Minneapolis, MN
2/2/2019











  
                          Junior Loppet - U16 and Up
                                            5K
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time      Pace     
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ========= ===== 
      1   1/5      8025 Keegan Poston            14   M   MU16                        10:33.9  3:25 
      2   1/3      8014 Henry Snider             17   M   MU18 St. Paul          MN   12:26.2  4:01 
      3   2/3      8006 Jared Heida              16   M   MU18 Coon Rapids       MN   13:52.3  4:28 
      4   2/5      8001 Matthew Binsfeld         14   M   MU16 Elk River         MN   15:40.1  5:03 
      5   1/6      8004 Silja Earl-Torniainen    14   F   FU16 Saint Paul        MN   15:44.7  5:05 
      6   1/2      8008 Chad Korby               19   M   MU20 Ames              IA   15:52.7  5:07 
      7   1/2      8023 Mari Gaasbakk            17   F   FU18                        15:53.6  5:07 
      8   3/5      8018 Ryan Ehlers              14   M   MU16 Eden Prairie      MN   15:56.7  5:08 
      9   2/6      8010 Rubyann Mitchell         14   F   FU16 Hudson            WI   16:09.8  5:13 
     10   2/2      8012 Ryan Peterson            19   M   MU20 Ames              IA   16:28.7  5:19 
     11   4/5      8015 Ian Snider               15   M   MU16 St. Paul          MN   16:41.3  5:23 
     12   2/2      8016 Grace Stroh              16   F   FU18 Chanhassen        MN   17:53.9  5:46 
     13   3/3      8003 Peter Doroff             16   M   MU18 Waite Park        MN   19:05.1  6:09 
     14   1/4      8026 Anna Lafontaine          19   F   FU20 Duluth            MN   20:01.8  6:27 
     15   3/6      8019 Daphne Martel                 F   FU16 Thunder Bay            21:14.0  6:51 
     16   2/4      8027 Meridith Grob            18   F   FU20 Bloomington       MN   21:14.0  6:51 
     17   4/6      8013 Marie Schumacher         15   F   FU16 Minneapolis       MN   21:25.3  6:54 
     18   3/4      8024 Natalie Fink             19   F   FU20 Rochester         MN   21:35.8  6:58 
     19   5/6      8005 Samantha Fider           14   F   FU16 Minneapolis       MN   25:38.9  8:16 
     20   5/5      8033 Jessie Montgomery        14   M   MU16 Minneapolis       MN   26:23.8  8:30 
     21   4/4      8007 Audrey Jenkins           19   F   FU20 Ames              IA   31:23.4 10:07 
     22   6/6      8032 Denise Pliego Galan      14   F   FU16 Minneapolis       MN   35:52.7 11:33 

  
                              Junior Loppet - U14
                                           U14
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
      1   1/30     8224 Lance Georgeson          13   M   MU14 St Paul           MN   11:03 
      2   2/30     8053 Sam Scott                12   M   MU14 Minneapolis       MN   11:05 
      3   3/30     8241 Cedric Martel            12   M   MU14 Thunder Bay       ON   11:05 
      4   4/30     8215 Sebastien Doucet         12   M   MU14 Thunder Bay       ON   11:09 
      5   5/30     8253 Edgar Sarrazin           13   M   MU14 Thunder Bay       ON   11:33 
      6   6/30     8242 Dietrich Mattison        13   M   MU14 Madison           WI   11:34 
      7   7/30     8202 Bennett Adams            13   M   MU14 Chaska            MN   11:51 
      8   8/30     8232 Eric Jamsa               12   M   MU14 Jacques           ON   11:51 
      9   1/24     8249 Maaritta Puiras          12   F   FU14 Thunder Bay       ON   12:12 
     10   9/30     8256 Eddie Snider             12   M   MU14 St. Paul          MN   12:21 
     11   2/24     8233 Stephanie Jones          13   F   FU14 St. Paul          MN   12:21 
     12   3/24     8216 Sydney Drevlow           12   F   FU14 Golden Valley     MN   12:26 
     13  10/30     8210 Reid Binsfeld            12   M   MU14 Elk River         MN   12:26 
     14  11/30     8226 Jace Haerter             12   M   MU14 Minneapolis       MN   12:31 
     15  12/30     8275 Liam Kyle                13   M   MU14 Thunder Bay       ON   12:33 
     16   4/24     8213 Aiva Dahlby              13   F   FU14 Chippewa Falls    WI   13:23 
     17  13/30     8208 Matthew Berge            12   M   MU14 Eden Prairie      MN   13:28 
     18   5/24     8286 Maria Lee                13   F   FU14 Minneapolis       MN   13:35 
     19  14/30     8282 Cai Hallstrom            12   M   MU14 Minneapolis       MN   13:38 
     20  15/30     8231 Jakob Hollmann           13   M   MU14 Thunder Bay       ON   13:55 
     21  16/30     8266 Aj Westanmo              12   M   MU14 Bloomington       MN   14:00 
     22   6/24     8258 Charlotte Stewart        12   F   FU14 St. Paul          MN   14:00 
     23   7/24     8230 Elin Hartmann            13   F   FU14 Edina             MN   14:13 
     24   8/24     8277 Bela Santan              13   F   FU14 Minneapolis       MN   14:16 
     25   9/24     8284 Siena Hennum             12   F   FU14 Minneapolis       MN   14:32 
     26  17/30     8223 Keenan Friden            12   M   MU14 Plymouth          MN   14:42 
     27  10/24     8285 Ari Kimball              12   F   FU14 Minneapolis       MN   14:57 
     28  11/24     8265 Elin Wellmann            12   F   FU14 Edina             MN   15:50 
     29  12/24     8221 Alexandra Fider          12   F   FU14 Minneapolis       MN   16:00 
     30  13/24     8278 Ellie Grabow             12   F   FU14 Minneapolis       MN   16:51 
     31  18/30     8250 Olyn Raleigh             12   M   MU14 Minneapolis       MN   17:08 
     32  19/30     8264 Lukas Wammer             12   M   MU14 Bloomington       MN   18:29 
     33  20/30     8244 Ben Mimick               13   M   MU14 Minneapolis       MN   19:03 
     34  21/30     8207 Alexander Bennett        13   M   MU14 Minneapolis       MN   19:11 
     35  14/24     8243 Erin McMaster            13   F   FU14 Plymouth          MN   19:18 
     36  15/24     8281 Taiyae Graffunder        13   F   FU14 Minneapolis       MN   19:24 
     37  16/24     8279 Libby Bures              12   F   FU14 Minneapolis       MN   20:32 
     38  17/24     8283 Selma Myers              13   F   FU14 Minneapolis       MN   21:07 
     39  22/30     8292 Nico Dockter             13   M   MU14 Minneapolis       MN   21:24 
     40  18/24     8280 Lola Hurckman            13   F   FU14 Minneapolis       MN   21:43 
     41  23/30     8047 Adam Wood                     M   MU14 Minneapolis       MN   24:06 
     42  19/24     8287 Aviva Fisher             13   F   FU14 Minneapolis       MN   24:40 
     43  24/30     8037 Baxter Heino                  M   MU14 Minneapolis       MN   29:42 
     44  25/30     8239 Noah Mahoney             13   M   MU14 Monticello        MN   30:54 
     45  26/30     8300 Christian Orcutt         12   M   MU14 Issaquah          WI   31:22 
     46  27/30     8049 Finnegan Bender               M   MU14 Minneapolis       MN   31:41 
     47  20/24     8039 Tianna Krueger                F   FU14 Minneapolis       MN   31:53 
     48  21/24     8031 Zareenah Shaheid         12   F   FU14 Minneapolis       MN   32:44 
     49  22/24     8291 Isabelle Kral            13   F   FU14 Minneapolis       MN   34:25 
     50  28/30     8048 Calvin Woessner               M   MU14 Minneapolis       MN   35:57 






  
                              Junior Loppet - U14
                                           U14
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
     51  29/30     8052 Dylan Steffen                 M   MU14 Minneapolis       MN   37:45 
     52  23/24     8035 Ameerah Shaheid          13   F   FU14 Minneapolis       MN   40:59 
     53  24/24     8034 Sofia Hernandez Limas    13   F   FU14 Minneapolis       MN   41:27 
     54  30/30     8228 Alex Haider              12   M   MU14 Chanhassen        MN   48:02 

  
                              Junior Loppet - U12
                                           U12
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
      1   1/21     8217 Logan Drevlow            10   M   MU12 Golden Valley     MN   12:42 
      2   1/19     8268 Inga Wing                11   F   FU12 Minneapolis       MN   12:50 
      3   2/21     8201 Willem Abbink            11   M   MU12 Thunder Bay       ON   12:53 
      4   3/21     8234 Mikkai Jones             11   M   MU12                        13:10 
      5   4/21     8212 Jack Dahlby              11   M   MU12 Chippewa Falls    WI   13:12 
      6   5/21     8205 Eli Andre                11   M   MU12 Minneapolis       MN   13:18 
      7   6/21     8270 Eyob Yore                10   M   MU12 Minneapolis       MN   13:34 
      8   7/21     8245 George Nelson            10   M   MU12 Woodbury          MN   13:40 
      9   2/19     8237 Elsa Lindfors            10   F   FU12 St Paul           MN   14:16 
     10   8/21     8204 Patrick Altstatt         11   M   MU12 Bloomington       MN   14:30 
     11   9/21     8203 Alexander Altstatt       11   M   MU12 Bloomington       MN   14:32 
     12  10/21     8269 Soren Winikoff           10   M   MU12 Minneapolis       MN   14:49 
     13  11/21     8236 Karlis Kreslins          11   M   MU12 St. Louis Park    MN   14:49 
     14  12/21     8274 Anders Decker            10   M   MU12 Minneapolis       MN   14:56 
     15   3/19     8276 Charlotte Ailey          11   F   FU12 Thunder Bay            15:05 
     16  13/21     8261 Owen Van Horn            10   M   MU12 Golden Valley     MN   15:06 
     17  14/21     8271 Logan Young              11   M   MU12 Bloomington       MN   15:15 
     18   4/19     8255 Megan Snider             10   F   FU12 St. Paul          MN   15:28 
     19   5/19     8235 Lucy Krawczyk            11   F   FU12 Minneapolis       MN   15:29 
     20   6/19     8260 Helen Townley            11   F   FU12 Minneapolis       MN   16:01 
     21   7/19     8211 Helen Chu                10   F   FU12 Edina             MN   16:47 
     22   8/19     8263 Zoe Wagner               10   F   FU12 Minneapolis       MN   16:56 
     23   9/19     8209 Selah Binsfeld           10   F   FU12 Elk River         MN   17:15 
     24  10/19     8225 Nina Georgeson           11   F   FU12 St Paul           MN   17:53 
     25  11/19     8248 Bria Peng                10   F   FU12 Cottage Grove     MN   18:52 
     26  15/21     8238 Jack Larson              11   M   MU12 Plymouth          MN   19:28 
     27  12/19     8222 Anna Fini                11   F   FU12 Saint Paul        MN   20:44 
     28  13/19     8267 Berit Wicker             10   F   FU12 Minneapolis       MN   21:25 
     29  16/21     8289 Finn Johnson             11   M   MU12 Minneapolis       MN   21:29 
     30  17/21     8229 Andrew Hartmann          10   M   MU12 Edina             MN   21:49 
     31  14/19     8259 Josie Struyk             10   F   FU12 Golden Valley     MN   21:57 
     32  15/19     8219 Maren Faust              12   F   FU12 Plymouth          MN   22:25 
     33  16/19     8218 Sophia Faust             12   F   FU12 Plymouth          MN   22:29 
     34  18/21     8262 Streeter Vars            10   M   MU12 Minneapolis       MN   23:13 
     35  19/21     8206 Ethan Arvidson           10   M   MU12 Minneapolis       MN   23:13 
     36  20/21     8290 Finn Wold                11   M   MU12                        26:10 
     37  17/19     8240 Isabel Mahoney           10   F   FU12 Monticello        MN   30:53 
     38  18/19     8295 Rosemarie Bell Antonio   11   F   FU12 Minneapolis       MN   33:01 
     39  19/19     8294 Toni Baker               11   F   FU12 Minneapolis       MN   39:07 
     40  21/21     8252 Eli Resnik               11   M   MU12 Minneapolis       MN   40:00 

  
                              Junior Loppet - U10
                                           U10
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
      1   1/10     8419 Karl Nelson               9   M   MU10 Medicine Lake     MN    6:14 
      2   2/10     8412 Darien Hull               9   M   MU10 Mendota Heights   MN    6:27 
      3   1/15     8422 Linnea Ousdigian          9   F   FU10 Shoreview         MN    6:32 
      4   2/15     8409 Paloma Good               9   F   FU10 Minneapolis       MN    7:14 
      5   3/15     8404 Claire Britton            9   F   FU10 Minnetonka        MN    7:15 
      6   4/15     8407 Camille Friden            9   F   FU10 Plymouth          MN    7:19 
      7   3/10     8043 Griffin Woeste            8   M   MU10 Golden Valley     MN    7:55 
      8   5/15     8405 Milla Erickson            9   F   FU10 Blaine            MN    8:04 
      9   4/10     8272 Finley Carlson           12   M   MU10 Minneapolis       MN    8:11 
     10   6/15     8417 Karis McMaster            9   F   FU10 Plymouth          MN    8:36 
     11   5/10     8426 Kai Ringsven              9   M   MU10 Golden Valley     MN    8:38 
     12   6/10     8430 Sam Van Horn              8   M   MU10 Golden Valley     MN    8:55 
     13   7/10     8402 Nicholas Altstatt         8   M   MU10 Bloomington       MN    8:58 
     14   7/15     8403 Erin Britton              8   F   FU10 Minnetonka        MN    9:06 
     15   8/15     8410 Klara Hoffmann            8   F   FU10 St.Paul           MN    9:51 
     16   9/15     8420 Ingrid Nelson             8   F   FU10 Woodbury          MN    9:55 
     17  10/15     8408 Margo Georgeson           9   F   FU10 St Paul           MN   11:00 
     18   8/10     8416 Oliver Lyon               8   M   MU10 Minneapolis       MN   12:05 
     19   9/10     8414 Jake Lawler               9   M   MU10 Burnsville        MN   12:06 
     20  11/15     8429 Harriet Townley           8   F   FU10 Minneapolis       MN   12:12 
     21  12/15     8406 Kara Fini                 9   F   FU10 Saint Paul        MN   12:29 
     22  13/15     8423 Emmi Puiras               8   F   FU10 Thunder Bay       ON   15:15 
     23  14/15     8418 Isabelle Mimick           9   F   FU10 Minneapolis       MN   15:24 
     24  15/15     8273 Esme Carlson              9   F   FU10 Minneapolis       MN   17:27 
     25  10/10     8427 Bjorn Sherman-Strand      9   M   MU10 Minneapolis       MN   27:17 
  
                              Junior Loppet - U8
                                            U8
  
  Place Div/Tot  No.    Name                    Age Sex Div    City              St Time       
  ===== ======== ====== ======================= === === ====== ================= == ======= 
      1   1/4      8042 Tove Wing                 7   M    MU8 Minneapolis       MN    8:58 
      2   1/5      8421 Kajsa Nelson              6   F    FU8 Medicine Lake     MN    9:55 
      3   2/4      8401 Killian Adams             5   M    MU8 Chaska            MN   13:58 
      4   2/5      8425 Kaysa Ringsven            7   F    FU8 Golden Valley     MN   14:21 
      5   3/4      8415 Ben Lawler                6   M    MU8 Burnsville        MN   14:36 
      6   3/5      8411 Clara Hull                6   F    FU8 Mendota Heights   MN   16:16 
      7   4/4      8428 Siah St. Clair            7   M    MU8 Blaine            MN   18:37 
      8   4/5      8424 Kirsti Puiras             6   F    FU8 Thunder Bay       ON   26:22 
      9   5/5      8041 Michaela Weiss            7   F    FU8 Ramsey            MN   31:18