Bemidji, MN
1/21/2023











                           Bemidji Invite- Buena Vista Relay & Nordic Combo
                                  Buena Vista Ski Area - Bemidji, MN
                                           January 21, 2023

                                   OFFICIAL RESULTS: VARSITY GIRLS
   

---------------------------------------------------------------------------
TOTAL TEAM STANDINGS:  (RELAY & INDIVIDUALS)  VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------
   1.  Brainerd                           
           150    79    77    72  =  378      
   2.  Sartell/ Cathedral                 
           147    76    73    70  =  366      
   3.  Moorhead                           
           156    67    66    62  =  351      
   4.  Fergus Falls                       
           153    78    68    51  =  350      
   5.  Alexandria                         
           141    80    64    63  =  348      
   6.  Detroit Lakes                      
           123    75    74    58  =  330      
   7.  Little Falls                       
           144    61    57    54  =  316      
   8.  Bemidji                            
           159    48    45    43  =  295      
   9.  St. Cloud                          
            49    42    35     0  =  126      
  10.  TrekNorth                          
            34    33    32     0  =   99      





   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RELAY (4 X 1.5K): VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------
   


   -------------------------- FINALS RESULTS --------------------------
                                      
Place Points No.  Team Name            Teammates                                    Time     Time Back
===== ====== ==== ==================== ======================================== ===========  =========
    1    159    3 Bemidji A            Mia Hoffmann      / Ella Simula              19:46.07            
    2    156   19 Moorhead A           Abbie Ishaug      / Jacuelyn Johnson         20:23.07    0:37.00 
    3    153   12 Otter Relay 1        Alexis Bredenberg / Alexis Wellman           20:39.07    0:53.00 
    4    150    7 Brainerd A           Katelyn Kennedy   / Isabelle Smith           20:54.07    1:08.00 
    5    147   23 Sartell/ Cathedral   Cecilia Jamison   / Lillian Jamison          21:00.07    1:14.00 
    6    144   15 Little Falls A       Aliza Kresha      / Sarah Wolbeck            21:22.07    1:36.00 

 -------------------------- PRELIMINARY RESULTS --------------------------
                                      
Place Points No.  Team Name            Teammates                                    Time     Time Back
===== ====== ==== ==================== ======================================== ===========  =========
    1           3 Bemidji A            Mia Hoffmann      / Ella Simula              19:17.20            
    2          19 Moorhead A           Abbie Ishaug      / Jacuelyn Johnson         19:20.18    0:02.98 
    3          23 Sartell/ Cathedral   Cecilia Jamison   / Lillian Jamison          19:37.42    0:20.22 
    4          12 Otter Relay 1        Alexis Bredenberg / Alexis Wellman           19:53.70    0:36.50 
    5           7 Brainerd A           Katelyn Kennedy   / Isabelle Smith           19:55.89    0:38.69 
    6          15 Little Falls A       Aliza Kresha      / Sarah Wolbeck            20:42.53    1:25.33 
    7    141    1 Alexandria A         Amanda Bergerson  / Lauren Huber             20:55.81    1:38.61 
    8    123   11 Detroit Lakes 1      Hannah Barberg    / Lyla Slavicek            25:09.31    5:52.11 

 -------------------------- PRELIMINARY RESULTS --------------------------
                                      
Place Points No.  Team Name            Teammates                                    Time     Time Back
===== ====== ==== ==================== ======================================== ===========  =========
    1    138    8 Brainerd B           Caroline Holcomb- / Ashtyn Kubista           20:58.69            
    2    135   20 Moorhead B           Izzy Kupitz       / Ella Noyes               22:20.69    1:22.00 
    3    132   13 Otter Relay 2        Cassie Wellman    / Olivia Swanson           22:23.69    1:25.00 
    4    129   16 Little Falls B       Emma Catlin       / Claire Zupko             23:17.69    2:19.00 
    5    126    4 Bemidji B            Elana Harmsen     / Molly Matetich           24:21.69    3:23.00 



   


---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: 5K CLASSIC & SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                  Grade Team                                5k Classic Skate           Total    Point    
===== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== ============= ===== 
    1  520 Jaelyn Miller         11    Alexandria                            17:41.36   15:15.52      32:56.88    80 
    2  634 Ellie Brown           12    Brainerd                              17:19.21   15:58.03      33:17.24    79 
    3  707 Estee Versteeg        9     Fergus Falls                          17:38.41   15:52.43      33:30.84    78 
    4  635 Bridget Collins       11    Brainerd                              17:28.31   16:14.01      33:42.32    77 
    5  865 Emma Jamison          10    Sartell/ Cathedral                    18:20.41   15:31.65      33:52.06    76 
    6  668 Kira Wolf             12    Detroit Lakes                         18:23.10   15:30.70      33:53.80    75 
    7  669 Anna Askelson         11    Detroit Lakes                         18:02.27   16:01.88      34:04.15    74 
    8  868 Annabelle Tautges     11    Sartell/ Cathedral                    18:51.67   15:40.47      34:32.14    73 
    9  632 Addie Ryan            11    Brainerd                              18:21.70   16:11.53      34:33.23    72 
   10  633 Cally Robertson       12    Brainerd                              18:40.72   15:55.88      34:36.60    71 
   11  866 Clara Schad           11    Sartell/ Cathedral                    19:03.52   15:34.35      34:37.87    70 
   12  867 Addie Mondloch        9     Sartell/ Cathedral                    18:37.23   16:04.49      34:41.72    69 
   13  708 Sarah Grotberg        11    Fergus Falls                          18:22.71   16:22.29      34:45.00    68 
   14  830 Ava Nelson            12    Moorhead                              18:34.73   16:34.12      35:08.85    67 
   15  828 Kennedy Olson         12    Moorhead                              18:13.62   17:04.88      35:18.50    66 
   16  869 Madalyn Dockendorf    11    Sartell/ Cathedral                    18:50.93   16:48.52      35:39.45    65 
   17  522 Kasey Soderholm       10    Alexandria                            19:35.06   16:10.70      35:45.76    64 
   18  523 Bobbi Nichols         10    Alexandria                            19:21.35   16:27.52      35:48.87    63 
   19  831 Chloe Pesek           11    Moorhead                              19:03.65   16:50.73      35:54.38    62 
   20  776 Ainsley Kresha        10    Little Falls                          18:43.71   17:11.62      35:55.33    61 
   21  521 Mackenzie Jurchenko   10    Alexandria                            18:48.13   17:08.37      35:56.50    60 
   22  636 Emma Balsley          12    Brainerd                              19:14.62   16:49.42      36:04.04    59 
   23  670 Julia Steffl          12    Detroit Lakes                         18:30.34   17:45.38      36:15.72    58 
   24  779 Elyse Yorek           9     Little Falls                          19:35.68   16:45.27      36:20.95    57 
   25  829 Julia Smithmeyer      12    Moorhead                              19:33.61   17:10.12      36:43.73    56 
   26  524 Teresa Bitzan         12    Alexandria                            19:26.99   17:22.47      36:49.46    55 
   27  777 Claire Anderson       10    Little Falls                          19:09.12   17:51.26      37:00.38    54 
   28  833 Anna Waldron          11    Moorhead                              19:26.66   17:34.91      37:01.57    53 
   29  637 Grace Loney           12    Brainerd                              20:07.80   17:03.74      37:11.54    52 
   30  709 Naomi Dummer          11    Fergus Falls                          19:44.14   18:04.43      37:48.57    51 
   31  896 Aleatha Muniz         9     St. Cloud                             20:49.22   17:04.10      37:53.32    49 
   32  832 Addy Stordahl         9     Moorhead                              19:13.79   18:39.87      37:53.66    50 
   33  582 Marley Ueland         11    Bemidji                               20:14.91   17:42.18      37:57.09    48 
   34  870 Violet Steil          12    Sartell/ Cathedral                    20:53.12   17:04.68      37:57.80    47 
   35  525 Madeline Hochhalter   11    Alexandria                            19:49.86   18:20.17      38:10.03    46 
   36  583 Isabel Renn           9     Bemidji                               19:58.26   18:23.19      38:21.45    45 
   37  711 Ahlea Mouser          11    Fergus Falls                          21:11.00   17:21.57      38:32.57    44 
   38  586 Greer Simula          9     Bemidji                               19:53.60   18:45.15      38:38.75    43 
   39  898 Sophie Hebert         10    St. Cloud                             21:04.55   17:52.00      38:56.55    42 
   40  710 Hannah Scharnberg     10    Fergus Falls                          20:35.00   18:40.44      39:15.44    41 
   41  778 Isabelle Segler       11    Little Falls                          21:30.08   17:55.83      39:25.91    40 
   42  780 Molly Petrowitz       10    Little Falls                          20:48.00   19:40.69      40:28.69    39 
   43  585 Anika Harmsen         9     Bemidji                               20:40.55   20:11.68      40:52.23    38 
   44  584 Faye Calvert          11    Bemidji                               20:40.31   20:29.45      41:09.76    37 
   45  671 Maddie Blahut         11    Detroit Lakes                         21:58.91   20:04.28      42:03.19    36 
   46  899 Addie Olson           11    St. Cloud                             25:10.80   19:35.37      44:46.17    35 
   47  918 Caitlynn Wittner      12    TrekNorth                             22:56.63   22:50.99      45:47.62    34 
   48  921 Pamela Moen           12    TrekNorth                             27:18.31   23:10.85      50:29.16    33 
   49  920 Ellie Karger          10    TrekNorth                             29:58.77   25:32.31      55:31.08    32 
   50  922 Lauren Amberg         10    TrekNorth                             33:38.27   32:53.62    1:06:31.89    31