Duluth, MN
2/1/2024











                                                                                                                                   Page 1
Duluth East Invite
5k Classic Results Varsity Boys
Spirit Mountain  2/1/2024
Results by Duluth Timing & Events - duluthtiming.com

Place  Bib  Name                 Grd S Team            Time     Pace     Back

===== ==== ===================   === = =============   ======== ======== ====

    1  107 James Kyes             12 M DULUTH EAST      14:31.7  2:55         
    2  122 Carl Morse             12 M DULUTH EAST      14:49.6  2:58    0:18 
    3  118 Paavo Rova             12 M DULUTH EAST      14:54.8  2:59    0:23 
    4  137 Mark Goettel           10 M DULUTH EAST      15:10.2  3:03    0:39 
    5  131 Ben Pilate             10 M DULUTH EAST      15:10.7  3:03    0:39 
    6  146 August Capps           10 M DULUTH EAST      15:14.0  3:03    0:42 
    7  104 Elijah Wozniak         12 M PROCTOR/HERMAN   15:19.8  3:04    0:48 
    8  110 Silas Solum            11 M ELY              15:21.4  3:05    0:50 
    9  103 Dylan Durkin           11 M ELY              15:21.8  3:05    0:50 
   10  106 William Foldesi        12 M DENFELD          15:35.4  3:08    1:04 
   11  127 Aksel Skustad           9 M ELY              15:45.4  3:10    1:14 
   12  149 Russell Hill           10 M DULUTH EAST      15:50.1  3:11    1:19 
   13  116 Alex Williams          12 M MORA             15:57.8  3:12    1:26 
   14  128 Oliver Hohenstein       9 M ELY              16:10.2  3:15    1:39 
   15  140 Milo McClelland        11 M ELY              16:17.6  3:16    1:46 
   16  155 Cyrus Struckman        12 M DULUTH EAST      16:24.8  3:17    1:53 
   17  109 Everett Hurth          10 M COOK COUNTY      16:49.1  3:22    2:18 
   18   58 Larson Curnow          11 M GRAND RAPIDS     16:56.7  3:24    2:25 
   19  159 Soren Hanhan           11 M DULUTH EAST      16:56.7  3:24    2:25 
   20  143 Eli Olson              11 M ELY              16:57.8  3:24    2:26 
   21  130 Aksel Olson            10 M MORA             17:00.2  3:25    2:29 
   22  145 Tanner Berry           12 M MORA             17:01.3  3:25    2:30 
   23  148 Caleb Larson            9 M ELY              17:06.1  3:26    2:35 
   24  113 Isaac Schroeder        12 M DENFELD          17:13.5  3:27    2:42 
   25  151 Owen Szoka             12 M MORA             17:14.6  3:27    2:43 
   26  125 Ben Mulford            12 M MORA             17:17.4  3:28    2:46 
   27  139 Isaiah Wozniak          9 M PROCTOR/HERMAN   17:18.1  3:28    2:47 
   28  163 Nathaniel Bateman       9 M DULUTH EAST      17:21.8  3:29    2:50 
   29  108 William Bauer          11 M CEC              17:25.3  3:30    2:54 
   30  179 Ian Berube             11 M CEC              17:27.4  3:30    2:56 
   31  101 Ezra Rude              10 M MARSHALL         17:28.1  3:30    2:57 
   32  165 Max Fisher             10 M DULUTH EAST      17:30.2  3:31    2:59 
   33  169 Colin McShane          12 M DULUTH EAST      17:32.1  3:31    3:01 
   34  138 Braden McKinnon        11 M MORA             17:35.9  3:32    3:04 
   35  105 Adrian Rausch          10 M MESABIEAST       17:38.2  3:32    3:07 
   36  114 Santiago Lenz          12 M PROCTOR/HERMAN   17:39.1  3:32    3:08 
   37  132 Bridger Oestreich      12 M DENFELD          17:43.3  3:33    3:12 
   38  119 Isaiah Langer           9 M CEC              17:44.3  3:33    3:13 
   39  124 Ben Wermter            12 M TWO HARBORS      17:45.3  3:34    3:14 
   40  156 Ellis Allen            10 M CEC              17:46.4  3:34    3:15 
   41  133 Bodyn Gunderson        10 M CEC              17:54.9  3:35    3:23 
   42  170 Will Packer            12 M DULUTH EAST      17:55.6  3:36    3:24 
   43  157 Torsten Stenberg        9 M MORA             18:06.1  3:38    3:35 
   44  158 Tory Hughley           11 M ELY              18:22.2  3:41    3:51 
   45  135 Emmet Prosen           12 M CEC              18:22.5  3:41    3:51 
   46  147 Aj Mattson             12 M TWO HARBORS      18:23.9  3:41    3:52 
   47  121 Luke Rosholt           12 M DENFELD          18:30.1  3:42    3:59 
   48  171 Gabriel Javaherian     11 M DULUTH EAST      18:32.6  3:43    4:01 
   49  111 Michael Kruse          11 M CEC              18:38.3  3:44    4:07 
   50  154 Jeremy Kunkel           9 M MORA             18:40.7  3:45    4:09 
   51  123 Aden Thorn             11 M PROCTOR/HERMAN   18:40.8  3:45    4:09 
   52  152 Gage Allen             11 M CEC              18:47.8  3:46    4:16 
   53  134 Elijah Smith           11 M TWO HARBORS      18:56.0  3:48    4:24 
   54  166 Dakota Harris          10 M MORA             19:06.7  3:50    4:35 
   55  144 Hans Bettendorf         7 M PROCTOR/HERMAN   19:07.6  3:50    4:36 
   56  172 Sam Peyer              11 M DULUTH EAST      19:14.5  3:51    4:43 
   57  173 Owen Blascyk           10 M DULUTH EAST      19:17.8  3:52    4:46 
   58  153 George Sponholz         9 M ELY              19:19.4  3:52    4:48 
   59  115 Zane Poenix            11 M GRAND RAPIDS     19:23.2  3:53    4:52 
   60  176 Ben Westholm           12 M DULUTH EAST      19:25.7  3:54    4:54 
   61  164 Ethan Lavan            10 M CEC              19:25.8  3:54    4:54 
   62  174 Will Johnson           10 M DULUTH EAST      19:28.2  3:54    4:57 
   63  150 Ayden Chopskie         10 M CEC              19:30.4  3:55    4:59 
   64  175 Samuel Blascyk         12 M DULUTH EAST      19:41.4  3:57    5:10 
   65  167 Evan Meyer             12 M DULUTH EAST      19:50.5  3:59    5:19 
   66  161 Andrew Mattinen        10 M CEC              19:55.2  4:00    5:24 
   67  120 Bennett Williams        8 M GRAND RAPIDS     20:25.6  4:06    5:54 
   68  162 Ivan Rivard            11 M MORA             20:25.7  4:06    5:54 
   69  160 Leo Stalmer            12 M ELY              20:37.8  4:08    6:06 
   70  126 Eliot Rains            12 M MARSHALL         20:52.5  4:11    6:21 
   71  168 Colton Dewey           11 M CEC              21:22.7  4:17    6:51 
   72  129 Ben Johnson            12 M PROCTOR/HERMAN   21:31.1  4:19    7:00 
   73  112 Kyle Ehrenreich        12 M MARSHALL         21:38.1  4:20    7:07 
   74  177 Bennett Forsman        10 M DULUTH EAST      21:59.2  4:24    7:28 
   75  136 Gabrial Buck           12 M DENFELD          22:06.0  4:26    7:34 
   76  141 Caleb Johnson          10 M DENFELD          23:17.6  4:40    8:00