Golden Valley, MN
2/6/2019











                                                                     
 
 
                     SECTION 5 - CLASSIC RESULTS - BOYS
                             Theodore Wirth Park
                           02/06/19 - 5 Kilometers
 
 Place Bib  Name                    Grade Team                Time       
 ===== ==== ======================= ===== =================== ======= 
     1    2 Cooper Lennox              11 Mora                14:46.5 
     2   31 Cj Young                   11 Maple Grove         15:40.0 
     3   10 Joe Lynch                  12 Slp/sav             15:45.4 
     4   27 Nicholas Jacobson          12 Blaine              16:04.6 
     5   11 Ethan Anderson             12 Rogers              16:15.9 
     6    7 Mark Scheller              11 Champlin Park       16:32.5 
     7    8 Nicholas Kjome             11 Osseo               16:44.8 
     8   21 Blake Weiss                11 Andover             16:47.8 
     9   22 Jadon Purcell              11 Elk River/zimmerman 17:09.9 
    10    9 Josh Thoen                  9 Coon Rapids         17:13.2 
    11   46 Connor Preston             11 Champlin Park       17:13.8 
    12   24 Charlie Caven              11 Maple Grove         17:23.7 
    13   23 Nathan Williams            12 Mora                17:26.5 
    14    3 Myles Brown                 9 Maple Grove         17:32.7 
    15   25 Lucas Gustafson            12 Elk River/zimmerman 17:34.5 
    16   30 Jack Nightingale           11 Champlin Park       17:34.8 
    17   26 Kaden Halverson            12 Mora                17:35.0 
    18   17 Tyler Davis                12 Rogers              17:37.1 
    19   20 Zac Oldroyd                11 Champlin Park       17:38.7 
    20   44 Phillip Marquardt          12 Blaine              17:45.9 
    21   55 Sam Fjellman               11 Maple Grove         17:51.4 
    22   13 Ricky Petroff              10 Coon Rapids         17:52.7 
    23   29 Calvin Fiala               10 Andover             17:54.0 
    24   28 Alex Heidorn               10 Rogers              18:01.9 
    25   32 Milo Keyes                  9 Slp/sav             18:07.3 
    26    5 Jackson Hauge              12 Anoka               18:10.2 
    27   45 Tommy Mulford               9 Mora                18:14.9 
    28   37 Tyler Burkum               12 Maple Grove         18:17.5 
    29   61 Joe Eisenberg              11 Champlin Park       18:22.4 
    30   52 Sam Rose                   11 Champlin Park       18:28.3 
    31   19 Nicholas Trzynka           10 Osseo               18:29.5 
    32   53 Nathan Smith               11 Blaine              18:32.1 
    33   40 Miles Olofson              11 Elk River/zimmerman 18:35.9 
    34    4 Jacob Weber                12 Andover             18:38.5 
    35   48 Collin Lief                 9 Slp/sav             18:39.8 
    36   39 Jared Heida                11 Coon Rapids         18:41.0 
    37   36 Myles Gilyard              11 Coon Rapids         18:41.6 
    38   35 Vaughn Ruska               10 Osseo               18:42.2 
    39   38 Josh Reed                  11 Park Center         18:44.6 
    40   15 Henry Brooks               10 Slp/sav             18:45.6 
    41   60 Tim Meados                 12 Andover             18:47.2 
    42   59 Owen Erickson              10 Slp/sav             18:48.1 
    43   34 Josh Meinert               12 Anoka               18:51.9 
    44   73 Isaac Mikkola               9 Maple Grove         18:52.0 
    45   50 Wilson Krueger             12 Mora                18:52.2 
    46    6 Eliott Swanson              8 Elk River/zimmerman 18:54.4 
    47    1 Jonathan Christianson      11 Park Center         18:55.6 
    48   16 Trevor Larson              11 Anoka               18:56.8 
    49   70 Parker Koland               9 Maple Grove         19:01.1 
    50   76 Gavin Kane                  9 Blaine              19:05.1 
    51   58 Andy Huber                  9 Rogers              19:06.7 
    52   47 Jacob Dirschel             12 Rogers              19:12.5 
    53   65 Peytron Martinek            8 Coon Rapids         19:19.5 
    54   78 Evan Reichers              12 Andover             19:21.9 
    55   43 Dan Pelletier              12 Anoka               19:22.1 
    56   49 Noah Christiansen          11 Coon Rapids         19:26.4 
    57   68 Dane Halverson             10 Mora                19:28.3 
    58   81 Dylan Buckingham           11 Mora                19:29.3 
    59   42 Michael Hamel              12 Osseo               19:30.2 
    60   57 Micah Hanson               10 Anoka               19:36.2 
    61   12 Isaac Sorvari              10 Blaine              19:41.6 
    62   41 Caden Hartle               11 Andover             19:42.6 
    63   64 Benjamin Lewis              8 Blaine              19:50.3 
    64   77 Joseph Reshetar            11 Rogers              19:50.7 
    65   63 Logan Meinert              10 Andover             20:02.1 
    66   67 Alex Reshetar              11 Rogers              20:02.9 
    67   82 Jack Foss                  12 Champlin Park       20:11.2 
    68   71 Luke Elsesser               9 Slp/sav             20:16.0 
    69   14 Joel Nathe                 11 Park Center         20:16.2 
    70   56 Matthew Binsfeld            9 Elk River/zimmerman 20:22.5 
    71   83 Alex Knutson               11 Slp/sav             20:35.2 
    72   62 Colby Sandstrom            12 Anoka               20:35.6 
    73   80 John Przybilla             12 Coon Rapids         20:38.2 
    74   54 Andrew Witters             11 Osseo               20:41.5 
    75   66 Nate Courchane             10 Park Center         20:47.3 
    76   33 Cole Beattie               10 Park Center         20:49.3 
    77   84 Cameron Lehman              9 Elk River/zimmerman 20:58.6 
    78   18 Wilson Rabe                10 Blaine              21:11.8 
    79   79 Tyler Nosko                 9 Anoka               21:36.3 
    80   72 Austin Wallin              11 Osseo               22:42.6 
    81   75 Trenton Vassar             11 Osseo               23:02.1 
    82   69 Reid Binsfeld               7 Elk River/zimmerman 23:02.6 
    83   51 Johnathan Ernst            12 Park Center         23:56.9 
    84   74 Garrett Nelson             11 Park Center         24:10.4 
    2/06/2019 11:14AM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.MSHSL.org