Duluth, MN
8/5/2018











                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 5, 2018
                                                      1.5K Swim, 40K Bike, 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7     310 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31 M     3 20:12  1:14  1:03    1   56:41 26.3  0:53    2   38:59  6:18 1:57:46 
    2   1/7     305 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M     6 20:46  1:16  0:55    3   59:53 24.8  0:43    1   37:40  6:05 1:59:55 
    3   1/9     359 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  42 M     7 21:07  1:18  1:31    2   58:44 25.3  0:42    7   44:00  7:06 2:06:02 
    4   2/7     306 Peter Coenen            Duluth             MN  32 M    11 21:54  1:21  1:04   10 1:07:12 22.1  1:02    3   40:49  6:35 2:11:58 
    5   1/4     334 Michael Johnson         Chippewa Falls     WI  49 M    20 23:55  1:28  1:26    4 1:00:41 24.5  1:01   12   45:23  7:20 2:12:23 
    6   2/9     355 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M     2 20:09  1:14  1:02    6 1:05:48 22.6  1:06    9   44:43  7:13 2:12:46 
    7   1/7     356 Elaine Nelson           Duluth             MN  39 F    13 22:21  1:22  1:13    9 1:06:23 22.4  1:06    5   42:26  6:51 2:13:28 
    8   2/4     383 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  49 M    33 25:16  1:33  1:50                            6   42:31  6:52 2:14:39 
    9   3/7     320 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  30 M    14 22:29  1:23  2:06    5 1:05:19 22.8  1:18   17   46:41  7:32 2:17:51 
   10   1/3     388 Benjamin Welch          Duluth             MN  28 M    23 24:11  1:29  1:36    8 1:06:21 22.4  0:54   10   44:58  7:16 2:17:58 
   11   3/9     357 Grant Nelson            Duluth             MN  43 M    42 26:58  1:39  1:15   15 1:08:55 21.6  0:16    4   41:11  6:39 2:18:33 
   12   1/5     338 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  26 F     8 21:12  1:18  1:11                   72:27   16   46:38  7:32 2:20:16 
   13   1/6     321 Dale Forde              Golden Valley      MN  60 M    19 23:27  1:26  1:26   18 1:10:46 21.0  1:33   11   45:17  7:19 2:22:27 
   14   1/3     354 Andrea Myers            Plymouth           MN  42 F     4 20:22  1:15  0:52   19 1:11:06 20.9  0:50   22   49:23  7:58 2:22:31 
   15   2/7     339 Lance Kuehn             Eagan              MN  35 M    38 26:23  1:37  1:50   11 1:07:31 22.0  0:51   14   46:15  7:28 2:22:48 
   16   4/9     380 Timothy Vedder          Sartell            MN  44 M    44 27:11  1:40  1:50   12 1:08:09 21.8  1:24    8   44:25  7:10 2:22:58 
   17   3/7     381 Lance Velander          Cottage Grove      MN  36 M    22 24:00  1:28  1:48    7 1:05:54 22.6  1:15   25   50:47  8:12 2:23:42 
   18   1/1     336 Alec Kadlec             Duluth             MN  23 M    10 21:38  1:20  1:18   14 1:08:27 21.7  0:49   29   52:31  8:29 2:24:40 
   19   2/6     369 Bob Shine               Thunder Bay        ON  60 M    17 22:54  1:24  1:53   20 1:11:29 20.8  1:25   20   48:21  7:48 2:26:00 
   20   5/9     316 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  42 M    26 24:37  1:30  1:30   22 1:12:10 20.6  1:45   13   46:01  7:26 2:26:01 
   21   1/2     307 Robert Coffey           Thunder Bay        ON  54 M    37 26:11  1:36         13 1:08:21 21.8  1:39   30   53:19  8:36 2:28:59 
   22   4/7     370 Greg Spoelhof           Duluth             MN  33 M    45 27:35  1:41  1:34   16 1:09:21 21.5  1:27   24   50:29  8:09 2:30:24 
   23   1/2     344 Dot Martin              Montpelier         VT  58 F    25 24:35  1:30  1:32   32 1:16:34 19.4  1:09   15   46:36  7:31 2:30:25 
   24   2/3     391 Kevin Wood              Duluth             MN  29 M    16 22:47  1:24  3:03   30 1:16:01 19.6  1:56   18   46:43  7:32 2:30:28 
   25   4/7     304 Peter Bauer             Saint Paul         MN  38 M                           25 1:13:35 20.2  1:37   19   47:37  7:41 2:31:08 
   26   1/1     382 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  18 F    21 23:58  1:28  1:01   31 1:16:16 19.5  0:45   26   51:37  8:20 2:33:36 
   27   6/9     362 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  42 M    30 24:51  1:31  1:35   17 1:10:17 21.2  1:52   39   56:01  9:03 2:34:36 
   28   7/9     317 Tim Duffy               Bemidji            MN  44 M    27 24:42  1:31  1:56   26 1:14:18 20.0  1:51   27   51:54  8:23 2:34:39 
   29   5/7     333 Emanuel Iorianni        Thunder Bay        ON  38 M    18 23:02  1:25  1:34   24 1:13:33 20.2  0:58   38   55:54  9:01 2:35:00 
   30   3/4     371 Brad Spry               Walker             MN  49 M    24 24:34  1:30  2:03   27 1:14:28 20.0  1:17   31   53:36  8:39 2:35:56 
   31   5/7     319 Stephen Engel           Minneapolis        MN  31 M    29 24:51  1:31  3:11   39 1:19:18 18.8  2:01   21   48:36  7:51 2:37:55 
   32   2/5     325 Hannah Gartner          Duluth             MN  27 F     9 21:13  1:18  1:39   44 1:21:12 18.3  1:08   33   54:02  8:43 2:39:13 
   33   6/7     393 Kaegan Recher           Minneapolis        MN  32 M     1 19:12  1:11  1:33   38 1:19:14 18.8  1:10   53 1:03:33 10:15 2:44:41 
   34   8/9     313 Aaron Day               Saint Paul         MN  40 M    47 27:45  1:42  2:45   42 1:20:46 18.4  1:41   28   51:56  8:23 2:44:51 
   35   1/3     350 Kristin Mikula          Chippewa Falls     WI  47 F    57 28:54  1:46  2:51   43 1:21:08 18.3  1:46   23   50:28  8:09 2:45:05 
   36   1/5     343 Jessie Maher            Bemidji            MN  34 F    15 22:31  1:23  1:24   47 1:21:29 18.3  1:11   44   58:44  9:29 2:45:16 
   37   3/6     366 Gordon Ryan             Thunder Bay        ON  64 M    53 28:24  1:44  2:24   34 1:18:11 19.0  2:05   35   54:49  8:51 2:45:52 
   38   6/7     389 Daniel Wellens          Carver             MN  36 M    34 25:33  1:34  2:07   23 1:12:24 20.6  1:37   57 1:04:55 10:29 2:46:34 
   39   2/3     348 Ingrid Melander         Duluth             MN  45 F    41 26:46  1:38  0:43   45 1:21:20 18.3  0:46   41   57:37  9:18 2:47:10 
   40   3/3     351 Julie Mitzel            Bismarck           ND  48 F    60 29:08  1:47  2:34   37 1:18:52 18.9  2:22   34   54:34  8:48 2:47:29 
   41   9/9     301 Brad Anderson           Duluth             MN  42 M    28 24:45  1:31  1:26   21 1:11:38 20.8  1:13   64 1:08:50 11:06 2:47:51 
   42   1/3     390 Michael Wolfe           Lawrence           KS  56 M    50 28:15  1:44  1:46   46 1:21:26 18.3  1:45   36   54:52  8:51 2:48:02 
   43   2/7     379 Mary Vancura            Saint Paul         MN  39 F    48 27:46  1:42  2:18   41 1:20:21 18.5  1:51   43   58:34  9:27 2:50:49 
   44   1/2     340 Ketzel Levens           Bayfield           WI  20 F    35 25:35  1:34  1:27   54 1:25:38 17.4  1:14   45   59:08  9:33 2:53:01 
   45   7/7     332 Carmelo Iorianni        Thunder Bay        ON  39 M    71 36:48  2:15  2:41   35 1:18:23 19.0  1:21   32   54:00  8:43 2:53:10 
   46   1/2     345 John Martin             Montpelier         VT  67 M    54 28:26  1:44  2:30   36 1:18:48 18.9  1:48   47 1:02:02 10:01 2:53:32 
   47   4/6     314 Mark Delorme            Prescott Valley    AZ  63 M    58 28:55  1:46  1:41   29 1:15:30 19.7  1:36   61 1:06:43 10:46 2:54:23 
   48   4/4     323 Anselm Gademann         Lakeville          MN  45 M    51 28:22  1:44  3:19   33 1:18:11 19.0  2:05   50 1:02:46 10:08 2:54:42 
   49   2/5     318 Krista Elkie            Gorham             ON  31 F    43 27:05  1:40  1:48   52 1:24:23 17.6  1:03   48 1:02:03 10:01 2:56:21 
   50   2/2     377 Brad Thoma              Duluth             MN  54 M    32 25:03  1:32  2:09   49 1:23:06 17.9  1:17   60 1:06:07 10:40 2:57:40 
   51   2/3     392 Brad Irwin              Duluth             MN  55 M    59 29:03  1:47  2:15   40 1:19:21 18.8  1:38   58 1:05:55 10:38 2:58:10 
   52   3/7     302 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  35 F    61 29:54  1:50  3:29   58 1:27:53 16.9  2:31   37   55:06  8:54 2:58:51 
   53   3/5     331 Chelsea Hurst           Duluth             MN  31 F    52 28:22  1:44  2:16   55 1:25:55 17.3  1:02   46 1:01:20  9:54 2:58:53 
   54   4/7     324 Dani Garon              Thunder Bay        ON  39 F    49 28:01  1:43  2:02   53 1:25:02 17.5  1:54   49 1:02:26 10:05 2:59:23 
   55   2/2     335 Judd Johnston           Duluth             MN  67 M    55 28:38  1:45  1:53   28 1:15:06 19.8  1:56   66 1:12:05 11:38 2:59:38 
   56   3/3     375 Claudio Tesolin         Thunder Bay        ON  55 M    66 32:35  2:00  2:18   57 1:27:10 17.1  1:20   42   57:57  9:21 3:01:18 
   57   2/2     347 Morgan McCullough       Hastings           MN  21 F    12 22:16  1:22  2:28   63 1:30:41 16.4  1:28   56 1:04:53 10:28 3:01:45 
   58   5/6     326 Jim Getchell            Duluth             MN  63 M    39 26:37  1:38  3:30   50 1:23:17 17.9  2:12   62 1:08:08 11:00 3:03:42 
   59   2/3     368 Amy Schulz              Farmington         MN  41 F    63 32:15  1:58  2:35   48 1:21:35 18.2  1:34   59 1:05:58 10:39 3:03:55 
   60   1/1     385 Emma Ward               Angora             MN  17 F    31 24:59  1:32  1:46   68 1:34:42 15.7  0:55   51 1:02:59 10:10 3:05:19 
   61   4/5     322 Ashley France           Coon Rapids        MN  34 F    62 30:45  1:53  1:40   71 1:36:20 15.4  0:41   40   56:16  9:05 3:05:40 
   62   1/2     360 Cindy Noble             Marquette          MI  50 F    40 26:42  1:38  4:09   62 1:30:13 16.5  1:09   55 1:04:42 10:26 3:06:53 
   63   5/7     311 Karola Dalen            Wrenshall          MN  39 F    46 27:42  1:42  1:49   66 1:33:39 15.9  1:27   52 1:03:24 10:14 3:07:59 
   64   5/5     363 Sherry Pape             Nisswa, Mn         MN  34 F    65 32:34  2:00  2:27   61 1:29:56 16.5  1:01   54 1:03:34 10:16 3:09:30 
   65   1/1     346 Aaron McCullough        Hastings           MN  19 M     5 20:38  1:16  2:03   74 1:38:49 15.1  1:25   63 1:08:09 11:00 3:11:02 
   66   3/3     365 Melissa Rotenberger     Duluth             MN  40 F    56 28:44  1:46  1:27   51 1:24:13 17.7  1:11   71 1:20:18 12:57 3:15:50 
   67   3/5     341 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  26 F    36 26:08  1:36  3:38   67 1:34:20 15.8  2:27   65 1:10:30 11:23 3:17:02 
   68   6/6     308 Mark Cooperrider        Schwenksville      PA  62 M    68 32:51  2:01  3:30   65 1:32:34 16.1  2:31   68 1:14:17 11:59 3:25:41 
   69   6/7     329 Tessa Horstmann         Lakeville          MN  38 F    64 32:29  1:59  2:24   60 1:28:51 16.7  2:26   72 1:21:41 13:11 3:27:48 
   70   7/7     374 Kyle Stilling           Duluth             MN  34 M    72 37:06  2:16  3:25   59 1:28:44 16.8  3:04   69 1:17:05 12:26 3:29:22 
   71   7/7     312 Kerri Davis             Atikokan           ON  39 F    73 37:23  2:17  3:09   69 1:35:56 15.5  1:39   67 1:13:56 11:56 3:32:01 
   72   2/2     384 Jennifer Walter         Duluth             MN  55 F    70 34:44  2:08  4:27   56 1:26:31 17.2  3:31   75 1:25:19 13:46 3:34:29 
   73   2/2     386 Amy Wasson              Albert Lea         MN  52 F    69 32:56  2:01  5:33   72 1:37:01 15.3  2:37   70 1:18:07 12:36 3:36:12 
   74   4/5     378 Emilee Traxler          New Prague         MN  29 F    67 32:44  2:00  4:34   70 1:36:02 15.5  2:15   73 1:22:28 13:19 3:38:01 
   75   3/3     303 Curtis Ball             Thunder Bay        ON  29 M    74 37:28  2:18  3:27   64 1:31:27 16.3  2:02   76 1:30:05 14:32 3:44:26 
   76   5/5     387 Alycia Welch            Minneapolis        MN  26 F    75 51:13  3:08  3:09   73 1:37:17 15.3  3:41   74 1:23:37 13:30 3:58:55 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  403 PB and J                                         1 26:11  1:36  2:11    2 1:23:36 17.8  0:22    1   38:27  6:12 2:30:44 
           Pete Began , Pete Began , James Mullenix               
    2  402 Frisia Rules                                     2 28:12  1:44  0:44    1 1:11:23 20.8  0:29    2   58:33  9:27 2:39:18 
           Ruurd Schoolderman , Willem Van Der Staaij , Ruurd Sch 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  404 The Fearsome Threesome                           1 38:30  2:21  1:16    1 1:36:11 15.5  0:25    1 1:04:53 10:28 3:21:14 
           Jayda Klobucher , Brooke Ogren , Jake Brill            


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  405 Lost in Place                                    1 25:51  1:35  0:58    1 1:06:17 22.4          1 1:32:39 14:57 3:05:15 
           David Malban , Alex Lowe , Linda Hagen                 



================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 376 Matt Thell              Plymouth           MN  40 M      1 25:12  1:33  2:27    1 1:20:35 18.5                                  

================================================================================================================================================
OVERALL MALE COLLEGIATE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    College                    Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= =========================  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE COLLEGIATE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    College                    Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= =========================  =============== ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kaegan Recher           Minneapolis        MN  32 M   19:12  1:11 
    2 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M   20:09  1:14 
    3 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31 M   20:12  1:14 
    4 Andrea Myers            Plymouth           MN  42 F   20:22  1:15 
    5 Aaron McCullough        Hastings           MN  19 M   20:38  1:16 
    6 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M   20:46  1:16 
    7 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  42 M   21:07  1:18 
    8 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  26 F   21:12  1:18 
    9 Hannah Gartner          Duluth             MN  27 F   21:13  1:18 
   10 Alec Kadlec             Duluth             MN  23 M   21:38  1:20 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31 M   56:41 26.3 
    2 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  42 M   58:44 25.3 
    3 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M   59:53 24.8 
    4 Michael Johnson         Chippewa Falls     WI  49 M 1:00:41 24.5 
    5 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  30 M 1:05:19 22.8 
    6 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M 1:05:48 22.6 
    7 Lance Velander          Cottage Grove      MN  36 M 1:05:54 22.6 
    8 Benjamin Welch          Duluth             MN  28 M 1:06:21 22.4 
    9 Elaine Nelson           Duluth             MN  39 F 1:06:23 22.4 
   10 Peter Coenen            Duluth             MN  32 M 1:07:12 22.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M   37:40  6:05 
    2 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31 M   38:59  6:18 
    3 Peter Coenen            Duluth             MN  32 M   40:49  6:35 
    4 Grant Nelson            Duluth             MN  43 M   41:11  6:39 
    5 Elaine Nelson           Duluth             MN  39 F   42:26  6:51 
    6 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  49 M   42:31  6:52 
    7 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  42 M   44:00  7:06 
    8 Timothy Vedder          Sartell            MN  44 M   44:25  7:10 
    9 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M   44:43  7:13 
   10 Benjamin Welch          Duluth             MN  28 M   44:58  7:16 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  310 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31    3 20:12  1:14  1:03    1   56:41 26.3  0:53    2   38:59  6:18 1:57:46 
    2  305 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38    5 20:46  1:16  0:55    3   59:53 24.8  0:43    1   37:40  6:05 1:59:55 
    3  359 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  42    6 21:07  1:18  1:31    2   58:44 25.3  0:42    6   44:00  7:06 2:06:02 
    4  306 Peter Coenen            Duluth             MN  32    8 21:54  1:21  1:04    9 1:07:12 22.1  1:02    3   40:49  6:35 2:11:58 
    5  334 Michael Johnson         Chippewa Falls     WI  49   14 23:55  1:28  1:26    4 1:00:41 24.5  1:01   11   45:23  7:20 2:12:23 
    6  355 Scott Myers             Plymouth           MN  43    2 20:09  1:14  1:02    6 1:05:48 22.6  1:06    8   44:43  7:13 2:12:46 
    7  383 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  49   25 25:16  1:33  1:50                            5   42:31  6:52 2:14:39 
    8  320 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  30    9 22:29  1:23  2:06    5 1:05:19 22.8  1:18   14   46:41  7:32 2:17:51 
    9  388 Benjamin Welch          Duluth             MN  28   16 24:11  1:29  1:36    8 1:06:21 22.4  0:54    9   44:58  7:16 2:17:58 
   10  357 Grant Nelson            Duluth             MN  43   30 26:58  1:39  1:15   14 1:08:55 21.6  0:16    4   41:11  6:39 2:18:33 
   11  321 Dale Forde              Golden Valley      MN  60   13 23:27  1:26  1:26   17 1:10:46 21.0  1:33   10   45:17  7:19 2:22:27 
   12  339 Lance Kuehn             Eagan              MN  35   28 26:23  1:37  1:50   10 1:07:31 22.0  0:51   13   46:15  7:28 2:22:48 
   13  380 Timothy Vedder          Sartell            MN  44   31 27:11  1:40  1:50   11 1:08:09 21.8  1:24    7   44:25  7:10 2:22:58 
   14  381 Lance Velander          Cottage Grove      MN  36   15 24:00  1:28  1:48    7 1:05:54 22.6  1:15   20   50:47  8:12 2:23:42 
   15  336 Alec Kadlec             Duluth             MN  23    7 21:38  1:20  1:18   13 1:08:27 21.7  0:49   23   52:31  8:29 2:24:40 
   16  369 Bob Shine               Thunder Bay        ON  60   11 22:54  1:24  1:53   18 1:11:29 20.8  1:25   17   48:21  7:48 2:26:00 
   17  316 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  42   18 24:37  1:30  1:30   20 1:12:10 20.6  1:45   12   46:01  7:26 2:26:01 
   18  307 Robert Coffey           Thunder Bay        ON  54   27 26:11  1:36         12 1:08:21 21.8  1:39   24   53:19  8:36 2:28:59 
   19  370 Greg Spoelhof           Duluth             MN  33   32 27:35  1:41  1:34   15 1:09:21 21.5  1:27   19   50:29  8:09 2:30:24 
   20  391 Kevin Wood              Duluth             MN  29   10 22:47  1:24  3:03   28 1:16:01 19.6  1:56   15   46:43  7:32 2:30:28 
   21  304 Peter Bauer             Saint Paul         MN  38                          23 1:13:35 20.2  1:37   16   47:37  7:41 2:31:08 
   22  362 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  42   22 24:51  1:31  1:35   16 1:10:17 21.2  1:52   30   56:01  9:03 2:34:36 
   23  317 Tim Duffy               Bemidji            MN  44   19 24:42  1:31  1:56   24 1:14:18 20.0  1:51   21   51:54  8:23 2:34:39 
   24  333 Emanuel Iorianni        Thunder Bay        ON  38   12 23:02  1:25  1:34   22 1:13:33 20.2  0:58   29   55:54  9:01 2:35:00 
   25  371 Brad Spry               Walker             MN  49   17 24:34  1:30  2:03   25 1:14:28 20.0  1:17   25   53:36  8:39 2:35:56 
   26  319 Stephen Engel           Minneapolis        MN  31   21 24:51  1:31  3:11   34 1:19:18 18.8  2:01   18   48:36  7:51 2:37:55 
   27  393 Kaegan Recher           Minneapolis        MN  32    1 19:12  1:11  1:33   33 1:19:14 18.8  1:10   34 1:03:33 10:15 2:44:41 
   28  313 Aaron Day               Saint Paul         MN  40   33 27:45  1:42  2:45   37 1:20:46 18.4  1:41   22   51:56  8:23 2:44:51 
   29  366 Gordon Ryan             Thunder Bay        ON  64   36 28:24  1:44  2:24   30 1:18:11 19.0  2:05   27   54:49  8:51 2:45:52 
   30  389 Daniel Wellens          Carver             MN  36   26 25:33  1:34  2:07   21 1:12:24 20.6  1:37   35 1:04:55 10:29 2:46:34 
   31  301 Brad Anderson           Duluth             MN  42   20 24:45  1:31  1:26   19 1:11:38 20.8  1:13   41 1:08:50 11:06 2:47:51 
   32  390 Michael Wolfe           Lawrence           KS  56   34 28:15  1:44  1:46   38 1:21:26 18.3  1:45   28   54:52  8:51 2:48:02 
   33  332 Carmelo Iorianni        Thunder Bay        ON  39   43 36:48  2:15  2:41   31 1:18:23 19.0  1:21   26   54:00  8:43 2:53:10 
   34  345 John Martin             Montpelier         VT  67   37 28:26  1:44  2:30   32 1:18:48 18.9  1:48   32 1:02:02 10:01 2:53:32 
   35  314 Mark Delorme            Prescott Valley    AZ  63   39 28:55  1:46  1:41   27 1:15:30 19.7  1:36   38 1:06:43 10:46 2:54:23 
   36  323 Anselm Gademann         Lakeville          MN  45   35 28:22  1:44  3:19   29 1:18:11 19.0  2:05   33 1:02:46 10:08 2:54:42 
   37  377 Brad Thoma              Duluth             MN  54   23 25:03  1:32  2:09   39 1:23:06 17.9  1:17   37 1:06:07 10:40 2:57:40 
   38  392 Brad Irwin              Duluth             MN  55   40 29:03  1:47  2:15   35 1:19:21 18.8  1:38   36 1:05:55 10:38 2:58:10 
   39  335 Judd Johnston           Duluth             MN  67   38 28:38  1:45  1:53   26 1:15:06 19.8  1:56   42 1:12:05 11:38 2:59:38 
   40  375 Claudio Tesolin         Thunder Bay        ON  55   41 32:35  2:00  2:18   41 1:27:10 17.1  1:20   31   57:57  9:21 3:01:18 
   41  326 Jim Getchell            Duluth             MN  63   29 26:37  1:38  3:30   40 1:23:17 17.9  2:12   39 1:08:08 11:00 3:03:42 
   42  346 Aaron McCullough        Hastings           MN  19    4 20:38  1:16  2:03   45 1:38:49 15.1  1:25   40 1:08:09 11:00 3:11:02 
   43  308 Mark Cooperrider        Schwenksville      PA  62   42 32:51  2:01  3:30   44 1:32:34 16.1  2:31   43 1:14:17 11:59 3:25:41 
   44  374 Kyle Stilling           Duluth             MN  34   44 37:06  2:16  3:25   42 1:28:44 16.8  3:04   44 1:17:05 12:26 3:29:22 
   45  303 Curtis Ball             Thunder Bay        ON  29   45 37:28  2:18  3:27   43 1:31:27 16.3  2:02   45 1:30:05 14:32 3:44:26 
       376 Matt Thell              Plymouth           MN  40   24 25:12  1:33  2:27   36 1:20:35 18.5                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  356 Elaine Nelson           Duluth             MN  39    5 22:21  1:22  1:13    1 1:06:23 22.4  1:06    1   42:26  6:51 2:13:28 
    2  338 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  26    2 21:12  1:18  1:11                   72:27    3   46:38  7:32 2:20:16 
    3  354 Andrea Myers            Plymouth           MN  42    1 20:22  1:15  0:52    2 1:11:06 20.9  0:50    4   49:23  7:58 2:22:31 
    4  344 Dot Martin              Montpelier         VT  58    8 24:35  1:30  1:32    4 1:16:34 19.4  1:09    2   46:36  7:31 2:30:25 
    5  382 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  18    7 23:58  1:28  1:01    3 1:16:16 19.5  0:45    6   51:37  8:20 2:33:36 
    6  325 Hannah Gartner          Duluth             MN  27    3 21:13  1:18  1:39    8 1:21:12 18.3  1:08    7   54:02  8:43 2:39:13 
    7  350 Kristin Mikula          Chippewa Falls     WI  47   20 28:54  1:46  2:51    7 1:21:08 18.3  1:46    5   50:28  8:09 2:45:05 
    8  343 Jessie Maher            Bemidji            MN  34    6 22:31  1:23  1:24   10 1:21:29 18.3  1:11   13   58:44  9:29 2:45:16 
    9  348 Ingrid Melander         Duluth             MN  45   13 26:46  1:38  0:43    9 1:21:20 18.3  0:46   11   57:37  9:18 2:47:10 
   10  351 Julie Mitzel            Bismarck           ND  48   21 29:08  1:47  2:34    5 1:18:52 18.9  2:22    8   54:34  8:48 2:47:29 
   11  379 Mary Vancura            Saint Paul         MN  39   16 27:46  1:42  2:18    6 1:20:21 18.5  1:51   12   58:34  9:27 2:50:49 
   12  340 Ketzel Levens           Bayfield           WI  20   10 25:35  1:34  1:27   15 1:25:38 17.4  1:14   14   59:08  9:33 2:53:01 
   13  318 Krista Elkie            Gorham             ON  31   14 27:05  1:40  1:48   13 1:24:23 17.6  1:03   16 1:02:03 10:01 2:56:21 
   14  302 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  35   22 29:54  1:50  3:29   18 1:27:53 16.9  2:31    9   55:06  8:54 2:58:51 
   15  331 Chelsea Hurst           Duluth             MN  31   18 28:22  1:44  2:16   16 1:25:55 17.3  1:02   15 1:01:20  9:54 2:58:53 
   16  324 Dani Garon              Thunder Bay        ON  39   17 28:01  1:43  2:02   14 1:25:02 17.5  1:54   17 1:02:26 10:05 2:59:23 
   17  347 Morgan McCullough       Hastings           MN  21    4 22:16  1:22  2:28   22 1:30:41 16.4  1:28   22 1:04:53 10:28 3:01:45 
   18  368 Amy Schulz              Farmington         MN  41   24 32:15  1:58  2:35   11 1:21:35 18.2  1:34   23 1:05:58 10:39 3:03:55 
   19  385 Emma Ward               Angora             MN  17    9 24:59  1:32  1:46   25 1:34:42 15.7  0:55   18 1:02:59 10:10 3:05:19 
   20  322 Ashley France           Coon Rapids        MN  34   23 30:45  1:53  1:40   28 1:36:20 15.4  0:41   10   56:16  9:05 3:05:40 
   21  360 Cindy Noble             Marquette          MI  50   12 26:42  1:38  4:09   21 1:30:13 16.5  1:09   21 1:04:42 10:26 3:06:53 
   22  311 Karola Dalen            Wrenshall          MN  39   15 27:42  1:42  1:49   23 1:33:39 15.9  1:27   19 1:03:24 10:14 3:07:59 
   23  363 Sherry Pape             Nisswa, Mn         MN  34   26 32:34  2:00  2:27   20 1:29:56 16.5  1:01   20 1:03:34 10:16 3:09:30 
   24  365 Melissa Rotenberger     Duluth             MN  40   19 28:44  1:46  1:27   12 1:24:13 17.7  1:11   27 1:20:18 12:57 3:15:50 
   25  341 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  26   11 26:08  1:36  3:38   24 1:34:20 15.8  2:27   24 1:10:30 11:23 3:17:02 
   26  329 Tessa Horstmann         Lakeville          MN  38   25 32:29  1:59  2:24   19 1:28:51 16.7  2:26   28 1:21:41 13:11 3:27:48 
   27  312 Kerri Davis             Atikokan           ON  39   30 37:23  2:17  3:09   26 1:35:56 15.5  1:39   25 1:13:56 11:56 3:32:01 
   28  384 Jennifer Walter         Duluth             MN  55   29 34:44  2:08  4:27   17 1:26:31 17.2  3:31   31 1:25:19 13:46 3:34:29 
   29  386 Amy Wasson              Albert Lea         MN  52   28 32:56  2:01  5:33   29 1:37:01 15.3  2:37   26 1:18:07 12:36 3:36:12 
   30  378 Emilee Traxler          New Prague         MN  29   27 32:44  2:00  4:34   27 1:36:02 15.5  2:15   29 1:22:28 13:19 3:38:01 
   31  387 Alycia Welch            Minneapolis        MN  26   31 51:13  3:08  3:09   30 1:37:17 15.3  3:41   30 1:23:37 13:30 3:58:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  385 Emma Ward               Angora             MN  17    1 24:59  1:32  1:46    1 1:34:42 15.7  0:55    1 1:02:59 10:10 3:05:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  346 Aaron McCullough        Hastings           MN  19    1 20:38  1:16  2:03    1 1:38:49 15.1  1:25    1 1:08:09 11:00 3:11:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  382 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  18    1 23:58  1:28  1:01    1 1:16:16 19.5  0:45    1   51:37  8:20 2:33:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  336 Alec Kadlec             Duluth             MN  23    1 21:38  1:20  1:18    1 1:08:27 21.7  0:49    1   52:31  8:29 2:24:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  340 Ketzel Levens           Bayfield           WI  20    2 25:35  1:34  1:27    1 1:25:38 17.4  1:14    1   59:08  9:33 2:53:01 
    2  347 Morgan McCullough       Hastings           MN  21    1 22:16  1:22  2:28    2 1:30:41 16.4  1:28    2 1:04:53 10:28 3:01:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  388 Benjamin Welch          Duluth             MN  28    2 24:11  1:29  1:36    1 1:06:21 22.4  0:54    1   44:58  7:16 2:17:58 
    2  391 Kevin Wood              Duluth             MN  29    1 22:47  1:24  3:03    2 1:16:01 19.6  1:56    2   46:43  7:32 2:30:28 
    3  303 Curtis Ball             Thunder Bay        ON  29    3 37:28  2:18  3:27    3 1:31:27 16.3  2:02    3 1:30:05 14:32 3:44:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  338 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  26    1 21:12  1:18  1:11                   72:27    1   46:38  7:32 2:20:16 
    2  325 Hannah Gartner          Duluth             MN  27    2 21:13  1:18  1:39    1 1:21:12 18.3  1:08    2   54:02  8:43 2:39:13 
    3  341 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  26    3 26:08  1:36  3:38    2 1:34:20 15.8  2:27    3 1:10:30 11:23 3:17:02 
    4  378 Emilee Traxler          New Prague         MN  29    4 32:44  2:00  4:34    3 1:36:02 15.5  2:15    4 1:22:28 13:19 3:38:01 
    5  387 Alycia Welch            Minneapolis        MN  26    5 51:13  3:08  3:09    4 1:37:17 15.3  3:41    5 1:23:37 13:30 3:58:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  310 Wade Cruser             Sauk Rapids        MN  31    2 20:12  1:14  1:03    1   56:41 26.3  0:53    1   38:59  6:18 1:57:46 
    2  306 Peter Coenen            Duluth             MN  32    3 21:54  1:21  1:04    3 1:07:12 22.1  1:02    2   40:49  6:35 2:11:58 
    3  320 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  30    4 22:29  1:23  2:06    2 1:05:19 22.8  1:18    3   46:41  7:32 2:17:51 
    4  370 Greg Spoelhof           Duluth             MN  33    6 27:35  1:41  1:34    4 1:09:21 21.5  1:27    5   50:29  8:09 2:30:24 
    5  319 Stephen Engel           Minneapolis        MN  31    5 24:51  1:31  3:11    6 1:19:18 18.8  2:01    4   48:36  7:51 2:37:55 
    6  393 Kaegan Recher           Minneapolis        MN  32    1 19:12  1:11  1:33    5 1:19:14 18.8  1:10    6 1:03:33 10:15 2:44:41 
    7  374 Kyle Stilling           Duluth             MN  34    7 37:06  2:16  3:25    7 1:28:44 16.8  3:04    7 1:17:05 12:26 3:29:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  343 Jessie Maher            Bemidji            MN  34    1 22:31  1:23  1:24    1 1:21:29 18.3  1:11    2   58:44  9:29 2:45:16 
    2  318 Krista Elkie            Gorham             ON  31    2 27:05  1:40  1:48    2 1:24:23 17.6  1:03    4 1:02:03 10:01 2:56:21 
    3  331 Chelsea Hurst           Duluth             MN  31    3 28:22  1:44  2:16    3 1:25:55 17.3  1:02    3 1:01:20  9:54 2:58:53 
    4  322 Ashley France           Coon Rapids        MN  34    4 30:45  1:53  1:40    5 1:36:20 15.4  0:41    1   56:16  9:05 3:05:40 
    5  363 Sherry Pape             Nisswa, Mn         MN  34    5 32:34  2:00  2:27    4 1:29:56 16.5  1:01    5 1:03:34 10:16 3:09:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  305 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38    1 20:46  1:16  0:55    1   59:53 24.8  0:43    1   37:40  6:05 1:59:55 
    2  339 Lance Kuehn             Eagan              MN  35    5 26:23  1:37  1:50    3 1:07:31 22.0  0:51    2   46:15  7:28 2:22:48 
    3  381 Lance Velander          Cottage Grove      MN  36    3 24:00  1:28  1:48    2 1:05:54 22.6  1:15    4   50:47  8:12 2:23:42 
    4  304 Peter Bauer             Saint Paul         MN  38                           6 1:13:35 20.2  1:37    3   47:37  7:41 2:31:08 
    5  333 Emanuel Iorianni        Thunder Bay        ON  38    2 23:02  1:25  1:34    5 1:13:33 20.2  0:58    6   55:54  9:01 2:35:00 
    6  389 Daniel Wellens          Carver             MN  36    4 25:33  1:34  2:07    4 1:12:24 20.6  1:37    7 1:04:55 10:29 2:46:34 
    7  332 Carmelo Iorianni        Thunder Bay        ON  39    6 36:48  2:15  2:41    7 1:18:23 19.0  1:21    5   54:00  8:43 2:53:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  356 Elaine Nelson           Duluth             MN  39    1 22:21  1:22  1:13    1 1:06:23 22.4  1:06    1   42:26  6:51 2:13:28 
    2  379 Mary Vancura            Saint Paul         MN  39    3 27:46  1:42  2:18    2 1:20:21 18.5  1:51    3   58:34  9:27 2:50:49 
    3  302 Jonelle Armitage        Thunder Bay        ON  35    5 29:54  1:50  3:29    4 1:27:53 16.9  2:31    2   55:06  8:54 2:58:51 
    4  324 Dani Garon              Thunder Bay        ON  39    4 28:01  1:43  2:02    3 1:25:02 17.5  1:54    4 1:02:26 10:05 2:59:23 
    5  311 Karola Dalen            Wrenshall          MN  39    2 27:42  1:42  1:49    6 1:33:39 15.9  1:27    5 1:03:24 10:14 3:07:59 
    6  329 Tessa Horstmann         Lakeville          MN  38    6 32:29  1:59  2:24    5 1:28:51 16.7  2:26    7 1:21:41 13:11 3:27:48 
    7  312 Kerri Davis             Atikokan           ON  39    7 37:23  2:17  3:09    7 1:35:56 15.5  1:39    6 1:13:56 11:56 3:32:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  359 Kris Nisula             Thunder Bay        ON  42    2 21:07  1:18  1:31    1   58:44 25.3  0:42    2   44:00  7:06 2:06:02 
    2  355 Scott Myers             Plymouth           MN  43    1 20:09  1:14  1:02    2 1:05:48 22.6  1:06    4   44:43  7:13 2:12:46 
    3  357 Grant Nelson            Duluth             MN  43    8 26:58  1:39  1:15    4 1:08:55 21.6  0:16    1   41:11  6:39 2:18:33 
    4  380 Timothy Vedder          Sartell            MN  44    9 27:11  1:40  1:50    3 1:08:09 21.8  1:24    3   44:25  7:10 2:22:58 
    5  316 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  42    3 24:37  1:30  1:30    7 1:12:10 20.6  1:45    5   46:01  7:26 2:26:01 
    6  362 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  42    6 24:51  1:31  1:35    5 1:10:17 21.2  1:52    8   56:01  9:03 2:34:36 
    7  317 Tim Duffy               Bemidji            MN  44    4 24:42  1:31  1:56    8 1:14:18 20.0  1:51    6   51:54  8:23 2:34:39 
    8  313 Aaron Day               Saint Paul         MN  40   10 27:45  1:42  2:45   10 1:20:46 18.4  1:41    7   51:56  8:23 2:44:51 
    9  301 Brad Anderson           Duluth             MN  42    5 24:45  1:31  1:26    6 1:11:38 20.8  1:13    9 1:08:50 11:06 2:47:51 
       376 Matt Thell              Plymouth           MN  40    7 25:12  1:33  2:27    9 1:20:35 18.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  354 Andrea Myers            Plymouth           MN  42    1 20:22  1:15  0:52    1 1:11:06 20.9  0:50    1   49:23  7:58 2:22:31 
    2  368 Amy Schulz              Farmington         MN  41    3 32:15  1:58  2:35    2 1:21:35 18.2  1:34    2 1:05:58 10:39 3:03:55 
    3  365 Melissa Rotenberger     Duluth             MN  40    2 28:44  1:46  1:27    3 1:24:13 17.7  1:11    3 1:20:18 12:57 3:15:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  334 Michael Johnson         Chippewa Falls     WI  49    1 23:55  1:28  1:26    1 1:00:41 24.5  1:01    2   45:23  7:20 2:12:23 
    2  383 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  49    3 25:16  1:33  1:50                            1   42:31  6:52 2:14:39 
    3  371 Brad Spry               Walker             MN  49    2 24:34  1:30  2:03    2 1:14:28 20.0  1:17    3   53:36  8:39 2:35:56 
    4  323 Anselm Gademann         Lakeville          MN  45    4 28:22  1:44  3:19    3 1:18:11 19.0  2:05    4 1:02:46 10:08 2:54:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  350 Kristin Mikula          Chippewa Falls     WI  47    2 28:54  1:46  2:51    2 1:21:08 18.3  1:46    1   50:28  8:09 2:45:05 
    2  348 Ingrid Melander         Duluth             MN  45    1 26:46  1:38  0:43    3 1:21:20 18.3  0:46    3   57:37  9:18 2:47:10 
    3  351 Julie Mitzel            Bismarck           ND  48    3 29:08  1:47  2:34    1 1:18:52 18.9  2:22    2   54:34  8:48 2:47:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  307 Robert Coffey           Thunder Bay        ON  54    2 26:11  1:36          1 1:08:21 21.8  1:39    1   53:19  8:36 2:28:59 
    2  377 Brad Thoma              Duluth             MN  54    1 25:03  1:32  2:09    2 1:23:06 17.9  1:17    2 1:06:07 10:40 2:57:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  360 Cindy Noble             Marquette          MI  50    1 26:42  1:38  4:09    1 1:30:13 16.5  1:09    1 1:04:42 10:26 3:06:53 
    2  386 Amy Wasson              Albert Lea         MN  52    2 32:56  2:01  5:33    2 1:37:01 15.3  2:37    2 1:18:07 12:36 3:36:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  390 Michael Wolfe           Lawrence           KS  56    1 28:15  1:44  1:46    2 1:21:26 18.3  1:45    1   54:52  8:51 2:48:02 
    2  392 Brad Irwin              Duluth             MN  55    2 29:03  1:47  2:15    1 1:19:21 18.8  1:38    3 1:05:55 10:38 2:58:10 
    3  375 Claudio Tesolin         Thunder Bay        ON  55    3 32:35  2:00  2:18    3 1:27:10 17.1  1:20    2   57:57  9:21 3:01:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  344 Dot Martin              Montpelier         VT  58    1 24:35  1:30  1:32    1 1:16:34 19.4  1:09    1   46:36  7:31 2:30:25 
    2  384 Jennifer Walter         Duluth             MN  55    2 34:44  2:08  4:27    2 1:26:31 17.2  3:31    2 1:25:19 13:46 3:34:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  321 Dale Forde              Golden Valley      MN  60    2 23:27  1:26  1:26    1 1:10:46 21.0  1:33    1   45:17  7:19 2:22:27 
    2  369 Bob Shine               Thunder Bay        ON  60    1 22:54  1:24  1:53    2 1:11:29 20.8  1:25    2   48:21  7:48 2:26:00 
    3  366 Gordon Ryan             Thunder Bay        ON  64    4 28:24  1:44  2:24    4 1:18:11 19.0  2:05    3   54:49  8:51 2:45:52 
    4  314 Mark Delorme            Prescott Valley    AZ  63    5 28:55  1:46  1:41    3 1:15:30 19.7  1:36    4 1:06:43 10:46 2:54:23 
    5  326 Jim Getchell            Duluth             MN  63    3 26:37  1:38  3:30    5 1:23:17 17.9  2:12    5 1:08:08 11:00 3:03:42 
    6  308 Mark Cooperrider        Schwenksville      PA  62    6 32:51  2:01  3:30    6 1:32:34 16.1  2:31    6 1:14:17 11:59 3:25:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  345 John Martin             Montpelier         VT  67    1 28:26  1:44  2:30    2 1:18:48 18.9  1:48    1 1:02:02 10:01 2:53:32 
    2  335 Judd Johnston           Duluth             MN  67    2 28:38  1:45  1:53    1 1:15:06 19.8  1:56    2 1:12:05 11:38 2:59:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         97
Total Number of Team Finishers:            4
Total Number of Individual Finishers:     76
Number of Male   Finishers:               45
Number of Female Finishers:               31
Did not Finish Race or Did Not Start:     17