Rockford, MN
7/24/2022











                                                                TRI WEST
                                       Lake Rebecca Park Reserve -  Rockford, MN - July 24, 2022
                                              1/3 Mile Swim - 16 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     376 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47 M     1  8:52  1:41  0:30    1   37:05 25.9  0:36    2   23:20  7:32 1:10:21 
    2   1/4     270 Elena Hengel            Woodland           MN  25 F     2  9:26  1:48  0:53    6   40:34 23.7  0:54    1   23:04  7:27 1:14:49 
    3   1/6     269 Chuck Hengel            Woodland           MN  58 M     9 11:28  2:11  0:55    2   37:28 25.6  1:09    6   25:17  8:10 1:16:16 
    4   2/6     379 Eric Roesner            Minnetonka         MN  47 M     5 10:36  2:01  1:09    3   38:04 25.2  0:38    9   25:54  8:22 1:16:20 
    5   1/1     251 Matthew Boley           Richfield          MN  28 M    10 11:48  2:14  0:59    5   40:34 23.7  0:47    3   23:21  7:32 1:17:27 
    6   1/3     285 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17 M     3 10:03  1:55  1:14    7   42:18 22.7  1:04    4   23:51  7:42 1:18:28 
    7   1/2     265 Jeff Gilmer             Annandale          MN  63 M     6 10:48  2:03  1:14    4   38:58 24.6  0:58   15   27:25  8:51 1:19:20 
    8   1/3     279 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  44 M     4 10:07  1:55  1:03    9   43:04 22.3  1:08    5   24:07  7:47 1:19:27 
    9   1/5     374 Scott Dezurik           Avon               MN  54 M    15 13:01  2:28  1:11   10   43:20 22.2  0:56   10   26:26  8:32 1:24:52 
   10   1/4     292 George Ross             Delano             MN  66 M    23 13:18  2:32  1:28    8   42:28 22.6  0:47   13   26:55  8:41 1:24:55 
   11   1/1     290 Beth Roloff             Edina              MN  37 F    24 13:20  2:32  1:21   12   43:56 21.9  0:38   28   32:08 10:22 1:31:21 
   12   2/5     305 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  52 M    43 16:28  3:07  1:48   11   43:41 22.0  1:32   16   28:38  9:15 1:32:06 
   13   2/2     266 Steve Gunther           Excelsior          MN  64 M     7 11:10  2:07  0:59   15   46:22 20.7  0:48   32   33:13 10:43 1:32:30 
   14   2/6     274 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  59 M    13 12:31  2:23  1:36   17   46:42 20.6  0:57   29   32:24 10:27 1:34:09 
   15   3/6     268 Andy Helmich            Plymouth           MN  49 M    25 13:20  2:32  2:51   24   49:14 19.5  1:26   14   27:24  8:51 1:34:13 
   16   4/6     375 Joseph Schuster         Minneapolis        MN  46 M    46 17:10  3:15  2:13   18   46:59 20.4  1:10   12   26:50  8:40 1:34:19 
   17   5/6     252 Scott Bruzek            Sauk Rapids        MN  45 M    44 16:47  3:11  2:08   20   47:24 20.3  2:46    7   25:27  8:13 1:34:31 
   18   2/4     264 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  67 M    12 11:57  2:16  1:31   13   45:59 20.9  1:00   40   34:38 11:11 1:35:03 
   19   1/4     300 Tammy Swenson           Long Lake          MN  54 F    29 13:56  2:39  1:57   16   46:25 20.7  1:22   27   31:45 10:15 1:35:23 
   20   1/3     291 Amy Ross                Inver Grove Height MN  32 F     8 11:12  2:08  2:03   36   52:01 18.5  1:10   19   29:50  9:38 1:36:15 
   21   1/4     260 Philip Dubbe            Cologne            MN  33 M    17 13:02  2:29  1:27   25   49:50 19.3  1:30   26   30:46  9:56 1:36:34 
   22   2/4     299 Ryne Sullivan           Mendota Heights    MN  31 M    26 13:23  2:33  1:27   21   47:29 20.2  0:55   34   33:23 10:46 1:36:35 
   23   2/4     254 McKenzie Buck           Minneapolis        MN  28 F    35 14:47  2:48  1:49   22   48:54 19.6  2:00   17   29:25  9:30 1:36:54 
   24   2/3     261 Haakon Erdahl           Minnetrista        MN  18 M    21 13:17  2:31  2:42   42   53:34 17.9  0:53   11   26:30  8:33 1:36:54 
   25   1/2     256 Sheri Budde             South Haven        MN  44 F    18 13:10  2:30  1:59   31   51:12 18.8  0:56   23   30:26  9:49 1:37:41 
   26   1/2     255 Paige Budde             South Haven        MN  14 F    19 13:11  2:30  1:58   32   51:16 18.7  0:52   24   30:27  9:50 1:37:41 
   27   1/3     272 Sara Koss               Maple Grove        MN  45 F    30 14:11  2:42  2:36   27   50:12 19.1  1:24   18   29:29  9:31 1:37:50 
   28   1/1     287 Jennifer Prueter        Wayzata            MN  57 F    49 17:35  3:20  1:27   19   47:02 20.4  1:19   25   30:42  9:54 1:38:03 
   29   3/6     288 Mark Prueter            Wayzata            MN  59 M    28 13:40  2:36  3:04   14   46:13 20.8  1:34   36   33:35 10:50 1:38:03 
   30   3/4     381 Ryan Holzum             Victoria           MN  34 M    22 13:18  2:32  4:05   46   54:13 17.7  1:55    8   25:45  8:19 1:39:14 
   31   3/3     276 Connor Lund             Edina              MN  18 M    31 14:18  2:43  1:48   41   53:33 17.9  0:28   20   30:05  9:43 1:40:09 
   32   2/3     283 Michael Peplinski       Lakeville          MN  42 M    39 15:49  3:00  1:41   37   52:05 18.4  1:50   21   30:09  9:44 1:41:32 
   33   2/3     297 Alison Stewart          Rockford           MN  33 F    16 13:01  2:28  2:00   34   51:46 18.5  1:18   38   33:51 10:55 1:41:55 
   34   1/1     258 Bethany Collins         New Hope           MN  67 F    11 11:56  2:16  1:47   23   48:58 19.6  1:42   47   37:45 12:11 1:42:05 
   35   3/5     277 Ryan Lund               Edina              MN  50 M    34 14:34  2:46  3:29   26   50:05 19.2  1:44   31   33:07 10:41 1:42:58 
   36   2/3     267 Andie Helmich           Plymouth           MN  49 F    27 13:32  2:34  2:55   39   53:11 18.1  1:01   30   32:26 10:28 1:43:03 
   37   4/6     280 John Obrien             Long Lake          MN  56 M    33 14:31  2:45  2:30   45   54:08 17.7  2:12   22   30:21  9:48 1:43:40 
   38   4/4     298 Brandon Stewart         Rockford           MN  32 M    14 12:32  2:23  1:25   38   52:46 18.2  1:27   50   38:33 12:26 1:46:41 
   39   5/6     301 Tim Tanner              Plymouth           MN  58 M    32 14:22  2:44  2:18   35   51:50 18.5  1:35   46   36:44 11:51 1:46:46 
   40   4/5     271 Neil Bengtson           Annandale          MN  51 M    20 13:11  2:30  1:22   29   51:01 18.8  1:35   51   40:39 13:07 1:47:46 
   41   1/1     273 Denise Lanzelotte       Chanhassen         MN  63 F    42 16:07  3:04  5:04   28   50:54 18.9  2:33   39   33:56 10:57 1:48:33 
   42   3/3     259 Adam Downing            Alexandria         MN  42 M    45 17:09  3:15  3:20   40   53:18 18.0  1:36   33   33:23 10:46 1:48:44 
   43   2/2     257 Kathryn Budzien         Eagan              MN  41 F    37 15:09  2:52  2:38   48   54:24 17.6  1:58   41   35:13 11:22 1:49:20 
   44   6/6     286 Marc Plese              Delano             MN  49 M    41 16:06  3:03  2:12   50   55:25 17.3  0:44   42   35:25 11:26 1:49:49 
   45   3/4     303 David Vander Haar       Minneapolis        MN  68 M    36 14:59  2:51  2:58   33   51:46 18.5  2:32   49   38:11 12:19 1:50:23 
   46   3/3     282 Kailyn Pederson         Mendota Heights    MN  30 F    40 16:01  3:02  1:30   30   51:02 18.8  0:58   53   41:51 13:30 1:51:20 
   47   2/4     263 Emily Fischer           Wayzata            MN  53 F    51 17:57  3:24  2:16   47   54:17 17.7  1:14   45   36:11 11:41 1:51:53 
   48   3/4     304 Hadley Westerfield      Mazeppa            MN  52 F    47 17:17  3:17  3:18   44   53:36 17.9  2:50   44   35:34 11:29 1:52:32 
   49   4/4     289 Brenda Richman          Moorhead           MN  53 F    48 17:28  3:19  1:17   49   54:53 17.5  1:59   48   38:00 12:16 1:53:36 
   50   6/6     281 Ed Oconnell             Mazeppa            MN  55 M    56 20:22  3:52  3:16   43   53:35 17.9  2:50   43   35:33 11:28 1:55:33 
   51   3/4     296 Cheyenne Smith          Minneapolis        MN  28 F    50 17:52  3:23  1:42   52   58:14 16.5  0:33   52   41:41 13:27 2:00:00 
   52   2/2     306 Alexis Zens             Delano             MN  13 F    52 18:02  3:25  3:43   56 1:12:42 13.2  0:53   35   33:29 10:48 2:08:47 
   53   3/3     307 Alysia Zens             Delano             MN  47 F    53 18:26  3:30  3:25   55 1:12:38 13.2  0:51   37   33:35 10:50 2:08:53 
   54   4/4     262 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  67 M    54 19:10  3:38  4:18   51   56:57 16.9  2:02   54   47:33 15:21 2:09:58 
   55   5/5     284 Christopher Perry       Wayzata            MN  54 M    38 15:38  2:58  2:47   54 1:03:29 15.1  2:37   55   47:36 15:22 2:12:03 
   56   4/4     253 Taylor Bryan            Richfield          MN  29 F    55 19:30  3:42  3:47   53 1:03:17 15.2  1:54   56   48:59 15:48 2:17:25 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47 M    8:52  1:41 
    2 Elena Hengel            Woodland           MN  25 F    9:26  1:48 
    3 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17 M   10:03  1:55 
    4 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  44 M   10:07  1:55 
    5 Eric Roesner            Minnetonka         MN  47 M   10:36  2:01 
    6 Jeff Gilmer             Annandale          MN  63 M   10:48  2:03 
    7 Steve Gunther           Excelsior          MN  64 M   11:10  2:07 
    8 Amy Ross                Inver Grove Height MN  32 F   11:12  2:08 
    9 Chuck Hengel            Woodland           MN  58 M   11:28  2:11 
   10 Matthew Boley           Richfield          MN  28 M   11:48  2:14 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47 M   37:05 25.9 
    2 Chuck Hengel            Woodland           MN  58 M   37:28 25.6 
    3 Eric Roesner            Minnetonka         MN  47 M   38:04 25.2 
    4 Jeff Gilmer             Annandale          MN  63 M   38:58 24.6 
    5 Matthew Boley           Richfield          MN  28 M   40:34 23.7 
    6 Elena Hengel            Woodland           MN  25 F   40:34 23.7 
    7 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17 M   42:18 22.7 
    8 George Ross             Delano             MN  66 M   42:28 22.6 
    9 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  44 M   43:04 22.3 
   10 Scott Dezurik           Avon               MN  54 M   43:20 22.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Elena Hengel            Woodland           MN  25 F   23:04  7:27 
    2 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47 M   23:20  7:32 
    3 Matthew Boley           Richfield          MN  28 M   23:21  7:32 
    4 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17 M   23:51  7:42 
    5 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  44 M   24:07  7:47 
    6 Chuck Hengel            Woodland           MN  58 M   25:17  8:10 
    7 Scott Bruzek            Sauk Rapids        MN  45 M   25:27  8:13 
    8 Ryan Holzum             Victoria           MN  34 M   25:45  8:19 
    9 Eric Roesner            Minnetonka         MN  47 M   25:54  8:22 
   10 Scott Dezurik           Avon               MN  54 M   26:26  8:32 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  376 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47    1  8:52  1:41  0:30    1   37:05 25.9  0:36    1   23:20  7:32 1:10:21 
    2  269 Chuck Hengel            Woodland           MN  58    7 11:28  2:11  0:55    2   37:28 25.6  1:09    5   25:17  8:10 1:16:16 
    3  379 Eric Roesner            Minnetonka         MN  47    4 10:36  2:01  1:09    3   38:04 25.2  0:38    8   25:54  8:22 1:16:20 
    4  251 Matthew Boley           Richfield          MN  28    8 11:48  2:14  0:59    5   40:34 23.7  0:47    2   23:21  7:32 1:17:27 
    5  285 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17    2 10:03  1:55  1:14    6   42:18 22.7  1:04    3   23:51  7:42 1:18:28 
    6  265 Jeff Gilmer             Annandale          MN  63    5 10:48  2:03  1:14    4   38:58 24.6  0:58   14   27:25  8:51 1:19:20 
    7  279 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  44    3 10:07  1:55  1:03    8   43:04 22.3  1:08    4   24:07  7:47 1:19:27 
    8  374 Scott Dezurik           Avon               MN  54   12 13:01  2:28  1:11    9   43:20 22.2  0:56    9   26:26  8:32 1:24:52 
    9  292 George Ross             Delano             MN  66   17 13:18  2:32  1:28    7   42:28 22.6  0:47   12   26:55  8:41 1:24:55 
   10  305 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  52   29 16:28  3:07  1:48   10   43:41 22.0  1:32   15   28:38  9:15 1:32:06 
   11  266 Steve Gunther           Excelsior          MN  64    6 11:10  2:07  0:59   13   46:22 20.7  0:48   22   33:13 10:43 1:32:30 
   12  274 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  59   10 12:31  2:23  1:36   14   46:42 20.6  0:57   20   32:24 10:27 1:34:09 
   13  268 Andy Helmich            Plymouth           MN  49   18 13:20  2:32  2:51   18   49:14 19.5  1:26   13   27:24  8:51 1:34:13 
   14  375 Joseph Schuster         Minneapolis        MN  46   32 17:10  3:15  2:13   15   46:59 20.4  1:10   11   26:50  8:40 1:34:19 
   15  252 Scott Bruzek            Sauk Rapids        MN  45   30 16:47  3:11  2:08   16   47:24 20.3  2:46    6   25:27  8:13 1:34:31 
   16  264 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  67    9 11:57  2:16  1:31   11   45:59 20.9  1:00   26   34:38 11:11 1:35:03 
   17  260 Philip Dubbe            Cologne            MN  33   13 13:02  2:29  1:27   19   49:50 19.3  1:30   19   30:46  9:56 1:36:34 
   18  299 Ryne Sullivan           Mendota Heights    MN  31   19 13:23  2:33  1:27   17   47:29 20.2  0:55   24   33:23 10:46 1:36:35 
   19  261 Haakon Erdahl           Minnetrista        MN  18   15 13:17  2:31  2:42   28   53:34 17.9  0:53   10   26:30  8:33 1:36:54 
   20  288 Mark Prueter            Wayzata            MN  59   20 13:40  2:36  3:04   12   46:13 20.8  1:34   25   33:35 10:50 1:38:03 
   21  381 Ryan Holzum             Victoria           MN  34   16 13:18  2:32  4:05   31   54:13 17.7  1:55    7   25:45  8:19 1:39:14 
   22  276 Connor Lund             Edina              MN  18   21 14:18  2:43  1:48   27   53:33 17.9  0:28   16   30:05  9:43 1:40:09 
   23  283 Michael Peplinski       Lakeville          MN  42   27 15:49  3:00  1:41   24   52:05 18.4  1:50   17   30:09  9:44 1:41:32 
   24  277 Ryan Lund               Edina              MN  50   24 14:34  2:46  3:29   20   50:05 19.2  1:44   21   33:07 10:41 1:42:58 
   25  280 John Obrien             Long Lake          MN  56   23 14:31  2:45  2:30   30   54:08 17.7  2:12   18   30:21  9:48 1:43:40 
   26  298 Brandon Stewart         Rockford           MN  32   11 12:32  2:23  1:25   25   52:46 18.2  1:27   31   38:33 12:26 1:46:41 
   27  301 Tim Tanner              Plymouth           MN  58   22 14:22  2:44  2:18   23   51:50 18.5  1:35   29   36:44 11:51 1:46:46 
   28  271 Neil Bengtson           Annandale          MN  51   14 13:11  2:30  1:22   21   51:01 18.8  1:35   32   40:39 13:07 1:47:46 
   29  259 Adam Downing            Alexandria         MN  42   31 17:09  3:15  3:20   26   53:18 18.0  1:36   23   33:23 10:46 1:48:44 
   30  286 Marc Plese              Delano             MN  49   28 16:06  3:03  2:12   32   55:25 17.3  0:44   27   35:25 11:26 1:49:49 
   31  303 David Vander Haar       Minneapolis        MN  68   25 14:59  2:51  2:58   22   51:46 18.5  2:32   30   38:11 12:19 1:50:23 
   32  281 Ed Oconnell             Mazeppa            MN  55   34 20:22  3:52  3:16   29   53:35 17.9  2:50   28   35:33 11:28 1:55:33 
   33  262 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  67   33 19:10  3:38  4:18   33   56:57 16.9  2:02   33   47:33 15:21 2:09:58 
   34  284 Christopher Perry       Wayzata            MN  54   26 15:38  2:58  2:47   34 1:03:29 15.1  2:37   34   47:36 15:22 2:12:03 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  270 Elena Hengel            Woodland           MN  25    1  9:26  1:48  0:53    1   40:34 23.7  0:54    1   23:04  7:27 1:14:49 
    2  290 Beth Roloff             Edina              MN  37    7 13:20  2:32  1:21    2   43:56 21.9  0:38    9   32:08 10:22 1:31:21 
    3  300 Tammy Swenson           Long Lake          MN  54    9 13:56  2:39  1:57    3   46:25 20.7  1:22    8   31:45 10:15 1:35:23 
    4  291 Amy Ross                Inver Grove Height MN  32    2 11:12  2:08  2:03   13   52:01 18.5  1:10    4   29:50  9:38 1:36:15 
    5  254 McKenzie Buck           Minneapolis        MN  28   11 14:47  2:48  1:49    5   48:54 19.6  2:00    2   29:25  9:30 1:36:54 
    6  256 Sheri Budde             South Haven        MN  44    5 13:10  2:30  1:59   10   51:12 18.8  0:56    5   30:26  9:49 1:37:41 
    7  255 Paige Budde             South Haven        MN  14    6 13:11  2:30  1:58   11   51:16 18.7  0:52    6   30:27  9:50 1:37:41 
    8  272 Sara Koss               Maple Grove        MN  45   10 14:11  2:42  2:36    7   50:12 19.1  1:24    3   29:29  9:31 1:37:50 
    9  287 Jennifer Prueter        Wayzata            MN  57   17 17:35  3:20  1:27    4   47:02 20.4  1:19    7   30:42  9:54 1:38:03 
   10  297 Alison Stewart          Rockford           MN  33    4 13:01  2:28  2:00   12   51:46 18.5  1:18   13   33:51 10:55 1:41:55 
   11  258 Bethany Collins         New Hope           MN  67    3 11:56  2:16  1:47    6   48:58 19.6  1:42   18   37:45 12:11 1:42:05 
   12  267 Andie Helmich           Plymouth           MN  49    8 13:32  2:34  2:55   14   53:11 18.1  1:01   10   32:26 10:28 1:43:03 
   13  273 Denise Lanzelotte       Chanhassen         MN  63   14 16:07  3:04  5:04    8   50:54 18.9  2:33   14   33:56 10:57 1:48:33 
   14  257 Kathryn Budzien         Eagan              MN  41   12 15:09  2:52  2:38   17   54:24 17.6  1:58   15   35:13 11:22 1:49:20 
   15  282 Kailyn Pederson         Mendota Heights    MN  30   13 16:01  3:02  1:30    9   51:02 18.8  0:58   21   41:51 13:30 1:51:20 
   16  263 Emily Fischer           Wayzata            MN  53   19 17:57  3:24  2:16   16   54:17 17.7  1:14   17   36:11 11:41 1:51:53 
   17  304 Hadley Westerfield      Mazeppa            MN  52   15 17:17  3:17  3:18   15   53:36 17.9  2:50   16   35:34 11:29 1:52:32 
   18  289 Brenda Richman          Moorhead           MN  53   16 17:28  3:19  1:17   18   54:53 17.5  1:59   19   38:00 12:16 1:53:36 
   19  296 Cheyenne Smith          Minneapolis        MN  28   18 17:52  3:23  1:42   19   58:14 16.5  0:33   20   41:41 13:27 2:00:00 
   20  306 Alexis Zens             Delano             MN  13   20 18:02  3:25  3:43   22 1:12:42 13.2  0:53   11   33:29 10:48 2:08:47 
   21  307 Alysia Zens             Delano             MN  47   21 18:26  3:30  3:25   21 1:12:38 13.2  0:51   12   33:35 10:50 2:08:53 
   22  253 Taylor Bryan            Richfield          MN  29   22 19:30  3:42  3:47   20 1:03:17 15.2  1:54   22   48:59 15:48 2:17:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  285 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17    1 10:03  1:55  1:14    1   42:18 22.7  1:04    1   23:51  7:42 1:18:28 
    2  261 Haakon Erdahl           Minnetrista        MN  18    2 13:17  2:31  2:42    3   53:34 17.9  0:53    2   26:30  8:33 1:36:54 
    3  276 Connor Lund             Edina              MN  18    3 14:18  2:43  1:48    2   53:33 17.9  0:28    3   30:05  9:43 1:40:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  255 Paige Budde             South Haven        MN  14    1 13:11  2:30  1:58    1   51:16 18.7  0:52    1   30:27  9:50 1:37:41 
    2  306 Alexis Zens             Delano             MN  13    2 18:02  3:25  3:43    2 1:12:42 13.2  0:53    2   33:29 10:48 2:08:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  251 Matthew Boley           Richfield          MN  28    1 11:48  2:14  0:59    1   40:34 23.7  0:47    1   23:21  7:32 1:17:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  270 Elena Hengel            Woodland           MN  25    1  9:26  1:48  0:53    1   40:34 23.7  0:54    1   23:04  7:27 1:14:49 
    2  254 McKenzie Buck           Minneapolis        MN  28    2 14:47  2:48  1:49    2   48:54 19.6  2:00    2   29:25  9:30 1:36:54 
    3  296 Cheyenne Smith          Minneapolis        MN  28    3 17:52  3:23  1:42    3   58:14 16.5  0:33    3   41:41 13:27 2:00:00 
    4  253 Taylor Bryan            Richfield          MN  29    4 19:30  3:42  3:47    4 1:03:17 15.2  1:54    4   48:59 15:48 2:17:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  260 Philip Dubbe            Cologne            MN  33    2 13:02  2:29  1:27    2   49:50 19.3  1:30    2   30:46  9:56 1:36:34 
    2  299 Ryne Sullivan           Mendota Heights    MN  31    4 13:23  2:33  1:27    1   47:29 20.2  0:55    3   33:23 10:46 1:36:35 
    3  381 Ryan Holzum             Victoria           MN  34    3 13:18  2:32  4:05    4   54:13 17.7  1:55    1   25:45  8:19 1:39:14 
    4  298 Brandon Stewart         Rockford           MN  32    1 12:32  2:23  1:25    3   52:46 18.2  1:27    4   38:33 12:26 1:46:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  291 Amy Ross                Inver Grove Height MN  32    1 11:12  2:08  2:03    3   52:01 18.5  1:10    1   29:50  9:38 1:36:15 
    2  297 Alison Stewart          Rockford           MN  33    2 13:01  2:28  2:00    2   51:46 18.5  1:18    2   33:51 10:55 1:41:55 
    3  282 Kailyn Pederson         Mendota Heights    MN  30    3 16:01  3:02  1:30    1   51:02 18.8  0:58    3   41:51 13:30 1:51:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  290 Beth Roloff             Edina              MN  37    1 13:20  2:32  1:21    1   43:56 21.9  0:38    1   32:08 10:22 1:31:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  279 Jon Moynihan            Apple Valley       MN  44    1 10:07  1:55  1:03    1   43:04 22.3  1:08    1   24:07  7:47 1:19:27 
    2  283 Michael Peplinski       Lakeville          MN  42    2 15:49  3:00  1:41    2   52:05 18.4  1:50    2   30:09  9:44 1:41:32 
    3  259 Adam Downing            Alexandria         MN  42    3 17:09  3:15  3:20    3   53:18 18.0  1:36    3   33:23 10:46 1:48:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  256 Sheri Budde             South Haven        MN  44    1 13:10  2:30  1:59    1   51:12 18.8  0:56    1   30:26  9:49 1:37:41 
    2  257 Kathryn Budzien         Eagan              MN  41    2 15:09  2:52  2:38    2   54:24 17.6  1:58    2   35:13 11:22 1:49:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  376 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  47    1  8:52  1:41  0:30    1   37:05 25.9  0:36    1   23:20  7:32 1:10:21 
    2  379 Eric Roesner            Minnetonka         MN  47    2 10:36  2:01  1:09    2   38:04 25.2  0:38    3   25:54  8:22 1:16:20 
    3  268 Andy Helmich            Plymouth           MN  49    3 13:20  2:32  2:51    5   49:14 19.5  1:26    5   27:24  8:51 1:34:13 
    4  375 Joseph Schuster         Minneapolis        MN  46    6 17:10  3:15  2:13    3   46:59 20.4  1:10    4   26:50  8:40 1:34:19 
    5  252 Scott Bruzek            Sauk Rapids        MN  45    5 16:47  3:11  2:08    4   47:24 20.3  2:46    2   25:27  8:13 1:34:31 
    6  286 Marc Plese              Delano             MN  49    4 16:06  3:03  2:12    6   55:25 17.3  0:44    6   35:25 11:26 1:49:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  272 Sara Koss               Maple Grove        MN  45    2 14:11  2:42  2:36    1   50:12 19.1  1:24    1   29:29  9:31 1:37:50 
    2  267 Andie Helmich           Plymouth           MN  49    1 13:32  2:34  2:55    2   53:11 18.1  1:01    2   32:26 10:28 1:43:03 
    3  307 Alysia Zens             Delano             MN  47    3 18:26  3:30  3:25    3 1:12:38 13.2  0:51    3   33:35 10:50 2:08:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  374 Scott Dezurik           Avon               MN  54    1 13:01  2:28  1:11    1   43:20 22.2  0:56    1   26:26  8:32 1:24:52 
    2  305 Chris Wilhoit           Saint Louis Park   MN  52    5 16:28  3:07  1:48    2   43:41 22.0  1:32    2   28:38  9:15 1:32:06 
    3  277 Ryan Lund               Edina              MN  50    3 14:34  2:46  3:29    3   50:05 19.2  1:44    3   33:07 10:41 1:42:58 
    4  271 Neil Bengtson           Annandale          MN  51    2 13:11  2:30  1:22    4   51:01 18.8  1:35    4   40:39 13:07 1:47:46 
    5  284 Christopher Perry       Wayzata            MN  54    4 15:38  2:58  2:47    5 1:03:29 15.1  2:37    5   47:36 15:22 2:12:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  300 Tammy Swenson           Long Lake          MN  54    1 13:56  2:39  1:57    1   46:25 20.7  1:22    1   31:45 10:15 1:35:23 
    2  263 Emily Fischer           Wayzata            MN  53    4 17:57  3:24  2:16    3   54:17 17.7  1:14    3   36:11 11:41 1:51:53 
    3  304 Hadley Westerfield      Mazeppa            MN  52    2 17:17  3:17  3:18    2   53:36 17.9  2:50    2   35:34 11:29 1:52:32 
    4  289 Brenda Richman          Moorhead           MN  53    3 17:28  3:19  1:17    4   54:53 17.5  1:59    4   38:00 12:16 1:53:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  269 Chuck Hengel            Woodland           MN  58    1 11:28  2:11  0:55    1   37:28 25.6  1:09    1   25:17  8:10 1:16:16 
    2  274 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  59    2 12:31  2:23  1:36    3   46:42 20.6  0:57    3   32:24 10:27 1:34:09 
    3  288 Mark Prueter            Wayzata            MN  59    3 13:40  2:36  3:04    2   46:13 20.8  1:34    4   33:35 10:50 1:38:03 
    4  280 John Obrien             Long Lake          MN  56    5 14:31  2:45  2:30    6   54:08 17.7  2:12    2   30:21  9:48 1:43:40 
    5  301 Tim Tanner              Plymouth           MN  58    4 14:22  2:44  2:18    4   51:50 18.5  1:35    6   36:44 11:51 1:46:46 
    6  281 Ed Oconnell             Mazeppa            MN  55    6 20:22  3:52  3:16    5   53:35 17.9  2:50    5   35:33 11:28 1:55:33 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  287 Jennifer Prueter        Wayzata            MN  57    1 17:35  3:20  1:27    1   47:02 20.4  1:19    1   30:42  9:54 1:38:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  265 Jeff Gilmer             Annandale          MN  63    1 10:48  2:03  1:14    1   38:58 24.6  0:58    1   27:25  8:51 1:19:20 
    2  266 Steve Gunther           Excelsior          MN  64    2 11:10  2:07  0:59    2   46:22 20.7  0:48    2   33:13 10:43 1:32:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  273 Denise Lanzelotte       Chanhassen         MN  63    1 16:07  3:04  5:04    1   50:54 18.9  2:33    1   33:56 10:57 1:48:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  292 George Ross             Delano             MN  66    2 13:18  2:32  1:28    1   42:28 22.6  0:47    1   26:55  8:41 1:24:55 
    2  264 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  67    1 11:57  2:16  1:31    2   45:59 20.9  1:00    2   34:38 11:11 1:35:03 
    3  303 David Vander Haar       Minneapolis        MN  68    3 14:59  2:51  2:58    3   51:46 18.5  2:32    3   38:11 12:19 1:50:23 
    4  262 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  67    4 19:10  3:38  4:18    4   56:57 16.9  2:02    4   47:33 15:21 2:09:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  258 Bethany Collins         New Hope           MN  67    1 11:56  2:16  1:47    1   48:58 19.6  1:42    1   37:45 12:11 1:42:05 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         60
Total Number of Team Finishers:            0
Total Number of Individual Finishers:     56
Number of Male   Finishers:               34
Number of Female Finishers:               22
Did not Finish Race or Did Not Start:      5