Brainerd, MN
1/30/2021











                             Little Falls Flyers Nordic Ski Invitational
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                           January 30, 2021

                         OFFICIAL COMBINED RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   392  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Karlton Anderson                   15:07.13      7   ( 90) Leif Hoffman                       16:40.75 
  2     99  Bennet Capelle                     15:08.39      8   ( 89) Jake Stockinger                    16:43.67 
  3     97  Treyton Miller                     15:27.88      9   ( 88) Benjamin Guida                     16:45.20 
  4     96  Elijah Hallgren                    15:41.10     10   ( 87) Hayden Hagen                       16:49.13 
  5   ( 95) Benjamin Karlgaard                 15:54.25 
  6   ( 94) Lance Hastings                     15:57.49 

  2.   365  Bemidji                            
=============================================
  1     98  Reed Kuzel                         15:11.78      5   ( 81) Paul Louvar                        17:16.30 
  2     93  Cale Newby                         16:09.66      6   ( 63) Gavin Jonckowski                   19:15.80 
  3     92  Bjorn Krona                        16:21.93      7   ( 54) Ethan Thorson                      22:44.31 
  4     82  Brett Kurshner                     17:12.24 

  3.   325  Little Falls                       
=============================================
  1     86  Chase Olsen                        16:53.88      6   ( 69) Christian Oslund                   18:46.94 
  2     84  Logan Schultz                      17:03.80      7   ( 56) Evan Swisher                       21:51.46 
  3     78  Parker Grant                       17:34.82      8   ( 55) Jon Archer                         22:29.08 
  4     77  Alexander Oberton                  17:40.51 
  5   ( 71) Thomas Archer                      18:25.99 

  4.   305  Moorhead                           
=============================================
  1     85  Aidan Greiff                       16:55.28      6   ( 61) Garret Biby                        19:25.25 
  2     80  Colton Doucette                    17:18.30      7   ( 58) Fletcher Biby                      19:52.79 
  3     72  Ezra Gomez                         18:24.17      8   ( 57) Kaleb Johnson                      19:57.90 
  4     68  Hunter Mickelson                   18:49.24 
  5   ( 66) Cole Darling                       18:59.59 

  5.   299  Alexandria                         
=============================================
  1     83  Cyler Coauette                     17:08.24      5   ( 65) Owen Jensen                        19:01.70 
  2     76  Jacob Tiegen                       17:43.34      6   ( 64) Matthew Johnson                    19:07.43 
  3     73  Nick Borden                        18:24.09      7   ( 62) Colton Converse                    19:21.01 
  4     67  Gabe Hoven                         18:51.13 

  6.   294  Willmar                            
=============================================
  1     91  Andrew Reller                      16:31.28      4     59  Mateo Engan                        19:41.72 
  2     74  Timothy Halvorson                  18:07.41 
  3     70  Jacob Peterson                     18:32.69 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/15      100  810 Karlton Anderson      10    Brainerd                              15:07.13            
    2   2/15       99  813 Bennet Capelle        11    Brainerd                              15:08.39    0:01.26 
    3   1/7        98  800 Reed Kuzel            9     Bemidji                               15:11.78    0:04.65 
    4   3/15       97  824 Treyton Miller        12    Brainerd                              15:27.88    0:20.75 
    5   4/15       96  818 Elijah Hallgren       10    Brainerd                              15:41.10    0:33.97 
    6   5/15       95  822 Benjamin Karlgaard    11    Brainerd                              15:54.25    0:47.12 
    7   6/15       94  820 Lance Hastings        9     Brainerd                              15:57.49    0:50.36 
    8   2/7        93  805 Cale Newby            12    Bemidji                               16:09.66    1:02.53 
    9   3/7        92  797 Bjorn Krona           9     Bemidji                               16:21.93    1:14.80 
   10   1/4        91  912 Andrew Reller         9     Willmar                               16:31.28    1:24.15 
   11   7/15       90  821 Leif Hoffman          9     Brainerd                              16:40.75    1:33.62 
   12   8/15       89  833 Jake Stockinger       10    Brainerd                              16:43.67    1:36.54 
   13   9/15       88  816 Benjamin Guida        11    Brainerd                              16:45.20    1:38.07 
   14  10/15       87  817 Hayden Hagen          9     Brainerd                              16:49.13    1:42.00 
   15   1/8        86  871 Chase Olsen           10    Little Falls                          16:53.88    1:46.75 
   16   1/8        85  891 Aidan Greiff          10    Moorhead                              16:55.28    1:48.15 
   17   2/8        84  874 Logan Schultz         9     Little Falls                          17:03.80    1:56.67 
   18   1/7        83  778 Cyler Coauette        9     Alexandria                            17:08.24    2:01.11 
   19   4/7        82  798 Brett Kurshner        9     Bemidji                               17:12.24    2:05.11 
   20   5/7        81  802 Paul Louvar           10    Bemidji                               17:16.30    2:09.17 
   21   2/8        80  888 Colton Doucette       11    Moorhead                              17:18.30    2:11.17 
   22  11/15       79  826 Ethan Nash            10    Brainerd                              17:26.38    2:19.25 
   23   3/8        78  866 Parker Grant          8     Little Falls                          17:34.82    2:27.69 
   24   4/8        77  868 Alexander Oberton     10    Little Falls                          17:40.51    2:33.38 
   25   2/7        76  791 Jacob Tiegen          12    Alexandria                            17:43.34    2:36.21 
   26  12/15       75  819 Elijah Hanson         11    Brainerd                              17:50.10    2:42.97 
   27   2/4        74  910 Timothy Halvorson     8     Willmar                               18:07.41    3:00.28 
   28   3/7        73  774 Nick Borden           10    Alexandria                            18:24.09    3:16.96 
   29   3/8        72  890 Ezra Gomez            9     Moorhead                              18:24.17    3:17.04 
   30   5/8        71  861 Thomas Archer         10    Little Falls                          18:25.99    3:18.86 
   31   3/4        70  911 Jacob Peterson        9     Willmar                               18:32.69    3:25.56 
   32   6/8        69  872 Christian Oslund      10    Little Falls                          18:46.94    3:39.81 
   33   4/8        68  902 Hunter Mickelson      9     Moorhead                              18:49.24    3:42.11 
   34   4/7        67  783 Gabe Hoven            10    Alexandria                            18:51.13    3:44.00 
   35   5/8        66  887 Cole Darling          10    Moorhead                              18:59.59    3:52.46 
   36   5/7        65  784 Owen Jensen           9     Alexandria                            19:01.70    3:54.57 
   37   6/7        64  786 Matthew Johnson       11    Alexandria                            19:07.43    4:00.30 
   38   6/7        63  795 Gavin Jonckowski      10    Bemidji                               19:15.80    4:08.67 
   39   7/7        62  779 Colton Converse       9     Alexandria                            19:21.01    4:13.88 
   40   6/8        61  885 Garret Biby           9     Moorhead                              19:25.25    4:18.12 
   41  13/15       60  815 Truman Dirks          9     Brainerd                              19:35.92    4:28.79 
   42   4/4        59  909 Mateo Engan           9     Willmar                               19:41.72    4:34.59 
   43   7/8        58  884 Fletcher Biby         12    Moorhead                              19:52.79    4:45.66 
   44   8/8        57  898 Kaleb Johnson         9     Moorhead                              19:57.90    4:50.77 
   45   7/8        56  879 Evan Swisher          11    Little Falls                          21:51.46    6:44.33 
   46   8/8        55  860 Jon Archer            12    Little Falls                          22:29.08    7:21.95 
   47   7/7        54  808 Ethan Thorson         9     Bemidji                               22:44.31    7:37.18 
   48  14/15       53  825 Nicholas Moore        11    Brainerd                              23:26.85    8:19.72 
   49  15/15       52  834 Matt Thomes           9     Brainerd                              25:18.91   10:11.78 



   



             OFFICIAL:   JUNIOR VARSITY BOYS / MEET SESSION 1
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   392  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Karlton Anderson                   15:07.13      7   ( 91) Leif Hoffman                       16:40.75 
  2     99  Bennet Capelle                     15:08.39      8   ( 90) Jake Stockinger                    16:43.67 
  3     97  Treyton Miller                     15:27.88      9   ( 89) Benjamin Guida                     16:45.20 
  4     96  Elijah Hallgren                    15:41.10     10   ( 88) Hayden Hagen                       16:49.13 
  5   ( 95) Benjamin Karlgaard                 15:54.25 
  6   ( 94) Lance Hastings                     15:57.49 

  2.   368  Bemidji                            
=============================================
  1     98  Reed Kuzel                         15:11.78      5   ( 84) Paul Louvar                        17:16.30 
  2     93  Cale Newby                         16:09.66      6   ( 77) Gavin Jonckowski                   19:15.80 
  3     92  Bjorn Krona                        16:21.93      7   ( 73) Ethan Thorson                      22:44.31 
  4     85  Brett Kurshner                     17:12.24 

  3.   336  Little Falls                       
=============================================
  1     87  Chase Olsen                        16:53.88      6   ( 78) Christian Oslund                   18:46.94 
  2     86  Logan Schultz                      17:03.80      7   ( 75) Evan Swisher                       21:51.46 
  3     82  Parker Grant                       17:34.82      8   ( 74) Jon Archer                         22:29.08 
  4     81  Alexander Oberton                  17:40.51 
  5   ( 79) Thomas Archer                      18:25.99 




---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/15      100  810 Karlton Anderson      10    Brainerd                              15:07.13            
    2   2/15       99  813 Bennet Capelle        11    Brainerd                              15:08.39    0:01.26 
    3   1/7        98  800 Reed Kuzel            9     Bemidji                               15:11.78    0:04.65 
    4   3/15       97  824 Treyton Miller        12    Brainerd                              15:27.88    0:20.75 
    5   4/15       96  818 Elijah Hallgren       10    Brainerd                              15:41.10    0:33.97 
    6   5/15       95  822 Benjamin Karlgaard    11    Brainerd                              15:54.25    0:47.12 
    7   6/15       94  820 Lance Hastings        9     Brainerd                              15:57.49    0:50.36 
    8   2/7        93  805 Cale Newby            12    Bemidji                               16:09.66    1:02.53 
    9   3/7        92  797 Bjorn Krona           9     Bemidji                               16:21.93    1:14.80 
   10   7/15       91  821 Leif Hoffman          9     Brainerd                              16:40.75    1:33.62 
   11   8/15       90  833 Jake Stockinger       10    Brainerd                              16:43.67    1:36.54 
   12   9/15       89  816 Benjamin Guida        11    Brainerd                              16:45.20    1:38.07 
   13  10/15       88  817 Hayden Hagen          9     Brainerd                              16:49.13    1:42.00 
   14   1/8        87  871 Chase Olsen           10    Little Falls                          16:53.88    1:46.75 
   15   2/8        86  874 Logan Schultz         9     Little Falls                          17:03.80    1:56.67 
   16   4/7        85  798 Brett Kurshner        9     Bemidji                               17:12.24    2:05.11 
   17   5/7        84  802 Paul Louvar           10    Bemidji                               17:16.30    2:09.17 
   18  11/15       83  826 Ethan Nash            10    Brainerd                              17:26.38    2:19.25 
   19   3/8        82  866 Parker Grant          8     Little Falls                          17:34.82    2:27.69 
   20   4/8        81  868 Alexander Oberton     10    Little Falls                          17:40.51    2:33.38 
   21  12/15       80  819 Elijah Hanson         11    Brainerd                              17:50.10    2:42.97 
   22   5/8        79  861 Thomas Archer         10    Little Falls                          18:25.99    3:18.86 
   23   6/8        78  872 Christian Oslund      10    Little Falls                          18:46.94    3:39.81 
   24   6/7        77  795 Gavin Jonckowski      10    Bemidji                               19:15.80    4:08.67 
   25  13/15       76  815 Truman Dirks          9     Brainerd                              19:35.92    4:28.79 
   26   7/8        75  879 Evan Swisher          11    Little Falls                          21:51.46    6:44.33 
   27   8/8        74  860 Jon Archer            12    Little Falls                          22:29.08    7:21.95 
   28   7/7        73  808 Ethan Thorson         9     Bemidji                               22:44.31    7:37.18 
   29  14/15       72  825 Nicholas Moore        11    Brainerd                              23:26.85    8:19.72 
   30  15/15       71  834 Matt Thomes           9     Brainerd                              25:18.91   10:11.78 




   



             OFFICIAL:   JUNIOR VARSITY BOYS / MEET SESSION 2
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   380  Moorhead                           
=============================================
  1     99  Aidan Greiff                       16:55.28      6   ( 85) Garret Biby                        19:25.25 
  2     97  Colton Doucette                    17:18.30      7   ( 83) Fletcher Biby                      19:52.79 
  3     93  Ezra Gomez                         18:24.17      8   ( 82) Kaleb Johnson                      19:57.90 
  4     91  Hunter Mickelson                   18:49.24 
  5   ( 89) Cole Darling                       18:59.59 

  2.   378  Alexandria                         
=============================================
  1     98  Cyler Coauette                     17:08.24      5   ( 88) Owen Jensen                        19:01.70 
  2     96  Jacob Tiegen                       17:43.34      6   ( 87) Matthew Johnson                    19:07.43 
  3     94  Nick Borden                        18:24.09      7   ( 86) Colton Converse                    19:21.01 
  4     90  Gabe Hoven                         18:51.13 

  3.   371  Willmar                            
=============================================
  1    100  Andrew Reller                      16:31.28      4     84  Mateo Engan                        19:41.72 
  2     95  Timothy Halvorson                  18:07.41 
  3     92  Jacob Peterson                     18:32.69 




---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 INDIVIDUAL RESULTS:     JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/4       100  912 Andrew Reller         9     Willmar                               16:31.28            
    2   1/8        99  891 Aidan Greiff          10    Moorhead                              16:55.28    0:24.00 
    3   1/7        98  778 Cyler Coauette        9     Alexandria                            17:08.24    0:36.96 
    4   2/8        97  888 Colton Doucette       11    Moorhead                              17:18.30    0:47.02 
    5   2/7        96  791 Jacob Tiegen          12    Alexandria                            17:43.34    1:12.06 
    6   2/4        95  910 Timothy Halvorson     8     Willmar                               18:07.41    1:36.13 
    7   3/7        94  774 Nick Borden           10    Alexandria                            18:24.09    1:52.81 
    8   3/8        93  890 Ezra Gomez            9     Moorhead                              18:24.17    1:52.89 
    9   3/4        92  911 Jacob Peterson        9     Willmar                               18:32.69    2:01.41 
   10   4/8        91  902 Hunter Mickelson      9     Moorhead                              18:49.24    2:17.96 
   11   4/7        90  783 Gabe Hoven            10    Alexandria                            18:51.13    2:19.85 
   12   5/8        89  887 Cole Darling          10    Moorhead                              18:59.59    2:28.31 
   13   5/7        88  784 Owen Jensen           9     Alexandria                            19:01.70    2:30.42 
   14   6/7        87  786 Matthew Johnson       11    Alexandria                            19:07.43    2:36.15 
   15   7/7        86  779 Colton Converse       9     Alexandria                            19:21.01    2:49.73 
   16   6/8        85  885 Garret Biby           9     Moorhead                              19:25.25    2:53.97 
   17   4/4        84  909 Mateo Engan           9     Willmar                               19:41.72    3:10.44 
   18   7/8        83  884 Fletcher Biby         12    Moorhead                              19:52.79    3:21.51 
   19   8/8        82  898 Kaleb Johnson         9     Moorhead                              19:57.90    3:26.62