Monticello, MN
7/10/2022











                                                         BERTRAM BLAST DUATHLON
                                       Betram Chain of Lakes Park- Monticello, MN - July 10, 2022
                                                6 Mile Mountain Bike - 3 Mile Trail Run
   

Place Div/Tot   Bib  Name                    City              St Age Sex  Time
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =======
    1   1/30     11 Derek Wachowiak         Plymouth               28 M    55:26   
    2   2/30     12 Steven Deckert          Crystal                31 M    59:49   
    3   3/30     14 Daniel Johnson          Dayton                 33 M  1:00:16   
    4   4/30     99 Jager Ruedebusch        Hudson                 15 M  1:01:32   
    5   5/30     15 Scott Eide              Avon                   61 M  1:07:39   
    6   6/30     16 Greg Wachowiak          Champlin               56 M  1:08:07   
    7   7/30     40 Rebekah Aleckson        Buffalo                30 F  1:10:04   
    8   8/30     42 Ben Niemela             Buffalo                45 M  1:10:09   
    9   9/30     43 Allen Schmaltz          Hastings               44 M  1:10:53   
   10  10/30     86 Jonny Kaspari           Lakeville              15 M  1:12:12   
   11  11/30     19 Andrew Aleckson         Buffalo                32 M  1:12:43   
   12  12/30    102 Bryce Hillukka                                 13 M  1:13:51   
   13  13/30     82 Andrey Ablamunets       Maple Grove            30 M  1:15:38   
   14  14/30     83 Aleksandr Ablamunets    Maple Grove            36 M  1:18:45   
   15  15/30     81 Carley Amys-Roe         Northfield             35 F  1:21:10   
   16  16/30     17 Emily Eastman           Chicago                31 F  1:21:24   
   17  17/30     72 Tracy Sadowski          Elk River              51 F  1:22:12   
   18  18/30    100 Sydney Haynes                                  58 M  1:22:53   
   19  19/30     44 Katie Kaul              Lonsdale               29 F  1:24:24   
   20  20/30     45 Ron Sadowski            Elk River              53 M  1:25:36   
   21  21/30     41 Anthony Amys-Roe        Northfield             18 M  1:26:19   
   22  22/30    103 Alex Hillukka                                  12 M  1:28:06   
   23  23/30     85 Sarah Kaspari           Lakeville              43 F  1:28:45   
   24  24/30     18 Abby Haynes             Chicago                29 F  1:28:49   
   25  25/30     80 Lindsay Amys-Roe        Northfield             36 F  1:29:12   
   26  26/30     98 Josh Ezzell             Prior Lake             35 M  1:29:16   
   27  27/30     47 Debbie Heinen           Albertville            56 F  1:35:34   
   28  28/30     46 Andrew McDonald         Albertville            58 M  1:39:36   
   29  29/30     48 Connor McDonald         Albertville            28 M  1:41:41   
   30  30/30     84 Tracy Janikula          Montrose               51 F  1:43:09   


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: TEAMMATES                                                                TIME
===== ==== ================================================================================  =======
    1   90 Pedal to the medal :  , Tucker Howse , Molly Howse                                    58:12 
    2   13 Travis and Kelsey :  , Travis Johnson , Kelsey Johnson                              1:15:50 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   11 Derek Wachowiak         Plymouth               28   55:26 
    2   12 Steven Deckert          Crystal                31   59:49 
    3   14 Daniel Johnson          Dayton                 33 1:00:16 
    4   99 Jager Ruedebusch        Hudson                 15 1:01:32 
    5   15 Scott Eide              Avon                   61 1:07:39 
    6   16 Greg Wachowiak          Champlin               56 1:08:07 
    7   42 Ben Niemela             Buffalo                45 1:10:09 
    8   43 Allen Schmaltz          Hastings               44 1:10:53 
    9   86 Jonny Kaspari           Lakeville              15 1:12:12 
   10   19 Andrew Aleckson         Buffalo                32 1:12:43 
   11  102 Bryce Hillukka                                 13 1:13:51 
   12   82 Andrey Ablamunets       Maple Grove            30 1:15:38 
   13   83 Aleksandr Ablamunets    Maple Grove            36 1:18:45 
   14  100 Sydney Haynes                                  58 1:22:53 
   15   45 Ron Sadowski            Elk River              53 1:25:36 
   16   41 Anthony Amys-Roe        Northfield             18 1:26:19 
   17  103 Alex Hillukka                                  12 1:28:06 
   18   98 Josh Ezzell             Prior Lake             35 1:29:16 
   19   46 Andrew McDonald         Albertville            58 1:39:36 
   20   48 Connor McDonald         Albertville            28 1:41:41 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place  Bib Name                    City               St Age   TIME   Pace
===== ==== ======================= ================== == === ======= =====
    1   40 Rebekah Aleckson        Buffalo                30 1:10:04 
    2   81 Carley Amys-Roe         Northfield             35 1:21:10 
    3   17 Emily Eastman           Chicago                31 1:21:24 
    4   72 Tracy Sadowski          Elk River              51 1:22:12 
    5   44 Katie Kaul              Lonsdale               29 1:24:24 
    6   85 Sarah Kaspari           Lakeville              43 1:28:45 
    7   18 Abby Haynes             Chicago                29 1:28:49 
    8   80 Lindsay Amys-Roe        Northfield             36 1:29:12 
    9   47 Debbie Heinen           Albertville            56 1:35:34 
   10   84 Tracy Janikula          Montrose               51 1:43:09 

Total Registered:                         33
Total Number of Team Finishers:            2
Total Number of Individual Finishers:     30
Number of Male   Finishers:               20
Number of Female Finishers:               10
Did not Finish Race or Did Not Start:      1