Alexandria, MN
1/17/2023











                                  Alexandria Nordic Ski Invitational
                                  Andes Tower Hills - Kensington, MN
                                           January 17, 2023

                             OFFICIAL RESULTS: VARSITY BOYS - 5K CLASSIC
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   387  Little Falls                       
=============================================
  1     99  Connor Grant                       17:33.47      7   ( 83) Camren Schwinn                     21:00.11 
  2     97  Edward Sobiech                     18:05.36      8   ( 73) Christian Oslund                   21:37.88 
  3     96  Elliott Oberton                    18:36.76      9   ( 63) Alexander Oberton                  22:24.36 
  4     95  Ethan Yorek                        19:03.36     10   ( 54) Parker Grant                       24:13.09 
  5   ( 93) Angus Rustad                       19:34.85 
  6   ( 88) Chase Olsen                        20:08.57 

  2.   372  Moorhead                           
=============================================
  1    100  Zaine Braaten                      17:22.89      7   ( 82) Aidan Greiff                       21:03.98 
  2     94  Hunter Mickelson                   19:32.13      8   ( 72) Logan Olson                        21:39.82 
  3     92  Jack Kupitz                        19:36.67      9   ( 65) Oscar Peterson                     22:11.98 
  4     86  Cole Darling                       20:45.63     10   ( 62) Jack Holston                       22:29.32 
  5   ( 85) Garret Biby                        20:46.96 
  6   ( 84) Ian Schimmelfpennig                20:59.92 

  3.   368  Fergus Falls                       
=============================================
  1     98  David Ronnevik                     17:40.36      6   ( 77) Nicholas Flugstad                  21:23.60 
  2     91  Jackson Lysne                      19:42.15      7   ( 76) Jaden Miller                       21:34.58 
  3     90  Micah Mouser                       19:47.92      8   ( 75) Noah Schlosser                     21:35.21 
  4     89  Oliver Thorson                     19:58.42      9   ( 58) Logan Bredenberg                   23:19.71 
  5   ( 87) Thomas Erickson                    20:35.87 

  4.   313  Alexandria                         
=============================================
  1     81  Ryker Bosek                        21:04.35      5   ( 69) Erick Bergerson                    22:00.90 
  2     80  Cyler Coauette                     21:04.85      6   ( 61) Luke Walsh                         22:48.78 
  3     78  Max Chinn                          21:14.06      7   ( 57) Spenser Chinn                      23:25.16 
  4     74  Sullivan Rooney                    21:35.54 

  5.   256  St. Cloud                          
=============================================
  1     70  Eli Sutton                         21:56.93      4     52  Alex Walk                          25:08.39 
  2     68  Jacob Vogal                        22:08.17 
  3     66  Sean Pickle                        22:10.42 

  6.   246  TrekNorth                          
=============================================
  1     79  Trey Godding                       21:11.57      5   ( 47) Mason Derby                        26:50.52 
  2     64  Sam Wielenberg                     22:14.22      6   ( 46) Peter Carlson                      27:51.41 
  3     55  Matt Wielenberg                    24:12.33 
  4     48  Carter Derby                       26:28.14 

  7.   219  Saint John's Prep                  
=============================================
  1     60  Jackson Hoover                     22:49.89      5   ( 45) Cameron Thompson                   28:43.03 
  2     59  Nick Hansen                        23:15.46      6   ( 43) Brett Penk                         29:08.08 
  3     51  Patrick Duffy                      26:05.68 
  4     49  Owen Schleper                      26:25.92 

  8.   180  Sauk Rapids-Rice                   
=============================================
  1     53  Patrick Eichers                    24:34.97      4     41  Bigi Bah                           53:23.74 
  2     44  Kade Lovell                        28:53.40 
  3     42  Braxton Schmidt                    29:24.90 

  9.   138  Willmar                            
=============================================
  1     71  Andrew Garcia                      21:51.56    
  2     67  Timothy Halvorson                  22:09.72 


 10.   106  Wadena-Deer Creek                  
=============================================
  1     56  Grant Nelson                       23:49.46    
  2     50  Nate Heppner                       26:17.10 





---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/10      100  381 Zaine Braaten         12    Moorhead                              17:22.89            
    2   1/10       99  321 Connor Grant          12    Little Falls                          17:33.47    0:10.58 
    3   1/9        98  262 David Ronnevik        11    Fergus Falls                          17:40.36    0:17.47 
    4   2/10       97  324 Edward Sobiech        11    Little Falls                          18:05.36    0:42.47 
    5   3/10       96  323 Elliott Oberton       10    Little Falls                          18:36.76    1:13.87 
    6   4/10       95  322 Ethan Yorek           12    Little Falls                          19:03.36    1:40.47 
    7   2/10       94  384 Hunter Mickelson      10    Moorhead                              19:32.13    2:09.24 
    8   5/10       93  326 Angus Rustad          12    Little Falls                          19:34.85    2:11.96 
    9   3/10       92  382 Jack Kupitz           9     Moorhead                              19:36.67    2:13.78 
   10   2/9        91  264 Jackson Lysne         11    Fergus Falls                          19:42.15    2:19.26 
   11   3/9        90  265 Micah Mouser          9     Fergus Falls                          19:47.92    2:25.03 
   12   4/9        89  266 Oliver Thorson        12    Fergus Falls                          19:58.42    2:35.53 
   13   6/10       88  327 Chase Olsen           12    Little Falls                          20:08.57    2:45.68 
   14   5/9        87  263 Thomas Erickson       10    Fergus Falls                          20:35.87    3:12.98 
   15   4/10       86  386 Cole Darling          11    Moorhead                              20:45.63    3:22.74 
   16   5/10       85  388 Garret Biby           10    Moorhead                              20:46.96    3:24.07 
   17   6/10       84  383 Ian Schimmelfpennig   8     Moorhead                              20:59.92    3:37.03 
   18   7/10       83  328 Camren Schwinn        10    Little Falls                          21:00.11    3:37.22 
   19   7/10       82  387 Aidan Greiff          11    Moorhead                              21:03.98    3:41.09 
   20   1/7        81  218 Ryker Bosek           12    Alexandria                            21:04.35    3:41.46 
   21   2/7        80  222 Cyler Coauette        11    Alexandria                            21:04.85    3:41.96 
   22   1/6        79  461 Trey Godding          12    TrekNorth                             21:11.57    3:48.68 
   23   3/7        78  219 Max Chinn             10    Alexandria                            21:14.06    3:51.17 
   24   6/9        77  269 Nicholas Flugstad     12    Fergus Falls                          21:23.60    4:00.71 
   25   7/9        76  268 Jaden Miller          10    Fergus Falls                          21:34.58    4:11.69 
   26   8/9        75  270 Noah Schlosser        8     Fergus Falls                          21:35.21    4:12.32 
   27   4/7        74  221 Sullivan Rooney       9     Alexandria                            21:35.54    4:12.65 
   28   8/10       73  330 Christian Oslund      12    Little Falls                          21:37.88    4:14.99 
   29   8/10       72  385 Logan Olson           8     Moorhead                              21:39.82    4:16.93 
   30   1/2        71  498 Andrew Garcia         11    Willmar                               21:51.56    4:28.67 
   31   1/4        70  447 Eli Sutton            10    St. Cloud                             21:56.93    4:34.04 
   32   5/7        69  223 Erick Bergerson       10    Alexandria                            22:00.90    4:38.01 
   33   2/4        68  446 Jacob Vogal           12    St. Cloud                             22:08.17    4:45.28 
   34   2/2        67  497 Timothy Halvorson     10    Willmar                               22:09.72    4:46.83 
   35   3/4        66  448 Sean Pickle           12    St. Cloud                             22:10.42    4:47.53 
   36   9/10       65  389 Oscar Peterson        9     Moorhead                              22:11.98    4:49.09 
   37   2/6        64  462 Sam Wielenberg        12    TrekNorth                             22:14.22    4:51.33 
   38   9/10       63  325 Alexander Oberton     12    Little Falls                          22:24.36    5:01.47 
   39  10/10       62  390 Jack Holston          9     Moorhead                              22:29.32    5:06.43 
   40   6/7        61  224 Luke Walsh            11    Alexandria                            22:48.78    5:25.89 
   41   1/6        60  402 Jackson Hoover        10    Saint John's Prep                     22:49.89    5:27.00 
   42   2/6        59  403 Nick Hansen           11    Saint John's Prep                     23:15.46    5:52.57 
   43   9/9        58  267 Logan Bredenberg      10    Fergus Falls                          23:19.71    5:56.82 
   44   7/7        57  220 Spenser Chinn         12    Alexandria                            23:25.16    6:02.27 
   45   1/2        56  475 Grant Nelson          9     Wadena-Deer Creek                     23:49.46    6:26.57 
   46   3/6        55  463 Matt Wielenberg       11    TrekNorth                             24:12.33    6:49.44 
   47  10/10       54  329 Parker Grant          10    Little Falls                          24:13.09    6:50.20 
   48   1/4        53  421 Patrick Eichers       9     Sauk Rapids-Rice                      24:34.97    7:12.08 
   49   4/4        52  449 Alex Walk             12    St. Cloud                             25:08.39    7:45.50 
   50   3/6        51  405 Patrick Duffy         11    Saint John's Prep                     26:05.68    8:42.79 
   51   2/2        50  476 Nate Heppner          12    Wadena-Deer Creek                     26:17.10    8:54.21 
   52   4/6        49  406 Owen Schleper         11    Saint John's Prep                     26:25.92    9:03.03 
   53   4/6        48  465 Carter Derby          10    TrekNorth                             26:28.14    9:05.25 
   54   5/6        47  460 Mason Derby           12    TrekNorth                             26:50.52    9:27.63 
   55   6/6        46  464 Peter Carlson         9     TrekNorth                             27:51.41   10:28.52 
   56   5/6        45  404 Cameron Thompson      12    Saint John's Prep                     28:43.03   11:20.14 
   57   2/4        44  424 Kade Lovell           7     Sauk Rapids-Rice                      28:53.40   11:30.51 
   58   6/6        43  407 Brett Penk            10    Saint John's Prep                     29:08.08   11:45.19 
   59   3/4        42  422 Braxton Schmidt       9     Sauk Rapids-Rice                      29:24.90   12:02.01 
   60   4/4        41  419 Bigi Bah              8     Sauk Rapids-Rice                      53:23.74   36:00.85