Rockford, MN
7/24/2022











                                                                TRI WEST
                                       Lake Rebecca Park Reserve -  Rockford, MN - July 24, 2022
                                              3/4 Mile Swim - 25 Mile Bike - 6.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     357 Ted Treise              Minnetonka         MN  28 M     1 17:52  1:22  0:25    2   58:11 25.8  0:37    1   34:35  5:35 1:51:39 
    2   1/6     327 David Koppel            Maple Grove        MN  35 M     6 20:25  1:33  0:52    1   58:01 25.9  0:53    2   35:53  5:48 1:56:01 
    3   1/7     314 Nathan Budde            South Haven        MN  45 M    24 24:28  1:52  0:44    3 1:04:06 23.4  0:51    4   42:59  6:56 2:13:06 
    4   1/4     323 Lang Hunt               Minneapolis        MN  52 M     5 19:35  1:29  1:29    4 1:05:14 23.0  1:17   17   45:58  7:25 2:13:32 
    5   1/5     348 Christina Roberts       St Louis Park      MN  36 F     2 18:04  1:23  0:46   10 1:09:44 21.5  0:49    9   44:17  7:09 2:13:38 
    6   2/5     380 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36 F     3 18:35  1:25  1:22    8 1:09:13 21.7  0:54   10   44:20  7:09 2:14:22 
    7   1/2     359 Jeff Warshaw            Minneapolis        MN  61 M    21 23:53  1:49  1:56    5 1:06:29 22.6  0:55    8   44:05  7:07 2:17:16 
    8   1/3     294 Paige Schulz            Minneapolis        MN  32 F    14 23:00  1:45  0:53   15 1:11:25 21.0  1:03    3   41:55  6:46 2:18:14 
    9   2/5     326 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  29 M    27 25:41  1:57  2:17    6 1:08:05 22.0  0:43    6   43:14  6:59 2:19:58 
   10   2/6     310 Ryan Barrios            Chanhassen         MN  35 M    15 23:14  1:46  1:33   13 1:10:41 21.2  1:35    5   43:13  6:59 2:20:14 
   11   1/4     309 Jim Audas               Prior Lake         MN  44 M    12 22:32  1:43  0:28   18 1:12:05 20.8  0:38   20   46:39  7:32 2:22:20 
   12   2/4     322 Jay Heikkila            Champlin           MN  54 M     9 21:46  1:39  1:26   14 1:10:56 21.1  0:52   25   47:56  7:44 2:22:54 
   13   2/4     373 Binam Shrestha          Golden Valley      MN  41 M    25 24:32  1:52  2:03   12 1:09:56 21.4  1:10   12   45:23  7:20 2:23:01 
   14   3/4     353 Josh Sell               Waconia            MN  43 M    11 22:16  1:42  1:36   20 1:12:12 20.8  1:01   18   46:01  7:26 2:23:05 
   15   3/5     355 Elizabeth Swartout      Wyoming            MN  39 F    18 23:34  1:48  1:15   17 1:12:05 20.8  0:58   19   46:18  7:28 2:24:07 
   16   3/6     342 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  38 M    29 25:47  1:58  1:52   16 1:11:45 20.9  0:56    7   43:55  7:05 2:24:14 
   17   1/4     371 Jeff Johnson            Shakopee           MN  55 M    30 26:00  1:59  1:14    9 1:09:25 21.6  0:41   23   47:26  7:39 2:24:45 
   18   2/3     332 Danielle Lyons          Minneapolis        MN  33 F    13 22:42  1:44  1:19   25 1:14:10 20.2  1:27   22   46:43  7:32 2:26:19 
   19   4/6     361 Brett Winkelman         Fargo              ND  36 M    10 22:14  1:42  0:43    7 1:09:11 21.7  1:01   38   53:16  8:36 2:26:23 
   20   2/7     321 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  49 M    34 26:23  2:00  1:12   19 1:12:09 20.8  1:10   16   45:42  7:23 2:26:34 
   21   3/5     349 Samuel Roden            Golden Valley      MN  26 M     4 19:22  1:29  1:44   22 1:13:08 20.5  1:24   33   52:15  8:26 2:27:52 
   22   3/7     319 Mark Goldman            Edina              MN  49 M    31 26:02  1:59  1:06   11 1:09:46 21.5  1:37   31   51:15  8:16 2:29:44 
   23   1/1     316 Allie Crum              St. Louis Park     MN  24 F     7 21:28  1:38  1:29   36 1:21:10 18.5  1:02   13   45:24  7:20 2:30:32 
   24   4/5     313 Rebecca Brodersen       Watertown          MN  36 F    17 23:27  1:47  1:32   24 1:14:07 20.2  1:17   28   50:25  8:08 2:30:47 
   25   1/2     358 Libby Warren            Plymouth           MN  29 F    16 23:18  1:46  1:08   23 1:13:51 20.3  0:43   36   52:52  8:32 2:31:50 
   26   2/2     356 David Talen             Plymouth           MN  61 M    23 24:17  1:51  1:51   29 1:17:03 19.5  1:04   29   50:47  8:12 2:34:59 
   27   4/7     334 Ryan Marth              Minneapolis        MN  45 M    48 29:23  2:14  4:19   21 1:12:25 20.7  2:18   24   47:47  7:43 2:36:09 
   28   1/2     343 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  40 F    45 28:52  2:12  1:46   35 1:20:03 18.7  1:54   15   45:38  7:22 2:38:11 
   29   3/4     329 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  51 M    37 26:41  2:02  1:39   27 1:15:23 19.9  1:24   42   53:42  8:40 2:38:47 
   30   1/1     370 Elisha Kekacs           Maple Grove        MN  45 F    42 27:19  2:05  1:53   28 1:15:59 19.7  1:50   34   52:21  8:27 2:39:20 
   31   1/4     311 Lynn Bebeau             Maple Grove        MN  55 F    20 23:48  1:49  1:05   31 1:17:48 19.3  1:29   45   55:36  8:59 2:39:45 
   32   1/3     377 Lance Nemecek           Minnetrista        MN  18 M    54 31:54  2:25  2:55   33 1:18:31 19.1  2:30   11   44:27  7:11 2:40:16 
   33   5/7     320 Cory Gundberg           Edina              MN  47 M    19 23:34  1:48  2:23   34 1:20:00 18.8  1:34   41   53:22  8:37 2:40:51 
   34   2/4     344 Brent Peterson          Saint Louis Park   MN  55 M    46 29:04  2:13  2:35   30 1:17:45 19.3  2:18   27   49:57  8:04 2:41:37 
   35   5/5     325 Alyssa Knese            Sartell            MN  35 F    52 30:11  2:18  3:03   26 1:14:40 20.1  1:45   39   53:19  8:36 2:42:57 
   36   2/3     383 Aiden Ward              Mound              MN  16 M    35 26:33  2:01  2:07   48 1:27:31 17.1  0:40   21   46:41  7:32 2:43:30 
   37   1/3     345 Susan Peterson          St Louis Park      MN  54 F    41 27:15  2:04  2:12   38 1:21:49 18.3  1:33   35   52:27  8:28 2:45:14 
   38   1/1     378 Beth Hassler            Eagle River        WI  66 F    26 25:24  1:56  1:37   43 1:25:26 17.6  1:30   32   51:26  8:18 2:45:21 
   39   2/4     340 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  57 F    44 28:27  2:10  1:31   37 1:21:14 18.5  1:20   37   53:06  8:34 2:45:36 
   40   5/6     330 Dan Lindholm            Maple Grove        MN  35 M    33 26:12  2:00  3:00   46 1:26:28 17.3  1:39   30   50:55  8:13 2:48:11 
   41   3/3     318 Max Epsky               Mound              MN  18 M    53 31:38  2:24  3:42   45 1:25:52 17.5  2:02   26   48:08  7:46 2:51:21 
   42   3/4     354 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MI  59 M    38 26:44  2:02  2:20   32 1:18:13 19.2  2:35   49 1:01:56 10:00 2:51:47 
   43   6/7     382 Zan Swanson             Waconia            MN  47 M    36 26:38  2:02  4:04   42 1:24:44 17.7  3:27   43   54:02  8:43 2:52:52 
   44   1/1     372 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  32 M    49 29:29  2:14  2:53   44 1:25:48 17.5  1:23   40   53:20  8:37 2:52:52 
   45   7/7     339 Mike McKeen             Burnsville         MN  45 M    55 32:49  2:30  1:59   57 1:33:15 16.1  0:48   14   45:37  7:22 2:54:25 
   46   4/4     351 Justin Schott           Loretto            MN  42 M    28 25:45  1:58  1:21   39 1:23:53 17.9  1:57   51 1:03:42 10:17 2:56:37 
   47   2/2     352 Kristine Schott         Loretto            MN  42 F    50 29:49  2:16  2:46   40 1:23:58 17.9  2:53   48   57:58  9:21 2:57:22 
   48   2/2     308 Madeleine Anderson      Fargo              ND  27 F     8 21:44  1:39  2:02   50 1:29:54 16.7  1:43   50 1:02:23 10:04 2:57:43 
   49   3/3     317 Christina Elberts       Plymouth           MN  34 F    32 26:09  1:59  2:17   53 1:31:31 16.4  2:21   47   57:05  9:13 2:59:21 
   50   4/5     315 Hector Cisneros         Plymouth           MN  28 M    39 26:52  2:03  2:17   47 1:26:34 17.3  2:09   53 1:04:06 10:21 3:01:55 
   51   2/3     350 Aimee Schaefer          Vadnais Heights    MN  51 F    51 29:57  2:17  2:04   54 1:31:46 16.3  1:45   46   56:36  9:08 3:02:07 
   52   3/4     338 Cathleen McGinnity      Luck               WI  56 F    43 28:26  2:10  1:56   49 1:28:43 16.9  3:30   54 1:06:51 10:47 3:09:23 
   53   5/5     347 Cullen Reiser           Mound              MN  29 M    58 35:04  2:40  4:25   59 1:35:59 15.6  1:38   44   54:16  8:46 3:11:19 
   54   4/4     324 Michelle Kelly          Wayzata            MN  56 F    56 33:01  2:30  1:37   41 1:24:04 17.8  1:49   57 1:11:53 11:36 3:12:21 
   55   1/1     336 Lora Mayfield           Cokato             MN  18 F    22 23:58  1:49  2:01   55 1:33:02 16.1  2:28   56 1:11:38 11:34 3:13:06 
   56   4/4     335 Brett Mayfield          Cokato             MN  53 M    40 26:59  2:03  2:00   56 1:33:04 16.1  2:27   55 1:11:37 11:34 3:16:06 
   57   4/4     312 Seth Berlin             Minneapolis        MN  56 M    47 29:14  2:13  5:16   58 1:33:40 16.0  4:02   52 1:04:04 10:20 3:16:13 
   58   3/3     337 Patricia McCracken      Excelsior          MN  53 F    59 38:16  2:54  2:22   52 1:31:16 16.4  1:39   58 1:15:49 12:14 3:29:20 
   59   6/6     385 Jake Baumann            Mayer              MN  39 M    57 34:11  2:36  2:40   51 1:30:48 16.5  2:17   59 1:24:37 13:39 3:34:30 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  369 Alpha Dragon                                     1 17:53  1:22  0:19    1 1:02:39 23.9  0:19    2   51:08  8:15 2:12:16 
           Dani Treise , Tanner Westmoreland , Zac Sobeck         
    2  363 Glizzy Goblins                                   2 19:52  1:31  0:21    2 1:23:13 18.0  0:18    1   38:34  6:14 2:22:16 
           Patrick Carroll , Aj Carroll , Dominic Barry           
    3  364 We may die TRI'ing                               3 30:23  2:19  0:29    3 1:31:09 16.5  0:23    3   59:44  9:38 3:02:06 
           Sarah Siebenaler , Andrew Kramer , Sam Johnson         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 331 Jordan Luinstra         Maple Grove        MN  38 M      1 28:09  2:08  2:21    1   46:06 32.5  0:58    1   36:18  5:52 1:53:52 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Ted Treise              Minnetonka         MN  28 M   17:52  1:22 
    2 Christina Roberts       St Louis Park      MN  36 F   18:04  1:23 
    3 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36 F   18:35  1:25 
    4 Samuel Roden            Golden Valley      MN  26 M   19:22  1:29 
    5 Lang Hunt               Minneapolis        MN  52 M   19:35  1:29 
    6 David Koppel            Maple Grove        MN  35 M   20:25  1:33 
    7 Allie Crum              St. Louis Park     MN  24 F   21:28  1:38 
    8 Madeleine Anderson      Fargo              ND  27 F   21:44  1:39 
    9 Jay Heikkila            Champlin           MN  54 M   21:46  1:39 
   10 Brett Winkelman         Fargo              ND  36 M   22:14  1:42 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 David Koppel            Maple Grove        MN  35 M   58:01 25.9 
    2 Ted Treise              Minnetonka         MN  28 M   58:11 25.8 
    3 Nathan Budde            South Haven        MN  45 M 1:04:06 23.4 
    4 Lang Hunt               Minneapolis        MN  52 M 1:05:14 23.0 
    5 Jeff Warshaw            Minneapolis        MN  61 M 1:06:29 22.6 
    6 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  29 M 1:08:05 22.0 
    7 Brett Winkelman         Fargo              ND  36 M 1:09:11 21.7 
    8 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36 F 1:09:13 21.7 
    9 Jeff Johnson            Shakopee           MN  55 M 1:09:25 21.6 
   10 Christina Roberts       St Louis Park      MN  36 F 1:09:44 21.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Ted Treise              Minnetonka         MN  28 M   34:35  5:35 
    2 David Koppel            Maple Grove        MN  35 M   35:53  5:48 
    3 Paige Schulz            Minneapolis        MN  32 F   41:55  6:46 
    4 Nathan Budde            South Haven        MN  45 M   42:59  6:56 
    5 Ryan Barrios            Chanhassen         MN  35 M   43:13  6:59 
    6 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  29 M   43:14  6:59 
    7 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  38 M   43:55  7:05 
    8 Jeff Warshaw            Minneapolis        MN  61 M   44:05  7:07 
    9 Christina Roberts       St Louis Park      MN  36 F   44:17  7:09 
   10 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36 F   44:20  7:09 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  357 Ted Treise              Minnetonka         MN  28    1 17:52  1:22  0:25    2   58:11 25.8  0:37    1   34:35  5:35 1:51:39 
    2  327 David Koppel            Maple Grove        MN  35    4 20:25  1:33  0:52    1   58:01 25.9  0:53    2   35:53  5:48 1:56:01 
    3  314 Nathan Budde            South Haven        MN  45   13 24:28  1:52  0:44    3 1:04:06 23.4  0:51    3   42:59  6:56 2:13:06 
    4  323 Lang Hunt               Minneapolis        MN  52    3 19:35  1:29  1:29    4 1:05:14 23.0  1:17   12   45:58  7:25 2:13:32 
    5  359 Jeff Warshaw            Minneapolis        MN  61   11 23:53  1:49  1:56    5 1:06:29 22.6  0:55    7   44:05  7:07 2:17:16 
    6  326 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  29   15 25:41  1:57  2:17    6 1:08:05 22.0  0:43    5   43:14  6:59 2:19:58 
    7  310 Ryan Barrios            Chanhassen         MN  35    9 23:14  1:46  1:33   11 1:10:41 21.2  1:35    4   43:13  6:59 2:20:14 
    8  309 Jim Audas               Prior Lake         MN  44    8 22:32  1:43  0:28   14 1:12:05 20.8  0:38   14   46:39  7:32 2:22:20 
    9  322 Jay Heikkila            Champlin           MN  54    5 21:46  1:39  1:26   12 1:10:56 21.1  0:52   18   47:56  7:44 2:22:54 
   10  373 Binam Shrestha          Golden Valley      MN  41   14 24:32  1:52  2:03   10 1:09:56 21.4  1:10    9   45:23  7:20 2:23:01 
   11  353 Josh Sell               Waconia            MN  43    7 22:16  1:42  1:36   16 1:12:12 20.8  1:01   13   46:01  7:26 2:23:05 
   12  342 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  38   17 25:47  1:58  1:52   13 1:11:45 20.9  0:56    6   43:55  7:05 2:24:14 
   13  371 Jeff Johnson            Shakopee           MN  55   18 26:00  1:59  1:14    8 1:09:25 21.6  0:41   16   47:26  7:39 2:24:45 
   14  361 Brett Winkelman         Fargo              ND  36    6 22:14  1:42  0:43    7 1:09:11 21.7  1:01   25   53:16  8:36 2:26:23 
   15  321 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  49   21 26:23  2:00  1:12   15 1:12:09 20.8  1:10   11   45:42  7:23 2:26:34 
   16  349 Samuel Roden            Golden Valley      MN  26    2 19:22  1:29  1:44   18 1:13:08 20.5  1:24   24   52:15  8:26 2:27:52 
   17  319 Mark Goldman            Edina              MN  49   19 26:02  1:59  1:06    9 1:09:46 21.5  1:37   23   51:15  8:16 2:29:44 
   18  356 David Talen             Plymouth           MN  61   12 24:17  1:51  1:51   20 1:17:03 19.5  1:04   21   50:47  8:12 2:34:59 
   19  334 Ryan Marth              Minneapolis        MN  45   30 29:23  2:14  4:19   17 1:12:25 20.7  2:18   17   47:47  7:43 2:36:09 
   20  329 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  51   24 26:41  2:02  1:39   19 1:15:23 19.9  1:24   28   53:42  8:40 2:38:47 
   21  377 Lance Nemecek           Minnetrista        MN  18   33 31:54  2:25  2:55   23 1:18:31 19.1  2:30    8   44:27  7:11 2:40:16 
   22  320 Cory Gundberg           Edina              MN  47   10 23:34  1:48  2:23   24 1:20:00 18.8  1:34   27   53:22  8:37 2:40:51 
   23  344 Brent Peterson          Saint Louis Park   MN  55   28 29:04  2:13  2:35   21 1:17:45 19.3  2:18   20   49:57  8:04 2:41:37 
   24  383 Aiden Ward              Mound              MN  16   22 26:33  2:01  2:07   31 1:27:31 17.1  0:40   15   46:41  7:32 2:43:30 
   25  330 Dan Lindholm            Maple Grove        MN  35   20 26:12  2:00  3:00   29 1:26:28 17.3  1:39   22   50:55  8:13 2:48:11 
   26  318 Max Epsky               Mound              MN  18   32 31:38  2:24  3:42   28 1:25:52 17.5  2:02   19   48:08  7:46 2:51:21 
   27  354 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MI  59   25 26:44  2:02  2:20   22 1:18:13 19.2  2:35   31 1:01:56 10:00 2:51:47 
   28  382 Zan Swanson             Waconia            MN  47   23 26:38  2:02  4:04   26 1:24:44 17.7  3:27   29   54:02  8:43 2:52:52 
   29  372 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  32   31 29:29  2:14  2:53   27 1:25:48 17.5  1:23   26   53:20  8:37 2:52:52 
   30  339 Mike McKeen             Burnsville         MN  45   34 32:49  2:30  1:59   34 1:33:15 16.1  0:48   10   45:37  7:22 2:54:25 
   31  351 Justin Schott           Loretto            MN  42   16 25:45  1:58  1:21   25 1:23:53 17.9  1:57   32 1:03:42 10:17 2:56:37 
   32  315 Hector Cisneros         Plymouth           MN  28   26 26:52  2:03  2:17   30 1:26:34 17.3  2:09   34 1:04:06 10:21 3:01:55 
   33  347 Cullen Reiser           Mound              MN  29   36 35:04  2:40  4:25   36 1:35:59 15.6  1:38   30   54:16  8:46 3:11:19 
   34  335 Brett Mayfield          Cokato             MN  53   27 26:59  2:03  2:00   33 1:33:04 16.1  2:27   35 1:11:37 11:34 3:16:06 
   35  312 Seth Berlin             Minneapolis        MN  56   29 29:14  2:13  5:16   35 1:33:40 16.0  4:02   33 1:04:04 10:20 3:16:13 
   36  385 Jake Baumann            Mayer              MN  39   35 34:11  2:36  2:40   32 1:30:48 16.5  2:17   36 1:24:37 13:39 3:34:30 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  348 Christina Roberts       St Louis Park      MN  36    1 18:04  1:23  0:46    2 1:09:44 21.5  0:49    2   44:17  7:09 2:13:38 
    2  380 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36    2 18:35  1:25  1:22    1 1:09:13 21.7  0:54    3   44:20  7:09 2:14:22 
    3  294 Paige Schulz            Minneapolis        MN  32    6 23:00  1:45  0:53    3 1:11:25 21.0  1:03    1   41:55  6:46 2:18:14 
    4  355 Elizabeth Swartout      Wyoming            MN  39    9 23:34  1:48  1:15    4 1:12:05 20.8  0:58    6   46:18  7:28 2:24:07 
    5  332 Danielle Lyons          Minneapolis        MN  33    5 22:42  1:44  1:19    7 1:14:10 20.2  1:27    7   46:43  7:32 2:26:19 
    6  316 Allie Crum              St. Louis Park     MN  24    3 21:28  1:38  1:29   12 1:21:10 18.5  1:02    4   45:24  7:20 2:30:32 
    7  313 Rebecca Brodersen       Watertown          MN  36    8 23:27  1:47  1:32    6 1:14:07 20.2  1:17    8   50:25  8:08 2:30:47 
    8  358 Libby Warren            Plymouth           MN  29    7 23:18  1:46  1:08    5 1:13:51 20.3  0:43   12   52:52  8:32 2:31:50 
    9  343 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  40   18 28:52  2:12  1:46   11 1:20:03 18.7  1:54    5   45:38  7:22 2:38:11 
   10  370 Elisha Kekacs           Maple Grove        MN  45   15 27:19  2:05  1:53    9 1:15:59 19.7  1:50   10   52:21  8:27 2:39:20 
   11  311 Lynn Bebeau             Maple Grove        MN  55   10 23:48  1:49  1:05   10 1:17:48 19.3  1:29   15   55:36  8:59 2:39:45 
   12  325 Alyssa Knese            Sartell            MN  35   21 30:11  2:18  3:03    8 1:14:40 20.1  1:45   14   53:19  8:36 2:42:57 
   13  345 Susan Peterson          St Louis Park      MN  54   14 27:15  2:04  2:12   14 1:21:49 18.3  1:33   11   52:27  8:28 2:45:14 
   14  378 Beth Hassler            Eagle River        WI  66   12 25:24  1:56  1:37   17 1:25:26 17.6  1:30    9   51:26  8:18 2:45:21 
   15  340 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  57   17 28:27  2:10  1:31   13 1:21:14 18.5  1:20   13   53:06  8:34 2:45:36 
   16  352 Kristine Schott         Loretto            MN  42   19 29:49  2:16  2:46   15 1:23:58 17.9  2:53   18   57:58  9:21 2:57:22 
   17  308 Madeleine Anderson      Fargo              ND  27    4 21:44  1:39  2:02   19 1:29:54 16.7  1:43   19 1:02:23 10:04 2:57:43 
   18  317 Christina Elberts       Plymouth           MN  34   13 26:09  1:59  2:17   21 1:31:31 16.4  2:21   17   57:05  9:13 2:59:21 
   19  350 Aimee Schaefer          Vadnais Heights    MN  51   20 29:57  2:17  2:04   22 1:31:46 16.3  1:45   16   56:36  9:08 3:02:07 
   20  338 Cathleen McGinnity      Luck               WI  56   16 28:26  2:10  1:56   18 1:28:43 16.9  3:30   20 1:06:51 10:47 3:09:23 
   21  324 Michelle Kelly          Wayzata            MN  56   22 33:01  2:30  1:37   16 1:24:04 17.8  1:49   22 1:11:53 11:36 3:12:21 
   22  336 Lora Mayfield           Cokato             MN  18   11 23:58  1:49  2:01   23 1:33:02 16.1  2:28   21 1:11:38 11:34 3:13:06 
   23  337 Patricia McCracken      Excelsior          MN  53   23 38:16  2:54  2:22   20 1:31:16 16.4  1:39   23 1:15:49 12:14 3:29:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  377 Lance Nemecek           Minnetrista        MN  18    3 31:54  2:25  2:55    1 1:18:31 19.1  2:30    1   44:27  7:11 2:40:16 
    2  383 Aiden Ward              Mound              MN  16    1 26:33  2:01  2:07    3 1:27:31 17.1  0:40    2   46:41  7:32 2:43:30 
    3  318 Max Epsky               Mound              MN  18    2 31:38  2:24  3:42    2 1:25:52 17.5  2:02    3   48:08  7:46 2:51:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  336 Lora Mayfield           Cokato             MN  18    1 23:58  1:49  2:01    1 1:33:02 16.1  2:28    1 1:11:38 11:34 3:13:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  316 Allie Crum              St. Louis Park     MN  24    1 21:28  1:38  1:29    1 1:21:10 18.5  1:02    1   45:24  7:20 2:30:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  357 Ted Treise              Minnetonka         MN  28    1 17:52  1:22  0:25    1   58:11 25.8  0:37    1   34:35  5:35 1:51:39 
    2  326 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  29    3 25:41  1:57  2:17    2 1:08:05 22.0  0:43    2   43:14  6:59 2:19:58 
    3  349 Samuel Roden            Golden Valley      MN  26    2 19:22  1:29  1:44    3 1:13:08 20.5  1:24    3   52:15  8:26 2:27:52 
    4  315 Hector Cisneros         Plymouth           MN  28    4 26:52  2:03  2:17    4 1:26:34 17.3  2:09    5 1:04:06 10:21 3:01:55 
    5  347 Cullen Reiser           Mound              MN  29    5 35:04  2:40  4:25    5 1:35:59 15.6  1:38    4   54:16  8:46 3:11:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  358 Libby Warren            Plymouth           MN  29    2 23:18  1:46  1:08    1 1:13:51 20.3  0:43    1   52:52  8:32 2:31:50 
    2  308 Madeleine Anderson      Fargo              ND  27    1 21:44  1:39  2:02    2 1:29:54 16.7  1:43    2 1:02:23 10:04 2:57:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  372 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  32    1 29:29  2:14  2:53    1 1:25:48 17.5  1:23    1   53:20  8:37 2:52:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  294 Paige Schulz            Minneapolis        MN  32    2 23:00  1:45  0:53    1 1:11:25 21.0  1:03    1   41:55  6:46 2:18:14 
    2  332 Danielle Lyons          Minneapolis        MN  33    1 22:42  1:44  1:19    2 1:14:10 20.2  1:27    2   46:43  7:32 2:26:19 
    3  317 Christina Elberts       Plymouth           MN  34    3 26:09  1:59  2:17    3 1:31:31 16.4  2:21    3   57:05  9:13 2:59:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  327 David Koppel            Maple Grove        MN  35    1 20:25  1:33  0:52    1   58:01 25.9  0:53    1   35:53  5:48 1:56:01 
    2  310 Ryan Barrios            Chanhassen         MN  35    3 23:14  1:46  1:33    3 1:10:41 21.2  1:35    2   43:13  6:59 2:20:14 
    3  342 Rob Nesvig              Minneapolis        MN  38    4 25:47  1:58  1:52    4 1:11:45 20.9  0:56    3   43:55  7:05 2:24:14 
    4  361 Brett Winkelman         Fargo              ND  36    2 22:14  1:42  0:43    2 1:09:11 21.7  1:01    5   53:16  8:36 2:26:23 
    5  330 Dan Lindholm            Maple Grove        MN  35    5 26:12  2:00  3:00    5 1:26:28 17.3  1:39    4   50:55  8:13 2:48:11 
    6  385 Jake Baumann            Mayer              MN  39    6 34:11  2:36  2:40    6 1:30:48 16.5  2:17    6 1:24:37 13:39 3:34:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  348 Christina Roberts       St Louis Park      MN  36    1 18:04  1:23  0:46    2 1:09:44 21.5  0:49    1   44:17  7:09 2:13:38 
    2  380 Cami Eckhoff            Detroit Lakes      MN  36    2 18:35  1:25  1:22    1 1:09:13 21.7  0:54    2   44:20  7:09 2:14:22 
    3  355 Elizabeth Swartout      Wyoming            MN  39    4 23:34  1:48  1:15    3 1:12:05 20.8  0:58    3   46:18  7:28 2:24:07 
    4  313 Rebecca Brodersen       Watertown          MN  36    3 23:27  1:47  1:32    4 1:14:07 20.2  1:17    4   50:25  8:08 2:30:47 
    5  325 Alyssa Knese            Sartell            MN  35    5 30:11  2:18  3:03    5 1:14:40 20.1  1:45    5   53:19  8:36 2:42:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  309 Jim Audas               Prior Lake         MN  44    2 22:32  1:43  0:28    2 1:12:05 20.8  0:38    3   46:39  7:32 2:22:20 
    2  373 Binam Shrestha          Golden Valley      MN  41    3 24:32  1:52  2:03    1 1:09:56 21.4  1:10    1   45:23  7:20 2:23:01 
    3  353 Josh Sell               Waconia            MN  43    1 22:16  1:42  1:36    3 1:12:12 20.8  1:01    2   46:01  7:26 2:23:05 
    4  351 Justin Schott           Loretto            MN  42    4 25:45  1:58  1:21    4 1:23:53 17.9  1:57    4 1:03:42 10:17 2:56:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  343 Kristen Nordberg        Chanhassen         MN  40    1 28:52  2:12  1:46    1 1:20:03 18.7  1:54    1   45:38  7:22 2:38:11 
    2  352 Kristine Schott         Loretto            MN  42    2 29:49  2:16  2:46    2 1:23:58 17.9  2:53    2   57:58  9:21 2:57:22 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  314 Nathan Budde            South Haven        MN  45    2 24:28  1:52  0:44    1 1:04:06 23.4  0:51    1   42:59  6:56 2:13:06 
    2  321 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  49    4 26:23  2:00  1:12    3 1:12:09 20.8  1:10    3   45:42  7:23 2:26:34 
    3  319 Mark Goldman            Edina              MN  49    3 26:02  1:59  1:06    2 1:09:46 21.5  1:37    5   51:15  8:16 2:29:44 
    4  334 Ryan Marth              Minneapolis        MN  45    6 29:23  2:14  4:19    4 1:12:25 20.7  2:18    4   47:47  7:43 2:36:09 
    5  320 Cory Gundberg           Edina              MN  47    1 23:34  1:48  2:23    5 1:20:00 18.8  1:34    6   53:22  8:37 2:40:51 
    6  382 Zan Swanson             Waconia            MN  47    5 26:38  2:02  4:04    6 1:24:44 17.7  3:27    7   54:02  8:43 2:52:52 
    7  339 Mike McKeen             Burnsville         MN  45    7 32:49  2:30  1:59    7 1:33:15 16.1  0:48    2   45:37  7:22 2:54:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  370 Elisha Kekacs           Maple Grove        MN  45    1 27:19  2:05  1:53    1 1:15:59 19.7  1:50    1   52:21  8:27 2:39:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  323 Lang Hunt               Minneapolis        MN  52    1 19:35  1:29  1:29    1 1:05:14 23.0  1:17    1   45:58  7:25 2:13:32 
    2  322 Jay Heikkila            Champlin           MN  54    2 21:46  1:39  1:26    2 1:10:56 21.1  0:52    2   47:56  7:44 2:22:54 
    3  329 Dan Leavitt             Golden Valley      MN  51    3 26:41  2:02  1:39    3 1:15:23 19.9  1:24    3   53:42  8:40 2:38:47 
    4  335 Brett Mayfield          Cokato             MN  53    4 26:59  2:03  2:00    4 1:33:04 16.1  2:27    4 1:11:37 11:34 3:16:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  345 Susan Peterson          St Louis Park      MN  54    1 27:15  2:04  2:12    1 1:21:49 18.3  1:33    1   52:27  8:28 2:45:14 
    2  350 Aimee Schaefer          Vadnais Heights    MN  51    2 29:57  2:17  2:04    3 1:31:46 16.3  1:45    2   56:36  9:08 3:02:07 
    3  337 Patricia McCracken      Excelsior          MN  53    3 38:16  2:54  2:22    2 1:31:16 16.4  1:39    3 1:15:49 12:14 3:29:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  371 Jeff Johnson            Shakopee           MN  55    1 26:00  1:59  1:14    1 1:09:25 21.6  0:41    1   47:26  7:39 2:24:45 
    2  344 Brent Peterson          Saint Louis Park   MN  55    3 29:04  2:13  2:35    2 1:17:45 19.3  2:18    2   49:57  8:04 2:41:37 
    3  354 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MI  59    2 26:44  2:02  2:20    3 1:18:13 19.2  2:35    3 1:01:56 10:00 2:51:47 
    4  312 Seth Berlin             Minneapolis        MN  56    4 29:14  2:13  5:16    4 1:33:40 16.0  4:02    4 1:04:04 10:20 3:16:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  311 Lynn Bebeau             Maple Grove        MN  55    1 23:48  1:49  1:05    1 1:17:48 19.3  1:29    2   55:36  8:59 2:39:45 
    2  340 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  57    3 28:27  2:10  1:31    2 1:21:14 18.5  1:20    1   53:06  8:34 2:45:36 
    3  338 Cathleen McGinnity      Luck               WI  56    2 28:26  2:10  1:56    4 1:28:43 16.9  3:30    3 1:06:51 10:47 3:09:23 
    4  324 Michelle Kelly          Wayzata            MN  56    4 33:01  2:30  1:37    3 1:24:04 17.8  1:49    4 1:11:53 11:36 3:12:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  359 Jeff Warshaw            Minneapolis        MN  61    1 23:53  1:49  1:56    1 1:06:29 22.6  0:55    1   44:05  7:07 2:17:16 
    2  356 David Talen             Plymouth           MN  61    2 24:17  1:51  1:51    2 1:17:03 19.5  1:04    2   50:47  8:12 2:34:59 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  378 Beth Hassler            Eagle River        WI  66    1 25:24  1:56  1:37    1 1:25:26 17.6  1:30    1   51:26  8:18 2:45:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         68
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     59
Number of Male   Finishers:               36
Number of Female Finishers:               23
Did not Finish Race or Did Not Start:      5