Brainerd, MN
12/28/2019











                                        Brainerd Nordic Invite
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                          December 28, 2019
                                OFFICIAL: JUNIOR VARSITY GIRLS - 5.5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   387  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Cally Robertson                    18:02.31      7   ( 89) Katelyn Kennedy                    20:12.80 
  2     98  Allyson Goeden                     18:23.12      8   ( 83) Ashtyn Kubista                     20:49.60 
  3     95  Emma Balsley                       18:47.06      9   ( 81) Hannah Hayes                       21:04.41 
  4     94  Allison Rice                       19:07.84     10   ( 70) Parker Freeman                     23:59.99 
  5   ( 93) Payton Lillo                       19:29.34 
  6   ( 91) Abby Johnson                       19:47.28 

  2.   382  Mora                               
=============================================
  1     99  Nora Kerr                          18:14.82      7   ( 84) Eva Holmgren                       20:30.75 
  2     97  Lola Schwinghamer                  18:23.52      8   ( 82) Julia Ostrom                       20:57.27 
  3     96  Annelise Moe                       18:24.74      9   ( 76) Brianna McKinnon                   22:17.21 
  4     90  Skylar Mattson                     19:58.01     10   ( 75) Alyza Nielsen                      22:35.75 
  5   ( 88) Karina Ostrom                      20:17.27 
  6   ( 86) Maren Sanders                      20:27.31 

  3.   297  Fergus Falls                       
=============================================
  1     78  Naomi Dummer                       21:44.71      4     72  Keanah Wynn                        23:41.12 
  2     74  Sarah Grotberg                     22:43.26      5   ( 52) Alexandra Brenaman                 37:52.94 
  3     73  Shelby Tabbut                      23:19.04 

  4.   284  Bemidji                            
=============================================
  1     85  Grace Carleton                     20:28.23      4     54  Caitlin Peters                     33:34.72 
  2     77  Amira Raukar                       21:48.42 
  3     68  Sophia Jones                       24:07.89 

  5.   278  Little Falls                       
=============================================
  1     87  Breanna Barchus                    20:20.97      4     56  Vallery Stavish                    28:53.48 
  2     71  Ellie Lozier                       23:44.26 
  3     64  Brenna Magee                       24:44.28 

  6.   221  Saint John's Prep                  
=============================================
  1     80  Clare Duffy                        21:37.08    
  2     79  Holly Hanson                       21:40.49 
  3     62  Becca Muntifering                  25:00.41 

  7.   108  Willmar                            
=============================================
  1     55  Jenny Kerimkhan                    30:19.44    
  2     53  Eleanor Schmitz                    36:12.53 


  8.    92  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     92  Lanie Laudenbach                   19:41.19    






---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/16      100  175 Cally Robertson       9     Brainerd                              18:02.31            
    2   1/15       99  298 Nora Kerr             8     Mora                                  18:14.82    0:12.51 
    3   2/16       98  160 Allyson Goeden        11    Brainerd                              18:23.12    0:20.81 
    4   2/15       97  322 Lola Schwinghamer     8     Mora                                  18:23.52    0:21.21 
    5   3/15       96  306 Annelise Moe          8     Mora                                  18:24.74    0:22.43 
    6   3/16       95  153 Emma Balsley          9     Brainerd                              18:47.06    0:44.75 
    7   4/16       94  174 Allison Rice          10    Brainerd                              19:07.84    1:05.53 
    8   5/16       93  169 Payton Lillo          10    Brainerd                              19:29.34    1:27.03 
    9   1/1        92  342 Lanie Laudenbach      9     St. Cloud Tech                        19:41.19    1:38.88 
   10   6/16       91  162 Abby Johnson          10    Brainerd                              19:47.28    1:44.97 
   11   4/15       90  302 Skylar Mattson        10    Mora                                  19:58.01    1:55.70 
   12   7/16       89  165 Katelyn Kennedy       9     Brainerd                              20:12.80    2:10.49 
   13   5/15       88  316 Karina Ostrom         11    Mora                                  20:17.27    2:14.96 
   14   1/4        87  253 Breanna Barchus       11    Little Falls                          20:20.97    2:18.66 
   15   6/15       86  320 Maren Sanders         10    Mora                                  20:27.31    2:25.00 
   16   1/4        85  134 Grace Carleton        11    Bemidji                               20:28.23    2:25.92 
   17   7/15       84  295 Eva Holmgren          10    Mora                                  20:30.75    2:28.44 
   18   8/16       83  167 Ashtyn Kubista        9     Brainerd                              20:49.60    2:47.29 
   19   8/15       82  315 Julia Ostrom          9     Mora                                  20:57.27    2:54.96 
   20   9/16       81  161 Hannah Hayes          9     Brainerd                              21:04.41    3:02.10 
   21   1/3        80  331 Clare Duffy           10    Saint John's Prep                     21:37.08    3:34.77 
   22   2/3        79  330 Holly Hanson          10    Saint John's Prep                     21:40.49    3:38.18 
   23   1/5        78  232 Naomi Dummer          8     Fergus Falls                          21:44.71    3:42.40 
   24   2/4        77  144 Amira Raukar          9     Bemidji                               21:48.42    3:46.11 
   25   9/15       76  305 Brianna McKinnon      10    Mora                                  22:17.21    4:14.90 
   26  10/15       75  312 Alyza Nielsen         12    Mora                                  22:35.75    4:33.44 
   27   2/5        74  234 Sarah Grotberg        8     Fergus Falls                          22:43.26    4:40.95 
   28   3/5        73  247 Shelby Tabbut         10    Fergus Falls                          23:19.04    5:16.73 
   29   4/5        72  250 Keanah Wynn           10    Fergus Falls                          23:41.12    5:38.81 
   30   2/4        71  271 Ellie Lozier          11    Little Falls                          23:44.26    5:41.95 
   31  10/16       70  159 Parker Freeman        9     Brainerd                              23:59.99    5:57.68 
   32  11/15       69  287 Kate Anderson         9     Mora                                  24:04.11    6:01.80 
   33   3/4        68  137 Sophia Jones          11    Bemidji                               24:07.89    6:05.58 
   34  12/15       67  329 Madison Wren          12    Mora                                  24:15.76    6:13.45 
   35  11/16       66  155 Rilee Borders         9     Brainerd                              24:16.70    6:14.39 
   36  12/16       65  152 Ella Bailey           9     Brainerd                              24:22.55    6:20.24 
   37   3/4        64  263 Brenna Magee          1     Little Falls                          24:44.28    6:41.97 
   38  13/15       63  289 Emalie Bohachek       12    Mora                                  24:59.48    6:57.17 
   39   3/3        62  333 Becca Muntifering     11    Saint John's Prep                     25:00.41    6:58.10 
   40  13/16       61  170 Grace Loney           9     Brainerd                              25:26.56    7:24.25 
   41  14/16       60  151 Elizabeth Anderson    9     Brainerd                              25:39.62    7:37.31 
   42  14/15       59  293 Adrian Faber          12    Mora                                  26:27.67    8:25.36 
   43  15/16       58  173 Gretchen Paysse       9     Brainerd                              26:39.39    8:37.08 
   44  16/16       57  164 Madison Kelm          9     Brainerd                              27:20.03    9:17.72 
   45   4/4        56  279 Vallery Stavish       10    Little Falls                          28:53.48   10:51.17 
   46   1/2        55  353 Jenny Kerimkhan       11    Willmar                               30:19.44   12:17.13 
   47   4/4        54  143 Caitlin Peters        9     Bemidji                               33:34.72   15:32.41 
   48   2/2        53  358 Eleanor Schmitz       11    Willmar                               36:12.53   18:10.22 
   49   5/5        52  228 Alexandra Brenaman    10    Fergus Falls                          37:52.94   19:50.63 
   50  15/15       51  300 Emily Lorenz          10    Mora                                  39:07.60   21:05.29