Duluth, MN
8/1/2021











                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 1, 2021
                                                     .75K Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7     197 Mike Ward               Duluth             MN  32 M    21 15:29  1:54  0:44    3   30:55 24.1  0:42    1   18:03  5:50 1:05:51 
    2   1/15    123 Shyanne McGregor        Duluth             MN  37 F     6 13:18  1:38  1:35    1   30:18 24.6  1:03   10   20:20  6:34 1:06:33 
    3   2/7     168 Paul Rockwood           Superior           WI  34 M    19 15:24  1:53  1:38    6   32:34 22.8  0:58    2   18:19  5:55 1:08:51 
    4   1/7      25 Mitchell Clayton        Rochester          MN  25 M     5 13:09  1:37  1:06   10   33:03 22.5  1:01   19   21:09  6:50 1:09:26 
    5   3/7     199 Benjamin Welch          Duluth             MN  31 M    26 15:52  1:57  1:20   11   33:13 22.4  0:40    5   18:41  6:02 1:09:44 
    6   1/8     151 Craig Peterson          Minneapolis        MN  59 M    13 14:42  1:48  0:58    9   33:02 22.5  0:49   15   20:52  6:44 1:10:21 
    7   2/15     85 Bettina Keppers         Duluth             MN  38 F     9 13:34  1:40  1:03    5   32:15 23.1  1:07   31   22:24  7:14 1:10:21 
    8   1/14    173 Ryan Saline             Cloquetcloquet     MN  47 M    37 16:54  2:04  1:17    2   30:50 24.1  0:40   12   20:48  6:43 1:10:27 
    9   2/14    137 Grant Nelson            Duluth             MN  46 M    40 17:00  2:05  1:16    7   32:44 22.7  1:07    3   18:23  5:56 1:10:29 
   10   1/2      21 Grace Busch             Mankato            MN  19 F     2 12:28  1:32  1:10   43   38:07 19.5  0:52    7   19:36  6:20 1:12:11 
   11   1/6      88 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56 F    10 13:36  1:40  0:57   21   35:14 21.1  0:52   36   22:39  7:19 1:13:17 
   12   2/7      53 Ian Gorodisher          Minneapolis        MN  28 M    50 17:24  2:08  1:28    8   32:44 22.7  1:02   18   21:05  6:48 1:13:41 
   13   2/8       8 Tim Andrew              Duluth             MN  56 M    15 14:48  1:49  1:19   16   34:35 21.5  0:52   35   22:35  7:17 1:14:07 
   14   3/8      38 Daniel Duff             Duluth             MN  57 M    16 14:57  1:50  1:29   24   35:45 20.8  1:05   17   20:58  6:46 1:14:12 
   15   2/6     120 Janet McCullough        Waverly            IA  56 F    14 14:47  1:49  1:27   17   34:35 21.5  1:20   38   22:44  7:20 1:14:52 
   16   1/5      19 Chris Botten            Hermantown         MN  51 M    25 15:51  1:56  2:00   13   33:52 22.0  0:56   30   22:16  7:11 1:14:53 
   17   1/8     144 Jena Ogston             Duluth             MN  50 F    22 15:33  1:54  1:12   25   36:02 20.6  0:49   23   21:36  6:58 1:15:10 
   18   1/4     171 David Rubush            Naperville         IL  37 M    83 19:47  2:25  2:14   12   33:47 22.0  0:53    4   18:39  6:01 1:15:19 
   19   3/14     83 Travis Jones            Superior           WI  46 M    78 19:31  2:23  2:00    4   31:59 23.3  1:11   16   20:56  6:46 1:15:35 
   20   2/5      86 Jeremy Kershaw          Duluth             MN  50 M    45 17:14  2:07  2:14   20   34:59 21.3  1:30    9   19:54  6:25 1:15:48 
   21   1/8     127 Audun Mikkelson         Hayward            WI  63 M     8 13:33  1:40  1:34   15   34:07 21.8  1:10   80   25:36  8:16 1:15:58 
   22   1/2     209 Helen Zenner            Lakeville          MN  17 F     3 12:34  1:32  1:19   56   39:45 18.7  0:57   27   22:00  7:06 1:16:33 
   23   2/2      14 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19 F    41 17:05  2:05  1:06   22   35:33 20.9  0:51   40   22:46  7:21 1:17:19 
   24   1/8     200 Laura Werking           Rochester          MN  26 F     4 13:00  1:36  1:41   55   39:31 18.8  0:55   32   22:27  7:15 1:17:33 
   25   2/8     125 Jeff Melby              Bloomington        MN  62 M    32 16:16  1:59  1:46   14   33:54 21.9  1:16   63   24:29  7:54 1:17:39 
   26   4/14    218 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  49 M    23 15:38  1:55  1:15   30   36:48 20.2  0:48   49   23:15  7:30 1:17:43 
   27   3/5      82 Paul Jones              Duluth             MN  50 M    57 17:49  2:11  0:59   28   36:37 20.3  1:05   22   21:34  6:58 1:18:01 
   28   5/14    163 Patrick Riley           Wrenshall          MN  45 M    55 17:41  2:10  1:20   29   36:45 20.2  1:22   20   21:12  6:51 1:18:18 
   29   3/15     15 Katie Benziger          Duluth             MN  38 F    38 16:55  2:04  0:54   40   37:29 19.8  0:44   33   22:28  7:15 1:18:28 
   30   4/8       2 Rick Abrahamson         Andover            MN  59 M    34 16:37  2:02  1:35   18   34:43 21.4  1:06   69   24:53  8:02 1:18:51 
   31   4/7      57 Jake Guello             Superior           WI  31 M    60 18:14  2:14  2:11   32   36:53 20.2  1:01   11   20:43  6:41 1:19:00 
   32   4/5     210 John Zenner             Lakeville          MN  54 M    67 18:33  2:16  1:23   19   34:45 21.4  1:07   54   23:34  7:36 1:19:20 
   33   5/8      20 Lee Braaten             Glenwood           MN  59 M    24 15:39  1:55  1:44   23   35:36 20.9  1:24   74   25:11  8:08 1:19:31 
   34   1/7     101 Analise Levesque        Duluth             MN  20 F    52 17:31  2:09  1:33   44   38:33 19.3  0:36   21   21:22  6:54 1:19:35 
   35   2/2      12 Macy Bell               Maple Grove        MN  16 F    46 17:18  2:07  1:08   49   39:01 19.1  0:37   28   22:06  7:08 1:20:07 
   36   1/14    222 Michelle Breiland       Duluth             MN  44 F    17 15:20  1:53  1:40   45   38:39 19.2  1:26   52   23:26  7:34 1:20:28 
   37   6/14     39 Tim Duffy               Bemidji            MN  47 M    36 16:48  2:03  2:34   31   36:50 20.2  1:54   47   23:09  7:28 1:21:14 
   38   3/8     119 David McCullough        Waverly            IA  62 M    69 18:40  2:17  1:54   38   37:26 19.9  1:45   26   21:48  7:02 1:21:30 
   39   7/14     97 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  49 M    12 14:22  1:46  1:19   51   39:13 19.0  1:16   78   25:26  8:13 1:21:34 
   40   4/8      87 Chad Kester             Duluthproctor      MN  61 M   101 21:28  2:38  2:29   34   36:58 20.1  1:10    6   19:33  6:19 1:21:36 
   41   1/7      90 Tyler Koepke            River Falls        WI  42 M    29 15:57  1:57  2:39   71   40:51 18.2  1:53   13   20:49  6:43 1:22:06 
   42   8/14    194 Jed Untereker           El Paso            TX  46 M    62 18:18  2:14  1:53   42   38:07 19.5  1:32   37   22:40  7:19 1:22:28 
   43   4/15     89 Heather Knutson         Bemidji            MN  37 F    59 18:04  2:13  1:27   37   37:23 19.9  0:56   66   24:44  7:59 1:22:32 
   44   1/7      49 Gavin Froese            Savage             MN  21 M    98 21:16  2:36  1:42   46   38:46 19.2  1:04    8   19:52  6:25 1:22:38 
   45   6/8       1 Matt Evans              Eau Claire         WI  55 M    11 14:17  1:45  1:40   65   40:26 18.4  1:32   67   24:49  8:01 1:22:43 
   46   5/8     170 David Rogotzke          Duluth             MN  62 M    30 15:58  1:57  2:23   70   40:46 18.3  1:16   34   22:28  7:15 1:22:49 
   47   2/8     136 Jule Muegge             Minneapolis        MN  29 F    47 17:22  2:07  1:27   62   40:09 18.5  1:12   46   23:03  7:26 1:23:10 
   48   9/14     36 Nate Dorr               Bemidji            MN  45 M    61 18:14  2:14  3:18   26   36:15 20.5  1:49   55   23:42  7:39 1:23:18 
   49   3/8     148 Vesselina Pearsall      Rochester          MN  26 F    35 16:48  2:03  1:09   68   40:44 18.3  1:12   53   23:30  7:35 1:23:21 
   50   2/7     181 Kinyee Sin              Duluth             MN  23 M    74 19:00  2:19  2:01   47   38:55 19.1  1:30   29   22:13  7:10 1:23:38 
   51   5/7     132 Joshua Moline           Eagan              MN  30 M    73 18:58  2:19  2:27   53   39:25 18.9  1:56   25   21:41  7:00 1:24:25 
   52   3/7     104 Derek Loewen            Oak Grove          MN  29 M    76 19:22  2:22  2:27   27   36:30 20.4  1:59   65   24:42  7:59 1:24:59 
   53  10/14    183 Matt Smock              Marquette          MI  47 M    68 18:38  2:17  2:04   35   36:59 20.1  2:00   76   25:23  8:11 1:25:02 
   54   4/8      40 Megan Ecker             Duluth             MN  28 F    33 16:20  2:00  2:13   57   39:46 18.7  2:09   72   25:05  8:06 1:25:31 
   55   2/7     216 Jon Ries                Duluth             MN  41 M    70 18:49  2:18  2:40   58   39:47 18.7  1:44   42   22:53  7:23 1:25:51 
   56  11/14    140 Christoph Noetzli       Minneapolis        MN  46 M    75 19:21  2:22  2:22   41   38:06 19.5  1:30   73   25:05  8:06 1:26:22 
   57   5/15     95 Erika Kuehn             Cohasset           MN  39 F    51 17:29  2:08  2:13   72   41:03 18.1  1:45   61   24:27  7:54 1:26:55 
   58   2/14    161 Hilary Reich            Duluth             MN  43 F    64 18:21  2:15  1:52   67   40:43 18.3  1:48   62   24:28  7:54 1:27:09 
   59   2/8     134 Jill Morberg            Two Harbors        MN  51 F    63 18:20  2:15  2:41   61   40:08 18.5  1:52   59   24:22  7:52 1:27:22 
   60   1/2     133 Mary Moline             Duluth             MN  62 F    71 18:53  2:19  1:36   76   41:20 18.0  1:25   64   24:33  7:55 1:27:44 
   61   2/7      50 Megan Gates             Duluth             MN  24 F     7 13:20  1:38  1:54  109   46:00 16.2  0:56   81   25:44  8:18 1:27:51 
   62   2/4     135 Steve Morris            Minneapolis        MN  38 M     1 11:07  1:22  1:48  113   46:46 15.9  1:12   92   27:38  8:55 1:28:30 
   63   3/7      58 Kevin Hagen             Hibbing            MN  44 M    91 20:10  2:28  1:25   48   38:58 19.1  0:59   87   27:03  8:44 1:28:34 
   64   3/8     126 Paula Menzel            Duluth             MN  51 F   109 21:56  2:41  1:37   64   40:25 18.4  0:46   58   24:22  7:52 1:29:04 
   65   7/8      60 Dave Hartogh            Osage              IA  57 M   115 22:46  2:47  2:21   36   37:08 20.0  1:42   79   25:28  8:13 1:29:23 
   66   1/3      29 Ben Croft               Carlton            MN  68 M    82 19:45  2:25  2:12   33   36:55 20.2  1:23  111   29:29  9:31 1:29:41 
   67   3/14     78 Carol Johnson           Duluth             MN  41 F    39 16:56  2:04  2:52   89   43:56 16.9  0:59   70   25:02  8:05 1:29:43 
   68   4/14    111 Heather Marden          Duluthduluth       MN  40 F    31 16:05  1:58  2:03   77   41:24 18.0  1:30  105   28:51  9:19 1:29:52 
   69   6/15     61 Monica Haynes           Duluth             MN  39 F    81 19:44  2:25  2:40   87   43:43 17.0  0:48   48   23:09  7:29 1:30:03 
   70   1/5     167 Avesa Rockwell          Duluth             MN  49 F    77 19:24  2:22  2:34   69   40:46 18.3  1:47   83   26:02  8:24 1:30:31 
   71   3/4       9 Todd Armbruster         Duluth             MN  39 M    44 17:10  2:06  3:05   90   44:11 16.8  0:49   77   25:24  8:12 1:30:36 
   72   7/15    110 Claire Mallof           Duluth             MN  39 F    20 15:24  1:53  2:50  129   48:45 15.3  0:58   57   23:52  7:42 1:31:48 
   73   6/8      27 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  60 M    65 18:26  2:15  2:33   63   40:24 18.4  2:01  102   28:35  9:14 1:31:57 
   74   3/6      76 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  57 F    18 15:21  1:53  2:11   95   44:31 16.7  1:18  104   28:43  9:16 1:32:02 
   75   2/3      51 James Getchell          Duluth             MN  66 M    43 17:09  2:06  3:04   60   40:02 18.6  1:51  117   29:59  9:41 1:32:03 
   76   1/5      41 Megan Eliason           Lakewood Ranch     FL  32 F    79 19:32  2:23  2:14   79   42:01 17.7  1:25   85   26:57  8:42 1:32:06 
   77   4/7     175 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  25 M   137 27:06  3:19  2:02   50   39:12 19.0  0:50   50   23:15  7:30 1:32:24 
   78   3/7     212 Nicholas Zosel          Solon Springs      WI  21 M   104 21:35  2:38  3:27  105   45:26 16.4  1:10   14   20:51  6:44 1:32:27 
   79   4/6     174 Diane Samson            Andover            MN  57 F   121 24:14  2:58  1:53   39   37:28 19.9  1:31   93   27:45  8:57 1:32:49 
   80   8/8     156 Brad Rauzi              Duluth             MN  56 M    96 20:49  2:33  3:50   74   41:14 18.0  2:13   71   25:03  8:05 1:33:07 
   81  12/14     44 Daniel Elworthy         Hudson             WI  48 M    66 18:29  2:16  3:32   52   39:19 18.9  1:58  124   30:33  9:52 1:33:49 
   82   5/8     108 Melissa Madison         Hermantown         MN  27 F   114 22:28  2:45  2:33  100   44:43 16.6  1:21   41   22:51  7:23 1:33:55 
   83   5/7     146 John Oleksik            Grand Forks        ND  27 M    27 15:56  1:57  2:44   96   44:35 16.7  1:28  108   29:16  9:27 1:33:57 
   84   6/8     145 Jasmine Oleksik         Grand Forks        ND  27 F    28 15:56  1:57  2:43   98   44:36 16.7  1:29  109   29:17  9:27 1:33:58 
   85   4/7       5 Tristan Akason          Pine Island        MN  23 M   103 21:31  2:38  1:25  128   48:40 15.3  0:55   24   21:38  6:59 1:34:07 
   86   4/7       6 David Anderson          Newcastle          WA  44 M    95 20:40  2:32  3:01   93   44:24 16.8  1:00   75   25:19  8:10 1:34:22 
   87   4/8      42 Sharon Eliason          Duluth             MN  53 F    99 21:21  2:37  2:06   66   40:30 18.4  1:52  103   28:39  9:15 1:34:26 
   88   2/5     150 Anne Pertile            Minocqua           WI  48 F   126 24:29  3:00  2:12   78   41:56 17.7  1:05   68   24:52  8:02 1:34:32 
   89   3/7     182 Katelyn Skrivseth       Duluth             MN  21 F    72 18:57  2:19  1:40  107   45:30 16.4  1:44   91   27:29  8:52 1:35:17 
   90   3/3     192 Steve Thon              Chippewa Falls     WI  69 M    87 19:54  2:26  2:44   73   41:12 18.1  0:52  125   30:44  9:55 1:35:24 
   91   5/7     213 Todd Holmstrom          Duluth             MN  43 M    94 20:32  2:31  2:57   88   43:46 17.0  1:25   88   27:09  8:46 1:35:47 
   92   8/15    138 Lisa Nelson             Cannon Falls       MN  39 F    97 20:57  2:34  1:51   97   44:35 16.7  1:10   90   27:19  8:49 1:35:50 
   93   6/7      80 Ryan Johnson            Hermantown         MN  33 M   100 21:22  2:37  4:16  111   46:13 16.1  1:41   43   22:59  7:25 1:36:29 
   94   1/1     130 Brody Mitchell          Duluth             MN  13 M    80 19:42  2:25  4:34  117   47:07 15.8  2:32   51   23:16  7:31 1:37:08 
   95   7/8      10 Randy Back              Superior           WI  62 M   138 27:12  3:19  1:29   85   43:18 17.2  1:30   56   23:52  7:42 1:37:18 
   96   2/5     206 Terry Wosmek            Duluth             MN  34 F    90 20:07  2:28  1:39  106   45:27 16.4  0:51  110   29:21  9:28 1:37:23 
   97   5/14    219 Kelsey Johnson          Duluth             MN  40 F    42 17:06  2:06  2:20   92   44:21 16.8  1:22  130   32:34 10:31 1:37:40 
   98   9/15     48 Sarah Foehrenbacher     Minneapolis        MN  37 F   112 22:15  2:43  2:20   80   42:27 17.5  1:50  106   28:58  9:21 1:37:49 
   99   5/8     100 Erika Lee               Duluth             MN  53 F    86 19:51  2:26  2:05   75   41:16 18.0  1:35  135   33:17 10:45 1:38:01 
  100   4/7     158 Megan Rauzi             Duluth             MN  24 F    84 19:47  2:25  2:42  108   45:47 16.3  1:42   97   28:06  9:04 1:38:04 
  101  10/15    184 Christina Spencer       Owatonna           MN  36 F    49 17:23  2:08  2:35  115   46:55 15.9  0:53  123   30:28  9:50 1:38:12 
  102   6/8      68 Susan Hjort             Duluth             MN  53 F    85 19:49  2:25  2:14  121   47:45 15.6  0:51   95   28:02  9:03 1:38:40 
  103   3/5     172 Renee Saamanen          Duluth             MN  45 F   108 21:44  2:39  2:23   54   39:26 18.9  2:30  133   32:57 10:38 1:38:57 
  104   6/7     160 Todd Regenscheid        Saint Paul         MN  42 M   141 28:04  3:26  3:39   84   43:17 17.2  1:50   44   22:59  7:25 1:39:47 
  105   6/14    131 Christine Mitchell      Duluth             MN  42 F   119 23:41  2:54  3:04  101   44:43 16.6  2:26   84   26:10  8:27 1:40:03 
  106   5/7      81 Samantha Johnson        Maple Grove        MN  21 F   102 21:29  2:38  2:28   81   43:07 17.3  1:11  129   32:26 10:28 1:40:39 
  107   7/8     201 Leslie Werking          Elm Grove          WI  54 F   125 24:27  2:59  3:11   82   43:08 17.2  1:45  100   28:31  9:12 1:41:00 
  108   7/7     103 Dan Litzenberg          Hopkins            MN  31 M    56 17:49  2:11  2:18  104   45:21 16.4  1:40  141   34:09 11:01 1:41:15 
  109   7/8     114 Gina Marsalla           Duluth             MN  27 F    48 17:22  2:08  2:13  131   49:33 15.0  1:50  122   30:25  9:49 1:41:22 
  110   5/6     149 Susan Perala-Dewey      Duluth             MN  58 F   106 21:40  2:39  2:04  103   45:11 16.5  1:23  128   31:50 10:17 1:42:06 
  111   1/1     117 Alexander Mattson       Knife River        MN  16 M   117 23:40  2:54  2:20  134   50:25 14.8  1:18   60   24:26  7:53 1:42:07 
  112   8/8      64 Jillian Hendrickson     Saginaw            MN  28 F   124 24:26  2:59  2:47   91   44:19 16.8  1:05  112   29:36  9:33 1:42:11 
  113   5/7      47 Aaron Flink             Blaine             MN  23 M   143 28:59  3:33  2:57  116   47:05 15.8  1:02   39   22:45  7:21 1:42:45 
  114   8/8      24 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  63 M                           59   39:57 18.6  4:40  149   37:40 12:09 1:42:55 
  115   6/7       7 Lexi Anderson           Duluth             MN  23 F    58 17:54  2:11  2:08  143   53:53 13.8  1:07   96   28:06  9:04 1:43:06 
  116   7/14     79 Jodie Johnson           Saginaw            MN  40 F    89 20:05  2:27  2:39  130   48:57 15.2  1:51  118   30:09  9:44 1:43:39 
  117   6/7     143 Hunter Oberle           Mankato            MN  23 M    92 20:11  2:28  3:48  144   55:57 13.3  1:00   45   23:01  7:26 1:43:55 
  118   6/6     211 Joanne Zosel            Solon Springs      WI  57 F    88 20:02  2:27  3:16  135   50:48 14.6  0:48  107   29:06  9:24 1:43:59 
  119   8/14    208 Cate Young              Minneapolis        MN  44 F   111 22:13  2:43  4:17  112   46:43 15.9  2:18  101   28:32  9:13 1:44:01 
  120   8/8     193 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  52 F   132 25:17  3:05  3:27   83   43:10 17.2  2:20  115   29:50  9:38 1:44:01 
  121   3/5     153 Shannon Polson          Colorado Springs   CO  33 F   134 26:01  3:11  2:55  118   47:23 15.7  0:58   86   26:58  8:42 1:44:12 
  122   4/5     169 Tiffani Rodd            Saginaw            MN  33 F   139 27:15  3:20  2:02  102   45:01 16.5  1:45   98   28:16  9:07 1:44:18 
  123  13/14     16 Cassidy Bettendorf      Boyceville         WI  45 M                           99   44:37 16.7  3:02   94   27:46  8:58 1:44:34 
  124  11/15    155 Laura Potter            Minneapolis        MN  35 F    54 17:39  2:10  2:13  119   47:29 15.7  1:40  145   35:36 11:29 1:44:36 
  125   7/7      45 Leah Emerson            Saint Paul         MN  23 F   116 22:54  2:48  2:06  138   51:29 14.5  1:01   99   28:20  9:09 1:45:47 
  126   7/7     157 David Rauzi             Duluth             MN  23 M   131 25:00  3:03  3:11  110   46:02 16.2  1:28  131   32:35 10:31 1:48:13 
  127  12/15     75 Nicole Jans             Granite Falls      MN  36 F   118 23:40  2:54  2:05  127   48:14 15.4  0:54  142   34:24 11:06 1:49:15 
  128   6/7     121 Robert McGonigle        Evanston           IL  29 M   105 21:36  2:39  2:27  137   51:24 14.5  1:16  136   33:48 10:54 1:50:29 
  129   5/5     185 Elizabeth Steele        Hopkins            MN  32 F   122 24:15  2:58  2:22  120   47:34 15.6  1:17  144   35:04 11:19 1:50:30 
  130   1/2      94 Lois Kubow              Duluth             MN  68 F   110 22:01  2:41  3:07  114   46:51 15.9  2:20  147   36:32 11:47 1:50:48 
  131   9/14    187 Rachel Stone            Anchorage          AK  43 F   135 26:18  3:13  3:37  123   47:56 15.5  2:39  120   30:22  9:48 1:50:49 
  132  10/14     31 Geri Lynn Cuskey        Rice Lake          WI  44 F   136 26:18  3:13  3:36  122   47:55 15.5  2:40  121   30:23  9:48 1:50:49 
  133   1/3      91 Robert Kranz            Saint Paul         MN  74 M   146 30:47  3:46  2:47   94   44:27 16.7  2:15  126   31:01 10:01 1:51:15 
  134   4/5      66 Erin Marie Herrera      Libertyville       IL  45 F    53 17:32  2:09  3:34  141   52:48 14.1  1:06  148   36:33 11:48 1:51:30 
  135   1/1      67 Rachel Hjort            Duluth             MN  14 F    93 20:23  2:30  2:09  146   57:20 13.0  1:17  127   31:07 10:03 1:52:14 
  136   7/7     223 Noah Markon             Independence       MN  42 M   128 24:39  3:01  3:20  142   53:04 14.0  1:40  113   29:39  9:34 1:52:20 
  137   5/5     195 Dawn Walker             Duluth             MN  48 F   129 24:48  3:02  4:54  136   51:03 14.6  2:17  114   29:42  9:35 1:52:43 
  138   5/5     198 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  52 M   144 29:19  3:35  6:07   86   43:32 17.1  3:49  119   30:11  9:44 1:52:55 
  139   1/1     124 Connie Meek             Hayward            WI  75 F   133 25:33  3:07  2:45  124   47:58 15.5  3:32  134   33:15 10:44 1:53:01 
  140  13/15     98 Katherine Lammersen     Duluth             MN  38 F   123 24:25  2:59  2:54  145   57:04 13.0  1:31   89   27:13  8:47 1:53:06 
  141   2/2     202 Jennie Westin           Duluth             MN  64 F   130 24:57  3:03  4:11  133   50:23 14.8  1:54  146   36:01 11:37 1:57:24 
  142   2/3      84 Joe Kandiko             Excelsior          MN  71 M   107 21:42  2:39  2:05  140   51:57 14.3  3:18  151   39:12 12:39 1:58:12 
  143   2/2     112 Sandy Marden-Lokken     Duluth             MN  68 F   140 28:04  3:26  4:35  132   49:45 15.0  3:23  132   32:54 10:37 1:58:37 
  144   7/7      54 Tyler Gregg             Duluth             MN  28 M   142 28:47  3:31  2:45  148 1:00:07 12.4  1:09   82   25:53  8:21 1:58:39 
  145  11/14    159 Katherine Regenscheid   Saint Paul         MN  41 F   113 22:16  2:43  3:32  147   57:54 12.8  1:26  137   33:48 10:55 1:58:55 
  146   3/3      74 Howard Ingle            San Luis Obispo    CA  71 M   120 23:43  2:54  4:33  125   48:06 15.5  2:36  153   41:49 13:30 2:00:45 
  147  14/15    217 Leann Hawley            Keswick            VA  36 F   127 24:33  3:00  3:28  150 1:01:41 12.1  1:22  116   29:54  9:39 2:00:55 
  148  14/14    118 Curtis Mattson          Knife River        MN  47 M   152 33:08  4:03  4:03  126   48:07 15.5  2:13  143   34:59 11:18 2:02:29 
  149   1/1      93 Nancy Krueger           Hoyt Lakes         MN  70 F   145 29:43  3:38  3:52  139   51:55 14.3  2:00  150   37:54 12:14 2:05:21 
  150  12/14    164 Brigid J. Ripley        Iron River         WI  43 F   151 31:38  3:52  4:36  152 1:03:54 11.6  2:23  138   33:51 10:55 2:16:18 
  151  13/14    165 Helena Ripley           Two Harbors        MN  41 F   150 31:36  3:52  4:33  151 1:03:50 11.7  2:29  140   33:52 10:56 2:16:18 
  152  15/15    166 Melanie Ripley          Superior           WI  37 F   149 31:34  3:51  4:36  153 1:03:55 11.6  2:25  139   33:51 10:56 2:16:19 
  153   4/4      23 Jacob Casey             Sioux Falls        SD  37 M   148 31:13  3:49  4:29  149 1:00:21 12.3  2:00  152   40:30 13:04 2:18:31 
  154  14/14     69 Jennifer Hochban        Duluth             MN  41 F   147 30:56  3:47  5:35  154 1:07:31 11.0  2:41  154   54:27 17:34 2:41:07 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  282 Chain Grease                                     1 13:22  1:38  1:01    1   48:04 15.5  0:27    1   24:03  7:46 1:26:55 
           Joe Bott , Danny Wolff , Rachael Lamman                
    2  286 Spoorthy                                                                2   54:23 13.7  1:24    2   37:51 12:13 2:15:52 
           Saanvi Naveen , Spoorthy Prasad Uddu , Spoorthy Prasad 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  284 Speed Sold Separately                            4 26:33  3:15  1:08    1   28:15 26.3  0:30    1   21:33  6:57 1:17:57 
           Mandy Rutta , Nick Pergande , Angela Pergande          
    2  280 Chopskie Trio                                    1 19:10  2:21  0:51    2   39:04 19.0  0:23    4   26:32  8:34 1:25:58 
           Erica Chopskie , William Chopskie , Ayden Chopskie     
    3  289 Rad-Wattage                                      2 19:54  2:26  0:52    4   51:59 14.3  0:27    3   24:12  7:49 1:37:21 
           Sue Watt , Adrian Watt , Janna Radtke                  
    4  285 Initfortheglass                                  3 20:46  2:32  0:56    3   47:50 15.6  0:37    5   33:35 10:50 1:43:42 
           Ariel Sangster , Michael Sangster , Michelle Sangster  
    5  283 Try My Mai Tai                                   5 29:03  3:33  1:30    5   55:53 13.3  0:28    2   23:12  7:29 1:50:04 
           Terre Markes , Steve Markes , Will Markes              


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                          CORPORATE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  288 Captain Crunch                                   1 13:06  1:36  0:40    1 1:02:37 11.9  0:35    1   30:36  9:53 1:47:31 
           Rod Raymond , Marcy Wojick , Katrina Pierson           

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 113 Megan Markes            Duluth             MN  27 F      1 17:36  2:09  2:43    1 1:07:29 11.0                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Steve Morris            Minneapolis        MN  38 M   11:07  1:22 
    2 Grace Busch             Mankato            MN  19 F   12:28  1:32 
    3 Helen Zenner            Lakeville          MN  17 F   12:34  1:32 
    4 Laura Werking           Rochester          MN  26 F   13:00  1:36 
    5 Mitchell Clayton        Rochester          MN  25 M   13:09  1:37 
    6 Shyanne McGregor        Duluth             MN  37 F   13:18  1:38 
    7 Megan Gates             Duluth             MN  24 F   13:20  1:38 
    8 Audun Mikkelson         Hayward            WI  63 M   13:33  1:40 
    9 Bettina Keppers         Duluth             MN  38 F   13:34  1:40 
   10 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56 F   13:36  1:40 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Shyanne McGregor        Duluth             MN  37 F   30:18 24.6 
    2 Ryan Saline             Cloquetcloquet     MN  47 M   30:50 24.1 
    3 Mike Ward               Duluth             MN  32 M   30:55 24.1 
    4 Travis Jones            Superior           WI  46 M   31:59 23.3 
    5 Bettina Keppers         Duluth             MN  38 F   32:15 23.1 
    6 Paul Rockwood           Superior           WI  34 M   32:34 22.8 
    7 Grant Nelson            Duluth             MN  46 M   32:44 22.7 
    8 Ian Gorodisher          Minneapolis        MN  28 M   32:44 22.7 
    9 Craig Peterson          Minneapolis        MN  59 M   33:02 22.5 
   10 Mitchell Clayton        Rochester          MN  25 M   33:03 22.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Mike Ward               Duluth             MN  32 M   18:03  5:50 
    2 Paul Rockwood           Superior           WI  34 M   18:19  5:55 
    3 Grant Nelson            Duluth             MN  46 M   18:23  5:56 
    4 David Rubush            Naperville         IL  37 M   18:39  6:01 
    5 Benjamin Welch          Duluth             MN  31 M   18:41  6:02 
    6 Chad Kester             Duluthproctor      MN  61 M   19:33  6:19 
    7 Grace Busch             Mankato            MN  19 F   19:36  6:20 
    8 Gavin Froese            Savage             MN  21 M   19:52  6:25 
    9 Jeremy Kershaw          Duluth             MN  50 M   19:54  6:25 
   10 Shyanne McGregor        Duluth             MN  37 F   20:20  6:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  197 Mike Ward               Duluth             MN  32   10 15:29  1:54  0:44    2   30:55 24.1  0:42    1   18:03  5:50 1:05:51 
    2  168 Paul Rockwood           Superior           WI  34    9 15:24  1:53  1:38    4   32:34 22.8  0:58    2   18:19  5:55 1:08:51 
    3   25 Mitchell Clayton        Rochester          MN  25    2 13:09  1:37  1:06    8   33:03 22.5  1:01   17   21:09  6:50 1:09:26 
    4  199 Benjamin Welch          Duluth             MN  31   14 15:52  1:57  1:20    9   33:13 22.4  0:40    5   18:41  6:02 1:09:44 
    5  151 Craig Peterson          Minneapolis        MN  59    6 14:42  1:48  0:58    7   33:02 22.5  0:49   13   20:52  6:44 1:10:21 
    6  173 Ryan Saline             Cloquetcloquet     MN  47   21 16:54  2:04  1:17    1   30:50 24.1  0:40   10   20:48  6:43 1:10:27 
    7  137 Grant Nelson            Duluth             MN  46   22 17:00  2:05  1:16    5   32:44 22.7  1:07    3   18:23  5:56 1:10:29 
    8   53 Ian Gorodisher          Minneapolis        MN  28   26 17:24  2:08  1:28    6   32:44 22.7  1:02   16   21:05  6:48 1:13:41 
    9    8 Tim Andrew              Duluth             MN  56    7 14:48  1:49  1:19   14   34:35 21.5  0:52   26   22:35  7:17 1:14:07 
   10   38 Daniel Duff             Duluth             MN  57    8 14:57  1:50  1:29   19   35:45 20.8  1:05   15   20:58  6:46 1:14:12 
   11   19 Chris Botten            Hermantown         MN  51   13 15:51  1:56  2:00   11   33:52 22.0  0:56   24   22:16  7:11 1:14:53 
   12  171 David Rubush            Naperville         IL  37   46 19:47  2:25  2:14   10   33:47 22.0  0:53    4   18:39  6:01 1:15:19 
   13   83 Travis Jones            Superior           WI  46   43 19:31  2:23  2:00    3   31:59 23.3  1:11   14   20:56  6:46 1:15:35 
   14   86 Jeremy Kershaw          Duluth             MN  50   25 17:14  2:07  2:14   17   34:59 21.3  1:30    8   19:54  6:25 1:15:48 
   15  127 Audun Mikkelson         Hayward            WI  63    3 13:33  1:40  1:34   13   34:07 21.8  1:10   53   25:36  8:16 1:15:58 
   16  125 Jeff Melby              Bloomington        MN  62   18 16:16  1:59  1:46   12   33:54 21.9  1:16   41   24:29  7:54 1:17:39 
   17  218 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  49   11 15:38  1:55  1:15   24   36:48 20.2  0:48   34   23:15  7:30 1:17:43 
   18   82 Paul Jones              Duluth             MN  50   29 17:49  2:11  0:59   22   36:37 20.3  1:05   19   21:34  6:58 1:18:01 
   19  163 Patrick Riley           Wrenshall          MN  45   27 17:41  2:10  1:20   23   36:45 20.2  1:22   18   21:12  6:51 1:18:18 
   20    2 Rick Abrahamson         Andover            MN  59   19 16:37  2:02  1:35   15   34:43 21.4  1:06   44   24:53  8:02 1:18:51 
   21   57 Jake Guello             Superior           WI  31   30 18:14  2:14  2:11   26   36:53 20.2  1:01    9   20:43  6:41 1:19:00 
   22  210 John Zenner             Lakeville          MN  54   35 18:33  2:16  1:23   16   34:45 21.4  1:07   37   23:34  7:36 1:19:20 
   23   20 Lee Braaten             Glenwood           MN  59   12 15:39  1:55  1:44   18   35:36 20.9  1:24   47   25:11  8:08 1:19:31 
   24   39 Tim Duffy               Bemidji            MN  47   20 16:48  2:03  2:34   25   36:50 20.2  1:54   33   23:09  7:28 1:21:14 
   25  119 David McCullough        Waverly            IA  62   37 18:40  2:17  1:54   31   37:26 19.9  1:45   22   21:48  7:02 1:21:30 
   26   97 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  49    5 14:22  1:46  1:19   38   39:13 19.0  1:16   51   25:26  8:13 1:21:34 
   27   87 Chad Kester             Duluthproctor      MN  61   55 21:28  2:38  2:29   28   36:58 20.1  1:10    6   19:33  6:19 1:21:36 
   28   90 Tyler Koepke            River Falls        WI  42   16 15:57  1:57  2:39   47   40:51 18.2  1:53   11   20:49  6:43 1:22:06 
   29  194 Jed Untereker           El Paso            TX  46   32 18:18  2:14  1:53   33   38:07 19.5  1:32   27   22:40  7:19 1:22:28 
   30   49 Gavin Froese            Savage             MN  21   53 21:16  2:36  1:42   34   38:46 19.2  1:04    7   19:52  6:25 1:22:38 
   31    1 Matt Evans              Eau Claire         WI  55    4 14:17  1:45  1:40   45   40:26 18.4  1:32   43   24:49  8:01 1:22:43 
   32  170 David Rogotzke          Duluth             MN  62   17 15:58  1:57  2:23   46   40:46 18.3  1:16   25   22:28  7:15 1:22:49 
   33   36 Nate Dorr               Bemidji            MN  45   31 18:14  2:14  3:18   20   36:15 20.5  1:49   38   23:42  7:39 1:23:18 
   34  181 Kinyee Sin              Duluth             MN  23   40 19:00  2:19  2:01   35   38:55 19.1  1:30   23   22:13  7:10 1:23:38 
   35  132 Joshua Moline           Eagan              MN  30   39 18:58  2:19  2:27   40   39:25 18.9  1:56   21   21:41  7:00 1:24:25 
   36  104 Derek Loewen            Oak Grove          MN  29   42 19:22  2:22  2:27   21   36:30 20.4  1:59   42   24:42  7:59 1:24:59 
   37  183 Matt Smock              Marquette          MI  47   36 18:38  2:17  2:04   29   36:59 20.1  2:00   49   25:23  8:11 1:25:02 
   38  216 Jon Ries                Duluth             MN  41   38 18:49  2:18  2:40   41   39:47 18.7  1:44   29   22:53  7:23 1:25:51 
   39  140 Christoph Noetzli       Minneapolis        MN  46   41 19:21  2:22  2:22   32   38:06 19.5  1:30   46   25:05  8:06 1:26:22 
   40  135 Steve Morris            Minneapolis        MN  38    1 11:07  1:22  1:48   63   46:46 15.9  1:12   57   27:38  8:55 1:28:30 
   41   58 Kevin Hagen             Hibbing            MN  44   48 20:10  2:28  1:25   36   38:58 19.1  0:59   55   27:03  8:44 1:28:34 
   42   60 Dave Hartogh            Osage              IA  57   60 22:46  2:47  2:21   30   37:08 20.0  1:42   52   25:28  8:13 1:29:23 
   43   29 Ben Croft               Carlton            MN  68   45 19:45  2:25  2:12   27   36:55 20.2  1:23   61   29:29  9:31 1:29:41 
   44    9 Todd Armbruster         Duluth             MN  39   24 17:10  2:06  3:05   54   44:11 16.8  0:49   50   25:24  8:12 1:30:36 
   45   27 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  60   33 18:26  2:15  2:33   44   40:24 18.4  2:01   59   28:35  9:14 1:31:57 
   46   51 James Getchell          Duluth             MN  66   23 17:09  2:06  3:04   43   40:02 18.6  1:51   63   29:59  9:41 1:32:03 
   47  175 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  25   65 27:06  3:19  2:02   37   39:12 19.0  0:50   35   23:15  7:30 1:32:24 
   48  212 Nicholas Zosel          Solon Springs      WI  21   57 21:35  2:38  3:27   60   45:26 16.4  1:10   12   20:51  6:44 1:32:27 
   49  156 Brad Rauzi              Duluth             MN  56   52 20:49  2:33  3:50   49   41:14 18.0  2:13   45   25:03  8:05 1:33:07 
   50   44 Daniel Elworthy         Hudson             WI  48   34 18:29  2:16  3:32   39   39:19 18.9  1:58   65   30:33  9:52 1:33:49 
   51  146 John Oleksik            Grand Forks        ND  27   15 15:56  1:57  2:44   57   44:35 16.7  1:28   60   29:16  9:27 1:33:57 
   52    5 Tristan Akason          Pine Island        MN  23   56 21:31  2:38  1:25   68   48:40 15.3  0:55   20   21:38  6:59 1:34:07 
   53    6 David Anderson          Newcastle          WA  44   51 20:40  2:32  3:01   55   44:24 16.8  1:00   48   25:19  8:10 1:34:22 
   54  192 Steve Thon              Chippewa Falls     WI  69   47 19:54  2:26  2:44   48   41:12 18.1  0:52   66   30:44  9:55 1:35:24 
   55  213 Todd Holmstrom          Duluth             MN  43   50 20:32  2:31  2:57   53   43:46 17.0  1:25   56   27:09  8:46 1:35:47 
   56   80 Ryan Johnson            Hermantown         MN  33   54 21:22  2:37  4:16   62   46:13 16.1  1:41   30   22:59  7:25 1:36:29 
   57  130 Brody Mitchell          Duluth             MN  13   44 19:42  2:25  4:34   65   47:07 15.8  2:32   36   23:16  7:31 1:37:08 
   58   10 Randy Back              Superior           WI  62   66 27:12  3:19  1:29   51   43:18 17.2  1:30   39   23:52  7:42 1:37:18 
   59  160 Todd Regenscheid        Saint Paul         MN  42   67 28:04  3:26  3:39   50   43:17 17.2  1:50   31   22:59  7:25 1:39:47 
   60  103 Dan Litzenberg          Hopkins            MN  31   28 17:49  2:11  2:18   59   45:21 16.4  1:40   70   34:09 11:01 1:41:15 
   61  117 Alexander Mattson       Knife River        MN  16   61 23:40  2:54  2:20   69   50:25 14.8  1:18   40   24:26  7:53 1:42:07 
   62   47 Aaron Flink             Blaine             MN  23   69 28:59  3:33  2:57   64   47:05 15.8  1:02   28   22:45  7:21 1:42:45 
   63   24 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  63                          42   39:57 18.6  4:40   72   37:40 12:09 1:42:55 
   64  143 Hunter Oberle           Mankato            MN  23   49 20:11  2:28  3:48   73   55:57 13.3  1:00   32   23:01  7:26 1:43:55 
   65   16 Cassidy Bettendorf      Boyceville         WI  45                          58   44:37 16.7  3:02   58   27:46  8:58 1:44:34 
   66  157 David Rauzi             Duluth             MN  23   64 25:00  3:03  3:11   61   46:02 16.2  1:28   68   32:35 10:31 1:48:13 
   67  121 Robert McGonigle        Evanston           IL  29   58 21:36  2:39  2:27   70   51:24 14.5  1:16   69   33:48 10:54 1:50:29 
   68   91 Robert Kranz            Saint Paul         MN  74   71 30:47  3:46  2:47   56   44:27 16.7  2:15   67   31:01 10:01 1:51:15 
   69  223 Noah Markon             Independence       MN  42   63 24:39  3:01  3:20   72   53:04 14.0  1:40   62   29:39  9:34 1:52:20 
   70  198 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  52   70 29:19  3:35  6:07   52   43:32 17.1  3:49   64   30:11  9:44 1:52:55 
   71   84 Joe Kandiko             Excelsior          MN  71   59 21:42  2:39  2:05   71   51:57 14.3  3:18   73   39:12 12:39 1:58:12 
   72   54 Tyler Gregg             Duluth             MN  28   68 28:47  3:31  2:45   74 1:00:07 12.4  1:09   54   25:53  8:21 1:58:39 
   73   74 Howard Ingle            San Luis Obispo    CA  71   62 23:43  2:54  4:33   66   48:06 15.5  2:36   75   41:49 13:30 2:00:45 
   74  118 Curtis Mattson          Knife River        MN  47   73 33:08  4:03  4:03   67   48:07 15.5  2:13   71   34:59 11:18 2:02:29 
   75   23 Jacob Casey             Sioux Falls        SD  37   72 31:13  3:49  4:29   75 1:00:21 12.3  2:00   74   40:30 13:04 2:18:31 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Shyanne McGregor        Duluth             MN  37    4 13:18  1:38  1:35    1   30:18 24.6  1:03    2   20:20  6:34 1:06:33 
    2   85 Bettina Keppers         Duluth             MN  38    6 13:34  1:40  1:03    2   32:15 23.1  1:07    7   22:24  7:14 1:10:21 
    3   21 Grace Busch             Mankato            MN  19    1 12:28  1:32  1:10   10   38:07 19.5  0:52    1   19:36  6:20 1:12:11 
    4   88 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56    7 13:36  1:40  0:57    4   35:14 21.1  0:52   10   22:39  7:19 1:13:17 
    5  120 Janet McCullough        Waverly            IA  56    8 14:47  1:49  1:27    3   34:35 21.5  1:20   11   22:44  7:20 1:14:52 
    6  144 Jena Ogston             Duluth             MN  50   12 15:33  1:54  1:12    6   36:02 20.6  0:49    4   21:36  6:58 1:15:10 
    7  209 Helen Zenner            Lakeville          MN  17    2 12:34  1:32  1:19   16   39:45 18.7  0:57    5   22:00  7:06 1:16:33 
    8   14 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19   19 17:05  2:05  1:06    5   35:33 20.9  0:51   12   22:46  7:21 1:17:19 
    9  200 Laura Werking           Rochester          MN  26    3 13:00  1:36  1:41   15   39:31 18.8  0:55    8   22:27  7:15 1:17:33 
   10   15 Katie Benziger          Duluth             MN  38   17 16:55  2:04  0:54    9   37:29 19.8  0:44    9   22:28  7:15 1:18:28 
   11  101 Analise Levesque        Duluth             MN  20   26 17:31  2:09  1:33   11   38:33 19.3  0:36    3   21:22  6:54 1:19:35 
   12   12 Macy Bell               Maple Grove        MN  16   21 17:18  2:07  1:08   13   39:01 19.1  0:37    6   22:06  7:08 1:20:07 
   13  222 Michelle Breiland       Duluth             MN  44    9 15:20  1:53  1:40   12   38:39 19.2  1:26   16   23:26  7:34 1:20:28 
   14   89 Heather Knutson         Bemidji            MN  37   31 18:04  2:13  1:27    7   37:23 19.9  0:56   24   24:44  7:59 1:22:32 
   15  136 Jule Muegge             Minneapolis        MN  29   22 17:22  2:07  1:27   19   40:09 18.5  1:12   14   23:03  7:26 1:23:10 
   16  148 Vesselina Pearsall      Rochester          MN  26   16 16:48  2:03  1:09   23   40:44 18.3  1:12   17   23:30  7:35 1:23:21 
   17   40 Megan Ecker             Duluth             MN  28   15 16:20  2:00  2:13   17   39:46 18.7  2:09   27   25:05  8:06 1:25:31 
   18   95 Erika Kuehn             Cohasset           MN  39   25 17:29  2:08  2:13   25   41:03 18.1  1:45   21   24:27  7:54 1:26:55 
   19  161 Hilary Reich            Duluth             MN  43   33 18:21  2:15  1:52   22   40:43 18.3  1:48   22   24:28  7:54 1:27:09 
   20  134 Jill Morberg            Two Harbors        MN  51   32 18:20  2:15  2:41   18   40:08 18.5  1:52   20   24:22  7:52 1:27:22 
   21  133 Mary Moline             Duluth             MN  62   34 18:53  2:19  1:36   27   41:20 18.0  1:25   23   24:33  7:55 1:27:44 
   22   50 Megan Gates             Duluth             MN  24    5 13:20  1:38  1:54   49   46:00 16.2  0:56   28   25:44  8:18 1:27:51 
   23  126 Paula Menzel            Duluth             MN  51   51 21:56  2:41  1:37   20   40:25 18.4  0:46   19   24:22  7:52 1:29:04 
   24   78 Carol Johnson           Duluth             MN  41   18 16:56  2:04  2:52   36   43:56 16.9  0:59   26   25:02  8:05 1:29:43 
   25  111 Heather Marden          Duluthduluth       MN  40   14 16:05  1:58  2:03   28   41:24 18.0  1:30   46   28:51  9:19 1:29:52 
   26   61 Monica Haynes           Duluth             MN  39   38 19:44  2:25  2:40   35   43:43 17.0  0:48   15   23:09  7:29 1:30:03 
   27  167 Avesa Rockwell          Duluth             MN  49   36 19:24  2:22  2:34   24   40:46 18.3  1:47   29   26:02  8:24 1:30:31 
   28  110 Claire Mallof           Duluth             MN  39   11 15:24  1:53  2:50   61   48:45 15.3  0:58   18   23:52  7:42 1:31:48 
   29   76 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  57   10 15:21  1:53  2:11   39   44:31 16.7  1:18   45   28:43  9:16 1:32:02 
   30   41 Megan Eliason           Lakewood Ranch     FL  32   37 19:32  2:23  2:14   30   42:01 17.7  1:25   31   26:57  8:42 1:32:06 
   31  174 Diane Samson            Andover            MN  57   60 24:14  2:58  1:53    8   37:28 19.9  1:31   36   27:45  8:57 1:32:49 
   32  108 Melissa Madison         Hermantown         MN  27   56 22:28  2:45  2:33   42   44:43 16.6  1:21   13   22:51  7:23 1:33:55 
   33  145 Jasmine Oleksik         Grand Forks        ND  27   13 15:56  1:57  2:43   41   44:36 16.7  1:29   49   29:17  9:27 1:33:58 
   34   42 Sharon Eliason          Duluth             MN  53   47 21:21  2:37  2:06   21   40:30 18.4  1:52   44   28:39  9:15 1:34:26 
   35  150 Anne Pertile            Minocqua           WI  48   65 24:29  3:00  2:12   29   41:56 17.7  1:05   25   24:52  8:02 1:34:32 
   36  182 Katelyn Skrivseth       Duluth             MN  21   35 18:57  2:19  1:40   47   45:30 16.4  1:44   35   27:29  8:52 1:35:17 
   37  138 Lisa Nelson             Cannon Falls       MN  39   46 20:57  2:34  1:51   40   44:35 16.7  1:10   34   27:19  8:49 1:35:50 
   38  206 Terry Wosmek            Duluth             MN  34   44 20:07  2:28  1:39   46   45:27 16.4  0:51   50   29:21  9:28 1:37:23 
   39  219 Kelsey Johnson          Duluth             MN  40   20 17:06  2:06  2:20   38   44:21 16.8  1:22   63   32:34 10:31 1:37:40 
   40   48 Sarah Foehrenbacher     Minneapolis        MN  37   54 22:15  2:43  2:20   31   42:27 17.5  1:50   47   28:58  9:21 1:37:49 
   41  100 Erika Lee               Duluth             MN  53   41 19:51  2:26  2:05   26   41:16 18.0  1:35   67   33:17 10:45 1:38:01 
   42  158 Megan Rauzi             Duluth             MN  24   39 19:47  2:25  2:42   48   45:47 16.3  1:42   39   28:06  9:04 1:38:04 
   43  184 Christina Spencer       Owatonna           MN  36   24 17:23  2:08  2:35   52   46:55 15.9  0:53   59   30:28  9:50 1:38:12 
   44   68 Susan Hjort             Duluth             MN  53   40 19:49  2:25  2:14   56   47:45 15.6  0:51   37   28:02  9:03 1:38:40 
   45  172 Renee Saamanen          Duluth             MN  45   50 21:44  2:39  2:23   14   39:26 18.9  2:30   65   32:57 10:38 1:38:57 
   46  131 Christine Mitchell      Duluth             MN  42   59 23:41  2:54  3:04   43   44:43 16.6  2:26   30   26:10  8:27 1:40:03 
   47   81 Samantha Johnson        Maple Grove        MN  21   48 21:29  2:38  2:28   32   43:07 17.3  1:11   62   32:26 10:28 1:40:39 
   48  201 Leslie Werking          Elm Grove          WI  54   64 24:27  2:59  3:11   33   43:08 17.2  1:45   42   28:31  9:12 1:41:00 
   49  114 Gina Marsalla           Duluth             MN  27   23 17:22  2:08  2:13   63   49:33 15.0  1:50   58   30:25  9:49 1:41:22 
   50  149 Susan Perala-Dewey      Duluth             MN  58   49 21:40  2:39  2:04   45   45:11 16.5  1:23   61   31:50 10:17 1:42:06 
   51   64 Jillian Hendrickson     Saginaw            MN  28   63 24:26  2:59  2:47   37   44:19 16.8  1:05   51   29:36  9:33 1:42:11 
   52    7 Lexi Anderson           Duluth             MN  23   30 17:54  2:11  2:08   71   53:53 13.8  1:07   38   28:06  9:04 1:43:06 
   53   79 Jodie Johnson           Saginaw            MN  40   43 20:05  2:27  2:39   62   48:57 15.2  1:51   55   30:09  9:44 1:43:39 
   54  211 Joanne Zosel            Solon Springs      WI  57   42 20:02  2:27  3:16   66   50:48 14.6  0:48   48   29:06  9:24 1:43:59 
   55  208 Cate Young              Minneapolis        MN  44   53 22:13  2:43  4:17   50   46:43 15.9  2:18   43   28:32  9:13 1:44:01 
   56  193 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  52   69 25:17  3:05  3:27   34   43:10 17.2  2:20   53   29:50  9:38 1:44:01 
   57  153 Shannon Polson          Colorado Springs   CO  33   71 26:01  3:11  2:55   53   47:23 15.7  0:58   32   26:58  8:42 1:44:12 
   58  169 Tiffani Rodd            Saginaw            MN  33   74 27:15  3:20  2:02   44   45:01 16.5  1:45   40   28:16  9:07 1:44:18 
   59  155 Laura Potter            Minneapolis        MN  35   29 17:39  2:10  2:13   54   47:29 15.7  1:40   74   35:36 11:29 1:44:36 
   60   45 Leah Emerson            Saint Paul         MN  23   57 22:54  2:48  2:06   68   51:29 14.5  1:01   41   28:20  9:09 1:45:47 
   61   75 Nicole Jans             Granite Falls      MN  36   58 23:40  2:54  2:05   60   48:14 15.4  0:54   72   34:24 11:06 1:49:15 
   62  185 Elizabeth Steele        Hopkins            MN  32   61 24:15  2:58  2:22   55   47:34 15.6  1:17   73   35:04 11:19 1:50:30 
   63   94 Lois Kubow              Duluth             MN  68   52 22:01  2:41  3:07   51   46:51 15.9  2:20   76   36:32 11:47 1:50:48 
   64  187 Rachel Stone            Anchorage          AK  43   72 26:18  3:13  3:37   58   47:56 15.5  2:39   56   30:22  9:48 1:50:49 
   65   31 Geri Lynn Cuskey        Rice Lake          WI  44   73 26:18  3:13  3:36   57   47:55 15.5  2:40   57   30:23  9:48 1:50:49 
   66   66 Erin Marie Herrera      Libertyville       IL  45   27 17:32  2:09  3:34   70   52:48 14.1  1:06   77   36:33 11:48 1:51:30 
   67   67 Rachel Hjort            Duluth             MN  14   45 20:23  2:30  2:09   73   57:20 13.0  1:17   60   31:07 10:03 1:52:14 
   68  195 Dawn Walker             Duluth             MN  48   67 24:48  3:02  4:54   67   51:03 14.6  2:17   52   29:42  9:35 1:52:43 
   69  124 Connie Meek             Hayward            WI  75   70 25:33  3:07  2:45   59   47:58 15.5  3:32   66   33:15 10:44 1:53:01 
   70   98 Katherine Lammersen     Duluth             MN  38   62 24:25  2:59  2:54   72   57:04 13.0  1:31   33   27:13  8:47 1:53:06 
   71  202 Jennie Westin           Duluth             MN  64   68 24:57  3:03  4:11   65   50:23 14.8  1:54   75   36:01 11:37 1:57:24 
   72  112 Sandy Marden-Lokken     Duluth             MN  68   75 28:04  3:26  4:35   64   49:45 15.0  3:23   64   32:54 10:37 1:58:37 
   73  159 Katherine Regenscheid   Saint Paul         MN  41   55 22:16  2:43  3:32   74   57:54 12.8  1:26   68   33:48 10:55 1:58:55 
   74  217 Leann Hawley            Keswick            VA  36   66 24:33  3:00  3:28   75 1:01:41 12.1  1:22   54   29:54  9:39 2:00:55 
   75   93 Nancy Krueger           Hoyt Lakes         MN  70   76 29:43  3:38  3:52   69   51:55 14.3  2:00   78   37:54 12:14 2:05:21 
   76  164 Brigid J. Ripley        Iron River         WI  43   80 31:38  3:52  4:36   77 1:03:54 11.6  2:23   69   33:51 10:55 2:16:18 
   77  165 Helena Ripley           Two Harbors        MN  41   79 31:36  3:52  4:33   76 1:03:50 11.7  2:29   71   33:52 10:56 2:16:18 
   78  166 Melanie Ripley          Superior           WI  37   78 31:34  3:51  4:36   78 1:03:55 11.6  2:25   70   33:51 10:56 2:16:19 
   79   69 Jennifer Hochban        Duluth             MN  41   77 30:56  3:47  5:35   80 1:07:31 11.0  2:41   79   54:27 17:34 2:41:07 
       113 Megan Markes            Duluth             MN  27   28 17:36  2:09  2:43   79 1:07:29 11.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  130 Brody Mitchell          Duluth             MN  13    1 19:42  2:25  4:34    1   47:07 15.8  2:32    1   23:16  7:31 1:37:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   67 Rachel Hjort            Duluth             MN  14    1 20:23  2:30  2:09    1   57:20 13.0  1:17    1   31:07 10:03 1:52:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  117 Alexander Mattson       Knife River        MN  16    1 23:40  2:54  2:20    1   50:25 14.8  1:18    1   24:26  7:53 1:42:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  209 Helen Zenner            Lakeville          MN  17    1 12:34  1:32  1:19    2   39:45 18.7  0:57    1   22:00  7:06 1:16:33 
    2   12 Macy Bell               Maple Grove        MN  16    2 17:18  2:07  1:08    1   39:01 19.1  0:37    2   22:06  7:08 1:20:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   21 Grace Busch             Mankato            MN  19    1 12:28  1:32  1:10    2   38:07 19.5  0:52    1   19:36  6:20 1:12:11 
    2   14 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19    2 17:05  2:05  1:06    1   35:33 20.9  0:51    2   22:46  7:21 1:17:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   49 Gavin Froese            Savage             MN  21    3 21:16  2:36  1:42    1   38:46 19.2  1:04    1   19:52  6:25 1:22:38 
    2  181 Kinyee Sin              Duluth             MN  23    1 19:00  2:19  2:01    2   38:55 19.1  1:30    4   22:13  7:10 1:23:38 
    3  212 Nicholas Zosel          Solon Springs      WI  21    5 21:35  2:38  3:27    3   45:26 16.4  1:10    2   20:51  6:44 1:32:27 
    4    5 Tristan Akason          Pine Island        MN  23    4 21:31  2:38  1:25    6   48:40 15.3  0:55    3   21:38  6:59 1:34:07 
    5   47 Aaron Flink             Blaine             MN  23    7 28:59  3:33  2:57    5   47:05 15.8  1:02    5   22:45  7:21 1:42:45 
    6  143 Hunter Oberle           Mankato            MN  23    2 20:11  2:28  3:48    7   55:57 13.3  1:00    6   23:01  7:26 1:43:55 
    7  157 David Rauzi             Duluth             MN  23    6 25:00  3:03  3:11    4   46:02 16.2  1:28    7   32:35 10:31 1:48:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  101 Analise Levesque        Duluth             MN  20    2 17:31  2:09  1:33    1   38:33 19.3  0:36    1   21:22  6:54 1:19:35 
    2   50 Megan Gates             Duluth             MN  24    1 13:20  1:38  1:54    5   46:00 16.2  0:56    2   25:44  8:18 1:27:51 
    3  182 Katelyn Skrivseth       Duluth             MN  21    4 18:57  2:19  1:40    3   45:30 16.4  1:44    3   27:29  8:52 1:35:17 
    4  158 Megan Rauzi             Duluth             MN  24    5 19:47  2:25  2:42    4   45:47 16.3  1:42    5   28:06  9:04 1:38:04 
    5   81 Samantha Johnson        Maple Grove        MN  21    6 21:29  2:38  2:28    2   43:07 17.3  1:11    7   32:26 10:28 1:40:39 
    6    7 Lexi Anderson           Duluth             MN  23    3 17:54  2:11  2:08    7   53:53 13.8  1:07    4   28:06  9:04 1:43:06 
    7   45 Leah Emerson            Saint Paul         MN  23    7 22:54  2:48  2:06    6   51:29 14.5  1:01    6   28:20  9:09 1:45:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   25 Mitchell Clayton        Rochester          MN  25    1 13:09  1:37  1:06    2   33:03 22.5  1:01    2   21:09  6:50 1:09:26 
    2   53 Ian Gorodisher          Minneapolis        MN  28    3 17:24  2:08  1:28    1   32:44 22.7  1:02    1   21:05  6:48 1:13:41 
    3  104 Derek Loewen            Oak Grove          MN  29    4 19:22  2:22  2:27    3   36:30 20.4  1:59    4   24:42  7:59 1:24:59 
    4  175 Matthew Sanda           Chippewa Falls     WI  25    6 27:06  3:19  2:02    4   39:12 19.0  0:50    3   23:15  7:30 1:32:24 
    5  146 John Oleksik            Grand Forks        ND  27    2 15:56  1:57  2:44    5   44:35 16.7  1:28    6   29:16  9:27 1:33:57 
    6  121 Robert McGonigle        Evanston           IL  29    5 21:36  2:39  2:27    6   51:24 14.5  1:16    7   33:48 10:54 1:50:29 
    7   54 Tyler Gregg             Duluth             MN  28    7 28:47  3:31  2:45    7 1:00:07 12.4  1:09    5   25:53  8:21 1:58:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  200 Laura Werking           Rochester          MN  26    1 13:00  1:36  1:41    1   39:31 18.8  0:55    1   22:27  7:15 1:17:33 
    2  136 Jule Muegge             Minneapolis        MN  29    5 17:22  2:07  1:27    3   40:09 18.5  1:12    3   23:03  7:26 1:23:10 
    3  148 Vesselina Pearsall      Rochester          MN  26    4 16:48  2:03  1:09    4   40:44 18.3  1:12    4   23:30  7:35 1:23:21 
    4   40 Megan Ecker             Duluth             MN  28    3 16:20  2:00  2:13    2   39:46 18.7  2:09    5   25:05  8:06 1:25:31 
    5  108 Melissa Madison         Hermantown         MN  27    8 22:28  2:45  2:33    7   44:43 16.6  1:21    2   22:51  7:23 1:33:55 
    6  145 Jasmine Oleksik         Grand Forks        ND  27    2 15:56  1:57  2:43    6   44:36 16.7  1:29    6   29:17  9:27 1:33:58 
    7  114 Gina Marsalla           Duluth             MN  27    6 17:22  2:08  2:13    8   49:33 15.0  1:50    8   30:25  9:49 1:41:22 
    8   64 Jillian Hendrickson     Saginaw            MN  28    9 24:26  2:59  2:47    5   44:19 16.8  1:05    7   29:36  9:33 1:42:11 
       113 Megan Markes            Duluth             MN  27    7 17:36  2:09  2:43    9 1:07:29 11.0                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  197 Mike Ward               Duluth             MN  32    2 15:29  1:54  0:44    1   30:55 24.1  0:42    1   18:03  5:50 1:05:51 
    2  168 Paul Rockwood           Superior           WI  34    1 15:24  1:53  1:38    2   32:34 22.8  0:58    2   18:19  5:55 1:08:51 
    3  199 Benjamin Welch          Duluth             MN  31    3 15:52  1:57  1:20    3   33:13 22.4  0:40    3   18:41  6:02 1:09:44 
    4   57 Jake Guello             Superior           WI  31    5 18:14  2:14  2:11    4   36:53 20.2  1:01    4   20:43  6:41 1:19:00 
    5  132 Joshua Moline           Eagan              MN  30    6 18:58  2:19  2:27    5   39:25 18.9  1:56    5   21:41  7:00 1:24:25 
    6   80 Ryan Johnson            Hermantown         MN  33    7 21:22  2:37  4:16    7   46:13 16.1  1:41    6   22:59  7:25 1:36:29 
    7  103 Dan Litzenberg          Hopkins            MN  31    4 17:49  2:11  2:18    6   45:21 16.4  1:40    7   34:09 11:01 1:41:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   41 Megan Eliason           Lakewood Ranch     FL  32    1 19:32  2:23  2:14    1   42:01 17.7  1:25    1   26:57  8:42 1:32:06 
    2  206 Terry Wosmek            Duluth             MN  34    2 20:07  2:28  1:39    3   45:27 16.4  0:51    4   29:21  9:28 1:37:23 
    3  153 Shannon Polson          Colorado Springs   CO  33    4 26:01  3:11  2:55    4   47:23 15.7  0:58    2   26:58  8:42 1:44:12 
    4  169 Tiffani Rodd            Saginaw            MN  33    5 27:15  3:20  2:02    2   45:01 16.5  1:45    3   28:16  9:07 1:44:18 
    5  185 Elizabeth Steele        Hopkins            MN  32    3 24:15  2:58  2:22    5   47:34 15.6  1:17    5   35:04 11:19 1:50:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  171 David Rubush            Naperville         IL  37    3 19:47  2:25  2:14    1   33:47 22.0  0:53    1   18:39  6:01 1:15:19 
    2  135 Steve Morris            Minneapolis        MN  38    1 11:07  1:22  1:48    3   46:46 15.9  1:12    3   27:38  8:55 1:28:30 
    3    9 Todd Armbruster         Duluth             MN  39    2 17:10  2:06  3:05    2   44:11 16.8  0:49    2   25:24  8:12 1:30:36 
    4   23 Jacob Casey             Sioux Falls        SD  37    4 31:13  3:49  4:29    4 1:00:21 12.3  2:00    4   40:30 13:04 2:18:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Shyanne McGregor        Duluth             MN  37    1 13:18  1:38  1:35    1   30:18 24.6  1:03    1   20:20  6:34 1:06:33 
    2   85 Bettina Keppers         Duluth             MN  38    2 13:34  1:40  1:03    2   32:15 23.1  1:07    2   22:24  7:14 1:10:21 
    3   15 Katie Benziger          Duluth             MN  38    4 16:55  2:04  0:54    4   37:29 19.8  0:44    3   22:28  7:15 1:18:28 
    4   89 Heather Knutson         Bemidji            MN  37    8 18:04  2:13  1:27    3   37:23 19.9  0:56    7   24:44  7:59 1:22:32 
    5   95 Erika Kuehn             Cohasset           MN  39    6 17:29  2:08  2:13    5   41:03 18.1  1:45    6   24:27  7:54 1:26:55 
    6   61 Monica Haynes           Duluth             MN  39    9 19:44  2:25  2:40    7   43:43 17.0  0:48    4   23:09  7:29 1:30:03 
    7  110 Claire Mallof           Duluth             MN  39    3 15:24  1:53  2:50   12   48:45 15.3  0:58    5   23:52  7:42 1:31:48 
    8  138 Lisa Nelson             Cannon Falls       MN  39   10 20:57  2:34  1:51    8   44:35 16.7  1:10    9   27:19  8:49 1:35:50 
    9   48 Sarah Foehrenbacher     Minneapolis        MN  37   11 22:15  2:43  2:20    6   42:27 17.5  1:50   10   28:58  9:21 1:37:49 
   10  184 Christina Spencer       Owatonna           MN  36    5 17:23  2:08  2:35    9   46:55 15.9  0:53   12   30:28  9:50 1:38:12 
   11  155 Laura Potter            Minneapolis        MN  35    7 17:39  2:10  2:13   10   47:29 15.7  1:40   15   35:36 11:29 1:44:36 
   12   75 Nicole Jans             Granite Falls      MN  36   12 23:40  2:54  2:05   11   48:14 15.4  0:54   14   34:24 11:06 1:49:15 
   13   98 Katherine Lammersen     Duluth             MN  38   13 24:25  2:59  2:54   13   57:04 13.0  1:31    8   27:13  8:47 1:53:06 
   14  217 Leann Hawley            Keswick            VA  36   14 24:33  3:00  3:28   14 1:01:41 12.1  1:22   11   29:54  9:39 2:00:55 
   15  166 Melanie Ripley          Superior           WI  37   15 31:34  3:51  4:36   15 1:03:55 11.6  2:25   13   33:51 10:56 2:16:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   90 Tyler Koepke            River Falls        WI  42    1 15:57  1:57  2:39    3   40:51 18.2  1:53    1   20:49  6:43 1:22:06 
    2  216 Jon Ries                Duluth             MN  41    2 18:49  2:18  2:40    2   39:47 18.7  1:44    2   22:53  7:23 1:25:51 
    3   58 Kevin Hagen             Hibbing            MN  44    3 20:10  2:28  1:25    1   38:58 19.1  0:59    5   27:03  8:44 1:28:34 
    4    6 David Anderson          Newcastle          WA  44    5 20:40  2:32  3:01    6   44:24 16.8  1:00    4   25:19  8:10 1:34:22 
    5  213 Todd Holmstrom          Duluth             MN  43    4 20:32  2:31  2:57    5   43:46 17.0  1:25    6   27:09  8:46 1:35:47 
    6  160 Todd Regenscheid        Saint Paul         MN  42    7 28:04  3:26  3:39    4   43:17 17.2  1:50    3   22:59  7:25 1:39:47 
    7  223 Noah Markon             Independence       MN  42    6 24:39  3:01  3:20    7   53:04 14.0  1:40    7   29:39  9:34 1:52:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  222 Michelle Breiland       Duluth             MN  44    1 15:20  1:53  1:40    1   38:39 19.2  1:26    1   23:26  7:34 1:20:28 
    2  161 Hilary Reich            Duluth             MN  43    5 18:21  2:15  1:52    2   40:43 18.3  1:48    2   24:28  7:54 1:27:09 
    3   78 Carol Johnson           Duluth             MN  41    3 16:56  2:04  2:52    4   43:56 16.9  0:59    3   25:02  8:05 1:29:43 
    4  111 Heather Marden          Duluthduluth       MN  40    2 16:05  1:58  2:03    3   41:24 18.0  1:30    6   28:51  9:19 1:29:52 
    5  219 Kelsey Johnson          Duluth             MN  40    4 17:06  2:06  2:20    5   44:21 16.8  1:22   10   32:34 10:31 1:37:40 
    6  131 Christine Mitchell      Duluth             MN  42    9 23:41  2:54  3:04    6   44:43 16.6  2:26    4   26:10  8:27 1:40:03 
    7   79 Jodie Johnson           Saginaw            MN  40    6 20:05  2:27  2:39   10   48:57 15.2  1:51    7   30:09  9:44 1:43:39 
    8  208 Cate Young              Minneapolis        MN  44    7 22:13  2:43  4:17    7   46:43 15.9  2:18    5   28:32  9:13 1:44:01 
    9  187 Rachel Stone            Anchorage          AK  43   10 26:18  3:13  3:37    9   47:56 15.5  2:39    8   30:22  9:48 1:50:49 
   10   31 Geri Lynn Cuskey        Rice Lake          WI  44   11 26:18  3:13  3:36    8   47:55 15.5  2:40    9   30:23  9:48 1:50:49 
   11  159 Katherine Regenscheid   Saint Paul         MN  41    8 22:16  2:43  3:32   11   57:54 12.8  1:26   11   33:48 10:55 1:58:55 
   12  164 Brigid J. Ripley        Iron River         WI  43   14 31:38  3:52  4:36   13 1:03:54 11.6  2:23   12   33:51 10:55 2:16:18 
   13  165 Helena Ripley           Two Harbors        MN  41   13 31:36  3:52  4:33   12 1:03:50 11.7  2:29   13   33:52 10:56 2:16:18 
   14   69 Jennifer Hochban        Duluth             MN  41   12 30:56  3:47  5:35   14 1:07:31 11.0  2:41   14   54:27 17:34 2:41:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  173 Ryan Saline             Cloquetcloquet     MN  47    4 16:54  2:04  1:17    1   30:50 24.1  0:40    2   20:48  6:43 1:10:27 
    2  137 Grant Nelson            Duluth             MN  46    5 17:00  2:05  1:16    3   32:44 22.7  1:07    1   18:23  5:56 1:10:29 
    3   83 Travis Jones            Superior           WI  46   12 19:31  2:23  2:00    2   31:59 23.3  1:11    3   20:56  6:46 1:15:35 
    4  218 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  49    2 15:38  1:55  1:15    6   36:48 20.2  0:48    7   23:15  7:30 1:17:43 
    5  163 Patrick Riley           Wrenshall          MN  45    6 17:41  2:10  1:20    5   36:45 20.2  1:22    4   21:12  6:51 1:18:18 
    6   39 Tim Duffy               Bemidji            MN  47    3 16:48  2:03  2:34    7   36:50 20.2  1:54    6   23:09  7:28 1:21:14 
    7   97 Doobie Kurus            Minnetonka         MN  49    1 14:22  1:46  1:19   11   39:13 19.0  1:16   11   25:26  8:13 1:21:34 
    8  194 Jed Untereker           El Paso            TX  46    8 18:18  2:14  1:53   10   38:07 19.5  1:32    5   22:40  7:19 1:22:28 
    9   36 Nate Dorr               Bemidji            MN  45    7 18:14  2:14  3:18    4   36:15 20.5  1:49    8   23:42  7:39 1:23:18 
   10  183 Matt Smock              Marquette          MI  47   10 18:38  2:17  2:04    8   36:59 20.1  2:00   10   25:23  8:11 1:25:02 
   11  140 Christoph Noetzli       Minneapolis        MN  46   11 19:21  2:22  2:22    9   38:06 19.5  1:30    9   25:05  8:06 1:26:22 
   12   44 Daniel Elworthy         Hudson             WI  48    9 18:29  2:16  3:32   12   39:19 18.9  1:58   13   30:33  9:52 1:33:49 
   13   16 Cassidy Bettendorf      Boyceville         WI  45                          13   44:37 16.7  3:02   12   27:46  8:58 1:44:34 
   14  118 Curtis Mattson          Knife River        MN  47   13 33:08  4:03  4:03   14   48:07 15.5  2:13   14   34:59 11:18 2:02:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  167 Avesa Rockwell          Duluth             MN  49    2 19:24  2:22  2:34    2   40:46 18.3  1:47    2   26:02  8:24 1:30:31 
    2  150 Anne Pertile            Minocqua           WI  48    4 24:29  3:00  2:12    3   41:56 17.7  1:05    1   24:52  8:02 1:34:32 
    3  172 Renee Saamanen          Duluth             MN  45    3 21:44  2:39  2:23    1   39:26 18.9  2:30    4   32:57 10:38 1:38:57 
    4   66 Erin Marie Herrera      Libertyville       IL  45    1 17:32  2:09  3:34    5   52:48 14.1  1:06    5   36:33 11:48 1:51:30 
    5  195 Dawn Walker             Duluth             MN  48    5 24:48  3:02  4:54    4   51:03 14.6  2:17    3   29:42  9:35 1:52:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   19 Chris Botten            Hermantown         MN  51    1 15:51  1:56  2:00    1   33:52 22.0  0:56    3   22:16  7:11 1:14:53 
    2   86 Jeremy Kershaw          Duluth             MN  50    2 17:14  2:07  2:14    3   34:59 21.3  1:30    1   19:54  6:25 1:15:48 
    3   82 Paul Jones              Duluth             MN  50    3 17:49  2:11  0:59    4   36:37 20.3  1:05    2   21:34  6:58 1:18:01 
    4  210 John Zenner             Lakeville          MN  54    4 18:33  2:16  1:23    2   34:45 21.4  1:07    4   23:34  7:36 1:19:20 
    5  198 Jack Weinstein          Grand Forks        ND  52    5 29:19  3:35  6:07    5   43:32 17.1  3:49    5   30:11  9:44 1:52:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  144 Jena Ogston             Duluth             MN  50    1 15:33  1:54  1:12    1   36:02 20.6  0:49    1   21:36  6:58 1:15:10 
    2  134 Jill Morberg            Two Harbors        MN  51    2 18:20  2:15  2:41    2   40:08 18.5  1:52    3   24:22  7:52 1:27:22 
    3  126 Paula Menzel            Duluth             MN  51    6 21:56  2:41  1:37    3   40:25 18.4  0:46    2   24:22  7:52 1:29:04 
    4   42 Sharon Eliason          Duluth             MN  53    5 21:21  2:37  2:06    4   40:30 18.4  1:52    6   28:39  9:15 1:34:26 
    5  100 Erika Lee               Duluth             MN  53    4 19:51  2:26  2:05    5   41:16 18.0  1:35    8   33:17 10:45 1:38:01 
    6   68 Susan Hjort             Duluth             MN  53    3 19:49  2:25  2:14    8   47:45 15.6  0:51    4   28:02  9:03 1:38:40 
    7  201 Leslie Werking          Elm Grove          WI  54    7 24:27  2:59  3:11    6   43:08 17.2  1:45    5   28:31  9:12 1:41:00 
    8  193 Michelle Tucker         Saint Paul         MN  52    8 25:17  3:05  3:27    7   43:10 17.2  2:20    7   29:50  9:38 1:44:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  151 Craig Peterson          Minneapolis        MN  59    2 14:42  1:48  0:58    1   33:02 22.5  0:49    1   20:52  6:44 1:10:21 
    2    8 Tim Andrew              Duluth             MN  56    3 14:48  1:49  1:19    2   34:35 21.5  0:52    3   22:35  7:17 1:14:07 
    3   38 Daniel Duff             Duluth             MN  57    4 14:57  1:50  1:29    5   35:45 20.8  1:05    2   20:58  6:46 1:14:12 
    4    2 Rick Abrahamson         Andover            MN  59    6 16:37  2:02  1:35    3   34:43 21.4  1:06    5   24:53  8:02 1:18:51 
    5   20 Lee Braaten             Glenwood           MN  59    5 15:39  1:55  1:44    4   35:36 20.9  1:24    7   25:11  8:08 1:19:31 
    6    1 Matt Evans              Eau Claire         WI  55    1 14:17  1:45  1:40    7   40:26 18.4  1:32    4   24:49  8:01 1:22:43 
    7   60 Dave Hartogh            Osage              IA  57    8 22:46  2:47  2:21    6   37:08 20.0  1:42    8   25:28  8:13 1:29:23 
    8  156 Brad Rauzi              Duluth             MN  56    7 20:49  2:33  3:50    8   41:14 18.0  2:13    6   25:03  8:05 1:33:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   88 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  56    1 13:36  1:40  0:57    2   35:14 21.1  0:52    1   22:39  7:19 1:13:17 
    2  120 Janet McCullough        Waverly            IA  56    2 14:47  1:49  1:27    1   34:35 21.5  1:20    2   22:44  7:20 1:14:52 
    3   76 Lisa Jeanetta           Duluth             MN  57    3 15:21  1:53  2:11    4   44:31 16.7  1:18    4   28:43  9:16 1:32:02 
    4  174 Diane Samson            Andover            MN  57    6 24:14  2:58  1:53    3   37:28 19.9  1:31    3   27:45  8:57 1:32:49 
    5  149 Susan Perala-Dewey      Duluth             MN  58    5 21:40  2:39  2:04    5   45:11 16.5  1:23    6   31:50 10:17 1:42:06 
    6  211 Joanne Zosel            Solon Springs      WI  57    4 20:02  2:27  3:16    6   50:48 14.6  0:48    5   29:06  9:24 1:43:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  127 Audun Mikkelson         Hayward            WI  63    1 13:33  1:40  1:34    2   34:07 21.8  1:10    6   25:36  8:16 1:15:58 
    2  125 Jeff Melby              Bloomington        MN  62    3 16:16  1:59  1:46    1   33:54 21.9  1:16    5   24:29  7:54 1:17:39 
    3  119 David McCullough        Waverly            IA  62    5 18:40  2:17  1:54    4   37:26 19.9  1:45    2   21:48  7:02 1:21:30 
    4   87 Chad Kester             Duluthproctor      MN  61    6 21:28  2:38  2:29    3   36:58 20.1  1:10    1   19:33  6:19 1:21:36 
    5  170 David Rogotzke          Duluth             MN  62    2 15:58  1:57  2:23    7   40:46 18.3  1:16    3   22:28  7:15 1:22:49 
    6   27 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  60    4 18:26  2:15  2:33    6   40:24 18.4  2:01    7   28:35  9:14 1:31:57 
    7   10 Randy Back              Superior           WI  62    7 27:12  3:19  1:29    8   43:18 17.2  1:30    4   23:52  7:42 1:37:18 
    8   24 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  63                           5   39:57 18.6  4:40    8   37:40 12:09 1:42:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  133 Mary Moline             Duluth             MN  62    1 18:53  2:19  1:36    1   41:20 18.0  1:25    1   24:33  7:55 1:27:44 
    2  202 Jennie Westin           Duluth             MN  64    2 24:57  3:03  4:11    2   50:23 14.8  1:54    2   36:01 11:37 1:57:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   29 Ben Croft               Carlton            MN  68    2 19:45  2:25  2:12    1   36:55 20.2  1:23    1   29:29  9:31 1:29:41 
    2   51 James Getchell          Duluth             MN  66    1 17:09  2:06  3:04    2   40:02 18.6  1:51    2   29:59  9:41 1:32:03 
    3  192 Steve Thon              Chippewa Falls     WI  69    3 19:54  2:26  2:44    3   41:12 18.1  0:52    3   30:44  9:55 1:35:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   94 Lois Kubow              Duluth             MN  68    1 22:01  2:41  3:07    1   46:51 15.9  2:20    2   36:32 11:47 1:50:48 
    2  112 Sandy Marden-Lokken     Duluth             MN  68    2 28:04  3:26  4:35    2   49:45 15.0  3:23    1   32:54 10:37 1:58:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   91 Robert Kranz            Saint Paul         MN  74    3 30:47  3:46  2:47    1   44:27 16.7  2:15    1   31:01 10:01 1:51:15 
    2   84 Joe Kandiko             Excelsior          MN  71    1 21:42  2:39  2:05    3   51:57 14.3  3:18    2   39:12 12:39 1:58:12 
    3   74 Howard Ingle            San Luis Obispo    CA  71    2 23:43  2:54  4:33    2   48:06 15.5  2:36    3   41:49 13:30 2:00:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   93 Nancy Krueger           Hoyt Lakes         MN  70    1 29:43  3:38  3:52    1   51:55 14.3  2:00    1   37:54 12:14 2:05:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Connie Meek             Hayward            WI  75    1 25:33  3:07  2:45    1   47:58 15.5  3:32    1   33:15 10:44 1:53:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        202
Total Number of Team Finishers:            8
Total Number of Individual Finishers:    154
Number of Male   Finishers:               75
Number of Female Finishers:               79
Did not Finish Race or Did Not Start:     40