Clearwater, MN
6/29/2019











                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                                    Clearwater - MN - June 29, 2019
                                         SPRINT .44 Mile Swim - 14.33 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     299 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28 M     2 10:36  1:23  0:48    1   36:52 23.3  0:53    2   19:15  6:13 1:08:22 
    2   1/4     303 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M     1 10:16  1:20  0:47    7   38:25 22.4  0:43    1   18:50  6:05 1:08:59 
    3   2/4     352 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M     5 11:03  1:26  0:41   10   38:37 22.3  0:57    4   20:42  6:41 1:11:58 
    4   1/10    274 Sara Rondorf            Andover            MN  41 F    14 12:22  1:36  0:50    3   37:43 22.8  0:54   11   23:00  7:26 1:14:47 
    5   2/10    142 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  43 F    33 13:45  1:47  0:49    4   37:53 22.7  1:04    6   21:46  7:02 1:15:15 
    6   1/5     129 Lori Deschamps          Anchorage          AK  48 F    13 12:21  1:36  1:10    8   38:29 22.3  0:53    9   22:39  7:19 1:15:31 
    7   3/4     271 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M    15 12:27  1:37  0:53   21   41:29 20.7  0:53    3   19:52  6:25 1:15:32 
    8   1/6     285 Josh Sell               Waconia            MN  40 M    16 12:33  1:38  1:24   12   39:54 21.5  1:37    7   21:50  7:03 1:17:16 
    9   1/9     237 Jim Nack                Madison Lake       MN  59 M     7 12:11  1:35  1:11    6   38:21 22.4  1:03   22   25:27  8:13 1:18:11 
   10   1/3     346 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  30 M    18 12:45  1:39  1:06   13   40:05 21.5  1:08   14   23:51  7:42 1:18:54 
   11   1/6     190 Jim Kampa               Plymouth           MN  47 M    39 14:21  1:52  1:15    5   38:07 22.6  1:16   20   24:55  8:03 1:19:52 
   12   1/5     182 Macy Iyer               Edina              MN  15 F    23 13:02  1:41  0:26   52   44:43 19.2  0:49    5   21:02  6:48 1:20:00 
   13   1/6     302 Greg Swenson            Rogers             MN  50 M     6 11:51  1:32  1:18   11   39:32 21.7  1:11   32   26:32  8:34 1:20:22 
   14   1/4     317 Mariane Walin           Princeton          MN  34 F    22 13:00  1:41  0:25   23   41:33 20.7  1:10   17   24:20  7:51 1:20:26 
   15   2/5     176 Tyler Holmvik           Minneapolis        MN  25 M    19 12:47  1:40  2:41   20   41:22 20.8  1:55    8   22:29  7:16 1:21:12 
   16   2/5     255 Caroline Peterson       Northfield         MN  16 F     4 10:59  1:26  0:56   50   44:30 19.3  1:08   15   23:53  7:42 1:21:23 
   17   1/6     162 Luke Harned             Mahtomedi          MN  66 M    42 14:35  1:53  1:28    9   38:35 22.3  1:14   26   25:48  8:20 1:21:38 
   18   1/1     273 Jeremy Rondorf          Andover            MN  44 M    31 13:31  1:45  1:09    2   37:29 22.9  1:06   48   28:49  9:18 1:22:03 
   19   2/6     286 Bradley Severson        Minnetonka         MN  52 M    27 13:30  1:45  1:41   33   42:30 20.2  1:43   10   22:49  7:22 1:22:10 
   20   3/6     130 Scott Dezurik           Avon               MN  51 M    55 15:33  2:01  1:10   16   40:42 21.1  1:12   18   24:25  7:53 1:23:00 
   21   1/2     152 Jake Gohl               Monticello         MN  24 M    53 15:31  2:01  0:55   32   42:23 20.3  0:56   13   23:31  7:35 1:23:13 
   22   2/6     295 Andrew Steiner          Edina              MN  40 M    10 12:14  1:35  2:08   46   43:58 19.6  1:22   19   24:41  7:58 1:24:21 
   23   1/5     168 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  37 M    11 12:14  1:35  1:32   24   41:37 20.7  1:08   40   27:54  9:00 1:24:23 
   24   2/6     214 Scott MacKenzie         Big Lake           MN  49 M    28 13:30  1:45  1:14   28   42:07 20.4  1:49   27   26:01  8:24 1:24:39 
   25   3/6     143 Nick Folger             Corcoran           MN  43 M    40 14:23  1:52  2:12   34   42:38 20.2  1:42   16   24:09  7:48 1:25:02 
   26   1/5     348 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  39 F    48 14:51  1:56  1:10   19   41:12 20.9  1:37   31   26:18  8:29 1:25:05 
   27   4/6     351 George Morris           St. Cloud          MN  52 M    63 16:03  2:05  1:12   25   41:53 20.5  0:57   21   25:04  8:06 1:25:08 
   28   2/9     298 Steve Stolz             Forest Lake        MN  59 M     8 12:12  1:35  1:05   45   43:32 19.8  1:18   36   27:19  8:49 1:25:25 
   29   4/6     244 Chris Nichols           Dayton             MN  40 M    43 14:37  1:54  0:54   42   43:20 19.8  1:03   24   25:40  8:17 1:25:32 
   30   3/10    215 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42 F    41 14:34  1:53  1:18   39   43:06 19.9  1:01   34   26:44  8:38 1:26:41 
   31   3/5     293 Robert Simson           Minnetonka         MN  27 M     3 10:41  1:23  2:25   15   40:35 21.2  2:23   59   30:41  9:54 1:26:42 
   32   1/3     272 Thomas Rohman           South Haven        MN  73 M    50 15:15  1:59  1:36   29   42:08 20.4  1:32   30   26:16  8:29 1:26:45 
   33   5/6     267 Dan Reitsma             Carver             MN  41 M    58 15:50  2:03  2:08   18   41:05 20.9  1:46   29   26:16  8:29 1:27:04 
   34   2/3     208 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  31 M    44 14:41  1:54  2:00   60   46:07 18.6  1:07   12   23:16  7:31 1:27:08 
   35   5/6     107 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  50 M    25 13:10  1:42  2:31   14   40:22 21.3  1:35   56   30:16  9:46 1:27:51 
   36   2/4     207 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  32 F    24 13:04  1:42  1:52   61   46:32 18.5  1:01   23   25:28  8:13 1:27:56 
   37   6/6     196 Tom Kleven              Minneapolis        MN  52 M    47 14:47  1:55  2:26   43   43:21 19.8  1:38   28   26:04  8:25 1:28:14 
   38   3/5     109 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16 F    54 15:31  2:01  1:05   49   44:17 19.4  0:59   33   26:34  8:35 1:28:24 
   39   3/9     306 David Thoma             Annandale          MN  58 M    26 13:25  1:44  2:36   44   43:29 19.8  1:30   38   27:50  8:59 1:28:47 
   40   4/9     119 Chris Chinander         Carver             MN  58 M     9 12:13  1:35  1:40   22   41:31 20.7  1:44   67   31:52 10:17 1:28:59 
   41   2/3     194 Daniel Kirk             Blaine             MN  73 M    34 13:53  1:48  1:46   36   42:58 20.0  1:18   50   29:16  9:27 1:29:09 
   42   5/9     202 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  56 M    46 14:44  1:55  1:40   38   43:02 20.0  1:06   47   28:49  9:18 1:29:18 
   43   3/6     270 Jason Riley             Maple Grove        MN  48 M    56 15:44  2:02  2:02   31   42:22 20.3  2:31   35   27:04  8:44 1:29:40 
   44   1/5     149 Susan Froelich          Albertville        MN  55 F    49 15:05  1:57  1:38   37   42:58 20.0  1:37   46   28:42  9:16 1:29:58 
   45   4/6     345 Timothy Dorfner         Sauk Rapids        MN  46 M    57 15:46  2:03  2:14   40   43:16 19.9  1:38   39   27:50  8:59 1:30:43 
   46   3/4     277 Emily Rothstein         St. Cloud          MN  30 F    59 15:53  2:04  1:43   59   46:07 18.6  1:19   25   25:44  8:18 1:30:43 
   47   2/5     118 Aaron Chinander         Carver             MN  36 M    45 14:43  1:55  1:29   48   44:09 19.5  1:31   54   29:56  9:40 1:31:46 
   48   4/4     131 Hunter Doherty          Vadnais Heights    MN  16 M    20 12:48  1:40  2:28   27   42:05 20.4  1:38   74   33:10 10:42 1:32:06 
   49   4/10    245 Sarah Nichols           Dayton             MN  41 F    37 14:07  1:50  0:52   69   48:26 17.8  1:06   41   28:00  9:02 1:32:28 
   50   5/6     269 Greg Richter            Burnsville         MN  45 M    38 14:14  1:51  2:08   17   40:49 21.1  2:39   73   32:42 10:33 1:32:31 
   51   1/2     121 Doug Collison           Eden Prairie       MN  63 M    64 16:21  2:07  2:03   26   41:58 20.5  1:21   61   31:00 10:00 1:32:41 
   52   1/5     230 Angela Morelli          Lakeville          MN  53 F    60 15:55  2:04  1:41   41   43:17 19.9  1:53   55   29:59  9:41 1:32:44 
   53   6/9     212 Jay Lyons               Minneapolis        MN  55 M    36 14:00  1:49  2:41   35   42:53 20.0  1:50   69   32:18 10:25 1:33:40 
   54   4/5     108 Macy Bell               Maple Grove        MN  14 F    52 15:22  1:59  1:17   70   48:50 17.6  1:02   43   28:13  9:06 1:34:42 
   55   3/5     308 Kyle Thureen            Andover            MN  36 M    17 12:36  1:38  2:55   66   47:26 18.1  1:09   60   30:51  9:58 1:34:55 
   56   2/2     115 Bill Burns              Moorhead           MN  61 M    67 16:51  2:11  2:43   57   45:49 18.8  2:38   37   27:50  8:59 1:35:49 
   57   4/5     284 Greg Schutte            Blaine             MN  37 M    29 13:31  1:45  1:41   54   44:58 19.1  1:50   83   34:10 11:01 1:36:08 
   58   5/10    259 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  42 F    51 15:19  1:59  2:07   30   42:17 20.3  1:53   87   34:41 11:12 1:36:15 
   59   6/6     321 Shawn Williams          Saint Michael      MN  40 M    74 17:17  2:14  1:55   64   47:08 18.2  2:17   44   28:22  9:09 1:36:58 
   60   6/10    200 Gretchen Langbehn       South Haven        MN  41 F    79 18:04  2:21  2:13   58   45:59 18.7  2:20   45   28:26  9:11 1:37:01 
   61   7/9     262 Tony Ramunno            Dayton             MN  57 M    84 18:26  2:23  1:44   51   44:37 19.3  1:32   62   31:16 10:06 1:37:34 
   62   2/6     227 Bill Minge              St. Louis Park     MN  67 M    80 18:11  2:21  3:35   62   47:00 18.3  1:57   42   28:11  9:06 1:38:52 
   63   2/5     171 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45 F    71 16:59  2:12  1:49   65   47:11 18.2  1:28   65   31:44 10:15 1:39:11 
   64   2/5     307 Sarah Thompson          Rogers             MN  38 F    66 16:42  2:10  2:29   71   49:18 17.4  1:59   49   28:58  9:21 1:39:23 
   65   2/2     185 Alexander Johannes      Bemidji            MN  24 M    32 13:38  1:46  3:57   77   50:09 17.1  2:14   53   29:52  9:38 1:39:47 
   66   7/10    216 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  40 F    21 12:57  1:41  2:19   73   49:37 17.3  2:37   72   32:33 10:30 1:40:02 
   67   3/3     123 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  70 M    70 16:59  2:12  2:46   55   45:22 19.0  2:49   70   32:25 10:28 1:40:19 
   68   3/6     265 Steve Regli             Lakeville          MN  67 M    72 17:03  2:13  2:15   63   47:06 18.3  1:56   77   33:23 10:46 1:41:41 
   69   8/10    314 Angela Volk             Plymouth           MN  43 F    83 18:21  2:23  1:42   68   48:11 17.8  1:46   66   31:45 10:15 1:41:42 
   70   5/5     234 Ryan Morse              Sartell            MN  36 M    77 17:58  2:20  2:41   47   44:06 19.5  2:03   89   34:57 11:17 1:41:44 
   71   1/3     250 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  60 F    87 18:32  2:24  2:11   56   45:37 18.8  1:49   85   34:23 11:06 1:42:29 
   72   8/9     289 Christopher Sieben      St. Joseph         MN  55 M    12 12:17  1:36  1:55   93   56:31 15.2  1:40   64   31:41 10:14 1:44:01 
   73   3/5     228 Heather Moody           Maple Grove        MN  47 F    76 17:56  2:19  2:42   67   47:40 18.0  2:31   80   33:46 10:54 1:44:34 
   74   2/5     166 Amy Hertle              White Bear Lake    MN  52 F    61 15:56  2:04  3:29   82   50:50 16.9  2:12   71   32:30 10:30 1:44:56 
   75   2/3     217 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  60 F    93 19:22  2:30  1:30   79   50:13 17.1  1:04   82   34:02 10:59 1:46:09 
   76   3/3     163 Devin Harrington        Minneapolis        MN  32 M    35 13:56  1:48  3:16   75   50:03 17.2  2:34   96   36:33 11:48 1:46:21 
   77   1/2     157 Kathryn Gustafson       St. Paul           MN  27 F    91 19:02  2:28  2:04   90   54:49 15.7  1:05   52   29:42  9:35 1:46:40 
   78   1/2     153 Dianne Gregory          St Paul            MN  68 F    69 16:58  2:12  2:09   76   50:04 17.2  2:57   90   35:21 11:24 1:47:27 
   79   2/2     278 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65 F    85 18:27  2:23  2:31   74   50:00 17.2  2:05   88   34:53 11:15 1:47:53 
   80   3/5     213 Jill Macioch            White Bear Townshi MN  52 F    90 18:45  2:26  2:51   78   50:13 17.1  2:13   84   34:14 11:03 1:48:14 
   81   4/4     103 Heidi Albrecht          Willmar            MN  34 F    62 15:58  2:04  1:55   87   53:55 15.9  1:51   92   35:41 11:31 1:49:18 
   82   2/2     300 Frederique St-Pierre    Rochester          MN  26 F    82 18:13  2:22  3:18   84   51:51 16.6  2:16   81   33:52 10:56 1:49:29 
   83   9/9     324 Ed Yorobe               Bloomington        MN  58 M    78 18:03  2:20  5:48   81   50:38 17.0  3:01   75   33:12 10:43 1:50:40 
   84   4/6     191 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  66 M    73 17:03  2:13  3:08   53   44:53 19.2  2:30  104   43:10 13:56 1:50:43 
   85   4/5     167 Amber Hill              Chisago City       MN  48 F    97 19:48  2:34  1:40   89   54:44 15.7  2:22   79   33:40 10:52 1:52:12 
   86   9/10    127 Rita Czapko             Lino Lakes         MN  41 F    89 18:39  2:25  3:41   92   55:29 15.5  3:11   63   31:32 10:11 1:52:29 
   87   3/5     316 Nicole Walerius         Albertville        MN  38 F    92 19:06  2:28  5:14   85   52:25 16.4  2:55   76   33:14 10:43 1:52:51 
   88   5/5     318 Leigh Welch             Oak Grove,         MN  47 F    30 13:31  1:45  4:54   86   53:12 16.2  2:53   98   38:42 12:29 1:53:10 
   89   5/6     288 Dave Sibley             St. Michael        MN  67 M   102 20:54  2:42  5:05   80   50:18 17.1  3:23   86   34:37 11:10 1:54:14 
   90   3/3     242 Shannon Nelson          St. Paul           MN  62 F    65 16:33  2:09  3:09   83   51:33 16.7  2:33  100   41:42 13:27 1:55:28 
   91   4/5     195 Kari Kleven             Minneapolis        MN  52 F    86 18:30  2:24  3:30   91   55:21 15.5  2:58   95   36:22 11:44 1:56:40 
   92   2/5     175 Cynthia Holmvik         Apple Valley       MN  57 F    98 19:58  2:35  5:50   88   54:24 15.8  4:21   68   32:14 10:24 1:56:44 
   93   4/5     156 Dan Gustafson           Cokato             MN  26 M    88 18:34  2:24  3:05  107 1:05:00 13.2  1:17   51   29:30  9:31 1:57:23 
   94   4/5     184 Melissa Jannakos        Roseville          MN  37 F    75 17:33  2:16  3:47   94   56:47 15.1  2:50   97   37:43 12:10 1:58:39 
   95   5/5     111 Emma Berthiaume         South Haven        MN  19 F   103 21:26  2:47  5:38  105 1:04:06 13.4  2:07   57   30:33  9:52 2:03:48 
   96  10/10    112 Jennifer Berthiaume     South Haven        MN  42 F   104 21:28  2:47  5:36  104 1:04:01 13.4  2:12   58   30:34  9:52 2:03:49 
   97   3/5     116 Linda Byrne             St. Paul           MN  58 F    99 20:07  2:36  2:21   97   58:34 14.7  1:49  105   43:26 14:01 2:06:15 
   98   4/5     102 Nancy Albares           Monticello         MN  58 F   106 23:18  3:01  2:26  102 1:03:01 13.6  2:02   91   35:35 11:29 2:06:20 
   99   1/3     264 Shannon Reagan          Monticello         MN  42 F    94 19:23  2:31  1:23   95   57:22 15.0  2:22  106   46:22 14:58 2:06:51 
  100   5/5     313 David Veljkovich        St Cloud           MN  28 M   108 25:19  3:17  3:57   99   59:44 14.4  1:54   93   36:03 11:38 2:06:56 
  101   6/6     283 Jeremy Schuman          Big Lake           MN  45 M    96 19:47  2:34  4:18  106 1:04:22 13.4  3:36   94   36:18 11:43 2:08:20 
  102   1/2     158 MacKenzie Gustafson     Cokato             MN  20 F    95 19:28  2:31  1:59  109 1:12:26 11.9  1:05   78   33:24 10:47 2:08:21 
  103   6/6     279 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  65 M    81 18:12  2:22  4:09   72   49:35 17.3  2:18  108   54:31 17:35 2:08:43 
  104   5/5     254 Laura Perry             Eagan              MN  52 F   100 20:25  2:39  4:07  101 1:01:50 13.9  2:54   99   39:40 12:48 2:08:54 
  105   5/5     139 Karin Evans             Saint Augusta      MN  39 F   107 23:37  3:03  3:06   98   59:08 14.5  1:26  102   42:58 13:52 2:10:13 
  106   2/3     188 Merilee Johnson         Inver Grove Hts    MN  53 F   105 21:52  2:50  3:11   96   57:49 14.9  4:28  103   43:01 13:53 2:10:20 
  107   2/2     290 Kayla Siebold           Burnsville         MN  22 F    68 16:56  2:12  5:15  100 1:01:32 14.0  3:09  107   49:27 15:57 2:16:16 
  108   5/5     243 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  59 F   109 32:51  4:15  3:26  103 1:03:07 13.6  2:59  101   42:31 13:43 2:24:52 
  109   3/3     310 Rose Tonn               Maple Grove        MN  33 F   101 20:45  2:41  3:37  108 1:12:05 11.9  4:18  109 1:08:33 22:07 2:49:15 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  330 Bord-RamBo                                       1 12:45  1:39  0:24    1   39:24 21.8  0:47    1   27:26  8:51 1:20:43 
           John Rammel , Brian Boehmer , Jason Borden             


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  338 Moore Lamp                                       2 16:40  2:10  2:18    1   43:24 19.8  0:52    2   30:54  9:58 1:34:06 
           Cindy Lamp , Cindy Lamp , Tammy Moore                  
    2  342 Tri Chicks                                       1 12:57  1:41  0:47    3   56:23 15.2  0:57    1   25:24  8:12 1:36:25 
           Ellie Rothfork , Mackenzie Lee , Farrah Machula        
    3  343 tri our best                                     4 26:41  3:27  0:32    2   50:27 17.0  0:58    3   38:12 12:20 1:56:48 
           Erin Nickell , Cindi Woolhouse , Kelly Carruth         
    4  341 Team Sole                                        3 23:52  3:05  0:42    4   57:35 14.9  0:49    4   42:21 13:40 2:05:17 
           Trish Gehler-Mitchell , Jennifer Tvrdik , Teresa Lovej 


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  329 Apollo Eagles                                    1 12:02  1:34  0:20    4   46:05 18.7  0:43    1   20:42  6:41 1:19:49 
           Kallen Hanzsek-Brill , Alexandra Badger , Malcolm Snow 
    2  339 New adventures                                   8 18:33  2:24  0:55    1   36:17 23.7  0:54    2   26:05  8:25 1:22:41 
           Jonah Johannes , Robert Musielewicz , Victoria Johanne 
    3  335 Helga, Emily, & Rick                             2 13:09  1:42  0:51    3   44:47 19.2  0:55    5   32:20 10:26 1:32:01 
           Rick Bauerly , Emily Erickson , Helga Bauerly          
    4  328 A Family Affair                                  5 15:43  2:02  1:45    2   41:44 20.6  0:57    8   34:41 11:12 1:34:48 
           Travis Heidebrink , Travis Heidebrink , Kristin Staple 
    5  344 Two oldies and a Spring C                        6 16:40  2:10  0:40    5   48:17 17.8  0:53    6   32:32 10:30 1:39:00 
           Cindy Lamp , Dennis Gregory , Barb Gregory             
    6  334 Go getters                                       3 13:43  1:47  0:48    7   56:21 15.3  0:50    3   30:11  9:44 1:41:50 
           Mary Kraus , Lisa Fontaine , Norston Fonaine           
    7  336 Mahowald Kids                                    4 15:11  1:58  0:32    6   54:06 15.9  0:41    4   31:28 10:09 1:41:55 
           Tyler Mahowald , Megan Mahowald , Ryan Mahowald        
    8  332 CLA 2                                           10 19:53  2:35  0:33    8   56:46 15.1  0:55    7   34:10 11:01 1:52:14 
           Zach Varner , Aaron Traut , Kari Zabinski              
    9  340 Survivalists                                     7 16:43  2:10  0:40    9 1:13:57 11.6  0:49   10   40:36 13:06 2:12:44 
           Gary Ryan , Sarai Moreno , Matt Keithly                
   10  331 CLA 1                                            9 19:17  2:30  0:38   10 1:23:05 10.3  0:44    9   34:59 11:17 2:18:41 
           Chloe Leinen , Justin Braith , Michelle Kumar          


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 333 Ty Nimens               Waite Park         MN            1 12:35  1:38  0:51                            1   25:06  8:06 1:37:39 
 337 Jill Stadel             St. Cloud          MN            2 17:14  2:14  0:44    1   43:08 19.9                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M   10:16  1:20 
    2 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28 M   10:36  1:23 
    3 Robert Simson           Minnetonka         MN  27 M   10:41  1:23 
    4 Caroline Peterson       Northfield         MN  16 F   10:59  1:26 
    5 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M   11:03  1:26 
    6 Greg Swenson            Rogers             MN  50 M   11:51  1:32 
    7 Jim Nack                Madison Lake       MN  59 M   12:11  1:35 
    8 Steve Stolz             Forest Lake        MN  59 M   12:12  1:35 
    9 Chris Chinander         Carver             MN  58 M   12:13  1:35 
   10 Andrew Steiner          Edina              MN  40 M   12:14  1:35 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28 M   36:52 23.3 
    2 Jeremy Rondorf          Andover            MN  44 M   37:29 22.9 
    3 Sara Rondorf            Andover            MN  41 F   37:43 22.8 
    4 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  43 F   37:53 22.7 
    5 Jim Kampa               Plymouth           MN  47 M   38:07 22.6 
    6 Jim Nack                Madison Lake       MN  59 M   38:21 22.4 
    7 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M   38:25 22.4 
    8 Lori Deschamps          Anchorage          AK  48 F   38:29 22.3 
    9 Luke Harned             Mahtomedi          MN  66 M   38:35 22.3 
   10 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M   38:37 22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Kyle Swenson            Rogers             MN  17 M   18:50  6:05 
    2 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28 M   19:15  6:13 
    3 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16 M   19:52  6:25 
    4 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M   20:42  6:41 
    5 Macy Iyer               Edina              MN  15 F   21:02  6:48 
    6 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  43 F   21:46  7:02 
    7 Josh Sell               Waconia            MN  40 M   21:50  7:03 
    8 Tyler Holmvik           Minneapolis        MN  25 M   22:29  7:16 
    9 Lori Deschamps          Anchorage          AK  48 F   22:39  7:19 
   10 Bradley Severson        Minnetonka         MN  52 M   22:49  7:22 


                      GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                      Clearwater - MN - June 29, 2019

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:38:25 Granite Equity       
===============================
  1  1:26:41   Marissa Mahowald                Sartell            MN 42 
  2  1:32:01  Helga, Emily, & Rick Rick Bauerly Saint Cloud        MN    
  3  1:34:06  Moore Lamp Cindy Lamp            Saint Cloud        MN    
  4  1:39:00  Two oldies and a Spring C Barbara Gregory Richmond           MN    
  5  1:41:55  Mahowald Kids Tyler Mahowald     Sartell            MN    
  6  1:56:48  tri our best Kelly Carruth       Saint Cloud        MN    




================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  299 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28    2 10:36  1:23  0:48    1   36:52 23.3  0:53    2   19:15  6:13 1:08:22 
    2  303 Kyle Swenson            Rogers             MN  17    1 10:16  1:20  0:47    4   38:25 22.4  0:43    1   18:50  6:05 1:08:59 
    3  352 Carson Deichman         Mankato            MN  16    4 11:03  1:26  0:41    6   38:37 22.3  0:57    4   20:42  6:41 1:11:58 
    4  271 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16   12 12:27  1:37  0:53   16   41:29 20.7  0:53    3   19:52  6:25 1:15:32 
    5  285 Josh Sell               Waconia            MN  40   13 12:33  1:38  1:24    8   39:54 21.5  1:37    5   21:50  7:03 1:17:16 
    6  237 Jim Nack                Madison Lake       MN  59    6 12:11  1:35  1:11    3   38:21 22.4  1:03   16   25:27  8:13 1:18:11 
    7  346 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  30   15 12:45  1:39  1:06    9   40:05 21.5  1:08   10   23:51  7:42 1:18:54 
    8  190 Jim Kampa               Plymouth           MN  47   28 14:21  1:52  1:15    2   38:07 22.6  1:16   14   24:55  8:03 1:19:52 
    9  302 Greg Swenson            Rogers             MN  50    5 11:51  1:32  1:18    7   39:32 21.7  1:11   23   26:32  8:34 1:20:22 
   10  176 Tyler Holmvik           Minneapolis        MN  25   16 12:47  1:40  2:41   15   41:22 20.8  1:55    6   22:29  7:16 1:21:12 
   11  162 Luke Harned             Mahtomedi          MN  66   30 14:35  1:53  1:28    5   38:35 22.3  1:14   18   25:48  8:20 1:21:38 
   12  286 Bradley Severson        Minnetonka         MN  52   20 13:30  1:45  1:41   26   42:30 20.2  1:43    7   22:49  7:22 1:22:10 
   13  130 Scott Dezurik           Avon               MN  51   38 15:33  2:01  1:10   12   40:42 21.1  1:12   12   24:25  7:53 1:23:00 
   14  152 Jake Gohl               Monticello         MN  24   37 15:31  2:01  0:55   25   42:23 20.3  0:56    9   23:31  7:35 1:23:13 
   15  295 Andrew Steiner          Edina              MN  40    9 12:14  1:35  2:08   36   43:58 19.6  1:22   13   24:41  7:58 1:24:21 
   16  168 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  37   10 12:14  1:35  1:32   18   41:37 20.7  1:08   29   27:54  9:00 1:24:23 
   17  214 Scott MacKenzie         Big Lake           MN  49   21 13:30  1:45  1:14   22   42:07 20.4  1:49   19   26:01  8:24 1:24:39 
   18  143 Nick Folger             Corcoran           MN  43   29 14:23  1:52  2:12   27   42:38 20.2  1:42   11   24:09  7:48 1:25:02 
   19  351 George Morris           St. Cloud          MN  52   42 16:03  2:05  1:12   19   41:53 20.5  0:57   15   25:04  8:06 1:25:08 
   20  298 Steve Stolz             Forest Lake        MN  59    7 12:12  1:35  1:05   35   43:32 19.8  1:18   25   27:19  8:49 1:25:25 
   21  244 Chris Nichols           Dayton             MN  40   31 14:37  1:54  0:54   32   43:20 19.8  1:03   17   25:40  8:17 1:25:32 
   22  293 Robert Simson           Minnetonka         MN  27    3 10:41  1:23  2:25   11   40:35 21.2  2:23   38   30:41  9:54 1:26:42 
   23  272 Thomas Rohman           South Haven        MN  73   36 15:15  1:59  1:36   23   42:08 20.4  1:32   22   26:16  8:29 1:26:45 
   24  267 Dan Reitsma             Carver             MN  41   41 15:50  2:03  2:08   14   41:05 20.9  1:46   21   26:16  8:29 1:27:04 
   25  208 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  31   32 14:41  1:54  2:00   44   46:07 18.6  1:07    8   23:16  7:31 1:27:08 
   26  107 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  50   18 13:10  1:42  2:31   10   40:22 21.3  1:35   37   30:16  9:46 1:27:51 
   27  196 Tom Kleven              Minneapolis        MN  52   35 14:47  1:55  2:26   33   43:21 19.8  1:38   20   26:04  8:25 1:28:14 
   28  306 David Thoma             Annandale          MN  58   19 13:25  1:44  2:36   34   43:29 19.8  1:30   27   27:50  8:59 1:28:47 
   29  119 Chris Chinander         Carver             MN  58    8 12:13  1:35  1:40   17   41:31 20.7  1:44   43   31:52 10:17 1:28:59 
   30  194 Daniel Kirk             Blaine             MN  73   24 13:53  1:48  1:46   29   42:58 20.0  1:18   33   29:16  9:27 1:29:09 
   31  202 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  56   34 14:44  1:55  1:40   30   43:02 20.0  1:06   32   28:49  9:18 1:29:18 
   32  270 Jason Riley             Maple Grove        MN  48   39 15:44  2:02  2:02   24   42:22 20.3  2:31   24   27:04  8:44 1:29:40 
   33  345 Timothy Dorfner         Sauk Rapids        MN  46   40 15:46  2:03  2:14   31   43:16 19.9  1:38   28   27:50  8:59 1:30:43 
   34  118 Aaron Chinander         Carver             MN  36   33 14:43  1:55  1:29   38   44:09 19.5  1:31   36   29:56  9:40 1:31:46 
   35  131 Hunter Doherty          Vadnais Heights    MN  16   17 12:48  1:40  2:28   21   42:05 20.4  1:38   47   33:10 10:42 1:32:06 
   36  269 Greg Richter            Burnsville         MN  45   27 14:14  1:51  2:08   13   40:49 21.1  2:39   46   32:42 10:33 1:32:31 
   37  121 Doug Collison           Eden Prairie       MN  63   43 16:21  2:07  2:03   20   41:58 20.5  1:21   40   31:00 10:00 1:32:41 
   38  212 Jay Lyons               Minneapolis        MN  55   26 14:00  1:49  2:41   28   42:53 20.0  1:50   44   32:18 10:25 1:33:40 
   39  308 Kyle Thureen            Andover            MN  36   14 12:36  1:38  2:55   48   47:26 18.1  1:09   39   30:51  9:58 1:34:55 
   40  115 Bill Burns              Moorhead           MN  61   44 16:51  2:11  2:43   43   45:49 18.8  2:38   26   27:50  8:59 1:35:49 
   41  284 Greg Schutte            Blaine             MN  37   22 13:31  1:45  1:41   41   44:58 19.1  1:50   50   34:10 11:01 1:36:08 
   42  321 Shawn Williams          Saint Michael      MN  40   48 17:17  2:14  1:55   47   47:08 18.2  2:17   31   28:22  9:09 1:36:58 
   43  262 Tony Ramunno            Dayton             MN  57   53 18:26  2:23  1:44   39   44:37 19.3  1:32   41   31:16 10:06 1:37:34 
   44  227 Bill Minge              St. Louis Park     MN  67   51 18:11  2:21  3:35   45   47:00 18.3  1:57   30   28:11  9:06 1:38:52 
   45  185 Alexander Johannes      Bemidji            MN  24   23 13:38  1:46  3:57   51   50:09 17.1  2:14   35   29:52  9:38 1:39:47 
   46  123 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  70   45 16:59  2:12  2:46   42   45:22 19.0  2:49   45   32:25 10:28 1:40:19 
   47  265 Steve Regli             Lakeville          MN  67   46 17:03  2:13  2:15   46   47:06 18.3  1:56   49   33:23 10:46 1:41:41 
   48  234 Ryan Morse              Sartell            MN  36   49 17:58  2:20  2:41   37   44:06 19.5  2:03   52   34:57 11:17 1:41:44 
   49  289 Christopher Sieben      St. Joseph         MN  55   11 12:17  1:36  1:55   54   56:31 15.2  1:40   42   31:41 10:14 1:44:01 
   50  163 Devin Harrington        Minneapolis        MN  32   25 13:56  1:48  3:16   50   50:03 17.2  2:34   55   36:33 11:48 1:46:21 
   51  324 Ed Yorobe               Bloomington        MN  58   50 18:03  2:20  5:48   53   50:38 17.0  3:01   48   33:12 10:43 1:50:40 
   52  191 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  66   47 17:03  2:13  3:08   40   44:53 19.2  2:30   56   43:10 13:56 1:50:43 
   53  288 Dave Sibley             St. Michael        MN  67   56 20:54  2:42  5:05   52   50:18 17.1  3:23   51   34:37 11:10 1:54:14 
   54  156 Dan Gustafson           Cokato             MN  26   54 18:34  2:24  3:05   57 1:05:00 13.2  1:17   34   29:30  9:31 1:57:23 
   55  313 David Veljkovich        St Cloud           MN  28   57 25:19  3:17  3:57   55   59:44 14.4  1:54   53   36:03 11:38 2:06:56 
   56  283 Jeremy Schuman          Big Lake           MN  45   55 19:47  2:34  4:18   56 1:04:22 13.4  3:36   54   36:18 11:43 2:08:20 
   57  279 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  65   52 18:12  2:22  4:09   49   49:35 17.3  2:18   57   54:31 17:35 2:08:43 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  274 Sara Rondorf            Andover            MN  41    3 12:22  1:36  0:50    1   37:43 22.8  0:54    4   23:00  7:26 1:14:47 
    2  142 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  43    9 13:45  1:47  0:49    2   37:53 22.7  1:04    2   21:46  7:02 1:15:15 
    3  129 Lori Deschamps          Anchorage          AK  48    2 12:21  1:36  1:10    3   38:29 22.3  0:53    3   22:39  7:19 1:15:31 
    4  182 Macy Iyer               Edina              MN  15    6 13:02  1:41  0:26   12   44:43 19.2  0:49    1   21:02  6:48 1:20:00 
    5  317 Mariane Walin           Princeton          MN  34    5 13:00  1:41  0:25    5   41:33 20.7  1:10    6   24:20  7:51 1:20:26 
    6  255 Caroline Peterson       Northfield         MN  16    1 10:59  1:26  0:56   11   44:30 19.3  1:08    5   23:53  7:42 1:21:23 
    7  348 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  39   12 14:51  1:56  1:10    4   41:12 20.9  1:37    9   26:18  8:29 1:25:05 
    8  215 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42   11 14:34  1:53  1:18    8   43:06 19.9  1:01   11   26:44  8:38 1:26:41 
    9  207 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  32    7 13:04  1:42  1:52   16   46:32 18.5  1:01    7   25:28  8:13 1:27:56 
   10  109 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16   16 15:31  2:01  1:05   10   44:17 19.4  0:59   10   26:34  8:35 1:28:24 
   11  149 Susan Froelich          Albertville        MN  55   13 15:05  1:57  1:38    7   42:58 20.0  1:37   15   28:42  9:16 1:29:58 
   12  277 Emily Rothstein         St. Cloud          MN  30   17 15:53  2:04  1:43   15   46:07 18.6  1:19    8   25:44  8:18 1:30:43 
   13  245 Sarah Nichols           Dayton             MN  41   10 14:07  1:50  0:52   20   48:26 17.8  1:06   12   28:00  9:02 1:32:28 
   14  230 Angela Morelli          Lakeville          MN  53   18 15:55  2:04  1:41    9   43:17 19.9  1:53   18   29:59  9:41 1:32:44 
   15  108 Macy Bell               Maple Grove        MN  14   15 15:22  1:59  1:17   21   48:50 17.6  1:02   13   28:13  9:06 1:34:42 
   16  259 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  42   14 15:19  1:59  2:07    6   42:17 20.3  1:53   35   34:41 11:12 1:36:15 
   17  200 Gretchen Langbehn       South Haven        MN  41   28 18:04  2:21  2:13   14   45:59 18.7  2:20   14   28:26  9:11 1:37:01 
   18  171 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45   25 16:59  2:12  1:49   17   47:11 18.2  1:28   22   31:44 10:15 1:39:11 
   19  307 Sarah Thompson          Rogers             MN  38   22 16:42  2:10  2:29   22   49:18 17.4  1:59   16   28:58  9:21 1:39:23 
   20  216 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  40    4 12:57  1:41  2:19   23   49:37 17.3  2:37   26   32:33 10:30 1:40:02 
   21  314 Angela Volk             Plymouth           MN  43   30 18:21  2:23  1:42   19   48:11 17.8  1:46   23   31:45 10:15 1:41:42 
   22  250 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  60   33 18:32  2:24  2:11   13   45:37 18.8  1:49   34   34:23 11:06 1:42:29 
   23  228 Heather Moody           Maple Grove        MN  47   27 17:56  2:19  2:42   18   47:40 18.0  2:31   30   33:46 10:54 1:44:34 
   24  166 Amy Hertle              White Bear Lake    MN  52   19 15:56  2:04  3:29   28   50:50 16.9  2:12   25   32:30 10:30 1:44:56 
   25  217 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  60   38 19:22  2:30  1:30   27   50:13 17.1  1:04   32   34:02 10:59 1:46:09 
   26  157 Kathryn Gustafson       St. Paul           MN  27   36 19:02  2:28  2:04   36   54:49 15.7  1:05   17   29:42  9:35 1:46:40 
   27  153 Dianne Gregory          St Paul            MN  68   24 16:58  2:12  2:09   25   50:04 17.2  2:57   37   35:21 11:24 1:47:27 
   28  278 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65   31 18:27  2:23  2:31   24   50:00 17.2  2:05   36   34:53 11:15 1:47:53 
   29  213 Jill Macioch            White Bear Townshi MN  52   35 18:45  2:26  2:51   26   50:13 17.1  2:13   33   34:14 11:03 1:48:14 
   30  103 Heidi Albrecht          Willmar            MN  34   20 15:58  2:04  1:55   33   53:55 15.9  1:51   39   35:41 11:31 1:49:18 
   31  300 Frederique St-Pierre    Rochester          MN  26   29 18:13  2:22  3:18   30   51:51 16.6  2:16   31   33:52 10:56 1:49:29 
   32  167 Amber Hill              Chisago City       MN  48   40 19:48  2:34  1:40   35   54:44 15.7  2:22   29   33:40 10:52 1:52:12 
   33  127 Rita Czapko             Lino Lakes         MN  41   34 18:39  2:25  3:41   38   55:29 15.5  3:11   21   31:32 10:11 1:52:29 
   34  316 Nicole Walerius         Albertville        MN  38   37 19:06  2:28  5:14   31   52:25 16.4  2:55   27   33:14 10:43 1:52:51 
   35  318 Leigh Welch             Oak Grove,         MN  47    8 13:31  1:45  4:54   32   53:12 16.2  2:53   42   38:42 12:29 1:53:10 
   36  242 Shannon Nelson          St. Paul           MN  62   21 16:33  2:09  3:09   29   51:33 16.7  2:33   44   41:42 13:27 1:55:28 
   37  195 Kari Kleven             Minneapolis        MN  52   32 18:30  2:24  3:30   37   55:21 15.5  2:58   40   36:22 11:44 1:56:40 
   38  175 Cynthia Holmvik         Apple Valley       MN  57   41 19:58  2:35  5:50   34   54:24 15.8  4:21   24   32:14 10:24 1:56:44 
   39  184 Melissa Jannakos        Roseville          MN  37   26 17:33  2:16  3:47   39   56:47 15.1  2:50   41   37:43 12:10 1:58:39 
   40  111 Emma Berthiaume         South Haven        MN  19   44 21:26  2:47  5:38   47 1:04:06 13.4  2:07   19   30:33  9:52 2:03:48 
   41  112 Jennifer Berthiaume     South Haven        MN  42   45 21:28  2:47  5:36   46 1:04:01 13.4  2:12   20   30:34  9:52 2:03:49 
   42  116 Linda Byrne             St. Paul           MN  58   42 20:07  2:36  2:21   40   58:34 14.7  1:49   47   43:26 14:01 2:06:15 
   43  102 Nancy Albares           Monticello         MN  58   46 23:18  3:01  2:26   44 1:03:01 13.6  2:02   38   35:35 11:29 2:06:20 
   44  158 MacKenzie Gustafson     Cokato             MN  20   39 19:28  2:31  1:59   48 1:12:26 11.9  1:05   28   33:24 10:47 2:08:21 
   45  254 Laura Perry             Eagan              MN  52   43 20:25  2:39  4:07   43 1:01:50 13.9  2:54   43   39:40 12:48 2:08:54 
   46  139 Karin Evans             Saint Augusta      MN  39   47 23:37  3:03  3:06   41   59:08 14.5  1:26   46   42:58 13:52 2:10:13 
   47  290 Kayla Siebold           Burnsville         MN  22   23 16:56  2:12  5:15   42 1:01:32 14.0  3:09   48   49:27 15:57 2:16:16 
   48  243 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  59   48 32:51  4:15  3:26   45 1:03:07 13.6  2:59   45   42:31 13:43 2:24:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  303 Kyle Swenson            Rogers             MN  17    1 10:16  1:20  0:47    1   38:25 22.4  0:43    1   18:50  6:05 1:08:59 
    2  352 Carson Deichman         Mankato            MN  16    2 11:03  1:26  0:41    2   38:37 22.3  0:57    3   20:42  6:41 1:11:58 
    3  271 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  16    3 12:27  1:37  0:53    3   41:29 20.7  0:53    2   19:52  6:25 1:15:32 
    4  131 Hunter Doherty          Vadnais Heights    MN  16    4 12:48  1:40  2:28    4   42:05 20.4  1:38    4   33:10 10:42 1:32:06 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  182 Macy Iyer               Edina              MN  15    2 13:02  1:41  0:26    3   44:43 19.2  0:49    1   21:02  6:48 1:20:00 
    2  255 Caroline Peterson       Northfield         MN  16    1 10:59  1:26  0:56    2   44:30 19.3  1:08    2   23:53  7:42 1:21:23 
    3  109 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16    4 15:31  2:01  1:05    1   44:17 19.4  0:59    3   26:34  8:35 1:28:24 
    4  108 Macy Bell               Maple Grove        MN  14    3 15:22  1:59  1:17    4   48:50 17.6  1:02    4   28:13  9:06 1:34:42 
    5  111 Emma Berthiaume         South Haven        MN  19    5 21:26  2:47  5:38    5 1:04:06 13.4  2:07    5   30:33  9:52 2:03:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  152 Jake Gohl               Monticello         MN  24    2 15:31  2:01  0:55    1   42:23 20.3  0:56    1   23:31  7:35 1:23:13 
    2  185 Alexander Johannes      Bemidji            MN  24    1 13:38  1:46  3:57    2   50:09 17.1  2:14    2   29:52  9:38 1:39:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  158 MacKenzie Gustafson     Cokato             MN  20    2 19:28  2:31  1:59    2 1:12:26 11.9  1:05    1   33:24 10:47 2:08:21 
    2  290 Kayla Siebold           Burnsville         MN  22    1 16:56  2:12  5:15    1 1:01:32 14.0  3:09    2   49:27 15:57 2:16:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  299 Brian Storhaug          Alexandria         MN  28    1 10:36  1:23  0:48    1   36:52 23.3  0:53    1   19:15  6:13 1:08:22 
    2  176 Tyler Holmvik           Minneapolis        MN  25    3 12:47  1:40  2:41    3   41:22 20.8  1:55    2   22:29  7:16 1:21:12 
    3  293 Robert Simson           Minnetonka         MN  27    2 10:41  1:23  2:25    2   40:35 21.2  2:23    4   30:41  9:54 1:26:42 
    4  156 Dan Gustafson           Cokato             MN  26    4 18:34  2:24  3:05    5 1:05:00 13.2  1:17    3   29:30  9:31 1:57:23 
    5  313 David Veljkovich        St Cloud           MN  28    5 25:19  3:17  3:57    4   59:44 14.4  1:54    5   36:03 11:38 2:06:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  157 Kathryn Gustafson       St. Paul           MN  27    2 19:02  2:28  2:04    2   54:49 15.7  1:05    1   29:42  9:35 1:46:40 
    2  300 Frederique St-Pierre    Rochester          MN  26    1 18:13  2:22  3:18    1   51:51 16.6  2:16    2   33:52 10:56 1:49:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  346 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  30    1 12:45  1:39  1:06    1   40:05 21.5  1:08    2   23:51  7:42 1:18:54 
    2  208 Jon Lenz                Mendota Heights    MN  31    3 14:41  1:54  2:00    2   46:07 18.6  1:07    1   23:16  7:31 1:27:08 
    3  163 Devin Harrington        Minneapolis        MN  32    2 13:56  1:48  3:16    3   50:03 17.2  2:34    3   36:33 11:48 1:46:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  317 Mariane Walin           Princeton          MN  34    1 13:00  1:41  0:25    1   41:33 20.7  1:10    1   24:20  7:51 1:20:26 
    2  207 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  32    2 13:04  1:42  1:52    3   46:32 18.5  1:01    2   25:28  8:13 1:27:56 
    3  277 Emily Rothstein         St. Cloud          MN  30    3 15:53  2:04  1:43    2   46:07 18.6  1:19    3   25:44  8:18 1:30:43 
    4  103 Heidi Albrecht          Willmar            MN  34    4 15:58  2:04  1:55    4   53:55 15.9  1:51    4   35:41 11:31 1:49:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  168 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  37    1 12:14  1:35  1:32    1   41:37 20.7  1:08    1   27:54  9:00 1:24:23 
    2  118 Aaron Chinander         Carver             MN  36    4 14:43  1:55  1:29    3   44:09 19.5  1:31    2   29:56  9:40 1:31:46 
    3  308 Kyle Thureen            Andover            MN  36    2 12:36  1:38  2:55    5   47:26 18.1  1:09    3   30:51  9:58 1:34:55 
    4  284 Greg Schutte            Blaine             MN  37    3 13:31  1:45  1:41    4   44:58 19.1  1:50    4   34:10 11:01 1:36:08 
    5  234 Ryan Morse              Sartell            MN  36    5 17:58  2:20  2:41    2   44:06 19.5  2:03    5   34:57 11:17 1:41:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  348 Kendra Krueger          Minneapolis        MN  39    1 14:51  1:56  1:10    1   41:12 20.9  1:37    1   26:18  8:29 1:25:05 
    2  307 Sarah Thompson          Rogers             MN  38    2 16:42  2:10  2:29    2   49:18 17.4  1:59    2   28:58  9:21 1:39:23 
    3  316 Nicole Walerius         Albertville        MN  38    4 19:06  2:28  5:14    3   52:25 16.4  2:55    3   33:14 10:43 1:52:51 
    4  184 Melissa Jannakos        Roseville          MN  37    3 17:33  2:16  3:47    4   56:47 15.1  2:50    4   37:43 12:10 1:58:39 
    5  139 Karin Evans             Saint Augusta      MN  39    5 23:37  3:03  3:06    5   59:08 14.5  1:26    5   42:58 13:52 2:10:13 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  285 Josh Sell               Waconia            MN  40    2 12:33  1:38  1:24    1   39:54 21.5  1:37    1   21:50  7:03 1:17:16 
    2  295 Andrew Steiner          Edina              MN  40    1 12:14  1:35  2:08    5   43:58 19.6  1:22    3   24:41  7:58 1:24:21 
    3  143 Nick Folger             Corcoran           MN  43    3 14:23  1:52  2:12    3   42:38 20.2  1:42    2   24:09  7:48 1:25:02 
    4  244 Chris Nichols           Dayton             MN  40    4 14:37  1:54  0:54    4   43:20 19.8  1:03    4   25:40  8:17 1:25:32 
    5  267 Dan Reitsma             Carver             MN  41    5 15:50  2:03  2:08    2   41:05 20.9  1:46    5   26:16  8:29 1:27:04 
    6  321 Shawn Williams          Saint Michael      MN  40    6 17:17  2:14  1:55    6   47:08 18.2  2:17    6   28:22  9:09 1:36:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  274 Sara Rondorf            Andover            MN  41    1 12:22  1:36  0:50    1   37:43 22.8  0:54    2   23:00  7:26 1:14:47 
    2  142 Jennifer Fitzharris-Fun Minneapolis        MN  43    3 13:45  1:47  0:49    2   37:53 22.7  1:04    1   21:46  7:02 1:15:15 
    3  215 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42    5 14:34  1:53  1:18    4   43:06 19.9  1:01    3   26:44  8:38 1:26:41 
    4  245 Sarah Nichols           Dayton             MN  41    4 14:07  1:50  0:52    7   48:26 17.8  1:06    4   28:00  9:02 1:32:28 
    5  259 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  42    6 15:19  1:59  2:07    3   42:17 20.3  1:53   10   34:41 11:12 1:36:15 
    6  200 Gretchen Langbehn       South Haven        MN  41    7 18:04  2:21  2:13    5   45:59 18.7  2:20    5   28:26  9:11 1:37:01 
    7  216 Katherine Malmanger     Saint Cloud        MN  40    2 12:57  1:41  2:19    8   49:37 17.3  2:37    9   32:33 10:30 1:40:02 
    8  314 Angela Volk             Plymouth           MN  43    8 18:21  2:23  1:42    6   48:11 17.8  1:46    8   31:45 10:15 1:41:42 
    9  127 Rita Czapko             Lino Lakes         MN  41    9 18:39  2:25  3:41    9   55:29 15.5  3:11    7   31:32 10:11 1:52:29 
   10  112 Jennifer Berthiaume     South Haven        MN  42   10 21:28  2:47  5:36   10 1:04:01 13.4  2:12    6   30:34  9:52 2:03:49 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  190 Jim Kampa               Plymouth           MN  47    3 14:21  1:52  1:15    1   38:07 22.6  1:16    1   24:55  8:03 1:19:52 
    2  214 Scott MacKenzie         Big Lake           MN  49    1 13:30  1:45  1:14    3   42:07 20.4  1:49    2   26:01  8:24 1:24:39 
    3  270 Jason Riley             Maple Grove        MN  48    4 15:44  2:02  2:02    4   42:22 20.3  2:31    3   27:04  8:44 1:29:40 
    4  345 Timothy Dorfner         Sauk Rapids        MN  46    5 15:46  2:03  2:14    5   43:16 19.9  1:38    4   27:50  8:59 1:30:43 
    5  269 Greg Richter            Burnsville         MN  45    2 14:14  1:51  2:08    2   40:49 21.1  2:39    5   32:42 10:33 1:32:31 
    6  283 Jeremy Schuman          Big Lake           MN  45    6 19:47  2:34  4:18    6 1:04:22 13.4  3:36    6   36:18 11:43 2:08:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  129 Lori Deschamps          Anchorage          AK  48    1 12:21  1:36  1:10    1   38:29 22.3  0:53    1   22:39  7:19 1:15:31 
    2  171 Anne Hoeschen           Freeport           MN  45    3 16:59  2:12  1:49    2   47:11 18.2  1:28    2   31:44 10:15 1:39:11 
    3  228 Heather Moody           Maple Grove        MN  47    4 17:56  2:19  2:42    3   47:40 18.0  2:31    4   33:46 10:54 1:44:34 
    4  167 Amber Hill              Chisago City       MN  48    5 19:48  2:34  1:40    5   54:44 15.7  2:22    3   33:40 10:52 1:52:12 
    5  318 Leigh Welch             Oak Grove,         MN  47    2 13:31  1:45  4:54    4   53:12 16.2  2:53    5   38:42 12:29 1:53:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  302 Greg Swenson            Rogers             MN  50    1 11:51  1:32  1:18    1   39:32 21.7  1:11    5   26:32  8:34 1:20:22 
    2  286 Bradley Severson        Minnetonka         MN  52    3 13:30  1:45  1:41    5   42:30 20.2  1:43    1   22:49  7:22 1:22:10 
    3  130 Scott Dezurik           Avon               MN  51    5 15:33  2:01  1:10    3   40:42 21.1  1:12    2   24:25  7:53 1:23:00 
    4  351 George Morris           St. Cloud          MN  52    6 16:03  2:05  1:12    4   41:53 20.5  0:57    3   25:04  8:06 1:25:08 
    5  107 Rick Bauerly            St. Cloud          MN  50    2 13:10  1:42  2:31    2   40:22 21.3  1:35    6   30:16  9:46 1:27:51 
    6  196 Tom Kleven              Minneapolis        MN  52    4 14:47  1:55  2:26    6   43:21 19.8  1:38    4   26:04  8:25 1:28:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  230 Angela Morelli          Lakeville          MN  53    1 15:55  2:04  1:41    1   43:17 19.9  1:53    1   29:59  9:41 1:32:44 
    2  166 Amy Hertle              White Bear Lake    MN  52    2 15:56  2:04  3:29    3   50:50 16.9  2:12    2   32:30 10:30 1:44:56 
    3  213 Jill Macioch            White Bear Townshi MN  52    4 18:45  2:26  2:51    2   50:13 17.1  2:13    3   34:14 11:03 1:48:14 
    4  195 Kari Kleven             Minneapolis        MN  52    3 18:30  2:24  3:30    4   55:21 15.5  2:58    4   36:22 11:44 1:56:40 
    5  254 Laura Perry             Eagan              MN  52    5 20:25  2:39  4:07    5 1:01:50 13.9  2:54    5   39:40 12:48 2:08:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  237 Jim Nack                Madison Lake       MN  59    1 12:11  1:35  1:11    1   38:21 22.4  1:03    1   25:27  8:13 1:18:11 
    2  298 Steve Stolz             Forest Lake        MN  59    2 12:12  1:35  1:05    6   43:32 19.8  1:18    2   27:19  8:49 1:25:25 
    3  306 David Thoma             Annandale          MN  58    5 13:25  1:44  2:36    5   43:29 19.8  1:30    3   27:50  8:59 1:28:47 
    4  119 Chris Chinander         Carver             MN  58    3 12:13  1:35  1:40    2   41:31 20.7  1:44    7   31:52 10:17 1:28:59 
    5  202 Dwight Larsen           St. Louis Park     MN  56    7 14:44  1:55  1:40    4   43:02 20.0  1:06    4   28:49  9:18 1:29:18 
    6  212 Jay Lyons               Minneapolis        MN  55    6 14:00  1:49  2:41    3   42:53 20.0  1:50    8   32:18 10:25 1:33:40 
    7  262 Tony Ramunno            Dayton             MN  57    9 18:26  2:23  1:44    7   44:37 19.3  1:32    5   31:16 10:06 1:37:34 
    8  289 Christopher Sieben      St. Joseph         MN  55    4 12:17  1:36  1:55    9   56:31 15.2  1:40    6   31:41 10:14 1:44:01 
    9  324 Ed Yorobe               Bloomington        MN  58    8 18:03  2:20  5:48    8   50:38 17.0  3:01    9   33:12 10:43 1:50:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  149 Susan Froelich          Albertville        MN  55    1 15:05  1:57  1:38    1   42:58 20.0  1:37    1   28:42  9:16 1:29:58 
    2  175 Cynthia Holmvik         Apple Valley       MN  57    2 19:58  2:35  5:50    2   54:24 15.8  4:21    2   32:14 10:24 1:56:44 
    3  116 Linda Byrne             St. Paul           MN  58    3 20:07  2:36  2:21    3   58:34 14.7  1:49    5   43:26 14:01 2:06:15 
    4  102 Nancy Albares           Monticello         MN  58    4 23:18  3:01  2:26    4 1:03:01 13.6  2:02    3   35:35 11:29 2:06:20 
    5  243 Robyn Nelson Tatro      Zimmerman          MN  59    5 32:51  4:15  3:26    5 1:03:07 13.6  2:59    4   42:31 13:43 2:24:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  121 Doug Collison           Eden Prairie       MN  63    1 16:21  2:07  2:03    1   41:58 20.5  1:21    2   31:00 10:00 1:32:41 
    2  115 Bill Burns              Moorhead           MN  61    2 16:51  2:11  2:43    2   45:49 18.8  2:38    1   27:50  8:59 1:35:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  250 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  60    2 18:32  2:24  2:11    1   45:37 18.8  1:49    2   34:23 11:06 1:42:29 
    2  217 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  60    3 19:22  2:30  1:30    2   50:13 17.1  1:04    1   34:02 10:59 1:46:09 
    3  242 Shannon Nelson          St. Paul           MN  62    1 16:33  2:09  3:09    3   51:33 16.7  2:33    3   41:42 13:27 1:55:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  162 Luke Harned             Mahtomedi          MN  66    1 14:35  1:53  1:28    1   38:35 22.3  1:14    1   25:48  8:20 1:21:38 
    2  227 Bill Minge              St. Louis Park     MN  67    4 18:11  2:21  3:35    3   47:00 18.3  1:57    2   28:11  9:06 1:38:52 
    3  265 Steve Regli             Lakeville          MN  67    2 17:03  2:13  2:15    4   47:06 18.3  1:56    3   33:23 10:46 1:41:41 
    4  191 Mark Kapsner            Saint Cloud        MN  66    3 17:03  2:13  3:08    2   44:53 19.2  2:30    5   43:10 13:56 1:50:43 
    5  288 Dave Sibley             St. Michael        MN  67    6 20:54  2:42  5:05    6   50:18 17.1  3:23    4   34:37 11:10 1:54:14 
    6  279 Curtis Savstrom         Lakeville          MN  65    5 18:12  2:22  4:09    5   49:35 17.3  2:18    6   54:31 17:35 2:08:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  153 Dianne Gregory          St Paul            MN  68    1 16:58  2:12  2:09    2   50:04 17.2  2:57    2   35:21 11:24 1:47:27 
    2  278 Michel Sanders          Saint Paul         MN  65    2 18:27  2:23  2:31    1   50:00 17.2  2:05    1   34:53 11:15 1:47:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  272 Thomas Rohman           South Haven        MN  73    2 15:15  1:59  1:36    1   42:08 20.4  1:32    1   26:16  8:29 1:26:45 
    2  194 Daniel Kirk             Blaine             MN  73    1 13:53  1:48  1:46    2   42:58 20.0  1:18    2   29:16  9:27 1:29:09 
    3  123 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  70    3 16:59  2:12  2:46    3   45:22 19.0  2:49    3   32:25 10:28 1:40:19 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        138
Total Number of Team Finishers:           15
Total Number of Individual Finishers:    109
Number of Male   Finishers:               58
Number of Female Finishers:               51
Did not Finish Race or Did Not Start:     13