Morris, MN
5/11/2019











                             TINMAN TRIATHLON
                                Morris, MN
                               May 11, 2019
                1100 yard swim, 19 mile bike, 6.2 mile run

================================================================================================================================================
OVERALL RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5      40 Mick Bakker          38 M   Anchorage        AK    1 15:14  1:24  1:03    1   49:37 23.0  0:51    1   41:42  6:44 1:48:24 
    2   2/5      47 Tyson Molitor        30 M   Belgrade         MN    4 19:07  1:45  1:33    2   54:39 20.9  1:17    2   42:57  6:56 1:59:31 
    3   3/5      45 Frank Koch           31 M   Litchfield       MN    6 21:46  1:59  2:00    6 1:04:52 17.6  0:37    3   47:26  7:39 2:16:39 
    4   1/4      41 Josh Duda            42 M   Pillager         MN    2 16:09  1:29  0:48    5 1:04:21 17.7  0:50    8   57:56  9:21 2:20:03 
    5   2/4      39 Jeff Antonsen        49 M   Ham Lake         MN    8 22:59  2:06  1:39    3   59:31 19.2  1:52    7   56:14  9:05 2:22:14 
    6   1/2      44 Whitney Johnson      54 M   Cold Spring      MN    3 16:30  1:30  2:40    7 1:05:37 17.4  2:24    6   55:48  9:00 2:22:57 
    7   1/1      51 Yicong Yuan          21 M   Morris           MN   11 28:57  2:38  1:04    4 1:03:07 18.1  1:24    9 1:00:40  9:47 2:35:09 
    8   2/2      50 Mark Van Overbeke    57 M   Morris           MN    9 23:40  2:10  5:40    8 1:07:21 16.9  3:33    5   55:06  8:54 2:35:18 
    9   3/4      49 Shannon Pring        42 M   Barnum           MN    5 20:20  1:51  2:46   10 1:12:37 15.7  1:21   10 1:02:00 10:00 2:39:02 
   10   4/5      48 Evan Paskach         31 M   Plymouth         MN   12 34:49  3:10  1:56   11 1:13:29 15.5  2:13    4   53:01  8:33 2:45:26 
   11   5/5      46 Zack Meyer           30 M   Sioux Falls      SD    7 22:47  2:05  6:00    9 1:10:48 16.1  2:34   11 1:04:30 10:25 2:46:37 
   12   1/1      43 Laura Hexum          51 F   Elizabeth        MN   10 24:20  2:13  6:38   12 1:30:50 12.6  3:11   12 1:32:34 14:56 3:37:30 
   13   4/4      42 Robert Frischmon     49 M   Morris           MN   13 34:54  3:11  3:24   13 1:45:34 10.8  6:11   13 1:45:02 16:57 4:15:02 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE Olympic RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5      40 Mick Bakker          38 M   Anchorage        AK    1 15:14  1:24  1:03    1   49:37 23.0  0:51    1   41:42  6:44 1:48:24 
    2   2/5      47 Tyson Molitor        30 M   Belgrade         MN    4 19:07  1:45  1:33    2   54:39 20.9  1:17    2   42:57  6:56 1:59:31 
    3   3/5      45 Frank Koch           31 M   Litchfield       MN    6 21:46  1:59  2:00    6 1:04:52 17.6  0:37    3   47:26  7:39 2:16:39 
    4   1/4      41 Josh Duda            42 M   Pillager         MN    2 16:09  1:29  0:48    5 1:04:21 17.7  0:50    8   57:56  9:21 2:20:03 
    5   2/4      39 Jeff Antonsen        49 M   Ham Lake         MN    8 22:59  2:06  1:39    3   59:31 19.2  1:52    7   56:14  9:05 2:22:14 
    6   1/2      44 Whitney Johnson      54 M   Cold Spring      MN    3 16:30  1:30  2:40    7 1:05:37 17.4  2:24    6   55:48  9:00 2:22:57 
    7   1/1      51 Yicong Yuan          21 M   Morris           MN   10 28:57  2:38  1:04    4 1:03:07 18.1  1:24    9 1:00:40  9:47 2:35:09 
    8   2/2      50 Mark Van Overbeke    57 M   Morris           MN    9 23:40  2:10  5:40    8 1:07:21 16.9  3:33    5   55:06  8:54 2:35:18 
    9   3/4      49 Shannon Pring        42 M   Barnum           MN    5 20:20  1:51  2:46   10 1:12:37 15.7  1:21   10 1:02:00 10:00 2:39:02 
   10   4/5      48 Evan Paskach         31 M   Plymouth         MN   11 34:49  3:10  1:56   11 1:13:29 15.5  2:13    4   53:01  8:33 2:45:26 
   11   5/5      46 Zack Meyer           30 M   Sioux Falls      SD    7 22:47  2:05  6:00    9 1:10:48 16.1  2:34   11 1:04:30 10:25 2:46:37 
   12   4/4      42 Robert Frischmon     49 M   Morris           MN   12 34:54  3:11  3:24   12 1:45:34 10.8  6:11   12 1:45:02 16:57 4:15:02 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE Olympic RESULTS
================================================================================================================================================

Place Div/Tot  No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/1      43 Laura Hexum          51 F   Elizabeth        MN    1 24:20  2:13  6:38    1 1:30:50 12.6  3:11    1 1:32:34 14:56 3:37:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - UNDER
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   51 Yicong Yuan          21 M   Morris           MN    1 28:57  2:38  1:04    1 1:03:07 18.1  1:24    1 1:00:40  9:47 2:35:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - 29
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   40 Mick Bakker          38 M   Anchorage        AK    1 15:14  1:24  1:03    1   49:37 23.0  0:51    1   41:42  6:44 1:48:24 
    2   47 Tyson Molitor        30 M   Belgrade         MN    2 19:07  1:45  1:33    2   54:39 20.9  1:17    2   42:57  6:56 1:59:31 
    3   45 Frank Koch           31 M   Litchfield       MN    3 21:46  1:59  2:00    3 1:04:52 17.6  0:37    3   47:26  7:39 2:16:39 
    4   48 Evan Paskach         31 M   Plymouth         MN    5 34:49  3:10  1:56    5 1:13:29 15.5  2:13    4   53:01  8:33 2:45:26 
    5   46 Zack Meyer           30 M   Sioux Falls      SD    4 22:47  2:05  6:00    4 1:10:48 16.1  2:34    5 1:04:30 10:25 2:46:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   41 Josh Duda            42 M   Pillager         MN    1 16:09  1:29  0:48    2 1:04:21 17.7  0:50    2   57:56  9:21 2:20:03 
    2   39 Jeff Antonsen        49 M   Ham Lake         MN    3 22:59  2:06  1:39    1   59:31 19.2  1:52    1   56:14  9:05 2:22:14 
    3   49 Shannon Pring        42 M   Barnum           MN    2 20:20  1:51  2:46    3 1:12:37 15.7  1:21    3 1:02:00 10:00 2:39:02 
    4   42 Robert Frischmon     49 M   Morris           MN    4 34:54  3:11  3:24    4 1:45:34 10.8  6:11    4 1:45:02 16:57 4:15:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   44 Whitney Johnson      54 M   Cold Spring      MN    1 16:30  1:30  2:40    1 1:05:37 17.4  2:24    2   55:48  9:00 2:22:57 
    2   50 Mark Van Overbeke    57 M   Morris           MN    2 23:40  2:10  5:40    2 1:07:21 16.9  3:33    1   55:06  8:54 2:35:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - UP
================================================================================================================================================

Place No.  Name                Age Sex City             St Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== =================== === === ================ == ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   43 Laura Hexum          51 F   Elizabeth        MN    1 24:20  2:13  6:38    1 1:30:50 12.6  3:11    1 1:32:34 14:56 3:37:30 

================================================================================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS
================================================================================================================================================

Place No.  Team Name / Members            Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ==== ============================== ================ ===== ================= ===== ================== =======

Total Individuals Registered:            13
Total Teams Registered:                   0
Total Number of Individual Finishers:    13
Total Number of Team Finishers:           0
Number of Male   Finishers:              12
Number of Female Finishers:               1
Did not finish race or did not start:     0