Eau Claire, WI
9/26/2021











                            EAU CLAIRE MARATHON
                              Eau Claire, WI
                            September 26, 2021
                                 MARATHON

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 3 awarded) - Gun times determine award place
=============================================================================
    1 Adam Condit              38 M   Eau Claire         WI 2:38:16 
    2 Daniel Delestry          24 M   Chippewa Falls     WI 2:47:05 
    3 Elliot Genteman          21 M   Loyal              WI 2:47:28 
    4 Harrison Redepenning     23 M   Minneapolis        MN 2:48:44 
    5 Brent Wathke             38 M   Eau Claire         WI 2:52:26 

Excluding top 0 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 3 awarded) - Gun times determine award place
=============================================================================
    1 Rachel Ragona            38 F   Eau Claire         WI 2:48:34 
    2 Kiley Green              27 F   Minneapolis        MN 3:00:58 
    3 Jen Lenarz               47 F   West St Paul       MN 3:26:22 
    4 Shauna Walther           40 F   Eau Claire         WI 3:28:38 
    5 Rachel Drescher          43 F   Eau Claire         WI 3:30:37 

Excluding top 0 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
=======================================================================================
    1 Scott Rosendahl          18 M   Elkhorn            WI 3:46:18 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Daniel Delestry          24 M   Chippewa Falls     WI 2:47:04 
    2 Elliot Genteman          21 M   Loyal              WI 2:47:26 
    3 Harrison Redepenning     23 M   Minneapolis        MN 2:48:42 
    4 Braxton Doucette         21 M   Eau Claire         WI 2:55:59 
    5 Bailey Wilson            23 M   St Paul            MN 2:58:47 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Kiley Green              27 F   Minneapolis        MN 3:00:58 
    2 Alyssa Wise              27 F   Chilton            WI 3:37:12 
    3 Lauren Laughlin          21 F   Minneapolis        MN 3:43:24 
    4 Cora Bartyzal            23 F   Eau Claire         WI 3:44:31 
    5 Mikayla Curtis           27 F   Lake Elmo          MN 3:48:01 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Adam Condit              38 M   Eau Claire         WI 2:38:16 
    2 Brent Wathke             38 M   Eau Claire         WI 2:52:26 
    3 Jordan Bergeman          35 M   Chippewa Falls     WI 2:54:17 
    4 Ron McRae                37 M   Red Wing           MN 2:59:26 
    5 Nick Janssen             38 M   Fairbanks          AK 3:01:27 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Rachel Ragona            38 F   Eau Claire         WI 2:48:31 
    2 Jessica Paschke          36 F   Forest Lake        MN 3:31:36 
    3 Maria Long               35 F   Amery              WI 3:34:04 
    4 Amy Wojciechowski        35 F   New Auburn         WI 3:43:26 
    5 Allyson Keys             32 F   Stoughton          WI 3:47:32 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Andrew Komp              44 M   Chetek             WI 2:59:46 
    2 Shane Vetter             46 M   Colorado Springs   CO 3:00:39 
    3 Michael Zadnik           48 M   Charlotte          NC 3:13:22 
    4 Jonathon Delf            44 M   Rice Lake          WI 3:15:54 
    5 Josh Dietsche            44 M   Monona             WI 3:22:55 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Jen Lenarz               47 F   West St Paul       MN 3:26:12 
    2 Shauna Walther           40 F   Eau Claire         WI 3:28:27 
    3 Rachel Drescher          43 F   Eau Claire         WI 3:30:26 
    4 Melissa Zajec            45 F   New Richmond       WI 3:30:53 
    5 Catherine Lee            42 F   Eau Claire         WI 3:34:00 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Tim Beirne               55 M   Ettrick            WI 3:27:38 
    2 Noe Navarro              51 M   Eden Prairie       MN 3:49:48 
    3 Milan Hruby              53 M   Woodbury           MN 3:54:20 
    4 Daniel Hetchler          55 M   River Falls        WI 3:54:55 
    5 Michael Jarrard          51 M   Victoria           MN 3:58:47 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Juli Currie              50 F   Chanhassen         MN 3:44:54 
    2 Traci Messner            58 F   Eau Claire         WI 4:01:23 
    3 Julie Ropers-Rosendahl   53 F   Elkhorn            WI 4:45:47 
    4 Karen Murray             55 F   Mamaroneck         NY 5:08:07 
    5 Melissa Globensky        52 F   Wyoming            MN 5:34:06 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Bryan Baroffio           63 M   Grand Junction     CO 3:25:31 
    2 David Lombardo           60 M   Eau Claire         WI 3:30:58 
    3 Dan Blake                60 M   Eden Prairie       MN 3:59:12 
    4 Cory Doden               63 M   Red Wing           MN 4:17:05 
    5 Forrest Pearson          60 M   Hudson             WI 4:25:28 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
=======================================================================================
    1 David Bergeron           66 M   Long Beach         CA 4:33:27 
    2 Ken Fattmann             66 M   Nixa               MO 5:29:28 
    3 Henry Rueden             71 M   De Pere            WI 7:20:30 
    4 Kevin Brosi              66 M   Colleyville        TX 7:20:31 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
MARATHON WHEELCHAIR AGE GROUP  1 - 99
=======================================================================================

=======================================================================================
MARATHON DUO AGE GROUP  1 - 99
=======================================================================================
    1 Jeffrey Bergeman         15 M   Chippewa Falls     WI 2:54:17 
    2 Trevor Tompkins             M                         4:13:55 
    3 Don Kaveney              70 M   Chippewa Falls     WI 4:37:59 


================================================================================================================================================
                    COED RELAY RESULTS  (Top 3 awarded)
================================================================================================================================================
    1  2043 Super Sjosties ; Cloutier  Cloutier  Sjostrom  Sjostrom                 3:06:02 
    2  2018 GHC PHIT ; Kennedy  Anderson  Rose  Firari                              3:45:21 
    3  2044 TBD ; Kanz  Reynolds  Reynolds  Kanz                                    3:45:46 
    4  2042 Sota Speedsters ; Tills  Wirth  Lahren  Hedges                          3:47:20 
    5  2009 Cailee's Misfits ; Stangl  McAfee  McAfee  McAfee                       3:51:53 


================================================================================================================================================
                    MALE RELAY RESULTS  (Top 3 awarded)
================================================================================================================================================
    1  2094 H.A.R.T. (Haulin Ass Racing Team) ; Poppitz  Morrow  Von Berge  Dacosta 3:21:38 
    2  2096 UNBROKEN ; Holmquist  Bryne  Meyer  Abraham                             3:46:16 
    3  2095 One year quicker ; Younger Sr.  Grissmeyer  Harikrishnan  Younger Jr    4:03:08 


================================================================================================================================================
                   FEMALE RELAY RESULTS  (Top 3 awarded)
================================================================================================================================================
    1  2061 Couz We Can ; Zahurones  Budzinski  Knudsen  Richardson                 3:09:27 
    2  2057 Blister Sisters ; Christorf  Maliszewski  Goff  Maliszewski             3:18:22 
    3  2079 RIOT (Running Is Our Therapy) ; Colgan  Larson  Parisi  Peters          3:28:01 
    4  2088 SPM's ; Fischer  Rognlien  Carter  Andrew                               3:54:03 
    5  2090 Two Non-Blondes ; Kennedy  Stevens  Keprios  Boon                       3:57:13