St. Cloud, MN
4/15/2022











                               EARTH DAY 5K
              River's Edge Convention Center - St. Cloud, MN
                              April 15, 2022
                                    5K

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Alec Sanbeck           23 M   Mora               MN   16:02.95 
    2 Jonathan Stoltman      35 M   St Cloud           MN   16:36.43 
    3 Morcelli Kombo         27 M   Mutua              MN   17:18.56 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Abigail Mock           32 F   Minneapolis        MN   20:29.24 
    2 Chloe Kuhlman          20 F   Spicer             MN   23:04.84 
    3 Hailey Peltz           17 F   Saint Cloud        MN   23:31.05 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=============================================================================
OVERALL MALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Gerad Mead             42 M   Minneapolis        MN   17:31.20 
    2 Matt Binsfeld          46 M   Sartell            MN   21:14.44 
    3 Wes Karls              44 M   Saint Cloud        MN   21:50.70 

Excluding top 1 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE: MASTERS (Top 1 awarded)
=============================================================================
    1 Maureen Emmerich       64 F   South Haven        MN   24:27.51 
    2 Amie Benson            49 F   Maple Lake         MN   24:37.86 
    3 Laurie Nyhammer        42 F   Saint Joseph       MN   24:48.95 

Excluding top 1 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Jake Sahr              14 M   Little Falls       MN   21:04 
    2 Tanner Hugg            13 M   Saint Cloud        MN   21:45 
    3 Christopher Underwood   9 M   Clearwater         MN   22:29 
    4 Cooper Buttenhoff      14 M   Saint Cloud        MN   23:14 
    5 Luke Rickbeil          13 M   Sartell            MN   24:08 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  14 - UNDER
=======================================================================================
    1 Isabella Frantesl      13 F   Saint Cloud        MN   23:30 
    2 Reese Cleveland        11 F   Saint Michael      MN   25:29 
    3 Sophia Erickson        11 F   Sartell            MN   25:50 
    4 Olivia Erickson        10 F   Sartell            MN   26:20 
    5 Ella Lipinski          10 F   Avon               MN   26:44 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Daniel Binsfeld        19 M   Sartell            MN   19:16 
    2 Ethan Martin           16 M   Sauk Rapids        MN   21:56 
    3 Tucker Hugg            17 M   Saint Cloud        MN   22:04 
    4 David Binsfeld         17 M   Sartell            MN   22:12 
    5 Micah Peterson         17 M   Saint Cloud        MN   24:35 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - 19
=======================================================================================
    1 Hailey Peltz           17 F   Saint Cloud        MN   23:18 
    2 Delaney Dyer           15 F   Waite Park         MN   24:39 
    3 Kirstyn Sand           16 F   Avon               MN   26:05 
    4 Sadie Zellmann         15 F   Saint Cloud        MN   26:32 
    5 Ella Berger            16 F   Sartell            MN   27:59 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Spencer Pierskalla     22 M   Sartell            MN   19:29 
    2 Maxwell Botz           22 M   Saint Joseph       MN   20:41 
    3 Dominick Deieso        23 M   Sauk Rapids        MN   21:23 
    4 Pascal Dietrich        23 M   Saint Cloud        MN   21:32 
    5 Daniel Thomas          21 M   New Munich         MN   21:55 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
=======================================================================================
    1 Chloe Kuhlman          20 F   Spicer             MN   23:00 
    2 Erika Fenstad          20 F   St Cloud           MN   25:52 
    3 Nicole Darby           23 F   Rice               MN   26:18 
    4 Tonya Paul             23 F   Sartell            MN   30:37 
    5 Kaela Budde            23 F   Sauk Rapids        MN   31:26 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Morcelli Kombo         27 M   Mutua              MN   17:18 
    2 Carson Tomsche         29 M   Melrose            MN   20:18 
    3 Zach Schmidt           29 M   Sartell            MN   20:27 
    4 Craig Pfannenstein     29 M   Sauk Rapids        MN   20:44 
    5 Nick Ringsmuth         25 M   Minneapolis        MN   20:50 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
=======================================================================================
    1 Amanda Jensen          28 F   Saint Joseph       MN   23:34 
    2 Megan Lehn             28 F   Sauk Rapids        MN   23:34 
    3 Emily Ringsmuth        28 F   Saint Cloud        MN   28:22 
    4 Tayler Blake           28 F   Saint Cloud        MN   31:23 
    5 Catherine Olson        29 F   Sauk Centre        MN   31:46 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Taylor Johnson         32 M   Sauk Rapids        MN   18:58 
    2 Luke Klein             32 M   Minneapolis        MN   22:28 
    3 Nicholas Poepping      30 M   Saint Joseph       MN   24:56 
    4 Thomas Dezeller        33 M   Saint Stephen      MN   24:58 
    5 Kyle Bird              31 M   Saint Cloud        MN   25:29 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
=======================================================================================
    1 Nicole Becker          31 F   Grey Eagle         MN   25:32 
    2 Chelsey Klein          34 F   Saint Cloud        MN   27:25 
    3 Hilary Gracik          31 F   Princeton          MN   27:26 
    4 Amy Marty              32 F   Bemidji            MN   28:09 
    5 Christina Ringsmuth M  31 F   Waite Park         MN   28:22 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Jonathan Stoltman      35 M   St Cloud           MN   16:36 
    2 Ryan Myklebust         36 M   Sartell            MN   21:54 
    3 Matt Fallon            38 M   Sartell            MN   23:25 
    4 Peter Waldum           38 M   Sauk Rapids        MN   23:44 
    5 Dickson Centellas      35 M   Willmar            MN   25:24 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
=======================================================================================
    1 Lindsay Mason          38 F   Hutchinson         MN   26:00 
    2 Sophia Ahrens          35 F   Melrose            MN   26:01 
    3 Kerry Fillbrandt       38 F   Sartell            MN   26:34 
    4 Gina Smith             36 F   Ramsey             MN   27:34 
    5 Amanda Morrison        36 F   Sauk Rapids        MN   28:18 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Wes Karls              44 M   Saint Cloud        MN   21:44 
    2 Ben Callahan           44 M   Saint Cloud        MN   25:56 
    3 Les Sjodin             40 M   Sartell            MN   26:14 
    4 Brandon Hansen         42 M   Rice               MN   26:18 
    5 Nathan Bemboom         41 M   Sauk Rapids        MN   26:19 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
=======================================================================================
    1 Laurie Nyhammer        42 F   Saint Joseph       MN   24:48 
    2 Sarah Erickson         43 F   Sartell            MN   25:07 
    3 Megan Newland          43 F   Saint Cloud        MN   25:50 
    4 Theresa Haugen         40 F   Sartell            MN   25:56 
    5 Jamie O''rourke        41 F   Rice               MN   26:16 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Matt Binsfeld          46 M   Sartell            MN   21:12 
    2 Terry Scepurek         45 M   Little Falls       MN   23:12 
    3 Brian Martin           46 M   Sauk Rapids        MN   24:43 
    4 Michael Lipinski       47 M   Avon               MN   26:43 
    5 Ian Nikolas            47 M   Sauk Rapids        MN   27:57 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
=======================================================================================
    1 Amie Benson            49 F   Maple Lake         MN   24:16 
    2 Kim Johnson            46 F   Saint Augusta      MN   26:55 
    3 Julie Herbst           45 F   Clear Lake         MN   27:10 
    4 Melissa Fischer        45 F   Elk River          MN   28:10 
    5 Taunia Ashfeld         45 F   Saint Cloud        MN   28:30 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Scott Dezurik          54 M   Sartell            MN   22:49 
    2 Derik Teske            51 M   Sartell            MN   24:22 
    3 Anson Amberson         51 M   Sauk Rapids        MN   25:23 
    4 Brendon Van Der Hagen  54 M   Melrose            MN   25:31 
    5 Michael Zachow         53 M   Bemidji            MN   26:47 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
=======================================================================================
    1 Beth Fenstad           51 F   Saint Cloud        MN   25:54 
    2 Colleen Jeffrey        53 F   Saint Cloud        MN   28:00 
    3 Tresa Hugg             50 F   Saint Cloud        MN   29:35 
    4 Julie Smith            54 F   Holdingford        MN   31:27 
    5 Wanda Rathbun          50 F   Saint Cloud        MN   31:40 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Joel Stang             57 M   Sartell            MN   23:31 
    2 Bob Boe                56 M   Rice               MN   25:56 
    3 Steven Wischmann       57 M   Saint Cloud        MN   27:07 
    4 David Smoger           56 M   Saint Cloud        MN   27:30 
    5 Paul Ackerman          59 M   Clear Lake         MN   30:58 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
=======================================================================================
    1 Lisa Hines             59 F   Waite Park         MN   25:10 
    2 Sue Sweeney            56 F   Sauk Rapids        MN   26:36 
    3 Lori Wischmann         55 F   Saint Cloud        MN   28:44 
    4 Julie Berling          56 F   St' Cloud          MN   29:39 
    5 Diane Palkert          57 F   Aitkin             MN   30:10 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 George Schnepf         60 M   Sartell            MN   24:22 
    2 Art Sanbeck            62 M   Mora               MN   25:14 
    3 Jay Lawton             64 M   Willmar            MN   25:26 
    4 Michael Karl           64 M   Saint Cloud        MN   27:52 
    5 Michael Ranallo        62 M   Pease              MN   30:26 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
=======================================================================================
    1 Judith Peters          61 F   Saint Cloud        MN   25:11 
    2 Joan Elton             62 F   Saint Cloud        MN   31:32 
    3 Mary Kay Pfannenstein  62 F   Saint Cloud        MN   33:00 
    4 Anne Hall              60 F   Watkins            MN   34:51 
    5 Lori Henke             64 F   Maple Grove        MN   35:29 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Roy Lubbers            69 M   Sauk Centre        MN   30:54 
    2 Mike Ohara             69 M   Sartell            MN   41:41 
    3 David Tomsche          65 M   Melrose            MN   47:18 
    4 Bill Kloeppner         66 M   Shoreview          MN   49:35 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
=======================================================================================
    1 Laurie Tax             65 F   Royalton           MN   26:03 
    2 Joann Hagen            66 F   Sauk Rapids        MN   30:53 
    3 Susan Paulson          66 F   Alexandria         MN   35:50 
    4 Deb Hokanson           66 F   Miltona            MN   35:52 
    5 Elaine Prom            66 F   Saint Cloud        MN   47:25 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Ralph Fiskness         72 M   Moorhead           MN   26:02 
    2 Mark Bauerly           70 M   Sauk Rapids        MN   31:36 
    3 Mark Prom              70 M   Saint Cloud        MN   39:34 
    4 Mike Klein             70 M   Eden Valley        MN   50:45 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
=======================================================================================
    1 Mary Durgin            70 F   Sauk Rapids        MN   36:11 
    2 Joyce Tebben           70 F   Fridley            MN   36:23 
    3 Jennifer Peterson      70 F   Saint Cloud        MN   42:55 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
=======================================================================================

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
=======================================================================================

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
=======================================================================================