Fergus Falls, MN
10/1/2020











   

 
                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                              October 1, 2020
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    25  Moorhead                       (  19:15.0  1:36:14.7   0:48.4)
=============================================
  1      2  Almo Martinez               18:41.1
  2      4  Isaiah Olson                19:18.8
  3      5  Asher Gann                  19:21.5
  4      6  Kolton Doucette             19:23.8
  5      8  Cole Darling                19:29.5
  6   (  9) Nathan Helgeson             19:50.2
  7   ( 10) Caleb Gibson                20:05.3

  2.    34  Alexandria                     (  19:37.6  1:38:08.0   2:20.0)
=============================================
  1      1  Hayden Peterson             18:22.9
  2      3  Nathan Klimek               19:14.4
  3      7  Nolan Peterson              19:28.3
  4     11  Hunter Mohr                 20:19.5
  5     12  Lance Jacobson              20:42.9
  6   ( 13) Throck Lehmann              20:48.4
  7   ( 15) Owen Jensen                 21:03.9

  3.    84  Fergus Falls                   (  21:16.5  1:46:22.2   0:32.4)
=============================================
  1     14  David Ronnevik              20:55.6
  2     16  Matthew Tuel                21:05.1
  3     17  Jackson Lysne               21:26.0
  4     18  Michael Schmidt             21:27.5
  5     19  Camden Skjeret              21:28.0
  6   ( 20) Oliver Thorson              21:28.9
  7   ( 21) Tucker Rowlan               21:40.3



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/13     39 Hayden Peterson          12 Alexandria                     18:22.9  5:55 
    2   1/26   1985 Almo Martinez            12 Moorhead                       18:41.1  6:01 
    3   2/13     34 Nathan Klimek            12 Alexandria                     19:14.4  6:12 
    4   2/26   1991 Isaiah Olson             12 Moorhead                       19:18.8  6:13 
    5   3/26   1972 Asher Gann               10 Moorhead                       19:21.5  6:14 
    6   4/26    122 Kolton Doucette          11 Moorhead                       19:23.8  6:15 
    7   3/13     40 Nolan Peterson           10 Alexandria                     19:28.3  6:17 
    8   5/26    121 Cole Darling             10 Moorhead                       19:29.5  6:17 
    9   6/26   1978 Nathan Helgeson          11 Moorhead                       19:50.2  6:24 
   10   7/26   1973 Caleb Gibson             11 Moorhead                       20:05.3  6:28 
   11   8/26   1987 Daima Mutumbo            12 Moorhead                       20:08.1  6:29 
   12   9/26    120 Ethan Copeland            9 Moorhead                       20:12.2  6:31 
   13  10/26   1990 Brock Noyes               9 Moorhead                       20:16.2  6:32 
   14  11/26   1980 Evan Kostohryz            9 Moorhead                       20:16.3  6:32 
   15   4/13     37 Hunter Mohr               9 Alexandria                     20:19.5  6:33 
   16  12/26   1994 Max Rogers               11 Moorhead                       20:24.7  6:35 
   17  13/26   1982 Ethan Lien               12 Moorhead                       20:32.0  6:37 
   18  14/26   1986 Jeremy Murray            11 Moorhead                       20:32.6  6:37 
   19   5/13     31 Lance Jacobson           12 Alexandria                     20:42.9  6:41 
   20  15/26   1979 Kaleb Johnson             9 Moorhead                       20:47.5  6:42 
   21   6/13     35 Throck Lehmann            9 Alexandria                     20:48.4  6:42 
   22  16/26   1977 Frederic Hauge           11 Moorhead                       20:54.9  6:44 
   23   1/18     83 David Ronnevik            8 Fergus Falls                   20:55.6  6:45 
   24   7/13     32 Owen Jensen               9 Alexandria                     21:03.9  6:47 
   25  17/26    124 Lee Ellingsburg           9 Moorhead                       21:04.9  6:48 
   26   2/18     91 Matthew Tuel              7 Fergus Falls                   21:05.1  6:48 
   27  18/26   1983 Lewis Long               10 Moorhead                       21:05.2  6:48 
   28  19/26   1975 Sam Grefsheim             9 Moorhead                       21:12.4  6:50 
   29   3/18     76 Jackson Lysne             9 Fergus Falls                   21:26.0  6:54 
   30   4/18     85 Michael Schmidt           8 Fergus Falls                   21:27.5  6:55 
   31   5/18     88 Camden Skjeret            8 Fergus Falls                   21:28.0  6:55 
   32   6/18     90 Oliver Thorson           10 Fergus Falls                   21:28.9  6:55 
   33  20/26   1996 Suzdar Selman            11 Moorhead                       21:33.2  6:57 
   34   7/18     84 Tucker Rowlan            11 Fergus Falls                   21:40.3  6:59 
   35   8/13     42 Logan Rekedal            12 Alexandria                     21:43.0  7:00 
   36  21/26    118 Alexander Bessie         10 Moorhead                       21:47.5  7:01 
   37   8/18     69 Alex Burrows              8 Fergus Falls                   21:59.5  7:05 
   38  22/26   1998 Erik Skunberg            12 Moorhead                       22:25.7  7:14 
   39   9/13     36 Nick Meyers               9 Alexandria                     22:38.2  7:18 
   40   9/18     87 Aaron Shern               8 Fergus Falls                   22:43.3  7:19 
   41  10/18     89 Eric Swanson              7 Fergus Falls                   22:47.4  7:21 
   42  10/13     41 Levi Rekedal             12 Alexandria                     23:06.8  7:27 
   43  11/18     79 Micah Mouser              7 Fergus Falls                   23:23.2  7:32 
   44  12/18     80 William Nuss              9 Fergus Falls                   23:23.4  7:32 
   45  13/18     66 Adrian Blondeau           9 Fergus Falls                   23:45.7  7:39 
   46  11/13     43 Khelden Ritter            9 Alexandria                     24:07.3  7:46 
   47  14/18     72 Jacob Kettner             9 Fergus Falls                   24:12.3  7:48 
   48  15/18     68 Braden Bucher             8 Fergus Falls                   24:19.0  7:50 
   49  12/13     46 Ibai Uribarren Pardo     11 Alexandria                     24:37.7  7:56 
   50  23/26   1974 Zach Gibson               9 Moorhead                       24:40.6  7:57 
   51  24/26   2000 Andrew Taylor            11 Moorhead                       26:26.8  8:31 
   52  25/26   1992 Killian Olson            10 Moorhead                       26:33.5  8:33 
   53  26/26   1999 Gabe Spader              11 Moorhead                       26:47.2  8:38 
   54  16/18     92 Landon Votava             7 Fergus Falls                   27:11.1  8:45 
   55  13/13     25 Owen Ecker                9 Alexandria                     28:38.9  9:14 
   56  17/18     82 Emmett Rogness            7 Fergus Falls                   36:59.4 11:55 
   57  18/18     73 Ty Lewis                  7 Fergus Falls                   38:23.7 12:22