Fergus Falls, MN
10/1/2020











   

 
                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                              October 1, 2020
                         JUNIOR VARSITY GIRLS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    15  Alexandria                     (  22:48.1  1:54:00.1   2:06.6)
=============================================
  1      1  Brynn Cross                 21:39.7
  2      2  Grace Panther               22:36.0
  3      3  Amanda Bergerson            22:49.4
  4      4  Abigail Kor                 23:08.7
  5      5  Lauren Englund              23:46.3
  6   (  6) Alexus Klimek               23:46.7
  7   ( 11) Hailey Klimek               24:43.5

  2.    48  Moorhead                       (  24:33.5  2:02:47.3   1:14.7)
=============================================
  1      7  Izzy Kupitz                 24:04.6
  2      8  Jasmine Thayer              24:14.2
  3      9  Elle Fahrendorf             24:28.9
  4     10  Anna Waldron                24:40.3
  5     14  Lily Heskin                 25:19.3
  6   ( 15) Avery St. Louis             25:23.2
  7   ( 17) Greta Cole                  26:02.7

  3.    78  Fergus Falls                   (  25:43.9  2:08:39.1   1:37.1)
=============================================
  1     12  Hannah Scharnberg           24:50.0
  2     13  Miah Schmidt                25:14.5
  3     16  Kayley Reitmeier            25:59.7
  4     18  Brooklyn Berge              26:07.8
  5     19  Mariah Fults                26:27.1
  6   ( 20) Evelynn Hare                26:47.0
  7   ( 21) Sarah Grotberg              27:12.9



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/11      4 Brynn Cross               9 Alexandria                     21:39.7  6:59 
    2   2/11     19 Grace Panther            11 Alexandria                     22:36.0  7:17 
    3   3/11      2 Amanda Bergerson         10 Alexandria                     22:49.4  7:21 
    4   4/11     15 Abigail Kor               9 Alexandria                     23:08.7  7:27 
    5   5/11      7 Lauren Englund           11 Alexandria                     23:46.3  7:40 
    6   6/11     13 Alexus Klimek            10 Alexandria                     23:46.7  7:40 
    7   1/16    103 Izzy Kupitz               9 Moorhead                       24:04.6  7:45 
    8   2/16    114 Jasmine Thayer           12 Moorhead                       24:14.2  7:49 
    9   3/16     98 Elle Fahrendorf          10 Moorhead                       24:28.9  7:53 
   10   4/16    117 Anna Waldron              9 Moorhead                       24:40.3  7:57 
   11   7/11     14 Hailey Klimek            10 Alexandria                     24:43.5  7:58 
   12   1/9      61 Hannah Scharnberg         8 Fergus Falls                   24:50.0  8:00 
   13   2/9      63 Miah Schmidt             10 Fergus Falls                   25:14.5  8:08 
   14   5/16    100 Lily Heskin               9 Moorhead                       25:19.3  8:09 
   15   6/16    113 Avery St. Louis           9 Moorhead                       25:23.2  8:11 
   16   8/11     10 Madeline Hochhalter       9 Alexandria                     25:24.9  8:11 
   17   9/11     20 Rylee Richards           10 Alexandria                     25:57.2  8:22 
   18   3/9      60 Kayley Reitmeier          9 Fergus Falls                   25:59.7  8:22 
   19   7/16     97 Greta Cole               12 Moorhead                       26:02.7  8:23 
   20   8/16    106 Amari Nelson              9 Moorhead                       26:04.1  8:24 
   21   9/16    110 Jamie Raske              11 Moorhead                       26:07.2  8:25 
   22   4/9      50 Brooklyn Berge           12 Fergus Falls                   26:07.8  8:25 
   23  10/16    115 Candyce Thompson         10 Moorhead                       26:10.8  8:26 
   24   5/9      52 Mariah Fults             10 Fergus Falls                   26:27.1  8:31 
   25  10/11      3 Olivia Brault            11 Alexandria                     26:39.2  8:35 
   26  11/16    108 Siri Overturf            11 Moorhead                       26:46.6  8:38 
   27   6/9      55 Evelynn Hare              9 Fergus Falls                   26:47.0  8:38 
   28   7/9      53 Sarah Grotberg            9 Fergus Falls                   27:12.9  8:46 
   29  11/11     21 Mattie Scholten          10 Alexandria                     27:31.3  8:52 
   30  12/16    116 Vayda Viker               9 Moorhead                       28:05.9  9:03 
   31   8/9      65 Jenna Thorson             7 Fergus Falls                   28:17.5  9:07 
   32   9/9      57 Ahlea Mouser              9 Fergus Falls                   30:19.1  9:46 
   33  13/16    105 Olivia Mykleseth          9 Moorhead                       31:23.1 10:07 
   34  14/16    102 Ava Kluck                10 Moorhead                       35:24.6 11:24 
   35  15/16    101 Brooklyn Johnson         10 Moorhead                       42:06.3 13:34 
   36  16/16     94 Katie Bessie             10 Moorhead                       43:01.7 13:51