Sartell, MN
5/21/2022











                                                             APPLE DUATHLON
                                           Sartell Middle School - Sartell, MN - May 21, 2022
                                                LONG COURSE: 5K Run - 33K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank RUN1  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN2   Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7     598 Andrew Zabel            Sartell            MN  43 M     2 16:48  5:26  0:41    1   50:04 24.6  0:47    4   18:10  5:52 1:26:29 
    2   1/8     516 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45 M     3 16:48  5:26  0:30    2   51:59 23.7  0:46    2   17:35  5:41 1:27:37 
    3   2/7     508 Stephen Eles            Boulder            CO  43 M     1 16:48  5:25  0:34    5   54:59 22.4  0:35    1   17:33  5:40 1:30:26 
    4   1/1     486 Noah Billings           Rochester          MN  16 M     6 17:52  5:46  0:34    3   53:48 22.9  0:30    6   19:21  6:15 1:32:03 
    5   1/3     595 Tom Woods               Lincoln            NE  51 M     4 17:23  5:37  0:29    4   54:28 22.6  0:40    5   19:20  6:15 1:32:19 
    6   3/7     530 Michael Karau           Rochester          MN  41 M    11 20:49  6:43  0:41    6   55:26 22.2  0:35    8   20:28  6:36 1:37:57 
    7   2/8     554 Scott Myers             Medicine Lake      MN  47 M    12 20:51  6:44  0:42    8   57:38 21.3  0:51   13   22:09  7:09 1:42:10 
    8   1/5     510 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  29 M     8 19:39  6:21  0:46   13 1:00:08 20.5  0:58   10   20:50  6:44 1:42:19 
    9   1/2     576 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M    10 20:46  6:42  0:57    9   58:28 21.0  0:48   14   22:12  7:10 1:43:08 
   10   2/5     567 Cody Riesterer          Maple Grove        MN  28 M     5 17:36  5:41  1:03   23 1:06:14 18.6  0:52    3   18:08  5:51 1:43:51 
   11   3/8     591 Timm Vedder             Sartell            MN  48 M    14 21:02  6:48  0:59   11 1:00:00 20.5  1:03   11   21:07  6:49 1:44:09 
   12   4/8     489 David Buhl              Sartell            MN  49 M    18 22:12  7:10  1:05    7   57:05 21.6 41:40                    1:44:35 
   13   4/7     529 Brandon Kanz            Edina              MN  44 M    13 20:53  6:44  0:57   14 1:01:40 20.0  1:26   12   21:15  6:52 1:46:08 
   14   2/2     499 Douglas Davis           Cottage Grove      MN  39 M    16 21:49  7:02  1:09   10   59:50 20.6  1:19   16   23:30  7:35 1:47:34 
   15   3/5     574 Ivan Schleppenbach      Fargo              ND  28 M    15 21:30  6:56  0:50   20 1:05:05 18.9  0:43    9   20:35  6:39 1:48:40 
   16   1/2     553 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  46 F    17 22:12  7:10  0:37   17 1:02:27 19.7  0:58   19   24:40  7:58 1:50:52 
   17   1/4     518 Luke Harned             Saint Paul         MN  70 M    28 23:53  7:43  1:18   12 1:00:03 20.5  1:08   24   25:50  8:20 1:52:11 
   18   5/7     560 Christopher Onyango-Rob Minneapolis        MN  44 M     7 19:35  6:19  1:17   33 1:11:11 17.3  1:13    7   20:23  6:35 1:53:37 
   19   6/7     550 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  43 M    23 23:37  7:37  0:49   19 1:02:50 19.6  1:02   30   26:31  8:34 1:54:47 
   20   1/7     487 Jacob Blattner          Sartell            MN  33 M    21 22:40  7:19  1:48   16 1:02:01 19.8  2:43   25   25:52  8:21 1:55:01 
   21   1/3     533 Alyssa Knese            Sartell            MN  36 F    27 23:48  7:41  1:24   18 1:02:45 19.6  2:03   21   25:05  8:06 1:55:03 
   22   1/1     568 Tommy Runkle            Sartell            MN  14 M     9 20:24  6:35  0:32   35 1:11:26 17.2  1:01   15   22:38  7:18 1:55:59 
   23   1/3     596 Amy Woolsey             Foley              MN  57 F    29 24:04  7:46  0:57   21 1:05:35 18.8  1:02   26   25:56  8:22 1:57:33 
   24   1/3     519 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24 M    30 24:15  7:50  1:18   22 1:06:03 18.6  1:26   28   26:25  8:32 1:59:26 
   25   1/2     483 Cheri Bates             Rice               MN  51 F    48 26:44  8:38  1:59   15 1:01:45 19.9  1:45   34   27:25  8:51 1:59:35 
   26   2/3     501 Scott Dezurik           Avon               MN  54 M    24 23:37  7:37  1:05   29 1:10:09 17.5  1:44   17   24:32  7:55 2:01:06 
   27   5/8     589 David Swanson           Hackensack         MN  49 M    26 23:40  7:38  1:00   28 1:10:08 17.5  1:03   23   25:33  8:15 2:01:22 
   28   6/8     536 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49 M    40 25:13  8:08  1:08   25 1:08:03 18.1  0:48   29   26:30  8:33 2:01:39 
   29   1/3     526 Judy Januschka Murray   Sartell            MN  63 F    42 25:40  8:17  1:28   24 1:08:00 18.1  1:30   31   26:55  8:41 2:03:31 
   30   2/3     485 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55 F    43 25:52  8:21  1:21   26 1:08:33 17.9  1:15   35   27:30  8:53 2:04:29 
   31   1/1     563 Sarah Payton            Woodbury           MN  42 F    20 22:30  7:16  1:52   41 1:14:05 16.6  2:12   18   24:35  7:56 2:05:12 
   32   2/3     495 Megan Corey             Minneapolis        MN  36 F    35 24:47  8:00  1:28   30 1:10:16 17.5  1:44   40   27:57  9:01 2:06:10 
   33   2/4     551 Bill Minge              St' Louis Park     MN  71 M    41 25:34  8:15  1:55   27 1:08:52 17.9  2:42   36   27:40  8:56 2:06:41 
   34   1/3     532 Sandra Knaeble          Stillwater         MN  65 F    33 24:33  7:56  1:48   36 1:11:59 17.1  2:14   27   26:20  8:30 2:06:53 
   35   2/2     543 Marissa Mahowald        Sartell            MN  45 F    47 26:29  8:33  1:02   31 1:10:41 17.4  1:12   39   27:52  9:00 2:07:14 
   36   1/1     544 Megan Mahowald          Sartell            MN  17 F    25 23:39  7:38  0:58   51 1:17:41 15.8  0:56   22   25:13  8:08 2:08:25 
   37   2/3     587 Pam Stevens             Sartell            MN  69 F    50 27:21  8:50  1:06   32 1:11:03 17.3  1:32   42   28:54  9:20 2:09:53 
   38   1/1     593 Charlotte Waterhouse    Saint Paul         MN  28 F    34 24:46  8:00  1:38   39 1:12:59 16.9  1:25   44   29:26  9:30 2:10:12 
   39   1/2     522 Emily Herdering         Freeport           MN  23 F    37 25:09  8:07  1:12   50 1:16:47 16.0  1:30   33   27:19  8:49 2:11:55 
   40   4/5     509 Mitch Emslander         Sartell            MN  27 M    22 23:24  7:33  3:15   54 1:20:45 15.2  1:37   20   24:44  7:59 2:13:42 
   41   1/1     542 Ryan MacMaster          Horace             ND  34 M    56 29:05  9:23  1:46   34 1:11:21 17.2  1:42   49   30:34  9:52 2:14:27 
   42   2/3     562 Laurie Payton           Saint Paul         MN  64 F    52 27:47  8:58  1:21   46 1:14:44 16.5  1:41   46   29:45  9:36 2:15:15 
   43   7/8     594 Sean Willey             Plymouth           MN  46 M    32 24:28  7:54  2:28   49 1:15:51 16.2  2:16   48   30:16  9:46 2:15:17 
   44   8/8     500 Brant Dennis            Hamel              MN  46 M    31 24:28  7:54  1:43   52 1:20:28 15.3  1:32   32   27:08  8:45 2:15:17 
   45   2/7     494 Michael Clark           Cedar              MN  34 M    44 26:00  8:23  0:52   47 1:14:48 16.4  0:58   55   32:54 10:37 2:15:29 
   46   3/3     511 Natasha Gerwing         Becker             MN  39 F    57 29:09  9:25  1:01   37 1:12:22 17.0  1:00   54   32:32 10:30 2:16:02 
   47   5/5     559 Alexander Omann         Sartell            MN  28 M    36 25:07  8:07  1:12   56 1:21:48 15.0  0:38   45   29:44  9:36 2:18:27 
   48   1/1     528 Paul Johnson            Saint Paul         MN  55 M    49 26:51  8:40  1:27   38 1:12:28 17.0  1:39   62   36:31 11:47 2:18:55 
   49   3/3     549 Cathleen McGinnity      Luck               WI  57 F    58 29:10  9:25  2:00   44 1:14:34 16.5  1:59   52   31:30 10:10 2:19:12 
   50   7/7     573 Karl Scharnweber        Sartell            MN  41 M    19 22:16  7:11  0:39   60 1:27:08 14.1  1:35   41   28:02  9:03 2:19:38 
   51   3/7     517 Travis Hanson           Sartell            MN  34 M    54 28:27  9:11  1:00   53 1:20:43 15.2  0:57   43   29:04  9:23 2:20:10 
   52   3/4     496 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  73 M    53 28:25  9:10  3:03   45 1:14:42 16.5  2:28   53   32:12 10:24 2:20:47 
   53   3/3     484 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  54 M    61 31:14 10:05  1:38   40 1:13:42 16.7  1:32   57   33:20 10:45 2:21:23 
   54   4/7     575 Tony Schmitz            Sartell            MN  30 M    45 26:22  8:31  0:54   57 1:21:58 15.0  1:30   50   30:58 10:00 2:21:40 
   55   5/7     592 Rob Voshell             Sartell            MN  30 M    46 26:29  8:33  0:49   58 1:22:04 15.0  1:25   51   31:01 10:01 2:21:46 
   56   1/1     610 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68 M    63 31:53 10:17  1:31   42 1:14:17 16.6  1:39   59   34:19 11:05 2:23:37 
   57   3/3     537 Casey Kovacic           Bloomington        MN  64 F    59 30:01  9:41  1:45   48 1:15:36 16.3  1:41   64   37:14 12:01 2:26:15 
   58   2/3     535 Preston Kopel           Minneapolis        MN  24 M    62 31:15 10:05  1:54   55 1:21:17 15.1  2:14   60   34:33 11:09 2:31:10 
   59   1/1     564 Tony Payton             Saint Paul         MN  64 M    66 35:37 11:30  2:33   43 1:14:29 16.5  2:38   65   38:03 12:17 2:33:17 
   60   2/2     571 Tracy Sadowski          Elk River          MN  51 F    55 28:36  9:14  3:03   61 1:28:57 13.8  2:34   56   33:06 10:41 2:36:14 
   61   6/7     505 Matthew Dymus           Sartell            MN  30 M    60 30:42  9:54  0:56   62 1:30:58 13.5  1:07   61   35:13 11:22 2:38:55 
   62   4/4     512 Graig Gilbertson        Bemidji            MN  74 M    64 31:58 10:19  3:19   59 1:26:40 14.2  3:16   58   33:59 10:58 2:39:10 
   63   2/2     524 Heather Hulinsky        Otsego             MN  21 F    38 25:10  8:07  1:05   65 1:49:51 11.2  0:49   37   27:41  8:56 2:44:34 
   64   3/3     491 Jeremiah Christensen    Saint Cloud        MN  21 M    39 25:11  8:08  1:05   66 1:49:52 11.2  0:51   38   27:45  8:57 2:44:41 
   65   3/3     572 Michel Sanders          Saint Paul         MN  69 F    65 34:19 11:05  2:31   63 1:31:27 13.5  2:08   63   36:48 11:53 2:47:13 
   66   7/7     597 Cody Youngblood         Sartell            MN  32 M    51 27:25  8:51  1:20   64 1:48:02 11.4  1:31   47   30:08  9:44 2:48:24 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Run1  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run2  Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  604 Team Johnson                                     3 19:16  6:13  0:44    1   53:39 22.9  0:42    3   20:38  6:40 1:34:58 
            , Aaron Johnson , Seth Johnson                         
    2  602 Blitzkrieg                                       4 20:41  6:41  0:29    2   57:43 21.3  0:31    4   21:38  6:59 1:41:00 
            , Mark Fitch , Erik Wheeler                            
    3  603 Just Add Water                                   2 19:11  6:12  0:37    3 1:05:07 18.9  0:36    1   20:03  6:29 1:45:32 
            , Alex Hasek , Mark Nieters                            
    4  601 Team BK                                          1 17:33  5:40  0:43    4 1:13:27 16.8  0:36    2   20:05  6:29 1:52:23 
            , Bruce Bechtold , Morcelli Kombo                      


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Run1  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run2  Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  600 Not Hygge Today                                  1 20:03  6:28  0:38    1 1:11:15 17.3  0:34    1   20:48  6:43 1:53:17 
            , Esther Banaian , Judith Peters                       
    2  605 Cindy & Jane                                     2 24:05  7:46  0:39    2 1:11:40 17.2  0:50    2   25:08  8:07 2:02:20 
            , Cindy Lamp , Jane Peterson                           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Run1  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run2  Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  609 Rotten Apples                                    1 22:29  7:15  0:54    1   55:50 22.0  0:34    1   26:16  8:29 1:46:01 
            , John Wolfe , Jennifer Olson                          
    2  608 PD Special                                       2 26:08  8:26  0:35    2 1:10:34 17.4  0:32    2   26:45  8:38 2:04:33 
            , Ken Prine , Hannah Dirkse                            
    3  607 Totally T's                                      3 28:40  9:15  0:57    3 1:12:11 17.0  0:39    3   29:40  9:34 2:12:05 
            , Tammy Moore , Todd Peterson                          


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: LONG
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank RUN1   Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN2   Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 584 Courtney Staudinger     Sartell            MN  28 F      1 29:22  9:29  2:38                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Stephen Eles            Boulder            CO  43 M   16:48  5:25 
    2 Andrew Zabel            Sartell            MN  43 M   16:48  5:26 
    3 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45 M   16:48  5:26 
    4 Tom Woods               Lincoln            NE  51 M   17:23  5:37 
    5 Cody Riesterer          Maple Grove        MN  28 M   17:36  5:41 
    6 Noah Billings           Rochester          MN  16 M   17:52  5:46 
    7 Christopher Onyango-Rob Minneapolis        MN  44 M   19:35  6:19 
    8 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  29 M   19:39  6:21 
    9 Tommy Runkle            Sartell            MN  14 M   20:24  6:35 
   10 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M   20:46  6:42 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andrew Zabel            Sartell            MN  43 M   50:04 24.6 
    2 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45 M   51:59 23.7 
    3 Noah Billings           Rochester          MN  16 M   53:48 22.9 
    4 Tom Woods               Lincoln            NE  51 M   54:28 22.6 
    5 Stephen Eles            Boulder            CO  43 M   54:59 22.4 
    6 Michael Karau           Rochester          MN  41 M   55:26 22.2 
    7 David Buhl              Sartell            MN  49 M   57:05 21.6 
    8 Scott Myers             Medicine Lake      MN  47 M   57:38 21.3 
    9 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M   58:28 21.0 
   10 Douglas Davis           Cottage Grove      MN  39 M   59:50 20.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Stephen Eles            Boulder            CO  43 M   17:33  5:40 
    2 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45 M   17:35  5:41 
    3 Cody Riesterer          Maple Grove        MN  28 M   18:08  5:51 
    4 Andrew Zabel            Sartell            MN  43 M   18:10  5:52 
    5 Tom Woods               Lincoln            NE  51 M   19:20  6:15 
    6 Noah Billings           Rochester          MN  16 M   19:21  6:15 
    7 Christopher Onyango-Rob Minneapolis        MN  44 M   20:23  6:35 
    8 Michael Karau           Rochester          MN  41 M   20:28  6:36 
    9 Ivan Schleppenbach      Fargo              ND  28 M   20:35  6:39 
   10 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  29 M   20:50  6:44 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  542 Ryan MacMaster          Horace             ND  34    1 29:05  9:23  1:46    1 1:11:21 17.2  1:42    1   30:34  9:52 2:14:27 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  598 Andrew Zabel            Sartell            MN  43    2 16:48  5:26  0:41    1   50:04 24.6  0:47    4   18:10  5:52 1:26:29 
    2  516 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45    3 16:48  5:26  0:30    2   51:59 23.7  0:46    2   17:35  5:41 1:27:37 
    3  508 Stephen Eles            Boulder            CO  43    1 16:48  5:25  0:34    5   54:59 22.4  0:35    1   17:33  5:40 1:30:26 
    4  486 Noah Billings           Rochester          MN  16    6 17:52  5:46  0:34    3   53:48 22.9  0:30    6   19:21  6:15 1:32:03 
    5  595 Tom Woods               Lincoln            NE  51    4 17:23  5:37  0:29    4   54:28 22.6  0:40    5   19:20  6:15 1:32:19 
    6  530 Michael Karau           Rochester          MN  41   11 20:49  6:43  0:41    6   55:26 22.2  0:35    8   20:28  6:36 1:37:57 
    7  554 Scott Myers             Medicine Lake      MN  47   12 20:51  6:44  0:42    8   57:38 21.3  0:51   13   22:09  7:09 1:42:10 
    8  510 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  29    8 19:39  6:21  0:46   13 1:00:08 20.5  0:58   10   20:50  6:44 1:42:19 
    9  576 Craig Schroeder         Dayton             MN  39   10 20:46  6:42  0:57    9   58:28 21.0  0:48   14   22:12  7:10 1:43:08 
   10  567 Cody Riesterer          Maple Grove        MN  28    5 17:36  5:41  1:03   19 1:06:14 18.6  0:52    3   18:08  5:51 1:43:51 
   11  591 Timm Vedder             Sartell            MN  48   14 21:02  6:48  0:59   11 1:00:00 20.5  1:03   11   21:07  6:49 1:44:09 
   12  489 David Buhl              Sartell            MN  49   17 22:12  7:10  1:05    7   57:05 21.6 41:40                    1:44:35 
   13  529 Brandon Kanz            Edina              MN  44   13 20:53  6:44  0:57   14 1:01:40 20.0  1:26   12   21:15  6:52 1:46:08 
   14  499 Douglas Davis           Cottage Grove      MN  39   16 21:49  7:02  1:09   10   59:50 20.6  1:19   16   23:30  7:35 1:47:34 
   15  574 Ivan Schleppenbach      Fargo              ND  28   15 21:30  6:56  0:50   17 1:05:05 18.9  0:43    9   20:35  6:39 1:48:40 
   16  518 Luke Harned             Saint Paul         MN  70   24 23:53  7:43  1:18   12 1:00:03 20.5  1:08   20   25:50  8:20 1:52:11 
   17  560 Christopher Onyango-Rob Minneapolis        MN  44    7 19:35  6:19  1:17   24 1:11:11 17.3  1:13    7   20:23  6:35 1:53:37 
   18  550 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  43   21 23:37  7:37  0:49   16 1:02:50 19.6  1:02   24   26:31  8:34 1:54:47 
   19  487 Jacob Blattner          Sartell            MN  33   19 22:40  7:19  1:48   15 1:02:01 19.8  2:43   21   25:52  8:21 1:55:01 
   20  568 Tommy Runkle            Sartell            MN  14    9 20:24  6:35  0:32   25 1:11:26 17.2  1:01   15   22:38  7:18 1:55:59 
   21  519 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24   25 24:15  7:50  1:18   18 1:06:03 18.6  1:26   22   26:25  8:32 1:59:26 
   22  501 Scott Dezurik           Avon               MN  54   22 23:37  7:37  1:05   23 1:10:09 17.5  1:44   17   24:32  7:55 2:01:06 
   23  589 David Swanson           Hackensack         MN  49   23 23:40  7:38  1:00   22 1:10:08 17.5  1:03   19   25:33  8:15 2:01:22 
   24  536 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49   30 25:13  8:08  1:08   20 1:08:03 18.1  0:48   23   26:30  8:33 2:01:39 
   25  551 Bill Minge              St' Louis Park     MN  71   31 25:34  8:15  1:55   21 1:08:52 17.9  2:42   26   27:40  8:56 2:06:41 
   26  509 Mitch Emslander         Sartell            MN  27   20 23:24  7:33  3:15   35 1:20:45 15.2  1:37   18   24:44  7:59 2:13:42 
   27  594 Sean Willey             Plymouth           MN  46   27 24:28  7:54  2:28   32 1:15:51 16.2  2:16   32   30:16  9:46 2:15:17 
   28  500 Brant Dennis            Hamel              MN  46   26 24:28  7:54  1:43   33 1:20:28 15.3  1:32   25   27:08  8:45 2:15:17 
   29  494 Michael Clark           Cedar              MN  34   32 26:00  8:23  0:52   31 1:14:48 16.4  0:58   36   32:54 10:37 2:15:29 
   30  559 Alexander Omann         Sartell            MN  28   28 25:07  8:07  1:12   37 1:21:48 15.0  0:38   30   29:44  9:36 2:18:27 
   31  528 Paul Johnson            Saint Paul         MN  55   35 26:51  8:40  1:27   26 1:12:28 17.0  1:39   42   36:31 11:47 2:18:55 
   32  573 Karl Scharnweber        Sartell            MN  41   18 22:16  7:11  0:39   41 1:27:08 14.1  1:35   28   28:02  9:03 2:19:38 
   33  517 Travis Hanson           Sartell            MN  34   38 28:27  9:11  1:00   34 1:20:43 15.2  0:57   29   29:04  9:23 2:20:10 
   34  496 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  73   37 28:25  9:10  3:03   30 1:14:42 16.5  2:28   35   32:12 10:24 2:20:47 
   35  484 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  54   40 31:14 10:05  1:38   27 1:13:42 16.7  1:32   37   33:20 10:45 2:21:23 
   36  575 Tony Schmitz            Sartell            MN  30   33 26:22  8:31  0:54   38 1:21:58 15.0  1:30   33   30:58 10:00 2:21:40 
   37  592 Rob Voshell             Sartell            MN  30   34 26:29  8:33  0:49   39 1:22:04 15.0  1:25   34   31:01 10:01 2:21:46 
   38  610 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68   42 31:53 10:17  1:31   28 1:14:17 16.6  1:39   39   34:19 11:05 2:23:37 
   39  535 Preston Kopel           Minneapolis        MN  24   41 31:15 10:05  1:54   36 1:21:17 15.1  2:14   40   34:33 11:09 2:31:10 
   40  564 Tony Payton             Saint Paul         MN  64   44 35:37 11:30  2:33   29 1:14:29 16.5  2:38   43   38:03 12:17 2:33:17 
   41  505 Matthew Dymus           Sartell            MN  30   39 30:42  9:54  0:56   42 1:30:58 13.5  1:07   41   35:13 11:22 2:38:55 
   42  512 Graig Gilbertson        Bemidji            MN  74   43 31:58 10:19  3:19   40 1:26:40 14.2  3:16   38   33:59 10:58 2:39:10 
   43  491 Jeremiah Christensen    Saint Cloud        MN  21   29 25:11  8:08  1:05   44 1:49:52 11.2  0:51   27   27:45  8:57 2:44:41 
   44  597 Cody Youngblood         Sartell            MN  32   36 27:25  8:51  1:20   43 1:48:02 11.4  1:31   31   30:08  9:44 2:48:24 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  553 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  46    1 22:12  7:10  0:37    2 1:02:27 19.7  0:58    2   24:40  7:58 1:50:52 
    2  533 Alyssa Knese            Sartell            MN  36    4 23:48  7:41  1:24    3 1:02:45 19.6  2:03    3   25:05  8:06 1:55:03 
    3  596 Amy Woolsey             Foley              MN  57    5 24:04  7:46  0:57    4 1:05:35 18.8  1:02    5   25:56  8:22 1:57:33 
    4  483 Cheri Bates             Rice               MN  51   14 26:44  8:38  1:59    1 1:01:45 19.9  1:45    9   27:25  8:51 1:59:35 
    5  526 Judy Januschka Murray   Sartell            MN  63   11 25:40  8:17  1:28    5 1:08:00 18.1  1:30    7   26:55  8:41 2:03:31 
    6  485 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55   12 25:52  8:21  1:21    6 1:08:33 17.9  1:15   10   27:30  8:53 2:04:29 
    7  563 Sarah Payton            Woodbury           MN  42    2 22:30  7:16  1:52   13 1:14:05 16.6  2:12    1   24:35  7:56 2:05:12 
    8  495 Megan Corey             Minneapolis        MN  36    8 24:47  8:00  1:28    7 1:10:16 17.5  1:44   13   27:57  9:01 2:06:10 
    9  532 Sandra Knaeble          Stillwater         MN  65    6 24:33  7:56  1:48   10 1:11:59 17.1  2:14    6   26:20  8:30 2:06:53 
   10  543 Marissa Mahowald        Sartell            MN  45   13 26:29  8:33  1:02    8 1:10:41 17.4  1:12   12   27:52  9:00 2:07:14 
   11  544 Megan Mahowald          Sartell            MN  17    3 23:39  7:38  0:58   18 1:17:41 15.8  0:56    4   25:13  8:08 2:08:25 
   12  587 Pam Stevens             Sartell            MN  69   15 27:21  8:50  1:06    9 1:11:03 17.3  1:32   14   28:54  9:20 2:09:53 
   13  593 Charlotte Waterhouse    Saint Paul         MN  28    7 24:46  8:00  1:38   12 1:12:59 16.9  1:25   15   29:26  9:30 2:10:12 
   14  522 Emily Herdering         Freeport           MN  23    9 25:09  8:07  1:12   17 1:16:47 16.0  1:30    8   27:19  8:49 2:11:55 
   15  562 Laurie Payton           Saint Paul         MN  64   16 27:47  8:58  1:21   15 1:14:44 16.5  1:41   16   29:45  9:36 2:15:15 
   16  511 Natasha Gerwing         Becker             MN  39   18 29:09  9:25  1:01   11 1:12:22 17.0  1:00   18   32:32 10:30 2:16:02 
   17  549 Cathleen McGinnity      Luck               WI  57   19 29:10  9:25  2:00   14 1:14:34 16.5  1:59   17   31:30 10:10 2:19:12 
   18  537 Casey Kovacic           Bloomington        MN  64   20 30:01  9:41  1:45   16 1:15:36 16.3  1:41   21   37:14 12:01 2:26:15 
   19  571 Tracy Sadowski          Elk River          MN  51   17 28:36  9:14  3:03   19 1:28:57 13.8  2:34   19   33:06 10:41 2:36:14 
   20  524 Heather Hulinsky        Otsego             MN  21   10 25:10  8:07  1:05   21 1:49:51 11.2  0:49   11   27:41  8:56 2:44:34 
   21  572 Michel Sanders          Saint Paul         MN  69   21 34:19 11:05  2:31   20 1:31:27 13.5  2:08   20   36:48 11:53 2:47:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  568 Tommy Runkle            Sartell            MN  14    1 20:24  6:35  0:32    1 1:11:26 17.2  1:01    1   22:38  7:18 1:55:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  486 Noah Billings           Rochester          MN  16    1 17:52  5:46  0:34    1   53:48 22.9  0:30    1   19:21  6:15 1:32:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  544 Megan Mahowald          Sartell            MN  17    1 23:39  7:38  0:58    1 1:17:41 15.8  0:56    1   25:13  8:08 2:08:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  519 Ryan Heinrichs          Saint Paul         MN  24    1 24:15  7:50  1:18    1 1:06:03 18.6  1:26    1   26:25  8:32 1:59:26 
    2  535 Preston Kopel           Minneapolis        MN  24    3 31:15 10:05  1:54    2 1:21:17 15.1  2:14    3   34:33 11:09 2:31:10 
    3  491 Jeremiah Christensen    Saint Cloud        MN  21    2 25:11  8:08  1:05    3 1:49:52 11.2  0:51    2   27:45  8:57 2:44:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  522 Emily Herdering         Freeport           MN  23    1 25:09  8:07  1:12    1 1:16:47 16.0  1:30    1   27:19  8:49 2:11:55 
    2  524 Heather Hulinsky        Otsego             MN  21    2 25:10  8:07  1:05    2 1:49:51 11.2  0:49    2   27:41  8:56 2:44:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  510 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  29    2 19:39  6:21  0:46    1 1:00:08 20.5  0:58    3   20:50  6:44 1:42:19 
    2  567 Cody Riesterer          Maple Grove        MN  28    1 17:36  5:41  1:03    3 1:06:14 18.6  0:52    1   18:08  5:51 1:43:51 
    3  574 Ivan Schleppenbach      Fargo              ND  28    3 21:30  6:56  0:50    2 1:05:05 18.9  0:43    2   20:35  6:39 1:48:40 
    4  509 Mitch Emslander         Sartell            MN  27    4 23:24  7:33  3:15    4 1:20:45 15.2  1:37    4   24:44  7:59 2:13:42 
    5  559 Alexander Omann         Sartell            MN  28    5 25:07  8:07  1:12    5 1:21:48 15.0  0:38    5   29:44  9:36 2:18:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  593 Charlotte Waterhouse    Saint Paul         MN  28    1 24:46  8:00  1:38    1 1:12:59 16.9  1:25    1   29:26  9:30 2:10:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  487 Jacob Blattner          Sartell            MN  33    1 22:40  7:19  1:48    1 1:02:01 19.8  2:43    1   25:52  8:21 1:55:01 
    2  494 Michael Clark           Cedar              MN  34    2 26:00  8:23  0:52    2 1:14:48 16.4  0:58    6   32:54 10:37 2:15:29 
    3  517 Travis Hanson           Sartell            MN  34    6 28:27  9:11  1:00    3 1:20:43 15.2  0:57    2   29:04  9:23 2:20:10 
    4  575 Tony Schmitz            Sartell            MN  30    3 26:22  8:31  0:54    4 1:21:58 15.0  1:30    4   30:58 10:00 2:21:40 
    5  592 Rob Voshell             Sartell            MN  30    4 26:29  8:33  0:49    5 1:22:04 15.0  1:25    5   31:01 10:01 2:21:46 
    6  505 Matthew Dymus           Sartell            MN  30    7 30:42  9:54  0:56    6 1:30:58 13.5  1:07    7   35:13 11:22 2:38:55 
    7  597 Cody Youngblood         Sartell            MN  32    5 27:25  8:51  1:20    7 1:48:02 11.4  1:31    3   30:08  9:44 2:48:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  576 Craig Schroeder         Dayton             MN  39    1 20:46  6:42  0:57    1   58:28 21.0  0:48    1   22:12  7:10 1:43:08 
    2  499 Douglas Davis           Cottage Grove      MN  39    2 21:49  7:02  1:09    2   59:50 20.6  1:19    2   23:30  7:35 1:47:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  533 Alyssa Knese            Sartell            MN  36    1 23:48  7:41  1:24    1 1:02:45 19.6  2:03    1   25:05  8:06 1:55:03 
    2  495 Megan Corey             Minneapolis        MN  36    2 24:47  8:00  1:28    2 1:10:16 17.5  1:44    2   27:57  9:01 2:06:10 
    3  511 Natasha Gerwing         Becker             MN  39    3 29:09  9:25  1:01    3 1:12:22 17.0  1:00    3   32:32 10:30 2:16:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  598 Andrew Zabel            Sartell            MN  43    2 16:48  5:26  0:41    1   50:04 24.6  0:47    2   18:10  5:52 1:26:29 
    2  508 Stephen Eles            Boulder            CO  43    1 16:48  5:25  0:34    2   54:59 22.4  0:35    1   17:33  5:40 1:30:26 
    3  530 Michael Karau           Rochester          MN  41    4 20:49  6:43  0:41    3   55:26 22.2  0:35    4   20:28  6:36 1:37:57 
    4  529 Brandon Kanz            Edina              MN  44    5 20:53  6:44  0:57    4 1:01:40 20.0  1:26    5   21:15  6:52 1:46:08 
    5  560 Christopher Onyango-Rob Minneapolis        MN  44    3 19:35  6:19  1:17    6 1:11:11 17.3  1:13    3   20:23  6:35 1:53:37 
    6  550 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  43    7 23:37  7:37  0:49    5 1:02:50 19.6  1:02    6   26:31  8:34 1:54:47 
    7  573 Karl Scharnweber        Sartell            MN  41    6 22:16  7:11  0:39    7 1:27:08 14.1  1:35    7   28:02  9:03 2:19:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  563 Sarah Payton            Woodbury           MN  42    1 22:30  7:16  1:52    1 1:14:05 16.6  2:12    1   24:35  7:56 2:05:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  516 Brooks Grossinger       Mayer              MN  45    1 16:48  5:26  0:30    1   51:59 23.7  0:46    1   17:35  5:41 1:27:37 
    2  554 Scott Myers             Medicine Lake      MN  47    2 20:51  6:44  0:42    3   57:38 21.3  0:51    3   22:09  7:09 1:42:10 
    3  591 Timm Vedder             Sartell            MN  48    3 21:02  6:48  0:59    4 1:00:00 20.5  1:03    2   21:07  6:49 1:44:09 
    4  489 David Buhl              Sartell            MN  49    4 22:12  7:10  1:05    2   57:05 21.6 41:40                    1:44:35 
    5  589 David Swanson           Hackensack         MN  49    5 23:40  7:38  1:00    6 1:10:08 17.5  1:03    4   25:33  8:15 2:01:22 
    6  536 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  49    8 25:13  8:08  1:08    5 1:08:03 18.1  0:48    5   26:30  8:33 2:01:39 
    7  594 Sean Willey             Plymouth           MN  46    7 24:28  7:54  2:28    7 1:15:51 16.2  2:16    7   30:16  9:46 2:15:17 
    8  500 Brant Dennis            Hamel              MN  46    6 24:28  7:54  1:43    8 1:20:28 15.3  1:32    6   27:08  8:45 2:15:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  553 Andrea Myers            Medicine Lake      MN  46    1 22:12  7:10  0:37    1 1:02:27 19.7  0:58    1   24:40  7:58 1:50:52 
    2  543 Marissa Mahowald        Sartell            MN  45    2 26:29  8:33  1:02    2 1:10:41 17.4  1:12    2   27:52  9:00 2:07:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  595 Tom Woods               Lincoln            NE  51    1 17:23  5:37  0:29    1   54:28 22.6  0:40    1   19:20  6:15 1:32:19 
    2  501 Scott Dezurik           Avon               MN  54    2 23:37  7:37  1:05    2 1:10:09 17.5  1:44    2   24:32  7:55 2:01:06 
    3  484 Rick Bauerly            Saint Cloud        MN  54    3 31:14 10:05  1:38    3 1:13:42 16.7  1:32    3   33:20 10:45 2:21:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  483 Cheri Bates             Rice               MN  51    1 26:44  8:38  1:59    1 1:01:45 19.9  1:45    1   27:25  8:51 1:59:35 
    2  571 Tracy Sadowski          Elk River          MN  51    2 28:36  9:14  3:03    2 1:28:57 13.8  2:34    2   33:06 10:41 2:36:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  528 Paul Johnson            Saint Paul         MN  55    1 26:51  8:40  1:27    1 1:12:28 17.0  1:39    1   36:31 11:47 2:18:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  596 Amy Woolsey             Foley              MN  57    1 24:04  7:46  0:57    1 1:05:35 18.8  1:02    1   25:56  8:22 1:57:33 
    2  485 Lynn Bebeau             Osseo              MN  55    2 25:52  8:21  1:21    2 1:08:33 17.9  1:15    2   27:30  8:53 2:04:29 
    3  549 Cathleen McGinnity      Luck               WI  57    3 29:10  9:25  2:00    3 1:14:34 16.5  1:59    3   31:30 10:10 2:19:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  564 Tony Payton             Saint Paul         MN  64    1 35:37 11:30  2:33    1 1:14:29  7.8  2:38    1   38:03 61:22 2:33:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  526 Judy Januschka Murray   Sartell            MN  63    1 25:40  8:17  1:28    1 1:08:00  8.5  1:30    1   26:55 43:24 2:03:31 
    2  562 Laurie Payton           Saint Paul         MN  64    2 27:47  8:58  1:21    2 1:14:44  7.7  1:41    2   29:45 47:58 2:15:15 
    3  537 Casey Kovacic           Bloomington        MN  64    3 30:01  9:41  1:45    3 1:15:36  7.6  1:41    3   37:14 60:03 2:26:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  610 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68    1 31:53 10:17  1:31    1 1:14:17  7.8  1:39    1   34:19 55:21 2:23:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  518 Luke Harned             Saint Paul         MN  70    1 23:53  7:43  1:18    1 1:00:03  9.6  1:08    1   25:50 41:39 1:52:11 
    2  551 Bill Minge              St' Louis Park     MN  71    2 25:34  8:15  1:55    2 1:08:52  8.4  2:42    2   27:40 44:37 2:06:41 
    3  496 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  73    3 28:25  9:10  3:03    3 1:14:42  7.7  2:28    3   32:12 51:56 2:20:47 
    4  512 Graig Gilbertson        Bemidji            MN  74    4 31:58 10:19  3:19    4 1:26:40  6.7  3:16    4   33:59 54:48 2:39:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Run1  Pace Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run2  Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         86
Total Number of Team Finishers:            9
Total Number of Individual Finishers:     66
Number of Male   Finishers:               45
Number of Female Finishers:               21
Did not Finish Race or Did Not Start:     11