Alexandria, MN
1/17/2023











                                  Alexandria Nordic Ski Invitational
                                  Andes Tower Hills - Kensington, MN
                                           January 17, 2023

                          OFFICIAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS - 5K CLASSIC
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   384  Moorhead                           
=============================================
  1     99  Eli Schlicting                     22:07.55      4     90  Zach Dohn                          24:06.30 
  2     98  Tavan Schlicting                   22:08.11      5   ( 69) Rasmus Hauge                       28:13.03 
  3     97  Wes Bouillard                      22:29.74 

  2.   379  Little Falls                       
=============================================
  1    100  Nicholas Sprang                    21:44.17      4     88  Austin Sikorski                    24:38.35 
  2     96  Brayden Paulsen                    22:32.69      5   ( 68) Cayden Olsen                       28:22.92 
  3     95  Antonio Becker                     22:40.72 

  3.   353  Fergus Falls                       
=============================================
  1     94  Reno Schierer                      23:06.21      6   ( 67) Trygvie Ronnevik                   29:18.92 
  2     93  Eric Swanson                       23:25.84      7   ( 66) Noah Frank                         29:20.07 
  3     92  Braden Bucher                      23:51.91      8   ( 64) Cooper Miller                      30:39.53 
  4     74  Clayton Peppel                     26:40.03 
  5   ( 70) Elias Ronnevik                     28:11.00 

  4.   352  Alexandria                         
=============================================
  1     91  Isaiah Anderson                    23:56.46      7   ( 81) Jackson Dutcher                    25:18.79 
  2     89  Sawyer Larson                      24:07.17      8   ( 79) Carter Rush                        25:39.72 
  3     87  Andrew Mayer                       24:43.44      9   ( 78) Lars Dahl                          26:02.71 
  4     85  Owen Gilbertson                    24:59.44     10   ( 77) Gabe Hoven                         26:05.40 
  5   ( 84) Logan Holtz                        25:13.11 
  6   ( 82) Berg Swanson                       25:18.04 

  5.   314  St. Cloud                          
=============================================
  1     86  Andres Sandoval                    24:53.83      4     65  Sam Butkowski                      30:36.15 
  2     83  Lucas Couzens                      25:15.96      5   ( 61) Josh Vogel                         31:11.61 
  3     80  Cooper Buttenhof                   25:27.69 

  6.   233  Willmar                            
=============================================
  1     62  Saul Bustos                        30:53.60      5   ( 53) Luis Swanson                       38:10.42 
  2     59  Brandon Zepeda                     32:26.74      6   ( 52) Jared Barrera                      43:44.78 
  3     58  Matthew Eystad                     32:55.76 
  4     54  Virgilio Lainez                    37:01.10 

  7.   192  Saint John's Prep                  
=============================================
  1     73  Liam Spychala                      26:45.07    
  2     63  Lane McIntyre                      30:47.87 
  3     56  Blake Schaeffer                    33:36.44 

  8.   188  Wadena-Deer Creek                  
=============================================
  1     76  Tayton Lehmann                     26:20.69    
  2     57  Owen Anderson                      33:22.97 
  3     55  Charles Peterson                   33:51.68 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/5       100  316 Nicholas Sprang       9     Little Falls                          21:44.17            
    2   1/5        99  378 Eli Schlicting        9     Moorhead                              22:07.55    0:23.38 
    3   2/5        98  376 Tavan Schlicting      10    Moorhead                              22:08.11    0:23.94 
    4   3/5        97  375 Wes Bouillard         9     Moorhead                              22:29.74    0:45.57 
    5   2/5        96  318 Brayden Paulsen       11    Little Falls                          22:32.69    0:48.52 
    6   3/5        95  317 Antonio Becker        11    Little Falls                          22:40.72    0:56.55 
    7   1/8        94  257 Reno Schierer         12    Fergus Falls                          23:06.21    1:22.04 
    8   2/8        93  271 Eric Swanson          9     Fergus Falls                          23:25.84    1:41.67 
    9   3/8        92  255 Braden Bucher         10    Fergus Falls                          23:51.91    2:07.74 
   10   1/14       91  212 Isaiah Anderson       9     Alexandria                            23:56.46    2:12.29 
   11   4/5        90  379 Zach Dohn             9     Moorhead                              24:06.30    2:22.13 
   12   2/14       89  204 Sawyer Larson         9     Alexandria                            24:07.17    2:23.00 
   13   4/5        88  320 Austin Sikorski       10    Little Falls                          24:38.35    2:54.18 
   14   3/14       87  217 Andrew Mayer          9     Alexandria                            24:43.44    2:59.27 
   15   1/5        86  439 Andres Sandoval       9     St. Cloud                             24:53.83    3:09.66 
   16   4/14       85  205 Owen Gilbertson       11    Alexandria                            24:59.44    3:15.27 
   17   5/14       84  206 Logan Holtz           9     Alexandria                            25:13.11    3:28.94 
   18   2/5        83  438 Lucas Couzens         8     St. Cloud                             25:15.96    3:31.79 
   19   6/14       82  208 Berg Swanson          12    Alexandria                            25:18.04    3:33.87 
   20   7/14       81  211 Jackson Dutcher       9     Alexandria                            25:18.79    3:34.62 
   21   3/5        80  440 Cooper Buttenhof      9     St. Cloud                             25:27.69    3:43.52 
   22   8/14       79  215 Carter Rush           9     Alexandria                            25:39.72    3:55.55 
   23   9/14       78  210 Lars Dahl             9     Alexandria                            26:02.71    4:18.54 
   24  10/14       77  213 Gabe Hoven            12    Alexandria                            26:05.40    4:21.23 
   25   1/3        76  471 Tayton Lehmann        10    Wadena-Deer Creek                     26:20.69    4:36.52 
   26  11/14       75  214 Sawyer Filipiak       11    Alexandria                            26:37.33    4:53.16 
   27   4/8        74  256 Clayton Peppel        10    Fergus Falls                          26:40.03    4:55.86 
   28   1/3        73  397 Liam Spychala         10    Saint John's Prep                     26:45.07    5:00.90 
   29  12/14       72  209 Elijah Kjolhaug       9     Alexandria                            26:54.50    5:10.33 
   30  13/14       71  207 Nicholas Strauss      9     Alexandria                            27:20.83    5:36.66 
   31   5/8        70  260 Elias Ronnevik        8     Fergus Falls                          28:11.00    6:26.83 
   32   5/5        69  380 Rasmus Hauge          8     Moorhead                              28:13.03    6:28.86 
   33   5/5        68  319 Cayden Olsen          9     Little Falls                          28:22.92    6:38.75 
   34   6/8        67  259 Trygvie Ronnevik      8     Fergus Falls                          29:18.92    7:34.75 
   35   7/8        66  261 Noah Frank            8     Fergus Falls                          29:20.07    7:35.90 
   36   4/5        65  443 Sam Butkowski         11    St. Cloud                             30:36.15    8:51.98 
   37   8/8        64  258 Cooper Miller         8     Fergus Falls                          30:39.53    8:55.36 
   38   2/3        63  399 Lane McIntyre         9     Saint John's Prep                     30:47.87    9:03.70 
   39   1/6        62  492 Saul Bustos           10    Willmar                               30:53.60    9:09.43 
   40   5/5        61  442 Josh Vogel            10    St. Cloud                             31:11.61    9:27.44 
   41  14/14       60  216 Matthew Moga          10    Alexandria                            32:14.35   10:30.18 
   42   2/6        59  491 Brandon Zepeda        11    Willmar                               32:26.74   10:42.57 
   43   3/6        58  494 Matthew Eystad        11    Willmar                               32:55.76   11:11.59 
   44   2/3        57  473 Owen Anderson         9     Wadena-Deer Creek                     33:22.97   11:38.80 
   45   3/3        56  398 Blake Schaeffer       10    Saint John's Prep                     33:36.44   11:52.27 
   46   3/3        55  472 Charles Peterson      9     Wadena-Deer Creek                     33:51.68   12:07.51 
   47   4/6        54  496 Virgilio Lainez       10    Willmar                               37:01.10   15:16.93 
   48   5/6        53  495 Luis Swanson          11    Willmar                               38:10.42   16:26.25 
   49   6/6        52  493 Jared Barrera         10    Willmar                               43:44.78   22:00.61