St. Joseph, MN
5/11/2019











                           LAKE WOBEGON MARATHON
                              St. Joseph, MN
                               May 11, 2019
                                 MARATHON

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Dan Feda                 44 M   Rochester          MN 2:45:29.13 
    2 Justin Wirth             38 M   Annandale          MN 2:52:21.64 
    3 Christopher Frank        47 M   Winnipeg           MA 2:53:29.90 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Cathleen Gross           25 F   Eagan              MN 3:03:02.97 
    2 Wanda Gau                56 F   Little Falls       MN 3:12:47.50 
    3 Rachel Turi              23 F   Saint Paul         MN 3:19:15.46 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Christopher Frank        47 M   Winnipeg           MA 2:53:29.90 
    2 Ben Jones                45 M   Minneapolis        MN 2:56:05.56 
    3 Michael Jordan           47 M   West Point         NE 3:14:57.71 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Wanda Gau                56 F   Little Falls       MN 3:12:47.50 
    2 Meredith Kasbohm         41 F   Minneapolis        MN 3:22:36.45 
    3 Jennifer Sjoberg         41 F   Isanti             MN 3:26:31.64 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  24 - UNDER
=======================================================================================
    1 Daniel Haeg              24 M   Minneapolis        MN 3:49:32 
    2 Phillip Marquardt        18 M   Minneapolis        MN 3:53:29 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  24 - UNDER
=======================================================================================
    1 Rachel Turi              23 F   Saint Paul         MN 3:19:10 
    2 Margaret Piecz           20 F   Saint Paul         MN 4:28:58 
    3 Kayla Herdering          22 F   Freeport           MN 4:42:49 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Riley Burgstahler        25 M   Appleton           MN 3:08:30 
    2 Mark Jeddeloh            28 M   Brooklyn Park      MN 3:22:18 
    3 Doug Stuart              28 M   Denver             CO 3:30:03 
    4 Patrick Hoversten        28 M   Rochester          MN 3:41:51 
    5 Mark Whelan              27 M   Brooklyn           NY 3:55:25 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Elise Guenther           25 F   New Brighton       MN 3:23:51 
    2 Samantha Roelike         28 F   Sauk Rapids        MN 3:45:33 
    3 Sarah Aili               26 F   Carlton            MN 4:07:33 
    4 Emma Sill                28 F   Mankato            MN 4:18:53 
    5 Wynter Isakson           29 F   Moorhead           MN 4:22:10 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Evan Richardson          32 M   Rochester          MN 2:56:30 
    2 Benjamin Braaten         31 M   Minneapolis        MN 3:01:22 
    3 Kurt Haakinson           32 M   Long Prairie       MN 3:17:29 
    4 Jordan Nimlos            31 M   Coon Rapids        MN 3:25:22 
    5 Tomer Yavetz             30 M   Brooklyn           NY 3:35:06 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Jamie Blumentritt        31 F   Minneapolis        MN 3:19:46 
    2 Mandy Melby              32 F   Baxter             MN 3:26:02 
    3 Emily Deutsch            32 F   Rock Rapids        IA 3:30:49 
    4 Jessica Najarian         32 F   Coralville         IA 3:33:31 
    5 Jessica Van Kirk         34 F   Maple Grove        MN 3:33:48 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Justin Wirth             38 M   Annandale          MN 2:52:22 
    2 Ben Schneider            35 M   Minneapolis        MN 3:03:24 
    3 Michael May              39 M   Willmar            MN 3:06:44 
    4 Karsten Finseth          39 M   Lakeville          MN 3:07:21 
    5 Brian Klug               39 M   Saint Paul         MN 3:15:48 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Angela Byers             39 F   Minneapolis        MN 3:20:24 
    2 Mounia Bensouda          37 F   Houston            TX 3:30:42 
    3 Heather Wirth            38 F   Annandale          MN 3:35:39 
    4 Rachel Gruber            36 F   Saint Paul         MN 3:35:52 
    5 Ashley Degen             36 F   Overland Park      KS 3:43:44 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Timm Vedder              44 M   Sartell            MN 3:15:08 
    2 Matthew Neibergall       42 M   Minneapolis        MN 3:15:34 
    3 Holt Russell             41 M   Saint Paul         MN 3:17:50 
    4 Nathan Higgins           41 M   Minneapolis        MN 3:24:03 
    5 Ryan Arnholt             41 M   Saint Paul         MN 3:24:23 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Meredith Kasbohm         41 F   Minneapolis        MN 3:22:32 
    2 Jennifer Sjoberg         41 F   Isanti             MN 3:26:25 
    3 Jennifer Fitzharris-Fun  43 F   Minneapolis        MN 3:31:00 
    4 Jen Porto                40 F   Kansas City        MO 3:31:27 
    5 Meghan Cohen             40 F   Minneapolis        MN 3:32:30 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Ben Jones                45 M   Minneapolis        MN 2:56:04 
    2 Michael Jordan           47 M   West Point         NE 3:14:53 
    3 Dave Schwartz            48 M   Sartell            MN 3:18:24 
    4 Jim Browning             47 M   Rosemount          MN 3:19:47 
    5 Jason Byers              46 M   Minneapolis        MN 3:24:22 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Juli Currie              47 F   Chanhassen         MN 3:34:35 
    2 Lisa Diemoz              47 F   Martinez           CA 3:39:51 
    3 Jennifer Knutson         46 F   Maple Grove        MN 3:44:32 
    4 Jennifer Kamm            48 F   Plymouth           MN 3:45:36 
    5 Maria Razzoli            45 F   Minneapolis        MN 3:47:55 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Thomas Tisell            51 M   Saint Paul         MN 3:19:54 
    2 Russell Groebner         50 M   Mapleton           MN 3:23:10 
    3 Dale Pfrimmer            51 M   Rochester          MN 3:31:20 
    4 Jeff Janssen             54 M   Saint Cloud        MN 3:42:26 
    5 Alberto Vasquez-Parada   53 M   Maple Grove        MN 3:45:08 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Cheryl Zitur             54 F   Rogers             MN 3:42:22 
    2 Suzanne Defoe            51 F   Saint Paul         MN 3:57:02 
    3 Gwenn Larson             52 F   Edina              MN 4:08:47 
    4 Ann Nelson               54 F   Saint Paul         MN 4:13:01 
    5 Jennifer Weddell         50 F   Saint Paul         MN 4:13:13 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Joe Klein                57 M   Richmond           MN 3:34:05 
    2 Bruce Berens             59 M   Saint Paul         MN 3:37:44 
    3 Daniel Hinderaker        56 M   Saint Paul         MN 3:38:57 
    4 Alex Wirth-Cauchon       58 M   South Hadley       MA 3:39:59 
    5 John Raitor              56 M   Buffalo            MN 3:41:04 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Sally Delaney            57 F   Cottage Grove      MN 3:48:16 
    2 Mary Yetzer              59 F   Lakeville          MN 3:58:10 
    3 Jan Heywood              55 F   Lincoln            NE 4:03:51 
    4 Kimberly Christianson    55 F   Fargo              ND 4:26:33 
    5 Renee Saxman             58 F   Visalia            CA 4:46:07 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Mark Klaverkamp          60 M   Clearwater         MN 3:25:37 
    2 Mike Babcock             64 M   Minneapolis        MN 3:45:29 
    3 Victor Ilie              67 M   Braila             BR 4:00:07 
    4 Yulong Chen              61 M   Eden Prairie       MN 4:05:50 
    5 Jim Koepke               64 M   Minneapolis        MN 4:21:49 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Katherine Adams          62 F   Rice               MN 4:22:48 
    2 Barbara Gregory          62 F   Richmond           MN 5:05:30 
    3 Kay Pfahning             65 F   Northfield         MN 5:21:32 
    4 Barbara Schultz          60 F   Albany             MN 5:33:33 
    5 Doris Baltes             62 F   New Hampton        IA 5:38:27 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================