Morris, MN
5/11/2019











                             TINMAN TRIATHLON
                                Morris, MN
                               May 11, 2019
                 450 yard swim, 12 mile bike, 3.1 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2      96 Spencer Syvertson    22 M   Paynesville      MN    2  6:04  1:21  0:50    1   33:50 21.3  0:49    1   19:51  6:25 1:01:23 
    2   1/2      98 Jack Hennen          18 M   Cambridge        MN    1  5:50  1:18  1:10    3   36:26 19.8  0:42    4   23:53  7:43 1:07:59 
    3   1/3      89 Thomas Pahl          43 M   Sauk Centre      MN    9  8:49  1:58  0:57    2   35:53 20.1  0:50    2   22:41  7:19 1:09:08 
    4   2/2      86 Tanner Longshore     15 M   Faribault        MN    3  6:20  1:25  1:05    6   41:59 17.1  0:30    3   22:57  7:24 1:12:49 
    5   2/3      97 Corey Tabbert        43 M   Grand Rapids     MN   14 10:48  2:24  1:09    5   41:52 17.2  1:24    5   24:05  7:46 1:19:16 
    6   3/3      82 Travis Collins       40 M   Deer Creek       MN   16 11:11  2:30  2:17    4   40:25 17.8  1:21    8   25:35  8:16 1:20:47 
    7   1/2      92 Kelly Schmidgall     37 F   Hancock          MN    8  8:41  1:56  1:14   10   44:52 16.0  1:45    7   24:50  8:01 1:21:21 
    8   1/3      88 Michelle Molitor     29 F   Belgrade         MN   13  9:51  2:12  0:59    7   42:17 17.0  1:09    9   27:17  8:48 1:21:32 
    9   2/2      81 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN   15 11:11  2:29  2:14    9   44:07 16.3  0:31    6   24:40  7:58 1:22:40 
   10   1/1      87 Pauline McJilton     51 F   Saint Paul       MN   10  9:03  2:01  1:19    8   43:01 16.7  1:02   12   30:42  9:54 1:25:05 
   11   1/1      84 Jackie Habstritt     40 F   Roseau           MN    6  8:25  1:52  1:58   13   51:29 14.0  0:52   10   30:13  9:45 1:32:55 
   12   1/1      85 Mike Lockart         34 M   Grand Forks Afb  ND   17 12:25  2:46  2:28   11   50:44 14.2  1:33   11   30:42  9:54 1:37:50 
   13   1/2      93 Anna Stockinger      18 F   Cedar            MN    5  8:11  1:50  0:42   15   57:42 12.5  0:38   13   32:36 10:31 1:39:48 
   14   2/3      80 Hannah Amundson      26 F   Morris           MN   12  9:28  2:07  2:52   14   51:44 13.9  0:51   14   34:57 11:17 1:39:50 
   15   1/1      83 Mark Greene          64 M   Minneapolis      MN    4  7:58  1:47  2:33   12   51:24 14.0  2:39   17   39:09 12:38 1:43:41 
   16   2/2      95 Maria Stockinger     14 F   Cedar            MN   11  9:23  2:06  1:16   16 1:00:15 12.0  2:09   16   36:55 11:55 1:49:56 
   17   2/2      91 Tom Richardson       25 M   Morris           MN   18 14:01  3:07  1:49   17 1:02:31 11.5  3:00   15   36:44 11:51 1:58:04 
   18   3/3      94 Emma Stockinger      21 F   Cedar            MN    7  8:25  1:53  1:59   18 1:09:20 10.4  1:12   18   49:02 15:49 2:09:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE Sprint RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2      96 Spencer Syvertson    22 M   Paynesville      MN    2  6:04  1:21  0:50    1   33:50 21.3  0:49    1   19:51  6:25 1:01:23 
    2   1/2      98 Jack Hennen          18 M   Cambridge        MN    1  5:50  1:18  1:10    3   36:26 19.8  0:42    4   23:53  7:43 1:07:59 
    3   1/3      89 Thomas Pahl          43 M   Sauk Centre      MN    5  8:49  1:58  0:57    2   35:53 20.1  0:50    2   22:41  7:19 1:09:08 
    4   2/2      86 Tanner Longshore     15 M   Faribault        MN    3  6:20  1:25  1:05    6   41:59 17.1  0:30    3   22:57  7:24 1:12:49 
    5   2/3      97 Corey Tabbert        43 M   Grand Rapids     MN    6 10:48  2:24  1:09    5   41:52 17.2  1:24    5   24:05  7:46 1:19:16 
    6   3/3      82 Travis Collins       40 M   Deer Creek       MN    7 11:11  2:30  2:17    4   40:25 17.8  1:21    6   25:35  8:16 1:20:47 
    7   1/1      85 Mike Lockart         34 M   Grand Forks Afb  ND    8 12:25  2:46  2:28    7   50:44 14.2  1:33    7   30:42  9:54 1:37:50 
    8   1/1      83 Mark Greene          64 M   Minneapolis      MN    4  7:58  1:47  2:33    8   51:24 14.0  2:39    9   39:09 12:38 1:43:41 
    9   2/2      91 Tom Richardson       25 M   Morris           MN    9 14:01  3:07  1:49    9 1:02:31 11.5  3:00    8   36:44 11:51 1:58:04 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE Sprint RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2      92 Kelly Schmidgall     37 F   Hancock          MN    4  8:41  1:56  1:14    4   44:52 16.0  1:45    2   24:50  8:01 1:21:21 
    2   1/3      88 Michelle Molitor     29 F   Belgrade         MN    8  9:51  2:12  0:59    1   42:17 17.0  1:09    3   27:17  8:48 1:21:32 
    3   2/2      81 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN    9 11:11  2:29  2:14    3   44:07 16.3  0:31    1   24:40  7:58 1:22:40 
    4   1/1      87 Pauline McJilton     51 F   Saint Paul       MN    5  9:03  2:01  1:19    2   43:01 16.7  1:02    5   30:42  9:54 1:25:05 
    5   1/1      84 Jackie Habstritt     40 F   Roseau           MN    2  8:25  1:52  1:58    5   51:29 14.0  0:52    4   30:13  9:45 1:32:55 
    6   1/2      93 Anna Stockinger      18 F   Cedar            MN    1  8:11  1:50  0:42    7   57:42 12.5  0:38    6   32:36 10:31 1:39:48 
    7   2/3      80 Hannah Amundson      26 F   Morris           MN    7  9:28  2:07  2:52    6   51:44 13.9  0:51    7   34:57 11:17 1:39:50 
    8   2/2      95 Maria Stockinger     14 F   Cedar            MN    6  9:23  2:06  1:16    8 1:00:15 12.0  2:09    8   36:55 11:55 1:49:56 
    9   3/3      94 Emma Stockinger      21 F   Cedar            MN    3  8:25  1:53  1:59    9 1:09:20 10.4  1:12    9   49:02 15:49 2:09:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   98 Jack Hennen          18 M   Cambridge        MN    1  5:50  1:18  1:10    1   36:26 19.8  0:42    2   23:53  7:43 1:07:59 
    2   86 Tanner Longshore     15 M   Faribault        MN    2  6:20  1:25  1:05    2   41:59 17.1  0:30    1   22:57  7:24 1:12:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   93 Anna Stockinger      18 F   Cedar            MN    1  8:11  1:50  0:42    1   57:42 12.5  0:38    1   32:36 10:31 1:39:48 
    2   95 Maria Stockinger     14 F   Cedar            MN    2  9:23  2:06  1:16    2 1:00:15 12.0  2:09    2   36:55 11:55 1:49:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   96 Spencer Syvertson    22 M   Paynesville      MN    1  6:04  1:21  0:50    1   33:50 21.3  0:49    1   19:51  6:25 1:01:23 
    2   91 Tom Richardson       25 M   Morris           MN    2 14:01  3:07  1:49    2 1:02:31 11.5  3:00    2   36:44 11:51 1:58:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   88 Michelle Molitor     29 F   Belgrade         MN    3  9:51  2:12  0:59    1   42:17 17.0  1:09    1   27:17  8:48 1:21:32 
    2   80 Hannah Amundson      26 F   Morris           MN    2  9:28  2:07  2:52    2   51:44 13.9  0:51    2   34:57 11:17 1:39:50 
    3   94 Emma Stockinger      21 F   Cedar            MN    1  8:25  1:53  1:59    3 1:09:20 10.4  1:12    3   49:02 15:49 2:09:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   85 Mike Lockart         34 M   Grand Forks Afb  ND    1 12:25  2:46  2:28    1   50:44 14.2  1:33    1   30:42  9:54 1:37:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   92 Kelly Schmidgall     37 F   Hancock          MN    1  8:41  1:56  1:14    2   44:52 16.0  1:45    2   24:50  8:01 1:21:21 
    2   81 Tanya Collins        37 F   Deer Creek       MN    2 11:11  2:29  2:14    1   44:07 16.3  0:31    1   24:40  7:58 1:22:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   89 Thomas Pahl          43 M   Sauk Centre      MN    1  8:49  1:58  0:57    1   35:53 20.1  0:50    1   22:41  7:19 1:09:08 
    2   97 Corey Tabbert        43 M   Grand Rapids     MN    2 10:48  2:24  1:09    3   41:52 17.2  1:24    2   24:05  7:46 1:19:16 
    3   82 Travis Collins       40 M   Deer Creek       MN    3 11:11  2:30  2:17    2   40:25 17.8  1:21    3   25:35  8:16 1:20:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   84 Jackie Habstritt     40 F   Roseau           MN    1  8:25  1:52  1:58    1   51:29 14.0  0:52    1   30:13  9:45 1:32:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   83 Mark Greene          64 M   Minneapolis      MN    1  7:58  1:47  2:33    1   51:24 14.0  2:39    1   39:09 12:38 1:43:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   87 Pauline McJilton     51 F   Saint Paul       MN    1  9:03  2:01  1:19    1   43:01 16.7  1:02    1   30:42  9:54 1:25:05 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   38 BoomerPower                       2 22:57  5:06  0:56    1   53:56 13.3  0:18    1   36:30 11:47 1:54:34 
           Debra Luetmer  Theodora Economou  Peter Boever 

    2   75 Stock 3                           1  6:46  1:31  0:50    2   59:01 12.2  0:24    2   51:43 16:41 1:58:42 
           Jenna Stockinger  Jim Stockinger  Cheri Stockinger 


Total Individuals Registered:            19
Total Teams Registered:                   2
Total Number of Individual Finishers:    18
Total Number of Team Finishers:           2
Number of Male   Finishers:               9
Number of Female Finishers:               9
Did not finish race or did not start:     1