Buffalo, MN
6/2/2019











                                                           BUFFALO TRIATHLON
                                                Sturges Park, Buffalo, MN - June 2, 2019
                                                .9 Mile Swim - 24.12 Mile Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/13    474 Sean Cooley             St. Paul           MN  34 M     8 22:46  1:27  1:33    1   56:01 25.8  0:54    7   38:21  6:11 1:59:33 
    2   2/13    333 Jordan Roby             Golden Valley      MN  28 M    10 23:13  1:28  1:24    3   58:44 24.6  0:45    2   36:08  5:49 2:00:13 
    3   3/13    278 Alexander Mundt         St. Cloud          MN  24 M     1 19:30  1:14  2:37    5   59:50 24.2  0:40    6   38:02  6:08 2:00:37 
    4   4/13    196 David Koppel            Plymouth           MN  32 M    11 23:15  1:29  1:40    2   58:27 24.8  0:51    4   36:43  5:55 2:00:53 
    5   5/13    376 Kris Spoth              North Oaks         MN  31 M     6 22:25  1:25  1:21    7 1:00:09 24.1  0:50    3   36:27  5:52 2:01:10 
    6   6/13     38 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M    12 23:16  1:29  1:34    9 1:00:36 23.9  0:38    1   35:45  5:46 2:01:47 
    7   7/13    270 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36 M     2 21:10  1:21  1:32    4   59:34 24.3  0:55    9   40:09  6:28 2:03:18 
    8   1/5     137 Hanna Grinaker          St. Paul           MN  31 F    14 23:21  1:29  1:57    8 1:00:11 24.0  1:05   11   40:25  6:31 2:06:57 
    9   8/13     36 Mark Berven             Minneapolis        MN  39 M    32 26:13  1:40  1:45    6   59:53 24.2  0:46   10   40:10  6:28 2:08:45 
   10   9/13     60 Ryan Collison           Independence       MN  38 M    16 23:36  1:30  2:28   10 1:00:55 23.8  0:50   24   43:08  6:57 2:10:55 
   11   2/5     431 Becky Youngberg         Eden Prarie        MN  44 F     7 22:26  1:25  2:17   22 1:06:45 21.7  0:57   13   40:33  6:32 2:12:56 
   12  10/13    282 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M     9 23:06  1:28  1:49   12 1:03:29 22.8  1:40   27   43:16  6:58 2:13:18 
   13   1/6     459 Derek Parker            Minneapolis        MN  28 M    17 23:39  1:30  3:18   15 1:04:43 22.4  1:09   12   40:32  6:32 2:13:19 
   14  11/13    451 Gerald Claessens        Minneapolis        MN  26 M    15 23:33  1:30  2:00   14 1:04:29 22.4  1:03   22   42:50  6:54 2:13:53 
   15   1/15    240 Andrew Manning          Fargo              ND  30 M    18 23:52  1:31  1:58   18 1:05:39 22.0  0:59   16   41:28  6:41 2:13:54 
   16  12/13    225 Jason Liebsch           Dayton             MN  34 M    27 24:59  1:35  2:05   17 1:05:29 22.1  1:03   14   40:52  6:35 2:14:27 
   17  13/13    392 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  22 M     5 22:08  1:24  1:46   32 1:07:46 21.4  1:05   18   41:55  6:45 2:14:39 
   18   3/5     332 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  33 F     4 22:05  1:24  1:40   38 1:08:50 21.0  0:48   17   41:38  6:42 2:15:00 
   19   2/15    369 Kai Sill                Mankato            MN  32 M    37 26:45  1:42  3:37   13 1:04:05 22.6  1:11    8   39:30  6:22 2:15:06 
   20   2/6     420 Peter Wikman            St. Louis Park     MN  25 M    25 24:34  1:34  2:29   21 1:06:37 21.7  0:55   15   41:04  6:37 2:15:38 
   21   1/17    315 Randy Peterson          Northfield         MN  53 M    24 24:34  1:34  2:19   20 1:06:22 21.8  0:57   23   43:01  6:56 2:17:11 
   22   3/15    136 Kevin Greimel           Richfield          MN  32 M    46 27:32  1:45  2:23   16 1:04:59 22.3  1:13   25   43:11  6:57 2:19:16 
   23   1/20    351 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  44 M    43 27:09  1:43  2:24   11 1:03:24 22.8  1:01   39   45:45  7:22 2:19:41 
   24   2/17    152 Jay Heikkila            Delano             MN  50 M    23 24:34  1:34  2:11   24 1:06:52 21.6  1:22   34   44:53  7:14 2:19:49 
   25   4/15     74 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  32 M    78 29:52  1:54  3:32   44 1:10:04 20.7  1:30    5   36:51  5:56 2:21:46 
   26   1/8     385 Nathan Strudle          Blaine             MN  37 M    40 27:04  1:43  1:37   42 1:09:44 20.8  0:41   21   42:50  6:54 2:21:54 
   27   4/5     281 Andrea Myers            Plymouth           MN  43 F    13 23:18  1:29  1:35   43 1:09:51 20.7  0:56   44   46:31  7:30 2:22:10 
   28   3/6     422 Spencer Williams        Minneapolis        MN  25 M    19 23:56  1:31  2:28   31 1:07:44 21.4  0:56   48   47:17  7:37 2:22:20 
   29   5/15    172 Collin Johnson          Roseville          MN  30 M    31 25:49  1:38  2:13   47 1:10:32 20.5  0:59   26   43:12  6:58 2:22:42 
   30   6/15    184 Patrick Keyes           Saint Paul         MN  30 M    42 27:08  1:43  2:28   23 1:06:47 21.7  0:49   45   46:50  7:33 2:24:01 
   31   2/8     154 George Henry            Saint Paul         MN  37 M    88 30:47  1:57  2:01   19 1:05:53 22.0  1:25   32   44:01  7:05 2:24:06 
   32   2/20    147 Ben Harding             Eden Prairie       MN  44 M    29 25:03  1:35  2:20   30 1:07:42 21.4  1:20   52   47:48  7:42 2:24:11 
   33   3/20     25 Ben Bassett             Bloomington        MN  42 M    48 27:42  1:45  2:09   54 1:11:10 20.3  1:18   19   41:57  6:46 2:24:14 
   34   1/7     283 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  34 F    64 29:14  1:51  2:25   33 1:07:54 21.3  1:10   33   44:03  7:06 2:24:44 
   35   1/1      86 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  20 M    49 27:45  1:46  2:19   50 1:10:46 20.5  1:01   31   43:50  7:04 2:25:40 
   36   4/20    193 Dan Koehler             Walters            MN  43 M    61 29:06  1:51  2:32   28 1:07:17 21.5  1:23   37   45:26  7:19 2:25:42 
   37   1/18    338 Derek Rogers            Edina              MN  49 M    21 24:24  1:33  2:55   29 1:07:26 21.5  1:34   61   49:38  8:00 2:25:54 
   38   2/18    295 Chris Nigbur            Shakopee           MN  46 M    58 28:20  1:48  3:21   41 1:09:43 20.8  1:13   28   43:21  6:59 2:25:56 
   39   3/17    466 Jeffrey Johnson         Shakopee           MN  52 M    82 30:28  1:56  2:21   26 1:07:06 21.6  0:58   38   45:41  7:21 2:26:31 
   40   7/15    103 Nathan Enderle          Fargo              ND  32 M    55 28:05  1:47  2:05   55 1:11:21 20.3  1:08   35   44:58  7:15 2:27:35 
   41   8/15    173 Kirby Johnson           Spicer             MN  31 M    85 30:36  1:56  2:05   48 1:10:37 20.5  1:08   30   43:33  7:01 2:27:58 
   42   4/17    244 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  53 M    38 27:02  1:43  2:16   59 1:11:44 20.2  1:00   42   46:08  7:26 2:28:08 
   43   5/20    256 Corey McKusick          Fridley            MN  43 M    35 26:39  1:41  2:45   65 1:12:09 20.1  1:20   40   45:48  7:23 2:28:38 
   44   5/17    236 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  53 M    39 27:03  1:43  2:27   40 1:09:34 20.8  1:20   58   48:59  7:53 2:29:22 
   45   3/18    109 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  45 M    44 27:21  1:44  2:40   61 1:11:51 20.1  1:03   50   47:40  7:41 2:30:33 
   46   4/18    464 Chad Helgemo            Savage             MN  48 M    47 27:39  1:45  4:58   37 1:08:13 21.2  1:48   53   48:00  7:44 2:30:37 
   47   5/5     463 Kelli Moretter-Bue      Eden Prairie       MN  41 F    41 27:08  1:43  2:22   62 1:11:53 20.1  1:10   54   48:15  7:46 2:30:46 
   48   5/18    465 Mark Lehnert            Shakopee           MN  47 M    83 30:31  1:56  2:33   25 1:07:00 21.6  1:51   60   49:12  7:55 2:31:06 
   49   6/20    155 Jose Hernandez          Saint Paul         MN  43 M    71 29:36  1:53  2:26   27 1:07:17 21.5  1:26   70   50:36  8:09 2:31:19 
   50   7/20    194 Kyle Kolquist           Duluth             MN  40 M    72 29:40  1:53  3:21   39 1:08:56 21.0  1:55   51   47:42  7:41 2:31:31 
   51   8/20    340 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  42 M    54 28:01  1:47  3:44   63 1:11:53 20.1  1:23   47   47:10  7:36 2:32:09 
   52   6/18    158 Roger Hipwell           Eden Prairie       MN  47 M    34 26:37  1:41  2:44   58 1:11:42 20.2  1:30   69   50:33  8:09 2:33:05 
   53   9/15    381 Blake Steinbring        Alexandria         MN  32 M    86 30:39  1:57  3:07   56 1:11:27 20.3  2:00   43   46:13  7:27 2:33:24 
   54   9/20    415 Chris Westerveld        Prior Lake         MN  42 M    56 28:07  1:47  2:49   35 1:08:06 21.3  1:13   90   53:30  8:37 2:33:42 
   55   1/7     129 Karin Gardner           Mandan             ND  50 F    20 24:15  1:32  2:51   49 1:10:43 20.5  2:03   98   54:28  8:46 2:34:19 
   56   1/1     318 Emily Pincus            Champlin           MN  20 F     3 21:43  1:23  3:17  104 1:18:11 18.5  1:47   63   49:42  8:00 2:34:38 
   57   1/4     478 Deana Jagielo           Chaska             MN  28 F    90 30:56  1:58  3:23   64 1:12:04 20.1  1:02   49   47:30  7:39 2:34:53 
   58   6/17    138 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  53 M    79 30:05  1:54  2:23   60 1:11:49 20.2  1:36   59   49:03  7:54 2:34:53 
   59   7/18     42 Jeremy Brekke           Fargo              ND  48 M    51 27:50  1:46  2:19   76 1:14:26 19.4  0:53   64   49:44  8:01 2:35:10 
   60   1/5     468 Steven Hegedus          Brooklyn Park      MN  29 M    77 29:49  1:53  3:14   57 1:11:35 20.2  1:42   67   49:54  8:02 2:36:12 
   61  10/15     97 Troy Edmond             North Branch       MN  31 M    74 29:40  1:53  3:37  100 1:17:13 18.7  0:54   36   45:00  7:15 2:36:22 
   62   7/17    317 Dave Pincus             Champlin           MN  51 M    81 30:17  1:55  4:30   67 1:12:38 19.9  2:10   46   47:07  7:35 2:36:40 
   63  11/15     75 Tim Dauwalter           Cologne            MN  34 M    99 32:01  2:02  2:52   36 1:08:09 21.2  1:42   81   52:02  8:23 2:36:44 
   64   8/17    360 Chris Scorse            Flower Mound       TX  54 M    68 29:30  1:52  2:56   45 1:10:14 20.6  1:45   85   52:23  8:26 2:36:46 
   65   9/17     52 Philippe Chabot         Winnipeg               53 M    22 24:29  1:33  2:18   74 1:14:06 19.5  1:24  103   54:48  8:50 2:37:03 
   66   1/9     104 Cortney Engen           Hopkins Mn             43 F    30 25:20  1:36  3:02   51 1:10:49 20.4  1:36  121   56:53  9:10 2:37:39 
   67   1/7      34 Tom Benson              St. Paul           MN  57 M    65 29:16  1:51  2:54   46 1:10:30 20.5  1:06  110   55:29  8:56 2:39:13 
   68   2/7     213 David Leard             Rosemount          MN  55 M    57 28:09  1:47  2:21   97 1:16:55 18.8  1:05   75   50:56  8:12 2:39:24 
   69   3/8      79 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  36 M    84 30:33  1:56  3:09   34 1:08:05 21.3  1:08  122   56:54  9:10 2:39:48 
   70  12/15    469 Jacob Roberts           Roseville          MN  32 M   129 35:25  2:15  4:17   91 1:16:45 18.9  1:33   20   42:42  6:53 2:40:41 
   71   8/18    198 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  46 M    76 29:48  1:53  3:21   78 1:14:41 19.4  1:51   79   51:17  8:16 2:40:57 
   72  10/20    206 Todd Lachinski          Foley              MN  40 M    66 29:19  1:52  3:39   89 1:16:29 18.9  0:55   80   51:25  8:17 2:41:45 
   73   3/7     190 David Knack             Prior Lake         MN  56 M    33 26:25  1:41  3:14   77 1:14:29 19.4  1:50  113   56:04  9:02 2:42:00 
   74   4/8     267 Brian Moore             Long Lake          MN  39 M    98 31:54  2:01  3:29   70 1:13:25 19.7  2:05   78   51:09  8:14 2:42:00 
   75   9/18    284 James Neal              St Bonifacius      MN  47 M    59 28:21  1:48  2:32   69 1:13:09 19.8  0:49  124   57:12  9:13 2:42:01 
   76  10/17    175 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  54 M    26 24:41  1:34  4:22   96 1:16:54 18.8  2:02  101   54:43  8:49 2:42:40 
   77  11/20     90 Josh Duda               Pillager           MN  42 M    28 25:01  1:35  2:04   75 1:14:23 19.5  1:00  136 1:00:31  9:45 2:42:56 
   78   2/9     108 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  40 F    53 27:57  1:46  3:02  115 1:20:32 18.0  1:12   71   50:38  8:09 2:43:18 
   79  11/17    160 John Hoffman            Minnetonka         MN  54 M    80 30:11  1:55  2:44   92 1:16:47 18.8  1:03   87   52:42  8:29 2:43:25 
   80   3/9     100 Janelle Ehlers          Eden Prairie       MN  40 F    62 29:09  1:51  2:38  125 1:21:57 17.7  1:32   57   48:56  7:53 2:44:10 
   81   4/7      83 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  58 M    69 29:31  1:52  4:28   52 1:10:57 20.4  1:43  126   57:32  9:16 2:44:10 
   82  10/18     47 Jeff Burmeister         Edina              MN  49 M   103 32:49  2:05  3:56   88 1:16:15 19.0  1:58   62   49:40  8:00 2:44:35 
   83  11/18    467 Daniel Leavitt          Golden Valley      MN  48 M    91 30:57  1:58  3:16   98 1:16:55 18.8  1:38   86   52:28  8:27 2:45:11 
   84   1/2     342 George Ross             Delano             MN  63 M   116 34:03  2:09  3:26   79 1:14:49 19.3  2:13   73   50:53  8:12 2:45:23 
   85  12/18    417 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  48 M   101 32:19  2:03  3:58   73 1:13:58 19.6  1:20   95   54:14  8:44 2:45:48 
   86   4/6     231 Joseph Long             Plymouth           MN  28 M   113 33:59  2:09  5:41  103 1:18:06 18.5  2:19   41   46:07  7:26 2:46:10 
   87   2/7     285 Chris Nehring           Kimball            MN  50 F    87 30:39  1:57  3:53   80 1:14:57 19.3  1:32  109   55:17  8:54 2:46:16 
   88   1/4      26 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  47 F   111 33:47  2:08  4:46   66 1:12:30 20.0  3:33   84   52:15  8:25 2:46:50 
   89   5/8     230 Joel Lokken             Minneapolis        MN  38 M   110 33:46  2:08  3:22  109 1:19:43 18.2  2:08   55   48:19  7:47 2:47:16 
   90  12/20    438 Warren Zook             Buffalo            MN  42 M    52 27:51  1:46  3:44  107 1:18:45 18.4  1:19  111   55:48  8:59 2:47:25 
   91   2/7     101 Kelsae Eliszewski       Hubbell            MI  30 F   118 34:11  2:10  5:06   87 1:15:48 19.1  1:36   77   51:07  8:14 2:47:45 
   92  12/17     78 Scott Dezurik           Avon               MN  51 M   131 36:10  2:17  3:04  102 1:17:39 18.6  1:10   65   49:45  8:01 2:47:45 
   93  13/20    214 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44 M   120 34:20  2:11  3:57   72 1:13:57 19.6  1:16   99   54:31  8:47 2:47:59 
   94   6/8     229 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  37 M    95 31:10  1:59  4:19  106 1:18:43 18.4  3:29   68   50:23  8:07 2:48:03 
   95   1/4     471 Adrea Mauseth           St. Louis Park     MN  39 F    63 29:13  1:51  3:42  127 1:22:57 17.4  1:27   74   50:55  8:12 2:48:12 
   96  14/20    302 Christoper Onyango-Robs Minneapolis        MN  41 M    93 31:02  1:58  4:54  132 1:25:35 16.9  3:41   29   43:29  7:00 2:48:40 
   97   7/8     177 Nat Juchems             Blaine             MN  35 M   117 34:06  2:10  4:35   82 1:15:11 19.2  1:56   89   52:58  8:32 2:48:43 
   98   1/2     455 Stanton Fitting         Buffalo            MN  65 M    73 29:40  1:53  3:48   86 1:15:27 19.2  1:54  129   58:11  9:22 2:48:57 
   99   5/6      55 Bradley Chmielewski     Foley              MN  28 M   112 33:54  2:09  3:38   83 1:15:14 19.2  1:12  106   55:08  8:53 2:49:02 
  100  13/15    124 Stephen Fregosi         Champlin           MN  31 M    36 26:40  1:41  6:33   84 1:15:18 19.2  4:32  114   56:13  9:03 2:49:13 
  101   1/1     313 Diane Petersen          Hokah              MN  55 F   106 33:25  2:07  3:07   90 1:16:39 18.9  1:36  100   54:34  8:47 2:49:19 
  102   4/9      69 Leigh Currie            Saint Paul         MN  44 F    50 27:49  1:46  2:38  119 1:20:54 17.9  1:58  118   56:28  9:06 2:49:45 
  103  15/20     14 Eduardo Art             Minneapolis        MN  41 M   119 34:11  2:10  2:19  101 1:17:38 18.6  1:08  107   55:08  8:53 2:50:23 
  104  13/17    223 Alan Leusink            Minneapolis        MN  50 M   137 36:58  2:20  3:13   71 1:13:57 19.6  2:16   97   54:18  8:45 2:50:40 
  105  13/18    133 Mark Goldman            Edina              MN  45 M   108 33:33  2:08  2:38   68 1:12:43 19.9  3:36  130   58:19  9:24 2:50:47 
  106   2/4     258 Catherine McVeigh       White Bear Townshi MN  38 F   130 35:57  2:17  4:44  111 1:19:44 18.2  2:05   56   48:47  7:52 2:51:15 
  107  14/17    250 Pete McConnell          Plymouth           MN  53 M   136 36:35  2:19  4:21   81 1:15:00 19.3  1:50   94   54:13  8:44 2:51:58 
  108  15/17    112 Steve Fines             Saint Cloud        MN  52 M   102 32:21  2:03  5:43  122 1:21:45 17.7  2:31   66   49:53  8:02 2:52:11 
  109  16/17    377 Brad Spry               Walker             MN  50 M    70 29:33  1:52  3:32  118 1:20:49 17.9  1:25  127   57:33  9:16 2:52:49 
  110   3/7     280 Sarah Murphy            Mpls               MN  54 F   133 36:19  2:18  4:12   99 1:16:57 18.8  1:31   93   54:13  8:44 2:53:10 
  111   5/9     379 Dawn Stapleton          Chaska             MN  40 F   104 32:53  2:05  3:16  112 1:19:49 18.1  1:59  108   55:16  8:54 2:53:11 
  112   2/5     110 Drew Fanberg            White Bear Lake    MN  39 M    97 31:44  2:01  5:00   93 1:16:49 18.8  3:24  125   57:31  9:16 2:54:27 
  113   1/4      17 Katie Barnack           Live Oak           TX  28 F    75 29:43  1:53  4:47  123 1:21:45 17.7  1:18  123   56:59  9:11 2:54:30 
  114  16/20     40 Justin Borer            Ramsey             MN  42 M   134 36:24  2:18  3:26  116 1:20:47 17.9  1:50   83   52:13  8:25 2:54:38 
  115   6/9      73 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  43 F   126 34:42  2:12  3:56  113 1:20:09 18.1  1:09  104   54:58  8:51 2:54:52 
  116  17/17    149 David Hasz              Apple Valley       MN  51 M   122 34:36  2:11  4:58  108 1:19:43 18.2  3:12   88   52:52  8:31 2:55:18 
  117   7/9     357 Amy Schulz              Farmington         MN  41 F   105 33:16  2:06  3:32  120 1:21:18 17.8  1:57  112   55:59  9:01 2:56:00 
  118  14/18     12 Jeff Antonsen           Andover            MN  49 M   124 34:37  2:12  4:30   95 1:16:52 18.8  2:02  132   58:47  9:28 2:56:45 
  119  15/18    330 Greg Richter            Burnsville         MN  45 M   100 32:04  2:02  4:33   94 1:16:49 18.8  1:36  139 1:02:31 10:04 2:57:31 
  120   2/4     215 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45 F   121 34:33  2:11  4:43   53 1:11:10 20.3  6:38  137 1:00:43  9:47 2:57:45 
  121  14/15     11 Matt Andrews            St Paul            MN  34 M    94 31:06  1:58  4:54  121 1:21:35 17.7  2:07  134   58:54  9:29 2:58:34 
  122   5/7     296 Victor Noer             Prior Lake         MN  57 M   153 42:56  2:43  3:31  105 1:18:14 18.5  2:10   82   52:04  8:23 2:58:54 
  123  16/18    345 David Rounds            St Louis Park      MN  47 M   150 40:59  2:36  5:52   85 1:15:24 19.2  2:04  102   54:44  8:49 2:59:01 
  124  17/18    142 Paul Ham                Minnetrista        MN  45 M   149 40:54  2:35  4:14  110 1:19:43 18.2  1:50   91   53:45  8:39 3:00:23 
  125   3/4     167 Lori Imsdahl            Minneapolis        MN  36 F   127 35:02  2:13  4:53  126 1:22:54 17.5  2:01  115   56:18  9:04 3:01:06 
  126   2/4     341 Amy Ross                Eagan              MN  29 F    45 27:22  1:44  4:32  138 1:28:08 16.4  1:53  135   59:24  9:34 3:01:18 
  127   4/7     320 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  54 F   128 35:04  2:13  5:23  117 1:20:47 17.9  2:27  131   58:45  9:28 3:02:24 
  128   5/7     251 Terri McConnell         Andover            MN  52 F    60 28:40  1:49  4:56  139 1:28:14 16.4  2:22  133   58:52  9:29 3:03:01 
  129   8/8     346 Jon Rydberg             Minneapolis        MN  39 M   123 34:37  2:12  3:27  134 1:25:47 16.9  1:35  128   57:48  9:19 3:03:13 
  130   3/4     111 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  46 F   146 39:39  2:31  6:13  114 1:20:26 18.0  6:23   72   50:40  8:10 3:03:20 
  131  17/20      8 Kevin Anderson          Ramsey             MN  41 M   143 39:18  2:29  5:33  131 1:24:42 17.1  2:53   76   51:04  8:14 3:03:29 
  132  18/18    248 Steve Matthews          Forest Lake        MN  48 M   145 39:22  2:30  3:24  130 1:24:16 17.2  1:56  105   54:59  8:51 3:03:56 
  133   3/7     475 Christina Vinson        Chaska             MN  30 F   138 37:21  2:22  5:00  137 1:27:59 16.4  2:22   96   54:16  8:44 3:06:55 
  134   8/9      43 Erin Brown              Lakeville          MN  41 F   140 37:29  2:22  4:01  136 1:26:29 16.7  3:17  116   56:19  9:04 3:07:34 
  135   4/4     355 Kristine Schott         Loretto            MN  39 F   115 34:00  2:09  4:20  135 1:26:15 16.8  3:34  138 1:00:56  9:49 3:09:03 
  136   6/6     323 David Rasmussen         Minot              ND  29 M   132 36:14  2:18  3:22  129 1:23:57 17.2  2:44  142 1:02:53 10:08 3:09:07 
  137   4/7      88 Stephanie Dreis         Maple Grove        MN  30 F   139 37:23  2:22  4:14  147 1:34:34 15.3  0:59   92   54:12  8:44 3:11:21 
  138   6/7     255 Cathleen McGinnity      Luck               WI  53 F   109 33:45  2:08  4:34  133 1:25:46 16.9  3:18  144 1:04:22 10:22 3:11:43 
  139   5/7     234 Delaney Lundeen         Plymouth           MN  30 F    96 31:32  2:00  5:16  153 1:37:38 14.8  1:27  119   56:40  9:08 3:12:32 
  140   2/2      41 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65 M   147 39:59  2:32  4:30  124 1:21:54 17.7  1:21  147 1:05:26 10:32 3:13:08 
  141  18/20    226 Jarett Lieser           Fort Mill          SC  41 M   107 33:32  2:07  3:06  140 1:28:48 16.3  1:05  152 1:11:00 11:26 3:17:29 
  142   3/5     210 Patrick Larson          Edina              MN  41 M   156 44:30  2:49  3:39  128 1:23:56 17.2  2:47  145 1:04:41 10:25 3:19:31 
  143   6/7     123 Jackie Fregosi          Champlin           MN  31 F   141 38:40  2:27  5:46  154 1:37:57 14.8  2:36  117   56:21  9:05 3:21:17 
  144  19/20    288 Rob Nelson              Maple Grove        MN  42 M   135 36:31  2:19  6:17  151 1:36:15 15.0  1:54  141 1:02:38 10:05 3:23:34 
  145  20/20     87 Warren Downing          Prior Lake         MN  42 M   142 39:12  2:29  5:42  142 1:30:49 15.9  2:37  148 1:06:06 10:39 3:24:24 
  146   9/9     247 Kristina Matthews       Forest Lake        MN  44 F   125 34:41  2:12  4:24  144 1:31:39 15.8  3:30  153 1:11:34 11:32 3:25:45 
  147   7/7     426 Tracey Wookey           St Paul            MN  32 F    89 30:49  1:57  3:52  152 1:37:04 14.9  1:47  154 1:12:23 11:39 3:25:53 
  148   3/4     339 Jennifer Rolfes         Minneapolis        MN  27 F   151 42:05  2:40  5:45  156 1:40:09 14.5  3:05  120   56:44  9:08 3:27:45 
  149   2/2     322 Cary Radisewitz         Luverne            MN  62 M   144 39:18  2:29  7:38  145 1:31:44 15.8  5:29  146 1:05:21 10:31 3:29:28 
  150   6/7     393 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57 M   157 45:45  2:54  6:04  146 1:32:47 15.6  2:01  143 1:04:13 10:20 3:30:48 
  151   4/5     131 Graig Gilbertson        Bemidji            MN  70 M   155 44:15  2:48  7:02  150 1:36:05 15.1  2:26  140 1:02:35 10:05 3:32:21 
  152  15/15    130 Jerry Gary              Saint Cloud        MN  30 M   159 46:49  2:58  4:41  143 1:31:14 15.9  1:56  150 1:08:18 11:00 3:32:57 
  153   7/7     115 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  50 F    92 30:59  1:58  7:17  159 1:46:07 13.6  4:21  149 1:06:20 10:41 3:35:02 
  154   5/5     380 Daniel Starks           Ramsey             MN  51 M   160 47:29  3:00  5:19  141 1:30:49 15.9  2:59  151 1:08:40 11:04 3:35:13 
  155   7/7     176 Jeffrey Joseph          Maple Grove        MN  58 M    67 29:26  1:52  6:51  158 1:41:32 14.3  2:53  156 1:16:41 12:21 3:37:22 
  156   4/4     279 Karin Munroe            Wayzata            MN  48 F   152 42:47  2:42  6:12  148 1:35:02 15.2  3:06  155 1:15:58 12:14 3:43:03 
  157   2/4      20 B. (Fox) Barrett        Coon Rapids        MN  43 F   114 34:00  2:09 14:33  149 1:35:24 15.2  4:23  157 1:22:04 13:13 3:50:22 
  158   3/4     170 Karen Janssen           Richmond           MN  29 F   148 40:30  2:34  3:51  155 1:38:41 14.7  1:55  159 1:26:26 13:55 3:51:21 
  159   4/4     347 Kendra Rysan            Bloomington        MN  25 F   154 43:56  2:47  3:31  157 1:40:47 14.4  1:46  158 1:23:48 13:30 3:53:47 
  160   4/4     370 Allyn Silver            Corcoran           MN  54 F   158 46:14  2:56  7:52  160 1:58:42 12.2  4:28  160 1:46:15 17:06 4:43:30 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME: Swimmer, Biker, Runner              Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 276 Elise Mulville          Ham Lake           MN  32 F      3 38:40  2:27  5:44    2 1:38:38 14.7  2:52                            
 368 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MN  57 M      1 31:04  1:58  5:11    1 1:18:24 18.5                                  
 435 Mike Zirbel             Plymouth           MN  45 M      2 32:55  2:05  3:57                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Alexander Mundt         St. Cloud          MN  24 M   19:30  1:14 
    2 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36 M   21:10  1:21 
    3 Emily Pincus            Champlin           MN  20 F   21:43  1:23 
    4 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  33 F   22:05  1:24 
    5 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  22 M   22:08  1:24 
    6 Kris Spoth              North Oaks         MN  31 M   22:25  1:25 
    7 Becky Youngberg         Eden Prarie        MN  44 F   22:26  1:25 
    8 Sean Cooley             St. Paul           MN  34 M   22:46  1:27 
    9 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M   23:06  1:28 
   10 Jordan Roby             Golden Valley      MN  28 M   23:13  1:28 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Sean Cooley             St. Paul           MN  34 M   56:01 25.8 
    2 David Koppel            Plymouth           MN  32 M   58:27 24.8 
    3 Jordan Roby             Golden Valley      MN  28 M   58:44 24.6 
    4 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36 M   59:34 24.3 
    5 Alexander Mundt         St. Cloud          MN  24 M   59:50 24.2 
    6 Mark Berven             Minneapolis        MN  39 M   59:53 24.2 
    7 Kris Spoth              North Oaks         MN  31 M 1:00:09 24.1 
    8 Hanna Grinaker          St. Paul           MN  31 F 1:00:11 24.0 
    9 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M 1:00:36 23.9 
   10 Ryan Collison           Independence       MN  38 M 1:00:55 23.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M   35:45  5:46 
    2 Jordan Roby             Golden Valley      MN  28 M   36:08  5:49 
    3 Kris Spoth              North Oaks         MN  31 M   36:27  5:52 
    4 David Koppel            Plymouth           MN  32 M   36:43  5:55 
    5 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  32 M   36:51  5:56 
    6 Alexander Mundt         St. Cloud          MN  24 M   38:02  6:08 
    7 Sean Cooley             St. Paul           MN  34 M   38:21  6:11 
    8 Kai Sill                Mankato            MN  32 M   39:30  6:22 
    9 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36 M   40:09  6:28 
   10 Mark Berven             Minneapolis        MN  39 M   40:10  6:28 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  474 Sean Cooley             St. Paul           MN  34    5 22:46  1:27  1:33    1   56:01 25.8  0:54    6   38:21  6:11 1:59:33 
    2  333 Jordan Roby             Golden Valley      MN  28    7 23:13  1:28  1:24    3   58:44 24.6  0:45    2   36:08  5:49 2:00:13 
    3  278 Alexander Mundt         St. Cloud          MN  24    1 19:30  1:14  2:37    5   59:50 24.2  0:40    5   38:02  6:08 2:00:37 
    4  196 David Koppel            Plymouth           MN  32    8 23:15  1:29  1:40    2   58:27 24.8  0:51    4   36:43  5:55 2:00:53 
    5  376 Kris Spoth              North Oaks         MN  31    4 22:25  1:25  1:21    7 1:00:09 24.1  0:50    3   36:27  5:52 2:01:10 
    6   38 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38    9 23:16  1:29  1:34    8 1:00:36 23.9  0:38    1   35:45  5:46 2:01:47 
    7  270 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36    2 21:10  1:21  1:32    4   59:34 24.3  0:55    7   40:09  6:28 2:03:18 
    8   36 Mark Berven             Minneapolis        MN  39   13 26:13  1:40  1:45    6   59:53 24.2  0:46    8   40:10  6:28 2:08:45 
    9   60 Ryan Collison           Independence       MN  38   11 23:36  1:30  2:28    9 1:00:55 23.8  0:50   12   43:08  6:57 2:10:55 
   10  282 Scott Myers             Plymouth           MN  43    6 23:06  1:28  1:49   10 1:03:29 22.8  1:40   13   43:16  6:58 2:13:18 
   11  451 Gerald Claessens        Minneapolis        MN  26   10 23:33  1:30  2:00   11 1:04:29 22.4  1:03   11   42:50  6:54 2:13:53 
   12  225 Jason Liebsch           Dayton             MN  34   12 24:59  1:35  2:05   12 1:05:29 22.1  1:03    9   40:52  6:35 2:14:27 
   13  392 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  22    3 22:08  1:24  1:46   13 1:07:46 21.4  1:05   10   41:55  6:45 2:14:39 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  137 Hanna Grinaker          St. Paul           MN  31    4 23:21  1:29  1:57    1 1:00:11 24.0  1:05    1   40:25  6:31 2:06:57 
    2  431 Becky Youngberg         Eden Prarie        MN  44    2 22:26  1:25  2:17    2 1:06:45 21.7  0:57    2   40:33  6:32 2:12:56 
    3  332 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  33    1 22:05  1:24  1:40    3 1:08:50 21.0  0:48    3   41:38  6:42 2:15:00 
    4  281 Andrea Myers            Plymouth           MN  43    3 23:18  1:29  1:35    4 1:09:51 20.7  0:56    4   46:31  7:30 2:22:10 
    5  463 Kelli Moretter-Bue      Eden Prairie       MN  41    5 27:08  1:43  2:22    5 1:11:53 20.1  1:10    5   48:15  7:46 2:30:46 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  468 Steven Hegedus          Brooklyn Park      MN  29    1 29:49  1:53  3:14    1 1:11:35 20.2  1:42    1   49:54  8:02 2:36:12 
    2  110 Drew Fanberg            White Bear Lake    MN  39    2 31:44  2:01  5:00    2 1:16:49 18.8  3:24    2   57:31  9:16 2:54:27 
    3  210 Patrick Larson          Edina              MN  41    5 44:30  2:49  3:39    3 1:23:56 17.2  2:47    4 1:04:41 10:25 3:19:31 
    4  131 Graig Gilbertson        Bemidji            MN  70    4 44:15  2:48  7:02    5 1:36:05 15.1  2:26    3 1:02:35 10:05 3:32:21 
    5  380 Daniel Starks           Ramsey             MN  51    6 47:29  3:00  5:19    4 1:30:49 15.9  2:59    5 1:08:40 11:04 3:35:13 
       435 Mike Zirbel             Plymouth           MN  45    3 32:55  2:05  3:57                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   17 Katie Barnack           Live Oak           TX  28    1 29:43  1:53  4:47    1 1:21:45 17.7  1:18    1   56:59  9:11 2:54:30 
    2   20 B. (Fox) Barrett        Coon Rapids        MN  43    2 34:00  2:09 14:33    2 1:35:24 15.2  4:23    2 1:22:04 13:13 3:50:22 
    3  170 Karen Janssen           Richmond           MN  29    3 40:30  2:34  3:51    3 1:38:41 14.7  1:55    3 1:26:26 13:55 3:51:21 
    4  370 Allyn Silver            Corcoran           MN  54    4 46:14  2:56  7:52    4 1:58:42 12.2  4:28    4 1:46:15 17:06 4:43:30 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  459 Derek Parker            Minneapolis        MN  28    1 23:39  1:30  3:18    3 1:04:43 22.4  1:09    3   40:32  6:32 2:13:19 
    2  240 Andrew Manning          Fargo              ND  30    2 23:52  1:31  1:58    5 1:05:39 22.0  0:59    5   41:28  6:41 2:13:54 
    3  369 Kai Sill                Mankato            MN  32   17 26:45  1:42  3:37    2 1:04:05 22.6  1:11    2   39:30  6:22 2:15:06 
    4  420 Peter Wikman            St. Louis Park     MN  25    8 24:34  1:34  2:29    8 1:06:37 21.7  0:55    4   41:04  6:37 2:15:38 
    5  315 Randy Peterson          Northfield         MN  53    7 24:34  1:34  2:19    7 1:06:22 21.8  0:57    9   43:01  6:56 2:17:11 
    6  136 Kevin Greimel           Richfield          MN  32   24 27:32  1:45  2:23    4 1:04:59 22.3  1:13   10   43:11  6:57 2:19:16 
    7  351 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  44   22 27:09  1:43  2:24    1 1:03:24 22.8  1:01   22   45:45  7:22 2:19:41 
    8  152 Jay Heikkila            Delano             MN  50    6 24:34  1:34  2:11   10 1:06:52 21.6  1:22   17   44:53  7:14 2:19:49 
    9   74 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  32   48 29:52  1:54  3:32   26 1:10:04 20.7  1:30    1   36:51  5:56 2:21:46 
   10  385 Nathan Strudle          Blaine             MN  37   20 27:04  1:43  1:37   25 1:09:44 20.8  0:41    8   42:50  6:54 2:21:54 
   11  422 Spencer Williams        Minneapolis        MN  25    3 23:56  1:31  2:28   17 1:07:44 21.4  0:56   30   47:17  7:37 2:22:20 
   12  172 Collin Johnson          Roseville          MN  30   12 25:49  1:38  2:13   29 1:10:32 20.5  0:59   11   43:12  6:58 2:22:42 
   13  184 Patrick Keyes           Saint Paul         MN  30   21 27:08  1:43  2:28    9 1:06:47 21.7  0:49   27   46:50  7:33 2:24:01 
   14  154 George Henry            Saint Paul         MN  37   57 30:47  1:57  2:01    6 1:05:53 22.0  1:25   16   44:01  7:05 2:24:06 
   15  147 Ben Harding             Eden Prairie       MN  44   11 25:03  1:35  2:20   16 1:07:42 21.4  1:20   33   47:48  7:42 2:24:11 
   16   25 Ben Bassett             Bloomington        MN  42   26 27:42  1:45  2:09   33 1:11:10 20.3  1:18    6   41:57  6:46 2:24:14 
   17   86 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  20   27 27:45  1:46  2:19   31 1:10:46 20.5  1:01   15   43:50  7:04 2:25:40 
   18  193 Dan Koehler             Walters            MN  43   36 29:06  1:51  2:32   14 1:07:17 21.5  1:23   20   45:26  7:19 2:25:42 
   19  338 Derek Rogers            Edina              MN  49    4 24:24  1:33  2:55   15 1:07:26 21.5  1:34   39   49:38  8:00 2:25:54 
   20  295 Chris Nigbur            Shakopee           MN  46   34 28:20  1:48  3:21   24 1:09:43 20.8  1:13   12   43:21  6:59 2:25:56 
   21  466 Jeffrey Johnson         Shakopee           MN  52   52 30:28  1:56  2:21   12 1:07:06 21.6  0:58   21   45:41  7:21 2:26:31 
   22  103 Nathan Enderle          Fargo              ND  32   31 28:05  1:47  2:05   34 1:11:21 20.3  1:08   18   44:58  7:15 2:27:35 
   23  173 Kirby Johnson           Spicer             MN  31   55 30:36  1:56  2:05   30 1:10:37 20.5  1:08   14   43:33  7:01 2:27:58 
   24  244 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  53   18 27:02  1:43  2:16   37 1:11:44 20.2  1:00   25   46:08  7:26 2:28:08 
   25  256 Corey McKusick          Fridley            MN  43   15 26:39  1:41  2:45   41 1:12:09 20.1  1:20   23   45:48  7:23 2:28:38 
   26  236 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  53   19 27:03  1:43  2:27   23 1:09:34 20.8  1:20   36   48:59  7:53 2:29:22 
   27  109 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  45   23 27:21  1:44  2:40   39 1:11:51 20.1  1:03   31   47:40  7:41 2:30:33 
   28  464 Chad Helgemo            Savage             MN  48   25 27:39  1:45  4:58   21 1:08:13 21.2  1:48   34   48:00  7:44 2:30:37 
   29  465 Mark Lehnert            Shakopee           MN  47   53 30:31  1:56  2:33   11 1:07:00 21.6  1:51   38   49:12  7:55 2:31:06 
   30  155 Jose Hernandez          Saint Paul         MN  43   43 29:36  1:53  2:26   13 1:07:17 21.5  1:26   46   50:36  8:09 2:31:19 
   31  194 Kyle Kolquist           Duluth             MN  40   44 29:40  1:53  3:21   22 1:08:56 21.0  1:55   32   47:42  7:41 2:31:31 
   32  340 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  42   30 28:01  1:47  3:44   40 1:11:53 20.1  1:23   29   47:10  7:36 2:32:09 
   33  158 Roger Hipwell           Eden Prairie       MN  47   14 26:37  1:41  2:44   36 1:11:42 20.2  1:30   45   50:33  8:09 2:33:05 
   34  381 Blake Steinbring        Alexandria         MN  32   56 30:39  1:57  3:07   35 1:11:27 20.3  2:00   26   46:13  7:27 2:33:24 
   35  415 Chris Westerveld        Prior Lake         MN  42   32 28:07  1:47  2:49   19 1:08:06 21.3  1:13   61   53:30  8:37 2:33:42 
   36  138 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  53   49 30:05  1:54  2:23   38 1:11:49 20.2  1:36   37   49:03  7:54 2:34:53 
   37   42 Jeremy Brekke           Fargo              ND  48   28 27:50  1:46  2:19   51 1:14:26 19.4  0:53   41   49:44  8:01 2:35:10 
   38   97 Troy Edmond             North Branch       MN  31   46 29:40  1:53  3:37   70 1:17:13 18.7  0:54   19   45:00  7:15 2:36:22 
   39  317 Dave Pincus             Champlin           MN  51   51 30:17  1:55  4:30   42 1:12:38 19.9  2:10   28   47:07  7:35 2:36:40 
   40   75 Tim Dauwalter           Cologne            MN  34   64 32:01  2:02  2:52   20 1:08:09 21.2  1:42   53   52:02  8:23 2:36:44 
   41  360 Chris Scorse            Flower Mound       TX  54   40 29:30  1:52  2:56   27 1:10:14 20.6  1:45   56   52:23  8:26 2:36:46 
   42   52 Philippe Chabot         Winnipeg               53    5 24:29  1:33  2:18   49 1:14:06 19.5  1:24   69   54:48  8:50 2:37:03 
   43   34 Tom Benson              St. Paul           MN  57   37 29:16  1:51  2:54   28 1:10:30 20.5  1:06   73   55:29  8:56 2:39:13 
   44  213 David Leard             Rosemount          MN  55   33 28:09  1:47  2:21   68 1:16:55 18.8  1:05   48   50:56  8:12 2:39:24 
   45   79 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  36   54 30:33  1:56  3:09   18 1:08:05 21.3  1:08   77   56:54  9:10 2:39:48 
   46  469 Jacob Roberts           Roseville          MN  32   81 35:25  2:15  4:17   63 1:16:45 18.9  1:33    7   42:42  6:53 2:40:41 
   47  198 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  46   47 29:48  1:53  3:21   53 1:14:41 19.4  1:51   51   51:17  8:16 2:40:57 
   48  206 Todd Lachinski          Foley              MN  40   38 29:19  1:52  3:39   62 1:16:29 18.9  0:55   52   51:25  8:17 2:41:45 
   49  190 David Knack             Prior Lake         MN  56   13 26:25  1:41  3:14   52 1:14:29 19.4  1:50   75   56:04  9:02 2:42:00 
   50  267 Brian Moore             Long Lake          MN  39   63 31:54  2:01  3:29   45 1:13:25 19.7  2:05   50   51:09  8:14 2:42:00 
   51  284 James Neal              St Bonifacius      MN  47   35 28:21  1:48  2:32   44 1:13:09 19.8  0:49   78   57:12  9:13 2:42:01 
   52  175 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  54    9 24:41  1:34  4:22   67 1:16:54 18.8  2:02   67   54:43  8:49 2:42:40 
   53   90 Josh Duda               Pillager           MN  42   10 25:01  1:35  2:04   50 1:14:23 19.5  1:00   86 1:00:31  9:45 2:42:56 
   54  160 John Hoffman            Minnetonka         MN  54   50 30:11  1:55  2:44   64 1:16:47 18.8  1:03   58   52:42  8:29 2:43:25 
   55   83 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  58   41 29:31  1:52  4:28   32 1:10:57 20.4  1:43   79   57:32  9:16 2:44:10 
   56   47 Jeff Burmeister         Edina              MN  49   68 32:49  2:05  3:56   61 1:16:15 19.0  1:58   40   49:40  8:00 2:44:35 
   57  467 Daniel Leavitt          Golden Valley      MN  48   58 30:57  1:58  3:16   69 1:16:55 18.8  1:38   57   52:28  8:27 2:45:11 
   58  342 George Ross             Delano             MN  63   74 34:03  2:09  3:26   54 1:14:49 19.3  2:13   47   50:53  8:12 2:45:23 
   59  417 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  48   66 32:19  2:03  3:58   48 1:13:58 19.6  1:20   64   54:14  8:44 2:45:48 
   60  231 Joseph Long             Plymouth           MN  28   73 33:59  2:09  5:41   73 1:18:06 18.5  2:19   24   46:07  7:26 2:46:10 
   61  230 Joel Lokken             Minneapolis        MN  38   71 33:46  2:08  3:22   79 1:19:43 18.2  2:08   35   48:19  7:47 2:47:16 
   62  438 Warren Zook             Buffalo            MN  42   29 27:51  1:46  3:44   77 1:18:45 18.4  1:19   74   55:48  8:59 2:47:25 
   63   78 Scott Dezurik           Avon               MN  51   82 36:10  2:17  3:04   72 1:17:39 18.6  1:10   42   49:45  8:01 2:47:45 
   64  214 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44   77 34:20  2:11  3:57   47 1:13:57 19.6  1:16   66   54:31  8:47 2:47:59 
   65  229 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  37   62 31:10  1:59  4:19   76 1:18:43 18.4  3:29   44   50:23  8:07 2:48:03 
   66  302 Christoper Onyango-Robs Minneapolis        MN  41   59 31:02  1:58  4:54   89 1:25:35 16.9  3:41   13   43:29  7:00 2:48:40 
   67  177 Nat Juchems             Blaine             MN  35   75 34:06  2:10  4:35   56 1:15:11 19.2  1:56   60   52:58  8:32 2:48:43 
   68  455 Stanton Fitting         Buffalo            MN  65   45 29:40  1:53  3:48   60 1:15:27 19.2  1:54   82   58:11  9:22 2:48:57 
   69   55 Bradley Chmielewski     Foley              MN  28   72 33:54  2:09  3:38   57 1:15:14 19.2  1:12   71   55:08  8:53 2:49:02 
   70  124 Stephen Fregosi         Champlin           MN  31   16 26:40  1:41  6:33   58 1:15:18 19.2  4:32   76   56:13  9:03 2:49:13 
   71   14 Eduardo Art             Minneapolis        MN  41   76 34:11  2:10  2:19   71 1:17:38 18.6  1:08   72   55:08  8:53 2:50:23 
   72  223 Alan Leusink            Minneapolis        MN  50   87 36:58  2:20  3:13   46 1:13:57 19.6  2:16   65   54:18  8:45 2:50:40 
   73  133 Mark Goldman            Edina              MN  45   70 33:33  2:08  2:38   43 1:12:43 19.9  3:36   83   58:19  9:24 2:50:47 
   74  250 Pete McConnell          Plymouth           MN  53   86 36:35  2:19  4:21   55 1:15:00 19.3  1:50   63   54:13  8:44 2:51:58 
   75  112 Steve Fines             Saint Cloud        MN  52   67 32:21  2:03  5:43   84 1:21:45 17.7  2:31   43   49:53  8:02 2:52:11 
   76  377 Brad Spry               Walker             MN  50   42 29:33  1:52  3:32   82 1:20:49 17.9  1:25   80   57:33  9:16 2:52:49 
   77   40 Justin Borer            Ramsey             MN  42   84 36:24  2:18  3:26   81 1:20:47 17.9  1:50   55   52:13  8:25 2:54:38 
   78  149 David Hasz              Apple Valley       MN  51   78 34:36  2:11  4:58   78 1:19:43 18.2  3:12   59   52:52  8:31 2:55:18 
   79   12 Jeff Antonsen           Andover            MN  49   80 34:37  2:12  4:30   66 1:16:52 18.8  2:02   84   58:47  9:28 2:56:45 
   80  330 Greg Richter            Burnsville         MN  45   65 32:04  2:02  4:33   65 1:16:49 18.8  1:36   87 1:02:31 10:04 2:57:31 
   81   11 Matt Andrews            St Paul            MN  34   61 31:06  1:58  4:54   83 1:21:35 17.7  2:07   85   58:54  9:29 2:58:34 
   82  296 Victor Noer             Prior Lake         MN  57   95 42:56  2:43  3:31   74 1:18:14 18.5  2:10   54   52:04  8:23 2:58:54 
   83  345 David Rounds            St Louis Park      MN  47   94 40:59  2:36  5:52   59 1:15:24 19.2  2:04   68   54:44  8:49 2:59:01 
   84  142 Paul Ham                Minnetrista        MN  45   93 40:54  2:35  4:14   80 1:19:43 18.2  1:50   62   53:45  8:39 3:00:23 
   85  346 Jon Rydberg             Minneapolis        MN  39   79 34:37  2:12  3:27   90 1:25:47 16.9  1:35   81   57:48  9:19 3:03:13 
   86    8 Kevin Anderson          Ramsey             MN  41   89 39:18  2:29  5:33   88 1:24:42 17.1  2:53   49   51:04  8:14 3:03:29 
   87  248 Steve Matthews          Forest Lake        MN  48   91 39:22  2:30  3:24   87 1:24:16 17.2  1:56   70   54:59  8:51 3:03:56 
   88  323 David Rasmussen         Minot              ND  29   83 36:14  2:18  3:22   86 1:23:57 17.2  2:44   89 1:02:53 10:08 3:09:07 
   89   41 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65   92 39:59  2:32  4:30   85 1:21:54 17.7  1:21   92 1:05:26 10:32 3:13:08 
   90  226 Jarett Lieser           Fort Mill          SC  41   69 33:32  2:07  3:06   91 1:28:48 16.3  1:05   95 1:11:00 11:26 3:17:29 
   91  288 Rob Nelson              Maple Grove        MN  42   85 36:31  2:19  6:17   96 1:36:15 15.0  1:54   88 1:02:38 10:05 3:23:34 
   92   87 Warren Downing          Prior Lake         MN  42   88 39:12  2:29  5:42   92 1:30:49 15.9  2:37   93 1:06:06 10:39 3:24:24 
   93  322 Cary Radisewitz         Luverne            MN  62   90 39:18  2:29  7:38   94 1:31:44 15.8  5:29   91 1:05:21 10:31 3:29:28 
   94  393 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57   96 45:45  2:54  6:04   95 1:32:47 15.6  2:01   90 1:04:13 10:20 3:30:48 
   95  130 Jerry Gary              Saint Cloud        MN  30   97 46:49  2:58  4:41   93 1:31:14 15.9  1:56   94 1:08:18 11:00 3:32:57 
   96  176 Jeffrey Joseph          Maple Grove        MN  58   39 29:26  1:52  6:51   97 1:41:32 14.3  2:53   96 1:16:41 12:21 3:37:22 
       368 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MN  57   60 31:04  1:58  5:11   75 1:18:24 18.5                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  283 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  34   10 29:14  1:51  2:25    1 1:07:54 21.3  1:10    1   44:03  7:06 2:24:44 
    2  129 Karin Gardner           Mandan             ND  50    2 24:15  1:32  2:51    2 1:10:43 20.5  2:03   14   54:28  8:46 2:34:19 
    3  318 Emily Pincus            Champlin           MN  20    1 21:43  1:23  3:17   11 1:18:11 18.5  1:47    5   49:42  8:00 2:34:38 
    4  478 Deana Jagielo           Chaska             MN  28   13 30:56  1:58  3:23    5 1:12:04 20.1  1:02    2   47:30  7:39 2:34:53 
    5  104 Cortney Engen           Hopkins Mn             43    3 25:20  1:36  3:02    3 1:10:49 20.4  1:36   26   56:53  9:10 2:37:39 
    6  108 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  40    6 27:57  1:46  3:02   16 1:20:32 18.0  1:12    6   50:38  8:09 2:43:18 
    7  100 Janelle Ehlers          Eden Prairie       MN  40    8 29:09  1:51  2:38   20 1:21:57 17.7  1:32    4   48:56  7:53 2:44:10 
    8  285 Chris Nehring           Kimball            MN  50   11 30:39  1:57  3:53    7 1:14:57 19.3  1:32   18   55:17  8:54 2:46:16 
    9   26 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  47   20 33:47  2:08  4:46    6 1:12:30 20.0  3:33   10   52:15  8:25 2:46:50 
   10  101 Kelsae Eliszewski       Hubbell            MI  30   22 34:11  2:10  5:06    8 1:15:48 19.1  1:36    9   51:07  8:14 2:47:45 
   11  471 Adrea Mauseth           St. Louis Park     MN  39    9 29:13  1:51  3:42   22 1:22:57 17.4  1:27    8   50:55  8:12 2:48:12 
   12  313 Diane Petersen          Hokah              MN  55   18 33:25  2:07  3:07    9 1:16:39 18.9  1:36   15   54:34  8:47 2:49:19 
   13   69 Leigh Currie            Saint Paul         MN  44    5 27:49  1:46  2:38   18 1:20:54 17.9  1:58   23   56:28  9:06 2:49:45 
   14  258 Catherine McVeigh       White Bear Townshi MN  38   28 35:57  2:17  4:44   12 1:19:44 18.2  2:05    3   48:47  7:52 2:51:15 
   15  280 Sarah Murphy            Mpls               MN  54   29 36:19  2:18  4:12   10 1:16:57 18.8  1:31   12   54:13  8:44 2:53:10 
   16  379 Dawn Stapleton          Chaska             MN  40   16 32:53  2:05  3:16   13 1:19:49 18.1  1:59   17   55:16  8:54 2:53:11 
   17   73 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  43   25 34:42  2:12  3:56   14 1:20:09 18.1  1:09   16   54:58  8:51 2:54:52 
   18  357 Amy Schulz              Farmington         MN  41   17 33:16  2:06  3:32   19 1:21:18 17.8  1:57   19   55:59  9:01 2:56:00 
   19  215 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45   23 34:33  2:11  4:43    4 1:11:10 20.3  6:38   30 1:00:43  9:47 2:57:45 
   20  167 Lori Imsdahl            Minneapolis        MN  36   26 35:02  2:13  4:53   21 1:22:54 17.5  2:01   20   56:18  9:04 3:01:06 
   21  341 Amy Ross                Eagan              MN  29    4 27:22  1:44  4:32   27 1:28:08 16.4  1:53   29   59:24  9:34 3:01:18 
   22  320 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  54   27 35:04  2:13  5:23   17 1:20:47 17.9  2:27   27   58:45  9:28 3:02:24 
   23  251 Terri McConnell         Andover            MN  52    7 28:40  1:49  4:56   28 1:28:14 16.4  2:22   28   58:52  9:29 3:03:01 
   24  111 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  46   35 39:39  2:31  6:13   15 1:20:26 18.0  6:23    7   50:40  8:10 3:03:20 
   25  475 Christina Vinson        Chaska             MN  30   30 37:21  2:22  5:00   26 1:27:59 16.4  2:22   13   54:16  8:44 3:06:55 
   26   43 Erin Brown              Lakeville          MN  41   32 37:29  2:22  4:01   25 1:26:29 16.7  3:17   21   56:19  9:04 3:07:34 
   27  355 Kristine Schott         Loretto            MN  39   21 34:00  2:09  4:20   24 1:26:15 16.8  3:34   31 1:00:56  9:49 3:09:03 
   28   88 Stephanie Dreis         Maple Grove        MN  30   31 37:23  2:22  4:14   30 1:34:34 15.3  0:59   11   54:12  8:44 3:11:21 
   29  255 Cathleen McGinnity      Luck               WI  53   19 33:45  2:08  4:34   23 1:25:46 16.9  3:18   32 1:04:22 10:22 3:11:43 
   30  234 Delaney Lundeen         Plymouth           MN  30   15 31:32  2:00  5:16   33 1:37:38 14.8  1:27   24   56:40  9:08 3:12:32 
   31  123 Jackie Fregosi          Champlin           MN  31   33 38:40  2:27  5:46   34 1:37:57 14.8  2:36   22   56:21  9:05 3:21:17 
   32  247 Kristina Matthews       Forest Lake        MN  44   24 34:41  2:12  4:24   29 1:31:39 15.8  3:30   34 1:11:34 11:32 3:25:45 
   33  426 Tracey Wookey           St Paul            MN  32   12 30:49  1:57  3:52   32 1:37:04 14.9  1:47   35 1:12:23 11:39 3:25:53 
   34  339 Jennifer Rolfes         Minneapolis        MN  27   36 42:05  2:40  5:45   36 1:40:09 14.5  3:05   25   56:44  9:08 3:27:45 
   35  115 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  50   14 30:59  1:58  7:17   38 1:46:07 13.6  4:21   33 1:06:20 10:41 3:35:02 
   36  279 Karin Munroe            Wayzata            MN  48   37 42:47  2:42  6:12   31 1:35:02 15.2  3:06   36 1:15:58 12:14 3:43:03 
   37  347 Kendra Rysan            Bloomington        MN  25   38 43:56  2:47  3:31   37 1:40:47 14.4  1:46   37 1:23:48 13:30 3:53:47 
       276 Elise Mulville          Ham Lake           MN  32   34 38:40  2:27  5:44   35 1:38:38 14.7  2:52                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   86 Elliot Dorow Hovland    Minneapolis        MN  20    1 27:45  1:46  2:19    1 1:10:46 20.5  1:01    1   43:50  7:04 2:25:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  318 Emily Pincus            Champlin           MN  20    1 21:43  1:23  3:17    1 1:18:11 18.5  1:47    1   49:42  8:00 2:34:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  459 Derek Parker            Minneapolis        MN  28    1 23:39  1:30  3:18    1 1:04:43 22.4  1:09    1   40:32  6:32 2:13:19 
    2  420 Peter Wikman            St. Louis Park     MN  25    3 24:34  1:34  2:29    2 1:06:37 21.7  0:55    2   41:04  6:37 2:15:38 
    3  422 Spencer Williams        Minneapolis        MN  25    2 23:56  1:31  2:28    3 1:07:44 21.4  0:56    4   47:17  7:37 2:22:20 
    4  231 Joseph Long             Plymouth           MN  28    5 33:59  2:09  5:41    5 1:18:06 18.5  2:19    3   46:07  7:26 2:46:10 
    5   55 Bradley Chmielewski     Foley              MN  28    4 33:54  2:09  3:38    4 1:15:14 19.2  1:12    5   55:08  8:53 2:49:02 
    6  323 David Rasmussen         Minot              ND  29    6 36:14  2:18  3:22    6 1:23:57 17.2  2:44    6 1:02:53 10:08 3:09:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  478 Deana Jagielo           Chaska             MN  28    2 30:56  1:58  3:23    1 1:12:04 20.1  1:02    1   47:30  7:39 2:34:53 
    2  341 Amy Ross                Eagan              MN  29    1 27:22  1:44  4:32    2 1:28:08 16.4  1:53    3   59:24  9:34 3:01:18 
    3  339 Jennifer Rolfes         Minneapolis        MN  27    3 42:05  2:40  5:45    3 1:40:09 14.5  3:05    2   56:44  9:08 3:27:45 
    4  347 Kendra Rysan            Bloomington        MN  25    4 43:56  2:47  3:31    4 1:40:47 14.4  1:46    4 1:23:48 13:30 3:53:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  240 Andrew Manning          Fargo              ND  30    1 23:52  1:31  1:58    3 1:05:39 22.0  0:59    3   41:28  6:41 2:13:54 
    2  369 Kai Sill                Mankato            MN  32    4 26:45  1:42  3:37    1 1:04:05 22.6  1:11    2   39:30  6:22 2:15:06 
    3  136 Kevin Greimel           Richfield          MN  32    6 27:32  1:45  2:23    2 1:04:59 22.3  1:13    5   43:11  6:57 2:19:16 
    4   74 Thomas Datwyler         Minneapolis        MN  32    9 29:52  1:54  3:32    6 1:10:04 20.7  1:30    1   36:51  5:56 2:21:46 
    5  172 Collin Johnson          Roseville          MN  30    2 25:49  1:38  2:13    7 1:10:32 20.5  0:59    6   43:12  6:58 2:22:42 
    6  184 Patrick Keyes           Saint Paul         MN  30    5 27:08  1:43  2:28    4 1:06:47 21.7  0:49   11   46:50  7:33 2:24:01 
    7  103 Nathan Enderle          Fargo              ND  32    7 28:05  1:47  2:05    9 1:11:21 20.3  1:08    8   44:58  7:15 2:27:35 
    8  173 Kirby Johnson           Spicer             MN  31   10 30:36  1:56  2:05    8 1:10:37 20.5  1:08    7   43:33  7:01 2:27:58 
    9  381 Blake Steinbring        Alexandria         MN  32   11 30:39  1:57  3:07   10 1:11:27 20.3  2:00   10   46:13  7:27 2:33:24 
   10   97 Troy Edmond             North Branch       MN  31    8 29:40  1:53  3:37   13 1:17:13 18.7  0:54    9   45:00  7:15 2:36:22 
   11   75 Tim Dauwalter           Cologne            MN  34   13 32:01  2:02  2:52    5 1:08:09 21.2  1:42   12   52:02  8:23 2:36:44 
   12  469 Jacob Roberts           Roseville          MN  32   14 35:25  2:15  4:17   12 1:16:45 18.9  1:33    4   42:42  6:53 2:40:41 
   13  124 Stephen Fregosi         Champlin           MN  31    3 26:40  1:41  6:33   11 1:15:18 19.2  4:32   13   56:13  9:03 2:49:13 
   14   11 Matt Andrews            St Paul            MN  34   12 31:06  1:58  4:54   14 1:21:35 17.7  2:07   14   58:54  9:29 2:58:34 
   15  130 Jerry Gary              Saint Cloud        MN  30   15 46:49  2:58  4:41   15 1:31:14 15.9  1:56   15 1:08:18 11:00 3:32:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  283 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  34    1 29:14  1:51  2:25    1 1:07:54 21.3  1:10    1   44:03  7:06 2:24:44 
    2  101 Kelsae Eliszewski       Hubbell            MI  30    4 34:11  2:10  5:06    2 1:15:48 19.1  1:36    2   51:07  8:14 2:47:45 
    3  475 Christina Vinson        Chaska             MN  30    5 37:21  2:22  5:00    3 1:27:59 16.4  2:22    4   54:16  8:44 3:06:55 
    4   88 Stephanie Dreis         Maple Grove        MN  30    6 37:23  2:22  4:14    4 1:34:34 15.3  0:59    3   54:12  8:44 3:11:21 
    5  234 Delaney Lundeen         Plymouth           MN  30    3 31:32  2:00  5:16    6 1:37:38 14.8  1:27    6   56:40  9:08 3:12:32 
    6  123 Jackie Fregosi          Champlin           MN  31    7 38:40  2:27  5:46    7 1:37:57 14.8  2:36    5   56:21  9:05 3:21:17 
    7  426 Tracey Wookey           St Paul            MN  32    2 30:49  1:57  3:52    5 1:37:04 14.9  1:47    7 1:12:23 11:39 3:25:53 
       276 Elise Mulville          Ham Lake           MN  32    8 38:40  2:27  5:44    8 1:38:38 14.7  2:52                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  385 Nathan Strudle          Blaine             MN  37    1 27:04  1:43  1:37    3 1:09:44 20.8  0:41    1   42:50  6:54 2:21:54 
    2  154 George Henry            Saint Paul         MN  37    3 30:47  1:57  2:01    1 1:05:53 22.0  1:25    2   44:01  7:05 2:24:06 
    3   79 Matthew Dickinson       Brainerd           MN  36    2 30:33  1:56  3:09    2 1:08:05 21.3  1:08    7   56:54  9:10 2:39:48 
    4  267 Brian Moore             Long Lake          MN  39    5 31:54  2:01  3:29    4 1:13:25 19.7  2:05    5   51:09  8:14 2:42:00 
    5  230 Joel Lokken             Minneapolis        MN  38    6 33:46  2:08  3:22    7 1:19:43 18.2  2:08    3   48:19  7:47 2:47:16 
    6  229 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  37    4 31:10  1:59  4:19    6 1:18:43 18.4  3:29    4   50:23  8:07 2:48:03 
    7  177 Nat Juchems             Blaine             MN  35    7 34:06  2:10  4:35    5 1:15:11 19.2  1:56    6   52:58  8:32 2:48:43 
    8  346 Jon Rydberg             Minneapolis        MN  39    8 34:37  2:12  3:27    8 1:25:47 16.9  1:35    8   57:48  9:19 3:03:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  471 Adrea Mauseth           St. Louis Park     MN  39    1 29:13  1:51  3:42    3 1:22:57 17.4  1:27    2   50:55  8:12 2:48:12 
    2  258 Catherine McVeigh       White Bear Townshi MN  38    4 35:57  2:17  4:44    1 1:19:44 18.2  2:05    1   48:47  7:52 2:51:15 
    3  167 Lori Imsdahl            Minneapolis        MN  36    3 35:02  2:13  4:53    2 1:22:54 17.5  2:01    3   56:18  9:04 3:01:06 
    4  355 Kristine Schott         Loretto            MN  39    2 34:00  2:09  4:20    4 1:26:15 16.8  3:34    4 1:00:56  9:49 3:09:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  351 Alex Schad              Sauk Rapids        MN  44    4 27:09  1:43  2:24    1 1:03:24 22.8  1:01    4   45:45  7:22 2:19:41 
    2  147 Ben Harding             Eden Prairie       MN  44    2 25:03  1:35  2:20    4 1:07:42 21.4  1:20    8   47:48  7:42 2:24:11 
    3   25 Ben Bassett             Bloomington        MN  42    5 27:42  1:45  2:09    7 1:11:10 20.3  1:18    1   41:57  6:46 2:24:14 
    4  193 Dan Koehler             Walters            MN  43    9 29:06  1:51  2:32    3 1:07:17 21.5  1:23    3   45:26  7:19 2:25:42 
    5  256 Corey McKusick          Fridley            MN  43    3 26:39  1:41  2:45    9 1:12:09 20.1  1:20    5   45:48  7:23 2:28:38 
    6  155 Jose Hernandez          Saint Paul         MN  43   11 29:36  1:53  2:26    2 1:07:17 21.5  1:26    9   50:36  8:09 2:31:19 
    7  194 Kyle Kolquist           Duluth             MN  40   12 29:40  1:53  3:21    6 1:08:56 21.0  1:55    7   47:42  7:41 2:31:31 
    8  340 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  42    7 28:01  1:47  3:44    8 1:11:53 20.1  1:23    6   47:10  7:36 2:32:09 
    9  415 Chris Westerveld        Prior Lake         MN  42    8 28:07  1:47  2:49    5 1:08:06 21.3  1:13   13   53:30  8:37 2:33:42 
   10  206 Todd Lachinski          Foley              MN  40   10 29:19  1:52  3:39   12 1:16:29 18.9  0:55   11   51:25  8:17 2:41:45 
   11   90 Josh Duda               Pillager           MN  42    1 25:01  1:35  2:04   11 1:14:23 19.5  1:00   17 1:00:31  9:45 2:42:56 
   12  438 Warren Zook             Buffalo            MN  42    6 27:51  1:46  3:44   14 1:18:45 18.4  1:19   16   55:48  8:59 2:47:25 
   13  214 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44   16 34:20  2:11  3:57   10 1:13:57 19.6  1:16   14   54:31  8:47 2:47:59 
   14  302 Christoper Onyango-Robs Minneapolis        MN  41   13 31:02  1:58  4:54   17 1:25:35 16.9  3:41    2   43:29  7:00 2:48:40 
   15   14 Eduardo Art             Minneapolis        MN  41   15 34:11  2:10  2:19   13 1:17:38 18.6  1:08   15   55:08  8:53 2:50:23 
   16   40 Justin Borer            Ramsey             MN  42   17 36:24  2:18  3:26   15 1:20:47 17.9  1:50   12   52:13  8:25 2:54:38 
   17    8 Kevin Anderson          Ramsey             MN  41   20 39:18  2:29  5:33   16 1:24:42 17.1  2:53   10   51:04  8:14 3:03:29 
   18  226 Jarett Lieser           Fort Mill          SC  41   14 33:32  2:07  3:06   18 1:28:48 16.3  1:05   20 1:11:00 11:26 3:17:29 
   19  288 Rob Nelson              Maple Grove        MN  42   18 36:31  2:19  6:17   20 1:36:15 15.0  1:54   18 1:02:38 10:05 3:23:34 
   20   87 Warren Downing          Prior Lake         MN  42   19 39:12  2:29  5:42   19 1:30:49 15.9  2:37   19 1:06:06 10:39 3:24:24 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  104 Cortney Engen           Hopkins Mn             43    1 25:20  1:36  3:02    1 1:10:49 20.4  1:36    8   56:53  9:10 2:37:39 
    2  108 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  40    3 27:57  1:46  3:02    4 1:20:32 18.0  1:12    2   50:38  8:09 2:43:18 
    3  100 Janelle Ehlers          Eden Prairie       MN  40    4 29:09  1:51  2:38    7 1:21:57 17.7  1:32    1   48:56  7:53 2:44:10 
    4   69 Leigh Currie            Saint Paul         MN  44    2 27:49  1:46  2:38    5 1:20:54 17.9  1:58    7   56:28  9:06 2:49:45 
    5  379 Dawn Stapleton          Chaska             MN  40    5 32:53  2:05  3:16    2 1:19:49 18.1  1:59    4   55:16  8:54 2:53:11 
    6   73 Brooke Darst Rice       Minneapolis        MN  43    8 34:42  2:12  3:56    3 1:20:09 18.1  1:09    3   54:58  8:51 2:54:52 
    7  357 Amy Schulz              Farmington         MN  41    6 33:16  2:06  3:32    6 1:21:18 17.8  1:57    5   55:59  9:01 2:56:00 
    8   43 Erin Brown              Lakeville          MN  41    9 37:29  2:22  4:01    8 1:26:29 16.7  3:17    6   56:19  9:04 3:07:34 
    9  247 Kristina Matthews       Forest Lake        MN  44    7 34:41  2:12  4:24    9 1:31:39 15.8  3:30    9 1:11:34 11:32 3:25:45 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  338 Derek Rogers            Edina              MN  49    1 24:24  1:33  2:55    2 1:07:26 21.5  1:34    5   49:38  8:00 2:25:54 
    2  295 Chris Nigbur            Shakopee           MN  46    6 28:20  1:48  3:21    4 1:09:43 20.8  1:13    1   43:21  6:59 2:25:56 
    3  109 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  45    3 27:21  1:44  2:40    6 1:11:51 20.1  1:03    2   47:40  7:41 2:30:33 
    4  464 Chad Helgemo            Savage             MN  48    4 27:39  1:45  4:58    3 1:08:13 21.2  1:48    3   48:00  7:44 2:30:37 
    5  465 Mark Lehnert            Shakopee           MN  47    9 30:31  1:56  2:33    1 1:07:00 21.6  1:51    4   49:12  7:55 2:31:06 
    6  158 Roger Hipwell           Eden Prairie       MN  47    2 26:37  1:41  2:44    5 1:11:42 20.2  1:30    8   50:33  8:09 2:33:05 
    7   42 Jeremy Brekke           Fargo              ND  48    5 27:50  1:46  2:19   10 1:14:26 19.4  0:53    7   49:44  8:01 2:35:10 
    8  198 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  46    8 29:48  1:53  3:21   11 1:14:41 19.4  1:51    9   51:17  8:16 2:40:57 
    9  284 James Neal              St Bonifacius      MN  47    7 28:21  1:48  2:32    8 1:13:09 19.8  0:49   15   57:12  9:13 2:42:01 
   10   47 Jeff Burmeister         Edina              MN  49   13 32:49  2:05  3:56   13 1:16:15 19.0  1:58    6   49:40  8:00 2:44:35 
   11  467 Daniel Leavitt          Golden Valley      MN  48   10 30:57  1:58  3:16   16 1:16:55 18.8  1:38   10   52:28  8:27 2:45:11 
   12  417 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  48   12 32:19  2:03  3:58    9 1:13:58 19.6  1:20   12   54:14  8:44 2:45:48 
   13  133 Mark Goldman            Edina              MN  45   14 33:33  2:08  2:38    7 1:12:43 19.9  3:36   16   58:19  9:24 2:50:47 
   14   12 Jeff Antonsen           Andover            MN  49   15 34:37  2:12  4:30   15 1:16:52 18.8  2:02   17   58:47  9:28 2:56:45 
   15  330 Greg Richter            Burnsville         MN  45   11 32:04  2:02  4:33   14 1:16:49 18.8  1:36   18 1:02:31 10:04 2:57:31 
   16  345 David Rounds            St Louis Park      MN  47   18 40:59  2:36  5:52   12 1:15:24 19.2  2:04   13   54:44  8:49 2:59:01 
   17  142 Paul Ham                Minnetrista        MN  45   17 40:54  2:35  4:14   17 1:19:43 18.2  1:50   11   53:45  8:39 3:00:23 
   18  248 Steve Matthews          Forest Lake        MN  48   16 39:22  2:30  3:24   18 1:24:16 17.2  1:56   14   54:59  8:51 3:03:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   26 Cheri Bates             Sauk Rapids        MN  47    1 33:47  2:08  4:46    2 1:12:30 20.0  3:33    2   52:15  8:25 2:46:50 
    2  215 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45    2 34:33  2:11  4:43    1 1:11:10 20.3  6:38    3 1:00:43  9:47 2:57:45 
    3  111 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  46    3 39:39  2:31  6:13    3 1:20:26 18.0  6:23    1   50:40  8:10 3:03:20 
    4  279 Karin Munroe            Wayzata            MN  48    4 42:47  2:42  6:12    4 1:35:02 15.2  3:06    4 1:15:58 12:14 3:43:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  315 Randy Peterson          Northfield         MN  53    3 24:34  1:34  2:19    1 1:06:22 21.8  0:57    1   43:01  6:56 2:17:11 
    2  152 Jay Heikkila            Delano             MN  50    2 24:34  1:34  2:11    2 1:06:52 21.6  1:22    2   44:53  7:14 2:19:49 
    3  466 Jeffrey Johnson         Shakopee           MN  52   12 30:28  1:56  2:21    3 1:07:06 21.6  0:58    3   45:41  7:21 2:26:31 
    4  244 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  53    5 27:02  1:43  2:16    6 1:11:44 20.2  1:00    4   46:08  7:26 2:28:08 
    5  236 Alan Lybeck             Minneapolis        MN  53    6 27:03  1:43  2:27    4 1:09:34 20.8  1:20    6   48:59  7:53 2:29:22 
    6  138 Brent Gustafson         Ham Lake           MN  53    9 30:05  1:54  2:23    7 1:11:49 20.2  1:36    7   49:03  7:54 2:34:53 
    7  317 Dave Pincus             Champlin           MN  51   11 30:17  1:55  4:30    8 1:12:38 19.9  2:10    5   47:07  7:35 2:36:40 
    8  360 Chris Scorse            Flower Mound       TX  54    7 29:30  1:52  2:56    5 1:10:14 20.6  1:45   10   52:23  8:26 2:36:46 
    9   52 Philippe Chabot         Winnipeg               53    1 24:29  1:33  2:18   10 1:14:06 19.5  1:24   16   54:48  8:50 2:37:03 
   10  175 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  54    4 24:41  1:34  4:22   13 1:16:54 18.8  2:02   15   54:43  8:49 2:42:40 
   11  160 John Hoffman            Minnetonka         MN  54   10 30:11  1:55  2:44   12 1:16:47 18.8  1:03   11   52:42  8:29 2:43:25 
   12   78 Scott Dezurik           Avon               MN  51   15 36:10  2:17  3:04   14 1:17:39 18.6  1:10    8   49:45  8:01 2:47:45 
   13  223 Alan Leusink            Minneapolis        MN  50   17 36:58  2:20  3:13    9 1:13:57 19.6  2:16   14   54:18  8:45 2:50:40 
   14  250 Pete McConnell          Plymouth           MN  53   16 36:35  2:19  4:21   11 1:15:00 19.3  1:50   13   54:13  8:44 2:51:58 
   15  112 Steve Fines             Saint Cloud        MN  52   13 32:21  2:03  5:43   17 1:21:45 17.7  2:31    9   49:53  8:02 2:52:11 
   16  377 Brad Spry               Walker             MN  50    8 29:33  1:52  3:32   16 1:20:49 17.9  1:25   17   57:33  9:16 2:52:49 
   17  149 David Hasz              Apple Valley       MN  51   14 34:36  2:11  4:58   15 1:19:43 18.2  3:12   12   52:52  8:31 2:55:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  129 Karin Gardner           Mandan             ND  50    1 24:15  1:32  2:51    1 1:10:43 20.5  2:03    2   54:28  8:46 2:34:19 
    2  285 Chris Nehring           Kimball            MN  50    3 30:39  1:57  3:53    2 1:14:57 19.3  1:32    3   55:17  8:54 2:46:16 
    3  280 Sarah Murphy            Mpls               MN  54    7 36:19  2:18  4:12    3 1:16:57 18.8  1:31    1   54:13  8:44 2:53:10 
    4  320 Colleen Prudhomme       Rockford           MN  54    6 35:04  2:13  5:23    4 1:20:47 17.9  2:27    4   58:45  9:28 3:02:24 
    5  251 Terri McConnell         Andover            MN  52    2 28:40  1:49  4:56    6 1:28:14 16.4  2:22    5   58:52  9:29 3:03:01 
    6  255 Cathleen McGinnity      Luck               WI  53    5 33:45  2:08  4:34    5 1:25:46 16.9  3:18    6 1:04:22 10:22 3:11:43 
    7  115 Colleen Finnegan        Minnetonka Beach   MN  50    4 30:59  1:58  7:17    7 1:46:07 13.6  4:21    7 1:06:20 10:41 3:35:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   34 Tom Benson              St. Paul           MN  57    3 29:16  1:51  2:54    1 1:10:30 20.5  1:06    3   55:29  8:56 2:39:13 
    2  213 David Leard             Rosemount          MN  55    2 28:09  1:47  2:21    4 1:16:55 18.8  1:05    1   50:56  8:12 2:39:24 
    3  190 David Knack             Prior Lake         MN  56    1 26:25  1:41  3:14    3 1:14:29 19.4  1:50    4   56:04  9:02 2:42:00 
    4   83 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  58    5 29:31  1:52  4:28    2 1:10:57 20.4  1:43    5   57:32  9:16 2:44:10 
    5  296 Victor Noer             Prior Lake         MN  57    7 42:56  2:43  3:31    5 1:18:14 18.5  2:10    2   52:04  8:23 2:58:54 
    6  393 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57    8 45:45  2:54  6:04    7 1:32:47 15.6  2:01    6 1:04:13 10:20 3:30:48 
    7  176 Jeffrey Joseph          Maple Grove        MN  58    4 29:26  1:52  6:51    8 1:41:32 14.3  2:53    7 1:16:41 12:21 3:37:22 
       368 Wayne Siegel            Saint Louis Park   MN  57    6 31:04  1:58  5:11    6 1:18:24 18.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  313 Diane Petersen          Hokah              MN  55    1 33:25  2:07  3:07    1 1:16:39 18.9  1:36    1   54:34  8:47 2:49:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  342 George Ross             Delano             MN  63    1 34:03  2:09  3:26    1 1:14:49 19.3  2:13    1   50:53  8:12 2:45:23 
    2  322 Cary Radisewitz         Luverne            MN  62    2 39:18  2:29  7:38    2 1:31:44 15.8  5:29    2 1:05:21 10:31 3:29:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  455 Stanton Fitting         Buffalo            MN  65    1 29:40  1:53  3:48    1 1:15:27 19.2  1:54    1   58:11  9:22 2:48:57 
    2   41 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65    2 39:59  2:32  4:30    2 1:21:54 17.7  1:21    2 1:05:26 10:32 3:13:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        201
Total Number of Team Finishers:            0
Total Number of Individual Finishers:    160
Number of Individual Male   Finishers Event O:              114
Number of Individual Female Finishers Event O:               46
Did not Finish Race or Did Not Start:     41