Excelsior, MN
6/15/2019











                                                       LAKE MINNETONKA TRIATHLON
                                           Excelsior Commons -  Excelsior, MN - June 15, 2019
                                               1/2 Mile Swim - 15 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  Pace Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/14    313 Patrick Parish          Minneapolis        MN  34 M    17 10:50  1:14  0:54    1   35:14 25.5  0:35    2   16:14  5:25 1:03:44 
    2   2/14    287 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36 M     2  9:23  1:04  0:58    2   35:21 25.5  0:49   15   17:53  5:58 1:04:22 
    3   3/14     37 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M     9 10:35  1:13  1:06    4   35:57 25.0  0:34    4   16:38  5:33 1:04:48 
    4   4/14    475 Andrew Zabel            Sartell            MN  39 M    49 11:46  1:21  1:23    3   35:29 25.4  0:48    8   17:21  5:47 1:06:46 
    5   5/14    210 Jacob Keehan            Maple Grove        MN  30 M     8 10:29  1:12  1:57    6   37:14 24.2  0:44    3   16:37  5:33 1:06:59 
    6   6/14    457 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34 M    28 11:15  1:17  1:06    8   37:45 23.8  0:50   11   17:35  5:52 1:08:29 
    7   1/30     44 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44 M    38 11:30  1:19  1:12    7   37:17 24.1  0:44   14   17:52  5:58 1:08:33 
    8   7/14    363 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  61 M    27 11:12  1:17  1:19    5   36:59 24.3  0:45   24   18:39  6:13 1:08:52 
    9   8/14    252 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  44 M     4  9:53  1:08  1:01   13   38:15 23.5  0:43   32   19:16  6:26 1:09:06 
   10   2/30    318 Moshe Peri              Minnetonka         MN  42 M    16 10:49  1:14  1:16   15   38:37 23.3  0:34   17   18:03  6:01 1:09:17 
   11   9/14    432 Bryan Tinajero          St. Paul           MN  31 M    24 11:07  1:16  1:34   10   37:57 23.7  0:42   19   18:17  6:06 1:09:36 
   12   1/24    398 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34 M    25 11:08  1:16  1:07    9   37:47 23.8  0:54   26   18:46  6:16 1:09:39 
   13   3/30    125 Ross Golla              Minnetonka         MN  40 M    90 12:47  1:28  1:01   11   38:04 23.6  0:47    7   17:03  5:41 1:09:41 
   14  10/14    295 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M    13 10:40  1:13  1:04   18   38:46 23.2  0:58   27   18:49  6:17 1:10:17 
   15   1/16    415 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M     6 10:19  1:11  1:09   45   41:01 21.9  0:46    9   17:30  5:50 1:10:43 
   16   1/5     338 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  33 F     5 10:07  1:09  1:04   37   40:32 22.2  0:44   25   18:40  6:14 1:11:05 
   17   2/5     474 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  44 F    15 10:48  1:14  1:32   35   40:23 22.3  0:53   21   18:30  6:10 1:12:03 
   18   2/24    450 Steven Voss             Maple Grove        MN  34 M    46 11:41  1:20  1:16   38   40:41 22.1  0:48   13   17:51  5:57 1:12:15 
   19   1/23    518 Tom Pettit              Excelsior          MN  50 M    12 10:39  1:13  1:42   28   39:59 22.5  0:43   34   19:22  6:28 1:12:24 
   20  11/14    212 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  25 M    50 11:49  1:21  1:13   42   40:56 22.0  0:48   16   17:58  6:00 1:12:42 
   21   1/31    467 Spencer Williams        Minneapolis        MN  25 M    14 10:47  1:14  1:34   27   39:57 22.5  0:59   41   19:50  6:37 1:13:04 
   22   4/30    122 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  44 M     3  9:39  1:06  1:25   26   39:56 22.5  0:42   88   21:32  7:11 1:13:13 
   23   1/2      43 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  16 F    21 11:02  1:16  1:12   47   41:18 21.8  0:37   30   19:08  6:23 1:13:15 
   24  12/14    189 Thad Ingersoll          St. Paul           MN  49 M     1  8:52  1:01  1:10   90   43:42 20.6  0:52   29   18:52  6:18 1:13:28 
   25   1/31    227 Brent Krause            Maple Grove        MN  37 M    35 11:28  1:19  2:17   12   38:05 23.6  1:57   40   19:48  6:36 1:13:32 
   26   5/30     63 Patrick Crowe           Minneapolis        MN  40 M    91 12:48  1:28  1:21   40   40:43 22.1  1:08   18   18:10  6:04 1:14:08 
   27   2/31    238 Shawn Laursen           Boulder            CO  25 M    56 11:59  1:22  1:52   49   41:35 21.6  1:13   10   17:31  5:51 1:14:08 
   28   2/23     39 Tim Bode                Buffalo            MN  51 M                           22   39:38 22.7                          1:14:09 
   29   2/31    464 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  37 M   146 14:05  1:36  1:41   20   39:07 23.0  0:46   23   18:33  6:11 1:14:10 
   30   6/30    150 Ben Harding             Eden Prairie       MN  44 M    67 12:13  1:24  1:16   14   38:22 23.5  1:17   68   21:05  7:02 1:14:12 
   31   7/30    344 Eric Roesner            Minnetonka         MN  44 M    71 12:17  1:24  1:20   17   38:46 23.2  1:03   67   20:53  6:58 1:14:17 
   32  13/14    373 Jack Seybolt            Wayzata            MN  20 M    58 12:06  1:23  1:54   34   40:17 22.3  0:43   35   19:25  6:29 1:14:24 
   33   3/31    293 Isaac Muscanto          Roseville          MN  28 M    55 11:55  1:22  1:37   44   41:00 22.0  1:09   28   18:52  6:18 1:14:31 
   34   3/5     294 Andrea Myers            Plymouth           MN  43 F    10 10:35  1:13  0:57   56   42:00 21.4  0:52   47   20:13  6:45 1:14:36 
   35   4/31     54 Christopher Chang       Minneapolis        MN  29 M    44 11:38  1:20  1:16   72   42:52 21.0  0:42   22   18:32  6:11 1:14:57 
   36   5/31    369 Kole Seiler             Minneapolis        MN  29 M    75 12:25  1:25  2:20   52   41:47 21.5  0:46   12   17:41  5:54 1:14:57 
   37   6/31    168 David Hoebelheinrich    St. Louis Park     MN  27 M    41 11:36  1:20  1:42   21   39:30 22.8  1:21   66   20:50  6:57 1:14:57 
   38   3/31    301 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  38 M    83 12:32  1:26  1:44   19   38:54 23.1  0:54   82   21:23  7:08 1:15:26 
   39   1/16    436 Keith Tufte             Excelsior          MN  59 M    31 11:17  1:17  2:05   30   40:00 22.5  0:56   75   21:13  7:05 1:15:29 
   40   2/16    341 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  16 M    77 12:27  1:25  1:15   71   42:51 21.0  0:39   20   18:20  6:07 1:15:31 
   41   2/16    123 David Goldberg          Minnetrista        MN  58 M    39 11:32  1:19  1:24   25   39:52 22.6  0:57  103   21:57  7:19 1:15:40 
   42   7/31    204 Justin Jones            Minneapolis        MN  25 M    42 11:37  1:20  1:45   43   40:57 22.0  1:23   46   20:09  6:43 1:15:49 
   43   4/5     414 Kristina Swenson        Rogers             MN  22 F     7 10:28  1:12  0:56   69   42:50 21.0  0:46   84   21:24  7:08 1:16:23 
   44   3/23    268 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  53 M    74 12:24  1:25  1:22   46   41:05 21.9  1:06   58   20:36  6:52 1:16:32 
   45   3/16    209 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56 M    33 11:24  1:18  1:17   31   40:08 22.4  0:57  140   22:52  7:38 1:16:37 
   46   8/30    355 Ryan Saline             Cloquet            MN  44 M   172 14:33  1:40  1:57   16   38:42 23.3  0:49   64   20:49  6:57 1:16:48 
   47   4/23    298 Ian Nemerov             Edina              MN  53 M    51 11:49  1:21  1:59   32   40:12 22.4  1:03  104   22:00  7:20 1:17:02 
   48   4/31    390 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36 M    65 12:12  1:24  1:09   29   40:00 22.5  0:42  150   23:08  7:43 1:17:10 
   49   1/32    400 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  46 M    84 12:35  1:26  2:13   33   40:13 22.4  1:11   74   21:13  7:05 1:17:23 
   50   3/24    248 Philip Litfin           Waconia            MN  34 M    62 12:09  1:23  2:12   67   42:40 21.1  1:13   31   19:13  6:25 1:17:26 
   51   4/16    131 Kevin Grafft            Chganhassen        MN  58 M    89 12:47  1:28  1:49   55   42:00 21.4  0:57   43   20:01  6:41 1:17:32 
   52   1/19     97 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  43 F   170 14:30  1:39  1:07   41   40:54 22.0  0:52   57   20:36  6:52 1:17:58 
   53   5/16    422 Robert Thames           Flagstaff          4   59 M   112 13:21  1:32  1:41   48   41:28 21.7  1:19   49   20:14  6:45 1:18:02 
   54   1/18    351 Bette Rowley            Burnsville         MN  34 F    80 12:29  1:26  1:10   85   43:30 20.7  0:33   51   20:22  6:48 1:18:04 
   55   1/22    262 Jessie Maher            Bemidji            MN  35 F    54 11:52  1:21  1:35   82   43:25 20.7  0:39   59   20:36  6:52 1:18:06 
   56   2/22    235 Erin Lahti              Chaska             MN  36 F    52 11:50  1:21  1:32   64   42:33 21.2  0:57   85   21:25  7:09 1:18:15 
   57   9/30    364 Mark Schimke            Chanhassen         MN  43 M   140 13:55  1:35  2:19   23   39:43 22.7  1:10   80   21:18  7:06 1:18:23 
   58   3/16    425 Reese Thompson          Chanhassen         MN  17 M    98 13:03  1:29  2:49  127   45:37 19.7  0:25    6   16:50  5:37 1:18:42 
   59   6/16     32 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  57 M   184 14:48  1:41  1:52   24   39:47 22.6  1:11   70   21:09  7:03 1:18:45 
   60   5/31    144 Isaac Hagen             Chanhassen         MN  37 M    69 12:17  1:24  1:35   77   43:11 20.8  0:54   76   21:16  7:06 1:19:11 
   61   1/15    216 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  54 F    29 11:16  1:17  1:21   76   42:59 20.9  0:48  144   22:55  7:39 1:19:17 
   62   6/31     30 Josh Bertelson          Plymouth           MN  39 M    30 11:16  1:17  1:17   81   43:22 20.8  0:55  131   22:39  7:33 1:19:27 
   63   5/23     20 Matt Bartell            Waconia            MN  52 M   155 14:12  1:37  2:03   36   40:26 22.3  1:19   91   21:36  7:12 1:19:35 
   64   4/24    141 Jeff Gustafson          Chanhassen         MN  33 M    76 12:26  1:25  2:07   93   43:45 20.6  0:47   62   20:48  6:56 1:19:51 
   65   7/31    443 Joshua Van Kirk         Maple Grove        MN  37 M   162 14:22  1:38  2:19   50   41:37 21.6  1:27   45   20:08  6:43 1:19:52 
   66   2/15    327 Jody Quesnell           Roseville          MN  51 F   113 13:22  1:32  1:33   54   41:56 21.5  0:48  119   22:21  7:27 1:19:57 
   67   1/13    271 Jennifer Martone        Minneapolis        MN  47 F   116 13:25  1:32  1:51   58   42:07 21.4  1:00   93   21:40  7:14 1:20:02 
   68   3/15    411 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  52 F   144 14:00  1:36  1:17   62   42:30 21.2  0:59  105   22:01  7:21 1:20:46 
   69   6/23    412 Greg Swenson            Rogers             MN  50 M    40 11:33  1:19  1:45   60   42:22 21.2  1:08  185   23:59  8:00 1:20:46 
   70   2/32    183 Soren Huggins           Saint Louis Park   MN  45 M    11 10:39  1:13  1:46  115   44:45 20.1  0:59  138   22:49  7:37 1:20:57 
   71   5/24     11 Luke Anton              St. Anthony        MN  33 M   192 15:00  1:43  1:43   94   43:48 20.5  0:48   38   19:42  6:34 1:20:58 
   72   3/22    311 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  37 F   108 13:21  1:31  1:39   59   42:09 21.4  0:49  164   23:23  7:48 1:21:20 
   73   7/23     59 Robert Cooley           Saint Paul         MN  50 M   107 13:20  1:31  1:52   57   42:07 21.4  1:19  134   22:46  7:36 1:21:22 
   74   2/18    164 Janell Hibbard          Rosemount          MN  34 F   131 13:48  1:34  2:02   65   42:37 21.1  0:49  118   22:20  7:27 1:21:35 
   75   8/31    222 Alex Kocher             St Louis Park      MN  25 M   175 14:37  1:40  2:18  106   44:27 20.2  0:52   36   19:28  6:30 1:21:41 
   76   4/16    211 Owen Keiser             Jordan             MN  19 M    53 11:51  1:21  1:54  239   50:49 17.7  0:36    5   16:40  5:34 1:21:49 
   77   3/32    232 Nathan Kuncel           Eagan              MN  46 M   109 13:21  1:31  3:11   68   42:44 21.1  1:20   87   21:32  7:11 1:22:05 
   78   1/9     315 Sam Pausha              Madison            WI  23 M    68 12:13  1:24  2:29  157   47:03 19.1  0:41   39   19:47  6:36 1:22:11 
   79   8/31    130 Matt Grady              Chanhassen         MN  37 M    97 13:01  1:29  2:05  119   44:53 20.1  0:58   83   21:23  7:08 1:22:18 
   80   3/18    401 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  34 F    92 12:50  1:28  1:16  120   45:00 20.0  1:03  113   22:16  7:26 1:22:23 
   81  10/30    350 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  42 M    87 12:42  1:27  2:31  126   45:34 19.8  0:50   65   20:49  6:57 1:22:24 
   82   8/23     42 David Brooks            Brooklyn Park      MN  50 M   183 14:48  1:41  3:19   39   40:42 22.1  1:18  120   22:24  7:28 1:22:29 
   83   4/32     56 Brian Ciemnicki         Lakeville          MN  45 M   178 14:41  1:41  2:28   53   41:51 21.5  1:18  110   22:13  7:25 1:22:29 
   84   7/16    437 Thorn Turner            Shorewood          MN  56 M    26 11:08  1:16  1:37  179   47:50 18.8  0:55   72   21:11  7:04 1:22:39 
   85   5/32     45 Scott Bunner            Victoria           MN  47 M   136 13:51  1:35  1:47   80   43:21 20.8  1:04  128   22:38  7:33 1:22:40 
   86   6/24     80 Peter Elsham            Plymouth           MN  31 M   143 13:58  1:36  2:27   79   43:20 20.8  0:49  107   22:07  7:23 1:22:40 
   87  11/30    206 Kevin Jost              Crystal            MN  42 M   128 13:43  1:34  2:28   74   42:55 21.0  1:16  123   22:31  7:31 1:22:52 
   88   2/13     40 Veronica Bond           Rochester          MN  47 F    64 12:11  1:24  1:44   95   43:53 20.5  1:33  173   23:36  7:52 1:22:55 
   89   2/19      7 Kris Anderson           Mankato            MN  43 F    47 11:42  1:20  1:48  125   45:29 19.8  1:46  109   22:12  7:24 1:22:56 
   90   8/16    218 David Knack             Prior Lake         MN  56 M    61 12:09  1:23  2:00   89   43:41 20.6  0:56  210   24:32  8:11 1:23:16 
   91   1/16    279 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61 M    20 10:59  1:15  3:51   78   43:15 20.8  1:01  194   24:15  8:05 1:23:20 
   92   2/16     28 Thomas Bergren          Blaine             MN  62 M   132 13:48  1:34  2:06   83   43:27 20.7  1:30  124   22:32  7:31 1:23:21 
   93   6/32    143 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  46 M   110 13:21  1:31  2:22  109   44:35 20.2  1:20  100   21:51  7:17 1:23:28 
   94   5/16    515 Josh Halper             Golden Valley      MN  19 M   105 13:14  1:31  1:33  102   44:09 20.4  0:55  186   24:00  8:00 1:23:48 
   95   4/22    399 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  38 F   174 14:37  1:40  2:14   88   43:39 20.6  1:28  108   22:09  7:23 1:24:05 
   96   7/32    470 Garrett Wilson          Edina              MN  48 M    93 12:50  1:28  2:19  116   44:46 20.1  1:12  151   23:09  7:43 1:24:13 
   97   3/19    196 Leanne Johansen         Wayzata            MN  43 F    78 12:28  1:25  2:02  121   45:07 19.9  1:01  176   23:43  7:55 1:24:19 
   98  12/30     29 Eric Bergstrom          Savage             MN  42 M    82 12:30  1:26  2:08  108   44:32 20.2  1:09  188   24:03  8:01 1:24:21 
   99  13/30    231 Ryan Kucera             Columbia Heights   MN  42 M   271 17:18  1:58  2:38   66   42:39 21.1  1:19   56   20:33  6:51 1:24:24 
  100   9/31    468 Troy Williams           Savage             MN  36 M    79 12:29  1:26  2:04  124   45:29 19.8  1:13  154   23:13  7:45 1:24:27 
  101   7/24    423 Tyler Theobald          Neenah             WI  30 M   106 13:16  1:31  2:41  147   46:41 19.3  0:39   73   21:13  7:05 1:24:29 
  102   8/24    278 Brady Mickolichek       Minneapolis        MN  30 M   208 15:29  1:46  2:22   96   44:05 20.4  2:02   77   21:16  7:06 1:25:12 
  103  10/31    332 Nathan Reinhardt        Saint Paul         MN  37 M   141 13:56  1:35  2:27  135   46:15 19.5  1:01  101   21:52  7:18 1:25:29 
  104   8/32     36 Mike Blair              Prior Lake         MN  49 M   125 13:40  1:34  1:47  118   44:51 20.1  1:00  196   24:17  8:06 1:25:33 
  105   1/14    162 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  23 F   196 15:08  1:44  2:01  111   44:39 20.2  1:10  127   22:37  7:33 1:25:35 
  106   4/18    129 Rachel Gordon           Saint Paul         MN  34 F    81 12:30  1:26  2:18  101   44:08 20.4  1:38  223   25:02  8:21 1:25:35 
  107   5/18    370 Quin Seiler             Minneapolis        MN  30 F   188 14:50  1:42  1:54  163   47:14 19.1  1:13   54   20:26  6:49 1:25:35 
  108  11/31    395 Mark Stapleton          Chaska             MN  39 M   137 13:53  1:35  4:07   91   43:42 20.6  1:56  106   22:02  7:21 1:25:38 
  109   4/15    219 Julie Knochenmus        Esko               MN  53 F   225 15:59  1:49  1:44   61   42:28 21.2  1:25  189   24:07  8:03 1:25:40 
  110   9/16    388 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  57 M   139 13:54  1:35  2:24   75   42:56 21.0  1:09  238   25:27  8:29 1:25:48 
  111   9/31    417 Edwin Tan               Savage             MN  29 M   220 15:55  1:49  1:32   86   43:37 20.6  1:54  146   23:04  7:42 1:26:00 
  112   9/32    124 Mark Goldman            Edina              MN  46 M   189 14:56  1:42  2:14   73   42:55 21.0  1:42  205   24:27  8:09 1:26:13 
  113   9/24    257 James Maercklein        Mankato            MN  30 M   101 13:07  1:30  1:38  151   46:54 19.2  1:17  163   23:23  7:48 1:26:18 
  114   5/22    516 Meredith Duncuns        Excelsior          MN  38 F   239 16:30  1:53  3:28   87   43:39 20.6  1:13   92   21:38  7:13 1:26:26 
  115  10/32    213 Andy Kester             Victoria           MN  46 M    18 10:57  1:15  2:19  186   48:16 18.6  1:34  167   23:27  7:49 1:26:31 
  116  11/32    360 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  47 M    37 11:29  1:19  2:16  159   47:09 19.1  1:13  206   24:27  8:09 1:26:32 
  117   5/5     190 Macy Iyer               Edina              MN  15 F    95 12:54  1:28  1:32  227   50:11 17.9  0:41   78   21:17  7:06 1:26:33 
  118   3/16    138 Steve Gunther           Excelsior          MN  61 M    94 12:53  1:28  1:46  100   44:08 20.4  0:57  281   27:00  9:00 1:26:42 
  119  12/32    519 Daniel Sullivan         Carver             MN  45 M   147 14:05  1:36  2:34  176   47:41 18.9  0:45   97   21:46  7:16 1:26:48 
  120  12/31    134 Conor Green             Edina              MN  39 M    34 11:25  1:18  4:01  171   47:29 19.0  1:11  139   22:51  7:37 1:26:55 
  121   1/26    249 Lisa Liu                Minneapolis        MN  25 F    73 12:23  1:25  2:23  162   47:14 19.1  1:10  182   23:48  7:56 1:26:57 
  122   6/16    261 Marcell Magyar          Minnetonka         MN  17 M   127 13:42  1:34  3:39  201   48:55 18.4  0:38   44   20:08  6:43 1:26:59 
  123  14/30    335 Dan Reitsma             Carver             MN  41 M   249 16:42  1:54  2:27   70   42:50 21.0  1:07  184   23:58  8:00 1:27:03 
  124  13/31    419 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  37 M   260 16:58  1:56  2:52   99   44:08 20.4  1:25   95   21:44  7:15 1:27:05 
  125  15/30    349 Noal Ronken             Minnetonka         MN  41 M   231 16:16  1:51  2:31   92   43:42 20.6  1:16  161   23:23  7:48 1:27:07 
  126   4/19     83 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  40 F   117 13:26  1:32  2:29  153   46:58 19.2  1:08  152   23:10  7:44 1:27:09 
  127  16/30     67 John Darda              Minneapolis        MN  42 M   214 15:47  1:48  2:52  103   44:11 20.4  1:11  153   23:11  7:44 1:27:09 
  128  17/30    152 Alan Haskins            Hugo               MN  43 M    88 12:47  1:28  1:58  137   46:16 19.5  1:13  224   25:02  8:21 1:27:14 
  129  14/31    354 Seth Salenger           Minneapolis        MN  36 M   126 13:41  1:34  2:47  196   48:47 18.4  1:43   55   20:33  6:51 1:27:29 
  130  15/31    187 Hans Hummel             Minnetrista        MN  39 M   133 13:49  1:35  2:13  187   48:21 18.6  1:25   99   21:51  7:17 1:27:38 
  131   6/22    466 Kara Willhoite          Plymouth           MN  35 F    60 12:08  1:23  2:24  217   49:41 18.1  1:15  112   22:15  7:25 1:27:41 
  132   5/15    233 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  54 F    66 12:13  1:24  2:26  150   46:50 19.2  0:58  231   25:17  8:26 1:27:42 
  133  10/16    289 Thomas Moser            Minneapolis        MN  56 M   301 18:12  2:05  1:37   63   42:32 21.2  1:54  172   23:33  7:51 1:27:46 
  134  16/31    424 Ryan Theune             Edina              MN  37 M    45 11:39  1:20  3:15  173   47:32 18.9  1:54  168   23:28  7:50 1:27:47 
  135   7/16    427 Henry Thomsen-Trajano   Savage             MN  18 M   226 16:01  1:50  1:48  208   49:14 18.3  0:35   48   20:14  6:45 1:27:50 
  136   3/13     35 Jennifer Birkmeier      Andover            MN  45 F   207 15:29  1:46  2:39  133   45:59 19.6  1:24  122   22:31  7:31 1:28:00 
  137   2/14    243 Michelle Lensing        Wayzata            MN  22 F   119 13:27  1:32  1:48  166   47:22 19.0  1:14  203   24:26  8:09 1:28:16 
  138  10/24     78 Casey Dzieweczynski     Minneapolis        MN  33 M   273 17:20  1:59  3:06  128   45:39 19.7  1:50   53   20:25  6:49 1:28:19 
  139   4/13    290 Jonette Murphy          Rapid City         SD  46 F    96 12:58  1:29  2:14  130   45:43 19.7  1:26  253   26:06  8:42 1:28:25 
  140   1/3     137 Helen Gunther           Excelsior          MN  62 F   206 15:28  1:46  2:01  129   45:42 19.7  1:00  197   24:18  8:06 1:28:26 
  141   6/15     19 Betsy Barrett           Northfield         MN  53 F    59 12:08  1:23  4:42  207   49:07 18.3  1:15   81   21:21  7:07 1:28:32 
  142   9/23    433 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  52 M   335 19:26  2:13  2:41   98   44:07 20.4  1:31   63   20:48  6:56 1:28:32 
  143  17/31    246 Aaron Liss              Eagan              MN  37 M    70 12:17  1:24  4:32  149   46:43 19.3  3:27   90   21:35  7:12 1:28:33 
  144  13/32    276 John McKeehen           Edina              MN  49 M    85 12:36  1:26  2:25  167   47:24 19.0  1:31  212   24:39  8:13 1:28:33 
  145  18/31    445 Steve Vandersanden      Chanhassen         MN  39 M   169 14:30  1:39  2:37  175   47:34 18.9  1:38  114   22:19  7:27 1:28:35 
  146  10/31     76 Grant Dressen           Wayzata            MN  27 M   181 14:43  1:41  3:02   84   43:28 20.7  1:33  246   25:54  8:38 1:28:37 
  147   1/9       2 Scott Albrecht          Mound              MN  38 M    72 12:23  1:25  2:48  140   46:24 19.4                          1:29:00 
  148   5/19    394 Dawn Stapleton          Chaska             MN  40 F   185 14:48  1:41  1:46  146   46:41 19.3  1:33  207   24:28  8:10 1:29:14 
  149  10/23    431 Jack Tiegs              Hugo               MN  53 M   306 18:17  2:05  3:09  110   44:38 20.2  1:47   86   21:31  7:11 1:29:20 
  150  11/23    297 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  52 M   160 14:18  1:38  2:46  117   44:49 20.1  1:36  254   26:06  8:42 1:29:33 
  151  14/32    145 Paul Ham                Minnetrista        MN  45 M   281 17:35  2:00  3:10   97   44:05 20.4  1:41  147   23:05  7:42 1:29:35 
  152  12/23    454 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  52 M   145 14:01  1:36  2:40  183   48:02 18.7  1:11  177   23:44  7:55 1:29:37 
  153  18/30    374 Colin Shaughnessy       Eden Prairie       MN  41 M   304 18:14  2:05  3:56  122   45:17 19.9  1:01   79   21:17  7:06 1:29:43 
  154   2/26    117 Bridget Geissler        Minneapolis        MN  29 F   118 13:26  1:32  2:15  209   49:15 18.3  0:42  190   24:07  8:03 1:29:43 
  155   8/16    251 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  15 M   156 14:12  1:37  1:13  266   52:23 17.2  0:52   69   21:07  7:03 1:29:47 
  156  11/16    237 Dwight Larsen           Plymouth           MN  56 M   204 15:23  1:45  2:18  139   46:20 19.4  0:53  226   25:11  8:24 1:30:03 
  157  19/31    331 Kevin Reed              Minnetonka         MN  39 M   269 17:14  1:58  2:10  168   47:24 19.0  0:49  121   22:31  7:31 1:30:06 
  158  12/16    163 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  56 M   177 14:40  1:40  2:30  114   44:43 20.1  1:10  283   27:06  9:02 1:30:08 
  159   6/19    385 Jamee Smith             Hopkins            MN  42 F   233 16:17  1:51  1:40  170   47:28 19.0  1:26  165   23:24  7:48 1:30:13 
  160  11/31    337 Thomas Richards         Chanhassen         MN  29 M   142 13:58  1:36  2:25  182   47:56 18.8  0:51  227   25:12  8:24 1:30:21 
  161  20/31    169 Corey Hoekstra          Shakopee           MN  37 M   341 19:53  2:16  3:45   51   41:42 21.6  1:56  148   23:06  7:42 1:30:21 
  162  19/30    434 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  43 M   217 15:52  1:49  2:54  154   47:00 19.1  1:20  159   23:18  7:46 1:30:22 
  163  12/31    357 Emilio Santamaria       Edina              MN  26 M   176 14:40  1:40  2:57  165   47:17 19.0  1:12  201   24:24  8:08 1:30:28 
  164  11/24    105 Jeff Frank              Eagan              MN  30 M   376 22:39  2:35  2:27  107   44:28 20.2  1:06   42   19:51  6:37 1:30:29 
  165   7/15    291 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  54 F   245 16:39  1:54  2:20  136   46:15 19.5  1:25  183   23:54  7:58 1:30:33 
  166   9/16    514 Cole Garlock            Mpls               MN  16 M   211 15:39  1:47  4:44  200   48:52 18.4  2:04   33   19:18  6:26 1:30:36 
  167  13/31    194 Sam Jahnke              Edina              MN  26 M   165 14:24  1:39  3:23  193   48:38 18.5  1:30  136   22:47  7:36 1:30:40 
  168  20/30    460 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  40 M   158 14:16  1:38  3:29  164   47:16 19.0  1:17  204   24:26  8:09 1:30:42 
  169  21/31    132 Brad Grayson            Andover            MN  36 M    22 11:02  1:16  3:40  223   49:55 18.0  1:40  208   24:30  8:10 1:30:44 
  170  10/16    379 Alexander Siebenaler    Hastings           MN  19 M   295 17:56  2:03  2:54  199   48:52 18.4  0:51   50   20:20  6:47 1:30:51 
  171   3/14    380 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  24 F   157 14:13  1:37  2:23  222   49:52 18.0  1:05  166   23:25  7:49 1:30:56 
  172  22/31    322 Aaron Pierce            Minnetonka         MN  37 M   197 15:09  1:44  2:40  206   49:05 18.3  0:49  160   23:22  7:48 1:31:03 
  173  14/31    299 Tim Ness                Bloomington        MN  26 M   302 18:13  2:05  3:46  134   46:03 19.5  2:25   60   20:39  6:53 1:31:04 
  174  15/31    441 Adam Valen              Glencoe            MN  27 M   258 16:58  1:56  1:59  197   48:47 18.4  1:47   98   21:48  7:16 1:31:16 
  175  14/14    220 Walter Knochenmus       Esko               MN  58 M   161 14:18  1:38  1:26  145   46:40 19.3  1:18  296   27:38  9:13 1:31:18 
  176  12/24     90 Eduardo Fernandez-Monge Plymouth           MN  32 M   194 15:03  1:43  2:32  268   52:26 17.2  0:41   61   20:42  6:54 1:31:23 
  177  21/30    156 Matt Hedberg            Chanhassen         MN  44 M   151 14:10  1:37  3:02  214   49:31 18.2  1:20  162   23:23  7:48 1:31:24 
  178  22/30     23 Bart Becker             Blaine             MN  41 M   300 18:12  2:04  2:33  143   46:37 19.3  0:57  155   23:15  7:45 1:31:31 
  179   4/16     98 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  64 M   103 13:11  1:30  3:41  112   44:43 20.1  2:36  293   27:24  9:08 1:31:33 
  180  13/16    234 Dan Lagermeier          Minnetonka         MN  56 M   257 16:52  1:55  2:22  131   45:46 19.7  1:30  228   25:13  8:25 1:31:42 
  181  13/23    308 Matthew Ostrowski       Chaska             MN  50 M   153 14:11  1:37  3:11  148   46:42 19.3  1:19  273   26:44  8:55 1:32:05 
  182   2/9     151 Aaron Hartman           Minneapolis        MN  44 M   336 19:29  2:13  3:36  104   44:19 20.3  1:11  179   23:46  7:56 1:32:19 
  183   5/16    340 Robert Roby             Cambridge          MN  60 M   219 15:54  1:49  3:05  142   46:33 19.3  2:18  213   24:40  8:14 1:32:29 
  184  15/32    408 Eric Sundberg           Saint Paul         MN  46 M   343 20:03  2:17  2:07  144   46:39 19.3  1:10  125   22:33  7:31 1:32:30 
  185  16/32    461 Darren Whipp            Victoria           MN  45 M   268 17:12  1:58  3:56  138   46:18 19.4  1:50  158   23:17  7:46 1:32:30 
  186  14/23     89 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  54 M   221 15:55  1:49  1:42  156   47:02 19.1  2:31  235   25:23  8:28 1:32:31 
  187   6/16    136 Jeffrey Groffsky        Edina              MN  60 M   138 13:54  1:35  3:00  178   47:47 18.8  1:26  267   26:27  8:49 1:32:32 
  188   3/26     21 Emily Bauer             Minneapolis        MN  27 F   115 13:24  1:32  2:28  194   48:43 18.5  1:08  279   26:57  8:59 1:32:38 
  189  16/31    409 Alex Sundin             Minneapolis        MN  29 M   224 15:58  1:49  2:39  158   47:05 19.1  0:38  260   26:20  8:47 1:32:38 
  190  11/16    396 Nathan Steeves          Westminster        CO  19 M    63 12:10  1:23  4:05  278   52:48 17.0  0:47  141   22:53  7:38 1:32:41 
  191   2/9     406 Bjorn Sund              Minneapolis        MN  23 M   232 16:17  1:51  2:59  189   48:26 18.6  1:30  171   23:32  7:51 1:32:42 
  192   4/14    309 Gretja Otten            Wayzata            MN  23 F   195 15:04  1:43  3:16  231   50:14 17.9  0:54  157   23:17  7:46 1:32:43 
  193   7/22     50 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  39 F   243 16:37  1:54  2:25  161   47:12 19.1  2:17  195   24:16  8:06 1:32:46 
  194  17/32     85 Mike Fairchild          Watertown          SD  47 M   193 15:00  1:43  3:09  177   47:46 18.8  1:38  233   25:19  8:27 1:32:50 
  195  17/31    365 Phil Schrupp            Minneapolis        MN  29 M   203 15:22  1:45  3:13  233   50:22 17.9  1:10  145   22:59  7:40 1:33:03 
  196  18/32    180 Michael Honnoll         Rogers             MN  46 M   149 14:06  1:37  2:38  238   50:49 17.7  1:26  193   24:15  8:05 1:33:12 
  197  19/32    517 Shannon Logue           Rush City          MN  47 M   284 17:43  2:01  3:09  105   44:26 20.3  1:37  263   26:24  8:48 1:33:17 
  198  12/16    202 Christopher Johnston    Orono              MN  19 M   298 18:01  2:03  2:38  210   49:16 18.3  1:28  102   21:57  7:19 1:33:17 
  199  23/30    392 Dak Sorenson            Albert Lea         MN  40 M   240 16:33  1:53  2:42  242   51:03 17.6  0:50  111   22:14  7:25 1:33:19 
  200   8/22    153 Tanya Hass              Fargo              ND  38 F   288 17:51  2:02  4:36  221   49:49 18.1  1:29   37   19:36  6:32 1:33:20 
  201   5/14    155 Maria Hauer             New Hope           MN  24 F   173 14:37  1:40  1:55  286   53:15 16.9  1:00  133   22:42  7:34 1:33:26 
  202   4/26    245 Allison Linde           Bloomington        MN  27 F    86 12:38  1:27  1:33  249   51:37 17.4  1:09  269   26:36  8:52 1:33:31 
  203  14/16    255 Daniel Lynch            Saint Paul         MN  59 M   234 16:18  1:52  4:37  169   47:27 19.0  1:57  156   23:16  7:46 1:33:33 
  204   7/19     55 Summer Chevalier Schust Minneapolis        MN  41 F   305 18:16  2:05  2:39  243   51:04 17.6  0:43   71   21:09  7:03 1:33:50 
  205  13/24    402 Stephen Strait          Maple Grove        MN  33 M   338 19:38  2:14  2:50  172   47:30 18.9  1:19  130   22:38  7:33 1:33:53 
  206  15/16    147 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  57 M   134 13:50  1:35  2:55  212   49:26 18.2  1:04  274   26:44  8:55 1:33:57 
  207   7/16     95 Stanton Fitting         Buffalo            MN  64 M   122 13:32  1:33  2:16  261   52:17 17.2  2:10  180   23:48  7:56 1:34:01 
  208  18/31    435 Jack Tousignant         Minneapolis        MN  25 M   318 18:37  2:07  2:48  241   51:02 17.6  1:12   52   20:25  6:49 1:34:01 
  209   1/1     421 Anna Terry              Saint Paul         MN  95 F   164 14:24  1:39  3:06  188   48:25 18.6  1:46  262   26:23  8:48 1:34:03 
  210   9/22     65 Sarah Curry             Eden Prairie       MN  35 F   186 14:49  1:42  2:27  190   48:29 18.6  1:00  291   27:21  9:07 1:34:04 
  211  19/31    170 Elliot Hoekstra         Saint Louis Park   MN  27 M    48 11:44  1:20  3:40  205   49:03 18.3  0:45  329   29:00  9:40 1:34:11 
  212  20/32     94 Kevin Fischer           Bloomington        MN  49 M   278 17:29  2:00  2:48  185   48:15 18.7  1:09  216   24:50  8:17 1:34:28 
  213   8/19    513 Rebecca Karnes-Toth     Mound              MN  42 F   345 20:12  2:18  2:53  184   48:14 18.7  0:55  115   22:19  7:27 1:34:31 
  214   6/14    362 Morgan Scheiller        St. Louis Park     MN  24 F   111 13:21  1:31  2:26  323   55:30 16.2  0:42  135   22:46  7:36 1:34:44 
  215  24/30    225 Richard Konkoly-Thege   Golden Valley      MN  43 M   152 14:11  1:37  6:31  155   47:01 19.1  1:47  234   25:21  8:27 1:34:50 
  216   5/26      9 Leah Anderson           Falcon Heights     MN  25 F    43 11:38  1:20  2:19  307   54:47 16.4  0:59  232   25:19  8:27 1:34:59 
  217  21/32    389 Daniel Sobiech          Excelsior          MN  48 M   150 14:10  1:37  3:13  204   49:02 18.4  1:51  280   26:57  8:59 1:35:11 
  218   3/9     215 Brent Kinder            Forest Lake        MN  22 M   287 17:48  2:02  2:53  256   52:08 17.3  0:42   94   21:43  7:15 1:35:13 
  219  20/31    101 Tom Foote               Richfield          MN  27 M   291 17:53  2:02  4:03  141   46:30 19.4  2:05  217   24:54  8:18 1:35:22 
  220   6/26    358 Christa Sauer           Maple Grove        MN  26 F    23 11:04  1:16  2:55  306   54:41 16.5  0:51  247   25:56  8:39 1:35:25 
  221   7/26    161 Emma Heuer              Beaver Dam         WI  25 F   130 13:44  1:34  1:39  348   57:27 15.7  1:06   89   21:33  7:11 1:35:28 
  222   6/18     61 Rebecca Cota            Plymouth           MN  33 F   163 14:23  1:39  1:29  269   52:28 17.2  1:21  250   25:58  8:40 1:35:38 
  223   7/14    135 Karissa Gregory         Owatonna           MN  20 F   215 15:48  1:48  3:59  279   52:54 17.0  1:00  117   22:20  7:27 1:35:59 
  224  13/16    453 Colton Warner           Eden Prairie       MN  14 M   102 13:10  1:30  2:52  270   52:30 17.1  1:06  268   26:34  8:52 1:36:09 
  225   8/26     31 Taylor Bezdicek         Excelsior          MN  25 F   319 18:38  2:07  2:46  237   50:45 17.7  0:38  169   23:30  7:50 1:36:15 
  226  23/31    165 Colin Hill              Minneapolis        MN  37 M   283 17:41  2:01  3:43  195   48:44 18.5  1:20  215   24:49  8:17 1:36:15 
  227   7/18    359 Kristen Saunders        Plymouth           MN  33 F    57 12:00  1:22  2:25  289   53:38 16.8  1:54  270   26:36  8:52 1:36:32 
  228   8/16    142 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  60 M   104 13:13  1:31  2:38  174   47:34 18.9  1:52  367   31:25 10:29 1:36:39 
  229  22/32    451 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  46 M   292 17:53  2:02  4:37  191   48:34 18.5  3:06  126   22:37  7:33 1:36:46 
  230   5/13    343 Krista Roering          St. Louis Park     MN  45 F   120 13:27  1:32  2:26  257   52:08 17.3  1:11  297   27:40  9:14 1:36:50 
  231   6/13    264 Tammy Mann              Golden Valley      MN  47 F   366 21:41  2:28  2:28  123   45:22 19.8  1:30  243   25:52  8:38 1:36:51 
  232   9/26     70 Sarah Deis              Minneapolis        MN  26 F    36 11:28  1:19  3:12  319   55:22 16.3  1:11  242   25:50  8:37 1:37:01 
  233   4/9     116 Davis Garborg           Minneapolis        MN  23 M   331 19:11  2:11  3:43  218   49:45 18.1  0:54  174   23:39  7:53 1:37:11 
  234   5/9     157 Peter Hegland           Utica              MN  23 M   148 14:05  1:37  3:51  262   52:18 17.2  1:02  252   26:03  8:41 1:37:17 
  235  10/26    288 Danielle Morrisette     Hastings           MN  26 F   114 13:23  1:32  3:07  258   52:10 17.3  1:26  288   27:18  9:06 1:37:20 
  236  23/32    200 Ward Johnson            Minneapolis        MN  48 M   230 16:15  1:51  3:14  203   48:59 18.4  2:51  255   26:07  8:43 1:37:25 
  237  21/31    177 Philip Holt             Minneapolis        MN  27 M   166 14:29  1:39  3:10  247   51:29 17.5  2:08  259   26:19  8:47 1:37:33 
  238  24/32    265 Christopher Marshall    Plymouth           MN  48 M   227 16:01  1:50  3:34  213   49:30 18.2  2:16  261   26:20  8:47 1:37:39 
  239  25/32    476 James Zacchini          Minneapolis        MN  46 M   272 17:18  1:58  3:36  180   47:51 18.8  2:50  264   26:24  8:48 1:37:57 
  240  24/31    184 Hayden Hughes           Victoria           MN  35 M   236 16:20  1:52  3:38  301   54:34 16.5  0:48  137   22:48  7:36 1:38:06 
  241   3/9     302 Rick Nordvold           Chaska             MN  48 M   135 13:51  1:35  2:44  181   47:51 18.8  2:07  371   31:37 10:33 1:38:09 
  242   1/6     429 Steve Thon              Chippewa Falls     WI  67 M   205 15:25  1:46  3:24  228   50:11 17.9  2:15  286   27:08  9:03 1:38:21 
  243   8/18    449 Lisa Vigen              Hopkins            MN  30 F   310 18:23  2:06  2:02  308   54:51 16.4  0:32  129   22:38  7:33 1:38:23 
  244   1/3      58 Brenda Conzet           Buffalo            MN  58 F   171 14:31  1:39  3:17  229   50:11 17.9  3:40  275   26:47  8:56 1:38:25 
  245   7/13    286 Amy Moran               Hastings           MN  46 F   337 19:37  2:14  2:47  132   45:58 19.6  2:45  294   27:28  9:10 1:38:32 
  246   6/9     223 Logan Kohorst           Apple Valley       MN  23 M   286 17:46  2:02  2:43  274   52:33 17.1  0:37  225   25:06  8:22 1:38:44 
  247   9/19    240 Erin Lee                Maple Grove        MN  43 F    99 13:05  1:30  4:06  245   51:07 17.6  2:44  301   27:46  9:16 1:38:46 
  248  10/22    282 Gudrun Mirick Mueller   Hopkins            MN  39 F   159 14:17  1:38  2:36  293   54:17 16.6  2:12  237   25:27  8:29 1:38:46 
  249   9/16    193 Richard Jahnke          Edina              MN  62 M   187 14:50  1:42  5:10  202   48:56 18.4  1:04  327   28:59  9:40 1:38:56 
  250  14/24     27 David Benedict          Richfield          MN  31 M   200 15:18  1:45  2:02  267   52:25 17.2  0:54  308   28:19  9:27 1:38:56 
  251  11/26      4 Kaitlyn Aldrich         Stillwater         MN  28 F   375 22:37  2:35  3:17  152   46:56 19.2  1:55  199   24:19  8:07 1:39:01 
  252   4/9     229 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  48 M   210 15:35  1:47  2:49  234   50:30 17.8  1:41  313   28:30  9:30 1:39:04 
  253  15/23    345 Mike Rogers             Minneapolis        MN  54 M   266 17:08  1:57  2:58  220   49:48 18.1  1:54  292   27:24  9:08 1:39:09 
  254  16/23    195 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  52 M   199 15:12  1:44  2:13  252   51:50 17.4  1:15  326   28:58  9:40 1:39:25 
  255   2/6      81 Michael Erdall          Edina              MN  65 M   201 15:19  1:45  2:37  236   50:41 17.8  0:54  345   29:57  9:59 1:39:26 
  256  15/24    361 Kyle Scheeler           Saint Louis Park   MN  30 M   241 16:34  1:53  3:26  313   55:05 16.3  0:55  170   23:31  7:51 1:39:29 
  257   8/14     88 Kayla Faustyn           Minneapolis        MN  24 F   242 16:37  1:54  2:12  300   54:33 16.5  1:17  219   24:56  8:19 1:39:33 
  258  16/24     46 Tyrre Burks             Apple Valley       MN  32 M   277 17:26  1:59  5:22  246   51:26 17.5  1:17  198   24:18  8:06 1:39:47 
  259  17/23    185 John Hughes             Long Lake          MN  50 M   182 14:47  1:41  2:39  317   55:16 16.3  0:55  266   26:26  8:49 1:40:01 
  260   2/3     323 Terri Prange            Good Thunder       MN  60 F   252 16:47  1:55  3:14  265   52:19 17.2  2:12  251   25:59  8:40 1:40:30 
  261  11/22    314 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  38 F   321 18:51  2:09  3:18  235   50:39 17.8  1:57  241   25:50  8:37 1:40:32 
  262  14/16    159 Keegan Helmke           St. Paul           MN  18 M   223 15:57  1:49  2:41  253   51:55 17.3  1:07  324   28:56  9:39 1:40:34 
  263   9/18    410 Margaret Sutherland     Mound              MN  34 F   334 19:26  2:13  3:15  250   51:40 17.4  1:23  230   25:16  8:26 1:40:58 
  264   3/6     263 Frank Mahoney           Eden Prairie       MN  68 M   254 16:51  1:55  5:54  215   49:33 18.2  2:32  258   26:13  8:45 1:41:00 
  265   8/15    382 Nicole Slattery         Edina              MN  50 F   365 21:34  2:27  2:16  160   47:12 19.1  1:49  312   28:29  9:30 1:41:17 
  266  22/31    126 Jonathan Goodman        Robbinsdale        MN  29 M   289 17:51  2:02  2:52  255   52:04 17.3  1:42  278   26:52  8:58 1:41:21 
  267  17/24    192 Brad Jacobson           Delano             MN  34 M   357 20:37  2:21  4:48  225   49:55 18.0  1:44  200   24:20  8:07 1:41:22 
  268   8/13    149 Rachael Harbort         Afton              MN  46 F   248 16:41  1:54  3:16  254   51:56 17.3  1:13  311   28:26  9:29 1:41:30 
  269   9/15     51 Joan Casey              St Louis Park      MN  54 F    19 10:58  1:15  2:43  295   54:24 16.5  2:25  362   31:06 10:22 1:41:33 
  270   9/13    296 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  49 F   209 15:33  1:46  2:56  294   54:18 16.6  1:11  299   27:45  9:15 1:41:41 
  271  18/24     18 Chris Barrella          Minnetonka         MN  31 M   235 16:19  1:52  3:13  355   58:19 15.4  0:47  149   23:07  7:43 1:41:42 
  272  10/18    139 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  32 F   270 17:16  1:58  3:04  311   55:00 16.4  1:02  236   25:24  8:28 1:41:43 
  273  19/24    438 Peter Ulstad            Saint Louis Park   MN  30 M   246 16:40  1:54  3:44  272   52:31 17.1  1:51  282   27:05  9:02 1:41:50 
  274  12/26    172 Emily Hoffman           Minneapolis        MN  27 F   352 20:23  2:19  3:04  264   52:18 17.2  1:52  192   24:15  8:05 1:41:50 
  275  12/22    191 Amy Jackson             Minnetonka         MN  38 F   190 14:57  1:42  2:16  302   54:35 16.5  1:30  319   28:38  9:33 1:41:55 
  276  10/13    214 Dina Khaled             Minneapolis        MN  48 F   314 18:26  2:06  3:02  219   49:47 18.1  1:47  328   29:00  9:40 1:42:00 
  277   9/14    387 Stephanie Smith         Marshfield         WI  24 F   326 19:04  2:10  2:32  244   51:06 17.6  1:30  303   27:52  9:18 1:42:02 
  278  13/26    253 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  26 F   124 13:37  1:33  3:31  322   55:29 16.2  2:20  289   27:18  9:06 1:42:14 
  279  10/19     84 Becca Eykyn             Chaska             MN  42 F   216 15:50  1:48  3:53  344   57:13 15.7  1:07  202   24:25  8:09 1:42:26 
  280  13/22    179 Bri Hommerding          Blaine             MN  35 F   320 18:48  2:09  2:27  304   54:40 16.5  1:03  240   25:40  8:34 1:42:36 
  281  25/31    472 Nate Wucherpfennig      Minnetonka         MN  36 M   168 14:30  1:39  5:15  363   59:43 15.1  1:28   96   21:44  7:15 1:42:38 
  282  14/22    384 Jackie Smalley          Saint Paul         MN  36 F   179 14:41  1:41  2:17  310   54:55 16.4  1:15  343   29:49  9:57 1:42:56 
  283   1/5      62 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  70 M   280 17:35  2:00  2:48  260   52:15 17.2  2:37  302   27:47  9:16 1:43:01 
  284   1/3     339 Deborah Roberts         Northfield         MN  68 F   247 16:41  1:54  2:10  288   53:23 16.9  1:59  337   29:19  9:47 1:43:30 
  285  26/31     24 Brady Behrens           Plymouth           MN  37 M   382 23:15  2:39  2:08  211   49:20 18.2  1:12  298   27:40  9:14 1:43:33 
  286   2/3     226 Kathy Kraus             Saint James City   FL  56 F   327 19:06  2:11  3:08  299   54:32 16.5  1:00  244   25:52  8:38 1:43:36 
  287  18/23    459 Pat Wenning             Mound              MN  54 M   373 22:28  2:34  4:25  192   48:36 18.5  1:29  271   26:42  8:54 1:43:38 
  288   7/9     174 Spencer Hofschulte-Beck East Bethel        MN  22 M   340 19:49  2:16  3:10  335   56:04 16.1  0:34  191   24:10  8:04 1:43:45 
  289  25/30     52 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  41 M   251 16:45  1:55  3:02  259   52:13 17.2  1:39  348   30:10 10:04 1:43:47 
  290  10/15     49 Kathleen Carlson        Edina              MN  50 F   279 17:33  2:00  3:26  230   50:14 17.9  2:28  349   30:13 10:05 1:43:51 
  291   3/3     242 Julie Lensing           Wayzata            MN  58 F   255 16:51  1:55  4:14  240   50:51 17.7  2:43  340   29:27  9:49 1:44:03 
  292  11/15    121 Allison Geske           Dayton             MN  52 F   362 20:53  2:23  2:52  198   48:48 18.4  3:06  315   28:32  9:31 1:44:10 
  293  14/26    247 Nichole Litfin          Waconia            MN  28 F   299 18:08  2:04  2:54  332   56:02 16.1  1:49  239   25:33  8:31 1:44:24 
  294  10/16    407 Michael Sund            Wayzata            MN  60 M   244 16:37  1:54  4:36  283   53:05 17.0  2:43  295   27:29  9:10 1:44:28 
  295  15/26    346 Morgan Rogers           Minneapolis        MN  26 F   275 17:23  1:59  2:42  353   57:59 15.5  1:37  220   24:57  8:19 1:44:36 
  296  16/26    439 Emily Usset             Mendota Heights    MN  26 F   256 16:52  1:55  4:02  328   55:50 16.1  2:08  256   26:11  8:44 1:45:01 
  297  17/26    471 Madeline Wiltgen        Long Lake          MN  26 F   325 19:03  2:10  3:09  298   54:29 16.5  2:11  257   26:12  8:44 1:45:01 
  298  19/23    469 Charles Wilson          Plymouth           MN  50 M   309 18:21  2:06  4:20  248   51:29 17.5  1:26  341   29:28  9:50 1:45:03 
  299  18/26     53 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  29 F   129 13:43  1:34  3:48  358   58:29 15.4  2:23  272   26:43  8:55 1:45:04 
  300  11/16     75 Richard Dolski          Chaska             MN  61 M   316 18:31  2:07  3:41  285   53:11 16.9  1:26  316   28:33  9:31 1:45:21 
  301  16/16    285 David Moore             Saint Paul         MN  56 M   218 15:53  1:49  6:33  284   53:07 16.9  2:47  285   27:08  9:03 1:45:27 
  302  12/16    280 Peter Miller            Zimmerman          MN  61 M   311 18:23  2:06  3:00  281   52:59 17.0  1:40  342   29:47  9:56 1:45:47 
  303  12/15    428 Paula Thomsen-Trajano   Savage             MN  52 F   250 16:44  1:55  2:12  305   54:41 16.5  0:55  364   31:17 10:26 1:45:48 
  304  20/24    376 Aaron Sieben            Edina              MN  33 M   285 17:46  2:02  3:25  271   52:30 17.1  2:23  347   30:06 10:02 1:46:09 
  305  11/19     12 Amber Asmus             Roseville          MN  41 F   354 20:25  2:20  4:37  291   53:49 16.7  2:41  214   24:42  8:14 1:46:12 
  306  10/14     13 Olivia Asta             Eagan              MN  22 F   323 19:02  2:10  4:22  351   57:52 15.6                          1:46:17 
  307  19/26    198 Leah Johnson            Chanhassen         MN  26 F   228 16:04  1:50  3:32  315   55:06 16.3  1:34  346   30:05 10:02 1:46:19 
  308  15/22     34 Christy Bipes           Minneapolis        MN  37 F   229 16:13  1:51  6:03  331   55:55 16.1  0:51  290   27:19  9:07 1:46:20 
  309  11/18     79 Christina Elberts       Plymouth           MN  31 F   332 19:17  2:12  4:16  316   55:16 16.3  2:39  218   24:55  8:19 1:46:22 
  310  20/26    100 Laura Foote             Richfield          MN  27 F   212 15:42  1:48  3:29  327   55:50 16.1  2:07  338   29:19  9:47 1:46:26 
  311  27/31    371 Ben Selness             Plymouth           MN  39 M   393 24:15  2:46  3:05  273   52:31 17.1  1:12  245   25:53  8:38 1:46:54 
  312  12/18    300 Heidi Neubauer          Minnetonka         MN  30 F   259 16:58  1:56  5:23  312   55:00 16.4  2:40  284   27:06  9:02 1:47:05 
  313  28/31    473 Robert Yanda            Chanhassen         MN  39 M   353 20:23  2:19  4:18  296   54:28 16.5  0:55  287   27:11  9:04 1:47:13 
  314   5/9       3 Alexander Alders        Minneapolis        MN  28 M   328 19:08  2:11  2:52  277   52:41 17.1  1:18  365   31:19 10:27 1:47:17 
  315   8/9     328 Ben Rabiego             St. Paul           MN  23 M   361 20:52  2:23  3:59  297   54:28 16.5  1:36  265   26:25  8:49 1:47:18 
  316  11/14    270 Taylor Martinek         St. Paul           MN  22 F   121 13:31  1:33  2:54  369 1:00:10 15.0  1:37  333   29:15  9:45 1:47:25 
  317  26/30    228 Drew Krejci             Excelsior          MN  42 M   167 14:29  1:39  4:10  326   55:45 16.1  1:41  366   31:23 10:28 1:47:27 
  318  23/31    367 Wade Sebold             St. Louis Park     MN  28 M   371 22:14  2:32  3:26  336   56:16 16.0  1:42  187   24:01  8:01 1:47:38 
  319  12/14    386 Stephanie Smith         Minneapolis        MN  24 F   324 19:02  2:10  5:47  280   52:54 17.0  3:19  277   26:50  8:57 1:47:51 
  320  27/30    326 Gus Quesada             Maple Grove        MN  42 M   308 18:20  2:05  2:21  354   58:04 15.5  1:07  306   28:14  9:25 1:48:05 
  321  26/32    260 Laszlo Magyar           Minnetonka         MN  45 M   253 16:51  1:55  4:19  320   55:24 16.2  0:57  356   30:43 10:15 1:48:12 
  322  27/32    148 Gregory Happ            Chaska             MN  47 M   397 25:56  2:57  3:30  224   49:55 18.0  1:10  305   27:55  9:19 1:48:24 
  323  28/32    241 Joseph Lee              Maple Grove        MN  48 M   238 16:24  1:52  4:41  309   54:53 16.4  2:13  355   30:41 10:14 1:48:50 
  324  16/22     17 Diana Barr              Edina              MN  36 F   222 15:57  1:49  2:44  360   58:51 15.3  2:07  334   29:15  9:45 1:48:52 
  325  12/19    448 Gina Vick               Minnetonka         MN  43 F   363 21:06  2:24  2:50  324   55:34 16.2  0:41  330   29:01  9:41 1:49:09 
  326  13/18     96 Emily Fitzgerald        Wayzata            MN  34 F    32 11:22  1:18  3:46  379 1:02:29 14.4  1:00  359   30:46 10:16 1:49:22 
  327  24/31    383 Francis Slaughter       Minneapolis        MN  26 M   261 16:59  1:56  2:55  334   56:03 16.1  1:16  380   32:55 10:59 1:50:06 
  328  17/22    393 Angie Spencer           Minneapolis        MN  36 F   322 19:02  2:10  4:06  352   57:57 15.5  1:20  300   27:45  9:15 1:50:09 
  329  13/19    281 Rachel Miller           Minneapolis        MN  44 F   344 20:09  2:18  4:15  275   52:40 17.1  1:57  363   31:13 10:25 1:50:13 
  330  25/31    321 Alex Phillips           Hopkins            MN  27 M   296 17:59  2:03  5:57  349   57:29 15.7  1:01  304   27:52  9:18 1:50:16 
  331  11/13     87 Heather Farrar          Roseville          MN  46 F   263 17:05  1:57  4:13  374 1:00:59 14.8  1:38  276   26:47  8:56 1:50:40 
  332  12/13    316 Kara Pederson           Bloomington        MN  45 F   237 16:23  1:52  3:46  357   58:22 15.4  0:51  370   31:33 10:31 1:50:53 
  333  14/19    107 Katie Franz             Eden Prairie       MN  43 F   180 14:42  1:41  5:03  333   56:02 16.1  2:16  379   32:54 10:58 1:50:56 
  334  15/19    102 Amy Forbes              Plymouth           MN  40 F   315 18:28  2:06  3:43  303   54:38 16.5  1:36  378   32:42 10:54 1:51:04 
  335   2/3     356 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65 F   333 19:19  2:12  4:18  287   53:22 16.9  1:55  376   32:14 10:45 1:51:05 
  336  13/13    239 Katie Lawler            St Louis Park      MN  48 F   262 17:02  1:57  2:35  251   51:48 17.4  2:14  398   37:33 12:31 1:51:09 
  337   3/3     103 Connie Foster           River Falls        WI  68 F   290 17:52  2:02  3:25  338   56:52 15.8  2:47  352   30:19 10:07 1:51:13 
  338  26/31    348 Lorin Ronken            Minneapolis        MN  28 M   407 33:16  3:47  3:59  232   50:16 17.9  0:41  181   23:48  7:56 1:51:58 
  339  27/31    342 Christian Roemhildt     Minnetonka         MN  25 M   388 23:54  2:43  2:35  366   59:49 15.0  1:14  211   24:34  8:12 1:52:04 
  340  28/30    366 Joe Schuster            Minneapolis        MN  43 M   406 32:52  3:45  4:48  226   50:02 18.0  1:53  132   22:39  7:33 1:52:12 
  341  29/30    292 Patrick Murray          Wayzata            MN  42 M   405 32:28  3:42  3:49  216   49:40 18.1  1:51  209   24:31  8:11 1:52:16 
  342  18/22     26 Mandy Bellm             Waconia            MN  38 F   307 18:19  2:05  3:25  372 1:00:40 14.8  0:49  339   29:20  9:47 1:52:30 
  343  13/16     91 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  64 M   339 19:38  2:14  5:47  276   52:41 17.1  1:35  381   32:57 10:59 1:52:36 
  344  21/24     38 Patrick Blunt           Chanhassen         MN  34 M   385 23:35  2:41  2:20  370 1:00:11 15.0  0:57  249   25:58  8:40 1:52:59 
  345  29/32      1 Eric Aguila             Las Vegas          NV  46 M   267 17:11  1:58  4:29  373 1:00:52 14.8  1:19  331   29:11  9:44 1:52:59 
  346  29/31    178 Jeremy Holweger         Burnsville         MN  36 M   329 19:09  2:11  3:26  321   55:24 16.2  1:11  388   33:58 11:20 1:53:07 
  347  28/31    334 Kyle Reiter             Minneapolis        MN  26 M   191 14:59  1:43  5:33  367   59:59 15.0  3:56  321   28:43  9:35 1:53:07 
  348   6/9      57 Matthew Coffey          Waconia            MN  41 M   392 24:05  2:45  3:05  263   52:18 17.2  1:33  375   32:13 10:45 1:53:11 
  349  22/24    333 Gabriel Reiter          Saint Paul         MN  30 M   213 15:44  1:48  4:44  368 1:00:07 15.0  3:51  322   28:48  9:36 1:53:13 
  350  30/31    336 Tony Rice               Chaska             MN  39 M   342 20:00  2:17  5:20  337   56:35 15.9  2:26  325   28:56  9:39 1:53:15 
  351  13/15    258 Julie Maeyaert          Shorewood          MN  52 F   360 20:49  2:22  4:03  341   57:00 15.8  2:40  336   29:18  9:46 1:53:48 
  352  30/32    317 Scot Pekarek            Minnetrista        MN  45 M   350 20:19  2:19  3:16  391 1:05:18 13.8  2:54  116   22:19  7:27 1:54:05 
  353   1/2     224 Kaniah Konkoly-Thege    Golden Valley      MN  42 F   364 21:28  2:27  5:45  290   53:38 16.8  4:26  323   28:49  9:37 1:54:05 
  354  15/16    230 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  14 M   154 14:11  1:37  3:27  387 1:05:01 13.8  0:45  358   30:46 10:16 1:54:09 
  355  20/23    319 Eric Pesik              Eden Prairie       MN  52 M   355 20:29  2:20  3:11  329   55:52 16.1  0:48  389   33:58 11:20 1:54:15 
  356  16/16    160 Isaac Hennen            Minneota           MN  19 M   381 23:11  2:39  3:33  382 1:03:01 14.3  1:00  178   23:45  7:55 1:54:28 
  357  21/26    236 Courtney Lane           New Brighton       MN  27 F   100 13:06  1:30  2:30  400 1:12:17 12.5  1:41  221   24:58  8:20 1:54:31 
  358  22/26    120 Grace Gerring           Minneapolis        MN  27 F   379 22:57  2:37  4:18  347   57:23 15.7  1:36  318   28:36  9:32 1:54:48 
  359  30/30     69 Steven Davis            Victoria           MN  40 M   399 29:55  3:24  3:55  314   55:05 16.3  1:11  222   24:59  8:20 1:55:03 
  360  19/22    118 Jackie Geissler         Minneapolis        MN  38 F   370 22:14  2:32  3:02  345   57:15 15.7  1:29  368   31:25 10:29 1:55:23 
  361  14/18    377 Cortney Sieben          Edina              MN  31 F   389 23:57  2:44  4:50  113   44:43 20.1  3:00  400   39:12 13:04 1:55:39 
  362  15/18    455 Kelsey Weber            Eden Prairie       MN  33 F   198 15:11  1:44  4:53  346   57:22 15.7  2:35  396   35:48 11:56 1:55:48 
  363   9/9     166 Kevin Hintz             Minnetonka         MN  23 M   380 23:05  2:38  2:36  392 1:05:19 13.8  1:16  175   23:41  7:54 1:55:55 
  364  14/16    167 William Hintz           Oconomowoc         WI  60 M   359 20:42  2:22  4:30  362   59:30 15.1  2:14  332   29:14  9:45 1:56:08 
  365  21/23    381 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  53 M   394 24:39  2:48  5:45  340   56:57 15.8  1:10  307   28:15  9:25 1:56:44 
  366  14/15    440 Sylvia Utecht           Eagan              MN  53 F   351 20:20  2:19  2:52  356   58:19 15.4  1:47  383   33:33 11:11 1:56:48 
  367  16/19    171 Becky Hoeppner          Bloomington        MN  43 F   374 22:36  2:34  4:04  378 1:02:29 14.4  2:34  229   25:15  8:25 1:56:56 
  368  31/32    217 John Klick              Wayzata            MN  49 M   377 22:42  2:35  5:49  325   55:40 16.2  2:38  353   30:34 10:12 1:57:22 
  369  23/26    119 Megan Geissler          Minneapolis        MN  26 F   264 17:07  1:57  6:45  380 1:02:41 14.4  2:34  310   28:24  9:28 1:57:29 
  370  20/22      8 Laura Anderson          St Paul            MN  36 F   282 17:37  2:01  6:14  381 1:02:56 14.3  2:20  309   28:24  9:28 1:57:29 
  371   2/5     320 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  75 M   313 18:25  2:06  7:05  318   55:19 16.3  3:25  385   33:37 11:13 1:57:49 
  372  16/18     14 Miranda Aubart          Edina              MN  32 F   372 22:18  2:33  2:48  350   57:41 15.6  1:41  382   33:23 11:08 1:57:49 
  373  17/19    463 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  43 F   347 20:17  2:19  2:47  359   58:37 15.4  1:16  393   35:09 11:43 1:58:04 
  374  18/19    254 Vicki Luehmann          Jordan             MN  44 F   346 20:14  2:18  5:27  339   56:56 15.8  3:23  374   32:11 10:44 1:58:10 
  375   3/5     420 Mike Tenney             Excelsior          MN  74 M   294 17:55  2:03  4:27  292   53:49 16.7  2:58  401   39:17 13:06 1:58:24 
  376   4/6      86 George Fantauzza        Buffalo            MN  67 M   398 27:51  3:10  6:23  282   53:04 17.0  2:53  320   28:39  9:33 1:58:48 
  377  19/19    368 Barb Seifert            Shorewood          MN  43 F   303 18:14  2:05  7:00  361   59:12 15.2  4:17  350   30:15 10:05 1:58:57 
  378   7/9     109 Ken Freed               Minneapolis        MN  58 M   396 25:21  2:53  5:03  407 1:22:33 10.9  4:21    1    1:42  0:34 1:58:59 
  379   2/2     446 Nataley Vassar          Excelsior          MN  10 F   274 17:22  1:59  3:38  390 1:05:13 13.8  1:08  373   32:04 10:42 1:59:22 
  380  29/31     25 Dan Bellido             Falcon Heights     MN  25 M   123 13:35  1:33  2:47  401 1:12:43 12.4  2:18  314   28:31  9:31 1:59:52 
  381  22/23    397 Lance Steinke           Minneapolis        MN  51 M   293 17:55  2:03  2:41  330   55:52 16.1 12:58  354   30:35 10:12 1:59:59 
  382  13/14    303 Quinn O'Connor          Chanhassen         MN  20 F   403 31:39  3:36  2:41  375 1:01:18 14.7  1:32  142   22:55  7:39 2:00:02 
  383   5/6     283 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  67 M   317 18:33  2:07  4:15  371 1:00:38 14.8  0:56  397   36:24 12:08 2:00:45 
  384   2/2     110 Katie Freehill          Farmington         MN  36 F   386 23:49  2:43  4:51  364   59:44 15.1  2:40  351   30:16 10:06 2:01:17 
  385   3/3     310 Susan Otten             Wayzata            MN  62 F   358 20:39  2:21  4:24  396 1:08:27 13.1  0:56  317   28:34  9:32 2:02:58 
  386  23/24     47 Bennett Bykowski        Minneapolis        MN  31 M   400 30:27  3:28  4:11  342   57:08 15.8  0:47  360   30:59 10:20 2:03:30 
  387  30/31     48 Carter Bykowski         Chaska             MN  28 M   383 23:22  2:40 11:17  343   57:11 15.7  0:43  361   30:59 10:20 2:03:31 
  388  15/15     15 Carla Baer              Shorewood          MN  51 F   312 18:24  2:06  4:09  384 1:03:26 14.2  2:35  394   35:39 11:53 2:04:11 
  389  31/31    330 Harish Ramachandran     Chanhassen         MN  38 M   356 20:34  2:21  5:07  386 1:04:16 14.0  3:27  377   32:25 10:49 2:05:47 
  390  24/26    127 Jessica Goodsell        Mounds View        MN  25 F   265 17:07  1:57  6:29  385 1:03:49 14.1  2:54  395   35:40 11:54 2:05:58 
  391  25/26    259 Nicole Maffei           Golden Valley      MN  26 F   348 20:18  2:19  8:25  389 1:05:05 13.8  1:49  372   31:48 10:36 2:07:24 
  392  15/16    324 Mike Prochno            Excelsior          MN  62 M   387 23:51  2:43  6:13  383 1:03:19 14.2  1:56  386   33:40 11:14 2:08:58 
  393  26/26    113 Sarah Frost Rotenberge  Minnetonka         MN  27 F   391 24:02  2:44  4:43  388 1:05:02 13.8  1:53  387   33:48 11:16 2:09:27 
  394  31/31    146 Matthew Hanson          Bloomington        MN  26 M   368 21:54  2:30  3:49  405 1:18:31 11.5  2:33  143   22:55  7:39 2:09:39 
  395  24/24     68 Jeffrey Davila          St Louis Park      MN  34 M   349 20:19  2:19  4:28  399 1:12:07 12.5  1:20  369   31:30 10:30 2:09:42 
  396  23/23    182 Terrence Hudson         Minneapolis        MN  50 M   401 30:55  3:31  3:45  376 1:01:47 14.6  2:36  357   30:44 10:15 2:09:45 
  397   4/5     347 Jim Rohde               Shakopee           MN  74 M   390 24:00  2:44  4:56  377 1:01:55 14.5  1:22  399   37:37 12:33 2:09:49 
  398  17/18     82 Angie Eret              White Bear Lake    MN  33 F   369 22:08  2:31  2:56  402 1:13:13 12.3  1:56  344   29:55  9:59 2:10:06 
  399   6/6     207 Joe Kandiko             Excelsior          MN  69 M   276 17:26  1:59  4:26  393 1:05:28 13.7  3:57  403   41:42 13:54 2:12:56 
  400  32/32    458 Douglas Welder          Chanhassen         MN  46 M   402 31:10  3:33  5:31  394 1:06:46 13.5  1:04  335   29:17  9:46 2:13:46 
  401   8/9     403 Daniel Sullivan         Minnetonka         MN  34 M   297 17:59  2:03  2:31  395 1:07:45 13.3  1:44  405   45:17 15:06 2:15:16 
  402  16/16    186 Steve Hughes            Excelsior          MN  60 M   367 21:47  2:29  8:07  365   59:47 15.1  1:08  404   44:43 14:55 2:15:30 
  403  21/22    277 Ali Meyer               Plymouth           MN  39 F   404 31:58  3:38  6:04  397 1:11:12 12.6  1:32  248   25:58  8:40 2:16:42 
  404  14/14     73 Megan Denn              Minnetrista        MN  23 F   202 15:19  1:45  7:58  404 1:16:33 11.8  1:58  391   35:05 11:42 2:16:51 
  405   5/5     181 Jerry House             Woodbury           MN  71 M   384 23:34  2:41  5:27  398 1:12:01 12.5  3:34  384   33:36 11:12 2:18:10 
  406  22/22     92 Naomi Feuerhelm         Edina              MN  36 F   330 19:11  2:11  3:04  406 1:21:41 11.0  1:19  390   34:31 11:31 2:19:44 
  407   9/9      72 Jim Denn                Minnetrista        MN  54 M   395 24:40  2:49  6:00  403 1:16:27 11.8  1:59  392   35:07 11:43 2:24:12 
  408  18/18    208 Megan Kane              St. Francis        MN  30 F   378 22:49  2:36  4:08  408 1:27:20 10.3  1:05  402   41:07 13:43 2:36:28 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  493 Unmapped Brew Crew                               1 11:23  1:18  1:14    1   46:34 19.3  0:34    1   22:01  7:21 1:21:44 
           Ken Fischer , Tuck Carruthers , Derek Allmendinger     
    2  482 It's A Trap                                      3 12:26  1:25  1:18    3   46:38 19.3  0:59    2   23:18  7:46 1:24:37 
           Wade Harding , Mike Jackson , Mike Jackson             
    3  480 E2K                                              4 15:44  1:48  1:47    2   46:36 19.3  0:40    4   24:13  8:05 1:28:57 
           Ken Ericson , Jody Erickson , Tom Kleist               
    4  488 Team 1080                                        2 12:12  1:24  1:01    6 1:02:09 14.5  0:36    3   23:47  7:56 1:39:43 
           Brandon Donaldson , Patrick Flaten , Nick Andresen     
    5  484 Northland Commanders                             5 25:58  2:58  3:22    5 1:00:21 14.9  0:41    5   26:10  8:44 1:56:30 
           Ron Beckman , Ron Beckman , Ethan Beckman              
    6  489 Team Pear                                        6 28:18  3:13  1:12    4   57:46 15.6  0:51    6   30:13 10:05 1:58:18 
           Eshaan Parnerkar , Rohan Parnerkar , Amit Parnerkar    


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  486 Sister Tri                                       1 11:45  1:21  0:47    1   44:04 20.4  0:25    2   23:09  7:43 1:20:08 
           Janelle Karlsrud (Jehn) , Amanda Jehn , Brianna Jehn   
    2  494 Vroom Vroom                                      2 15:32  1:46  1:12    3   45:14 19.9  0:25    1   21:10  7:04 1:23:31 
           Jaime Berglund , Noelle Andeychowicz , Sandy Gress     
    3  485 Silver Foxes and Megan                           3 16:39  1:54  1:29    2   44:33 20.2  0:46    4   28:26  9:29 1:31:51 
           Megan Scott , Kori Ludwig-Dlugosch , Jennifer French   
    4  496 Wonder Women                                     4 19:37  2:14  2:27    4   59:11 15.2  0:46    3   25:25  8:29 1:47:23 
           Anjanette Johnson , Anjanette Johnson , Shelly Beckman 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  492 Tri Tri Tri Again                                2 13:13  1:31  1:06    1   41:32 21.7  0:26    4   21:52  7:18 1:18:06 
           Karen Millette , Henry Millette , Zach Holman          
    2  483 Mile to Marathon                                 5 15:34  1:47  1:11    2   43:51 20.5  0:29    5   22:43  7:35 1:23:46 
           Linnea Burman , Binam Shrestha , Linnea Burman         
    3  490 The Person's                                     3 13:26  1:32  0:47    5   48:05 18.7  0:23    6   22:56  7:39 1:25:34 
           Katie Jepsen , Heidi Person , Steve Person             
    4  491 The Speed Turtles                                7 18:16  2:05  0:56    4   46:15 19.5  0:33    1   20:34  6:52 1:26:34 
           John Wulterkens , Nate Lawdenski , Breanne Swanson     
    5  481 Eason Deluxe Tri Team                            6 15:35  1:47  1:02    3   44:20 20.3  0:38    7   27:21  9:07 1:28:53 
           Tess Eason , Aaron Eason , Aaron Eason                 
    6  478 BitModo                                          1  9:07  1:03  0:49    7   57:48 15.6  0:41    3   21:07  7:03 1:29:31 
           Charlie Egeland , Theodore Fechmeyer , Rishabh Balacha 
    7  495 We Work They Drink                               4 14:05  1:37  3:20    6   55:41 16.2  0:30    2   20:36  6:52 1:34:10 
           Carrie Desmond , Carrie Desmond , Tynan Wilke          

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 108 Kelly Frasier           Bloomington        MN  32 F      1  3:41  0:26  2:30    1   51:16 17.6  0:36    1   26:02  8:41 1:24:03 
 462 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  63 M      6 15:28  1:46  4:55    4   51:54 17.3  2:24                            
 378 Daniel Sieben           Edina              MN  60 M     10 24:15  2:46  3:21    2   51:17 17.5                                  
 512 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  21 F      4 13:47  1:34  1:00    3   51:35 17.4                                  
  74 Joe Derock              Minneapolis        MN  52 M      5 14:26  1:39  4:22    5 1:30:00 10.0                                  
 256 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  55 M      2 11:58  1:22  1:52                                                    
 426 Daniel Thomsen-Trajano  Savage             MN  52 M      3 12:40  1:27  2:14                                                    
 352 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  64 F      9 23:33  2:41  2:54                                                    
  10 Rebecca Anderson        Scandia            MN  25 F      7 17:46  2:02  3:12                                                    
   5 Devon Anderson          Minneapolis        MN  52 F      8 20:31  2:20                                                          
  16 Katelyn Barclay         Jordan             MN  18 F     11 29:32  3:22                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  313 Patrick Parish          Minneapolis        MN  34    7 10:50  1:14  0:54    1   35:14 25.5  0:35    1   16:14  5:25 1:03:44 
    2  287 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36    2  9:23  1:04  0:58    2   35:21 25.5  0:49    6   17:53  5:58 1:04:22 
    3   37 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38    5 10:35  1:13  1:06    4   35:57 25.0  0:34    3   16:38  5:33 1:04:48 
    4  475 Andrew Zabel            Sartell            MN  39   11 11:46  1:21  1:23    3   35:29 25.4  0:48    4   17:21  5:47 1:06:46 
    5  210 Jacob Keehan            Maple Grove        MN  30    4 10:29  1:12  1:57    6   37:14 24.2  0:44    2   16:37  5:33 1:06:59 
    6  457 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34   10 11:15  1:17  1:06    7   37:45 23.8  0:50    5   17:35  5:52 1:08:29 
    7  363 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  61    9 11:12  1:17  1:19    5   36:59 24.3  0:45    9   18:39  6:13 1:08:52 
    8  252 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  44    3  9:53  1:08  1:01    9   38:15 23.5  0:43   12   19:16  6:26 1:09:06 
    9  432 Bryan Tinajero          St. Paul           MN  31    8 11:07  1:16  1:34    8   37:57 23.7  0:42    8   18:17  6:06 1:09:36 
   10  295 Scott Myers             Plymouth           MN  43    6 10:40  1:13  1:04   10   38:46 23.2  0:58   10   18:49  6:17 1:10:17 
   11  212 Andrew Kershaw          Minneapolis        MN  25   12 11:49  1:21  1:13   12   40:56 22.0  0:48    7   17:58  6:00 1:12:42 
   12  189 Thad Ingersoll          St. Paul           MN  49    1  8:52  1:01  1:10   13   43:42 20.6  0:52   11   18:52  6:18 1:13:28 
   13  373 Jack Seybolt            Wayzata            MN  20   13 12:06  1:23  1:54   11   40:17 22.3  0:43   13   19:25  6:29 1:14:24 
   14  220 Walter Knochenmus       Esko               MN  58   14 14:18  1:38  1:26   14   46:40 19.3  1:18   14   27:38  9:13 1:31:18 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  338 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  33    1 10:07  1:09  1:04    2   40:32 22.2  0:44    2   18:40  6:14 1:11:05 
    2  474 Becky Youngberg         Eden Prairie       MN  44    4 10:48  1:14  1:32    1   40:23 22.3  0:53    1   18:30  6:10 1:12:03 
    3  294 Andrea Myers            Plymouth           MN  43    3 10:35  1:13  0:57    3   42:00 21.4  0:52    3   20:13  6:45 1:14:36 
    4  414 Kristina Swenson        Rogers             MN  22    2 10:28  1:12  0:56    4   42:50 21.0  0:46    5   21:24  7:08 1:16:23 
    5  190 Macy Iyer               Edina              MN  15    5 12:54  1:28  1:32    5   50:11 17.9  0:41    4   21:17  7:06 1:26:33 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Scott Albrecht          Mound              MN  38    1 12:23  1:25  2:48    2   46:24 19.4                          1:29:00 
    2  151 Aaron Hartman           Minneapolis        MN  44    6 19:29  2:13  3:36    1   44:19 20.3  1:11    2   23:46  7:56 1:32:19 
    3  302 Rick Nordvold           Chaska             MN  48    2 13:51  1:35  2:44    3   47:51 18.8  2:07    5   31:37 10:33 1:38:09 
    4  229 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  48    3 15:35  1:47  2:49    4   50:30 17.8  1:41    3   28:30  9:30 1:39:04 
    5    3 Alexander Alders        Minneapolis        MN  28    5 19:08  2:11  2:52    6   52:41 17.1  1:18    4   31:19 10:27 1:47:17 
    6   57 Matthew Coffey          Waconia            MN  41    7 24:05  2:45  3:05    5   52:18 17.2  1:33    6   32:13 10:45 1:53:11 
    7  109 Ken Freed               Minneapolis        MN  58    9 25:21  2:53  5:03    9 1:22:33 10.9  4:21    1    1:42  0:34 1:58:59 
    8  403 Daniel Sullivan         Minnetonka         MN  34    4 17:59  2:03  2:31    7 1:07:45 13.3  1:44    8   45:17 15:06 2:15:16 
    9   72 Jim Denn                Minnetrista        MN  54    8 24:40  2:49  6:00    8 1:16:27 11.8  1:59    7   35:07 11:43 2:24:12 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  224 Kaniah Konkoly-Thege    Golden Valley      MN  42    1 21:28  2:27  5:45    1   53:38 16.8  4:26    1   28:49  9:37 1:54:05 
    2  110 Katie Freehill          Farmington         MN  36    2 23:49  2:43  4:51    2   59:44 15.1  2:40    2   30:16 10:06 2:01:17 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Thad Ingersoll          St. Paul           MN  49 M    8:52  1:01 
    2 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36 M    9:23  1:04 
    3 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  44 M    9:39  1:06 
    4 Brett Lovaas            Minnetonka         MN  44 M    9:53  1:08 
    5 Christina Roberts       St. Louis Park     MN  33 F   10:07  1:09 
    6 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M   10:19  1:11 
    7 Kristina Swenson        Rogers             MN  22 F   10:28  1:12 
    8 Jacob Keehan            Maple Grove        MN  30 M   10:29  1:12 
    9 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M   10:35  1:13 
   10 Andrea Myers            Plymouth           MN  43 F   10:35  1:13 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Patrick Parish          Minneapolis        MN  34 M   35:14 25.5 
    2 Josh Mork               Lino Lakes         MN  36 M   35:21 25.5 
    3 Andrew Zabel            Sartell            MN  39 M   35:29 25.4 
    4 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M   35:57 25.0 
    5 Tony Schiller           Eden Prairie       MN  61 M   36:59 24.3 
    6 Jacob Keehan            Maple Grove        MN  30 M   37:14 24.2 
    7 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44 M   37:17 24.1 
    8 Michael Weissenborn     Minneapolis        MN  34 M   37:45 23.8 
    9 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34 M   37:47 23.8 
   10 Bryan Tinajero          St. Paul           MN  31 M   37:57 23.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Ken Freed               Minneapolis        MN  58 M    1:42  0:34 
    2 Patrick Parish          Minneapolis        MN  34 M   16:14  5:25 
    3 Jacob Keehan            Maple Grove        MN  30 M   16:37  5:33 
    4 Josh Blankenheim        Duluth             MN  38 M   16:38  5:33 
    5 Owen Keiser             Jordan             MN  19 M   16:40  5:34 
    6 Reese Thompson          Chanhassen         MN  17 M   16:50  5:37 
    7 Ross Golla              Minnetonka         MN  40 M   17:03  5:41 
    8 Andrew Zabel            Sartell            MN  39 M   17:21  5:47 
    9 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M   17:30  5:50 
   10 Shawn Laursen           Boulder            CO  25 M   17:31  5:51 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   44 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44   18 11:30  1:19  1:12    1   37:17 24.1  0:44    8   17:52  5:58 1:08:33 
    2  318 Moshe Peri              Minnetonka         MN  42    6 10:49  1:14  1:16    6   38:37 23.3  0:34    9   18:03  6:01 1:09:17 
    3  398 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34   10 11:08  1:16  1:07    2   37:47 23.8  0:54   14   18:46  6:16 1:09:39 
    4  125 Ross Golla              Minnetonka         MN  40   54 12:47  1:28  1:01    3   38:04 23.6  0:47    3   17:03  5:41 1:09:41 
    5  415 Kyle Swenson            Rogers             MN  17    2 10:19  1:11  1:09   30   41:01 21.9  0:46    4   17:30  5:50 1:10:43 
    6  450 Steven Voss             Maple Grove        MN  34   25 11:41  1:20  1:16   25   40:41 22.1  0:48    7   17:51  5:57 1:12:15 
    7  518 Tom Pettit              Excelsior          MN  50    4 10:39  1:13  1:42   18   39:59 22.5  0:43   18   19:22  6:28 1:12:24 
    8  467 Spencer Williams        Minneapolis        MN  25    5 10:47  1:14  1:34   17   39:57 22.5  0:59   23   19:50  6:37 1:13:04 
    9  122 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  44    1  9:39  1:06  1:25   16   39:56 22.5  0:42   60   21:32  7:11 1:13:13 
   10  227 Brent Krause            Maple Grove        MN  37   16 11:28  1:19  2:17    4   38:05 23.6  1:57   22   19:48  6:36 1:13:32 
   11   63 Patrick Crowe           Minneapolis        MN  40   55 12:48  1:28  1:21   27   40:43 22.1  1:08   10   18:10  6:04 1:14:08 
   12  238 Shawn Laursen           Boulder            CO  25   31 11:59  1:22  1:52   33   41:35 21.6  1:13    5   17:31  5:51 1:14:08 
   13   39 Tim Bode                Buffalo            MN  51                          12   39:38 22.7                          1:14:09 
   14  464 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  37   88 14:05  1:36  1:41   10   39:07 23.0  0:46   13   18:33  6:11 1:14:10 
   15  150 Ben Harding             Eden Prairie       MN  44   36 12:13  1:24  1:16    5   38:22 23.5  1:17   45   21:05  7:02 1:14:12 
   16  344 Eric Roesner            Minnetonka         MN  44   40 12:17  1:24  1:20    8   38:46 23.2  1:03   44   20:53  6:58 1:14:17 
   17  293 Isaac Muscanto          Roseville          MN  28   29 11:55  1:22  1:37   29   41:00 22.0  1:09   15   18:52  6:18 1:14:31 
   18   54 Christopher Chang       Minneapolis        MN  29   23 11:38  1:20  1:16   47   42:52 21.0  0:42   12   18:32  6:11 1:14:57 
   19  369 Kole Seiler             Minneapolis        MN  29   42 12:25  1:25  2:20   36   41:47 21.5  0:46    6   17:41  5:54 1:14:57 
   20  168 David Hoebelheinrich    St. Louis Park     MN  27   21 11:36  1:20  1:42   11   39:30 22.8  1:21   43   20:50  6:57 1:14:57 
   21  301 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  38   47 12:32  1:26  1:44    9   38:54 23.1  0:54   56   21:23  7:08 1:15:26 
   22  436 Keith Tufte             Excelsior          MN  59   13 11:17  1:17  2:05   20   40:00 22.5  0:56   51   21:13  7:05 1:15:29 
   23  341 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  16   44 12:27  1:25  1:15   46   42:51 21.0  0:39   11   18:20  6:07 1:15:31 
   24  123 David Goldberg          Minnetrista        MN  58   19 11:32  1:19  1:24   15   39:52 22.6  0:57   72   21:57  7:19 1:15:40 
   25  204 Justin Jones            Minneapolis        MN  25   22 11:37  1:20  1:45   28   40:57 22.0  1:23   28   20:09  6:43 1:15:49 
   26  268 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  53   41 12:24  1:25  1:22   31   41:05 21.9  1:06   36   20:36  6:52 1:16:32 
   27  209 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56   14 11:24  1:18  1:17   21   40:08 22.4  0:57   95   22:52  7:38 1:16:37 
   28  355 Ryan Saline             Cloquet            MN  44  108 14:33  1:40  1:57    7   38:42 23.3  0:49   41   20:49  6:57 1:16:48 
   29  298 Ian Nemerov             Edina              MN  53   27 11:49  1:21  1:59   22   40:12 22.4  1:03   73   22:00  7:20 1:17:02 
   30  390 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36   35 12:12  1:24  1:09   19   40:00 22.5  0:42  103   23:08  7:43 1:17:10 
   31  400 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  46   48 12:35  1:26  2:13   23   40:13 22.4  1:11   50   21:13  7:05 1:17:23 
   32  248 Philip Litfin           Waconia            MN  34   33 12:09  1:23  2:12   43   42:40 21.1  1:13   16   19:13  6:25 1:17:26 
   33  131 Kevin Grafft            Chganhassen        MN  58   53 12:47  1:28  1:49   38   42:00 21.4  0:57   25   20:01  6:41 1:17:32 
   34  422 Robert Thames           Flagstaff          4   59   69 13:21  1:32  1:41   32   41:28 21.7  1:19   30   20:14  6:45 1:18:02 
   35  364 Mark Schimke            Chanhassen         MN  43   83 13:55  1:35  2:19   13   39:43 22.7  1:10   55   21:18  7:06 1:18:23 
   36  425 Reese Thompson          Chanhassen         MN  17   59 13:03  1:29  2:49   87   45:37 19.7  0:25    2   16:50  5:37 1:18:42 
   37   32 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  57  116 14:48  1:41  1:52   14   39:47 22.6  1:11   47   21:09  7:03 1:18:45 
   38  144 Isaac Hagen             Chanhassen         MN  37   38 12:17  1:24  1:35   51   43:11 20.8  0:54   52   21:16  7:06 1:19:11 
   39   30 Josh Bertelson          Plymouth           MN  39   12 11:16  1:17  1:17   55   43:22 20.8  0:55   88   22:39  7:33 1:19:27 
   40   20 Matt Bartell            Waconia            MN  52   97 14:12  1:37  2:03   24   40:26 22.3  1:19   62   21:36  7:12 1:19:35 
   41  141 Jeff Gustafson          Chanhassen         MN  33   43 12:26  1:25  2:07   62   43:45 20.6  0:47   39   20:48  6:56 1:19:51 
   42  443 Joshua Van Kirk         Maple Grove        MN  37  101 14:22  1:38  2:19   34   41:37 21.6  1:27   27   20:08  6:43 1:19:52 
   43  412 Greg Swenson            Rogers             MN  50   20 11:33  1:19  1:45   40   42:22 21.2  1:08  127   23:59  8:00 1:20:46 
   44  183 Soren Huggins           Saint Louis Park   MN  45    3 10:39  1:13  1:46   79   44:45 20.1  0:59   93   22:49  7:37 1:20:57 
   45   11 Luke Anton              St. Anthony        MN  33  120 15:00  1:43  1:43   63   43:48 20.5  0:48   20   19:42  6:34 1:20:58 
   46   59 Robert Cooley           Saint Paul         MN  50   66 13:20  1:31  1:52   39   42:07 21.4  1:19   90   22:46  7:36 1:21:22 
   47  222 Alex Kocher             St Louis Park      MN  25  109 14:37  1:40  2:18   72   44:27 20.2  0:52   19   19:28  6:30 1:21:41 
   48  211 Owen Keiser             Jordan             MN  19   28 11:51  1:21  1:54  163   50:49 17.7  0:36    1   16:40  5:34 1:21:49 
   49  232 Nathan Kuncel           Eagan              MN  46   67 13:21  1:31  3:11   44   42:44 21.1  1:20   59   21:32  7:11 1:22:05 
   50  315 Sam Pausha              Madison            WI  23   37 12:13  1:24  2:29  106   47:03 19.1  0:41   21   19:47  6:36 1:22:11 
   51  130 Matt Grady              Chanhassen         MN  37   58 13:01  1:29  2:05   83   44:53 20.1  0:58   57   21:23  7:08 1:22:18 
   52  350 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  42   51 12:42  1:27  2:31   86   45:34 19.8  0:50   42   20:49  6:57 1:22:24 
   53   42 David Brooks            Brooklyn Park      MN  50  115 14:48  1:41  3:19   26   40:42 22.1  1:18   80   22:24  7:28 1:22:29 
   54   56 Brian Ciemnicki         Lakeville          MN  45  112 14:41  1:41  2:28   37   41:51 21.5  1:18   76   22:13  7:25 1:22:29 
   55  437 Thorn Turner            Shorewood          MN  56   11 11:08  1:16  1:37  122   47:50 18.8  0:55   48   21:11  7:04 1:22:39 
   56   45 Scott Bunner            Victoria           MN  47   79 13:51  1:35  1:47   54   43:21 20.8  1:04   86   22:38  7:33 1:22:40 
   57   80 Peter Elsham            Plymouth           MN  31   86 13:58  1:36  2:27   53   43:20 20.8  0:49   75   22:07  7:23 1:22:40 
   58  206 Kevin Jost              Crystal            MN  42   75 13:43  1:34  2:28   49   42:55 21.0  1:16   82   22:31  7:31 1:22:52 
   59  218 David Knack             Prior Lake         MN  56   32 12:09  1:23  2:00   59   43:41 20.6  0:56  143   24:32  8:11 1:23:16 
   60  279 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61    8 10:59  1:15  3:51   52   43:15 20.8  1:01  133   24:15  8:05 1:23:20 
   61   28 Thomas Bergren          Blaine             MN  62   76 13:48  1:34  2:06   56   43:27 20.7  1:30   83   22:32  7:31 1:23:21 
   62  143 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  46   68 13:21  1:31  2:22   75   44:35 20.2  1:20   69   21:51  7:17 1:23:28 
   63  515 Josh Halper             Golden Valley      MN  19   64 13:14  1:31  1:33   69   44:09 20.4  0:55  128   24:00  8:00 1:23:48 
   64  470 Garrett Wilson          Edina              MN  48   56 12:50  1:28  2:19   80   44:46 20.1  1:12  104   23:09  7:43 1:24:13 
   65   29 Eric Bergstrom          Savage             MN  42   46 12:30  1:26  2:08   74   44:32 20.2  1:09  130   24:03  8:01 1:24:21 
   66  231 Ryan Kucera             Columbia Heights   MN  42  167 17:18  1:58  2:38   42   42:39 21.1  1:19   35   20:33  6:51 1:24:24 
   67  468 Troy Williams           Savage             MN  36   45 12:29  1:26  2:04   85   45:29 19.8  1:13  106   23:13  7:45 1:24:27 
   68  423 Tyler Theobald          Neenah             WI  30   65 13:16  1:31  2:41   99   46:41 19.3  0:39   49   21:13  7:05 1:24:29 
   69  278 Brady Mickolichek       Minneapolis        MN  30  131 15:29  1:46  2:22   64   44:05 20.4  2:02   53   21:16  7:06 1:25:12 
   70  332 Nathan Reinhardt        Saint Paul         MN  37   84 13:56  1:35  2:27   91   46:15 19.5  1:01   70   21:52  7:18 1:25:29 
   71   36 Mike Blair              Prior Lake         MN  49   72 13:40  1:34  1:47   82   44:51 20.1  1:00  134   24:17  8:06 1:25:33 
   72  395 Mark Stapleton          Chaska             MN  39   80 13:53  1:35  4:07   60   43:42 20.6  1:56   74   22:02  7:21 1:25:38 
   73  388 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  57   82 13:54  1:35  2:24   50   42:56 21.0  1:09  159   25:27  8:29 1:25:48 
   74  417 Edwin Tan               Savage             MN  29  138 15:55  1:49  1:32   58   43:37 20.6  1:54   99   23:04  7:42 1:26:00 
   75  124 Mark Goldman            Edina              MN  46  118 14:56  1:42  2:14   48   42:55 21.0  1:42  139   24:27  8:09 1:26:13 
   76  257 James Maercklein        Mankato            MN  30   60 13:07  1:30  1:38  102   46:54 19.2  1:17  114   23:23  7:48 1:26:18 
   77  213 Andy Kester             Victoria           MN  46    7 10:57  1:15  2:19  127   48:16 18.6  1:34  115   23:27  7:49 1:26:31 
   78  360 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  47   17 11:29  1:19  2:16  108   47:09 19.1  1:13  140   24:27  8:09 1:26:32 
   79  138 Steve Gunther           Excelsior          MN  61   57 12:53  1:28  1:46   68   44:08 20.4  0:57  181   27:00  9:00 1:26:42 
   80  519 Daniel Sullivan         Carver             MN  45   89 14:05  1:36  2:34  119   47:41 18.9  0:45   66   21:46  7:16 1:26:48 
   81  134 Conor Green             Edina              MN  39   15 11:25  1:18  4:01  114   47:29 19.0  1:11   94   22:51  7:37 1:26:55 
   82  261 Marcell Magyar          Minnetonka         MN  17   74 13:42  1:34  3:39  138   48:55 18.4  0:38   26   20:08  6:43 1:26:59 
   83  335 Dan Reitsma             Carver             MN  41  155 16:42  1:54  2:27   45   42:50 21.0  1:07  126   23:58  8:00 1:27:03 
   84  419 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  37  161 16:58  1:56  2:52   67   44:08 20.4  1:25   64   21:44  7:15 1:27:05 
   85  349 Noal Ronken             Minnetonka         MN  41  145 16:16  1:51  2:31   61   43:42 20.6  1:16  112   23:23  7:48 1:27:07 
   86   67 John Darda              Minneapolis        MN  42  134 15:47  1:48  2:52   70   44:11 20.4  1:11  105   23:11  7:44 1:27:09 
   87  152 Alan Haskins            Hugo               MN  43   52 12:47  1:28  1:58   92   46:16 19.5  1:13  151   25:02  8:21 1:27:14 
   88  354 Seth Salenger           Minneapolis        MN  36   73 13:41  1:34  2:47  134   48:47 18.4  1:43   34   20:33  6:51 1:27:29 
   89  187 Hans Hummel             Minnetrista        MN  39   77 13:49  1:35  2:13  128   48:21 18.6  1:25   68   21:51  7:17 1:27:38 
   90  289 Thomas Moser            Minneapolis        MN  56  189 18:12  2:05  1:37   41   42:32 21.2  1:54  119   23:33  7:51 1:27:46 
   91  424 Ryan Theune             Edina              MN  37   24 11:39  1:20  3:15  116   47:32 18.9  1:54  116   23:28  7:50 1:27:47 
   92  427 Henry Thomsen-Trajano   Savage             MN  18  142 16:01  1:50  1:48  144   49:14 18.3  0:35   29   20:14  6:45 1:27:50 
   93   78 Casey Dzieweczynski     Minneapolis        MN  33  169 17:20  1:59  3:06   88   45:39 19.7  1:50   33   20:25  6:49 1:28:19 
   94  433 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  52  202 19:26  2:13  2:41   66   44:07 20.4  1:31   40   20:48  6:56 1:28:32 
   95  246 Aaron Liss              Eagan              MN  37   39 12:17  1:24  4:32  101   46:43 19.3  3:27   61   21:35  7:12 1:28:33 
   96  276 John McKeehen           Edina              MN  49   49 12:36  1:26  2:25  111   47:24 19.0  1:31  145   24:39  8:13 1:28:33 
   97  445 Steve Vandersanden      Chanhassen         MN  39  107 14:30  1:39  2:37  118   47:34 18.9  1:38   78   22:19  7:27 1:28:35 
   98   76 Grant Dressen           Wayzata            MN  27  113 14:43  1:41  3:02   57   43:28 20.7  1:33  161   25:54  8:38 1:28:37 
   99  431 Jack Tiegs              Hugo               MN  53  192 18:17  2:05  3:09   76   44:38 20.2  1:47   58   21:31  7:11 1:29:20 
  100  297 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  52  100 14:18  1:38  2:46   81   44:49 20.1  1:36  164   26:06  8:42 1:29:33 
  101  145 Paul Ham                Minnetrista        MN  45  174 17:35  2:00  3:10   65   44:05 20.4  1:41  100   23:05  7:42 1:29:35 
  102  454 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  52   87 14:01  1:36  2:40  125   48:02 18.7  1:11  122   23:44  7:55 1:29:37 
  103  374 Colin Shaughnessy       Eden Prairie       MN  41  191 18:14  2:05  3:56   84   45:17 19.9  1:01   54   21:17  7:06 1:29:43 
  104  251 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  15   98 14:12  1:37  1:13  179   52:23 17.2  0:52   46   21:07  7:03 1:29:47 
  105  237 Dwight Larsen           Plymouth           MN  56  128 15:23  1:45  2:18   94   46:20 19.4  0:53  153   25:11  8:24 1:30:03 
  106  331 Kevin Reed              Minnetonka         MN  39  166 17:14  1:58  2:10  112   47:24 19.0  0:49   81   22:31  7:31 1:30:06 
  107  163 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  56  111 14:40  1:40  2:30   78   44:43 20.1  1:10  183   27:06  9:02 1:30:08 
  108  337 Thomas Richards         Chanhassen         MN  29   85 13:58  1:36  2:25  124   47:56 18.8  0:51  154   25:12  8:24 1:30:21 
  109  169 Corey Hoekstra          Shakopee           MN  37  206 19:53  2:16  3:45   35   41:42 21.6  1:56  101   23:06  7:42 1:30:21 
  110  434 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  43  135 15:52  1:49  2:54  103   47:00 19.1  1:20  110   23:18  7:46 1:30:22 
  111  357 Emilio Santamaria       Edina              MN  26  110 14:40  1:40  2:57  110   47:17 19.0  1:12  137   24:24  8:08 1:30:28 
  112  105 Jeff Frank              Eagan              MN  30  221 22:39  2:35  2:27   73   44:28 20.2  1:06   24   19:51  6:37 1:30:29 
  113  514 Cole Garlock            Mpls               MN  16  132 15:39  1:47  4:44  137   48:52 18.4  2:04   17   19:18  6:26 1:30:36 
  114  194 Sam Jahnke              Edina              MN  26  102 14:24  1:39  3:23  132   48:38 18.5  1:30   91   22:47  7:36 1:30:40 
  115  460 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  40   99 14:16  1:38  3:29  109   47:16 19.0  1:17  138   24:26  8:09 1:30:42 
  116  132 Brad Grayson            Andover            MN  36    9 11:02  1:16  3:40  154   49:55 18.0  1:40  141   24:30  8:10 1:30:44 
  117  379 Alexander Siebenaler    Hastings           MN  19  185 17:56  2:03  2:54  136   48:52 18.4  0:51   31   20:20  6:47 1:30:51 
  118  322 Aaron Pierce            Minnetonka         MN  37  123 15:09  1:44  2:40  143   49:05 18.3  0:49  111   23:22  7:48 1:31:03 
  119  299 Tim Ness                Bloomington        MN  26  190 18:13  2:05  3:46   90   46:03 19.5  2:25   37   20:39  6:53 1:31:04 
  120  441 Adam Valen              Glencoe            MN  27  160 16:58  1:56  1:59  135   48:47 18.4  1:47   67   21:48  7:16 1:31:16 
  121   90 Eduardo Fernandez-Monge Plymouth           MN  32  122 15:03  1:43  2:32  181   52:26 17.2  0:41   38   20:42  6:54 1:31:23 
  122  156 Matt Hedberg            Chanhassen         MN  44   93 14:10  1:37  3:02  149   49:31 18.2  1:20  113   23:23  7:48 1:31:24 
  123   23 Bart Becker             Blaine             MN  41  188 18:12  2:04  2:33   97   46:37 19.3  0:57  107   23:15  7:45 1:31:31 
  124   98 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  64   62 13:11  1:30  3:41   77   44:43 20.1  2:36  188   27:24  9:08 1:31:33 
  125  234 Dan Lagermeier          Minnetonka         MN  56  159 16:52  1:55  2:22   89   45:46 19.7  1:30  155   25:13  8:25 1:31:42 
  126  308 Matthew Ostrowski       Chaska             MN  50   95 14:11  1:37  3:11  100   46:42 19.3  1:19  177   26:44  8:55 1:32:05 
  127  340 Robert Roby             Cambridge          MN  60  137 15:54  1:49  3:05   96   46:33 19.3  2:18  146   24:40  8:14 1:32:29 
  128  408 Eric Sundberg           Saint Paul         MN  46  208 20:03  2:17  2:07   98   46:39 19.3  1:10   84   22:33  7:31 1:32:30 
  129  461 Darren Whipp            Victoria           MN  45  165 17:12  1:58  3:56   93   46:18 19.4  1:50  109   23:17  7:46 1:32:30 
  130   89 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  54  139 15:55  1:49  1:42  105   47:02 19.1  2:31  158   25:23  8:28 1:32:31 
  131  136 Jeffrey Groffsky        Edina              MN  60   81 13:54  1:35  3:00  121   47:47 18.8  1:26  174   26:27  8:49 1:32:32 
  132  409 Alex Sundin             Minneapolis        MN  29  141 15:58  1:49  2:39  107   47:05 19.1  0:38  168   26:20  8:47 1:32:38 
  133  396 Nathan Steeves          Westminster        CO  19   34 12:10  1:23  4:05  188   52:48 17.0  0:47   96   22:53  7:38 1:32:41 
  134  406 Bjorn Sund              Minneapolis        MN  23  146 16:17  1:51  2:59  129   48:26 18.6  1:30  118   23:32  7:51 1:32:42 
  135   85 Mike Fairchild          Watertown          SD  47  121 15:00  1:43  3:09  120   47:46 18.8  1:38  156   25:19  8:27 1:32:50 
  136  365 Phil Schrupp            Minneapolis        MN  29  127 15:22  1:45  3:13  160   50:22 17.9  1:10   98   22:59  7:40 1:33:03 
  137  180 Michael Honnoll         Rogers             MN  46   91 14:06  1:37  2:38  162   50:49 17.7  1:26  132   24:15  8:05 1:33:12 
  138  517 Shannon Logue           Rush City          MN  47  176 17:43  2:01  3:09   71   44:26 20.3  1:37  170   26:24  8:48 1:33:17 
  139  202 Christopher Johnston    Orono              MN  19  187 18:01  2:03  2:38  145   49:16 18.3  1:28   71   21:57  7:19 1:33:17 
  140  392 Dak Sorenson            Albert Lea         MN  40  151 16:33  1:53  2:42  165   51:03 17.6  0:50   77   22:14  7:25 1:33:19 
  141  255 Daniel Lynch            Saint Paul         MN  59  147 16:18  1:52  4:37  113   47:27 19.0  1:57  108   23:16  7:46 1:33:33 
  142  402 Stephen Strait          Maple Grove        MN  33  203 19:38  2:14  2:50  115   47:30 18.9  1:19   87   22:38  7:33 1:33:53 
  143  147 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  57   78 13:50  1:35  2:55  147   49:26 18.2  1:04  178   26:44  8:55 1:33:57 
  144   95 Stanton Fitting         Buffalo            MN  64   70 13:32  1:33  2:16  177   52:17 17.2  2:10  124   23:48  7:56 1:34:01 
  145  435 Jack Tousignant         Minneapolis        MN  25  199 18:37  2:07  2:48  164   51:02 17.6  1:12   32   20:25  6:49 1:34:01 
  146  170 Elliot Hoekstra         Saint Louis Park   MN  27   26 11:44  1:20  3:40  142   49:03 18.3  0:45  206   29:00  9:40 1:34:11 
  147   94 Kevin Fischer           Bloomington        MN  49  172 17:29  2:00  2:48  126   48:15 18.7  1:09  148   24:50  8:17 1:34:28 
  148  225 Richard Konkoly-Thege   Golden Valley      MN  43   94 14:11  1:37  6:31  104   47:01 19.1  1:47  157   25:21  8:27 1:34:50 
  149  389 Daniel Sobiech          Excelsior          MN  48   92 14:10  1:37  3:13  141   49:02 18.4  1:51  180   26:57  8:59 1:35:11 
  150  215 Brent Kinder            Forest Lake        MN  22  179 17:48  2:02  2:53  174   52:08 17.3  0:42   63   21:43  7:15 1:35:13 
  151  101 Tom Foote               Richfield          MN  27  181 17:53  2:02  4:03   95   46:30 19.4  2:05  149   24:54  8:18 1:35:22 
  152  453 Colton Warner           Eden Prairie       MN  14   61 13:10  1:30  2:52  182   52:30 17.1  1:06  175   26:34  8:52 1:36:09 
  153  165 Colin Hill              Minneapolis        MN  37  175 17:41  2:01  3:43  133   48:44 18.5  1:20  147   24:49  8:17 1:36:15 
  154  142 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  60   63 13:13  1:31  2:38  117   47:34 18.9  1:52  224   31:25 10:29 1:36:39 
  155  451 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  46  182 17:53  2:02  4:37  130   48:34 18.5  3:06   85   22:37  7:33 1:36:46 
  156  116 Davis Garborg           Minneapolis        MN  23  201 19:11  2:11  3:43  152   49:45 18.1  0:54  120   23:39  7:53 1:37:11 
  157  157 Peter Hegland           Utica              MN  23   90 14:05  1:37  3:51  178   52:18 17.2  1:02  163   26:03  8:41 1:37:17 
  158  200 Ward Johnson            Minneapolis        MN  48  144 16:15  1:51  3:14  140   48:59 18.4  2:51  165   26:07  8:43 1:37:25 
  159  177 Philip Holt             Minneapolis        MN  27  104 14:29  1:39  3:10  168   51:29 17.5  2:08  167   26:19  8:47 1:37:33 
  160  265 Christopher Marshall    Plymouth           MN  48  143 16:01  1:50  3:34  148   49:30 18.2  2:16  169   26:20  8:47 1:37:39 
  161  476 James Zacchini          Minneapolis        MN  46  168 17:18  1:58  3:36  123   47:51 18.8  2:50  171   26:24  8:48 1:37:57 
  162  184 Hayden Hughes           Victoria           MN  35  149 16:20  1:52  3:38  197   54:34 16.5  0:48   92   22:48  7:36 1:38:06 
  163  429 Steve Thon              Chippewa Falls     WI  67  129 15:25  1:46  3:24  158   50:11 17.9  2:15  185   27:08  9:03 1:38:21 
  164  223 Logan Kohorst           Apple Valley       MN  23  178 17:46  2:02  2:43  186   52:33 17.1  0:37  152   25:06  8:22 1:38:44 
  165  193 Richard Jahnke          Edina              MN  62  117 14:50  1:42  5:10  139   48:56 18.4  1:04  205   28:59  9:40 1:38:56 
  166   27 David Benedict          Richfield          MN  31  125 15:18  1:45  2:02  180   52:25 17.2  0:54  196   28:19  9:27 1:38:56 
  167  345 Mike Rogers             Minneapolis        MN  54  163 17:08  1:57  2:58  153   49:48 18.1  1:54  187   27:24  9:08 1:39:09 
  168  195 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  52  124 15:12  1:44  2:13  170   51:50 17.4  1:15  204   28:58  9:40 1:39:25 
  169   81 Michael Erdall          Edina              MN  65  126 15:19  1:45  2:37  161   50:41 17.8  0:54  212   29:57  9:59 1:39:26 
  170  361 Kyle Scheeler           Saint Louis Park   MN  30  152 16:34  1:53  3:26  199   55:05 16.3  0:55  117   23:31  7:51 1:39:29 
  171   46 Tyrre Burks             Apple Valley       MN  32  171 17:26  1:59  5:22  167   51:26 17.5  1:17  135   24:18  8:06 1:39:47 
  172  185 John Hughes             Long Lake          MN  50  114 14:47  1:41  2:39  201   55:16 16.3  0:55  173   26:26  8:49 1:40:01 
  173  159 Keegan Helmke           St. Paul           MN  18  140 15:57  1:49  2:41  172   51:55 17.3  1:07  202   28:56  9:39 1:40:34 
  174  263 Frank Mahoney           Eden Prairie       MN  68  158 16:51  1:55  5:54  150   49:33 18.2  2:32  166   26:13  8:45 1:41:00 
  175  126 Jonathan Goodman        Robbinsdale        MN  29  180 17:51  2:02  2:52  173   52:04 17.3  1:42  179   26:52  8:58 1:41:21 
  176  192 Brad Jacobson           Delano             MN  34  214 20:37  2:21  4:48  156   49:55 18.0  1:44  136   24:20  8:07 1:41:22 
  177   18 Chris Barrella          Minnetonka         MN  31  148 16:19  1:52  3:13  218   58:19 15.4  0:47  102   23:07  7:43 1:41:42 
  178  438 Peter Ulstad            Saint Louis Park   MN  30  154 16:40  1:54  3:44  184   52:31 17.1  1:51  182   27:05  9:02 1:41:50 
  179  472 Nate Wucherpfennig      Minnetonka         MN  36  106 14:30  1:39  5:15  220   59:43 15.1  1:28   65   21:44  7:15 1:42:38 
  180   62 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  70  173 17:35  2:00  2:48  176   52:15 17.2  2:37  191   27:47  9:16 1:43:01 
  181   24 Brady Behrens           Plymouth           MN  37  225 23:15  2:39  2:08  146   49:20 18.2  1:12  190   27:40  9:14 1:43:33 
  182  459 Pat Wenning             Mound              MN  54  220 22:28  2:34  4:25  131   48:36 18.5  1:29  176   26:42  8:54 1:43:38 
  183  174 Spencer Hofschulte-Beck East Bethel        MN  22  205 19:49  2:16  3:10  210   56:04 16.1  0:34  131   24:10  8:04 1:43:45 
  184   52 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  41  156 16:45  1:55  3:02  175   52:13 17.2  1:39  214   30:10 10:04 1:43:47 
  185  407 Michael Sund            Wayzata            MN  60  153 16:37  1:54  4:36  191   53:05 17.0  2:43  189   27:29  9:10 1:44:28 
  186  469 Charles Wilson          Plymouth           MN  50  194 18:21  2:06  4:20  169   51:29 17.5  1:26  210   29:28  9:50 1:45:03 
  187   75 Richard Dolski          Chaska             MN  61  197 18:31  2:07  3:41  193   53:11 16.9  1:26  198   28:33  9:31 1:45:21 
  188  285 David Moore             Saint Paul         MN  56  136 15:53  1:49  6:33  192   53:07 16.9  2:47  184   27:08  9:03 1:45:27 
  189  280 Peter Miller            Zimmerman          MN  61  195 18:23  2:06  3:00  189   52:59 17.0  1:40  211   29:47  9:56 1:45:47 
  190  376 Aaron Sieben            Edina              MN  33  177 17:46  2:02  3:25  183   52:30 17.1  2:23  213   30:06 10:02 1:46:09 
  191  371 Ben Selness             Plymouth           MN  39  232 24:15  2:46  3:05  185   52:31 17.1  1:12  160   25:53  8:38 1:46:54 
  192  473 Robert Yanda            Chanhassen         MN  39  211 20:23  2:19  4:18  195   54:28 16.5  0:55  186   27:11  9:04 1:47:13 
  193  328 Ben Rabiego             St. Paul           MN  23  216 20:52  2:23  3:59  196   54:28 16.5  1:36  172   26:25  8:49 1:47:18 
  194  228 Drew Krejci             Excelsior          MN  42  105 14:29  1:39  4:10  206   55:45 16.1  1:41  223   31:23 10:28 1:47:27 
  195  367 Wade Sebold             St. Louis Park     MN  28  219 22:14  2:32  3:26  211   56:16 16.0  1:42  129   24:01  8:01 1:47:38 
  196  326 Gus Quesada             Maple Grove        MN  42  193 18:20  2:05  2:21  217   58:04 15.5  1:07  194   28:14  9:25 1:48:05 
  197  260 Laszlo Magyar           Minnetonka         MN  45  157 16:51  1:55  4:19  203   55:24 16.2  0:57  218   30:43 10:15 1:48:12 
  198  148 Gregory Happ            Chaska             MN  47  235 25:56  2:57  3:30  155   49:55 18.0  1:10  193   27:55  9:19 1:48:24 
  199  241 Joseph Lee              Maple Grove        MN  48  150 16:24  1:52  4:41  198   54:53 16.4  2:13  217   30:41 10:14 1:48:50 
  200  383 Francis Slaughter       Minneapolis        MN  26  162 16:59  1:56  2:55  209   56:03 16.1  1:16  227   32:55 10:59 1:50:06 
  201  321 Alex Phillips           Hopkins            MN  27  186 17:59  2:03  5:57  216   57:29 15.7  1:01  192   27:52  9:18 1:50:16 
  202  348 Lorin Ronken            Minneapolis        MN  28  243 33:16  3:47  3:59  159   50:16 17.9  0:41  125   23:48  7:56 1:51:58 
  203  342 Christian Roemhildt     Minnetonka         MN  25  230 23:54  2:43  2:35  222   59:49 15.0  1:14  144   24:34  8:12 1:52:04 
  204  366 Joe Schuster            Minneapolis        MN  43  242 32:52  3:45  4:48  157   50:02 18.0  1:53   89   22:39  7:33 1:52:12 
  205  292 Patrick Murray          Wayzata            MN  42  241 32:28  3:42  3:49  151   49:40 18.1  1:51  142   24:31  8:11 1:52:16 
  206   91 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  64  204 19:38  2:14  5:47  187   52:41 17.1  1:35  228   32:57 10:59 1:52:36 
  207   38 Patrick Blunt           Chanhassen         MN  34  228 23:35  2:41  2:20  225 1:00:11 15.0  0:57  162   25:58  8:40 1:52:59 
  208    1 Eric Aguila             Las Vegas          NV  46  164 17:11  1:58  4:29  227 1:00:52 14.8  1:19  207   29:11  9:44 1:52:59 
  209  178 Jeremy Holweger         Burnsville         MN  36  200 19:09  2:11  3:26  204   55:24 16.2  1:11  232   33:58 11:20 1:53:07 
  210  334 Kyle Reiter             Minneapolis        MN  26  119 14:59  1:43  5:33  223   59:59 15.0  3:56  200   28:43  9:35 1:53:07 
  211  333 Gabriel Reiter          Saint Paul         MN  30  133 15:44  1:48  4:44  224 1:00:07 15.0  3:51  201   28:48  9:36 1:53:13 
  212  336 Tony Rice               Chaska             MN  39  207 20:00  2:17  5:20  212   56:35 15.9  2:26  203   28:56  9:39 1:53:15 
  213  317 Scot Pekarek            Minnetrista        MN  45  210 20:19  2:19  3:16  234 1:05:18 13.8  2:54   79   22:19  7:27 1:54:05 
  214  230 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  14   96 14:11  1:37  3:27  233 1:05:01 13.8  0:45  220   30:46 10:16 1:54:09 
  215  319 Eric Pesik              Eden Prairie       MN  52  212 20:29  2:20  3:11  207   55:52 16.1  0:48  233   33:58 11:20 1:54:15 
  216  160 Isaac Hennen            Minneota           MN  19  224 23:11  2:39  3:33  230 1:03:01 14.3  1:00  123   23:45  7:55 1:54:28 
  217   69 Steven Davis            Victoria           MN  40  237 29:55  3:24  3:55  200   55:05 16.3  1:11  150   24:59  8:20 1:55:03 
  218  166 Kevin Hintz             Minnetonka         MN  23  223 23:05  2:38  2:36  235 1:05:19 13.8  1:16  121   23:41  7:54 1:55:55 
  219  167 William Hintz           Oconomowoc         WI  60  215 20:42  2:22  4:30  219   59:30 15.1  2:14  208   29:14  9:45 1:56:08 
  220  381 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  53  234 24:39  2:48  5:45  213   56:57 15.8  1:10  195   28:15  9:25 1:56:44 
  221  217 John Klick              Wayzata            MN  49  222 22:42  2:35  5:49  205   55:40 16.2  2:38  215   30:34 10:12 1:57:22 
  222  320 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  75  196 18:25  2:06  7:05  202   55:19 16.3  3:25  230   33:37 11:13 1:57:49 
  223  420 Mike Tenney             Excelsior          MN  74  184 17:55  2:03  4:27  194   53:49 16.7  2:58  236   39:17 13:06 1:58:24 
  224   86 George Fantauzza        Buffalo            MN  67  236 27:51  3:10  6:23  190   53:04 17.0  2:53  199   28:39  9:33 1:58:48 
  225   25 Dan Bellido             Falcon Heights     MN  25   71 13:35  1:33  2:47  240 1:12:43 12.4  2:18  197   28:31  9:31 1:59:52 
  226  397 Lance Steinke           Minneapolis        MN  51  183 17:55  2:03  2:41  208   55:52 16.1 12:58  216   30:35 10:12 1:59:59 
  227  283 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  67  198 18:33  2:07  4:15  226 1:00:38 14.8  0:56  234   36:24 12:08 2:00:45 
  228   47 Bennett Bykowski        Minneapolis        MN  31  238 30:27  3:28  4:11  214   57:08 15.8  0:47  221   30:59 10:20 2:03:30 
  229   48 Carter Bykowski         Chaska             MN  28  226 23:22  2:40 11:17  215   57:11 15.7  0:43  222   30:59 10:20 2:03:31 
  230  330 Harish Ramachandran     Chanhassen         MN  38  213 20:34  2:21  5:07  232 1:04:16 14.0  3:27  226   32:25 10:49 2:05:47 
  231  324 Mike Prochno            Excelsior          MN  62  229 23:51  2:43  6:13  231 1:03:19 14.2  1:56  231   33:40 11:14 2:08:58 
  232  146 Matthew Hanson          Bloomington        MN  26  218 21:54  2:30  3:49  241 1:18:31 11.5  2:33   97   22:55  7:39 2:09:39 
  233   68 Jeffrey Davila          St Louis Park      MN  34  209 20:19  2:19  4:28  239 1:12:07 12.5  1:20  225   31:30 10:30 2:09:42 
  234  182 Terrence Hudson         Minneapolis        MN  50  239 30:55  3:31  3:45  228 1:01:47 14.6  2:36  219   30:44 10:15 2:09:45 
  235  347 Jim Rohde               Shakopee           MN  74  231 24:00  2:44  4:56  229 1:01:55 14.5  1:22  235   37:37 12:33 2:09:49 
  236  207 Joe Kandiko             Excelsior          MN  69  170 17:26  1:59  4:26  236 1:05:28 13.7  3:57  237   41:42 13:54 2:12:56 
  237  458 Douglas Welder          Chanhassen         MN  46  240 31:10  3:33  5:31  237 1:06:46 13.5  1:04  209   29:17  9:46 2:13:46 
  238  186 Steve Hughes            Excelsior          MN  60  217 21:47  2:29  8:07  221   59:47 15.1  1:08  238   44:43 14:55 2:15:30 
  239  181 Jerry House             Woodbury           MN  71  227 23:34  2:41  5:27  238 1:12:01 12.5  3:34  229   33:36 11:12 2:18:10 
       462 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  63  130 15:28  1:46  4:55  171   51:54 17.3  2:24                            
       378 Daniel Sieben           Edina              MN  60  233 24:15  2:46  3:21  166   51:17 17.5                                  
        74 Joe Derock              Minneapolis        MN  52  103 14:26  1:39  4:22  242 1:30:00 10.0                                  
       256 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  55   30 11:58  1:22  1:52                                                    
       426 Daniel Thomsen-Trajano  Savage             MN  52   50 12:40  1:27  2:14                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   43 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  16    2 11:02  1:16  1:12    2   41:18 21.8  0:37    1   19:08  6:23 1:13:15 
    2   97 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  43   46 14:30  1:39  1:07    1   40:54 22.0  0:52    5   20:36  6:52 1:17:58 
    3  351 Bette Rowley            Burnsville         MN  34   18 12:29  1:26  1:10   12   43:30 20.7  0:33    3   20:22  6:48 1:18:04 
    4  262 Jessie Maher            Bemidji            MN  35   10 11:52  1:21  1:35   11   43:25 20.7  0:39    6   20:36  6:52 1:18:06 
    5  235 Erin Lahti              Chaska             MN  36    9 11:50  1:21  1:32    8   42:33 21.2  0:57    9   21:25  7:09 1:18:15 
    6  216 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  54    4 11:16  1:17  1:21   10   42:59 20.9  0:48   28   22:55  7:39 1:19:17 
    7  327 Jody Quesnell           Roseville          MN  51   27 13:22  1:32  1:33    3   41:56 21.5  0:48   21   22:21  7:27 1:19:57 
    8  271 Jennifer Martone        Minneapolis        MN  47   30 13:25  1:32  1:51    4   42:07 21.4  1:00   12   21:40  7:14 1:20:02 
    9  411 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  52   41 14:00  1:36  1:17    7   42:30 21.2  0:59   13   22:01  7:21 1:20:46 
   10  311 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  37   25 13:21  1:31  1:39    5   42:09 21.4  0:49   31   23:23  7:48 1:21:20 
   11  164 Janell Hibbard          Rosemount          MN  34   40 13:48  1:34  2:02    9   42:37 21.1  0:49   20   22:20  7:27 1:21:35 
   12  401 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  34   21 12:50  1:28  1:16   19   45:00 20.0  1:03   17   22:16  7:26 1:22:23 
   13   40 Veronica Bond           Rochester          MN  47   14 12:11  1:24  1:44   15   43:53 20.5  1:33   35   23:36  7:52 1:22:55 
   14    7 Kris Anderson           Mankato            MN  43    8 11:42  1:20  1:48   22   45:29 19.8  1:46   15   22:12  7:24 1:22:56 
   15  399 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  38   49 14:37  1:40  2:14   14   43:39 20.6  1:28   14   22:09  7:23 1:24:05 
   16  196 Leanne Johansen         Wayzata            MN  43   17 12:28  1:25  2:02   20   45:07 19.9  1:01   36   23:43  7:55 1:24:19 
   17  162 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  23   57 15:08  1:44  2:01   17   44:39 20.2  1:10   23   22:37  7:33 1:25:35 
   18  129 Rachel Gordon           Saint Paul         MN  34   19 12:30  1:26  2:18   16   44:08 20.4  1:38   53   25:02  8:21 1:25:35 
   19  370 Quin Seiler             Minneapolis        MN  30   54 14:50  1:42  1:54   35   47:14 19.1  1:13    4   20:26  6:49 1:25:35 
   20  219 Julie Knochenmus        Esko               MN  53   67 15:59  1:49  1:44    6   42:28 21.2  1:25   39   24:07  8:03 1:25:40 
   21  516 Meredith Duncuns        Excelsior          MN  38   72 16:30  1:53  3:28   13   43:39 20.6  1:13   11   21:38  7:13 1:26:26 
   22  249 Lisa Liu                Minneapolis        MN  25   16 12:23  1:25  2:23   34   47:14 19.1  1:10   37   23:48  7:56 1:26:57 
   23   83 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  40   31 13:26  1:32  2:29   31   46:58 19.2  1:08   29   23:10  7:44 1:27:09 
   24  466 Kara Willhoite          Plymouth           MN  35   13 12:08  1:23  2:24   45   49:41 18.1  1:15   16   22:15  7:25 1:27:41 
   25  233 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  54   15 12:13  1:24  2:26   29   46:50 19.2  0:58   56   25:17  8:26 1:27:42 
   26   35 Jennifer Birkmeier      Andover            MN  45   61 15:29  1:46  2:39   26   45:59 19.6  1:24   22   22:31  7:31 1:28:00 
   27  243 Michelle Lensing        Wayzata            MN  22   33 13:27  1:32  1:48   36   47:22 19.0  1:14   46   24:26  8:09 1:28:16 
   28  290 Jonette Murphy          Rapid City         SD  46   22 12:58  1:29  2:14   24   45:43 19.7  1:26   70   26:06  8:42 1:28:25 
   29  137 Helen Gunther           Excelsior          MN  62   60 15:28  1:46  2:01   23   45:42 19.7  1:00   43   24:18  8:06 1:28:26 
   30   19 Betsy Barrett           Northfield         MN  53   12 12:08  1:23  4:42   43   49:07 18.3  1:15    8   21:21  7:07 1:28:32 
   31  394 Dawn Stapleton          Chaska             MN  40   52 14:48  1:41  1:46   28   46:41 19.3  1:33   47   24:28  8:10 1:29:14 
   32  117 Bridget Geissler        Minneapolis        MN  29   32 13:26  1:32  2:15   44   49:15 18.3  0:42   40   24:07  8:03 1:29:43 
   33  385 Jamee Smith             Hopkins            MN  42   70 16:17  1:51  1:40   37   47:28 19.0  1:26   32   23:24  7:48 1:30:13 
   34  291 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  54   75 16:39  1:54  2:20   27   46:15 19.5  1:25   38   23:54  7:58 1:30:33 
   35  380 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  24   42 14:13  1:37  2:23   48   49:52 18.0  1:05   33   23:25  7:49 1:30:56 
   36   21 Emily Bauer             Minneapolis        MN  27   29 13:24  1:32  2:28   41   48:43 18.5  1:08   80   26:57  8:59 1:32:38 
   37  309 Gretja Otten            Wayzata            MN  23   56 15:04  1:43  3:16   51   50:14 17.9  0:54   30   23:17  7:46 1:32:43 
   38   50 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  39   74 16:37  1:54  2:25   33   47:12 19.1  2:17   42   24:16  8:06 1:32:46 
   39  153 Tanya Hass              Fargo              ND  38   93 17:51  2:02  4:36   47   49:49 18.1  1:29    2   19:36  6:32 1:33:20 
   40  155 Maria Hauer             New Hope           MN  24   48 14:37  1:40  1:55   71   53:15 16.9  1:00   25   22:42  7:34 1:33:26 
   41  245 Allison Linde           Bloomington        MN  27   20 12:38  1:27  1:33   59   51:37 17.4  1:09   74   26:36  8:52 1:33:31 
   42   55 Summer Chevalier Schust Minneapolis        MN  41   97 18:16  2:05  2:39   55   51:04 17.6  0:43    7   21:09  7:03 1:33:50 
   43  421 Anna Terry              Saint Paul         MN  95   45 14:24  1:39  3:06   39   48:25 18.6  1:46   73   26:23  8:48 1:34:03 
   44   65 Sarah Curry             Eden Prairie       MN  35   53 14:49  1:42  2:27   40   48:29 18.6  1:00   85   27:21  9:07 1:34:04 
   45  513 Rebecca Karnes-Toth     Mound              MN  42  118 20:12  2:18  2:53   38   48:14 18.7  0:55   18   22:19  7:27 1:34:31 
   46  362 Morgan Scheiller        St. Louis Park     MN  24   26 13:21  1:31  2:26   96   55:30 16.2  0:42   26   22:46  7:36 1:34:44 
   47    9 Leah Anderson           Falcon Heights     MN  25    7 11:38  1:20  2:19   87   54:47 16.4  0:59   57   25:19  8:27 1:34:59 
   48  358 Christa Sauer           Maple Grove        MN  26    3 11:04  1:16  2:55   86   54:41 16.5  0:51   66   25:56  8:39 1:35:25 
   49  161 Emma Heuer              Beaver Dam         WI  25   38 13:44  1:34  1:39  110   57:27 15.7  1:06   10   21:33  7:11 1:35:28 
   50   61 Rebecca Cota            Plymouth           MN  33   44 14:23  1:39  1:29   67   52:28 17.2  1:21   68   25:58  8:40 1:35:38 
   51  135 Karissa Gregory         Owatonna           MN  20   64 15:48  1:48  3:59   69   52:54 17.0  1:00   19   22:20  7:27 1:35:59 
   52   31 Taylor Bezdicek         Excelsior          MN  25  103 18:38  2:07  2:46   53   50:45 17.7  0:38   34   23:30  7:50 1:36:15 
   53  359 Kristen Saunders        Plymouth           MN  33   11 12:00  1:22  2:25   74   53:38 16.8  1:54   75   26:36  8:52 1:36:32 
   54  343 Krista Roering          St. Louis Park     MN  45   34 13:27  1:32  2:26   63   52:08 17.3  1:11   87   27:40  9:14 1:36:50 
   55  264 Tammy Mann              Golden Valley      MN  47  131 21:41  2:28  2:28   21   45:22 19.8  1:30   64   25:52  8:38 1:36:51 
   56   70 Sarah Deis              Minneapolis        MN  26    6 11:28  1:19  3:12   94   55:22 16.3  1:11   63   25:50  8:37 1:37:01 
   57  288 Danielle Morrisette     Hastings           MN  26   28 13:23  1:32  3:07   64   52:10 17.3  1:26   82   27:18  9:06 1:37:20 
   58  449 Lisa Vigen              Hopkins            MN  30   99 18:23  2:06  2:02   88   54:51 16.4  0:32   24   22:38  7:33 1:38:23 
   59   58 Brenda Conzet           Buffalo            MN  58   47 14:31  1:39  3:17   49   50:11 17.9  3:40   77   26:47  8:56 1:38:25 
   60  286 Amy Moran               Hastings           MN  46  116 19:37  2:14  2:47   25   45:58 19.6  2:45   86   27:28  9:10 1:38:32 
   61  240 Erin Lee                Maple Grove        MN  43   23 13:05  1:30  4:06   57   51:07 17.6  2:44   90   27:46  9:16 1:38:46 
   62  282 Gudrun Mirick Mueller   Hopkins            MN  39   43 14:17  1:38  2:36   76   54:17 16.6  2:12   59   25:27  8:29 1:38:46 
   63    4 Kaitlyn Aldrich         Stillwater         MN  28  136 22:37  2:35  3:17   30   46:56 19.2  1:55   44   24:19  8:07 1:39:01 
   64   88 Kayla Faustyn           Minneapolis        MN  24   73 16:37  1:54  2:12   81   54:33 16.5  1:17   50   24:56  8:19 1:39:33 
   65  323 Terri Prange            Good Thunder       MN  60   79 16:47  1:55  3:14   66   52:19 17.2  2:12   69   25:59  8:40 1:40:30 
   66  314 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  38  105 18:51  2:09  3:18   52   50:39 17.8  1:57   62   25:50  8:37 1:40:32 
   67  410 Margaret Sutherland     Mound              MN  34  115 19:26  2:13  3:15   60   51:40 17.4  1:23   55   25:16  8:26 1:40:58 
   68  382 Nicole Slattery         Edina              MN  50  130 21:34  2:27  2:16   32   47:12 19.1  1:49   95   28:29  9:30 1:41:17 
   69  149 Rachael Harbort         Afton              MN  46   77 16:41  1:54  3:16   62   51:56 17.3  1:13   94   28:26  9:29 1:41:30 
   70   51 Joan Casey              St Louis Park      MN  54    1 10:58  1:15  2:43   78   54:24 16.5  2:25  116   31:06 10:22 1:41:33 
   71  296 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  49   62 15:33  1:46  2:56   77   54:18 16.6  1:11   88   27:45  9:15 1:41:41 
   72  139 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  32   87 17:16  1:58  3:04   90   55:00 16.4  1:02   58   25:24  8:28 1:41:43 
   73  172 Emily Hoffman           Minneapolis        MN  27  123 20:23  2:19  3:04   65   52:18 17.2  1:52   41   24:15  8:05 1:41:50 
   74  191 Amy Jackson             Minnetonka         MN  38   55 14:57  1:42  2:16   82   54:35 16.5  1:30   99   28:38  9:33 1:41:55 
   75  214 Dina Khaled             Minneapolis        MN  48  101 18:26  2:06  3:02   46   49:47 18.1  1:47  100   29:00  9:40 1:42:00 
   76  387 Stephanie Smith         Marshfield         WI  24  110 19:04  2:10  2:32   56   51:06 17.6  1:30   91   27:52  9:18 1:42:02 
   77  253 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  26   36 13:37  1:33  3:31   95   55:29 16.2  2:20   83   27:18  9:06 1:42:14 
   78   84 Becca Eykyn             Chaska             MN  42   65 15:50  1:48  3:53  106   57:13 15.7  1:07   45   24:25  8:09 1:42:26 
   79  179 Bri Hommerding          Blaine             MN  35  104 18:48  2:09  2:27   84   54:40 16.5  1:03   61   25:40  8:34 1:42:36 
   80  384 Jackie Smalley          Saint Paul         MN  36   50 14:41  1:41  2:17   89   54:55 16.4  1:15  109   29:49  9:57 1:42:56 
   81  339 Deborah Roberts         Northfield         MN  68   76 16:41  1:54  2:10   73   53:23 16.9  1:59  105   29:19  9:47 1:43:30 
   82  226 Kathy Kraus             Saint James City   FL  56  111 19:06  2:11  3:08   80   54:32 16.5  1:00   65   25:52  8:38 1:43:36 
   83   49 Kathleen Carlson        Edina              MN  50   90 17:33  2:00  3:26   50   50:14 17.9  2:28  112   30:13 10:05 1:43:51 
   84  242 Julie Lensing           Wayzata            MN  58   80 16:51  1:55  4:14   54   50:51 17.7  2:43  108   29:27  9:49 1:44:03 
   85  121 Allison Geske           Dayton             MN  52  128 20:53  2:23  2:52   42   48:48 18.4  3:06   96   28:32  9:31 1:44:10 
   86  247 Nichole Litfin          Waconia            MN  28   95 18:08  2:04  2:54  101   56:02 16.1  1:49   60   25:33  8:31 1:44:24 
   87  346 Morgan Rogers           Minneapolis        MN  26   89 17:23  1:59  2:42  114   57:59 15.5  1:37   51   24:57  8:19 1:44:36 
   88  439 Emily Usset             Mendota Heights    MN  26   81 16:52  1:55  4:02   99   55:50 16.1  2:08   71   26:11  8:44 1:45:01 
   89  471 Madeline Wiltgen        Long Lake          MN  26  109 19:03  2:10  3:09   79   54:29 16.5  2:11   72   26:12  8:44 1:45:01 
   90   53 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  29   37 13:43  1:34  3:48  117   58:29 15.4  2:23   76   26:43  8:55 1:45:04 
   91  428 Paula Thomsen-Trajano   Savage             MN  52   78 16:44  1:55  2:12   85   54:41 16.5  0:55  118   31:17 10:26 1:45:48 
   92   12 Amber Asmus             Roseville          MN  41  124 20:25  2:20  4:37   75   53:49 16.7  2:41   48   24:42  8:14 1:46:12 
   93   13 Olivia Asta             Eagan              MN  22  107 19:02  2:10  4:22  112   57:52 15.6                          1:46:17 
   94  198 Leah Johnson            Chanhassen         MN  26   68 16:04  1:50  3:32   92   55:06 16.3  1:34  111   30:05 10:02 1:46:19 
   95   34 Christy Bipes           Minneapolis        MN  37   69 16:13  1:51  6:03  100   55:55 16.1  0:51   84   27:19  9:07 1:46:20 
   96   79 Christina Elberts       Plymouth           MN  31  113 19:17  2:12  4:16   93   55:16 16.3  2:39   49   24:55  8:19 1:46:22 
   97  100 Laura Foote             Richfield          MN  27   63 15:42  1:48  3:29   98   55:50 16.1  2:07  106   29:19  9:47 1:46:26 
   98  300 Heidi Neubauer          Minnetonka         MN  30   82 16:58  1:56  5:23   91   55:00 16.4  2:40   81   27:06  9:02 1:47:05 
   99  270 Taylor Martinek         St. Paul           MN  22   35 13:31  1:33  2:54  121 1:00:10 15.0  1:37  102   29:15  9:45 1:47:25 
  100  386 Stephanie Smith         Minneapolis        MN  24  108 19:02  2:10  5:47   70   52:54 17.0  3:19   79   26:50  8:57 1:47:51 
  101   17 Diana Barr              Edina              MN  36   66 15:57  1:49  2:44  119   58:51 15.3  2:07  103   29:15  9:45 1:48:52 
  102  448 Gina Vick               Minnetonka         MN  43  129 21:06  2:24  2:50   97   55:34 16.2  0:41  101   29:01  9:41 1:49:09 
  103   96 Emily Fitzgerald        Wayzata            MN  34    5 11:22  1:18  3:46  126 1:02:29 14.4  1:00  115   30:46 10:16 1:49:22 
  104  393 Angie Spencer           Minneapolis        MN  36  106 19:02  2:10  4:06  113   57:57 15.5  1:20   89   27:45  9:15 1:50:09 
  105  281 Rachel Miller           Minneapolis        MN  44  117 20:09  2:18  4:15   68   52:40 17.1  1:57  117   31:13 10:25 1:50:13 
  106   87 Heather Farrar          Roseville          MN  46   84 17:05  1:57  4:13  123 1:00:59 14.8  1:38   78   26:47  8:56 1:50:40 
  107  316 Kara Pederson           Bloomington        MN  45   71 16:23  1:52  3:46  116   58:22 15.4  0:51  120   31:33 10:31 1:50:53 
  108  107 Katie Franz             Eden Prairie       MN  43   51 14:42  1:41  5:03  102   56:02 16.1  2:16  126   32:54 10:58 1:50:56 
  109  102 Amy Forbes              Plymouth           MN  40  102 18:28  2:06  3:43   83   54:38 16.5  1:36  125   32:42 10:54 1:51:04 
  110  356 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65  114 19:19  2:12  4:18   72   53:22 16.9  1:55  124   32:14 10:45 1:51:05 
  111  239 Katie Lawler            St Louis Park      MN  48   83 17:02  1:57  2:35   61   51:48 17.4  2:14  136   37:33 12:31 1:51:09 
  112  103 Connie Foster           River Falls        WI  68   94 17:52  2:02  3:25  103   56:52 15.8  2:47  114   30:19 10:07 1:51:13 
  113   26 Mandy Bellm             Waconia            MN  38   98 18:19  2:05  3:25  122 1:00:40 14.8  0:49  107   29:20  9:47 1:52:30 
  114  258 Julie Maeyaert          Shorewood          MN  52  127 20:49  2:22  4:03  105   57:00 15.8  2:40  104   29:18  9:46 1:53:48 
  115  236 Courtney Lane           New Brighton       MN  27   24 13:06  1:30  2:30  136 1:12:17 12.5  1:41   52   24:58  8:20 1:54:31 
  116  120 Grace Gerring           Minneapolis        MN  27  138 22:57  2:37  4:18  109   57:23 15.7  1:36   98   28:36  9:32 1:54:48 
  117  118 Jackie Geissler         Minneapolis        MN  38  133 22:14  2:32  3:02  107   57:15 15.7  1:29  119   31:25 10:29 1:55:23 
  118  377 Cortney Sieben          Edina              MN  31  140 23:57  2:44  4:50   18   44:43 20.1  3:00  137   39:12 13:04 1:55:39 
  119  455 Kelsey Weber            Eden Prairie       MN  33   58 15:11  1:44  4:53  108   57:22 15.7  2:35  135   35:48 11:56 1:55:48 
  120  440 Sylvia Utecht           Eagan              MN  53  122 20:20  2:19  2:52  115   58:19 15.4  1:47  128   33:33 11:11 1:56:48 
  121  171 Becky Hoeppner          Bloomington        MN  43  135 22:36  2:34  4:04  125 1:02:29 14.4  2:34   54   25:15  8:25 1:56:56 
  122  119 Megan Geissler          Minneapolis        MN  26   85 17:07  1:57  6:45  127 1:02:41 14.4  2:34   93   28:24  9:28 1:57:29 
  123    8 Laura Anderson          St Paul            MN  36   91 17:37  2:01  6:14  128 1:02:56 14.3  2:20   92   28:24  9:28 1:57:29 
  124   14 Miranda Aubart          Edina              MN  32  134 22:18  2:33  2:48  111   57:41 15.6  1:41  127   33:23 11:08 1:57:49 
  125  463 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  43  120 20:17  2:19  2:47  118   58:37 15.4  1:16  132   35:09 11:43 1:58:04 
  126  254 Vicki Luehmann          Jordan             MN  44  119 20:14  2:18  5:27  104   56:56 15.8  3:23  123   32:11 10:44 1:58:10 
  127  368 Barb Seifert            Shorewood          MN  43   96 18:14  2:05  7:00  120   59:12 15.2  4:17  113   30:15 10:05 1:58:57 
  128  446 Nataley Vassar          Excelsior          MN  10   88 17:22  1:59  3:38  133 1:05:13 13.8  1:08  122   32:04 10:42 1:59:22 
  129  303 Quinn O'Connor          Chanhassen         MN  20  143 31:39  3:36  2:41  124 1:01:18 14.7  1:32   27   22:55  7:39 2:00:02 
  130  310 Susan Otten             Wayzata            MN  62  126 20:39  2:21  4:24  134 1:08:27 13.1  0:56   97   28:34  9:32 2:02:58 
  131   15 Carla Baer              Shorewood          MN  51  100 18:24  2:06  4:09  129 1:03:26 14.2  2:35  133   35:39 11:53 2:04:11 
  132  127 Jessica Goodsell        Mounds View        MN  25   86 17:07  1:57  6:29  130 1:03:49 14.1  2:54  134   35:40 11:54 2:05:58 
  133  259 Nicole Maffei           Golden Valley      MN  26  121 20:18  2:19  8:25  132 1:05:05 13.8  1:49  121   31:48 10:36 2:07:24 
  134  113 Sarah Frost Rotenberge  Minnetonka         MN  27  141 24:02  2:44  4:43  131 1:05:02 13.8  1:53  129   33:48 11:16 2:09:27 
  135   82 Angie Eret              White Bear Lake    MN  33  132 22:08  2:31  2:56  137 1:13:13 12.3  1:56  110   29:55  9:59 2:10:06 
  136  277 Ali Meyer               Plymouth           MN  39  144 31:58  3:38  6:04  135 1:11:12 12.6  1:32   67   25:58  8:40 2:16:42 
  137   73 Megan Denn              Minnetrista        MN  23   59 15:19  1:45  7:58  138 1:16:33 11.8  1:58  131   35:05 11:42 2:16:51 
  138   92 Naomi Feuerhelm         Edina              MN  36  112 19:11  2:11  3:04  139 1:21:41 11.0  1:19  130   34:31 11:31 2:19:44 
  139  208 Megan Kane              St. Francis        MN  30  137 22:49  2:36  4:08  140 1:27:20 10.3  1:05  138   41:07 13:43 2:36:28 
       512 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  21   39 13:47  1:34  1:00   58   51:35 17.4                                  
       352 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  64  139 23:33  2:41  2:54                                                    
        10 Rebecca Anderson        Scandia            MN  25   92 17:46  2:02  3:12                                                    
         5 Devon Anderson          Minneapolis        MN  52  125 20:31  2:20                                                          
        16 Katelyn Barclay         Jordan             MN  18  142 29:32  3:22                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  415 Kyle Swenson            Rogers             MN  17    1 10:19  1:11  1:09    1   41:01 21.9  0:46    3   17:30  5:50 1:10:43 
    2  341 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  16    4 12:27  1:25  1:15    2   42:51 21.0  0:39    4   18:20  6:07 1:15:31 
    3  425 Reese Thompson          Chanhassen         MN  17    5 13:03  1:29  2:49    4   45:37 19.7  0:25    2   16:50  5:37 1:18:42 
    4  211 Owen Keiser             Jordan             MN  19    2 11:51  1:21  1:54   10   50:49 17.7  0:36    1   16:40  5:34 1:21:49 
    5  515 Josh Halper             Golden Valley      MN  19    7 13:14  1:31  1:33    3   44:09 20.4  0:55   13   24:00  8:00 1:23:48 
    6  261 Marcell Magyar          Minnetonka         MN  17    8 13:42  1:34  3:39    7   48:55 18.4  0:38    6   20:08  6:43 1:26:59 
    7  427 Henry Thomsen-Trajano   Savage             MN  18   13 16:01  1:50  1:48    8   49:14 18.3  0:35    7   20:14  6:45 1:27:50 
    8  251 Breckyn Lovaas          Minnetonka         MN  15   10 14:12  1:37  1:13   12   52:23 17.2  0:52    9   21:07  7:03 1:29:47 
    9  514 Cole Garlock            Mpls               MN  16   11 15:39  1:47  4:44    6   48:52 18.4  2:04    5   19:18  6:26 1:30:36 
   10  379 Alexander Siebenaler    Hastings           MN  19   14 17:56  2:03  2:54    5   48:52 18.4  0:51    8   20:20  6:47 1:30:51 
   11  396 Nathan Steeves          Westminster        CO  19    3 12:10  1:23  4:05   14   52:48 17.0  0:47   11   22:53  7:38 1:32:41 
   12  202 Christopher Johnston    Orono              MN  19   15 18:01  2:03  2:38    9   49:16 18.3  1:28   10   21:57  7:19 1:33:17 
   13  453 Colton Warner           Eden Prairie       MN  14    6 13:10  1:30  2:52   13   52:30 17.1  1:06   14   26:34  8:52 1:36:09 
   14  159 Keegan Helmke           St. Paul           MN  18   12 15:57  1:49  2:41   11   51:55 17.3  1:07   15   28:56  9:39 1:40:34 
   15  230 Owen Kubisiak           Maple Grove        MN  14    9 14:11  1:37  3:27   16 1:05:01 13.8  0:45   16   30:46 10:16 1:54:09 
   16  160 Isaac Hennen            Minneota           MN  19   16 23:11  2:39  3:33   15 1:03:01 14.3  1:00   12   23:45  7:55 1:54:28 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   43 Isabella Buenting       Chanhassen         MN  16    1 11:02  1:16  1:12    1   41:18 21.8  0:37    1   19:08  6:23 1:13:15 
    2  446 Nataley Vassar          Excelsior          MN  10    2 17:22  1:59  3:38    2 1:05:13 13.8  1:08    2   32:04 10:42 1:59:22 
        16 Katelyn Barclay         Jordan             MN  18    3 29:32  3:22                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  315 Sam Pausha              Madison            WI  23    1 12:13  1:24  2:29    1   47:03 19.1  0:41    1   19:47  6:36 1:22:11 
    2  406 Bjorn Sund              Minneapolis        MN  23    3 16:17  1:51  2:59    2   48:26 18.6  1:30    3   23:32  7:51 1:32:42 
    3  215 Brent Kinder            Forest Lake        MN  22    5 17:48  2:02  2:53    4   52:08 17.3  0:42    2   21:43  7:15 1:35:13 
    4  116 Davis Garborg           Minneapolis        MN  23    6 19:11  2:11  3:43    3   49:45 18.1  0:54    4   23:39  7:53 1:37:11 
    5  157 Peter Hegland           Utica              MN  23    2 14:05  1:37  3:51    5   52:18 17.2  1:02    8   26:03  8:41 1:37:17 
    6  223 Logan Kohorst           Apple Valley       MN  23    4 17:46  2:02  2:43    6   52:33 17.1  0:37    7   25:06  8:22 1:38:44 
    7  174 Spencer Hofschulte-Beck East Bethel        MN  22    7 19:49  2:16  3:10    8   56:04 16.1  0:34    6   24:10  8:04 1:43:45 
    8  328 Ben Rabiego             St. Paul           MN  23    8 20:52  2:23  3:59    7   54:28 16.5  1:36    9   26:25  8:49 1:47:18 
    9  166 Kevin Hintz             Minnetonka         MN  23    9 23:05  2:38  2:36    9 1:05:19 13.8  1:16    5   23:41  7:54 1:55:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  162 Kelli Heytens           Brooklyn Park      MN  23    8 15:08  1:44  2:01    1   44:39 20.2  1:10    2   22:37  7:33 1:25:35 
    2  243 Michelle Lensing        Wayzata            MN  22    2 13:27  1:32  1:48    2   47:22 19.0  1:14    8   24:26  8:09 1:28:16 
    3  380 Kate Simonet            Brooklyn Park      MN  24    5 14:13  1:37  2:23    3   49:52 18.0  1:05    7   23:25  7:49 1:30:56 
    4  309 Gretja Otten            Wayzata            MN  23    7 15:04  1:43  3:16    4   50:14 17.9  0:54    6   23:17  7:46 1:32:43 
    5  155 Maria Hauer             New Hope           MN  24    6 14:37  1:40  1:55    9   53:15 16.9  1:00    3   22:42  7:34 1:33:26 
    6  362 Morgan Scheiller        St. Louis Park     MN  24    1 13:21  1:31  2:26   11   55:30 16.2  0:42    4   22:46  7:36 1:34:44 
    7  135 Karissa Gregory         Owatonna           MN  20   10 15:48  1:48  3:59    7   52:54 17.0  1:00    1   22:20  7:27 1:35:59 
    8   88 Kayla Faustyn           Minneapolis        MN  24   11 16:37  1:54  2:12   10   54:33 16.5  1:17    9   24:56  8:19 1:39:33 
    9  387 Stephanie Smith         Marshfield         WI  24   14 19:04  2:10  2:32    5   51:06 17.6  1:30   11   27:52  9:18 1:42:02 
   10   13 Olivia Asta             Eagan              MN  22   12 19:02  2:10  4:22   12   57:52 15.6                          1:46:17 
   11  270 Taylor Martinek         St. Paul           MN  22    3 13:31  1:33  2:54   13 1:00:10 15.0  1:37   12   29:15  9:45 1:47:25 
   12  386 Stephanie Smith         Minneapolis        MN  24   13 19:02  2:10  5:47    8   52:54 17.0  3:19   10   26:50  8:57 1:47:51 
   13  303 Quinn O'Connor          Chanhassen         MN  20   15 31:39  3:36  2:41   14 1:01:18 14.7  1:32    5   22:55  7:39 2:00:02 
   14   73 Megan Denn              Minnetrista        MN  23    9 15:19  1:45  7:58   15 1:16:33 11.8  1:58   13   35:05 11:42 2:16:51 
       512 Jenna Horner            Eden Prairie       MN  21    4 13:47  1:34  1:00    6   51:35 17.4                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  467 Spencer Williams        Minneapolis        MN  25    1 10:47  1:14  1:34    2   39:57 22.5  0:59    6   19:50  6:37 1:13:04 
    2  238 Shawn Laursen           Boulder            CO  25    7 11:59  1:22  1:52    5   41:35 21.6  1:13    1   17:31  5:51 1:14:08 
    3  293 Isaac Muscanto          Roseville          MN  28    6 11:55  1:22  1:37    4   41:00 22.0  1:09    4   18:52  6:18 1:14:31 
    4   54 Christopher Chang       Minneapolis        MN  29    4 11:38  1:20  1:16    7   42:52 21.0  0:42    3   18:32  6:11 1:14:57 
    5  369 Kole Seiler             Minneapolis        MN  29    8 12:25  1:25  2:20    6   41:47 21.5  0:46    2   17:41  5:54 1:14:57 
    6  168 David Hoebelheinrich    St. Louis Park     MN  27    2 11:36  1:20  1:42    1   39:30 22.8  1:21   10   20:50  6:57 1:14:57 
    7  204 Justin Jones            Minneapolis        MN  25    3 11:37  1:20  1:45    3   40:57 22.0  1:23    7   20:09  6:43 1:15:49 
    8  222 Alex Kocher             St Louis Park      MN  25   13 14:37  1:40  2:18   10   44:27 20.2  0:52    5   19:28  6:30 1:21:41 
    9  417 Edwin Tan               Savage             MN  29   18 15:55  1:49  1:32    9   43:37 20.6  1:54   15   23:04  7:42 1:26:00 
   10   76 Grant Dressen           Wayzata            MN  27   15 14:43  1:41  3:02    8   43:28 20.7  1:33   22   25:54  8:38 1:28:37 
   11  337 Thomas Richards         Chanhassen         MN  29   10 13:58  1:36  2:25   15   47:56 18.8  0:51   21   25:12  8:24 1:30:21 
   12  357 Emilio Santamaria       Edina              MN  26   14 14:40  1:40  2:57   14   47:17 19.0  1:12   18   24:24  8:08 1:30:28 
   13  194 Sam Jahnke              Edina              MN  26   11 14:24  1:39  3:23   16   48:38 18.5  1:30   12   22:47  7:36 1:30:40 
   14  299 Tim Ness                Bloomington        MN  26   25 18:13  2:05  3:46   11   46:03 19.5  2:25    9   20:39  6:53 1:31:04 
   15  441 Adam Valen              Glencoe            MN  27   20 16:58  1:56  1:59   17   48:47 18.4  1:47   11   21:48  7:16 1:31:16 
   16  409 Alex Sundin             Minneapolis        MN  29   19 15:58  1:49  2:39   13   47:05 19.1  0:38   24   26:20  8:47 1:32:38 
   17  365 Phil Schrupp            Minneapolis        MN  29   17 15:22  1:45  3:13   20   50:22 17.9  1:10   14   22:59  7:40 1:33:03 
   18  435 Jack Tousignant         Minneapolis        MN  25   26 18:37  2:07  2:48   21   51:02 17.6  1:12    8   20:25  6:49 1:34:01 
   19  170 Elliot Hoekstra         Saint Louis Park   MN  27    5 11:44  1:20  3:40   18   49:03 18.3  0:45   29   29:00  9:40 1:34:11 
   20  101 Tom Foote               Richfield          MN  27   23 17:53  2:02  4:03   12   46:30 19.4  2:05   20   24:54  8:18 1:35:22 
   21  177 Philip Holt             Minneapolis        MN  27   12 14:29  1:39  3:10   22   51:29 17.5  2:08   23   26:19  8:47 1:37:33 
   22  126 Jonathan Goodman        Robbinsdale        MN  29   22 17:51  2:02  2:52   23   52:04 17.3  1:42   25   26:52  8:58 1:41:21 
   23  367 Wade Sebold             St. Louis Park     MN  28   28 22:14  2:32  3:26   25   56:16 16.0  1:42   17   24:01  8:01 1:47:38 
   24  383 Francis Slaughter       Minneapolis        MN  26   21 16:59  1:56  2:55   24   56:03 16.1  1:16   31   32:55 10:59 1:50:06 
   25  321 Alex Phillips           Hopkins            MN  27   24 17:59  2:03  5:57   27   57:29 15.7  1:01   26   27:52  9:18 1:50:16 
   26  348 Lorin Ronken            Minneapolis        MN  28   31 33:16  3:47  3:59   19   50:16 17.9  0:41   16   23:48  7:56 1:51:58 
   27  342 Christian Roemhildt     Minnetonka         MN  25   30 23:54  2:43  2:35   28   59:49 15.0  1:14   19   24:34  8:12 1:52:04 
   28  334 Kyle Reiter             Minneapolis        MN  26   16 14:59  1:43  5:33   29   59:59 15.0  3:56   28   28:43  9:35 1:53:07 
   29   25 Dan Bellido             Falcon Heights     MN  25    9 13:35  1:33  2:47   30 1:12:43 12.4  2:18   27   28:31  9:31 1:59:52 
   30   48 Carter Bykowski         Chaska             MN  28   29 23:22  2:40 11:17   26   57:11 15.7  0:43   30   30:59 10:20 2:03:31 
   31  146 Matthew Hanson          Bloomington        MN  26   27 21:54  2:30  3:49   31 1:18:31 11.5  2:33   13   22:55  7:39 2:09:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  249 Lisa Liu                Minneapolis        MN  25    4 12:23  1:25  2:23    2   47:14 19.1  1:10    3   23:48  7:56 1:26:57 
    2  117 Bridget Geissler        Minneapolis        MN  29    9 13:26  1:32  2:15    4   49:15 18.3  0:42    4   24:07  8:03 1:29:43 
    3   21 Emily Bauer             Minneapolis        MN  27    8 13:24  1:32  2:28    3   48:43 18.5  1:08   17   26:57  8:59 1:32:38 
    4  245 Allison Linde           Bloomington        MN  27    5 12:38  1:27  1:33    6   51:37 17.4  1:09   15   26:36  8:52 1:33:31 
    5    9 Leah Anderson           Falcon Heights     MN  25    3 11:38  1:20  2:19   11   54:47 16.4  0:59    9   25:19  8:27 1:34:59 
    6  358 Christa Sauer           Maple Grove        MN  26    1 11:04  1:16  2:55   10   54:41 16.5  0:51   12   25:56  8:39 1:35:25 
    7  161 Emma Heuer              Beaver Dam         WI  25   12 13:44  1:34  1:39   19   57:27 15.7  1:06    1   21:33  7:11 1:35:28 
    8   31 Taylor Bezdicek         Excelsior          MN  25   21 18:38  2:07  2:46    5   50:45 17.7  0:38    2   23:30  7:50 1:36:15 
    9   70 Sarah Deis              Minneapolis        MN  26    2 11:28  1:19  3:12   13   55:22 16.3  1:11   11   25:50  8:37 1:37:01 
   10  288 Danielle Morrisette     Hastings           MN  26    7 13:23  1:32  3:07    7   52:10 17.3  1:26   18   27:18  9:06 1:37:20 
   11    4 Kaitlyn Aldrich         Stillwater         MN  28   25 22:37  2:35  3:17    1   46:56 19.2  1:55    6   24:19  8:07 1:39:01 
   12  172 Emily Hoffman           Minneapolis        MN  27   24 20:23  2:19  3:04    8   52:18 17.2  1:52    5   24:15  8:05 1:41:50 
   13  253 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  26   10 13:37  1:33  3:31   14   55:29 16.2  2:20   19   27:18  9:06 1:42:14 
   14  247 Nichole Litfin          Waconia            MN  28   20 18:08  2:04  2:54   17   56:02 16.1  1:49   10   25:33  8:31 1:44:24 
   15  346 Morgan Rogers           Minneapolis        MN  26   18 17:23  1:59  2:42   20   57:59 15.5  1:37    7   24:57  8:19 1:44:36 
   16  439 Emily Usset             Mendota Heights    MN  26   15 16:52  1:55  4:02   16   55:50 16.1  2:08   13   26:11  8:44 1:45:01 
   17  471 Madeline Wiltgen        Long Lake          MN  26   22 19:03  2:10  3:09    9   54:29 16.5  2:11   14   26:12  8:44 1:45:01 
   18   53 Sydney Chandler         Medicine Lake      MN  29   11 13:43  1:34  3:48   21   58:29 15.4  2:23   16   26:43  8:55 1:45:04 
   19  198 Leah Johnson            Chanhassen         MN  26   14 16:04  1:50  3:32   12   55:06 16.3  1:34   23   30:05 10:02 1:46:19 
   20  100 Laura Foote             Richfield          MN  27   13 15:42  1:48  3:29   15   55:50 16.1  2:07   22   29:19  9:47 1:46:26 
   21  236 Courtney Lane           New Brighton       MN  27    6 13:06  1:30  2:30   26 1:12:17 12.5  1:41    8   24:58  8:20 1:54:31 
   22  120 Grace Gerring           Minneapolis        MN  27   26 22:57  2:37  4:18   18   57:23 15.7  1:36   21   28:36  9:32 1:54:48 
   23  119 Megan Geissler          Minneapolis        MN  26   16 17:07  1:57  6:45   22 1:02:41 14.4  2:34   20   28:24  9:28 1:57:29 
   24  127 Jessica Goodsell        Mounds View        MN  25   17 17:07  1:57  6:29   23 1:03:49 14.1  2:54   26   35:40 11:54 2:05:58 
   25  259 Nicole Maffei           Golden Valley      MN  26   23 20:18  2:19  8:25   25 1:05:05 13.8  1:49   24   31:48 10:36 2:07:24 
   26  113 Sarah Frost Rotenberge  Minnetonka         MN  27   27 24:02  2:44  4:43   24 1:05:02 13.8  1:53   25   33:48 11:16 2:09:27 
        10 Rebecca Anderson        Scandia            MN  25   19 17:46  2:02  3:12                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  398 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34    1 11:08  1:16  1:07    1   37:47 23.8  0:54    2   18:46  6:16 1:09:39 
    2  450 Steven Voss             Maple Grove        MN  34    2 11:41  1:20  1:16    2   40:41 22.1  0:48    1   17:51  5:57 1:12:15 
    3  248 Philip Litfin           Waconia            MN  34    3 12:09  1:23  2:12    3   42:40 21.1  1:13    3   19:13  6:25 1:17:26 
    4  141 Jeff Gustafson          Chanhassen         MN  33    4 12:26  1:25  2:07    5   43:45 20.6  0:47    8   20:48  6:56 1:19:51 
    5   11 Luke Anton              St. Anthony        MN  33    8 15:00  1:43  1:43    6   43:48 20.5  0:48    4   19:42  6:34 1:20:58 
    6   80 Peter Elsham            Plymouth           MN  31    7 13:58  1:36  2:27    4   43:20 20.8  0:49   11   22:07  7:23 1:22:40 
    7  423 Tyler Theobald          Neenah             WI  30    6 13:16  1:31  2:41   10   46:41 19.3  0:39    9   21:13  7:05 1:24:29 
    8  278 Brady Mickolichek       Minneapolis        MN  30   11 15:29  1:46  2:22    7   44:05 20.4  2:02   10   21:16  7:06 1:25:12 
    9  257 James Maercklein        Mankato            MN  30    5 13:07  1:30  1:38   11   46:54 19.2  1:17   14   23:23  7:48 1:26:18 
   10   78 Casey Dzieweczynski     Minneapolis        MN  33   16 17:20  1:59  3:06    9   45:39 19.7  1:50    6   20:25  6:49 1:28:19 
   11  105 Jeff Frank              Eagan              MN  30   22 22:39  2:35  2:27    8   44:28 20.2  1:06    5   19:51  6:37 1:30:29 
   12   90 Eduardo Fernandez-Monge Plymouth           MN  32    9 15:03  1:43  2:32   16   52:26 17.2  0:41    7   20:42  6:54 1:31:23 
   13  402 Stephen Strait          Maple Grove        MN  33   19 19:38  2:14  2:50   12   47:30 18.9  1:19   12   22:38  7:33 1:33:53 
   14   27 David Benedict          Richfield          MN  31   10 15:18  1:45  2:02   15   52:25 17.2  0:54   20   28:19  9:27 1:38:56 
   15  361 Kyle Scheeler           Saint Louis Park   MN  30   14 16:34  1:53  3:26   19   55:05 16.3  0:55   15   23:31  7:51 1:39:29 
   16   46 Tyrre Burks             Apple Valley       MN  32   17 17:26  1:59  5:22   14   51:26 17.5  1:17   16   24:18  8:06 1:39:47 
   17  192 Brad Jacobson           Delano             MN  34   21 20:37  2:21  4:48   13   49:55 18.0  1:44   17   24:20  8:07 1:41:22 
   18   18 Chris Barrella          Minnetonka         MN  31   13 16:19  1:52  3:13   21   58:19 15.4  0:47   13   23:07  7:43 1:41:42 
   19  438 Peter Ulstad            Saint Louis Park   MN  30   15 16:40  1:54  3:44   18   52:31 17.1  1:51   19   27:05  9:02 1:41:50 
   20  376 Aaron Sieben            Edina              MN  33   18 17:46  2:02  3:25   17   52:30 17.1  2:23   22   30:06 10:02 1:46:09 
   21   38 Patrick Blunt           Chanhassen         MN  34   23 23:35  2:41  2:20   23 1:00:11 15.0  0:57   18   25:58  8:40 1:52:59 
   22  333 Gabriel Reiter          Saint Paul         MN  30   12 15:44  1:48  4:44   22 1:00:07 15.0  3:51   21   28:48  9:36 1:53:13 
   23   47 Bennett Bykowski        Minneapolis        MN  31   24 30:27  3:28  4:11   20   57:08 15.8  0:47   23   30:59 10:20 2:03:30 
   24   68 Jeffrey Davila          St Louis Park      MN  34   20 20:19  2:19  4:28   24 1:12:07 12.5  1:20   24   31:30 10:30 2:09:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  351 Bette Rowley            Burnsville         MN  34    3 12:29  1:26  1:10    2   43:30 20.7  0:33    1   20:22  6:48 1:18:04 
    2  164 Janell Hibbard          Rosemount          MN  34    6 13:48  1:34  2:02    1   42:37 21.1  0:49    4   22:20  7:27 1:21:35 
    3  401 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  34    5 12:50  1:28  1:16    5   45:00 20.0  1:03    3   22:16  7:26 1:22:23 
    4  129 Rachel Gordon           Saint Paul         MN  34    4 12:30  1:26  2:18    3   44:08 20.4  1:38    7   25:02  8:21 1:25:35 
    5  370 Quin Seiler             Minneapolis        MN  30    8 14:50  1:42  1:54    6   47:14 19.1  1:13    2   20:26  6:49 1:25:35 
    6   61 Rebecca Cota            Plymouth           MN  33    7 14:23  1:39  1:29    8   52:28 17.2  1:21   10   25:58  8:40 1:35:38 
    7  359 Kristen Saunders        Plymouth           MN  33    2 12:00  1:22  2:25    9   53:38 16.8  1:54   11   26:36  8:52 1:36:32 
    8  449 Lisa Vigen              Hopkins            MN  30   12 18:23  2:06  2:02   10   54:51 16.4  0:32    5   22:38  7:33 1:38:23 
    9  410 Margaret Sutherland     Mound              MN  34   14 19:26  2:13  3:15    7   51:40 17.4  1:23    8   25:16  8:26 1:40:58 
   10  139 Adrienne Gustafson      Chanhassen         MN  32   11 17:16  1:58  3:04   11   55:00 16.4  1:02    9   25:24  8:28 1:41:43 
   11   79 Christina Elberts       Plymouth           MN  31   13 19:17  2:12  4:16   13   55:16 16.3  2:39    6   24:55  8:19 1:46:22 
   12  300 Heidi Neubauer          Minnetonka         MN  30   10 16:58  1:56  5:23   12   55:00 16.4  2:40   12   27:06  9:02 1:47:05 
   13   96 Emily Fitzgerald        Wayzata            MN  34    1 11:22  1:18  3:46   16 1:02:29 14.4  1:00   14   30:46 10:16 1:49:22 
   14  377 Cortney Sieben          Edina              MN  31   18 23:57  2:44  4:50    4   44:43 20.1  3:00   17   39:12 13:04 1:55:39 
   15  455 Kelsey Weber            Eden Prairie       MN  33    9 15:11  1:44  4:53   14   57:22 15.7  2:35   16   35:48 11:56 1:55:48 
   16   14 Miranda Aubart          Edina              MN  32   16 22:18  2:33  2:48   15   57:41 15.6  1:41   15   33:23 11:08 1:57:49 
   17   82 Angie Eret              White Bear Lake    MN  33   15 22:08  2:31  2:56   17 1:13:13 12.3  1:56   13   29:55  9:59 2:10:06 
   18  208 Megan Kane              St. Francis        MN  30   17 22:49  2:36  4:08   18 1:27:20 10.3  1:05   18   41:07 13:43 2:36:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  227 Brent Krause            Maple Grove        MN  37    4 11:28  1:19  2:17    1   38:05 23.6  1:57    2   19:48  6:36 1:13:32 
    2  464 Matt Wiitala            Maple Grove        MN  37   16 14:05  1:36  1:41    3   39:07 23.0  0:46    1   18:33  6:11 1:14:10 
    3  301 Tim Nordberg            Chanhassen         MN  38   10 12:32  1:26  1:44    2   38:54 23.1  0:54    6   21:23  7:08 1:15:26 
    4  390 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36    6 12:12  1:24  1:09    4   40:00 22.5  0:42   20   23:08  7:43 1:17:10 
    5  144 Isaac Hagen             Chanhassen         MN  37    7 12:17  1:24  1:35    7   43:11 20.8  0:54    5   21:16  7:06 1:19:11 
    6   30 Josh Bertelson          Plymouth           MN  39    2 11:16  1:17  1:17    8   43:22 20.8  0:55   16   22:39  7:33 1:19:27 
    7  443 Joshua Van Kirk         Maple Grove        MN  37   17 14:22  1:38  2:19    5   41:37 21.6  1:27    3   20:08  6:43 1:19:52 
    8  130 Matt Grady              Chanhassen         MN  37   11 13:01  1:29  2:05   11   44:53 20.1  0:58    7   21:23  7:08 1:22:18 
    9  468 Troy Williams           Savage             MN  36    9 12:29  1:26  2:04   12   45:29 19.8  1:13   21   23:13  7:45 1:24:27 
   10  332 Nathan Reinhardt        Saint Paul         MN  37   15 13:56  1:35  2:27   13   46:15 19.5  1:01   12   21:52  7:18 1:25:29 
   11  395 Mark Stapleton          Chaska             MN  39   14 13:53  1:35  4:07    9   43:42 20.6  1:56   13   22:02  7:21 1:25:38 
   12  134 Conor Green             Edina              MN  39    3 11:25  1:18  4:01   16   47:29 19.0  1:11   18   22:51  7:37 1:26:55 
   13  419 Gene Tannuzzo           Plymouth           MN  37   22 16:58  1:56  2:52   10   44:08 20.4  1:25    9   21:44  7:15 1:27:05 
   14  354 Seth Salenger           Minneapolis        MN  36   12 13:41  1:34  2:47   21   48:47 18.4  1:43    4   20:33  6:51 1:27:29 
   15  187 Hans Hummel             Minnetrista        MN  39   13 13:49  1:35  2:13   19   48:21 18.6  1:25   11   21:51  7:17 1:27:38 
   16  424 Ryan Theune             Edina              MN  37    5 11:39  1:20  3:15   17   47:32 18.9  1:54   23   23:28  7:50 1:27:47 
   17  246 Aaron Liss              Eagan              MN  37    8 12:17  1:24  4:32   14   46:43 19.3  3:27    8   21:35  7:12 1:28:33 
   18  445 Steve Vandersanden      Chanhassen         MN  39   19 14:30  1:39  2:37   18   47:34 18.9  1:38   14   22:19  7:27 1:28:35 
   19  331 Kevin Reed              Minnetonka         MN  39   23 17:14  1:58  2:10   15   47:24 19.0  0:49   15   22:31  7:31 1:30:06 
   20  169 Corey Hoekstra          Shakopee           MN  37   26 19:53  2:16  3:45    6   41:42 21.6  1:56   19   23:06  7:42 1:30:21 
   21  132 Brad Grayson            Andover            MN  36    1 11:02  1:16  3:40   24   49:55 18.0  1:40   24   24:30  8:10 1:30:44 
   22  322 Aaron Pierce            Minnetonka         MN  37   20 15:09  1:44  2:40   22   49:05 18.3  0:49   22   23:22  7:48 1:31:03 
   23  165 Colin Hill              Minneapolis        MN  37   24 17:41  2:01  3:43   20   48:44 18.5  1:20   25   24:49  8:17 1:36:15 
   24  184 Hayden Hughes           Victoria           MN  35   21 16:20  1:52  3:38   27   54:34 16.5  0:48   17   22:48  7:36 1:38:06 
   25  472 Nate Wucherpfennig      Minnetonka         MN  36   18 14:30  1:39  5:15   30   59:43 15.1  1:28   10   21:44  7:15 1:42:38 
   26   24 Brady Behrens           Plymouth           MN  37   30 23:15  2:39  2:08   23   49:20 18.2  1:12   28   27:40  9:14 1:43:33 
   27  371 Ben Selness             Plymouth           MN  39   31 24:15  2:46  3:05   25   52:31 17.1  1:12   26   25:53  8:38 1:46:54 
   28  473 Robert Yanda            Chanhassen         MN  39   28 20:23  2:19  4:18   26   54:28 16.5  0:55   27   27:11  9:04 1:47:13 
   29  178 Jeremy Holweger         Burnsville         MN  36   25 19:09  2:11  3:26   28   55:24 16.2  1:11   31   33:58 11:20 1:53:07 
   30  336 Tony Rice               Chaska             MN  39   27 20:00  2:17  5:20   29   56:35 15.9  2:26   29   28:56  9:39 1:53:15 
   31  330 Harish Ramachandran     Chanhassen         MN  38   29 20:34  2:21  5:07   31 1:04:16 14.0  3:27   30   32:25 10:49 2:05:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  262 Jessie Maher            Bemidji            MN  35    2 11:52  1:21  1:35    3   43:25 20.7  0:39    2   20:36  6:52 1:18:06 
    2  235 Erin Lahti              Chaska             MN  36    1 11:50  1:21  1:32    2   42:33 21.2  0:57    3   21:25  7:09 1:18:15 
    3  311 Julie Pagano            Lake Elmo          MN  37    4 13:21  1:31  1:39    1   42:09 21.4  0:49    7   23:23  7:48 1:21:20 
    4  399 Charleen Stoeckel       Plymouth           MN  38    6 14:37  1:40  2:14    5   43:39 20.6  1:28    5   22:09  7:23 1:24:05 
    5  516 Meredith Duncuns        Excelsior          MN  38   12 16:30  1:53  3:28    4   43:39 20.6  1:13    4   21:38  7:13 1:26:26 
    6  466 Kara Willhoite          Plymouth           MN  35    3 12:08  1:23  2:24    8   49:41 18.1  1:15    6   22:15  7:25 1:27:41 
    7   50 Shannon Carroll         Eden Prairie       MN  39   13 16:37  1:54  2:25    6   47:12 19.1  2:17    8   24:16  8:06 1:32:46 
    8  153 Tanya Hass              Fargo              ND  38   15 17:51  2:02  4:36    9   49:49 18.1  1:29    1   19:36  6:32 1:33:20 
    9   65 Sarah Curry             Eden Prairie       MN  35    8 14:49  1:42  2:27    7   48:29 18.6  1:00   14   27:21  9:07 1:34:04 
   10  282 Gudrun Mirick Mueller   Hopkins            MN  39    5 14:17  1:38  2:36   11   54:17 16.6  2:12    9   25:27  8:29 1:38:46 
   11  314 Quannah Parker-Mcgowan  Edina              MN  38   18 18:51  2:09  3:18   10   50:39 17.8  1:57   11   25:50  8:37 1:40:32 
   12  191 Amy Jackson             Minnetonka         MN  38    9 14:57  1:42  2:16   12   54:35 16.5  1:30   17   28:38  9:33 1:41:55 
   13  179 Bri Hommerding          Blaine             MN  35   17 18:48  2:09  2:27   13   54:40 16.5  1:03   10   25:40  8:34 1:42:36 
   14  384 Jackie Smalley          Saint Paul         MN  36    7 14:41  1:41  2:17   14   54:55 16.4  1:15   20   29:49  9:57 1:42:56 
   15   34 Christy Bipes           Minneapolis        MN  37   11 16:13  1:51  6:03   15   55:55 16.1  0:51   13   27:19  9:07 1:46:20 
   16   17 Diana Barr              Edina              MN  36   10 15:57  1:49  2:44   18   58:51 15.3  2:07   18   29:15  9:45 1:48:52 
   17  393 Angie Spencer           Minneapolis        MN  36   19 19:02  2:10  4:06   17   57:57 15.5  1:20   15   27:45  9:15 1:50:09 
   18   26 Mandy Bellm             Waconia            MN  38   16 18:19  2:05  3:25   19 1:00:40 14.8  0:49   19   29:20  9:47 1:52:30 
   19  118 Jackie Geissler         Minneapolis        MN  38   21 22:14  2:32  3:02   16   57:15 15.7  1:29   21   31:25 10:29 1:55:23 
   20    8 Laura Anderson          St Paul            MN  36   14 17:37  2:01  6:14   20 1:02:56 14.3  2:20   16   28:24  9:28 1:57:29 
   21  277 Ali Meyer               Plymouth           MN  39   22 31:58  3:38  6:04   21 1:11:12 12.6  1:32   12   25:58  8:40 2:16:42 
   22   92 Naomi Feuerhelm         Edina              MN  36   20 19:11  2:11  3:04   22 1:21:41 11.0  1:19   22   34:31 11:31 2:19:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   44 Mike Buenting           Chanhassen         MN  44    3 11:30  1:19  1:12    1   37:17 24.1  0:44    2   17:52  5:58 1:08:33 
    2  318 Moshe Peri              Minnetonka         MN  42    2 10:49  1:14  1:16    4   38:37 23.3  0:34    3   18:03  6:01 1:09:17 
    3  125 Ross Golla              Minnetonka         MN  40    9 12:47  1:28  1:01    2   38:04 23.6  0:47    1   17:03  5:41 1:09:41 
    4  122 Oscar Godoi             Apple Valley       MN  44    1  9:39  1:06  1:25    8   39:56 22.5  0:42   12   21:32  7:11 1:13:13 
    5   63 Patrick Crowe           Minneapolis        MN  40   10 12:48  1:28  1:21    9   40:43 22.1  1:08    4   18:10  6:04 1:14:08 
    6  150 Ben Harding             Eden Prairie       MN  44    4 12:13  1:24  1:16    3   38:22 23.5  1:17    9   21:05  7:02 1:14:12 
    7  344 Eric Roesner            Minnetonka         MN  44    5 12:17  1:24  1:20    6   38:46 23.2  1:03    8   20:53  6:58 1:14:17 
    8  355 Ryan Saline             Cloquet            MN  44   17 14:33  1:40  1:57    5   38:42 23.3  0:49    6   20:49  6:57 1:16:48 
    9  364 Mark Schimke            Chanhassen         MN  43   12 13:55  1:35  2:19    7   39:43 22.7  1:10   11   21:18  7:06 1:18:23 
   10  350 Kyle Rooney             Minnetonka         MN  42    7 12:42  1:27  2:31   17   45:34 19.8  0:50    7   20:49  6:57 1:22:24 
   11  206 Kevin Jost              Crystal            MN  42   11 13:43  1:34  2:28   12   42:55 21.0  1:16   14   22:31  7:31 1:22:52 
   12   29 Eric Bergstrom          Savage             MN  42    6 12:30  1:26  2:08   15   44:32 20.2  1:09   22   24:03  8:01 1:24:21 
   13  231 Ryan Kucera             Columbia Heights   MN  42   24 17:18  1:58  2:38   10   42:39 21.1  1:19    5   20:33  6:51 1:24:24 
   14  335 Dan Reitsma             Carver             MN  41   22 16:42  1:54  2:27   11   42:50 21.0  1:07   21   23:58  8:00 1:27:03 
   15  349 Noal Ronken             Minnetonka         MN  41   20 16:16  1:51  2:31   13   43:42 20.6  1:16   19   23:23  7:48 1:27:07 
   16   67 John Darda              Minneapolis        MN  42   18 15:47  1:48  2:52   14   44:11 20.4  1:11   16   23:11  7:44 1:27:09 
   17  152 Alan Haskins            Hugo               MN  43    8 12:47  1:28  1:58   18   46:16 19.5  1:13   26   25:02  8:21 1:27:14 
   18  374 Colin Shaughnessy       Eden Prairie       MN  41   26 18:14  2:05  3:56   16   45:17 19.9  1:01   10   21:17  7:06 1:29:43 
   19  434 Jake Tomczik            Minneapolis        MN  43   19 15:52  1:49  2:54   20   47:00 19.1  1:20   18   23:18  7:46 1:30:22 
   20  460 Eric Werlinger          Eden Prairie       MN  40   15 14:16  1:38  3:29   22   47:16 19.0  1:17   23   24:26  8:09 1:30:42 
   21  156 Matt Hedberg            Chanhassen         MN  44   13 14:10  1:37  3:02   23   49:31 18.2  1:20   20   23:23  7:48 1:31:24 
   22   23 Bart Becker             Blaine             MN  41   25 18:12  2:04  2:33   19   46:37 19.3  0:57   17   23:15  7:45 1:31:31 
   23  392 Dak Sorenson            Albert Lea         MN  40   21 16:33  1:53  2:42   26   51:03 17.6  0:50   13   22:14  7:25 1:33:19 
   24  225 Richard Konkoly-Thege   Golden Valley      MN  43   14 14:11  1:37  6:31   21   47:01 19.1  1:47   27   25:21  8:27 1:34:50 
   25   52 Nathan Cerra            St Louis Park      MN  41   23 16:45  1:55  3:02   27   52:13 17.2  1:39   29   30:10 10:04 1:43:47 
   26  228 Drew Krejci             Excelsior          MN  42   16 14:29  1:39  4:10   29   55:45 16.1  1:41   30   31:23 10:28 1:47:27 
   27  326 Gus Quesada             Maple Grove        MN  42   27 18:20  2:05  2:21   30   58:04 15.5  1:07   28   28:14  9:25 1:48:05 
   28  366 Joe Schuster            Minneapolis        MN  43   30 32:52  3:45  4:48   25   50:02 18.0  1:53   15   22:39  7:33 1:52:12 
   29  292 Patrick Murray          Wayzata            MN  42   29 32:28  3:42  3:49   24   49:40 18.1  1:51   24   24:31  8:11 1:52:16 
   30   69 Steven Davis            Victoria           MN  40   28 29:55  3:24  3:55   28   55:05 16.3  1:11   25   24:59  8:20 1:55:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   97 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  43    5 14:30  1:39  1:07    1   40:54 22.0  0:52    1   20:36  6:52 1:17:58 
    2    7 Kris Anderson           Mankato            MN  43    1 11:42  1:20  1:48    3   45:29 19.8  1:46    3   22:12  7:24 1:22:56 
    3  196 Leanne Johansen         Wayzata            MN  43    2 12:28  1:25  2:02    2   45:07 19.9  1:01    7   23:43  7:55 1:24:19 
    4   83 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  40    4 13:26  1:32  2:29    5   46:58 19.2  1:08    5   23:10  7:44 1:27:09 
    5  394 Dawn Stapleton          Chaska             MN  40    7 14:48  1:41  1:46    4   46:41 19.3  1:33    9   24:28  8:10 1:29:14 
    6  385 Jamee Smith             Hopkins            MN  42    9 16:17  1:51  1:40    6   47:28 19.0  1:26    6   23:24  7:48 1:30:13 
    7   55 Summer Chevalier Schust Minneapolis        MN  41   11 18:16  2:05  2:39    8   51:04 17.6  0:43    2   21:09  7:03 1:33:50 
    8  513 Rebecca Karnes-Toth     Mound              MN  42   14 20:12  2:18  2:53    7   48:14 18.7  0:55    4   22:19  7:27 1:34:31 
    9  240 Erin Lee                Maple Grove        MN  43    3 13:05  1:30  4:06    9   51:07 17.6  2:44   12   27:46  9:16 1:38:46 
   10   84 Becca Eykyn             Chaska             MN  42    8 15:50  1:48  3:53   16   57:13 15.7  1:07    8   24:25  8:09 1:42:26 
   11   12 Amber Asmus             Roseville          MN  41   17 20:25  2:20  4:37   11   53:49 16.7  2:41   10   24:42  8:14 1:46:12 
   12  448 Gina Vick               Minnetonka         MN  43   18 21:06  2:24  2:50   13   55:34 16.2  0:41   13   29:01  9:41 1:49:09 
   13  281 Rachel Miller           Minneapolis        MN  44   13 20:09  2:18  4:15   10   52:40 17.1  1:57   15   31:13 10:25 1:50:13 
   14  107 Katie Franz             Eden Prairie       MN  43    6 14:42  1:41  5:03   14   56:02 16.1  2:16   18   32:54 10:58 1:50:56 
   15  102 Amy Forbes              Plymouth           MN  40   12 18:28  2:06  3:43   12   54:38 16.5  1:36   17   32:42 10:54 1:51:04 
   16  171 Becky Hoeppner          Bloomington        MN  43   19 22:36  2:34  4:04   19 1:02:29 14.4  2:34   11   25:15  8:25 1:56:56 
   17  463 Jen Wieweck             Maple Grove        MN  43   16 20:17  2:19  2:47   17   58:37 15.4  1:16   19   35:09 11:43 1:58:04 
   18  254 Vicki Luehmann          Jordan             MN  44   15 20:14  2:18  5:27   15   56:56 15.8  3:23   16   32:11 10:44 1:58:10 
   19  368 Barb Seifert            Shorewood          MN  43   10 18:14  2:05  7:00   18   59:12 15.2  4:17   14   30:15 10:05 1:58:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  400 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  46    4 12:35  1:26  2:13    1   40:13 22.4  1:11    1   21:13  7:05 1:17:23 
    2  183 Soren Huggins           Saint Louis Park   MN  45    1 10:39  1:13  1:46    9   44:45 20.1  0:59   10   22:49  7:37 1:20:57 
    3  232 Nathan Kuncel           Eagan              MN  46    7 13:21  1:31  3:11    3   42:44 21.1  1:20    2   21:32  7:11 1:22:05 
    4   56 Brian Ciemnicki         Lakeville          MN  45   14 14:41  1:41  2:28    2   41:51 21.5  1:18    5   22:13  7:25 1:22:29 
    5   45 Scott Bunner            Victoria           MN  47   10 13:51  1:35  1:47    5   43:21 20.8  1:04    9   22:38  7:33 1:22:40 
    6  143 Dan Hackenberg          Eden Prairie       MN  46    8 13:21  1:31  2:22    8   44:35 20.2  1:20    4   21:51  7:17 1:23:28 
    7  470 Garrett Wilson          Edina              MN  48    6 12:50  1:28  2:19   10   44:46 20.1  1:12   12   23:09  7:43 1:24:13 
    8   36 Mike Blair              Prior Lake         MN  49    9 13:40  1:34  1:47   11   44:51 20.1  1:00   16   24:17  8:06 1:25:33 
    9  124 Mark Goldman            Edina              MN  46   15 14:56  1:42  2:14    4   42:55 21.0  1:42   17   24:27  8:09 1:26:13 
   10  213 Andy Kester             Victoria           MN  46    2 10:57  1:15  2:19   20   48:16 18.6  1:34   14   23:27  7:49 1:26:31 
   11  360 Brian Schallhammer      Saint Paul         MN  47    3 11:29  1:19  2:16   14   47:09 19.1  1:13   18   24:27  8:09 1:26:32 
   12  519 Daniel Sullivan         Carver             MN  45   11 14:05  1:36  2:34   16   47:41 18.9  0:45    3   21:46  7:16 1:26:48 
   13  276 John McKeehen           Edina              MN  49    5 12:36  1:26  2:25   15   47:24 19.0  1:31   19   24:39  8:13 1:28:33 
   14  145 Paul Ham                Minnetrista        MN  45   25 17:35  2:00  3:10    6   44:05 20.4  1:41   11   23:05  7:42 1:29:35 
   15  408 Eric Sundberg           Saint Paul         MN  46   28 20:03  2:17  2:07   13   46:39 19.3  1:10    7   22:33  7:31 1:32:30 
   16  461 Darren Whipp            Victoria           MN  45   22 17:12  1:58  3:56   12   46:18 19.4  1:50   13   23:17  7:46 1:32:30 
   17   85 Mike Fairchild          Watertown          SD  47   16 15:00  1:43  3:09   17   47:46 18.8  1:38   21   25:19  8:27 1:32:50 
   18  180 Michael Honnoll         Rogers             MN  46   12 14:06  1:37  2:38   26   50:49 17.7  1:26   15   24:15  8:05 1:33:12 
   19  517 Shannon Logue           Rush City          MN  47   26 17:43  2:01  3:09    7   44:26 20.3  1:37   24   26:24  8:48 1:33:17 
   20   94 Kevin Fischer           Bloomington        MN  49   24 17:29  2:00  2:48   19   48:15 18.7  1:09   20   24:50  8:17 1:34:28 
   21  389 Daniel Sobiech          Excelsior          MN  48   13 14:10  1:37  3:13   23   49:02 18.4  1:51   26   26:57  8:59 1:35:11 
   22  451 Mark Vyvyan             Maple Grove        MN  46   27 17:53  2:02  4:37   21   48:34 18.5  3:06    8   22:37  7:33 1:36:46 
   23  200 Ward Johnson            Minneapolis        MN  48   18 16:15  1:51  3:14   22   48:59 18.4  2:51   22   26:07  8:43 1:37:25 
   24  265 Christopher Marshall    Plymouth           MN  48   17 16:01  1:50  3:34   24   49:30 18.2  2:16   23   26:20  8:47 1:37:39 
   25  476 James Zacchini          Minneapolis        MN  46   23 17:18  1:58  3:36   18   47:51 18.8  2:50   25   26:24  8:48 1:37:57 
   26  260 Laszlo Magyar           Minnetonka         MN  45   20 16:51  1:55  4:19   28   55:24 16.2  0:57   32   30:43 10:15 1:48:12 
   27  148 Gregory Happ            Chaska             MN  47   31 25:56  2:57  3:30   25   49:55 18.0  1:10   27   27:55  9:19 1:48:24 
   28  241 Joseph Lee              Maple Grove        MN  48   19 16:24  1:52  4:41   27   54:53 16.4  2:13   31   30:41 10:14 1:48:50 
   29    1 Eric Aguila             Las Vegas          NV  46   21 17:11  1:58  4:29   30 1:00:52 14.8  1:19   28   29:11  9:44 1:52:59 
   30  317 Scot Pekarek            Minnetrista        MN  45   29 20:19  2:19  3:16   31 1:05:18 13.8  2:54    6   22:19  7:27 1:54:05 
   31  217 John Klick              Wayzata            MN  49   30 22:42  2:35  5:49   29   55:40 16.2  2:38   30   30:34 10:12 1:57:22 
   32  458 Douglas Welder          Chanhassen         MN  46   32 31:10  3:33  5:31   32 1:06:46 13.5  1:04   29   29:17  9:46 2:13:46 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  271 Jennifer Martone        Minneapolis        MN  47    3 13:25  1:32  1:51    1   42:07 21.4  1:00    1   21:40  7:14 1:20:02 
    2   40 Veronica Bond           Rochester          MN  47    1 12:11  1:24  1:44    2   43:53 20.5  1:33    3   23:36  7:52 1:22:55 
    3   35 Jennifer Birkmeier      Andover            MN  45    5 15:29  1:46  2:39    6   45:59 19.6  1:24    2   22:31  7:31 1:28:00 
    4  290 Jonette Murphy          Rapid City         SD  46    2 12:58  1:29  2:14    4   45:43 19.7  1:26    5   26:06  8:42 1:28:25 
    5  343 Krista Roering          St. Louis Park     MN  45    4 13:27  1:32  2:26   10   52:08 17.3  1:11    8   27:40  9:14 1:36:50 
    6  264 Tammy Mann              Golden Valley      MN  47   13 21:41  2:28  2:28    3   45:22 19.8  1:30    4   25:52  8:38 1:36:51 
    7  286 Amy Moran               Hastings           MN  46   12 19:37  2:14  2:47    5   45:58 19.6  2:45    7   27:28  9:10 1:38:32 
    8  149 Rachael Harbort         Afton              MN  46    8 16:41  1:54  3:16    9   51:56 17.3  1:13   10   28:26  9:29 1:41:30 
    9  296 Jaleh Nahvi             Inver Grove Height MN  49    6 15:33  1:46  2:56   11   54:18 16.6  1:11    9   27:45  9:15 1:41:41 
   10  214 Dina Khaled             Minneapolis        MN  48   11 18:26  2:06  3:02    7   49:47 18.1  1:47   11   29:00  9:40 1:42:00 
   11   87 Heather Farrar          Roseville          MN  46   10 17:05  1:57  4:13   13 1:00:59 14.8  1:38    6   26:47  8:56 1:50:40 
   12  316 Kara Pederson           Bloomington        MN  45    7 16:23  1:52  3:46   12   58:22 15.4  0:51   12   31:33 10:31 1:50:53 
   13  239 Katie Lawler            St Louis Park      MN  48    9 17:02  1:57  2:35    8   51:48 17.4  2:14   13   37:33 12:31 1:51:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  518 Tom Pettit              Excelsior          MN  50    1 10:39  1:13  1:42    2   39:59 22.5  0:43    1   19:22  6:28 1:12:24 
    2   39 Tim Bode                Buffalo            MN  51                           1   39:38 22.7                          1:14:09 
    3  268 Alfredo Martel          Minneapolis        MN  53    4 12:24  1:25  1:22    6   41:05 21.9  1:06    2   20:36  6:52 1:16:32 
    4  298 Ian Nemerov             Edina              MN  53    3 11:49  1:21  1:59    3   40:12 22.4  1:03    6   22:00  7:20 1:17:02 
    5   20 Matt Bartell            Waconia            MN  52    9 14:12  1:37  2:03    4   40:26 22.3  1:19    5   21:36  7:12 1:19:35 
    6  412 Greg Swenson            Rogers             MN  50    2 11:33  1:19  1:45    8   42:22 21.2  1:08   10   23:59  8:00 1:20:46 
    7   59 Robert Cooley           Saint Paul         MN  50    6 13:20  1:31  1:52    7   42:07 21.4  1:19    8   22:46  7:36 1:21:22 
    8   42 David Brooks            Brooklyn Park      MN  50   13 14:48  1:41  3:19    5   40:42 22.1  1:18    7   22:24  7:28 1:22:29 
    9  433 Scott Tollefson         Minneapolis        MN  52   20 19:26  2:13  2:41    9   44:07 20.4  1:31    3   20:48  6:56 1:28:32 
   10  431 Jack Tiegs              Hugo               MN  53   18 18:17  2:05  3:09   10   44:38 20.2  1:47    4   21:31  7:11 1:29:20 
   11  297 Lawrence Nemecek        Minnetrista        MN  52   10 14:18  1:38  2:46   11   44:49 20.1  1:36   12   26:06  8:42 1:29:33 
   12  454 Dustin Warner           Eden Prairie       MN  52    7 14:01  1:36  2:40   14   48:02 18.7  1:11    9   23:44  7:55 1:29:37 
   13  308 Matthew Ostrowski       Chaska             MN  50    8 14:11  1:37  3:11   12   46:42 19.3  1:19   15   26:44  8:55 1:32:05 
   14   89 Kurtis Fechtmeyer       Minneapolis        MN  54   15 15:55  1:49  1:42   13   47:02 19.1  2:31   11   25:23  8:28 1:32:31 
   15  345 Mike Rogers             Minneapolis        MN  54   16 17:08  1:57  2:58   16   49:48 18.1  1:54   16   27:24  9:08 1:39:09 
   16  195 Shaun Jamison           St Louis Park      MN  52   14 15:12  1:44  2:13   18   51:50 17.4  1:15   18   28:58  9:40 1:39:25 
   17  185 John Hughes             Long Lake          MN  50   12 14:47  1:41  2:39   19   55:16 16.3  0:55   13   26:26  8:49 1:40:01 
   18  459 Pat Wenning             Mound              MN  54   22 22:28  2:34  4:25   15   48:36 18.5  1:29   14   26:42  8:54 1:43:38 
   19  469 Charles Wilson          Plymouth           MN  50   19 18:21  2:06  4:20   17   51:29 17.5  1:26   19   29:28  9:50 1:45:03 
   20  319 Eric Pesik              Eden Prairie       MN  52   21 20:29  2:20  3:11   20   55:52 16.1  0:48   22   33:58 11:20 1:54:15 
   21  381 Patrick Slator          Eden Prairie       MN  53   23 24:39  2:48  5:45   22   56:57 15.8  1:10   17   28:15  9:25 1:56:44 
   22  397 Lance Steinke           Minneapolis        MN  51   17 17:55  2:03  2:41   21   55:52 16.1 12:58   20   30:35 10:12 1:59:59 
   23  182 Terrence Hudson         Minneapolis        MN  50   24 30:55  3:31  3:45   23 1:01:47 14.6  2:36   21   30:44 10:15 2:09:45 
        74 Joe Derock              Minneapolis        MN  52   11 14:26  1:39  4:22   24 1:30:00 10.0                                  
       426 Daniel Thomsen-Trajano  Savage             MN  52    5 12:40  1:27  2:14                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  216 Christel Kippenhan      Bemidji            MN  54    2 11:16  1:17  1:21    4   42:59 20.9  0:48    4   22:55  7:39 1:19:17 
    2  327 Jody Quesnell           Roseville          MN  51    5 13:22  1:32  1:33    1   41:56 21.5  0:48    3   22:21  7:27 1:19:57 
    3  411 Laura Swartz            St. Louis Park     MN  52    6 14:00  1:36  1:17    3   42:30 21.2  0:59    2   22:01  7:21 1:20:46 
    4  219 Julie Knochenmus        Esko               MN  53    7 15:59  1:49  1:44    2   42:28 21.2  1:25    6   24:07  8:03 1:25:40 
    5  233 Dawn Labiosa            Apple Valley       MN  54    4 12:13  1:24  2:26    6   46:50 19.2  0:58    7   25:17  8:26 1:27:42 
    6   19 Betsy Barrett           Northfield         MN  53    3 12:08  1:23  4:42    9   49:07 18.3  1:15    1   21:21  7:07 1:28:32 
    7  291 Sarah Murphy            Minneapolis        MN  54    8 16:39  1:54  2:20    5   46:15 19.5  1:25    5   23:54  7:58 1:30:33 
    8  382 Nicole Slattery         Edina              MN  50   16 21:34  2:27  2:16    7   47:12 19.1  1:49    8   28:29  9:30 1:41:17 
    9   51 Joan Casey              St Louis Park      MN  54    1 10:58  1:15  2:43   11   54:24 16.5  2:25   12   31:06 10:22 1:41:33 
   10   49 Kathleen Carlson        Edina              MN  50   10 17:33  2:00  3:26   10   50:14 17.9  2:28   11   30:13 10:05 1:43:51 
   11  121 Allison Geske           Dayton             MN  52   15 20:53  2:23  2:52    8   48:48 18.4  3:06    9   28:32  9:31 1:44:10 
   12  428 Paula Thomsen-Trajano   Savage             MN  52    9 16:44  1:55  2:12   12   54:41 16.5  0:55   13   31:17 10:26 1:45:48 
   13  258 Julie Maeyaert          Shorewood          MN  52   14 20:49  2:22  4:03   13   57:00 15.8  2:40   10   29:18  9:46 1:53:48 
   14  440 Sylvia Utecht           Eagan              MN  53   12 20:20  2:19  2:52   14   58:19 15.4  1:47   14   33:33 11:11 1:56:48 
   15   15 Carla Baer              Shorewood          MN  51   11 18:24  2:06  4:09   15 1:03:26 14.2  2:35   15   35:39 11:53 2:04:11 
         5 Devon Anderson          Minneapolis        MN  52   13 20:31  2:20                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  436 Keith Tufte             Excelsior          MN  59    2 11:17  1:17  2:05    3   40:00 22.5  0:56    5   21:13  7:05 1:15:29 
    2  123 David Goldberg          Minnetrista        MN  58    4 11:32  1:19  1:24    2   39:52 22.6  0:57    6   21:57  7:19 1:15:40 
    3  209 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56    3 11:24  1:18  1:17    4   40:08 22.4  0:57    7   22:52  7:38 1:16:37 
    4  131 Kevin Grafft            Chganhassen        MN  58    7 12:47  1:28  1:49    6   42:00 21.4  0:57    1   20:01  6:41 1:17:32 
    5  422 Robert Thames           Flagstaff          4   59    8 13:21  1:32  1:41    5   41:28 21.7  1:19    2   20:14  6:45 1:18:02 
    6   32 Curtis Billmeyer        Plymouth           MN  57   12 14:48  1:41  1:52    1   39:47 22.6  1:11    3   21:09  7:03 1:18:45 
    7  437 Thorn Turner            Shorewood          MN  56    1 11:08  1:16  1:37   14   47:50 18.8  0:55    4   21:11  7:04 1:22:39 
    8  218 David Knack             Prior Lake         MN  56    6 12:09  1:23  2:00    9   43:41 20.6  0:56   10   24:32  8:11 1:23:16 
    9  388 Stuart Smith            Eden Prairie       MN  57   10 13:54  1:35  2:24    8   42:56 21.0  1:09   13   25:27  8:29 1:25:48 
   10  289 Thomas Moser            Minneapolis        MN  56   17 18:12  2:05  1:37    7   42:32 21.2  1:54    9   23:33  7:51 1:27:46 
   11  237 Dwight Larsen           Plymouth           MN  56   13 15:23  1:45  2:18   12   46:20 19.4  0:53   11   25:11  8:24 1:30:03 
   12  163 Rich Heytens            Brooklyn Park      MN  56   11 14:40  1:40  2:30   10   44:43 20.1  1:10   15   27:06  9:02 1:30:08 
   13  234 Dan Lagermeier          Minnetonka         MN  56   16 16:52  1:55  2:22   11   45:46 19.7  1:30   12   25:13  8:25 1:31:42 
   14  255 Daniel Lynch            Saint Paul         MN  59   15 16:18  1:52  4:37   13   47:27 19.0  1:57    8   23:16  7:46 1:33:33 
   15  147 Ed Hanzlik              Shorewood          MN  57    9 13:50  1:35  2:55   15   49:26 18.2  1:04   14   26:44  8:55 1:33:57 
   16  285 David Moore             Saint Paul         MN  56   14 15:53  1:49  6:33   16   53:07 16.9  2:47   16   27:08  9:03 1:45:27 
       256 Dave MacDougal          Minnetonka         MN  55    5 11:58  1:22  1:52                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   58 Brenda Conzet           Buffalo            MN  58    1 14:31  1:39  3:17    1   50:11 17.9  3:40    2   26:47  8:56 1:38:25 
    2  226 Kathy Kraus             Saint James City   FL  56    3 19:06  2:11  3:08    3   54:32 16.5  1:00    1   25:52  8:38 1:43:36 
    3  242 Julie Lensing           Wayzata            MN  58    2 16:51  1:55  4:14    2   50:51 17.7  2:43    3   29:27  9:49 1:44:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  279 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61    1 10:59  1:15  3:51    1   43:15 20.8  1:01    3   24:15  8:05 1:23:20 
    2   28 Thomas Bergren          Blaine             MN  62    6 13:48  1:34  2:06    2   43:27 20.7  1:30    1   22:32  7:31 1:23:21 
    3  138 Steve Gunther           Excelsior          MN  61    2 12:53  1:28  1:46    3   44:08 20.4  0:57    6   27:00  9:00 1:26:42 
    4   98 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  64    3 13:11  1:30  3:41    4   44:43 20.1  2:36    7   27:24  9:08 1:31:33 
    5  340 Robert Roby             Cambridge          MN  60   10 15:54  1:49  3:05    5   46:33 19.3  2:18    4   24:40  8:14 1:32:29 
    6  136 Jeffrey Groffsky        Edina              MN  60    7 13:54  1:35  3:00    7   47:47 18.8  1:26    5   26:27  8:49 1:32:32 
    7   95 Stanton Fitting         Buffalo            MN  64    5 13:32  1:33  2:16   11   52:17 17.2  2:10    2   23:48  7:56 1:34:01 
    8  142 Joe Guttman             Eden Prairie       MN  60    4 13:13  1:31  2:38    6   47:34 18.9  1:52   13   31:25 10:29 1:36:39 
    9  193 Richard Jahnke          Edina              MN  62    8 14:50  1:42  5:10    8   48:56 18.4  1:04   10   28:59  9:40 1:38:56 
   10  407 Michael Sund            Wayzata            MN  60   11 16:37  1:54  4:36   14   53:05 17.0  2:43    8   27:29  9:10 1:44:28 
   11   75 Richard Dolski          Chaska             MN  61   13 18:31  2:07  3:41   15   53:11 16.9  1:26    9   28:33  9:31 1:45:21 
   12  280 Peter Miller            Zimmerman          MN  61   12 18:23  2:06  3:00   13   52:59 17.0  1:40   12   29:47  9:56 1:45:47 
   13   91 Eduardo Fernandes       Chanhassen         MN  64   14 19:38  2:14  5:47   12   52:41 17.1  1:35   14   32:57 10:59 1:52:36 
   14  167 William Hintz           Oconomowoc         WI  60   15 20:42  2:22  4:30   16   59:30 15.1  2:14   11   29:14  9:45 1:56:08 
   15  324 Mike Prochno            Excelsior          MN  62   17 23:51  2:43  6:13   18 1:03:19 14.2  1:56   15   33:40 11:14 2:08:58 
   16  186 Steve Hughes            Excelsior          MN  60   16 21:47  2:29  8:07   17   59:47 15.1  1:08   16   44:43 14:55 2:15:30 
       462 Duane Whittaker         Minneapolis        MN  63    9 15:28  1:46  4:55   10   51:54 17.3  2:24                            
       378 Daniel Sieben           Edina              MN  60   18 24:15  2:46  3:21    9   51:17 17.5                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  137 Helen Gunther           Excelsior          MN  62    1 15:28  1:46  2:01    1   45:42 19.7  1:00    1   24:18  8:06 1:28:26 
    2  323 Terri Prange            Good Thunder       MN  60    2 16:47  1:55  3:14    2   52:19 17.2  2:12    2   25:59  8:40 1:40:30 
    3  310 Susan Otten             Wayzata            MN  62    3 20:39  2:21  4:24    3 1:08:27 13.1  0:56    3   28:34  9:32 2:02:58 
       352 Coleen Rowley           Apple Valley       MN  64    4 23:33  2:41  2:54                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  429 Steve Thon              Chippewa Falls     WI  67    2 15:25  1:46  3:24    2   50:11 17.9  2:15    2   27:08  9:03 1:38:21 
    2   81 Michael Erdall          Edina              MN  65    1 15:19  1:45  2:37    3   50:41 17.8  0:54    4   29:57  9:59 1:39:26 
    3  263 Frank Mahoney           Eden Prairie       MN  68    3 16:51  1:55  5:54    1   49:33 18.2  2:32    1   26:13  8:45 1:41:00 
    4   86 George Fantauzza        Buffalo            MN  67    6 27:51  3:10  6:23    4   53:04 17.0  2:53    3   28:39  9:33 1:58:48 
    5  283 Andy Mitchell           Minnetonka         MN  67    5 18:33  2:07  4:15    5 1:00:38 14.8  0:56    5   36:24 12:08 2:00:45 
    6  207 Joe Kandiko             Excelsior          MN  69    4 17:26  1:59  4:26    6 1:05:28 13.7  3:57    6   41:42 13:54 2:12:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  339 Deborah Roberts         Northfield         MN  68    1 16:41  1:54  2:10    2   53:23 16.9  1:59    1   29:19  9:47 1:43:30 
    2  356 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65    3 19:19  2:12  4:18    1   53:22 16.9  1:55    3   32:14 10:45 1:51:05 
    3  103 Connie Foster           River Falls        WI  68    2 17:52  2:02  3:25    3   56:52 15.8  2:47    2   30:19 10:07 1:51:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   62 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  70    1 17:35  2:00  2:48    1   52:15 17.2  2:37    1   27:47  9:16 1:43:01 
    2  320 Doug Pfaff              Minneapolis        MN  75    3 18:25  2:06  7:05    3   55:19 16.3  3:25    3   33:37 11:13 1:57:49 
    3  420 Mike Tenney             Excelsior          MN  74    2 17:55  2:03  4:27    2   53:49 16.7  2:58    5   39:17 13:06 1:58:24 
    4  347 Jim Rohde               Shakopee           MN  74    5 24:00  2:44  4:56    4 1:01:55 14.5  1:22    4   37:37 12:33 2:09:49 
    5  181 Jerry House             Woodbury           MN  71    4 23:34  2:41  5:27    5 1:12:01 12.5  3:34    2   33:36 11:12 2:18:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  421 Anna Terry              Saint Paul         MN  95    1 14:24  1:39  3:06    1   48:25 18.6  1:46    1   26:23  8:48 1:34:03 

Total Registered:                        504
Total Number of Team Finishers:           17
Total Number of Individual Finishers:    408
Number of Male   Finishers:              262
Number of Female Finishers:              146
Did not Finish Race or Did Not Start:     78