Nevis, MN
8/10/2019











                                                          NORTHWOODS TRIATHLON
                                            Lake Belle Taine  -  Nevis, MN - August 10, 2019
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/21      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  42 M     7  6:57  1:35  1:14    1   32:58 25.5  0:59    1   18:00  5:49 1:00:05 
    2   1/16     31 David Lewis             Nevis              MN  45 M    14  7:42  1:45  1:18    3   34:11 24.6  0:52    2   18:06  5:51 1:02:06 
    3   1/14    244 Ryan Rogers             Bemidji            MN  39 M    15  7:50  1:47  1:22   16   38:04 22.1  0:54    3   19:34  6:19 1:07:42 
    4   1/9     229 Benjamin Petsch         Apple Valley       MN  34 M    23  8:01  1:50  1:14   15   37:44 22.3  0:54    7   20:46  6:42 1:08:36 
    5   2/14     66 Jason Davis             Bloomington        MN  38 M    30  8:16  1:53  2:07    5   36:19 23.1  1:17   10   20:48  6:43 1:08:45 
    6   1/14    148 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  26 M    79  9:18  2:07  1:20    4   36:03 23.3  1:27   14   21:06  6:49 1:09:12 
    7   2/14     75 Peter Downie            Minneapolis        MN  26 M    35  8:23  1:55  1:28    8   36:49 22.8  1:33   16   21:18  6:53 1:09:29 
    8   3/14    152 Jon Krog                St Paul            MN  37 M    43  8:38  1:58  1:33   18   38:20 21.9  1:22    6   20:11  6:31 1:10:03 
    9   2/16     39 Jeremy Brekke           Fargo              ND  48 M    37  8:30  1:56  1:17   13   37:14 22.6  1:09   23   21:56  7:05 1:10:05 
   10   1/20    144 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56 M    26  8:08  1:51  0:57    9   36:51 22.8  1:26   45   23:10  7:29 1:10:29 
   11   3/14    249 Robert Rutscher         Stillwater         MN  26 M    81  9:20  2:08  1:51    2   33:55 24.8  1:07   63   24:19  7:51 1:10:31 
   12   1/14     20 Olivia Berg             St Paul            MN  33 F    73  9:14  2:06  1:14   14   37:20 22.5  1:16   29   22:13  7:10 1:11:16 
   13   1/15    167 Jessie Maher            Bemidji            MN  35 F    10  7:30  1:43  1:19   26   39:58 21.0  1:02   22   21:43  7:01 1:11:29 
   14   4/14     95 Ian Gorodisher          Stillwater         MN  26 M   102  9:53  2:15  1:30   11   37:03 22.7  1:19   28   22:12  7:10 1:11:55 
   15   2/21    364 Thomas Matzke           Fargo              ND  44 M    48  8:46  2:00  2:10    7   36:44 22.9  1:42   38   22:50  7:22 1:12:09 
   16   3/21    251 Eric Rypkema            Nevis              MN  41 M    13  7:40  1:45  1:07   10   37:00 22.7  1:15   83   25:27  8:13 1:12:28 
   17   4/21    131 John Jechorek           Blaine             MN  43 M    41  8:33  1:57  1:46   17   38:12 22.0  1:16   37   22:48  7:21 1:12:33 
   18   1/5      19 Matthew Benson          Park Rapids        MN  20 M     1  6:13  1:25  2:07   68   43:13 19.4  0:44    8   20:46  6:42 1:13:02 
   19   2/20    367 Tom Clow                Fargo              ND  58 M    53  8:53  2:01  1:30   19   38:37 21.8  1:10   46   23:11  7:29 1:13:18 
   20   3/16    305 Eric Young              Newnan             GA  46 M    40  8:32  1:57  1:55   23   39:18 21.4  1:31   32   22:17  7:12 1:13:31 
   21   1/5     191 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  50 F    16  7:51  1:47  1:23   49   42:11 19.9  0:49   19   21:28  6:56 1:13:39 
   22   4/14     73 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  38 M    32  8:17  1:53  1:40   64   43:05 19.5  1:02    5   20:02  6:28 1:14:04 
   23   5/14    223 Andrew Peltier          Cambridge          MN  38 M    93  9:40  2:12  1:01   56   42:39 19.7  1:04    4   19:45  6:23 1:14:06 
   24   5/21     30 Shane Bowe              Bemidji            MN  41 M    55  8:55  2:02  1:50   33   40:51 20.6  1:24   17   21:23  6:54 1:14:22 
   25   6/21     52 Tony Casassa            Andover            MN  44 M    65  9:08  2:05  1:22   47   41:54 20.0  0:59   13   21:02  6:48 1:14:24 
   26   6/14    169 Michael Maier           Bismarck           ND  35 M    54  8:53  2:02  1:17   25   39:49 21.1  1:03   48   23:33  7:36 1:14:34 
   27   1/19      2 Mata Agre               Nisswa             MN  26 F    39  8:30  1:56  1:19   54   42:26 19.8  1:13   27   22:09  7:09 1:15:35 
   28   1/4     221 Lynne Parks             Greeley            CO  58 F    45  8:40  1:59  1:22   32   40:46 20.6  1:20   51   23:40  7:38 1:15:47 
   29   1/7     278 Robin Tedlund           Duluth             MN  60 F    57  8:58  2:03  1:51   24   39:33 21.2  1:26   60   24:09  7:48 1:15:55 
   30   7/14    271 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  39 M    27  8:10  1:52  2:27   20   38:49 21.6  1:39   73   24:57  8:03 1:16:00 
   31   2/9     237 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  34 M    92  9:38  2:12  1:32   45   41:48 20.1  1:03   25   22:07  7:08 1:16:06 
   32   2/5     287 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  24 M     6  6:54  1:34  1:43   72   43:34 19.3  1:00   41   22:59  7:25 1:16:08 
   33   1/11    177 Nerissa Marzolf         Independence       MN  44 F    52  8:50  2:01  1:09   27   40:26 20.8  1:10   75   25:00  8:04 1:16:32 
   34   4/16    176 Michael Marzolf         Independence       MN  49 M    25  8:02  1:50  1:55   22   39:15 21.4  1:29   92   25:57  8:23 1:16:36 
   35   5/16     46 Blake Butler            Waconia            MN  45 M    36  8:24  1:55  2:01   58   42:41 19.7  1:16   31   22:17  7:12 1:16:38 
   36   3/20    181 Greg McNamara           Little Falls       MN  57 M    44  8:40  1:58  2:19    6   36:40 22.9  2:09  111   27:00  8:43 1:16:45 
   37   7/21     29 Stephen Bona            Shoreview          MN  43 M    33  8:20  1:54  2:31   46   41:52 20.1  1:24   42   23:02  7:26 1:17:06 
   38   4/20    122 Dennis Hetland          Fargo              ND  57 M    74  9:14  2:06  2:00   51   42:21 19.8  1:27   26   22:07  7:08 1:17:08 
   39   2/5     255 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  53 F    56  8:58  2:03  1:43   36   41:00 20.5  1:19   64   24:28  7:54 1:17:26 
   40   8/14     83 Dan Foreman             Orange City        IA  37 M   124 10:34  2:24  2:16   53   42:24 19.8  1:36   11   20:49  6:43 1:17:37 
   41   3/9      92 Matt Gorman             Eagan              MN  34 M    34  8:22  1:55  1:31   96   45:21 18.5  1:19   15   21:17  6:52 1:17:48 
   42   1/15     81 Calvin Fiala            Andover            MN  16 M    77  9:18  2:07  1:21   97   45:24 18.5  1:04    9   20:47  6:42 1:17:52 
   43   5/14    179 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  29 M   132 10:46  2:27  2:08   34   40:55 20.5  1:12   44   23:08  7:28 1:18:08 
   44   6/14    230 Nate Phillips           Vadnais Heights    MN  28 M    22  8:01  1:50  2:24   39   41:15 20.4  2:13   65   24:32  7:55 1:18:23 
   45   8/21     86 Brett Furber            Prior Lake         MN  42 M    19  7:55  1:48  1:28   73   43:44 19.2  1:21   57   23:58  7:44 1:18:25 
   46   1/12    192 John Mitchell           Maple Grove        MN  51 M    66  9:09  2:05  1:42   38   41:14 20.4  1:22   76   25:01  8:05 1:18:26 
   47   6/16    236 Ender Raghib            West Fargo         ND  48 M    90  9:36  2:11  3:47   28   40:30 20.7  1:25   47   23:15  7:30 1:18:31 
   48   2/12    207 Mark Olson              Enderlin           ND  50 M    61  9:01  2:03  2:51   48   41:57 20.0  1:21   49   23:37  7:37 1:18:44 
   49   2/14    289 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  32 F   125 10:37  2:25  2:34   66   43:09 19.5  0:56   21   21:36  6:58 1:18:50 
   50   9/14     68 Ryan De Groot           Sioux Center       IA  39 M    17  7:54  1:48  2:08   40   41:31 20.2  1:16  100   26:20  8:30 1:19:07 
   51   2/19    171 Lindsey Main            Minneapolis        MN  25 F    71  9:13  2:06  1:42   52   42:24 19.8  1:34   62   24:17  7:50 1:19:08 
   52   4/9     153 Peter Kroll             Esko               MN  34 M    78  9:18  2:07  1:50   85   44:23 18.9  1:26   30   22:13  7:10 1:19:08 
   53   7/16    139 Richard Johnson         Nevis              MN  49 M    72  9:14  2:06  1:21   71   43:27 19.3  1:32   50   23:39  7:38 1:19:12 
   54   5/9      49 Robert Byars            Minneapolis        MN  30 M     4  6:49  1:33  2:33   80   44:05 19.1  1:37   67   24:41  7:58 1:19:43 
   55   5/20    170 Mike Maiers             Plymouth           MN  57 M   130 10:44  2:27  2:35   50   42:14 19.9  1:30   39   22:50  7:22 1:19:50 
   56   7/14    130 Nicholas Jasmer         Park Rapids        MN  27 M   128 10:42  2:26  1:39   90   44:46 18.8  1:04   24   21:58  7:06 1:20:07 
   57   9/21     74 Nate Dorr               Bemidji            MN  42 M    58  8:58  2:03  3:01   31   40:44 20.6  2:06   82   25:27  8:13 1:20:14 
   58   2/15     16 Heather Bell            Little Falls       MN  36 F    70  9:13  2:06  1:33   69   43:22 19.4  1:36   66   24:36  7:56 1:20:17 
   59   3/15    272 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  37 F    59  9:00  2:03  2:29   88   44:28 18.9  1:27   43   23:03  7:26 1:20:25 
   60   6/9     242 Nicholas Richter        Nevis              MN  34 M    29  8:13  1:52  2:06   65   43:09 19.5  1:47   84   25:30  8:14 1:20:43 
   61   3/19     15 Sarah Bartholomew       St. Paul           MN  27 F    84  9:24  2:09  3:25   99   45:38 18.4  1:22   12   21:00  6:47 1:20:47 
   62   1/11    279 Tom Tedlund             Duluth             MN  62 M   193 12:51  2:56  2:22   21   38:52 21.6  1:52   79   25:07  8:06 1:21:01 
   63   8/16    240 Scott Remiger           Lakeville          MN  45 M    50  8:47  2:00  2:26   61   42:47 19.6  1:32   87   25:36  8:16 1:21:07 
   64  10/21    302 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  41 M    80  9:19  2:08  2:01   59   42:42 19.7  1:33   88   25:40  8:17 1:21:14 
   65   2/11    198 Dennis Nelson           Henderson          NV  64 M   146 11:04  2:31  1:38   12   37:05 22.7  1:58  161   29:38  9:34 1:21:21 
   66   3/5     213 Michael O'Neil          Edina              MN  21 M    94  9:40  2:12  2:50   91   44:52 18.7  2:39   18   21:25  6:55 1:21:24 
   67   2/4      69 Jacki Devine            Little Falls       MN  57 F   122 10:31  2:24  2:22   75   43:47 19.2  1:57   40   22:59  7:25 1:21:35 
   68  10/14     43 Joseph Burchill         West Fargo         ND  36 M    11  7:36  1:44  2:07  119   47:16 17.8  1:00   53   23:47  7:41 1:21:44 
   69   9/16     14 William Barth           Saint Paul         MN  49 M    69  9:12  2:06  1:57   57   42:40 19.7  1:44  105   26:33  8:34 1:22:03 
   70   4/15    218 Jane Ostlie             Mayville           NC  37 F    96  9:45  2:13  2:38   63   43:02 19.5  2:03   70   24:47  8:00 1:22:13 
   71  11/21     45 Robert Burgr            Wahpeton           ND  40 M    85  9:27  2:09  2:45  110   46:48 17.9  1:42   20   21:35  6:58 1:22:15 
   72   4/5     156 Daniel Lane             Maple Grove        MN  24 M    42  8:36  1:58  2:11  114   46:57 17.9  1:06   52   23:42  7:39 1:22:29 
   73   2/11    119 Kelly Heinen            Greenfield         MN  41 F   108 10:03  2:17  1:56   74   43:46 19.2  1:36   89   25:43  8:18 1:23:02 
   74  12/21    134 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  40 M   151 11:16  2:34  1:47   84   44:22 18.9  0:56   77   25:02  8:05 1:23:21 
   75   2/15    232 Joey Pidde              Stillwater         MN  19 M    49  8:46  2:00  2:40  145   48:29 17.3  0:56   35   22:34  7:17 1:23:23 
   76   3/15    304 Vance Winter            Buffalo            MN  16 M    47  8:45  2:00  2:40  146   48:30 17.3  0:55   36   22:35  7:17 1:23:23 
   77   3/11    172 James Martenson         Rochester          MN  64 M   110 10:04  2:18  2:18   29   40:31 20.7  1:32  151   29:03  9:23 1:23:26 
   78   5/15    124 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  35 F    51  8:49  2:01  2:15  113   46:54 17.9  1:34   59   24:06  7:47 1:23:36 
   79   4/15    211 Matthew Ondracek        Savage             MN  12 M     8  7:04  1:37  2:51  135   47:58 17.5  1:03   68   24:43  7:59 1:23:38 
   80   4/11     42 Barry Burchill          West Fargo         ND  60 M    75  9:16  2:07  2:51   60   42:47 19.6  1:27  121   27:35  8:54 1:23:54 
   81   3/5     197 Lisa Murphy             Rapids City        SD  51 F    38  8:30  1:56  2:05   37   41:13 20.4  2:01  174   30:23  9:48 1:24:10 
   82   3/11    190 Rachel Miller           Minneapolis        MN  44 F   136 10:49  2:28  2:11   41   41:33 20.2  2:13  119   27:29  8:52 1:24:14 
   83   4/19    239 Tricia Reimann          Grand Forks        ND  29 F   164 11:31  2:37  2:07  121   47:20 17.7  1:09   33   22:23  7:14 1:24:27 
   84   6/20     76 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  58 M   107 10:02  2:17  2:34   44   41:48 20.1  2:25  127   27:44  8:57 1:24:31 
   85   1/7     301 Janet Winter            Buffalo            MN  47 F   111 10:04  2:18  3:01   77   44:00 19.1  1:17   98   26:18  8:29 1:24:38 
   86   5/15    174 Leo Marzolf             Independence       MN  15 M    31  8:16  1:53  1:51  167   49:59 16.8  0:55   55   23:51  7:42 1:24:50 
   87   6/15     47 Brevin Butler           Waconia            MN  13 M   133 10:47  2:28  1:32  126   47:29 17.7  1:10   56   23:58  7:44 1:24:55 
   88   3/12    275 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  54 M   154 11:19  2:35  3:23   55   42:28 19.8  1:29  103   26:24  8:31 1:25:01 
   89   5/11    168 David Maier             Bismarck           ND  60 M    99  9:51  2:15  1:45   35   40:57 20.5  2:29  169   30:08  9:44 1:25:08 
   90  13/21    141 Nathan Jones            Chaska             MN  40 M   143 10:57  2:30  2:29   83   44:15 19.0  1:19   99   26:18  8:29 1:25:15 
   91   7/20    222 Marshall Parks          Greeley            CO  57 M   141 10:53  2:29  1:59   30   40:41 20.6  1:57  166   29:54  9:39 1:25:22 
   92   3/14    263 Kristin Sorvig          Fargo              ND  32 F    60  9:00  2:03  2:41  128   47:34 17.7  1:32   74   24:59  8:04 1:25:44 
   93   5/19    113 Kathleen Hansen         Rochester          MN  27 F    12  7:37  1:44  1:54  178   50:51 16.5  1:02   72   24:55  8:03 1:26:18 
   94   7/15     41 Max Brown               Ramsey             MN  17 M     2  6:18  1:26  1:54  134   47:53 17.5  0:58  157   29:22  9:29 1:26:24 
   95   4/14     89 Meghan Gese             Forest Lake        MN  33 F   104  9:59  2:16  2:00  105   45:59 18.3  1:57  108   26:55  8:41 1:26:47 
   96   5/5     163 Erik Lindquist          Edina              MN  22 M   170 11:44  2:40  2:25  147   48:31 17.3  1:53   34   22:23  7:14 1:26:55 
   97   8/20    368 Dan Rogers              Guthrie            MN  58 M   137 10:51  2:28  2:46   92   44:56 18.7  2:13   94   26:12  8:27 1:26:55 
   98  14/21    267 Brent Stebleton         Fargo              ND  43 M    83  9:23  2:08  2:52   89   44:36 18.8  2:26  131   27:56  9:01 1:27:11 
   99   4/11    127 Krista Honsey           Buffalo            CO  40 F   109 10:03  2:17  2:36  111   46:50 17.9  1:48   97   26:16  8:29 1:27:32 
  100   6/15     99 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  37 F   118 10:18  2:21  2:20  136   48:01 17.5  1:37   81   25:21  8:11 1:27:36 
  101   8/15    162 Ethan Lewis             Nevis              MN  15 M    88  9:31  2:10  2:07  163   49:49 16.9  1:26   69   24:46  8:00 1:27:38 
  102   7/15    186 Melissa Meyer           Laporte            MN  39 F   186 12:33  2:51  3:05   76   43:57 19.1  1:36  104   26:32  8:34 1:27:40 
  103   9/15     70 Carson Dock             Waconia            MN  18 M   158 11:25  2:36  1:38  131   47:40 17.6  1:01   93   26:07  8:26 1:27:49 
  104   4/5     270 Susan Stendahl          Buffalo            MN  50 F   153 11:18  2:34  3:24  117   47:06 17.8  1:06   78   25:03  8:05 1:27:54 
  105   1/7     209 Isabel Ondracek         Savage             MN  14 F     5  6:52  1:34  2:00  141   48:15 17.4  1:01  163   29:50  9:38 1:27:55 
  106  11/14     23 Adam Bjerk              Bemidji            MN  36 M    64  9:05  2:04  5:35   86   44:25 18.9  1:42  118   27:20  8:49 1:28:04 
  107   7/9      65 Nathan Dahlke           Austin             MN  32 M   183 12:24  2:49  2:43  115   46:59 17.9  1:26   71   24:47  8:00 1:28:17 
  108   5/11    241 Katie Richards          Mayville           ND  40 F   152 11:16  2:34  2:13   94   45:10 18.6  1:34  136   28:11  9:06 1:28:23 
  109   5/14    265 Janine Staples          Moorhead           MN  32 F    28  8:13  1:52  2:18  124   47:26 17.7  1:43  146   28:48  9:18 1:28:26 
  110   6/19    193 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  25 F    18  7:55  1:48  1:34  132   47:43 17.6  1:34  168   30:01  9:41 1:28:45 
  111   8/15    254 Emily Schiffler         Freeport           MN  36 F   155 11:20  2:35  1:45   95   45:15 18.6  1:30  149   28:58  9:21 1:28:46 
  112   2/7     136 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  46 F   119 10:25  2:22  2:23   70   43:26 19.3  2:16  173   30:19  9:47 1:28:47 
  113   9/20    231 Richard Phillips        Eagan              MN  57 M   185 12:32  2:51  3:54  107   46:21 18.1  2:15   58   24:04  7:46 1:29:04 
  114  10/16    290 Eric Vollen             St. Cloud          MN  46 M   144 11:01  2:31  2:17  103   45:55 18.3  1:43  142   28:32  9:13 1:29:25 
  115  11/16    300 Robb Willgohs           West Fargo         ND  48 M    91  9:38  2:12  2:41  130   47:40 17.6  1:18  141   28:31  9:12 1:29:46 
  116  10/20    116 Keith Hargis            Clear Lake         IA  55 M   190 12:38  2:53  3:10   62   42:58 19.6  2:28  147   28:49  9:18 1:30:02 
  117   4/12    298 Jon Willgohs            Staples            MN  51 M   160 11:26  2:36  2:51   67   43:11 19.5  1:49  179   30:50  9:57 1:30:04 
  118   5/5     291 Angie Walther           Park Rapids        MN  51 F   100  9:53  2:15  2:03  120   47:17 17.8  1:29  158   29:33  9:32 1:30:12 
  119  12/14    247 Todd Rowenhorst         Orange City        IA  37 M   216 14:15  3:15  3:37  118   47:15 17.8  1:27   54   23:47  7:41 1:30:20 
  120   1/4      24 Leah Boldt              Richfield          MN  22 F    20  7:56  1:49  1:39  188   51:52 16.2  0:55  134   28:08  9:05 1:30:28 
  121  11/20    149 Alan Konn               Chicago            IL  59 M   123 10:34  2:24  4:31  104   45:58 18.3  2:16  115   27:14  8:47 1:30:30 
  122   6/11    189 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  42 F   121 10:30  2:24  2:30  106   46:20 18.1  2:18  150   28:59  9:21 1:30:37 
  123   5/12    366 David Goeddertz         Park Rapids        MN  50 M   218 14:24  3:17  3:33   43   41:41 20.2  2:36  139   28:26  9:11 1:30:39 
  124   2/4      10 Celina Barnett-Cashman  Minneapolis        MN  20 F   131 10:45  2:27  2:37  192   52:15 16.1  0:58   61   24:10  7:48 1:30:42 
  125   3/4      53 Kerry Cashman           Minneapolis        MN  55 F   115 10:16  2:20  2:44  160   49:35 16.9  1:02  113   27:09  8:46 1:30:44 
  126  12/20    282 Nathan Thompson         Somerville         MA  57 M   126 10:37  2:25  2:33   81   44:07 19.0  1:43  190   31:47 10:15 1:30:45 
  127  15/21     93 Jason Gorman Mcnerney   Inver Grove Height MN  42 M   112 10:07  2:18  2:48  127   47:31 17.7  1:20  153   29:06  9:24 1:30:51 
  128   8/14    140 Liam Jones              Rochester          MN  29 M   127 10:41  2:26  2:10  162   49:42 16.9  1:22  112   27:00  8:43 1:30:54 
  129   3/7      79 Jill Emery              Foley              MN  48 F   120 10:25  2:22  2:59  116   47:00 17.9  1:24  155   29:15  9:26 1:31:01 
  130  10/15    303 Jimmy Winter            Buffalo            MN  14 M   172 11:46  2:41  4:33  125   47:27 17.7  1:19   95   26:12  8:27 1:31:14 
  131   9/15    246 Tanya Rowenhorst        Orange City        IA  36 F   176 11:57  2:43  2:49  144   48:28 17.3  1:52  101   26:20  8:30 1:31:24 
  132   1/5     293 Gary Walworth           Walker             MN  69 M   116 10:16  2:20  3:55   98   45:33 18.4  1:44  171   30:18  9:47 1:31:46 
  133  12/16    105 Joshua Guyse            Royalton           MN  47 M   202 13:18  3:02  2:37   82   44:08 19.0  3:23  140   28:28  9:11 1:31:51 
  134  16/21    120 Kevin Heinen            Greenfield         MN  41 M   205 13:32  3:05  3:15  108   46:34 18.0  1:23  117   27:19  8:49 1:32:01 
  135   9/14     71 Ben Doda                Minneapolis        MN  26 M   138 10:51  2:28  3:13  172   50:25 16.7  1:15  102   26:22  8:31 1:32:04 
  136   6/14     77 Christina Elberts       Plymouth           MN  31 F   103  9:55  2:16  2:43  184   51:16 16.4  2:51   86   25:34  8:15 1:32:17 
  137   2/7     210 Julia Ondracek          Savage             MN  17 F     9  7:19  1:40  1:46  133   47:51 17.6  1:27  215   34:01 10:59 1:32:21 
  138  13/20      6 Dan Anderson            Baxter             MN  57 M    46  8:45  2:00  3:08  143   48:24 17.4  2:37  159   29:34  9:33 1:32:26 
  139  13/16    185 James Mehus             Mayville           ND  47 M   214 14:12  3:14  3:47   87   44:27 18.9  2:15  128   27:48  8:58 1:32:26 
  140   6/11    256 Gregory Sebold          Minnetonka         MN  61 M   117 10:17  2:21  3:31  161   49:40 16.9  1:35  126   27:44  8:57 1:32:45 
  141   6/12     97 Rob Gottsch             Edina              MN  50 M    82  9:21  2:08  2:42  153   49:02 17.1  1:28  172   30:18  9:47 1:32:49 
  142   1/3     143 Danny Kagol             Minnetonka         MN  71 M   194 13:00  2:58  3:17   93   45:02 18.7  3:13  145   28:45  9:17 1:33:15 
  143  10/14     88 Kyle Gausman            Andover            MN  25 M    63  9:04  2:04  2:50  189   51:58 16.2  1:32  133   27:59  9:02 1:33:22 
  144  13/14     80 David Enkelaar          Fargo              ND  38 M   163 11:30  2:37  2:28  148   48:39 17.3  1:15  160   29:36  9:33 1:33:26 
  145  14/20     72 Mark Doda               Fargo              ND  57 M   161 11:26  2:36  3:42  159   49:33 17.0  1:32  116   27:14  8:48 1:33:26 
  146  14/16    299 Nat Willgohs            Cloquet            MN  49 M   140 10:53  2:29  3:52   78   44:01 19.1  2:36  194   32:10 10:23 1:33:29 
  147  17/21    292 Ben Waltman             Eden Prairie       MN  40 M   139 10:53  2:29  2:58  142   48:21 17.4  2:18  152   29:06  9:24 1:33:34 
  148   7/19    133 Alica Jirik             Jordan             MN  29 F   175 11:51  2:42  2:37  168   50:11 16.7  1:24  122   27:36  8:55 1:33:38 
  149  11/14    214 Patrick O'Neil          Edina              MN  28 M    89  9:35  2:11  2:55  205   53:42 15.6  1:48   90   25:47  8:19 1:33:45 
  150  11/15     13 Will Barth              Saint Paul         MN  13 M     3  6:38  1:31  2:42  170   50:13 16.7  1:06  209   33:19 10:45 1:33:57 
  151  15/20     54 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  56 M   221 14:56  3:24  2:13   42   41:38 20.2  3:00  197   32:27 10:28 1:34:12 
  152   8/9     266 Zach Staples            Moorhead           MI  31 M   234 17:32  3:59  3:34  102   45:53 18.3  1:46   91   25:49  8:20 1:34:31 
  153  14/14    100 Joseph Greenawalt       Lake City          MN  38 M   201 13:17  3:02  4:46  112   46:52 17.9  2:50  107   26:52  8:40 1:34:36 
  154   7/14    157 Elizabeth Lane          Maple Grove        MN  33 F   196 13:06  2:59  2:17  176   50:41 16.6  1:03  123   27:36  8:55 1:34:42 
  155   7/11    180 Michael McGrail         Mosinee            WI  63 M   224 15:40  3:34  5:39   79   44:05 19.1  2:12  114   27:09  8:46 1:34:44 
  156   8/19    283 Katie Traffie           New Brighton       MN  25 F   184 12:26  2:50  2:32  180   50:57 16.5  0:56  132   27:56  9:01 1:34:45 
  157   7/11    250 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  40 F   113 10:09  2:19  2:55  164   49:51 16.9  1:17  175   30:38  9:53 1:34:48 
  158   8/14     48 Erica Byars             Minneapolis        MN  31 F    21  7:58  1:49  2:38  166   49:56 16.8  2:56  188   31:37 10:12 1:35:03 
  159   4/4       3 Carrie Agre             Hamel              MN  57 F   149 11:12  2:33  2:07  138   48:02 17.5  1:59  191   31:49 10:16 1:35:06 
  160  16/20    220 Gregg Parks             Walker             MN  55 M   157 11:22  2:35  3:20  122   47:23 17.7  2:23  180   30:51  9:58 1:35:18 
  161   9/19    262 Paige Smith             Jordan             MN  25 F   171 11:44  2:40  2:45  152   48:54 17.2  1:46  176   30:39  9:54 1:35:47 
  162  10/19    129 Courtney Jacobson       Werst Fargo        ND  25 F   147 11:07  2:32  4:22  196   52:33 16.0  1:05  106   26:46  8:38 1:35:52 
  163  11/19    104 Maggie Gulsvig          Fargo              ND  25 F   168 11:39  2:39  4:32  156   49:14 17.1  1:47  143   28:42  9:16 1:35:52 
  164  18/21     85 Troy Friederichs        West Fargo         ND  40 M   210 13:55  3:10  3:04  154   49:05 17.1  2:09  125   27:41  8:56 1:35:52 
  165   4/7      96 Kate Gottsch            Edina              MN  48 F    95  9:44  2:13  1:43  175   50:31 16.6  1:43  196   32:25 10:28 1:36:04 
  166  10/15    155 Katie Landau            Blaine             MN  36 F   156 11:21  2:35  2:07  179   50:52 16.5  2:41  154   29:07  9:24 1:36:06 
  167   7/12    101 Mike Grendzinski        Burnsville         MN  50 M   148 11:08  2:32  2:31  200   52:51 15.9  1:50  129   27:49  8:59 1:36:07 
  168  12/19    238 Alicia Reardon          Laporte            MN  28 F   199 13:14  3:01  3:34  137   48:01 17.5  2:03  162   29:46  9:36 1:36:36 
  169  11/15    243 Natalie Roeser          Buffalo            MN  38 F   174 11:50  2:42  2:37  185   51:35 16.3  3:29  124   27:38  8:55 1:37:08 
  170   2/7     234 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  61 F    67  9:09  2:05  2:19  177   50:51 16.5  1:50  206   33:06 10:41 1:37:14 
  171  12/15    187 Amy Miehe               Waterloo           IA  36 F   215 14:15  3:15  2:24  194   52:23 16.0  1:21  110   26:59  8:42 1:37:20 
  172   3/4     184 Haley Mehus             Mayville           ND  20 F   187 12:34  2:52  3:28  149   48:40 17.3  2:13  177   30:40  9:54 1:37:33 
  173   9/14     61 Calley Cook             Fort Collins       CO  34 F   114 10:15  2:20  3:53  150   48:44 17.2  2:12  200   32:34 10:31 1:37:37 
  174   8/11     51 Paul Carter             Clive              IA  64 M   231 16:36  3:47  3:28  129   47:37 17.6  2:11  130   27:55  9:01 1:37:44 
  175   3/7     257 Molly Sebold            Minnetonka         MN  61 F   169 11:40  2:39  3:56  197   52:35 16.0  1:06  144   28:45  9:17 1:38:00 
  176   2/3     151 Robert Kranz            Apple Valley       MN  72 M   200 13:14  3:01  3:25  140   48:12 17.4  1:53  189   31:39 10:13 1:38:22 
  177  10/14    307 Brita Zimmer            Grand Forks        ND  34 F   173 11:46  2:41  3:31  191   52:12 16.1  1:41  156   29:16  9:27 1:38:25 
  178   8/12      4 Steve Agre              Hamel              MN  53 M   228 16:20  3:43  2:38  100   45:41 18.4  2:42  184   31:12 10:04 1:38:31 
  179   9/11    284 Jim Van Valkenburg      Wayzata            MN  62 M   181 12:11  2:47  4:03  186   51:38 16.3  1:49  148   28:56  9:20 1:38:35 
  180  12/15    226 Patrick Peterson        Edina              MN  19 M   101  9:53  2:15  4:17  198   52:38 16.0  1:34  170   30:17  9:46 1:38:37 
  181   9/12    128 Jason Hunter            West Lake Hills    TX  50 M    86  9:27  2:09  2:10  171   50:21 16.7  1:53  219   34:53 11:16 1:38:43 
  182  12/14    154 Tracy Kruchten          Webster            MN  27 M   179 12:03  2:45  3:15  151   48:53 17.2  2:15  199   32:34 10:31 1:38:59 
  183  17/20     25 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  57 M   197 13:07  2:59  3:16  157   49:14 17.1  1:36  198   32:31 10:30 1:39:44 
  184  13/15     84 Anne Friederichs        West Fargo         ND  39 F   178 12:02  2:44  3:08  174   50:30 16.6  2:12  193   31:59 10:19 1:39:48 
  185  13/19      8 Brittany Avenson        South St Paul      MN  25 F    76  9:17  2:07  3:33  208   54:43 15.4  1:37  178   30:42  9:55 1:39:51 
  186   8/11    138 Noelle Johnson          Nevis              MN  44 F   129 10:44  2:27  3:23  139   48:11 17.4  2:23  221   35:13 11:22 1:39:51 
  187  19/21    135 David Johnson           Eden Prairie       MN  43 M    98  9:49  2:14  4:44  193   52:21 16.0  2:13  185   31:12 10:04 1:40:17 
  188  13/14    114 Lucas Hansen            Rochester          MN  27 M   236 18:39  4:15  3:20  182   51:03 16.5  2:09   80   25:19  8:10 1:40:29 
  189   9/11     87 Suzi Furber             Prior Lake         MN  42 F   204 13:24  3:03  3:43  165   49:52 16.8  2:01  187   31:36 10:12 1:40:34 
  190   2/5     123 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  66 M    68  9:10  2:05  4:28  158   49:25 17.0  2:11  223   35:22 11:25 1:40:34 
  191   5/7     233 Sheila Pidde            Stillwater         MN  49 F   220 14:30  3:18  5:22  155   49:13 17.1  1:53  167   29:59  9:41 1:40:55 
  192  14/15    150 Mia Kozojed             Hillsboro          ND  38 F   212 14:00  3:11  2:28  216   56:46 14.8  1:36   96   26:15  8:28 1:41:02 
  193   3/5     306 William Yourd           Bemidji            MN  67 M   195 13:05  2:59  5:53  169   50:13 16.7  4:06  138   28:24  9:10 1:41:39 
  194  14/19    286 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  25 F    24  8:01  1:50  3:55  210   55:53 15.0  2:02  192   31:56 10:18 1:41:46 
  195  11/14      9 Brooke Avenson          Inver Grove Height MN  33 F   145 11:01  2:31  2:19  212   56:06 15.0  1:18  186   31:19 10:07 1:42:02 
  196  10/12    121 David Herath            Brainerd           MN  53 M    87  9:28  2:09  3:00  181   51:00 16.5  2:22  228   36:25 11:45 1:42:13 
  197  15/16     55 Troy Christenson        Park Rapids        MN  49 M   188 12:35  2:52  4:19  199   52:42 15.9  1:36  181   31:07 10:03 1:42:16 
  198  15/19    264 Hayley Spalding         St. Paul           MN  25 F   159 11:26  2:36  2:47  183   51:14 16.4  1:44  222   35:13 11:22 1:42:21 
  199   4/7     274 Deb Sutor               Fergus Falls Mn.   MN  64 F    97  9:47  2:14  2:46  123   47:24 17.7  2:37  233   39:52 12:52 1:42:24 
  200  15/15    369 Carmen Rudolph          Annandale          MN  38 F   177 12:00  2:44  2:57  202   53:15 15.8  2:23  195   32:19 10:26 1:42:52 
  201  18/20    208 Barry Olson             West Fargo         ND  59 M   226 15:50  3:36  5:23  101   45:50 18.3  2:38  210   33:24 10:47 1:43:03 
  202   4/5     201 Ray Niedzielski         Park Rapids        MN  69 M   229 16:24  3:44  3:11  109   46:38 18.0  2:14  225   35:51 11:34 1:44:16 
  203  13/15     78 Gavin Emery             Foley              MN  15 M   135 10:49  2:28  3:35  231 1:00:12 14.0  1:52  137   28:23  9:10 1:44:48 
  204   3/7     183 Ahna Mehus              Mayville           ND  17 F   217 14:18  3:15  3:16  220   58:06 14.5  1:10  135   28:09  9:05 1:44:58 
  205  14/15    108 Jason Haas              Nevis              MN  19 M   142 10:54  2:29  3:38  234 1:03:48 13.2  1:11   85   25:32  8:15 1:45:01 
  206   6/7     227 Susan Peterson          Maple Lake         MN  45 F   191 12:45  2:54  3:04  215   56:37 14.8  2:48  164   29:51  9:38 1:45:04 
  207   5/7     285 June Van Valkenburg     Wayzata            MN  62 F   232 16:43  3:48  2:58  204   53:33 15.7  2:05  165   29:52  9:39 1:45:10 
  208   1/1      17 Mari Bell               Fargo              ND  65 F   207 13:42  3:07  3:11  195   52:30 16.0  2:08  214   33:48 10:55 1:45:18 
  209   7/7     212 Sandra Ondracek         Savage             MN  48 F   208 13:51  3:09  2:45  187   51:48 16.2  2:35  216   34:22 11:05 1:45:20 
  210   4/7     175 Megan Marzolf           Independence       MN  17 F    62  9:01  2:03  2:00  230 1:00:05 14.0  1:03  212   33:43 10:53 1:45:50 
  211  12/14    196 Emily Munson            Park Rapids        MN  34 F   182 12:18  2:48  3:54  211   55:57 15.0  1:06  203   32:46 10:35 1:45:59 
  212   5/7     259 Katie Siebert           Waconia            MN  18 F   225 15:46  3:35  2:16  227   59:49 14.0  0:49  120   27:30  8:53 1:46:09 
  213   6/7      91 Clara Gilbert           Excelsior          MN  12 F   106 10:01  2:17  2:53  218   57:59 14.5  2:32  207   33:06 10:41 1:46:29 
  214  16/19      7 Samantha Anderson       Hawley             MN  28 F   213 14:04  3:12  5:03  221   58:16 14.4  2:39  109   26:57  8:42 1:46:58 
  215  10/11    217 Ken Osterberg           Nevis              MN  61 M   189 12:36  2:52  6:11  203   53:24 15.7  4:14  182   31:08 10:03 1:47:31 
  216  17/19    280 Brandi Thesing          Big Lake           MN  29 F   162 11:29  2:37  2:31  223   58:51 14.3  1:26  211   33:40 10:52 1:47:56 
  217  13/14      5 Christina Allen         Minneapolis        MN  30 F   166 11:36  2:39  3:29  222   58:42 14.3  1:35  202   32:45 10:34 1:48:05 
  218  19/20    252 Robert Sauser           Nevis              MN  57 M   223 15:23  3:30  6:08  190   52:01 16.1  3:33  205   33:00 10:39 1:50:03 
  219  10/11    188 Jennifer Miller         Fargo              ND  40 F   211 13:58  3:11  4:34  207   54:42 15.4  2:25  217   34:31 11:09 1:50:10 
  220   5/5     195 Jeff Mosner             Park Rapids        MN  65 M   219 14:27  3:17  3:46  214   56:32 14.9  2:42  204   32:47 10:35 1:50:12 
  221  14/14     34 Nakita Boyd             Park Rapids        MN  31 F   134 10:47  2:28  4:02  226   59:20 14.2  3:31  201   32:39 10:32 1:50:18 
  222  20/20     11 Eric Barth              Ramsey             MN  59 M   105 10:01  2:17  3:06  229 1:00:02 14.0  1:37  229   36:30 11:47 1:51:14 
  223   4/4     276 Victoria Swensen        Eden Prairie       MN  20 F   150 11:12  2:33  5:58  213   56:25 14.9  2:08  224   35:35 11:29 1:51:16 
  224   6/7     294 Tess Wentz              Burnsville         MN  63 F   230 16:26  3:45  4:00  209   55:19 15.2  1:49  218   34:32 11:09 1:52:04 
  225  11/11    295 Tom Wentz               Burnsville         MN  61 M   165 11:33  2:38  4:03  206   53:52 15.6  3:05  232   39:39 12:48 1:52:10 
  226  20/21     90 Bryan Gilbert           Excelsior          MN  43 M   227 16:01  3:39  2:54  219   58:02 14.5  2:28  208   33:07 10:41 1:52:30 
  227  11/11     94 Michelle Gorman Mcnerne Inver Grove Trail  MN  40 F   203 13:21  3:02  3:22  217   57:58 14.5  2:08  226   36:09 11:40 1:52:56 
  228   9/9     216 Daniel Osterberg        Brooklyn Park      MN  34 M   237 18:59  4:19  6:00  201   53:13 15.8  4:16  183   31:08 10:03 1:53:34 
  229  21/21    182 Nate Medhus             Fargo              ND  42 M   206 13:40  3:07  3:11  228   59:54 14.0  1:46  220   35:10 11:21 1:53:40 
  230  11/12    103 Joe Groves              Pierz              MN  53 M   198 13:13  3:01  2:13  173   50:29 16.6  2:14  238   45:48 14:47 1:53:55 
  231  15/15    166 Tyler Lowry             Eagan              MN  16 M   235 17:33  4:00  2:36  224   58:53 14.3  1:23  213   33:46 10:54 1:54:08 
  232   7/7      18 Karen Bendtsen          Eagan              MN  61 F   233 17:01  3:52  4:44  232 1:00:22 13.9  3:51  230   37:29 12:06 2:03:26 
  233   7/7      27 Maeve Bolton            Park Rapids        MN  15 F   209 13:54  3:10  3:06  236 1:06:06 12.7  1:20  234   40:45 13:09 2:05:09 
  234  12/12    200 Javier Nevares          Sartell            MN  53 M   192 12:50  2:55  3:24  233 1:02:27 13.5  2:47  237   45:35 14:43 2:07:02 
  235  18/19     32 Kassie Boyd             Park Rapids        MN  25 F   180 12:10  2:46  4:46  235 1:05:30 12.8  3:40  236   42:30 13:43 2:08:35 
  236  19/19     33 Katrina Boyd            Park Rapids        MN  29 F   167 11:37  2:39  3:44  237 1:16:30 11.0  2:24  227   36:19 11:43 2:10:33 
  237   3/3      26 Edward Bolton           Nevis              MN  81 M   239 21:26  4:53  7:26  225   59:19 14.2  2:10  235   41:56 13:32 2:12:15 
  238  14/14     67 Jeff Davis              Monticello         MN  27 M   222 15:03  3:26  3:24  239 1:20:47 10.4  2:57  231   37:33 12:07 2:19:41 
  239  16/16    165 Adam Lowry              Lakeville          MN  49 M   238 20:46  4:44  4:43  238 1:18:37 10.7  2:16  239   54:33 17:36 2:40:53 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  325 FALLS PLOWS                                      4  9:54  2:15  1:00    2   40:53 20.5  0:51    1   20:12  6:31 1:12:47 
           Jack Schulte , Brent Schulte , Mitch Schulte           
    2  359 VanGo                                            1  7:14  1:39  1:03    3   45:25 18.5  1:00    4   30:03  9:42 1:24:43 
           Matthew Vanderlinden , Dave Vanderlinden , Matthew Van 
    3  339 Mantrap                                          7 12:05  2:45  1:45    5   49:46 16.9  1:11    2   23:00  7:25 1:27:45 
           Ryan McAlpine , Robert Gorman , Dan Ficcadente         
    4  331 Hamalot                                          2  9:32  2:10  1:07    1   40:09 20.9  1:04    8   41:04 13:15 1:32:55 
           John Alger , Stuart Alger , Doug Alger                 
    5  353 The J J's                                        3  9:41  2:12  1:43    4   46:06 18.2  0:55    7   37:15 12:01 1:35:38 
           Sean Casey , John Griffith , Jim Casey                 
    6  352 The Blue Crew 1                                  6 11:51  2:42  1:24    7   55:13 15.2  1:17    3   29:53  9:39 1:39:36 
           Liam Noonan , Keller Noonan , Keller Noonan            
    7  365 Schiller                                         5 11:30  2:37  1:20    6   50:48 16.5  0:55    6   35:44 11:32 1:40:16 
           Carter Schiller , Lucas Larson , Anthony Schiller      
    8  314 Ball Taps                                        8 14:25  3:17  1:40    8   55:26 15.2  0:50    5   31:00 10:00 1:43:18 
           Travis McCurnin , Tyler Kromkowski , Brad Sarno        
    9  358 Two Geezers and a Wheezer                        9 14:31  3:18  1:41    9   55:30 15.1  1:13    9   42:55 13:51 1:55:48 
           Peder Engebretson , Mark Vandermeiden , Peder Engebret 


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  317 Blonde Ambition Trio                             2  7:45  1:46  1:03    1   41:58 20.0  0:46    1   22:51  7:23 1:14:21 
           Kathy Stenberg , Leah Walters , Lynn Just              
    2  313 B TEAM                                           6 11:56  2:43  1:08    2   45:51 18.3  0:57    4   28:23  9:10 1:28:13 
           Carol Bradow , Katie Bitzer , Emma Bitzer              
    3  324 EBC                                              1  7:44  1:46  1:20    7   56:29 14.9  1:02    2   24:41  7:58 1:31:14 
           Emily Dzierzak , Carey Dzierzak , Betsy Kirkpatrick    
    4  360 We TRIed?                                        4 10:50  2:28  1:10    3   49:13 17.1  0:57    5   32:25 10:28 1:34:34 
           Rebecca Scraper , Gina Rypkema , Jolene Harris         
    5  363 Will Tri for Wine                                5 11:52  2:42  1:21    6   56:05 15.0  1:01    6   32:55 10:37 1:43:13 
           Laurie Frier , Sue Casey , Amy Griffith                
    6  311 AMJ                                              7 11:58  2:43  1:35    4   52:49 15.9  1:25    7   37:22 12:03 1:45:07 
           Ally Cadwallader , Michelle Swensen , Judi Martin      
    7  342 RED DOOR YOGA                                    8 13:34  3:05  1:22    8 1:03:40 13.2  1:02    3   25:44  8:18 1:45:21 
           Julie Schulte , Tamsie Ray , Jamie Trenam              
    8  319 Blue Lake Extras                                 3  8:18  1:54  1:38    5   53:57 15.6  1:11    8   46:17 14:56 1:51:19 
           Emily Polachek , Pamela Hundley , Tara Barth           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  316 Bell/Devine                                      9  9:11  2:06  1:09    1   37:03 22.7  1:18    2   20:30  6:37 1:09:08 
           Julie Bell , Kurt Devine , Kurt Devine                 
    2  343 Riverwood Racers                                 7  9:02  2:04  1:16    6   41:22 20.3  0:46    3   21:31  6:57 1:13:56 
           Madeline Dahlberg , Michelle Dahlberg , Isaac Larsen   
    3  341 Psycho Kuzus                                     8  9:10  2:05  1:18    4   40:17 20.9  0:50   10   27:09  8:46 1:18:43 
           Maddie Spalding , Arcan Erturk , Trevor Spalding       
    4  330 Hall Sisters                                    11  9:53  2:15  1:09    5   40:22 20.8  1:00    9   26:27  8:32 1:18:49 
           Emily Vigmostad , Joe Cass , Maggie McCann             
    5  327 Frito's family                                  10  9:20  2:08  1:20    3   40:03 21.0  2:14   11   28:18  9:08 1:21:12 
           Katy Freitag , Scott Freitag , Scott Freitag           
    6  349 Team Jellyfish                                  12  9:57  2:16  0:54   18   54:03 15.5  0:43    1   18:16  5:54 1:23:51 
           Camille Hazledine , Ben Anderson , Simon Razidlo       
    7  336 Lame Ducks                                      13 10:19  2:21  0:52    2   39:30 21.3  0:54   22   32:34 10:31 1:24:07 
           Miles Becker , Ken Gabriel , Amber Gabriel             
    8  335 Jendro                                           3  7:52  1:48  1:14    7   42:17 19.9  0:55   24   32:48 10:35 1:25:04 
           Lily Jendro , Cory Jendro , Katie Jendro               
    9  351 Team Toyli                                      22 12:22  2:49  1:14   12   47:18 17.8  0:52    4   23:46  7:40 1:25:32 
           Matt Toyli , Gloria Toyli , Matt Toyli                 
   10  355 The Winning Team                                 5  8:40  1:59  0:59   15   50:19 16.7  0:56    6   25:28  8:13 1:26:20 
           Jon Bell-Clement , Lori Fiechtner Paakh , Jon Bell-Cle 
   11  315 Beat Travis                                     21 12:17  2:48  1:05   11   46:59 17.9  1:03    5   25:03  8:05 1:26:25 
           Terry Vitali , Justin McCurnin , Caressa McCurnin-Trap 
   12  329 G-Pa's Gang                                      2  7:35  1:44  1:33   13   48:16 17.4  1:10   12   28:28  9:11 1:27:00 
           Garrett Runing , Marcia Runing , Sophie Runing         
   13  320 Cardio Cousins                                   4  7:55  1:48  1:11   17   52:03 16.1  0:39    7   26:02  8:24 1:27:49 
           Elina Jouppi , Isaiah Jouppi , Aili Toyli              
   14  334 Iowa Beach Club                                 18 11:43  2:40  1:55    8   45:04 18.6  1:09   21   31:42 10:14 1:31:31 
           Christine Steffen , Lawry Simon , Jim Kimer            
   15  356 Triple Threat                                    1  5:49  1:20  0:48   19   55:19 15.2  0:58   13   28:47  9:17 1:31:40 
           Marcus Benson , Dominik Backmann , Jessica Kaseman     
   16  333 Hunter Compound                                 24 15:00  3:25  1:03    9   45:50 18.3  0:55   19   29:43  9:35 1:32:29 
           Matt Linder , Ted Conroy , Michelle Jancaric           
   17  348 Team Hall                                       20 11:53  2:42  1:32   16   51:42 16.2  1:05   18   29:24  9:29 1:35:34 
           Ben Hall , Laurel Hall , Arthur Hall                   
   18  362 We've got your back!                            16 10:45  2:27  1:46   20   55:35 15.1  1:21    8   26:17  8:29 1:35:43 
           Abby Peterson , Katie Peterson , Jonathan Peterson     
   19  332 Hunter                                          17 11:12  2:33  1:12   10   46:58 17.9  0:55   25   36:22 11:44 1:36:37 
           Brooke Hunter , Luke Hunter , Terrie Dedominces        
   20  318 Blue Lake Crew 2                                15 10:29  2:23  2:47   24   59:11 14.2  1:13   15   29:02  9:22 1:42:41 
           Ann Schiller , Kim Noonan , Tim Larson                 
   21  346 Syd Squad                                        6  8:44  1:59  2:00   25 1:01:35 13.6  1:36   17   29:22  9:29 1:43:15 
           Maria Zak , Matthew Grounds , Matthew Grounds          
   22  344 Sisu Squad                                      19 11:49  2:42  1:37   23   57:00 14.7  0:59   23   32:43 10:34 1:44:06 
           Amanda Jouppi , Benjamin Yliniemi , Shauna Yliniemi    
   23  323 Dream team                                      26 17:09  3:54  1:45   21   55:47 15.1  1:05   14   28:48  9:18 1:44:33 
           Nancy Fyre , Justin Stromme , Stephanie Fugleberg      
   24  322 Doc & cousins                                   14 10:21  2:22  1:20   22   56:42 14.8  1:24   26   37:02 11:57 1:46:47 
           Sandy Emmons , Paul Engebretson , Rachel Grounds       
   25  361 We're Tri-ing                                   25 15:55  3:38  1:55   14   50:02 16.8  1:11   27   40:28 13:04 1:49:29 
           Dan Frazier , Diane Manlove , Erica Weigel             
   26  310 alive + well                                    23 13:49  3:09  1:51   27 1:06:00 12.7  1:34   16   29:15  9:27 1:52:28 
           John Harris , Mary Ann Harris , John Harris            
   27  340 NNJ                                             27 18:33  4:13  2:04   26 1:05:37 12.8  1:16   20   31:40 10:13 1:59:08 
           Jennie Anderson , Noah Anderson , Nora Bolton          

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  60 Tom Cloes               Fargo              ND  58 M      1  7:53  1:48  2:20    1   40:24 20.8  3:12    1   27:31  8:53 1:21:17 
 288 Robert Vandevoorde      Rochester          MN  57 M                             2   50:27 16.7  1:51    3   35:48 11:33 1:44:30 
 106 Karen Guyse             Royalton           MN  41 F      2 11:25  2:36  3:29    3   56:07 15.0  1:41    2   34:03 10:59 1:46:43 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Matthew Benson          Park Rapids        MN  20 M    6:13  1:25 
    2 Max Brown               Ramsey             MN  17 M    6:18  1:26 
    3 Will Barth              Saint Paul         MN  13 M    6:38  1:31 
    4 Robert Byars            Minneapolis        MN  30 M    6:49  1:33 
    5 Isabel Ondracek         Savage             MN  14 F    6:52  1:34 
    6 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  24 M    6:54  1:34 
    7 Brooks Grossinger       Mayer              MN  42 M    6:57  1:35 
    8 Matthew Ondracek        Savage             MN  12 M    7:04  1:37 
    9 Julia Ondracek          Savage             MN  17 F    7:19  1:40 
   10 Jessie Maher            Bemidji            MN  35 F    7:30  1:43 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  42 M   32:58 25.5 
    2 Robert Rutscher         Stillwater         MN  26 M   33:55 24.8 
    3 David Lewis             Nevis              MN  45 M   34:11 24.6 
    4 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  26 M   36:03 23.3 
    5 Jason Davis             Bloomington        MN  38 M   36:19 23.1 
    6 Greg McNamara           Little Falls       MN  57 M   36:40 22.9 
    7 Thomas Matzke           Fargo              ND  44 M   36:44 22.9 
    8 Peter Downie            Minneapolis        MN  26 M   36:49 22.8 
    9 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56 M   36:51 22.8 
   10 Eric Rypkema            Nevis              MN  41 M   37:00 22.7 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  42 M   18:00  5:49 
    2 David Lewis             Nevis              MN  45 M   18:06  5:51 
    3 Ryan Rogers             Bemidji            MN  39 M   19:34  6:19 
    4 Andrew Peltier          Cambridge          MN  38 M   19:45  6:23 
    5 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  38 M   20:02  6:28 
    6 Jon Krog                St Paul            MN  37 M   20:11  6:31 
    7 Benjamin Petsch         Apple Valley       MN  34 M   20:46  6:42 
    8 Matthew Benson          Park Rapids        MN  20 M   20:46  6:42 
    9 Calvin Fiala            Andover            MN  16 M   20:47  6:42 
   10 Jason Davis             Bloomington        MN  38 M   20:48  6:43 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  42    6  6:57  1:35  1:14    1   32:58 25.5  0:59    1   18:00  5:49 1:00:05 
    2   31 David Lewis             Nevis              MN  45   10  7:42  1:45  1:18    3   34:11 24.6  0:52    2   18:06  5:51 1:02:06 
    3  244 Ryan Rogers             Bemidji            MN  39   11  7:50  1:47  1:22   15   38:04 22.1  0:54    3   19:34  6:19 1:07:42 
    4  229 Benjamin Petsch         Apple Valley       MN  34   15  8:01  1:50  1:14   14   37:44 22.3  0:54    7   20:46  6:42 1:08:36 
    5   66 Jason Davis             Bloomington        MN  38   20  8:16  1:53  2:07    5   36:19 23.1  1:17   10   20:48  6:43 1:08:45 
    6  148 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  26   54  9:18  2:07  1:20    4   36:03 23.3  1:27   13   21:06  6:49 1:09:12 
    7   75 Peter Downie            Minneapolis        MN  26   25  8:23  1:55  1:28    8   36:49 22.8  1:33   15   21:18  6:53 1:09:29 
    8  152 Jon Krog                St Paul            MN  37   31  8:38  1:58  1:33   17   38:20 21.9  1:22    6   20:11  6:31 1:10:03 
    9   39 Jeremy Brekke           Fargo              ND  48   27  8:30  1:56  1:17   13   37:14 22.6  1:09   19   21:56  7:05 1:10:05 
   10  144 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56   17  8:08  1:51  0:57    9   36:51 22.8  1:26   36   23:10  7:29 1:10:29 
   11  249 Robert Rutscher         Stillwater         MN  26   56  9:20  2:08  1:51    2   33:55 24.8  1:07   49   24:19  7:51 1:10:31 
   12   95 Ian Gorodisher          Stillwater         MN  26   72  9:53  2:15  1:30   11   37:03 22.7  1:19   23   22:12  7:10 1:11:55 
   13  364 Thomas Matzke           Fargo              ND  44   35  8:46  2:00  2:10    7   36:44 22.9  1:42   31   22:50  7:22 1:12:09 
   14  251 Eric Rypkema            Nevis              MN  41    9  7:40  1:45  1:07   10   37:00 22.7  1:15   61   25:27  8:13 1:12:28 
   15  131 John Jechorek           Blaine             MN  43   29  8:33  1:57  1:46   16   38:12 22.0  1:16   30   22:48  7:21 1:12:33 
   16   19 Matthew Benson          Park Rapids        MN  20    1  6:13  1:25  2:07   55   43:13 19.4  0:44    8   20:46  6:42 1:13:02 
   17  367 Tom Clow                Fargo              ND  58   38  8:53  2:01  1:30   18   38:37 21.8  1:10   37   23:11  7:29 1:13:18 
   18  305 Eric Young              Newnan             GA  46   28  8:32  1:57  1:55   22   39:18 21.4  1:31   26   22:17  7:12 1:13:31 
   19   73 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  38   22  8:17  1:53  1:40   52   43:05 19.5  1:02    5   20:02  6:28 1:14:04 
   20  223 Andrew Peltier          Cambridge          MN  38   67  9:40  2:12  1:01   45   42:39 19.7  1:04    4   19:45  6:23 1:14:06 
   21   30 Shane Bowe              Bemidji            MN  41   40  8:55  2:02  1:50   28   40:51 20.6  1:24   16   21:23  6:54 1:14:22 
   22   52 Tony Casassa            Andover            MN  44   45  9:08  2:05  1:22   39   41:54 20.0  0:59   12   21:02  6:48 1:14:24 
   23  169 Michael Maier           Bismarck           ND  35   39  8:53  2:02  1:17   23   39:49 21.1  1:03   39   23:33  7:36 1:14:34 
   24  271 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  39   18  8:10  1:52  2:27   19   38:49 21.6  1:39   55   24:57  8:03 1:16:00 
   25  237 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  34   66  9:38  2:12  1:32   37   41:48 20.1  1:03   21   22:07  7:08 1:16:06 
   26  287 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  24    5  6:54  1:34  1:43   57   43:34 19.3  1:00   33   22:59  7:25 1:16:08 
   27  176 Michael Marzolf         Independence       MN  49   16  8:02  1:50  1:55   21   39:15 21.4  1:29   68   25:57  8:23 1:16:36 
   28   46 Blake Butler            Waconia            MN  45   26  8:24  1:55  2:01   47   42:41 19.7  1:16   25   22:17  7:12 1:16:38 
   29  181 Greg McNamara           Little Falls       MN  57   32  8:40  1:58  2:19    6   36:40 22.9  2:09   78   27:00  8:43 1:16:45 
   30   29 Stephen Bona            Shoreview          MN  43   23  8:20  1:54  2:31   38   41:52 20.1  1:24   34   23:02  7:26 1:17:06 
   31  122 Dennis Hetland          Fargo              ND  57   50  9:14  2:06  2:00   42   42:21 19.8  1:27   22   22:07  7:08 1:17:08 
   32   83 Dan Foreman             Orange City        IA  37   80 10:34  2:24  2:16   43   42:24 19.8  1:36   11   20:49  6:43 1:17:37 
   33   92 Matt Gorman             Eagan              MN  34   24  8:22  1:55  1:31   74   45:21 18.5  1:19   14   21:17  6:52 1:17:48 
   34   81 Calvin Fiala            Andover            MN  16   52  9:18  2:07  1:21   75   45:24 18.5  1:04    9   20:47  6:42 1:17:52 
   35  179 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  29   85 10:46  2:27  2:08   29   40:55 20.5  1:12   35   23:08  7:28 1:18:08 
   36  230 Nate Phillips           Vadnais Heights    MN  28   14  8:01  1:50  2:24   32   41:15 20.4  2:13   50   24:32  7:55 1:18:23 
   37   86 Brett Furber            Prior Lake         MN  42   13  7:55  1:48  1:28   58   43:44 19.2  1:21   47   23:58  7:44 1:18:25 
   38  192 John Mitchell           Maple Grove        MN  51   46  9:09  2:05  1:42   31   41:14 20.4  1:22   56   25:01  8:05 1:18:26 
   39  236 Ender Raghib            West Fargo         ND  48   64  9:36  2:11  3:47   24   40:30 20.7  1:25   38   23:15  7:30 1:18:31 
   40  207 Mark Olson              Enderlin           ND  50   42  9:01  2:03  2:51   40   41:57 20.0  1:21   40   23:37  7:37 1:18:44 
   41   68 Ryan De Groot           Sioux Center       IA  39   12  7:54  1:48  2:08   33   41:31 20.2  1:16   73   26:20  8:30 1:19:07 
   42  153 Peter Kroll             Esko               MN  34   53  9:18  2:07  1:50   66   44:23 18.9  1:26   24   22:13  7:10 1:19:08 
   43  139 Richard Johnson         Nevis              MN  49   49  9:14  2:06  1:21   56   43:27 19.3  1:32   41   23:39  7:38 1:19:12 
   44   49 Robert Byars            Minneapolis        MN  30    4  6:49  1:33  2:33   61   44:05 19.1  1:37   51   24:41  7:58 1:19:43 
   45  170 Mike Maiers             Plymouth           MN  57   84 10:44  2:27  2:35   41   42:14 19.9  1:30   32   22:50  7:22 1:19:50 
   46  130 Nicholas Jasmer         Park Rapids        MN  27   83 10:42  2:26  1:39   70   44:46 18.8  1:04   20   21:58  7:06 1:20:07 
   47   74 Nate Dorr               Bemidji            MN  42   41  8:58  2:03  3:01   27   40:44 20.6  2:06   60   25:27  8:13 1:20:14 
   48  242 Nicholas Richter        Nevis              MN  34   19  8:13  1:52  2:06   53   43:09 19.5  1:47   62   25:30  8:14 1:20:43 
   49  279 Tom Tedlund             Duluth             MN  62  116 12:51  2:56  2:22   20   38:52 21.6  1:52   58   25:07  8:06 1:21:01 
   50  240 Scott Remiger           Lakeville          MN  45   37  8:47  2:00  2:26   50   42:47 19.6  1:32   64   25:36  8:16 1:21:07 
   51  302 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  41   55  9:19  2:08  2:01   48   42:42 19.7  1:33   65   25:40  8:17 1:21:14 
   52  198 Dennis Nelson           Henderson          NV  64   96 11:04  2:31  1:38   12   37:05 22.7  1:58  109   29:38  9:34 1:21:21 
   53  213 Michael O'Neil          Edina              MN  21   68  9:40  2:12  2:50   71   44:52 18.7  2:39   17   21:25  6:55 1:21:24 
   54   43 Joseph Burchill         West Fargo         ND  36    8  7:36  1:44  2:07   90   47:16 17.8  1:00   43   23:47  7:41 1:21:44 
   55   14 William Barth           Saint Paul         MN  49   48  9:12  2:06  1:57   46   42:40 19.7  1:44   76   26:33  8:34 1:22:03 
   56   45 Robert Burgr            Wahpeton           ND  40   59  9:27  2:09  2:45   85   46:48 17.9  1:42   18   21:35  6:58 1:22:15 
   57  156 Daniel Lane             Maple Grove        MN  24   30  8:36  1:58  2:11   87   46:57 17.9  1:06   42   23:42  7:39 1:22:29 
   58  134 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  40   98 11:16  2:34  1:47   65   44:22 18.9  0:56   57   25:02  8:05 1:23:21 
   59  232 Joey Pidde              Stillwater         MN  19   36  8:46  2:00  2:40  103   48:29 17.3  0:56   28   22:34  7:17 1:23:23 
   60  304 Vance Winter            Buffalo            MN  16   34  8:45  2:00  2:40  104   48:30 17.3  0:55   29   22:35  7:17 1:23:23 
   61  172 James Martenson         Rochester          MN  64   75 10:04  2:18  2:18   25   40:31 20.7  1:32  103   29:03  9:23 1:23:26 
   62  211 Matthew Ondracek        Savage             MN  12    7  7:04  1:37  2:51   99   47:58 17.5  1:03   52   24:43  7:59 1:23:38 
   63   42 Barry Burchill          West Fargo         ND  60   51  9:16  2:07  2:51   49   42:47 19.6  1:27   85   27:35  8:54 1:23:54 
   64   76 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  58   74 10:02  2:17  2:34   36   41:48 20.1  2:25   88   27:44  8:57 1:24:31 
   65  174 Leo Marzolf             Independence       MN  15   21  8:16  1:53  1:51  116   49:59 16.8  0:55   45   23:51  7:42 1:24:50 
   66   47 Brevin Butler           Waconia            MN  13   86 10:47  2:28  1:32   93   47:29 17.7  1:10   46   23:58  7:44 1:24:55 
   67  275 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  54   99 11:19  2:35  3:23   44   42:28 19.8  1:29   75   26:24  8:31 1:25:01 
   68  168 David Maier             Bismarck           ND  60   70  9:51  2:15  1:45   30   40:57 20.5  2:29  111   30:08  9:44 1:25:08 
   69  141 Nathan Jones            Chaska             MN  40   94 10:57  2:30  2:29   64   44:15 19.0  1:19   72   26:18  8:29 1:25:15 
   70  222 Marshall Parks          Greeley            CO  57   92 10:53  2:29  1:59   26   40:41 20.6  1:57  110   29:54  9:39 1:25:22 
   71   41 Max Brown               Ramsey             MN  17    2  6:18  1:26  1:54   98   47:53 17.5  0:58  106   29:22  9:29 1:26:24 
   72  163 Erik Lindquist          Edina              MN  22  106 11:44  2:40  2:25  105   48:31 17.3  1:53   27   22:23  7:14 1:26:55 
   73  368 Dan Rogers              Guthrie            MN  58   88 10:51  2:28  2:46   72   44:56 18.7  2:13   70   26:12  8:27 1:26:55 
   74  267 Brent Stebleton         Fargo              ND  43   58  9:23  2:08  2:52   69   44:36 18.8  2:26   92   27:56  9:01 1:27:11 
   75  162 Ethan Lewis             Nevis              MN  15   62  9:31  2:10  2:07  115   49:49 16.9  1:26   53   24:46  8:00 1:27:38 
   76   70 Carson Dock             Waconia            MN  18  101 11:25  2:36  1:38   97   47:40 17.6  1:01   69   26:07  8:26 1:27:49 
   77   23 Adam Bjerk              Bemidji            MN  36   44  9:05  2:04  5:35   67   44:25 18.9  1:42   84   27:20  8:49 1:28:04 
   78   65 Nathan Dahlke           Austin             MN  32  110 12:24  2:49  2:43   88   46:59 17.9  1:26   54   24:47  8:00 1:28:17 
   79  231 Richard Phillips        Eagan              MN  57  111 12:32  2:51  3:54   82   46:21 18.1  2:15   48   24:04  7:46 1:29:04 
   80  290 Eric Vollen             St. Cloud          MN  46   95 11:01  2:31  2:17   80   45:55 18.3  1:43   99   28:32  9:13 1:29:25 
   81  300 Robb Willgohs           West Fargo         ND  48   65  9:38  2:12  2:41   96   47:40 17.6  1:18   98   28:31  9:12 1:29:46 
   82  116 Keith Hargis            Clear Lake         IA  55  114 12:38  2:53  3:10   51   42:58 19.6  2:28  101   28:49  9:18 1:30:02 
   83  298 Jon Willgohs            Staples            MN  51  102 11:26  2:36  2:51   54   43:11 19.5  1:49  115   30:50  9:57 1:30:04 
   84  247 Todd Rowenhorst         Orange City        IA  37  128 14:15  3:15  3:37   89   47:15 17.8  1:27   44   23:47  7:41 1:30:20 
   85  149 Alan Konn               Chicago            IL  59   79 10:34  2:24  4:31   81   45:58 18.3  2:16   81   27:14  8:47 1:30:30 
   86  366 David Goeddertz         Park Rapids        MN  50  129 14:24  3:17  3:33   35   41:41 20.2  2:36   96   28:26  9:11 1:30:39 
   87  282 Nathan Thompson         Somerville         MA  57   81 10:37  2:25  2:33   62   44:07 19.0  1:43  123   31:47 10:15 1:30:45 
   88   93 Jason Gorman Mcnerney   Inver Grove Height MN  42   76 10:07  2:18  2:48   94   47:31 17.7  1:20  105   29:06  9:24 1:30:51 
   89  140 Liam Jones              Rochester          MN  29   82 10:41  2:26  2:10  114   49:42 16.9  1:22   79   27:00  8:43 1:30:54 
   90  303 Jimmy Winter            Buffalo            MN  14  107 11:46  2:41  4:33   92   47:27 17.7  1:19   71   26:12  8:27 1:31:14 
   91  293 Gary Walworth           Walker             MN  69   77 10:16  2:20  3:55   76   45:33 18.4  1:44  113   30:18  9:47 1:31:46 
   92  105 Joshua Guyse            Royalton           MN  47  123 13:18  3:02  2:37   63   44:08 19.0  3:23   97   28:28  9:11 1:31:51 
   93  120 Kevin Heinen            Greenfield         MN  41  124 13:32  3:05  3:15   83   46:34 18.0  1:23   83   27:19  8:49 1:32:01 
   94   71 Ben Doda                Minneapolis        MN  26   89 10:51  2:28  3:13  120   50:25 16.7  1:15   74   26:22  8:31 1:32:04 
   95    6 Dan Anderson            Baxter             MN  57   33  8:45  2:00  3:08  102   48:24 17.4  2:37  107   29:34  9:33 1:32:26 
   96  185 James Mehus             Mayville           ND  47  127 14:12  3:14  3:47   68   44:27 18.9  2:15   89   27:48  8:58 1:32:26 
   97  256 Gregory Sebold          Minnetonka         MN  61   78 10:17  2:21  3:31  113   49:40 16.9  1:35   87   27:44  8:57 1:32:45 
   98   97 Rob Gottsch             Edina              MN  50   57  9:21  2:08  2:42  108   49:02 17.1  1:28  114   30:18  9:47 1:32:49 
   99  143 Danny Kagol             Minnetonka         MN  71  117 13:00  2:58  3:17   73   45:02 18.7  3:13  100   28:45  9:17 1:33:15 
  100   88 Kyle Gausman            Andover            MN  25   43  9:04  2:04  2:50  125   51:58 16.2  1:32   93   27:59  9:02 1:33:22 
  101   80 David Enkelaar          Fargo              ND  38  104 11:30  2:37  2:28  106   48:39 17.3  1:15  108   29:36  9:33 1:33:26 
  102   72 Mark Doda               Fargo              ND  57  103 11:26  2:36  3:42  112   49:33 17.0  1:32   82   27:14  8:48 1:33:26 
  103  299 Nat Willgohs            Cloquet            MN  49   91 10:53  2:29  3:52   59   44:01 19.1  2:36  124   32:10 10:23 1:33:29 
  104  292 Ben Waltman             Eden Prairie       MN  40   90 10:53  2:29  2:58  101   48:21 17.4  2:18  104   29:06  9:24 1:33:34 
  105  214 Patrick O'Neil          Edina              MN  28   63  9:35  2:11  2:55  133   53:42 15.6  1:48   66   25:47  8:19 1:33:45 
  106   13 Will Barth              Saint Paul         MN  13    3  6:38  1:31  2:42  118   50:13 16.7  1:06  131   33:19 10:45 1:33:57 
  107   54 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  56  131 14:56  3:24  2:13   34   41:38 20.2  3:00  125   32:27 10:28 1:34:12 
  108  266 Zach Staples            Moorhead           MI  31  140 17:32  3:59  3:34   79   45:53 18.3  1:46   67   25:49  8:20 1:34:31 
  109  100 Joseph Greenawalt       Lake City          MN  38  122 13:17  3:02  4:46   86   46:52 17.9  2:50   77   26:52  8:40 1:34:36 
  110  180 Michael McGrail         Mosinee            WI  63  134 15:40  3:34  5:39   60   44:05 19.1  2:12   80   27:09  8:46 1:34:44 
  111  220 Gregg Parks             Walker             MN  55  100 11:22  2:35  3:20   91   47:23 17.7  2:23  116   30:51  9:58 1:35:18 
  112   85 Troy Friederichs        West Fargo         ND  40  126 13:55  3:10  3:04  109   49:05 17.1  2:09   86   27:41  8:56 1:35:52 
  113  101 Mike Grendzinski        Burnsville         MN  50   97 11:08  2:32  2:31  130   52:51 15.9  1:50   90   27:49  8:59 1:36:07 
  114   51 Paul Carter             Clive              IA  64  139 16:36  3:47  3:28   95   47:37 17.6  2:11   91   27:55  9:01 1:37:44 
  115  151 Robert Kranz            Apple Valley       MN  72  121 13:14  3:01  3:25  100   48:12 17.4  1:53  122   31:39 10:13 1:38:22 
  116    4 Steve Agre              Hamel              MN  53  137 16:20  3:43  2:38   77   45:41 18.4  2:42  120   31:12 10:04 1:38:31 
  117  284 Jim Van Valkenburg      Wayzata            MN  62  109 12:11  2:47  4:03  124   51:38 16.3  1:49  102   28:56  9:20 1:38:35 
  118  226 Patrick Peterson        Edina              MN  19   71  9:53  2:15  4:17  128   52:38 16.0  1:34  112   30:17  9:46 1:38:37 
  119  128 Jason Hunter            West Lake Hills    TX  50   60  9:27  2:09  2:10  119   50:21 16.7  1:53  134   34:53 11:16 1:38:43 
  120  154 Tracy Kruchten          Webster            MN  27  108 12:03  2:45  3:15  107   48:53 17.2  2:15  127   32:34 10:31 1:38:59 
  121   25 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  57  119 13:07  2:59  3:16  110   49:14 17.1  1:36  126   32:31 10:30 1:39:44 
  122  135 David Johnson           Eden Prairie       MN  43   69  9:49  2:14  4:44  127   52:21 16.0  2:13  121   31:12 10:04 1:40:17 
  123  114 Lucas Hansen            Rochester          MN  27  142 18:39  4:15  3:20  123   51:03 16.5  2:09   59   25:19  8:10 1:40:29 
  124  123 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  66   47  9:10  2:05  4:28  111   49:25 17.0  2:11  136   35:22 11:25 1:40:34 
  125  306 William Yourd           Bemidji            MN  67  118 13:05  2:59  5:53  117   50:13 16.7  4:06   95   28:24  9:10 1:41:39 
  126  121 David Herath            Brainerd           MN  53   61  9:28  2:09  3:00  122   51:00 16.5  2:22  138   36:25 11:45 1:42:13 
  127   55 Troy Christenson        Park Rapids        MN  49  112 12:35  2:52  4:19  129   52:42 15.9  1:36  117   31:07 10:03 1:42:16 
  128  208 Barry Olson             West Fargo         ND  59  135 15:50  3:36  5:23   78   45:50 18.3  2:38  132   33:24 10:47 1:43:03 
  129  201 Ray Niedzielski         Park Rapids        MN  69  138 16:24  3:44  3:11   84   46:38 18.0  2:14  137   35:51 11:34 1:44:16 
  130   78 Gavin Emery             Foley              MN  15   87 10:49  2:28  3:35  141 1:00:12 14.0  1:52   94   28:23  9:10 1:44:48 
  131  108 Jason Haas              Nevis              MN  19   93 10:54  2:29  3:38  143 1:03:48 13.2  1:11   63   25:32  8:15 1:45:01 
  132  217 Ken Osterberg           Nevis              MN  61  113 12:36  2:52  6:11  132   53:24 15.7  4:14  118   31:08 10:03 1:47:31 
  133  252 Robert Sauser           Nevis              MN  57  133 15:23  3:30  6:08  126   52:01 16.1  3:33  129   33:00 10:39 1:50:03 
  134  195 Jeff Mosner             Park Rapids        MN  65  130 14:27  3:17  3:46  135   56:32 14.9  2:42  128   32:47 10:35 1:50:12 
  135   11 Eric Barth              Ramsey             MN  59   73 10:01  2:17  3:06  140 1:00:02 14.0  1:37  139   36:30 11:47 1:51:14 
  136  295 Tom Wentz               Burnsville         MN  61  105 11:33  2:38  4:03  134   53:52 15.6  3:05  141   39:39 12:48 1:52:10 
  137   90 Bryan Gilbert           Excelsior          MN  43  136 16:01  3:39  2:54  136   58:02 14.5  2:28  130   33:07 10:41 1:52:30 
  138  216 Daniel Osterberg        Brooklyn Park      MN  34  143 18:59  4:19  6:00  131   53:13 15.8  4:16  119   31:08 10:03 1:53:34 
  139  182 Nate Medhus             Fargo              ND  42  125 13:40  3:07  3:11  139   59:54 14.0  1:46  135   35:10 11:21 1:53:40 
  140  103 Joe Groves              Pierz              MN  53  120 13:13  3:01  2:13  121   50:29 16.6  2:14  144   45:48 14:47 1:53:55 
  141  166 Tyler Lowry             Eagan              MN  16  141 17:33  4:00  2:36  137   58:53 14.3  1:23  133   33:46 10:54 1:54:08 
  142  200 Javier Nevares          Sartell            MN  53  115 12:50  2:55  3:24  142 1:02:27 13.5  2:47  143   45:35 14:43 2:07:02 
  143   26 Edward Bolton           Nevis              MN  81  145 21:26  4:53  7:26  138   59:19 14.2  2:10  142   41:56 13:32 2:12:15 
  144   67 Jeff Davis              Monticello         MN  27  132 15:03  3:26  3:24  145 1:20:47 10.4  2:57  140   37:33 12:07 2:19:41 
  145  165 Adam Lowry              Lakeville          MN  49  144 20:46  4:44  4:43  144 1:18:37 10.7  2:16  145   54:33 17:36 2:40:53 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   20 Olivia Berg             St Paul            MN  33   24  9:14  2:06  1:14    1   37:20 22.5  1:16    6   22:13  7:10 1:11:16 
    2  167 Jessie Maher            Bemidji            MN  35    3  7:30  1:43  1:19    3   39:58 21.0  1:02    4   21:43  7:01 1:11:29 
    3  191 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  50    5  7:51  1:47  1:23    9   42:11 19.9  0:49    2   21:28  6:56 1:13:39 
    4    2 Mata Agre               Nisswa             MN  26   12  8:30  1:56  1:19   11   42:26 19.8  1:13    5   22:09  7:09 1:15:35 
    5  221 Lynne Parks             Greeley            CO  58   13  8:40  1:59  1:22    5   40:46 20.6  1:20   10   23:40  7:38 1:15:47 
    6  278 Robin Tedlund           Duluth             MN  60   17  8:58  2:03  1:51    2   39:33 21.2  1:26   12   24:09  7:48 1:15:55 
    7  177 Nerissa Marzolf         Independence       MN  44   15  8:50  2:01  1:09    4   40:26 20.8  1:10   20   25:00  8:04 1:16:32 
    8  255 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  53   16  8:58  2:03  1:43    6   41:00 20.5  1:19   15   24:28  7:54 1:17:26 
    9  289 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  32   45 10:37  2:25  2:34   13   43:09 19.5  0:56    3   21:36  6:58 1:18:50 
   10  171 Lindsey Main            Minneapolis        MN  25   23  9:13  2:06  1:42   10   42:24 19.8  1:34   14   24:17  7:50 1:19:08 
   11   16 Heather Bell            Little Falls       MN  36   22  9:13  2:06  1:33   14   43:22 19.4  1:36   16   24:36  7:56 1:20:17 
   12  272 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  37   18  9:00  2:03  2:29   20   44:28 18.9  1:27    9   23:03  7:26 1:20:25 
   13   15 Sarah Bartholomew       St. Paul           MN  27   26  9:24  2:09  3:25   23   45:38 18.4  1:22    1   21:00  6:47 1:20:47 
   14   69 Jacki Devine            Little Falls       MN  57   44 10:31  2:24  2:22   17   43:47 19.2  1:57    8   22:59  7:25 1:21:35 
   15  218 Jane Ostlie             Mayville           NC  37   28  9:45  2:13  2:38   12   43:02 19.5  2:03   17   24:47  8:00 1:22:13 
   16  119 Kelly Heinen            Greenfield         MN  41   34 10:03  2:17  1:56   16   43:46 19.2  1:36   24   25:43  8:18 1:23:02 
   17  124 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  35   14  8:49  2:01  2:15   27   46:54 17.9  1:34   11   24:06  7:47 1:23:36 
   18  197 Lisa Murphy             Rapids City        SD  51   11  8:30  1:56  2:05    7   41:13 20.4  2:01   60   30:23  9:48 1:24:10 
   19  190 Rachel Miller           Minneapolis        MN  44   49 10:49  2:28  2:11    8   41:33 20.2  2:13   35   27:29  8:52 1:24:14 
   20  239 Tricia Reimann          Grand Forks        ND  29   60 11:31  2:37  2:07   31   47:20 17.7  1:09    7   22:23  7:14 1:24:27 
   21  301 Janet Winter            Buffalo            MN  47   36 10:04  2:18  3:01   19   44:00 19.1  1:17   27   26:18  8:29 1:24:38 
   22  263 Kristin Sorvig          Fargo              ND  32   19  9:00  2:03  2:41   34   47:34 17.7  1:32   19   24:59  8:04 1:25:44 
   23  113 Kathleen Hansen         Rochester          MN  27    4  7:37  1:44  1:54   57   50:51 16.5  1:02   18   24:55  8:03 1:26:18 
   24   89 Meghan Gese             Forest Lake        MN  33   32  9:59  2:16  2:00   24   45:59 18.3  1:57   31   26:55  8:41 1:26:47 
   25  127 Krista Honsey           Buffalo            CO  40   35 10:03  2:17  2:36   26   46:50 17.9  1:48   26   26:16  8:29 1:27:32 
   26   99 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  37   40 10:18  2:21  2:20   37   48:01 17.5  1:37   22   25:21  8:11 1:27:36 
   27  186 Melissa Meyer           Laporte            MN  39   75 12:33  2:51  3:05   18   43:57 19.1  1:36   29   26:32  8:34 1:27:40 
   28  270 Susan Stendahl          Buffalo            MN  50   55 11:18  2:34  3:24   29   47:06 17.8  1:06   21   25:03  8:05 1:27:54 
   29  209 Isabel Ondracek         Savage             MN  14    1  6:52  1:34  2:00   41   48:15 17.4  1:01   54   29:50  9:38 1:27:55 
   30  241 Katie Richards          Mayville           ND  40   54 11:16  2:34  2:13   21   45:10 18.6  1:34   43   28:11  9:06 1:28:23 
   31  265 Janine Staples          Moorhead           MN  32   10  8:13  1:52  2:18   33   47:26 17.7  1:43   46   28:48  9:18 1:28:26 
   32  193 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  25    6  7:55  1:48  1:34   35   47:43 17.6  1:34   58   30:01  9:41 1:28:45 
   33  254 Emily Schiffler         Freeport           MN  36   56 11:20  2:35  1:45   22   45:15 18.6  1:30   47   28:58  9:21 1:28:46 
   34  136 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  46   41 10:25  2:22  2:23   15   43:26 19.3  2:16   59   30:19  9:47 1:28:47 
   35  291 Angie Walther           Park Rapids        MN  51   30  9:53  2:15  2:03   30   47:17 17.8  1:29   52   29:33  9:32 1:30:12 
   36   24 Leah Boldt              Richfield          MN  22    7  7:56  1:49  1:39   64   51:52 16.2  0:55   41   28:08  9:05 1:30:28 
   37  189 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  42   43 10:30  2:24  2:30   25   46:20 18.1  2:18   48   28:59  9:21 1:30:37 
   38   10 Celina Barnett-Cashman  Minneapolis        MN  20   47 10:45  2:27  2:37   66   52:15 16.1  0:58   13   24:10  7:48 1:30:42 
   39   53 Kerry Cashman           Minneapolis        MN  55   39 10:16  2:20  2:44   48   49:35 16.9  1:02   34   27:09  8:46 1:30:44 
   40   79 Jill Emery              Foley              MN  48   42 10:25  2:22  2:59   28   47:00 17.9  1:24   50   29:15  9:26 1:31:01 
   41  246 Tanya Rowenhorst        Orange City        IA  36   69 11:57  2:43  2:49   42   48:28 17.3  1:52   28   26:20  8:30 1:31:24 
   42   77 Christina Elberts       Plymouth           MN  31   31  9:55  2:16  2:43   61   51:16 16.4  2:51   23   25:34  8:15 1:32:17 
   43  210 Julia Ondracek          Savage             MN  17    2  7:19  1:40  1:46   36   47:51 17.6  1:27   82   34:01 10:59 1:32:21 
   44  133 Alica Jirik             Jordan             MN  29   68 11:51  2:42  2:37   52   50:11 16.7  1:24   37   27:36  8:55 1:33:38 
   45  157 Elizabeth Lane          Maple Grove        MN  33   78 13:06  2:59  2:17   55   50:41 16.6  1:03   38   27:36  8:55 1:34:42 
   46  283 Katie Traffie           New Brighton       MN  25   74 12:26  2:50  2:32   59   50:57 16.5  0:56   40   27:56  9:01 1:34:45 
   47  250 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  40   37 10:09  2:19  2:55   49   49:51 16.9  1:17   61   30:38  9:53 1:34:48 
   48   48 Erica Byars             Minneapolis        MN  31    8  7:58  1:49  2:38   51   49:56 16.8  2:56   67   31:37 10:12 1:35:03 
   49    3 Carrie Agre             Hamel              MN  57   52 11:12  2:33  2:07   39   48:02 17.5  1:59   68   31:49 10:16 1:35:06 
   50  262 Paige Smith             Jordan             MN  25   65 11:44  2:40  2:45   45   48:54 17.2  1:46   62   30:39  9:54 1:35:47 
   51  129 Courtney Jacobson       Werst Fargo        ND  25   51 11:07  2:32  4:22   69   52:33 16.0  1:05   30   26:46  8:38 1:35:52 
   52  104 Maggie Gulsvig          Fargo              ND  25   63 11:39  2:39  4:32   47   49:14 17.1  1:47   44   28:42  9:16 1:35:52 
   53   96 Kate Gottsch            Edina              MN  48   27  9:44  2:13  1:43   54   50:31 16.6  1:43   72   32:25 10:28 1:36:04 
   54  155 Katie Landau            Blaine             MN  36   57 11:21  2:35  2:07   58   50:52 16.5  2:41   49   29:07  9:24 1:36:06 
   55  238 Alicia Reardon          Laporte            MN  28   79 13:14  3:01  3:34   38   48:01 17.5  2:03   53   29:46  9:36 1:36:36 
   56  243 Natalie Roeser          Buffalo            MN  38   67 11:50  2:42  2:37   62   51:35 16.3  3:29   39   27:38  8:55 1:37:08 
   57  234 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  61   21  9:09  2:05  2:19   56   50:51 16.5  1:50   77   33:06 10:41 1:37:14 
   58  187 Amy Miehe               Waterloo           IA  36   88 14:15  3:15  2:24   67   52:23 16.0  1:21   33   26:59  8:42 1:37:20 
   59  184 Haley Mehus             Mayville           ND  20   76 12:34  2:52  3:28   43   48:40 17.3  2:13   63   30:40  9:54 1:37:33 
   60   61 Calley Cook             Fort Collins       CO  34   38 10:15  2:20  3:53   44   48:44 17.2  2:12   73   32:34 10:31 1:37:37 
   61  257 Molly Sebold            Minnetonka         MN  61   64 11:40  2:39  3:56   70   52:35 16.0  1:06   45   28:45  9:17 1:38:00 
   62  307 Brita Zimmer            Grand Forks        ND  34   66 11:46  2:41  3:31   65   52:12 16.1  1:41   51   29:16  9:27 1:38:25 
   63   84 Anne Friederichs        West Fargo         ND  39   71 12:02  2:44  3:08   53   50:30 16.6  2:12   70   31:59 10:19 1:39:48 
   64    8 Brittany Avenson        South St Paul      MN  25   25  9:17  2:07  3:33   74   54:43 15.4  1:37   64   30:42  9:55 1:39:51 
   65  138 Noelle Johnson          Nevis              MN  44   46 10:44  2:27  3:23   40   48:11 17.4  2:23   86   35:13 11:22 1:39:51 
   66   87 Suzi Furber             Prior Lake         MN  42   81 13:24  3:03  3:43   50   49:52 16.8  2:01   66   31:36 10:12 1:40:34 
   67  233 Sheila Pidde            Stillwater         MN  49   90 14:30  3:18  5:22   46   49:13 17.1  1:53   57   29:59  9:41 1:40:55 
   68  150 Mia Kozojed             Hillsboro          ND  38   86 14:00  3:11  2:28   81   56:46 14.8  1:36   25   26:15  8:28 1:41:02 
   69  286 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  25    9  8:01  1:50  3:55   76   55:53 15.0  2:02   69   31:56 10:18 1:41:46 
   70    9 Brooke Avenson          Inver Grove Height MN  33   50 11:01  2:31  2:19   78   56:06 15.0  1:18   65   31:19 10:07 1:42:02 
   71  264 Hayley Spalding         St. Paul           MN  25   58 11:26  2:36  2:47   60   51:14 16.4  1:44   87   35:13 11:22 1:42:21 
   72  274 Deb Sutor               Fergus Falls Mn.   MN  64   29  9:47  2:14  2:46   32   47:24 17.7  2:37   92   39:52 12:52 1:42:24 
   73  369 Carmen Rudolph          Annandale          MN  38   70 12:00  2:44  2:57   71   53:15 15.8  2:23   71   32:19 10:26 1:42:52 
   74  183 Ahna Mehus              Mayville           ND  17   89 14:18  3:15  3:16   84   58:06 14.5  1:10   42   28:09  9:05 1:44:58 
   75  227 Susan Peterson          Maple Lake         MN  45   77 12:45  2:54  3:04   80   56:37 14.8  2:48   55   29:51  9:38 1:45:04 
   76  285 June Van Valkenburg     Wayzata            MN  62   93 16:43  3:48  2:58   72   53:33 15.7  2:05   56   29:52  9:39 1:45:10 
   77   17 Mari Bell               Fargo              ND  65   82 13:42  3:07  3:11   68   52:30 16.0  2:08   81   33:48 10:55 1:45:18 
   78  212 Sandra Ondracek         Savage             MN  48   83 13:51  3:09  2:45   63   51:48 16.2  2:35   83   34:22 11:05 1:45:20 
   79  175 Megan Marzolf           Independence       MN  17   20  9:01  2:03  2:00   90 1:00:05 14.0  1:03   80   33:43 10:53 1:45:50 
   80  196 Emily Munson            Park Rapids        MN  34   73 12:18  2:48  3:54   77   55:57 15.0  1:06   76   32:46 10:35 1:45:59 
   81  259 Katie Siebert           Waconia            MN  18   91 15:46  3:35  2:16   89   59:49 14.0  0:49   36   27:30  8:53 1:46:09 
   82   91 Clara Gilbert           Excelsior          MN  12   33 10:01  2:17  2:53   83   57:59 14.5  2:32   78   33:06 10:41 1:46:29 
   83    7 Samantha Anderson       Hawley             MN  28   87 14:04  3:12  5:03   85   58:16 14.4  2:39   32   26:57  8:42 1:46:58 
   84  280 Brandi Thesing          Big Lake           MN  29   59 11:29  2:37  2:31   87   58:51 14.3  1:26   79   33:40 10:52 1:47:56 
   85    5 Christina Allen         Minneapolis        MN  30   61 11:36  2:39  3:29   86   58:42 14.3  1:35   75   32:45 10:34 1:48:05 
   86  188 Jennifer Miller         Fargo              ND  40   85 13:58  3:11  4:34   73   54:42 15.4  2:25   84   34:31 11:09 1:50:10 
   87   34 Nakita Boyd             Park Rapids        MN  31   48 10:47  2:28  4:02   88   59:20 14.2  3:31   74   32:39 10:32 1:50:18 
   88  276 Victoria Swensen        Eden Prairie       MN  20   53 11:12  2:33  5:58   79   56:25 14.9  2:08   88   35:35 11:29 1:51:16 
   89  294 Tess Wentz              Burnsville         MN  63   92 16:26  3:45  4:00   75   55:19 15.2  1:49   85   34:32 11:09 1:52:04 
   90   94 Michelle Gorman Mcnerne Inver Grove Trail  MN  40   80 13:21  3:02  3:22   82   57:58 14.5  2:08   89   36:09 11:40 1:52:56 
   91   18 Karen Bendtsen          Eagan              MN  61   94 17:01  3:52  4:44   91 1:00:22 13.9  3:51   91   37:29 12:06 2:03:26 
   92   27 Maeve Bolton            Park Rapids        MN  15   84 13:54  3:10  3:06   93 1:06:06 12.7  1:20   93   40:45 13:09 2:05:09 
   93   32 Kassie Boyd             Park Rapids        MN  25   72 12:10  2:46  4:46   92 1:05:30 12.8  3:40   94   42:30 13:43 2:08:35 
   94   33 Katrina Boyd            Park Rapids        MN  29   62 11:37  2:39  3:44   94 1:16:30 11.0  2:24   90   36:19 11:43 2:10:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Calvin Fiala            Andover            MN  16    7  9:18  2:07  1:21    1   45:24 18.5  1:04    1   20:47  6:42 1:17:52 
    2  232 Joey Pidde              Stillwater         MN  19    6  8:46  2:00  2:40    7   48:29 17.3  0:56    2   22:34  7:17 1:23:23 
    3  304 Vance Winter            Buffalo            MN  16    5  8:45  2:00  2:40    8   48:30 17.3  0:55    3   22:35  7:17 1:23:23 
    4  211 Matthew Ondracek        Savage             MN  12    3  7:04  1:37  2:51    6   47:58 17.5  1:03    6   24:43  7:59 1:23:38 
    5  174 Leo Marzolf             Independence       MN  15    4  8:16  1:53  1:51   10   49:59 16.8  0:55    4   23:51  7:42 1:24:50 
    6   47 Brevin Butler           Waconia            MN  13   10 10:47  2:28  1:32    3   47:29 17.7  1:10    5   23:58  7:44 1:24:55 
    7   41 Max Brown               Ramsey             MN  17    1  6:18  1:26  1:54    5   47:53 17.5  0:58   12   29:22  9:29 1:26:24 
    8  162 Ethan Lewis             Nevis              MN  15    8  9:31  2:10  2:07    9   49:49 16.9  1:26    7   24:46  8:00 1:27:38 
    9   70 Carson Dock             Waconia            MN  18   13 11:25  2:36  1:38    4   47:40 17.6  1:01    9   26:07  8:26 1:27:49 
   10  303 Jimmy Winter            Buffalo            MN  14   14 11:46  2:41  4:33    2   47:27 17.7  1:19   10   26:12  8:27 1:31:14 
   11   13 Will Barth              Saint Paul         MN  13    2  6:38  1:31  2:42   11   50:13 16.7  1:06   14   33:19 10:45 1:33:57 
   12  226 Patrick Peterson        Edina              MN  19    9  9:53  2:15  4:17   12   52:38 16.0  1:34   13   30:17  9:46 1:38:37 
   13   78 Gavin Emery             Foley              MN  15   11 10:49  2:28  3:35   14 1:00:12 14.0  1:52   11   28:23  9:10 1:44:48 
   14  108 Jason Haas              Nevis              MN  19   12 10:54  2:29  3:38   15 1:03:48 13.2  1:11    8   25:32  8:15 1:45:01 
   15  166 Tyler Lowry             Eagan              MN  16   15 17:33  4:00  2:36   13   58:53 14.3  1:23   15   33:46 10:54 1:54:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  209 Isabel Ondracek         Savage             MN  14    1  6:52  1:34  2:00    2   48:15 17.4  1:01    3   29:50  9:38 1:27:55 
    2  210 Julia Ondracek          Savage             MN  17    2  7:19  1:40  1:46    1   47:51 17.6  1:27    6   34:01 10:59 1:32:21 
    3  183 Ahna Mehus              Mayville           ND  17    6 14:18  3:15  3:16    4   58:06 14.5  1:10    2   28:09  9:05 1:44:58 
    4  175 Megan Marzolf           Independence       MN  17    3  9:01  2:03  2:00    6 1:00:05 14.0  1:03    5   33:43 10:53 1:45:50 
    5  259 Katie Siebert           Waconia            MN  18    7 15:46  3:35  2:16    5   59:49 14.0  0:49    1   27:30  8:53 1:46:09 
    6   91 Clara Gilbert           Excelsior          MN  12    4 10:01  2:17  2:53    3   57:59 14.5  2:32    4   33:06 10:41 1:46:29 
    7   27 Maeve Bolton            Park Rapids        MN  15    5 13:54  3:10  3:06    7 1:06:06 12.7  1:20    7   40:45 13:09 2:05:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   19 Matthew Benson          Park Rapids        MN  20    1  6:13  1:25  2:07    1   43:13 19.4  0:44    1   20:46  6:42 1:13:02 
    2  287 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  24    2  6:54  1:34  1:43    2   43:34 19.3  1:00    4   22:59  7:25 1:16:08 
    3  213 Michael O'Neil          Edina              MN  21    4  9:40  2:12  2:50    3   44:52 18.7  2:39    2   21:25  6:55 1:21:24 
    4  156 Daniel Lane             Maple Grove        MN  24    3  8:36  1:58  2:11    4   46:57 17.9  1:06    5   23:42  7:39 1:22:29 
    5  163 Erik Lindquist          Edina              MN  22    5 11:44  2:40  2:25    5   48:31 17.3  1:53    3   22:23  7:14 1:26:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   24 Leah Boldt              Richfield          MN  22    1  7:56  1:49  1:39    2   51:52 16.2  0:55    2   28:08  9:05 1:30:28 
    2   10 Celina Barnett-Cashman  Minneapolis        MN  20    2 10:45  2:27  2:37    3   52:15 16.1  0:58    1   24:10  7:48 1:30:42 
    3  184 Haley Mehus             Mayville           ND  20    4 12:34  2:52  3:28    1   48:40 17.3  2:13    3   30:40  9:54 1:37:33 
    4  276 Victoria Swensen        Eden Prairie       MN  20    3 11:12  2:33  5:58    4   56:25 14.9  2:08    4   35:35 11:29 1:51:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  148 Benjamin Kollaja        Minneapolis        MN  26    4  9:18  2:07  1:20    2   36:03 23.3  1:27    1   21:06  6:49 1:09:12 
    2   75 Peter Downie            Minneapolis        MN  26    2  8:23  1:55  1:28    3   36:49 22.8  1:33    2   21:18  6:53 1:09:29 
    3  249 Robert Rutscher         Stillwater         MN  26    5  9:20  2:08  1:51    1   33:55 24.8  1:07    6   24:19  7:51 1:10:31 
    4   95 Ian Gorodisher          Stillwater         MN  26    7  9:53  2:15  1:30    4   37:03 22.7  1:19    4   22:12  7:10 1:11:55 
    5  179 Thomas McCarthy         Plymouth           MN  29   10 10:46  2:27  2:08    5   40:55 20.5  1:12    5   23:08  7:28 1:18:08 
    6  230 Nate Phillips           Vadnais Heights    MN  28    1  8:01  1:50  2:24    6   41:15 20.4  2:13    7   24:32  7:55 1:18:23 
    7  130 Nicholas Jasmer         Park Rapids        MN  27    9 10:42  2:26  1:39    7   44:46 18.8  1:04    3   21:58  7:06 1:20:07 
    8  140 Liam Jones              Rochester          MN  29    8 10:41  2:26  2:10    9   49:42 16.9  1:22   11   27:00  8:43 1:30:54 
    9   71 Ben Doda                Minneapolis        MN  26   11 10:51  2:28  3:13   10   50:25 16.7  1:15   10   26:22  8:31 1:32:04 
   10   88 Kyle Gausman            Andover            MN  25    3  9:04  2:04  2:50   12   51:58 16.2  1:32   12   27:59  9:02 1:33:22 
   11  214 Patrick O'Neil          Edina              MN  28    6  9:35  2:11  2:55   13   53:42 15.6  1:48    9   25:47  8:19 1:33:45 
   12  154 Tracy Kruchten          Webster            MN  27   12 12:03  2:45  3:15    8   48:53 17.2  2:15   13   32:34 10:31 1:38:59 
   13  114 Lucas Hansen            Rochester          MN  27   14 18:39  4:15  3:20   11   51:03 16.5  2:09    8   25:19  8:10 1:40:29 
   14   67 Jeff Davis              Monticello         MN  27   13 15:03  3:26  3:24   14 1:20:47 10.4  2:57   14   37:33 12:07 2:19:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Mata Agre               Nisswa             MN  26    4  8:30  1:56  1:19    2   42:26 19.8  1:13    2   22:09  7:09 1:15:35 
    2  171 Lindsey Main            Minneapolis        MN  25    5  9:13  2:06  1:42    1   42:24 19.8  1:34    4   24:17  7:50 1:19:08 
    3   15 Sarah Bartholomew       St. Paul           MN  27    7  9:24  2:09  3:25    3   45:38 18.4  1:22    1   21:00  6:47 1:20:47 
    4  239 Tricia Reimann          Grand Forks        ND  29   11 11:31  2:37  2:07    4   47:20 17.7  1:09    3   22:23  7:14 1:24:27 
    5  113 Kathleen Hansen         Rochester          MN  27    1  7:37  1:44  1:54   10   50:51 16.5  1:02    5   24:55  8:03 1:26:18 
    6  193 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  25    2  7:55  1:48  1:34    5   47:43 17.6  1:34   12   30:01  9:41 1:28:45 
    7  133 Alica Jirik             Jordan             MN  29   15 11:51  2:42  2:37    9   50:11 16.7  1:24    8   27:36  8:55 1:33:38 
    8  283 Katie Traffie           New Brighton       MN  25   17 12:26  2:50  2:32   11   50:57 16.5  0:56    9   27:56  9:01 1:34:45 
    9  262 Paige Smith             Jordan             MN  25   14 11:44  2:40  2:45    7   48:54 17.2  1:46   13   30:39  9:54 1:35:47 
   10  129 Courtney Jacobson       Werst Fargo        ND  25    8 11:07  2:32  4:22   13   52:33 16.0  1:05    6   26:46  8:38 1:35:52 
   11  104 Maggie Gulsvig          Fargo              ND  25   13 11:39  2:39  4:32    8   49:14 17.1  1:47   10   28:42  9:16 1:35:52 
   12  238 Alicia Reardon          Laporte            MN  28   18 13:14  3:01  3:34    6   48:01 17.5  2:03   11   29:46  9:36 1:36:36 
   13    8 Brittany Avenson        South St Paul      MN  25    6  9:17  2:07  3:33   14   54:43 15.4  1:37   14   30:42  9:55 1:39:51 
   14  286 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  25    3  8:01  1:50  3:55   15   55:53 15.0  2:02   15   31:56 10:18 1:41:46 
   15  264 Hayley Spalding         St. Paul           MN  25    9 11:26  2:36  2:47   12   51:14 16.4  1:44   17   35:13 11:22 1:42:21 
   16    7 Samantha Anderson       Hawley             MN  28   19 14:04  3:12  5:03   16   58:16 14.4  2:39    7   26:57  8:42 1:46:58 
   17  280 Brandi Thesing          Big Lake           MN  29   10 11:29  2:37  2:31   17   58:51 14.3  1:26   16   33:40 10:52 1:47:56 
   18   32 Kassie Boyd             Park Rapids        MN  25   16 12:10  2:46  4:46   18 1:05:30 12.8  3:40   19   42:30 13:43 2:08:35 
   19   33 Katrina Boyd            Park Rapids        MN  29   12 11:37  2:39  3:44   19 1:16:30 11.0  2:24   18   36:19 11:43 2:10:33 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  229 Benjamin Petsch         Apple Valley       MN  34    2  8:01  1:50  1:14    1   37:44 22.3  0:54    1   20:46  6:42 1:08:36 
    2  237 Nathan Rausch           Wahpeton           ND  34    6  9:38  2:12  1:32    2   41:48 20.1  1:03    3   22:07  7:08 1:16:06 
    3   92 Matt Gorman             Eagan              MN  34    4  8:22  1:55  1:31    6   45:21 18.5  1:19    2   21:17  6:52 1:17:48 
    4  153 Peter Kroll             Esko               MN  34    5  9:18  2:07  1:50    5   44:23 18.9  1:26    4   22:13  7:10 1:19:08 
    5   49 Robert Byars            Minneapolis        MN  30    1  6:49  1:33  2:33    4   44:05 19.1  1:37    5   24:41  7:58 1:19:43 
    6  242 Nicholas Richter        Nevis              MN  34    3  8:13  1:52  2:06    3   43:09 19.5  1:47    7   25:30  8:14 1:20:43 
    7   65 Nathan Dahlke           Austin             MN  32    7 12:24  2:49  2:43    8   46:59 17.9  1:26    6   24:47  8:00 1:28:17 
    8  266 Zach Staples            Moorhead           MI  31    8 17:32  3:59  3:34    7   45:53 18.3  1:46    8   25:49  8:20 1:34:31 
    9  216 Daniel Osterberg        Brooklyn Park      MN  34    9 18:59  4:19  6:00    9   53:13 15.8  4:16    9   31:08 10:03 1:53:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   20 Olivia Berg             St Paul            MN  33    4  9:14  2:06  1:14    1   37:20 22.5  1:16    2   22:13  7:10 1:11:16 
    2  289 Samantha Vanwechel      Fergus Falls       MN  32    8 10:37  2:25  2:34    2   43:09 19.5  0:56    1   21:36  6:58 1:18:50 
    3  263 Kristin Sorvig          Fargo              ND  32    3  9:00  2:03  2:41    5   47:34 17.7  1:32    3   24:59  8:04 1:25:44 
    4   89 Meghan Gese             Forest Lake        MN  33    6  9:59  2:16  2:00    3   45:59 18.3  1:57    5   26:55  8:41 1:26:47 
    5  265 Janine Staples          Moorhead           MN  32    2  8:13  1:52  2:18    4   47:26 17.7  1:43    7   28:48  9:18 1:28:26 
    6   77 Christina Elberts       Plymouth           MN  31    5  9:55  2:16  2:43    9   51:16 16.4  2:51    4   25:34  8:15 1:32:17 
    7  157 Elizabeth Lane          Maple Grove        MN  33   14 13:06  2:59  2:17    8   50:41 16.6  1:03    6   27:36  8:55 1:34:42 
    8   48 Erica Byars             Minneapolis        MN  31    1  7:58  1:49  2:38    7   49:56 16.8  2:56   10   31:37 10:12 1:35:03 
    9   61 Calley Cook             Fort Collins       CO  34    7 10:15  2:20  3:53    6   48:44 17.2  2:12   11   32:34 10:31 1:37:37 
   10  307 Brita Zimmer            Grand Forks        ND  34   12 11:46  2:41  3:31   10   52:12 16.1  1:41    8   29:16  9:27 1:38:25 
   11    9 Brooke Avenson          Inver Grove Height MN  33   10 11:01  2:31  2:19   12   56:06 15.0  1:18    9   31:19 10:07 1:42:02 
   12  196 Emily Munson            Park Rapids        MN  34   13 12:18  2:48  3:54   11   55:57 15.0  1:06   14   32:46 10:35 1:45:59 
   13    5 Christina Allen         Minneapolis        MN  30   11 11:36  2:39  3:29   13   58:42 14.3  1:35   13   32:45 10:34 1:48:05 
   14   34 Nakita Boyd             Park Rapids        MN  31    9 10:47  2:28  4:02   14   59:20 14.2  3:31   12   32:39 10:32 1:50:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  244 Ryan Rogers             Bemidji            MN  39    2  7:50  1:47  1:22    2   38:04 22.1  0:54    1   19:34  6:19 1:07:42 
    2   66 Jason Davis             Bloomington        MN  38    5  8:16  1:53  2:07    1   36:19 23.1  1:17    5   20:48  6:43 1:08:45 
    3  152 Jon Krog                St Paul            MN  37    7  8:38  1:58  1:33    3   38:20 21.9  1:22    4   20:11  6:31 1:10:03 
    4   73 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  38    6  8:17  1:53  1:40    9   43:05 19.5  1:02    3   20:02  6:28 1:14:04 
    5  223 Andrew Peltier          Cambridge          MN  38   10  9:40  2:12  1:01    8   42:39 19.7  1:04    2   19:45  6:23 1:14:06 
    6  169 Michael Maier           Bismarck           ND  35    8  8:53  2:02  1:17    5   39:49 21.1  1:03    7   23:33  7:36 1:14:34 
    7  271 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  39    4  8:10  1:52  2:27    4   38:49 21.6  1:39   10   24:57  8:03 1:16:00 
    8   83 Dan Foreman             Orange City        IA  37   11 10:34  2:24  2:16    7   42:24 19.8  1:36    6   20:49  6:43 1:17:37 
    9   68 Ryan De Groot           Sioux Center       IA  39    3  7:54  1:48  2:08    6   41:31 20.2  1:16   11   26:20  8:30 1:19:07 
   10   43 Joseph Burchill         West Fargo         ND  36    1  7:36  1:44  2:07   13   47:16 17.8  1:00    8   23:47  7:41 1:21:44 
   11   23 Adam Bjerk              Bemidji            MN  36    9  9:05  2:04  5:35   10   44:25 18.9  1:42   13   27:20  8:49 1:28:04 
   12  247 Todd Rowenhorst         Orange City        IA  37   14 14:15  3:15  3:37   12   47:15 17.8  1:27    9   23:47  7:41 1:30:20 
   13   80 David Enkelaar          Fargo              ND  38   12 11:30  2:37  2:28   14   48:39 17.3  1:15   14   29:36  9:33 1:33:26 
   14  100 Joseph Greenawalt       Lake City          MN  38   13 13:17  3:02  4:46   11   46:52 17.9  2:50   12   26:52  8:40 1:34:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  167 Jessie Maher            Bemidji            MN  35    1  7:30  1:43  1:19    1   39:58 21.0  1:02    1   21:43  7:01 1:11:29 
    2   16 Heather Bell            Little Falls       MN  36    4  9:13  2:06  1:33    3   43:22 19.4  1:36    4   24:36  7:56 1:20:17 
    3  272 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  37    3  9:00  2:03  2:29    5   44:28 18.9  1:27    2   23:03  7:26 1:20:25 
    4  218 Jane Ostlie             Mayville           NC  37    5  9:45  2:13  2:38    2   43:02 19.5  2:03    5   24:47  8:00 1:22:13 
    5  124 Jackie Hingeveld        Hopkins            MN  35    2  8:49  2:01  2:15    7   46:54 17.9  1:34    3   24:06  7:47 1:23:36 
    6   99 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  37    6 10:18  2:21  2:20    8   48:01 17.5  1:37    6   25:21  8:11 1:27:36 
    7  186 Melissa Meyer           Laporte            MN  39   13 12:33  2:51  3:05    4   43:57 19.1  1:36    9   26:32  8:34 1:27:40 
    8  254 Emily Schiffler         Freeport           MN  36    7 11:20  2:35  1:45    6   45:15 18.6  1:30   12   28:58  9:21 1:28:46 
    9  246 Tanya Rowenhorst        Orange City        IA  36   10 11:57  2:43  2:49    9   48:28 17.3  1:52    8   26:20  8:30 1:31:24 
   10  155 Katie Landau            Blaine             MN  36    8 11:21  2:35  2:07   11   50:52 16.5  2:41   13   29:07  9:24 1:36:06 
   11  243 Natalie Roeser          Buffalo            MN  38    9 11:50  2:42  2:37   12   51:35 16.3  3:29   11   27:38  8:55 1:37:08 
   12  187 Amy Miehe               Waterloo           IA  36   15 14:15  3:15  2:24   13   52:23 16.0  1:21   10   26:59  8:42 1:37:20 
   13   84 Anne Friederichs        West Fargo         ND  39   12 12:02  2:44  3:08   10   50:30 16.6  2:12   14   31:59 10:19 1:39:48 
   14  150 Mia Kozojed             Hillsboro          ND  38   14 14:00  3:11  2:28   15   56:46 14.8  1:36    7   26:15  8:28 1:41:02 
   15  369 Carmen Rudolph          Annandale          MN  38   11 12:00  2:44  2:57   14   53:15 15.8  2:23   15   32:19 10:26 1:42:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  42    1  6:57  1:35  1:14    1   32:58 25.5  0:59    1   18:00  5:49 1:00:05 
    2  364 Thomas Matzke           Fargo              ND  44    6  8:46  2:00  2:10    2   36:44 22.9  1:42    6   22:50  7:22 1:12:09 
    3  251 Eric Rypkema            Nevis              MN  41    2  7:40  1:45  1:07    3   37:00 22.7  1:15   11   25:27  8:13 1:12:28 
    4  131 John Jechorek           Blaine             MN  43    5  8:33  1:57  1:46    4   38:12 22.0  1:16    5   22:48  7:21 1:12:33 
    5   30 Shane Bowe              Bemidji            MN  41    7  8:55  2:02  1:50    6   40:51 20.6  1:24    3   21:23  6:54 1:14:22 
    6   52 Tony Casassa            Andover            MN  44    9  9:08  2:05  1:22    8   41:54 20.0  0:59    2   21:02  6:48 1:14:24 
    7   29 Stephen Bona            Shoreview          MN  43    4  8:20  1:54  2:31    7   41:52 20.1  1:24    7   23:02  7:26 1:17:06 
    8   86 Brett Furber            Prior Lake         MN  42    3  7:55  1:48  1:28   10   43:44 19.2  1:21    8   23:58  7:44 1:18:25 
    9   74 Nate Dorr               Bemidji            MN  42    8  8:58  2:03  3:01    5   40:44 20.6  2:06   10   25:27  8:13 1:20:14 
   10  302 Jeff Winter             Coon Rapids        MN  41   10  9:19  2:08  2:01    9   42:42 19.7  1:33   12   25:40  8:17 1:21:14 
   11   45 Robert Burgr            Wahpeton           ND  40   12  9:27  2:09  2:45   15   46:48 17.9  1:42    4   21:35  6:58 1:22:15 
   12  134 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  40   17 11:16  2:34  1:47   12   44:22 18.9  0:56    9   25:02  8:05 1:23:21 
   13  141 Nathan Jones            Chaska             MN  40   16 10:57  2:30  2:29   11   44:15 19.0  1:19   13   26:18  8:29 1:25:15 
   14  267 Brent Stebleton         Fargo              ND  43   11  9:23  2:08  2:52   13   44:36 18.8  2:26   16   27:56  9:01 1:27:11 
   15   93 Jason Gorman Mcnerney   Inver Grove Height MN  42   14 10:07  2:18  2:48   16   47:31 17.7  1:20   18   29:06  9:24 1:30:51 
   16  120 Kevin Heinen            Greenfield         MN  41   18 13:32  3:05  3:15   14   46:34 18.0  1:23   14   27:19  8:49 1:32:01 
   17  292 Ben Waltman             Eden Prairie       MN  40   15 10:53  2:29  2:58   17   48:21 17.4  2:18   17   29:06  9:24 1:33:34 
   18   85 Troy Friederichs        West Fargo         ND  40   20 13:55  3:10  3:04   18   49:05 17.1  2:09   15   27:41  8:56 1:35:52 
   19  135 David Johnson           Eden Prairie       MN  43   13  9:49  2:14  4:44   19   52:21 16.0  2:13   19   31:12 10:04 1:40:17 
   20   90 Bryan Gilbert           Excelsior          MN  43   21 16:01  3:39  2:54   20   58:02 14.5  2:28   20   33:07 10:41 1:52:30 
   21  182 Nate Medhus             Fargo              ND  42   19 13:40  3:07  3:11   21   59:54 14.0  1:46   21   35:10 11:21 1:53:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  177 Nerissa Marzolf         Independence       MN  44    1  8:50  2:01  1:09    1   40:26 20.8  1:10    1   25:00  8:04 1:16:32 
    2  119 Kelly Heinen            Greenfield         MN  41    2 10:03  2:17  1:56    3   43:46 19.2  1:36    2   25:43  8:18 1:23:02 
    3  190 Rachel Miller           Minneapolis        MN  44    7 10:49  2:28  2:11    2   41:33 20.2  2:13    4   27:29  8:52 1:24:14 
    4  127 Krista Honsey           Buffalo            CO  40    3 10:03  2:17  2:36    6   46:50 17.9  1:48    3   26:16  8:29 1:27:32 
    5  241 Katie Richards          Mayville           ND  40    8 11:16  2:34  2:13    4   45:10 18.6  1:34    5   28:11  9:06 1:28:23 
    6  189 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  42    5 10:30  2:24  2:30    5   46:20 18.1  2:18    6   28:59  9:21 1:30:37 
    7  250 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  40    4 10:09  2:19  2:55    8   49:51 16.9  1:17    7   30:38  9:53 1:34:48 
    8  138 Noelle Johnson          Nevis              MN  44    6 10:44  2:27  3:23    7   48:11 17.4  2:23   10   35:13 11:22 1:39:51 
    9   87 Suzi Furber             Prior Lake         MN  42   10 13:24  3:03  3:43    9   49:52 16.8  2:01    8   31:36 10:12 1:40:34 
   10  188 Jennifer Miller         Fargo              ND  40   11 13:58  3:11  4:34   10   54:42 15.4  2:25    9   34:31 11:09 1:50:10 
   11   94 Michelle Gorman Mcnerne Inver Grove Trail  MN  40    9 13:21  3:02  3:22   11   57:58 14.5  2:08   11   36:09 11:40 1:52:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   31 David Lewis             Nevis              MN  45    1  7:42  1:45  1:18    1   34:11 24.6  0:52    1   18:06  5:51 1:02:06 
    2   39 Jeremy Brekke           Fargo              ND  48    4  8:30  1:56  1:17    2   37:14 22.6  1:09    2   21:56  7:05 1:10:05 
    3  305 Eric Young              Newnan             GA  46    5  8:32  1:57  1:55    4   39:18 21.4  1:31    4   22:17  7:12 1:13:31 
    4  176 Michael Marzolf         Independence       MN  49    2  8:02  1:50  1:55    3   39:15 21.4  1:29    8   25:57  8:23 1:16:36 
    5   46 Blake Butler            Waconia            MN  45    3  8:24  1:55  2:01    7   42:41 19.7  1:16    3   22:17  7:12 1:16:38 
    6  236 Ender Raghib            West Fargo         ND  48    9  9:36  2:11  3:47    5   40:30 20.7  1:25    5   23:15  7:30 1:18:31 
    7  139 Richard Johnson         Nevis              MN  49    8  9:14  2:06  1:21    9   43:27 19.3  1:32    6   23:39  7:38 1:19:12 
    8  240 Scott Remiger           Lakeville          MN  45    6  8:47  2:00  2:26    8   42:47 19.6  1:32    7   25:36  8:16 1:21:07 
    9   14 William Barth           Saint Paul         MN  49    7  9:12  2:06  1:57    6   42:40 19.7  1:44    9   26:33  8:34 1:22:03 
   10  290 Eric Vollen             St. Cloud          MN  46   12 11:01  2:31  2:17   13   45:55 18.3  1:43   13   28:32  9:13 1:29:25 
   11  300 Robb Willgohs           West Fargo         ND  48   10  9:38  2:12  2:41   14   47:40 17.6  1:18   12   28:31  9:12 1:29:46 
   12  105 Joshua Guyse            Royalton           MN  47   14 13:18  3:02  2:37   11   44:08 19.0  3:23   11   28:28  9:11 1:31:51 
   13  185 James Mehus             Mayville           ND  47   15 14:12  3:14  3:47   12   44:27 18.9  2:15   10   27:48  8:58 1:32:26 
   14  299 Nat Willgohs            Cloquet            MN  49   11 10:53  2:29  3:52   10   44:01 19.1  2:36   15   32:10 10:23 1:33:29 
   15   55 Troy Christenson        Park Rapids        MN  49   13 12:35  2:52  4:19   15   52:42 15.9  1:36   14   31:07 10:03 1:42:16 
   16  165 Adam Lowry              Lakeville          MN  49   16 20:46  4:44  4:43   16 1:18:37 10.7  2:16   16   54:33 17:36 2:40:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  301 Janet Winter            Buffalo            MN  47    2 10:04  2:18  3:01    2   44:00 19.1  1:17    1   26:18  8:29 1:24:38 
    2  136 Kimberlee Johnson       Nevis              MN  46    3 10:25  2:22  2:23    1   43:26 19.3  2:16    5   30:19  9:47 1:28:47 
    3   79 Jill Emery              Foley              MN  48    4 10:25  2:22  2:59    3   47:00 17.9  1:24    2   29:15  9:26 1:31:01 
    4   96 Kate Gottsch            Edina              MN  48    1  9:44  2:13  1:43    5   50:31 16.6  1:43    6   32:25 10:28 1:36:04 
    5  233 Sheila Pidde            Stillwater         MN  49    7 14:30  3:18  5:22    4   49:13 17.1  1:53    4   29:59  9:41 1:40:55 
    6  227 Susan Peterson          Maple Lake         MN  45    5 12:45  2:54  3:04    7   56:37 14.8  2:48    3   29:51  9:38 1:45:04 
    7  212 Sandra Ondracek         Savage             MN  48    6 13:51  3:09  2:45    6   51:48 16.2  2:35    7   34:22 11:05 1:45:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  192 John Mitchell           Maple Grove        MN  51    2  9:09  2:05  1:42    1   41:14 20.4  1:22    2   25:01  8:05 1:18:26 
    2  207 Mark Olson              Enderlin           ND  50    1  9:01  2:03  2:51    3   41:57 20.0  1:21    1   23:37  7:37 1:18:44 
    3  275 Brett Swensen           Eden Prairie       MN  54    7 11:19  2:35  3:23    4   42:28 19.8  1:29    3   26:24  8:31 1:25:01 
    4  298 Jon Willgohs            Staples            MN  51    8 11:26  2:36  2:51    5   43:11 19.5  1:49    7   30:50  9:57 1:30:04 
    5  366 David Goeddertz         Park Rapids        MN  50   11 14:24  3:17  3:33    2   41:41 20.2  2:36    5   28:26  9:11 1:30:39 
    6   97 Rob Gottsch             Edina              MN  50    3  9:21  2:08  2:42    7   49:02 17.1  1:28    6   30:18  9:47 1:32:49 
    7  101 Mike Grendzinski        Burnsville         MN  50    6 11:08  2:32  2:31   11   52:51 15.9  1:50    4   27:49  8:59 1:36:07 
    8    4 Steve Agre              Hamel              MN  53   12 16:20  3:43  2:38    6   45:41 18.4  2:42    8   31:12 10:04 1:38:31 
    9  128 Jason Hunter            West Lake Hills    TX  50    4  9:27  2:09  2:10    8   50:21 16.7  1:53    9   34:53 11:16 1:38:43 
   10  121 David Herath            Brainerd           MN  53    5  9:28  2:09  3:00   10   51:00 16.5  2:22   10   36:25 11:45 1:42:13 
   11  103 Joe Groves              Pierz              MN  53   10 13:13  3:01  2:13    9   50:29 16.6  2:14   12   45:48 14:47 1:53:55 
   12  200 Javier Nevares          Sartell            MN  53    9 12:50  2:55  3:24   12 1:02:27 13.5  2:47   11   45:35 14:43 2:07:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  191 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  50    1  7:51  1:47  1:23    3   42:11 19.9  0:49    1   21:28  6:56 1:13:39 
    2  255 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  53    3  8:58  2:03  1:43    1   41:00 20.5  1:19    2   24:28  7:54 1:17:26 
    3  197 Lisa Murphy             Rapids City        SD  51    2  8:30  1:56  2:05    2   41:13 20.4  2:01    5   30:23  9:48 1:24:10 
    4  270 Susan Stendahl          Buffalo            MN  50    5 11:18  2:34  3:24    4   47:06 17.8  1:06    3   25:03  8:05 1:27:54 
    5  291 Angie Walther           Park Rapids        MN  51    4  9:53  2:15  2:03    5   47:17 17.8  1:29    4   29:33  9:32 1:30:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  144 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56    1  8:08  1:51  0:57    2   36:51 22.8  1:26    3   23:10  7:29 1:10:29 
    2  367 Tom Clow                Fargo              ND  58    4  8:53  2:01  1:30    3   38:37 21.8  1:10    4   23:11  7:29 1:13:18 
    3  181 Greg McNamara           Little Falls       MN  57    2  8:40  1:58  2:19    1   36:40 22.9  2:09    7   27:00  8:43 1:16:45 
    4  122 Dennis Hetland          Fargo              ND  57    5  9:14  2:06  2:00    8   42:21 19.8  1:27    1   22:07  7:08 1:17:08 
    5  170 Mike Maiers             Plymouth           MN  57   10 10:44  2:27  2:35    7   42:14 19.9  1:30    2   22:50  7:22 1:19:50 
    6   76 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  58    7 10:02  2:17  2:34    6   41:48 20.1  2:25   10   27:44  8:57 1:24:31 
    7  222 Marshall Parks          Greeley            CO  57   12 10:53  2:29  1:59    4   40:41 20.6  1:57   13   29:54  9:39 1:25:22 
    8  368 Dan Rogers              Guthrie            MN  58   11 10:51  2:28  2:46   11   44:56 18.7  2:13    6   26:12  8:27 1:26:55 
    9  231 Richard Phillips        Eagan              MN  57   15 12:32  2:51  3:54   14   46:21 18.1  2:15    5   24:04  7:46 1:29:04 
   10  116 Keith Hargis            Clear Lake         IA  55   16 12:38  2:53  3:10    9   42:58 19.6  2:28   11   28:49  9:18 1:30:02 
   11  149 Alan Konn               Chicago            IL  59    8 10:34  2:24  4:31   13   45:58 18.3  2:16    8   27:14  8:47 1:30:30 
   12  282 Nathan Thompson         Somerville         MA  57    9 10:37  2:25  2:33   10   44:07 19.0  1:43   15   31:47 10:15 1:30:45 
   13    6 Dan Anderson            Baxter             MN  57    3  8:45  2:00  3:08   16   48:24 17.4  2:37   12   29:34  9:33 1:32:26 
   14   72 Mark Doda               Fargo              ND  57   14 11:26  2:36  3:42   18   49:33 17.0  1:32    9   27:14  8:48 1:33:26 
   15   54 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  56   18 14:56  3:24  2:13    5   41:38 20.2  3:00   16   32:27 10:28 1:34:12 
   16  220 Gregg Parks             Walker             MN  55   13 11:22  2:35  3:20   15   47:23 17.7  2:23   14   30:51  9:58 1:35:18 
   17   25 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  57   17 13:07  2:59  3:16   17   49:14 17.1  1:36   17   32:31 10:30 1:39:44 
   18  208 Barry Olson             West Fargo         ND  59   20 15:50  3:36  5:23   12   45:50 18.3  2:38   19   33:24 10:47 1:43:03 
   19  252 Robert Sauser           Nevis              MN  57   19 15:23  3:30  6:08   19   52:01 16.1  3:33   18   33:00 10:39 1:50:03 
   20   11 Eric Barth              Ramsey             MN  59    6 10:01  2:17  3:06   20 1:00:02 14.0  1:37   20   36:30 11:47 1:51:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  221 Lynne Parks             Greeley            CO  58    1  8:40  1:59  1:22    1   40:46 20.6  1:20    2   23:40  7:38 1:15:47 
    2   69 Jacki Devine            Little Falls       MN  57    3 10:31  2:24  2:22    2   43:47 19.2  1:57    1   22:59  7:25 1:21:35 
    3   53 Kerry Cashman           Minneapolis        MN  55    2 10:16  2:20  2:44    4   49:35 16.9  1:02    3   27:09  8:46 1:30:44 
    4    3 Carrie Agre             Hamel              MN  57    4 11:12  2:33  2:07    3   48:02 17.5  1:59    4   31:49 10:16 1:35:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  279 Tom Tedlund             Duluth             MN  62    9 12:51  2:56  2:22    2   38:52 21.6  1:52    1   25:07  8:06 1:21:01 
    2  198 Dennis Nelson           Henderson          NV  64    5 11:04  2:31  1:38    1   37:05 22.7  1:58    8   29:38  9:34 1:21:21 
    3  172 James Martenson         Rochester          MN  64    3 10:04  2:18  2:18    3   40:31 20.7  1:32    7   29:03  9:23 1:23:26 
    4   42 Barry Burchill          West Fargo         ND  60    1  9:16  2:07  2:51    5   42:47 19.6  1:27    3   27:35  8:54 1:23:54 
    5  168 David Maier             Bismarck           ND  60    2  9:51  2:15  1:45    4   40:57 20.5  2:29    9   30:08  9:44 1:25:08 
    6  256 Gregory Sebold          Minnetonka         MN  61    4 10:17  2:21  3:31    8   49:40 16.9  1:35    4   27:44  8:57 1:32:45 
    7  180 Michael McGrail         Mosinee            WI  63   10 15:40  3:34  5:39    6   44:05 19.1  2:12    2   27:09  8:46 1:34:44 
    8   51 Paul Carter             Clive              IA  64   11 16:36  3:47  3:28    7   47:37 17.6  2:11    5   27:55  9:01 1:37:44 
    9  284 Jim Van Valkenburg      Wayzata            MN  62    7 12:11  2:47  4:03    9   51:38 16.3  1:49    6   28:56  9:20 1:38:35 
   10  217 Ken Osterberg           Nevis              MN  61    8 12:36  2:52  6:11   10   53:24 15.7  4:14   10   31:08 10:03 1:47:31 
   11  295 Tom Wentz               Burnsville         MN  61    6 11:33  2:38  4:03   11   53:52 15.6  3:05   11   39:39 12:48 1:52:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  278 Robin Tedlund           Duluth             MN  60    1  8:58  2:03  1:51    1   39:33 21.2  1:26    1   24:09  7:48 1:15:55 
    2  234 Lisa Polachek           Saint Paul         MN  61    2  9:09  2:05  2:19    3   50:51 16.5  1:50    4   33:06 10:41 1:37:14 
    3  257 Molly Sebold            Minnetonka         MN  61    4 11:40  2:39  3:56    4   52:35 16.0  1:06    2   28:45  9:17 1:38:00 
    4  274 Deb Sutor               Fergus Falls Mn.   MN  64    3  9:47  2:14  2:46    2   47:24 17.7  2:37    7   39:52 12:52 1:42:24 
    5  285 June Van Valkenburg     Wayzata            MN  62    6 16:43  3:48  2:58    5   53:33 15.7  2:05    3   29:52  9:39 1:45:10 
    6  294 Tess Wentz              Burnsville         MN  63    5 16:26  3:45  4:00    6   55:19 15.2  1:49    5   34:32 11:09 1:52:04 
    7   18 Karen Bendtsen          Eagan              MN  61    7 17:01  3:52  4:44    7 1:00:22 13.9  3:51    6   37:29 12:06 2:03:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  293 Gary Walworth           Walker             MN  69    2 10:16  2:20  3:55    1   45:33 18.4  1:44    2   30:18  9:47 1:31:46 
    2  123 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  66    1  9:10  2:05  4:28    3   49:25 17.0  2:11    4   35:22 11:25 1:40:34 
    3  306 William Yourd           Bemidji            MN  67    3 13:05  2:59  5:53    4   50:13 16.7  4:06    1   28:24  9:10 1:41:39 
    4  201 Ray Niedzielski         Park Rapids        MN  69    5 16:24  3:44  3:11    2   46:38 18.0  2:14    5   35:51 11:34 1:44:16 
    5  195 Jeff Mosner             Park Rapids        MN  65    4 14:27  3:17  3:46    5   56:32 14.9  2:42    3   32:47 10:35 1:50:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   17 Mari Bell               Fargo              ND  65    1 13:42  3:07  3:11    1   52:30 16.0  2:08    1   33:48 10:55 1:45:18 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  143 Danny Kagol             Minnetonka         MN  71    1 13:00  2:58  3:17    1   45:02 18.7  3:13    1   28:45  9:17 1:33:15 
    2  151 Robert Kranz            Apple Valley       MN  72    2 13:14  3:01  3:25    2   48:12 17.4  1:53    2   31:39 10:13 1:38:22 
    3   26 Edward Bolton           Nevis              MN  81    3 21:26  4:53  7:26    3   59:19 14.2  2:10    3   41:56 13:32 2:12:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        369
Total Number of Team Finishers:           44
Total Number of Individual Finishers:    239
Number of Male   Finishers:              145
Number of Female Finishers:               94
Did not Finish Race or Did Not Start:     83