Alexandria, MN
1/17/2023











                                  Alexandria Nordic Ski Invitational
                                  Andes Tower Hills - Kensington, MN
                                           January 17, 2023

                           OFFICIAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS - 3K CLASSIC
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   385  Alexandria                         
=============================================
  1     99  Mila Warzecha                      17:49.02      6   ( 86) Tahlia Rooney                      22:18.23 
  2     97  Johanna Kjolhaug                   18:36.51      7   ( 73) Emma Buboltz                       24:26.72 
  3     95  Catherine Englund                  18:56.92      8   ( 65) Madeline Peterson                  27:20.56 
  4     94  Elsa Lucken                        20:08.47 
  5   ( 92) Ava Buboltz                        20:39.41 

  2.   360  Moorhead                           
=============================================
  1     98  Sophie Watson                      18:19.21      7   ( 81) Willow Deshayes                    23:22.83 
  2     89  Emily Greiff                       21:23.51      8   ( 75) Kiley Markuson                     24:05.06 
  3     88  Isabelle Thibert                   21:45.73      9   ( 71) Elsa Pennington                    24:41.14 
  4     85  Lela Hultgren                      22:18.31     10   ( 63) Zoey Perrine                       27:53.94 
  5   ( 83) Edda Peterson                      22:44.35 
  6   ( 82) Lauren Rust                        23:02.04 

  3.   353  Fergus Falls                       
=============================================
  1    100  Havilah McConn                     17:33.21      7   ( 62) Barrett Larsen                     27:57.49 
  2     90  Evelyn Versteeg                    21:18.62      8   ( 61) Celia Smith                        28:06.54 
  3     84  Maura Rogness                      22:24.49      9   ( 58) Isabelle Lawson                    28:50.60 
  4     79  Lydia Uggerud                      23:41.93     10   ( 57) Lauren Thorson                     30:18.16 
  5   ( 76) Olivia Budke                       23:58.74 
  6   ( 69) Maggie Lysne                       24:48.17 

  4.   341  St. Cloud                          
=============================================
  1     93  Lily Wilcox                        20:33.23      5   ( 68) Sydney Grimsely                    25:11.05 
  2     91  Phoebe Hackensack                  20:40.16      6   ( 66) Harper Peterson                    26:39.56 
  3     80  Esther Wilcox                      23:33.59      7   ( 60) Anna Vogel                         28:26.47 
  4     77  Nora Hackensack                    23:54.66 

  5.   315  Little Falls                       
=============================================
  1     96  Emma Larson                        18:52.47      4     67  Lily Grant                         26:11.50 
  2     78  Emily Oberton                      23:51.24 
  3     74  Olivia Bobick                      24:18.65 

  6.   195  Sauk Rapids-Rice                   
=============================================
  1     72  Faith Bogle                        24:33.15    
  2     70  Emileyah Menden                    24:44.84 
  3     53  Annika Beierman                    36:01.41 

  7.   175  Willmar                            
=============================================
  1     64  Vianney Barrera                    27:39.20    
  2     56  Amariya Pahl                       31:44.82 
  3     55  Elianah Bradsteen                  31:45.36 

  8.    87  Wadena-Deer Creek                  
=============================================
  1     87  Annika Spicer                      21:53.02    






---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/10      100  225 Havilah McConn        7     Fergus Falls                          17:33.21            
    2   1/8        99  159 Mila Warzecha         7     Alexandria                            17:49.02    0:15.81 
    3   1/12       98  331 Sophie Watson         8     Moorhead                              18:19.21    0:46.00 
    4   2/8        97  160 Johanna Kjolhaug      7     Alexandria                            18:36.51    1:03.30 
    5   1/4        96  272 Emma Larson           8     Little Falls                          18:52.47    1:19.26 
    6   3/8        95  161 Catherine Englund     8     Alexandria                            18:56.92    1:23.71 
    7   4/8        94  162 Elsa Lucken           8     Alexandria                            20:08.47    2:35.26 
    8   1/7        93  425 Lily Wilcox           8     St. Cloud                             20:33.23    3:00.02 
    9   5/8        92  165 Ava Buboltz           7     Alexandria                            20:39.41    3:06.20 
   10   2/7        91  426 Phoebe Hackensack     6     St. Cloud                             20:40.16    3:06.95 
   11   2/10       90  226 Evelyn Versteeg       7     Fergus Falls                          21:18.62    3:45.41 
   12   2/12       89  332 Emily Greiff          8     Moorhead                              21:23.51    3:50.30 
   13   3/12       88  335 Isabelle Thibert      8     Moorhead                              21:45.73    4:12.52 
   14   1/1        87  466 Annika Spicer         8     Wadena-Deer Creek                     21:53.02    4:19.81 
   15   6/8        86  164 Tahlia Rooney         6     Alexandria                            22:18.23    4:45.02 
   16   4/12       85  334 Lela Hultgren         8     Moorhead                              22:18.31    4:45.10 
   17   3/10       84  227 Maura Rogness         7     Fergus Falls                          22:24.49    4:51.28 
   18   5/12       83  333 Edda Peterson         8     Moorhead                              22:44.35    5:11.14 
   19   6/12       82  338 Lauren Rust           8     Moorhead                              23:02.04    5:28.83 
   20   7/12       81  339 Willow Deshayes       7     Moorhead                              23:22.83    5:49.62 
   21   3/7        80  427 Esther Wilcox         9     St. Cloud                             23:33.59    6:00.38 
   22   4/10       79  229 Lydia Uggerud         7     Fergus Falls                          23:41.93    6:08.72 
   23   2/4        78  274 Emily Oberton         7     Little Falls                          23:51.24    6:18.03 
   24   4/7        77  428 Nora Hackensack       8     St. Cloud                             23:54.66    6:21.45 
   25   5/10       76  228 Olivia Budke          7     Fergus Falls                          23:58.74    6:25.53 
   26   8/12       75  337 Kiley Markuson        8     Moorhead                              24:05.06    6:31.85 
   27   3/4        74  276 Olivia Bobick         7     Little Falls                          24:18.65    6:45.44 
   28   7/8        73  166 Emma Buboltz          6     Alexandria                            24:26.72    6:53.51 
   29   1/3        72  409 Faith Bogle           8     Sauk Rapids-Rice                      24:33.15    6:59.94 
   30   9/12       71  336 Elsa Pennington       8     Moorhead                              24:41.14    7:07.93 
   31   2/3        70  410 Emileyah Menden       8     Sauk Rapids-Rice                      24:44.84    7:11.63 
   32   6/10       69  231 Maggie Lysne          7     Fergus Falls                          24:48.17    7:14.96 
   33   5/7        68  430 Sydney Grimsely       7     St. Cloud                             25:11.05    7:37.84 
   34   4/4        67  275 Lily Grant            7     Little Falls                          26:11.50    8:38.29 
   35   6/7        66  429 Harper Peterson       8     St. Cloud                             26:39.56    9:06.35 
   36   8/8        65  167 Madeline Peterson     6     Alexandria                            27:20.56    9:47.35 
   37   1/3        64  480 Vianney Barrera       7     Willmar                               27:39.20   10:05.99 
   38  10/12       63  341 Zoey Perrine          8     Moorhead                              27:53.94   10:20.73 
   39   7/10       62  230 Barrett Larsen        7     Fergus Falls                          27:57.49   10:24.28 
   40   8/10       61  233 Celia Smith           7     Fergus Falls                          28:06.54   10:33.33 
   41   7/7        60  431 Anna Vogel            7     St. Cloud                             28:26.47   10:53.26 
   42  11/12       59  340 Lydia Wichman         7     Moorhead                              28:29.62   10:56.41 
   43   9/10       58  234 Isabelle Lawson       7     Fergus Falls                          28:50.60   11:17.39 
   44  10/10       57  232 Lauren Thorson        7     Fergus Falls                          30:18.16   12:44.95 
   45   2/3        56  479 Amariya Pahl          6     Willmar                               31:44.82   14:11.61 
   46   3/3        55  477 Elianah Bradsteen     9     Willmar                               31:45.36   14:12.15 
   47  12/12       54  342 Julia Rokke           8     Moorhead                              32:19.40   14:46.19 
   48   3/3        53  411 Annika Beierman       7     Sauk Rapids-Rice                      36:01.41   18:28.20