Grand Forks, ND
9/24/2022











                     BORDER BATTLE CROSS COUNTRY MEET
                      Lincoln Park - Grand Forks, ND
                            September 24, 2022
                      OFFICIAL: 8th GRADE GIRLS - 3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: 8th GRADE GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    15  West Central Area                   (  13:45.5  1:08:47.4   1:58.0)
==================================================
  1      1  Kyra Beyer  8           12:37.1
  2      2  Skylar Larue  8         13:11.6
  3      3  Cassidy Reuter  8       13:51.5
  4      4  Ava Lohse  8            14:32.1
  5      5  Natalea Olson  7        14:35.1

  2.    40  Moorhead MS                         (  16:34.0  1:22:49.9   6:08.8)
==================================================
  1      6  Isabella Kuchynski  8   14:46.0
  2      7  Edda Peterson  8        15:21.9
  3      8  Elsa Pennington  8      15:51.4
  4      9  Isabelle Thibert  8     15:55.8
  5     10  Hailey Berg  8          20:54.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 8th GRADE GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr St Team                                 Mile 1  Mile 2     Time   Pace     
===== ======== ==== ===================== == == =================================== ======= =======   ======== ===== 
    1   1/2     437 Jocelynne Hoefs        8 ND Red River                              8:25           11:44.23  6:18 
    2   1/3     461 Gabriella Arntson      8 MN Riverside Christian                    8:26           11:54.25  6:24 
    3   1/5     572 Kyra Beyer             8 MN West Central Area                      9:01           12:37.09  6:47 
    4   1/3     591 Tanna Swenson          8 ND West Fargo Sheyenne                    9:12           12:48.90  6:53 
    5   1/4      81 Emily McLaurin         8 ND Devils Lake                            9:16           13:01.60  7:00 
    6   2/5     578 Skylar Larue           8 MN West Central Area                      9:34           13:11.60  7:05 
    7   1/2      16 Delia Tebrugge         8 MN Battle Lake                            9:32           13:21.85  7:11 
    8   2/4      74 Anna Ginther           8 ND Devils Lake                            9:34           13:26.27  7:13 
    9   2/3     590 Brooklyn Nickerson     8 ND West Fargo Sheyenne                    9:41           13:28.98  7:14 
   10   1/4     330 Macy Mueller           8 SD Milbank                                9:43           13:30.02  7:15 
   11   1/2    1417 McKenna Brauch         8 MN Wadena-Deer Creek                      9:39           13:30.52  7:15 
   12   1/4     251 Paisley Martinson        MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd       9:43           13:30.97  7:16 
   13   1/2     178 Renae McLean           8 ND Hatton-Northwood                       9:48           13:31.82  7:16 
   14   2/4     346 Zayda Townsend         8 SD Milbank                                9:42           13:32.81  7:17 
   15   3/5     582 Cassidy Reuter         8 MN West Central Area                      9:59           13:51.45  7:27 
   16   1/3     322 Sophie Schlenker       8 MN Milaca                                10:03           13:57.21  7:30 
   17   1/2     144 Bristol Larsen         8 MN Frazee                                10:02           13:58.77  7:30 
   18   2/4     247 Emma Johnson             MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd      10:07           13:59.82  7:31 
   19   3/4      88 Rachel Vaagen          8 ND Devils Lake                            9:55           14:00.55  7:31 
   20   2/3     469 Leah Sundby            8 MN Riverside Christian                    9:51           14:06.17  7:34 
   21   1/1     410 Annabelle Steinberger  8 ND Northern Cass                         10:15           14:07.93  7:35 
   22   3/3     585 Thalia Boucher         8 ND West Fargo Sheyenne                   10:05           14:08.11  7:35 
   23   3/4     249 Quinn Larson           8 MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd      10:07           14:13.45  7:38 
   24   2/2     451 Sabine Quackenbush     8 ND Red River                             10:15           14:22.57  7:43 
   25   1/2     101 Aryanna Bair           8 MN East Grand Forks                      10:07           14:22.70  7:43 
   26   4/5     579 Ava Lohse              8 MN West Central Area                     10:12           14:32.02  7:48 
   27   5/5     580 Natalea Olson          7 MN West Central Area                     10:32           14:35.01  7:50 
   28   2/2     557 Annika Spicer          8 MN Wadena-Deer Creek                     10:18           14:37.55  7:51 
   29   1/2     570 Ava Shold              8 ND Watford City                          10:16           14:42.99  7:54 
   30   1/2     506 Kate Nelson            8 ND Shanley                               10:35           14:44.41  7:55 
   31   1/1      12 Heidi Steinbrenner     8 MN Bagley/Fosston                        10:30           14:44.71  7:55 
   32   1/5     390 Isabella Kuchynski     8 MN Moorhead MS                           10:19           14:45.95  7:56 
   33   2/2     512 Olivia Shorma          8 ND Shanley                               10:46           14:49.70  7:58 
   34   2/2     174 Jozlynn Boyer          8 ND Hatton-Northwood                      10:30           14:49.73  7:58 
   35   1/2     282 Lily Stanley           8 MN Long Prairie-Grey Eagle               10:45           14:53.25  8:00 
   36   2/2     275 Rebeka Hibbs           8 MN Long Prairie-Grey Eagle               10:45           14:54.86  8:01 
   37   1/2     158 Lillia Keller          8 ND Grand Forks Central                   10:45           14:56.99  8:02 
   38   2/2     102 Audrey Floden          8 MN East Grand Forks                      10:12           15:02.37  8:05 
   39   1/1     428 Ella Marquart          8 MN Red Lake County                       10:39           15:02.66  8:05 
   40   4/4      83 Elicia Nelson          8 ND Devils Lake                           10:34           15:04.80  8:06 
   41   3/4     339 Ava Sichmeller         8 SD Milbank                               10:34           15:06.36  8:07 
   42   1/2     530 Kiya Sparks            8 ND Tioga                                 10:46           15:07.80  8:07 
   43   2/3     313 Hannah Haukos          8 MN Milaca                                10:53           15:21.14  8:15 
   44   2/5     393 Edda Peterson          8 MN Moorhead MS                           11:00           15:21.87  8:15 
   45   3/3     463 Alyssa Fulcher         8 MN Riverside Christian                   10:52           15:24.05  8:16 
   46   1/1    1420 Tierra Ebnet           8 MN New Testament Christian               11:13           15:31.83  8:20 
   47   1/2     545 Nora Wolhart           8 ND Valley City                           10:56           15:34.58  8:22 
   48   1/1     138 Brynn Yokom            8 ND Fargo North                           11:13           15:46.17  8:28 
   49   3/3     317 Macy Knaffla           8 MN Milaca                                11:12           15:48.12  8:29 
   50   3/5     392 Elsa Pennington        8 MN Moorhead MS                           11:12           15:51.37  8:31 
   51   4/5     397 Isabelle Thibert       8 MN Moorhead MS                           11:13           15:55.71  8:33 
   52   4/4     250 Madison Lee              MN Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd      11:30           16:21.67  8:47 
   53   2/2     162 Kira Shaul             8 ND Grand Forks Central                   11:40           16:23.17  8:48 
   54   1/1     480 Livvy Johnson          8 ND Rugby                                 11:51           16:24.71  8:49 
   55   2/2     561 Briley Delgado         8 ND Watford City                          11:50           16:24.76  8:49 
   56   4/4     338 Reese Schuneman        8 SD Milbank                               11:36           16:40.38  8:57 
   57   2/2      14 Claire Kraemer         8 MN Battle Lake                           11:41           16:42.18  8:58 
   58   2/2     536 Marisa Hoffarth        8 ND Valley City                           11:55           16:58.58  9:07 
   59   2/2     141 Jillian Hanley         9 MN Frazee                                13:32           18:53.59 10:09 
   60   2/2     529 June Kuntz             8 ND Tioga                                 13:32           19:02.74 10:14 
   61   5/5     386 Hailey Berg            8 MN Moorhead MS                           14:55           20:54.77 11:14 


---------------------------------------------------------------------------
BORDER BATTLE TEAM STANDINGS: 8th GRADE GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.    27  ND (  12:54.1  1:04:30.1   1:44.7)
=================
  1      1  Jocelynne Hoefs , Red River            11:44.3
  2      4  Tanna Swenson , West Fargo Sheyenne    12:48.9
  3      5  Emily McLaurin , Devils Lake           13:01.6
  4      8  Anna Ginther , Devils Lake             13:26.3
  5      9  Brooklyn Nickerson , West Fargo Sheyenne   13:29.0
  6   ( 12) Renae McLean , Hatton-Northwood        13:31.9
  7   ( 14) Rachel Vaagen , Devils Lake            14:00.6

  2.    28  MN (  12:55.1  1:04:35.5   1:36.3)
=================
  1      2  Gabriella Arntson , Riverside Christian   11:54.3
  2      3  Kyra Beyer , West Central Area         12:37.1
  3      6  Skylar Larue , West Central Area       13:11.6
  4      7  Delia Tebrugge , Battle Lake           13:21.9
  5     10  McKenna Brauch , Wadena-Deer Creek     13:30.6
  6   ( 11) Paisley Martinson , Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd   13:31.0
  7   ( 13) Cassidy Reuter , West Central Area     13:51.5