Brainerd, MN
1/30/2021











                             Little Falls Flyers Nordic Ski Invitational
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                           January 30, 2021

                            OFFICIAL COMBINED RESULTS: VARSITY GIRLS - 8K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   385  Bemidji                            
=============================================
  1     99  Mary Beth Mathews                  23:01.48      7   ( 72) Lily Krona                         27:23.99 
  2     98  Ella Simula                        23:34.73      8   ( 66) Camille McDermott                  28:03.21 
  3     96  Kate Martin                        24:29.71      9   ( 65) Peyton Oelrich                     28:19.62 
  4     92  Regan Dewitt                       25:09.60     10   ( 60) Grace Carleton                     29:02.53 
  5   ( 91) Anna Renn                          25:14.94 
  6   ( 78) Madeline Simula                    26:38.62 

  2.   377  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Liliana Schaeffer                  22:53.32      7   ( 81) Ellie Brown                        26:23.27 
  2     94  Cally Robertson                    25:01.73      8   ( 80) Bridget Collins                    26:32.19 
  3     93  Mari Devine                        25:08.85      9   ( 77) Allison Rice                       26:48.33 
  4     90  Emma Storbakken                    25:15.61     10   ( 71) Katelyn Kennedy                    27:27.09 
  5   ( 88) Emma Balsley                       25:18.31 
  6   ( 83) Addie Ryan                         25:49.47 

  3.   367  Alexandria                         
=============================================
  1     97  Emma Reineke                       24:18.55      6   ( 79) Lauren Englund                     26:34.16 
  2     95  Jaelyn Miller                      24:52.17      7   ( 76) Amanda Bergerson                   26:48.74 
  3     89  Dulce Bakker                       25:17.79      8   ( 63) Emma Hochhalter                    28:33.84 
  4     86  Kamryn Coauette                    25:22.19 
  5   ( 82) Lauren Huber                       26:12.91 

  4.   316  Little Falls                       
=============================================
  1     87  Aliza Kresha                       25:21.69      7   ( 59) Ainsley Kresha                     29:18.73 
  2     85  Elizabeth Ahlin                    25:26.75      8   ( 58) Sarah Wolbeck                      29:30.29 
  3     74  Abigail Borash                     27:09.14      9   ( 56) Anika Johnson                      30:27.80 
  4     70  Kaylee Zupko                       27:34.57     10   ( 54) Violet Swisher                     31:58.83 
  5   ( 62) Breanna Barchus                    28:35.01 
  6   ( 61) Isabelle Segler                    28:50.31 

  5.   301  Moorhead                           
=============================================
  1     84  Abbie Ishaug                       25:28.76      6   ( 67) Jamie Raske                        28:00.18 
  2     75  Siri Overturf                      26:54.56      7   ( 64) Kennedy Olson                      28:27.22 
  3     73  Ava Nelson                         27:09.48      8   ( 57) Julia Smithmeyer                   29:44.61 
  4     69  Keena Watson                       27:56.45      9   ( 55) Ellie Retzer                       30:56.22 
  5   ( 68) Chloe Pesek                        27:56.57 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/10      100  673 Liliana Schaeffer     11    Brainerd                              22:53.32            
    2   1/10       99  644 Mary Beth Mathews     11    Bemidji                               23:01.48    0:08.16 
    3   2/10       98  650 Ella Simula           10    Bemidji                               23:34.73    0:41.41 
    4   1/8        97  627 Emma Reineke          12    Alexandria                            24:18.55    1:25.23 
    5   3/10       96  642 Kate Martin           11    Bemidji                               24:29.71    1:36.39 
    6   2/8        95  624 Jaelyn Miller         9     Alexandria                            24:52.17    1:58.85 
    7   2/10       94  671 Cally Robertson       10    Brainerd                              25:01.73    2:08.41 
    8   3/10       93  660 Mari Devine           12    Brainerd                              25:08.85    2:15.53 
    9   4/10       92  632 Regan Dewitt          10    Bemidji                               25:09.60    2:16.28 
   10   5/10       91  649 Anna Renn             11    Bemidji                               25:14.94    2:21.62 
   11   4/10       90  676 Emma Storbakken       12    Brainerd                              25:15.61    2:22.29 
   12   3/8        89  607 Dulce Bakker          11    Alexandria                            25:17.79    2:24.47 
   13   5/10       88  655 Emma Balsley          10    Brainerd                              25:18.31    2:24.99 
   14   1/10       87  710 Aliza Kresha          10    Little Falls                          25:21.69    2:28.37 
   15   4/8        86  612 Kamryn Coauette       12    Alexandria                            25:22.19    2:28.87 
   16   2/10       85  695 Elizabeth Ahlin       10    Little Falls                          25:26.75    2:33.43 
   17   1/9        84  739 Abbie Ishaug          10    Moorhead                              25:28.76    2:35.44 
   18   6/10       83  672 Addie Ryan            9     Brainerd                              25:49.47    2:56.15 
   19   5/8        82  619 Lauren Huber          10    Alexandria                            26:12.91    3:19.59 
   20   7/10       81  656 Ellie Brown           10    Brainerd                              26:23.27    3:29.95 
   21   8/10       80  659 Bridget Collins       9     Brainerd                              26:32.19    3:38.87 
   22   6/8        79  615 Lauren Englund        11    Alexandria                            26:34.16    3:40.84 
   23   6/10       78  651 Madeline Simula       12    Bemidji                               26:38.62    3:45.30 
   24   9/10       77  670 Allison Rice          11    Brainerd                              26:48.33    3:55.01 
   25   7/8        76  609 Amanda Bergerson      10    Alexandria                            26:48.74    3:55.42 
   26   2/9        75  750 Siri Overturf         11    Moorhead                              26:54.56    4:01.24 
   27   3/10       74  699 Abigail Borash        12    Little Falls                          27:09.14    4:15.82 
   28   3/9        73  745 Ava Nelson            10    Moorhead                              27:09.48    4:16.16 
   29   7/10       72  641 Lily Krona            12    Bemidji                               27:23.99    4:30.67 
   30  10/10       71  666 Katelyn Kennedy       10    Brainerd                              27:27.09    4:33.77 
   31   4/10       70  729 Kaylee Zupko          12    Little Falls                          27:34.57    4:41.25 
   32   4/9        69  766 Keena Watson          9     Moorhead                              27:56.45    5:03.13 
   33   5/9        68  751 Chloe Pesek           9     Moorhead                              27:56.57    5:03.25 
   34   6/9        67  753 Jamie Raske           11    Moorhead                              28:00.18    5:06.86 
   35   8/10       66  645 Camille McDermott     11    Bemidji                               28:03.21    5:09.89 
   36   9/10       65  647 Peyton Oelrich        12    Bemidji                               28:19.62    5:26.30 
   37   7/9        64  748 Kennedy Olson         10    Moorhead                              28:27.22    5:33.90 
   38   8/8        63  617 Emma Hochhalter       10    Alexandria                            28:33.84    5:40.52 
   39   5/10       62  697 Breanna Barchus       12    Little Falls                          28:35.01    5:41.69 
   40   6/10       61  722 Isabelle Segler       9     Little Falls                          28:50.31    5:56.99 
   41  10/10       60  631 Grace Carleton        12    Bemidji                               29:02.53    6:09.21 
   42   7/10       59  709 Ainsley Kresha        8     Little Falls                          29:18.73    6:25.41 
   43   8/10       58  726 Sarah Wolbeck         9     Little Falls                          29:30.29    6:36.97 
   44   8/9        57  758 Julia Smithmeyer      10    Moorhead                              29:44.61    6:51.29 
   45   9/10       56  705 Anika Johnson         11    Little Falls                          30:27.80    7:34.48 
   46   9/9        55  754 Ellie Retzer          10    Moorhead                              30:56.22    8:02.90 
   47  10/10       54  725 Violet Swisher        9     Little Falls                          31:58.83    9:05.51 



   



                OFFICIAL:   VARSITY GIRLS / MEET SESSION 1
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 TEAM STANDINGS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   388  Bemidji                            
=============================================
  1     99  Mary Beth Mathews                  23:01.48      7   ( 82) Lily Krona                         27:23.99 
  2     98  Ella Simula                        23:34.73      8   ( 79) Camille McDermott                  28:03.21 
  3     97  Kate Martin                        24:29.71      9   ( 78) Peyton Oelrich                     28:19.62 
  4     94  Regan Dewitt                       25:09.60     10   ( 75) Grace Carleton                     29:02.53 
  5   ( 93) Anna Renn                          25:14.94 
  6   ( 85) Madeline Simula                    26:38.62 

  2.   383  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Liliana Schaeffer                  22:53.32      7   ( 87) Ellie Brown                        26:23.27 
  2     96  Cally Robertson                    25:01.73      8   ( 86) Bridget Collins                    26:32.19 
  3     95  Mari Devine                        25:08.85      9   ( 84) Allison Rice                       26:48.33 
  4     92  Emma Storbakken                    25:15.61     10   ( 81) Katelyn Kennedy                    27:27.09 
  5   ( 91) Emma Balsley                       25:18.31 
  6   ( 88) Addie Ryan                         25:49.47 

  3.   342  Little Falls                       
=============================================
  1     90  Aliza Kresha                       25:21.69      7   ( 74) Ainsley Kresha                     29:18.73 
  2     89  Elizabeth Ahlin                    25:26.75      8   ( 73) Sarah Wolbeck                      29:30.29 
  3     83  Abigail Borash                     27:09.14      9   ( 72) Anika Johnson                      30:27.80 
  4     80  Kaylee Zupko                       27:34.57     10   ( 71) Violet Swisher                     31:58.83 
  5   ( 77) Breanna Barchus                    28:35.01 
  6   ( 76) Isabelle Segler                    28:50.31 




---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/10      100  673 Liliana Schaeffer     11    Brainerd                              22:53.32            
    2   1/10       99  644 Mary Beth Mathews     11    Bemidji                               23:01.48    0:08.16 
    3   2/10       98  650 Ella Simula           10    Bemidji                               23:34.73    0:41.41 
    4   3/10       97  642 Kate Martin           11    Bemidji                               24:29.71    1:36.39 
    5   2/10       96  671 Cally Robertson       10    Brainerd                              25:01.73    2:08.41 
    6   3/10       95  660 Mari Devine           12    Brainerd                              25:08.85    2:15.53 
    7   4/10       94  632 Regan Dewitt          10    Bemidji                               25:09.60    2:16.28 
    8   5/10       93  649 Anna Renn             11    Bemidji                               25:14.94    2:21.62 
    9   4/10       92  676 Emma Storbakken       12    Brainerd                              25:15.61    2:22.29 
   10   5/10       91  655 Emma Balsley          10    Brainerd                              25:18.31    2:24.99 
   11   1/10       90  710 Aliza Kresha          10    Little Falls                          25:21.69    2:28.37 
   12   2/10       89  695 Elizabeth Ahlin       10    Little Falls                          25:26.75    2:33.43 
   13   6/10       88  672 Addie Ryan            9     Brainerd                              25:49.47    2:56.15 
   14   7/10       87  656 Ellie Brown           10    Brainerd                              26:23.27    3:29.95 
   15   8/10       86  659 Bridget Collins       9     Brainerd                              26:32.19    3:38.87 
   16   6/10       85  651 Madeline Simula       12    Bemidji                               26:38.62    3:45.30 
   17   9/10       84  670 Allison Rice          11    Brainerd                              26:48.33    3:55.01 
   18   3/10       83  699 Abigail Borash        12    Little Falls                          27:09.14    4:15.82 
   19   7/10       82  641 Lily Krona            12    Bemidji                               27:23.99    4:30.67 
   20  10/10       81  666 Katelyn Kennedy       10    Brainerd                              27:27.09    4:33.77 
   21   4/10       80  729 Kaylee Zupko          12    Little Falls                          27:34.57    4:41.25 
   22   8/10       79  645 Camille McDermott     11    Bemidji                               28:03.21    5:09.89 
   23   9/10       78  647 Peyton Oelrich        12    Bemidji                               28:19.62    5:26.30 
   24   5/10       77  697 Breanna Barchus       12    Little Falls                          28:35.01    5:41.69 
   25   6/10       76  722 Isabelle Segler       9     Little Falls                          28:50.31    5:56.99 
   26  10/10       75  631 Grace Carleton        12    Bemidji                               29:02.53    6:09.21 
   27   7/10       74  709 Ainsley Kresha        8     Little Falls                          29:18.73    6:25.41 
   28   8/10       73  726 Sarah Wolbeck         9     Little Falls                          29:30.29    6:36.97 
   29   9/10       72  705 Anika Johnson         11    Little Falls                          30:27.80    7:34.48 
   30  10/10       71  725 Violet Swisher        9     Little Falls                          31:58.83    9:05.51 




   



                OFFICIAL:   VARSITY GIRLS / MEET SESSION 2
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 TEAM STANDINGS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   394  Alexandria                         
=============================================
  1    100  Emma Reineke                       24:18.55      6   ( 94) Lauren Englund                     26:34.16 
  2     99  Jaelyn Miller                      24:52.17      7   ( 93) Amanda Bergerson                   26:48.74 
  3     98  Dulce Bakker                       25:17.79      8   ( 86) Emma Hochhalter                    28:33.84 
  4     97  Kamryn Coauette                    25:22.19 
  5   ( 95) Lauren Huber                       26:12.91 

  2.   369  Moorhead                           
=============================================
  1     96  Abbie Ishaug                       25:28.76      6   ( 88) Jamie Raske                        28:00.18 
  2     92  Siri Overturf                      26:54.56      7   ( 87) Kennedy Olson                      28:27.22 
  3     91  Ava Nelson                         27:09.48      8   ( 85) Julia Smithmeyer                   29:44.61 
  4     90  Keena Watson                       27:56.45      9   ( 84) Ellie Retzer                       30:56.22 
  5   ( 89) Chloe Pesek                        27:56.57 




---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 INDIVIDUAL RESULTS:     VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/8       100  627 Emma Reineke          12    Alexandria                            24:18.55            
    2   2/8        99  624 Jaelyn Miller         9     Alexandria                            24:52.17    0:33.62 
    3   3/8        98  607 Dulce Bakker          11    Alexandria                            25:17.79    0:59.24 
    4   4/8        97  612 Kamryn Coauette       12    Alexandria                            25:22.19    1:03.64 
    5   1/9        96  739 Abbie Ishaug          10    Moorhead                              25:28.76    1:10.21 
    6   5/8        95  619 Lauren Huber          10    Alexandria                            26:12.91    1:54.36 
    7   6/8        94  615 Lauren Englund        11    Alexandria                            26:34.16    2:15.61 
    8   7/8        93  609 Amanda Bergerson      10    Alexandria                            26:48.74    2:30.19 
    9   2/9        92  750 Siri Overturf         11    Moorhead                              26:54.56    2:36.01 
   10   3/9        91  745 Ava Nelson            10    Moorhead                              27:09.48    2:50.93 
   11   4/9        90  766 Keena Watson          9     Moorhead                              27:56.45    3:37.90 
   12   5/9        89  751 Chloe Pesek           9     Moorhead                              27:56.57    3:38.02 
   13   6/9        88  753 Jamie Raske           11    Moorhead                              28:00.18    3:41.63 
   14   7/9        87  748 Kennedy Olson         10    Moorhead                              28:27.22    4:08.67 
   15   8/8        86  617 Emma Hochhalter       10    Alexandria                            28:33.84    4:15.29 
   16   8/9        85  758 Julia Smithmeyer      10    Moorhead                              29:44.61    5:26.06 
   17   9/9        84  754 Ellie Retzer          10    Moorhead                              30:56.22    6:37.67