Buffalo, MN
6/2/2019











                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 2, 2019
                                             1/4 Mile Swim - 12.06 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/16     45 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44 M    21  7:39  1:45  1:43    1   31:03 23.3  1:11    2   18:41  6:01 1:00:14 
    2   1/7     384 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28 M     2  6:17  1:26  2:00    3   32:34 22.2  1:10    3   18:53  6:05 1:00:52 
    3   1/8     390 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M     4  6:37  1:31  1:49   13   34:16 21.1  1:03    1   18:30  5:58 1:02:13 
    4   2/16    224 David Lewis             Nevis              MN  44 M    46  8:40  1:59  1:53    2   31:36 22.9  1:18    4   18:55  6:06 1:02:21 
    5   1/8     227 Connor Lisowski         Edina              MN  20 M     3  6:26  1:28  1:40   11   34:04 21.2  1:17    6   20:18  6:33 1:03:43 
    6   1/14    458 Joshua Doebbert         St. Paul           MN  30 M    28  7:56  1:48  1:30    4   33:22 21.7  1:10    8   20:29  6:36 1:04:25 
    7   1/9     436 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  54 F    17  7:32  1:43  1:47    6   33:28 21.6  1:33   18   21:37  6:58 1:05:55 
    8   2/8     335 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M    29  7:56  1:49  1:34   28   35:56 20.1  0:57    5   19:41  6:20 1:06:03 
    9   1/3     389 Kristina Swenson        Rogers             MN  22 F     8  7:00  1:36  1:25   19   35:06 20.6  1:08   21   21:49  7:02 1:06:25 
   10   1/10     58 Andy Clark              Northfield         MN  56 M     9  7:05  1:37  1:45   20   35:07 20.6  1:36   15   21:17  6:51 1:06:48 
   11   2/14    265 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30 M    33  8:23  1:55  1:38   15   34:20 21.1  1:24   17   21:20  6:52 1:07:03 
   12   2/10    314 Craig Peterson          Minneapolis,       MN  57 M    37  8:30  1:56  1:39   14   34:17 21.1  1:05   20   21:45  7:00 1:07:14 
   13   3/16      4 Greg Alexander          Plymouth           MN  41 M    19  7:34  1:44  2:05   10   33:57 21.3  1:14   27   22:36  7:17 1:07:25 
   14   2/8     102 Ken Ellingsen           Fitchburg          WI  23 M   101 10:28  2:23  2:00    5   33:25 21.7  1:16    9   20:33  6:37 1:07:39 
   15   1/14    183 Bettina Keppers         Duluth             MN  36 F    18  7:33  1:43  1:50    8   33:45 21.4  1:18   39   23:22  7:32 1:07:46 
   16   3/10    405 Keith Tufte             Excelsior          MN  59 M    15  7:31  1:43  2:52    9   33:56 21.3  1:25   26   22:30  7:15 1:08:12 
   17   3/14     81 Christopher Dirkes      Richfield          MN  30 M    26  7:55  1:48  1:53   16   34:22 21.1  1:14   32   22:52  7:22 1:08:14 
   18   3/8      76 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  24 M    22  7:39  1:45  1:35   25   35:20 20.5  1:29   25   22:28  7:14 1:08:29 
   19   1/4      44 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  16 F    12  7:22  1:41  1:25   50   37:43 19.2  1:10   13   20:52  6:43 1:08:30 
   20   4/10    135 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  58 M    48  8:45  2:00  2:07   23   35:16 20.5  1:50   16   21:17  6:51 1:09:14 
   21   1/21    209 Jason Larson            Golden Valley      MN  35 M    74  9:50  2:14  2:17   22   35:13 20.5  1:20   12   20:41  6:40 1:09:19 
   22   2/21    375 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36 M    30  8:05  1:51  1:45    7   33:45 21.4  1:10   59   24:39  7:56 1:09:21 
   23   1/8     185 Neil King               Nevis              MN  69 M    45  8:40  1:58  1:54   12   34:11 21.2  1:23   41   23:28  7:34 1:09:34 
   24   2/8     189 Leonard Klun            Maple Plain        MN  65 M    39  8:34  1:57  2:35   17   34:57 20.7  1:57   22   22:05  7:07 1:10:06 
   25   1/17    416 Todd White              Roseville          MN  51 M    11  7:20  1:40  1:52   26   35:39 20.3  1:26   49   24:03  7:45 1:10:18 
   26   4/16    456 Joshua Flynn            Medina             MN  44 M     5  6:42  1:32  2:27   41   37:12 19.5  1:38   28   22:39  7:18 1:10:36 
   27   1/9     156 Sharon Heyer            Circle Pines       MN  30 F    40  8:35  1:57  2:56   48   37:36 19.2  1:34    7   20:26  6:35 1:11:04 
   28   2/9     386 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  52 F    76  9:52  2:15  2:03   24   35:19 20.5  1:27   33   23:06  7:27 1:11:45 
   29   5/16    364 Josh Sell               Waconia            MN  40 M    59  9:08  2:05  3:02   37   36:44 19.7  1:27   19   21:39  6:58 1:11:58 
   30   3/21    433 Nicholas Zarns          Eden Prairie       MN  35 M    35  8:28  1:56  2:09   30   36:05 20.1  1:37   46   23:55  7:42 1:12:12 
   31   2/17    457 Jeffrey Grebner         Bloomington        MN  52 M    14  7:27  1:42  1:33  107   41:08 17.6  1:39   11   20:39  6:39 1:12:24 
   32   2/14    462 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39 F    49  8:47  2:00  1:49   42   37:13 19.4  1:19   36   23:20  7:31 1:12:26 
   33   2/7     477 Nick Teetzel            Rogers             MN  27 M   152 12:12  2:47  2:24   31   36:06 20.0  1:36   10   20:38  6:39 1:12:54 
   34   4/14    219 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  31 M    61  9:18  2:07  2:32   66   38:41 18.7  1:16   14   21:11  6:49 1:12:56 
   35   3/17    388 Greg Swenson            Rogers             MN  50 M    27  7:55  1:48  2:26   21   35:11 20.6  1:32   78   25:58  8:22 1:13:00 
   36   6/16     68 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  40 M     6  6:46  1:33  2:55   43   37:17 19.4  1:31   64   24:51  8:00 1:13:18 
   37   3/14    309 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  37 F    62  9:18  2:07  1:51   32   36:08 20.0  1:33   57   24:37  7:56 1:13:26 
   38   3/8     271 Chris Morris            St Cloud           MN  16 M     1  5:53  1:21  2:23   72   39:19 18.4  1:49   53   24:17  7:49 1:13:39 
   39   4/21    307 Mark Paananen           Buffalo            MN  35 M    71  9:38  2:12  2:17   27   35:48 20.2  1:23   61   24:45  7:58 1:13:49 
   40   1/15    166 Soren Huggins           Saint Louis Park   MN  45 M    10  7:09  1:38  2:30   57   38:17 18.9  1:54   55   24:30  7:53 1:14:18 
   41   5/21     93 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  39 M    93 10:21  2:21  1:52   35   36:26 19.9  1:26   62   24:48  7:59 1:14:51 
   42   5/10    454 John Stangl             Buffalo            MN  56 M    91 10:17  2:21  2:28   36   36:38 19.8  1:41   47   23:56  7:42 1:14:58 
   43   6/21    321 Andrew Puroway          St. Paul           MN  39 M    55  8:56  2:02  2:35   62   38:28 18.8  1:40   40   23:27  7:33 1:15:04 
   44   4/14    473 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  37 F    78  9:53  2:15  2:07   53   37:56 19.1  1:31   42   23:43  7:39 1:15:08 
   45   5/14    402 Dean Tonev              Buffalo            MN  34 M   128 11:31  2:37  2:23   40   37:09 19.5  1:27   29   22:48  7:21 1:15:16 
   46   2/4     235 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16 F    41  8:35  1:57  1:54   96   40:28 17.9  1:21   35   23:17  7:30 1:15:33 
   47   6/14    163 Andrew Hoganson         Hanover            MN  30 M    44  8:38  1:58  2:58   79   39:31 18.3  1:47   31   22:51  7:22 1:15:44 
   48   2/15    424 Garrett Wilson          Edina              MN  48 M    66  9:26  2:09  2:43   39   37:08 19.5  2:02   56   24:30  7:54 1:15:48 
   49   1/11    403 Thu Tong                Plymouth           MN  44 F   125 11:21  2:35  2:21   33   36:13 20.0  1:51   52   24:10  7:47 1:15:54 
   50   3/15    246 Hector Matascastillo    St Paul            MN  46 M   102 10:29  2:23  2:44   18   35:02 20.7  2:18   72   25:30  8:13 1:16:02 
   51   6/10    383 Steve Stolz             Forest Lake        MN  59 M    25  7:50  1:47  2:36   59   38:20 18.9  1:51   79   26:01  8:23 1:16:35 
   52   2/9     212 Angela Leadens          Hanover            MN  30 F    38  8:32  1:57  2:36   99   40:36 17.8  1:42   38   23:21  7:31 1:16:45 
   53   7/16    121 Nick Folger             Corcoran           MN  43 M    60  9:15  2:06  2:40   73   39:19 18.4  1:48   44   23:49  7:40 1:16:50 
   54   4/8     141 Josh Halper             Golden Valley      MN  19 M    36  8:29  1:56  2:11   56   38:16 18.9  1:29   92   26:29  8:32 1:16:52 
   55   8/16    293 Chris Nichols           Dayton             MN  40 M    67  9:28  2:09  1:51   58   38:20 18.9  1:19   83   26:10  8:26 1:17:07 
   56   9/16    329 Dan Reitsma             Carver             MN  41 M   124 11:19  2:35  3:00   29   36:00 20.1  1:45   74   25:43  8:17 1:17:46 
   57   4/17    272 George Morris           St Cloud           MN  52 M   171 12:54  2:56  2:22   47   37:35 19.3  1:31   43   23:47  7:40 1:18:06 
   58   5/17    372 Greg Skaggs             Golden Valley      MN  50 M    57  9:00  2:03  3:30   52   37:55 19.1  1:58   77   25:54  8:21 1:18:16 
   59   4/15    216 Alexander Leikikh       Marblehead         MA  46 M    64  9:23  2:08  3:04   44   37:21 19.4  2:22   84   26:10  8:26 1:18:19 
   60   5/15      3 Jason Alders            Nowthen            MN  47 M    23  7:45  1:46  4:12   86   40:06 18.0  1:41   58   24:38  7:56 1:18:19 
   61   3/9     218 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  32 F    47  8:42  1:59  2:50   93   40:19 17.9  1:24   71   25:28  8:12 1:18:39 
   62   7/21    352 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  37 M   133 11:38  2:39  2:33   88   40:10 18.0  1:51   30   22:48  7:21 1:18:58 
   63   2/11    148 Kyleen Harstedt         Hugo               MN  40 F    56  8:58  2:03  2:32   45   37:33 19.3  2:18  112   27:47  8:57 1:19:06 
   64   1/8      48 John Burns              Prior Lake         MN  52 M    82  9:58  2:16  3:05   69   38:57 18.6  1:28   81   26:07  8:25 1:19:33 
   65   1/3     453 Thomas Rohman           South Haven        MN  72 M   105 10:31  2:24  3:43   55   38:10 19.0  1:59   70   25:17  8:09 1:19:38 
   66  10/16     21 Erik Barsness           West St. Paul      MN  40 M    70  9:37  2:12  2:14   84   40:05 18.1  1:22   89   26:22  8:30 1:19:38 
   67   1/5       6 Alex Alviani            Buffalo            MN  25 F    24  7:46  1:46  3:22  120   42:17 17.1  1:34   60   24:45  7:58 1:19:42 
   68   6/15    331 Jason Riley             Maple Grove        MN  48 M   116 10:57  2:30  2:26   65   38:41 18.7  2:09   75   25:46  8:18 1:19:56 
   69   6/17    304 Michael Oscarson        Minneapolis        MN  50 M   112 10:49  2:28  2:31   70   39:16 18.4  1:20   86   26:14  8:27 1:20:08 
   70   8/21    354 Justin Schott           Loretto            MN  39 M    20  7:37  1:44  3:19   51   37:53 19.1  2:01  142   29:26  9:29 1:20:13 
   71   7/14    286 Dane Nelsen             Saint Cloud        MN  32 M    54  8:52  2:01  2:37   67   38:53 18.6  1:44  123   28:23  9:09 1:20:28 
   72   9/21    366 Bill Shields            Plymouth           MN  38 M    96 10:24  2:22  3:21   91   40:14 18.0  2:08   54   24:24  7:51 1:20:29 
   73   3/11    294 Sarah Nichols           Dayton             MN  41 F    58  9:01  2:03  1:44  119   42:16 17.1  1:27   82   26:07  8:25 1:20:34 
   74   4/11    238 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42 F    73  9:47  2:14  3:29   87   40:06 18.0  1:43   73   25:33  8:14 1:20:37 
   75   1/7     126 Susan Froelich          Albertville        MN  55 F    94 10:21  2:22  2:54   61   38:27 18.8  2:04  106   27:17  8:47 1:21:01 
   76  10/21    243 Robert Marshall         Maple Grove        MN  36 M    98 10:26  2:23  3:04   94   40:22 17.9  2:24   63   24:51  8:00 1:21:05 
   77   4/8     253 Bobby McCoy             St. Michael        MN  24 M   195 14:43  3:21  2:14   78   39:27 18.3  0:57   45   23:52  7:41 1:21:12 
   78   2/5     264 Michelle Molitor        Belgrade           MN  29 F   115 10:53  2:29  2:31   92   40:16 18.0  1:34   80   26:04  8:24 1:21:16 
   79   3/8     311 Ed Patton               Golden Valley      MN  65 M    31  8:09  1:52  3:52   81   39:45 18.2  2:32  102   27:06  8:44 1:21:24 
   80   7/15    157 Kevin Hill              Golden Valley      MN  49 M    75  9:50  2:14  2:57   98   40:35 17.8  1:45   87   26:20  8:29 1:21:25 
   81   1/9     343 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  47 F    81  9:58  2:16  2:47   68   38:55 18.6  2:43  104   27:10  8:45 1:21:30 
   82   1/4      59 Douglas Collison        Eden Prairie       MN  63 M   103 10:29  2:23  3:37   38   36:46 19.7  1:58  131   28:52  9:18 1:21:38 
   83   8/15    460 Paul Peltier            Stacy              MN  49 M   174 13:04  2:59  3:53   34   36:26 19.9  2:02   90   26:25  8:31 1:21:48 
   84   7/17    201 Randy Kramer            Buffalo            MN  52 M    89 10:17  2:21  2:17   85   40:06 18.0  2:16  100   27:03  8:43 1:21:57 
   85   5/8      82 Hunter Doherty          Vadnais Heights    MN  16 M    34  8:24  1:55  3:36   54   37:58 19.1  1:52  153   30:14  9:44 1:22:01 
   86   2/3     188 Daniel Kirk             Blaine             MN  73 M   114 10:53  2:29  2:35   63   38:34 18.8  2:06  116   28:01  9:02 1:22:07 
   87   3/4      30 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16 F    79  9:55  2:16  2:02  101   40:45 17.8  1:21  119   28:08  9:04 1:22:09 
   88   7/10     54 Chris Chinander         Carver             MN  58 M    16  7:32  1:43  2:40   49   37:39 19.2  3:49  157   30:42  9:53 1:22:20 
   89   5/14    308 Victori Paananen        Buffalo            MN  36 F   141 11:51  2:42  2:50  112   41:40 17.4  2:00   48   24:03  7:45 1:22:21 
   90   8/14    429 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30 M   110 10:47  2:27  2:41  128   42:50 16.9  1:26   69   25:14  8:08 1:22:55 
   91   9/15    200 Josh Kramber            Montrose           MN  47 M    85 10:10  2:19  2:48   75   39:22 18.4  2:07  130   28:47  9:16 1:23:11 
   92   2/7     301 Kelly O'Neill           Excelsior          MN  58 F    80  9:57  2:16  3:02  134   43:26 16.7  1:57   66   25:00  8:03 1:23:20 
   93  11/21     53 Aaron Chinander         Carver             MN  36 M   107 10:40  2:26  2:44   76   39:24 18.4  2:00  129   28:38  9:13 1:23:24 
   94   5/8     371 John-Luke Singh         Rogers             MN  23 M   106 10:35  2:25  2:36  171   46:28 15.6  1:31   24   22:21  7:12 1:23:30 
   95   8/17    228 Troy Livgard            Forest Lake        MN  50 M   104 10:29  2:23  4:01   95   40:24 17.9  2:17   88   26:22  8:29 1:23:31 
   96   3/7      18 Eric Barnes             Burnsville         MN  27 M    43  8:38  1:58  5:17  136   43:48 16.5  2:41   34   23:09  7:27 1:23:31 
   97  12/21    356 Craig Schroeder         Dayton             MN  36 M   126 11:23  2:36  2:49   64   38:36 18.7  1:55  133   29:01  9:21 1:23:43 
   98   9/14    125 Stephen Froelich        West Saint Paul    MN  33 M   123 11:16  2:34  3:39   60   38:25 18.8  2:50  111   27:43  8:56 1:23:52 
   99   4/9     113 Maria Finke             Minneapolis        MN  31 F   118 11:01  2:31  2:25  108   41:08 17.6  2:21  105   27:11  8:45 1:24:04 
  100  13/21    411 Adam Wallschlaeger      Maple Grove        MN  38 M   111 10:47  2:28  3:16  109   41:08 17.6  2:07  101   27:05  8:43 1:24:21 
  101   6/8     476 Max Menzemer            Buffalo            MN  18 M     7  6:59  1:35  4:03  124   42:31 17.0  1:53  138   29:10  9:24 1:24:34 
  102  10/14    161 Nathan Hoffman          Saint Cloud        MN  33 M   222 18:03  4:06  3:45   74   39:21 18.4  1:43   23   22:10  7:08 1:25:00 
  103   3/5     410 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  26 F    99 10:27  2:23  2:59  143   44:00 16.4  2:26   68   25:12  8:07 1:25:01 
  104  11/16    421 Shawn Williams          Saint Michael      MN  40 M   117 10:58  2:30  2:35  102   40:47 17.7  2:36  124   28:23  9:09 1:25:17 
  105   6/8       7 Kyle Alviani            Buffalo            MN  24 M    72  9:40  2:12  4:02  110   41:10 17.6  1:59  125   28:29  9:10 1:25:19 
  106  11/14    361 Jonathan Seaberg        Saint Paul         MN  30 M   121 11:02  2:31  4:18  150   44:18 16.3  1:41   51   24:09  7:47 1:25:27 
  107   4/8     249 Mike McCann             Minnetonka         MN  65 M   148 11:59  2:44  4:12   71   39:17 18.4  1:53  120   28:09  9:04 1:25:29 
  108  14/21    461 Robert Yost             Minot Afb          MN  36 M   192 14:32  3:19  4:24   46   37:34 19.3  2:29   94   26:38  8:35 1:25:35 
  109   5/8     269 Steve Morgan            Faribault          MN  65 M    53  8:52  2:01  4:11  125   42:33 17.0  2:02  118   28:03  9:02 1:25:40 
  110  10/15    312 Scot Pekarek            Minneapolis        MN  45 M   172 13:00  2:58  4:07  104   40:51 17.7  2:47   67   25:01  8:03 1:25:45 
  111   9/17    432 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  50 M    95 10:23  2:22  3:46   89   40:11 18.0  2:04  147   29:42  9:34 1:26:04 
  112  12/16     94 Andy Dybvig             Plymouth           MN  43 M   163 12:33  2:51  4:45   90   40:13 18.0  2:27   91   26:28  8:31 1:26:23 
  113   5/9     378 Carissa Squire          Eagan              MN  31 F    87 10:12  2:20  3:55  116   42:09 17.2  3:16  103   27:09  8:45 1:26:39 
  114  12/14    128 Greg Gagliardi          Plymouth           MN  34 M   113 10:49  2:28  4:19  140   43:56 16.5  1:29   85   26:14  8:27 1:26:46 
  115   3/9     359 Caroline Schwieters Wan Dayton             MN  52 F   166 12:39  2:53  3:46  148   44:16 16.3  1:59   50   24:09  7:47 1:26:47 
  116   5/11    336 Krista Roering          St. Louis Park     MN  44 F    51  8:50  2:01  3:08  127   42:39 17.0  2:16  154   30:19  9:46 1:27:10 
  117   2/9     472 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  48 F   138 11:49  2:41  3:55  100   40:38 17.8  2:37  126   28:30  9:11 1:27:27 
  118   1/1      29 Macy Bell               Maple Grove        MN  14 F    92 10:17  2:21  2:17  158   45:03 16.1  1:07  135   29:06  9:22 1:27:48 
  119   6/8      62 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  69 M   131 11:37  2:39  3:36  111   41:12 17.6  2:55  127   28:31  9:11 1:27:49 
  120   1/7     119 Gabe Flores             West St Paul       MN  15 M    83 10:01  2:17  2:06  170   46:21 15.6  1:09  128   28:37  9:13 1:28:13 
  121   6/11    348 Renee Saamanen          Duluth             MN  43 F   100 10:27  2:23  3:55   83   40:01 18.1  2:40  165   31:27 10:08 1:28:28 
  122  15/21     64 Aaron Craig             Saint Michael      MN  37 M    32  8:13  1:52  4:35  175   46:41 15.5  1:49  109   27:33  8:53 1:28:50 
  123   3/7      61 Brenda Conzet           Buffalo            MN  58 F    86 10:12  2:19  4:36  114   41:48 17.3  3:11  134   29:05  9:22 1:28:50 
  124  13/16    204 Joel Krogstad           Saint Paul         MN  41 M    84 10:06  2:18  5:45  141   43:58 16.5  1:30  113   27:50  8:58 1:29:08 
  125   7/8     325 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  21 M   143 11:52  2:42  4:15  162   45:12 16.0  1:27   95   26:43  8:36 1:29:28 
  126   2/4     140 Roger Hager             Minneapolis        MN  61 M   145 11:56  2:43  3:23  156   44:54 16.1  1:36  110   27:42  8:55 1:29:28 
  127  16/21     70 Eric Dahlheimer         Cokato             MN  37 M   140 11:49  2:42  3:10  182   47:59 15.1  1:55   65   24:57  8:02 1:29:48 
  128   7/8     262 Bill Minge              St. Louis Park     MN  67 M   175 13:07  2:59  5:56  121   42:24 17.1  2:57   76   25:48  8:19 1:30:10 
  129   4/7     298 Jake Ocken              Edina              MN  25 M   213 16:08  3:40  3:47  115   42:00 17.2  1:27   97   26:52  8:39 1:30:12 
  130   3/4     430 David Yantes            St. Michael        MN  60 M   119 11:01  2:31  2:54  126   42:33 17.0  2:11  169   31:44 10:13 1:30:22 
  131  17/21    274 Ryan Morse              Sartell            MN  36 M   129 11:32  2:38  3:31  106   40:56 17.7  2:50  168   31:36 10:11 1:30:24 
  132  11/15    143 Paul Hanek              Woodbury           MN  48 M   168 12:48  2:55  3:44  145   44:12 16.4  1:41  117   28:03  9:02 1:30:27 
  133   4/4     353 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  60 M   142 11:52  2:42  3:13  113   41:43 17.3  2:15  166   31:29 10:08 1:30:30 
  134  18/21    395 Ryan Tesch              Delano             MN  38 M    42  8:35  1:57  4:27  164   45:22 16.0  2:16  151   30:08  9:42 1:30:46 
  135   3/9     207 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  49 F   136 11:48  2:41  4:22  129   43:04 16.8  2:20  141   29:23  9:28 1:30:56 
  136   2/3      19 Sarah Barnes            Prior Lake         MN  24 F   200 15:03  3:26  3:35  117   42:10 17.2  2:16  114   27:54  8:59 1:30:57 
  137   4/7     132 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  59 F   160 12:26  2:50  3:38  131   43:06 16.8  2:50  137   29:10  9:23 1:31:07 
  138   2/8     153 Matthew Heitzman        Elk River          MN  28 M   159 12:26  2:50  4:02  155   44:48 16.2  1:46  121   28:15  9:06 1:31:15 
  139   5/7     327 Sam Rehlinger           Hopkins            MN  25 M   199 14:55  3:24  5:32   77   39:24 18.4  3:39  115   27:55  9:00 1:31:25 
  140   6/9     287 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  33 F    69  9:30  2:10  3:16  160   45:11 16.0  2:24  163   31:21 10:06 1:31:41 
  141  10/17    305 Matt Ostrowski          Chaska             MN  50 M   198 14:53  3:23  5:21   82   40:01 18.1  2:01  143   29:31  9:30 1:31:45 
  142   4/9      63 Sally Covert            White Bear Lake    MN  48 F   146 11:58  2:44  3:12  123   42:30 17.0  2:21  180   32:13 10:23 1:32:12 
  143  19/21    117 Nere Jhun Florentino    Fargo              ND  35 M   178 13:12  3:00  3:08   97   40:29 17.9  1:47  187   33:40 10:51 1:32:14 
  144   8/8     106 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  24 M    88 10:14  2:20  4:08  180   47:49 15.1  0:37  148   29:51  9:37 1:32:37 
  145   5/7     452 Elizebeth Ryan          Edina              MN  56 F   109 10:45  2:27  3:57  151   44:18 16.3  1:52  172   31:54 10:16 1:32:45 
  146   8/10     33 Scott Benson            Minneapolis        MN  57 M   122 11:07  2:32  4:39   80   39:37 18.3  2:39  200   34:48 11:12 1:32:47 
  147  13/14    277 Matthew Mulville        Ham Lake           MN  33 M   162 12:32  2:51  4:38  147   44:13 16.4  2:24  139   29:14  9:25 1:33:00 
  148  11/17    220 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  53 M   190 14:21  3:16  4:14  105   40:52 17.7  3:40  149   29:54  9:38 1:33:00 
  149  12/17     10 Joe Andrews             Minneapolis        MN  53 M    97 10:25  2:22  4:11  149   44:16 16.3  2:21  170   31:52 10:16 1:33:02 
  150   4/9      50 Kathleen Carlson        Edina              MN  50 F   137 11:48  2:41  3:19  130   43:05 16.8  2:57  176   32:02 10:19 1:33:10 
  151  12/15    400 Kyle Toavs              New Hope           MN  46 M   151 12:08  2:46  5:25  118   42:13 17.1  3:04  155   30:24  9:47 1:33:13 
  152   5/9     399 Jennifer Toavs          New Hope           MN  45 F   216 17:15  3:56  4:25  122   42:28 17.0  2:32   96   26:45  8:37 1:33:24 
  153   7/11    232 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  43 F   176 13:09  3:00  3:46  152   44:37 16.2  1:49  152   30:09  9:43 1:33:29 
  154  14/16    205 Darren Kuhn             Dayton             MN  42 M   189 14:18  3:15  4:36  191   49:39 14.6  1:41   37   23:21  7:31 1:33:32 
  155   6/9     266 Heather Moody           Maple Grove        MN  47 F   150 12:01  2:44  3:38  165   45:27 15.9  2:42  150   30:02  9:40 1:33:48 
  156   6/14    146 Stephanie Harbaugh      Minneapolis        MN  35 F   179 13:24  3:03  4:34  138   43:53 16.5  2:37  144   29:35  9:32 1:34:01 
  157   7/9     237 Natalie Lyon            Minneapolis        MN  33 F   181 13:33  3:05  4:26  139   43:54 16.5  2:35  145   29:35  9:32 1:34:01 
  158   1/4      65 Amber Crosland          Hanover            MN  41 F    63  9:22  2:08  4:19  144   44:01 16.4  3:23  194   34:22 11:04 1:35:24 
  159   8/8     326 Steve Regli             Lakeville          MN  67 M   147 11:58  2:44  3:11  133   43:24 16.7  2:24  197   34:30 11:07 1:35:24 
  160   3/8      66 John Crosland           Hanover            MN  42 M    13  7:26  1:42  6:16  142   43:58 16.5  3:23  195   34:23 11:04 1:35:26 
  161   5/9      80 Tammy Diepenbrock       Delano             MN  54 F   139 11:49  2:42  3:52  154   44:42 16.2  3:12  174   31:57 10:17 1:35:30 
  162   7/9     162 Sherry Hoffman          Prior Lake         MN  45 F   156 12:21  2:49  4:50  168   46:15 15.6  2:30  146   29:41  9:34 1:35:36 
  163   7/14    373 Lisa Skelton            Champlin           MN  39 F   108 10:41  2:26  3:47  166   46:05 15.7  3:03  177   32:06 10:20 1:35:39 
  164  13/17    423 Charles Wilson          Plymouth           MN  50 M   157 12:22  2:49  4:35  157   44:59 16.1  2:31  181   32:19 10:25 1:36:44 
  165   6/7     409 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  55 F   221 17:49  4:03  6:00  135   43:36 16.6  2:09  108   27:22  8:49 1:36:54 
  166  20/21    427 Michael Worden          Buffalo            MN  37 M   196 14:45  3:22  4:06  193   50:01 14.5  1:29   98   26:54  8:40 1:37:13 
  167   8/14    197 Anita Koralewski        Holdingford        MN  38 F   184 13:41  3:07  3:20  163   45:17 16.0  1:30  185   33:34 10:49 1:37:20 
  168   4/5      67 Amy Cross               St Cloud           MN  26 F   180 13:32  3:05  4:12  198   51:04 14.2  1:45   99   26:56  8:41 1:37:27 
  169   9/10    434 Jeffrey Zerwas          North Branch       MN  56 M   209 15:47  3:36  4:23  153   44:38 16.2  3:35  136   29:08  9:23 1:37:27 
  170  14/17    114 Donald Finn             Plymouth           MN  52 M   193 14:37  3:20  4:11  159   45:11 16.0  2:28  160   31:05 10:01 1:37:31 
  171   9/14    208 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  39 F   204 15:17  3:29  2:06  200   51:25 14.1  1:53  107   27:22  8:49 1:38:01 
  172   8/11    181 Janelle Katzner         Rogers             MN  40 F    90 10:17  2:21  4:04  178   47:35 15.2  2:47  190   33:49 10:54 1:38:30 
  173   7/8      22 Carter Barton           Hanover            MN  18 M    68  9:30  2:10  3:15  211   55:52 13.0  1:18  132   29:00  9:20 1:38:53 
  174  10/14      2 Rebecca Abuayed         Maple Grove        MN  35 F   177 13:11  3:00  4:42  179   47:46 15.1  1:46  167   31:36 10:10 1:38:59 
  175   6/7     122 Johnny Forsberg         Hanover            MN  27 M    65  9:25  2:09  4:52                                            1:39:30 
  176   3/3     203 Robert Kranz            Kapaa              HI  72 M   188 14:10  3:13  4:08  169   46:21 15.6  2:47  179   32:11 10:22 1:39:35 
  177   2/7     349 Henry Salita            Minnetonka         MN  13 M    77  9:53  2:15  4:42  208   54:02 13.4  2:07  140   29:17  9:26 1:39:57 
  178   8/9     191 Alyssa Knese            Sauk Rapids        MN  32 F   186 13:51  3:09  5:27  196   50:21 14.4  2:23  122   28:18  9:07 1:40:17 
  179   8/8     171 Preston Jenson          Holdingford        MN  18 M   153 12:13  2:47  5:21  194   50:05 14.4  1:31  161   31:09 10:02 1:40:18 
  180  14/14    263 Michael Mishler         Richfield          MN  33 M   208 15:35  3:33  2:54  185   48:36 14.9  1:56  162   31:21 10:06 1:40:20 
  181  13/15    470 Eric Beckman            Buffalo            MN  48 M   158 12:25  2:50  6:18  186   48:39 14.9  2:06  158   30:54  9:57 1:40:21 
  182   9/9       9 Michaela Anderson       Otsego             MN  31 F   202 15:07  3:27  3:28  181   47:52 15.1  2:00  175   31:59 10:18 1:40:25 
  183  15/17     84 Darwin Doose            Buffalo            MN  51 M   135 11:41  2:40  4:36  176   47:12 15.3  2:33  199   34:39 11:10 1:40:39 
  184   4/8      95 Sam Ebute               Richfield          MN  50 M   214 16:54  3:51  4:02  137   43:49 16.5  2:00  196   34:25 11:05 1:41:08 
  185   5/5     300 Emily Olson             Maple Grove        MN  25 F   132 11:38  2:39  4:48  177   47:22 15.3  2:33  202   35:01 11:17 1:41:19 
  186   7/7      24 Samuel Barton           Gaylord            MN  28 M   197 14:49  3:22  3:17  190   49:33 14.6  1:50  182   32:46 10:33 1:42:12 
  187  21/21    273 Chris Morse             Sartell            MN  38 M    52  8:50  2:01  4:14  167   46:07 15.7  2:55  213   40:28 13:02 1:42:32 
  188   6/9     387 Theresa Sweeney         Buffalo            MN  53 F   185 13:43  3:07  4:37  146   44:13 16.4  3:06  205   36:59 11:55 1:42:36 
  189  16/17    290 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  52 M   211 16:04  3:39  4:15  103   40:49 17.7  7:31  192   34:03 10:58 1:42:40 
  190   1/1      28 Nancy Bauer             Champlin           MN  71 F   170 12:51  2:56  5:02  184   48:23 15.0  3:21  186   33:38 10:50 1:43:13 
  191   3/7     437 Sam Zook                Buffalo            MN  12 M   134 11:41  2:40  6:25  202   52:23 13.8  1:50  159   30:56  9:58 1:43:14 
  192   7/9     275 Wendy Mueller           Andover            MN  50 F   215 17:13  3:55  4:15  172   46:29 15.6  3:05  183   33:04 10:39 1:44:04 
  193  11/14     56 Heather Christ          Brooklyn Center    MN  38 F   220 17:31  3:59  4:39  187   48:48 14.8  1:50  164   31:22 10:06 1:44:08 
  194   8/9     306 Tina Otten              Champlin           MN  51 F   154 12:18  2:48  5:25  161   45:12 16.0  4:12  207   37:15 12:00 1:44:20 
  195   5/8     449 Chris Adams             Cambridge          MN  34 M   161 12:27  2:50  4:51  183   48:21 15.0  2:23  208   37:20 12:01 1:45:21 
  196   9/11    291 Kimberly Nermyr         Plymouth           MN  44 F   169 12:50  2:55  4:11  203   52:33 13.8  2:06  191   34:02 10:58 1:45:39 
  197   6/8     257 Steven McMahon          Eau  Claire        WI  57 M   120 11:02  2:31  4:42  132   43:18 16.7  4:33  220   42:35 13:43 1:46:09 
  198  12/14    406 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  39 F   130 11:34  2:38  5:54  206   53:19 13.6  2:00  184   33:26 10:46 1:46:11 
  199   8/9     211 Katie Lawler            St. Louis Park     MN  48 F   144 11:55  2:43  4:46  173   46:31 15.6  3:21  211   40:13 12:57 1:46:44 
  200   1/2     242 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  60 F   218 17:19  3:57  3:19  192   49:44 14.5  1:50  198   34:35 11:08 1:46:44 
  201  10/11    241 Donna Mapes             Minneapolis        MN  42 F   212 16:05  3:40  3:59  197   50:36 14.3  2:50  188   33:44 10:52 1:47:11 
  202  13/14     31 Mandy Bellm             Waconia            MN  38 F   173 13:01  2:58  4:06  210   54:37 13.2  2:12  189   33:49 10:53 1:47:43 
  203   7/7      13 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  58 F   187 13:58  3:11  4:10  199   51:07 14.2  2:57  204   36:18 11:42 1:48:29 
  204   1/1     350 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65 F   223 19:48  4:30  4:24  174   46:39 15.5  2:57  201   34:52 11:14 1:48:38 
  205  10/10    412 Richard Weeks           Woodbury           MN  58 M   164 12:35  2:52  3:31  189   49:13 14.7  3:34  212   40:27 13:01 1:49:19 
  206  15/16     23 David Barton            Hanover            MN  43 M   217 17:17  3:56  6:57  195   50:18 14.4  2:55  178   32:07 10:20 1:49:31 
  207   4/7      49 Wyatt Buselmeier        Buffalo            MN  12 M   155 12:19  2:48  5:51  214   58:56 12.3  2:24  156   30:24  9:47 1:49:52 
  208  11/11    239 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  40 F    50  8:47  2:00  4:00  201   52:20 13.8  3:31  214   41:33 13:23 1:50:10 
  209   5/7     419 Reiker Wignes           Buffalo            MN  10 M   206 15:24  3:30  4:59  217 1:00:08 12.0  1:40  171   31:54 10:16 1:54:02 
  210  16/16    418 Craig Wignes            Buffalo            MN  41 M   205 15:23  3:30  5:01  218 1:00:09 12.0  1:38  173   31:54 10:16 1:54:02 
  211   7/8     407 Philip Vilkama          Plymouth           MN  32 M   201 15:07  3:26  5:34  207   53:58 13.4  5:14  193   34:13 11:01 1:54:03 
  212   2/4     324 Shannon Reagan          Monticello         MN  42 F   182 13:35  3:06  2:36  205   52:42 13.7  3:09  219   42:35 13:43 1:54:35 
  213   3/4     413 Vanessa Weinmann        Richmond           MN  30 F   149 12:01  2:44  4:42  219 1:01:07 11.8  2:17  203   35:47 11:31 1:55:51 
  214  14/14     35 Amanda Berg             Cokato             MN  39 F   194 14:41  3:21  3:42  213   58:19 12.4  2:37  206   37:10 11:58 1:56:26 
  215   8/8     134 Charles Goodman         Minneapolis        MN  35 M   191 14:31  3:18  5:17  204   52:40 13.7  2:48  221   43:17 13:56 1:58:31 
  216   2/2      27 Amy Bauch               Minneapolis        MN  60 F   210 15:52  3:37  5:46  188   48:59 14.8  3:09  223   45:56 14:48 1:59:41 
  217   3/3     202 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  22 F   203 15:09  3:27  4:53  209   54:31 13.3  3:39  215   41:38 13:24 1:59:49 
  218   6/7     292 Nick Nermyr             Plymouth           MN  14 M   207 15:31  3:32  6:01  216   59:39 12.1  1:45  209   37:43 12:09 2:00:37 
  219  14/15    120 Leo Flores              West St Paul       MN  49 M   127 11:25  2:36  3:58  222 1:03:02 11.5  2:46  217   41:47 13:27 2:02:57 
  220   4/4     118 Cecilia Flores          West St. Paul      MN  16 F   165 12:36  2:52  8:44  223 1:03:09 11.5  2:43  216   41:46 13:27 2:08:56 
  221  15/15    139 Kenneth Haataja         Buffalo            MN  46 M   226 21:56  4:59  4:26  220 1:01:48 11.7  2:31  210   38:36 12:26 2:09:15 
  222   7/7     259 Michael Meadowcroft     Plymouth           MN  15 M   167 12:47  2:55  7:18  225 1:21:18  8.9  3:39   93   26:35  8:34 2:11:35 
  223   9/9     414 Kirsten Wessel          Osakis             MN  51 F   224 20:24  4:39  9:07  212   57:58 12.5  2:21  222   43:56 14:09 2:13:44 
  224   9/9     195 Sheila Konz             Forest Lake        MN  46 F   225 21:02  4:47  5:23  221 1:02:59 11.5  4:24  218   41:53 13:29 2:15:39 
  225  17/17     77 Jeff Devereaux          Maple Grove        MN  52 M   219 17:21  3:57  5:45  215   59:14 12.2  2:42  224   57:02 18:22 2:22:02 
  226   4/4     404 Rose Tonn               Maple Grove        MN  33 F   183 13:37  3:06  5:40  224 1:05:57 11.0  5:13  225 1:06:15 21:20 2:36:41 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  446 Tri Gurlz                                        1  7:00  1:36  1:27    2   48:35 14.9  1:12    1   23:25  7:32 1:21:37 
           Mary Morris , Marykay Morris , Lisa Heinz              
    2  448 TryAthletes                                      3 13:07  2:59  1:28    1   47:04 15.4  1:12    2   25:43  8:17 1:28:31 
           Denise Casey , Pam Brophy , Denise Casey               
    3  443 SoulSistas                                       2 10:12  2:19  1:38    3   55:06 13.1  1:18    3   28:38  9:13 1:36:50 
           Jennifer Tvrdik , Valerie Brownlee , Jody Wilson       
    4  442 Kiowa Kids                                       4 19:06  4:21  2:37    4 1:00:20 12.0  2:24    4   36:04 11:37 2:00:29 
           Bridget Young , Haley Pemrick , Dani Bame              


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  450 The Pickles                                      2  9:02  2:04  2:12    1   40:44 17.8  0:58    1   21:00  6:46 1:13:55 
           Sean Pickle , Chris Haukos ,                           
    2  440 All Stars                                        5 10:24  2:22  1:51    2   41:46 17.3  1:02    3   23:30  7:34 1:18:31 
           Connie Lahn , David Katzner , Taylor Lahn              
    3  439 3 Generations 1 Relay                            1  8:09  1:51  1:35    3   45:51 15.8  1:00    4   25:27  8:12 1:22:00 
           Joe Wildman , Harry Dunn , Anna Schindelholz           
    4  444 Team JEM                                         3  9:22  2:08  1:40    6   50:04 14.5  1:07    2   23:22  7:32 1:25:33 
           Elizabeth Alviani , Jim Alviani , Mike Keithahn        
    5  447 Try hard                                         4 10:13  2:20  1:32    4   47:30 15.2  1:09    5   28:56  9:19 1:29:19 
           Jennie Zess , Sean Gothier , Jill McNamara             
    6  445 Team Volden                                      6 15:03  3:26  2:02    5   49:35 14.6  2:19    6   32:05 10:20 1:41:02 
           Mona Volden , Naomi Volden , John Volden               


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 299 Kay Okey                Minneapolis        MN  59 F      1 10:43  2:26  4:23    1   57:59 12.5  2:25                            
  92 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  38 F      2 11:47  2:41  3:56                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Chris Morris            St Cloud           MN  16 M    5:53  1:21 
    2 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28 M    6:17  1:26 
    3 Connor Lisowski         Edina              MN  20 M    6:26  1:28 
    4 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M    6:37  1:31 
    5 Joshua Flynn            Medina             MN  44 M    6:42  1:32 
    6 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  40 M    6:46  1:33 
    7 Max Menzemer            Buffalo            MN  18 M    6:59  1:35 
    8 Kristina Swenson        Rogers             MN  22 F    7:00  1:36 
    9 Andy Clark              Northfield         MN  56 M    7:05  1:37 
   10 Soren Huggins           Saint Louis Park   MN  45 M    7:09  1:38 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44 M   31:03 23.3 
    2 David Lewis             Nevis              MN  44 M   31:36 22.9 
    3 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28 M   32:34 22.2 
    4 Joshua Doebbert         St. Paul           MN  30 M   33:22 21.7 
    5 Ken Ellingsen           Fitchburg          WI  23 M   33:25 21.7 
    6 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  54 F   33:28 21.6 
    7 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36 M   33:45 21.4 
    8 Bettina Keppers         Duluth             MN  36 F   33:45 21.4 
    9 Keith Tufte             Excelsior          MN  59 M   33:56 21.3 
   10 Greg Alexander          Plymouth           MN  41 M   33:57 21.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M   18:30  5:58 
    2 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44 M   18:41  6:01 
    3 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28 M   18:53  6:05 
    4 David Lewis             Nevis              MN  44 M   18:55  6:06 
    5 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M   19:41  6:20 
    6 Connor Lisowski         Edina              MN  20 M   20:18  6:33 
    7 Sharon Heyer            Circle Pines       MN  30 F   20:26  6:35 
    8 Joshua Doebbert         St. Paul           MN  30 M   20:29  6:36 
    9 Ken Ellingsen           Fitchburg          WI  23 M   20:33  6:37 
   10 Nick Teetzel            Rogers             MN  27 M   20:38  6:39 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   48 John Burns              Prior Lake         MN  52    2  9:58  2:16  3:05    1   38:57 18.6  1:28    1   26:07  8:25 1:19:33 
    2  153 Matthew Heitzman        Elk River          MN  28    4 12:26  2:50  4:02    5   44:48 16.2  1:46    2   28:15  9:06 1:31:15 
    3   66 John Crosland           Hanover            MN  42    1  7:26  1:42  6:16    4   43:58 16.5  3:23    4   34:23 11:04 1:35:26 
    4   95 Sam Ebute               Richfield          MN  50    8 16:54  3:51  4:02    3   43:49 16.5  2:00    5   34:25 11:05 1:41:08 
    5  449 Chris Adams             Cambridge          MN  34    5 12:27  2:50  4:51    6   48:21 15.0  2:23    6   37:20 12:01 1:45:21 
    6  257 Steven McMahon          Eau  Claire        WI  57    3 11:02  2:31  4:42    2   43:18 16.7  4:33    7   42:35 13:43 1:46:09 
    7  407 Philip Vilkama          Plymouth           MN  32    7 15:07  3:26  5:34    8   53:58 13.4  5:14    3   34:13 11:01 1:54:03 
    8  134 Charles Goodman         Minneapolis        MN  35    6 14:31  3:18  5:17    7   52:40 13.7  2:48    8   43:17 13:56 1:58:31 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Amber Crosland          Hanover            MN  41    1  9:22  2:08  4:19    1   44:01 16.4  3:23    1   34:22 11:04 1:35:24 
    2  324 Shannon Reagan          Monticello         MN  42    4 13:35  3:06  2:36    2   52:42 13.7  3:09    3   42:35 13:43 1:54:35 
    3  413 Vanessa Weinmann        Richmond           MN  30    3 12:01  2:44  4:42    3 1:01:07 11.8  2:17    2   35:47 11:31 1:55:51 
    4  404 Rose Tonn               Maple Grove        MN  33    5 13:37  3:06  5:40    4 1:05:57 11.0  5:13    4 1:06:15 21:20 2:36:41 
        92 Emily Dunn              Sauk Centre        MN  38    2 11:47  2:41  3:56                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44   16  7:39  1:45  1:43    1   31:03 23.3  1:11    2   18:41  6:01 1:00:14 
    2  384 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28    2  6:17  1:26  2:00    3   32:34 22.2  1:10    3   18:53  6:05 1:00:52 
    3  390 Kyle Swenson            Rogers             MN  17    4  6:37  1:31  1:49   11   34:16 21.1  1:03    1   18:30  5:58 1:02:13 
    4  224 David Lewis             Nevis              MN  44   37  8:40  1:59  1:53    2   31:36 22.9  1:18    4   18:55  6:06 1:02:21 
    5  227 Connor Lisowski         Edina              MN  20    3  6:26  1:28  1:40    9   34:04 21.2  1:17    6   20:18  6:33 1:03:43 
    6  458 Joshua Doebbert         St. Paul           MN  30   22  7:56  1:48  1:30    4   33:22 21.7  1:10    7   20:29  6:36 1:04:25 
    7  335 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16   23  7:56  1:49  1:34   24   35:56 20.1  0:57    5   19:41  6:20 1:06:03 
    8   58 Andy Clark              Northfield         MN  56    8  7:05  1:37  1:45   17   35:07 20.6  1:36   13   21:17  6:51 1:06:48 
    9  265 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30   27  8:23  1:55  1:38   13   34:20 21.1  1:24   15   21:20  6:52 1:07:03 
   10  314 Craig Peterson          Minneapolis,       MN  57   31  8:30  1:56  1:39   12   34:17 21.1  1:05   17   21:45  7:00 1:07:14 
   11    4 Greg Alexander          Plymouth           MN  41   14  7:34  1:44  2:05    8   33:57 21.3  1:14   23   22:36  7:17 1:07:25 
   12  102 Ken Ellingsen           Fitchburg          WI  23   69 10:28  2:23  2:00    5   33:25 21.7  1:16    8   20:33  6:37 1:07:39 
   13  405 Keith Tufte             Excelsior          MN  59   12  7:31  1:43  2:52    7   33:56 21.3  1:25   22   22:30  7:15 1:08:12 
   14   81 Christopher Dirkes      Richfield          MN  30   20  7:55  1:48  1:53   14   34:22 21.1  1:14   28   22:52  7:22 1:08:14 
   15   76 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  24   17  7:39  1:45  1:35   21   35:20 20.5  1:29   21   22:28  7:14 1:08:29 
   16  135 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  58   38  8:45  2:00  2:07   20   35:16 20.5  1:50   14   21:17  6:51 1:09:14 
   17  209 Jason Larson            Golden Valley      MN  35   55  9:50  2:14  2:17   19   35:13 20.5  1:20   11   20:41  6:40 1:09:19 
   18  375 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36   24  8:05  1:51  1:45    6   33:45 21.4  1:10   45   24:39  7:56 1:09:21 
   19  185 Neil King               Nevis              MN  69   36  8:40  1:58  1:54   10   34:11 21.2  1:23   32   23:28  7:34 1:09:34 
   20  189 Leonard Klun            Maple Plain        MN  65   32  8:34  1:57  2:35   15   34:57 20.7  1:57   18   22:05  7:07 1:10:06 
   21  416 Todd White              Roseville          MN  51   10  7:20  1:40  1:52   22   35:39 20.3  1:26   38   24:03  7:45 1:10:18 
   22  456 Joshua Flynn            Medina             MN  44    5  6:42  1:32  2:27   35   37:12 19.5  1:38   24   22:39  7:18 1:10:36 
   23  364 Josh Sell               Waconia            MN  40   44  9:08  2:05  3:02   31   36:44 19.7  1:27   16   21:39  6:58 1:11:58 
   24  433 Nicholas Zarns          Eden Prairie       MN  35   29  8:28  1:56  2:09   26   36:05 20.1  1:37   36   23:55  7:42 1:12:12 
   25  457 Jeffrey Grebner         Bloomington        MN  52   11  7:27  1:42  1:33   85   41:08 17.6  1:39   10   20:39  6:39 1:12:24 
   26  477 Nick Teetzel            Rogers             MN  27  103 12:12  2:47  2:24   27   36:06 20.0  1:36    9   20:38  6:39 1:12:54 
   27  219 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  31   46  9:18  2:07  2:32   54   38:41 18.7  1:16   12   21:11  6:49 1:12:56 
   28  388 Greg Swenson            Rogers             MN  50   21  7:55  1:48  2:26   18   35:11 20.6  1:32   59   25:58  8:22 1:13:00 
   29   68 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  40    6  6:46  1:33  2:55   36   37:17 19.4  1:31   49   24:51  8:00 1:13:18 
   30  271 Chris Morris            St Cloud           MN  16    1  5:53  1:21  2:23   58   39:19 18.4  1:49   40   24:17  7:49 1:13:39 
   31  307 Mark Paananen           Buffalo            MN  35   53  9:38  2:12  2:17   23   35:48 20.2  1:23   46   24:45  7:58 1:13:49 
   32  166 Soren Huggins           Saint Louis Park   MN  45    9  7:09  1:38  2:30   46   38:17 18.9  1:54   42   24:30  7:53 1:14:18 
   33   93 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  39   64 10:21  2:21  1:52   29   36:26 19.9  1:26   47   24:48  7:59 1:14:51 
   34  454 John Stangl             Buffalo            MN  56   63 10:17  2:21  2:28   30   36:38 19.8  1:41   37   23:56  7:42 1:14:58 
   35  321 Andrew Puroway          St. Paul           MN  39   42  8:56  2:02  2:35   50   38:28 18.8  1:40   31   23:27  7:33 1:15:04 
   36  402 Dean Tonev              Buffalo            MN  34   90 11:31  2:37  2:23   34   37:09 19.5  1:27   25   22:48  7:21 1:15:16 
   37  163 Andrew Hoganson         Hanover            MN  30   35  8:38  1:58  2:58   65   39:31 18.3  1:47   27   22:51  7:22 1:15:44 
   38  424 Garrett Wilson          Edina              MN  48   49  9:26  2:09  2:43   33   37:08 19.5  2:02   43   24:30  7:54 1:15:48 
   39  246 Hector Matascastillo    St Paul            MN  46   70 10:29  2:23  2:44   16   35:02 20.7  2:18   54   25:30  8:13 1:16:02 
   40  383 Steve Stolz             Forest Lake        MN  59   19  7:50  1:47  2:36   48   38:20 18.9  1:51   60   26:01  8:23 1:16:35 
   41  121 Nick Folger             Corcoran           MN  43   45  9:15  2:06  2:40   59   39:19 18.4  1:48   34   23:49  7:40 1:16:50 
   42  141 Josh Halper             Golden Valley      MN  19   30  8:29  1:56  2:11   45   38:16 18.9  1:29   70   26:29  8:32 1:16:52 
   43  293 Chris Nichols           Dayton             MN  40   50  9:28  2:09  1:51   47   38:20 18.9  1:19   61   26:10  8:26 1:17:07 
   44  329 Dan Reitsma             Carver             MN  41   87 11:19  2:35  3:00   25   36:00 20.1  1:45   55   25:43  8:17 1:17:46 
   45  272 George Morris           St Cloud           MN  52  113 12:54  2:56  2:22   39   37:35 19.3  1:31   33   23:47  7:40 1:18:06 
   46  372 Greg Skaggs             Golden Valley      MN  50   43  9:00  2:03  3:30   42   37:55 19.1  1:58   58   25:54  8:21 1:18:16 
   47  216 Alexander Leikikh       Marblehead         MA  46   47  9:23  2:08  3:04   37   37:21 19.4  2:22   62   26:10  8:26 1:18:19 
   48    3 Jason Alders            Nowthen            MN  47   18  7:45  1:46  4:12   71   40:06 18.0  1:41   44   24:38  7:56 1:18:19 
   49  352 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  37   93 11:38  2:39  2:33   72   40:10 18.0  1:51   26   22:48  7:21 1:18:58 
   50  453 Thomas Rohman           South Haven        MN  72   73 10:31  2:24  3:43   44   38:10 19.0  1:59   53   25:17  8:09 1:19:38 
   51   21 Erik Barsness           West St. Paul      MN  40   52  9:37  2:12  2:14   69   40:05 18.1  1:22   67   26:22  8:30 1:19:38 
   52  331 Jason Riley             Maple Grove        MN  48   81 10:57  2:30  2:26   53   38:41 18.7  2:09   56   25:46  8:18 1:19:56 
   53  304 Michael Oscarson        Minneapolis        MN  50   78 10:49  2:28  2:31   56   39:16 18.4  1:20   64   26:14  8:27 1:20:08 
   54  354 Justin Schott           Loretto            MN  39   15  7:37  1:44  3:19   41   37:53 19.1  2:01  102   29:26  9:29 1:20:13 
   55  286 Dane Nelsen             Saint Cloud        MN  32   41  8:52  2:01  2:37   55   38:53 18.6  1:44   88   28:23  9:09 1:20:28 
   56  366 Bill Shields            Plymouth           MN  38   66 10:24  2:22  3:21   75   40:14 18.0  2:08   41   24:24  7:51 1:20:29 
   57  243 Robert Marshall         Maple Grove        MN  36   68 10:26  2:23  3:04   76   40:22 17.9  2:24   48   24:51  8:00 1:21:05 
   58  253 Bobby McCoy             St. Michael        MN  24  123 14:43  3:21  2:14   64   39:27 18.3  0:57   35   23:52  7:41 1:21:12 
   59  311 Ed Patton               Golden Valley      MN  65   25  8:09  1:52  3:52   67   39:45 18.2  2:32   78   27:06  8:44 1:21:24 
   60  157 Kevin Hill              Golden Valley      MN  49   56  9:50  2:14  2:57   79   40:35 17.8  1:45   65   26:20  8:29 1:21:25 
   61   59 Douglas Collison        Eden Prairie       MN  63   71 10:29  2:23  3:37   32   36:46 19.7  1:58   95   28:52  9:18 1:21:38 
   62  460 Paul Peltier            Stacy              MN  49  115 13:04  2:59  3:53   28   36:26 19.9  2:02   68   26:25  8:31 1:21:48 
   63  201 Randy Kramer            Buffalo            MN  52   62 10:17  2:21  2:17   70   40:06 18.0  2:16   76   27:03  8:43 1:21:57 
   64   82 Hunter Doherty          Vadnais Heights    MN  16   28  8:24  1:55  3:36   43   37:58 19.1  1:52  108   30:14  9:44 1:22:01 
   65  188 Daniel Kirk             Blaine             MN  73   80 10:53  2:29  2:35   51   38:34 18.8  2:06   84   28:01  9:02 1:22:07 
   66   54 Chris Chinander         Carver             MN  58   13  7:32  1:43  2:40   40   37:39 19.2  3:49  111   30:42  9:53 1:22:20 
   67  429 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30   76 10:47  2:27  2:41   96   42:50 16.9  1:26   52   25:14  8:08 1:22:55 
   68  200 Josh Kramber            Montrose           MN  47   60 10:10  2:19  2:48   61   39:22 18.4  2:07   94   28:47  9:16 1:23:11 
   69   53 Aaron Chinander         Carver             MN  36   75 10:40  2:26  2:44   62   39:24 18.4  2:00   93   28:38  9:13 1:23:24 
   70  371 John-Luke Singh         Rogers             MN  23   74 10:35  2:25  2:36  114   46:28 15.6  1:31   20   22:21  7:12 1:23:30 
   71  228 Troy Livgard            Forest Lake        MN  50   72 10:29  2:23  4:01   77   40:24 17.9  2:17   66   26:22  8:29 1:23:31 
   72   18 Eric Barnes             Burnsville         MN  27   34  8:38  1:58  5:17   98   43:48 16.5  2:41   29   23:09  7:27 1:23:31 
   73  356 Craig Schroeder         Dayton             MN  36   88 11:23  2:36  2:49   52   38:36 18.7  1:55   97   29:01  9:21 1:23:43 
   74  125 Stephen Froelich        West Saint Paul    MN  33   86 11:16  2:34  3:39   49   38:25 18.8  2:50   81   27:43  8:56 1:23:52 
   75  411 Adam Wallschlaeger      Maple Grove        MN  38   77 10:47  2:28  3:16   86   41:08 17.6  2:07   77   27:05  8:43 1:24:21 
   76  476 Max Menzemer            Buffalo            MN  18    7  6:59  1:35  4:03   93   42:31 17.0  1:53   99   29:10  9:24 1:24:34 
   77  161 Nathan Hoffman          Saint Cloud        MN  33  137 18:03  4:06  3:45   60   39:21 18.4  1:43   19   22:10  7:08 1:25:00 
   78  421 Shawn Williams          Saint Michael      MN  40   82 10:58  2:30  2:35   80   40:47 17.7  2:36   89   28:23  9:09 1:25:17 
   79    7 Kyle Alviani            Buffalo            MN  24   54  9:40  2:12  4:02   87   41:10 17.6  1:59   90   28:29  9:10 1:25:19 
   80  361 Jonathan Seaberg        Saint Paul         MN  30   84 11:02  2:31  4:18  104   44:18 16.3  1:41   39   24:09  7:47 1:25:27 
   81  249 Mike McCann             Minnetonka         MN  65  101 11:59  2:44  4:12   57   39:17 18.4  1:53   87   28:09  9:04 1:25:29 
   82  461 Robert Yost             Minot Afb          MN  36  121 14:32  3:19  4:24   38   37:34 19.3  2:29   72   26:38  8:35 1:25:35 
   83  269 Steve Morgan            Faribault          MN  65   40  8:52  2:01  4:11   94   42:33 17.0  2:02   86   28:03  9:02 1:25:40 
   84  312 Scot Pekarek            Minneapolis        MN  45  114 13:00  2:58  4:07   82   40:51 17.7  2:47   51   25:01  8:03 1:25:45 
   85  432 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  50   65 10:23  2:22  3:46   73   40:11 18.0  2:04  104   29:42  9:34 1:26:04 
   86   94 Andy Dybvig             Plymouth           MN  43  109 12:33  2:51  4:45   74   40:13 18.0  2:27   69   26:28  8:31 1:26:23 
   87  128 Greg Gagliardi          Plymouth           MN  34   79 10:49  2:28  4:19   99   43:56 16.5  1:29   63   26:14  8:27 1:26:46 
   88   62 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  69   92 11:37  2:39  3:36   88   41:12 17.6  2:55   91   28:31  9:11 1:27:49 
   89  119 Gabe Flores             West St Paul       MN  15   58 10:01  2:17  2:06  113   46:21 15.6  1:09   92   28:37  9:13 1:28:13 
   90   64 Aaron Craig             Saint Michael      MN  37   26  8:13  1:52  4:35  115   46:41 15.5  1:49   79   27:33  8:53 1:28:50 
   91  204 Joel Krogstad           Saint Paul         MN  41   59 10:06  2:18  5:45  100   43:58 16.5  1:30   82   27:50  8:58 1:29:08 
   92  325 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  21   98 11:52  2:42  4:15  109   45:12 16.0  1:27   73   26:43  8:36 1:29:28 
   93  140 Roger Hager             Minneapolis        MN  61   99 11:56  2:43  3:23  106   44:54 16.1  1:36   80   27:42  8:55 1:29:28 
   94   70 Eric Dahlheimer         Cokato             MN  37   96 11:49  2:42  3:10  118   47:59 15.1  1:55   50   24:57  8:02 1:29:48 
   95  262 Bill Minge              St. Louis Park     MN  67  116 13:07  2:59  5:56   92   42:24 17.1  2:57   57   25:48  8:19 1:30:10 
   96  298 Jake Ocken              Edina              MN  25  134 16:08  3:40  3:47   90   42:00 17.2  1:27   74   26:52  8:39 1:30:12 
   97  430 David Yantes            St. Michael        MN  60   83 11:01  2:31  2:54   95   42:33 17.0  2:11  119   31:44 10:13 1:30:22 
   98  274 Ryan Morse              Sartell            MN  36   91 11:32  2:38  3:31   84   40:56 17.7  2:50  118   31:36 10:11 1:30:24 
   99  143 Paul Hanek              Woodbury           MN  48  112 12:48  2:55  3:44  101   44:12 16.4  1:41   85   28:03  9:02 1:30:27 
  100  353 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  60   97 11:52  2:42  3:13   89   41:43 17.3  2:15  117   31:29 10:08 1:30:30 
  101  395 Ryan Tesch              Delano             MN  38   33  8:35  1:57  4:27  110   45:22 16.0  2:16  107   30:08  9:42 1:30:46 
  102  327 Sam Rehlinger           Hopkins            MN  25  127 14:55  3:24  5:32   63   39:24 18.4  3:39   83   27:55  9:00 1:31:25 
  103  305 Matt Ostrowski          Chaska             MN  50  126 14:53  3:23  5:21   68   40:01 18.1  2:01  103   29:31  9:30 1:31:45 
  104  117 Nere Jhun Florentino    Fargo              ND  35  117 13:12  3:00  3:08   78   40:29 17.9  1:47  127   33:40 10:51 1:32:14 
  105  106 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  24   61 10:14  2:20  4:08  117   47:49 15.1  0:37  105   29:51  9:37 1:32:37 
  106   33 Scott Benson            Minneapolis        MN  57   85 11:07  2:32  4:39   66   39:37 18.3  2:39  131   34:48 11:12 1:32:47 
  107  277 Matthew Mulville        Ham Lake           MN  33  108 12:32  2:51  4:38  102   44:13 16.4  2:24  100   29:14  9:25 1:33:00 
  108  220 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  53  120 14:21  3:16  4:14   83   40:52 17.7  3:40  106   29:54  9:38 1:33:00 
  109   10 Joe Andrews             Minneapolis        MN  53   67 10:25  2:22  4:11  103   44:16 16.3  2:21  120   31:52 10:16 1:33:02 
  110  400 Kyle Toavs              New Hope           MN  46  102 12:08  2:46  5:25   91   42:13 17.1  3:04  109   30:24  9:47 1:33:13 
  111  205 Darren Kuhn             Dayton             MN  42  119 14:18  3:15  4:36  123   49:39 14.6  1:41   30   23:21  7:31 1:33:32 
  112  326 Steve Regli             Lakeville          MN  67  100 11:58  2:44  3:11   97   43:24 16.7  2:24  129   34:30 11:07 1:35:24 
  113  423 Charles Wilson          Plymouth           MN  50  106 12:22  2:49  4:35  107   44:59 16.1  2:31  125   32:19 10:25 1:36:44 
  114  427 Michael Worden          Buffalo            MN  37  124 14:45  3:22  4:06  124   50:01 14.5  1:29   75   26:54  8:40 1:37:13 
  115  434 Jeffrey Zerwas          North Branch       MN  56  132 15:47  3:36  4:23  105   44:38 16.2  3:35   98   29:08  9:23 1:37:27 
  116  114 Donald Finn             Plymouth           MN  52  122 14:37  3:20  4:11  108   45:11 16.0  2:28  114   31:05 10:01 1:37:31 
  117   22 Carter Barton           Hanover            MN  18   51  9:30  2:10  3:15  129   55:52 13.0  1:18   96   29:00  9:20 1:38:53 
  118  122 Johnny Forsberg         Hanover            MN  27   48  9:25  2:09  4:52                                            1:39:30 
  119  203 Robert Kranz            Kapaa              HI  72  118 14:10  3:13  4:08  112   46:21 15.6  2:47  124   32:11 10:22 1:39:35 
  120  349 Henry Salita            Minnetonka         MN  13   57  9:53  2:15  4:42  128   54:02 13.4  2:07  101   29:17  9:26 1:39:57 
  121  171 Preston Jenson          Holdingford        MN  18  104 12:13  2:47  5:21  125   50:05 14.4  1:31  115   31:09 10:02 1:40:18 
  122  263 Michael Mishler         Richfield          MN  33  131 15:35  3:33  2:54  119   48:36 14.9  1:56  116   31:21 10:06 1:40:20 
  123  470 Eric Beckman            Buffalo            MN  48  107 12:25  2:50  6:18  120   48:39 14.9  2:06  112   30:54  9:57 1:40:21 
  124   84 Darwin Doose            Buffalo            MN  51   95 11:41  2:40  4:36  116   47:12 15.3  2:33  130   34:39 11:10 1:40:39 
  125   24 Samuel Barton           Gaylord            MN  28  125 14:49  3:22  3:17  122   49:33 14.6  1:50  126   32:46 10:33 1:42:12 
  126  273 Chris Morse             Sartell            MN  38   39  8:50  2:01  4:14  111   46:07 15.7  2:55  135   40:28 13:02 1:42:32 
  127  290 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  52  133 16:04  3:39  4:15   81   40:49 17.7  7:31  128   34:03 10:58 1:42:40 
  128  437 Sam Zook                Buffalo            MN  12   94 11:41  2:40  6:25  127   52:23 13.8  1:50  113   30:56  9:58 1:43:14 
  129  412 Richard Weeks           Woodbury           MN  58  110 12:35  2:52  3:31  121   49:13 14.7  3:34  134   40:27 13:01 1:49:19 
  130   23 David Barton            Hanover            MN  43  135 17:17  3:56  6:57  126   50:18 14.4  2:55  123   32:07 10:20 1:49:31 
  131   49 Wyatt Buselmeier        Buffalo            MN  12  105 12:19  2:48  5:51  130   58:56 12.3  2:24  110   30:24  9:47 1:49:52 
  132  419 Reiker Wignes           Buffalo            MN  10  129 15:24  3:30  4:59  133 1:00:08 12.0  1:40  121   31:54 10:16 1:54:02 
  133  418 Craig Wignes            Buffalo            MN  41  128 15:23  3:30  5:01  134 1:00:09 12.0  1:38  122   31:54 10:16 1:54:02 
  134  292 Nick Nermyr             Plymouth           MN  14  130 15:31  3:32  6:01  132   59:39 12.1  1:45  132   37:43 12:09 2:00:37 
  135  120 Leo Flores              West St Paul       MN  49   89 11:25  2:36  3:58  136 1:03:02 11.5  2:46  136   41:47 13:27 2:02:57 
  136  139 Kenneth Haataja         Buffalo            MN  46  138 21:56  4:59  4:26  135 1:01:48 11.7  2:31  133   38:36 12:26 2:09:15 
  137  259 Michael Meadowcroft     Plymouth           MN  15  111 12:47  2:55  7:18  137 1:21:18  8.9  3:39   71   26:35  8:34 2:11:35 
  138   77 Jeff Devereaux          Maple Grove        MN  52  136 17:21  3:57  5:45  131   59:14 12.2  2:42  137   57:02 18:22 2:22:02 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  436 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  54    3  7:32  1:43  1:47    1   33:28 21.6  1:33    3   21:37  6:58 1:05:55 
    2  389 Kristina Swenson        Rogers             MN  22    1  7:00  1:36  1:25    3   35:06 20.6  1:08    4   21:49  7:02 1:06:25 
    3  183 Bettina Keppers         Duluth             MN  36    4  7:33  1:43  1:50    2   33:45 21.4  1:18    9   23:22  7:32 1:07:46 
    4   44 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  16    2  7:22  1:41  1:25   10   37:43 19.2  1:10    2   20:52  6:43 1:08:30 
    5  156 Sharon Heyer            Circle Pines       MN  30    7  8:35  1:57  2:56    9   37:36 19.2  1:34    1   20:26  6:35 1:11:04 
    6  386 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  52   18  9:52  2:15  2:03    4   35:19 20.5  1:27    5   23:06  7:27 1:11:45 
    7  462 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39   10  8:47  2:00  1:49    7   37:13 19.4  1:19    7   23:20  7:31 1:12:26 
    8  309 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  37   15  9:18  2:07  1:51    5   36:08 20.0  1:33   14   24:37  7:56 1:13:26 
    9  473 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  37   19  9:53  2:15  2:07   11   37:56 19.1  1:31   10   23:43  7:39 1:15:08 
   10  235 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16    8  8:35  1:57  1:54   18   40:28 17.9  1:21    6   23:17  7:30 1:15:33 
   11  403 Thu Tong                Plymouth           MN  44   35 11:21  2:35  2:21    6   36:13 20.0  1:51   13   24:10  7:47 1:15:54 
   12  212 Angela Leadens          Hanover            MN  30    6  8:32  1:57  2:36   19   40:36 17.8  1:42    8   23:21  7:31 1:16:45 
   13  218 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  32    9  8:42  1:59  2:50   17   40:19 17.9  1:24   18   25:28  8:12 1:18:39 
   14  148 Kyleen Harstedt         Hugo               MN  40   13  8:58  2:03  2:32    8   37:33 19.3  2:18   30   27:47  8:57 1:19:06 
   15    6 Alex Alviani            Buffalo            MN  25    5  7:46  1:46  3:22   28   42:17 17.1  1:34   15   24:45  7:58 1:19:42 
   16  294 Sarah Nichols           Dayton             MN  41   14  9:01  2:03  1:44   27   42:16 17.1  1:27   21   26:07  8:25 1:20:34 
   17  238 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42   17  9:47  2:14  3:29   15   40:06 18.0  1:43   19   25:33  8:14 1:20:37 
   18  126 Susan Froelich          Albertville        MN  55   27 10:21  2:22  2:54   12   38:27 18.8  2:04   27   27:17  8:47 1:21:01 
   19  264 Michelle Molitor        Belgrade           MN  29   33 10:53  2:29  2:31   16   40:16 18.0  1:34   20   26:04  8:24 1:21:16 
   20  343 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  47   22  9:58  2:16  2:47   13   38:55 18.6  2:43   25   27:10  8:45 1:21:30 
   21   30 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16   20  9:55  2:16  2:02   21   40:45 17.8  1:21   32   28:08  9:04 1:22:09 
   22  308 Victori Paananen        Buffalo            MN  36   42 11:51  2:42  2:50   23   41:40 17.4  2:00   11   24:03  7:45 1:22:21 
   23  301 Kelly O'Neill           Excelsior          MN  58   21  9:57  2:16  3:02   35   43:26 16.7  1:57   16   25:00  8:03 1:23:20 
   24  113 Maria Finke             Minneapolis        MN  31   34 11:01  2:31  2:25   22   41:08 17.6  2:21   26   27:11  8:45 1:24:04 
   25  410 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  26   28 10:27  2:23  2:59   39   44:00 16.4  2:26   17   25:12  8:07 1:25:01 
   26  378 Carissa Squire          Eagan              MN  31   24 10:12  2:20  3:55   25   42:09 17.2  3:16   24   27:09  8:45 1:26:39 
   27  359 Caroline Schwieters Wan Dayton             MN  52   50 12:39  2:53  3:46   41   44:16 16.3  1:59   12   24:09  7:47 1:26:47 
   28  336 Krista Roering          St. Louis Park     MN  44   12  8:50  2:01  3:08   31   42:39 17.0  2:16   44   30:19  9:46 1:27:10 
   29  472 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  48   40 11:49  2:41  3:55   20   40:38 17.8  2:37   34   28:30  9:11 1:27:27 
   30   29 Macy Bell               Maple Grove        MN  14   26 10:17  2:21  2:17   45   45:03 16.1  1:07   36   29:06  9:22 1:27:48 
   31  348 Renee Saamanen          Duluth             MN  43   29 10:27  2:23  3:55   14   40:01 18.1  2:40   47   31:27 10:08 1:28:28 
   32   61 Brenda Conzet           Buffalo            MN  58   23 10:12  2:19  4:36   24   41:48 17.3  3:11   35   29:05  9:22 1:28:50 
   33  207 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  49   38 11:48  2:41  4:22   32   43:04 16.8  2:20   38   29:23  9:28 1:30:56 
   34   19 Sarah Barnes            Prior Lake         MN  24   64 15:03  3:26  3:35   26   42:10 17.2  2:16   31   27:54  8:59 1:30:57 
   35  132 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  59   48 12:26  2:50  3:38   34   43:06 16.8  2:50   37   29:10  9:23 1:31:07 
   36  287 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  33   16  9:30  2:10  3:16   46   45:11 16.0  2:24   45   31:21 10:06 1:31:41 
   37   63 Sally Covert            White Bear Lake    MN  48   44 11:58  2:44  3:12   30   42:30 17.0  2:21   54   32:13 10:23 1:32:12 
   38  452 Elizebeth Ryan          Edina              MN  56   32 10:45  2:27  3:57   42   44:18 16.3  1:52   49   31:54 10:16 1:32:45 
   39   50 Kathleen Carlson        Edina              MN  50   39 11:48  2:41  3:19   33   43:05 16.8  2:57   52   32:02 10:19 1:33:10 
   40  399 Jennifer Toavs          New Hope           MN  45   71 17:15  3:56  4:25   29   42:28 17.0  2:32   22   26:45  8:37 1:33:24 
   41  232 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  43   54 13:09  3:00  3:46   43   44:37 16.2  1:49   43   30:09  9:43 1:33:29 
   42  266 Heather Moody           Maple Grove        MN  47   45 12:01  2:44  3:38   49   45:27 15.9  2:42   42   30:02  9:40 1:33:48 
   43  146 Stephanie Harbaugh      Minneapolis        MN  35   56 13:24  3:03  4:34   37   43:53 16.5  2:37   39   29:35  9:32 1:34:01 
   44  237 Natalie Lyon            Minneapolis        MN  33   58 13:33  3:05  4:26   38   43:54 16.5  2:35   40   29:35  9:32 1:34:01 
   45   80 Tammy Diepenbrock       Delano             MN  54   41 11:49  2:42  3:52   44   44:42 16.2  3:12   50   31:57 10:17 1:35:30 
   46  162 Sherry Hoffman          Prior Lake         MN  45   47 12:21  2:49  4:50   51   46:15 15.6  2:30   41   29:41  9:34 1:35:36 
   47  373 Lisa Skelton            Champlin           MN  39   30 10:41  2:26  3:47   50   46:05 15.7  3:03   53   32:06 10:20 1:35:39 
   48  409 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  55   74 17:49  4:03  6:00   36   43:36 16.6  2:09   29   27:22  8:49 1:36:54 
   49  197 Anita Koralewski        Holdingford        MN  38   59 13:41  3:07  3:20   48   45:17 16.0  1:30   57   33:34 10:49 1:37:20 
   50   67 Amy Cross               St Cloud           MN  26   57 13:32  3:05  4:12   65   51:04 14.2  1:45   23   26:56  8:41 1:37:27 
   51  208 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  39   67 15:17  3:29  2:06   67   51:25 14.1  1:53   28   27:22  8:49 1:38:01 
   52  181 Janelle Katzner         Rogers             MN  40   25 10:17  2:21  4:04   56   47:35 15.2  2:47   61   33:49 10:54 1:38:30 
   53    2 Rebecca Abuayed         Maple Grove        MN  35   55 13:11  3:00  4:42   57   47:46 15.1  1:46   48   31:36 10:10 1:38:59 
   54  191 Alyssa Knese            Sauk Rapids        MN  32   61 13:51  3:09  5:27   63   50:21 14.4  2:23   33   28:18  9:07 1:40:17 
   55    9 Michaela Anderson       Otsego             MN  31   65 15:07  3:27  3:28   58   47:52 15.1  2:00   51   31:59 10:18 1:40:25 
   56  300 Emily Olson             Maple Grove        MN  25   37 11:38  2:39  4:48   55   47:22 15.3  2:33   65   35:01 11:17 1:41:19 
   57  387 Theresa Sweeney         Buffalo            MN  53   60 13:43  3:07  4:37   40   44:13 16.4  3:06   67   36:59 11:55 1:42:36 
   58   28 Nancy Bauer             Champlin           MN  71   52 12:51  2:56  5:02   59   48:23 15.0  3:21   58   33:38 10:50 1:43:13 
   59  275 Wendy Mueller           Andover            MN  50   70 17:13  3:55  4:15   52   46:29 15.6  3:05   55   33:04 10:39 1:44:04 
   60   56 Heather Christ          Brooklyn Center    MN  38   73 17:31  3:59  4:39   60   48:48 14.8  1:50   46   31:22 10:06 1:44:08 
   61  306 Tina Otten              Champlin           MN  51   46 12:18  2:48  5:25   47   45:12 16.0  4:12   69   37:15 12:00 1:44:20 
   62  291 Kimberly Nermyr         Plymouth           MN  44   51 12:50  2:55  4:11   69   52:33 13.8  2:06   62   34:02 10:58 1:45:39 
   63  406 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  39   36 11:34  2:38  5:54   70   53:19 13.6  2:00   56   33:26 10:46 1:46:11 
   64  211 Katie Lawler            St. Louis Park     MN  48   43 11:55  2:43  4:46   53   46:31 15.6  3:21   70   40:13 12:57 1:46:44 
   65  242 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  60   72 17:19  3:57  3:19   62   49:44 14.5  1:50   63   34:35 11:08 1:46:44 
   66  241 Donna Mapes             Minneapolis        MN  42   69 16:05  3:40  3:59   64   50:36 14.3  2:50   59   33:44 10:52 1:47:11 
   67   31 Mandy Bellm             Waconia            MN  38   53 13:01  2:58  4:06   72   54:37 13.2  2:12   60   33:49 10:53 1:47:43 
   68   13 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  58   62 13:58  3:11  4:10   66   51:07 14.2  2:57   66   36:18 11:42 1:48:29 
   69  350 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65   75 19:48  4:30  4:24   54   46:39 15.5  2:57   64   34:52 11:14 1:48:38 
   70  239 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  40   11  8:47  2:00  4:00   68   52:20 13.8  3:31   71   41:33 13:23 1:50:10 
   71   35 Amanda Berg             Cokato             MN  39   63 14:41  3:21  3:42   75   58:19 12.4  2:37   68   37:10 11:58 1:56:26 
   72   27 Amy Bauch               Minneapolis        MN  60   68 15:52  3:37  5:46   61   48:59 14.8  3:09   76   45:56 14:48 1:59:41 
   73  202 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  22   66 15:09  3:27  4:53   71   54:31 13.3  3:39   72   41:38 13:24 1:59:49 
   74  118 Cecilia Flores          West St. Paul      MN  16   49 12:36  2:52  8:44   77 1:03:09 11.5  2:43   73   41:46 13:27 2:08:56 
   75  414 Kirsten Wessel          Osakis             MN  51   76 20:24  4:39  9:07   73   57:58 12.5  2:21   75   43:56 14:09 2:13:44 
   76  195 Sheila Konz             Forest Lake        MN  46   77 21:02  4:47  5:23   76 1:02:59 11.5  4:24   74   41:53 13:29 2:15:39 
       299 Kay Okey                Minneapolis        MN  59   31 10:43  2:26  4:23   74   57:59 12.5  2:25                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  119 Gabe Flores             West St Paul       MN  15    2 10:01  2:17  2:06    1   46:21 15.6  1:09    2   28:37  9:13 1:28:13 
    2  349 Henry Salita            Minnetonka         MN  13    1  9:53  2:15  4:42    3   54:02 13.4  2:07    3   29:17  9:26 1:39:57 
    3  437 Sam Zook                Buffalo            MN  12    3 11:41  2:40  6:25    2   52:23 13.8  1:50    5   30:56  9:58 1:43:14 
    4   49 Wyatt Buselmeier        Buffalo            MN  12    4 12:19  2:48  5:51    4   58:56 12.3  2:24    4   30:24  9:47 1:49:52 
    5  419 Reiker Wignes           Buffalo            MN  10    6 15:24  3:30  4:59    6 1:00:08 12.0  1:40    6   31:54 10:16 1:54:02 
    6  292 Nick Nermyr             Plymouth           MN  14    7 15:31  3:32  6:01    5   59:39 12.1  1:45    7   37:43 12:09 2:00:37 
    7  259 Michael Meadowcroft     Plymouth           MN  15    5 12:47  2:55  7:18    7 1:21:18  8.9  3:39    1   26:35  8:34 2:11:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   29 Macy Bell               Maple Grove        MN  14    1 10:17  2:21  2:17    1   45:03 16.1  1:07    1   29:06  9:22 1:27:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  390 Kyle Swenson            Rogers             MN  17    2  6:37  1:31  1:49    1   34:16 21.1  1:03    1   18:30  5:58 1:02:13 
    2  335 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16    4  7:56  1:49  1:34    2   35:56 20.1  0:57    2   19:41  6:20 1:06:03 
    3  271 Chris Morris            St Cloud           MN  16    1  5:53  1:21  2:23    5   39:19 18.4  1:49    3   24:17  7:49 1:13:39 
    4  141 Josh Halper             Golden Valley      MN  19    6  8:29  1:56  2:11    4   38:16 18.9  1:29    4   26:29  8:32 1:16:52 
    5   82 Hunter Doherty          Vadnais Heights    MN  16    5  8:24  1:55  3:36    3   37:58 19.1  1:52    7   30:14  9:44 1:22:01 
    6  476 Max Menzemer            Buffalo            MN  18    3  6:59  1:35  4:03    6   42:31 17.0  1:53    6   29:10  9:24 1:24:34 
    7   22 Carter Barton           Hanover            MN  18    7  9:30  2:10  3:15    8   55:52 13.0  1:18    5   29:00  9:20 1:38:53 
    8  171 Preston Jenson          Holdingford        MN  18    8 12:13  2:47  5:21    7   50:05 14.4  1:31    8   31:09 10:02 1:40:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   44 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  16    1  7:22  1:41  1:25    1   37:43 19.2  1:10    1   20:52  6:43 1:08:30 
    2  235 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16    2  8:35  1:57  1:54    2   40:28 17.9  1:21    2   23:17  7:30 1:15:33 
    3   30 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16    3  9:55  2:16  2:02    3   40:45 17.8  1:21    3   28:08  9:04 1:22:09 
    4  118 Cecilia Flores          West St. Paul      MN  16    4 12:36  2:52  8:44    4 1:03:09 11.5  2:43    4   41:46 13:27 2:08:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  227 Connor Lisowski         Edina              MN  20    1  6:26  1:28  1:40    2   34:04 21.2  1:17    1   20:18  6:33 1:03:43 
    2  102 Ken Ellingsen           Fitchburg          WI  23    5 10:28  2:23  2:00    1   33:25 21.7  1:16    2   20:33  6:37 1:07:39 
    3   76 Stephen Dennison        Maple Grove        MN  24    2  7:39  1:45  1:35    3   35:20 20.5  1:29    4   22:28  7:14 1:08:29 
    4  253 Bobby McCoy             St. Michael        MN  24    8 14:43  3:21  2:14    4   39:27 18.3  0:57    5   23:52  7:41 1:21:12 
    5  371 John-Luke Singh         Rogers             MN  23    6 10:35  2:25  2:36    7   46:28 15.6  1:31    3   22:21  7:12 1:23:30 
    6    7 Kyle Alviani            Buffalo            MN  24    3  9:40  2:12  4:02    5   41:10 17.6  1:59    7   28:29  9:10 1:25:19 
    7  325 Liam Reardon            Eden Prairie       MN  21    7 11:52  2:42  4:15    6   45:12 16.0  1:27    6   26:43  8:36 1:29:28 
    8  106 Nicholas Engfer         Buffalo            MN  24    4 10:14  2:20  4:08    8   47:49 15.1  0:37    8   29:51  9:37 1:32:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  389 Kristina Swenson        Rogers             MN  22    1  7:00  1:36  1:25    1   35:06 20.6  1:08    1   21:49  7:02 1:06:25 
    2   19 Sarah Barnes            Prior Lake         MN  24    2 15:03  3:26  3:35    2   42:10 17.2  2:16    2   27:54  8:59 1:30:57 
    3  202 Tiffany Kramer          Buffalo            MN  22    3 15:09  3:27  4:53    3   54:31 13.3  3:39    3   41:38 13:24 1:59:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  384 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28    1  6:17  1:26  2:00    1   32:34 22.2  1:10    1   18:53  6:05 1:00:52 
    2  477 Nick Teetzel            Rogers             MN  27    4 12:12  2:47  2:24    2   36:06 20.0  1:36    2   20:38  6:39 1:12:54 
    3   18 Eric Barnes             Burnsville         MN  27    2  8:38  1:58  5:17    5   43:48 16.5  2:41    3   23:09  7:27 1:23:31 
    4  298 Jake Ocken              Edina              MN  25    7 16:08  3:40  3:47    4   42:00 17.2  1:27    4   26:52  8:39 1:30:12 
    5  327 Sam Rehlinger           Hopkins            MN  25    6 14:55  3:24  5:32    3   39:24 18.4  3:39    5   27:55  9:00 1:31:25 
    6  122 Johnny Forsberg         Hanover            MN  27    3  9:25  2:09  4:52                                            1:39:30 
    7   24 Samuel Barton           Gaylord            MN  28    5 14:49  3:22  3:17    6   49:33 14.6  1:50    6   32:46 10:33 1:42:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    6 Alex Alviani            Buffalo            MN  25    1  7:46  1:46  3:22    2   42:17 17.1  1:34    1   24:45  7:58 1:19:42 
    2  264 Michelle Molitor        Belgrade           MN  29    3 10:53  2:29  2:31    1   40:16 18.0  1:34    3   26:04  8:24 1:21:16 
    3  410 Kelsie Wahlberg         Monticello         MN  26    2 10:27  2:23  2:59    3   44:00 16.4  2:26    2   25:12  8:07 1:25:01 
    4   67 Amy Cross               St Cloud           MN  26    5 13:32  3:05  4:12    5   51:04 14.2  1:45    4   26:56  8:41 1:37:27 
    5  300 Emily Olson             Maple Grove        MN  25    4 11:38  2:39  4:48    4   47:22 15.3  2:33    5   35:01 11:17 1:41:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  458 Joshua Doebbert         St. Paul           MN  30    2  7:56  1:48  1:30    1   33:22 21.7  1:10    1   20:29  6:36 1:04:25 
    2  265 Tyson Molitor           Belgrade           MN  30    3  8:23  1:55  1:38    2   34:20 21.1  1:24    3   21:20  6:52 1:07:03 
    3   81 Christopher Dirkes      Richfield          MN  30    1  7:55  1:48  1:53    3   34:22 21.1  1:14    7   22:52  7:22 1:08:14 
    4  219 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  31    6  9:18  2:07  2:32    6   38:41 18.7  1:16    2   21:11  6:49 1:12:56 
    5  402 Dean Tonev              Buffalo            MN  34   11 11:31  2:37  2:23    4   37:09 19.5  1:27    5   22:48  7:21 1:15:16 
    6  163 Andrew Hoganson         Hanover            MN  30    4  8:38  1:58  2:58    9   39:31 18.3  1:47    6   22:51  7:22 1:15:44 
    7  286 Dane Nelsen             Saint Cloud        MN  32    5  8:52  2:01  2:37    7   38:53 18.6  1:44   12   28:23  9:09 1:20:28 
    8  429 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30    7 10:47  2:27  2:41   10   42:50 16.9  1:26    9   25:14  8:08 1:22:55 
    9  125 Stephen Froelich        West Saint Paul    MN  33   10 11:16  2:34  3:39    5   38:25 18.8  2:50   11   27:43  8:56 1:23:52 
   10  161 Nathan Hoffman          Saint Cloud        MN  33   14 18:03  4:06  3:45    8   39:21 18.4  1:43    4   22:10  7:08 1:25:00 
   11  361 Jonathan Seaberg        Saint Paul         MN  30    9 11:02  2:31  4:18   13   44:18 16.3  1:41    8   24:09  7:47 1:25:27 
   12  128 Greg Gagliardi          Plymouth           MN  34    8 10:49  2:28  4:19   11   43:56 16.5  1:29   10   26:14  8:27 1:26:46 
   13  277 Matthew Mulville        Ham Lake           MN  33   12 12:32  2:51  4:38   12   44:13 16.4  2:24   13   29:14  9:25 1:33:00 
   14  263 Michael Mishler         Richfield          MN  33   13 15:35  3:33  2:54   14   48:36 14.9  1:56   14   31:21 10:06 1:40:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  156 Sharon Heyer            Circle Pines       MN  30    2  8:35  1:57  2:56    1   37:36 19.2  1:34    1   20:26  6:35 1:11:04 
    2  212 Angela Leadens          Hanover            MN  30    1  8:32  1:57  2:36    3   40:36 17.8  1:42    2   23:21  7:31 1:16:45 
    3  218 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  32    3  8:42  1:59  2:50    2   40:19 17.9  1:24    3   25:28  8:12 1:18:39 
    4  113 Maria Finke             Minneapolis        MN  31    6 11:01  2:31  2:25    4   41:08 17.6  2:21    5   27:11  8:45 1:24:04 
    5  378 Carissa Squire          Eagan              MN  31    5 10:12  2:20  3:55    5   42:09 17.2  3:16    4   27:09  8:45 1:26:39 
    6  287 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  33    4  9:30  2:10  3:16    7   45:11 16.0  2:24    8   31:21 10:06 1:31:41 
    7  237 Natalie Lyon            Minneapolis        MN  33    7 13:33  3:05  4:26    6   43:54 16.5  2:35    7   29:35  9:32 1:34:01 
    8  191 Alyssa Knese            Sauk Rapids        MN  32    8 13:51  3:09  5:27    9   50:21 14.4  2:23    6   28:18  9:07 1:40:17 
    9    9 Michaela Anderson       Otsego             MN  31    9 15:07  3:27  3:28    8   47:52 15.1  2:00    9   31:59 10:18 1:40:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  209 Jason Larson            Golden Valley      MN  35    9  9:50  2:14  2:17    2   35:13 20.5  1:20    1   20:41  6:40 1:09:19 
    2  375 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36    2  8:05  1:51  1:45    1   33:45 21.4  1:10    6   24:39  7:56 1:09:21 
    3  433 Nicholas Zarns          Eden Prairie       MN  35    4  8:28  1:56  2:09    4   36:05 20.1  1:37    4   23:55  7:42 1:12:12 
    4  307 Mark Paananen           Buffalo            MN  35    8  9:38  2:12  2:17    3   35:48 20.2  1:23    7   24:45  7:58 1:13:49 
    5   93 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  39   10 10:21  2:21  1:52    5   36:26 19.9  1:26    8   24:48  7:59 1:14:51 
    6  321 Andrew Puroway          St. Paul           MN  39    7  8:56  2:02  2:35    8   38:28 18.8  1:40    3   23:27  7:33 1:15:04 
    7  352 Craig Schmidt           Eden Prairie       MN  37   17 11:38  2:39  2:33   11   40:10 18.0  1:51    2   22:48  7:21 1:18:58 
    8  354 Justin Schott           Loretto            MN  39    1  7:37  1:44  3:19    7   37:53 19.1  2:01   17   29:26  9:29 1:20:13 
    9  366 Bill Shields            Plymouth           MN  38   11 10:24  2:22  3:21   12   40:14 18.0  2:08    5   24:24  7:51 1:20:29 
   10  243 Robert Marshall         Maple Grove        MN  36   12 10:26  2:23  3:04   13   40:22 17.9  2:24    9   24:51  8:00 1:21:05 
   11   53 Aaron Chinander         Carver             MN  36   13 10:40  2:26  2:44   10   39:24 18.4  2:00   15   28:38  9:13 1:23:24 
   12  356 Craig Schroeder         Dayton             MN  36   15 11:23  2:36  2:49    9   38:36 18.7  1:55   16   29:01  9:21 1:23:43 
   13  411 Adam Wallschlaeger      Maple Grove        MN  38   14 10:47  2:28  3:16   16   41:08 17.6  2:07   13   27:05  8:43 1:24:21 
   14  461 Robert Yost             Minot Afb          MN  36   20 14:32  3:19  4:24    6   37:34 19.3  2:29   11   26:38  8:35 1:25:35 
   15   64 Aaron Craig             Saint Michael      MN  37    3  8:13  1:52  4:35   19   46:41 15.5  1:49   14   27:33  8:53 1:28:50 
   16   70 Eric Dahlheimer         Cokato             MN  37   18 11:49  2:42  3:10   20   47:59 15.1  1:55   10   24:57  8:02 1:29:48 
   17  274 Ryan Morse              Sartell            MN  36   16 11:32  2:38  3:31   15   40:56 17.7  2:50   19   31:36 10:11 1:30:24 
   18  395 Ryan Tesch              Delano             MN  38    5  8:35  1:57  4:27   17   45:22 16.0  2:16   18   30:08  9:42 1:30:46 
   19  117 Nere Jhun Florentino    Fargo              ND  35   19 13:12  3:00  3:08   14   40:29 17.9  1:47   20   33:40 10:51 1:32:14 
   20  427 Michael Worden          Buffalo            MN  37   21 14:45  3:22  4:06   21   50:01 14.5  1:29   12   26:54  8:40 1:37:13 
   21  273 Chris Morse             Sartell            MN  38    6  8:50  2:01  4:14   18   46:07 15.7  2:55   21   40:28 13:02 1:42:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  183 Bettina Keppers         Duluth             MN  36    1  7:33  1:43  1:50    1   33:45 21.4  1:18    2   23:22  7:32 1:07:46 
    2  462 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39    2  8:47  2:00  1:49    3   37:13 19.4  1:19    1   23:20  7:31 1:12:26 
    3  309 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  37    3  9:18  2:07  1:51    2   36:08 20.0  1:33    5   24:37  7:56 1:13:26 
    4  473 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  37    4  9:53  2:15  2:07    4   37:56 19.1  1:31    3   23:43  7:39 1:15:08 
    5  308 Victori Paananen        Buffalo            MN  36    7 11:51  2:42  2:50    5   41:40 17.4  2:00    4   24:03  7:45 1:22:21 
    6  146 Stephanie Harbaugh      Minneapolis        MN  35   10 13:24  3:03  4:34    6   43:53 16.5  2:37    7   29:35  9:32 1:34:01 
    7  373 Lisa Skelton            Champlin           MN  39    5 10:41  2:26  3:47    8   46:05 15.7  3:03   10   32:06 10:20 1:35:39 
    8  197 Anita Koralewski        Holdingford        MN  38   11 13:41  3:07  3:20    7   45:17 16.0  1:30   12   33:34 10:49 1:37:20 
    9  208 Jenny Lanin-Dale        Sartell            MN  39   13 15:17  3:29  2:06   11   51:25 14.1  1:53    6   27:22  8:49 1:38:01 
   10    2 Rebecca Abuayed         Maple Grove        MN  35    9 13:11  3:00  4:42    9   47:46 15.1  1:46    9   31:36 10:10 1:38:59 
   11   56 Heather Christ          Brooklyn Center    MN  38   14 17:31  3:59  4:39   10   48:48 14.8  1:50    8   31:22 10:06 1:44:08 
   12  406 Amy Van Beusekom        Buffalo            MN  39    6 11:34  2:38  5:54   12   53:19 13.6  2:00   11   33:26 10:46 1:46:11 
   13   31 Mandy Bellm             Waconia            MN  38    8 13:01  2:58  4:06   13   54:37 13.2  2:12   13   33:49 10:53 1:47:43 
   14   35 Amanda Berg             Cokato             MN  39   12 14:41  3:21  3:42   14   58:19 12.4  2:37   14   37:10 11:58 1:56:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   45 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44    4  7:39  1:45  1:43    1   31:03 23.3  1:11    1   18:41  6:01 1:00:14 
    2  224 David Lewis             Nevis              MN  44    5  8:40  1:59  1:53    2   31:36 22.9  1:18    2   18:55  6:06 1:02:21 
    3    4 Greg Alexander          Plymouth           MN  41    3  7:34  1:44  2:05    3   33:57 21.3  1:14    4   22:36  7:17 1:07:25 
    4  456 Joshua Flynn            Medina             MN  44    1  6:42  1:32  2:27    6   37:12 19.5  1:38    5   22:39  7:18 1:10:36 
    5  364 Josh Sell               Waconia            MN  40    6  9:08  2:05  3:02    5   36:44 19.7  1:27    3   21:39  6:58 1:11:58 
    6   68 Henrique Cubarenco      Blaine             MN  40    2  6:46  1:33  2:55    7   37:17 19.4  1:31    8   24:51  8:00 1:13:18 
    7  121 Nick Folger             Corcoran           MN  43    7  9:15  2:06  2:40    9   39:19 18.4  1:48    7   23:49  7:40 1:16:50 
    8  293 Chris Nichols           Dayton             MN  40    8  9:28  2:09  1:51    8   38:20 18.9  1:19   10   26:10  8:26 1:17:07 
    9  329 Dan Reitsma             Carver             MN  41   12 11:19  2:35  3:00    4   36:00 20.1  1:45    9   25:43  8:17 1:17:46 
   10   21 Erik Barsness           West St. Paul      MN  40    9  9:37  2:12  2:14   10   40:05 18.1  1:22   11   26:22  8:30 1:19:38 
   11  421 Shawn Williams          Saint Michael      MN  40   11 10:58  2:30  2:35   12   40:47 17.7  2:36   14   28:23  9:09 1:25:17 
   12   94 Andy Dybvig             Plymouth           MN  43   13 12:33  2:51  4:45   11   40:13 18.0  2:27   12   26:28  8:31 1:26:23 
   13  204 Joel Krogstad           Saint Paul         MN  41   10 10:06  2:18  5:45   13   43:58 16.5  1:30   13   27:50  8:58 1:29:08 
   14  205 Darren Kuhn             Dayton             MN  42   14 14:18  3:15  4:36   14   49:39 14.6  1:41    6   23:21  7:31 1:33:32 
   15   23 David Barton            Hanover            MN  43   16 17:17  3:56  6:57   15   50:18 14.4  2:55   16   32:07 10:20 1:49:31 
   16  418 Craig Wignes            Buffalo            MN  41   15 15:23  3:30  5:01   16 1:00:09 12.0  1:38   15   31:54 10:16 1:54:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  403 Thu Tong                Plymouth           MN  44    8 11:21  2:35  2:21    1   36:13 20.0  1:51    1   24:10  7:47 1:15:54 
    2  148 Kyleen Harstedt         Hugo               MN  40    3  8:58  2:03  2:32    2   37:33 19.3  2:18    4   27:47  8:57 1:19:06 
    3  294 Sarah Nichols           Dayton             MN  41    4  9:01  2:03  1:44    5   42:16 17.1  1:27    3   26:07  8:25 1:20:34 
    4  238 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42    5  9:47  2:14  3:29    4   40:06 18.0  1:43    2   25:33  8:14 1:20:37 
    5  336 Krista Roering          St. Louis Park     MN  44    2  8:50  2:01  3:08    6   42:39 17.0  2:16    6   30:19  9:46 1:27:10 
    6  348 Renee Saamanen          Duluth             MN  43    7 10:27  2:23  3:55    3   40:01 18.1  2:40    7   31:27 10:08 1:28:28 
    7  232 Kristin Lotthammer      Buffalo            MN  43   10 13:09  3:00  3:46    7   44:37 16.2  1:49    5   30:09  9:43 1:33:29 
    8  181 Janelle Katzner         Rogers             MN  40    6 10:17  2:21  4:04    8   47:35 15.2  2:47    9   33:49 10:54 1:38:30 
    9  291 Kimberly Nermyr         Plymouth           MN  44    9 12:50  2:55  4:11   11   52:33 13.8  2:06   10   34:02 10:58 1:45:39 
   10  241 Donna Mapes             Minneapolis        MN  42   11 16:05  3:40  3:59    9   50:36 14.3  2:50    8   33:44 10:52 1:47:11 
   11  239 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  40    1  8:47  2:00  4:00   10   52:20 13.8  3:31   11   41:33 13:23 1:50:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  166 Soren Huggins           Saint Louis Park   MN  45    1  7:09  1:38  2:30    5   38:17 18.9  1:54    1   24:30  7:53 1:14:18 
    2  424 Garrett Wilson          Edina              MN  48    4  9:26  2:09  2:43    3   37:08 19.5  2:02    2   24:30  7:54 1:15:48 
    3  246 Hector Matascastillo    St Paul            MN  46    7 10:29  2:23  2:44    1   35:02 20.7  2:18    5   25:30  8:13 1:16:02 
    4  216 Alexander Leikikh       Marblehead         MA  46    3  9:23  2:08  3:04    4   37:21 19.4  2:22    7   26:10  8:26 1:18:19 
    5    3 Jason Alders            Nowthen            MN  47    2  7:45  1:46  4:12    8   40:06 18.0  1:41    3   24:38  7:56 1:18:19 
    6  331 Jason Riley             Maple Grove        MN  48    8 10:57  2:30  2:26    6   38:41 18.7  2:09    6   25:46  8:18 1:19:56 
    7  157 Kevin Hill              Golden Valley      MN  49    5  9:50  2:14  2:57    9   40:35 17.8  1:45    8   26:20  8:29 1:21:25 
    8  460 Paul Peltier            Stacy              MN  49   14 13:04  2:59  3:53    2   36:26 19.9  2:02    9   26:25  8:31 1:21:48 
    9  200 Josh Kramber            Montrose           MN  47    6 10:10  2:19  2:48    7   39:22 18.4  2:07   11   28:47  9:16 1:23:11 
   10  312 Scot Pekarek            Minneapolis        MN  45   13 13:00  2:58  4:07   10   40:51 17.7  2:47    4   25:01  8:03 1:25:45 
   11  143 Paul Hanek              Woodbury           MN  48   12 12:48  2:55  3:44   12   44:12 16.4  1:41   10   28:03  9:02 1:30:27 
   12  400 Kyle Toavs              New Hope           MN  46   10 12:08  2:46  5:25   11   42:13 17.1  3:04   12   30:24  9:47 1:33:13 
   13  470 Eric Beckman            Buffalo            MN  48   11 12:25  2:50  6:18   13   48:39 14.9  2:06   13   30:54  9:57 1:40:21 
   14  120 Leo Flores              West St Paul       MN  49    9 11:25  2:36  3:58   15 1:03:02 11.5  2:46   15   41:47 13:27 2:02:57 
   15  139 Kenneth Haataja         Buffalo            MN  46   15 21:56  4:59  4:26   14 1:01:48 11.7  2:31   14   38:36 12:26 2:09:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  343 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  47    1  9:58  2:16  2:47    1   38:55 18.6  2:43    2   27:10  8:45 1:21:30 
    2  472 Sarah Johnson           Minneapolis        MN  48    3 11:49  2:41  3:55    2   40:38 17.8  2:37    3   28:30  9:11 1:27:27 
    3  207 Zyvonne Langan          Hutchinson         MN  49    2 11:48  2:41  4:22    5   43:04 16.8  2:20    4   29:23  9:28 1:30:56 
    4   63 Sally Covert            White Bear Lake    MN  48    5 11:58  2:44  3:12    4   42:30 17.0  2:21    7   32:13 10:23 1:32:12 
    5  399 Jennifer Toavs          New Hope           MN  45    8 17:15  3:56  4:25    3   42:28 17.0  2:32    1   26:45  8:37 1:33:24 
    6  266 Heather Moody           Maple Grove        MN  47    6 12:01  2:44  3:38    6   45:27 15.9  2:42    6   30:02  9:40 1:33:48 
    7  162 Sherry Hoffman          Prior Lake         MN  45    7 12:21  2:49  4:50    7   46:15 15.6  2:30    5   29:41  9:34 1:35:36 
    8  211 Katie Lawler            St. Louis Park     MN  48    4 11:55  2:43  4:46    8   46:31 15.6  3:21    8   40:13 12:57 1:46:44 
    9  195 Sheila Konz             Forest Lake        MN  46    9 21:02  4:47  5:23    9 1:02:59 11.5  4:24    9   41:53 13:29 2:15:39 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  416 Todd White              Roseville          MN  51    1  7:20  1:40  1:52    2   35:39 20.3  1:26    3   24:03  7:45 1:10:18 
    2  457 Jeffrey Grebner         Bloomington        MN  52    2  7:27  1:42  1:33   12   41:08 17.6  1:39    1   20:39  6:39 1:12:24 
    3  388 Greg Swenson            Rogers             MN  50    3  7:55  1:48  2:26    1   35:11 20.6  1:32    5   25:58  8:22 1:13:00 
    4  272 George Morris           St Cloud           MN  52   12 12:54  2:56  2:22    3   37:35 19.3  1:31    2   23:47  7:40 1:18:06 
    5  372 Greg Skaggs             Golden Valley      MN  50    4  9:00  2:03  3:30    4   37:55 19.1  1:58    4   25:54  8:21 1:18:16 
    6  304 Michael Oscarson        Minneapolis        MN  50    9 10:49  2:28  2:31    5   39:16 18.4  1:20    6   26:14  8:27 1:20:08 
    7  201 Randy Kramer            Buffalo            MN  52    5 10:17  2:21  2:17    7   40:06 18.0  2:16    8   27:03  8:43 1:21:57 
    8  228 Troy Livgard            Forest Lake        MN  50    8 10:29  2:23  4:01    9   40:24 17.9  2:17    7   26:22  8:29 1:23:31 
    9  432 Jack Zaelich            Minneapolis        MN  50    6 10:23  2:22  3:46    8   40:11 18.0  2:04   10   29:42  9:34 1:26:04 
   10  305 Matt Ostrowski          Chaska             MN  50   15 14:53  3:23  5:21    6   40:01 18.1  2:01    9   29:31  9:30 1:31:45 
   11  220 Ian Leonard             Eden Prairie       MN  53   13 14:21  3:16  4:14   11   40:52 17.7  3:40   11   29:54  9:38 1:33:00 
   12   10 Joe Andrews             Minneapolis        MN  53    7 10:25  2:22  4:11   13   44:16 16.3  2:21   13   31:52 10:16 1:33:02 
   13  423 Charles Wilson          Plymouth           MN  50   11 12:22  2:49  4:35   14   44:59 16.1  2:31   14   32:19 10:25 1:36:44 
   14  114 Donald Finn             Plymouth           MN  52   14 14:37  3:20  4:11   15   45:11 16.0  2:28   12   31:05 10:01 1:37:31 
   15   84 Darwin Doose            Buffalo            MN  51   10 11:41  2:40  4:36   16   47:12 15.3  2:33   16   34:39 11:10 1:40:39 
   16  290 Anthony Nermyr          Plymouth           MN  52   16 16:04  3:39  4:15   10   40:49 17.7  7:31   15   34:03 10:58 1:42:40 
   17   77 Jeff Devereaux          Maple Grove        MN  52   17 17:21  3:57  5:45   17   59:14 12.2  2:42   17   57:02 18:22 2:22:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  436 Cheryl Zitur            Corcoran           MN  54    1  7:32  1:43  1:47    1   33:28 21.6  1:33    1   21:37  6:58 1:05:55 
    2  386 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  52    2  9:52  2:15  2:03    2   35:19 20.5  1:27    2   23:06  7:27 1:11:45 
    3  359 Caroline Schwieters Wan Dayton             MN  52    6 12:39  2:53  3:46    5   44:16 16.3  1:59    3   24:09  7:47 1:26:47 
    4   50 Kathleen Carlson        Edina              MN  50    3 11:48  2:41  3:19    3   43:05 16.8  2:57    5   32:02 10:19 1:33:10 
    5   80 Tammy Diepenbrock       Delano             MN  54    4 11:49  2:42  3:52    6   44:42 16.2  3:12    4   31:57 10:17 1:35:30 
    6  387 Theresa Sweeney         Buffalo            MN  53    7 13:43  3:07  4:37    4   44:13 16.4  3:06    7   36:59 11:55 1:42:36 
    7  275 Wendy Mueller           Andover            MN  50    8 17:13  3:55  4:15    8   46:29 15.6  3:05    6   33:04 10:39 1:44:04 
    8  306 Tina Otten              Champlin           MN  51    5 12:18  2:48  5:25    7   45:12 16.0  4:12    8   37:15 12:00 1:44:20 
    9  414 Kirsten Wessel          Osakis             MN  51    9 20:24  4:39  9:07    9   57:58 12.5  2:21    9   43:56 14:09 2:13:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Andy Clark              Northfield         MN  56    1  7:05  1:37  1:45    3   35:07 20.6  1:36    1   21:17  6:51 1:06:48 
    2  314 Craig Peterson          Minneapolis,       MN  57    5  8:30  1:56  1:39    2   34:17 21.1  1:05    3   21:45  7:00 1:07:14 
    3  405 Keith Tufte             Excelsior          MN  59    2  7:31  1:43  2:52    1   33:56 21.3  1:25    4   22:30  7:15 1:08:12 
    4  135 Kevin Grafft            Chanhassen         MN  58    6  8:45  2:00  2:07    4   35:16 20.5  1:50    2   21:17  6:51 1:09:14 
    5  454 John Stangl             Buffalo            MN  56    7 10:17  2:21  2:28    5   36:38 19.8  1:41    5   23:56  7:42 1:14:58 
    6  383 Steve Stolz             Forest Lake        MN  59    4  7:50  1:47  2:36    7   38:20 18.9  1:51    6   26:01  8:23 1:16:35 
    7   54 Chris Chinander         Carver             MN  58    3  7:32  1:43  2:40    6   37:39 19.2  3:49    8   30:42  9:53 1:22:20 
    8   33 Scott Benson            Minneapolis        MN  57    8 11:07  2:32  4:39    8   39:37 18.3  2:39    9   34:48 11:12 1:32:47 
    9  434 Jeffrey Zerwas          North Branch       MN  56   10 15:47  3:36  4:23    9   44:38 16.2  3:35    7   29:08  9:23 1:37:27 
   10  412 Richard Weeks           Woodbury           MN  58    9 12:35  2:52  3:31   10   49:13 14.7  3:34   10   40:27 13:01 1:49:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  126 Susan Froelich          Albertville        MN  55    3 10:21  2:22  2:54    1   38:27 18.8  2:04    2   27:17  8:47 1:21:01 
    2  301 Kelly O'Neill           Excelsior          MN  58    1  9:57  2:16  3:02    4   43:26 16.7  1:57    1   25:00  8:03 1:23:20 
    3   61 Brenda Conzet           Buffalo            MN  58    2 10:12  2:19  4:36    2   41:48 17.3  3:11    4   29:05  9:22 1:28:50 
    4  132 Lisa Gilliland          Vadnais Heights    MN  59    6 12:26  2:50  3:38    3   43:06 16.8  2:50    5   29:10  9:23 1:31:07 
    5  452 Elizebeth Ryan          Edina              MN  56    5 10:45  2:27  3:57    6   44:18 16.3  1:52    6   31:54 10:16 1:32:45 
    6  409 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  55    8 17:49  4:03  6:00    5   43:36 16.6  2:09    3   27:22  8:49 1:36:54 
    7   13 Janet Aquino-Dantona    Saint Peter        MN  58    7 13:58  3:11  4:10    7   51:07 14.2  2:57    7   36:18 11:42 1:48:29 
       299 Kay Okey                Minneapolis        MN  59    4 10:43  2:26  4:23    8   57:59 12.5  2:25                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   59 Douglas Collison        Eden Prairie       MN  63    1 10:29  2:23  3:37    1   36:46 19.7  1:58    2   28:52  9:18 1:21:38 
    2  140 Roger Hager             Minneapolis        MN  61    4 11:56  2:43  3:23    4   44:54 16.1  1:36    1   27:42  8:55 1:29:28 
    3  430 David Yantes            St. Michael        MN  60    2 11:01  2:31  2:54    3   42:33 17.0  2:11    4   31:44 10:13 1:30:22 
    4  353 Tim Schoonhoven         Alexandria         MN  60    3 11:52  2:42  3:13    2   41:43 17.3  2:15    3   31:29 10:08 1:30:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  242 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  60    2 17:19  3:57  3:19    2   49:44 14.5  1:50    1   34:35 11:08 1:46:44 
    2   27 Amy Bauch               Minneapolis        MN  60    1 15:52  3:37  5:46    1   48:59 14.8  3:09    2   45:56 14:48 1:59:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  185 Neil King               Nevis              MN  69    3  8:40  1:58  1:54    1   34:11 21.2  1:23    2   23:28  7:34 1:09:34 
    2  189 Leonard Klun            Maple Plain        MN  65    2  8:34  1:57  2:35    2   34:57 20.7  1:57    1   22:05  7:07 1:10:06 
    3  311 Ed Patton               Golden Valley      MN  65    1  8:09  1:52  3:52    4   39:45 18.2  2:32    4   27:06  8:44 1:21:24 
    4  249 Mike McCann             Minnetonka         MN  65    7 11:59  2:44  4:12    3   39:17 18.4  1:53    6   28:09  9:04 1:25:29 
    5  269 Steve Morgan            Faribault          MN  65    4  8:52  2:01  4:11    7   42:33 17.0  2:02    5   28:03  9:02 1:25:40 
    6   62 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  69    5 11:37  2:39  3:36    5   41:12 17.6  2:55    7   28:31  9:11 1:27:49 
    7  262 Bill Minge              St. Louis Park     MN  67    8 13:07  2:59  5:56    6   42:24 17.1  2:57    3   25:48  8:19 1:30:10 
    8  326 Steve Regli             Lakeville          MN  67    6 11:58  2:44  3:11    8   43:24 16.7  2:24    8   34:30 11:07 1:35:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  350 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65    1 19:48  4:30  4:24    1   46:39 15.5  2:57    1   34:52 11:14 1:48:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  453 Thomas Rohman           South Haven        MN  72    1 10:31  2:24  3:43    1   38:10 19.0  1:59    1   25:17  8:09 1:19:38 
    2  188 Daniel Kirk             Blaine             MN  73    2 10:53  2:29  2:35    2   38:34 18.8  2:06    2   28:01  9:02 1:22:07 
    3  203 Robert Kranz            Kapaa              HI  72    3 14:10  3:13  4:08    3   46:21 15.6  2:47    3   32:11 10:22 1:39:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   28 Nancy Bauer             Champlin           MN  71    1 12:51  2:56  5:02    1   48:23 15.0  3:21    1   33:38 10:50 1:43:13 

Total Registered:                        278
Total Number of Team Finishers:           10
Total Number of Individual Finishers:    226
Number of Individual Male   Finishers Event S:              146
Number of Individual Female Finishers Event S:               80
Did not Finish Race or Did Not Start:     42