Monticello, MN
6/20/2021











                                                        BERTRAM BLAST TRIATHLON
                                       Betram Chain of Lakes Park- Monticello, MN - July 20, 2021
                                        1/3 Mile Swim - 6 Mile Mountain Bike - 3 Mile Trail Run
   

Place Div/Tot   Bib  Name                    City              St Age Sex  Time
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =======
    1   1/8      60 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32 M    57:32   
    2   1/9      58 Ross Golla              Minnetonka         MN  42 M  1:01:41   
    3   2/8      59 John Kallemeyn          Big Lake           MN  35 M  1:04:53   
    4   1/4      69 Joe Martin              Champlin           MN  25 M  1:07:55   
    5   2/4      70 Nicholas Barth          Monticello         MN  23 M  1:09:21   
    6   2/9      73 Steve Mann              Saint Paul         MN  47 M  1:09:48   
    7   3/4      65 Benjamin Sylvester      Minneapolis        MN  24 M  1:10:20   
    8   3/9      62 Ryan Collison           Independence       MN  40 M  1:10:20   
    9   1/6      84 Ted McNamara            Monticello         MN  54 M  1:12:49   
   10   1/5      71 Bettina Keppers         Duluth             MN  38 F  1:13:39   
   11   4/9      77 Chad Velta              Farmington         MN  42 M  1:14:08   
   12   1/4      72 Leah Hiller             Maple Grove        MN  42 F  1:15:39   
   13   2/5      75 Johanna Ficatier        Rochester          MN  36 F  1:16:00   
   14   3/8      76 Josh Hemmesch           New Hope           MN  37 M  1:16:27   
   15   1/5      79 Brittney Martin         Champlin           MN  25 F  1:16:37   
   16   4/8      61 Adam Beston             Menomonie          WI  38 M  1:16:39   
   17   2/6      64 Jim Guenter             St. Paul           MN  51 M  1:16:42   
   18   5/9      91 Garett Graubins         Excelsior          MN  48 M  1:17:43   
   19   5/8      98 Robert Ibler            Minneapolis        MN  33 M  1:17:55   
   20   6/9      68 Eben Spencer            Apple Valley       MN  41 M  1:18:00   
   21   3/6      89 Brad Spry               Walker             MN  52 M  1:19:44   
   22   2/4      99 Jamee Smith             Hopkins            MN  44 F  1:19:46   
   23   7/9     101 Jason Punton            Saint Michael      MN  48 M  1:21:10   
   24   4/6      74 Pete McConnell          Plymouth           MN  55 M  1:21:13   
   25   6/8      66 Aaron Zierdt            Monticello         MN  32 M  1:23:10   
   26   5/6      86 Craig Kurtz             Blaine             MN  51 M  1:24:17   
   27   3/5      87 Jaime Glader            New Hope           MN  35 F  1:24:53   
   28   8/9     116 Pat Kenning             Monticello         MN  41 M  1:25:28   
   29   2/5     129 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  28 F  1:27:37   
   30   4/5      78 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  37 F  1:28:51   
   31   1/1      81 Judd Johnston           Duluth             MN  69 M  1:29:45   
   32   3/5      88 Hannah Weissman         Saint Paul         MN  24 F  1:30:57   
   33   4/5      95 Erica Reberg            Foley              MN  25 F  1:31:32   
   34   4/4      96 Andy Reberg             Foley              MN  26 M  1:31:33   
   35   1/3     100 Vincent De Lorenzo      Big Lake           MN  19 M  1:31:46   
   36   5/5      83 Susan Traul             Minneapolis        MN  35 F  1:32:59   
   37   2/3     109 Marcus Boeckers         Buffalo            MN  14 M  1:38:00   
   38   7/8      97 Pete Jensen             Mankato            MN  35 M  1:38:32   
   39   6/6      80 Tony Stack              Inver Grove Height MN  50 M  1:39:19   
   40   5/5     104 Norah Harper Godderz    Saint Paul         MN  28 F  1:39:44   
   41   1/1      90 Holly Graubins          Excelsior          MN  50 F  1:42:00   
   42   9/9     112 Marcus Paulsen          Big Lake           MN  41 M  1:42:56   
   43   1/1     111 Catherine Torgerson     Rochester          MN  63 F  1:48:21   
   44   3/4     107 Abby Smith              Eagan              MN  48 F  1:49:24   
   45   3/3      67 Jackson Uetz            Lino Lakes         MN  16 M  1:56:46   
   46   4/4     108 Lisa McIntyre           Minneapolis        MN  40 F  2:07:11   
   47   8/8     110 Conor Callaghan         Minneapolis        MN  30 M  2:07:11   


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & BIKER, RUNNER                                                          TIME
===== ==== ================================================================================  =======
    1   63 Beauty and the Beast  , Mandy Bode , Tim Bode                                     1:12:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   60 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32   57:32 
    2   58 Ross Golla              Minnetonka         MN  42 1:01:41 
    3   59 John Kallemeyn          Big Lake           MN  35 1:04:53 
    4   69 Joe Martin              Champlin           MN  25 1:07:55 
    5   70 Nicholas Barth          Monticello         MN  23 1:09:21 
    6   73 Steve Mann              Saint Paul         MN  47 1:09:48 
    7   65 Benjamin Sylvester      Minneapolis        MN  24 1:10:20 
    8   62 Ryan Collison           Independence       MN  40 1:10:20 
    9   84 Ted McNamara            Monticello         MN  54 1:12:49 
   10   77 Chad Velta              Farmington         MN  42 1:14:08 
   11   76 Josh Hemmesch           New Hope           MN  37 1:16:27 
   12   61 Adam Beston             Menomonie          WI  38 1:16:39 
   13   64 Jim Guenter             St. Paul           MN  51 1:16:42 
   14   91 Garett Graubins         Excelsior          MN  48 1:17:43 
   15   98 Robert Ibler            Minneapolis        MN  33 1:17:55 
   16   68 Eben Spencer            Apple Valley       MN  41 1:18:00 
   17   89 Brad Spry               Walker             MN  52 1:19:44 
   18  101 Jason Punton            Saint Michael      MN  48 1:21:10 
   19   74 Pete McConnell          Plymouth           MN  55 1:21:13 
   20   66 Aaron Zierdt            Monticello         MN  32 1:23:10 
   21   86 Craig Kurtz             Blaine             MN  51 1:24:17 
   22  116 Pat Kenning             Monticello         MN  41 1:25:28 
   23   81 Judd Johnston           Duluth             MN  69 1:29:45 
   24   96 Andy Reberg             Foley              MN  26 1:31:33 
   25  100 Vincent De Lorenzo      Big Lake           MN  19 1:31:46 
   26  109 Marcus Boeckers         Buffalo            MN  14 1:38:00 
   27   97 Pete Jensen             Mankato            MN  35 1:38:32 
   28   80 Tony Stack              Inver Grove Height MN  50 1:39:19 
   29  112 Marcus Paulsen          Big Lake           MN  41 1:42:56 
   30   67 Jackson Uetz            Lino Lakes         MN  16 1:56:46 
   31  110 Conor Callaghan         Minneapolis        MN  30 2:07:11 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   71 Bettina Keppers         Duluth             MN  38 1:13:39 
    2   72 Leah Hiller             Maple Grove        MN  42 1:15:39 
    3   75 Johanna Ficatier        Rochester          MN  36 1:16:00 
    4   79 Brittney Martin         Champlin           MN  25 1:16:37 
    5   99 Jamee Smith             Hopkins            MN  44 1:19:46 
    6   87 Jaime Glader            New Hope           MN  35 1:24:53 
    7  129 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  28 1:27:37 
    8   78 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  37 1:28:51 
    9   88 Hannah Weissman         Saint Paul         MN  24 1:30:57 
   10   95 Erica Reberg            Foley              MN  25 1:31:32 
   11   83 Susan Traul             Minneapolis        MN  35 1:32:59 
   12  104 Norah Harper Godderz    Saint Paul         MN  28 1:39:44 
   13   90 Holly Graubins          Excelsior          MN  50 1:42:00 
   14  111 Catherine Torgerson     Rochester          MN  63 1:48:21 
   15  107 Abby Smith              Eagan              MN  48 1:49:24 
   16  108 Lisa McIntyre           Minneapolis        MN  40 2:07:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1  100 Vincent De Lorenzo      Big Lake           MN  19 1:31:46 
    2  109 Marcus Boeckers         Buffalo            MN  14 1:38:00 
    3   67 Jackson Uetz            Lino Lakes         MN  16 1:56:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   69 Joe Martin              Champlin           MN  25 1:07:55 
    2   70 Nicholas Barth          Monticello         MN  23 1:09:21 
    3   65 Benjamin Sylvester      Minneapolis        MN  24 1:10:20 
    4   96 Andy Reberg             Foley              MN  26 1:31:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   79 Brittney Martin         Champlin           MN  25 1:16:37 
    2  129 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  28 1:27:37 
    3   88 Hannah Weissman         Saint Paul         MN  24 1:30:57 
    4   95 Erica Reberg            Foley              MN  25 1:31:32 
    5  104 Norah Harper Godderz    Saint Paul         MN  28 1:39:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   60 Jake Keehan             Maple Grove        MN  32   57:32 
    2   59 John Kallemeyn          Big Lake           MN  35 1:04:53 
    3   76 Josh Hemmesch           New Hope           MN  37 1:16:27 
    4   61 Adam Beston             Menomonie          WI  38 1:16:39 
    5   98 Robert Ibler            Minneapolis        MN  33 1:17:55 
    6   66 Aaron Zierdt            Monticello         MN  32 1:23:10 
    7   97 Pete Jensen             Mankato            MN  35 1:38:32 
    8  110 Conor Callaghan         Minneapolis        MN  30 2:07:11 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   71 Bettina Keppers         Duluth             MN  38 1:13:39 
    2   75 Johanna Ficatier        Rochester          MN  36 1:16:00 
    3   87 Jaime Glader            New Hope           MN  35 1:24:53 
    4   78 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  37 1:28:51 
    5   83 Susan Traul             Minneapolis        MN  35 1:32:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   58 Ross Golla              Minnetonka         MN  42 1:01:41 
    2   73 Steve Mann              Saint Paul         MN  47 1:09:48 
    3   62 Ryan Collison           Independence       MN  40 1:10:20 
    4   77 Chad Velta              Farmington         MN  42 1:14:08 
    5   91 Garett Graubins         Excelsior          MN  48 1:17:43 
    6   68 Eben Spencer            Apple Valley       MN  41 1:18:00 
    7  101 Jason Punton            Saint Michael      MN  48 1:21:10 
    8  116 Pat Kenning             Monticello         MN  41 1:25:28 
    9  112 Marcus Paulsen          Big Lake           MN  41 1:42:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   72 Leah Hiller             Maple Grove        MN  42 1:15:39 
    2   99 Jamee Smith             Hopkins            MN  44 1:19:46 
    3  107 Abby Smith              Eagan              MN  48 1:49:24 
    4  108 Lisa McIntyre           Minneapolis        MN  40 2:07:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   84 Ted McNamara            Monticello         MN  54 1:12:49 
    2   64 Jim Guenter             St. Paul           MN  51 1:16:42 
    3   89 Brad Spry               Walker             MN  52 1:19:44 
    4   74 Pete McConnell          Plymouth           MN  55 1:21:13 
    5   86 Craig Kurtz             Blaine             MN  51 1:24:17 
    6   80 Tony Stack              Inver Grove Height MN  50 1:39:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   90 Holly Graubins          Excelsior          MN  50 1:42:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   81 Judd Johnston           Duluth             MN  69 1:29:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1  111 Catherine Torgerson     Rochester          MN  63 1:48:21 

Total Registered:                         60
Total Number of Team Finishers:            1
Total Number of Individual Finishers:     47
Number of Male   Finishers:               31
Number of Female Finishers:               16
Did not Finish Race or Did Not Start:     12