Big Lake, MN
8/6/2022











                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                             Lakeside Park - Big Lake, MN - August 6, 2022
                                         SPRINT .33 Mile Swim - 14.45 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6     370 Owen Layton             Big Lake           MN  16 M    25 12:21  2:12  1:01    2   39:00 22.2  0:22    1   16:30  5:20 1:09:12 
    2   2/6     419 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17 M    10 10:51  1:56  1:13    4   39:06 22.2  1:14    2   19:42  6:22 1:12:04 
    3   3/6     459 Nolan Snyder            Sartell            MN  12 M     7 10:30  1:52  0:43   10   40:09 21.6                          1:13:10 
    4   1/7     341 Josh Hohertz            Long Lake          MN  34 M    12 11:00  1:58  1:44    9   39:52 21.7  0:59    3   20:32  6:38 1:14:05 
    5   1/7     447 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M    30 12:31  2:14  1:02    1   37:13 23.3  1:10   14   22:34  7:17 1:14:28 
    6   1/12    437 Bette Rowley            Burnsville         MN  37 F     8 10:44  1:55  1:18    5   39:15 22.1  0:45   17   22:46  7:21 1:14:47 
    7   1/4     307 Tait Erickson           Minneapolis        MN  21 M    13 11:01  1:58  1:44    7   39:22 22.0  0:49   10   22:06  7:08 1:14:58 
    8   1/9     448 Josh Sell               Waconia            MN  43 M    16 11:37  2:04  1:42    3   39:00 22.2  1:15   11   22:06  7:08 1:15:37 
    9   1/5     281 Tony Casassa            Andover            MN  47 M    22 12:09  2:10  1:38   12   40:18 21.5  1:03    6   21:34  6:58 1:16:40 
   10   2/9     414 Nathan Overby           Big Lake           MN  42 M     4  9:28  1:41  1:49   17   41:21 21.0  1:34   15   22:39  7:19 1:16:49 
   11   1/8     389 David McDaniel          Monument           CO  58 M    11 10:56  1:57  1:11   16   41:09 21.1  1:13   20   23:48  7:41 1:18:15 
   12   1/10    299 Tate Dihel              Apple Valley       MN  15 F     1  8:57  1:36  1:12   54   46:20 18.7  0:32    7   21:41  7:00 1:18:40 
   13   2/10    258 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19 F    26 12:23  2:12  1:09   15   40:48 21.3  0:39   22   24:04  7:46 1:19:01 
   14   1/4     418 David Peterson          Bloomington        MN  62 M    31 12:32  2:14  0:41   11   40:10 21.6  0:58   27   24:51  8:01 1:19:10 
   15   3/10    257 Macy Bell               Maple Grove        MN  17 F    27 12:23  2:12  1:15   29   43:48 19.8  0:42   12   22:14  7:11 1:20:20 
   16   2/8     449 Bradley Severson        Minnetonka         MN  55 M    21 12:04  2:09  1:41   20   42:21 20.5  2:01   19   23:30  7:35 1:21:34 
   17   3/9     482 David Von Ruden         Bloomington        MN  42 M    41 13:31  2:24  1:06   13   40:23 21.5  1:25   40   26:10  8:27 1:22:33 
   18   3/8     331 Daniel Harris           Ixonia             WI  58 M    50 13:59  2:29  1:25    8   39:29 22.0  1:14   45   27:00  8:43 1:23:05 
   19   1/6     326 Dan Greer               Osseo              MN  36 M    43 13:36  2:25  1:44    6   39:20 22.0  1:35   47   27:10  8:46 1:23:23 
   20   4/10    256 Keira Bell              Minneapolis        MN  11 F     9 10:48  1:55  1:52   70   49:15 17.6  0:37    5   21:08  6:49 1:23:39 
   21   1/4     344 Charles Huntley         Woodbury           MN  54 M    15 11:34  2:04  2:27   22   42:51 20.2  1:03   39   26:06  8:26 1:23:59 
   22   4/6     401 Bennett Molitor-Kirsch  Excelsior          MN  16 M     3  9:17  1:39  0:42   47   45:42 19.0  1:01   56   27:42  8:56 1:24:21 
   23   1/3     264 Jen Birkmeier           Andover            MN  48 F    35 12:58  2:19  1:42   27   43:37 19.9  1:33   25   24:42  7:59 1:24:30 
   24   5/6     442 Amado Sandoval          Saint Cloud        MN  16 M     6 10:12  1:49  2:20   84   51:08 17.0  0:48    8   21:48  7:02 1:26:14 
   25   4/9     284 Mike Coddington         Eden Prairie       MN  42 M    34 12:57  2:18  2:20   31   43:54 19.7  1:10   38   25:57  8:23 1:26:15 
   26   4/8     367 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  59 M    37 13:07  2:20  2:06   19   42:07 20.6  1:26   54   27:37  8:55 1:26:21 
   27   5/9     465 Steven Swedal           Becker             MN  41 M    92 16:36  2:57  2:14   36   44:33 19.5  1:23    9   21:49  7:02 1:26:33 
   28   1/5     411 Abigail Osborn          Inver Grove Height MN  24 F    65 14:59  2:40  1:24   25   43:18 20.0  1:18   35   25:36  8:16 1:26:33 
   29   1/8     492 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  43 F    49 13:55  2:29  1:35   23   42:55 20.2  1:38   42   26:35  8:35 1:26:35 
   30   5/8     340 Kevin Hileman           Rochester          MN  57 M    53 14:07  2:31  1:36   18   41:25 20.9  1:13   63   28:29  9:12 1:26:48 
   31   2/4     294 Carter Day              Plainfield         IL  21 M    69 15:09  2:42  1:41   21   42:44 20.3  2:00   34   25:29  8:13 1:27:01 
   32   2/7     250 Brian Barker            Stillwater         MN  36 M    81 15:39  2:47  1:40   24   43:06 20.1  1:29   31   25:20  8:11 1:27:12 
   33   2/12    423 Becky Przybilla         Pierz              MN  39 F    59 14:25  2:34  1:40   42   45:23 19.1  1:22   28   24:52  8:02 1:27:41 
   34   2/5     336 Andy Helmich            Minneapolis        MN  49 M    46 13:48  2:27  2:46   39   44:42 19.4  2:28   21   24:02  7:45 1:27:43 
   35   6/9     432 Dan Reitsma             Carver             MN  44 M    64 14:59  2:40  1:59   14   40:25 21.5  2:00   62   28:28  9:11 1:27:49 
   36   2/7     396 Joshua Miller           Elk River          MN  34 M    20 12:02  2:09  2:33   51   45:52 18.9  1:14   46   27:01  8:43 1:28:40 
   37   3/7     360 Benjamin Krebsbach      Maple Grove        MN  30 M    40 13:26  2:23  2:19   68   49:04 17.7  1:22   13   22:33  7:17 1:28:43 
   38   3/7     293 Grant Dawson            Roseville          MN  39 M    18 11:52  2:07  3:32   59   47:20 18.3  1:58   24   24:25  7:53 1:29:05 
   39   1/8     342 Anna Houghland          Minneapolis        MN  27 F    17 11:41  2:05  1:41   77   49:55 17.4  1:25   32   25:20  8:11 1:30:00 
   40   2/8     474 Sarah Thompson          Rogers             MN  41 F    62 14:40  2:37  1:55   28   43:40 19.9  2:01   59   28:03  9:03 1:30:17 
   41   2/4     317 Rick Fredin             Paynesville        MN  51 M    67 15:05  2:41  3:08   38   44:41 19.4  1:12   43   26:43  8:37 1:30:46 
   42   3/5     273 Scott Bruzek            Sauk Rapids        MN  45 M    93 16:52  3:00  2:40   44   45:31 19.0  3:17   16   22:44  7:20 1:31:03 
   43   4/5     369 Mike Lawrence           Rice               MN  46 M    61 14:29  2:35  1:44   55   46:31 18.6  1:02   52   27:30  8:53 1:31:14 
   44   1/9     500 Rachel Zimmerman        Minneapolis        MN  33 F   102 17:40  3:09  1:57   33   44:13 19.6  2:08   30   25:20  8:11 1:31:15 
   45   5/5     244 Jeremy Baker            Saint Bonifacius   MN  48 M    96 17:02  3:02  2:00   46   45:39 19.0  1:53   26   24:44  7:59 1:31:17 
   46   2/8     515 Erin Bohl               Minneapolis        MN  29 F    98 17:13  3:04  2:01   63   48:10 18.0  1:01   18   23:02  7:26 1:31:24 
   47   2/5     435 Kamryn Robarge          Zimmerman          MN  21 F     2  9:17  1:39  1:47   95   52:39 16.5  0:41   51   27:24  8:51 1:31:46 
   48   3/12    322 Micale Gillson          Saint Cloud        MN  36 F    39 13:24  2:23  1:16   62   48:02 18.0  0:41   64   28:38  9:15 1:31:59 
   49   1/5     292 Mary Crookston          Lakeville          MN  58 F    60 14:27  2:34  2:55   40   45:04 19.2  2:03   58   27:50  8:59 1:32:17 
   50   2/5     263 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  59 F    56 14:17  2:32  2:36   35   44:28 19.5  2:47   68   29:08  9:24 1:33:14 
   51   3/4     475 Josh Tillman            Saint Paul         MN  23 M    86 15:58  2:51  3:53   57   47:00 18.4  1:12   36   25:36  8:16 1:33:38 
   52   3/8     391 Laura McMahon           Clearwater         MN  40 F    76 15:30  2:45  1:45   45   45:35 19.0  1:13   74   29:41  9:35 1:33:41 
   53   3/5     246 Allison Balliet         Milwaukee          WI  20 F    28 12:25  2:13  1:40   86   51:29 16.8  0:56   50   27:23  8:50 1:33:51 
   54   6/8     378 Michael Lutz            Robbinsdale        MN  57 M    51 14:01  2:30  3:10   50   45:51 18.9  2:03   67   29:00  9:22 1:34:03 
   55   1/4     400 Bill Minge              Saint Louis Park   MN  71 M    87 16:05  2:52  3:26   26   43:30 19.9  2:31   66   28:57  9:21 1:34:26 
   56   5/10    321 Isla George             Rosemount          MN  14 F     5  9:54  1:46  1:32   90   51:51 16.7  0:31   82   30:40  9:54 1:34:27 
   57   4/8     351 Suzy Johnson            Duluth             MN  42 F    88 16:11  2:53  2:30   75   49:43 17.4  1:45   23   24:19  7:51 1:34:27 
   58   3/5     346 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57 F    24 12:19  2:12  1:49   56   46:47 18.5  2:29   88   31:15 10:05 1:34:38 
   59   1/2     268 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68 M    94 16:55  3:01  2:14   32   44:00 19.7  1:25   78   30:16  9:46 1:34:47 
   60   2/6     259 Neil Bengtson           Annandale          MN  51 M    52 14:07  2:31  1:36   30   43:49 19.8  1:41   98   33:45 10:54 1:34:56 
   61   5/8     270 Lisa Breiland           St. Louis Park     MN  42 F    70 15:19  2:44  2:43   66   48:54 17.7  2:57   33   25:25  8:12 1:35:15 
   62   3/6     320 Chris George            Rosemount          MN  50 M    48 13:51  2:28  3:08   64   48:11 18.0  1:26   65   28:43  9:16 1:35:17 
   63   4/7     330 Brian Hanson            Saint Paul         MN  36 M    91 16:21  2:55  2:31   41   45:13 19.2  1:47   76   29:48  9:37 1:35:38 
   64   4/5     277 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  58 F    14 11:23  2:02  2:36   37   44:40 19.4  2:53  101   34:15 11:03 1:35:45 
   65   2/4     362 Tom Krueger             Chisago City       MN  72 M    73 15:24  2:44  2:29   65   48:28 17.9  1:39   57   27:49  8:59 1:35:47 
   66   5/7     377 Nick Love               Saint Paul         MN  36 M    79 15:32  2:46  3:01   43   45:24 19.1  1:56   77   30:11  9:44 1:36:02 
   67   2/4     289 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  61 M    38 13:24  2:23  2:11   52   46:02 18.8  2:09   93   32:19 10:26 1:36:02 
   68   6/7     278 Philip Burkart          Cadott             WI  38 M   114 19:00  3:23  2:20   93   52:31 16.5  1:27    4   20:58  6:46 1:36:13 
   69   4/5     382 Brooke Madsen           Spring Park        MN  24 F   101 17:39  3:08  2:17   61   47:56 18.1  1:30   44   26:54  8:41 1:36:13 
   70   4/7     283 Michael Clark           Cedar              MN  34 M   113 18:59  3:23  1:34   53   46:10 18.8  1:44   70   29:09  9:25 1:37:35 
   71   2/3     335 Andie Helmich           Minneapolis        MN  49 F    57 14:17  2:33  2:31   71   49:17 17.6  2:07   73   29:29  9:31 1:37:39 
   72   4/12    309 Jessica Feigal          Cedar              MN  35 F    58 14:25  2:34  2:10   78   49:58 17.4  2:11   71   29:12  9:26 1:37:55 
   73   6/10    383 Faith Madsen            Becker             MN  19 F    75 15:29  2:45  1:23   89   51:49 16.7  0:57   61   28:21  9:09 1:37:58 
   74   2/9     361 Melissa Krebsbach       Maple Grove        MN  30 F    45 13:46  2:27  2:02  101   53:52 16.1  1:50   41   26:31  8:33 1:38:00 
   75   7/9     444 Karl Scharnweber        Sartell            MN  40 M   100 17:27  3:06  3:19   87   51:39 16.8  0:57   29   24:59  8:04 1:38:20 
   76   4/6     517 Jay Rasmussen           Saint Paul         MN  46 M    89 16:15  2:53  5:01   34   44:25 19.5  2:38   81   30:28  9:50 1:38:45 
   77   7/7     516 Chris Morris            Coon Rapids        MN  36 M    71 15:20  2:44  2:43   97   52:49 16.4  0:42   53   27:31  8:53 1:39:03 
   78   3/4     453 Joel Shaw               Princeton          MN  54 M    36 13:04  2:20  2:25   79   50:02 17.3  2:50   85   30:49  9:57 1:39:07 
   79   3/4     424 Mardon Quandt           Annandale          MN  62 M    90 16:16  2:54  2:33   48   45:46 18.9  3:26   90   31:53 10:17 1:39:52 
   80   7/8     468 Tim Tanner              Plymouth           MN  58 M    47 13:50  2:28  2:11   72   49:18 17.6  2:29   95   32:29 10:29 1:40:14 
   81   4/4     425 David Quinby            Wayzata            MN  61 M   108 18:08  3:13  2:57   74   49:40 17.5  2:29   48   27:22  8:50 1:40:34 
   82   5/5     450 Elizabeth Shaffer       Minneapolis        MN  56 F    54 14:08  2:31  1:46   92   52:26 16.5  1:41   83   30:44  9:55 1:40:43 
   83   3/8     384 Holly Marple            Minneapolis        MN  29 F    78 15:31  2:46  2:26   96   52:40 16.5  1:11   69   29:09  9:25 1:40:56 
   84   2/2     403 Steve Morgan            Buffalo            MN  69 M    42 13:36  2:25  2:55   76   49:53 17.4  3:09   91   32:01 10:20 1:41:31 
   85   6/8     366 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  42 F   107 18:05  3:13  1:36  100   53:41 16.2  1:21   55   27:39  8:55 1:42:19 
   86   4/4     462 Tyler Sorenson          Big Lake           MN  23 M   111 18:18  3:15  1:23   58   47:09 18.4  0:49  103   34:49 11:14 1:42:26 
   87   8/8     420 Louis Plevell           Hastings           MN  59 M    32 12:36  2:15  1:54   67   48:57 17.7  1:43  113   37:18 12:02 1:42:27 
   88   3/9     476 Taylor Tinkham          Minneapolis        MN  32 F    74 15:27  2:45  2:56   91   52:18 16.6  1:42   80   30:23  9:48 1:42:44 
   89   7/10    252 Kayla Barnwell          Zimmerman          MN  15 F    55 14:13  2:32  3:09   82   50:35 17.1  1:24  106   35:50 11:34 1:45:08 
   90   6/6     413 Jonah Overby            Big Lake           MN  18 M    23 12:16  2:11  2:57  117   57:45 15.0  1:35   86   30:54  9:58 1:45:26 
   91   1/1     325 Carol Gragert           Elk River          MN  70 F    66 15:03  2:41  2:37   83   50:57 17.0  1:02  108   36:09 11:40 1:45:46 
   92   4/8     421 Jenna Pollworth         Ramsey             MN  28 F   128 21:58  3:54  2:09   98   52:56 16.4  0:44   60   28:17  9:08 1:46:02 
   93   4/4     306 Steve Erickson          Saint Paul         MN  52 M    68 15:08  2:42  4:00   81   50:32 17.2  2:36   99   33:58 10:58 1:46:12 
   94   4/9     477 Noel Trettel            Rice               MN  32 F    44 13:44  2:27  3:13  107   55:03 15.7  3:51   84   30:44  9:55 1:46:32 
   95   8/9     349 Iver Johnson            Apple Valley       MN  44 M   104 18:00  3:12  2:31   69   49:08 17.6  3:45  100   34:04 11:00 1:47:26 
   96   3/4     431 Steve Regli             Lakeville          MN  70 M    72 15:22  2:44  2:43   73   49:26 17.5  2:05  115   38:04 12:17 1:47:37 
   97   5/12    395 Ashley Miller           Big Lake           MN  35 F   115 19:04  3:24  2:48   85   51:20 16.9  2:15   94   32:24 10:28 1:47:49 
   98   4/4     454 Dave Sibley             Saint Michael      MN  70 M   124 20:45  3:41  4:17   94   52:33 16.5  1:51   79   30:17  9:46 1:49:40 
   99   5/6     460 Travis Soland           Onalaska           WI  42 M    29 12:29  2:13  2:01   49   45:50 18.9  2:53  131   46:48 15:06 1:50:00 
  100   5/7     279 John Burke              Minneapolis        MN  32 M   103 17:56  3:11  6:03  114   56:52 15.2  2:40   49   27:22  8:50 1:50:51 
  101   1/4     441 Michel Sanders          Saint Paul         MN  68 F    77 15:30  2:46  3:28   99   53:00 16.4  1:47  112   37:17 12:02 1:51:00 
  102   1/2     357 Lea Kirdatt             Minneapolis        MN  47 F    33 12:45  2:16  2:38   60   47:48 18.1  2:17  130   46:11 14:54 1:51:39 
  103   5/8     484 Trista Wacker           Minneapolis        MN  29 F    83 15:48  2:49  4:00  102   53:59 16.1  3:37  102   34:32 11:09 1:51:54 
  104   5/9     305 Jenna Erickson          Monticello         MN  34 F   112 18:48  3:21  2:15  126 1:01:34 14.1  1:41   72   29:14  9:26 1:53:30 
  105   2/2     470 Sara Taylor             Minneapolis        MN  36 F   127 21:48  3:53  2:36   80   50:09 17.3  1:48  111   37:15 12:01 1:53:34 
  106   6/12    352 Megan Kakela            Saint Paul         MN  37 F   109 18:11  3:14  4:18  111   56:21 15.4  2:38   92   32:16 10:25 1:53:42 
  107   7/12    493 Amber Wilfahrt          Big Lake           MN  35 F   116 19:10  3:25  2:37  123 1:00:24 14.4  1:12   87   31:01 10:01 1:54:21 
  108   8/10    478 Carinn Tryon            Osseo              MN  19 F    84 15:50  2:49  2:48  132 1:07:51 12.8  2:22   37   25:47  8:19 1:54:37 
  109   6/8     397 Kylie Miller            Hopkins            MN  25 F    82 15:39  2:47  2:29  128 1:02:33 13.9  1:57   96   32:29 10:29 1:55:06 
  110   2/4     374 Amy Lewis               Stillwater         MN  68 F    63 14:42  2:37  2:45  108   55:25 15.6  2:40  122   39:56 12:53 1:55:26 
  111   8/12    297 Teresa Devine           Big Lake           MN  35 F   130 23:03  4:06  3:41  110   56:19 15.4  1:13   89   31:19 10:06 1:55:34 
  112   6/7     329 James Hansen            Minneapolis        MN  30 M   105 18:01  3:12  3:41  104   54:09 16.0  1:57  116   38:08 12:18 1:55:54 
  113   1/1     385 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  63 F    99 17:23  3:06  2:09  106   54:36 15.9  0:58  124   40:50 13:11 1:55:55 
  114   3/4     438 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  67 F   123 20:42  3:41  2:52  103   54:07 16.0  1:21  110   37:04 11:58 1:56:04 
  115   9/10    345 Haylie Huntley          Princeton          MN  15 F    80 15:34  2:46  4:34  118   57:50 15.0  2:30  109   36:36 11:49 1:57:02 
  116   9/12    479 Kelly Usitalo           Minneapolis        MN  37 F   119 20:07  3:35  3:19  109   55:26 15.6  2:37  107   35:58 11:37 1:57:25 
  117   7/7     386 Sam Marzouk             Minneapolis        MN  34 M   132 25:02  4:27  3:57  116   57:32 15.1  1:58   75   29:41  9:35 1:58:09 
  118  10/10    245 Kailynn Baker           Saint Bonifacius   MN  14 F    85 15:58  2:50  3:33  122   59:56 14.5  1:34  114   37:45 12:11 1:58:43 
  119   7/8     251 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  41 F   120 20:17  3:36  2:42  105   54:25 15.9  2:28  121   39:54 12:53 1:59:43 
  120   4/4     439 Jan Rubsam              Inver Grove Height MN  68 F   125 21:25  3:49  2:12  113   56:34 15.3  1:05  119   38:54 12:33 2:00:07 
  121  10/12    343 Alisha Huntley          Princeton          MN  39 F   121 20:19  3:37  3:56   88   51:41 16.8  3:33  126   41:44 13:28 2:01:09 
  122   6/6     489 Jason White             Big Lake           MN  43 M   129 22:11  3:57  3:05  112   56:31 15.3  4:47  117   38:10 12:19 2:04:43 
  123   7/8     316 Megan Franzen           Glenwood Springs   CO  25 F   133 25:51  4:36  3:56  119   58:07 14.9  1:55  104   35:01 11:18 2:04:47 
  124  11/12    365 Nicky Lahr              Rice               MN  39 F    97 17:10  3:03  3:14  129 1:04:38 13.4  2:33  118   38:11 12:19 2:05:43 
  125   6/9     333 Alissa Haselhorst       Big Lake           MN  34 F   131 23:50  4:14  2:17  120   58:37 14.8  1:38  123   40:00 12:55 2:06:20 
  126   5/5     428 Angela Ramsdell         Buffalo            MN  24 F   118 20:03  3:34  3:04  124 1:00:40 14.3  1:23  127   41:56 13:32 2:07:04 
  127   8/8     434 Sara Revier             Saint Joseph       MN  43 F   110 18:13  3:14  3:07  127 1:02:23 13.9  2:50  125   40:54 13:12 2:07:25 
  128   7/9     276 Jenna Buganski          Big Lake           MN  32 F   134 30:58  5:30  3:08  121   58:39 14.8  1:50   97   33:41 10:52 2:08:15 
  129  12/12    445 Chelsie Schmid          Buffalo            MN  38 F   106 18:02  3:12  3:04  134 1:12:04 12.0  1:12  105   35:07 11:20 2:09:28 
  130   8/8     399 Rebecca Miller          Saint Cloud        MN  28 F    19 12:01  2:08  4:17  130 1:04:48 13.4  1:38  132   47:22 15:17 2:10:04 
  131   3/3     440 Kirsten Ryding          Big Lake           MN  49 F   117 19:27  3:28  5:04  115   57:24 15.1  4:14  129   44:49 14:28 2:10:56 
  132   9/9     339 Jared Hess              Big Lake           MN  42 M   126 21:46  3:52  2:31  131 1:05:57 13.1  1:21  120   39:35 12:47 2:11:08 
  133   8/9     406 Kelsey Nelson           Sauk Rapids        MN  34 F    95 16:56  3:01  3:44  133 1:10:13 12.3  2:25  128   42:25 13:41 2:15:42 
  134   9/9     280 Katy Burke              Minneapolis        MN  31 F   122 20:20  3:37  3:40  125 1:00:52 14.2  1:57  133   50:46 16:23 2:17:34 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  511 Van Goes                                         1 12:57  2:18  1:33    3   48:55 17.7  0:44    3   29:55  9:40 1:34:02 
           David Vanderlinden , Matthew Vanderlinden ,            
    2  503 Crook & Neeser                                   2 14:30  2:35  5:08    1   44:50 19.3  2:14    1   28:07  9:04 1:34:47 
           Brent Neeser , Donnie Crook ,                          
    3  510 The Three Berserkers                             3 15:31  2:46  0:44    2   48:11 18.0  0:53    2   29:31  9:32 1:34:48 
           Nathan Sorenson , Stephen Sorenson , David Sorenson    


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  494                                                  1 22:03  3:55  3:24    1 1:15:09 11.5  3:06    1   48:29 15:39 2:32:09 
            ,  ,                                                    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  504 Horner's Tri                                     1 10:45  1:55  0:50    1   40:18 21.5  0:37    4   29:24  9:29 1:21:51 
           Adam Horner , Audrey Horner , Katherine Horner         
    2  505 Iowans Try Harder!                               2 12:47  2:17  0:47    3   45:42 19.0  1:12    2   29:08  9:24 1:29:34 
           Will Clark , Kelsey Kane ,                             
    3  506 Koronis                                          3 14:55  2:39  0:45    4   48:58 17.7  0:41    1   28:38  9:15 1:33:56 
           Delaney Ignace , Geri Jacobson , Mike Jacobson         
    4  508 Scaled This Too                                  4 23:10  4:07  0:58    2   45:16 19.2  0:45    3   29:14  9:26 1:39:22 
           Lindsy Schwantes , Joel Peterson ,                     


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 324 Nathaniel Goodman       Dodgeville         WI  22 M      1 15:51  2:49  2:46    1 1:26:13 10.1  1:42    1   25:33  8:15 2:12:03 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tate Dihel              Apple Valley       MN  15 F    8:57  1:36 
    2 Kamryn Robarge          Zimmerman          MN  21 F    9:17  1:39 
    3 Bennett Molitor-Kirsch  Excelsior          MN  16 M    9:17  1:39 
    4 Nathan Overby           Big Lake           MN  42 M    9:28  1:41 
    5 Isla George             Rosemount          MN  14 F    9:54  1:46 
    6 Amado Sandoval          Saint Cloud        MN  16 M   10:12  1:49 
    7 Nolan Snyder            Sartell            MN  12 M   10:30  1:52 
    8 Bette Rowley            Burnsville         MN  37 F   10:44  1:55 
    9 Keira Bell              Minneapolis        MN  11 F   10:48  1:55 
   10 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17 M   10:51  1:56 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Craig Schroeder         Dayton             MN  39 M   37:13 23.3 
    2 Owen Layton             Big Lake           MN  16 M   39:00 22.2 
    3 Josh Sell               Waconia            MN  43 M   39:00 22.2 
    4 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17 M   39:06 22.2 
    5 Bette Rowley            Burnsville         MN  37 F   39:15 22.1 
    6 Dan Greer               Osseo              MN  36 M   39:20 22.0 
    7 Tait Erickson           Minneapolis        MN  21 M   39:22 22.0 
    8 Daniel Harris           Ixonia             WI  58 M   39:29 22.0 
    9 Josh Hohertz            Long Lake          MN  34 M   39:52 21.7 
   10 Nolan Snyder            Sartell            MN  12 M   40:09 21.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Owen Layton             Big Lake           MN  16 M   16:30  5:20 
    2 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17 M   19:42  6:22 
    3 Josh Hohertz            Long Lake          MN  34 M   20:32  6:38 
    4 Philip Burkart          Cadott             WI  38 M   20:58  6:46 
    5 Keira Bell              Minneapolis        MN  11 F   21:08  6:49 
    6 Tony Casassa            Andover            MN  47 M   21:34  6:58 
    7 Tate Dihel              Apple Valley       MN  15 F   21:41  7:00 
    8 Amado Sandoval          Saint Cloud        MN  16 M   21:48  7:02 
    9 Steven Swedal           Becker             MN  41 M   21:49  7:02 
   10 Tait Erickson           Minneapolis        MN  21 M   22:06  7:08 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  326 Dan Greer               Osseo              MN  36    2 13:36  2:25  1:44    1   39:20 22.0  1:35    1   27:10  8:46 1:23:23 
    2  259 Neil Bengtson           Annandale          MN  51    4 14:07  2:31  1:36    2   43:49 19.8  1:41    4   33:45 10:54 1:34:56 
    3  320 Chris George            Rosemount          MN  50    3 13:51  2:28  3:08    5   48:11 18.0  1:26    2   28:43  9:16 1:35:17 
    4  517 Jay Rasmussen           Saint Paul         MN  46    5 16:15  2:53  5:01    3   44:25 19.5  2:38    3   30:28  9:50 1:38:45 
    5  460 Travis Soland           Onalaska           WI  42    1 12:29  2:13  2:01    4   45:50 18.9  2:53    6   46:48 15:06 1:50:00 
    6  489 Jason White             Big Lake           MN  43    6 22:11  3:57  3:05    6   56:31 15.3  4:47    5   38:10 12:19 2:04:43 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  357 Lea Kirdatt             Minneapolis        MN  47    1 12:45  2:16  2:38    1   47:48 18.1  2:17    2   46:11 14:54 1:51:39 
    2  470 Sara Taylor             Minneapolis        MN  36    2 21:48  3:53  2:36    2   50:09 17.3  1:48    1   37:15 12:01 1:53:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  370 Owen Layton             Big Lake           MN  16   16 12:21  2:12  1:01    2   39:00 22.2  0:22    1   16:30  5:20 1:09:12 
    2  419 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17    5 10:51  1:56  1:13    4   39:06 22.2  1:14    2   19:42  6:22 1:12:04 
    3  459 Nolan Snyder            Sartell            MN  12    4 10:30  1:52  0:43    8   40:09 21.6                          1:13:10 
    4  341 Josh Hohertz            Long Lake          MN  34    7 11:00  1:58  1:44    7   39:52 21.7  0:59    3   20:32  6:38 1:14:05 
    5  447 Craig Schroeder         Dayton             MN  39   17 12:31  2:14  1:02    1   37:13 23.3  1:10   11   22:34  7:17 1:14:28 
    6  307 Tait Erickson           Minneapolis        MN  21    8 11:01  1:58  1:44    5   39:22 22.0  0:49    8   22:06  7:08 1:14:58 
    7  448 Josh Sell               Waconia            MN  43   10 11:37  2:04  1:42    3   39:00 22.2  1:15    9   22:06  7:08 1:15:37 
    8  281 Tony Casassa            Andover            MN  47   14 12:09  2:10  1:38   10   40:18 21.5  1:03    5   21:34  6:58 1:16:40 
    9  414 Nathan Overby           Big Lake           MN  42    2  9:28  1:41  1:49   14   41:21 21.0  1:34   12   22:39  7:19 1:16:49 
   10  389 David McDaniel          Monument           CO  58    6 10:56  1:57  1:11   13   41:09 21.1  1:13   15   23:48  7:41 1:18:15 
   11  418 David Peterson          Bloomington        MN  62   18 12:32  2:14  0:41    9   40:10 21.6  0:58   19   24:51  8:01 1:19:10 
   12  449 Bradley Severson        Minnetonka         MN  55   13 12:04  2:09  1:41   17   42:21 20.5  2:01   14   23:30  7:35 1:21:34 
   13  482 David Von Ruden         Bloomington        MN  42   25 13:31  2:24  1:06   11   40:23 21.5  1:25   26   26:10  8:27 1:22:33 
   14  331 Daniel Harris           Ixonia             WI  58   29 13:59  2:29  1:25    6   39:29 22.0  1:14   28   27:00  8:43 1:23:05 
   15  344 Charles Huntley         Woodbury           MN  54    9 11:34  2:04  2:27   19   42:51 20.2  1:03   25   26:06  8:26 1:23:59 
   16  401 Bennett Molitor-Kirsch  Excelsior          MN  16    1  9:17  1:39  0:42   31   45:42 19.0  1:01   35   27:42  8:56 1:24:21 
   17  442 Amado Sandoval          Saint Cloud        MN  16    3 10:12  1:49  2:20   51   51:08 17.0  0:48    6   21:48  7:02 1:26:14 
   18  284 Mike Coddington         Eden Prairie       MN  42   20 12:57  2:18  2:20   22   43:54 19.7  1:10   24   25:57  8:23 1:26:15 
   19  367 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  59   22 13:07  2:20  2:06   16   42:07 20.6  1:26   34   27:37  8:55 1:26:21 
   20  465 Steven Swedal           Becker             MN  41   46 16:36  2:57  2:14   24   44:33 19.5  1:23    7   21:49  7:02 1:26:33 
   21  340 Kevin Hileman           Rochester          MN  57   31 14:07  2:31  1:36   15   41:25 20.9  1:13   38   28:29  9:12 1:26:48 
   22  294 Carter Day              Plainfield         IL  21   36 15:09  2:42  1:41   18   42:44 20.3  2:00   22   25:29  8:13 1:27:01 
   23  250 Brian Barker            Stillwater         MN  36   41 15:39  2:47  1:40   20   43:06 20.1  1:29   21   25:20  8:11 1:27:12 
   24  336 Andy Helmich            Minneapolis        MN  49   27 13:48  2:27  2:46   26   44:42 19.4  2:28   16   24:02  7:45 1:27:43 
   25  432 Dan Reitsma             Carver             MN  44   33 14:59  2:40  1:59   12   40:25 21.5  2:00   37   28:28  9:11 1:27:49 
   26  396 Joshua Miller           Elk River          MN  34   12 12:02  2:09  2:33   34   45:52 18.9  1:14   29   27:01  8:43 1:28:40 
   27  360 Benjamin Krebsbach      Maple Grove        MN  30   24 13:26  2:23  2:19   43   49:04 17.7  1:22   10   22:33  7:17 1:28:43 
   28  293 Grant Dawson            Roseville          MN  39   11 11:52  2:07  3:32   40   47:20 18.3  1:58   17   24:25  7:53 1:29:05 
   29  317 Rick Fredin             Paynesville        MN  51   34 15:05  2:41  3:08   25   44:41 19.4  1:12   27   26:43  8:37 1:30:46 
   30  273 Scott Bruzek            Sauk Rapids        MN  45   47 16:52  3:00  2:40   29   45:31 19.0  3:17   13   22:44  7:20 1:31:03 
   31  369 Mike Lawrence           Rice               MN  46   32 14:29  2:35  1:44   37   46:31 18.6  1:02   32   27:30  8:53 1:31:14 
   32  244 Jeremy Baker            Saint Bonifacius   MN  48   49 17:02  3:02  2:00   30   45:39 19.0  1:53   18   24:44  7:59 1:31:17 
   33  475 Josh Tillman            Saint Paul         MN  23   42 15:58  2:51  3:53   38   47:00 18.4  1:12   23   25:36  8:16 1:33:38 
   34  378 Michael Lutz            Robbinsdale        MN  57   30 14:01  2:30  3:10   33   45:51 18.9  2:03   40   29:00  9:22 1:34:03 
   35  400 Bill Minge              Saint Louis Park   MN  71   43 16:05  2:52  3:26   21   43:30 19.9  2:31   39   28:57  9:21 1:34:26 
   36  268 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68   48 16:55  3:01  2:14   23   44:00 19.7  1:25   45   30:16  9:46 1:34:47 
   37  330 Brian Hanson            Saint Paul         MN  36   45 16:21  2:55  2:31   27   45:13 19.2  1:47   43   29:48  9:37 1:35:38 
   38  362 Tom Krueger             Chisago City       MN  72   39 15:24  2:44  2:29   41   48:28 17.9  1:39   36   27:49  8:59 1:35:47 
   39  377 Nick Love               Saint Paul         MN  36   40 15:32  2:46  3:01   28   45:24 19.1  1:56   44   30:11  9:44 1:36:02 
   40  289 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  61   23 13:24  2:23  2:11   35   46:02 18.8  2:09   51   32:19 10:26 1:36:02 
   41  278 Philip Burkart          Cadott             WI  38   57 19:00  3:23  2:20   53   52:31 16.5  1:27    4   20:58  6:46 1:36:13 
   42  283 Michael Clark           Cedar              MN  34   56 18:59  3:23  1:34   36   46:10 18.8  1:44   41   29:09  9:25 1:37:35 
   43  444 Karl Scharnweber        Sartell            MN  40   50 17:27  3:06  3:19   52   51:39 16.8  0:57   20   24:59  8:04 1:38:20 
   44  516 Chris Morris            Coon Rapids        MN  36   37 15:20  2:44  2:43   55   52:49 16.4  0:42   33   27:31  8:53 1:39:03 
   45  453 Joel Shaw               Princeton          MN  54   21 13:04  2:20  2:25   49   50:02 17.3  2:50   47   30:49  9:57 1:39:07 
   46  424 Mardon Quandt           Annandale          MN  62   44 16:16  2:54  2:33   32   45:46 18.9  3:26   49   31:53 10:17 1:39:52 
   47  468 Tim Tanner              Plymouth           MN  58   28 13:50  2:28  2:11   45   49:18 17.6  2:29   52   32:29 10:29 1:40:14 
   48  425 David Quinby            Wayzata            MN  61   54 18:08  3:13  2:57   47   49:40 17.5  2:29   30   27:22  8:50 1:40:34 
   49  403 Steve Morgan            Buffalo            MN  69   26 13:36  2:25  2:55   48   49:53 17.4  3:09   50   32:01 10:20 1:41:31 
   50  462 Tyler Sorenson          Big Lake           MN  23   55 18:18  3:15  1:23   39   47:09 18.4  0:49   55   34:49 11:14 1:42:26 
   51  420 Louis Plevell           Hastings           MN  59   19 12:36  2:15  1:54   42   48:57 17.7  1:43   56   37:18 12:02 1:42:27 
   52  413 Jonah Overby            Big Lake           MN  18   15 12:16  2:11  2:57   59   57:45 15.0  1:35   48   30:54  9:58 1:45:26 
   53  306 Steve Erickson          Saint Paul         MN  52   35 15:08  2:42  4:00   50   50:32 17.2  2:36   53   33:58 10:58 1:46:12 
   54  349 Iver Johnson            Apple Valley       MN  44   52 18:00  3:12  2:31   44   49:08 17.6  3:45   54   34:04 11:00 1:47:26 
   55  431 Steve Regli             Lakeville          MN  70   38 15:22  2:44  2:43   46   49:26 17.5  2:05   57   38:04 12:17 1:47:37 
   56  454 Dave Sibley             Saint Michael      MN  70   58 20:45  3:41  4:17   54   52:33 16.5  1:51   46   30:17  9:46 1:49:40 
   57  279 John Burke              Minneapolis        MN  32   51 17:56  3:11  6:03   57   56:52 15.2  2:40   31   27:22  8:50 1:50:51 
   58  329 James Hansen            Minneapolis        MN  30   53 18:01  3:12  3:41   56   54:09 16.0  1:57   58   38:08 12:18 1:55:54 
   59  386 Sam Marzouk             Minneapolis        MN  34   60 25:02  4:27  3:57   58   57:32 15.1  1:58   42   29:41  9:35 1:58:09 
   60  339 Jared Hess              Big Lake           MN  42   59 21:46  3:52  2:31   60 1:05:57 13.1  1:21   59   39:35 12:47 2:11:08 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  437 Bette Rowley            Burnsville         MN  37    4 10:44  1:55  1:18    1   39:15 22.1  0:45    4   22:46  7:21 1:14:47 
    2  299 Tate Dihel              Apple Valley       MN  15    1  8:57  1:36  1:12   14   46:20 18.7  0:32    2   21:41  7:00 1:18:40 
    3  258 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19   10 12:23  2:12  1:09    2   40:48 21.3  0:39    6   24:04  7:46 1:19:01 
    4  257 Macy Bell               Maple Grove        MN  17   11 12:23  2:12  1:15    7   43:48 19.8  0:42    3   22:14  7:11 1:20:20 
    5  256 Keira Bell              Minneapolis        MN  11    5 10:48  1:55  1:52   20   49:15 17.6  0:37    1   21:08  6:49 1:23:39 
    6  264 Jen Birkmeier           Andover            MN  48   13 12:58  2:19  1:42    5   43:37 19.9  1:33    8   24:42  7:59 1:24:30 
    7  411 Abigail Osborn          Inver Grove Height MN  24   27 14:59  2:40  1:24    4   43:18 20.0  1:18   13   25:36  8:16 1:26:33 
    8  492 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  43   17 13:55  2:29  1:35    3   42:55 20.2  1:38   16   26:35  8:35 1:26:35 
    9  423 Becky Przybilla         Pierz              MN  39   23 14:25  2:34  1:40   12   45:23 19.1  1:22    9   24:52  8:02 1:27:41 
   10  342 Anna Houghland          Minneapolis        MN  27    7 11:41  2:05  1:41   23   49:55 17.4  1:25   11   25:20  8:11 1:30:00 
   11  474 Sarah Thompson          Rogers             MN  41   25 14:40  2:37  1:55    6   43:40 19.9  2:01   22   28:03  9:03 1:30:17 
   12  500 Rachel Zimmerman        Minneapolis        MN  33   46 17:40  3:09  1:57    8   44:13 19.6  2:08   10   25:20  8:11 1:31:15 
   13  515 Erin Bohl               Minneapolis        MN  29   43 17:13  3:04  2:01   18   48:10 18.0  1:01    5   23:02  7:26 1:31:24 
   14  435 Kamryn Robarge          Zimmerman          MN  21    2  9:17  1:39  1:47   34   52:39 16.5  0:41   19   27:24  8:51 1:31:46 
   15  322 Micale Gillson          Saint Cloud        MN  36   14 13:24  2:23  1:16   17   48:02 18.0  0:41   25   28:38  9:15 1:31:59 
   16  292 Mary Crookston          Lakeville          MN  58   24 14:27  2:34  2:55   11   45:04 19.2  2:03   21   27:50  8:59 1:32:17 
   17  263 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  59   20 14:17  2:32  2:36    9   44:28 19.5  2:47   26   29:08  9:24 1:33:14 
   18  391 Laura McMahon           Clearwater         MN  40   32 15:30  2:45  1:45   13   45:35 19.0  1:13   31   29:41  9:35 1:33:41 
   19  246 Allison Balliet         Milwaukee          WI  20   12 12:25  2:13  1:40   28   51:29 16.8  0:56   18   27:23  8:50 1:33:51 
   20  321 Isla George             Rosemount          MN  14    3  9:54  1:46  1:32   31   51:51 16.7  0:31   33   30:40  9:54 1:34:27 
   21  351 Suzy Johnson            Duluth             MN  42   40 16:11  2:53  2:30   22   49:43 17.4  1:45    7   24:19  7:51 1:34:27 
   22  346 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57    9 12:19  2:12  1:49   15   46:47 18.5  2:29   37   31:15 10:05 1:34:38 
   23  270 Lisa Breiland           St. Louis Park     MN  42   29 15:19  2:44  2:43   19   48:54 17.7  2:57   12   25:25  8:12 1:35:15 
   24  277 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  58    6 11:23  2:02  2:36   10   44:40 19.4  2:53   43   34:15 11:03 1:35:45 
   25  382 Brooke Madsen           Spring Park        MN  24   45 17:39  3:08  2:17   16   47:56 18.1  1:30   17   26:54  8:41 1:36:13 
   26  335 Andie Helmich           Minneapolis        MN  49   21 14:17  2:33  2:31   21   49:17 17.6  2:07   30   29:29  9:31 1:37:39 
   27  309 Jessica Feigal          Cedar              MN  35   22 14:25  2:34  2:10   24   49:58 17.4  2:11   28   29:12  9:26 1:37:55 
   28  383 Faith Madsen            Becker             MN  19   31 15:29  2:45  1:23   30   51:49 16.7  0:57   24   28:21  9:09 1:37:58 
   29  361 Melissa Krebsbach       Maple Grove        MN  30   16 13:46  2:27  2:02   39   53:52 16.1  1:50   15   26:31  8:33 1:38:00 
   30  450 Elizabeth Shaffer       Minneapolis        MN  56   18 14:08  2:31  1:46   33   52:26 16.5  1:41   34   30:44  9:55 1:40:43 
   31  384 Holly Marple            Minneapolis        MN  29   34 15:31  2:46  2:26   35   52:40 16.5  1:11   27   29:09  9:25 1:40:56 
   32  366 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  42   48 18:05  3:13  1:36   38   53:41 16.2  1:21   20   27:39  8:55 1:42:19 
   33  476 Taylor Tinkham          Minneapolis        MN  32   30 15:27  2:45  2:56   32   52:18 16.6  1:42   32   30:23  9:48 1:42:44 
   34  252 Kayla Barnwell          Zimmerman          MN  15   19 14:13  2:32  3:09   25   50:35 17.1  1:24   47   35:50 11:34 1:45:08 
   35  325 Carol Gragert           Elk River          MN  70   28 15:03  2:41  2:37   26   50:57 17.0  1:02   49   36:09 11:40 1:45:46 
   36  421 Jenna Pollworth         Ramsey             MN  28   62 21:58  3:54  2:09   36   52:56 16.4  0:44   23   28:17  9:08 1:46:02 
   37  477 Noel Trettel            Rice               MN  32   15 13:44  2:27  3:13   44   55:03 15.7  3:51   35   30:44  9:55 1:46:32 
   38  395 Ashley Miller           Big Lake           MN  35   52 19:04  3:24  2:48   27   51:20 16.9  2:15   40   32:24 10:28 1:47:49 
   39  441 Michel Sanders          Saint Paul         MN  68   33 15:30  2:46  3:28   37   53:00 16.4  1:47   52   37:17 12:02 1:51:00 
   40  484 Trista Wacker           Minneapolis        MN  29   37 15:48  2:49  4:00   40   53:59 16.1  3:37   44   34:32 11:09 1:51:54 
   41  305 Jenna Erickson          Monticello         MN  34   51 18:48  3:21  2:15   59 1:01:34 14.1  1:41   29   29:14  9:26 1:53:30 
   42  352 Megan Kakela            Saint Paul         MN  37   49 18:11  3:14  4:18   48   56:21 15.4  2:38   39   32:16 10:25 1:53:42 
   43  493 Amber Wilfahrt          Big Lake           MN  35   53 19:10  3:25  2:37   56 1:00:24 14.4  1:12   36   31:01 10:01 1:54:21 
   44  478 Carinn Tryon            Osseo              MN  19   38 15:50  2:49  2:48   64 1:07:51 12.8  2:22   14   25:47  8:19 1:54:37 
   45  397 Kylie Miller            Hopkins            MN  25   36 15:39  2:47  2:29   61 1:02:33 13.9  1:57   41   32:29 10:29 1:55:06 
   46  374 Amy Lewis               Stillwater         MN  68   26 14:42  2:37  2:45   45   55:25 15.6  2:40   57   39:56 12:53 1:55:26 
   47  297 Teresa Devine           Big Lake           MN  35   63 23:03  4:06  3:41   47   56:19 15.4  1:13   38   31:19 10:06 1:55:34 
   48  385 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  63   44 17:23  3:06  2:09   43   54:36 15.9  0:58   59   40:50 13:11 1:55:55 
   49  438 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  67   60 20:42  3:41  2:52   41   54:07 16.0  1:21   51   37:04 11:58 1:56:04 
   50  345 Haylie Huntley          Princeton          MN  15   35 15:34  2:46  4:34   51   57:50 15.0  2:30   50   36:36 11:49 1:57:02 
   51  479 Kelly Usitalo           Minneapolis        MN  37   56 20:07  3:35  3:19   46   55:26 15.6  2:37   48   35:58 11:37 1:57:25 
   52  245 Kailynn Baker           Saint Bonifacius   MN  14   39 15:58  2:50  3:33   55   59:56 14.5  1:34   53   37:45 12:11 1:58:43 
   53  251 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  41   57 20:17  3:36  2:42   42   54:25 15.9  2:28   56   39:54 12:53 1:59:43 
   54  439 Jan Rubsam              Inver Grove Height MN  68   61 21:25  3:49  2:12   49   56:34 15.3  1:05   55   38:54 12:33 2:00:07 
   55  343 Alisha Huntley          Princeton          MN  39   58 20:19  3:37  3:56   29   51:41 16.8  3:33   61   41:44 13:28 2:01:09 
   56  316 Megan Franzen           Glenwood Springs   CO  25   65 25:51  4:36  3:56   52   58:07 14.9  1:55   45   35:01 11:18 2:04:47 
   57  365 Nicky Lahr              Rice               MN  39   42 17:10  3:03  3:14   62 1:04:38 13.4  2:33   54   38:11 12:19 2:05:43 
   58  333 Alissa Haselhorst       Big Lake           MN  34   64 23:50  4:14  2:17   53   58:37 14.8  1:38   58   40:00 12:55 2:06:20 
   59  428 Angela Ramsdell         Buffalo            MN  24   55 20:03  3:34  3:04   57 1:00:40 14.3  1:23   62   41:56 13:32 2:07:04 
   60  434 Sara Revier             Saint Joseph       MN  43   50 18:13  3:14  3:07   60 1:02:23 13.9  2:50   60   40:54 13:12 2:07:25 
   61  276 Jenna Buganski          Big Lake           MN  32   66 30:58  5:30  3:08   54   58:39 14.8  1:50   42   33:41 10:52 2:08:15 
   62  445 Chelsie Schmid          Buffalo            MN  38   47 18:02  3:12  3:04   66 1:12:04 12.0  1:12   46   35:07 11:20 2:09:28 
   63  399 Rebecca Miller          Saint Cloud        MN  28    8 12:01  2:08  4:17   63 1:04:48 13.4  1:38   65   47:22 15:17 2:10:04 
   64  440 Kirsten Ryding          Big Lake           MN  49   54 19:27  3:28  5:04   50   57:24 15.1  4:14   64   44:49 14:28 2:10:56 
   65  406 Kelsey Nelson           Sauk Rapids        MN  34   41 16:56  3:01  3:44   65 1:10:13 12.3  2:25   63   42:25 13:41 2:15:42 
   66  280 Katy Burke              Minneapolis        MN  31   59 20:20  3:37  3:40   58 1:00:52 14.2  1:57   66   50:46 16:23 2:17:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  370 Owen Layton             Big Lake           MN  16    6 12:21  2:12  1:01    1   39:00 22.2  0:22    1   16:30  5:20 1:09:12 
    2  419 Sean Pickle             St. Cloud          MN  17    4 10:51  1:56  1:13    2   39:06 22.2  1:14    2   19:42  6:22 1:12:04 
    3  459 Nolan Snyder            Sartell            MN  12    3 10:30  1:52  0:43    3   40:09 21.6                          1:13:10 
    4  401 Bennett Molitor-Kirsch  Excelsior          MN  16    1  9:17  1:39  0:42    4   45:42 19.0  1:01    4   27:42  8:56 1:24:21 
    5  442 Amado Sandoval          Saint Cloud        MN  16    2 10:12  1:49  2:20    5   51:08 17.0  0:48    3   21:48  7:02 1:26:14 
    6  413 Jonah Overby            Big Lake           MN  18    5 12:16  2:11  2:57    6   57:45 15.0  1:35    5   30:54  9:58 1:45:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  299 Tate Dihel              Apple Valley       MN  15    1  8:57  1:36  1:12    3   46:20 18.7  0:32    2   21:41  7:00 1:18:40 
    2  258 Morgan Bell             Maple Grove        MN  19    4 12:23  2:12  1:09    1   40:48 21.3  0:39    4   24:04  7:46 1:19:01 
    3  257 Macy Bell               Maple Grove        MN  17    5 12:23  2:12  1:15    2   43:48 19.8  0:42    3   22:14  7:11 1:20:20 
    4  256 Keira Bell              Minneapolis        MN  11    3 10:48  1:55  1:52    4   49:15 17.6  0:37    1   21:08  6:49 1:23:39 
    5  321 Isla George             Rosemount          MN  14    2  9:54  1:46  1:32    7   51:51 16.7  0:31    7   30:40  9:54 1:34:27 
    6  383 Faith Madsen            Becker             MN  19    7 15:29  2:45  1:23    6   51:49 16.7  0:57    6   28:21  9:09 1:37:58 
    7  252 Kayla Barnwell          Zimmerman          MN  15    6 14:13  2:32  3:09    5   50:35 17.1  1:24    8   35:50 11:34 1:45:08 
    8  478 Carinn Tryon            Osseo              MN  19    9 15:50  2:49  2:48   10 1:07:51 12.8  2:22    5   25:47  8:19 1:54:37 
    9  345 Haylie Huntley          Princeton          MN  15    8 15:34  2:46  4:34    8   57:50 15.0  2:30    9   36:36 11:49 1:57:02 
   10  245 Kailynn Baker           Saint Bonifacius   MN  14   10 15:58  2:50  3:33    9   59:56 14.5  1:34   10   37:45 12:11 1:58:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  307 Tait Erickson           Minneapolis        MN  21    1 11:01  1:58  1:44    1   39:22 22.0  0:49    1   22:06  7:08 1:14:58 
    2  294 Carter Day              Plainfield         IL  21    2 15:09  2:42  1:41    2   42:44 20.3  2:00    2   25:29  8:13 1:27:01 
    3  475 Josh Tillman            Saint Paul         MN  23    3 15:58  2:51  3:53    3   47:00 18.4  1:12    3   25:36  8:16 1:33:38 
    4  462 Tyler Sorenson          Big Lake           MN  23    4 18:18  3:15  1:23    4   47:09 18.4  0:49    4   34:49 11:14 1:42:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  411 Abigail Osborn          Inver Grove Height MN  24    3 14:59  2:40  1:24    1   43:18 20.0  1:18    1   25:36  8:16 1:26:33 
    2  435 Kamryn Robarge          Zimmerman          MN  21    1  9:17  1:39  1:47    4   52:39 16.5  0:41    4   27:24  8:51 1:31:46 
    3  246 Allison Balliet         Milwaukee          WI  20    2 12:25  2:13  1:40    3   51:29 16.8  0:56    3   27:23  8:50 1:33:51 
    4  382 Brooke Madsen           Spring Park        MN  24    4 17:39  3:08  2:17    2   47:56 18.1  1:30    2   26:54  8:41 1:36:13 
    5  428 Angela Ramsdell         Buffalo            MN  24    5 20:03  3:34  3:04    5 1:00:40 14.3  1:23    5   41:56 13:32 2:07:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  342 Anna Houghland          Minneapolis        MN  27    1 11:41  2:05  1:41    2   49:55 17.4  1:25    2   25:20  8:11 1:30:00 
    2  515 Erin Bohl               Minneapolis        MN  29    6 17:13  3:04  2:01    1   48:10 18.0  1:01    1   23:02  7:26 1:31:24 
    3  384 Holly Marple            Minneapolis        MN  29    3 15:31  2:46  2:26    3   52:40 16.5  1:11    4   29:09  9:25 1:40:56 
    4  421 Jenna Pollworth         Ramsey             MN  28    7 21:58  3:54  2:09    4   52:56 16.4  0:44    3   28:17  9:08 1:46:02 
    5  484 Trista Wacker           Minneapolis        MN  29    5 15:48  2:49  4:00    5   53:59 16.1  3:37    6   34:32 11:09 1:51:54 
    6  397 Kylie Miller            Hopkins            MN  25    4 15:39  2:47  2:29    7 1:02:33 13.9  1:57    5   32:29 10:29 1:55:06 
    7  316 Megan Franzen           Glenwood Springs   CO  25    8 25:51  4:36  3:56    6   58:07 14.9  1:55    7   35:01 11:18 2:04:47 
    8  399 Rebecca Miller          Saint Cloud        MN  28    2 12:01  2:08  4:17    8 1:04:48 13.4  1:38    8   47:22 15:17 2:10:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  341 Josh Hohertz            Long Lake          MN  34    1 11:00  1:58  1:44    1   39:52 21.7  0:59    1   20:32  6:38 1:14:05 
    2  396 Joshua Miller           Elk River          MN  34    2 12:02  2:09  2:33    2   45:52 18.9  1:14    3   27:01  8:43 1:28:40 
    3  360 Benjamin Krebsbach      Maple Grove        MN  30    3 13:26  2:23  2:19    4   49:04 17.7  1:22    2   22:33  7:17 1:28:43 
    4  283 Michael Clark           Cedar              MN  34    6 18:59  3:23  1:34    3   46:10 18.8  1:44    5   29:09  9:25 1:37:35 
    5  279 John Burke              Minneapolis        MN  32    4 17:56  3:11  6:03    6   56:52 15.2  2:40    4   27:22  8:50 1:50:51 
    6  329 James Hansen            Minneapolis        MN  30    5 18:01  3:12  3:41    5   54:09 16.0  1:57    7   38:08 12:18 1:55:54 
    7  386 Sam Marzouk             Minneapolis        MN  34    7 25:02  4:27  3:57    7   57:32 15.1  1:58    6   29:41  9:35 1:58:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  500 Rachel Zimmerman        Minneapolis        MN  33    5 17:40  3:09  1:57    1   44:13 19.6  2:08    1   25:20  8:11 1:31:15 
    2  361 Melissa Krebsbach       Maple Grove        MN  30    2 13:46  2:27  2:02    3   53:52 16.1  1:50    2   26:31  8:33 1:38:00 
    3  476 Taylor Tinkham          Minneapolis        MN  32    3 15:27  2:45  2:56    2   52:18 16.6  1:42    4   30:23  9:48 1:42:44 
    4  477 Noel Trettel            Rice               MN  32    1 13:44  2:27  3:13    4   55:03 15.7  3:51    5   30:44  9:55 1:46:32 
    5  305 Jenna Erickson          Monticello         MN  34    6 18:48  3:21  2:15    8 1:01:34 14.1  1:41    3   29:14  9:26 1:53:30 
    6  333 Alissa Haselhorst       Big Lake           MN  34    8 23:50  4:14  2:17    5   58:37 14.8  1:38    7   40:00 12:55 2:06:20 
    7  276 Jenna Buganski          Big Lake           MN  32    9 30:58  5:30  3:08    6   58:39 14.8  1:50    6   33:41 10:52 2:08:15 
    8  406 Kelsey Nelson           Sauk Rapids        MN  34    4 16:56  3:01  3:44    9 1:10:13 12.3  2:25    8   42:25 13:41 2:15:42 
    9  280 Katy Burke              Minneapolis        MN  31    7 20:20  3:37  3:40    7 1:00:52 14.2  1:57    9   50:46 16:23 2:17:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  447 Craig Schroeder         Dayton             MN  39    2 12:31  2:14  1:02    1   37:13 23.3  1:10    2   22:34  7:17 1:14:28 
    2  250 Brian Barker            Stillwater         MN  36    5 15:39  2:47  1:40    2   43:06 20.1  1:29    4   25:20  8:11 1:27:12 
    3  293 Grant Dawson            Roseville          MN  39    1 11:52  2:07  3:32    5   47:20 18.3  1:58    3   24:25  7:53 1:29:05 
    4  330 Brian Hanson            Saint Paul         MN  36    6 16:21  2:55  2:31    3   45:13 19.2  1:47    6   29:48  9:37 1:35:38 
    5  377 Nick Love               Saint Paul         MN  36    4 15:32  2:46  3:01    4   45:24 19.1  1:56    7   30:11  9:44 1:36:02 
    6  278 Philip Burkart          Cadott             WI  38    7 19:00  3:23  2:20    6   52:31 16.5  1:27    1   20:58  6:46 1:36:13 
    7  516 Chris Morris            Coon Rapids        MN  36    3 15:20  2:44  2:43    7   52:49 16.4  0:42    5   27:31  8:53 1:39:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  437 Bette Rowley            Burnsville         MN  37    1 10:44  1:55  1:18    1   39:15 22.1  0:45    1   22:46  7:21 1:14:47 
    2  423 Becky Przybilla         Pierz              MN  39    4 14:25  2:34  1:40    2   45:23 19.1  1:22    2   24:52  8:02 1:27:41 
    3  322 Micale Gillson          Saint Cloud        MN  36    2 13:24  2:23  1:16    3   48:02 18.0  0:41    3   28:38  9:15 1:31:59 
    4  309 Jessica Feigal          Cedar              MN  35    3 14:25  2:34  2:10    4   49:58 17.4  2:11    4   29:12  9:26 1:37:55 
    5  395 Ashley Miller           Big Lake           MN  35    8 19:04  3:24  2:48    5   51:20 16.9  2:15    8   32:24 10:28 1:47:49 
    6  352 Megan Kakela            Saint Paul         MN  37    7 18:11  3:14  4:18    9   56:21 15.4  2:38    7   32:16 10:25 1:53:42 
    7  493 Amber Wilfahrt          Big Lake           MN  35    9 19:10  3:25  2:37   10 1:00:24 14.4  1:12    5   31:01 10:01 1:54:21 
    8  297 Teresa Devine           Big Lake           MN  35   12 23:03  4:06  3:41    8   56:19 15.4  1:13    6   31:19 10:06 1:55:34 
    9  479 Kelly Usitalo           Minneapolis        MN  37   10 20:07  3:35  3:19    7   55:26 15.6  2:37   10   35:58 11:37 1:57:25 
   10  343 Alisha Huntley          Princeton          MN  39   11 20:19  3:37  3:56    6   51:41 16.8  3:33   12   41:44 13:28 2:01:09 
   11  365 Nicky Lahr              Rice               MN  39    5 17:10  3:03  3:14   11 1:04:38 13.4  2:33   11   38:11 12:19 2:05:43 
   12  445 Chelsie Schmid          Buffalo            MN  38    6 18:02  3:12  3:04   12 1:12:04 12.0  1:12    9   35:07 11:20 2:09:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  448 Josh Sell               Waconia            MN  43    2 11:37  2:04  1:42    1   39:00 22.2  1:15    2   22:06  7:08 1:15:37 
    2  414 Nathan Overby           Big Lake           MN  42    1  9:28  1:41  1:49    4   41:21 21.0  1:34    3   22:39  7:19 1:16:49 
    3  482 David Von Ruden         Bloomington        MN  42    4 13:31  2:24  1:06    2   40:23 21.5  1:25    6   26:10  8:27 1:22:33 
    4  284 Mike Coddington         Eden Prairie       MN  42    3 12:57  2:18  2:20    5   43:54 19.7  1:10    5   25:57  8:23 1:26:15 
    5  465 Steven Swedal           Becker             MN  41    6 16:36  2:57  2:14    6   44:33 19.5  1:23    1   21:49  7:02 1:26:33 
    6  432 Dan Reitsma             Carver             MN  44    5 14:59  2:40  1:59    3   40:25 21.5  2:00    7   28:28  9:11 1:27:49 
    7  444 Karl Scharnweber        Sartell            MN  40    7 17:27  3:06  3:19    8   51:39 16.8  0:57    4   24:59  8:04 1:38:20 
    8  349 Iver Johnson            Apple Valley       MN  44    8 18:00  3:12  2:31    7   49:08 17.6  3:45    8   34:04 11:00 1:47:26 
    9  339 Jared Hess              Big Lake           MN  42    9 21:46  3:52  2:31    9 1:05:57 13.1  1:21    9   39:35 12:47 2:11:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  492 Sarah Wilcox            Saint Cloud        MN  43    1 13:55  2:29  1:35    1   42:55 20.2  1:38    3   26:35  8:35 1:26:35 
    2  474 Sarah Thompson          Rogers             MN  41    2 14:40  2:37  1:55    2   43:40 19.9  2:01    5   28:03  9:03 1:30:17 
    3  391 Laura McMahon           Clearwater         MN  40    4 15:30  2:45  1:45    3   45:35 19.0  1:13    6   29:41  9:35 1:33:41 
    4  351 Suzy Johnson            Duluth             MN  42    5 16:11  2:53  2:30    5   49:43 17.4  1:45    1   24:19  7:51 1:34:27 
    5  270 Lisa Breiland           St. Louis Park     MN  42    3 15:19  2:44  2:43    4   48:54 17.7  2:57    2   25:25  8:12 1:35:15 
    6  366 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  42    6 18:05  3:13  1:36    6   53:41 16.2  1:21    4   27:39  8:55 1:42:19 
    7  251 Jennifer Barnwell       Zimmerman          MN  41    8 20:17  3:36  2:42    7   54:25 15.9  2:28    7   39:54 12:53 1:59:43 
    8  434 Sara Revier             Saint Joseph       MN  43    7 18:13  3:14  3:07    8 1:02:23 13.9  2:50    8   40:54 13:12 2:07:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  281 Tony Casassa            Andover            MN  47    1 12:09  2:10  1:38    1   40:18 21.5  1:03    1   21:34  6:58 1:16:40 
    2  336 Andy Helmich            Minneapolis        MN  49    2 13:48  2:27  2:46    2   44:42 19.4  2:28    3   24:02  7:45 1:27:43 
    3  273 Scott Bruzek            Sauk Rapids        MN  45    4 16:52  3:00  2:40    3   45:31 19.0  3:17    2   22:44  7:20 1:31:03 
    4  369 Mike Lawrence           Rice               MN  46    3 14:29  2:35  1:44    5   46:31 18.6  1:02    5   27:30  8:53 1:31:14 
    5  244 Jeremy Baker            Saint Bonifacius   MN  48    5 17:02  3:02  2:00    4   45:39 19.0  1:53    4   24:44  7:59 1:31:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  264 Jen Birkmeier           Andover            MN  48    1 12:58  2:19  1:42    1   43:37 19.9  1:33    1   24:42  7:59 1:24:30 
    2  335 Andie Helmich           Minneapolis        MN  49    2 14:17  2:33  2:31    2   49:17 17.6  2:07    2   29:29  9:31 1:37:39 
    3  440 Kirsten Ryding          Big Lake           MN  49    3 19:27  3:28  5:04    3   57:24 15.1  4:14    3   44:49 14:28 2:10:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  344 Charles Huntley         Woodbury           MN  54    1 11:34  2:04  2:27    1   42:51 20.2  1:03    1   26:06  8:26 1:23:59 
    2  317 Rick Fredin             Paynesville        MN  51    3 15:05  2:41  3:08    2   44:41 19.4  1:12    2   26:43  8:37 1:30:46 
    3  453 Joel Shaw               Princeton          MN  54    2 13:04  2:20  2:25    3   50:02 17.3  2:50    3   30:49  9:57 1:39:07 
    4  306 Steve Erickson          Saint Paul         MN  52    4 15:08  2:42  4:00    4   50:32 17.2  2:36    4   33:58 10:58 1:46:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  389 David McDaniel          Monument           CO  58    1 10:56  1:57  1:11    2   41:09 21.1  1:13    2   23:48  7:41 1:18:15 
    2  449 Bradley Severson        Minnetonka         MN  55    2 12:04  2:09  1:41    5   42:21 20.5  2:01    1   23:30  7:35 1:21:34 
    3  331 Daniel Harris           Ixonia             WI  58    6 13:59  2:29  1:25    1   39:29 22.0  1:14    3   27:00  8:43 1:23:05 
    4  367 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  59    4 13:07  2:20  2:06    4   42:07 20.6  1:26    4   27:37  8:55 1:26:21 
    5  340 Kevin Hileman           Rochester          MN  57    8 14:07  2:31  1:36    3   41:25 20.9  1:13    5   28:29  9:12 1:26:48 
    6  378 Michael Lutz            Robbinsdale        MN  57    7 14:01  2:30  3:10    6   45:51 18.9  2:03    6   29:00  9:22 1:34:03 
    7  468 Tim Tanner              Plymouth           MN  58    5 13:50  2:28  2:11    8   49:18 17.6  2:29    7   32:29 10:29 1:40:14 
    8  420 Louis Plevell           Hastings           MN  59    3 12:36  2:15  1:54    7   48:57 17.7  1:43    8   37:18 12:02 1:42:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  292 Mary Crookston          Lakeville          MN  58    5 14:27  2:34  2:55    3   45:04 19.2  2:03    1   27:50  8:59 1:32:17 
    2  263 Patty Billmeyer         Plymouth           MN  59    4 14:17  2:32  2:36    1   44:28 19.5  2:47    2   29:08  9:24 1:33:14 
    3  346 Jane Hutzol             Arvilla            ND  57    2 12:19  2:12  1:49    4   46:47 18.5  2:29    4   31:15 10:05 1:34:38 
    4  277 Patricia Burd           Cottage Grove      MN  58    1 11:23  2:02  2:36    2   44:40 19.4  2:53    5   34:15 11:03 1:35:45 
    5  450 Elizabeth Shaffer       Minneapolis        MN  56    3 14:08  2:31  1:46    5   52:26 16.5  1:41    3   30:44  9:55 1:40:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  418 David Peterson          Bloomington        MN  62    1 12:32  2:14  0:41    1   40:10 21.6  0:58    1   24:51  8:01 1:19:10 
    2  289 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  61    2 13:24  2:23  2:11    3   46:02 18.8  2:09    4   32:19 10:26 1:36:02 
    3  424 Mardon Quandt           Annandale          MN  62    3 16:16  2:54  2:33    2   45:46 18.9  3:26    3   31:53 10:17 1:39:52 
    4  425 David Quinby            Wayzata            MN  61    4 18:08  3:13  2:57    4   49:40 17.5  2:29    2   27:22  8:50 1:40:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  385 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  63    1 17:23  3:06  2:09    1   54:36 15.9  0:58    1   40:50 13:11 1:55:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  268 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68    2 16:55  3:01  2:14    1   44:00 19.7  1:25    1   30:16  9:46 1:34:47 
    2  403 Steve Morgan            Buffalo            MN  69    1 13:36  2:25  2:55    2   49:53 17.4  3:09    2   32:01 10:20 1:41:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  441 Michel Sanders          Saint Paul         MN  68    2 15:30  2:46  3:28    1   53:00 16.4  1:47    2   37:17 12:02 1:51:00 
    2  374 Amy Lewis               Stillwater         MN  68    1 14:42  2:37  2:45    3   55:25 15.6  2:40    4   39:56 12:53 1:55:26 
    3  438 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  67    3 20:42  3:41  2:52    2   54:07 16.0  1:21    1   37:04 11:58 1:56:04 
    4  439 Jan Rubsam              Inver Grove Height MN  68    4 21:25  3:49  2:12    4   56:34 15.3  1:05    3   38:54 12:33 2:00:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  400 Bill Minge              Saint Louis Park   MN  71    3 16:05  2:52  3:26    1   43:30 19.9  2:31    2   28:57  9:21 1:34:26 
    2  362 Tom Krueger             Chisago City       MN  72    2 15:24  2:44  2:29    2   48:28 17.9  1:39    1   27:49  8:59 1:35:47 
    3  431 Steve Regli             Lakeville          MN  70    1 15:22  2:44  2:43    3   49:26 17.5  2:05    4   38:04 12:17 1:47:37 
    4  454 Dave Sibley             Saint Michael      MN  70    4 20:45  3:41  4:17    4   52:33 16.5  1:51    3   30:17  9:46 1:49:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  325 Carol Gragert           Elk River          MN  70    1 15:03  2:41  2:37    1   50:57 17.0  1:02    1   36:09 11:40 1:45:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  418 David Peterson          Bloomington        MN  62    1 12:32  2:14  0:41    1   40:10 21.6  0:58    1   24:51  8:01 1:19:10 
    2  289 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  61    2 13:24  2:23  2:11    3   46:02 18.8  2:09    4   32:19 10:26 1:36:02 
    3  424 Mardon Quandt           Annandale          MN  62    3 16:16  2:54  2:33    2   45:46 18.9  3:26    3   31:53 10:17 1:39:52 
    4  425 David Quinby            Wayzata            MN  61    4 18:08  3:13  2:57    4   49:40 17.5  2:29    2   27:22  8:50 1:40:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  385 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  63    1 17:23  3:06  2:09    1   54:36 15.9  0:58    1   40:50 13:11 1:55:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  268 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  68    2 16:55  3:01  2:14    1   44:00 19.7  1:25    1   30:16  9:46 1:34:47 
    2  403 Steve Morgan            Buffalo            MN  69    1 13:36  2:25  2:55    2   49:53 17.4  3:09    2   32:01 10:20 1:41:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  441 Michel Sanders          Saint Paul         MN  68    2 15:30  2:46  3:28    1   53:00 16.4  1:47    2   37:17 12:02 1:51:00 
    2  374 Amy Lewis               Stillwater         MN  68    1 14:42  2:37  2:45    3   55:25 15.6  2:40    4   39:56 12:53 1:55:26 
    3  438 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  67    3 20:42  3:41  2:52    2   54:07 16.0  1:21    1   37:04 11:58 1:56:04 
    4  439 Jan Rubsam              Inver Grove Height MN  68    4 21:25  3:49  2:12    4   56:34 15.3  1:05    3   38:54 12:33 2:00:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  400 Bill Minge              Saint Louis Park   MN  71    3 16:05  2:52  3:26    1   43:30 19.9  2:31    2   28:57  9:21 1:34:26 
    2  362 Tom Krueger             Chisago City       MN  72    2 15:24  2:44  2:29    2   48:28 17.9  1:39    1   27:49  8:59 1:35:47 
    3  431 Steve Regli             Lakeville          MN  70    1 15:22  2:44  2:43    3   49:26 17.5  2:05    4   38:04 12:17 1:47:37 
    4  454 Dave Sibley             Saint Michael      MN  70    4 20:45  3:41  4:17    4   52:33 16.5  1:51    3   30:17  9:46 1:49:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  325 Carol Gragert           Elk River          MN  70    1 15:03  2:41  2:37    1   50:57 17.0  1:02    1   36:09 11:40 1:45:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        185
Total Number of Team Finishers:            8
Total Number of Individual Finishers:    134
Number of Male   Finishers:               66
Number of Female Finishers:               68
Did not Finish Race or Did Not Start:     42