Grand Forks, ND
10/2/2021











                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                              October 2, 2021
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    15  Red River                     
========================================
  1      1  Micah Larsen-Schmidt       17:59.37 
  2      2  Joe Quinn                  18:03.74 
  3      3  Carter Rydland             18:11.74 
  4      4  Jace Mason                 18:15.24 
  5      5  Kael Berberich             18:16.35 
  6   (  6) Asa Berberich              18:31.33 
  7   ( 12) William Krump              19:40.91 
  8   ( 14) Eli Zerr                   19:45.67 
  9   ( 17) Isaac Wild                 19:50.22 
 10   ( 20) Micah Schindler            20:00.93 
 11   ( 21) Sam Dvorak                 20:08.83 
 12   ( 27) Andrew Larsen              21:11.28 
 13   ( 32) Abram Hall                 21:40.47 
 14   ( 35) Evan Sayler                21:49.49 
 15   ( 39) Alex Prichard              22:04.85 
 16   ( 45) Marcos Llapa               22:50.88 
 17   ( 46) Jackson Rerick             22:53.67 
 18   ( 47) Christian Bordon           23:05.22 
 19   ( 49) Samuel Baah                23:12.48 
 20   ( 51) Isaac Schall               23:35.41 

  2.    68  Kindred                       
========================================
  1      8  Benjamin Miller            19:18.61 
  2      9  Jack Stoppleworth          19:20.82 
  3     10  Carson Gette               19:31.55 
  4     15  Noah Sauvageau             19:48.56 
  5     26  Wyatt Hahn                 20:46.96 
  6   ( 28) Zander Swenson             21:13.65 
  7   ( 36) Nicholas Dahl              21:51.74 
  8   ( 60) Jameson McCarvel           27:26.88 

  3.   109  Grand Forks Central           
========================================
  1      7  Layton Boaz                18:45.13 
  2     22  Derek McLaren              20:13.01 
  3     24  Jaden Schwan               20:37.03 
  4     25  Grant Martin               20:41.46 
  5     31  Jonathon Speicher          21:24.98 
  6   ( 33) Levi Dallum                21:43.03 
  7   ( 41) Malachi Quimby             22:14.64 
  8   ( 44) Jack Berry                 22:30.63 
  9   ( 59) Bradley Salberg            27:20.73 

  4.   130  Shanley                       
========================================
  1     11  Ethan Erickson             19:32.71 
  2     18  John Biebighauser          19:51.15 
  3     19  Stuart Nelson              19:59.31 
  4     40  Josh Messelt               22:07.04 
  5     42  Garrison Miller            22:15.42 
  6   ( 43) Scott Nester               22:15.54 

  5.   170  Devils Lake                   
========================================
  1     13  Thomas Leevers             19:44.50 
  2     29  Taydon Triepke             21:16.83 
  3     30  Zane Bennet                21:23.06 
  4     37  Grant Quam                 21:52.32 
  5     61  Ghost 1                             

  6.   199  West Fargo                    
========================================
  1     16  Caden Willows              19:49.56 
  2     23  Caleb Murphy               20:26.91 
  3     52  Gage Kluth                 23:57.99 
  4     53  Cooper Warren              23:59.77 
  5     55  Ethan Radbough             24:28.22 

  7.   269  Northern Cass                 
========================================
  1     34  James Winterquist          21:49.40 
  2     54  Jace Steinberger           24:04.47 
  3     58  Damien Haisley             25:19.36 
  4     61  Ghost 1                             
  5     62  Ghost 2                             

  8.   278  Valley City                   
========================================
  1     48  Eric Ingstad               23:10.68 
  2     50  Parker Jacobson            23:18.67 
  3     57  Aaron Kotta                25:14.78 
  4     61  Ghost 1                             
  5     62  Ghost 2                             

  9.   280  Fargo South                   
========================================
  1     38  Jacob Syster               21:59.51 
  2     56  Jacob Spangler             24:46.82 
  3     61  Ghost 1                             
  4     62  Ghost 2                             
  5     63  Ghost 3                             



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/20   1360 Micah Larsen-Schmidt     10 Red River                      17:59.4  5:48 
    2   2/20   1365 Joe Quinn                 9 Red River                      18:03.8  5:49 
    3   3/20   1369 Carter Rydland           10 Red River                      18:11.8  5:52 
    4   4/20   1362 Jace Mason                9 Red River                      18:15.3  5:53 
    5   5/20   1351 Kael Berberich           10 Red River                      18:16.4  5:53 
    6   6/20   1350 Asa Berberich             9 Red River                      18:31.4  5:58 
    7   1/9     943 Layton Boaz               9 Grand Forks Central            18:45.2  6:03 
    8   1/8     995 Benjamin Miller          10 Kindred                        19:18.7  6:13 
    9   2/8     999 Jack Stoppleworth        11 Kindred                        19:20.9  6:14 
   10   3/8     992 Carson Gette              8 Kindred                        19:31.6  6:18 
   11   1/6    1760 Ethan Erickson            7 Shanley                        19:32.8  6:18 
   12   7/20   1358 William Krump             9 Red River                      19:41.0  6:21 
   13   1/4     877 Thomas Leevers            7 Devils Lake                    19:44.5  6:22 
   14   8/20   1376 Eli Zerr                  9 Red River                      19:45.7  6:22 
   15   4/8     997 Noah Sauvageau           10 Kindred                        19:48.6  6:23 
   16   1/5    1847 Caden Willows            10 West Fargo                     19:49.6  6:23 
   17   9/20   1374 Isaac Wild                9 Red River                      19:50.3  6:24 
   18   2/6    1757 John Biebighauser         9 Shanley                        19:51.2  6:24 
   19   3/6    1766 Stuart Nelson             9 Shanley                        19:59.4  6:27 
   20  10/20   1373 Micah Schindler          10 Red River                      20:01.0  6:27 
   21  11/20   1354 Sam Dvorak                9 Red River                      20:08.9  6:30 
   22   2/9     950 Derek McLaren             9 Grand Forks Central            20:13.1  6:31 
   23   2/5    1837 Caleb Murphy             11 West Fargo                     20:27.0  6:35 
   24   3/9     956 Jaden Schwan             10 Grand Forks Central            20:37.1  6:39 
   25   4/9     948 Grant Martin              7 Grand Forks Central            20:41.5  6:40 
   26   5/8     994 Wyatt Hahn               10 Kindred                        20:47.0  6:42 
   27  12/20   1359 Andrew Larsen             9 Red River                      21:11.3  6:50 
   28   6/8    1000 Zander Swenson            9 Kindred                        21:13.7  6:50 
   29   2/4     881 Taydon Triepke            8 Devils Lake                    21:16.9  6:51 
   30   3/4     873 Zane Bennet               7 Devils Lake                    21:23.1  6:53 
   31   5/9     957 Jonathon Speicher        10 Grand Forks Central            21:25.0  6:54 
   32  13/20   1356 Abram Hall               12 Red River                      21:40.5  6:59 
   33   6/9     944 Levi Dallum              12 Grand Forks Central            21:43.1  7:00 
   34   1/3    1027 James Winterquist        10 Northern Cass                  21:49.4  7:02 
   35  14/20   1370 Evan Sayler               9 Red River                      21:49.5  7:02 
   36   7/8     990 Nicholas Dahl             9 Kindred                        21:51.8  7:03 
   37   4/4     878 Grant Quam                9 Devils Lake                    21:52.4  7:03 
   38   1/2     915 Jacob Syster              9 Fargo South                    21:59.6  7:05 
   39  15/20   1364 Alex Prichard             9 Red River                      22:04.9  7:07 
   40   4/6    1764 Josh Messelt             10 Shanley                        22:07.1  7:08 
   41   7/9     951 Malachi Quimby           10 Grand Forks Central            22:14.7  7:10 
   42   5/6    1765 Garrison Miller          12 Shanley                        22:15.5  7:10 
   43   6/6    1767 Scott Nester             10 Shanley                        22:15.6  7:10 
   44   8/9     942 Jack Berry                8 Grand Forks Central            22:30.7  7:15 
   45  16/20   1361 Marcos Llapa              9 Red River                      22:50.9  7:22 
   46  17/20   1367 Jackson Rerick           10 Red River                      22:53.7  7:23 
   47  18/20   1352 Christian Bordon          9 Red River                      23:05.3  7:26 
   48   1/3    1792 Eric Ingstad             12 Valley City                    23:10.7  7:28 
   49  19/20   1349 Samuel Baah               9 Red River                      23:12.5  7:29 
   50   2/3    1793 Parker Jacobson          10 Valley City                    23:18.7  7:31 
   51  20/20   1371 Isaac Schall             12 Red River                      23:35.5  7:36 
   52   3/5    1836 Gage Kluth               10 West Fargo                     23:58.0  7:43 
   53   4/5    1846 Cooper Warren             9 West Fargo                     23:59.8  7:44 
   54   2/3    1026 Jace Steinberger         10 Northern Cass                  24:04.5  7:45 
   55   5/5    1840 Ethan Radbough            9 West Fargo                     24:28.3  7:53 
   56   2/2     914 Jacob Spangler            9 Fargo South                    24:46.9  7:59 
   57   3/3    1794 Aaron Kotta              12 Valley City                    25:14.8  8:08 
   58   3/3    1023 Damien Haisley            8 Northern Cass                  25:19.4  8:10 
   59   9/9     954 Bradley Salberg          10 Grand Forks Central            27:20.8  8:49 
   60   8/8    1004 Jameson McCarvel          9 Kindred                        27:26.9  8:51