Bemidji, MN
1/21/2023











                           Bemidji Invite- Buena Vista Relay & Nordic Combo
                                  Buena Vista Ski Area - Bemidji, MN
                                           January 21, 2023

                                OFFICIAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   474  Brainerd                           
=============================================
  1    120  Myia Nelson                          7   (109) Emily Bastian                   
  2    119  Audrey Hastings                      8   (108) Stella Hagen                    
  3    118  Holly Bergin                         9   (107) Anja Storbakken                 
  4    117  Ava Capelle                         10   (105) Kaya Anderson                   
  5   (116) Elizabeth Rademacher            
  6   (111) Alice Balsley                   

  2.   423  Moorhead                           
=============================================
  1    114  Olivia Mykleseth                     7   ( 76) Audra Satterberg                
  2    110  Danika Schlicting                    8   ( 67) Lily Heskin                     
  3    100  Avery St. Louis                      9   ( 63) Greta Bjorkund                  
  4     99  Ella Peterson                       10   ( 59) Kailey Larson                   
  5   ( 85) Elizabeth Dreesen               
  6   ( 78) Carmen Burman                   

  3.   409  Alexandria                         
=============================================
  1    113  Meredith Sundby                      7   ( 68) Tatum Ketelsen                  
  2    112  Tiahna Goeke                         8   ( 65) Makenna Kleven                  
  3     98  Taylor Swedberg                      9   ( 61) Autumn Ehlert                   
  4     86  Linnea Hoven                        10   ( 60) Mattie Scholten                 
  5   ( 77) Lacey Siira                     
  6   ( 75) Atti Hoven                      

  4.   391  Fergus Falls                       
=============================================
  1    106  Violet McConn                        5   ( 88) Leila Nasri                     
  2     97  Brynn Blondeau                       6   ( 72) Anna Schroeder                  
  3     96  Abigail Johnson                      7   ( 66) Solvie Smestad                  
  4     92  Jenna Thorson                   

  5.   385  Little Falls                       
=============================================
  1    115  Violet Swisher                       7   ( 71) Julia Lange                     
  2     94  Ellie Larsen                         8   ( 69) Hayli Hemingson                 
  3     89  Lily Laubach                         9   ( 56) Brooke Litke                    
  4     87  Celia Rustad                        10   ( 53) Olivia Litke                    
  5   ( 82) Alayna Neu                      
  6   ( 79) Brenna Magee                    

  6.   360  Bemidji                            
=============================================
  1    102  Claire Story                         5   ( 62) Emma Wright                     
  2     93  Tristen Wickum                       6   ( 55) Caitlin Peters                  
  3     84  Jane Mueller                    
  4     81  Casey Story                     

  7.   210  Wadena-Deer Creek                  
=============================================
  1    101  Lydia Oldakowski                   
  2     58  Julia Lunde                     
  3     51  Clara Mohrenweiser              

  8.   207  Sartell/ Cathedral                 
=============================================
  1    104  Alana Miller                       
  2    103  Enya Scanlon                    


  9.   138  St. Cloud                          
=============================================
  1     74  Sarah Grossback                    
  2     64  Esther Wilcox                   


 10.    54  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     54  Carlee Zurn                        



 11.    50  TrekNorth                          
=============================================
  1     50  Ceyonna Olson                      






---------------------------------------------------------------------------
4.5K SKATE INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/17      120  620 Myia Nelson           9     Brainerd                              15:51.39            
    2   2/17      119  616 Audrey Hastings       9     Brainerd                              15:53.14    0:01.75 
    3   3/17      118  615 Holly Bergin          9     Brainerd                              15:54.55    0:03.16 
    4   4/17      117  618 Ava Capelle           9     Brainerd                              15:57.58    0:06.19 
    5   5/17      116  617 Elizabeth Rademacher  10    Brainerd                              16:11.84    0:20.45 
    6   1/10      115  765 Violet Swisher        11    Little Falls                          16:27.72    0:36.33 
    7   1/12      114  816 Olivia Mykleseth      10    Moorhead                              16:28.98    0:37.59 
    8   1/10      113  526 Meredith Sundby       11    Alexandria                            16:32.14    0:40.75 
    9   2/10      112  510 Tiahna Goeke          11    Alexandria                            16:33.59    0:42.20 
   10   6/17      111  614 Alice Balsley         11    Brainerd                              16:35.06    0:43.67 
   11   2/12      110  819 Danika Schlicting     11    Moorhead                              16:36.14    0:44.75 
   12   7/17      109  619 Emily Bastian         12    Brainerd                              16:36.93    0:45.54 
   13   8/17      108  623 Stella Hagen          11    Brainerd                              16:38.49    0:47.10 
   14   9/17      107  622 Anja Storbakken       11    Brainerd                              16:38.71    0:47.32 
   15   1/7       106  698 Violet McConn         8     Fergus Falls                          16:40.10    0:48.71 
   16  10/17      105  621 Kaya Anderson         10    Brainerd                              16:43.06    0:51.67 
   17   1/2       104  861 Alana Miller          8     Sartell/ Cathedral                    17:00.82    1:09.43 
   18   2/2       103  860 Enya Scanlon          7     Sartell/ Cathedral                    17:22.17    1:30.78 
   19   1/6       102  574 Claire Story          9     Bemidji                               17:27.72    1:36.33 
   20   1/3       101  931 Lydia Oldakowski      9     Wadena-Deer Creek                     17:31.18    1:39.79 
   21   3/12      100  818 Avery St. Louis       11    Moorhead                              17:37.57    1:46.18 
   22   4/12       99  817 Ella Peterson         11    Moorhead                              17:37.85    1:46.46 
   23   3/10       98  511 Taylor Swedberg       10    Alexandria                            17:37.91    1:46.52 
   24   2/7        97  700 Brynn Blondeau        8     Fergus Falls                          17:39.94    1:48.55 
   25   3/7        96  699 Abigail Johnson       9     Fergus Falls                          17:43.91    1:52.52 
   26  11/17       95  631 Mya Frank             10    Brainerd                              17:52.26    2:00.87 
   27   2/10       94  767 Ellie Larsen          10    Little Falls                          17:52.86    2:01.47 
   28   2/6        93  578 Tristen Wickum        11    Bemidji                               17:56.42    2:05.03 
   29   4/7        92  703 Jenna Thorson         9     Fergus Falls                          17:58.92    2:07.53 
   30  12/17       91  625 Hannah Hayes          12    Brainerd                              18:04.35    2:12.96 
   31  13/17       90  626 Avery Duerr           9     Brainerd                              18:05.12    2:13.73 
   32   3/10       89  768 Lily Laubach          10    Little Falls                          18:06.58    2:15.19 
   33   5/7        88  701 Leila Nasri           12    Fergus Falls                          18:08.07    2:16.68 
   34   4/10       87  764 Celia Rustad          10    Little Falls                          18:08.73    2:17.34 
   35   4/10       86  513 Linnea Hoven          9     Alexandria                            18:09.47    2:18.08 
   36   5/12       85  822 Elizabeth Dreesen     9     Moorhead                              18:12.26    2:20.87 
   37   3/6        84  576 Jane Mueller          11    Bemidji                               18:12.59    2:21.20 
   38  14/17       83  629 Sophia Porter         9     Brainerd                              18:17.21    2:25.82 
   39   5/10       82  770 Alayna Neu            10    Little Falls                          18:20.08    2:28.69 
   40   4/6        81  575 Casey Story           9     Bemidji                               18:28.76    2:37.37 
   41  15/17       80  627 Annemarie Cady        9     Brainerd                              18:29.29    2:37.90 
   42   6/10       79  766 Brenna Magee          12    Little Falls                          18:40.76    2:49.37 
   43   6/12       78  823 Carmen Burman         10    Moorhead                              18:42.41    2:51.02 
   44   5/10       77  515 Lacey Siira           9     Alexandria                            18:43.36    2:51.97 
   45   7/12       76  821 Audra Satterberg      9     Moorhead                              18:43.71    2:52.32 
   46   6/10       75  514 Atti Hoven            9     Alexandria                            19:00.31    3:08.92 
   47   1/2        74  897 Sarah Grossback       12    St. Cloud                             19:08.66    3:17.27 
   48  16/17       73  630 Gretchen Paysse       12    Brainerd                              19:19.15    3:27.76 
   49   6/7        72  704 Anna Schroeder        10    Fergus Falls                          19:28.06    3:36.67 
   50   7/10       71  771 Julia Lange           10    Little Falls                          19:28.88    3:37.49 
   51  17/17       70  624 Thesing McKenna       11    Brainerd                              19:31.54    3:40.15 
   52   8/10       69  769 Hayli Hemingson       10    Little Falls                          19:35.01    3:43.62 
   53   7/10       68  516 Tatum Ketelsen        11    Alexandria                            19:39.27    3:47.88 
   54   8/12       67  820 Lily Heskin           11    Moorhead                              19:56.86    4:05.47 
   55   7/7        66  705 Solvie Smestad        12    Fergus Falls                          20:09.99    4:18.60 
   56   8/10       65  519 Makenna Kleven        10    Alexandria                            20:12.46    4:21.07 
   57   2/2        64  895 Esther Wilcox         9     St. Cloud                             20:15.09    4:23.70 
   58   9/12       63  824 Greta Bjorkund        11    Moorhead                              20:23.01    4:31.62 
   59   5/6        62  579 Emma Wright           12    Bemidji                               20:44.91    4:53.52 
   60   9/10       61  518 Autumn Ehlert         10    Alexandria                            21:20.57    5:29.18 
   61  10/10       60  517 Mattie Scholten       12    Alexandria                            21:45.25    5:53.86 
   62  10/12       59  825 Kailey Larson         9     Moorhead                              21:47.17    5:55.78 
   63   2/3        58  932 Julia Lunde           9     Wadena-Deer Creek                     23:08.81    7:17.42 
   64  11/12       57  827 Katelyn Carvell       10    Moorhead                              23:36.66    7:45.27 
   65   9/10       56  773 Brooke Litke          9     Little Falls                          23:37.28    7:45.89 
   66   6/6        55  580 Caitlin Peters        12    Bemidji                               23:47.72    7:56.33 
   67   1/1        54  667 Carlee Zurn           10    Detroit Lakes                         23:57.01    8:05.62 
   68  10/10       53  774 Olivia Litke          9     Little Falls                          24:12.65    8:21.26 
   69  12/12       52  826 Katherine Larson      10    Moorhead                              26:01.17   10:09.78 
   70   3/3        51  933 Clara Mohrenweiser    10    Wadena-Deer Creek                     34:06.46   18:15.07 
   71   1/1        50  914 Ceyonna Olson         9     TrekNorth                             44:58.56   29:07.17