Clearwater, MN
6/29/2019











                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                                    Clearwater - MN - June 29, 2019
                                          OLYMPIC .9 Mile Swim, 28.66 Mile Bike, 6.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/10    347 Joshua Mork             Lino Lakes         MN  36 M     3 19:59  1:16  0:27    2 1:07:26 25.5  1:04    7   41:11  6:39 2:10:05 
    2   2/10    198 David Koppel            Maple Grove        MN  32 M    16 24:24  1:33  0:32    3 1:07:36 25.4  1:05    1   37:48  6:06 2:11:23 
    3   3/10    325 Andrew Zabel            Sartell            MN  39 M    23 25:32  1:37  0:48    1 1:07:05 25.6  0:58    3   38:34  6:14 2:12:54 
    4   4/10    353 Gus Friney              St. Paul           MN  39 M     2 18:50  1:12  1:06    7 1:12:38 23.7  1:35    6   40:58  6:37 2:15:05 
    5   5/10    125 Jason Crisp             Carlton            MN  39 M    12 23:38  1:30  0:57   10 1:13:00 23.6  0:54    2   37:51  6:07 2:16:19 
    6   1/5     349 Andrew Kershaw          Plymouth           MN  25 M     5 21:08  1:20  1:10   12 1:13:16 23.5  1:14    5   40:18  6:30 2:17:04 
    7   1/3     323 Cathy Yndestad          Mendota Heights    MN  40 F     6 21:12  1:21  0:31    9 1:12:43 23.6  1:00   12   43:54  7:05 2:19:18 
    8   6/10    180 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  49 M     1 18:50  1:12  0:51   13 1:15:19 22.8  1:08   11   43:48  7:04 2:19:54 
    9   2/3     159 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40 F    17 24:26  1:33  0:57    8 1:12:40 23.7  0:55   10   43:08  6:58 2:22:04 
   10   7/10    236 Scott Myers             Plymouth           MN  43 M    11 22:18  1:25  0:39   11 1:13:00 23.6  1:19   16   45:44  7:23 2:22:59 
   11   8/10    287 John Shelp              Maple Plain        MN  47 M     8 21:54  1:23  0:46    5 1:11:46 24.0  1:27   19   47:10  7:37 2:23:00 
   12   1/9     164 Mark Henry              Champlin           MN  34 M    28 27:16  1:44  0:49    4 1:11:45 24.0  1:03    9   42:14  6:49 2:23:06 
   13   9/10    209 Jason Liebsch           Dayton             MN  34 M    19 24:44  1:34  1:04    6 1:12:05 23.9  1:06   18   46:48  7:33 2:25:46 
   14   2/9     315 Steven Voss             Maple Grove        MN  34 M    13 23:51  1:31  0:53   27 1:18:49 21.8  1:13    8   41:16  6:40 2:25:59 
   15   1/7     256 Randy Peterson          Northfield         MN  53 M    14 24:07  1:32  1:13   16 1:15:42 22.7  1:08   14   44:51  7:14 2:26:59 
   16   3/3     235 Andrea Myers            Plymouth           MN  43 F     9 22:05  1:24  0:27   32 1:19:53 21.5  1:18   21   47:34  7:41 2:31:15 
   17   1/7     238 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  34 F    34 27:43  1:45  1:19   14 1:15:35 22.8  1:17   17   45:59  7:25 2:31:51 
   18   1/5     169 Mason Hill              Chisago City       MN  20 M    33 27:34  1:45  1:19   15 1:15:40 22.7  1:12   20   47:28  7:40 2:33:12 
   19   1/6     154 James Guenter           St. Paul           MN  49 M     7 21:15  1:21  0:56   25 1:18:41 21.9  1:19   36   51:39  8:20 2:33:48 
   20   2/5     304 Taras Tataryn           Plymouth           MN  23 M    44 29:11  1:51  1:43   23 1:18:38 21.9  1:09   13   44:16  7:09 2:34:55 
   21   3/5     224 Davis Melin             Plymouth           MN  23 M    22 25:15  1:36  1:29   36 1:21:52 21.0  1:10   15   45:12  7:18 2:34:56 
   22   1/7     223 Corey McKusick          Fridley            MN  43 M    18 24:39  1:34  1:31   26 1:18:43 21.8  1:22   23   49:12  7:56 2:35:25 
   23   1/6     124 Katherine Coward        Golden Valley      MN  39 F    36 27:51  1:46  1:13   18 1:15:45 22.7  1:34   25   49:45  8:02 2:36:06 
   24   2/6     297 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  46 M    24 26:06  1:39  1:02   20 1:16:40 22.4  1:38   30   50:53  8:13 2:36:18 
   25   1/9     192 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56 M    15 24:10  1:32  0:53   28 1:19:02 21.8  1:45   33   51:25  8:18 2:37:14 
   26   2/7     291 Dan Silvernail          Portland           OR  52 M    32 27:34  1:45  2:00   21 1:17:00 22.3  1:39   34   51:33  8:19 2:39:45 
   27  10/10    247 Kevin Oconnor           Medina             MN  48 M     4 20:37  1:18  0:41   89 1:39:44 17.2  0:50    4   39:14  6:20 2:41:03 
   28   1/2     258 Emily Pincus            Champlin           MN  20 F    10 22:18  1:25  1:48   48 1:25:10 20.2  1:49   28   50:39  8:11 2:41:42 
   29   2/9     110 Tom Benson              St. Paul           MN  57 M    40 28:49  1:50  1:24   22 1:17:33 22.2  1:28   48   56:11  9:04 2:45:22 
   30   3/9     203 David Leard             Rosemount          MN  55 M    35 27:48  1:46  0:54   40 1:23:12 20.7  1:12   38   52:25  8:28 2:45:29 
   31   3/9     187 Kirby Johnson           Spicer             MN  31 M    43 29:09  1:51  1:09   29 1:19:18 21.7                          2:46:28 
   32   3/6     239 James Neal              St Bonifacius      MN  47 M    31 27:25  1:44  1:13   31 1:19:53 21.5  1:58   54   57:08  9:13 2:47:34 
   33   1/9     183 Jeremy Jackson          Clearwater         MN  39 M    55 30:51  1:57  1:03   34 1:20:30 21.4  1:25   43   54:15  8:45 2:48:01 
   34   2/9     294 Mark Stapleton          Chaska             MN  39 M    30 27:21  1:44  2:42   45 1:24:27 20.4  2:02   35   51:34  8:19 2:48:04 
   35   3/7     177 Mark Hooley             St. Paul           MN  52 M    47 29:54  1:54  3:44   24 1:18:38 21.9  2:16   42   53:38  8:39 2:48:09 
   36   4/9     128 Timothy Dauwalter       Cologne            MN  34 M    75 33:40  2:08  1:40   19 1:15:52 22.7  1:47   47   55:20  8:56 2:48:17 
   37   4/6     199 Craig Kurtz             Blaine             MN  49 M    21 25:13  1:36  1:51   42 1:23:36 20.6  1:25   53   57:02  9:12 2:49:05 
   38   1/3     136 Cortney Engen           Hopkins            MN  43 F    25 26:25  1:40  1:54   30 1:19:44 21.6  2:35   62   59:02  9:32 2:49:38 
   39   3/9     146 Jon Fox                 Webster            MN  36 M    27 26:52  1:42  1:36   50 1:26:38 19.8  2:18   41   52:51  8:32 2:50:12 
   40   5/9     197 Frank Koch              Litchfield         MN  31 M    59 31:20  1:59  1:28   46 1:24:35 20.3  1:19   40   52:48  8:31 2:51:29 
   41   1/1     170 Lisa Hines              Waite Park         MN  56 F    37 28:14  1:47  1:29   60 1:29:18 19.3  1:20   32   51:23  8:18 2:51:43 
   42   2/7     165 Meghan Henry            Champlin           MN  34 F    46 29:15  1:51  1:26   57 1:28:45 19.4  1:25   31   50:56  8:13 2:51:45 
   43   4/7     179 Anthony Hutchinson      Mahtomedi          MN  51 M    49 30:13  1:55  2:02   17 1:15:44 22.7  2:20   66 1:01:40  9:57 2:51:57 
   44   5/7     257 Dave Pincus             Champlin           MN  51 M    62 31:33  2:00  3:39   44 1:24:03 20.5  4:33   22   48:25  7:49 2:52:11 
   45   2/5     137 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  26 M    41 28:54  1:50  2:12   41 1:23:21 20.6  1:42   56   57:31  9:17 2:53:38 
   46   5/6     320 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  48 M    38 28:28  1:48  2:05   39 1:23:05 20.7  1:36   61   58:36  9:28 2:53:48 
   47   2/7     204 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44 M    60 31:25  1:59  1:47   35 1:20:36 21.3  1:49   59   58:20  9:25 2:53:55 
   48   6/7     141 Steve Fines             Saint Cloud        MN  52 M    45 29:12  1:51  3:28   55 1:28:05 19.5  2:33   29   50:40  8:11 2:53:57 
   49   1/3     240 Chris Nehring           Kimball            MN  50 F    48 30:13  1:55  1:42   43 1:23:56 20.5  1:17   58   57:46  9:19 2:54:52 
   50   3/7     248 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  33 F    39 28:40  1:49  0:58   37 1:22:16 20.9  1:20   67 1:01:44  9:58 2:54:55 
   51   7/7     101 Mike Abel               Sartell            MN  51 M    58 31:17  1:59  2:17   47 1:25:06 20.2  2:02   46   55:20  8:56 2:56:00 
   52   3/7     249 Ryan Paulson            Shakopee           MN  43 M    77 33:44  2:08  1:18   62 1:29:34 19.2  1:29   26   50:03  8:05 2:56:06 
   53   4/9     132 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  58 M    56 31:02  1:58  3:06   33 1:20:28 21.4  1:34   70 1:02:16 10:03 2:58:24 
   54   4/9     229 Brian Moore             Long Lake          MN  39 M    71 32:58  2:05  2:32   38 1:22:27 20.9  3:32   55   57:12  9:14 2:58:39 
   55   3/5     161 Andrew Hall             Minneapolis        MN  25 M                           67 1:30:03 19.1  1:56   27   50:06  8:05 2:59:11 
   56   5/9     210 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  37 M    51 30:19  1:55  2:49   49 1:26:17 19.9  3:33   51   56:50  9:10 2:59:46 
   57   2/6     231 Casey Mork              Becker             MN  35 F    83 36:12  2:18  1:17   65 1:29:43 19.2  1:54   39   52:46  8:31 3:01:51 
   58   3/6     225 Jessie Meyer            Lakeville          MN  39 F    57 31:11  1:58  1:54   70 1:31:51 18.7  1:28   50   56:36  9:08 3:02:57 
   59   5/9     268 Tom Rettig              Big Lake           MN  56 M    54 30:41  1:57  3:35   61 1:29:24 19.2  3:09   52   56:59  9:12 3:03:46 
   60   6/9     145 David Foster            White Bear Lake    MN  34 M    65 32:21  2:03  1:31   58 1:29:07 19.3  2:17   63   59:42  9:38 3:04:56 
   61   6/9     260 Tom Prentice            Winter Haven       FL  59 M    52 30:20  1:55  1:26   81 1:36:51 17.8  1:54   44   54:40  8:49 3:05:09 
   62   4/5     150 Angel Garcia            Eden Prairie       MN  27 M    29 27:20  1:44  3:24   51 1:26:39 19.8  2:14   77 1:06:36 10:45 3:06:10 
   63   7/9     173 Nathan Hoffman          Saint Cloud        MN  33 M    97 43:35  2:45  2:49   59 1:29:16 19.3  1:41   24   49:45  8:02 3:07:03 
   64   1/3     275 Jessica Roschlan        St Paul            MN  29 F    70 32:57  2:05  3:32   71 1:32:15 18.6  2:23   49   56:12  9:04 3:07:17 
   65   4/7     113 Justin Borer            Ramsey             MN  42 M    67 32:34  2:04  3:25   76 1:34:22 18.2  3:10   45   55:00  8:53 3:08:29 
   66   6/6     219 Hector Matascastillo    Saint Paul         MN  46 M    66 32:29  2:03  2:17   52 1:26:40 19.8  2:31   72 1:04:47 10:27 3:08:43 
   67   1/4     140 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  46 F    87 37:37  2:23  4:45   68 1:31:15 18.8  3:35   37   51:56  8:23 3:09:06 
   68   2/3     126 Britta Crooks           Centerville        MN  26 F    81 35:34  2:15  2:32   63 1:29:39 19.2  2:30   64   59:51  9:40 3:10:04 
   69   6/9     160 Aaron Hage              Plymouth           MN  38 M    68 32:35  2:04  2:35   84 1:37:44 17.6  2:23   57   57:44  9:19 3:12:59 
   70   7/9     282 Craig Schroeder         Dayton             MN  36 M    74 33:29  2:07  2:43   66 1:29:46 19.2  2:30   75 1:06:10 10:41 3:14:36 
   71   8/9     232 Matthew Mork            Becker             MN  36 M    63 32:06  2:02  2:21   54 1:27:31 19.6  5:03   83 1:09:15 11:11 3:16:15 
   72   4/6     296 Anne Stepnick           Mahtomedi          MN  39 F    50 30:17  1:55  3:05   69 1:31:17 18.8  3:46   82 1:08:17 11:01 3:16:41 
   73   5/7     138 Euler Evangelista       Plymouth           MN  43 M    76 33:42  2:08  4:00   74 1:33:59 18.3  1:54   71 1:04:15 10:22 3:17:47 
   74   1/1     174 Bethany Hohenstein      Onalaska           WI  27 F    20 24:47  1:34  2:01   73 1:33:05 18.5  2:02   89 1:16:13 12:18 3:18:06 
   75   5/5     144 Trevor Fosso            Sartell            MN  29 M    26 26:28  1:41  1:52   79 1:35:24 18.0  2:01   86 1:12:49 11:45 3:18:31 
   76   4/5     220 Peter Matthews          Champlin           MN  20 M    80 35:07  2:13  1:45   78 1:34:36 18.2  2:07   76 1:06:31 10:44 3:20:04 
   77   9/9     327 Jeff Zurick             Destin             FL  39 M   100 50:25  3:11  2:35   56 1:28:25 19.4  1:35   60   58:33  9:27 3:21:31 
   78   2/4     205 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45 F    72 33:12  2:06  3:09   83 1:36:52 17.8  2:42   74 1:05:43 10:36 3:21:37 
   79   7/9     312 Mark Van Overbeke       Morris             MN  57 M    91 39:18  2:29  6:17   64 1:29:42 19.2  4:29   69 1:02:00 10:00 3:21:43 
   80   1/1     114 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65 M    90 39:10  2:29  2:03   72 1:32:57 18.5  1:32   78 1:07:00 10:49 3:22:40 
   81   3/4     253 Sharron Peltier         Stacy              MN  49 F    73 33:27  2:07  2:47   53 1:27:28 19.7  2:33   92 1:16:55 12:25 3:23:07 
   82   6/7     117 Randy Carlson           Dayton             MN  44 M    92 40:01  2:32  4:15   82 1:36:51 17.8  2:52   65   59:51  9:40 3:23:49 
   83   2/3     292 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  50 F    88 38:00  2:24  3:16   77 1:34:24 18.2  2:10   79 1:07:30 10:54 3:25:18 
   84   2/3     319 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  41 F    42 29:04  1:50  1:25   94 1:40:58 17.0  1:13   87 1:13:52 11:55 3:26:31 
   85   4/4     151 Karin Gardner           Champlin           MN  48 F    61 31:29  2:00  4:25   93 1:40:49 17.1  3:37   81 1:08:10 11:00 3:28:28 
   86   8/9     322 Christopher Wills       Sartell            MN  34 M    94 41:03  2:36  3:27   88 1:39:22 17.3  3:00   68 1:01:46  9:58 3:28:36 
   87   4/7     354 Tracey Woolsey          St. Paul           MN  32 F    64 32:09  2:02  2:04   80 1:36:37 17.8  1:55   91 1:16:33 12:21 3:29:15 
   88   5/7     155 Dee Gulis               Minneapolis        MN  32 F    84 36:18  2:18  3:43   92 1:40:30 17.1  3:10   80 1:08:02 10:59 3:31:41 
   89   8/9     305 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57 M    85 37:01  2:21  4:22   98 1:43:13 16.7  2:26   73 1:05:17 10:32 3:32:16 
   90   6/7     241 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  33 F    53 30:22  1:55  1:48   91 1:40:25 17.1  1:29   94 1:19:05 12:46 3:33:07 
   91   5/6     206 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  39 F    82 35:44  2:16  2:18   87 1:39:01 17.4  1:42   88 1:14:37 12:03 3:33:20 
   92   6/6     280 Trisha Schales          Fridley            MN  35 F    95 41:20  2:37  3:28   86 1:38:17 17.5  2:37   85 1:10:53 11:26 3:36:34 
   93   1/1     261 Cary Radisewitz         Luverne            MN  62 M    89 38:23  2:26  4:46   90 1:40:24 17.1  4:23   84 1:09:49 11:16 3:37:42 
   94   3/3     226 Diane Miller            Hugo               MN  54 F    86 37:34  2:23  5:24   75 1:34:22 18.2  3:44   96 1:21:40 13:11 3:42:41 
   95   7/7     311 Susan Traul             Minneapolis        MN  33 F    69 32:54  2:05  2:48   95 1:41:41 16.9  3:25   97 1:24:16 13:36 3:45:03 
   96   3/3     350 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  42 F    99 46:16  2:56  2:55   96 1:42:19 16.8  2:39   90 1:16:32 12:21 3:50:40 
   97   3/3     246 Liz Niemer              Minneapolis        MN  27 F    78 34:25  2:11  2:45   97 1:43:07 16.7  1:52   99 1:30:40 14:38 3:52:47 
   98   5/5     221 Colin McCloskey         Richfield          MN  24 M    79 34:25  2:11  3:12  100 1:52:05 15.3  2:27   95 1:21:33 13:10 3:53:40 
   99   7/7     309 Brad Tietz              New Prague         MN  43 M    98 44:18  2:48  2:05   85 1:38:04 17.5  2:17   98 1:27:51 14:11 3:54:32 
  100   2/2     211 Sophia Luciano          Lester Prairie     MN  23 F    96 43:06  2:44  1:48   99 1:48:16 15.9  1:19  100 1:32:04 14:51 4:06:31 
  101   9/9     120 Brian Clark             Chaska             MN  59 M    93 40:09  2:32  4:06  101 1:53:16 15.2  4:39  101 1:34:44 15:17 4:16:53 
  102   9/9     276 Derek Rossberg          Andover            MN  31 M   101 54:25  3:26  3:54  102 2:06:11 13.6  4:46   93 1:17:29 12:30 4:26:43 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 222 Shane McFadden          St. Louis Park     MN  48 M      1 29:10  1:51  2:20    1 1:36:54 17.7  3:04    1   34:48  5:37 2:46:14 
 326 Michelle Zerwas         North Branch       MN  53 F      2 37:34  2:23  4:40    2 1:43:13 16.7  4:26    2   52:40  8:30 3:22:31 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Thaddeus Ingersoll      Saint Paul         MN  49 M   18:50  1:12 
    2 Gus Friney              St. Paul           MN  39 M   18:50  1:12 
    3 Joshua Mork             Lino Lakes         MN  36 M   19:59  1:16 
    4 Kevin Oconnor           Medina             MN  48 M   20:37  1:18 
    5 Andrew Kershaw          Plymouth           MN  25 M   21:08  1:20 
    6 Cathy Yndestad          Mendota Heights    MN  40 F   21:12  1:21 
    7 James Guenter           St. Paul           MN  49 M   21:15  1:21 
    8 John Shelp              Maple Plain        MN  47 M   21:54  1:23 
    9 Andrea Myers            Plymouth           MN  43 F   22:05  1:24 
   10 Emily Pincus            Champlin           MN  20 F   22:18  1:25 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Andrew Zabel            Sartell            MN  39 M 1:07:05 25.6 
    2 Joshua Mork             Lino Lakes         MN  36 M 1:07:26 25.5 
    3 David Koppel            Maple Grove        MN  32 M 1:07:36 25.4 
    4 Mark Henry              Champlin           MN  34 M 1:11:45 24.0 
    5 John Shelp              Maple Plain        MN  47 M 1:11:46 24.0 
    6 Jason Liebsch           Dayton             MN  34 M 1:12:05 23.9 
    7 Gus Friney              St. Paul           MN  39 M 1:12:38 23.7 
    8 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40 F 1:12:40 23.7 
    9 Cathy Yndestad          Mendota Heights    MN  40 F 1:12:43 23.6 
   10 Jason Crisp             Carlton            MN  39 M 1:13:00 23.6 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Koppel            Maple Grove        MN  32 M   37:48  6:06 
    2 Jason Crisp             Carlton            MN  39 M   37:51  6:07 
    3 Andrew Zabel            Sartell            MN  39 M   38:34  6:14 
    4 Kevin Oconnor           Medina             MN  48 M   39:14  6:20 
    5 Andrew Kershaw          Plymouth           MN  25 M   40:18  6:30 
    6 Gus Friney              St. Paul           MN  39 M   40:58  6:37 
    7 Joshua Mork             Lino Lakes         MN  36 M   41:11  6:39 
    8 Steven Voss             Maple Grove        MN  34 M   41:16  6:40 
    9 Mark Henry              Champlin           MN  34 M   42:14  6:49 
   10 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40 F   43:08  6:58 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  349 Andrew Kershaw          Plymouth           MN  25    1 21:08  1:20  1:10    2 1:13:16 23.5  1:14    1   40:18  6:30 2:17:04 
    2  164 Mark Henry              Champlin           MN  34   12 27:16  1:44  0:49    1 1:11:45 24.0  1:03    3   42:14  6:49 2:23:06 
    3  315 Steven Voss             Maple Grove        MN  34    3 23:51  1:31  0:53   14 1:18:49 21.8  1:13    2   41:16  6:40 2:25:59 
    4  256 Randy Peterson          Northfield         MN  53    4 24:07  1:32  1:13    4 1:15:42 22.7  1:08    5   44:51  7:14 2:26:59 
    5  169 Mason Hill              Chisago City       MN  20   17 27:34  1:45  1:19    3 1:15:40 22.7  1:12    7   47:28  7:40 2:33:12 
    6  154 James Guenter           St. Paul           MN  49    2 21:15  1:21  0:56   12 1:18:41 21.9  1:19   18   51:39  8:20 2:33:48 
    7  304 Taras Tataryn           Plymouth           MN  23   23 29:11  1:51  1:43   10 1:18:38 21.9  1:09    4   44:16  7:09 2:34:55 
    8  224 Davis Melin             Plymouth           MN  23    8 25:15  1:36  1:29   21 1:21:52 21.0  1:10    6   45:12  7:18 2:34:56 
    9  223 Corey McKusick          Fridley            MN  43    6 24:39  1:34  1:31   13 1:18:43 21.8  1:22    9   49:12  7:56 2:35:25 
   10  297 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  46    9 26:06  1:39  1:02    7 1:16:40 22.4  1:38   14   50:53  8:13 2:36:18 
   11  192 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56    5 24:10  1:32  0:53   15 1:19:02 21.8  1:45   15   51:25  8:18 2:37:14 
   12  291 Dan Silvernail          Portland           OR  52   16 27:34  1:45  2:00    8 1:17:00 22.3  1:39   16   51:33  8:19 2:39:45 
   13  110 Tom Benson              St. Paul           MN  57   20 28:49  1:50  1:24    9 1:17:33 22.2  1:28   28   56:11  9:04 2:45:22 
   14  203 David Leard             Rosemount          MN  55   18 27:48  1:46  0:54   24 1:23:12 20.7  1:12   19   52:25  8:28 2:45:29 
   15  187 Kirby Johnson           Spicer             MN  31   22 29:09  1:51  1:09   16 1:19:18 21.7                          2:46:28 
   16  239 James Neal              St Bonifacius      MN  47   15 27:25  1:44  1:13   17 1:19:53 21.5  1:58   32   57:08  9:13 2:47:34 
   17  183 Jeremy Jackson          Clearwater         MN  39   30 30:51  1:57  1:03   19 1:20:30 21.4  1:25   23   54:15  8:45 2:48:01 
   18  294 Mark Stapleton          Chaska             MN  39   14 27:21  1:44  2:42   28 1:24:27 20.4  2:02   17   51:34  8:19 2:48:04 
   19  177 Mark Hooley             St. Paul           MN  52   25 29:54  1:54  3:44   11 1:18:38 21.9  2:16   22   53:38  8:39 2:48:09 
   20  128 Timothy Dauwalter       Cologne            MN  34   43 33:40  2:08  1:40    6 1:15:52 22.7  1:47   27   55:20  8:56 2:48:17 
   21  199 Craig Kurtz             Blaine             MN  49    7 25:13  1:36  1:51   26 1:23:36 20.6  1:25   31   57:02  9:12 2:49:05 
   22  146 Jon Fox                 Webster            MN  36   11 26:52  1:42  1:36   32 1:26:38 19.8  2:18   21   52:51  8:32 2:50:12 
   23  197 Frank Koch              Litchfield         MN  31   33 31:20  1:59  1:28   29 1:24:35 20.3  1:19   20   52:48  8:31 2:51:29 
   24  179 Anthony Hutchinson      Mahtomedi          MN  51   26 30:13  1:55  2:02    5 1:15:44 22.7  2:20   41 1:01:40  9:57 2:51:57 
   25  257 Dave Pincus             Champlin           MN  51   35 31:33  2:00  3:39   27 1:24:03 20.5  4:33    8   48:25  7:49 2:52:11 
   26  137 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  26   21 28:54  1:50  2:12   25 1:23:21 20.6  1:42   34   57:31  9:17 2:53:38 
   27  320 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  48   19 28:28  1:48  2:05   23 1:23:05 20.7  1:36   38   58:36  9:28 2:53:48 
   28  204 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44   34 31:25  1:59  1:47   20 1:20:36 21.3  1:49   36   58:20  9:25 2:53:55 
   29  141 Steve Fines             Saint Cloud        MN  52   24 29:12  1:51  3:28   36 1:28:05 19.5  2:33   13   50:40  8:11 2:53:57 
   30  101 Mike Abel               Sartell            MN  51   32 31:17  1:59  2:17   30 1:25:06 20.2  2:02   26   55:20  8:56 2:56:00 
   31  249 Ryan Paulson            Shakopee           MN  43   45 33:44  2:08  1:18   41 1:29:34 19.2  1:29   11   50:03  8:05 2:56:06 
   32  132 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  58   31 31:02  1:58  3:06   18 1:20:28 21.4  1:34   44 1:02:16 10:03 2:58:24 
   33  229 Brian Moore             Long Lake          MN  39   41 32:58  2:05  2:32   22 1:22:27 20.9  3:32   33   57:12  9:14 2:58:39 
   34  161 Andrew Hall             Minneapolis        MN  25                          44 1:30:03 19.1  1:56   12   50:06  8:05 2:59:11 
   35  210 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  37   27 30:19  1:55  2:49   31 1:26:17 19.9  3:33   29   56:50  9:10 2:59:46 
   36  268 Tom Rettig              Big Lake           MN  56   29 30:41  1:57  3:35   40 1:29:24 19.2  3:09   30   56:59  9:12 3:03:46 
   37  145 David Foster            White Bear Lake    MN  34   37 32:21  2:03  1:31   38 1:29:07 19.3  2:17   39   59:42  9:38 3:04:56 
   38  260 Tom Prentice            Winter Haven       FL  59   28 30:20  1:55  1:26   50 1:36:51 17.8  1:54   24   54:40  8:49 3:05:09 
   39  150 Angel Garcia            Eden Prairie       MN  27   13 27:20  1:44  3:24   33 1:26:39 19.8  2:14   50 1:06:36 10:45 3:06:10 
   40  173 Nathan Hoffman          Saint Cloud        MN  33   55 43:35  2:45  2:49   39 1:29:16 19.3  1:41   10   49:45  8:02 3:07:03 
   41  113 Justin Borer            Ramsey             MN  42   39 32:34  2:04  3:25   47 1:34:22 18.2  3:10   25   55:00  8:53 3:08:29 
   42  219 Hector Matascastillo    Saint Paul         MN  46   38 32:29  2:03  2:17   34 1:26:40 19.8  2:31   46 1:04:47 10:27 3:08:43 
   43  160 Aaron Hage              Plymouth           MN  38   40 32:35  2:04  2:35   52 1:37:44 17.6  2:23   35   57:44  9:19 3:12:59 
   44  282 Craig Schroeder         Dayton             MN  36   42 33:29  2:07  2:43   43 1:29:46 19.2  2:30   48 1:06:10 10:41 3:14:36 
   45  232 Matthew Mork            Becker             MN  36   36 32:06  2:02  2:21   35 1:27:31 19.6  5:03   52 1:09:15 11:11 3:16:15 
   46  138 Euler Evangelista       Plymouth           MN  43   44 33:42  2:08  4:00   46 1:33:59 18.3  1:54   45 1:04:15 10:22 3:17:47 
   47  144 Trevor Fosso            Sartell            MN  29   10 26:28  1:41  1:52   49 1:35:24 18.0  2:01   54 1:12:49 11:45 3:18:31 
   48  220 Peter Matthews          Champlin           MN  20   47 35:07  2:13  1:45   48 1:34:36 18.2  2:07   49 1:06:31 10:44 3:20:04 
   49  327 Jeff Zurick             Destin             FL  39   57 50:25  3:11  2:35   37 1:28:25 19.4  1:35   37   58:33  9:27 3:21:31 
   50  312 Mark Van Overbeke       Morris             MN  57   51 39:18  2:29  6:17   42 1:29:42 19.2  4:29   43 1:02:00 10:00 3:21:43 
   51  114 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65   50 39:10  2:29  2:03   45 1:32:57 18.5  1:32   51 1:07:00 10:49 3:22:40 
   52  117 Randy Carlson           Dayton             MN  44   52 40:01  2:32  4:15   51 1:36:51 17.8  2:52   40   59:51  9:40 3:23:49 
   53  322 Christopher Wills       Sartell            MN  34   54 41:03  2:36  3:27   54 1:39:22 17.3  3:00   42 1:01:46  9:58 3:28:36 
   54  305 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57   48 37:01  2:21  4:22   56 1:43:13 16.7  2:26   47 1:05:17 10:32 3:32:16 
   55  261 Cary Radisewitz         Luverne            MN  62   49 38:23  2:26  4:46   55 1:40:24 17.1  4:23   53 1:09:49 11:16 3:37:42 
   56  221 Colin McCloskey         Richfield          MN  24   46 34:25  2:11  3:12   57 1:52:05 15.3  2:27   56 1:21:33 13:10 3:53:40 
   57  309 Brad Tietz              New Prague         MN  43   56 44:18  2:48  2:05   53 1:38:04 17.5  2:17   57 1:27:51 14:11 3:54:32 
   58  120 Brian Clark             Chaska             MN  59   53 40:09  2:32  4:06   58 1:53:16 15.2  4:39   58 1:34:44 15:17 4:16:53 
   59  276 Derek Rossberg          Andover            MN  31   58 54:25  3:26  3:54   59 2:06:11 13.6  4:46   55 1:17:29 12:30 4:26:43 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  238 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  34    3 27:43  1:45  1:19    1 1:15:35 22.8  1:17    1   45:59  7:25 2:31:51 
    2  124 Katherine Coward        Golden Valley      MN  39    4 27:51  1:46  1:13    2 1:15:45 22.7  1:34    2   49:45  8:02 2:36:06 
    3  258 Emily Pincus            Champlin           MN  20    1 22:18  1:25  1:48    6 1:25:10 20.2  1:49    3   50:39  8:11 2:41:42 
    4  136 Cortney Engen           Hopkins            MN  43    2 26:25  1:40  1:54    3 1:19:44 21.6  2:35   11   59:02  9:32 2:49:38 
    5  170 Lisa Hines              Waite Park         MN  56    5 28:14  1:47  1:29    9 1:29:18 19.3  1:20    5   51:23  8:18 2:51:43 
    6  165 Meghan Henry            Champlin           MN  34    8 29:15  1:51  1:26    8 1:28:45 19.4  1:25    4   50:56  8:13 2:51:45 
    7  240 Chris Nehring           Kimball            MN  50    9 30:13  1:55  1:42    5 1:23:56 20.5  1:17   10   57:46  9:19 2:54:52 
    8  248 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  33    6 28:40  1:49  0:58    4 1:22:16 20.9  1:20   13 1:01:44  9:58 2:54:55 
    9  231 Casey Mork              Becker             MN  35   22 36:12  2:18  1:17   11 1:29:43 19.2  1:54    7   52:46  8:31 3:01:51 
   10  225 Jessie Meyer            Lakeville          MN  39   12 31:11  1:58  1:54   14 1:31:51 18.7  1:28    9   56:36  9:08 3:02:57 
   11  275 Jessica Roschlan        St Paul            MN  29   16 32:57  2:05  3:32   15 1:32:15 18.6  2:23    8   56:12  9:04 3:07:17 
   12  140 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  46   25 37:37  2:23  4:45   12 1:31:15 18.8  3:35    6   51:56  8:23 3:09:06 
   13  126 Britta Crooks           Centerville        MN  26   20 35:34  2:15  2:32   10 1:29:39 19.2  2:30   12   59:51  9:40 3:10:04 
   14  296 Anne Stepnick           Mahtomedi          MN  39   10 30:17  1:55  3:05   13 1:31:17 18.8  3:46   18 1:08:17 11:01 3:16:41 
   15  205 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45   17 33:12  2:06  3:09   19 1:36:52 17.8  2:42   14 1:05:43 10:36 3:21:37 
   16  253 Sharron Peltier         Stacy              MN  49   18 33:27  2:07  2:47    7 1:27:28 19.7  2:33   24 1:16:55 12:25 3:23:07 
   17  292 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  50   26 38:00  2:24  3:16   17 1:34:24 18.2  2:10   15 1:07:30 10:54 3:25:18 
   18  319 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  41    7 29:04  1:50  1:25   25 1:40:58 17.0  1:13   20 1:13:52 11:55 3:26:31 
   19  151 Karin Gardner           Champlin           MN  48   13 31:29  2:00  4:25   24 1:40:49 17.1  3:37   17 1:08:10 11:00 3:28:28 
   20  354 Tracey Woolsey          St. Paul           MN  32   14 32:09  2:02  2:04   18 1:36:37 17.8  1:55   23 1:16:33 12:21 3:29:15 
   21  155 Dee Gulis               Minneapolis        MN  32   23 36:18  2:18  3:43   23 1:40:30 17.1  3:10   16 1:08:02 10:59 3:31:41 
   22  241 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  33   11 30:22  1:55  1:48   22 1:40:25 17.1  1:29   25 1:19:05 12:46 3:33:07 
   23  206 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  39   21 35:44  2:16  2:18   21 1:39:01 17.4  1:42   21 1:14:37 12:03 3:33:20 
   24  280 Trisha Schales          Fridley            MN  35   27 41:20  2:37  3:28   20 1:38:17 17.5  2:37   19 1:10:53 11:26 3:36:34 
   25  226 Diane Miller            Hugo               MN  54   24 37:34  2:23  5:24   16 1:34:22 18.2  3:44   26 1:21:40 13:11 3:42:41 
   26  311 Susan Traul             Minneapolis        MN  33   15 32:54  2:05  2:48   26 1:41:41 16.9  3:25   27 1:24:16 13:36 3:45:03 
   27  350 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  42   29 46:16  2:56  2:55   27 1:42:19 16.8  2:39   22 1:16:32 12:21 3:50:40 
   28  246 Liz Niemer              Minneapolis        MN  27   19 34:25  2:11  2:45   28 1:43:07 16.7  1:52   28 1:30:40 14:38 3:52:47 
   29  211 Sophia Luciano          Lester Prairie     MN  23   28 43:06  2:44  1:48   29 1:48:16 15.9  1:19   29 1:32:04 14:51 4:06:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  169 Mason Hill              Chisago City       MN  20    2 27:34  1:45  1:19    1 1:15:40 22.7  1:12    3   47:28  7:40 2:33:12 
    2  304 Taras Tataryn           Plymouth           MN  23    3 29:11  1:51  1:43    2 1:18:38 21.9  1:09    1   44:16  7:09 2:34:55 
    3  224 Davis Melin             Plymouth           MN  23    1 25:15  1:36  1:29    3 1:21:52 21.0  1:10    2   45:12  7:18 2:34:56 
    4  220 Peter Matthews          Champlin           MN  20    5 35:07  2:13  1:45    4 1:34:36 18.2  2:07    4 1:06:31 10:44 3:20:04 
    5  221 Colin McCloskey         Richfield          MN  24    4 34:25  2:11  3:12    5 1:52:05 15.3  2:27    5 1:21:33 13:10 3:53:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  258 Emily Pincus            Champlin           MN  20    1 22:18  1:25  1:48    1 1:25:10 20.2  1:49    1   50:39  8:11 2:41:42 
    2  211 Sophia Luciano          Lester Prairie     MN  23    2 43:06  2:44  1:48    2 1:48:16 15.9  1:19    2 1:32:04 14:51 4:06:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  349 Andrew Kershaw          Plymouth           MN  25    1 21:08  1:20  1:10    1 1:13:16 23.5  1:14    1   40:18  6:30 2:17:04 
    2  137 Mitchell Ergen          Saint Cloud        MN  26    4 28:54  1:50  2:12    2 1:23:21 20.6  1:42    3   57:31  9:17 2:53:38 
    3  161 Andrew Hall             Minneapolis        MN  25                           4 1:30:03 19.1  1:56    2   50:06  8:05 2:59:11 
    4  150 Angel Garcia            Eden Prairie       MN  27    3 27:20  1:44  3:24    3 1:26:39 19.8  2:14    4 1:06:36 10:45 3:06:10 
    5  144 Trevor Fosso            Sartell            MN  29    2 26:28  1:41  1:52    5 1:35:24 18.0  2:01    5 1:12:49 11:45 3:18:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  275 Jessica Roschlan        St Paul            MN  29    1 32:57  2:05  3:32    2 1:32:15 18.6  2:23    1   56:12  9:04 3:07:17 
    2  126 Britta Crooks           Centerville        MN  26    3 35:34  2:15  2:32    1 1:29:39 19.2  2:30    2   59:51  9:40 3:10:04 
    3  246 Liz Niemer              Minneapolis        MN  27    2 34:25  2:11  2:45    3 1:43:07 16.7  1:52    3 1:30:40 14:38 3:52:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  164 Mark Henry              Champlin           MN  34    2 27:16  1:44  0:49    1 1:11:45 24.0  1:03    2   42:14  6:49 2:23:06 
    2  315 Steven Voss             Maple Grove        MN  34    1 23:51  1:31  0:53    3 1:18:49 21.8  1:13    1   41:16  6:40 2:25:59 
    3  187 Kirby Johnson           Spicer             MN  31    3 29:09  1:51  1:09    4 1:19:18 21.7                          2:46:28 
    4  128 Timothy Dauwalter       Cologne            MN  34    6 33:40  2:08  1:40    2 1:15:52 22.7  1:47    5   55:20  8:56 2:48:17 
    5  197 Frank Koch              Litchfield         MN  31    4 31:20  1:59  1:28    5 1:24:35 20.3  1:19    4   52:48  8:31 2:51:29 
    6  145 David Foster            White Bear Lake    MN  34    5 32:21  2:03  1:31    6 1:29:07 19.3  2:17    6   59:42  9:38 3:04:56 
    7  173 Nathan Hoffman          Saint Cloud        MN  33    8 43:35  2:45  2:49    7 1:29:16 19.3  1:41    3   49:45  8:02 3:07:03 
    8  322 Christopher Wills       Sartell            MN  34    7 41:03  2:36  3:27    8 1:39:22 17.3  3:00    7 1:01:46  9:58 3:28:36 
    9  276 Derek Rossberg          Andover            MN  31    9 54:25  3:26  3:54    9 2:06:11 13.6  4:46    8 1:17:29 12:30 4:26:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  238 Vanessa Nagel           Bloomington        MN  34    1 27:43  1:45  1:19    1 1:15:35 22.8  1:17    1   45:59  7:25 2:31:51 
    2  165 Meghan Henry            Champlin           MN  34    3 29:15  1:51  1:26    3 1:28:45 19.4  1:25    2   50:56  8:13 2:51:45 
    3  248 Shelley Ostrander       Shoreview          MN  33    2 28:40  1:49  0:58    2 1:22:16 20.9  1:20    3 1:01:44  9:58 2:54:55 
    4  354 Tracey Woolsey          St. Paul           MN  32    5 32:09  2:02  2:04    4 1:36:37 17.8  1:55    5 1:16:33 12:21 3:29:15 
    5  155 Dee Gulis               Minneapolis        MN  32    7 36:18  2:18  3:43    6 1:40:30 17.1  3:10    4 1:08:02 10:59 3:31:41 
    6  241 Angela Nelson           Saint Cloud        MN  33    4 30:22  1:55  1:48    5 1:40:25 17.1  1:29    6 1:19:05 12:46 3:33:07 
    7  311 Susan Traul             Minneapolis        MN  33    6 32:54  2:05  2:48    7 1:41:41 16.9  3:25    7 1:24:16 13:36 3:45:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  183 Jeremy Jackson          Clearwater         MN  39    4 30:51  1:57  1:03    1 1:20:30 21.4  1:25    3   54:15  8:45 2:48:01 
    2  294 Mark Stapleton          Chaska             MN  39    2 27:21  1:44  2:42    3 1:24:27 20.4  2:02    1   51:34  8:19 2:48:04 
    3  146 Jon Fox                 Webster            MN  36    1 26:52  1:42  1:36    5 1:26:38 19.8  2:18    2   52:51  8:32 2:50:12 
    4  229 Brian Moore             Long Lake          MN  39    7 32:58  2:05  2:32    2 1:22:27 20.9  3:32    5   57:12  9:14 2:58:39 
    5  210 Nicholas Lodien         Minneapolis        MN  37    3 30:19  1:55  2:49    4 1:26:17 19.9  3:33    4   56:50  9:10 2:59:46 
    6  160 Aaron Hage              Plymouth           MN  38    6 32:35  2:04  2:35    9 1:37:44 17.6  2:23    6   57:44  9:19 3:12:59 
    7  282 Craig Schroeder         Dayton             MN  36    8 33:29  2:07  2:43    8 1:29:46 19.2  2:30    8 1:06:10 10:41 3:14:36 
    8  232 Matthew Mork            Becker             MN  36    5 32:06  2:02  2:21    6 1:27:31 19.6  5:03    9 1:09:15 11:11 3:16:15 
    9  327 Jeff Zurick             Destin             FL  39    9 50:25  3:11  2:35    7 1:28:25 19.4  1:35    7   58:33  9:27 3:21:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Katherine Coward        Golden Valley      MN  39    1 27:51  1:46  1:13    1 1:15:45 22.7  1:34    1   49:45  8:02 2:36:06 
    2  231 Casey Mork              Becker             MN  35    5 36:12  2:18  1:17    2 1:29:43 19.2  1:54    2   52:46  8:31 3:01:51 
    3  225 Jessie Meyer            Lakeville          MN  39    3 31:11  1:58  1:54    4 1:31:51 18.7  1:28    3   56:36  9:08 3:02:57 
    4  296 Anne Stepnick           Mahtomedi          MN  39    2 30:17  1:55  3:05    3 1:31:17 18.8  3:46    4 1:08:17 11:01 3:16:41 
    5  206 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  39    4 35:44  2:16  2:18    6 1:39:01 17.4  1:42    6 1:14:37 12:03 3:33:20 
    6  280 Trisha Schales          Fridley            MN  35    6 41:20  2:37  3:28    5 1:38:17 17.5  2:37    5 1:10:53 11:26 3:36:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  223 Corey McKusick          Fridley            MN  43    1 24:39  1:34  1:31    1 1:18:43 21.8  1:22    1   49:12  7:56 2:35:25 
    2  204 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44    2 31:25  1:59  1:47    2 1:20:36 21.3  1:49    4   58:20  9:25 2:53:55 
    3  249 Ryan Paulson            Shakopee           MN  43    5 33:44  2:08  1:18    3 1:29:34 19.2  1:29    2   50:03  8:05 2:56:06 
    4  113 Justin Borer            Ramsey             MN  42    3 32:34  2:04  3:25    5 1:34:22 18.2  3:10    3   55:00  8:53 3:08:29 
    5  138 Euler Evangelista       Plymouth           MN  43    4 33:42  2:08  4:00    4 1:33:59 18.3  1:54    6 1:04:15 10:22 3:17:47 
    6  117 Randy Carlson           Dayton             MN  44    6 40:01  2:32  4:15    6 1:36:51 17.8  2:52    5   59:51  9:40 3:23:49 
    7  309 Brad Tietz              New Prague         MN  43    7 44:18  2:48  2:05    7 1:38:04 17.5  2:17    7 1:27:51 14:11 3:54:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  136 Cortney Engen           Hopkins            MN  43    1 26:25  1:40  1:54    1 1:19:44 21.6  2:35    1   59:02  9:32 2:49:38 
    2  319 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  41    2 29:04  1:50  1:25    2 1:40:58 17.0  1:13    2 1:13:52 11:55 3:26:31 
    3  350 Tonya Pick              Sauk Rapids        MN  42    3 46:16  2:56  2:55    3 1:42:19 16.8  2:39    3 1:16:32 12:21 3:50:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  154 James Guenter           St. Paul           MN  49    1 21:15  1:21  0:56    2 1:18:41 21.9  1:19    2   51:39  8:20 2:33:48 
    2  297 Kristian Stoeckel       Plymouth           MN  46    3 26:06  1:39  1:02    1 1:16:40 22.4  1:38    1   50:53  8:13 2:36:18 
    3  239 James Neal              St Bonifacius      MN  47    4 27:25  1:44  1:13    3 1:19:53 21.5  1:58    4   57:08  9:13 2:47:34 
    4  199 Craig Kurtz             Blaine             MN  49    2 25:13  1:36  1:51    5 1:23:36 20.6  1:25    3   57:02  9:12 2:49:05 
    5  320 Dana Whitehead          Cottage Grove      MN  48    5 28:28  1:48  2:05    4 1:23:05 20.7  1:36    5   58:36  9:28 2:53:48 
    6  219 Hector Matascastillo    Saint Paul         MN  46    6 32:29  2:03  2:17    6 1:26:40 19.8  2:31    6 1:04:47 10:27 3:08:43 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  140 Bonnie Fines            Saint Cloud        MN  46    4 37:37  2:23  4:45    2 1:31:15 18.8  3:35    1   51:56  8:23 3:09:06 
    2  205 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45    2 33:12  2:06  3:09    3 1:36:52 17.8  2:42    2 1:05:43 10:36 3:21:37 
    3  253 Sharron Peltier         Stacy              MN  49    3 33:27  2:07  2:47    1 1:27:28 19.7  2:33    4 1:16:55 12:25 3:23:07 
    4  151 Karin Gardner           Champlin           MN  48    1 31:29  2:00  4:25    4 1:40:49 17.1  3:37    3 1:08:10 11:00 3:28:28 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  256 Randy Peterson          Northfield         MN  53    1 24:07  1:32  1:13    1 1:15:42 22.7  1:08    1   44:51  7:14 2:26:59 
    2  291 Dan Silvernail          Portland           OR  52    2 27:34  1:45  2:00    3 1:17:00 22.3  1:39    4   51:33  8:19 2:39:45 
    3  177 Mark Hooley             St. Paul           MN  52    4 29:54  1:54  3:44    4 1:18:38 21.9  2:16    5   53:38  8:39 2:48:09 
    4  179 Anthony Hutchinson      Mahtomedi          MN  51    5 30:13  1:55  2:02    2 1:15:44 22.7  2:20    7 1:01:40  9:57 2:51:57 
    5  257 Dave Pincus             Champlin           MN  51    7 31:33  2:00  3:39    5 1:24:03 20.5  4:33    2   48:25  7:49 2:52:11 
    6  141 Steve Fines             Saint Cloud        MN  52    3 29:12  1:51  3:28    7 1:28:05 19.5  2:33    3   50:40  8:11 2:53:57 
    7  101 Mike Abel               Sartell            MN  51    6 31:17  1:59  2:17    6 1:25:06 20.2  2:02    6   55:20  8:56 2:56:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  240 Chris Nehring           Kimball            MN  50    1 30:13  1:55  1:42    1 1:23:56 20.5  1:17    1   57:46  9:19 2:54:52 
    2  292 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  50    3 38:00  2:24  3:16    3 1:34:24 18.2  2:10    2 1:07:30 10:54 3:25:18 
    3  226 Diane Miller            Hugo               MN  54    2 37:34  2:23  5:24    2 1:34:22 18.2  3:44    3 1:21:40 13:11 3:42:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  192 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56    1 24:10  1:32  0:53    2 1:19:02 21.8  1:45    1   51:25  8:18 2:37:14 
    2  110 Tom Benson              St. Paul           MN  57    3 28:49  1:50  1:24    1 1:17:33 22.2  1:28    4   56:11  9:04 2:45:22 
    3  203 David Leard             Rosemount          MN  55    2 27:48  1:46  0:54    4 1:23:12 20.7  1:12    2   52:25  8:28 2:45:29 
    4  132 Peter Doherty           Vadnais Heights    MN  58    6 31:02  1:58  3:06    3 1:20:28 21.4  1:34    7 1:02:16 10:03 2:58:24 
    5  268 Tom Rettig              Big Lake           MN  56    5 30:41  1:57  3:35    5 1:29:24 19.2  3:09    5   56:59  9:12 3:03:46 
    6  260 Tom Prentice            Winter Haven       FL  59    4 30:20  1:55  1:26    7 1:36:51 17.8  1:54    3   54:40  8:49 3:05:09 
    7  312 Mark Van Overbeke       Morris             MN  57    8 39:18  2:29  6:17    6 1:29:42 19.2  4:29    6 1:02:00 10:00 3:21:43 
    8  305 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57    7 37:01  2:21  4:22    8 1:43:13 16.7  2:26    8 1:05:17 10:32 3:32:16 
    9  120 Brian Clark             Chaska             MN  59    9 40:09  2:32  4:06    9 1:53:16 15.2  4:39    9 1:34:44 15:17 4:16:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  170 Lisa Hines              Waite Park         MN  56    1 28:14  1:47  1:29    1 1:29:18 19.3  1:20    1   51:23  8:18 2:51:43 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  261 Cary Radisewitz         Luverne            MN  62    1 38:23  4:58  4:46    1 1:40:24  8.6  4:23    1 1:09:49 22:32 3:37:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  114 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65    1 39:10  5:04  2:03    1 1:32:57  9.3  1:32    1 1:07:00 21:37 3:22:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        116
Total Number of Team Finishers:            0
Total Number of Individual Finishers:    102
Number of Male   Finishers:               69
Number of Female Finishers:               33
Did not Finish Race or Did Not Start:     12