:13  2:32  2:16                                                    
       337 Brent Lange             Wayzata            MN  39   11 23:16  2:39  3:00                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  408 Whitney Moore           Chanhassen         MN  35    6 19:53  2:16  1:57    1   41:58 21.4  1:18    1   20:00  6:40 1:25:03 
    2  544 Elizabeth Swartout      Wyoming            MN  39    4 18:48  2:09  1:19    2   43:18 20.8  1:00    2   20:54  6:58 1:25:17 
    3  501 Kristen Saunders        Minneapolis        MN  36    1 15:36  1:47  1:40    3   44:05 20.4  0:55    3   23:21  7:47 1:25:34 
    4  613 Anne Woods              Osseo              MN  39    2 15:54  1:49  2:24    4   49:51 18.1  1:10    5   25:24  8:28 1:34:42 
    5  103 Lauren Airey            Minneapolis        MN  35    3 17:34  2:00  2:39    6   51:14 17.6  1:24    8   27:54  9:18 1:40:43 
    6  572 Kylie Vincent           Excelsior          MN  35    7 21:25  2:26  3:02    7   51:17 17.5  1:14    4   24:35  8:12 1:41:30 
    7  567 Beth Varela             Minneapolis        MN  39    5 19:43  2:15  3:19   11   56:24 16.0  2:40   10   28:49  9:37 1:50:54 
    8  392 Melissa Miller          Portland           OR  36   11 24:11  2:45  5:17    8   51:57 17.3  4:00    7   27:22  9:08 1:52:45 
    9  310 Jennifer Kaupa          Hopkins            MN  36   16 28:56  3:18  4:17   10   56:15 16.0  3:15    6   25:26  8:29 1:58:07 
   10  491 Breanne Royer           Minneapolis        MN  35   20 32:40  3:43  3:17    9   54:01 16.7  1:50    9   28:48  9:36 2:00:35 
   11  312 Loran Kinley            Minneapolis        MN  37   15 28:49  3:17  3:33    5   50:41 17.8  2:04   18   36:08 12:03 2:01:13 
   12  386 Heidi Meulners          Crystal            MN  38    8 21:56  2:30  4:02   12   57:35 15.6  1:53   19   36:17 12:06 2:01:42 
   13  614 Alyssa Wray             Excelsior          MN  36   10 23:55  2:44  3:57   13   58:50 15.3  2:15   15   34:27 11:29 2:03:22 
   14  516 Jennifer Schwichtenberg Hopkins            MN  36   13 24:52  2:50  3:51   14 1:00:54 14.8  1:42   14   33:54 11:18 2:05:11 
   15  144 Rachel Boughton         Minneapolis        MN  35   17 30:09  3:26  3:10   15 1:01:57 14.5  0:50   11   31:17 10:26 2:07:21 
   16  582 Kelsey Weber            Eden Prairie       MN  36   12 24:36  2:48  6:19   17 1:03:24 14.2  2:12   17   34:57 11:39 2:11:25 
   17  149 Lauren Bragstad         Saint Paul         MN  38    9 23:34  2:41  7:22   18 1:07:54 13.3  1:44   13   32:48 10:56 2:13:20 
   18  237 Allison Greene          North Mankato      MN  36   14 27:45  3:10  3:05   16 1:03:03 14.3  2:01   20   40:50 13:37 2:16:44 
   19  248 Jennifer Hanzal         Forest Lake        MN  39   21 37:14  4:14  5:27   19 1:07:58 13.2  1:50   12   32:07 10:43 2:24:34 
   20  279 Aubrey Hunstad          Excelsiorexcelsior MN  36   18 31:08  3:33  3:30   20 1:20:15 11.2  1:19   16   34:46 11:36 2:30:57 
   21  602 Anna Williams           Saint Paul         MN  39   19 32:32  3:42  5:08   21 1:31:05  9.9  2:52   21   56:31 18:51 3:08:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  423 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  41    3 16:01  1:50  1:41    1   36:54 24.4  0:58    3   20:57  6:59 1:16:30 
    2  135 Mike Bibelheimer        Minneapolisplymout MN  41    2 15:48  1:48  1:18    2   39:42 22.7  0:42    1   19:08  6:23 1:16:36 
    3  325 Brent Krause            Maple Grove        MN  40    4 16:29  1:53  2:10    3   40:57 22.0  1:23    2   20:42  6:54 1:21:39 
    4  569 Charles Vazac           Stillwater         MN  44    5 17:51  2:02  1:30    4   42:07 21.4  1:14    4   21:03  7:01 1:23:42 
    5  236 Conor Green             Edina              MN  42    1 15:09  1:44  2:14    7   45:16 19.9  1:22    7   23:13  7:45 1:27:12 
    6  458 Jon Pohlman             Saint Paul         MN  40    6 18:11  2:04  1:41    5   42:48 21.0  1:16    9   23:37  7:53 1:27:32 
    7  315 Josh Klun               Minneapolis        MN  44    9 21:22  2:26  2:00    9   46:16 19.5  1:49    6   22:47  7:36 1:34:11 
    8  403 Andrew Moeller          Medina             MN  43    7 19:16  2:12  2:25   12   47:57 18.8  1:15   11   24:31  8:11 1:35:23 
    9  188 John Cullinane          Excelsior          MN  41   13 23:48  2:43  2:32   10   47:09 19.1  1:00    5   21:42  7:14 1:36:09 
   10  296 Peter Johnson           Saint Paul         MN  44    8 19:57  2:16  2:06   16   51:52 17.4  0:41    8   23:36  7:52 1:38:10 
   11  472 Dan Reitsma             Carver             MN  44   14 25:07  2:52  2:19    6   44:35 20.2  1:22   14   25:44  8:35 1:39:04 
   12  123 Peter Barnett           Shakopee           MN  41   10 21:55  2:30  3:29   11   47:44 18.9  1:25   16   26:41  8:54 1:41:13 
   13  420 Justin Nielsen          Minneapolis        MN  43   11 23:19  2:39  2:12   13   50:06 18.0  0:58   13   25:25  8:29 1:41:58 
   14  278 Hans Hummel             Excelsior          MN  42   12 23:31  2:41  2:48   14   51:33 17.5  0:48   17   26:49  8:57 1:45:26 
   15  195 David Dias              Excelsior          MN  40   24 38:13  4:21  2:57    8   45:56 19.6  0:56   15   25:49  8:37 1:53:50 
   16  368 Cory Martilla           Dallas             TX  43   18 29:40  3:23  4:33   15   51:48 17.4  3:43   12   24:39  8:13 1:54:21 
   17  615 David Wray              Excelsior          MN  44   19 29:43  3:23  3:28   18   53:07 16.9  2:00   19   28:28  9:30 1:56:44 
   18  446 Vikesh Patel            Excelsior          MN  41   20 31:07  3:33  3:22   19   54:11 16.6  1:10   20   28:31  9:31 1:58:20 
   19  148 Bjorn Bragstad          Saint Paul         MN  40   15 25:49  2:57  6:24   22   59:13 15.2  3:05   18   26:59  9:00 2:01:28 
   20  197 Anthony Ditoma          Plano              TX  44   23 34:03  3:53  3:15   20   54:13 16.6  1:10   21   30:52 10:18 2:03:31 
   21  130 Eric Berg               Minneapolis        MN  44   21 31:50  3:38  3:35   21   57:02 15.8  0:57   22   31:03 10:21 2:04:26 
   22  477 Grant Robberson         Saint Michael      MN  41   16 27:33  3:08  5:17   24 1:05:27 13.8  2:00   10   24:15  8:05 2:04:30 
   23  426 Sam Ogrodnik            Minnetonkaminneton MN  40   17 29:17  3:20  3:37   23 1:01:32 14.6  1:47   23   33:04 11:02 2:09:14 
       132 Mark Berken             Long Lake          MN  40   22 32:49  3:44  3:26   17   52:15 17.2  4:58                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  172 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  42    2 19:33  2:14  1:50    1   41:38 21.6  1:09    2   22:40  7:34 1:26:49 
    2  422 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  40    3 20:59  2:24  2:03    2   45:09 19.9  1:11    1   20:44  6:55 1:30:04 
    3  385 Betsy Meter Brooks      New Glarus         WI  42    4 21:59  2:30  2:11    3   49:52 18.0  1:59    4   25:32  8:31 1:41:32 
    4  373 Betsy McCann            Hopkins            MN  41    5 22:18  2:32  1:49    4   51:36 17.4  1:03    3   25:09  8:23 1:41:53 
    5  443 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  41    6 25:30  2:54  2:40    5   54:28 16.5  1:31    5   27:06  9:02 1:51:13 
    6  117 McKaela Baldus          Chaska             MN  40    7 34:54  3:58  5:48    6 1:21:57 11.0  2:18    6   41:21 13:47 2:46:16 
       366 Jolynn Markison         Minneapolis        MN  44    1 18:40  2:08  2:12                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  414 Scott Myers             Minneapolis        MN  46    2 14:34  1:40  1:29    3   41:11 21.9  0:48    1   20:08  6:43 1:18:08 
    2  485 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  45    6 17:31  2:00  1:57    2   40:44 22.1  1:20    2   20:33  6:51 1:22:02 
    3  250 Andrew Hardacre         Chaska             MN  49    4 16:11  1:51  2:19    1   39:31 22.8  1:35    5   22:49  7:37 1:22:23 
    4  275 Soren Huggins           Minneapolis        MN  48    1 13:55  1:35  1:33    8   44:51 20.1  1:00    6   22:51  7:37 1:24:09 
    5  305 Kevin Jost              Minneapolis        MN  45    8 17:41  2:01  1:22    5   42:41 21.1  1:01    3   21:53  7:18 1:24:36 
    6  565 Travis Van Neste        Minneapolis        MN  48   10 19:43  2:15  2:17    4   41:39 21.6  0:40   10   24:07  8:03 1:28:23 
    7  233 Garett Graubins         Victoria           MN  49   11 19:58  2:17  2:59    6   44:23 20.3  1:38    4   22:45  7:35 1:31:41 
    8  329 Jukka Kukkonen          Saint Paul         MN  49    9 19:09  2:11  2:20    7   44:28 20.2  1:38   11   24:33  8:11 1:32:06 
    9  498 Rajeev Sastry           Eden Prairie       MN  46    7 17:41  2:01  2:53   12   47:53 18.8  1:18   14   25:05  8:22 1:34:47 
   10  370 Loren Martin            Wayzata            MN  47   12 20:18  2:19  2:49   11   47:02 19.1  1:32    7   23:12  7:44 1:34:50 
   11  311 Andy Kester             Victoria           MN  49    3 15:39  1:47  3:06   15   51:49 17.4  1:25   13   24:54  8:18 1:36:52 
   12  191 John Darda              Minneapolis        MN  45   14 23:29  2:41  2:08    9   45:11 19.9  1:31   15   25:55  8:39 1:38:13 
   13  461 Ryan Prosser            Minneapolis        MN  45   16 26:42  3:02  2:41   13   48:29 18.6  1:25   16   26:18  8:46 1:45:33 
   14  264 Andy Helmich            Plymouth           MN  49   15 23:58  2:44  3:10   17   54:41 16.5  0:57    9   23:31  7:51 1:46:15 
   15  141 Nate Boike              Eden Prairie       MN  49   17 28:03  3:12  2:38   10   45:46 19.7  1:33   18   31:19 10:27 1:49:16 
   16  514 Andrew Schwandt         Prior Lake         MN  46   13 20:39  2:21  3:30   16   52:12 17.2  2:01   19   31:28 10:30 1:49:49 
   17  419 Todd Nickell            Chanhassen         MN  45   18 29:13  3:20  3:27   18   54:49 16.4  1:17   17   27:43  9:15 1:56:27 
   18  253 Alan Haskins            White Bear Lake    MN  46    5 17:19  1:59  2:54   20 1:12:03 12.5  1:29   12   24:38  8:13 1:58:22 
   19  174 John Chapman            Saint Paul         MN  49   19 31:49  3:37  3:02   14   51:27 17.5  1:28   20   31:50 10:37 1:59:34 
   20  252 David Hartman           Minneapolis        MN  46   20 33:40  3:50  4:15   19   56:45 15.9  2:10    8   23:21  7:47 2:00:09 
   21  444 Amit Parnerkar          Saint Paul         MN  45   21 34:35  3:56  5:37   21 1:20:56 11.1  2:02   21   40:31 13:31 2:43:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  413 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  46    1 14:24  1:39  1:04    1   43:16 20.8  0:44    1   21:25  7:09 1:20:52 
    2  293 Shauna Joas             Saint Paul         MN  46    4 19:03  2:10  1:38    2   45:34 19.8  0:46    2   25:00  8:20 1:31:58 
    3  294 Leanne Johansen         Wayzata            MN  46    2 17:27  1:59  2:15    3   45:50 19.6  0:53    3   26:37  8:53 1:33:00 
    4  481 Krista Roering          Minneapolis        MN  48    3 18:30  2:07  2:06    4   51:32 17.5  1:22    5   28:13  9:25 1:41:41 
    5  249 Rachael Harbort         Afton              MN  49    6 26:24  3:00  2:27    5   51:41 17.4  1:11    6   29:36  9:52 1:51:17 
    6  263 Andie Helmich           Plymouth           MN  49    5 23:45  2:42  3:04    6   58:46 15.3  2:02    4   27:58  9:20 1:55:34 
    7  600 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  46    7 32:32  3:42  2:35    7 1:01:49 14.6  1:23    7   38:06 12:42 2:16:24 
    8  539 Suzy Stinson            Eden Prairie       MN  47    8 39:49  4:32  5:18    8 1:18:55 11.4  1:50    8   41:07 13:43 2:46:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  526 Greg Skaggs             Minneapolis        MN  53    3 16:56  1:56  2:01    3   44:15 20.3  1:21    4   24:44  8:15 1:29:16 
    2  607 Garrett Wilson          Edina              MN  51    6 20:08  2:18  2:15    2   42:27 21.2  1:16    5   24:55  8:19 1:31:00 
    3  545 Greg Swenson            Rogers             MN  53    2 16:41  1:54  1:45    5   45:34 19.8  1:50    7   26:43  8:55 1:32:30 
    4  503 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  50    1 15:46  1:48  1:54    6   47:32 18.9  0:53   10   27:00  9:00 1:33:04 
    5  487 David Rounds            Minneapolis        MN  51   11 26:46  3:03  2:01    1   41:00 22.0  1:24    1   22:14  7:25 1:33:24 
    6  139 Mike Blair              Prior Lake         MN  52    4 20:02  2:17  2:04    4   44:50 20.1  0:55    8   26:44  8:55 1:34:33 
    7  184 Tim Coltvet             Stillwater         MN  50    5 20:04  2:17  2:16    8   48:46 18.5  1:14    6   26:11  8:44 1:38:29 
    8  397 John Mitchell           Maple Grove        MN  54    9 23:51  2:43  2:40    7   47:53 18.8  0:57    3   24:42  8:14 1:40:01 
    9  656 Wardwell Johnson        Minneapolis        MN  51    7 21:20  2:26  3:47    9   52:41 17.1  2:30    9   26:56  8:59 1:47:12 
   10  599 Kevin Wickman           Minneapolis        MN  52    8 22:53  2:36  3:18   12 1:01:36 14.6  0:50    2   24:31  8:11 1:53:05 
   11  384 Matt Meter              Ankeny             IA  51   12 27:55  3:11  3:49   10   54:34 16.5  1:49   12   33:38 11:13 2:01:43 
   12  259 John Heigis             Excelsior          MN  51   14 32:06  3:39  3:34   11 1:00:49 14.8  2:13   11   28:57  9:39 2:07:38 
   13  538 Richard Stewart         Elburn             IL  54   10 25:42  2:56  4:21   13 1:02:26 14.4  2:38   13   44:37 14:53 2:19:43 
   14  574 James Wabindato         Saint Paul         MN  50   13 29:02  3:18  4:58   14 1:02:45 14.3  4:13   14   49:28 16:30 2:30:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  143 Veronica Bond           Rochester          MN  50    1 16:32  1:53  1:33    1   43:06 20.9  1:13    2   23:38  7:53 1:26:00 
    2  396 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  53    2 18:27  2:06  1:29    2   47:23 19.0  0:38    1   21:15  7:05 1:29:10 
    3  415 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  52    3 19:39  2:14  1:48    4   50:44 17.7  0:43    4   25:21  8:27 1:38:13 
    4  234 Holly Graubins          Victoria           MN  51    6 21:08  2:25  2:50    5   52:53 17.0  2:00    3   24:57  8:19 1:43:46 
    5  330 Kris Kulevsky           Minneapolis        MN  54    5 20:26  2:20  2:16    6   53:26 16.8  1:09    5   31:55 10:39 1:49:10 
    6  220 Kathryn Freytag         Eden Prairie       MN  54    7 24:18  2:46  2:47    3   49:08 18.3  1:25    6   32:31 10:51 1:50:07 
    7  428 Katherine Olig          Carver             MN  52    4 20:03  2:17  4:29    7 1:00:57 14.8  1:54    7   35:15 11:45 2:02:35 
    8  300 Lynn Johnston           Long Lake          MN  52    8 29:03  3:18  3:27    8 1:08:22 13.2  2:17    8   45:38 15:13 2:28:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  593 Greg Werner             Wayzata            MN  55    2 16:24  1:52  1:27    3   40:03 22.5  0:44    3   21:35  7:12 1:20:11 
    2  309 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  58    1 15:55  1:49  1:20    1   39:42 22.7  0:47    5   22:46  7:36 1:20:27 
    3  404 Mark Moland             Lakeville          MN  58    6 19:07  2:11  1:46    2   39:56 22.5  1:15    1   21:11  7:04 1:23:13 
    4  317 David Knack             Prior Lake         MN  59    3 16:30  1:53  1:45    6   41:48 21.5  1:17    7   23:25  7:49 1:24:42 
    5  359 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  58    5 17:53  2:02  1:34    5   41:25 21.7  0:43   10   25:08  8:23 1:26:41 
    6  265 Chuck Hengel            Woodland           MN  58    7 19:24  2:13  2:09    4   40:42 22.1  1:31    6   22:56  7:39 1:26:41 
    7  589 Tad Weiss               Excelsior          MN  59    8 19:39  2:14  1:52    7   46:45 19.3  0:53    2   21:23  7:08 1:30:30 
    8  269 Paul Hodapp             Minneapolis        MN  59   11 21:24  2:26  3:15    9   47:16 19.0  2:02   11   25:08  8:23 1:39:03 
    9  206 Derek Eitreim           Excelsior          MN  58   12 22:20  2:33  3:45    8   47:14 19.1  2:30    9   24:53  8:18 1:40:40 
   10  405 Kevin Montroy           Loretto            MN  57   14 26:13  2:59  3:16   10   48:40 18.5  0:48    4   22:28  7:30 1:41:23 
   11  435 Todd Olson              New Richland       MN  57    4 17:31  2:00  4:06   14   53:07 16.9  1:26   14   27:19  9:07 1:43:27 
   12  110 Joe Andrews             Minneapolis        MN  56   13 22:26  2:33  3:03   13   51:00 17.6  1:17   12   26:48  8:56 1:44:32 
   13  427 Don Ohearn              Plymouth           MN  58   19 29:04  3:19  3:18   11   48:56 18.4  1:44    8   23:35  7:52 1:46:35 
   14  429 Bob Oliker              Minneapolis        MN  58    9 20:15  2:18  3:23   15   53:32 16.8  1:36   16   30:41 10:14 1:49:24 
   15  291 Mark Jessen             Minneapolis        MN  59   15 26:18  3:00  5:50   12   50:10 17.9  2:02   13   27:03  9:01 1:51:21 
   16  193 Chris Dart              Loretto            MN  58   10 20:45  2:22  3:10   16   54:04 16.6  1:51   20   37:34 12:32 1:57:21 
   17  527 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  56   18 28:39  3:16  5:11   17   56:00 16.1  1:49   15   29:51  9:57 2:01:29 
   18  483 Michael Rogers          Minneapolis        MN  57   17 28:20  3:14  3:19   18   57:32 15.6  2:02   18   34:22 11:28 2:05:34 
   19  345 Timothy Lehman          New Paris          IN  58   21 32:07  3:39  4:14   19 1:01:45 14.6  1:20   17   31:19 10:27 2:10:44 
   20  448 Derald Pederson         Minneapolis        MN  59   16 27:44  3:09  6:49   20 1:03:55 14.1  3:13   19   36:16 12:06 2:17:55 
   21  447 Chip Pedersen           Victoria           MN  57   20 29:56  3:24  4:19   21 1:05:27 13.8  2:38   21   45:14 15:05 2:27:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  314 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  57    2 15:54  1:49  1:10    1   43:57 20.5  0:38    1   22:46  7:36 1:24:23 
    2  335 Dawn Labiosa            Saint Paul         MN  57    3 16:01  1:50  1:49    2   44:01 20.4  0:50    3   26:26  8:49 1:29:04 
    3  173 Joan Casey              Minneapolis        MN  57    1 14:04  1:36  1:59    4   51:46 17.4  1:53    4   28:03  9:21 1:37:42 
    4  192 Carol Dart              Loretto            MN  58    6 19:12  2:11  2:36    3   49:32 18.2  1:07    6   30:03 10:01 1:42:29 
    5  324 Kathy Kraus             Mankato            MN  59    7 24:00  2:44  3:15    5   52:34 17.1  1:39    2   25:33  8:31 1:46:59 
    6  285 Colleen Jason           Eden Prairie       MN  57    4 16:44  1:55  2:51    8 1:06:33 13.5  1:20    5   29:11  9:44 1:56:37 
    7  625 Annette Zimmerman       Waseca             MN  58    9 26:22  3:00  3:14    6   52:41 17.1  1:47    8   36:50 12:17 2:00:53 
    8  467 Paquita Ray             Delano             MN  59    8 25:22  2:53  2:51    7   54:46 16.4  2:36    7   35:59 12:00 2:01:32 
    9  603 Carol Williams          Fort Myers         FL  56   10 38:09  4:21  6:27    9 1:18:19 11.5  3:53    9   44:24 14:48 2:51:11 
   10  364 Dawn Marcotte           Farmington         MN  55   11 48:43  5:33  6:23   10 1:28:38 10.2  3:03   10   47:13 15:45 3:13:58 
       510 Elizabeth Schultz       Wayzata            MN  58    5 18:15  2:05                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  560 Keith Tufte             Excelsior          MN  62    2 15:47  1:48  1:55    1   42:13 21.3  0:57    2   23:25  7:49 1:24:15 
    2  389 Audun Mikkelson         Hayward            WI  64    1 15:31  1:46  2:19    3   44:58 20.0  1:00    3   26:59  9:00 1:30:45 
    3  136 Edward Bieging Jr.      Stillwater         MN  62    5 20:36  2:21  2:05    4   44:59 20.0  1:21    1   23:10  7:44 1:32:08 
    4  244 Steve Gunther           Excelsior          MN  64    3 17:26  1:59  1:41    6   47:24 19.0  1:11    4   29:08  9:43 1:36:48 
    5  349 Scott Leo               Minneapolis        MN  60    4 19:59  2:17  2:16    2   44:33 20.2  1:56    8   31:02 10:21 1:39:44 
    6  129 Scott Benson            Minneapolis        MN  60    7 23:33  2:41  4:47    5   45:52 19.6  2:32   10   34:12 11:24 1:50:53 
    7  343 Philip C Lee            Saint Paul         MN  61    6 22:29  2:34  4:29   12   55:48 16.1  2:31    7   30:43 10:15 1:55:58 
    8  255 Joseph Hayes            Excelsior          MN  61    8 26:16  3:00  3:19   10   54:10 16.6  1:44   11   34:24 11:28 1:59:51 
    9  178 Dan Christianson        Preston            MN  64   14 34:52  3:58  3:59    7   48:32 18.5  2:57    5   29:38  9:53 1:59:56 
   10  431 Barry Olson             West Fargo         ND  61   12 33:10  3:47  5:39    8   48:59 18.4  1:59    6   30:36 10:12 2:00:20 
   11  114 Ariel Avestruz          River Falls        WI  60    9 26:53  3:04  3:30    9   49:00 18.4  2:47   13   40:49 13:37 2:02:56 
   12  116 Mike Baker              Edina              MN  63   10 29:04  3:19  3:34   11   54:39 16.5  1:57    9   34:08 11:23 2:03:20 
   13  268 William Hintz           Delafield          WI  63   11 30:41  3:30  4:43   14 1:03:59 14.1  2:45   12   35:17 11:46 2:17:22 
   14  575 Rich Wagner             Waconia            MN  61   13 33:29  3:49  3:52   13   59:20 15.2  1:34   14   42:22 14:08 2:20:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  242 Jan Guenther            Long Lake          MN  63    1 16:37  1:54  1:49    1   41:37 21.6  0:54    1   22:16  7:26 1:23:11 
    2  460 Terri Prange            Good Thunder       MN  63    2 21:54  2:30  2:10    2   51:34 17.5  1:36    2   26:12  8:44 1:43:25 
    3  380 Michaelle Meland        Minneapolis        MN  60    3 22:27  2:33  3:06    3   52:24 17.2  1:42    3   27:37  9:13 1:47:13 
    4  595 Tina West               Cedarburg          WI  61    4 29:24  3:21  3:59    4 1:09:00 13.0  1:59    4   34:52 11:38 2:19:12 
    5  243 Mary Guentzel           Kasota             MN  61    5 29:31  3:22  3:54    5 1:12:11 12.5  3:08    5   40:46 13:36 2:29:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  251 Luke Harned             Saint Paul         MN  69    1 19:22  2:13  1:59    1   42:16 21.3  1:01    1   22:48  7:36 1:27:25 
    2  598 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  67    2 21:54  2:30  2:35    3   52:42 17.1  1:59    2   28:35  9:32 1:47:43 
    3  353 Frank Lombardo          Lakeville          MN  68    3 23:12  2:39  2:43    2   51:01 17.6  1:22    3   29:43  9:55 1:47:59 
    4  213 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  67    4 30:26  3:28  7:25    4   56:54 15.8  3:58    4   40:34 13:32 2:19:15 
    5  292 Mark Jeter              Excelsior          MN  65    5 41:20  4:42  7:47    5 1:18:34 11.5  3:29    5   42:01 14:01 2:53:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  497 Michel Sanders          Saint Paul         MN  68    1 27:18  3:07  3:34    1   57:25 15.7  1:35    1   33:53 11:18 2:03:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  494 Ed Rymer                Sarasota           FL  71    1 19:12  2:11  1:49    1   45:29 19.8  1:21    1   26:39  8:53 1:34:28 
    2  187 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  73    2 24:44  2:49  2:52    2   52:04 17.3  3:14    2   29:36  9:52 1:52:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  371 Marcia Marty            Houston            TX  70    1 20:55  2:23  6:30    1   58:55 15.3  2:42    1   29:25  9:49 1:58:25 
    2  218 Connie Foster           River Falls        WI  71    2 25:56  2:57  4:58    2 1:02:57 14.3  2:47    2   35:37 11:53 2:12:13 

Total Registered:                        536
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:    369
Number of Male   Finishers:              243
Number of Female Finishers:              126
Did not Finish Race or Did Not Start:    156